Page 1

magazyn dla aktywnych nr 16, 2021

VII Festiwal Biegu Rzeźnika 1


VII Festiwal Biegu Rzeźnika 28 maja - 5 czerwca 2021, Cisna

BIEG RZEŹNIKA i HardCore

rzeźnik ultra 105

Rzeźnik SKY

29 maja - 4 CZERWCA 2021

28 maja - 3 CZERWCA 2021

29 maja - 4 CZERWCA 2021

Dystans: ok. 83 km + ok. 25 km Start i Meta: Cisna, Suma przewyższeń: 3540 m + 1490 m

Dystans: ok. 108 km Start i Meta: Cisna, Suma przewyższeń: 5030 m

Dystans: ok. 50 km Start i Meta: Cisna, Suma przewyższeń: 2690 m

małY i wielki Rzeźnicki szlem Mały Szlem Rzeźnicki

Rzeźniczek

Dycha na Jeleni Skok

29 maja - 5 CZERWCA 2021

29 maja - 5 CZERWCA 2021

Dystans: ok. 28 km Start i Meta: Cisna, Suma przewyższeń: 1060 m

Dystans: ok. 11 km Start i Meta: Cisna, Suma przewyższeń: 560 m

Wydawca: TMRP Sport ul. Kilińskiego 13 44-200 Rybnik biuro@tmrp.pl www.tmrp.pl

Redakcja: Żaneta Kalbrun Mirosław Bieniecki Edycja: Marta Śledziewska Marta Erwin

Opisy wydarzeń: Jacek Gardener Jakub Lengiewicz Marta Erwin Oriana Marcol

Zdjęcia: Julita Chudko Jolanta Błasiak - Wielgus Jacek Deneka Piotr Dymus

2

Michał Złotowski Magdalena Bogdan Witek Przybylski Marta Erwin Żaneta Kalbrun

Dystans: ok. 87 km Suma przewyższeń: 4310 m Dycha na Jeleni Skok + Rzeźniczek + Bieg Rzeźnika Sky Limit 3 dni

wielki Szlem Rzeźnicki

Dystans: ok. 195 km Suma przewyższeń: 9340 m Dycha na Jeleni Skok + Rzeźniczek + Bieg Rzeźnika Sky + Bieg Rzeźnika Ultra Limit 4 dni

Projekt i skład: Żaneta Kalbrun www.stronyzpomyslem.pl

Reklama: Zapraszamy Państwa do współtworzenia z nami kolejnych edycji magazynu: tel. 728 811 425


Wracamy biegać! Cieszyć się bieszczadzką przyrodą, biegowym zwiedzaniem czy ściganiem się z innymi.

Rzeźniczki i Rzeźnicy! Już po raz osiemnasty spotykamy się na Biegu Rzeźnika a po raz siódmy - na Festiwalu, którym Bieg Rzeźnika obrósł. Mimo osiemnastych urodzin tak kultowego biegu powodów do świętowania mamy jakby… mniej. Radość z pełnoletności tradycji, biegania po górach i swobodnego obcowania z naturą zakłóca nam myśl, że przez ostatni rok cały sport masowy w Polsce cofnął się o kilka, kilkanascie lat. A wiele imprez wręcz upadło bezpowrotnie. Czasy, w których przyszło nam zorganizować tegoroczny Festiwal spowodowały, że nadal jesteśmy jeszcze zmuszeni do zorganizowania Festiwalu w wersji hybrydowej, rozrzuceni na kilka dni, z ostrym reżimem sanitarnym ale z nadzieją, że w kolejnych tygodniach (a może i miesiącach) będziemy krok po kroku wracać do normalnych imprez sportowych, takich jakie pamiętamy jeszcze z wczesnej wiosny 2020. Wracamy po zarazie, która wielu z nas przewróciła życie do góry nogami: części samą chorobą, która dotknęła wielu z nas, a wszystkim - chaosem, niespójnymi i często absurdalnymi przepisami, które miały nas przed tą zarazą ratować. Starając się ogarnąć chaos, zachować zdrowy rozsądek, umiar i kondycję, nie poddajemy się! Wracamy biegać! Cieszyć się bieszczadzką przyrodą, biegowym zwiedzaniem czy ściganiem się z innymi. Cieszyć się atmosferą Festiwalu Biegu Rzeźnika, cudnymi górskimi widokami oraz zapachem bieszczadzkiego lasu i błota. Tegoroczny Festiwal to pięć podstawowych dystansów: Bieg Rzeźnika, Bieg Rzeźnika Ultra, Rzeźnik SKY, Rzeźniczek i Dycha na Jeleni Skok oraz trzy dodatkowe wyzwania: tradycyjny Rzeźnik Hardcore i dwa Rzeźnickie Szlemy: Mały i Wielki, łączące po kilka dystansów podstawowych. Przygotowaliśmy dla Was kilkaset kilometrów tras, przepak i punkt żywieniowy oraz punkty odświeżania. Czuwać nad Wami będzie kilkadziesiąt osób obsługi, GOPR i wyjątkowo sympatyczna ekipa ratunkowa pod dyrekcją Darii i Roberta. Na mecie będziemy witać Was zimnym piwem (bez % oczywiście ;-) ) i posiłkiem regeneracyjnym. Mamy nadzieję, że przyjeżdżając w Bieszczady po raz pierwszy czy po raz kolejny, będziecie się tu świetnie bawić! A tym, dla których biegania po Bieszczadach nadal będzie za mało przypominamy, że będziecie mogli się zobaczyć z nami ponownie na IX Ultramaratonie Bieszczadzkim, na którym czekać będą na Was cztery dystanse: 90, 52,26 i 14 km i całe jesienno-kolorowe Bieszczady oraz na Rzeźniku Enigmie w Polańczyku w ostatni weekend sierpnia, gdzie EkoMarina znowu zamieni się w linie startu dla niestrudzonych odkrywców tajemnych mocy Bieszczad. Tymczasem życzymy Wam dobrej zabawy na wszystkich biegach i trzymamy kciuki żebyście sprostali wyzwaniom stawiany przez siebie samych i… przez nas. Zapraszamy!

Dyrektor VII Festiwalu Biegu Rzeźnika 3


VII Festiwal Biegu Rzeźnika 28 maja - 5 czerwca 2021, Cisna Tegoroczny Festiwal odbędzie się w formule wielodniowej, łączącej swobodę biegania, która spodobała się zawodnikom w ubiegłorocznej edycji, z formułą sportową (wspólne starty). Starty biegów rozłożymy na dziewięć dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy wystartuje w dogodnym dla siebie momencie, a na starcie unikniemy tłumów. Innymi słowy: ścigamy się, ale w mniejszych grupach niż zazwyczaj. Ta Formuła wymaga od nas większego zaangażowania organizatorskiego, ale daje Wam szansę na bardziej elastyczne, swobodne podziwianie bieszczadzkich szlaków.

Każdy bieg będzie startował codziennie w innych godzinach. Klasyczny Rzeźnik i Rzeźnik Ultra wystartują najwcześniej. Będzie duży punkt żywieniowy i przepak w Cisnej (w połowie trasy Rzeźnika) oraz woda w kilku wybranych miejscach na trasie. Rzeźnik Sky wróci na prawdziwie górską trasę a Rzeźniczek - na start z Żubraczego, gdzie dowiezie Was Bieszczadzka Kolejka Leśna. Biegiem, w którym wystartować będzie można codziennie, praktycznie o dowolnej porze (starty serii co dwie godziny) będzie Dycha na Jeleni Skok, organizowana wspólnie z Nadleśnictwem Cisna oraz - w formie chodzenia po górach - wspólnie z Robertem Korzeniowskim i RK Athletics.

Jak będzie wyglądał Festiwal Biegu Rzeźnika w tym roku? VII Festiwal Biegu Rzeźnika rozpocznie się w piątek 28 maja 2021 i potrwa do soboty 5 czerwca. Biegi, które odbędą się na tegorocznym Festiwalu: • Bieg Rzeźnika (w parach): dystans ok. 83 km • Bieg Rzeźnika Hardcore (w parach): dystans Bieg Rzeźnika ok. 83 km PLUS ok. 25 km • Bieg Rzeźnika Ultra: dystans ok. 108 km • Bieg Rzeźnika SKY: dystans ok. 50 km • Rzeźniczek: dystans: ok. 28 km • Dycha na Jeleni Skok: dystans ok.11 km • Mały Szlem Rzeźnicki: dystans ok. 87 km • Wielki Szlem Rzeźnicki: dystans ok. 195 km

Sportowa rywalizacja odbywać będzie się na wszystkich trasach, jednak w połączeniu z dość liberalnymi limitami czasowymi na pokonanie tych tras przez tych, którym bardziej zależy na delektowaniu się górską przygodą niż na ściganiu. Jest to więc doskonała szansa dla każdego, kto w czasach zarazy stracił motywację do biegania, aby mimo braku regularnych treningów przebiec wybrany dystans.

