Skip to main content

Broekhuis Jaarrapport 2017

Page 1

JAARRAPPORT

2017 Broekhuis beweegt mensen


Meerjarenoverzicht Winst-en-verliesrekening (bedragen x ₏ 1.000)

2017

2016

2015

2014

2013

594.259

556.817

540.303

467.411

440.100

Bedrijfsresultaat (EBIT)

17.126

14.296

11.812

8.029

7.989

Resultaat voor belastingen en deelnemingen

16.331

13.536

11.004

7.328

7.079

Resultaat na belastingen en deelnemingen

12.204

10.458

7.961

5.526

5.367

Netto-omzet

EBIT / Netto-omzet (%)

2,9

2,6

2,2

1,7

1,8

22,3

22,5

20,1

16,4

18,5

2017

2016

2015

2014

2013

Vaste activa

104.721

84.259

76.776

63.547

63.894

Vlottende activa

145.157

121.146

144.634

89.797

83.474

Eigen vermogen

60.150

49.515

43.251

36.119

31.398

Aandeel derden

264

222

319

315

270

6.528

7.517

5.849

4.088

3.260

Rentabiliteit gemiddeld eigen vermogen (%)

Balans

(bedragen x ₏ 1.000)

Voorzieningen Langlopende schulden

77.623

66.550

65.695

43.103

40.782

Kortlopende schulden

105.313

81.601

106.296

69.719

71.658

Balanstotaal

249.878

205.405

221.410

153.344

147.368

24

24

20

24

21

2017

2016

2015

2014

2013

Aantal (gemiddeld)

916

870

843

761

755

Omzet per medewerker

649

640

641

614

583

18

16

13

10

9

Eigen vermogen / Balanstotaal (%)

Medewerkers (FTE) (bedragen x ₏ 1.000)

Resultaat voor belastingen per medewerker


Jaarrapport 2017 Broekhuis Holding B.V.


Inhoud Enkelvoudige jaarrekening 2017

Bestuursverslag Maatschappelijk verantwoord ondernemen

Geconsolideerde jaarrekening 2017

18 19 20 21

Geconsolideerde balans

37 38 38 43 44

Geconsolideerde winst-enverliesrekening Geconsolideerd kasstroomoverzicht

Toelichting

Enkelvoudige balans Enkelvoudige winst-enverliesrekening

Toelichting

Overige gegevens

Accountantsverklaring

Extra informatie

46 48

21

Algemeen

23

Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling

23

Grondslagen voor waardering van activa en passiva

25

Grondslagen voor de bepaling van het resultaat

26

Toelichting op de geconsolideerde balans

33

Toelichting op de geconsolideerde winst-en-verliesrekening

Organisatiestructuur

Lijst met vestigingen

03

06 07 11

Verslag van de Raad van Commissarissen

Jaarverslag 2017

Jaarverslag 2017


mensen

recht in de ogen kunnen kijken

Jaarverslag 2017

04

mensen

hoe dan ook helpen


Jaarverslag 2017

thuis laten komen

05

mensen

Broekhuis beweegt mensen


Verslag van de Raad van Commissarissen Algemeen

Hierbij bieden wij u het verslag van de Raad van Commissarissen (RvC) van Broekhuis Holding B.V. over het jaar 2017 aan. De bijgevoegde jaarrekening is gecontroleerd door Alfa Accountants en op 29 maart 2018 voorzien van een goedkeurende controleverklaring. Deze is toegevoegd aan de overige gegevens op pagina 44 en 45 van dit verslag. Wij adviseren de Algemene Vergadering van Aandeelhouders de jaarrekening aldus vast te stellen en decharge te verlenen aan de directie voor het gevoerde beleid.

Jaarverslag 2017

06

Vergaderingen

De Raad van Commissarissen heeft in 2017 zes maal regulier vergaderd in aanwezigheid van de directie. Voorafgaand aan iedere vergadering vond voorbereidend overleg door de commissarissen plaats. Naast de reguliere vergaderingen vond er over uiteenlopende onderwerpen informeel overleg plaats tussen de individuele leden van de Raad van Commissarissen en de directie. Ook in 2017 heeft de Raad van Commissarissen deelgenomen aan de bijeenkomst met de directie en het managementteam over het herijken en vaststellen van de strategie van de onderneming. Met de externe accountant werden de resultaten over 2016 en de controlebevindingen besproken. In de vergaderingen werd aandacht besteed aan onderwerpen als: de realisatie ten opzichte van het budget, de markt en de marktaandelen, de acquisities, de implementatie en vormgeving van de strategie, de organisatiestructuur, de cultuur binnen een (familie)onderneming en de financiering van de onderneming. Voorts passeerde een veelvoud aan financiĂŤle, juridische en personele onderwerpen de revue. Last but not least was ook maatschappelijk verantwoord ondernemen een aandachtspunt in de toezicht op het beleid.

Benoeming en samenstelling

De leden van de Raad van Commissarissen worden benoemd door de Algemene Vergadering van Aandeelhouders op voordracht van de directie en Raad van Commissarissen gezamenlijk. De maximale zittingsduur van een commissaris is beperkt, om op die wijze de bestuurlijke vernieuwing binnen Broekhuis op gang te houden. De samenstelling wordt bepaald op basis van competenties die noodzakelijk worden geacht ter versterking van de onderneming. In het bestuur en de Raad van Commissarissen is sprake van een onevenwichtige verdeling tussen mannen en vrouwen. Bij het invullen van vacatures zal primair worden gekeken naar geschiktheid en niet naar geslacht. Evenwichtige verdeling tussen mannen en vrouwen is wel een aspect wat zal worden meegenomen in de uiteindelijke keuze. Gelet op de gewenste diversiteit ziet de Raad het als wenselijk indien een volgende vacature door een vrouw vervuld zou kunnen worden. Ook heeft de Raad getoetst of wordt voldaan aan de sinds 1 januari 2013 van kracht zijnde Wet Bestuur en Toezicht die o.a. eisen stelt aan de toezichthouders, zoals aan hun onafhankelijkheid. Verder heeft de jaarlijkse zelfevaluatie plaatsgevonden. Volgens het rooster van aftreden was in 2017 drs. A.J. Brouwer aan de beurt om af te treden; hij is herbenoemd.

Doelstellingen en strategie

Doelstelling voor de onderneming is - als stabiel familiebedrijf - te blijven behoren tot de top 10 spelers in de automotive branche in Nederland. De groei door acquisities kan plaatsvinden in bestaande merken, maar ook in nog niet aanwezige merken, mits er een relevant marktaandeel is te bereiken. Door de vergaande automatisering en digitalisering is het steeds eenvoudiger om landelijke groei na te streven. Bij een dergelijke groei is het aanwezig zijn in de grootstedelijke omgeving vooralsnog geen doel. Bij de groeiplannen blijft uitgangspunt een optimale aansluiting te vinden bij de huidige cultuur van de onderneming en haar marktbenadering. De overname van de Martin Schilder groep door Broekhuis op 2 januari 2018 is hier een mooi voorbeeld van. De Raad van Commissarissen spreekt zijn waardering uit voor de directie maar daarnaast ook voor de medewerkers van Broekhuis voor het in 2017 gerealiseerde mooie resultaat. Voorts wil de Raad van Commissarissen uitdrukking geven aan zijn vertrouwen in de bekwaamheid en inzet van directie en de medewerkers van Broekhuis, en zal hen ook in 2018 naast toezicht gevraagd en ongevraagd met advies blijven inspireren en ondersteunen.

Harderwijk, 29 maart 2018 drs. A.J. Brouwer, MBA (voorzitter) drs. A.E.F. de Kock (lid) ing. J.R.A.S.E. Swinkels (lid)


Bestuursverslag

Missie Broekhuis

Broekhuis is authentiek en transparant en staat voor een duurzame relatie. Onze medewerkers hebben één doel voor ogen: enthousiaste klanten. Met die belofte halen wij het beste uit onszelf naar boven, zodat onze klant onbezorgd mobiel blijft. Vandaar onze slogan: Broekhuis, beweegt mensen.

Doelstelling en kernactiviteiten

Mensgericht zijn, betekent dat Broekhuis altijd de behoeften van de klant centraal stelt. Alle vestigingen doen dat door lokale focus te hebben. De groepsstructuur is hierin ondersteunend. Zo wil Broekhuis groter worden door klein te blijven. Een klant kan van Broekhuis: betrouwbaarheid, betrokkenheid, goed werk, een warm welkom en een uitgebreid dienstenpakket verwachten. Dit streven naar de hoogste kwaliteit en het uitgebreide dienstenpakket maken Broekhuis dé partner in mobiliteit. Eind 2017 bestond de Broekhuis groep uit: 41 autodealerbedrijven, 1 dealer voor motorfietsen, 1 leasemaatschappij en 8 schadeherstelbedrijven. Daarnaast bood de Broekhuis groep ook financieringen, verzekeringen en bedrijfswageninrichting aan. In totaal 10 merken worden binnen de Broekhuis groep als dealer aangeboden: BMW, Ford, Jaguar, Land Rover, MINI, Opel, Peugeot, SEAT, Škoda en Volvo. Voor de juridische structuur wordt verwezen naar de toelichting op de consolidatie in de jaarrekening. De organisatiestructuur is gebaseerd op de hoofdactiviteiten, namelijk dealers, lease en schade. Het MT bestaat uit de algemeen directeur, de financieel directeur en de directie per hoofdactiviteit. Elke vestiging heeft een vestigingsdirecteur. Centraal worden de vestigingen bediend door de ondersteunende afdelingen, zoals: administratie, ICT, HRM en marketing. Decentraal worden de hoofdtaken van de vestigingen (verkoop, onderhoud en schadeherstel) uitgevoerd.

Acquisities en desinvesteringen gedurende 2017

Per 1 mei 2017 zijn de schadeherstel activiteiten van Schadecentrum De Jong in Lelystad overgenomen. Het bedrijf is samengevoegd met het al bestaande Broekhuis autoschadebedrijf in Lelystad, waarbij de gezamenlijke activiteiten verder gegaan zijn in het pand van Schadecentrum De Jong.

Financiële gang van zaken

In 2017 bedroeg het aantal verkochte nieuwe personenauto’s bij de Broekhuis groep 12.052 stuks, een toename ten opzichte van 10.354 in 2016 (+16%). Deze stijging is groter dan de landelijke trend, die een stijging van 8% noteerde. In het bestuursverslag van 2016 was reeds verwacht dat de marktvraag in 2017 hoger zou zijn dan in 2016. Voor lichte bedrijfswagens bedroeg het verkochte aantal in 2017 2.174 stuks, ten opzichte van 1.851 in 2016, een stijging van 17%. Landelijk was er een stijging van 4%. Het marktaandeel van nieuwe personenauto’s is in 2017 met 0,2% gestegen naar 2,9%. Voor lichte bedrijfswagens bedroeg het marktaandeel in 2017 3,0%, ten opzichte van 2,6% in 2016. Het aantal verkochte gebruikte personen- en lichte bedrijfswagens, inclusief doorverkocht aan handelaren, bedroeg in 2017 17.390 (2016 : 14.861), een stijging van 17%. In het jaar 2017 realiseerde de Broekhuis groep een omzet van € 594 miljoen, een stijging van 7% t.o.v. 2016. In onderstaande tabellen is het verloop van de omzet en bruto-marge weergegeven over de afgelopen 3 jaren.

Resultaat, balanstotaal en solvabiliteit

Het balanstotaal van Broekhuis geconsolideerd nam ten opzichte van 2016 toe met € 45 miljoen en kwam hierdoor uit op € 250 miljoen. Deze stijging werd veroorzaakt door een groei van zowel de leasevloot als een stijging van de voorraad auto’s en een toename van de handelsvorderingen. De netto-winst bedroeg € 12,2 miljoen, waardoor het eigen vermogen (na dividenduitkering) groeide tot € 60,2 miljoen. Het jaar 2017 heeft daarmee qua resultaat het record jaar 2016 overtroffen. De verwachting was dat de netto-winst in 2017 wederom gezond zou zijn. De solvabiliteitsratio bleef, als gevolg van bovengenoemde oorzaken, gelijk aan vorig jaar: 24% van het balanstotaal. De geactiveerde leasevloot (vermeld onder materiële vaste activa) bedraagt met een boekwaarde van € 97 miljoen 39% van het balanstotaal van de Broekhuis groep.

Omzet per divisie in miljoenen euro’s (% is ten opzichte van het totaal)

2017 Dealers

2016

2015

557,7

94%

522,4

94%

516,0

95%

Lease en Financiële Diensten

90,6

15%

79,6

14%

69,0

13%

Schadeherstel en Bedrijfswageninrichting

17,2

3%

15,3

3%

15,2

3%

Intercompany

-71,3

-12%

-60,5

-11%

-59,9

-11%

Totaal groep

594,2

100%

556,8

100%

540,3

100%

07

Broekhuis is een bedrijf in de automotive branche, dat al 85 jaar met haar uiteenlopende activiteiten een totaaloplossing biedt als partner in mobiliteit. In al die jaren is de Broekhuis groep uitgegroeid tot één van de top 5 spelers binnen de automotive branche in Nederland. In 2017 zorgden 916 medewerkers (FTE) samen voor een omzet van € 594 miljoen vanuit 53 vestigingen.

