bikahvebikeyif -Temmuz 2020

Page 1

Temmuz 2020 | Sayı 31

/ bikahvebikeyif | www.bikahvebikeyif.com

bikahvebikeyif KAHVE, KEYİF VE YAŞAM DERGİSİ

DOĞAYLA BAŞ BAŞA 8 ROTA

HANGİSİ DAHA İYİ? COLDBREW BUZLU KAHVEYE KARŞI

İYİ OLANI KUCAKLA, PARILDA!


Temmuz 2020

bikahvebikeyif mag

Sayı 31

KAHVE, KEYİF VE YAŞAM DERGİSİ

İÇİNDEKİLER

Yayın Sahibi Uluç İNCESOY Genel Yayın Yönetmeni İmge BALIK İNCESOY imge@bikahvebikeyif.com Katkıda Bulunanlar: Emir BOZKIRLI Kuketta.com Müge MENTAŞ Yunus Emre ORMAN

BİRELAX İyi Olanı Kucakla, Parılda BİSAĞLIK Hangisi Daha İyi? Coldbrew, Buzlu Kahveye Karşı BİSEYAHAT Doğayla baş başa 8 Rota

Reklam Rezervasyon reklam@bikahvebikeyif.com

İletişim | hello@bikahvebikeyif.com + www.bikahvebikeyif.combİHABER

Evde, ofiste fincanda kahve demleme keyfi Evde, bahçede, ofiste mis gibi kokan taze demlenmiş bir fincan kahvenin keyfi başkadır. Tchibo Filtreli Kahve Kupası ile kahvenizi fincanda demleyebilir, taze kahvenin kokusunu içinize çekerek ideal kahve keyfini çıkarabilirsiniz. Taze demlenmiş kahve gerek kokusu gerekse de tadıyla kahve tutkunlarının tercihidir. Tchibo’nun pratik kahve seti dilediğiniz aromalardaki kahvenizi demlemeniz ve hemen herkese iyi hissettiren kokusuyla bir lezzet şöleni hazırlamanız için pratik bir çözüm öneriyor.

adidas yeni UNIFORIA kramponlarında sanat ve futbolu buluşturuyor adidas’ın yeni nesil krampon serileri olan Predator, Nemeziz, Copa ve X şimdi sanatsal dokunuşlar ve çarpıcı renkleriyle UNIFORIA paketinde profesyonel ve amatör futbolcuların beğenisine sunuluyor.Sanat ve futbolu birleştiren UNIFORIA krampon paketinde, ortak bir noktada buluşan yaratıcılığın ve kendini ifade etmenin birlikteliğini, coşkunun ilham verici gücünü aktarılıyor.

İş Bankası’nın Beyoğlu’ndaki tarihi binasında restorasyon başlıyor! Türkiye İş Bankası’nın resim koleksiyonuna ev sahipliği yapmak üzere müze olarak tahsis edilen Beyoğlu şubesinin tarihi binasının restorasyonu için uzun zamandır devam eden proje çalışmaları ve izin süreci tamamlandı. Beyoğlu’nun yeni resim müzesi, çok amaçlı galerileri, atölyeleri, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları kitabevi, kafe ve restoranıyla sanatseverler için yeni bir buluşma noktası olmaya aday.


bİHABER H&M, tamamı kadınlardan oluşan sörf topluluğu Women + Waves ile iş birliği yaptı H&M ilk defa, tüm dünyada kadın birliğini kuvvetlendirmek ve buna dair ilham yaratabilmek için tamamen kadınlardan oluşan bir sörf topluluğuyla iş birliği yapıyor. 2017 yılında Rachel Murphy tarafından Cornwall, İngiltere’de kurulan Women + Waves ile yapılan iş birliğinde oluşturulan mayo koleksiyonu sakin bir 1990’lar stili kalıplarından tasarlanmış, aktif bir yaşama uygun olan parçalardan oluşuyor. Bu iş birliği, geri dönüştürülmüş polyamid, geri dönüştürülmüş polyester ve organik pamuk gibi sürdürülebilir kaynaklı malzemelerden tasarlanmış parçalar ile Women + Waves için modaya dair atılan ilk adım niteliğinde.

Tam aromalı kahve ve şık dizayn Bosch Ev Aletleri’nin tasarımı ve fonksiyonelliği ile öne çıkan Styline Filtre Kahve Makinesi dilenen zamanda kahvenin hazır olmasını sağlarken, pratik kullanımlı ComfortLine farklı renkleriyle mutfaklara şıklık katıyor. Bosch’un bu özel iki kahve makinesi kahve severleri mutlu etmeye hazırlanıyor.

Hayvanlar için daha iyi bir dünya mümkün Royal Canin, köpeklerin sağlık ve refahı için bugüne kadar geliştirilmiş en kapsamlı bilgilere yer veren Sorumlu Köpek Sahipliği Rehberi’ni yayımladığını duyurdu. Rehber, hayvan sahiplerinin hayatlarını kolaylaştırarak evcil hayvanların hayat kalitesinin artırılmasını, sahiplenmenin teşvik edilmesini ve evcil hayvanların terk edilmesinin önüne geçebilmeyi hedefliyor.


HANGİSİ DAHA İYİ? COLD BREW

VS.

BUZLU KAHVE


BİKAHVE

Cold Brew demleme mi, buzlu kahve mi? “İkisi de soğuk kahve, ne farklı var ki?” diyebilirsiniz. Ancak bu ikili aynı gibi görünse de aslında birbirinden oldukça farklı. Haydi kahvelerinizi alın ve bu ikiliyi biraz daha yakından tanıyın. Yazı: Uluç İNCESOY

Cold Brew, gerçek bir kahve konsantresi. İri öğütülmüş kahve 15 ile 20 saat arasında emek emek demlenerek hazırlanıyor. Buzlu kahve ise soğuk ve buz ile servis edilen bildiğimiz buzlu kahve.

