Skip to main content

Broekhuis jaarverslag 2014

Page 1

JAARRAPPORT 2014 BROEKHUIS HOLDING B.V.


Meerjarenoverzicht

Winst- en verliesrekening (bedragen x ₏ 1.000,=) 2014 Netto-omzet Bedrijfsresultaat (EBIT) Resultaat voor belastingen en deelnemingen

2013

2012

2011

2010

507.280 8.029 7.328

482.270 7.989 7.079

471.399 5.166 4.023

402.931 6.518 5.267

364.940 7.530 6.253

5.526

5.367

2.782

4.083

4.771

1,6 16,4

1,7 18,5

1,1 10,9

1,6 17,9

2,1 23,6

2014

2013

2012

2011

2010

Vaste activa Vlottende activa

63.547 89.797

63.894 83.474

56.203 68.828

44.870 60.875

34.530 60.302

Garantievermogen Aandeel derden Voorzieningen Langlopende schulden Kortlopende schulden

36.119 315 4.088 43.103 69.719

31.398 270 3.260 40.782 71.658

26.533 378 2.959 11.137 84.024

24.351 - 2.637 14.352 64.405

21.268 2.013 5.209 66.342

Resultaat na belastingen EBIT / Netto-omzet (%) Rentabiliteit gemiddeld garantievermogen (%)

Balans (bedragen x ₏ 1.000,=)

Balanstotaal Garantievermogen / Balanstotaal (%)

153.344 24

147.368 21

125.031 21

105.745 23

94.832 22

Medewerkers (FTE) (bedragen x ₏ 1.000,=) 2014 Aantal per 31-12 Omzet per medewerker Resultaat voor belastingen per medewerker

761 667 10

2013 755 639 9

2012

2011

2010

733 643 5

696 579 8

662 551 9


JAARRAPPORT 2014 BROEKHUIS HOLDING B.V.


Inhoudsopgave

P agina

Meerj arenoverz ic h t -

J aarverslag 2014

V ers l ag v an de R aad v an C o m m i s s ari s s en Verslag van de directie

3 4-6

J aarrekening 2014 G ec o ns o l i deerde bal ans

8

G ec o ns o l i deerde w i ns t - en v erl i es rek eni ng

9

G ec o ns o l i deerd k as s t ro o m o v erz i c h t Toelichting - onsolidatie - W aarderi ngs gro nds l agen - R es u l t aat bep al i ngs m et h o de - Geconsolideerde balans - Geconsolideerde winst- en verliesrekening

10 11-20 11 11 13 14 20

Enkelvoudige balans

25

Enkelvoudige winst- en verliesrekening

26

Toelichting - Waarderingsgrondslagen - Enkelvoudige balans - Enkelvoudige winst- en verliesrekening - Ov eri ge gegev ens

26-30 26 26 26 3 0

Toegevoegde gegevens

2

Accountantsverklaring Alfa Accountants B.V. Organisatiestructuur van de Broekhuis Groep Locaties Lijst met vestigingen

32-33 34 35 36-37


Jaarverslag 2014

Verslag van de Raad van C om m issarissen A lgem een V o o r u l i gt h et v ers l ag v an de R aad v an C o m m i s s ari s s en v an B ro ek h u i s H o l di ng B .V .. De bijgevoegde jaarrekening is gecontroleerd door Alfa Accountants en op 27 maart 2015 voorzien van een goedkeurende controleverklaring. Deze is toegevoegd aan de algemene gegevens op pagina 32 en 33 van dit verslag. Wij adviseren de Algemene Vergadering van Aandeelhouders de jaarrekening aldus vast te stellen en decharge te verlenen aan de directie voor het gevoerde beleid.

Vergaderingen In het afgelopen verslagjaar hee de Raad van ommissarissen een 5-tal malen regulier vergaderd in aanwezigheid van de directie. Daarbi j w erd i edere v ergaderi ng v o o raf gegaan do o r v o o rberei dend o v erl eg do o r de c o m m i s s ari s s en. V o o rt s v o nd er f req u ent i nf o rm eel overleg plaats over uiteenlopende onderwerpen tussen de individuele leden van de Raad van ommissarissen en de directie. Eenmaal werd gesproken met de e terne accountant, waarbij de resultaten over 2013 en de controlebevindingen werden besproken. Ook in 2014 hee de Raad van ommissarissen deelgenomen aan bijeenkomsten met de directie en het managementteam over de v as t s t el l i ng v an de s t rat egi e v an de o ndernem i ng v o o r de k o m ende j aren. In de vergaderingen is o.a. aandacht besteed aan de realisatie ten opzichte van het budget, de markt, de strategie, de organisatiestructuur, de cultuur binnen een familieonderneming, de nanciering van de onderneming en diverse nanci le en personele onderwerpen. Tevens hee de Raad van ommissarissen een zelfevaluatie gehouden, waarna de resultaten zijn gedeeld en besproken met de directie.

Benoem ing en sam enstelling De l eden v an de R aad v an C o m m i s s ari s s en w o rden beno em d do o r de Al gem ene V ergaderi ng v an Aandeel h o u ders o p v o o rdrac h t v an de directie en Raad van ommissarissen gezamenlijk. De ma imale zi ngsduur van een ommissaris is twee perioden om op die wijze de bestuurlijke vernieuwing binnen Broekhuis op gang te houden. De samenstelling wordt bepaald op basis van competenties die no o dz ak el i j k w o rden geac h t t er v ers t erk i ng v an de o ndernem i ng. G el et o p de gew ens t e di v ers i t ei t z i et de R aad h et al s w ens el i j k i ndi en een volgende vacature door een vrouw vervuld zou kunnen worden. Ook hee de Raad getoetst of wordt voldaan aan de sinds 1 januari 2013 van kracht zijnde Wet bestuur en toezicht, die o.a. eisen stelt aan de toezichthouders.

Doelstellingen en strategie Het jaar 2014 was wederom een jaar dat als uitdagend voor de automotive sector geschetst kan worden. Het aantal verkochte auto s in Nederland daalde opnieuw nu met 6,9% en ook de de a er salesomzet liep terug. De branche kende met de faillissementen van twee top 10 spelers op de Nederlandse markt een turbulente periode. Ondanks die markt is de onderneming er in 2014 weer in geslaagd een goed resultaat neer te zetten. Doelstelling voor de onderneming is - als zijnde een familiebedrijf - te blijven behoren tot de top 10 spelers in de automotive-branche in Nederland. Binnen Nederland hee de onderneming ervoor gekozen om actief te zijn in Midden-, Oost- en Noord-Nederland. De onderneming kiest voor een positie, waarbij optimaal aansluiting gevonden kan worden bij de cultuur van de onderneming. In 2014 is verder gewerkt aan de optimalisatie van het dealernetwerk. De verkoop van Emmeloord en de ac uisitie van Veenendaal pasten in dat doel. Ook voor 2015 zal gezocht worden naar verdere optimalisatie van het dealernetwerk. De Raad van ommissarissen spreekt daarom haar waardering uit voor de directie, maar vooral ook voor de medewerkers van Broekhuis voor het in 2014 neergezette resultaat. De Raad van ommissarissen spreekt haar vertrouwen uit in de bekwaamheid en inzet van directie en de medewerkers van Broekhuis en zal hen waar nodig met advies ondersteunen. Harderwijk, 27 maart 2015 drs. A.E. . de Kock (voorzitter) drs. A. . Brouwer, MBA (lid) mr. G. . van Munster (lid)

3


Jaarverslag 2014

Verslag van de directie A lgem een Broekhuis is een bedrijf in de automotive branche, dat sinds 1932 in Midden-, Oost- en Noord-Nederland actief is als partner in mobiliteit. In al die jaren is de Broekhuis groep uitgegroeid tot n van de top 5 spelers binnen de automotive branche in Nederland. In 2014 zorgden 766 medewerkers ( TE) samen voor een omzet van 507 miljoen vanuit 48 vestigingen.

Missie Broekh u is Broekhuis is authentiek en transparant en staat voor een duurzame relatie. Onze medewerkers hebben n doel voor ogen enthousiaste klanten. Met die belo e halen wij het beste uit onszelf naar boven, zodat u - onze klant - onbezorgd mobiel blij . Wij zijn Broekhuis. Méér dan auto’s.

Doelstelling en kernactiviteiten Gastheerschap is voor de Broekhuis groep een belangrijk woord. Het betekent, dat we altijd de behoe en van de klant centraal stellen. Alle vestigingen doen dat door lokale focus te hebben. De groepsstructuur is hierin ondersteunend. Zo wil Broekhuis groter worden door k l ei n t e bl i j v en. E en k l ant k an v an B ro ek h u i s bet ro u w baarh ei d, bet ro k k enh ei d, go ed w erk en een u i t gebrei d di ens t enp ak k et v erw ac h t en. Di t s t rev en naar de h o o gs t e k w al i t ei t en h et u i t gebrei de di ens t enp ak k et m ak en B ro ek h u i s dé p art ner i n m o bi l i t ei t . Eind 2014 zag de Broekhuis groep er zo uit 36 autodealerbedrijven, 1 dealer voor motor etsen, 1 leasemaatschappij en 7 schadeherstelbedrijven. Daarnaast bood de Broekhuis groep nancieringen, verzekeringen en bedrijfswageninrichting aan. In totaal 9 merken worden binnen de Broekhuis groep als dealer aangeboden BMW, ord, Hyundai, MINI, Opel, Peugeot, Seat, Škoda en Volvo. Voor de juridische structuur wordt verwezen naar de toelichting op de consolidatie in de jaarrekening.

