Page 1

KALĖDŲ PAGALBININKAS

2017 m. Kalėdos, Nr. 14

BEATA PATARIA: SUPLANUOK IR ATSIPALAIDUOK! GABRIELIUS LIAUDANSKAS-SVARAS: Nuoširdumo trūkumą atperkame daiktais GIEDRIUS SAVICKAS: Pagrindinis šv. Kūčių ingredientas – šeima

PASIDARYK PATS: Advento kalendorius

MEDŽIOTOJO, ŪKININKO IR ŽVEJO KALĖDŲ STALAI

KŪČIŲ PATIEKALĄ GAMINK KARTU SU:

EGLE GABRĖNAITE RŪTA ŠČIOGOLEVAITE VYTAUTU GRUBLIAUSKU VIOLETA BAUBLIENE

VALGOMOS DOVANOS VISIEMS

43 receptai


PAGALIAU PRENUMERATA Prenumeruokite žurnalą 2018-iesiems metams.

Daugiau jokios medžioklės parduotuvėse ar spaudos kioskuose - užtikrinta kelionė į JŪSŲ pašto dėžutę 5 kartus per metus. Užsisakykite sau, padovanokite mamai, seneliui, kaimynei ir priminkite draugams.

Prenumeruokite žurnalą visuose „Lietuvos pašto“ skyriuose arba www.prenumeruok.lt


AUTORĖ IR KŪRYBOS VADOVĖ

© Beata Nicholson © UAB „Beatos virtuvė“ PROJEKTO IR MENO VADOVĖ

Laura Kalvelytė-Murinienė REDAKTORĖ

Gabjota Alūzaitė TEKSTŲ AUTORIAI:

Beata Nicholson Anna Vanagė Vilma Janulytė Ieva Pikžirnytė Agnė Žemaitytė Laura Kalvelytė-Murinienė Gabjota Alūzaitė MAISTO REDAKTORĖS:

Beata Nicholson Ieva Pikžirnytė FOTOGRAFAI:

Dovilė Jakštaitė Judita Kuniskytė Linas Žukauskas Kęstutis Vanagas Tomas Viršilas ILIUSTRACIJŲ DAILININKĖ

Povilė Šlepetytė KALBOS REDAKTORĖ

Jūratė Šamelienė DIZAINAS:

Živilė Adomaitytė Rasa Vaitkunskaitė REKLAMA

Vilma Janulytė vilma@beatosvirtuve.lt ASISTENTĖS:

Ugnė Aukštakalnytė Inga Matevičiūtė LEIDĖJAS

© UAB „Beatos virtuvė“ Gedimino pr. 27 LT-01104, Vilnius redakcija@beatosvirtuve.lt, www.beatosvirtuve.lt BeatosVirtuve SPAUSDINO

UAB „Lietuvos ryto spaustuvė“ Gedimino pr. 12A, Vilnius 2017 m. Kalėdos, Nr. 14 ISSN 2351-6747 VIRŠELYJE

Dovilės Jakštaitės nuotrauka Postprodukcija Kristinos Kekės Tiražas 20 000 egz. Už reklamos turinį ir kalbą redakcija neatsako.


Šiame gausos laikmetyje, kai visko tiek daug – nuomonių, pasiūlymų, iniciatyvų, galimybių, sudėtingiausia yra išlaikyti pusiausvyrą ir nepargriūti veidu į daiktus, visa galva nepasinerti į triukšmą. Aš dažnai pasijuntu tarytum karščiausiu skalbimo ir greičiausiu gręžimo režimu veikiančioje skalbimo mašinoje: iš visų pusių byra priminimai, kvietimai, pasiūlymai... Tada sau pasakau: „Palaukit, sustokit.“ Atsidarau tos skalbimo mašinos dureles, išlipu, pasipurtau ir giliai pakvėpuoju per nosį. Kas iš tiesų yra svarbu? Kas man reikalinga? Šiandien sakau „ne“ keturiolikos patiekalų degustacinei vakarienei prašmatnių lempų šviesoje, aptarnaujant penkiems padavėjams, nes ryto košė su

6

vaikais prie savo namų stalo šeštadienį man yra šimtą kartų brangesnė. „Ne“ sakau naujam paltui, apie kurį man atkakliai primena feisbukas, nereikia ir tos premjeros, ir parduotuvė viena kita tikrai gali likti neaplankyta. Nes geriausi dalykai pasaulyje yra paprasti, visiškai paprasti. Man beveik neįdomu aštuonios ikrų rūšys, tačiau labai svarbi kiekvienais metais Kalėdoms ruošiama silkė su porais ir morkomis. Aš nenoriu sugalvoti visiškai netikėto ir ypatingo kalėdinės anties įdaro, nes man ji su grikiais ir raugintais kopūstais yra skaniausia. Ir nė neketinu kepti aštuoniolikos naujų pyragų su aguonomis, nes vis tiek kepsiu tuos pačius imbierinius sausainius.


Tokios yra mano šventės – be maivymosi ir didelės koncentracijos į paviršių, rūpinantis tik tuo, kas iš tiesų yra pritaikoma ir padeda geriau suplanuoti bei suvaldyti šventinį pasiruošimą. Žinoma, kasmet norisi žiupsnelio naujienų – prieskonių, kurie gyvenimą paverčia spalvingesniu, įdomesniu ir labiau jaudinančiu. Baigdama noriu pasidžiaugti ir save pagirti, kad prieš trejus metus užsispyriau ir įtikinau savo supermoteris imti ir išleisti pirmąjį žurnalo numerį. Buvo nuostabu, gera kurti ir šį numerį – jaukiai, šiltai, be nereikalingų pamušalų ir triukšmo. Tokių ir linkiu jums švenčių: paprastų, tikrų, su trupučiu naujovių ir su daug patikrintų gerų dalykų. O jei pasirodys,

kad jus vėl įsuko greitai besisukantis būgnas, sustokite, išlipkite, pasipurtykite, išsitieskite ir kvėpuokite per nosį: geriausi dalykai yra paprasti. Su šventėm!

