
1 minute read
desimaltall
1.170 Bruk det du har lært, når du løser oppgaven. Å lade en smarttelefon én gang koster omkring 2 øre. a) Hvor mange kroner koster det å lade telefonen 100 ganger? b) Hvor mange kroner koster det å lade telefonen 365 ganger?
Lading av en elbil hjemme forbruker ca. 25 kWh (kilowattimer). a) Hvor mange kroner koster det å lade elbilen når prisen er 100 øre per kWh? b) Hvor mange kroner koster det å lade elbilen 100 ganger?

På en strømregning står det at du må betale 5250 kr. Forbruket er på 5000 kWh. a) Hvor mye koster 1 kWh? b) Hvor mye vil det koste for 5000 kWh hvis prisen på 1 kWh øker med 15 øre?
Avrunding av svar med desimaltall
1.171 Rund av til én desimal. a) 4,39 b) 12,35 c) 8,554 d) 24,95
a) 3,44 b) 3,45 c) 3,449 d) 3,451
a) 0,445 b) 0,097 c) 2,004 d) 0,011
1.172 Rund av til to desimaler. a) 1,234 b) 23,435 c) 6,562 d) 67,495
a) 9,456 b) 0,444 c) 9,495 d) 9,995
a) 0,046 b) 9,995 c) –3,495 d) –0,004
1.173 Rund av til nærmeste hele tall. a) 4,9 b) 12,4 c) 23,59 d) 45,55
a) 1,96 b) 2,499 c) 2,599 d) 0,96
a) 21,49 b) 109,9 c) 0,099 d) 0,58
1.174 Regn ut ved hjelp av kalkulator og rund av svaret til to desimaler. I en salatdisk selges det salat i løsvekt. a) Hvor mye koster 2,0 hg? b) Hvor mye koster 2,5 hg?
a) Hvor mye koster 3,4 hg? b) Hvor mange hektogram har du kjøpt hvis du betaler 29,90 kr?
a) Hvor mange hektogram har du kjøpt hvis du betaler 47,99 kr? b) Hvor mange hektogram har du kjøpt hvis du betaler 68,00 kr?