Acquisities en desinvesteringen gedurende 2014 Per 31 december 2013 is van dealerholding Stern Groep de ord-vestiging in Amersfoort overgenomen. Omdat Broekhuis pas vanaf 1 januari 2014 resultaatgerechtigd is, is deze vestiging per 31 december 2013 als deelneming verantwoord in de balans en in 2014 volledig opgenomen in de geconsolideerde cijfers. Verder is met importeur hevrolet Nederland B.V. overeenstemming bereikt tot be indiging van het betre ende dealercontract per 31 maart 2014. Deze beslissing stond in het kader van het terugtrekken van de hevroletactiviteiten door General Motors uit Europa. Als gevolg van de netwerkstructurering van importeur ord Nederland is met ingang van september 2014 de ord-vestiging in Emmeloord overgedragen aan dealerholding Wensink.

Financ ië le gang van z aken Toelichting op de groep In 2014 bedroeg het aantal verkochte nieuwe personenauto s bij de Broekhuis groep 9.781 stuks, ten opzichte van 9.247 in 2013 ( 6%). Deze stijging is tegenovergesteld dan de landelijke trend, waar de aantallen verkochte personenauto s 7% daalden. Voor lichte bedrijfsauto s bedroeg het verkochte aantal in 2014 1.044 stuks, ten opzichte van 959 in 2013 ( 9%). Landelijk was er een stijging van ruim 2%. Het aantal verkochte gebruikte personen- en lichte bedrijfsauto s bedroeg in 2014 12.863 (2013 11.793), een stijging van 9%. In het jaar 2014 realiseerde de Broekhuis groep een omzet van 507 miljoen, een stijging van 5% t.o.v. 2013. In onderstaande tabellen is h et v erl o o p v an de o m z et en bru t o - m arge w eergegev en o v er de af gel o p en 3 j aren. Omzet per divisie in miljoenen euro’s (% is ten opzichte van het totaal)

2014

Dealers Lease Autoschade Overige bedrijven TOTA A L GROEP

430,7 63,8 10,0 2,8 507, 3

Bruto-marge per divisie in miljoenen euro’s (% is ten opzichte van het totaal)

2014

Dealers Lease Autoschade Overige bedrijven TOTA A L GROEP

56,7 8,2 6,6 1,5 73, 0

4

2013 85% 12% 2% 1% 100%

410,2 59,7 10,0 2,4 482, 3

2012 85% 12% 2% 1% 100%

2013 78% 11% 9% 2% 100%

54,6 7,3 6,6 1,4 69, 9

400,9 57,5 9,9 3,1 471, 4

85% 12% 2% 1% 100%

2012 79% 10% 9% 2% 100%

50,1 5,8 6,6 1,5 64, 0

79% 9% 10% 2% 100%


Jaarverslag 2014

Resu ltaat, b alanstotaal en solvab iliteit Het balanstotaal van Broekhuis geconsolideerd nam ten opzichte van 2013 toe met 6 miljoen en kwam hierdoor uit op 153 miljoen. Deze stijging werd voornamelijk veroorzaakt door een stijging van de voorraad nieuwe auto s. Door de verhoging van de BPM en een hoger bijtellingstarief in 2015 zijn eind 2014 hogere voorraden nieuwe auto s met kenteken aangehouden die in januari en februari afgeleverd zijn. De netto-winst bedroeg 5,5 miljoen, waardoor het eigen vermogen groeide tot 36,1 miljoen. Gelet op de omstandigheden was 2014 daarmee wederom een goed jaar ua resultaat. De solvabiliteitsratio steeg met 3 procentpunten naar 24% van het balanstotaal. De geactiveerde leasevloot (vermeld onder materi le vaste activa) bedraagt met een boekwaarde van 57 miljoen 37% van het balanstotaal van de Broekhuis groep. De nanciering van de leaseportefeuille, waarbij de contracten gemiddeld een looptijd van ca 4 jaar hebben, is in meerderheid langlopend. Voor de lease-activiteiten wordt een solvabiliteitsnorm van 12,5% gehanteerd, zodat voor de overige activiteiten (dealerschappen, schade en diversen) een solvabiliteit resulteert van 31%. Voor deze laatste ratio hanteert de directie een bodem van 20%, dit is en blij een aandachtspunt bij de voornemens tot verdere groei. De interest coverage ratio, berekend als bedrijfsresultaat ten opzichte van rentelasten, komt mede door het lage rentepercentage uit op 11,4 en ligt daarmee ruimschoots boven de door ons gehanteerde bodemwaarde van 3. De cash ow is licht verbeterd ten opzichte van 2013. Als gevolg van omze ng van kortlopende schulden naar langlopende leningen in 2013 is de kasstroom uit bedrijfsoperaties in 2014 weer op normaal niveau.

Marketing en communicatie Voor elk Broekhuis bedrijf afzonderlijk is marketing belangrijk. Per vestiging wordt daarom ingezoomd op de lokale bestaande en potenti le klanten. De centrale marketingafdeling die deze klantcontacten co rdineert, maakt daarbij gebruik van mailings en telefonisch c o nt ac t . I n h et c o nt ac t m et bes t aande k l ant en i s er een aant al c o nt ac t m o m ent en dat v as t l i gt . N aas t dez e v as t s t aande p l anni ng z i j n er ook contactmomenten met een actiematig karakter. Klanten worden zoveel mogelijk vanuit de vestiging benaderd. Onze medewerkers kennen de relaties vaak persoonlijk, waardoor advies op maat gesneden is. Deze werkwijze vormt de basis voor duurzame relaties en is de k ern v an h et B ro ek h u i s c o nt ac t bel ei d.

Beheersing van risico’s Een bedrijf met de omvang van Broekhuis loopt risico s. Om deze zo goed mogelijk te beheersen, is de administratieve organisatie van Broekhuis ade uaat en duidelijk. Via intranet maakt de hele organisatie gebruik van hetzelfde managementinformatiesysteem. Op die manier wordt er binnen de organisatie n taal gesproken. Performance-indicatoren en nanci le informatie worden zo vergelijkbaar over de hele breedte van de organisatie. Bij afwijkingen is een analyse van mogelijke oorzaken daarom snel beschikbaar. Vanwege de gestage groei middels ac uisities is Broekhuis ingesteld op het slagvaardig implementeren van een eenduidige werkwijze bij nieuwe bedrijven die onderdeel worden van de Broekhuis groep. Door een merkoverstijgend kwaliteitssysteem en een programma van introductiebijeenkomsten wordt een integratieproces van een nieuw dealerbedrijf ondersteund. Hierbij staat er n doel centraal, een nieuw bedrijf snel en soepel mee laten draaien in het merk- of activiteitencluster. Alle vestigingen, met uitzondering van de vestigingen die in de afgelopen twee jaar zijn overgenomen, zijn ISO-gecerti ceerd. De belangrijkste risico s zijn fraude, debiteurenincasso en renteschommelingen. Om fraude te voorkomen is onder andere bij handelaarstransacties het proces so warematig aangescherpt, waarbij auto s naar handelaren gaan via een veiling, waardoor functiescheiding ontstaat tussen het aanbieden van auto s en de daadwerkelijke verkoop. Het risico van debiteurenincasso speelt met name bij grote transacties met zakelijke klanten. Hiervoor is een proces ingericht, waarbij vooraf de kredietwaardigheid getoetst wordt en na a evering de incassostatus dagelijks bewaakt wordt. De risico s van renteschommelingen worden deels afgedekt door vastrentende leningen en rentederivaten. De hoofdsom van de rentederivaten (swaps) is kleiner dan de te verzekeren nancieringsomvang, zodat er geen sprake is van overdekking.

Du u rz aam Duurzaam ondernemen betekent bij Broekhuis Vandaag ondernemen en investeren in morgen. Voor onze klanten is dit merkbaar Broekhuis is authentiek en transparant en staat voor een duurzame relatie. Met die belo e halen wij het beste uit onszelf naar boven. We maken deze doelstelling graag praktisch. Duurzaam ondernemen werken we daarom uit in drie delen 1. Medewerkers B i nnen B ro ek h u i s w o rdt v eel w aarde geh ec h t aan s am enw erk en i n een m ens geri c h t e bedri j f s c u l t u u r. B i nnen h et i nt erne opleidingsprogramma is er aandacht voor persoonlijke ontwikkeling. Medewerkers worden op een actieve manier aangemoedigd o m p ers o o nl i j k t e gro ei en do o r o p l ei di ng en t rai ni ng. Om v ei l i gh ei d en w erk p l ez i er t e garanderen, w o rdt er p eri o di ek gem et en h o e medewerkers de werkomgeving en samenwerking waarderen. Speerpunten zijn - Aandacht voor een mensgerichte bedrijfscultuur - Trainee plekken voor jonge afstudeerders - Persoonlijke coaching door n op n begeleiding - Moderne werkuitrusting en veilige arbeidsomstandigheden. Per ultimo 2014 telde de Broekhuis groep 818 werknemers (761 TE).