7


Šv. Kūčios

12

Nuotraukos KĘSTUČIO VANAGO ir DOVILĖS JAKŠTAITĖS.

Pagrindinis šv. Kūčių ingredientas – susirinkusi šeima. O ką turi ant stalo, to ir pakanka. Mano manymu, tai yra vakaras, kuriam nereikia prabangos. Šiais laikais didžiausia prabanga yra susitikimas. Tegul ta prabanga būna laikas, kurį skiriame vieni kitiems. Man labai patinka, kad mūsų šv. Kūčių patiekalai nesikeičia jau 30 metų. Tas pats stalas, tie patys valgiai – toks pastovumas šiame lekiančiame amžiuje tikrai svarbus. Visada ant stalo būna tie patys dvylika patiekalų. Nei daugiau, nei mažiau. Kaip dvylika mėnesių ir dvylika apaštalų. Džiaugiuosi, kad ant mūsų šeimos stalo per šią šventę neatsiranda krevečių, bet visada būna keletas rūšių geros, tikros, riebios, su galva pirktos ir namie išskrostos silkės su įvairiais pagardais. Visada būna keptos miltuose apvoliotos menkės ir burokėlių, džiovintų vaisių kompoto ir spanguolių kisieliaus. Taip pat privalomi kūčiukai su aguonų pienu, nuo kurio visiems norisi miegoti. Sykį su šeima šventėme ne namuose, o svečiuose. Ant stalo puikavosi tortas, bet nebuvo kūčiukų. Ir iš karto šventė kitokia. Kūčiukai kūčiukais, o štai be ko tikrai neįsivaizduoju šv. Kūčių, tai be plotkelės laužymo. Plotkelės pasidalijimas ir jos laužymo garsas nuo pat vaikystės man pats gražiausias dalykas šiame sakraliame vakare. Pradėdami švęsti persižegnojame, vyriausias šeimos narys – teta – sukalba maldą ir pradeda dalyti plotkelę. Ant mūsų stalo nebūna alkoholio, neveikia televizorius, žmonių susirenka daugiau nei paruošiama patiekalų, vyksta ilgas kaip naktis pasisėdėjimas. Mes buriame, lašiname žvakės vašką į dubenį su vandeniu. Kiekvienam išeina skirtingi paveikslėliai, mama visus paaiškina. Gal burtai net išsipildo, bet nebepastebime to metų tėkmėje. Tuomet traukiame degtukus, žiūrime, kam burtai lemia trumpesnį, kam ilgesnį gyvenimą. Atsimename tuos, kurių gyvenimas jau pasibaigęs. Gražu, kai šį vakarą susilieja senosios lietuvių tradicijos ir krikščioniškas tikėjimas. Man šv. Kūčios yra Viešpaties Kristaus gimtadienis. Kai gyvenau Vilniaus senamiestyje, prie mano namų gyveno benamiai. Per šv. Kūčias jiems nupirkdavau dvylika patiekalų. Po to jau ir jie man dovaną įteikė – keraminį katiną, rastą konteineryje. Buvo įpratę iš manęs gauti pinigų, pamatę po kokio mėnesio sakydavo: „O, Giedriau, tu mums jau skolingas.“ Galvoju, kad dabar, kai išsikėliau iš senamiesčio, likau jiems skolingas Kūčias...

Mintis užrašė AGNĖ ŽEMAITYTĖ.

Aktoriaus Giedriaus Savicko šv. Kūčių stalo receptas


Šeima yra

tortas, o dvylika patiekalų – žvakutės.

13


Šv. Kūčios

24


Mielinės džiovintų baravykų spurgos Beveik klasikiniai grybų pyragėliai, tik kepti siūlome iš visų grūdo dalių miltų – jų struktūra bus sveikesnė, natūralesnė ir labiau naminė. Baravykus galite keisti pievagrybiais ar kelmučiais, bet su džiovintais baravykais skonis bus šventiškiausias. Iškepsite maždaug 20 nedidelių spurgų.

Receptai IEVOS PIKŽIRNYTĖS. Nuotraukos DOVILĖS JAKŠTAITĖS.

Reikės: • 300 g visų grūdo dalių kvietinių miltų • 200 g kvietinių miltų • 1 stiklinės šilto vandens • 30–40 g mielių • 1 šaukštelio cukraus • 1 šaukštelio druskos • 2 didelių saujų džiovintų baravykų • 1 svogūno • druskos, pipirų • aliejaus kepti Gaminame spurgas: 1. Giliame dubenyje sumaišome miltus. 2. Kitame dubenyje šiltame vandenyje ištirpiname mieles su cukrumi. Palaukiame 5 minutes, kol mielės suputos, supilame į miltuose padarytą duobutę ir užminkome minkštą tešlą. Minkome 5–7 minutes, kol tešla nebelips prie dubens sienelių ir taps elastinga. Uždengiame rankšluosčiu ir apie valandą paliekame pakilti. 3. Džiovintus baravykus užpilame karštu vandeniu ir paliekame brinkti 30 minučių. Baravykus nusunkiame ir susmulkiname. 4. Svogūną supjaustome kubeliais. 5. Įkaitintoje keptuvėje su šlakeliu aliejaus pakepiname svogūnus, suberiame smulkintus baravykus, pagardiname druska, pipirais ir dar kelias minutes pakepiname. 6. Pakilusią tešlą paspaudžiame, dar paminkome ir atsignybame slyvos dydžio tešlos gabaliuką. Paspaudžiame jį tarp delnų, dedame šaukštelį baravykų įdaro, stipriai suspaudžiame ir suformuojame spurgą. Taip paruošiame visas spurgas. 7. Nedideliame puodelyje įkaitiname aliejų ir po vieną sumetame spurgas. Kepdami pasukiojame puodelį, kad spurgos tolygiai virtų. Verdame apie 6–8 minutes arba kol švelniai paruduos. Ištraukiame kiaurasamčiu ir dedame į popieriniu rankšluosčiu išklotą lėkštę, kad popierius sugertų aliejaus perteklių.