Cold Brew kahvenin tadı buzlu kahveden farklı mı? Cold Brew, bir konsantre olduğu için tadı ve aroması buzlu kahveden daha güçlü. Cold Brew demleme yöntemiyle yudumladığınız kahvenin içeriğine baktığımız zaman daha az asitli bir içeriğe sahip olduğunu görmek mümkün. Bu da güçlü biz lezzete sahip olmasına rağmen buzlu kahveye göre daha yumuşak içimli, aromasının ön planda olduğu bir kahve deneyimi anlamına geliyor.

Hangisi daha iyi? Düşük asidite seviyeleri nedeniyle, daha hassas mideler için Cold Brew her zaman daha doğru bir tercih oluyor. Kafein tüketimini sınırlandırmaya çalışanlar için ise buzlu kahve tüketmek, Cold Brew demleme yönteminden daha doğru bir alternatif. Cold Brew ya da buzlu tercihiniz ne olursa olsun “kahvemi daha sağlıklı nasıl tüketebilirim?” diye sorarsanız, en sağlıklı tüketiminin şekersiz, şurupsuz ve kremasız olduğunu; süt konusuna gelince ise badem sütü, hindistan cevizi sütü, yulaf sütü gibi alternatiflerle tüketmenin daha sağlıklı olduğunu hatırlatmakta fayda var.


N İ Ş E N GÜ İ Z İ N İ D CİL A N I S A M R I D N A L Ş A Y ! N İ Y E M R E V İZİN

Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Bilgin Karahallı, güneş koruyucu krem seçilirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.


BİSAĞLIK

Yaz mevsimi ile birlikte etkisini her geçen gün biraz daha artıran güneşin sağlığımız için pek çok faydası bulunuyor. Örneğin kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için çok önemli olan D vitaminin de en büyük kaynağının güneş olduğu biliniyor. Ancak diğer yandan güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak, yaşlanma sürecini hızlandırıyor, cilt kanseri riskini artırıyor. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için ışınların yeryüzüne dik olarak düştüğü saatlerde dışarıda kalmamak ve koruyucu kremler kullanmak önem taşıyor. Güneş ışınlarının cilt üzerinde pek çok önemli fonksiyonu bulunuyor. Ancak özellikle son yıllarda deri üzerine olan olumsuz etkilerinin fark edilmesiyle beraber güneşten korunmanın gerekliliği ortaya çıkıyor. Güneşten gelen UV (ultraviole - mor ötesi) ve IR (infrared- kızılötesi) ışınlar bulunuyor. Cilde direkt etkisi bulunanlar daha çok UV ışınlarıdır. UV ışınlarından UVA, deride dermis tabakasına kadar ulaşabilir, kızarıklık yapıcı ve kanser yapıcı etkileri bulunuyor. UVB ise ozon tabakasında kısmen tutulur fakat UVA gibi kızarıklık ve kanser yapıcı etkileri yer alıyor.

y b r güneş krem hem UVA hem UVB’ye karşı etk l olmalı Geniş spektrumlu yani hem UVA hem de UVB ‘ye karşı etkili olmalı Suya ve terlemeye dayanıklı olmalı Cildi tahriş etmemeli, Toksik olmamalı, Yeterli bir SPF’ye yani güneş koruma faktörüne sahip olmalı.


BİSAĞLIK Güneş kremini cilt tipinize uygun seçin Güneş koruyucu ürünlerin cilt tipine ve ten rengine göre seçilmesi gerekiyor. Örneğin kuru cilt tipi olanlar, yoğun kıvamlı ürünler kullanabilirken; yağlı ve akneli ciltler, akışkan kıvamlı, yağlı olmayan ürünler kullanabilir. Ayrıca açık tenliler, koyu tenlilere göre daha geç bronzlaşır ve daha çok kızarırlar. Açık tenli kişiler bu nedenle, koyu tenlilere göre daha yüksek koruma faktörü içeren ürünler tercih etmelidir. Bu konuda mutlaka dermatoloji uzmanına danışılmalı. “Yeterince bronzlaştığım için koruyucu gerekmez” diye düşünmeyin Bronzlaşmak estetik açıdan daha çok tercih edilse de cildi daha sağlıklı yapmıyor. Aksine bronzlaşırken güneşin zararlı etkilerine daha fazla maruz kalınıyor. Ayrıca bronzlaşmak için solaryuma girmek de sakıncalı. Solaryum cilt kanseri ve yaşlanma etkilerini artırıyor. Belirli bir süre güneş koruyucu kullandıktan ve bronzlaştıktan sonra cildin güneş ışınlarına alışması söz konusu değil, güneş koruyuculara mutlaka devam edilmesi gerekiyor. Güneş kumdan yansıyarak da cildinize zarar verebiliyor Güneş ışınlarının cilde verdiği hasarları etkileyen bir takım faktörler bulunuyor. Güneşe maruz kalan kişinin deri tipinin açık ya da koyu olması oluşabilecek hasarın boyutunu etkiliyor. Açık tenli bir kişi güneş ışınlarına karşı daha hassas oluyor. Bunun yanında çocuklar, yaşlılar ya da ailesinde cilt kanseri öyküsü olanlar güneş ışınlarına çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. UV ışınlarının en yoğun olduğu öğle saatlerinde, ışınlara çok uzun süre maruz kalınması sonucu ışınlar vücutta birikici etki yaparak cilt hasarına neden oluyor. Direkt ışınların haricinde asfalt ve kumla yansıyan ışınlar da cilde hasar verebiliyor.