5


Jaarverslag 2014

2. Maatschappij In samenwerking met Stichting Red een Kind ondersteunt Broekhuis een project voor kansarme jongeren in Kenia en India. Per jaar w o rden t er p l aat s e 100 k ans arm e j o ngeren geri c h t o p gel ei d t o t au t o m o nt eu r, w aarm ee z i j een bel angri j k e bas i s l eggen v o o r go ede toekomstmogelijkheden. Door elke Broekhuis vestiging wordt er op lokale schaal samengewerkt met minimaal n sportvereniging. Samengevat zijn de speerpunten - Vakkennis overdragen dooar als opleidingsbedrijf jongeren op te leiden - Sportsponsoring door lokale ondersteuning van jeugdteams - Minderheidsgroepen ondersteunen door ontwikkeling van vaardigheden. 3. Milieu Broekhuis wil z ondernemen dat het milieu in brede zin wordt ontzien. Dit wordt praktisch gemaakt door centrale beleidskeuzes n gerichte maatregelen op onze vestigingen. Deze werkwijze hee ertoe geleid dat alle dealervestigingen van Broekhuis namens het Instituut voor Duurzame Mobiliteit zijn gecerti ceerd als erkend duurzaam . Speerpunten zijn - Door de adviserende rol in het aanscha raject wordt schone mobiliteit een gespreksonderwerp - Digitaal ontvangen en verwerken van inkoopfacturen - Broekhuis kiest in haar wagenpark van 300 vervangend vervoer auto s voor energiezuinige modellen - De afvalstroom wordt gescheiden in 21 hoofdgroepen om recycling en hergebruik te bevorderen - Technische ruimten zijn voorzien van vloeisto erende en vloeistofdichte vloeren. BROEKHUIS DUURZAAM - FEITEN 2014 MEDEWERKERS

MA A TSC HA P P IJ

Personeelsbestand 818 medewerkers (761 TE).

Opleidingsbedrijf 46 vestigingen zijn erkend leerbedrijf.

Diversiteit in lee ijd 50% van de medewerkers is jonger dan 40 jaar.

Stages en leertrajecten er w o rden 3 1 s t agep l aat s en i ngev u l d. 15 scholieren volgen een werk-/leertraject.

Medewerkers met vast dienstverband 89%. Investering opleiding en training 375,- per TE. Gezondheid medewerkers ziekteverzuim 2,7%

Project Broekhuis Helpt 100 j o ngeren i n Keni a en I ndi a w o rden o p gel ei d t o t au t o m o nt eu r. Broekhuis lubbonus ondersteuning van ruim 100 lokale (sport) v ereni gi ngen.

MILIEU Digitalisering 98% van de circa 160.000 inkomende facturen per j aar w o rdt di gi t aal v erw erk t . B ro ek h u i s v raagt h aar l ev eranc i ers dez e o o k di gi t aal aan t e l ev eren. Afvalscheiding totale afvalstroom wordt gescheiden in 21 hoofdgroepen om recycling en hergebruik te bevorderen. Vervangend vervoer auto s vestigingen 95% van de 300 Broekhuis vervangend vervoer auto s hebben een groen energielabel.

Geb eu rtenissen na b alansdatu m Met ingang van 1 januari 2015 zijn de activiteiten van de ord-dealervestiging in Veenendaal overgenomen van Van der Kolk. De transactie is het gevolg van de netwerkherstructurering van importeur ord Nederland. Verder is in maart 2015 met dealerholding PGA Nederland overeengekomen dat Broekhuis PGA-dochter Smit o (Opel dealer met vestigingen in Zwolle, Deventer en I sselmuiden) koopt en dat tegelijk de Peugeot en Hyundai activiteiten in Naarden door PGA Nederland van Broekhuis worden overgenomen. Ook deze mutaties zijn gericht op een logische optimalisatie van het netwerk. Deze wijzigingen zullen ge ectueerd worden op 1 april 2015. Vooru itz ic h ten Wij verwachten dat de markt voor nieuwe personenauto s in 2015 met 400.000 stuks iets hoger zal zijn dan in 2014. De aangekondigde verscherping van scale maatregelen ua bijtelling in 2016 zal aan het einde van het jaar een e tra volume-boost geven. De aanvangssituatie van de voorraad gebruikte auto s is gezond, zowel in aantallen als in waarde. Broekhuis voert een beleid, waarmee geborgd is dat de waardering van de voorraad gebruikte auto s geijkt is aan de marktwaarde. Voor wat betre de verkoop van gebruikte auto s denken wij dat deze zowel ua aantallen als ua rendement hoger zal zijn in 2015, mede door digitalisering van het handelsproces Met betrekking tot de werkplaatsactiviteiten verwachten wij ondanks de steun door onze trouwe klantenkring een licht dalende omzet. V o o ral i n h et m erk Op el z et de o m z et dal i ng do o r, al s gev o l g v an de m ark t aandel en di e 10 j aar gel eden aanz i enl i j k h o ger l agen dan v andaag de dag. V o o r de m agaz i j nen i s een p ro j ec t ges t art dat m o et l ei den t o t m i nder m aar gro t ere m agaz i j nen, m et een regi o nal e betekenis, waarmee de e ci ntie van de magazijnen wordt vergroot. De ontwikkeling van de salarisniveaus is nog onbekend aangezien de AO looptijd is ge indigd per 31 oktober 2014. Momenteel zijn de onderhandelingen door de AO partners stilgelegd in afwijking van het standpunt van de rechter inzake de verdeling van de pensioenlasten, naar verwachting zal dit in april duidelijk worden. Mogelijk zal dit tot toenemende salariskosten leiden. ua aantallen personeel verwachten wij - genormaliseerd voor ac uisities - op hetzelfde niveau te blijven als in 2014. Arbeidscontracten zullen in eerste instantie altijd voor bepaalde tijd zijn, om daarmee e ibel te kunnen inspelen o p ec o no m i s c h e o nt w i k k el i ngen. Voor het boekjaar 2015 verwachten wij een winst, die rond het niveau van 2014 zal liggen. De Broekhuis groep blij streven naar verdere groei, zowel autonoom als door ac uisities. Deze groei is primair gericht op de kernactiviteiten en geschiedt bij voorkeur in Noord, Oost en Midden Nederland. De onderneming beschikt zowel over de nancieringsmogelijkheden als de organisatie om een dergelijke groei t e real i s eren. Harderwijk, 27 maart 2015 De directie, .E. Remijn, MBA drs. K.P. Steendam

6


Jaarrekening 2014

Gec onsolideerde b alans (voor resultaatbestemming) Toelichting

31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

Immateri le vaste activa

1

372

749

Materi le vaste activa

2

62.665

61.088

inanci le vaste activa

3

510 _ _ _ _ _ _ 63.547

2.057 _ _ _ _ _ _ 63.894

Voorraden

4

72.409

62.347

Vorderingen

5

16.833

20.706

Li uide middelen

6

555 _ _ _ _ _ _ 89.797 _ _ _ _ _ _ 153.344

421 _ _ _ _ _ _ _ 83.474 _ _ _ _ _ _ _ 147.368

Eigen verm ogen

36.119

31.398

Aandeel derden

315

270

Voorzieningen

7

4.088

3.260

Langlopende schulden

8

43.103

40.782

Kortlopende schulden

9

69.719

71.658

_ _ _ _ _ _ 153.344

_ _ _ _ _ _ _ 147.368

Vaste activa

Vlottende activa

Balanstotaal

Balanstotaal

De tussen haken vermelde cijfers verwijzen naar de corresponderende toelichting op de jaarrekening.

8


Jaarrekening 2014

Gec onsolideerde winst- en verliesrekening

Toelichting

Netto-omzet Kostprijs van de omzet

10 10

2014 1.000 507.280 434.274

2013 1.000

482.270 412.407

Bruto-marge

Lonen en salarissen Sociale lasten Afschrijvingen Bijzondere waardeverminderingen Overige bedrijfskosten

Som der kosten

11 12 12 13

-

73.006

31.808 6.671 2.420 444 23.634 +

29.618 6.046 2.749 628 22.833 +

64.977

69.863

61.874

7.989

910 +

910

Bedrijfsresultaat

R ent ebat en Rentelasten

itkomst rentebaten en -lasten

701 +

8.029

701

-

R es u l t aat u i t gew o ne bedri j f s uitoefening voor belasting Vennootschapsbelasting

7.328

14

1.480

7.079

1.601

-

-

R es u l t aat u i t gew o ne bedri j f s uitoefening na belasting

5.848

5.478

Resultaat deelneming

- 231 +

- 87

5.391

24

Groepsresultaat

5.617

Aandeel van derden in het resultaat

91

+

Resultaat na belastingen

5.526

5.367

De tussen haken vermelde cijfers verwijzen naar de corresponderende toelichting op de jaarrekening.