Jaarverslag 2017

Algemeen


Bruto-marge per divisie in miljoenen euro’s (% is ten opzichte van het totaal)

2017 71,6

76%

69,4

79%

64,9

78%

Lease en Financiële Diensten

13,0

14%

9,9

11%

9,7

12%

Schadeherstel en Bedrijfswageninrichting

9,7

10%

8,8

10%

8,5

10%

Intercompany

-0,3

0%

-0,2

0%

-0,2

0%

Totaal groep

94,0

100%

87,9

100%

82,9

100%

Marketing en communicatie

08

2015

Dealers

De financiering van de leaseportefeuille, waarvan de contracten gemiddeld een looptijd van ca. 4 jaar hebben, is in meerderheid langlopend. Voor de lease-activiteiten wordt een solvabiliteitsnorm van 12,5% gehanteerd, zodat voor de overige activiteiten (dealerschappen, schade en diverse) een solvabiliteit resulteert van 31,4%. Voor deze laatste ratio hanteert de directie een bodem van 22,5%, dit is en blijft een uitgangspunt bij de voornemens tot verdere groei. De interest coverage ratio, berekend als bedrijfsresultaat ten opzichte van rentelasten, komt mede door het lage rentepercentage uit op 21,5 en ligt daarmee ver boven de door ons gehanteerde bodemwaarde van 3. De cashflow is gestegen ten opzichte van 2016, met name door de stijging van het resultaat.

Jaarverslag 2017

2016

Voor elk Broekhuis bedrijf afzonderlijk is lokale presentie belangrijk. Per vestiging wordt daarom ingezoomd op de lokale bestaande en potentiële klanten. De centrale marketingafdeling heeft een rol in het coördineren en ondersteunen van de lokale activiteiten, maar is daarnaast ook actief met een totaalbenadering van de klanten en prospects van de Broekhuis groep. Dat betekent dat er een breed scala aan activiteiten centraal wordt geregeld, waaronder mailingen aan klanten (zowel op papier of waar mogelijk digitaal), het intern communiceren via het personeelsblad en extern door events, narrowcasting, kranten- en tijdschriftartikelen en last but not least door het beheer van een professionele website. De website zal steeds prominenter aanwezig zijn als communicatiemiddel naar klanten en prospects. Veel activiteiten zijn gerelateerd aan de website, te denken valt aan adword campagnes, chatmogelijkheden, integratie met telefonie, en dat alles gericht op leadgeneratie en vervolgens op het juist omgaan met deze leads. Deze aanpak ondersteunt Broekhuis in het beheren van duurzame klantrelaties en is de kern van het Broekhuis contactbeleid. Verder heeft de online aanwezigheid ook een belangrijke rol in het blijvend aantrekken van goede en loyale medewerkers.

Beheersing van risico’s

Een bedrijf met de omvang van Broekhuis loopt risico’s. Om deze zo goed mogelijk te beheersen, is de administratieve organisatie van Broekhuis adequaat en duidelijk. Om een eenduidige, betrouwbare en transparante wijze van zowel interne als externe verslaggeving te waarborgen, worden gegevens van de diverse computersystemen naar één centrale database gebracht. Via intranet maakt de hele organisatie gebruik van hetzelfde managementinformatiesysteem. Op die manier wordt er binnen de organisatie één taal gesproken. Performance-indicatoren en financiële informatie worden zo vergelijkbaar over de hele breedte van de organisatie. Bij afwijkingen is een analyse van mogelijke oorzaken daarom snel beschikbaar. Vanwege de gestage groei door acquisities

is Broekhuis ingesteld op het slagvaardig implementeren van een eenduidige werkwijze bij nieuwe bedrijven die onderdeel worden van de Broekhuis groep. Door een merkoverstijgend kwaliteitssysteem en een programma van introductiebijeenkomsten wordt een integratieproces van een nieuw dealerbedrijf ondersteund. Hierbij staat er één doel centraal, een nieuw bedrijf snel en soepel mee laten draaien in het merk- of activiteitencluster. Alle vestigingen, met uitzondering van de vestigingen die in de afgelopen twee jaar zijn overgenomen, zijn ISO-gecertificeerd. De belangrijkste financiële risico’s voor Broekhuis zijn fraude, debiteurenincasso en renteschommelingen. Om fraude te voorkomen, wordt bij handelstransacties software benut die een transparant biedingsproces borgen, waarbij auto’s aan handelaren worden toegewezen via een veiling, waardoor functiescheiding ontstaat tussen het aanbieden van auto’s en de daadwerkelijke verkoop. Het risico van debiteurenincasso speelt met name bij grote transacties met zakelijke klanten. Hiervoor is een proces ingericht, waarbij vooraf de kredietwaardigheid getoetst wordt en na aflevering de incassostatus dagelijks bewaakt wordt. Als strategische risico’s zijn te benoemen: continuïteit van importeurrelaties en acquisities. Broekhuis streeft naar een beheerste groei door middel van acquisities en beschikt op dit moment zowel over de financieringsmogelijkheden als de organisatie om dit te realiseren. Vanuit importeurs kunnen netwerkherstructureringen voorgesteld worden, waarbij Broekhuis medewerking zal verlenen als dit ten goede komt aan het voortbestaan van de onderneming. Operationele risico’s zijn onzekerheden die op korte termijn de effectiviteit en efficiency van de activiteiten van de onderneming beïnvloeden. Gedacht kan worden aan bijvoorbeeld de kans op uitval van ICT-systemen en nutsvoorzieningen. Broekhuis investeert vanuit dat oogpunt in goede back-up toepassingen. In dat kader is het serverpark ondergebracht in een extern hostingcentrum. Voor een aantal risico’s zijn verzekeringen afgesloten, waarmee de financiële gevolgen van onvoorziene gebeurtenissen worden afgedekt. De voorraad gebruikte auto’s is gezond, zowel in aantallen als in waarde. Broekhuis voert een beleid, waarmee geborgd is dat de waardering van de voorraad gebruikte auto’s maandelijks geijkt wordt aan de marktwaarde. Als laatste risico is te benoemen de wet-en-regelgeving door overheden die directe invloed hebben op de organisatie en/of het bedrijfsproces alsmede op het resultaat. De belangrijkste voorbeelden hiervan zijn wel de maatregelen die genomen worden om door middel van belastingen het gebruik en bezit van auto’s te beïnvloeden. Broekhuis participeert in diverse overleggen binnen de branche of overkoepelende organen die samen met de overheid de impact van de maatregelen beoordelen met als doel suggesties ter verbetering. Voor de onderkende financiële risico’s en het gebruik van financiële instrumenten, wordt verwezen naar de jaarrekening.


Gebeurtenissen na balansdatum

In december 2017 is een overeenkomst gesloten met de aandeelhouders van de Martin Schilder groep over de verkoop van de aandelen van Martin Schilder aan Broekhuis per 2 januari 2018. Martin Schilder is dealer van Volkswagen, Audi, SEAT, Škoda, Fiat, Volkswagen Bedrijfswagens en Fiat Professional met vestigingen in Alkmaar, Bergen, Den Helder, Haarlem, Heemskerk en Schagen. Daarnaast is het bedrijf actief in autoschadeherstel (Alkmaar, Beverwijk, Hippolytushoef en Zaandam), autoverhuur, tankstations, bedrijfswageninrichting en verzekeringen. In de Martin Schilder groep zijn 376 medewerkers (FTE) werkzaam en wordt een omzet van € 126 miljoen gerealiseerd.

Vooruitzichten

Wij verwachten dat de markt voor nieuwe personenauto’s in 2018 met 415.000 stuks gelijk zal zijn aan 2017 (414.538 auto’s). Broekhuis verwacht 14.000 nieuwe personenauto's te verkopen en 2.500 nieuwe lichte bedrijfswagens. Voor wat betreft de verkoop van gebruikte auto’s denken wij 22.000 auto's te verkopen, waarbij het rendement gelijk of hoger zal zijn dan in 2017. Om aan de groeiende behoefte aan gebruikte auto’s te kunnen voldoen, is Broekhuis gestart met importactiviteiten. Voor de omzet van de werkplaatsactiviteiten verwachten wij een gelijkblijvende omzet. Ook voor de onderdelen verwachten we geen trendbreuk, al tekent zich een trend af dat importeurs steeds meer zelf de onderdelenvoorziening ter hand willen nemen, wat ten koste kan gaan van de omzet en het rendement op de onderdelenverkoop. Zowel voor de verkoop van auto’s alsmede voor die van reparatie en onderhoud en onderdelen neemt de online verkoop een steeds prominentere plaats in. Broekhuis is in verband hiermee haar marketing afdeling substantieel aan het versterken. Door goed gecoördineerde gerichte acties moet het aantal leads substantieel groeien, en vervolgens worden deze leads ook professioneel afgehandeld door deskundige en gedreven medewerkers. Bij de schadeherstel activiteiten merken we dat verzekeraars in toenemende mate hun klanten sturen naar de dealer als eerste aanspreekpunt. Gelet op de complexiteit van schades - met name waar het elektronica en daarmee verbonden veiligheid betreft - is dit een logische ontwikkeling. Broekhuis gaat ervan uit dat met aanwezigheid van 47 dealervestigingen in de nabijheid van 12 schadebedrijven dit zal resulteren in een groei van de omzet in 2018. Bij de lease activiteiten wordt actief ingezet op wagenparkbeheer en private lease, als aanvullend op de bestaande operational en financial lease producten. Ook dat zal tot een omzet- en resultaatverbetering gaan leiden. De ontwikkeling van de salarisniveaus zal door de in 2016 afgesloten CAO een lichte stijging laten zien. De verwachting met betrekking tot de personeelssterkte is dat deze – genormaliseerd voor acquisities - op hetzelfde niveau blijft als in 2017. Behalve dat in 2018 op enkele vestigingen geïnvesteerd zal worden in verbouwingen en uitbreiding en vervanging van inventaris, is de verwachting

Voor het boekjaar 2018 verwachten wij een netto-winst van ca. € 10 miljoen. De Broekhuis groep blijft streven naar verdere groei, zowel autonoom als door acquisities. Deze groei is primair gericht op de kernactiviteiten en bestaande merken, al wordt uitbreiding van het merkenpalet niet uitgesloten. De onderneming beschikt zowel over financieringsmogelijkheden als een stabiele organisatie om een dergelijke groei beheersbaar en succesvol te kunnen te realiseren. Harderwijk, 29 maart 2018 De directie, J.E. Remijn MBA drs. K.P. Steendam

09

Broekhuis wil een zeer betrokken onderneming zijn en blijven. En dat niet alleen in onze eigen ogen, maar juist in de ogen van onze klanten en van de maatschappij. In dit jaarrapport wordt in een apart hoofdstuk beschreven hoe Broekhuis het maatschappelijk verantwoord ondernemen in de praktijk brengt.

dat voornamelijk de leasevloot (vermeld onder materiële vaste activa) verder zal toenemen; in totaal zal de investeringssom ca. € 15 miljoen belopen. Daarmee samenhangend, maar ook door de omzetgerelateerde groei van werkkapitaal, zal de financieringsbehoefte toenemen met een bedrag van naar schatting € 10-12 miljoen. Verder zal door de acquisitie van de Martin Schilder groep in 2018 het balanstotaal verder toenemen met een bedrag van ca. € 60 miljoen en samenhangend daarmee de financieringsbehoefte met ca. € 55 miljoen.

Jaarverslag 2017

Maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO)


10 Jaarverslag 2017

maatschappelijk verantwoord ondernemen


Maatschappelijk verantwoord ondernemen

Onze stakeholders zijn onder te verdelen in een aantal groepen en per stakeholdersoort zijn afzonderlijke acties benoemd:

1. Klanten Klantentevredenheidsonderzoeken Bij elke werkplaatsverrichting en bij elke verkoop van een auto wordt de klant gevraagd naar zijn ervaringen bij ons bedrijf. Deze vragen worden zo mogelijk digitaal verstuurd. Klachtenafhandeling Ook al streeft Broekhuis naar het voorkomen van klachten, toch kunnen deze ontstaan. De vestigingsdirecteuren van de lokale vestigingen spelen een belangrijke rol in het oplossen van klachten van klanten. Dit proces start gewoonlijk met een persoonlijk onderhoud van de vestigingsdirecteur met de klant. Vaak is dit het begin van de oplossing, omdat er aan een klacht doorgaans miscommunicatie voorafgaat. Mocht er in de gesprekken geen oplossing mogelijk zijn, dan staat het de klant vrij om gebruik te maken van de BOVAG geschillencommissie; Broekhuis zal zich altijd houden aan eventuele uitspraken van deze commissie. Vergroening vervangend vervoer Broekhuis streeft ernaar om het vervangend vervoer in te vullen met een mix van energiezuinige modellen, hybride auto’s en (elektrische) fietsen. Ten behoeve van onze klanten en medewerkers zijn er op diverse vestigingen laadpalen beschikbaar voor het laden van de accu’s van elektrische of hybride auto’s. Voorschriften vanuit de verschillende importeurs om een diversiteit aan modellen als vervangend vervoer in te zetten, maken dat het in de praktijk niet mogelijk is de doelen voor 100% te realiseren.