Shiseido Expert Sun Protector Lotion Spf 30 Bioderma 350 TL Photoderm SpotAge SPF 50+ 119,50 TL NUXE Sun Güneş Koruyucu SPF30 149 TL

Watsons 50GKF Güneş Losyonu 59,95 TL

Caudalie Tan Prolonging AFTER-SUN 120 TL

NIVEA Koruma & Nem Güneş Losyonu SPF 30 200 ml 96,90 TL Lierac Sunissime SPF30 319 TL


DOĞAYLA BAŞ BAŞA

8

SAKİN ROTA


Bİseyahat

Türkiye, yaz tatili için oldukça geniş bir yelpazede seçenekler sunuyor. Ünü Türkiye’yi aşarak dünyanın pek çok yerindeki turistin gözde lokasyonları arasına giren beldelerimiz var. Ancak bu yıl tatilciler, içinde bulunduğumuz gündem nedeniyle kalabalıktan uzakta tatil yapmayı tercih ediyor. İçinde bulunduğumuz gündem nedeniyle bu yaz tatil tercihlerimiz de değişti. Sosyal mesafe kuralları gereği kalabalık destinasyonlardan ziyade daha sakin yerleri tercih ediyoruz. Peki, Türkiye’nin gizli kalmış doğa harikası tatil yerleri nereler? İşte Türkiye’nin Seyahat Sitesi Enuygun.com’dan doğayla baş başa sakin bir tatil yapabileceğiniz 8 farklı destinasyon önerisi.


BİSEYAHAT Birgi Köyü, İzmir Birgi Köyü, herkesin hayallerini kurup bir gün yaşamak istediği Ege Köyü tanımıyla birebir örtüşen yerlerden birisi… Yeşile boğan çınar ve ceviz ağaçları, ahşap pencereli taş evleri ve sakin sokaklarıyla tüm misafirlerini büyülüyor. Tarih boyunca Frigler, Persler, Bizanslılar, Romalılar ve Osmanlılar’a ev sahipliği yapmış olan bu kadim köy, UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de alınmış. Sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir lokasyon. Köyün tarihi atmosferini yakalamak için taş evlere kurulmuş butik otellerde konaklayabilirsiniz. Palamutbükü, Datça Türkiye’nin doğayla en iç içe köşelerinden biri olan Datça Yarımadası, her bir koyuyla ayrı ayrı görenleri kendine aşık ediyor. Zeytin ve badem ağaçlarıyla süslenmiş cennetten bir köşe olan Palamutbükü, masmavi denizi ve dalış noktalarıyla huzurlu bir adres noktası olarak tatilcileri çağırıyor. Palamutbükü’ne en yakın havalimanı 90 kilometre uzaklıkta olan Bodrum Milas Havalimanı. Bodrum Marina’dan kalkan Datça feribotlarıyla ilçe merkezine gelerek Palamutbükü’ne giden araçlara binebilirsiniz.

Küçük Kargı Koyu, Muğla Adeta doğal bir akvaryuma benzeyen Küçük Kargı Koyu, dalış meraklılarını kendine çağırıyor. Sadece su altı güzellikleri değil serin bir rüzgara ve hoş bir kokuya sebep olan sığla ağaçları da burayı unutulmaz kılan farklı özelliklerden bir kaçı. Kalabalıktan uzakta, huzur dolu bir tatil isteyenler için oldukça ideal.

Kekova, Antalya Kekova, Demre ve Kaş arasında bulunan Kaleköy, Üçağız ve Kekova’yı kapsayacak bir bölgenin adı. Kekova’nın en önemli özelliği ise antik çağlardan bugünlere kadar kalan arkeolojik eserlerin su seviyesinin yükselmesiyle birlikte su altında kalması… Bu Batık Şehir aslında burayı eşsiz kılıyor. Dalış severlerin hayalleri arasında burada dalış yapmak mutlaka var. Dalışla ilgilenmeyenler bile bu Batık Şehir’den büyülenecek! Kekova’ya ulaşmak için en kolay seçenek Kaş Otogarı’na direkt sefer yapan otobüslere binmek. Kaş Otogarı’ndan Kekova’ya ulaşmak için ise taksi kullanabilirsiniz.


BİSEYAHAT Bördübet Koyu, Marmaris Bördübet Koyu’nda ormanın ev sahipliği yaptığı kuş türlerinin sesleri arasında doğanın kalbinde olmanın huzuru insanın iliklerine kadar işleyebiliyor. Bördübet’te Kız Kumu Plajı ve Bayır Köyü de gizli kalmış doğa harikası manzaralarıyla kendine hayran bırakıyor. Gideros Koyu, Kastamonu Doğal güzellikleriyle ün salmış Karadeniz’e her gidildiğinde bambaşka bir yer keşfedilebilir, bambaşka bir macera yaşanabilir. Kastamonu’nun Cide ilçesinde bulunan Gideros Koyu da keşfedilmemiş noktalardan biri. Kestane, kayın, meşe, çam ve şimşir ağaçlarının ortasında yer alan Gideros Koyu, Karadeniz’in dalgalı sularının aksine sakin bir denize sahip. Bu koyda yüzmenin tadını çıkardıktan sonra yeni tutulmuş taptaze balıkların tadına bakmak da mümkün. Farklı çeşitte balıkların yanı sıra Kastamonu’nun yöresel lezzetleri de denenmesi gerekenler arasında.

Akgöl, Sinop Karadeniz’in en güzel şehirleri arasında ilk sıralarda yer alan Sinop, Akgöl’e de ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 3 dönümlük bir alanı kaplayan Akgöl, ağaçlarıyla da meşhur. Günübirlik piknikler ya da doğayla iç içe bir kamp tatili için harika bir nokta. Çilingoz Tabiat Parkı, İstanbul İstanbul’da yaşayanlar ve bu yaz çok uzaklara gitme fırsatı olmayanlar için Çatalca ilçesinde bulunan Çilingoz Tabiat Parkı ideal. İstanbul’dan çok uzaklaşmadan kalabalıklardan ve şehrin stresinden uzaklaşılabilecek bir destinasyon. İster günübirlik ziyaret edilebilir ister çadır ile hafta sonu kamp gezisi düzenlenebilir.