9


Jaarrekening 2014

Gec onsolideerd kasstroom overz ic h t

2014 1.000

2013 1.000

Kasstroom uit operationele activiteiten Netto resultaat na belastingen Afschrijvingen immateri le vaste activa Afschrijvingen materi le vaste activa Bijzondere waardeverminderingen ash ow Mutatie voorraden Mutatie kortlopende vorderingen Mutatie kortlopende schulden Mutaties in werkkapitaal

5.526 377 19.231 444 + - 10.062 3.873 - 1.939 +

25.578 - 8.128

5.367 467 19.127 550 + - 6.791 - 8.128 - 12.366 +

Mutaties voorzieningen

Netto kasstroom uit operationele activiteiten

828 _ _ _ _ _ _ + 18.278

-

- 550

- 38.038

- 36.175

16.786

10.347

1.547

- 1.457

45 +

- 108

25.511

- 27.285

301 _ _ _ _ _ _ + - 1.473

Kasstroom uit investeringsactiviteiten Investeringen immateri le vaste activa Investeringen materi le vaste activa Desinvesteringen materi le vaste activa Mutaties nanci le vaste activa Aandeel derden Kasstroom uit investeringsactiviteiten

+ - 19.660

- 27.943

Kasstroom uit financieringsactiviteiten Betaald dividend Mutatie langlopende leningen Kasstroom uit nancieringsactiviteiten

- 805 2.321 +

Mutatie geldmiddelen

- 502 29.645 +

1.516 _ _ _ _ _ _ + 134

29.143 _ _ _ _ _ _ + - 273

Verloop mutatie geldmiddelen Stand op 1 januari

421

694

Mutaties in boekjaar

Stand op 31 december

134 _ _ _ _ _ _ + 555

- 273 _ _ _ _ _ _ + 421

10


Jaarrekening 2014

Toelichting Consolidatie In de geconsolideerde jaarrekening 2014 van Broekhuis Holding B.V. te Harderwijk zijn de volgende deelnemingen opgenomen. Met uitzondering van Autoschade Drenthen V.O. . is sprake van 100% deelnemingen. In Autoschade Drenthen V.O. . is er het recht op overwinst van 51%. Broekhuis Administratie B.V. te Harderwijk (tot 31-12-2014) B ro ek h u i s Al m el o B .V . t e Al m el o • Broekhuis Almelo 2 B.V. te Almelo • B ro ek h u i s Am ers f o o rt B .V . t e Am ers f o o rt • B ro ek h u i s Ap el do o rn B .V . t e Ap el do o rn • B ro ek h u i s As s en B .V . t e As s en • Broekhuis Assen 2 B.V. te Assen • Broekhuis Assurantie B.V. te Harderwijk • B ro ek h u i s Au t o m at eri al en B .V . t e H arderw i j k • B ro ek h u i s Au t o m o bi el bedri j v en B .V . t e H arderw i j k waaronder • B ro ek h u i s Al m ere B .V . t e Al m ere • B ro ek h u i s Arnh em B .V . t e Arnh em • B ro ek h u i s E l s t B .V . t e E l s t • Broekhuis Lelystad 2 B.V. te Lelystad • B ro ek h u i s N aarden B .V . t e N aarden • Broekhuis Remarketing B.V. te Harderwijk • B ro ek h u i s Au t o s c h ade As s en B .V . t e As s en • B ro ek h u i s Au t o s c h ade B arnev el d B .V . t e B arnev el d • B ro ek h u i s Au t o s c h ade E de B .V . t e E de • B ro ek h u i s Au t o s c h ade H arderw i j k B .V . t e H arderw i j k • B ro ek h u i s Au t o s c h ade H o l t en B .V . t e H o l t en • Broekhuis Autoschade Lelystad B.V. te Lelystad • Broekhuis Autoschade Zeist B.V. te Zeist • B ro ek h u i s B arnev el d B .V . t e H arderw i j k • B ro ek h u i s De B i l t B .V . t e De B i l t • Broekhuis Doetinchem B.V. te Doetinchem • Broekhuis Doetinchem 2 B.V. te Doetinchem • B ro ek h u i s Do o rn B .V . t e Do o rn • B ro ek h u i s Dro nt en B .V . t e Dro nt en • B ro ek h u i s E de B .V . t e E de • Broekhuis Emmeloord B.V. te Emmeloord (tot 1-10-2014) •

•

•

•

• • • • •

• • • •

• • • • • •

•

• • • •

• • • •

B ro ek h u i s E m m en B .V . t e E m m en B ro ek h u i s E ns c h ede B .V . t e E ns c h ede Broekhuis Enschede 2 B.V. te Enschede B ro ek h u i s E p e B .V . t e E p e B ro ek h u i s G ro enl o B .V . t e G ro enl o B ro ek h u i s G ro ni ngen B .V . t e G ro ni ngen B ro ek h u i s H arderw i j k B .V . t e H arderw i j k Broekhuis Harderwijk 2 B.V. te Harderwijk Broekhuis Hengelo B.V. te Hengelo (Ov) B ro ek h u i s H o o gev een B .V . t e H o o gev een B ro ek h u i s L eas e B .V . t e H arderw i j k waaronder • Broekhuis leet Services B.V. te Zeewolde Broekhuis Lelystad B.V. te Lelystad Broekhuis Meppel B.V. te Meppel Broekhuis Motoren B.V. te Harderwijk B ro ek h u i s N i j k erk B .V . t e H arderw i j k B ro ek h u i s N u ns p eet B .V . t e H arderw i j k B ro ek h u i s Ol denz aal B .V . t e Ol denz aal Broekhuis Remarketing 2 B.V. te Harderwijk (vanaf 1-10-2014) waaronder • Grenzland Auto GmbH te Weeze (D) (vanaf 1-10-2014) Broekhuis Rijssen B.V. te Rijssen (tot 31-12-2014) Broekhuis Steenwijk B.V. te Steenwijk Broekhuis Veenendaal B.V. te Veenendaal (vanaf 10-11-2014) B ro ek h u i s W ageni ngen B .V . t e W ageni ngen Broekhuis Zeewolde B.V. te Zeewolde Broekhuis Zeist B.V. te Zeist Broekhuis Zeist 2 B.V. te Zeist (tot 1-1-2014) Dev as B .V . t e Al m el o waaronder • Au t o s c h ade Drent h en V .O.F . t e G o o r

Broekhuis Holding B.V. hee zich hoofdelijk aansprakelijk gesteld voor de verplichtingen voortvloeiende uit de rechtshandelingen van de in bovenstaand schema vermelde besloten vennootschappen, conform artikel 403 van Titel 9 BW2, met uitzondering van Broekhuis Veenendaal B.V., Devas B.V., Broekhuis Remarketing 2 B.V.. Waarderingsgrondslagen A lgem een Voor zover niet anders vermeld, zijn activa en passiva opgenomen tegen nominale waarde. De geconsolideerde balans is opgesteld op bas i s v an h i s t o ri s c h e k o s t en. De gehanteerde grondslagen van waardering zijn niet gewijzigd. In 2014 is sprake van een scha ngswijziging ten aanzien van de bepaling van de voorziening nieuwe auto s. Tot en met 2013 werd de voorziening bepaald op basis van stadagen aangevuld met individuele beoordeling van de waarde per auto. Met ingang van 2014 wordt de voorziening afzonderlijk berekend voor gekentekende en ongekentekende auto s. Voor gekentekende auto s vindt direct vorming van de voorziening plaats. Voor ongekentekende auto s na 180 dagen. Per maand wordt 1,65% voorzien. De jaarrekening is opgesteld volgens de wettelijke bepalingen omtrent de jaarrekening, zoals opgenomen in Titel 9 BW2. V o o r de v ergel i j k baarh ei d z i j n de v ergel i j k ende c i j f ers , w aar no di g, aangep as t .

11


Jaarrekening 2014

Vaste activa Immateriële vaste activa De goodwill is bepaald door de verkrijgingsprijs te verminderen met de netto vermogenswaarde op de datum van overname. Waardering vindt plaats onder a rek van lineaire afschrijvingen, gebaseerd op de geschatte economische levensduur en eventuele bijzondere w aardev erm i nderi ngen. Materiële vaste activa De materi le vaste activa zijn gewaardeerd tegen aanschafwaarde onder a rek van afschrijvingen op basis van een vast percentage van de verkrijgingsprijs (lineair), gebaseerd op de geschatte economische levensduur en in voorkomende gevallen rekening houdend met een restwaarde en eventuele bijzondere waardeverminderingen. Het lease wagenpark is gewaardeerd tegen de aanschafwaarde onder a rek van afschrijvingen, welke annu tair gedurende de looptijd van de contracten wordt berekend. Financiële vaste activa De deelnemingen die zijn meegeconsolideerd zijn gewaardeerd tegen netto-vermogenswaarde. Indien en voor zover het eigen vermogen negatief is, wordt deze in mindering op een eventuele vordering gebracht dan wel is een voorziening gevormd. De deelnemingen waarover geen zeggenschap kan worden uitgeoefend, zijn gewaardeerd tegen netto-vermogenswaarde. In verband met voorvoegingsverliezen is er een actieve belastinglatentie gevormd. De actieve latentie is gewaardeerd tegen nominaal belastingtarief en hee overwegend een langlopend karakter.