2. Leveranciers, waaronder importeurs Milieumanagement Broekhuis werkt voor de hele groep met een totaalleverancier voor afvalmanagement; de afvalstromen worden zorgvuldig gescheiden, de volumes nauwkeurig gemeten, met als doel het terugdringen van de afvalstroom. In een garagebedrijf is sprake van een veelheid van milieubedreigende vloeistoffen en vluchtige stoffen. Dit geldt niet alleen voor de werkplaatsen voor reparatie en onderhoud, maar zeker evenzeer voor de schadeherstelbedrijven. Zij hebben, net als de dealerbedrijven een Erkend Duurzaam certificaat, waarbij zuinig en bewust omgegaan wordt met grondstoffen en energie, verspilling in het proces wordt voorkomen en afvalstromen worden beperkt of hergebruikt. Veel van deze afvalsoorten blijken in de praktijk geschikt voor hergebruik; van groot belang is een zorgvuldige afvalscheiding bij de bron. Afval wordt uitsluitend door een erkend landelijk bedrijf ingezameld en niet door plaatselijke – soms moeilijk identificeerbare – handelaren. De schadebedrijven spuiten uitsluitend met water-gedragen lak. Er zijn rapportages opgesteld, waarmee het brandstofgebruik van de medewerkers met een auto van de zaak inzichtelijk wordt. Hiermee wordt de medewerker zich bewuster van het gebruik en aangemoedigd om zuiniger te rijden. Energiemanagement Als dealerholding heeft Broekhuis een groot aantal panden met forse oppervlaktes in gebruik. Management van energie (gas en elektra) zijn aangepakt door alle panden te voorzien van slimme meters, die de standen op dagbasis (en veelal per kwartier) doorgeven aan een centrale database. Vanuit deze centrale database worden analyses verricht met als doel het energieverbruik steeds verder terug te dringen. Ook bij de nieuwbouw, verbouw en in gebruik name van nieuwe panden wordt steeds toegezien op energiezuinige maatregelen, zoals: het niet volledig - onnodig - laten openen van overheaddeuren, het toepassen van isolatiematerialen, het hebben van moderne verwarmingsketels enzovoort. Verder wordt actief gewerkt aan verbetering van diverse milieu-gerelateerde zaken, zoals: optimaliseren van de instellingen van verlichting, verwarming en koelsystemen, investeren in led verlichting, isolatie, energiescans voor quickwins enzovoort. Alternatieve energie wordt nog niet grootschalig toegepast; inmiddels loopt 1 project waar ca. 415 m2 dak is voorzien van zonnepanelen. Digitalisering Broekhuis is vergaand gedigitaliseerd; bij de centrale ondersteunende afdelingen is het papierverbruik met ca. 90% teruggedrongen. Hoewel de laatste stappen niet de gemakkelijkste zijn, lopen er nog diverse projecten om verder digitaal te kunnen werken. Ook de jaarrekening van Broekhuis wordt sinds 2017 uitsluitend digitaal aangeboden aan alle belanghebbenden. Logistiek Bij elke dealerholding worden grote aantallen auto’s verplaatst tussen de vestigingen. De vestiging waar een onverkochte nieuwe auto wordt geleverd, is lang niet altijd de vestiging van

11

Als familieonderneming is Broekhuis inmiddels 85 jaar aanwezig in Nederland als leverancier van mobiliteit door de verkoop en onderhoud van auto’s. Evenals voor andere familiebedrijven geldt voor Broekhuis dat niet winst maken de hoofddoelstelling is, maar continuïteit. Vanuit de roots van de oprichter staan ook bij de derde generatie aandeelhouders de stakeholders centraal, en dan met name de medewerkers en de klanten. De derde generatie aandeelhouders zijn allen (zelf of via de partner) direct werkzaam in de onderneming, met voor elk een positie die afgestemd is op hun respectievelijke vaardigheden en ervaring. De aandacht voor onze klant door onze medewerker gebeurt met respect voor de wettelijke kaders, met langjarige leveranciersrelaties, met een constructieve benadering van importeurs en brancheorganisaties, en met aandacht voor de kwetsbare omgeving. Hoewel 85 jaar geleden milieu minder als expliciet thema bestond, is er altijd de zorg geweest voor de ons omringende natuur die als geschapen werkelijkheid wordt gezien. Met de stakeholders wordt op structurele wijze gecommuniceerd. Het management van Broekhuis beseft terdege dat alleen in een samenwerking met alle stakeholders sprake kan zijn van een succesvolle en stabiele onderneming, die aantrekkelijk is voor medewerkers en voor klanten.

Jaarverslag 2017

Al 85 jaar lang een stabiel familiebedrijf


waaruit deze auto wordt verkocht aan de klant. Gevolg is een groot aantal voertuigbewegingen. Door centrale coördinatie wordt voorkomen dat er onnodige transporten plaatsvinden. Door centralisatie van de onderdelenvoorraad hoeft de leverancier niet meer alle vestigingen te beleveren, waardoor het aantal ritten van onderdelenbelevering teruggebracht is. Voor het beleveren van de vestigingen vanuit de centrale magazijnen wordt gebruik gemaakt van bestaande routediensten van regionale grossiers.

3. Aandeelhouders en externe financiers

Jaarverslag 2017

12

Aandeelhoudersbetrokkenheid Broekhuis beschikt over 6 aandeelhouders, waarvan 1 in de pensioengerechtigde leeftijd. De andere 5 aandeelhouders zijn - of zelf, of via hun partner - werkzaam binnen Broekhuis, elk op een functie die past bij hun leeftijd, capaciteiten en ervaring. Op deze wijze is er een grote mate van betrokkenheid bij de familieonderneming. Voorkomen wordt dat er korte termijndoelen worden gesteld. Ook het dividendbeleid is uiterst terughoudend, wat maakt dat de onderneming kan groeien zonder dat de financiële ratio’s in het gedrang komen. De aandelen zijn gecertificeerd, en de aandeelhouders laten zich vertegenwoordigen door een Stichting Administratiekantoor. Corporate Governance Hoewel Broekhuis geen beursgenoteerde onderneming is, wordt wel degelijk gewerkt in lijn met de code Tabaksblat/ Frijns. Naast de Stichting Administratiekantoor beschikt Broekhuis over een raad van commissarissen, die elk een professionele achtergrond hebben in onder andere: fusies en overnames, de automotive branche in de breedste zin van het woord en de kennis en ervaring van een groot familiebedrijf. Deze commissarissen zien toe op het belang van de onderneming, zodat de onderneming op duurzame wijze levensvatbaar is en blijft. De principes van corporate governance worden waar mogelijk toegepast. Transparante verslaglegging Broekhuis heeft te maken met een veelheid van softwaresystemen, veelal voorgeschreven door importeurs. Om te voorkomen dat dit een ondoorzichtige lappendeken van gegevens wordt, is jaren geleden al een start gemaakt met een gezamenlijke database. In de loop van de jaren is dit doorontwikkeld naar een datawarehouse, dat op transparante en consistente wijze tijdig gegevens kan bieden aan financiers, management, leveranciers, importeurs, accountants, en daarnaast ook kan worden benut voor het efficiënt werken met bepaalde ondersteunende software, te denken valt aan debiteurenbewakingssoftware, maar ook aan de presentatie van auto’s op internet. Integriteit Broekhuis hecht aan integriteit. In een bedrijf met een veelheid aan vestigingsplaatsen is het een must dat men aankan op de integriteit van de werknemers, niet alleen de vestigingsdirecteuren, maar alle lagen van de organisatie. Broekhuis wenst geen fraude en bedrog in haar organisatie. Mocht dit incidenteel toch blijken, dan volgt per direct ontslag. Broekhuis wenst uit te gaan van vertrouwen.

4. Medewerkers Baanzekerheid Broekhuis streeft naar duurzame werkgelegenheid. Alle personeelsleden zijn daarom in dienst van de moeder BV, die vervolgens aan de medewerkers een detachering geeft op een bepaalde vestiging. Deze werkwijze biedt een grotere baanzekerheid voor werknemers; bij te weinig werk op één van de vestigingen kan overplaatsing - in overleg - naar een andere vestiging een ontslag van de medewerker voorkomen. Arbo wetgeving De Arbo wetgeving is een belangrijke randvoorwaarde voor het werken bij Broekhuis. Waar gewerkt wordt met soms zwaarwegende onderdelen als banden, of gevaarlijke gereedschappen als hefbruggen, of potentieel schadelijke stoffen als verf, is een goede naleving van de Arbowetgeving van groot belang. Verder is voor elke vestiging met meer dan 15 werknemers tenminste een bedrijfshulpverlener aangesteld. De cruciale gereedschappen als bruggen, roldeuren, maar ook blusmiddelen en vloeidichte vloeren worden tenminste eens per jaar gekeurd, en waar nodig gerepareerd of vervangen. Er wordt gewerkt met moderne werkuitrusting en in veilige werkomstandigheden. Risico-inventarisatie Periodiek worden de risico’s op vestigingen geïnventariseerd door de centrale afdeling Kwaliteit. Door intern te benchmarken, kan snel en adequaat worden vastgesteld waar er ruimte is voor verbetering. Verzuimbegeleiding Broekhuis is een bedrijf met 53 vestigingen; de verzuimbegeleiding van de werknemers (916 FTE in totaal) is primair de verantwoordelijkheid van de lokale vestigingsmanagers. Ter bewaking van de poortwachtersfunctie wordt centraal meegekeken naar het opvolgen van de contactmomenten. Waar nodig wordt een ARBO-dienst ingeschakeld. Doel is om snel te komen tot herstel dan wel alternatieve inzetbaarheid. De centrale administratieve afdelingen hebben al in een flink aantal gevallen werk kunnen bieden aan werknemers die hun oorspronkelijke functie niet meer konden vervullen vanwege fysieke of psychische beperkingen. Bedrijfshulpverlening In alle vestigingen van Broekhuis is een Automatische Externe Defibrillator (AED) aanwezig en zijn bedrijfshulpverleners ter plekke getraind in het gebruik ervan. Ook EHBO en brandpreventie/brandbestrijding behoren tot de jaarlijkse trainingen die gevolgd worden. Gedragscode Broekhuis kent een gedragscode die wordt uitgedragen op de arbeidscontracten, in de personeelsgids en waarop in de praktijk wordt toegezien. Aspecten waarop deze gedragscode betrekking heeft, zijn: het voorkomen van discriminatie van klanten, collega’s en leveranciers op basis van geslacht, leeftijd, huidskleur, religie, nationaliteit en sociale afkomst. Ook het zorgvuldig omgaan met klantgegevens, ter voorkoming van datalekken, maakt sinds kort deel uit van de gedragscode.


Medewerkertevredenheidsonderzoek Periodiek wordt een medewerkertevredenheidsonderzoek uitgevoerd. Naast een streven naar continuïteit, en duurzaam tevreden klanten, is medewerkertevredenheid een derde aspect dat jaarlijks beoordeeld wordt. De directie van Broekhuis is ervan overtuigd dat deze drieslag (tevreden klant, tevreden medewerker, tevreden aandeelhouder) een belangrijke zaak is, waarbij de delen elkaar onderling versterken.

5. Branche organisaties Duurzaamheid/certificering Alle dealervestigingen van Broekhuis beschikken over het Erkend Duurzaam certificaat dat wordt verstrekt door het Instituut voor Duurzame Mobiliteit. ISO certificering Alle vestigingen van Broekhuis, met uitzondering van de vestigingen die in de afgelopen twee jaar zijn overgenomen, beschikken over een ISO NEN 9001:2008 certificaat. De afdeling Kwaliteit ziet erop toe dat dit certificaat niet alleen eenmalig wordt behaald, maar ook jaarlijks kan worden verlengd.

6. Overheid Milieuvergunningen Voor elk van de vestigingen beschikt Broekhuis over een geldige milieuvergunning. Door instructie van de werknemers wordt getracht te voorkomen dat bodemverontreiniging kan ontstaan. Regelmatig wordt door middel van een bodemonderzoek vastgesteld of er geen sprake is van verontreiniging. Wetgeving Het naleven van de wetgeving is een belangrijke zaak voor Broekhuis. Centraal wordt bijvoorbeeld toegezien op het aantal boetes en de aard ervan, voor wat betreft de werknemers die over een zakelijke auto als deel van hun arbeidsvoorwaardenpakket beschikken. Broekhuis heeft een alcohol-beleid, waarbij onder andere de vrijdagmiddagborrels sober worden ingevuld.

7. Opleidingsinstituten Stagemogelijkheden Door de jaren heen zijn stagiairs welkom: niet alleen wordt hun frisse inbreng op prijs gesteld, ook is in een flink aantal gevallen gebleken dat dit een prima aanloop is naar een definitieve baan bij de Broekhuis groep. Samenwerking Meer nog dan in voorgaande jaren wil Broekhuis allianties aangaan met onderwijsinstellingen, door niet alleen stageplaatsen te bieden, maar ook aanwezig te zijn op baanmarkten.

8. Goede doelen organisaties Maatschappelijk in verbinding staan Sponsoring biedt ons de mogelijkheid om de klant bij ons merk te betrekken en duurzame relaties op te bouwen met de gemeenschappen waarin we actief zijn. Broekhuis reserveert daarom jaarlijks een deel van de winst voor Broekhuis Helpt. Ontwikkelprojecten in het buitenland Met Broekhuis Helpt sponsoren wij verschillende goede doelen rondom de thema’s talentontwikkeling en/of mensen in beweging brengen. In Nederland, maar ook daarbuiten. Zo ondersteunen wij al geruime tijd, in samenwerking met Stichting Red een Kind, kansarme jongeren In Kenia door ze op te leiden tot (auto)monteur en te helpen bij het vinden van een baan. Sportsponsoring Broekhuis ziet sportsponsoring als een belangrijk instrument om mensen in beweging te brengen. Broekhuis draagt daarom sportverenigingen in het verzorgingsgebied een warm hart toe en richt zich hierbij met name op de jeugd. Sportverenigingen kunnen gebruik maken van de Broekhuis Clubbonus. Broekhuis stelt hiermee geld beschikbaar indien verenigingsleden of ouders van jeugdleden bij Broekhuis klant zijn. Inmiddels maken ruim 100 verenigingen gebruik van de Broekhuis Clubbonus.