Bİkeyİf

YAZ SICAĞINDA SERİNLETEN 6 BELGESEL Temmuz ayının sıcağında “Sıfırın Altında Yaşam – Kanada” belgeseli ile kutuplara gidebilir, Joannna Lumley ile Gizemli Karayipler eşliğinde Havana'dan Haiti'ye olağanüstü bir sahil şeridinde gezinebilirsiniz. “Yer Altı Dünyaları” ve “Tutankamon: Hayatı, Ölümü ve Mirası” belgeselleri ise tarih ve gizem meraklıları için keyifli bir seyir sunarken, doğaya ve hayvanlar aleminin merak edilen yönleri ise “Primatlar” ve “Hayvan Efsaneleri” belgeselleri ile BBC Earth ekranlarında izleyicisi ile buluşuyor.

Yer Altı Dünyaları: Cebelitarık Boğazı’ndaki gizli mağaraları keşfetmeye hazır mısınız? İnsan emeğinin inanılmaz örneklerinin ekrana getirildiği Yer Altı Dünyaları belgeseli insanların neyi, nerede, nasıl ve neden inşa ettiklerini keşfediyor. Belgeselin ilk bölümü Cebelitarık'taki gizli mağaralara ve tünellere odaklanıyor. Bir başka bölümde ise İsveç'in yeraltı mekanlarına olan tutkusu ve ülkenin 65.000 nükleer sığınak kazarak kendini korumak için nasıl olağanüstü önlemler aldığı anlatılıyor. Yapım, 6 Temmuz Pazartesi günü saat 22:00’de 1. Sezonu ile seyircisiyle buluşacak. Primatlar Gezegenimizin en olağanüstü ve şaşırtıcı primatları, 300'den fazla türüyle ekranlarınıza geliyor. Devasa gorillerden, parmak boyundaki lemurlara kadar muazzam çeşitlilikteki biçim ve boyutlarının yanı sıra beslenme tarzları da farklı olan primatlar, tüm hayvanlar arasında en büyük beyine sahipler. Aletler kullanan, kendi kendilerini tedavi eden, avlanan, yüzen ve uçan primatlar, mükemmel ebeveyndirler, uzun süreli ilişkiler kurar ve hatta âşık oluyorlar. Yapılan yeni bir keşif, kendi kültürlerini de yarattıklarını ileri sürüyor. Himalaya eteklerinden en ücra Amazon ormanlarına, Sahra Çölü kıyılarından Asya'nın yemyeşil tropik adalarına ve hatta bazen kaplıcalara kadar primatların yeryüzünde fethetmediği doğal ortam yok deniyor. Yapım 9 Temmuz Perşembe günü saat 22:00’de 1. Sezonu ile seyircisiyle buluşacak.


Bİkeyİf Joannna Lumley ile Gizemli Karayipler: Havana'dan Haiti'ye Sevilen oyuncu ve sunucu Joanna Lumley OBE (Absolutely Fabulous), gizli cevherlerini ortaya çıkarmak ve paylaşmak için Karayipler'deki en gizemli ülkelerden ikisini keşfe çıkıyor. Küba'dan Haiti'ye pek çok farklı araçla seyahat eden Joanna, Küba'nın başkenti Havana'da başladığı macerasını hayat dolu Haiti’de bitiriyor. Her iki ülke de parasal açıdan kuşkusuz fakir ancak birçok başka yönden son derece zengin... Bozulmamış kıyı şeridi, el değmemiş kumsallar, görkemli dağlar ve yemyeşil ormanlara yerini bırakan, yaşam ritminin coşturduğu renkli sokaklarla dolu şehirler. Joanna, iki bölümlük bu büyüleyici belgesel dizisinde hepsini deneyimleme şansını yakalıyor. Yapım 12 Temmuz Pazar günü saat 21:00’de 1. Sezonu ile seyircisiyle buluşacak. Sıfırın Altında Yaşam Dört kez Emmy ödülü almış bu etkileyici belgesel, Kuzey Kanada'nın ücra bölgelerinde medeniyetten uzak yaşayan insanların hikâyelerini ekrana getiriyor. Bu sürükleyici dizi, Kanada Kızılderilileri dahil farklı geçmişlerden gelen bir grup insanı filme alıyor. Bu gözü pekkarakterler, geleneksel hayatta kalma yöntemlerini kullanarak zor çevreye uyum sağlamanın pratik yollarını bulurken, çetin günlük yaşamlarını olduğu gibi izleyiciyle buluşturuyor. Yiyecek, su ve barınak bulmaya çalışırken ölümcül hava koşullarıyla boğuşan bu insanlar, eşi görülmemiş derecede zorlu yaşamlarında başarılı olabilecekler mi? Yapım 15 Temmuz Çarşamba günü saat 22:00’de 1. Sezonu ile seyircisiyle buluşacak. Tutankamon: Hayatı, Ölümü ve Mirası Dev piramitler, hazine odaları, çarpıcı ayinler... Bu büyüleyici dizi 3000 yıl geriye giderek Eski Mısır'ın en efsanevi firavunu Tutankamon'un son 100 gününün izini sürüyor. Yapım, Antik dünyanın en ileri uygarlıklarından birini yöneten 19 yaşındaki bu kralın günlük hayatını konu alıyor. Ani ölümünün kraliyet mensupları arasında nasıl paniğe neden olduğunu öğrenin ve Tutankamon'un altın dolu mezarını ilk ortaya çıkaran cesur arkeolog Howard Carter'ın izinden gidin. Belgesel, birbirini ölümsüzleştiren kısa ömürlü bir kralla kararlı bir kaşifin inanılmaz hikâyesini seyirci ile buluşturuyor. Yapım 26 Temmuz Pazar günü saat 21:00’de 1. Sezonu seyircisiyle buluşacak.