Patarimas

Tešlą galite pasiruošti iš vakaro, tik tuo atveju ją uždenkite maistine plėvele ir laikykite šaldytuve. Kitą dieną ištraukite iš šaldytuvo ir laikykite šiltoje aplinkoje, kad tešla pakiltų, jos tūris padvigubėtų.

„Bemielę“

ruginę duoną ne tik gardu

ragauti, bet ir gera dovanoti iš užsienio grįžusiems giminaičiams ar įdėti lauktuvių. Tradicinės ruginės duonos kepalo užteks ilgoms žiemos šventėms, kai į namus sugužės visa šeimyna ir giminės ar susirinks draugai. Pagarbus duonos raikymas ir dalijimasis jūsų susibūrimams suteiks dar daugiau šventiškumo. „Vilniaus duonos“ meistrai „Bemielę“ duoną kepa vien iš ruginių miltų, o mieles keičia natūraliu raugu, todėl ši duona gaminama ilgai – net 32 valandas. Pagardinta kmynais ir salyklu, papildyta rugių skaidulomis „Bemielė“ duona išsiskiria sodriu ruginiu, lietuvių taip mėgstamu skoniu.

Šventiškai supakuotos „Bemielės“ duonos kepalais galite įsigyti „Vilniaus duonos“ firminėse parduotuvėse bei parduotuvėse „Maxima“.


32


vaikų Kalėdos

�dvento �a�endorius yra šeimos kalendorius

Advento kalendorius padeda vaikams pajusti dienų tėkmę ir artėjantį Kalėdų stebuklą. Tai visos šeimos džiaugsmas – suartinantis ir namus pripildantis ypatingos nuotaikos. Šį kalendorių sukūrė ir jo idėja pasidalijo bičiulė Erika, mama, instagramo paskyros „bu. ku. ku“ istorijų autorė, kūrėja, mokanti prakalbinti popierių, mėgstanti tikrus dalykus ir naminius kepinius. Erika pasakoja, kad rankų darbo kalendorius namiškiams padeda sukurti tikrumo jausmą, tad lanksto jį kasmet ir vis kitokį. Šiųmetis – lyg maži kristalų gabalėliai, viduje slepiantys laukiamas staigmenas. Šis darbas atpalaiduoja, paleidžia mintis ir prikelia svajones. Lankstydamas į kiekvieną popierinę dėžutę sudedi geriausias svajas ir linkėjimus, o kiekviena išardyta popierinė dėžutė primena visa ko laikinumą. Ją išardai, ir tik jausmas pasilieka.

33


40


TIKRA LAIMĖ YRA

pabūti namuose, tvarkytis, gaminti maistą, kalbėtis, leisti laiką su patinkančiais žmonėmis, džiaugtis kasdienybe.

ŠURMULYS PRIEŠ ŠVENTES

man LABAI patinka, aš dievinu šurmulį ir darbą, bet apsiginkluoju saiku ir nesistengiu padaryti visko.

DAINA, KURIAI SKAMBANT ATEINA ŠVENTĖS.

Grupės WHAM „Last Christmas“ arba visas Michael Buble albumas „White Christmas“. Žinau, kad labai banalu, bet šios kalėdinės melodijos yra būtinos šventinei nuotaikai sukurti.

SVARBŪS DALYKAI GIMSTA

plaunant indus arba kai leidžiu savo protui klajoti ir negalvoti.

GERIAUSIA DOVANA MAN

yra gyvenimas, kurį gyvenu, mano šeima ir mano veikla.

ANT MANO STALO PER KALĖDAS VISADA YRA...

reklaminis projektas

kalakutas, bulvių, briuselinių kopūstų ir šokoladinių saldainių.

Apgyvendinkite Kalėdas savo namuose tiek ilgai, kiek jums norisi. Stebuklingi žiemos vakarai, kai minkome imbierinę tešlą ir mintyse planuojame, kaip išpildyti artimųjų svajones, su Durance kalėdinės kolekcijos namų kvapais ir kvapiomis žvakėmis tampa dar ryškesni. Namus tiesiog užlieja miško eglių ar spanguolių gaivuma, apelsinų ir cinamono šiluma. Net 95 proc. Durance ingredientų yra natūralios sudėties, kvapams išgauti nenaudojami parabenai, silikonai ar dirbtiniai dažikliai. Durance namų kvapai subtilūs ir kuriantys jaukią aplinką. DURANCE priemonių įsigyti galite visuose „Kristianos“ ir „Kosmados“ salonuose, DURANCE butikuose Vilniuje PC „Panorama“, PC „Nordika“, Kaune, PC „Akropolis“, taip pat www.kristiana.lt ir www.kosmada.lt.


44


yra

MaĹžiau daugiau

45


56

54

Bulvės su rozmarinais ir parmezanu

Grikiais įdaryta antis

�eni� 58

Migdolinis mangų, persikų ir spanguolių tortas

Kalėdinis KALĖDOS PAGAL

BEATĄ

50 Kalakutų šlaunelių vyniotinis su raugintais kopūstais, obuoliais ir slyvomis 54 Grikiais įdaryta antis

56 Bulvės su rozmarinais ir parmezanu

56 Batatų ir fetos apkepas su paprikomis

58 Migdolinis mangų, persikų ir spanguolių tortas


. PUOSELEKITE TIKRO MAISTO MENA.

Gyvenkite itališkai


�u�ebia�a Lašišos

Receptas IEVOS PIKŽIRNYTĖS.

Tai tradicinis rusiškas žuvies pyragas. Rusai apskritai mėgsta sočius mielinius pyragus su mėsos, kopūstų, varškės įdaru. Didžiuosiuose Rusijos miestuose tikrai rasite specializuotų kavinių, prekiaujančių tokiais kepiniais. Kepdami šį pyragą vietoj lašišos galite naudoti baltą jūrinę žuvį. Pyragas skanus ir sotus.

74


„Brita“ filtrai ir gertuvės Vanduo tikrai yra gyvybės eliksyras, o mes visi norime būti sveikesni, žvalesni ir šoklesni – tada ir patys sau labiau patinkame, ir kiti mus labiau myli. Tad jei galvosite apie šventinę dovaną, kuri jūsų artimam žmogui suteiktų daugiau energijos, pasvarstykite apie „Brita“ gertuves ir vandens ąsočius.