13

Opleidingsmogelijkheden Broekhuis stimuleert haar medewerkers zich verder professioneel te ontwikkelen. Naast de opleidingen die door de importeur worden voorgeschreven in het kader van het franchise concept, heeft Broekhuis ook veel ervaring met leer-werk trajecten. Verder zijn er traineeplekken voor jonge afstudeerders.

Horizontaal toezicht Binnen de branche van dealerholdings was Broekhuis jaren geleden al één van de eerste bedrijven die met de belastingdienst een convenant voor horizontaal toezicht sloot. Dit betekent dat Broekhuis in openheid communiceert met de belastingdienst, ook inzage biedt aan alle rapportages van externe consultants en accountants.

Jaarverslag 2017

Verder wordt in trainingen aandacht geschonken aan het klantvriendelijk, mensgericht en respectvol omgaan met onze klanten. Dit geldt voor externe klanten maar evenzeer voor interne klanten: onze collega’s.


2017 in beeld Aantal personenauto's en bedrijfswagens Nieuwe personenauto's

Nieuwe bedrijfswagens

2016: 10.354

2016: 1.851

12.052

2.174

Gebruikte personen- en bedrijfswagens particulier

17.390 2016: 14.861

Broekhuis Autodealers Werkplaatsdoorgangen

225.300

2016: 216.900

14

Marktaandeel totaal verkoop nieuw

2,9

Jaarverslag 2017

2016: 2,7%

Marktaandelen per merk Op basis van kentekenregistraties in Nederland.

Personenauto's Bedrijfswagens

31-12-17

31-12-16

31-12-17

31-12-16

BMW

3,5%

3,5%

-

-

Ford

11,9%

10,0%

8,4%

7,4%

Jaguar

5,4%

3,0%

-

-

Land Rover

3,9%

2,0%

-

-

MINI

2,3%

1,9%

-

-

Opel

11,4%

10,7%

12,4%

11,3%

Peugeot

7,2%

6,9%

7,5%

6,4%

SEAT

2,3%

2,1%

-

-

Ĺ KODA

4,4%

4,7%

-

-

Volvo

7,8%

7,3%

-

-


2017 in beeld Aantal medewerkers in FTE, exclusief flexwerkers (62 FTE) Mannen

Vrouwen

2016: 783

2016: 87

804

112

Totaal

916

2016: 870

Broekhuis Lease Aantal Lease contracten

5.163

Wagenpark in beheer

1.310 2016: 1.073

PRIVATE LEASE CONTRACT

Aantal Private Lease contracten

1.040 2016: 536

Broekhuis FinanciĂŤle Diensten Verzekeringspolissen

Financieringen

2016: 7.862

2016: 1.418

8.979 Broekhuis Autoschade

Herstelde schades

15.664 2016: 15.110

Broekhuis Car Plus Bedrijfswageninrichtingen

2.079 2016: 1.750

1.515

Jaarverslag 2017

LEASE

CONTRACT

15

2016: 4.443


Jaarverslag 2017

16


17 Jaarverslag 2017

geconsolideerde jaarrekening 2017


Geconsolideerde balans per 31 december 2017 (voor resultaatbestemming)

Toelichting

31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

Immateriële activa

[1]

56

11

Materiële vaste activa

[2]

104.665

83.896

Financiële vaste activa

[3]

-

352

104.721

84.259

Vaste activa

Vlottende activa Voorraden

[4]

121.926

102.269

Vorderingen

[5]

21.782

18.608

Liquide middelen

[6]

1.449

269

145.157

121.146

249.878

205.405

60.150

49.515

264

222

60.414

49.737

Balanstotaal

18

Groepsvermogen Eigen vermogen

[7]

Jaarverslag 2017

Aandeel derden

Vreemd vermogen Voorzieningen

[8]

6.528

7.517

Langlopende schulden

[9]

77.623

66.550

Kortlopende schulden

[10]

105.313

81.601

189.464

155.668

249.878

205.405

Balanstotaal

[ ] De tussen haken vermelde cijfers verwijzen naar de corresponderende toelichting op de jaarrekening.


Geconsolideerde winst-en-verliesrekening over 2017 Toelichting

[11] [11]

594.259 500.256

Bruto-marge Lonen en salarissen Sociale lasten Afschrijvingen Overige bedrijfskosten

[12] [13] [14]

2016 x ₏ 1.000

556.817 468.875 -

-

94.003

87.942

36.418 9.557 2.080 28.822

Som der kosten

35.530 8.434 1.934 27.748

+

+

76.877

73.646 -

17.126

Rentebaten Rentelasten

14.296

795

760 +

+ 795

Uitkomst rentebaten en -lasten

19

Bedrijfsresultaat

-

760 -

Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belasting

Vennootschapsbelasting

16.331

[15]

13.536

4.029

3.059 -

Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening na belasting Resultaat deelneming

12.302

10.477

7

+

Groepsresultaat Aandeel van derden in het resultaat

12.309

+ 10.477

105

19 -

Resultaat na belastingen

12.204

[ ] De tussen haken vermelde cijfers verwijzen naar de corresponderende toelichting op de jaarrekening.

10.458

Jaarverslag 2017

Netto-omzet Inkoopwaarde van de omzet

2017 x ₏ 1.000


Geconsolideerd kasstroomoverzicht over 2017 2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Kasstroom uit operationele activiteiten Netto resultaat na belastingen Afschrijvingen immateriële vaste activa Afschrijvingen materiële vaste activa

12.204 5 24.672

10.458 129 21.905 +

Cashflow Mutatie voorraden Mutatie kortlopende vorderingen Mutatie kortlopende schulden

+ 36.881

- 19.657 - 3.174 23.712

32.492 9.205 14.105 - 24.695

+ Mutaties in werkkapitaal

+ 881

- 1.385

- 989 +

Mutaties in voorzieningen Netto kasstroom uit operationele activiteiten

1.668 +

36.773

32.775

20

Kasstroom uit investeringsactiviteiten Investeringen immateriële vaste activa Investeringen materiële vaste activa

Jaarverslag 2017

Desinvesteringen materiële vaste activa Mutaties financiële vaste activa Aandeel derden

- 50

- 12

- 69.932

- 52.870

24.491

23.267

352

98

42

- 97 +

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

+

- 45.097

- 29.614

Kasstroom uit financieringsactiviteiten Betaald dividend Mutatie langlopende leningen

- 1.569 11.073

- 4.194 855 +

Kasstroom uit financieringsactiviteiten

Mutatie geldmiddelen

+ 9.504 +

- 3.339 +

1.180 ======

- 178 ======

269

447

1.180 +

- 178 +

Verloop mutatie geldmiddelen Stand op 1 januari Mutaties in boekjaar Stand op 31 december

1.449 ======

269 ======


Activiteiten De activiteiten van Broekhuis Holding B.V. en haar groepsmaatschappijen bestaan voornamelijk uit: - Autodealer van de merken: BMW, Ford, Jaguar, Land Rover, MINI, Opel, Peugeot, SEAT, Škoda en Volvo - Leasebedrijf: dienstverlening op het gebied van leasing van auto’s - Schadebedrijf: dienstverlening op het gebied van schadeherstel van auto’s - Daarnaast bood de groep dienstverlening op het gebied van financieringen, verzekeringen en bedrijfswageninrichting aan en is er een dealerschap voor handel in motorfietsen. Vestigingsadres, rechtsvorm en inschrijfnummer handelsregister Broekhuis Holding B.V. is gevestigd op Zuiderbreedte 36, 3845 MC te Harderwijk en is ingeschreven bij het handelsregister onder nummer 08024152. Groepsverhoudingen Broekhuis Holding B.V. behoort tot de Broekhuis groep. Aan het hoofd van deze groep staat Broekhuis Beheer B.V. te Harderwijk. De jaarrekening van Broekhuis Holding B.V. is opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening van Broekhuis Beheer B.V. te Harderwijk. Schattingen Bij toepassing van de grondslagen en regels voor het opstellen van de jaarrekening vormt de leiding van Broekhuis Holding B.V. zich verschillende oordelen en schattingen die essentieel kunnen zijn voor de in de jaarrekening opgenomen bedragen. Indien het voor het geven van het in artikel 2:362 lid 1 BW vereiste inzicht noodzakelijk is, is de aard van deze oordelen en schattingen inclusief de bijbehorende veronderstellingen opgenomen bij de toelichting op de desbetreffende jaarrekeningposten. Vergelijkende cijfers In de voorgaande jaren is de omzet in de jaarrekening onvolledig geëlimineerd. Dit is in 2017 aangepast en conform RJ 150 zijn ook de vergelijkende cijfers en het meerjarenoverzicht hierop aangepast. Als gevolg hiervan is de omzet en de kostprijs in 2017 € 66.518.297 lager (2016: € 56.020.377). Deze aanpassing heeft geen invloed op het vermogen en het resultaat van de vennootschap. Consolidatie In de consolidatie worden de financiële gegevens opgenomen van Broekhuis Holding B.V. samen met haar groepsmaatschappijen en andere rechtspersonen, waarop zij overheersende zeggenschap kan uitoefenen of waarover zij de centrale leiding heeft. Groepsmaatschappijen zijn rechtspersonen, waarin Broekhuis Holding B.V. direct of indirect overheersende zeggenschap kan uitoefenen doordat zij beschikt over de meerderheid van de stemrechten of op enige andere wijze de financiële en operationele activiteiten kan beheersen. Hierbij wordt tevens rekening gehouden met potentiële stemrechten die direct kunnen worden uitgeoefend op balansdatum. De groepsmaatschappijen en andere

rechtspersonen waarop zij een overheersende zeggenschap kan uitoefenen of waarover zij de centrale leiding heeft, worden voor 100% in de consolidatie betrokken. Het aandeel van derden in het groepsvermogen en in het groepsresultaat wordt afzonderlijk vermeld. Deelnemingen waarop geen overheersende zeggenschap kan worden uitgeoefend (geassocieerde deelnemingen) worden niet betrokken in de consolidatie. Intercompany-transacties, intercompanywinsten en onderlinge vorderingen en schulden tussen groepsmaatschappijen en andere in de consolidatie opgenomen rechtspersonen worden geëlimineerd, voor zover de resultaten niet door transacties met derden buiten de groep zijn gerealiseerd. Ongerealiseerde verliezen op intercompany-transacties worden ook geëlimineerd tenzij er sprake is van een bijzondere waardevermindering. Waarderingsgrondslagen van groepsmaatschappijen en andere in de consolidatie opgenomen rechtspersonen zijn waar nodig gewijzigd om aansluiting te krijgen bij de geldende waarderingsgrondslagen voor de groep. In de geconsolideerde jaarrekening van Broekhuis Holding B.V. te Harderwijk zijn de deelnemingen opgenomen, die weergegeven zijn op de volgende pagina. Met uitzondering van Autoschade Drenthen V.O.F., Broekhuis Utrecht B.V. en Stam Lease B.V. is sprake van 100% deelnemingen. In Autoschade Drenthen V.O.F. is er het recht op overwinst van 51%. In Broekhuis Utrecht B.V. en Stam Lease B.V. wordt voor respectievelijk 70% en 51% deelgenomen. Verbonden partijen Als verbonden partij worden alle rechtspersonen aangemerkt waarover overheersende zeggenschap, gezamenlijke zeggenschap of invloed van betekenis kan worden uitgeoefend. Ook rechtspersonen die overwegende zeggenschap kunnen uitoefenen worden aangemerkt als verbonden partij. Ook de statutaire directieleden, andere sleutelfunctionarissen in het management van Broekhuis Holding B.V. of de moedermaatschappij van Broekhuis Holding B.V. en nauwe verwanten zijn verbonden partijen. Transacties van betekenis met verbonden partijen worden toegelicht voor zover deze niet onder normale marktvoorwaarden zijn aangegaan. Hiervan wordt toegelicht de aard en de omvang van de transactie en andere informatie die nodig is voor het verschaffen van inzicht. In het boekjaar hebben geen transacties van betekenis met verbonden partijen plaatsgevonden, die niet zijn afgesloten tegen marktconforme condities. Acquisities en desinvesteringen van groepsmaatschappijen Vanaf de overnamedatum worden de resultaten en de identificeerbare activa en passiva van de overgenomen vennootschap opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening. De overnamedatum is het moment dat overheersende zeggenschap kan worden uitgeoefend op de desbetreffende vennootschap. De verkrijgingsprijs bestaat uit het geldbedrag of het equivalent hiervan dat is overeengekomen voor de verkrijging van de overgenomen onderneming vermeerderd met eventuele direct toerekenbare kosten. Indien de verkrijgingsprijs hoger is dan het nettobedrag van de reële waarde van de identificeerbare activa en passiva wordt het meerdere als