Bİkeyİf Hayvan Efsaneleri Tim Warwood ve Adam Gendle, bu ufuk açıcı dizide hayvanlarla ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak için hayatlarını tehlikeye atıyor. Kediler hep dört ayak üstüne mi düşer? Mürekkep balığı bir gemiyi batırabilir mi? Örümcek ipeği gerçekten çelikten güçlü mü? Sonsuz meraklı sunucular Tim ve Gendle bunları öğrenmek istiyor. Doğa tarihi filmciliğine yeni bir bakış açısı getiren bu gözü kara ikili, uzmanlara sorular soruyor ve cevaplar almak için (büyük beyaz bir köpekbalığı ile yüreği ağza getiren bir yüzme de dahil) tehlikeli sahneler yaşıyor. Ama beklediklerinden fazlasını buluyor ve hayvanlar alemiyle ilgili müthiş gerçekler keşfediyorlar. Yapım 30 Temmuz Perşembe günü saat 22:00’de 1. Sezonu ile seyircisiyle buluşacak.DAHA KEYİFLİ MÜZİK DENEYİMİ İÇİN 5 İPUCU


Bİkeyİf Dünyanın en popüler audio streaming platformu Spotify’ın, müziğin ve podcastlerin keyfini çıkarmak isteyen kullanıcılara sunduğu birçok özellik bulunuyor. İşte kullanıcılar tarafından daha az bilinen ancak Spotify’ı daha verimli kullanmayı sağlayan 5 özellik.

1. Çalma listeleriyle podcast yayınlarını birleştirin 1 milyondan fazla podcast yayınına ev sahipliği yapan Spotify ile dinleyicilerin ulaşabildiği audio içerik sayısı her geçen gün artıyor. Dünyanın en popüler audio streaming platformu olan Spotify, kullanıcıların en sevdikleri şarkıları ve podcastleri aynı çalma listesinde bir araya getirmelerine imkan sağlıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar artık, üç farklı çalma listesi hazırlayabiliyor: sadece müzik, sadece podcast ve müzikle podcastin bir arada olduğu çalma listeleri. Dinleyiciler, karma çalma listeleri oluşturmak için mevcut müzik çalma listelerine istedikleri podcasti ekleyebiliyor. Kullanıcılar aynı zamanda peş peşe podcastlerden oluşan bir çalma listesi oluşturabiliyor veya haber, komedi veya spor podcastlerine en sevdikleri şarkıları entegre edebiliyor. Peki mobilde podcast yayını çalma listesine nasıl eklenir? En sevdiğiniz podcast yayınını açın Yayının sağında yer alan üç noktaya tıklayın “Çalma listesine ekle”’ye tıklayın İster mevcut çalma listesine ekleyin ister yepyeni bir çalma listesi oluşturmak için tıklayın. Çalma listelerini arkadaşlarla paylaşmak veya diğer kullanıcılara açık hale getirmek mümkün. Belki başkaları da sizin çalma listenizi çok sever ve kendi podcastlerini yaratmak için ilham alabilir.


BİkEYİF

2. Evdeki cihazlarla bağlanın Günümüz akıllı hoparlörleri artık bir ses asistanından öte bir deneyim sunuyor. Evdeki cihazlarla Spotify Premium dinlemek çok kolay. Google Play, App Store veya benzer bir platformdan cihazın uygulamasını indirip ayarlardan Spotify’ı ‘varsayılan müzik hizmeti’ olarak işaretlemek yeterli. Kullanıcılar böylece ev içerisinde gezinirken ses asistanlarından en sevdikleri içerikleri; ister müzik kitaplıklarından ister belirli çalma listelerinden veya şarkılardan ve sanatçılardan çalmalarını isteyebilir. Hatta daha deneysel yaklaşmak isteyenler ses asistanlarıyla yeni şarkılar da keşfedebilir.

3. 'Haftalık Keşif' çalma listesi ile deneyiminizi kişiselleştirin Pazartesi günleri güncellenen ‘Haftalık Keşif’, her dinleyiciye özel olarak seçilen ve o dinleyicinin sevdiği müziklere benzer müziklerin bir karmasını oluşturarak yepyeni müzikler keşfetmeye olanak sağlayan bir çalma listesi. Çalma listesi sürekli kişiselleştirildiği için kullanıcıların platformda ne kadar müzik dinlediği de büyük önemi taşıyor. Müzikseverler müzik dinledikçe yeni şarkı önerileri de daha verimli hale geliyor.Dinleyicilerin bu özel çalma listesi içerisinde şarkılarla olan etkileşimleri, kuşkusuz gelecekteki önerileri de etkiliyor.

İpucu Kalpleyin: Eğer çalan şarkıyı sevdiyseniz, şarkının yanında yer alan ‘kalp’ ikonuna mobil telefonunuzdan veya masaüstü bilgisayarınızdan tıklayın. Takip edin: Sevdiğiniz sanatçıları takip etmeyi unutmayın. Spotify böylece seveceğinizi düşündüğü benzer sanatçılardan size önerilerde bulunacak. Sevdiğiniz sanatçıları takip etmenin bir başka avantajı ise her Cuma güncellenen Yeni Müzik Radarı çalma listesine söz konusu sevdiğiniz şarkıcıların yeni müziklerinin otomatik olarak eklenmesi. Kişisel çalma listeniz: Bir şarkıyı gerçekten çok beğendiyseniz kendi oluşturduğunuz çalma listelerine de dahil edebilirsiniz. Spotify böylece şarkıyı gerçekten çok sevdiğinizi anlayacak ve size benzer şarkılar önermeye devam edecek.