„Brita“ vandens ąsočiai: • Pagerina vandens skonines savybes

Nuotraukos autorė DOVILĖ JAKŠTAITĖ.

• Nuolat primena išgerti daugiau vandens • Puikiai telpa į šaldytuvo dureles (juk šaltas vanduo dar skanesnis!) • Dizainas ir spalvos pačios įvairiausios, rinktis tikrai bus iš ko

„Brita“ gertuvės: • Sumažina chloro bei kitų vandens skonį ir kvapą veikiančių medžiagų kiekį • Galima pripildyti bet kur • Sandarios, galite saugiai nešiotis rankinėje ar kuprinėje • Pagamintos be BPA

reklaminis projektas

• Įvairių spalvų, yra ir sportinių

„Brita“ gertuvių ir filtrų didžiausią asortimentą rasite šeimos e. parduotuvėje www.elino.lt

75


78


Ūkininkės

KAS:

Greta Motiejūnienė, 40 m.

VEIKLA:

man patinka kurti grožį, nesvarbu, ar tai gamta, ar namai, ar paveikslas. Dar aš ūkininkė, mama, ravėtoja ir Bradeliškių piliakalnio „fėja“.

TIKRA LAIMĖ YRA...

mūsų sprendimas gyventi čia. Man atrodo, apsigyvenę čia tapome tiesiog geresniais žmonėmis.

ŠURMULYS PRIEŠ ŠVENTES MAN

primena, kaip ilgai svajojau apie ilgą ilgą stalą, prie kurio susėda visi artimieji. Tai per šias Kalėdas naujuose namuose pagaliau tokį turėsime. Man stalas yra šeimos simbolis, nes su vaikais, vyru daugiausiai pabendraujame susėdę prie bendro stalo, man šios akimirkos reiškia labai daug.

DAINA, KURIAI SKAMBANT ATEINA ŠVENTĖS,

neturi konkretaus pavadinimo. Mano sąsajos su muzika labai mistiškos – didelę gyvenimo dalį nesimokiau muzikos, nors mano močiutė buvo operos dainininkė, senelis – muzikantas. Bet sykį vedžiau vaikus į muzikos mokyklą ir man sako, ai, ką čia lauksit valandą, gal norite pagrot ar padainuot. Taip viskas prasidėjo, dabar dainavimas pas mokytoją ir čia, laukuose, man yra geriausia terapija. Dainuodama laimę tiesiog apčiuopiu. Patinka džiazas, romansai, klasika.

SVARBŪS DALYKAI GIMSTA

netikėtai. Ir kai neabejoji tuo, ką darai. Mūsų su vyru visada klausdavo, ar turim verslo planą, kai ką nors pradėdavom daryti, bet mes niekada neturėjom jokių planų. Tiesiog norėdavom kažką sukurti ir galvodavom, kaip tai padaryti gerai, su širdim.

Mintis užrašė ANNA VANAGĖ. Nuotraukos LINO ŽUKAUSKO.

GERIAUSIA DOVANA

man būtų ranka rašytas Kalėdų sveikinimas. Šimtą metų nesu tokio gavusi.

TRYS DALYKAI, KODĖL MANO ŪKIS YRA GERIAUSIAS DALYKAS PASAULYJE.

Viena ir esminė priežastis – čia aš jaučiuosi savimi, laisva, laiminga ir net kartais klausiu savęs, kodėl tik dabar persikėlėm gyventi iš miesto į kaimą. Kad ir ką čia daryčiau – ar raviu, ar tvarkausi, aš apie nieką negalvoju. Jaučiu laimę tiesiog iš oro. Persikelti čia vis tiek buvo iššūkis, nesam kokie „nušvitę“ – kol viskas įgijo pavidalą, buvo molis, šaltis, statybos, duobės. Bet net tada atvažiuodavau iš miesto čia pasėdėti, nurimti. Pirmieji metai buvo sunkūs, nors vaikus rytais į mokyklą vežiojo vyras, vis tiek prireikė laiko prisijaukinti naują vietą. Bet tą akimirką, kai pasakiau sau, kad tai mano vieta ir aš čia gyvensiu, viskas tapo 100 kartų paprasčiau. Turbūt ir šie namai, ši žemė mus priėmė.

ANT MANO STALO PER KALĖDAS VISADA YRA...

mandarinų (juokiasi), o šiaip pas mane maisto dažniausiai būna mažiau nei dekoro. Man patinka, kai daug žvakių, pakomponuoju samanų, dar ką nors.

79


pyraga�

Burokėlių ir grybų

Pyrago receptą kūrėme su vyru. Vyrui buvo svarbu paprastumas, kad beveik viskas būtų iš mūsų daržo ar miško. O man norėjosi spalvų! Taip pyrage atsirado gražus burokėlio raudonis, miško spalvos žaluma, viską supa tešla, truputį panašu į senolių keptus šventinius pyragus. Jei nemėgstate burokėlių, puikiai šiame pyrage atsiskleis ropučių ar bulvių skonis, tiktų ir špinatai. Pagrindui: • 300 g persijotų miltų • 120 g sviesto • žiupsnio druskos • 50 g vandens

1. Miltus, druską pertrinti su sviestu iki rupios trupinių konsistencijos. Įmaišant po truputį vandens minkyti, kol tešla nebelips prie rankų. 2. Padėti į šaldytuvą 15–20 minučių. 3. Išėmus iš šaldytuvo iškočioti didesnį nei A4 formato lapas stačiakampį; lakšto storis bus apie 3 mm. 4. Nelygius galus apipjauti 0,5 cm storio juostelėmis, jas vėliau panaudosite pyragui puošti.

80


81


Kulinarinis

„Ogmios miesto“ gidas

rekla mi ni s p roj e ktas

Turiu prisipažinti, man patinka kartą per savaitę čia užsukti. Nes niekur kitur Vilniaus mieste nerasi tiek jaukių ir mažų, viena už kitą geresnių maisto krautuvių, kepyklėlių kaip „Ogmios mieste“. Paprastai tokia šventinė diena man būna penktadienis. Tik viena bėda – prisiperku visko per daug, nes pasirinkimas begalinis, prekės kokybiškos ir įdomios, kiekvieną kartą čia atrandu ką nors naujo. Negaliu nepapasakoti, kas man čia taip susuka galvą.