Vlottende activa Voorraden De voorraad nieuwe auto s is gewaardeerd tegen inkoopprijs vermeerderd met (indien van toepassing) de Belasting van Personenauto s en Motorrijwielen en kosten gebruiksklaar maken, of lagere marktwaarde. De voorraad gebruikte auto s is gewaardeerd tegen verwachte opbrengstwaarde bij inkoop minus marge 15%, verminderd met een voorziening voor stadagen. De voorziening voor voorraad nieuwe auto s wordt met ingang van 2014 afzonderlijk berekend voor gekentekende en ongekentekende auto s. Voor gekentekende auto s vindt direct vorming van de voorziening plaats. Voor ongekentekende auto s na 180 dagen. Per maand wordt 1,65% voorzien. De o v eri ge v o o rraden z i j n gew aardeerd t egen i nk o o p p ri j s , w aarbi j rek eni ng i s geh o u den m et een v o o rz i eni ng w egens i nc o u rant h ei d. Handelsdeb iteu ren De handelsdebiteuren zijn gewaardeerd tegen nominale waarde onder a rek van een voorziening voor mogelijke oninbaarheid. Overige vorderingen De vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de re le waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De re le waarde en de geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde. Noodzakelijk geachte voorzieningen voor h et ri s i c o v an o ni nbaarh ei d w o rden i n m i nderi ng gebrac h t . Dez e v o o rz i eni ngen w o rden bep aal d o p bas i s v an i ndi v i du el e beo o rdel i ng v an de v o rderi ngen.

Voorz ieningen Tenzij anders vermeld, worden de overige voorzieningen gewaardeerd tegen de nominale waarde van de uitgaven die naar verwachting noodzakelijk zijn om de betre ende verplichtingen af te wikkelen. Latente belastingen Deze voorziening is gevormd in verband met de verschillen tussen de commerci le en scale waardering van de activa. De passieve latentie is gewaardeerd tegen nominaal belastingtarief en hee overwegend een langlopend karakter. J u b ileu m voorz iening Dez e v o o rz i eni ng i s gev o rm d do o r rek eni ng t e h o u den m et v ert rek k ans en dat a v an j u bi l ea v an h et p ers o neel . Oo k i s rek eni ng geh o u den m et de arbei ds v o o rw aarden. Voorz iening loonb etaling b ij langdu rige z iekte Met ingang van 1 januari 2014 is Broekhuis eigenrisicodrager voor de ziektewet. Deze voorziening is daarom gevormd voor doorbetaling v an l o o n v o o r p ers o neel s l eden di e o p bal ans dat u m l angdu ri g z i ek z i j n. Garantieverplichting gebruikte auto’s In de balans is een reservering opgenomen voor garantieverplichtingen van gebruikte auto s. Dit betre ontvangen bedragen van klanten met betrekking tot e tra afgegeven garantie. Na a oop van de garantietermijn valt het saldo vrij.

12


Jaarrekening 2014

Voorziening reparatie, onderhoud en banden (ROB) lease-auto’s Dez e v o o rz i eni ng i s gev o rm d o m een j u i s t e m at c h i ng t e bew erk s t el l i gen t u s s en de reeds v i a l eas et erm i j nen i n rek eni ng gebrac h t e k o s t en voor reparatie, onderhoud en banden, en de werkelijke kosten hiervoor. Op de datum van e piratie van een leasecontract zal het saldo van de egalisatierekening vrijvallen ten gunste c. . ten laste van het resultaat.

Kortlopende schulden Overige sc h u lden De schulden worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de re le waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De re le waarde en de geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde.

Resultaatbepalingsmethode De gec o ns o l i deerde w i ns t - en v erl i es rek eni ng i s o p ges t el d o p bas i s v an h i s t o ri s c h e k o s t en. De netto-omzet wordt gevormd door de bruto-omzet verminderd met de verleende korting. De netto-omzet en kostprijs zijn inclusief Belasting van Personenauto s en Motorrijwielen. De o p brengs t en en k o s t en w o rden, rek eni ng h o u dend m et v o o rno em de w aarderi ngs gro nds l agen, t o egerek end aan h et bo ek j aar w aaro p z i j bet rek k i ng h ebben. De belasting wordt berekend met inachtneming van de geldende scale faciliteiten en regelingen.

Methode opstelling kasstroom H et k as s t ro o m o v erz i c h t w o rdt o p ges t el d v o l gens de i ndi rec t e m et h o de. De gel dm i ddel en i n h et k as s t ro o m o v erz i c h t bes t aan u i t l i q u i de m i ddel en. Winstbelastingen, ontvangen interest en ontvangen dividenden worden opgenomen onder de kasstroom uit operationele activiteiten. Betaalde interest wordt opgenomen onder de kasstroom uit operationele activiteiten en betaalde dividenden onder de kasstroom uit nancieringsactiviteiten. De verkrijgingsprijs van verworven groepsmaatschappijen wordt opgenomen onder de kasstroom uit investeringsactiviteiten, voor zover betaling in geldmiddelen hee plaatsgevonden. Hierbij worden geldmiddelen aanwezig in deze groepsmaatschappijen afgetrokken van de aank o o p p ri j s . Transacties waarbij geen ruil van geldmiddelen plaatsvindt, worden niet in het kasstroomoverzicht opgenomen.

13


Jaarrekening 2014

Toelichting op de geconsolideerde balans Vaste activa

[1] ImmateriĂŤle vaste activa Goodwill Saldo op 1 januari Bij Verwerving Af Afschrijvingen Af Bijzondere waardeverminderingen Saldo op 31 december umulatieve afschrijvingen van de nog niet geheel afgeschreven goodwill

2014 1.000

2013 1.000

749 - 377 - _ _ _ _ _ 372

1.216 550 467 550 _ _ _ _ _ 749

2.296

1.959

De jaarlijkse afschrijvingen bedragen 20% van de aanschafwaarde.

[2] MateriĂŤle vaste activa De mutaties in de materi le vaste activa zijn als volgt weer te geven Bedrijfs- inventaris 1.000

Kantoor- inventaris 1.000

Installaties 1.000

Vervoer- middelen 1.000

G ro nd en gebouwen/ verbouwing 1.000

Totaal 1.000

1.881

1.203

348

55.477

2.179

61.088

185 98 373

714 13 682

180 - 139

35.936 16.665 17.204

1.023 10 833

38.038 16.786 19.231

180

31

-

-

233

444

Boekwaarde op 31 dec em b er

1.415

1.191

389

57.544

2.126

62.665

Aans c h af w aarde 31 december

10.558

7.302

1.065

86.091

4.816

109.832

umulatieve afschrijvingen

9.143

6.111

676

28.547

2.690

47.167

Boekwaarde op 31 dec em b er

1.415

1.191

389

57.544

2.126

62.665

Boekwaarde op 1 j anu ari

Investeringen Desinvesteringen Afschrijvingen B i j z o ndere w aardeverminderingen

Onder investeringen zijn begrepen de activa van verworven deelnemingen. De jaarlijkse afschrijvingen bedragen voor

14

- - - - -

Bedrijfsinventaris Kantoorinventaris Installaties Vervoermiddelen Grond en gebouwen/ verbouwing

20% van de aanschafwaarde 20% van de aanschafwaarde 20% van de aanschafwaarde annu tair op basis van de looptijd van de lease-contracten

0 - 10% van de aanschafwaarde


Jaarrekening 2014

Vaste activa [3] FinanciĂŤle vaste activa 31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

Totaal financiĂŤle vaste activa

12 48 450 _ _ _ _ _ _ 510

1.984 73 _ _ _ _ _ _ 2.057

Deelnem ingen:

2014 1.000

2013 1.000

1.984

527

- 231 268 - 2.009 _ _ _ _ _ _ 12

- 87 1.609 65 _ _ _ _ _ _ 1.984

Aandeel i n h et gep l aat s t k ap i t aal 6,39%

W aarde v an de deel nem i ng 1.000 12

2014 1.000

2013 1.000

73

73

Saldo op 31 december

- 25 _ _ _ _ _ _ 48

10 10 _ _ _ _ _ _ 73

Overige vorderingen:

2014 1.000

2013 1.000

-

-

500 50 _ _ _ _ _ _ 450

-

Deelnemingen Latentie Overige vorderingen

Saldo op 1 januari Bij Resultaat deelneming Bij Verwerving deelnemingen Af Desinvestering deelnemingen Af In consolidatie opgenomen Saldo op 31 december Het saldo op 31 december 2014 is als volgt weer te geven

N aam deel nem i ng en s t at u t ai re z et el Otocom B.V. te Putten

Latentie: Saldo op 1 januari Bij Toevoeging Af Onttrekking

Saldo op 1 januari Bij Verstrekte lening Af A ossing Saldo op 31 december

_ _ _ _ _ _ -

Dit betre een hypothecaire lening met een looptijd van 10 jaar en een rente van 5%.

