__MAIN_TEXT__

Page 1

Кам’янець-Подільська МЦБС Центральна міська бібліотека імені Костя Солухи Методико-бібліографічний відділ

Вир історії і містифікації 65 років від дня народження Юрія Винничука Біобібліографічна довідка

2017


Матеріал підібрала і надрукувала бібліограф міської центральної бібліотеки імені Костя Солухи О. Дачковська


Біографія Юрія Винничука Юрій Винничук – одна з наймасштабніших постатей сучасного українського літературного процесу: блискучий дорослий і дитячий письменник, поет, перекладач, упорядник, актор, редактор, колумніст, містифікатор, засновник театрукабаре, знавець жіночих і дитячих душ. Народився 18 березня 1952 році у Станіславові. У 1973 закінчив заклад, який нині називається Прикарпатським університетом імені В. Стефаника, але незабаром перейменується на Університет імені того студента, який убив яйцем Януковича. З 1974 перебрався до Львова і став вивчати життя у ролі вантажника, фарцовщика, сутенера, художникаоформлювача. 1987 р. організував естрадну групу «Не журись!», з якою гастролював і для якої писав пісні та сценарії. 1990 р. покинув театр і разом зі Стефком Оробцем створили «Кабарет Юрця і Стефця». З 1991-го до 1994-го завідував відділом у газеті «PostПоступ», а з 1996-го почав видавати газету «Гульвіса», котра проіснувала до літа 1998 р. З грудня 1997 р. працює у відновленій газеті «Поступ». З 1998 щотижня пише сторінку Юзя Обсерватора, завдяки якій мусив пережити дванадцять судових процесів. Автор зб. поезій «Відображення» (1990), зб. прози «Спалах» (1990), «Вікна застиглого часу» (2001), «Місце для Дракона» (2002, 2004), повістей «Ласкаво просимо в Щуроград» (1992), «Діви ночі» (1992, 1995, 2003), «Житіє гаремноє» (1996, 1999, 2002), роману «Мальва Ланда» (2003, 2004) та «Весняні ігри в осінніх садах» (2006), краєзнавчих книг «Легенди Львова» (шість видань 1999-2004), «Кнайпи Львова» (чотири видання 2000–2004), «Таємниці львівської кави» (2001, 2003, 2004), міфологічної енциклопедії «Книга бестій» (2003). Упорядник антологій: української фантастики ХІХ ст. «Огненний змій» (1989), української літературної казки «Срібна книга казок» (1993), творів українських письменників про чортів


«Чорт зна що» (2004), серії книг «Юрій Винничук презентує», «Казкова скарбниця», «Fest-проза». Твори перекладені в Англії, США, Канаді, Аргентині, Франції, Німеччині, Хорватії, Чехії, Сербії, Польщі, Японії, Білорусі, Росії. За казками знято два мультфільми. Автор дитячої книжки «Історія поросятка» (2005).

Твори Юрія Винничука

Винничук Ю. Аптекар : роман / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2015. – 448 с. Події нового роману Юрія Винничука «Аптекар» відбуваються у 1646-1648 роках спочатку у Венеційській республіці, а далі – у Львові. Історичне тло уміло використане для захопливої гри в дійсне-недійсне, де персонажі історичні сусідять з вигаданими, а їхні складні стосунки формуються у любовні трикутники. Фантазійні описи звучать як реальні, авторська вигадка відходить на другий план, змушуючи читача вірити у світ, витканий зі сну.


Винничук Ю. Балакуче яблуко : казка / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2017. – 24 с. Це четверта книга із серії казок про веселі пригоди уже знайомих нам двох чеберяйчиків – Гоплі та Піплі. Чи вміє яблуко розмовляти? Хто така Ая і чому вона опинилася в ліжечку Піплі? Як Піпля взимку ласував морозивом? Про це і ще про багато цікавого ви дізнаєтеся, прочитавши книжку відомого українського письменника Юрія Винничука, а кумедні малюнки чудової художниці Юлії Пилипчатіної допоможуть оживити в уяві маленьких читачів цих незвичних героїв.