Nuotraukos DOVILĖS JAKŠTAITĖS.

Teksto autorė BEATA NICHOLSON

92


ASSORTI Kaip neišprotėti? Bandykite kvėpuoti giliai, nes čia yra absoliučiai visko, o ypač apsidžiaugs ieškantieji ekologiškų ir kokybiškų prekių. „Assorti“, savo gyvavimą pradėjusi kaip kūdikiams skirtų prekių parduotuvė, dabar visa galva nėrė į gourmet produktus. Aš net rankomis suplojau ir vos neatsisėdau pamačiusi, kad čia pradėta prekiauti ir mano mėgstamais angliškais „Stokes“ padažais iš mano anytos kaimo pašonės. Patikėkite, aš be tų krienų gyventi negaliu, valgau juos su rūkyta lašiša ar su kiaušiniu ir skumbre, skoniu niekas jiems neprilygsta. Žodžiu, jei norite ką nors pasigaminti iš kokios nors užsienio žvaigždės kulinarijos knygos ir niekur mieste nerandate reikiamo ingrediento, greičiausiai jį įsigysite tik „Assorti“. O jei auginate kūdikį kaip aš, „Assorti“ vertėtų apsilankyti nuolat.

ŠIAURĖS JŪRA Ruošdami pirmąjį kalėdinį „Beatos virtuvės“ žurnalą (tai buvo lygiai prieš 3 metus) nupirkome pusę šioje parduotuvėje buvusios silkės! Silkė čia tikrai rinktinė. Šioje parduotuvėje perku ekologišką lašišą ir ją sūdau, mano vaikai labai tokią mėgsta. O pati negaliu atsispirti silkei… Užsukę čia atkreipkite dėmesį į šaldytos žuvies skyrių, ten yra ir jūrų šukučių – mėgstu jomis palepinti save ir vyrą. Aišku, čia pats didžiausias žuvies pasirinkimas ir puikiai savo darbą išmanantys pardavėjai. Beje, nepraeikite pro konservus – sardinės alyvuogių aliejuje gelbėja, kai nieko valgomo nebelieka namuose, su lengvai skrudinta rugine duona ir burokėlių salotomis jos greitai virsta prašmatniausia vakariene.

EASTANBUL Aš šią krautuvę atradau iki jai atsikraustant į „Ogmios miestą“. Čia geriausias alyvuogių asortimentas, o kur dar airanas, kuminai, džiovinti vaisiai ir halumis, džiovintos pupelės, pomidorai ir, aišku, nuostabūs avinžirniai... Rinktis yra iš ko, man patinka ir kainų įvairovė. Šios parduotuvės gilumoje veikiantis restoranas „Meze“ siūlo skaniausių Lietuvoje turkiškų ir graikiškų saldumynų su tikra turkiška kava ar arbata. Čia šeimininkaujantis graikas šefas Christos Georgogiannopoulos saldumynus kepa tik su sviestu, o pietus ir vakarienę ruošia tik su alyvuogių aliejumi – autentiškai ir gardžiai.


padovanok

Juodojo šokolado granola Atsispirti šiai granolai nepajėgs niekas. Kai paragavau, tikrai negalėjau atsitraukti. Tai švelnus ir malonus įspėjimas: žinokite, jei turėsite šio skanėsto namuose, jo gali nelikti per dieną. Siūlome dovanoti šios gundančios juodojo šokolado ir vyšnių granolos savo draugams, draugėms ir visiems, mėgstantiems šokoladą. Reikės: • 500 g avižinių dribsnių • 60–70 g migdolų riekelių • 100 g lazdynų riešutų • 40 g pinijų • 100 g džiovintų vyšnių • 65 g kakavos • 40 g rudojo cukraus • 85 g medaus • 55 g bekvapio aliejaus • 1 kiaušinio baltymo • 1 šaukštelio rupios druskos • 150–200 g juodojo šokolado, kuriame 70 % kakavos Gaminame: 1. Orkaitę įkaitiname iki 120 °C. Dvi kepimo skardas išklojame kepimo popieriumi. 2. Giliame dubenyje avižinius dribsnius sumaišome su riešutais. Vyšnias pasmulkiname peiliu ir atidedame, jų prireiks vėliau. 3. Kitame dubenyje sumaišome kakavą, cukrų, medų ir aliejų, gerai išsukame. Masė bus tąsi. 4. Skystą masę supilame ant sauso mišinio ir gerai išmaišome, kad dribsniai pasidengtų kakaviniu gėriu. 5. Kiaušinio baltymą paplakame šakute, kol pabals, ir užpilame ant dribsnių. Pabarstome druska ir išmaišome. 6. Padalijame dribsnius į skardas ir kepame apie 30–40 minučių vis pamaišydami, kad tolygiai išdžiūtų ir riešutai paskrustų. 7. Šokoladą pasmulkiname peiliu, suberiame ant iškepusių dribsnių. Paliekame dar 5 minutes šiltoje orkaitėje, kad šokoladas ištirptų. Išmaišome mentele, kad dribsniai pasidengtų šokoladu. 8. Suberiame vyšnias, išmaišome ir paliekame atvėsti. Dribsniai sandariame inde išsilaikys iki 3 savaičių.

98

mamai, draugei, tetai ir anytai


Ka�ava, kuriai lengva apsimesti šokoladu

„Beatos virtuvės“ kakava – tai aukščiausios kokybės kakava kepiniams ir gėrimams. Kakavos pupelės, kaip ir pridera, užauginamos Ganos, Brazilijos ir Indonezijos laukuose, tada atgabenamos į Olandiją, kur ir gaminama ši kakava, nes olandai nuo neatmenamų laikų garsėja kaip geriausi kakavos gamintojai. Dar kitas svarbus dalykas tas, kad kakava „Beatos virtuvė“ yra aukšto riebumo – kakavos sviesto šiame produkte yra net 21 proc. Kakava kuo riebesnė, tuo kokybiškesnė, tuo ji tamsesnė ir jos skonis gilesnis. Kepiniuose nė neatskirsite, kad tai kakava, o ne šokoladas.