Jaarverslag 2017

Algemeen

21

Toelichting


Jaarverslag 2017

22

goodwill geactiveerd onder de immateriële vaste activa. Indien de verkrijgingsprijs lager is dan het nettobedrag van de reële waarde van de identificeerbare activa en passiva, dan wordt het verschil (negatieve goodwill) als overlopende passiefpost opgenomen. De maatschappijen die in de consolidatie betrokken zijn, blijven in de consolidatie opgenomen tot het moment dat zij worden verkocht; deconsolidatie vindt plaats op het moment dat de beslissende zeggenschap wordt overgedragen. Gebeurtenissen na balansdatum In december 2017 is een overeenkomst gesloten met de aandeelhouders van de Martin Schilder groep over de verkoop van de aandelen van Martin Schilder aan Broekhuis per 2 januari 2018. Inzake deze overname zijn de volgende juridische entiteiten 100% overgenomen, met uitzondering van Schadekoop B.V. die voor 8,34% is overgenomen: • Automobielbedrijf Martin Schilder B.V. • Automobielbedrijf Martin Schilder Beheer B.V. • Autoschade Beverkoog B.V. • Autoschadebedrijf Klink B.V. • Autoschade Waterland B.V. • Het Zakenhuys B.V. • Klink Vastgoed B.V. • Martin Schilder Agentschappen B.V. • Martin Schilder Alkmaar B.V. • Martin Schilder Beheer B.V. • Martin Schilder Onroerend Goed B.V. • Martin Schilder Rental B.V. • Martin Schilder Tankstations B.V. • Noord-Hollandse Automobiel Combinatie B.V. • Noord-Hollandse Autoschade Combinatie B.V. • Oudeweg OG B.V. • OK Autobeheer B.V. • Pictor Beheer B.V. • Schadekoop B.V. • Schilder Autoservice B.V. • St. Administratiekantoor NACO • Waterland Beheer B.V. • Waterland Onroerend Goed B.V. Deze overname heeft nog geen consequenties voor de jaarrekening 2017. De verdere in RJ 216.4 gevraagde toelichtingen kunnen nog niet worden verstrekt omdat de ‘Purchase accounting’ nog niet is uitgevoerd. In consolidatie opgenomen deelnemingen • Broekhuis Almelo 2 B.V. te Almelo • Broekhuis Almere B.V. te Almere • Broekhuis Amersfoort B.V. te Amersfoort • Broekhuis Apeldoorn B.V. te Apeldoorn (tot 1-4-2017) • Broekhuis Assen B.V. te Assen • Broekhuis Assen 2 B.V. te Assen • Broekhuis Assurantie B.V. te Harderwijk • Broekhuis Automaterialen B.V. te Harderwijk • Broekhuis Autoschade Assen B.V. te Assen • Broekhuis Autoschade Barneveld B.V. te Barneveld • Broekhuis Autoschade Ede B.V. te Ede • Broekhuis Autoschade Harderwijk B.V. te Harderwijk • Broekhuis Autoschade Holding B.V. te Harderwijk (vanaf 10-7-2017) • Broekhuis Autoschade Holten B.V. te Holten • Broekhuis Autoschade Lelystad B.V. te Lelystad • Broekhuis Autoschade Zeist B.V. te Zeist

• Broekhuis De Bilt B.V. te De Bilt (tot 2-1-2017) • Broekhuis Dealers Holding B.V. te Harderwijk (vanaf 10-7-2017) • Broekhuis Doetinchem B.V. te Doetinchem • Broekhuis Doorn B.V. te Doorn (tot 2-1-2017) • Broekhuis Ede B.V. te Ede • Broekhuis Emmen B.V. te Emmen • Broekhuis Enschede 2 B.V. te Enschede • Broekhuis Groenlo B.V. te Groenlo • Broekhuis Groningen B.V. te Groningen • Broekhuis Harderwijk B.V. te Harderwijk • Broekhuis Harderwijk 2 B.V. te Harderwijk • Broekhuis Hengelo B.V. te Hengelo (Ov) • Broekhuis Hoogeveen B.V. te Hoogeveen • Broekhuis Inkoopcentrum B.V. te Epe • Broekhuis Lease B.V. te Harderwijk waaronder: - Broekhuis Fleet Services B.V. te Zeewolde • Broekhuis Lease Holding B.V. te Harderwijk (vanaf 10-7-2017) • Broekhuis Meppel B.V. te Meppel (tot 2-1-2017) • Broekhuis Motoren B.V. te Enschede • Broekhuis Nijkerk B.V. te Harderwijk (tot 2-1-2017) • Broekhuis Remarketing 2 B.V. te Harderwijk • Broekhuis Steenwijk B.V. te Steenwijk (tot 2-1-2017) • Broekhuis Utrecht B.V. te Utrecht • Broekhuis Veenendaal B.V. te Veenendaal (tot 2-1-2017) • Broekhuis Wageningen B.V. te Wageningen (tot 2-1-2017) • Broekhuis Zeist B.V. te Zeist • Broekhuis Zwolle B.V. te Zwolle (tot 1-4-2017) • Devas B.V. te Almelo waaronder: - Autoschade Drenthen V.O.F. te Goor • Stam Lease B.V. te Harderwijk waaronder: - Stam Fleet Services B.V. te Bussum Met uitzondering van Autoschade Drenthen V.O.F., Broekhuis Utrecht B.V. en Stam Lease B.V. is sprake van 100% deelnemingen. In Autoschade Drenthen V.O.F. is er het recht op overwinst van 51%. In Broekhuis Utrecht B.V. en Stam Lease B.V. wordt voor respectievelijk 70% en 51% deelgenomen. In de loop van 2017 is het aantal vennootschappen gereduceerd. Daar waar dealervestigingen contractueel onder een hoofdvestiging vallen, zijn die vestigingen overgezet naar nevenvestigingen van de contractuele vennootschap. Broekhuis Holding B.V. heeft zich hoofdelijk aansprakelijk gesteld voor de verplichtingen voortvloeiende uit de rechtshandelingen van de in bovenstaand schema vermelde besloten vennootschappen, conform artikel 403 van Titel 9 BW2, met uitzondering van Broekhuis Utrecht B.V., Devas B.V., Stam Lease B.V. en Stam Fleet Services B.V.. Aangezien de winst-en-verliesrekening over 2017 van Broekhuis Holding B.V. in de geconsolideerde jaarrekening is verwerkt, is (in de enkelvoudige jaarrekening) volstaan met weergave van een beknopte winst-en-verliesrekening in overeenstemming met artikel 2:402 BW.


Voor de vergelijkbaarheid zijn de vergelijkende cijfers, waar nodig, aangepast. Financiële instrumenten De effecten opgenomen onder de financiële vaste activa en de vlottende activa, voor zover deze betrekking hebben op de handelsportefeuille of met betrekking tot eigenvermogensinstrumenten buiten de handelsportefeuille, alsmede derivaten met een onderliggende beursgenoteerde waarde, worden gewaardeerd tegen de reële waarde. Alle overige in de balans opgenomen financiële instrumenten zijn gewaardeerd tegen de (geamortiseerde) kostprijs. De reële waarde is het bedrag waarvoor een actief kan worden verhandeld of een passief kan worden afgewikkeld tussen ter zake goed geïnformeerde partijen, die tot een transactie bereid en onafhankelijk van elkaar zijn. Indien niet direct een betrouwbare reële waarde is aan te wijzen, wordt de reële waarde benaderd door deze af te leiden uit de reële waarde van bestanddelen of van een soortgelijk financieel instrument, of met behulp van waarderingsmodellen en waarderingstechnieken. Hierbij wordt gebruikgemaakt van recente gelijksoortige ‘at arm’s length’-transacties, van de DCF-methode (contante waarde van kasstromen) en/ of van optiewaarderingsmodellen, rekening houdend met specifieke omstandigheden. Derivaten worden bij eerste opname in de balans opgenomen tegen reële waarde, de vervolgwaardering van afgeleide financiële instrumenten (‘derivaten’) is afhankelijk van het feit of het onderliggende van het derivaat beursgenoteerd is of niet. Indien het onderliggende beursgenoteerd is, dan wordt het derivaat tegen reële waarde opgenomen. Indien het onderliggende niet-beursgenoteerd is, wordt het derivaat tegen kostprijs of lagere marktwaarde opgenomen. De wijze van verwerking van waardeveranderingen van het afgeleide financieel instrument hangt af van de vraag of er

Financiële risico’s Van valuta- en prijsrisico’s is geen sprake. Broekhuis Holding B.V. loopt renterisico over de rentedragende vorderingen (met name onder financiële vaste activa, effecten en liquide middelen) en rentedragende langlopende en kortlopende schulden (waaronder schulden aan kredietinstellingen). Voor vorderingen en schulden met variabele renteafspraken loopt Broekhuis Holding B.V. risico ten aanzien van toekomstige kasstromen; met betrekking tot vastrentende vorderingen en schulden loopt Broekhuis Holding B.V. risico’s over de reële waarde als gevolg van wijzigingen in de marktrente. Met betrekking tot de vorderingen en schulden worden ultimo boekjaar geen financiële derivaten met betrekking tot afdekking van het renterisico gecontracteerd. Voor wat betreft kredietrisico’s heeft Broekhuis Holding B.V. geen significante concentraties van kredietrisico. De liquide middelen staan uit bij banken die minimaal een A-rating hebben. Het liquiditeitsrisico is beperkt omdat Broekhuis Holding B.V. gebruik maakt van meerdere banken om over meerdere kredietfaciliteiten te kunnen beschikken. Voor zover noodzakelijk, worden nadere zekerheden verstrekt aan de bank voor beschikbare kredietfaciliteiten.

Grondslagen voor waardering van activa en passiva Vaste activa Immateriële vaste activa De goodwill is bepaald door de verkrijgingsprijs te verminderen met de netto vermogenswaarde op de datum van overname. Waardering vindt plaats onder aftrek van lineaire afschrijvingen, gebaseerd op de geschatte economische levensduur en eventuele bijzondere waardeverminderingen. Materiële vaste activa De materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs onder aftrek van afschrijvingen op basis van een vast percentage van de verkrijgingsprijs (lineair),

23

Algemeen De geconsolideerde jaarrekening is opgesteld in overeenstemming met de wettelijke bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW en de stellige uitspraken van de Richtlijnen voor de jaarverslaggeving, die uitgegeven zijn door de Raad voor de Jaarverslaggeving. Activa en verplichtingen worden in het algemeen gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs of de actuele waarde. Indien geen specifieke waarderingsgrondslag is vermeld, vindt waardering plaats tegen de verkrijgingsprijs. In de balans, winst-en-verliesrekening en het kasstroomoverzicht zijn referenties opgenomen. Met deze referenties wordt verwezen naar de toelichting. Baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop ze betrekking hebben. Winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn verwezenlijkt. Verplichtingen die hun oorsprong vinden voor het einde van het boekjaar worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening zijn bekend geworden. Voorzienbare verplichtingen en mogelijke verliezen die hun oorsprong vinden voor het einde van het boekjaar worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. De gehanteerde grondslagen van waardering zijn niet gewijzigd.

hedge-accounting wordt toegepast. Derivaten die liggen besloten in een basiscontract (‘embedded derivaten’), worden altijd gescheiden van het basiscontract wanneer: er geen nauw verband bestaat tussen de economische kenmerken en risico’s van het derivaat enerzijds en het basiscontract anderzijds; een afzonderlijk instrument met dezelfde voorwaarden zou voldoen aan de definitie van een derivaat. Broekhuis Holding B.V. past kostprijshedge-accounting toe voor de renteswaps, die ervoor zorgen dat bepaalde variabel rentende schulden worden omgezet in vastrentende leningen. Het ineffectieve deel van de waardeverandering van de renteswaps wordt verantwoord in de winst-en-verliesrekening onder de financiële baten en lasten. De vennootschap stelt door middel van een test periodiek de effectiviteit van de hedge-relatie vast. Dit kan gebeuren door het vergelijken van de kritische kenmerken van het hedge-instrument met die van de afgedekte positie, en/of door het vergelijken van de verandering in reële waarde van het hedge-instrument en de afgedekte positie. Indien er een indicatie voor ineffectiviteit is, bepaalt de vennootschap dit eventueel ineffectieve deel door middel van een kwantitatieve ineffectiviteitsmeting. Het ineffectieve deel van de hedgerelatie wordt direct in de winst-en-verliesrekening verwerkt.

Jaarverslag 2017

Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling


gebaseerd op de geschatte economische levensduur en in voorkomende gevallen rekening houdend met een restwaarde en eventuele bijzondere waardeverminderingen. Het lease wagenpark is gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs onder aftrek van afschrijvingen welke lineair gedurende de looptijd van de contracten wordt berekend. De kosten voor groot onderhoud worden in het jaar van het plegen van onderhoud verantwoord ten laste van de winst-enverliesrekening.

Vorderingen De vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reële waarde en de geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde. Noodzakelijk geachte voorzieningen voor het risico van oninbaarheid worden in mindering gebracht. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeling van de vorderingen.

Financiële vaste activa De deelnemingen waarover geen zeggenschap kan worden uitgeoefend, zijn gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs. Als resultaat wordt in aanmerking genomen het in het verslagjaar gedeclareerde dividend van de deelneming, waarbij niet in contanten uitgekeerde dividenden worden gewaardeerd tegen reële waarde.

Liquide middelen Liquide middelen bestaan uit kas, banktegoeden en deposito’s met een looptijd korter dan twaalf maanden. Rekeningcourantschulden bij banken zijn opgenomen onder schulden aan kredietinstellingen onder kortlopende schulden. Liquide middelen worden gewaardeerd tegen nominale waarde.