15


Jaarrekening 2014

Vlottende activa

[ 4] Voorraden

Voorraad nieuwe auto s Voorraad gebruikte auto s Voorraad onderdelen Overige voorraden Totaal voorraden

31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

51.046 19.026 2.159 178 _ _ _ _ _ _ 72.409

42.327 16.966 2.863 191 _ _ _ _ _ _ 62.347

31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

12.742 720 2.859 512 _ _ _ _ _ _ 16.833

16.451 84 3.420 751 _ _ _ _ _ _ 20.706

Per 31-12-2014 bedraagt de voorziening op voorraden 2.005.107 (31-12-2013 2.054.409).

[ 5] Vorderingen

Handelsdebiteuren Belastingen en premies sociale verzekeringen Overige vorderingen Overlopende activa Totaal vorderingen

De vorderingen hebben een looptijd die korter is dan een jaar.

[ 6] Liq u ide m iddelen Al l e l i q u i de m i ddel en s t aan t er v ri j e bes c h i k k i ng v an de v enno o t s c h ap .

Eigen verm ogen Verwezen wordt naar de toelichting op het eigen vermogen in de enkelvoudige balans. Omdat het geconsolideerde totaalresultaat van de v enno o t s c h ap gel i j k i s aan h et gec o ns o l i deerde res u l t aat , i s er geen af z o nderl i j k o v erz i c h t v an h et t o t aal res u l t aat o p geno m en.

16


Jaarrekening 2014

[ 7] Voorz ieningen

Voorziening latente belastingverplichtingen Voorziening voor jubilea Voorziening loonbetaling bij langdurige ziekte Garantieverplichtingen ROB voorziening Totaal voorz ieningen

31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

989 772 530 111 1.686 _ _ _ _ _ _ 4.088

803 723 128 1.606 _ _ _ _ _ 3.260

Deze voorzieningen hebben overwegend een langlopend karakter. De mutaties in de voorzieningen zijn als volgt weer te geven

Voorziening latente belastingverplichtingen: Saldo op 1 januari Bij Toevoeging Af Onttrekking Saldo op 31 december

Voorz iening voor j u b ilea: Saldo op 1 januari Bij Toevoeging Af Onttrekking Saldo op 31 december

Voorz iening loonb etaling b ij langdu rige z iekte: Saldo op 1 januari Bij Toevoeging Af Onttrekking Saldo op 31 december

2014 1.000

2013 1.000

803

846

191 5 _ _ _ _ _ 989

43 _ _ _ _ _ 803

2014 1.000

2013 1.000

723

655

62 13 _ _ _ _ _ 772

93 25 _ _ _ _ _ 723

2014 1.000

2013 1.000

-

-

530 - _ _ _ _ _ 530

_ _ _ _ _ -

2014 1.000

2013 1.000

128

-

- 17 _ _ _ _ _ 111

128 _ _ _ _ _ 128

ROB voorz iening:

2014 1.000

2013 1.000

Saldo op 1 januari

1.606

1.458

Bij Toevoeging Af Onttrekking

834 754 _ _ _ _ _ 1.686

905 757 _ _ _ _ _ 1.606

Garantieverplichtingen: Saldo op 1 januari Bij Toevoeging Af Onttrekking Saldo op 31 december

Saldo op 31 december

17


Jaarrekening 2014

[8] Langlopende schulden 31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

Totaal kredietinstellingen en financieringsmaatschappijen

43.103

40.782

Looptijd korter dan n jaar Looptijd n tot en met vijf jaar Looptijd langer dan vijf jaar

5.243 37.860 - _ _ _ _ _ _ 43.103

28.547 12.235 _ _ _ _ _ _ 40.782

Totaal langlopende schulden Het gemiddelde rentepercentage van de langlopende leningen bedraagt 2,43%.

De nancieringsmaatschappijen nancieren de onder de materi le vaste activa opgenomen vervoermiddelen. De ge nancierde vervoermiddelen alsmede de verkregen rechten uit lease-overeenkomsten met derden, voor zover op deze wijze ge nancierd, zijn als zekerheid aan de betre ende nancieringsmaatschappijen verpand.

[9] Kortlopende schulden

Stock nancieringen Kredietinstellingen Handelscrediteuren Belastingen en premies sociale verzekeringen Pensioenen Overige schulden Overlopende passiva Totaal kortlopende schulden

31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

22.562 33.774 3.430 1.120 85 6.457 2.291 _ _ _ _ _ _ 69.719

25.115 28.085 3.473 1.711 33 9.701 3.540 _ _ _ _ _ _ 71.658

Per 31 december 2014 had Broekhuis Holding B.V. voor een bedrag van 10.000.000 aan renteswaps uitstaan. Broekhuis Holding B.V. ontvangt bij deze swaps een variabele rente en betaalt een vaste rente. De swaps komen in looptijd, omvang en kenmerken overeen met door Broekhuis Holding aangetrokken leningen met een variabele rente. De rente op deze leningen is daarmee vast geworden. De re le waarde van de renteswaps bedraagt 269.066 negatief. De stock nancieringen betre en nanciering van de voorraad nieuwe auto s, waarbij deze voorraad is verpand aan de kredietverscha ers. Als zekerheden ten behoeve van de nanciering zijn eerste pandrechten verstrekt op voorraden, bedrijfsinventaris en vorderingen voor de gec o ns o l i deerde v enno o t s c h ap p en. V erder gel dt een h o o f del i j k e aans p rak el i j k h ei d.

Niet uit de balans blijkende verplichtingen Ten aanzien van importeurs zijn verplichtingen aangegaan voor de afname van 1.702 auto s (2013 1.525). Aan BMW inancial Services B.V. is een borgstelling van 2.250.000 verstrekt voor de nanciering van Broekhuis Onroerend Goed B.V.. De totale huurverplichting voor 2015 bedraagt 6.700.800 (2014 6.627.100). De pensioentoezeggingen aan het personeel zijn ondergebracht bij de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor metaal en technische bedrijfstakken. Elk jaar wordt de stijging van de pensioenrechten door middel van premiebetaling ingekocht en ten laste van de winst- en v erl i es rek eni ng gebrac h t . Er is een terugkoopverplichting jegens e terne nanciers tot terugkoop van 13 lease-objecten met een restant looptijd vari rend van 1 t o t 9 m aanden. De afgegeven garanties jegens een bank bedragen 379.993.

19


Jaarrekening 2014

Toelichting op de geconsolideerde winst- en verliesrekening [ 10] Bru to-om z etresu ltaat De ontwikkeling van de bruto-marge over de bedrijfsonderdelen is als volgt

Verkoop Netto-omzet Kostprijs van de omzet Bruto-marge Werkplaats Netto-omzet Kostprijs van de omzet Bruto-marge Magaz ij n Netto-omzet Kostprijs van de omzet Bruto-marge Lease Netto-omzet Kostprijs van de omzet Bruto-marge Sc h ade Netto-omzet Kostprijs van de omzet Bruto-marge Overige Netto-omzet Kostprijs van de omzet Bruto-marge Totaal Netto-omzet Kostprijs van de omzet

366.245 345.766

25.425 2.865

39.002 25.289

63.812 55.623

10.025 3.439

2.771 1.292

2014 1.000

349.886 328.944

20.479

23.364 2.356

22.560

36.810 24.219

13.713

59.736 52.446

8.189

10.030 3.402

6.586

2.444 1.040

1.479

482.270 412.407

2013 1.000

20.942

21.008

12.591

7.290

6.628

-

507.280 434.274 -

1.404

+

Totaal b ru to-m arge

20

73.006

+ 69.863


Jaarrekening 2014

[ 11] Soc iale lasten

Pensioenlasten Overige sociale lasten Totaal soc iale lasten

2014 1.000

2013 1.000

2.340 4.331 _ _ _ _ _ 6.671

2.199 3.847 _ _ _ _ _ 6.046

2014 1.000

2013 1.000

377 2.043 _ _ _ _ _ 2.420

467 2.282 _ _ _ _ _ 2.749

2014 1.000

2013 1.000

- 444 _ _ _ _ _ 444

550 78 _ _ _ _ _ 628

2014 1.000

2013 1.000

4.232 1.950 8.653 8.799 _ _ _ _ _ _ 23.634

4.907 1.624 8.175 8.127 _ _ _ _ _ _ 22.833

2014 1.000

2013 1.000

82 24 _ _ _ 106

82 17 _ _ 99

31-12-14

31-12-13

101 368 50 34 71 137 _ _ _ 761

106 361 59 32 72 125 _ _ _ 755

[ 12] A f sc h rij vingen en b ij z ondere waardeverm inderingen A f sc h rij vingen

Goodwill Andere vaste bedrijfsmiddelen Totaal af sc h rij vingen Bij z ondere waardeverm inderingen

Goodwill Andere vaste bedrijfsmiddelen Totaal af sc h rij vingen

[ 13] Overige b edrij f skosten

Verkoopkosten Overige personeelskosten Huisvestingskosten Algemene kosten Totaal overige b edrij f skosten I n de al gem ene k o s t en z i j n de ac c o u nt ant s k o s t en o p geno m en. De vergoeding van de accountant is als volgt onder te verdelen

ontrole van de jaarrekening Overige niet controle gerelateerde vergoedingen

Personeelsgegevens (in FTE per einde van het jaar) Verkoop Werkplaats Magazijn Lease Schade Overige Totaal aantal personen

21


Jaarrekening 2014

De emolumenten inclusief pensioenverplichtingen als bedoeld in artikel 383 BW2 zoals in rekening gebracht bij Broekhuis Holding B.V. en haar deelnemingen, bedraagt voor de bestuurders 558.000 (2013 508.000). In de algemene kosten zijn ook de beloningen voor de commissarissen opgenomen voor 75.000 (2013 60.000).