Barstykite šią kakavą ant tiramisu, voliokite joje triufelius, maišykite šokoladinius kremus, gaminkite tinginį , virkite karštuosius gėrimus, įberkite šaukštelį į rytinę kavą ar tiesiog dovanokite jos smaližiams.

Idėjų patiekalams su kakava rasite www.beatosvirtuve.lt


Receptai IEVOS PIKŽIRNYTĖS. Nuotraukos DOVILĖS JAKŠTAITĖS.

sausainiai Kalėdų seneliui

114


Kalėdinių sausainių kelionė per Europą Nesvarbu, kurioje Europos šalyje gyventum, gruodžio mėnesį ir moderniuose Briuselio butuose, ir jaukiose Alpių kalnų trobelėse, ir išpuoštose Vokietijos miestų aikštėse ar siaurose Vilniaus senamiesčio gatvelėse įsižiebia girliandos ir pasklinda Kalėdų laukimo nuotaika. Na, o namuose karaliauja tik šiam laikotarpiui būdingi ryškūs kepinių aromatai, juk tradiciškai į kalėdinių saldėsių tešlą beriama kvapiausių pasaulio prieskonių – gvazdikėlių, kardamono, cinamono, gardinama riešutais ir saldinama ryškesnio skonio cukrumi, suteikiančio sodresnio karamelinio skonio. Visgi įvairios tautos skirtingai kepa tradicinius kalėdinius skanumynus, tad prieš šventes siūlome išbandyti keturių šalių šventinius sausainius ir išsirinkti savo mėgstamiausius.

115


įkvėpimas

Nuotrauka DOVILĖS JAKŠTAITĖS.

AUŠRA KURIENĖ, Paramos vaikams centro vadovė, psichologė


10 APIE įvairius tėvų,

vaikų, Kalėdų Senelio, dovanų aspektus didžiojo metų ritualo kontekste Mintis užrašė AGNĖ ŽEMAITYTĖ

APIE dovanojimo esmę, gausybės ragą, gartraukius ir tikrąją Kalėdų dvasią

Atnešdamas dovaną magiškasis senelis patvirtina vaikui, kad jis irgi yra dalis stebuklo, nuostabus ir mylimas.

Dovanos esmė yra žmogaus noras pradžiuginti kitą galvojant ne apie tai, ko jam trūksta, bet kas jam suteiktų džiaugsmo. Vaikams tai sekasi neįtikėtinai lengvai.

Reikia galvoti jautriai: jiems iš tiesų nebereikia jokių naujų daiktų ar saldumynų, tačiau ko seni žmonės tikrai pasiilgsta, tai rūpesčio ir žinojimo, kad vaikai su jais vis dar nori praleisti laiką.

Kalėdų nuotaika ir dovanų „politika“ kiekvienuose namuose priklauso nuo to, kaip šeima jas supranta ir įvardija. Didžioji dalis šeimų, auginančių mažus vaikus, laukia Kalėdų Senelio ir jo dovanų. Atnešdamas dovaną magiškasis senelis patvirtina vaikui, kad jis irgi yra dalis stebuklo, nuostabus ir mylimas. Nedažnai ir nelengvai mes tariame šiuos žodžius vieni kitiems, net ir savo vaikams, tad Kalėdų Senelis lyg tarpininkas šią žinią perduoda kartu su dovana. Mano samprata, Kalėdų Senelis yra galvojimo apie visus simbolis. Jis žino, ko reikia viso pasaulio vaikams ir suaugusiesiems. Argi tai nėra visų svajonė: kad kas nors galvotų apie mus ir žinotų, ko mums reikia? Be to, jis mums – mamoms, tėčiams, suaugusioms dukroms ir sūnums – leidžia išpildyti artimųjų svajones. Aš tikrai esu Kalėdų fanė! Mėgstu ieškoti asmeninių dovanų kiekvienam vaikui ir anūkui, šeimos nariams, draugams. Kalėdos – tai šventė, į kurią renkamės intensyviai galvodami apie artimuosius, labiau nei įprastai klausydamiesi, ko jiems reikia, ieškodami, kas pradžiugintų. Man kalėdinis dovanojimas atrodo prasmingas. Kas nors būtinai pasakys: „Kodėl kasdien nepasakome meilės žodžių, kodėl ne kasdien apdovanojame vieni kitus?“ Gal norėtųsi, bet kasdienybėje „užsitriname“, trūksta progų arba nemokame kalbėtis, o šventė visa tai išsklaido ir suteikia progą išsakyti švelniausius jausmus. Atėjome iš materialinio nepritekliaus eros, kai net paprasti kasdieniai daiktai buvo sunkiai įgyjama vertybė. Dabar gyvename pakankamai sotų gyvenimą, dauguma jau esame įsigiję visus reikalingus daiktus. Nebereikia dovanoti pėdkelnių, gartraukių, pieštukų, sąsiuvinių. Gerai pamenu, kaip pirkau pirštines ne todėl, kad jos gražios, o todėl, kad žmogus jų neturėjo; kitokiai dovanai nebuvo nei pinigų, nei pasirinkimo. Žinoma, ir dabar yra sunkiau gyvenančių šeimų, bet visuomenėje jau vyrauja didesnės gerovės tendencija, vis dažniau pradedame galvoti ne apie materialias dovanas, o apie ypatingesnes – keliones, laiką dviese, spektaklius, koncertus, bendrus pobūvius, potyrius. Jei Kalėdos įvardijamos kaip šeimos šventė, kai visi vieni kitus apdovanoja, tuomet svarbu, kaip tėvai padeda vaikams suprasti tokio dovanojimo prasmę, kaip gelbsti jiems ruošiant dovanėles. Galima skatinti vaikus piešti, lipdyti puodelius, karpyti karpinius ar velti vilną. Didžioji šių „mainų“ prasmė yra galvojimas apie kitą, tuomet ir vaiko rankų darbas yra vertingas ir pats savaime dovana. Dovanos esmė yra žmogaus noras pradžiuginti kitą galvojant ne apie tai, ko jam trūksta, bet kas jam suteiktų džiaugsmo. Vaikams tai sekasi neįtikėtinai lengvai. Jų rankų darbo vaisiai dažniausiai būna neįkainojami ir labiausiai pradžiugina tėvų bei senelių širdis.