Винничук Ю. Весняні ігри в осінніх садах : роман / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо,2013. – 313 с. Роман «Весняні ігри в осінніх садах» переміг 2006 року в номінації «Книга року ВВС». Це глибоко інтимний і відвертий твір, у якому зі зворушливою проникливістю постають одвічні проблеми Любові й Смерті. Тема кохання і пристрасті займає тут провідне місце. Але пристрасть, яка спонукає до самогубства, зумовлює і своєрідну композицію твору: навколо головного героя групуються інші герої – його коханки.


Винничук Ю. Вікна застиглого часу : оповідання / Ю. Винничук. – Львів, 2012. – 208 с. «Вікна застиглого часу» – це магічний реалізм по-українськи, замішаний на легендах, фольклорі, романтиці спогадів, приправлений справжнім балаком, яким вміє писати лише Юрій Винничук. Легка і барвиста українська мова плюс використання етнічної галицької моделі спілкування – ось рецепт авторського стилю по-винничуківськи. Події книги розгортаються у невеликому Станіславі другої половини минулого століття. Короткі оповідання і новели з життя різних людей створюють єдине полотно, хоч і не надто епічне, проте гармонійне і цілісне. Світ уяви поєднав правду і вигадку, щоби по-дитячому просто витлумачити все складне і незрозуміле. Герой не соромиться ділитись із читачами своєю безпосередністю і дитячою наївністю, знайомить з родиною та її загадками. Винничук Ю. Галицька кухня / Ю. Винничук. – Львів, 2014. – 496 с. Разом із компанією «ФЕСТ!» «Видавництво Старого Лева» видало незвичну кулінарну книгу «Галицька кухня», своєрідну енциклопедію кухні, готування, історії, ресторанного бізнесу та біографії найзнаковіших українцівсучасників. Це – подарункове видання, багато ілюстроване фотографіями, яке репрезентує культурологічний пласт, традиції кухні та сімейних рецептів. Книга не лише розкриє таємниці галицької кухні й познайомить читачів зі смачними


делікатесами Галичини, але й розповість про людей, що готують ці страви. Тож на сторінках видання можна знайти рецепти у виконанні Тараса Чубая, Кузьми Скрябіна, Наталії Іваничук, Павла Шеремети, Євгена Глібовицького, Тараса Прохаська, Мар'яни Савки, Оксани Караванської, Олександри Коваль та інших відомих персоналій.

Винничук Ю. Ги–ги–ги : оповідання / Ю. Винничук . – Київ : Фоліо, 2015. – 345 с. Перед вами книжка, яка складається здебільшого з творів написаних у жанрі чорного гумору й абсурду. Писалися вони переважно у 70-80-х роках і не призначалися для публікації. Проте гуляли по руках без зазначення авторства у самвидаві, потрапляли у руки КҐБ, викликаючи у недремних працівників невидимого фронту жвавий інтерес і спроби за будь-якої ціни здобути ще й їхнього автора.

Винничук Ю. Груша в тісті : роман / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2015. – 349 с. Автобіографічний роман Юрія Винничука «Груші в тісті» видавався неодноразово і завжди мав великий успіх. У ньому автор розповідає про Львів кінця 1970-х – початку 1980-х років, тобто про свою молодість: коли він фарцував (цікаво, чи всі молоді зараз знають, що це), вчився в інституті, служив у лавах армії і...


любив. Любив усе – дівчат, друзів, поезію, пригоди... тобто саме життя. Тому у «Грушах...» – безліч історій, наповнених шаленим гумором (не завжди цнотливим), деколи майже вар’ятством, львівським колоритом і навіть пікантними подробицями життя львівської богеми 70-80-х років минулого століття. Винничук Ю. Діви ночі : роман / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2016. – 324 с. «Діви ночі» – один з найвідоміших бестселерів української літератури. За визначенням критиків – це перша українська кримінальна повість, написана за всіма законами жанру. Світ повій і кримінальних злочинців, партійних босів і збоченців – все це знайдете саме у «Дівах ночі». І нарешті в повному, а не спотвореному редакторами, обсязі.