Jaarverslag 2017

24

Voorzieningen In verband met voorvoegingsverliezen was een actieve belastinglatentie gevormd. De actieve latentie was gewaardeerd tegen nominaal belastingtarief. De vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde inclusief transactiekosten en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reële waarde en de geamortiseerde kostprijs zijn - indien van transactiekosten geen sprake is - gelijk aan de nominale waarde. Voorzieningen wegens oninbaarheid worden op de boekwaarde van de vorderingen in mindering gebracht. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeling van de vorderingen. Bijzondere waardeverminderingen van vaste activa De vennootschap beoordeelt op iedere balansdatum of er aanwijzingen zijn dat een vast actief aan een bijzondere waardevermindering onderhevig kan zijn. Indien dergelijke indicaties aanwezig zijn, wordt de realiseerbare waarde van het actief vastgesteld. Indien het niet mogelijk is de realiseerbare waarde voor het individuele actief te bepalen, wordt de realiseerbare waarde bepaald aan de hand van de kasstroomgenererende eenheid waartoe het actief behoort. Vlottende activa Voorraden De voorraad nieuwe auto's is gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs vermeerderd met (indien van toepassing) de Belasting van Personenauto's en Motorrijwielen en kosten gebruiksklaar maken, of lagere opbrengstwaarde. De voorraad gebruikte auto’s is gewaardeerd tegen verwachte opbrengstwaarde bij inkoop minus een doelmarge van 15%, zijnde de verkrijgingsprijs, verminderd met een voorziening voor stadagen (per maand wordt 1,30% voorzien). De voorziening voor voorraad nieuwe auto’s wordt afzonderlijk berekend voor gekentekende en ongekentekende auto’s. Voor gekentekende auto’s vindt direct vorming van de voorziening plaats, voor ongekentekende auto’s na 180 dagen. Per maand wordt 0,25% voorzien. Voorzover daartoe aanleiding bestaat worden extra voorzieningen getroffen. De overige voorraden zijn gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs, waarbij rekening is gehouden met een voorziening wegens incourantheid.

Algemeen Voorzieningen worden gevormd voor in rechte afdwingbare of feitelijke verplichtingen die op de balansdatum bestaan, waarbij het waarschijnlijk is dat een uitstroom van middelen noodzakelijk is en waarvan de omvang op betrouwbare wijze is te schatten. De voorzieningen worden gewaardeerd tegen de beste schatting van de bedragen die noodzakelijk zijn om de verplichtingen per balansdatum af te wikkelen. Wanneer de verwachting is dat een derde de verplichtingen vergoedt, en wanneer het waarschijnlijk is dat deze vergoeding zal worden ontvangen bij de afwikkeling van de verplichting, dan wordt deze vergoeding als een actief in de balans opgenomen. Belastingenvoorzieningen Deze voorziening is gevormd in verband met de verschillen tussen de commerciële en fiscale waardering van de activa. De passieve latentie is gewaardeerd tegen nominaal belastingtarief en heeft overwegend een langlopend karakter. In verband met lopende fiscale onderzoeken over voorgaande boekjaren is een voorziening getroffen. Deze voorziening is gewaardeerd tegen nominale waarde. De omvang van de verplichting is onzeker als gevolg van de afhankelijkheid van toekomstige gebeurtenissen, er is een voorzichtige inschatting gemaakt van de verplichting. Jubileumvoorziening De voorziening jubilea wordt opgenomen tegen de contante waarde van de verwachte uitkeringen gedurende het dienstverband. Bij de berekening van de voorziening wordt onder meer rekening gehouden met verwachte salarisstijgingen en de blijfkans. Bij het contant maken wordt gerekend met 2% (2016: 2%). In dit percentage is tevens een geschatte CAO stijging verwerkt. Voorziening loondoorbetaling bij langdurige ziekte De voorziening vanwege loondoorbetaling bij ziekte wordt gevormd voor op balansdatum bestaande verplichtingen tot het in de toekomst doorbetalen van beloningen aan personeelsleden die op balansdatum naar verwachting blijvend of geheel niet in staat zijn om werkzaamheden te verrichten door ziekte of arbeidsongeschiktheid. In deze voorziening zijn tevens begrepen eventuele ontslagvergoedingen te betalen aan deze personeelsleden. De voorziening loondoorbetaling bij ziekte wordt opgenomen tegen de nominale waarde van de verwachte loondoorbetalingen gedurende het dienstverband.


Schulden worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde inclusief transactiekosten en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reële waarde en de geamortiseerde kostprijs zijn - indien van transactiekosten geen sprake is - gelijk aan de nominale waarde. Baten en lasten ten gevolge van amortisatie worden volgens de effectieve rentemethode verantwoord in de winsten-verliesrekening. Overige schulden De overige schulden worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reële waarde en de geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde.

Grondslagen voor de bepaling van het resultaat Netto-omzet Onder netto-omzet wordt verstaan de opbrengst uit levering van goederen en diensten, onder aftrek van kortingen en dergelijke en van over de omzet geheven belastingen. De netto-omzet (en inkoopwaarde van de omzet) is inclusief Belasting van Personenauto's en Motorrijwielen. Verkoop van goederen Opbrengsten uit de verkoop van goederen worden verwerkt zodra alle belangrijke rechten en risico’s met betrekking tot de eigendom van de goederen zijn overgedragen aan de koper. Verlenen van diensten Verantwoording van opbrengsten uit de levering van diensten geschiedt naar rato van de geleverde prestaties, gebaseerd op de verrichte diensten tot aan de balansdatum in verhouding tot de in totaal te verrichten diensten. Inkoopwaarde van de omzet Onder inkoopwaarde van de omzet wordt verstaan de aan de omzet toe te rekenen inkoopwaarde van de geleverde goederen en diensten. Onder de inkoopwaarde van de omzet zijn ook begrepen de rente- en afschrijvingslasten van de leaseactiviteiten. Overige bedrijfskosten De kosten worden bepaald op historische basis en toegerekend aan het verslagjaar, waarop zij betrekking hebben. Financiële baten en lasten Rentebaten en -lasten worden tijdsevenredig verwerkt, rekening houdend met de effectieve rentevoet van de desbetreffende activa en passiva. Bij de verwerking van de

Vennootschapsbelasting De belasting wordt berekend over het resultaat voor belastingen in de winst-en-verliesrekening, rekening houdend met beschikbare, fiscaal compensabele verliezen uit voorgaande jaren (voor zover niet opgenomen in de latente belastingvorderingen) en vrijgestelde winstbestanddelen en na bijtelling van niet-aftrekbare kosten. Tevens wordt rekening gehouden met wijzigingen die optreden in de latente belastingvorderingen en latente belastingschulden als gevolg van wijzigingen die optreden in het te hanteren belastingtarief. Resultaat deelnemingen Het resultaat is het bedrag waarmee de boekwaarde van de deelneming sinds de voorafgaande jaarrekening is gewijzigd als gevolg van het door de deelneming behaalde resultaat voor zover dit aan Broekhuis Holding B.V. wordt toegerekend. Methode opstelling kasstroom Het kasstroomoverzicht wordt opgesteld volgens de indirecte methode. De geldmiddelen in het kasstroomoverzicht bestaan uit liquide middelen. Winstbelastingen, ontvangen interest en ontvangen dividenden worden opgenomen onder de kasstroom uit operationele activiteiten. Betaalde interest wordt opgenomen onder de kasstroom uit operationele activiteiten en betaalde dividenden onder de kasstroom uit financieringsactiviteiten. De verkrijgingsprijs van verworven groepsmaatschappijen wordt opgenomen onder de kasstroom uit investeringsactiviteiten, voor zover betaling in geldmiddelen heeft plaatsgevonden. Hierbij worden geldmiddelen aanwezig in deze groepsmaatschappijen afgetrokken van de aankoopprijs. Transacties waarbij geen ruil van geldmiddelen plaatsvindt, worden niet in het kasstroomoverzicht opgenomen.

25

Lang- en kortlopende schulden

rentelasten wordt rekening gehouden met de verantwoorde transactiekosten op de ontvangen leningen.

Jaarverslag 2017

Voorziening reparatie, onderhoud en banden (ROB) lease-auto’s Deze voorziening is gevormd om een juiste matching te bewerkstelligen tussen de reeds via leasetermijnen in rekening gebrachte kosten voor reparatie, onderhoud en banden, en de werkelijke kosten hiervoor. Op de datum van expiratie van een leasecontract zal het saldo van de egalisatierekening vrijvallen ten gunste c.q. ten laste van het resultaat.


Toelichting op de geconsolideerde balans Vaste activa [1] Immateriële vaste activa 2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari Bij: Verwervingen Af: Afschrijvingen

11 50 5

128 12 129

Saldo op 31 december

56

11

6

1

Goodwill

Cumulatieve afschrijvingen van de nog niet geheel afgeschreven goodwill De jaarlijkse afschrijvingen bedragen 20% van de verkrijgingsprijs [2] Materiële vaste activa

26

De mutaties in de materiële vaste activa zijn als volgt weer te geven:

Installaties x € 1.000

Vervoermiddelen x € 1.000

Grond en gebouwen/ verbouwing x € 1.000

Totaal x € 1.000

7.581

1.138

114.450

6.665

140.778

9.318

6.537

853

36.914

3.260

56.882

1.626

1.044

285

77.536

3.405

83.896

1.140

421

227

66.233

1.911

69.932

4

56

-

24.403

28

24.491

Afschrijvingen

659

416

97

22.630

870

24.672

Saldo

477

- 51

130

19.200

1.013

20.769

Verkrijgingsprijs

6.765

2.500

831

143.309

7.519

160.924

Cumulatieve afschrijvingen

4.662

1.507

416

46.573

3.101

56.259

Boekwaarde

2.103

993

415

96.736

4.418

104.665

Bedrijfsinventaris x € 1.000

Kantoorinventaris x € 1.000

10.944

Cumulatieve afschrijvingen Boekwaarde

Stand per 1 januari 2017

Jaarverslag 2017

Verkrijgingsprijs

Mutaties Investeringen Desinvesteringen

Stand per 31 december 2017

Onder investeringen zijn begrepen de activa van verworven deelnemingen. De jaarlijkse afschrijvingen bedragen voor: • Bedrijfsinventaris • Kantoorinventaris • Installaties • Vervoermiddelen • Grond en gebouwen/verbouwing

: 20% van de verkrijgingsprijs. : 20% van de verkrijgingsprijs. : 20% van de verkrijgingsprijs. : lineair op basis van de looptijd van de lease contracten. : 0 - 10% van de verkrijgingsprijs.


[3] Financiële vaste activa 31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

Deelnemingen Belastinglatentie Lening u/g

-

2 350

Totaal financiële vaste activa

-

352

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

2

2

Bij: Resultaat deelneming Af: Beëindigde deelneming

7 9

-

Saldo op 31 december

-

2

31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

-

2

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

-

48

Bij: Toevoeging Af: Onttrekking

-

48

Saldo op 31 december

-

-

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

350

400

Bij: Verstrekte lening Af: Aflossing

350

50

-

350

Deelnemingen

Otocom B.V. te Putten Coöp. Ver. ABS Autobodyshop U.A. te Bodegraven Belastinglatentie

Lening u/g

Saldo op 31 december

Aandeel in het geplaatst kapitaal 6,39% (2016: 6,39%) 0,00% (2016: 1,20%)

Dit betreft een hypothecaire lening met een looptijd van 10 jaar en een rente van 5%. Het restant van de lening is in 2017 geheel afgelost.

Jaarverslag 2017

Naam deelneming

27

Het saldo op 31 december is als volgt weer te geven:


Vlottende activa [4] Voorraden

Voorraad nieuwe auto’s Voorraad gebruikte auto’s Voorraad onderdelen Overige voorraden Totaal voorraden

31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

78.552 41.516 1.714 144

68.648 31.304 2.178 139

121.926

102.269

Per 31-12-2017 bedraagt de voorziening op voorraden € 2.624.630 (31-12-2016: € 2.664.892). De boekwaarde van de voorraden waarop een voorziening is getroffen bedraagt per 31-12-2017 € 60.497.959 (31-12-2016: € 46.317.357). [5] Vorderingen

Handelsdebiteuren Vennootschapsbelasting Overige belastingen en premies sociale verzekeringen Overige vorderingen Overlopende activa

Jaarverslag 2017

28

Totaal vorderingen

31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

11.698 83 3.397 4.423 2.181

13.303 83 5 4.067 1.150

21.782

18.608

Per 31-12-2017 bedraagt de debiteurenvoorziening € 250.962 (31-12-2016: € 188.719). Onder de overige vorderingen zijn voor € 1.097.750 aan vorderingen begrepen met een looptijd langer dan 1 jaar, de overige vorderingen hebben een looptijd die korter is dan een jaar. [6] Liquide middelen Alle liquide middelen staan ter vrije beschikking van de vennootschap.

Groepsvermogen [7] Eigen vermogen Voor het verloop van het eigen vermogen wordt verwezen naar de toelichting op het eigen vermogen in de enkelvoudige balans. Overzicht van het totaalresultaat van de rechtspersoon

Geconsolideerd nettoresultaat toekomend aan de rechtspersoon Totaalresultaat

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

12.204

10.458

12.204

10.458


Vreemd vermogen [8] Voorzieningen

Belastingvoorzieningen Voorziening voor jubilea Voorziening loondoorbetaling bij langdurige ziekte ROB voorziening Overige voorzieningen Totaal voorzieningen

31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

2.353 669 578 1.871 1.057

2.859 897 893 2.058 810

6.528

7.517

Van de voorzieningen is een bedrag van € 3.985.000 als langlopend (langer dan een jaar) aan te merken.