APIE senyvo amžiaus tėvų laiką

Jeigu šeimoje kalbamasi apie tėvų pajamas, perkamų daiktų kainas, vaikai neturėtų turėti neadekvačių lūkesčių.

Daug sunkiau apdovanoti senyvo amžiaus tėvus. Tikriausiai visi susidūrėme su žodžiais „visko turime“, „nieko mums nebereikia“. Tai suprantama, nes antroje gyvenimo pusėje nebesinori daiktų kaupti, ateina laikas jais atsikratyti. Tačiau čia slypi ir kita pusė: seni tėvai dažnai nedrįsta garsiai norėti. Esame patyrę, kaip žmonės atsisako pasiūlytos kavos, o tada nusimena, jei niekas nepasiūlo antrą kartą. Taip ir šiuo atveju, manyčiau, tėvai nusimintų, jei vaikai rimtai priimtų tą „mums nieko nereikia“. Reikia galvoti jautriai: jiems iš tiesų nebereikia jokių naujų daiktų ar saldumynų, tačiau ko seni žmonės tikrai pasiilgsta, tai rūpesčio ir žinojimo, kad vaikai su jais

121


kepiniai

ĮNEŠKITE TORTĄ – pasaulis švenčia gimtadienį! Vieni pyragus ir tortus kepa tik per vaikų gimtadienius, kiti šio darbo prisibijo, tačiau ir beveik viską išbandžiusiesiems, ir niekada nepasiryžusiesiems kepti torto geriausias laikas to imtis yra dabar, ypač jei Kalėdų švęsti važiuojate pas tėvus ar ketinate aplankyti brangius draugus. Atsinešę gerą tortą niekada neprašausite, nes, būkime atviri, jei ko ir lieka per šventes, tai pirmiausia mišrainių, bet niekada – torto. Įsileiskite pasaulinius hitus į savo šventinę virtuvę!

simta�a�i�

Mažasis Reikės: • 250 g miltų • 15–17 g sausų mielių • 1 kiaušinio • 100 ml šilto vandens arba pieno • žiupsnelio druskos • žiupsnio cukraus • 110 g sviesto • cukraus miltelių papuošti Įdarui: • 300 g aguonų • 100 g razinų • 100 g cukraus ir dar poros saujelių pabarstyti • 1 šaukšto apelsinų cukatų • 40–50 g išlydyto sviesto

126

Gaminame: 1. Sumaišome miltus, mieles, kiaušinį, šiltą vandenį, cukrų ir druską. 2. Ištirpiname sviestą ir jo 5 kupinus šaukštus supilame į tešlą, likusį sviestą atidedame. 3. Tešlą minkome apie 15 minučių, kol ji taps tampri ir vientisa. Suformuojame rutulį, uždengiame drobe ir padedame šiltoje vietoje pakilti. Laikome apie valandą. 4. Atskiruose dubenėliuose karštu vandeniu nuplikome aguonas ir razinas, kelioms valandoms paliekame išbrinkti. Vėliau aguonas per sietelį nusunkiame ir sumalame trintuve. Suberiame cukrų, viską sutriname. Sudedame išbrinkusias razinas ir cukatas, supilame išlydytą sviestą ir išmaišome. 5. Ant lininio rankšluosčio pabarstome miltų ir kuo ploniau iškočiojame tešlą. Jei tešla limpa prie paviršiaus, dar pabarstome miltų. Tešla turi būti tikrai plona. 6. Jei yra vietų, kur tešla storesnė, lakštą rankomis patampome į visas puses. Kai tešla bus visai plonytė, ją gausiai patepame sviestu, pabarstome cukrumi, sudedame įdarą ir paskirstome tolygiai po visą tešlos plotą. Keldami rankšluostį sukame vyniotinį: užlenkiame vieną pusę, patepame ją sviestu, tada vėl sukame ir tepame sviestu taip, kad apatinė tešlos pusė irgi būtų gausiai juo padengta. 7. Atsargiai perkeliame į kepimo popieriumi išklotą skardą, susukame vyniotinį į apskritimą. Dar patepame tirpintu sviestu, uždengiame rankšluosčiu ir palaukiame, kol pakils, apie pusvalandį. Pakilusią tešlą dar kartą patepame sviestu, pabarstome saujele cukraus ir šauname į 200 °C orkaitę kepti apie 40–50 minučių, kol paruduos. 8. Iškeptą šimtalapį dar karštą apibarstome cukraus milteliais.


Receptas IEVOS PIKŽIRNYTĖS. Nuotrauka DOVILĖS JAKŠTAITĖS.

Neapsimetinėsime, šimtalapis yra rimtas reikalas, jam reikia ir kantrybės, ir atsidavimo. Šimtalapio versijų yra įvairių, o šį įveiks bet kuri vidutiniškai įgudusi šeimininkė. Svarbiausia turėti kantrybės, neskubėti ir nepamiršti dėti daug daug aguonų. Aguonų įdarą galite papildyti riešutais. Rezultatas – nuostabus.