[14] Vennootschapsbelasting De belasting over het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening kan als volgt worden toegelicht 2014 1.000

2013 1.000

Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belasting Belasting resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening

7.328 1.480

7.079 1.601

E ectief belastingtarief Belasting resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening

20,2% 25,0%

22,6% 25,0%

De afwijking van het toepasselijk belastingtarief wordt veroorzaakt door het verschil in tarief voor de eerste trede van de belastingschijf, verwerking van de EIA- en MIA-a rek, scaal lagere waardering van het lease wagenpark, verrekening compensabel verlies van voorgaande jaren waarvoor geen latentie was gevormd, afschrijving op goodwill en de beperkt a rekbare kosten.

22


Jaarrekening 2014

Enkelvou dige b alans (voor resultaatbestemming) Toelichting

31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

Immateri le vaste activa

15

372

749

Materi le vaste activa

16

1.425

1.476

inanci le vaste activa

17

18.393

15.376

_ _ _ _ _ _

_ _ _ _ _ _

20.190

17.601

Vorderingen

18

7.733

13.474

Li uide middelen

19

36.558

31.389

_ _ _ _ _ _

_ _ _ _ _ _

44.291

44.863

_ _ _ _ _ _ 64.481

_ _ _ _ _ _ 62.464

Vaste activa

Vlottende activa

Balanstotaal

Eigen verm ogen

Geplaatst kapitaal

20

57

57

Overige reserves

21

32.057

26.739

Onverdeelde winst

22

5.517

6.122

_ _ _ _ _ _

_ _ _ _ _ _

37.631

32.918

Voorz ieningen

23

5.866

5.086

Kortlopende schulden

24

20.984 _ _ _ _ _ _ 64.481

24.460 _ _ _ _ _ _ 62.464

Balanstotaal

25


Jaarrekening 2014

Enkelvou dige winst- en verliesrekening

Resultaat uit deelnemingen na belastingen Overige resultaten na belastingen Resultaat na belastingen

2014 1.000

2013 1.000

5.859 - 342 _ _ _ _ _ 5.517

6.722 - 600 _ _ _ _ _ 6.122

TOELIC HTING OP DE ENKELVOUDIGE BA LA NS EN DE ENKELVOUDIGE WINST- EN VERLIESREKENING Waarderingsgrondslagen De gro nds l agen v an w aarderi ng en v an res u l t aat bep al i ng v o o r de enk el v o u di ge en de gec o ns o l i deerde j aarrek eni ng z i j n gel i j k . V erw ez en wordt naar de toelichting op de geconsolideerde jaarrekening. De deelnemingen in groepsmaatschappijen worden gewaardeerd op netto-vermogenswaarde, berekend op dezelfde grondslagen als Broekhuis Holding B.V. hanteert bij de waardering en resultaatbepaling. De enkelvoudige winst- en verliesrekening is opgesteld met inachtneming van artikel 402 van Titel 9 BW2. Consolidatieverschil Het geconsolideerde vermogen (e cl. aandeel derden) is per 31 december 2014 1.512.000 lager en het geconsolideerde resultaat (e cl. aandeel derden) 2014 9.000 hoger dan respectievelijk het enkelvoudig vermogen per 31 december 2014 en het enkelvoudig resultaat over 2014. Dit verschil wordt voornamelijk veroorzaakt doordat in het enkelvoudige resultaat rekening is gehouden met een afschrijvingslast goodwill inzake in 2013 intern verkochte activiteiten. Tevens betre dit de gerealiseerde winst begrepen in onderlinge l ev eri ngen, di e gec o ns o l i deerd ni et w o rdt m eegeno m en.

Vaste activa [15] Immateriële vaste activa

Boekwaarde op 1 januari Bij Verwerving Af Goodwill afschrijving Af Goodwill bijzondere waardevermindering Totaal immateriële vaste activa umulatieve afschrijvingen van de nog niet geheel afgeschreven goodwill

2014 1.000

2013 1.000

749 - 377 - _ _ _ _ _ 372

1.216 550 467 550 _ _ _ _ _ 749

2.296

1.959

2014 1.000

2013 1.000

1.476

1.958

522 -

268 -

573 _ _ _ _ _ 1.425

750 _ _ _ _ _ 1.476

4.152 2.727 _ _ _ _ _ 1.425

3.900 2.424 _ _ _ _ _ 1.476

De jaarlijkse afschrijvingen bedragen 20% van de aanschafwaarde. [16] Materiële vaste activa

Boekwaarde op 1 januari Investeringen Des i nv es t eri ngen Afschrijvingen Boekwaarde op 31 december Aanschafwaarde op 31 december umulatieve afschrijvingen Boekwaarde op 31 december De jaarlijkse afschrijvingen bedragen 20% van de aanschafwaarde.

26


Jaarrekening 2014

[17] FinanciĂŤle vaste activa 31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

Totaal financiĂŤle vaste activa

17.943 450 _ _ _ _ _ _ 18.393

15.376 _ _ _ _ _ _ 15.376

Deelneming in groepsmaatschappijen:

2014 1.000

2013 1.000

Saldo op 1 januari

15.376

10.065

Bij Resultaat boekjaar Bij Verworven deelnemingen Af Be indigde deelnemingen Af Dividenduitkering Bij Voorziening t.b.v. vermogenstekorten deelnemingen Bij Agiostorting deelnemingen Af Afronding

5.859 268 264 5.682 10 2.377 1 _ _ _ _ _ _ 17.943

6.723 2.192 7.958 - 817 5.171 _ _ _ _ _ 15.376

31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

-

-

500 50 _ _ _ _ _ 450

-

Deelnemingen in groepsmaatschappijen Achtergestelde leningen groepsmaatschappijen

Saldo op 31 december De namen en de zetels van de deelnemingen zijn vermeld in de toelichting op de consolidatie.

Overige vorderingen: Saldo op 1 januari Bij Verstrekte lening Af A ossing Saldo op 31 december

_ _ _ _ _ -

Dit betre een hypothecaire lening met een looptijd van 10 jaar en een rente van 5%.

Vlottende activa

[ 18] Vorderingen

Groepsmaatschappijen Belastingen en premies sociale verzekeringen Overige vorderingen Overlopende activa Totaal vorderingen

31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

5.895 578 1.260 - _ _ _ _ _ _ 7.733

11.949 1.429 96 _ _ _ _ _ _ 13.474

[ 19] Liq u ide m iddelen Al l e l i q u i de m i ddel en s t aan t er v ri j e bes c h i k k i ng v an de v enno o t s c h ap .

27


Jaarrekening 2014

Eigen verm ogen

[20] Geplaatst kapitaal

Geplaatst kapitaal

31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

57

57

Onder verwijzing naar artikel 178c lid 1 BW2 titel 5 wordt vermeld dat het maatschappelijk kapitaal 250.000 bedraagt, verdeeld in 250.000 gewone aandelen van 1. Er zijn 56.725 aandelen geplaatst en gestort. In het verslagjaar hebben geen mutaties plaatsgevonden.