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

2.859

1.904

6 512

1.394 439 -

2.353

2.859

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

897

881

Bij: Toevoeging Af: Onttrekking Af: Vrijval

53 33 248

53 37 -

Saldo op 31 december

669

897

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

893

463

Bij: Toevoeging Af: Onttrekking

327 642

793 363

Saldo op 31 december

578

893

Saldo op 1 januari Bij: Toevoeging Af: Onttrekking Af: Vrijval Saldo op 31 december Voorziening voor jubilea

Voorziening loondoorbetaling bij langdurige ziekte

Jaarverslag 2017

Belastingvoorzieningen

29

De mutaties in de voorzieningen zijn als volgt weer te geven:


ROB voorziening

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

2.058

1.845

Bij: Toevoeging Af: Onttrekking

2.125 2.312

1.057 844

Saldo op 31 december

1.871

2.058

Overige voorzieningen

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

810

756

Bij: Toevoeging Af: Onttrekking

734 487

486 432

1.057

810

31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

Totaal kredietinstellingen en financieringsmaatschappijen

77.623

66.550

Looptijd korter dan één jaar Looptijd één tot en met vijf jaar Looptijd langer dan vijf jaar

15.126 62.485 12

14.373 52.170 7

Totaal langlopende schulden

77.623

66.550

Saldo op 31 december

Jaarverslag 2017

30

[9] Langlopende schulden

De financieringsmaatschappijen financieren de onder de materiële vaste activa opgenomen vervoermiddelen. De gefinancierde vervoermiddelen alsmede de verkregen rechten uit lease-overeenkomsten met derden, voor zover op deze wijze gefinancierd, zijn als zekerheid aan de betreffende financieringsmaatschappijen verpand. Het gemiddelde rentepercentage van de langlopende leningen bedraagt 1,43%.


[10] Kortlopende schulden

Voorraadfinancieringen Kredietinstellingen Handelscrediteuren Schulden aan verbonden partijen Vennootschapsbelastingen Overige belastingen en premies sociale verzekeringen Pensioenen Overige schulden Overlopende passiva Totaal kortlopende schulden

31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

54.869 25.041 6.188 591 1.900 2.363 6.381 7.980

29.166 32.199 4.953 953 2.173 1.019 41 5.584 6.466

105.313

81.601

De voorraadfinancieringen betreffen financiering van de voorraad nieuwe auto's, waarbij deze voorraad is verpand aan de kredietverschaffers. Als zekerheden ten behoeve van de financiering zijn eerste pandrechten verstrekt op voorraden, bedrijfsinventaris en vorderingen voor de geconsolideerde vennootschappen. Verder geldt een hoofdelijke aansprakelijkheid. Niet in de balans opgenomen verplichtingen De totale huurverplichting voor 2018 bedraagt € 7.481.700 (2016: € 7.160.500). De huurverplichting voor één tot en met vijf jaar bedraagt € 24.083.842 en voor de periode langer dan vijf jaar € 21.598.083.

Jaarverslag 2017

31

De afgegeven garanties jegens een bank bedragen € 380.637 per 31 december 2017.


sinds 1932

Jaarverslag 2017

32


Toelichting op de geconsolideerde winst-en-verliesrekening [11] Bruto marge De ontwikkeling van de bruto-marge over de bedrijfsonderdelen is als volgt: 2017 x € 1.000

476.575 448.283 28.292

34.173 7.160 -

Bruto-marge Magazijn Netto-omzet Inkoopwaarde van de omzet

46.999 30.727 -

Bruto-marge

15.358

79.604 69.705 13.022

17.194 7.495 -

9.899

15.259 6.489 9.699

- 71.326 - 71.031 -

8.770

- 60.451 - 60.265 - 295

Bruto-marge Totaal Netto-omzet Inkoopwaarde van de omzet

44.568 29.210 -

90.644 77.622 -

Bruto-marge Intercompany Netto-omzet Inkoopwaarde van de omzet

25.735

16.272

Bruto-marge Schadeherstel en Bedrijfswageninrichting Netto-omzet Inkoopwaarde van de omzet

32.209 6.474 27.013

Bruto-marge Lease en Financiële Diensten Netto-omzet Inkoopwaarde van de omzet

28.366

33

Bruto-marge

Werkplaats Netto-omzet Inkoopwaarde van de omzet

445.628 417.262 -

594.259 500.256 -

- 186

556.817 468.875 _______ + 94.003

_______ + 87.942

Het bedrag aan Belasting van Personenauto's en Motorrijwielen die voor de eerste keer in Nederland op kenteken zijn gesteld, is in 2017 € 49.935.295 (2016: € 37.476.874). Dit bedrag is inbegrepen in de netto-omzet. Onder de inkoopwaarde van de omzet zijn begrepen de rente- en afschrijvingslasten van de leaseactiviteiten. Het bedrag van de afwaardering en van het verlies van voorraden in de winst-en-verliesrekening is in 2017 € 1.390.254 (2016: € 1.492.634). Om een zuivere presentatie van de marge per afdeling mogelijk te maken, is er voor gekozen om de eliminatie van de transacties tussen de drie hoofdonderdelen (autobedrijven, leasebedrijf en schadebedrijven) van Broekhuis Holding B.V. op een afzonderlijke ‘afdeling eliminatie onderlinge omzet’ als negatieve omzet te presenteren.

Jaarverslag 2017

Verkoop Netto-omzet Inkoopwaarde van de omzet

2016 x € 1.000


[12] Sociale lasten 2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Pensioenlasten Overige sociale lasten

3.683 5.874

2.938 5.496

Totaal sociale lasten

9.557

8.434

De pensioenen van vrijwel alle medewerkers van de Broekhuis groep zijn ondergebracht bij het Pensioenfonds Metaal en Techniek (PMT). Deze pensioenregeling is te karakteriseren als een zogenoemde toegezegd-pensioenregeling, waarbij de pensioenuitkering gebaseerd is op de lengte van het dienstverband en het gemiddelde salaris van de medewerker gedurende het dienstverband. De Raad voor de Jaarverslaglegging (RJ 271) verlangt dat bepaalde informatie inzake toegezegd-pensioenregelingen wordt toegelicht in de jaarrekening. Vooral het saldo van de met de regeling samenhangende activa en passiva dient in de balans opgenomen te worden als een vordering of verplichting. Het PMT heeft aangegeven dat het niet in staat is om aan deelnemende ondernemingen de informatie te verschaffen die volgens RJ 271 noodzakelijk is inzake toegezegd-pensioenregelingen. Het PMT heeft in zijn administratie geen prospectieve elementen voor de waardering van de pensioenverplichtingen opgenomen. Zij hebben ook geen objectieve sleutel voor het toerekenen van een proportioneel aandeel in de voorziening pensioenverplichtingen, fondsbeleggingen en de kosten van de pensioenregeling voor de afzonderlijke leden. Tevens is er geen contractuele overeenkomst tussen PMT en Broekhuis, waarin wordt bepaald dat tekorten door Broekhuis moeten worden aangevuld. Daarom wordt de regeling behandeld als toegezegde-bijdrageregeling en worden verschuldigde pensioenpremies over het boekjaar als pensioenlast in het resultaat verantwoord. Elk jaar wordt de stijging van de pensioenrechten door middel van premiebetaling ingekocht en ten laste van de winst-en-verliesrekening gebracht. Uit een opgave van het PMT blijkt dat de dekkingsgraad ultimo 2017 102,1% bedraagt (ultimo 2016: 97,2%). Als gevolg van de te lage dekkingsgraad is door PMT een herstelplan opgesteld. De belangrijkste maatregel uit dit herstelplan is dat wordt afgezien van indexatie.

Jaarverslag 2017

34

[13] Afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen Afschrijvingen

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Immateriële vaste activa Materiële vaste activa

5 24.672

129 21.905

Subtotaal afschrijvingen Af: Onder kostprijs begrepen afschrijving van leaseauto’s

24.677 22.597

22.034 20.100

Totaal afschrijvingen

2.080

1.934

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

7.062 2.283 9.436 10.041

6.275 1.951 9.428 10.094

28.822

27.748

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

113 6 12

93 5 8

131

106

[14] Overige bedrijfskosten

Verkoopkosten Overige personeelskosten Huisvestingskosten Algemene kosten Totaal overige bedrijfskosten In de algemene kosten zijn de accountantskosten opgenomen. De vergoeding van de accountant is als volgt onder te verdelen:

Controle van de jaarrekening Honoraria voor adviesdiensten op fiscaal terrein Honoraria voor andere niet controlediensten


De hiervoor genoemde honoraria betreffen de werkzaamheden die bij de vennootschap en de in de consolidatie betrokken maatschappijen zijn uitgevoerd door accountantsorganisaties en externe accountants, zoals bedoeld in artikel 1, lid 1 Wta (Wet toezicht accountantsorganisaties) en de in rekening gebrachte honoraria van het gehele netwerk waartoe de accountantsorganisatie behoort. Deze honoraria hebben betrekking op het onderzoek van de jaarrekening over het boekjaar 2017, ongeacht of de werkzaamheden reeds gedurende het boekjaar zijn verricht. Personeelsgegevens (in FTE gemiddeld per jaar)

2017

2016

Directie en Verkoop Werkplaats Magazijn

183 442 36

166 417 41

Dealers Lease en Financiële Diensten Schade Ondersteunende Diensten

661 50 85 120

624 46 81 119

Totaal aantal personen

916

870

Naast de in bovenstaand overzicht opgenomen vaste medewerkers waren er in 2017 diverse flexwerkers in dienst (62 FTE), welke kosten ook zijn begrepen onder de lonen en salarissen. Er zijn 0 medewerkers werkzaam buiten Nederland. Voor de toelichting op de bestuurdersbezoldiging wordt verwezen naar de enkelvoudige jaarrekening. [15] Vennootschapsbelasting

2016 x € 1.000

Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belasting Belasting resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening

16.331 4.029

13.536 3.059

Effectief belastingtarief Toepasselijke belastingtarief

24,7% 25,0%

22,6% 25,0%

De afwijking van het toepasselijk belastingtarief wordt veroorzaakt door het verschil in tarief voor de eerste trede van de belastingschijf, verwerking van de EIA- en MIA-aftrek, fiscaal lagere waardering van het lease wagenpark, verrekening compensabel verlies van voorgaande jaren waarvoor geen latentie was gevormd, afschrijving op goodwill en de beperkt aftrekbare kosten.

Jaarverslag 2017

2017 x € 1.000

35

De belasting over het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening kan als volgt worden toegelicht:


36 Jaarverslag 2017

enkelvoudige jaarrekening 2017


Enkelvoudige balans per 31 december 2017 (voor resultaatbestemming)

Toelichting

31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

Immateriële vaste activa

[16]

8

11

Materiële vaste activa

[17]

938

964

Financiële vaste activa

[18]

19.991

22.341

20.937

23.316

Vaste activa

[19]

76.642

73.763

Liquide middelen

[20]

11

6

76.653

73.769

97.590

97.085

Balanstotaal

Eigen vermogen Geplaatst kapitaal

[21]

57

57

Overige reserves

[22]

47.889

39.000

Onverdeelde winst

[23]

12.204

10.458

60.150

49.515

Vreemd vermogen Voorzieningen

[24]

6.705

8.077

Kortlopende schulden

[25]

30.735

39.493

37.440

47.570

97.590

97.085

Balanstotaal

Jaarverslag 2017

Vorderingen

37

Vlottende activa


Enkelvoudige winst-en-verliesrekening

Resultaat uit deelnemingen na belastingen Overige resultaten na belastingen Resultaat na belastingen

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

10.458 1.746

9.642 816

12.204

10.458

Toelichting op de enkelvoudige balans en de enkelvoudige winst-en-verliesrekening Waarderingsgrondslagen De grondslagen van waardering en van resultaatbepaling voor de enkelvoudige en de geconsolideerde jaarrekening zijn gelijk. Verwezen wordt naar de toelichting op de geconsolideerde jaarrekening. De deelnemingen die zijn meegeconsolideerd, zijn gewaardeerd tegen netto-vermogenswaarde. Indien en voor zover het eigen vermogen negatief is, wordt deze in mindering gebracht op een eventuele vordering dan wel is een voorziening gevormd indien en voor zover Broekhuis Holding B.V. geheel of gedeeltelijk instaat voor de schulden van de deelneming respectievelijk de feitelijke verplichting heeft de deelneming tot betaling van de schulden in staat te stellen. De deelnemingen waarover geen zeggenschap kan worden uitgeoefend, zijn gewaardeerd tegen kostprijs.

38

De enkelvoudige jaarrekening is opgesteld volgens de wettelijke bepalingen van Titel 9 BW2 en de stellige uitspraken van de Richtlijnen voor de jaarverslaggeving. De gehanteerde grondslagen van waardering en van resultaatbepaling zijn ongewijzigd gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar. Vaste activa

Jaarverslag 2017

[16] Immateriële vaste activa 2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Boekwaarde op 1 januari Bij: Verwerving Af: Afschrijvingen

11 3

128 12 129

Totaal immateriële vaste activa

8

11

Cumulatieve afschrijvingen van de nog niet geheel afgeschreven goodwill

4

1

De jaarlijkse afschrijvingen bedragen 20% van de verkrijgingsprijs.


[17] Materiële vaste activa De mutaties in de materiële vaste activa zijn als volgt weer te geven: Kantoorinventaris x € 1.000

Grond en gebouwen/ verbouwing x € 1.000

Totaal x € 1.000

Verkrijgingsprijs

2.882

1.165

4.047

Cumulatieve afschrijvingen

2.671

412

3.083

211

753

964

188

25

213

36

-

36

Stand per 1 januari 2017

Boekwaarde Mutaties Investeringen Desinvesteringen Afschrijvingen

181

22

203

- 29

3

- 269

Verkrijgingsprijs

369

852

1.221

Cumulatieve afschrijvingen

187

96

283

Boekwaarde

182

756

938

Saldo

: 20% van de verkrijgingsprijs. : 0 - 10% van de verkrijgingsprijs.