BİKEYİF

4. Ortak çalma listeleri ile paylaşmak güzeldir Dünyanın her yerinde insanlar daha çok evlere çekildikçe, Spotify'daki ortak çalma listeleri de artmaya devam ediyor. Kullanıcılar, paylaştıkları müziklerle birbirleriyle bağ kuruyor ve arkadaşları, aileleri ya da iş arkadaşlarıyla sanal bir müzik deneyimi yaşıyorlar.Kullanıcılar,‘Kitaplığın’ sekmesine tıklayarak bir çalma listesi seçiyor ve üç yatay noktaya tıklayıp kolaylıkla ortak çalma listesi oluşturabiliyor. Bu noktada kullanıcılar, kitaplıklarından seçtikleri çalma listesini "Ortak Çalmaya Aç" yapmalı, sonrasında ise tekrar üç noktaya tıklayarak "Paylaş" seçeneğini seçmeli.Ortak çalma listelerine erişimi olan kullanıcılar, şarkı ekleyebiliyor, silebiliyor ya da şarkıların sırasını yeniden düzenleyebiliyor.

5. Spotify Uyku Zamanlayıcısı Uyumadan önce insanlar genellikle rahatlatıcı şarkılar, yağmurun sesi, yatma zamanı hikayeleri gibi müzikler dinlemeyi tercih ediyor. Hatta heavy metal türünde müziklerle bu saatleri keyiflendirenler bile var. Spotify'ın Uyku Zamanlayıcısı, sesli içeriği kapatmadan önceki zaman dilimine göre çalışan akıllı bir özellik. Kullanıcılar uykuya dalmaya hazır olduklarında, çalma ekranın üst köşesinde bulunan üç noktayı tıklayarak bu özelliği aktif edebiliyor. Alternatif olarak, Spotify'ın Uyku sekmesi de, geceleri uykuya dalmak için bir yardım eli görevi gören sesli içeriklere ihtiyacı olanlar için ideal.


ALMAN SİMİDİ: SOFT PRETZEL Tarif: Kuketta /burcubune


BİTARİF

Sevgili Simit-Gevrek aşıkları, Parlak ve lezzetli dış kabuğu, üzerindeki hafif tuz taneleri ve yumuşacık haliyle sabah kahvaltılarınıza yepyeni bir tat eklemek ister misiniz? İyi pretzel satan fırın arayanlar, haydi kolları sıvayın ve en iyi pretzeli kendi ellerinizle yapın.

NELERE İHTİYACIMIZ VAR?

SOLÜSYONU İÇİN:

500 gram un 10 gram instant maya 30 gram üzüm pekmezi 8 gram tuz 25 gram tereyağı 70-75 gram ılık su

1,5 litre su (kaynatılacak) 50 gram karbonat

NASIL YAPIYORUZ?

Un ve instant mayayı karıştırın. Tereyağı ve tuzu da ekledikten sonra suyu azar azar eklemeye başlayın. Hamuru iyice toparlanana kadar yaklaşık 10 dakika yoğurun. Sertçe bir hamur olacak. 150 gramlık bezeler oluşturun ve un serpili tezgah üzerinde, üzerini streç film ile kapatarak 30 dakika mayalandırın. Mayalanan her bezenin gazını alın. Yassı hale gelen bezenin her iki ucunu çapraz çapraz dikiş atar gibi birleştirin. Uçları ortasından daha ince olacak şekilde silindir haline getirin. Uçları yukarıda birleştirin, 2 kere dolayın ve hamurun içine doğru en uç kısımlarını yapıştırın. Pretzeliniz daha gevrek olsun istiyorsanız ortasını da kenarları kadar ince yapabilirsiniz. Şekil verdiğiniz pretzelleri, kaynayan karbonatlı suya atın. Altını ve üstünü solüsyona batırın (yaklaşık 10 saniye)Delikli kepçeyle aldığınız pretzelleri süzerek yağlı kağıt veya silpat serili tepsiye yerleştirin.Üzerine biraz kalın deniz tuzu serpiştirin. (çok serpiştirirseniz yerken tuz rahatsız edebilir) Önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri iyice kızarana kadar pişirin. Fırından çıkardığınız pretzelleri tel üzerinde soğumaya bırakın. Bon appetit


İYİ OLANI OLANI İYİ KUCAKLA, KUCAKLA, PARILDA! PARILDA!


Bİrelax

Her durumda pozitif kalabilenlerden misin yoksa tam tersi mi? Pozitif kalma konusunda başarısız olanlardansan üzülme, zira senin işini ve hayatını kolaylaştıracak süper basit ipuçları ile geldim.

İmge BALIK İNCESOY imgeincesoy

Olumsuz bir durumla karşılaşmak yaşamın bir parçası ve burada mühim olan onunla mücadele edecek ruh ve zihne sahip olmak. Çevren olumsuz insanlarla çevriliyse, zihnin devamlı negatife odaklanmayı seçiyorsa hayatında bir parıltı yaratmak için pozitif olanı kucaklamak gerekiyor demektir. Yaşamın iyi yanlarını görmek ruhuna, zihnine ve bedenine iyi gelecek. Güven bana. :)

Mutlu playlistler candır Ruh halinin kötüye gittiğini hissettiğin an tak kulaklıklarını, sana iyi gelen pozitif şarkıları dinle, dans et, enerjini yenile. Mutluluk veren playlistlerin anını iyileştirmesine izin ver. Benim pozitif şarkı listeme ulaşmak ve birlikte anı güzelleştirmemizi istersen Spotify'dan listemi takip edebilirsin.

Görselin üzerine tıklayarak çalma listesine ulaşabilirsiniz.


Bİrelax

Olumsuz düşüncelerini yaz Duygularını içine atmak, pozitif zihin için en tehlikeli alışkanlıklardan bir tanesi. Zihnini tazelemek, olumsuz düşüncelerden kurtulmak istiyorsan yazmanın gücünden faydalanabilirsin. Bunun için kendine bir defter edinip, kendini her kötü hissettiğinde, sana iyi gelmeyen durumları ve anları yazarak serbest bırakabilirsin.