[ 21] Overige reserves 2014 1.000

2013 1.000

Saldo op 1 januari volgens vastgestelde jaarrekening

26.739

24.309

Bij Onverdeelde winst Af Dividenduitkering Bij Afronding

6.122 805 1 _ _ _ _ _ _ 32.057

2.932 502 _ _ _ _ _ _ 26.739

2014 1.000

2013 1.000

6.122 5.517 6.122 _ _ _ _ _ _ 5.517

2.932 6.122 2.932 _ _ _ _ _ _ 6.122

31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

3.577 987 772 530 _ _ _ _ _ _ 5.866

3.568 795 723 _ _ _ _ _ 5.086

Saldo op 31 december

[ 22] Onverdeelde winst

Saldo op 1 januari Bij Resultaat boekjaar Af Naar overige reserve Saldo op 31 december

[ 23] Voorz ieningen

Voorziening vermogenstekort deelnemingen Voorziening latente belastingverplichtingen Voorziening voor jubilea Voorziening loonbetaling bij langdurige ziekte Totaal voorz ieningen

28


Jaarrekening 2014

Deze voorzieningen hebben overwegend een langlopend karakter. De mutaties in de voorzieningen zijn als volgt weer te geven Voorz iening verm ogenstekort deelnem ingen:

2014 1.000

2013 1.000

Saldo op 1 januari

3.568

3.605

Bij Toevoeging Af Onttrekking

200 191 _ _ _ _ _ 3.577

669 706 _ _ _ _ _ 3.568

2014 1.000

2013 1.000

795

831

192 - _ _ _ _ _ 987

36 _ _ _ _ _ 795

2014 1.000

2013 1.000

723

655

62 13 _ _ _ _ _ 772

93 25 _ _ _ _ _ 723

2014 1.000

2013 1.000

-

-

530 - _ _ _ _ _ 530

-

Saldo op 31 december Voorziening latente belastingverplichtingen:

Saldo op 1 januari Bij Toevoeging Af Onttrekking Saldo op 31 december Voorz iening voor j u b ilea:

Saldo op 1 januari Bij Toevoeging Af Onttrekking Saldo op 31 december Voorz iening loonb etaling b ij langdu rige z iekte:

Saldo op 1 januari Bij Toevoeging Af Onttrekking Saldo op 31 december

_ _ _ _ _ -

[24] Kortlopende schulden

Kredietinstellingen Leveranciers Belastingen en premies sociale verzekeringen Pensioenen Overige schulden Overlopende passiva Totaal kortlopende schulden

31-12-14 1.000

31-12-13 1.000

15.000 601 1.119 85 4.091 88 _ _ _ _ _ _ 20.984

15.723 585 1.752 33 6.155 212 _ _ _ _ _ _ 24.460

Ten aanzien van de nanciering zijn als volgende zekerheden verstrekt een eerste verpanding van de bedrijfsuitrusting inclusief de t rans p o rt m i ddel en en v o o rraden.

29


Jaarrekening 2014

Niet uit de balans blijkende verplichtingen De vennootschap vormt een scale eenheid voor de vennootschaps- en omzetbelasting met al haar dochtermaatschappijen. Overeenkomstig de standaardvoorwaarden voor een scale eenheid zijn de deelnemende ondernemingen hoofdelijk en gezamenlijk aansprakelijk voor de te betalen vennootschaps- en omzetbelasting. Met Broekhuis Lease B.V. zijn verschillende operationele lease-overeenkomsten afgesloten, de maandelijkse leasekosten bedragen voor 2015 ongeveer 27.100. De pensioentoezeggingen aan het personeel zijn ondergebracht bij de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor metaal en technische bedrijfstakken. Elk jaar wordt de stijging van de pensioenrechten middels premiebetalingen ingekocht en ten laste van de winst- en v erl i es rek eni ng gebrac h t .

Harderwijk, 27 maart 2015 De directie, .E. Remijn MBA drs. K.P. Steendam

Overige gegevens Desku ndigenonderz oek Aan Dealer Accountants Service is opdracht verstrekt tot controle van de jaarrekening 2014. De daarop betrekking hebbende accountantsverklaring is opgenomen op pagina 32 en 33 van dit verslag. Statu taire regeling b estem m ing resu ltaat In artikel 14 van de statuten is geregeld dat de winst ter beschikking staat van de Algemene Vergadering van Aandeelhouders, die deze geheel of gedeeltelijk kan bestemmen tot vorming van - of storting in - n of meer algemene of bijzondere reservefondsen. Voorstel resu ltaat b estem m ing H et res u l t aat w o rdt o nder h et h o o f d o nv erdeel de w i ns t i n de j aarrek eni ng gep res ent eerd.

30


Jaarrekening 2014

A c c ou ntantsverklaring P agina 1 van 2

32


Jaarrekening 2014

A c c ou ntantsverklaring P agina 2 van 2

33


Toegevoegde informatie - Organisatiestructuur van de Broekhuis Groep

Broekh u is Holding Automatisering

Marketing

o rdinatie Sales / A er Sales

Oc c as i o nm anagem ent

inanci le administratie

Salarisadministratie

Kw al i t ei t

Dealers

34

Verkoopadministratie

Lease

Sc h ade

39 vestigingen

1 vestiging

7 vestigingen

F l eet s al es

F i nanc i eri ngen

B edri j f s w ageni nri c h t i ng

Motor etsen

V erz ek eri ngen

Smartrepair

Ou t l et s t o re

W agenp ark beh eer


Toegevoegde informatie - Locaties per 1 april 2015

Broekhuis biedt werkgelegenheid aan 832 FTE

16

37

8

14 23

10

24

6

8

30 7

7

8

56

7

7

9

19

15

7

17

22 17

30

14

209

9 28

33

33 17

9

22

36

9

10

Almelo (30 FTE) BMW Peugeot

Almere (24 FTE) Peugeot Hyundai

Amersfoort (28 FTE) • F o rd

Apeldoorn (17 FTE) • Op el

Arnhem (17 FTE) • Op el

Assen (37 FTE) • V o lv o Skoda Seat • Au t o s c h ade

Barneveld (22 FTE) • Op el • Au t o s c h ade

De Bilt (8 FTE) • F o rd

Deventer (15 FTE)

Epe (14 FTE)

Hoogeveen (23 FTE)

Veenendaal (17 FTE)

• Op el

• Op el • F o rd

• V o lv o • F o rd Skoda

• F o rd

Doetinchem (22 FTE) BMW • Op el

Goor (7 FTE)

Doorn (7 FTE)

Groenlo (8 FTE)

• F o rd

• Au t o s c h ade

BMW

Meppel (10 FTE)

Zwolle (33 FTE)

• F o rd

• Op el

Hengelo (19 FTE)

Oldenzaal (7 FTE)

• V o lv o

Ede (33 FTE)

Harderwijk (209 FTE)

• V o lv o Skoda

Enschede (36 FTE) BMW MINI Peugeot Motor etsen

• Op el

• Op el • V o lv o • F o rd • Au t o s c h ade • L eas e • C ar p l u s • V erz ek eri ngen • H o l di ng

• Op el

Emmen (14 FTE)

Lelystad (30 FTE)

Zeewolde (7 FTE) Zeist (56 FTE) • V o lv o • F o rd • Au t o s c h ade

Groningen (16 FTE)

Elst (10 FTE) • Op el

• Op el

• Op el

• Op el Peugeot Hyundai • Au t o s c h ade

Dronten (8 FTE)

• Op el • Au t o s c h ade

IJsselmuiden (6 FTE)

Wageningen (9 FTE)

Peugeot

Holten (9 FTE) • Au t o s c h ade

Nijkerk (9 FTE) • Op el

Nunspeet (7 FTE) • Op el

Peugeot

Steenwijk (8 FTE) • Ou t l et

35


Toegevoegde informatie - Lijst met vestigingen: bijgewerkt t/m 1 april 2015 Broekhuis BMW (4)

Almelo - BMW

V eenendaal - F o rd

E de - Op el

Doetinchem - BMW

Zeist - ord

E l s t - Op el

Broekhuis Hyundai (2)

Enschede - BMW

Almere - Hyundai

E p e - Op el

Groenlo - BMW

Lelystad - Hyundai

H arderw i j k - Op el

Broekhuis MINI (1)

Broekhuis Ford (9)

Am ers f o o rt - F o rd

Enschede - MINI

I J s s el m u i den - Op el

Broekhuis Opel (17)

De B i l t - F o rd

Do o rn - F o rd

36

Ap el do o rn - Op el

Lelystad - Opel

- Op el

N i j k erk - Op el

E p e - F o rd

B arnev el d - Op el

N u ns p eet - Op el

H arderw i j k - F o rd

Dev ent er - Op el

W ageni ngen - Op el

H o o gev een - F o rd

Doetinchem - Opel

Zeewolde - Opel

Meppel - ord

Dro nt en - Op el

Zwolle - Opel

Arnh em


Broekhuis Peugeot (6)

Broekhuis Volvo (6)

Almelo - Peugeot

Assen - Volvo

Harderwijk - Autoschade

Almere - Peugeot

Emmen - Volvo

Holten - Autoschade

Enschede - Peugeot

Groningen - Volvo

Lelystad - Autoschade

Hengelo - Peugeot

Harderwijk - Volvo

Zeist - Autoschade Broekhuis Lease (1)

Lelystad - Peugeot

Hoogeveen - Volvo

Harderwijk Broekhuis Outlet (1)

Oldenzaal - Peugeot Broekhuis SEAT (1)

Zeist - Volvo Broekhuis Motoren (1)

Assen - SEAT Broekhuis ŠKODA (3)

Steenwijk Broekhuis Carplus (1)

Enschede - BMW Broekhuis Autoschade (7)

Harderwijk Broekhuis Verzekeringen (1)

Broekhuis ŠKODA (3)

Assen - ŠKODA

Assen - Autoschade

Harderwijk Holding

Emmen - ŠKODA

Barneveld - Autoschade

Harderwijk Deelnemingen (1)

Hoogeveen - ŠKODA

Ede - Autoschade

Autoschade Drenthen - Goor

37


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Broekhuis jaarverslag 2014 by Broekhuis - Issuu