[18] Financiële vaste activa 31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

19.991 -

21.991 350

19.991

22.341

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

21.991

23.860

Bij: Resultaat boekjaar Bij: Verworven deelnemingen Af: Beëindigde deelnemingen Af: Dividenduitkering Bij: Voorziening t.b.v. vermogenstekorten deelnemingen Bij: Agiostorting deelnemingen Bij: Afronding

10.458 21 100 12.737 - 588 945 1

9.642 3.616 6.725 8.171 - 859 629 -1

Saldo op 31 december

19.991

21.991

Deelnemingen in groepsmaatschappijen Lening u/g Totaal financiële vaste activa

Deelnemingen in groepsmaatschappijen

De namen en de zetels van de deelnemingen zijn vermeld in de toelichting op de consolidatie.

Jaarverslag 2017

De jaarlijkse afschrijvingen bedragen voor: - Kantoorinventaris - Grond en gebouwen/verbouwing

39

Stand per 31 december 2017


Lening u/g

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

350

400

Bij: Verstrekte lening Bij: Aflossing

350

50

-

350

Saldo op 31 december

Dit betreft een hypothecaire lening met een looptijd van 10 jaar en een rente van 5%. Het restant van de lening is in 2017 geheel afgelost. Vlottende activa [19] Vorderingen

Groepsmaatschappijen Overige belastingen en premies sociale verzekeringen Overige vorderingen Overlopende activa

40

Totaal vorderingen

31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

71.722 3.397 1.025 498

72.726 1.037 -

76.642

73.763

De vorderingen op groepsmaatschappijen hebben een overwegend langlopend karakter. Onder de overige vorderingen zijn voor € 1.097.750 aan vorderingen begrepen met een looptijd langer dan 1 jaar, de overige vorderingen hebben een looptijd die korter is dan een jaar.

Jaarverslag 2017

[20] Liquide middelen Alle liquide middelen staan ter vrije beschikking van de vennootschap. Eigen vermogen [21] Geplaatst kapitaal

Geplaatst kapitaal

31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

57

57

Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 250.000, verdeeld in 250.000 gewone aandelen van € 1. Er zijn 56.725 aandelen geplaatst en gestort. In het verslagjaar hebben geen mutaties plaatsgevonden.


[22] Overige reserves

Saldo op 1 januari volgens vastgestelde jaarrekening Af: Impact stelselwijziging verwerking intercompany-resultaten

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

39.000 -

36.744 1.511

39.000

35.233

10.458 1.569

7.961 4.194

47.889

39.000

Saldo op 1 januari na verwerking stelselwijziging Bij: Onverdeelde winst Af: Dividenduitkering Saldo op 31 december

[23] Onverdeelde winst

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari volgens vastgestelde jaarrekening Af: Impact stelselwijziging verwerking intercompany-resultaten

10.458 -

8.697 736

Saldo op 1 januari na verwerking stelselwijziging

10.458

7.961

Bij: Resultaat boekjaar Af: Naar overige reserves

12.204 10.458

10.458 7.961

Saldo op 31 december

12.204

10.458

31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

Voorziening vermogenstekort deelnemingen Belastingvoorzieningen Voorziening voor jubilea Voorziening loondoorbetaling bij langdurige ziekte Overige voorzieningen

2.115 2.353 669 578 990

2.703 2.859 897 893 725

Totaal voorzieningen

6.705

8.077

[24] Voorzieningen

Van de voorzieningen is een bedrag van € 3.009.000 als langlopend (langer dan een jaar) aan te merken.

Jaarverslag 2017

2017 x € 1.000

41

Voorstel resultaat bestemming Het resultaat wordt onder het hoofd onverdeelde winst in de jaarrekening gepresenteerd. Voorgesteld wordt € 1.830.600 (per geplaatst aandeel: € 32,27) als dividend uit te keren en het restant toe te voegen aan de overige reserves.


De mutaties in de voorzieningen zijn als volgt weer te geven: Voorziening vermogenstekort deelnemingen

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

2.703

3.562

357 945

264 1.123

2.115

2.703

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

2.859

1.904

6 512

1.394 439 -

2.353

2.859

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

897

881

Bij: Toevoeging Af: Onttrekking Af: Vrijval

53 33 248

53 37 -

Saldo op 31 december

669

897

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

893

463

Bij: Toevoeging Af: Onttrekking

327 642

793 363

Saldo op 31 december

578

893

2017 x € 1.000

2016 x € 1.000

Saldo op 1 januari

725

660

Bij: Toevoeging Af: Onttrekking

735 470

486 421

Saldo op 31 december

990

725

Saldo op 1 januari Bij: Toevoeging Af: Onttrekking Saldo op 31 december Belastingvoorzieningen

Saldo op 1 januari Bij: Toevoeging Af: Onttrekking Af: Vrijval Saldo op 31 december

Jaarverslag 2017

42

Voorziening voor jubilea

Voorziening loondoorbetaling bij langdurig ziekte

Overige voorzieningen


[25] Kortlopende schulden 31-12-17 x € 1.000

31-12-16 x € 1.000

21.318 1.584 5 591 1.900 1.308 1.776 2.253

28.988 906 1 953 2.173 1.170 41 4.206 2.008

30.735

39.493

Kredietinstellingen Handelscrediteuren Crediteuren groepsmaatschappijen Schulden aan groepsmaatschappijen Vennootschapsbelasting Overige belastingen en premies sociale verzekeringen Pensioenen Overige schulden Overlopende passiva Saldo op 31 december

Bestuurdersbezoldiging De emolumenten inclusief pensioenverplichtingen als bedoeld in artikel 383 BW2 zoals in rekening gebracht bij Broekhuis Holding B.V. en haar deelnemingen, bedraagt voor de bestuurders € 622.000 (2016: € 537.000). In de algemene kosten zijn ook de beloningen voor de commissarissen opgenomen voor € 82.500 (2016: € 102.000).

Directie en ondersteunende diensten Niet uit de balans blijkende verplichtingen Broekhuis Holding B.V. heeft zich hoofdelijk aansprakelijk gesteld voor de verplichtingen voortvloeiende uit de rechtshandelingen van de in de geconsolideerde jaarrekening vermelde besloten vennootschappen, conform artikel 403 van Titel 9 BW2, met uitzondering van Broekhuis Utrecht B.V., Devas B.V., Stam Lease B.V. en Stam Fleet Services B.V..

2017

2016

101

90

dochterondernemingen zijn hoofdelijk mede aansprakelijk voor de afdracht van de door de moeder verschuldigde vennootschapsbelasting. Broekhuis Holding B.V. staat aan het hoofd van de fiscale eenheid. Binnen de fiscale eenheid wordt op basis van het commerciële resultaat van de dochter afgerekend.

Harderwijk, 29 maart 2018 De totale huurverplichting voor 2017 bedraagt € 262.000 (2016: € 234.000). De huurverplichting voor één tot en met vijf jaar bedraagt € 760.000 en voor de periode langer dan vijf jaar € 830.000. Met Broekhuis Lease B.V. zijn verschillende operationele lease-overeenkomsten afgesloten. De leasekosten van de lease-overeenkomsten met een resterende looptijd tot 1 jaar bedragen € 212.700, met een resterende looptijd van 2 - 5 jaar € 203.796 en met een resterende looptijd van meer dan 5 jaar € 0. Broekhuis Holding B.V. heeft zich hoofdelijk aansprakelijk gesteld voor de schulden van de BMW-vestigingen aan BMW Financial Services. De vennootschap vormt een fiscale eenheid voor de omzetbelasting met al haar dochtermaatschappijen. De gevoegde dochterondernemingen zijn hoofdelijk en gezamenlijk aansprakelijk voor de te betalen omzetbelasting. Voor de vennootschapsbelasting vormt de vennootschap een fiscale eenheid met al haar dochtermaatschappijen, met uitzondering van Broekhuis Utrecht B.V., Stam Lease B.V. en Stam Fleet Services B.V.. Bij een fiscale eenheid voor de vennootschapsbelasting berust de belastingplicht bij de moeder (hoofd van de fiscale eenheid). De gevoegde

De directie, J.E. Remijn MBA drs. K.P. Steendam De raad van commissarissen, drs. A.J. Brouwer MBA drs. A.E.F. de Kock ing. J.R.A.S.E. Swinkels

Overige gegevens Deskundigenonderzoek Aan Alfa Accountants B.V. is opdracht verstrekt tot controle van de jaarrekening 2017. De daarop betrekking hebbende controleverklaring is opgenomen op pagina 44 en 45 van dit verslag. Statutaire regeling bestemming resultaat In artikel 14 van de statuten is geregeld dat de winst ter beschikking staat van de Algemene Vergadering van Aandeelhouders, die deze geheel of gedeeltelijk kan bestemmen tot vorming van - of storting in - één of meer algemene of bijzondere reservefondsen.

Jaarverslag 2017

Personeelsgegevens (in FTE gemiddeld per jaar)

43

Accountantshonoraria Voor de toelichting op de accountantshonoraria wordt verwezen naar de geconsolideerde jaarrekening.


Accountantsverklaring CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT Aan: de aandeelhouders en de raad van commissarissen van Broekhuis Holding B.V. A. Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 2017

Jaarverslag 2017

44

Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2017 van Broekhuis Holding B.V. te Harderwijk gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Broekhuis Holding B.V. per 31 december 2017 en van het resultaat over 2017 in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. De jaarrekening bestaat uit: 1. de geconsolideerde en enkelvoudige balans per 31 december 2017; 2. de geconsolideerde en enkelvoudige winst-en-verliesrekening over 2017; en 3. de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen. De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie 'Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening'. Wij zijn onafhankelijk van Broekhuis Holding B.V. zoals vereist in de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. B. Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvat het jaarverslag andere informatie, die bestaat uit: • het verslag van de raad van commissarissen; • het bestuursverslag; • het MVO verslag; • 2017 in beeld; • de overige gegevens; • extra informatie. Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie: • met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat; • alle informatie bevat die op grond van Titel 9 Boek 2 BW is vereist. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere

informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van het bestuursverslag en de overige gegevens in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. C. Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het bestuur en de raad van commissarissen voor de jaarrekening Het bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. In dit kader is het bestuur verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude. Bij het opmaken van de jaarrekening moet het bestuur afwegen of de onderneming in staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemd verslaggevingsstelsel moet het bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij het bestuur het voornemen heeft om de vennootschap te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is. Het bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening. De raad van commissarissen is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de vennootschap. Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken. Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit: • het identificeren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico’s


Gegeven onze eindverantwoordelijkheid voor het oordeel zijn wij verantwoordelijk voor de aansturing van, het toezicht op en de uitvoering van de groepscontrole. In dit kader hebben wij de aard en omvang bepaald van de uit te voeren werkzaamheden voor de groepsonderdelen. Bepalend hierbij zijn de omvang en/of het risicoprofiel van de groepsonderdelen of de activiteiten. Op grond hiervan hebben wij de groepsonderdelen geselecteerd waarbij een controle of beoordeling van de volledige financiële informatie of specifieke posten noodzakelijk was. Wij communiceren met de raad van commissarissen onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Nijkerk, 29 maart 2018 Alfa Accountants B.V. Was getekend drs. W.C. van der Spek RA

45 Jaarverslag 2017

bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing; • het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de entiteit; • het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan; • het vaststellen dat de door het bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar is. Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet langer kan handhaven; • het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; • het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen.


Organisatie Broekhuis Groep per 1 april 2018

Holding

Jaarverslag 2017

46

Dealers Kernactiviteiten

Lease Autoschade


Full operational lease Private lease Wagenparkbeheer Verhuur Financieringen Verzekeringen

Schadeherstel Bedrijfswageninrichting

55 vestigingen

3

vestigingen

17 vestigingen

47

Auto's Motorfietsen Service Outlets Occassion inkoopcentrum Fleetsales

Marketing en communicatie Salarisadministratie Verkoopadministratie

Jaarverslag 2017

Automatisering CoĂśrdinatie Sales / After Sales FinanciĂŤle administratie Kwaliteit


Lijst met vestigingen per 1 april 2018

Almelo

Almelo

Almere

Amersfoort

Apeldoorn

Arnhem

Assen

Assen

Barneveld

Bergen

De Bilt

Den Helder

Deventer

Doetinchem

Doetinchem

Jaarverslag 2017

48

Alkmaar

Outlet

Doorn

Doornspijk

Dronten

Ede

Elst

Emmen

Enschede

Enschede Motoren


Enschede

Epe

Groenlo

Groningen

Outlet

Haarlem

Haarlem Noord DriveIn

Harderwijk

Harderwijk

Heemskerk

Hengelo

Hoogeveen

IJsselmuiden

Krommenie DriveIn

Lelystad

Meppel

Nijkerk

Oldenzaal

Rijssen

Schagen

Steenwijk

Utrecht

Veenendaal

Wageningen

Zeist

Zwolle

Outlet

Zeewolde

Jaarverslag 2017

49

Haarlem


Lijst met vestigingen per 1 april 2018

Alkmaar DriveIn

Amsterdam DriveIn

Assen Autoschade

Barneveld Autoschade

Beverwijk Autoschade

Beverwijk DriveIn

Ede Autoschade

Harderwijk Autoschade

Hippolytushoef Autoschade

Holten Autoschade

Lelystad Autoschade

Zaandam Autoschade

Zeist Autoschade

Zwaag DriveIn

Goor Autoschade Drenthen

Harderwijk Bedrijfswageninrichting

Alkmaar Verhuur

Haarlem Tankstation

Harderwijk Lease

Harderwijk Holding

Harderwijk Verkoop- en FinanciĂŤle administratie en Fleetsales

Jaarverslag 2017

50

Alkmaar Autoschade

(meerderheidsdeelneming)

Harderwijk FinanciĂŤle Diensten


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Broekhuis Jaarrapport 2017 by Broekhuis - Issuu