Винничук Ю. Житіє гаремноє : роман / Ю. Винничук. – Київ, 2016. – 192 с. Свого часу цей твір наробив багато галасу і навіть спричинив скандал. Надруковані у львівській газеті «Post-Поступ» під назвою «Житіє гаремноє», «щоденники Роксолани» збурили «свідому» українську інтелігенцію. І мало хто зрозумів, що це літературна містифікація, настільки достовірним виглядав текст. Отже, представляти цю легендарну і скандальну книжку немає сенсу вона вже давно відома читачам. А тепер виходить у подарунковому виданні.


Винничук Ю. Історія одного поросятка : казка / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2005. – 24 с. Але ж і хвацьке Поросятко!.. Розвалило королівський палац, поклало трупом дванадцять лютих розбійників, стало капітаном піратського корабля... Ви ще не читали про нього?.. Мама мія!.. Адже «Історія одного поросятка» – без сумніву, найкращий у світі «поросячий» бестселер! Написав його чудовий український письменник Юрій Винничук, а ілюстрації створив натхненний гуцульськими кахлями визнаний майстер книжкової графіки Олег ПетренкоЗаневський. Винничук Ю. Казки зі Львова / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2017. – 24 с. У цій веселій, з кумедними малюнками книжці відомого українського письменника Юрія Винничука розповідається про те, як поводяться примхливі львівські комини і що буває, коли комин образиться; про старого який мешкав на Клепарові й щодня грав на катеринці, та про шпака Діонизія і львівське радіо; а також про те, як велика родина левів у Африці скуштувала смачнючого пирога з вишнями, що спекла Лесикова бабуся у Львові, відмовилася від м'яса і вчинила демонстрацію, вимагаючи лише бабусиних пирогів.


Винничук Ю. Легенди Львова : роман / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2015. – 349 с. Це книга, за якою львів’яни і не тільки вони, тужили давно. Її герої – король Данило і блазень Олелько, король Лев і славний бургомістр Зиморович. Львівські відьми, ч орти, духи, водяники, скнилівські мудрагелі та сьвірки населяють цю книгу. Давній казковий Львів українців, поляків, євреїв, вірмен та інших народів постає перед нам и, як унікальне явище світової культури, джерело багатющого міського фольклору та життєрадісного гумору.

Винничук Ю. Лежень : казка / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2016. – 32 с. В одному замку завелися Страхи. Що тільки не робив король, але нічого подіяти не міг – нікуди Страхіття не уходили і не давали спокою мешканцям замку. Повиганяти чудовиськ зголосився хлопець, якого називали Лежнем, бо він весь час лежав. А за свій подвиг він попросив лише одне - щоб його весь час годували варениками, так він іх полюбляв. Що було далі? Це ви і дізнаєтесь з книжки.


Винничук Ю. Мальва Ланда : роман / Ю. Винничук. – Київ : Спадщина Інтеграл, 2002. – 464 с. Значний за розміром й багатий на літературні досягнення роман «Мальва Ланда» став квінтесенцією безмежної фантазії Юрія Винничука, його сміливого гумору та спокусливого еротизму. Цей твір насичений дивовижними персонажами, сюрреалістичними мареннями та хвилюючими поворотами сюжету. Дія його відбувається на фантазійній сміттярці, яка населена симпатичними потворами – клаками, жарівляками, дротяними удавами, привидами, русалками; там є Море Борщів і там подають каву по-сміттярському... Але не все так смішно. Написаний на початку 1990-х, цей роман видався на диво сучасним. Ось рядки з нього: «... – Свобода, за яку не пролили жодної краплі крові, не має вартости. Її не можна оцінити. – Чи мало крові пролили досі; – спитав князь. – Ту кров пролили інші покоління... Потрібна свіжа кров... Війна очищуюча і об’єднуюча, війна, як дощ після посухи, скропить націю кров’ю і злютує її в один міцний кулак. Схід і Захід повинні стати одним цілим...» Чи міг хтось уявити, що ці слова виявляться пророчими Винничук Ю. Метелик вивчає життя : казка / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2017. – 24 с. Це п'ята книжка із серії казок про веселі пригоди уже знайомих нам двох чеберяйчиків – Гоплі та Піплі. До садочка, де відпочивали чеберяйчики, залетів великий метелик. Він щойно народився і