Sana iyi gelecek 3 güzel şey yap Gün içinde kendine iyi gelecek şeyler yapmak her zaman ruhunu şifalandıracak. En çok şikayet ettiğimiz durumlardan birisi de “kendime zaman ayıramıyorum” cümlesiyken haydi gel bu fikri birlikte çürütelim! Her gün ruhuna, zihnine, bedenine iyi gelecek 3 keyifli şeyi rutinine ekleyeceğine söz ver. Negatif bir ruh haline büründüğünde ise o duyguda uzun süre kalmamak için kendini bu keyifli şeylerle ödüllendirmekten sakın korkma.


EVDE YAPILAN ETKİNLİKLER ÇOCUKLARDA TRAVMALARI ÖNLEYEBİLİR!


Bİrelax

“Çocuklar; yoğun korku, kaygı, endişe gibi duygularını kontrol edebilmek için yetişkin rehberliğine ihtiyaç duyar” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uzman Klinik Psikolog Emel Güler, koronavirüs sürecinde çocuk psikolojisini açıkladı. Dünyada yaşanan afetler, salgın hastalıklar karşısında kontrolümüzün olamayışı, belirsizlik ve öngörülemezlik insanlarda korku kaygı ve çaresizlik gibi duygusal tepkilere neden olur. İçinde bulunduğumuz durum, COVID-19 salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de psikolojik sıkıntılar ile karşı karşıya olmamıza neden oldu.

Bu süreç travmaya neden olabilir Bu süreçte ebeveynlerin yaşadığı zorluklar, süreci ne şekilde yönettikleri, başa çıkma yöntemleri kaygı ve stres karşısında gösterdikleri tepkiler en başta çocukları etkiliyor. Çocuklar, nasıl yapacaklarını bilmedikleri başa çıkma yöntemleri için; yoğun korku, kaygı, endişe gibi duygularını kontrol edebilmek adına yetişkin rehberliğine ihtiyaç duymaktadır. Tüm afet ve salgınlarda olduğu gibi koronavirüs salgınında da, travma etkileri görülebilir. Bu süreçte çocuklara olan yaklaşım, salgını ne şekilde deneyimleyecekleri üzerinde etki yaratır. Baş etme zorlukları yaşadıkları korku kaygı ve endişe yaşadıkları olumsuzluk olarak veya duygusal olarak olgunlaşma, büyüme ve öğrenmenin gerçekleştiği olumlu etkiler olarak deneyimlenebilir.

Olup biteni çocuklardan saklamamak gerekiyor! Çocukların ruh sağlığını korumak ve desteklemek için, en başta güvende olduklarına dair inançlarını desteklemek gelir. Salgında neler yaşandığı, ne gibi gelişmeler olduğu, alınması gereken önlemler hakkında çocuğu bilgilendirmek kısacası; olup biteni saklamadan dürüst olabilmek önem kazanıyor. Ancak çocuğa aktarılan bu bilgilerin güvenilir ve bilimsel verilere dayalı kaynaklardan elde edilen bilgiler olması oldukça önemli. Bilgi paylaşımı konusunda özenli, dikkatli ve sınırlı olmaya özen gösterilmeli ve çocukların gelişim seviyelerine uygun şekilde yapılmalıdır.Bİrelax

Evde yapılan etkinlikler travmaları önleyebilir Çocukların güvende hissettikleri yetişkinler eşliğinde evde yapacakları etkinlikler, yaşananları somutlaştırmaya yardımcı olarak, bilgilenmelerini sağlamak, duygu ve düşüncelerini aktarmalarına katkı sağlayarak olası travmatik etkileri önlemeye yardımcı olur. Çocukların koronavirüs salgını sırasında yaşadıklarını aktarabilecekleri bir günlük veya albüm oluşturmalarını sağlayın. Şekli, boyutu, renginin nasıl olacağına çocuk kendisi karar verebilir. İsim verme de yine çocuğa ait olmalı. Koronavirüsü tanıtan, özellikleri hakkında bilgilerin yer aldığı gazete haberleri kesilerek veya eğlenceli çizimlerin yer aldığı mecralardan resimler kesilerek, bu albümde yer alması sağlanabilir.

“Duygu ve düşünceleri fark etmek, onları kontrol edebilmeyi sağlar” Kendimi, hissettiklerimi, duygularımı keşfetme etkinliği. “Neler hissediyorum? Ne gördüm? Ne duydum? Ne düşünüyorum?” gibi sorularla duygu ve duyumları fark etme, düşünceleri bulma etkinliği yapın. Çöp adam çizerek, üzerine düşünce balonları çizilerek, balonların içine o sırada neler düşündüğü yazılabilir. Çocuğun duygularını vücudunda nerede hissettiğini, kurabiye adam çizerek üzerinde göstermesini sağlayabilirsiniz. Duygu ve düşünceleri fark etmek, onları kontrol edebilmeyi sağlar. Korona salgını sırasında, aileyle birlikte neler yaptıklarını resmedebilir. Evde kaldıkları sürede aile bireylerinin neler yaptıkları, birlikte nasıl vakit geçirdikleri oluşturulan albümde yer alabilir. Böylece salgın geçtiğinde o günlere ait yaşananlara dönüp bakabilecekleri hatıralar olur. Çocuk, salgından önce yapmaktan en çok hoşlandığı etkinliği çizebilir. Geçmişte yaşadığı güzel anları hatırlamak, olumlu duyguları yeniden hissetmeye yol açar. Sahip olduğu kaynakları hatırlamasına yardımcı olur. Salgın bittiğinde, en çok yapmak istediği etkinliğin hayalini kurmak ve bunu görselleştirmek… Bu etkinlik geleceğe dair umudu bu günlerin geçeceğini hatırlatır.


ŞEHİRDE NE VAR? BEYOĞLU’NUN SANAT ROTASINA YENİ BİR DURAK Türkiye İş Bankası’nın resim koleksiyonuna ev sahipliği yapmak üzere müze olarak tahsis edilen Beyoğlu şubesinin tarihi binasının restorasyonu için uzun zamandır devam eden proje çalışmaları ve izin süreci tamamlandı. Tarihi binanın müze olarak yenilenmesi için inşaat çalışmaları önümüzdeki günlerde başlatılacak. Müzikten plastik sanatlara, müzecilikten arkeolojik çalışmaların desteklenmesine pek çok alanda faaliyet gösteren İş Sanat’ın çatısı altında hayata geçirilecek yeni müzeyle Beyoğlu’nun sanat rotasına önemli bir durak daha eklenecek.

63 yıl bankacılık hizmeti veren tarihi yapı resim müzesi olacak 63 yıl bankacılık hizmeti veren tarihi yapı resim müzesi olacak. İstiklal Caddesi’nde Odakule’nin hemen yanında bulunan, 1953-2016 yılları arasında İş Bankası’nın Beyoğlu Şubesi olarak hizmet veren tarihi eser statüsündeki binanın restore edilerek resim müzesine dönüştürülecek olmasından sevinç duyduklarını belirten İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten, “Beyoğlu’nun kültürel kimliğinin kıymetli öğelerinden biri olan tarihi binamızın restorasyon projesi için izinlerimiz uzun bir sürenin ardından tamamlandı. Proje süreci her ne kadar meşakkatli görünse de böylesi mimari yapıların kent belleğinin korunmasında ve geleceğe aktarılmasında önemli bir yeri olduğunun bilinciyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tarihi binaların müze olarak değerlendirilmesi konusunda deneyimimiz var. İstanbul’da Eminönü’nde Yenicami Şubemizin tarihi binasında 2007 yılında açılan Türkiye İş Bankası Müzesi ve Ankara Ulus’ta, tarihi Genel Müdürlük binamızda geçen yıl hizmete başlayan İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin ardından 3. müzemizin hazırlık çalışmalarında büyük bir adım atmış olmanın heyecanı içerisindeyiz. Resim müzesi olarak hizmet verecek olan binada İş Bankası’nın 1940’lı yıllardan bu yana oluşturduğu sanat eserleri koleksiyonu sergilenecek.” dedi. Türkiye İş Bankası’nın ilk tabloları İkinci Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nden seçilen Hikmet Onat’ın “Peyzaj Ortaköy”, Şevket Dağ’ın “Rüstem Paşa Camii” ve Vecih Bereketoğlu’nun “Kayık ve Evler” isimli eserleriydi. 1940’lı yılların sonunda 23 resme ulaşan koleksiyona eser alımı 1950’lerden sonra hızlandı. Aralarında Osman Hamdi Bey’den Şeker Ahmet Paşa’ya, Hoca Ali Rıza’dan İbrahim Çallı’ya pek çok usta sanatçının eserlerinin yer aldığı koleksiyonda bugün 800’ü aşkın sanatçının, 2 binden fazla eseriyle bugün ülkemizin en geniş koleksiyonlarından biri olarak biliniyor.


ŞEHİRDE

NE VAR? Dans, müzik ve klasik arabalarıyla efsane Grease 4 Temmuz Cumartesi, Sarıyer Lifepark’ta gerçekleşecek ücretsiz etkinlik, açık havada ve arabalı bir sinema gösterimi. 1980’lerin efsane filmlerinden gerek müzik ve dansları, gerekse filmde yer alan klasik otomobilleriyle bir döneme damga vuran Grease, sıcak yaz meltemi eşliğinde beyaz perdeye yansıyacak. Patlamış mısır, frigo, sıcak ve soğuk içeceklerin ikram edileceği geceye katılan 150 kişiye ayrıca Petrol Ofisi’nden 100TL’lik akaryakıt kartı da hediye olarak verilecek. Sarıyer LifePark’ta kapılar 19:30’da açılacak ve gösterim 21:00’de başlayacak.

Dijial Sergi: Hazzı Hayal Et Magnum, dünya çapında iş birliği yaptığı 13 sanatçı ile, pandemi döneminde sokakların sessiz kalmasının ardından, tekrar özgürce dışarı çıkacağımız günlerin düşlendiği, “Hazzı Hayal Et” isimli dijital sergisini hayata geçirdi. Bu sergi ile Magnum, kakaolarının tedarik edildiği Fildişi Sahili'nde yaşayan ve hayatlarını zor şartlarda geçirmekte olan kakao çiftçisi kadınlara, destek sağlamayı amaçlıyor. Magnum’un, www.magnumicecream.com/pleasureimagine d linki üzerinden eserlerini paylaştığı dijital sergide 13 sanatçı, pandemi sonrası bir dünyayı hayal edebilmek için, dünya şehirlerindeki ünlü sokakların sessiz görüntülerini tuval olarak kullandı.


ŞEHİRDE

NE VAR? Pandemi Günlerinde Fotoğraf İstanbul Modern, farklı kuşaklardan 43 sanatçının pandemi günlerinde gerçekleştirdikleri yeni çalışmaları çevrimiçi bir sergiyle izleyiciye sunuyor. “Pandemi Günlerinde Fotoğraf” adlı sergi 15 Kasım tarihine kadar müzenin web sitesinde görülebilir.

Mindfulness Meditation with Lebriz Dedeoğlu Swissotel The Bosphorus, Istanbul’un terasında, dev gökyüzünün altında Mindfulness meditasyonu sizin de kulağınıza hoş geliyorsa, Lebriz Dedeoğlu eşliğinde 9 Temmuz'u ajandalarınıza not edin.

Büyük Ev Ablukada Yaz aylarının vazgeçilmez eğlencesi olan konserler, Covid19 nedeniyle sosyal mesafeye uygun bir şekilde İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi Yenikapı'da gerçekleşecek. Türkiye’de bir ilk olarak Kerki Solfej’in düzenleyeceği arabalı konserler, 11 Temmuz'da Büyük Ev Ablukada konseri ile devam ediyor.


bikahve bikeyif . com


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.