4


Nowościami na Festiwalu będą Mały i Wielki Szlem

do specyficznych wymagań wielodniowego festiwalu, więc pierwsze kilkanaście kilometrów jest inne, chyba nieco trudniejsze. Za to limit czasu jest większy.

Szlemy to konkurencje specjalne. Funkcjonowały one już mniej lub bardziej formalnie w poprzednich latach. W tym roku postanowiliśmy wykorzystać możliwości jakie daje przedłużony Festiwal i stworzyliśmyi dwa szlemowskie wyzwania: Mały Szlem, do którego wlicza się Dycha na Jeleni Skok, Rzeźniczek oraz Rzeźnik SKY oraz Wielki Szlem, w którym oprócz tych trzech biegów jest jeszcze Rzeźnik Ultra. W obu Szlemach, charakterystycznymi statuetkami z dzikami nagrodzeni zostaną wszyscy, którzy je ukończą.

KALENDARZ BIEGÓW • 28.05-3.06 Bieg Rzeźnika Ultra • 29.05-4.06 Bieg Rzeźnika

Bieg Rzeźnika bez losowania

• 29.05-4.06 Bieg Rzeźnika Hardcore

Przedłużona, wielodniowa Formuła biegu pozwala na start większej liczby chętnych, więc zrezygnowaliśmy w tym roku z losowania. Z drugiej strony, mniej liczne starty to powrót do korzeni ultra - więcej samodzielności na trasie i… szansa na lepsze dopieszczenie na punktach żywieniowych, na przepaku, na mecie...

• 29.05-4.06 Rzeźnik SKY • 29.05-5.06 Rzeźniczek • 29.05-5.06 dycha na jeleni skok

Bieg Rzeźnika odbywa się oczywiście w klasycznej formule biegu parami. Starty odbywają się także klasycznie - o wschodzie Słońca. Tylko miejsce startu i część trasy dostosowaliśmy

5


O czym

warto pamiętać

Biegi odbędą się bez względu na pogodę. Od zawodników oczekujemy samodzielnej oceny sytuacji panującej w górach, tym samym dopasowania ubioru i odpowiedniego reagowania w razie pogorszenia pogody.

Wirtualne Biuro W wirtualnym biurze należy: • Wybrać indywidualną godzinę startu (startów). • Zapoznać się z odprawą online. • Pobrać, wydrukować i wypełnić kartę uczestnika, którą należy ze sobą zabrać do Punktu Odbioru Pakietów w Cisnej.

Odbiór pakietów • Odbiór pakietów możliwy będzie w punkcie odbioru pakietów. • Punkt odbioru pakietów znajduje się w Szkole w Cisnej. • Odbiór pakietów możliwy będzie w wyznaczonych godzinach. Odbiór pakietów, numerów i chipów będzie możliwy tylko na podstawie samodzielnie wydrukowanej i WYPEŁNIONEJ karty uczestnika! (osoby bez wypełnionej karty nie będą mogły zostać obsłużone).

Telefony alarmowe GOPR: +48 601 100 300 lub 985 GOPR cisna: +48 134 684 734 organizator: +48 510 830 198 6


Punkt odbioru pakietów

Cisna, Szkoła Podstawowa Godziny otwarcia:

• •

28 maja, piątek

15:00 - 22:00

29 maja, sobota - 4 czerwca, piątek

16:00 - 21:00

Starty

1. 2. 3. 4. 5.

Jak poprawnie zamocować chip? Miejsce zamocowania chipa ma znaczenie! Chip mocujemy do buta za pomocą sznurowadła lub opaski przyczepianej wokół kostki. Wyjmij obie sznurówki z ostatniej dziurki w bucie. Przewlecz obie sznurówki przez boczne otwory w chipie. Ponownie włóż sznurówki do ostatniej dziurki w bucie. Jeśli masz buty bez sznurowadeł, w sklepiku festiwalowym możesz kupić opaskę, dzięki której przymocujesz chip do swojej kostki. Po biegu zwróć chip w wyznaczonym miejscu w strefie mety.

• Starty odbywają się grupowo, o godzinach określonych w harmonogramie. • Startujemy z Cisnej, strefa startu będzie znajdować się przy Orliku.

Trasy Na wyznaczonych trasach będzie pomiar czasu. • Start i meta wszystkich tras jest w Cisnej. • Wszystkie trasy będa oznaczone strzałkami, w newralgicznych miejscach, na skrzyżowaniach pętli będą umieszczone dodatkowe oznaczenia w kolorze danej trasy. • UWAGA: oznaczenia trasy są często dwustronne. Podczas Festiwalu odbywa się dużo Biegów – często trasa jednego biegu biegnie „pod prąd” drugiego, dlatego nie zdziw się gdy po odwróceniu się zobaczysz strzałkę zupełnie w przeciwnym kierunku / innego koloru. • W razie wątpliwości potwierdzeniem przebycia trasy będzie track z GPS. Jako backup przebyty dystans biegu można dodatkowo zarejestrować w oparciu o dowolny serwis internetowy. • Na wszystkie biegi rozciągamy klasyczną rzeźnicką zasadę: zwycięzcami są wszyscy, którzy je ukończą. • Bieg należy kontynuować w wyznaczonej kolejności pętli a czas nie ulega zatrzymaniu w trakcie przerwy uczestnika między pętlami.

harmonogram piątek, 28 maja 15.00 Otwarcie Punktu Odbioru Pakietów 19.00 Start Biegu Rzeźnika Ultra 22.00 Zamknięcie Punktu Odbioru Pakietów

sobota, 29 maja - piątek, 4 czerwca 2.30 Start Biegu Rzeźnika seria 1 3.30 Start Biegu Rzeźnika seria 2 6.00 Start Biegu Rzeźnika Sky seria 1 7.00 Start Biegu Rzeźnika Sky seria 2 7.15 Odjazd kolejki na start Rzeźniczka 8.00 Start Dychy na Jeleni Skok 10.00 Start Dychy na Jeleni Skok 12.00 Start Dychy na Jeleni Skok 14.00 Start Dychy na Jeleni Skok 16.00 Start Dychy na Jeleni Skok 19.00 Start Biegu Rzeźnika Ultra 16.00 - 21.00 Punkt Odbioru Pakietów

Bieg Rzeźnika Pętla I Niebieska + Pętla II Zielona

Bieg Rzeźnika Hardcore Pętla I Niebieska + II Zielona + III Żółta

Rzeźnik SKY Pętla IV Czerwona + Pętla III Żółta

Rzeźnik ULTRA

sobota, 5 czerwca

Pętla I Niebieska + Pętla II Zielona + Pętla III Żółta

Rzeźniczek

7.15 Odjazd kolejki na start Rzeźniczka 8.00 Start Dychy na Jeleni Skok 10.00 Start Dychy na Jeleni Skok 15:00 Zakończenie i dekoracja na Orliku w Cisnej.

Trasa Pomarańczowa

Dycha na Jeleni Skok Fragment Pętla IV Czerwona + Szare oznaczenie

7


RÓB TO, CO KOCHASZ, DŁUŻEJ

©2020 Garmin Ltd. lub podmioty zależne.

SOLAR

FĒNIX® 6S PRO SOLAR

8

INSTINCT® SOLAR

Garmin.com/solar


Wyżywienie na trasie • Ciepłe posiłki będa serwowane w Cisnej. • Na dodatkowych punktach odświeżania znajdujących się na trasie dostępna będzie z założenia tylko woda. • Uczestnicy otrzymają w pakietach zestaw napojów oraz drobny prowiant. • Na trasę należy zabrać ze sobą niezbędne produkty żywnościowe oraz wystarczający zapas wody/napojów na każdą pętlę. • Zalecamy, aby pozostawić swoje ulubione przekąski na przepaku w Cisnej • Uzupełnienie wody na trasie możliwe będzie także: • na wysokości Smereka na skrzyżowaniu czerwonego szlaku turystycznego schodzącego z Fereczatej z tzw. „Drogą Mirka”, • na Przełęczy Żebrak • na Przełęczy nad Roztokami

Bezpieczeństwo

• Uczestnika w czasie pokonywania trasy obowiązują nakazy i zakazy nałożone przez obowiązujące akty prawne, w tym dotyczące utrzymywania minimalnej odległości od innych osób oraz dotyczące zasłaniania ust i nosa. • Od uczestników oczekujemy samodzielnej oceny sytuacji panującej w górach, tym samym dopasowania ubioru i odpowiedniego reagowania w razie pogorszenia pogody. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wstrzymania lub przerwania Biegu m.in. w razie wystąpienia burzy, innych ekstremalnych warunków pogodowych, naturalnych katastrof lub innych czynników uniemożliwiających bezpieczne przebywanie na trasie. • Odprawa dla uczestników odbędzie się wyłącznie w formie elektronicznej. • Na trasie należy zwracać szczególną uwagę na osoby trzecie. • Poruszając się po drogach publicznych należy stosować się do zasad ruchu drogowego oraz nakazów i zakazów nałożonych obowiązującymi aktami prawa.