вирішив якомога швидше вивчити життя, адже він – метеликодноденка. Чому сонце кругле, а не квадратове? Чому небо блакитне, а не зелене, як трава? Чому, коли нюхати квіти, завжди крутить у носі?.. Чи знайшли чеберяйчики відповіді на метеликові запитання і які пригоди сталися з ними потім, дізнаєтеся із книжки відомого українського письменника Юрія Винничука. Винничук Ю. Місце для дракона / Ю. Винничук. – Київ : Чорні вівці, 2016. – 96 с. Що станеться, коли народові буде замало смерті змія, бо зло ним не вичерпалось? Що буде, коли він кинеться шукати й інші джерела зла? Одного дракона на всю державу замало. Де взяти ще стільки драконів, аби кожен мав кого розіп’ясти? Де взяти стільки юд, аби мали на кого перекласти провину? Коли народ не має кого проклинати – сили його підупадають. Боже! Пошли нам драконів! Винничук Ю. Нічний привид : роман / Ю. Винничук. – Київ : Піраміда, 2007. – Третій том із серії «Готика» «Нічний привид», куди увійшли оповідання українських письменників XIX сторіччя про потойбічний світ і з'яви духів, про чортів і відьом, упирів та вовкулаків, є продовженням антологій «Потойбічне» та «Огняний змій».


Винничук Ю. Потойбічне : проза / Ю. Винничук. – Львів, 2005. – 464 с. «Ґотична проза» – нова серія видавництва «Піраміда». І розпочинається вона антологією української ґотичної прози ХХ століття «Потойбічне». Упорядник Юрій Винничук не тільки помістив до антології твори класиків Івана Франка, Василя Стефаника, Богдана Лепкого, Михайла Яцкова, Гната Хоткевича, але й розшукав для цього видання маловідомі твори, які публікувалися у довоєнних та зарубіжних часописах, відкривши таким чином новий недосліджений пласт нашої літератури. Винничук Ю. Спалах : оповідання, повісті / Ю. Винничук. – Київ, Рад. письменник, 1990. – 349 с. До книги молодого прозаїка увійшли твори, що за своїм жанром належать до пригод та фантастики. В повісті «Королевич–машкара» діють не тільки реальні герої, але й добрі та лихі чарівниці, відбуваються чудесні перетворення на фоні звичайного, буденного життя. Повість «Місце для дракона» переносить нас у Галичину часів середньовіччя. І тут дійсність та казка тісно переплелися довкола головних героїв – люботинського князя, пустельника, лицаря Лавріна і… доброзичливого дракона. Складні взаємостосунки між людьми, переплетіння реальності й фантастики, пошук моральності в людині притаманні оповіданням письменника.


Винничук Ю. Таємниці львівської горілки : роман / Ю. Винничук. – Львів, 2006. – 256 с. Краєзнавча книга Юрія Винничука пропонує мандрівку у світ міцних напоїв. Що пили і як пили в давній Україні, пияцькі звичаї і традиції, народна філософія і веселі трафунки, історія міцних напоїв у Галичині та Львові. А ще Ви потрапите за стіл до польської шляхти, помандруєте по українських корчмах і російських кабаках, перехилите шпагатів ку з дякамипиворізами, катранівку – з козаками, рому – в товаристві мочемордія, а цьмаґу – із львівськими батярами. Дієтеся, як горілка боронила Львів, та про історію легендарної горілки Бачевського, спадкоємцем традицій якого став Львівський лікеро-горілчаний завод.

Винничук Ю. Таємниці львівської кави : роман / Ю. Винничук. – Львів, 2014. – 208 с. Львів – місто з ароматом кави, особливого напою, що змінює настрій і долю людини. Адже саме за горнятком запашної кави ухвалюють важливі рішення, освідчуються в коханні. Кава і Львів – це дві легенди, поєднані в єдине ціле. З книгою «Таємниці львівської кави» ви здійсните навколосвітню подорож, опинитеся у найкращих львівських кав’ярнях минулого й сучасного та навчитеся готувати найсмачнішу, найароматнішу і найромантичнішу львівську каву.


Винничук Ю. Танго смерті : роман / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2012. –348 с. Події у романі «Танго смерті» розгортаються у двох сюжетних зрізах. У довоєнному Львові та під час Другої світової війни четверо друзів – українець, поляк, німець і єврей, батьки яких були бійцями армії УНР і загинули 1921 року під Базаром, – переживають різноманітні пригоди, закохуються, воюють, але за будь-яких катаклізмів не зраджують своєї дружби. Паралельно у наші дні відбуваються інші події з іншими героями. І не лише у Львові, але й у Туреччині. Обидві сюжетні лінії сходяться докупи у несподіваному фіналі. Винничук Ю. Цензор снів : роман / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2016. – 319 с. У романі «Цензор снів» Юрій Винничук вибудовує перед читачем захоплюючий сюжет, у якому герої, поринаючи, в лабіринти пам'яті, щойно у несподіваному фіналі розкриваються повністю. Герої озираються на своє життя, яке припало на добу тоталітарних режимів, і звіряються у різних способах виживання - від цинічного до шляхетного. Водночас така карколомна мандрівка в минуле приносить багато несподіванок. Роман «Цензор снів» – твір багатошаровий, інтригуючий і актуальний, де тривожний настрій змішується з гротеском, шокуючі відкриття з метафоричними алюзіями, натуралістичні описи з гостросюжетними елементами.


Винничук Ю. Чеберяйчики Гоплі та Піплі : казка / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2015. – 24 с. Це перша книжка із серії казок про веселі пригоди двох чеберяйчиків – Гоплі та Піплі. Чеберяйчики давно відомі як персонажі української міфології, але у цих казках ми вперше можемо з ними познайомитися ближче. Гопля і Піпля вирішили збудувати хатку. А що із цього вийшло, дізнаєтеся з книжки відомого українського письменника Юрія Винничука, ілюстрованої чудовою художницею Юлією Пилипчатіною.

Винничук Ю. Чудернацькі казки / Ю. Винничук. – Київ : Фоліо, 2017. – 24 с. Із нової книжки відомого українського письменника Юрія Винничука ви дізнаєтеся про те, як мандрівна Ковбаска упоралася зі злою Відьмою, про ніколи не існуючого пана Таляпса, який любив ходити по калюжах і робити ногами «таляпс, таляпс!», про мешканців мармуляди - Жовтого Марамульда та маленьких Марамульок, а також про пана Зюмзюма, що нібито мав синє волосся і кучеряві очі й ніяк не міг потрапити до власної хати...


Наша адреса: Україна 32300, Хмельницька обл., м. Кам’янець-Подільський, вул. Князів Коріатовичів, 3 Тел. : (03849) 2-44-52 Е-mail : k-pmcbs@ukr.net

Profile for biblioteka

Юрій Винничук  

Вир історії і містифікації 65 років від дня народження Юрія Винничука Біобібліографічна довідка

Юрій Винничук  

Вир історії і містифікації 65 років від дня народження Юрія Винничука Біобібліографічна довідка

Advertisement