127


be šakučių

apkepėlės su sūriu

Šio recepto produktų krepšelį rasite www.barbora.lt/BVapkepeles

136

Reikės: • 200 g mažų makaronų (anellini) • 2 šaukštų sviesto • 2 šaukštų miltų • 150–200 ml pieno • 30 g sūrio su mėlynaisiais pelėsiais • 100 g varškės sūrio su kmynais • 80 g fermentinio sūrio • 40 g tarkuoto kietojo sūrio • druskos, pipirų • 1 saujos saulėgrąžų sėklų ar žalumynų papuošti • aliejaus formelėms patepti Gaminame: 1. Makaronus pagal instrukcijas išverdame al dente. 2. Keptuvėje išlydome sviestą, suberiame miltus ir minutę pakepiname. Pilame po truputį pieną ir vis maišome, kol masė taps tiršto padažo konsistencijos. Nukeliame nuo kaitros. 3. Sutrupiname sūrį su mėlynaisiais pelėsiais ir varškės sūrį, į padažą įtarkuojame fermentinį sūrį ir išmaišome. Suberiame makaronus ir tarkuotą kietąjį sūrį, pagardiname druska bei pipirais. Gerai išmaišome. 4. Pasiruošiame mini keksiukų formeles. Ištepame jas aliejumi ir šaukšteliu iki viršaus pridedame makaronų. Išeis apie 31–32 mažos apkepėlės. Pabarstome saulėgrąžų sėklomis ir kepame įkaitintoje orkaitėje (180 °C) apie 20–25 minutes, kol apskrus.

Receptai IEVOS PIKŽIRNYTĖS. Nuotraukos DOVILĖS JAKŠTAITĖS.

Ma�aron�

Tai it amerikietiškojo „mac’n’cheese“ giminaitės, pagamintos Lietuvoje, su keturių rūšių sūriu. Jei mėgstate pikantiškesnį skonį, drąsiai dėkite daugiau pelėsinio sūrio. Turėtų patikti vaikams.


Su�tinu�a� su malta kiauliena ir obuoliais

Šio recepto produktų krepšelį rasite www.barbora.lt/BVsuktinukai

Tai populiaraus angliško patiekalo „sausage rolls“ variacija, arba itin greitos vaišės svečiams. Įdarui labai tiks ir vištiena su brokolių bei abrikosų įdaru.

Reikės: • 1 obuolio • 400 g maltos kiaulienos • 1 šaukšto grūdėtųjų garstyčių • 1 saujos petražolių • druskos, pipirų • 4 šaldytos sluoksniuotos tešlos lapelių • 1 kiaušinio trynio aptepti • juodųjų ir baltųjų sezamų sėklų Gaminame: 1. Burokine tarka sutarkuojame obuolį, sumaišome su malta kiauliena ir garstyčiomis. Petražoles pasmulkiname ir suberiame į mėsą, pagardiname druska, pipirais. 2. Sluoksniuotos tešlos lapelius šiek tiek pakočiojame, paploniname. Iš mėsos suformuojame pailgą gan storą ritinėlį ir dedame ant iškočiotos tešlos. Ritinėlį apgaubiame tešla, likusį tešlos kraštą aptepame paplaktu kiaušinio tryniu ir suvyniojame, kad tešla gerai suliptų ir nebeliktų tarpų. Taip suvyniojame likusius tešlos lakštus. 3. Pasiruošiame dvi kepimo skardas, išklotas kepimo popieriumi. Aštriu peiliu supjaustome mėsos ritinėlius griežinėliais ir sudedame stačiai. Aptepame kiaušinio tryniu ir pabarstome sezamų sėklomis. 4. Kepame iki 200 °C įkaitintoje laipsnių orkaitėje apie 30 minučių.

137


namai

Eg�e, mano ses� Mūsų draugai dekoracijų ir grožio kūrėjai iš „Baltos studijos“ siūlo kelias Kalėdų eglės puošybos idėjas, kurios, nors yra artimos mūsų tradicijoms, stebina netikėtomis formomis. Pristatome tris šių metų eglutės idėjas.

142

Tekstas dekoravimo ir gėlių studijos „Balta studija“. Nuotraukos DOVILĖS JAKŠTAITĖS.

Kiekvienuose namuose gyvuoja savitos Kalėdų tradicijos. Kol vieni seka senelių, tėvų papročiu ir kasmet visa šeima Kalėdų išvakarėse puošia eglutę iš kartos į kartą perduodamomis kalėdinėmis dekoracijomis, kiti šventes stengiasi sutikti nekasdieniškai, netradiciškai ir vis kitaip.


Lietuviškumo įkvėpta šiuolaikiška eglutė Puoškite eglę ir tradiciniais žaislais, bet suteikite jai daugiau lietuviškumo rankų darbo detalėmis. Aukso sodai

Šventiškos gilės

Pagal sodų iš vytelių pynimo metodiką eglutės žaisliukus gaminome iš gėrimo šiaudelių. Atsižvelgdami į savo eglutės aukštį pasirinkite būsimų žaisliukų dydį. Susikarpykite šiaudelius trijų dydžių gabalėliais ir verdami juos ant siūlo sujunkite į norimas formas. Galite gaminti minimalistinius, populiarios deimanto formos kvadratėlius ar unikalius nedidelius sodelius. Nupurkškite pasirinktos spalvos purškiamaisiais dažais. Vėrimo instrukcijų rasite internete.

Smulkesniems žaisliukams gaminti naudokite Lietuvoje augančių medžių sėklas – pavyzdžiui, tai gali būti gilės, kaštonai. „Balta studija“ pasirinko simboliškiausią motyvą – giles. Neišsigąskite, jei nepavyksta rasti jų su kepurėlėmis. Atskirai surinktas kepurėles dar patogiau nudažyti nagų laku ar blizgučiais. Kitokiu atspalviu nulakuotas gilutes priklijuokite prie kepurėlių ir paruoškite kabinti.

Eglutę papildykite apvaliomis puošmenomis – žaisliukais, obuoliukais, riešutais. Kalėdos be lempučių – ne Kalėdos, tad nepamirškite ir jų!

143

Beatos virtuvė. Kalėdų pagalbininkas. 2017, gruodis.  

Suplanuokite ir atsipalaiduokite! – Toks šio Kalėdų pagalbininko komandos šūkis. Kurdami žurnalo numerį mes siekėme kalėdinį laukimą paverst...

Beatos virtuvė. Kalėdų pagalbininkas. 2017, gruodis.  

Suplanuokite ir atsipalaiduokite! – Toks šio Kalėdų pagalbininko komandos šūkis. Kurdami žurnalo numerį mes siekėme kalėdinį laukimą paverst...

Advertisement