Wyposażenie obowiązkowe • Każdy z uczestników w czasie biegu musi posiadać obowiązkowe wyposażenie, którym jest: • folia NRC o minimalnym rozmiarze 160x200 cm, • latarka czołówka wraz z zapasowym kompletem baterii - dotyczy Bieg Rzeźnika, Bieg Rzeźnika Hardcore, Bieg Rzeźnika Ultra, • odzież przeciwdeszczową (nie dotyczy Dychy na Jeleni Skok), • czapkę lub chustę typu komin, • maseczkę do zasłaniania ust i nosa, względnie chustę - jeśli będzie taki obowiązek, • naładowany i aktywny telefon – numer telefonu powinien być zgodny z numerem podanym na zgłoszeniu, • bidon lub inny pojemnik na napoje o pojemności minimum 500 ml (nie dotyczy Dychy na Jeleni Skok), a na Rzeźniku Sky, Biegu Rzeźnika, Biegu Rzeźnika Hardcore i Biegu Rzeźnika Ultra minimum 1000 ml), • zapas jedzenia (na cały dystans) oraz płynów na ok. 25 km lub 10 km na Dychę na Jeleni Skok. • Na wszystkich trasach VII Festiwalu Biegu Rzeźnika dozwolone jest używanie kijów.

9

W przypadku rezygnacji z dalszego biegu, UCZESTNIK ma obowiązek poinformować o tym obsługę biegu (telefonicznie lub w inny skuteczny sposób). W przeciwnym razie Organizator może być zmuszony do uruchomienia akcji poszukiwawczej, czego konsekwencje, w tym koszty akcji będą spoczywały na uczestniku, który zaniechał udzielenia informacji o rezygnacji z Biegu.

Ochrona przyrody • Na całej trasie Biegu należy stosować się do zasad ochrony przyrody, a w szczególności zabrania się: • zaśmiecania terenu (czyli np. porzucania opakowań po odżywkach, butelek, kubeczków - wszystkie śmieci należy zostawiać w miejscach do tego przeznaczonych), • schodzenia z trasy Biegu, • zakłócania ciszy. • W przypadku złamania powyższych zakazów organizator może nałożyć na uczestnika lub drużynę karę czasową do 30 min lub zdyskwalifikować uczestnika/drużynę.

Depozyt • Będzie się znajdował na Orliku w Cisnej • Zawodnicy otrzymają worek umożliwiający zdeponowanie rzeczy w wyznaczonym miejscu. • Przyjmowanie depozytów odbywać się będzie przed startem każdego z biegów na Orliku. • Worek można odebrać na podstawie numeru startowego. • Zabrania się pozostawiania w depozycie rzeczy wartościowych oraz dokumentów.

Meta • Boisko Orlik w Cisnej. • Na mecie otrzymasz medal. • W strefie mety serwowany będzie zimny popitek i gorący posiłek. • Gromadzenie się kibiców w strefie mety będzie możliwe, ale ograniczone aktualnie obowiązującymi przepisami prawa (limit osób).

Zakończenie • Zakończenie i dekoracja odbędzie się w sobotę ok. godziny 15.00 na Orliku w Cisnej. • Dekoracja odbędzie sie także wirtualnie na stronie www.biegrzeznika.pl i naszym profilu fb.


XVIIi Bieg Rzeźnika DATA: 29 maja - 04 czerwca 2021 DYSTANS: ok. 83 km bieg Rzeźnika hardcore START I META: CISNA DYSTANS: + ok. 25 km Suma przewyższeń: 3540 m Suma przewyższeń odcinka HC: ok. 1490 m trasa: trasa:

Bieg ma charakter drużynowy. Startują wyłącznie dwuosobowe drużyny, które w tym samym składzie muszą przebyć całą trasę Biegu. Nie ma możliwości zmiany składu drużyny w trakcie trwania biegu, bez względu na okoliczności. Jest to istotny element stanowiący o trudności Biegu. Wymóg biegania parami ma swoją genezę w  chęci dbania o  bezpieczeństwo, jednak z  biegiem czasu na stałe, w  sposób nierozłączny wpisał się w formułę Biegu Rzeźnika.

wanego uczestnika do miejsca wskazanego przez organizatora. W przypadku kiedy jest to niemożliwe (omdlenie, poważna kontuzja itd.) należy zawiadomić GOPR oraz organizatora i czekać wraz z partnerem/partnerką na pomoc.

Okazało się bowiem, że po pierwsze, ukończenie biegu jednocześnie przez dwie osoby jest zadaniem o wiele trudniejszym niż dokonanie tego w pojedynkę, a po drugie, taka formuła wymusza i krzewi ideę współpracy zespołowej, uczy odpowiedzialności zarówno za siebie jak i za partnera z drużyny.

• Start w godzinach: 2:30 i 3:30 • LIMIT CZASU: godzina 24:00 (północ w dniu startu), poza dniem 04 czerwca 2021, gdzie meta będzie zamknięta o godz. 20:00 (zachód Słońca w dniu startu)

Nikt nie może pokonywać trasy w pojedynkę. Uczestnicy z jednej drużyny nie mogą się oddalać od siebie na trasie biegu na odległości większą niż 100 m. Zalecane jest jednak utrzymanie kontaktu wzrokowego.

• Bieg należy kontynuować w wyznaczonej kolejności pętli a czas nie ulega zatrzymaniu w trakcie przerwy uczestnika między pętlami.

W razie kontuzji lub zasłabnięcia partnera/partnerki (trasa jest długa, każdemu się może zdarzyć…) drugi uczestnik ma obowiązek zawiadomić organizatora i doprowadzić niedyspono-

10


Biegniemy parami Na trasę Biegu składa się Pętla niebieska i Pętla Zielona a w przypadku HC uczestnicy dodatkowo pokonują Pętlę żółtą Pętla niebieska: Po starcie wspinamy się czerwonym szlakiem na masyw Jasła na Wyżną i Rożki, po czym skręcamy w prawo, zbiegając w dół do Lisznej. Wspinamy się dalej na masyw Hyrlatej i dalej w dół do Solinki. Później, trasa prowadzi w pobliżu stacji kolejki w Balnicy aż do drogi głównej, w którą skręcamy w prawo by po około 1km skręcić w lewo przy wiosce Maniów. Wspinamy się tam aż do przełęczy Żebrak gdzie dołączamy do standardowej trasy Biegu Rzeźnika. Dalsza trasa jest taka sama jak trasa Biegu Rzeźnika, do Cisnej biegniemy czerwonym szlakiem.

dzającą nas do szczytu Paportna na którym skręcamy w prawą stronę by dobiec do szlaku granicznego gdzie także skręcamy w prawą stronę . Szlakiem granicznym dobiegamy do Okrąglika skąd szlakiem czerwonym dobiegamy do Cisnej.

Pętla zielona :

Z Cisnej ruszamy czerwonym szlakiem (tak samo jak początek pętli niebieskiej i zielonej) ale na Rożkach skręcamy tak jak za pierwszym razem w prawo zbiegając w dół do Lisznej. Wspinamy się dalej na masyw Hyrlatej gdzie skręcamy w lewo a nie tak jak za pierwszym razem biegliśmy prosto. Szlakiem niebieskim zbiegamy do Roztok Górnych a następnie po oznaczeniach organizatora wbiegamy na Jasło , skręcamy w lewo w szlak czerwony którym dobiegamy do mety (tak samo jak na pętli zielonej).

Dla kompletnych szaleńców istnieje możliwość przedłużenia trasy o dodatkowe około 25 km.

Pętla żółta HC :

Z Cisnej ruszamy czerwonym szlakiem (tak samo jak początek pętli niebieskiej) którym przemieszczamy się do Rożek i tym razem biegniemy dalej czerwonym szlakiem prosto. Nie skręcamy w prawo tak jak na pętli czerwonej. Szlak czerwony towarzyszy nam aż do zbiegu z Ferreczatej gdzie trafiając na szeroką szutrówkę skręcamy w prawo. Po kilku kilometrach skręcamy w szustrówkę która będzie zamieniać się w ścieżkę doprowa-

1200 m

Bieg Rzeźnika

Bieg Rzeźnika Hardcore

1000 m

800 m

600 m 0 km

10 km

20 km

30 km

40 km

50 km

11

60 km

70 km

80 km

90 km

100 km


VII Bieg Rzeźnika Ultra DATA: 28 maja - 03 czerwca 2021 DYSTANS: ok. 108 km START I META: CISNA Suma przewyższeń: 5030 m trasa:

Na trasę Biegu składa się Pętla niebieska Pętla zielona Oraz Pętla żółta

Pętla niebieska:

Pętla żółta :

Po starcie wspinamy się czerwonym szlakiem na masyw Jasła na Wyżną i Rożki, po czym skręcamy w prawo, zbiegając w dół do Lisznej. Wspinamy się dalej na masyw Hyrlatej i dalej w dół do Solinki. Później, trasa prowadzi w pobliżu stacji kolejki w Balnicy aż do drogi głównej, w którą skręcamy w prawo by po około 1km skręcić w lewo przy wiosce Maniów. Wspinamy się tam aż do przełęczy Żebrak gdzie dołączamy do standardowej trasy Biegu Rzeźnika. Dalsza trasa jest taka sama jak trasa Biegu Rzeźnika, do Cisnej biegniemy czerwonym szlakiem.

Z Cisnej ruszamy czerwonym szlakiem (tak samo jak początek pętli niebieskiej i zielonej) ale na Rożkach skręcamy tak jak za pierwszym razem w prawo zbiegając w dół do Lisznej. Wspinamy się dalej na masyw Hyrlatej gdzie skręcamy w lewo a nie tak jak za pierwszym razem biegliśmy prosto. Szlakiem niebieskim zbiegamy do Roztok Górnych a następnie po oznaczeniach organizatora wbiegamy na Jasło, skręcamy w lewo w szlak czerwony którym dobiegamy do mety (tak samo jak na pętli zielonej).

Pętla zielona :

• Start o godzinie 19:00

Z Cisnej ruszamy czerwonym szlakiem (tak samo jak początek pętli niebieskiej) którym przemieszczamy się do Rożek i tym razem biegniemy dalej czerwonym szlakiem prosto. Nie skręcamy w prawo tak jak na pętli czerwonej. Szlak czerwony towarzyszy nam aż do zbiegu z Ferreczatej gdzie trafiając na szeroką szutrówkę skręcamy w prawo. Po kilku kilometrach skręcamy w szustrówkę która będzie zamieniać się w ścieżkę doprowadzającą nas do szczytu Paportna na którym skręcamy w prawą stronę by dobiec do szlaku granicznego gdzie także skręcamy w prawą stronę . Szlakiem granicznym dobiegamy do Okrąglika skąd szlakiem czerwonym dobiegamy do Cisnej.

• Limit: godzina 24:00 (północ), poza dniem 04 czerwca 2021, gdzie meta będzie zamknięta o godz. 20:00 (zachód Słońca) • Bieg należy kontynuować w wyznaczonej kolejności pętli a czas nie ulega zatrzymaniu w trakcie przerwy uczestnika między pętlami.

1200 m

1000 m

800 m

600 m 0 km

10 km

20 km

30 km

40 km

50 km

12

60 km

70 km

80 km

90 km

100 km


13


IV Rzeźnik SKY

1200 m

1000 m

800 m

600 m 0 km

DATA: 29 maja - 04 czerwca 2021 DYSTANS: ok. 50 km START I META: CISNA Suma przewyższeń: 2690 m trasa: 10 km

20 km

30 km

40 km

50 km

60 km

800 m

600 m 20 km

30 km

40 km

50 km

• Limit: godzina 20:00 (w dniu startu) • Bieg należy kontynuować w wyznaczonej kolejności pętli a czas nie ulega zatrzymaniu w trakcie przerwy uczestnika między pętlami.

1000 m

800 m

600 m 20 km

1000 m

800 m

600 m 0 km

100 km

Z Cisnej ruszamy czerwonym szlakiem (tak samo jak początek pętli niebieskiej i zielonej) Na Rożkach skręcamy w prawo zbiegając w dół do Lisznej. Wspinamy się dalej na masyw Hyrlatej gdzie skręcamy w lewo. Szlakiem niebieskim zbiegamy do Roztok Górnych a następnie po oznaczeniach organizatora wbiegamy na Jasło , skręcamy w lewo w szlak czerwony którym dobiegamy do mety (tak samo jak na pętli zielonej).

1200 m

10 km

90 km

Pętla żółta:

• Start w godzinach 6:00 i 7:00

0 km

80 km

Na początku pokonamy Jeleni Skok gdzie na szczycie stoi wieża widokowa z której roztacza się piękna panorama. Zbiegając z góry dobiegniemy do utwardzonej drogi którą dotrzemy aż w rejon Majdanu. Tam czeka Was kolejne wyzwanie czyli góra Hon. Po krótkim zbiegu pokonamy dość długi podbieg na Łopiennik z którego zbiegniemy czarnym szlakiem do Dołżycy skąd dalej pokonując jeszcze delikatny podbieg na zboczach Jeleniego Stoku skąd pobiegniemy w dół w kierunku Cisnej.

1000 m

10 km

70 km

Pętla czerwona:

1200 m

0 km

Na trasę Biegu składa się Pętla Czerwona i pętla żółta

10 km

14


15


1000 m

800 m

600 m

X Rzeźniczek DATA: 29 maja - 05 czerwca 2021 DYSTANS: ok. 28 km START I META: CISNA Suma przewyższeń: 1060 m trasa:

0 km

10 km

20 km

30 km

40 km

1200 m

1000 m

800 m

600 m 0 km

10 km

20 km

trasa pomarańczowa Trasa biegu prowadzi z Żubrczego początkowo drogą szutrową przez około 2 km, następnie drogą polną (ok. 500 m) do pasma • granicznego. Po skręcie w lewo biegniemy niebieskim szlakiem1000 m granicznym, aż na szczyt Okrąglik (1101 m). Na Okrągliku żegnamy się z niebieskim szlakiem i skręcamy w lewo w kierunku Cisnej. Czerwonym szlakiem podbiegamy na Jasło (1153 m n.p.m.), 800 m na Szczawnik (1098 m) i na Małe Jasło (1097 m), następnie podziwiając widoki zbiegamy do Cisnej, aż do mety w pobliżu sta• dionu Orlika. 600 m

Start o godzinie 7:15, odjazd Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej z dworca kolejowego w Cisnej, peron I, tor 1. Start będzie po dojechaniu do Żubraczego. Na miejsce startu nie można dojechać inaczej niż kolejką. Limit: godzina 16:00 (w dniu startu)

0 km

16

10 km

50 km


17


18


1200 m

1000 m

800 m

600 m

IV Dycha Na Jeleni Skok 0 km

DATA: 29 maja - 05 czerwca 2021 DYSTANS: ok. 11 km START I META: CISNA Suma przewyższeń: 560 m trasa:

10 km

20 km

1000 m

800 m

600 m 0 km

10 km

trasa czerwona i Szare oznaczenie Na początku pokonamy Jeleni Skok gdzie na szczycie stoi wieża widokowa z której roztacza się piękna panorama. Zbiegając z góry dobiegniemy do utwardzonej drogi którą dotrzemy aż w rejon Majdanu. Tam czeka kolejne wyzwanie czyli góra Hon z której czerwonym szlakiem trafimy do mety w Cisnej.

• Start w godzinach 8.00 - 16.00, z Cisnej • Limit: godzina 20:00 (w dniu startu)

19


VII Festiwal Biegu Rzeźnika

Wydawnictwo Turystyczne

20

28


8 MAJA - 5 CZERWCA 2021, CISNA

Bieg Rzeźnika 29 maja - 04 czerwca 2021 Start i Meta: Cisna Dystans: ok. 83 km Suma przewyższeń: 3540 m 1200 m

1000 m

800 m

600 m 0 km

10 km

20 km

30 km

40 km

50 km

60 km

70 km

80 km

60 km

70 km

80 km

90 km

100 km

60 km

70 km

80 km

90 km

100 km

Bieg Rzeźnika Hardcore 29 maja - 04 czerwca 2021 Start i Meta: Cisna Dystans: ok. 83 km + ok. 25 km Suma przewyższeń: 3540 m + 1490 m 1200 m

1000 m

800 m

600 m 0 km

10 km

20 km

30 km

40 km

50 km

Bieg Rzeźnika Ultra 28 maja - 03 czerwca 2021 Start i Meta: Cisna Dystans: ok. 108 km Suma przewyższeń: 5030 m 1200 m

1000 m

800 m

600 m 0 km

10 km

20 km

30 km

40 km

50 km

Rzeźnik Sky 29 maja - 04 czerwca 2021 Start i Meta: Cisna Dystans: ok. 50 km Suma przewyższeń: 2690 m 1200 m

1000 m

800 m

600 m 0 km

10 km

20 km

30 km

40 km

50 km

Rzeźniczek 29 maja - 05 czerwca 2021

Dycha na Jeleni Skok 29 maja - 05 czerwca 2021

Start i Meta: Cisna Dystans: ok. 28 km Suma przewyższeń: 1060 m

Start i Meta: Cisna Dystans: ok. 11 km Suma przewyższeń: 560 m

1200 m

1000 m

1000 m

800 m 800 m

600 m

600 m 0 km

10 km

20 km

0 km

10 km

Mały Szlem Rzeźnicki

Wielki Szlem Rzeźnicki

Start i Meta: Cisna Dystans: ok. 87 km Suma przewyższeń: 4310 m Dycha na Jeleni Skok + Rzeźniczek + Bieg Rzeźnika Sky Limit: 3 dni

Start i Meta: Cisna Dystans: ok. 195 km Suma przewyższeń: 9340 m Dycha na Jeleni Skok + Rzeźniczek + Bieg Rzeźnika Ultra Limit: 4 dni

21


S zlemy

Wielki i Mały Szlem Rzeźnicki

Szlemy to konkurencje specjalne. W obu Szlemach statuetkami nagradzamy WSZYSTKICH, którzy je ukończą.

Mały Szlem Rzeźnicki DYSTANS: ok. 87 km Suma przewyższeń: 4310 m Limit: 3 dni Dycha na Jeleni Skok + Rzeźniczek + Bieg Rzeźnika Sky

Limitem dla Szlemów jest czas trwania Festiwalu. Limity dla Szlemu są określone w wytycznych dla poszczególnych biegów wchodzących w jego skład. Kolejność zaliczania biegów jest dowolna. W klasyfikacji będziemy podawać dwa czasy: od startu pierwszego biegu do wbiegnięcia na metę biegu ostatniego oraz sumę czasów samych biegów, w których wzięło się udział. Będzie widać kto pobiegł najszybciej i komu zajęło to ile dni.

WIELKI Szlem Rzeźnicki DYSTANS: ok. 195 km Suma przewyższeń: 9340 m Limit: 4 dni Dycha na Jeleni Skok + Rzeźniczek + Bieg Rzeźnika Sky + Bieg Rzeźnika Ultra

22


23


24


27-29 sierpnia 2021 – V Rzeźnik Enigma zapisy: www.biegrzeznika.pl

Ostatni wakacyjny bieg – Rzeźnik Enigma nad Soliną! tylko dla żeglarzy. Atrakcje wodne, wypożyczalnia sprzętu, pływające baseny kąpielowe, piękna plaża oraz restauracja z tarasem widokowym nadają Polańczykowi nowoczesny charakter i zachęcają do aktywnego wypoczynku.

27-29 sierpnia 2021 w Polańczyku, nad bieszczadzkim morzem zostanie zorganizowana piąta już edycja biegu o tajemniczej nazwie Enigma. Bieg ma nietypowy charakter. Jego trasa i przewyższenia nie są znane, chociaż nie jest to bieg na orientację – zawodnicy poruszają się po oznaczonej trasie, wspomagając się wskazówkami, które otrzymują na punktach kontrolnych. Charakterystyczne dla Enigmy są zadania specjalne, które urozmaicają monotonię biegu, nadają biegowi klimat i gwarantują dobrą zabawę. Enigma została zapoczątkowana w 2017 roku jako alternatywa dla standardowych biegów górskich, w których trasa, przewyższenia i lokalizacja mety jest uczestnikom znana już w momencie zapisów. Co roku, z biegiem związana jest nowa humorystyczna historia i niepowtarzalny scenariusz, które dają biegaczom poczucie uczestniczenia w spektaklu czy też misji. Był klimat U-Bootów na Zalewie Solińskim z maszyną szyfrującą Enigma, byli kosmici porywający w nieznane biegaczy międzygalaktyczną Bieszczadzką Kolejką Leśną, a także zagubiona w czasie i przestrzeni mumia zagubionego w bieszczadzkich ostępach faraona, był i marynistyczny klimat tajemniczych mocy rodem z dzieł Lovecrafta (Zew Cthulhu).

Enigma to jeden z ostatnich wakacyjnych biegów i ostatnia okazja żeby zgromadzić zapasy endorfin ścigając się w sympatycznym towarzystwie innych pozytywnie zakręconych biegaczy w tym pięknym zakątku Polski. Będzie woda, góry, wymagająca trasa i przygoda. Limit miejsc został ustalony na jedynie 150 osób dlatego warto zapisać się możliwie szybko…

Współorganizator biegu, nowopowstała przystań jachtowa Ekomarina na Cyplu Polańczyk, to miejsce wypoczynku nie

25


maraton SELEKCJa Rozmowa z zacharem O pierwszym w Polsce biegu wzorowanym na Selekcji do Wojsk Specjalnych. W październiku odbędzie się kolejny Maraton Selekcja Memoriał im. płk Sławomira Berdychowskiego. To już piąta edycja w tym roku… Organizując pierwszą edycję spodziewałeś się kontynuacji i tak pozytywnego odbioru? To uczestnicy tworzą to wydarzenie, nie tylko biorąc udział w biegu, ale wspierając na wszelki możliwy sposób organizacje tego wydarzenia. I tak oto np. jeden z sympatyków Maratonu Selekcja, raper-amator, uczestnik wielu biegów ekstremalnych, Michał Gatner, stworzył utwór powiązany z 4. edycją Maratonu Selekcja. Ogromnie cieszymy się, że mamy sympatyków, którzy podobnie jak my wkładają serducho w to wydarzenie. Dzięki temu czujemy, że to co robimy, jest ważne i że idea, która nam przyświeca, jest cenna nie tylko dla nas. Od samego początku wierzyliśmy w sens tego przedsięwzięcia i do każdej edycji przykładamy się tak, jakby miała być tą jedyną i ostatnią. Biegacze szukają dzisiaj biegów, które przyciągają swoją wyjątkowością, które są jedyne w swoim rodzaju, gdzie jest niesamowity klimat, jaki zapewniają nie tylko organizatorzy ale i sami uczestnicy o podobnych przecież zainteresowaniach. Ale dzisiaj jest pełno różnych biegów, może nie każdego też interesuje ich idea. Niektórzy patrzą, jak duży jest pakiet startowy, jak wielkie jest miasteczko i ogólnie jak wielkie jest samo wydarzenie. Nam udaje się przyciągnąć zainteresowanie uczestników dzięki wydarzeniu sportowemu, które zawsze odbywa się w ten sam weekend co nasz bieg – ultraMaratonowi Bieszczadzkiemu, na który przyjeżdża zawsze kilka tysięcy biegaczy górskich, z których niektórzy robią czasami transfer na Maraton Selekcja i odwrotnie.

cera Wojsk Specjalnych o ogromnych, godnych naśladowania wartościach moralnych i etycznych, które do dzisiaj kształtują morale żołnierzy. Jego wysoka sprawność fizyczna, o której świadczył własnym przykładem, a także ciągły rozwój osobisty, sprawiły, że jest i będzie dla nas prawdziwym wzorem do naśladowania. Pułkownik Berdychowski miał w zwyczaju przyjeżdżać na zakończenie selekcji i brać osobiście udział w jednym z testów, którym był maraton 42 km. O godzinie 01.00 w nocy razem z kandydatami stawał na linii startu i z podobnym wyposażeniem (plecak około 20 kg) rywalizował z najlepszymi. Maraton w ciężkim terenie górskim udawało mu się zazwyczaj kończyć w czołówce z czasem poniżej 7 godzin. Tak robił za każdym razem, kiedy wizytował selekcję. Jestem ogromnie wdzięczny za wsparcie jakie mam od początku od Fundacji Bieg Rzeźnika, która pomogła mi wcielić w życie ten pomysł. Jak dziś pamiętam, kiedy po podzieleniu się tym pomysłem z Agnieszką Wielebą-Maślany z Cisnej, która pomagała mi logistycznie od wielu lat przy selekcji do jednostki, usłyszałem od niej propozycję zwrócenia się do Mirka Bienieckiego, który to organizuje od wielu lat biegi górskie w Bieszczadach, też jest z Gliwic i jest sympatykiem J.W. AGAT. Mirek zgodził się od razu. Czyli formuła imprezy od początku jest w miarę podobna, niezmienna. Co odróżnia Maraton Selekcja od innych biegów górskich, militarnych? Maraton Selekcja nie jest tylko zwykłym biegiem ale przede wszystkim memoriałem, wspominającym pierwszego dowódcę Jednostki Wojskowej AGAT. Myślą przewodnią tego memoriału nie jest rywalizacja a samo uczestnictwo, upamiętnienie pierwszego dowódcy J.W. AGAT poprzez udział i ukończenie maratonu. Tym, co zdecydowanie odróżnia Maraton Selekcja od innych imprez biegowych, jest jego poziom trudności - wzorowany na selekcjach do wojsk specjalnych. Uczestnicy muszą

Wróćmy do początków. Jak zrodziła się idea tego typu przedsięwzięcie i w jakich okolicznościach do niego doszło? Niespodziewana śmierć Pułkownika, wspólna, często trudna służba, ogromna szkoła życia, przekazane wartości w J.W. Agat, a także moje odejście do rezerwy, sprawiły, że zrodził mi się pomysł zorganizowania biegu Maraton Selekcja jako uczczenie pamięci naszego pierwszego Dowódcy. Współorganizując ten bieg chciałbym, żeby wśród uczestników została w sercach i pamięci sylwetka pułkownika Berdychowskiego jako ofi-

26


tem strzelali. Jakie nowości szykujesz w tym roku? Uchylisz rąbka tajemnicy, jakie niespodzianki przygotowaliście dla uczestników na trasie? Na pewno V edycja memoriału odbędzie się w sobotę, 9 października 2021 r. w Cisnej w Bieszczadach. Bieg rozgrywany będzie podczas IX ultraMaratonu Bieszczadzkiego. Trasa będzie na pewno wymagająca, miejscami trudna, ale to cierpienie na pewno będzie złagodzone widokami, jakie w tym okresie jesiennym można odnaleźć na bieszczadzkich szlakach. Tradycyjnie - będą przeszkody, ale nie te typowo techniczne z OCR tylko bardziej militarne. Więcej nic nie powiem [śmiech]. Co roku są nowe elementy, w tym roku jak zwykle ich nie ujawnimy i nic o nich nie powiemy, gdyż duża część atrakcji polega na tym, że nie wiesz, co cię czeka. Dlatego powtórzę kolejny raz – zawodnik musi być przygotowany na NAJGORSZE! Musi być przygotowany wszechstronnie, czyli i mentalnie i psycho -fizycznie, jeśli chce się przez chwilę poczuć jak kandydat podczas prawdziwej Selekcji do Jednostki Wojsk Specjalnych!

pokonać dystans około 35-42 km w bieszczadzkim terenie z zadaniami specjalnymi. Trasy biegną zarówno szlakami, jak i na przełaj przez dzikie bieszczadzkie rejony, w tym szczyty, strome podejścia i zbiegi. Uczestnicy memoriału, tak jak żołnierze podczas selekcji, nie wiedzą, gdzie jest meta ani jaki dokładny dystans mają do pokonania. Utrudnieniem jest też brak punktów żywieniowych na całej trasie zawodów. Dodatkowo Maraton Selekcja dla uczestników z kategorii „mundurówka” wymaga ściśle określonego stroju oraz wyposażenia – w tym plecaka o wadze minimum 10 kg ale i to w kolejnych edycjach może ulec zmianie, bo każda edycja do tej pory przebiegała inaczej niż poprzednie, więc uczestnicy muszą być przygotowani na najgorsze! Zresztą tak jak kandydaci podczas selekcji. Jednak bieg to tylko część wyzwań stawianych przed zawodnikami. Poziom trudności zdecydowanie podnosi fakt, że uczestnicy nie wiedzą, jakie zadania na nich czekają ani na jakim etapie biegu będą realizowane. A czeka na nich wiele wyzwań m.in. konkurencje sprawnościowe, linowe i logiczne, punkty zadaniowe, pamięciowe, ważny jest też zmysł orientacji oraz umiejętność podejmowania decyzji - na jednej z edycji mogli decydować o przebiegu trasy.

Panuje ogólne przeświadczenie, że Maraton Selekcja jest skierowany głównie do żołnierzy. Jak jest naprawdę? Czy każdy może wziąć udział w Maratonie Selekcja? Maraton Selekcja jest dla wszystkich, którzy szukają przygody w biegach górskich i bieganie w „rajtuzach” już im nie wystarczy. Zwróciłem uwagę, że środowisko biegaczy górskich jest mocno zróżnicowane i wielu z nich szuka dla siebie… czegoś innego. Selekcja odpowiada na te oczekiwania. Jeśli jesteś np. fascynatem militariów, czy może rekonstruktorem jakiejś jednostki specjalnej, trenujesz dla siebie i marzyłeś kiedyś o wstąpieniu do Wojsk Specjalnych, ale życie napisało dla ciebie inny scenariusz – to ta przygoda jest właśnie dla ciebie. Tutaj możesz spotkać i poznać specjalsów, poznać rejon, w którym są prowadzone selekcje do Jednostek Wojsk Specjalnych oraz poznać historię pierwszego Dowódcy J.W. AGAT oraz ludzi, którzy byli na pierwszych selekcjach czy to do J.W. AGAT czy J.W. GROM. Zauważyłem w ostatnich edycjach Maratonu Selekcja, że więcej jest zawodników cywilnych niż żołnierzy czy funkcjonariuszy i wcale nie mają gorszych czasów! Limit czasu oraz zadania są tak przygotowane, żeby każdy, kto biega w górach czy czynnie uprawia turystykę górską był w stanie sprostać naszym wymogom. Jak należy przygotować się do Maratonu Selekcja?

Jest też strzelanie… Strzelanie jest nieodłącznym elementem Maratonu Selekcja od pierwszej edycji. W tym roku nie będzie inaczej! Zawodnik po dotarciu w rejon strzelnicy będzie miał obowiązek wykonać strzelanie w jak najkrótszym czasie, jednak nie dłuższym niż 15 minut. W przeciwnym wypadku zostanie zdyskwalifikowany i nie ukończy biegu. Czas będzie nadzorowany na strzelnicy przez organizatorów biegu - instruktorów z grupy 7.62 Group. Po wykonanym strzelaniu zawodnik otrzymuje od instruktora metryczkę z wynikami strzelania i kontynuuje bieg. W tym roku strzelamy z karabinów AR-15 które udostępnia nam 7.62 Group. To firma szkoleniowa spod Warszawy, w której trzon kadry instruktorskiej stanowią byli operatorzy zespołów bojowych J.W. GROM, którzy szkolili się i pracowali z najlepszymi jednostkami specjalnymi na świecie. Ich umiejętności zostały pozytywnie zweryfikowane na realnym polu walki. Uczestnicy zaliczali tor przeszkód, wspinali się na dwumetrową ścianę, przechodzili po równoważni, wspinali się za pomocą lin na wiadukt, czołgali się pod zasiekami, a po-

27


biegu, kije trekkingowe i inne elementy poprawiające komfort w zależności od pogody (czapka z daszkiem, rękawiczki).

Co do wskazówek to są takie 3 główne obszary, o których trzeba pamiętać, żeby się właściwie przygotować – podobnie jak do selekcji do Jednostki Wojsk Specjalnych:

Przez lata prowadziłeś selekcję do Wojsk Specjalnych. W jaki sposób Maraton Selekcja do niej nawiązuje? Co jest najważniejsze podczas Selekcji? Na selekcji idzie się „głową”. Podczas treningów, które są w planie treningowym, są bardzo trudne momenty, gdzie często pojawia się chęć rezygnacji, nie idzie coś, pojawiają się kontuzje i ogólne zniechęcenie. Ale dzięki temu kandydaci uczą się nie rezygnować, kiedy jest ciężko i to dzięki tym chwilom budują swoją pewność siebie, poprawiają swoją podświadomość, że jednak stać ich na więcej, że strefa komfortu nie jest dla nich w tym momencie. A im częściej zbliżają się do swoich granic, tym bardziej się one przesuwają dalej, pokazując, że można zrobić jeszcze więcej. Stąd pojawiło się moje powiedzenie: „Znajdź swoje granice wytrzymałości, pokonaj je, a osiągniesz więcej, niż wydawało ci się to możliwe”. Dzięki temu na selekcji ciężko będzie tylko na początku. Później już zapomina się skąd się przyjechało, że tak niedawno spało się jeszcze w łóżku w suchym, ciepłym pokoju, a teraz jest się w górach, gdzie jest zimno, pada deszcz, śnieg, wieje wiatr. Dlatego najważniejsze podczas pierwszych dni na selekcji czy godzin podczas Maratonu Selekcja jest szybkie dostosowanie się do nowych, ciężkich warunków. To jest tylko kilka dni, to jest chwila, o której niebawem będą tylko wspominać, że nie było tak ciężko jak ci się wydawało. To nie będzie już miało dla ciebie większego znaczenia. Jesteś na to przygotowany. „Mistrzowie odczuwają taki sam dyskomfort jak inni, tyle, że są bardziej wytrwali i potrafią go przełamać”.

Pierwszy obszar – fizyczny: Biegaj długie dystanse od 10 do 30 km–60-100 km tygodniowo, wzmacniaj ciało siłowo 2 x w tygodniu stosując metodę Full Body Workout (FBW), biegaj z obciążeniem 5-10 kg 3 x w tygodniu, łącz trening biegowy z ćwiczeniami siłowymi na trasie biegu, pilnuj okresów regeneracji (deload co 4-6 tygodni), stosuj progresję, dbaj o właściwe odżywianie i suplementację, postaraj się zrzucić parę kilo (jeśli jest z czego), będzie łatwiej i na przeszkodach i w górach, przygotuj swoją strategię odżywiania podczas zawodów, bo tam nie ma „bufetów” – więc możesz mieć ze sobą to, co potrzebujesz, żeby przetrwać bieg (choć tutaj może kiedyś wprowadzimy zakaz, żeby było bardziej zbliżone do Selekcji). Drugi obszar – mentalny: Jeśli jesteś już kilka dni przed Selekcją, poświęć czas na skupienie się nad planowaniem i przygotowaniem mentalnym do selekcji. Pierwszy człowiek na biegunie południowym, Roald Amundsen ze swoją ekipą, 14 grudnia 1911 roku dotarł do najbardziej wysuniętego na południe punktu świata i oto, co powiedział na temat szczęścia: „Zwycięstwo czeka na tego, kto ma wszystko poukładane, ludzie to nazywają szczęściem. Porażki może być pewien ten, kto jest nieprzygotowany. Ludzie nazywają to pechem”. Przygotowując się do selekcji do Wojsk Specjalnych pamiętaj, że najważniejszym elementem jest Twój umysł, bo to on będzie mówił ci, czy masz kontynuować przygotowania pomimo bólu, niekorzystnych warunków i obowiązków wynikających z życia codziennego. Błędem jest skupienie się tylko na przygotowaniu fizycznym. Nie koncentruj się na negatywnych myślach, zmartwieniach, zignoruj negatywne komunikaty, pozostań skoncentrowany nie na tym, co będzie i ile jeszcze, ale na tym co jest tu i teraz, rozmawiaj ze sobą (ale tak, żeby tego nikt nie słyszał), że nie jest tak ciężko, że dajesz sobie super radę, że jak nie ty to kto – fake it until you make it. Jak już jesteś u kresu sił, mów sobie: „Jeszcze jedna minutka, jeszcze 10 kroków, jeszcze jeden krok”. Uśmiechaj się, wzmacniaj pozytywnie. Trenowałeś po to, by nauczyć się nie rezygnować.

Wiem, że jesteś bardzo aktywny. Organizujesz przygotowania do selekcji do Wojsk Specjalnych, prowadzisz szkolenia indywidualne, konsultacje specjalistyczne, organizujesz eventy, podejmujesz coraz to nowe wyzwania. Wiąże się to z ogromnym nakładem pracy i środków. Co motywuje Cię do działania? Może ta odpowiedź nie będzie zadowalająca czy prawdziwa dla niektórych, zwłaszcza, że żyjemy w bardzo konsumpcyjnych, materialistycznych czasach, ale dla mnie zawsze, czy to podczas służby w wojsku czy dzisiaj, kiedy działam jako firma,

Trzeci obszar – wyposażenie: Buty – lekkie, do kostki, typu MID GTX (np. Salomon Cross Hike czy Salomon X ultra 3 Mid ) – czyli takie, które nie mają zbyt twardej ani zbyt miękkiej podeszwy, bo będziesz biegał po szlaku, w błocie, po kamieniach, z plecakiem i pokonywał przeszkody. Spodnie i bluza – luźne, typu militarnego. Plecak z obciążeniem – żeby dobrze przylegał do pleców, nie latał podczas biegu czy pokonywania przeszkód i nie powodował urazów pleców. Niektórzy używają butelek z wodą, wyciętych blach na wymiar plecaka - owiniętych, zabezpieczonych przed uszkodzeniem ostrymi krawędziami. Camel bak – żeby mieć dostęp do wody na każdym etapie

28


liczy się satysfakcja z osiągniętego wyniku. To, że moi podopieczni zdają testy, że udała się impreza, że są zadowoleni uczestnicy szkoleń, że dostaję codziennie masę wiadomości z pozytywnym feedbackiem na temat tego, co robię, że motywuję innych nawet w sposób pośredni… to mnie napędza do działania, bo widzę, że to, co robię, ma sens i jest zgodne z moim systemem zasad i wartości. Z czego jesteś najbardziej dumny, patrząc na ten bieg i na wszystkie poprzednie wydarzenia, które zorganizowałeś? Że pomimo ogromnych zawsze problemów organizacyjnych, bo są takie, przy każdej edycji były i wiem, że będą przy kolejnych, nasza idea i myśl przewodnia od pierwszej edycji jednak przetrwała, że Selekcja nie stała się to kolejną komercyjną imprezą. Że Fundacja Bieg Rzeźnika za każdym razem dokłada ogromnego serducha w pomoc przy jej organizacji, choć mają swoje górskie biegi o odmiennej lekko tematyce. Że co roku jest coraz więcej uczestników i że co roku wracają do nas te same osoby od 1 edycji głodne kolejnych wyzwań. Że jest zawsze z nami rodzina śp płk Berdychowskiego i pojawiają się żołnierze reprezentujący J.W. AGAT. Każdy event organizowany przeze mnie wspiera różne fundacje - czy to “Sprzymierzeni z Grom”, czy “Wspieram Cicho i Skutecznie” i cały mój dochód przekazuję na ich rzecz lub na rzecz samej organizacji. Że pomagają mi zawsze osoby, które robią to wolontariacko, bo jednak idea w każdym wydarzeniu jest dla mnie najważniejsza. Że do każdego tego eventu włączają się największe firmy militarno -sportowe w naszym kraju chcąc wesprzeć tego rodzaju przedsięwzięcie. Ale będę szczery teraz... po każdym takim evencie jestem tak wykończony, że mówię sobie, że to ostatni raz, że już nigdy więcej... ale po każdej misji tak zresztą mówiłem. Później przychodzą dobre słowa uczestników i osób wspierających i aż chce się robić dalej, póki jest zdrowie. Trudno organizuje się biegi górskie? Chyba każdą imprezę jest trudno zorganizować, jeśli chce się ją zrobić na bardzo wysokim poziomie lub dla wielu tysięcy uczestników. To jest cholernie ciężkie do ogarnięcia. I bez odpowiedniego sztabu ludzi, zaplecza logistycznego, partnerów, sponsorów, właściwej lokalizacji czy infrastruktury nie ma szans na powodzenie. Zresztą widzę tu podobieństwo do organizowania ćwiczeń czy poligonów w wojsku, zwłaszcza w tym wspomnianym obszarze odpowiednich osób funkcyjnych i logistyki chociaż na szczęście jest mniejsza kwitologia [hahahah]. Szanuję ogromnie takich organizatorów, bo poznałem to od zaplecza. Dlatego wywodząc się z Wojsk Specjalnych wolę organizować małe, kameralne ale konkretne eventy, żebym jednak osobiście mógł pilnować tej wysokiej jakości i idei.

Mjr rez. Wojciech Zacharków, szerszemu gronu znany jako „Zachar”, były żołnierz Wojsk Specjalnych, od 2011 roku do 2017 roku zajmował się organizowaniem selekcji do Jednostki Wojsk Specjalnych AGAT. Odpowiedzialny również za rekrutację do Jednostki, kursy bazowe i szkolenia specjalistyczne (snajper, medyk, pirotechnik, kierowca, dowódca sekcji, radiotelegrafista). Ponadto odpowiadał za szkolenia strzeleckie, wysokościowe,kursy przetrwania, kursy śmigłowcowe, szkolił kadry instruktorskie w narciarstwie i wspinaczce. W czasie 20-letniej służby uczestniczył w 4 misjach bojowych (Irak 2x, Afganistan, Czad). Za udział w misjach odznaczony zostałem min. „KRZYŻEM ZASŁUGI ZA DZIELNOŚĆ”. Od 2017 prowadzi własną firmę „Zachar Training Group” która zajmuje się kompleksowym przygotowaniem kandydatów do egzaminów do Wojsk Specjalnych. Pomysłodawca i współorganizator „Maratonu – Selekcja”- Memoriał im. płk Sławomira Berdychowskiego, organizator polskiej edycji „The Murph Challenge Poland”.

V Maraton Selekcja data: 9 października 2021 dystans: 30-40 km limit czasu: 8 h Celem Maratonu SelekcjA jest uczczenie pamięci płk Sławomira Berdychowskiego – Twórcy i Pierwszego Dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT (JWA) oraz kierownika pierwszej selekcji do JWA.

zapisy: www.maratonselekcja.pl

Z Zacharem rozmawiała Żaneta Kalbrun

29


8-10 października 2021, Cisna

IX ultraMaraton

Bieszczadzki

Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości czy Bieszczady rzeczywiście najpiękniejsze są jesienią to musi się koniecznie tam wybrać, żeby się upewnić. Natomiast tych, którzy już tam byli, przekonywać nie trzeba. Oni już to wiedzą, że dla takich widoków warto wracać! Czy ktoś był i widział, czy nie był a chce zobaczyć - zapraszamy wszystkich, bez wyjątku!

30

Dystanse: • 90 km • 52 km • 26 km • 14 km • biegi dla dzieci


Trasy są przygotowane dla wszystkich: 90 km dla wytrawnych ultrasów, 52 km dla takich, którzy już coś po górach biegali oraz 26 km i 14 km dla początkujących i tych, którzy lubią pobiegać krócej, ale za to bardzo szybko. Zakładamy, że wrócą także biegi dla najmłodszych.

Tegoroczny, dziewiąty już ultraMaraton Bieszczadzki odbędzie się w dniach 8-10 października. Do wyboru będą biegi na dystansach: 14 km, 26 km, 52 km oraz 90 km - czyli te same, co w ubiegłych latach, zwane czasem żartobliwie: długim ultramaratonem, ultramaratonem, półultramaratonem i ćwierćultramaratonem. Dla tych, dla których zwykłe bieganie to za mało damy również szansę na udział w kolejnej edycji Maratonu Selekcja. Mamy nadzieję, że IX ultraMaraton Bieszczadzki odbędzie się w normalnym trybie. Na tych samych trasach co rok temu. Zakładając, że nie zaleje nas kolejna fala zarazy.

Całość jesiennej imprezy to przede wszystkim unikalna atmosfera łącząca wszystkie wspomniane wątki. Zupa grzybowa na bieszczadzkich prawdziwkach i piwo (oczywiście także to bez %) na mecie, szansa na przybicie piątki z bieszczadzkimi misiami na trasie, piękne widoki, kolorowy las i gwieździste, prawie bezksiężycowe bieszczadzkie niebo. Wszystko to, co sprawia, że co rok chce się tam wracać!

Bieganie po jesiennych Bieszczadach to wyzwanie i przygoda. Cudna, jesienna sceneria, często soczyste, zasysające bieszczadzkie błoto, na ogół ładna jeszcze o tej porze roku pogoda - wszystko to, wraz z profesjonalna obsługa biegu czyni tą imprezę atrakcyjną zarówno dla biegaczy, którzy walczą o nagrody jak i dla amatorów i biegowych turystów, którzy po prostu lubią pobiegać w dobrym towarzystwie.

Do zobaczenia na jesiennych, bieszczadzkich trasach biegowych w drugi weekend października! Zapisy: www.maratonbieszczadzki.pl

31


32


IX ultraMaraton

Bieszczadzki

8-10 października 2021, cisna

90 km

52 km

Start: 8.10. 2021, Cisna Meta: Cisna Limit czasu: 18h Suma podbiegów/zbiegów: D+3580m/D-3580m

Start: 9.10. 2021, Cisna Meta: Cisna Limit czasu: 10h 30min Suma podbiegów/zbiegów: D2250m/D-2250m

26 km

14 km

biegi dla dzieci

Start: 9.10. 2021, Cisna Meta: Cisna Limit czasu: 4h Suma podbiegów/zbiegów: D+620m/D-620m

Dystans: między 70m a 1000m Dystans jaki zawodnicy mają do pokonania uzależniony jest od wieku uczestników Start: Cisna, godz. 15:00

Start: 9.10. 2021, Cisna Meta: Cisna Limit czasu: 6h Suma podbiegów/zbiegów: D+1120m/D-1260m

33


DALEJ NIŻ MARATON SKLEP BIEGACZA / BUTY Z AMORTYZACJĄ

DA R M W YSYOWA ŁKA

PRENUMERATA

144

STRONY X

SKLEP.KINGRUNNER.COM

6

NUMERÓW CENA 137,40 ZŁ

DOŁĄCZ W DOWOLNYM MOMENCIE! 34


EKO BIEGANIE Troska o środowisko naturalne od samego początku była dla nas – organizatorów, jednym z najważniejszych elementów naszej działalności. Lata doświadczenia w organizacji imprez biegowych sprawiły, iż z roku na rok z sukcesem udaje nam się realizować kolejne proekologiczne wyzwania, a Biegacze biorący udział w organizowanych przez nas wydarzeniach stają się coraz bardziej świadomi powagi tych działań, w których sami chętnie uczestniczą, namawiając do tego również swoje rodziny i przyjaciół. Obecnie możemy już chwalić się sukcesami naszej proekologicznej działalności. Cały nasz zespół, wkłada w to sporo pracy. Pomysłów na nowe, lepsze rozwiązania szukamy wszędzie. Na bieżąco staramy się śledzić materiały traktujące o ekologii, eko – bieganiu. Organizujemy „burzę mózgów” w naszym teamie, szukając nowych pomysłów i nowego, świeżego spojrzenia na zagadnienia związane z ekologią. Jesteśmy także otwarci na wszelkie sugestie ze strony uczestników naszych biegów, gdyż wiemy, że biegacze kochają przyrodę i się o nią niezwykle troszczą. O tym niejednokrotnie mogliśmy się przekonać. Wiemy bowiem, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, zwłaszcza w górach, często idzie w parze z ogromnym szacunkiem wobec otaczającej przyrody. Za to jesteśmy wszyscy w pewien sposób współodpowiedzialni. W naszych regulaminach znalazły się zapisy, które zobowiązują zawodników do dbania

o środowisko, a także informujące o konieczności posiadania podczas biegu własnych kubeczków/bidonów. Na punktach żywieniowych zlokalizowanych na trasach poszczególnych biegów, staramy się znacząco ograniczać zużycie kubków jednorazowych. Punkty zaopatrujemy w wodę w zwrotnych butlach wielokrotnego użytku. W trakcie trwania naszych imprez, dbamy o prawidłową segregację śmieci, a na punktach żywieniowych znajdują się worki na śmieci, o których lokalizacji biegacze są przez nas informowani. Oczywiście, po każdych zawodach, osoby do tego wyznaczone są odpowiedzialne za sprawdzenie tras i usunięcie z nich ewentualnych odpadów. Dzięki temu, po zakończonej imprezie, wszystkie trasy biegowe są pozostawione nawet w lepszym stanie, niż je zastaliśmy przed eventem. Ponadto, do znakowania tras poszczególnych biegów używamy strzałek wielokrotnego użytku, które zastąpiły popularne, powszechnie stosowane taśmy jednorazowe. O ekologii myślimy również podczas przygotowania pakietów startowych dla uczestników naszych biegów. Dlatego też, zawartość pakietów umieszczamy w trwałych, materiałowych workach wielokrotnego użytku, odzież firmy Attiq, znajdująca się w pakietach jest spakowana w gustowne, papierowe eko-opakowania a współpracując z firmami dostarczającymi nam produkty o krótkim terminie spożycia ograniczamy marnowanie żywności.

35


RUNMAGEDDON

36


37


na

o w t c i n ś e dl

a n s i c i!

b z e z s zaw 38

m a z c a g ie

WSP IE RA MY BIE GI W BIE SZCZ A DA C H.


Polska-Słowacja Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

39


VII Festiwal Biegu Rzeźnika 28 maja - 5 czerwca 2021 Patronaty:

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

Sponsorzy:

Partnerzy:

Wydawnictwo Turystyczne

Patroni medialni:

KORSO

GÓRYDLA

SANOCKIE

CIEBIE.PL

KORSO sanockie.pl

Partnerzy foto:

40

Profile for Bieg Rzeźnika

VII FESTIWAL BIEGU RZEŹNIKA, Magazyn Rzeźnik 2021  

VII FESTIWAL BIEGU RZEŹNIKA 28 MAJA - 5 CZERWCA 2021, CISNA https://www.biegrzeznika.pl/ Biegi, które odbędą się na VII Festiwalu Biegu Rz...

VII FESTIWAL BIEGU RZEŹNIKA, Magazyn Rzeźnik 2021  

VII FESTIWAL BIEGU RZEŹNIKA 28 MAJA - 5 CZERWCA 2021, CISNA https://www.biegrzeznika.pl/ Biegi, które odbędą się na VII Festiwalu Biegu Rz...

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded