1 minute read

MATH

Next Article
GET INVOLVED

GET INVOLVED

As we dive into rates and ratios, I encourage you to point out to your child common rates/ratios we see in our everyday lives. Things like price/gallon, miles per hour, and cookies per person are just some examples! We are introduced to equivalent ratios and rates for the first time in 6th grade, but they are a big part of 7th grade!

In January, after we wrap up Workshop 4: The True West, we will start our new topic in Workshop 5: The Earth Moves. We will be discussing earthquakes, tsunamis, and volcanic eruptions. We will continue to practice ELA strategies such as comprehension, word analysis, and summarizing.

Advertisement

This article is from: