Page 1

bývanie • štýl • dizajn

ÓG L MOV O A D T K A INNÝCH RO D

Jún 2011

a zajn

di kový

Špič

vo

Ročník II., On-line magazín www.baumagazin.sk Člen skupiny DIGITAL MEDIA HOUSE

itu kval

o bý

Vášh

a!

vani

i r t ú vn

lógia

chno

vá te špičko

novú iesli e prin

sa sp

ojili,

sm aby

LETNÁ SÚŤAŽ 2011

G

GRILUJEME

s r adosťou


VIEME KDE SA SKRÝVAJÚ POKLADY VAŠICH RATOLESTÍ

VIEME KDE SA SKRÝVAJÚ POKLADY VAŠICH RATOLESTÍ Pomôžeme vám vytvoriť priestor pre bohatstvo vašich detí. Iba v našich showroomoch nájdete množstvo inšpirácií a dobré nápady pre veľký svet našich najmenších.

Showroom - Bratislava VIEME Farského 26 KDE OD TPD – Petržalka 0903/776 114

SA SKRÝVAJÚ POKLADY VAŠICH Šancová RATOLESTÍ Einsteinova 9 112 Atrium – Petržalka 0911/776 114 WWW.DIVENDOOR.SK

Tržnica – Nové Mesto 02/556 45 091


VIEME KDE SA SKRÝVAJÚ POKLADY VAŠICH RATOLESTÍ

Pomôžeme vám vytvoriť priestor pre bohatstvo vašich detí. Iba v našich showroomoch nájdete množstvo inšpirácií a dobré nápady pre veľký svet našich najmenších.

Showroom - Bratislava Farského 26 OD TPD – Petržalka 0903/776 114

Einsteinova 9 Atrium – Petržalka 0911/776 114 WWW.DIVENDOOR.SK

Šancová 112 Tržnica – Nové Mesto 02/556 45 091


OBSAH

bývanie • štýl • dizajn

4

ON-LINE Časopis BAUmagazin Ročník II MANAŽMENT: Peter Drobný - nautonier, drobny@baumagazin.sk Ilavský Juraj - director, ilavsky@baumagazin.sk REDAKCIA Mgr. Chromiaková Lenka, lenka@baumagazin.sk

INZECIA: Ilavský Juraj, 0948 45 67 05 ilavsky@baumagazin.sk

Ing. Hrubý Stanislav, 0948 45 67 04 sales@baumagazin.sk GRAFICKÁ ÚPRAVA: MEDIA89®

JÚN V ZÁHRA

KATALÓG

RODINNÝCH DOMOV Špičkový dizajn a špičková technológia sa spojili, aby sme priniesli novú kvalitu Vášho bývania!

TÉMA Z TITULNEJ STRANY

Katalóg rodinných domov

DISTRIBÚCIA: Voľná distribúcia na portáli www.baumagazin.sk

92

ADRESA REDAKCIE: ASONIUM s.r.o., divízia DIGITAL MEDIA HOUSE, Trnavská cesta 50, 821 02 Bratislava

OKNO V KÚP IN!

Magazín je zdarma, je nepredajný a šírený výlučne prostredníctvom siete Internet. V prípade, že máte záujem o pravidelné dostávanie tohto časopisu do Vašej mailovej schránky, pošlite Vašu žiadosť na adresu: redakcia@baumagazin.sk NÁVŠTEVNOSŤ PORTÁLU A ČÍTANOSŤ MONITORUJE:

Google Analytics a redakčný systém WordPress stat.

Pretlač a akékoľvek šírenie povolené výhradne so súhlasom vydavateľa. Titulná fotografia: Photoexpress

DOPORUČUJEME PREČÍTAŤ

Nielen voňavo, ale i čisto

44

AKO ZAPÁLI GRIL A NIE S


OBSAH 5

12

BUDUJEME WC A KÚPEĽŇU PRE HOSTÍ

54

DRHNUTIU ODZVONILO !

62

128

GRILL PODĽA VAŠEJ CHUTI

134

ADE

PEĽNI JE

IŤ SEBA

6

DOKONALÁ ELEGANCIA V KÚPEĽNI

34

BEZPEČNOSŤ V OKOLÍ BAZÉNOV

50

MENÍME ATMOSFÉRU INTERIÉRU I EXTERIÉRU

24

POHODIČKA NA ELEKTROBICYKLI

70

OCHLAĎTE SI ŽIVOTNÝ PRIESTOR

76

VEĽKÁ LETNÁ SÚŤAŽ O CENY V HODNOTE 4.000 EUR

10


BÝVANIE 6


BÝVANIE

Jún

v záhr ade Pomaly už nastáva čas dozrievajúcich jahôd, ríbezlí a čerešní, doba zavárania či výroby džemov. Z kvitnúcich záhonov sa pritom do všetkého príjemne mieša vôňa letničiek a trvaliek. Samozrejme, že nemôžeme zabudnúť ani na vôňu grilovaného mäsa a ďalších špecialít, ktorá sa mieša spolu s vôňou dymu, či pokosenej trávy. Inými slovami, je tu opäť neopakovateľná vôňa leta a dovoleniek.

už podstatne náročnejšia činnosť. Ideálne je robiť ju priebežne, pričom zároveň odstraňujeme poplazy, burinu či suché listy.

Čas úprav a starostlivosti

Jún je ako stvorený na úpravy trávnika. Zároveň je to obdobie, počas ktorého môžeme trávnik Relax pri práci Pre niekoho je to čas na odpočinok naplno využiť na hry s deťmi, v hojdacej sieti či v kresle, pre iného ak sme ho samozrejme od je to naopak veľa práce v záhonoch, začiatku jari pravidelne a správne zavlažovali, prihnojovali a kosili. ale súčasne aj relax po pracovnom Prázdne plochy je vhodné počas týždni. Plody jahôd netešia iba zamračeného počasia priebežne deti, ale aj nás dospelých. Je toľko dosievať. receptov na spracovanie ovocia, V tomto období pravidelne že by sme každý deň v roku mohli kontrolujeme aj rastlinky na konzumovať špeciálne pripravené terasách a balkónoch, ktoré sú maškrty. ustavične vystavené priamemu Toto obdobie je charakteristické slnku a výkyvom počasia. Balkóny nielen zberom, ale práve čistením sú práve v tomto období najkrajšie a odburiňovaním hriadok, čo je

7


BÝVANIE 8

a všetko je v plnom kvete, ale o to viac sa o našu zeleň musíme starať. Po západe slnka pravidelne výdatne zalievame a prihnojujeme, odstraňujeme odkvitnuté súkvetia, listy, a kontrolujeme kvalitu zeminy, nakoľko častým polievaním vrchná časť tvrdne a voda sa ťažšie dostáva ku koreňom. Ideálne je prevzdušňovanie alebo výmena zeminy.

podporili ich kompaktný rast. Zrežeme ich asi 20 cm nad zemou a prihnojujeme. Rovnako prihnojujeme aj ihličnany, na ktorých môžeme zaznamenať značné prírastky. Používame hnojivá s obsahom dusíka a horčíka. Obmena záhonov a Bylinky sú tiež prihnojovanie v plnom raste a Letničky a trvalky na záhonoch je potrebné ich majú výhodu, že majú k dispozícii väčšiu plochu pôdy, viac vlahy počas zaštipovať, aby sme podporili rast, dažďa, ale zase musíme počítať s väčšou prácou. Odkvitajúce letničky hustotu a zabránili kvitnutiu. V prípade, že pestujeme bylinky kvôli odstraňujeme a na ich miesto dosádzame dvojročky alebo trvalky. kvetom, nech sa páči, nechajte prírodu, aby sa realizovala. Trvalky zrezávame, aby sme Interiérové rastliny by mali byť v tomto období už presadené a väčšie nádoby s tropickými a subtropickými rastlinami by už mali byť pripravené na takzvané letnenie na terasách a balkónoch, niektoré aj priamo pod korunami stromov v záhrade. Citrusy je vhodné vystavovať aj na priame slnko, palmy a iné zelené rastliny do polotieňa, na miesto, ktoré je chránené proti vetru a možnému prevrhnutiu a následnému poškodeniu. Mrazíky už nehrozia, ale v júni nás môžu prekvapiť časté dažde, prudké lejaky, krupobitia, búrky a vietor.


BÝVANIE

Čas dovoleniek

Každý z nás sa na toto letné obdobie určite nesmierne teší, pretože je tu čas dovoleniek, vody, mora a voľna. Rastliny ale nevedia, že vy na ne nemáte čas a po príchode z dovolenky vás nielen doma, ale aj v záhrade môže čakať spúšť. Keď sa dokážete postarať o domácich miláčikov či iné drobné zvieratká, zabezpečte starostlivosť i pre vašu záhradu, skleník alebo interiérové rastliny. Ponúkame vám pár tipov, ktoré vám uľahčia pobyt na dovolenke a neprekvapivý návrat z nej. Pred odchodom z domu dobre polejte rastliny v byte či skleníku. Tie, ktoré vyžadujú výdatnejšiu zálievku a

vlhkosť, vložte do nádob s vodou alebo použite samozavlažovacie nádoby, prípadne môžete veľké rastliny aj nastielať. Nástielka v podobe trávy, kôry, keramzitu zabraňuje zbytočnému odparovaniu a následne udržiava vlhkosť. Trávnik je vhodné pokosiť a ak nemáme zberný kôš, je vhodné trávu pohrabať a použiť do kompostu. Následne je potrebné trávnik poliať. Pokiaľ máme automatickú závlahu, je to ideálny pomocník v čase našej neprítomnosti. Ak máme aj ovocnú či zeleninovú záhradku, všetky plody oberme a uskladnime alebo požiadajme susedov či dobrých známych, aby nám úrodu pozberali. Skleník treba tiež zatieniť, skontrolovať závlahu a vetranie. •

9


POŠLITE POHĽADNI

z Vašej tohtoročnej dovole a vyhr ajte vstavanú skriňu spoločnosti divendoor.

Á N Ž : A A Ť K KÉ Ú S ÁZ ÁM A N NÉ É T E O ÍŠT LAT TOR Ť

P ZP K LA TI A N BE NA VO OS JE SLO TE ČN ? ČÍ ÔŽE OLO OR M SP DO DO VEN DI

Správnu odpoveď nájdete na www.


ICU

LETNÁ SÚŤAŽ

enky u od

.divendoor.sk

2011

Vaše správne odpovede s telefonickým kontaktom čakáme do 31.8.2011 na adrese: BAUmagazín, Trnavská cesta 50, 821 02 Bratislava a heslo

DIVENDOOR

1. cena DIVENDOOR

v hodnote 2.000 Eur 2. cena

DIVENDOOR

3. cena

v hodnote 1.300 Eur

DIVENDOOR v hodnote 700 Eur


BÝVANIE 12

Dokona

Spoločnosť Sanitec predstavuje na českom a slovenskom trhu pod značkou KOLO novú sériu keramiky a kúpeľňového nábytku Preciosa 2, nadväzujúcu na rad Preciosa, ktorú už má Sanitec vo svojej ponuke viac ako 40 rokov pod značkou Keramag.


BÝVANIE

Preciosa 2

alá elegancia v kúpeľni

13


BÝVANIE 14

V porovnaní s pôvodnou Preciosou pôsobí Preciosa 2 masívnejším, zároveň však elegantnejším a vyhranenejším dojmom. Tvary keramiky i nábytku sú geometricky omnoho prísnejšie a presnejšie prevedené. Kúpeľňa je miestom našej každodennej očisty. Tak ako sa my snažíme starať čo najlepšie o svoje telo, usiluje sa i séria Preciosa 2 o dokonalosť a čistotu. Ako napovedá názov – kúpeľne Preciosa evokujú na prvý pohľad precíznosť, dokonalosť a presnosť.


BÝVANIE 15

Precíznosť Preciosy 2 charakterizujú napríklad geometrické tvary jednotlivých produktov. To, že najdokonalejším geometrickým tvarom je guľa, vedeli už starovekí Gréci. Pri pohľade zhora do umývadiel Preciosa vidíme práve odtlačok gule, dokonale vtlačenej do roviny umývadlovej dosky. Čelný pohľad na umývadlo Preciosa udivuje dokonalosťou hrán, ktoré sa ďalej opakujú na závesných WC sedadlách, bidetoch a skrinkách.


BÝVANIE 16

Skrinky pod umývad zásuvkou s deliacim – udržiavanie poriad tak hračkou. Zásuv dvierka vysokej skrinky, vybavené mechan

Symbol kruhu s nábytku, v podobe les úchytiek. Naopak lesklé vešiaky na uteráky p hr Dokonalosť kúp podčiarkuje puris vysoký lesk kera Keramika je dodávan úpravou Reflex KOLO údržb

Viac na w


dlo sú vybavené mi priehradkami dku v kúpeľni je vky, rovnako ako y, sú samozrejme nizmom tichého dovierania. sa objavuje aj na sklých kovových kovové závesné presne kopírujú rany umývadiel. peľní Preciosa 2 sticky čisto biely amiky i nábytku. ná s povrchovou pre jednoduchú bu bez príplatku.

www.sanitec.sk.

BÝVANIE 17


BÝVANIE 18

Dezinfekcia bazénov je jednod záležitosťou


duchou

BÝVANIE 19


BÝVANIE 20

Použitie pieskového filtra, sieťky alebo plachty na povrch bazéna nestačí, pretože nezabezpečíme vode hygienickú nezávadnosť. Aby voda v bazéne bola čistá, je potrebné používať chemické čistenie vody. Najrozšírenejší, najlacnejší spôsob je použiť prípravky na báze chlóru. Nasledujú prostriedky založené na báze UV žiarenia, alebo ozónu.

AKTÍVNY CHLÓR Chlór ako dezinfekčný a oxidačný prostriedok je už viac ako 50 rokov známy a používaný na celom svete pri úprave pitnej a úžitkovej vody, pričom má pred ostatnými prípravkami značné prednosti najmä preto, lebo reziduálny chlór bráni prípadnej rekontaminácii. Dezinfekcia prostredníctvom chlóru predstavuje bezpečný spôsob zničenia všetkých baktérií. Účinnú látku aktívneho chlóru využívajú napr. čistiace prostriedky značky Savo. Účinnou látkou nie je plyn, ktorý je pre ľudský organizmus škodlivý, ale chlórnan sodný nazývaný aj aktívny chlór. Aktívny


BÝVANIE 21

chlór je zlúčenina, ktorá pri styku s nečistotami uvoľňuje aktívny kyslík a dezinfikuje potrebné miesta. Následne sa aktívny chlór rozkladá na chlorid sodný, ktorý každý pozná pod označením kuchynská soľ. Po tejto chemickej reakcii nezostane vo vode žiadna nežiadúca chemická zložka a voda v bazéne je bezpečná pre Vás, ako aj Vaše deti. JEDNODUCHÝ POSTUP Potrebnú dávku čistiaceho a dezinfekčného prostriedku najskôr rozmiešajte v niekoľkých litroch vody, napríklad v čistom vedre. Následne pokropte hladinu bazéna pripraveným roztokom, alebo postupne ho po častiach vlievajte do bazéna. Následná starostlivosť o vodu v bazéne je rovnako ľahká. „Udržovacia dávka závisí však od počasia a od toho, či sa vo vode kúpeme. V dňoch kúpania doporučujeme opakovať dezinfekciu každý týždeň.“ objasňuje Břetislav Koláček, marketingový manažér spoločnosti Bochemie, ktorá, vyrába čistiace a dezinfekčné prostriedky značky Savo. Najlepšie je to urobiť večer po kúpaní, pretože vstup do bazéna hneď po dezinfekcii nie je možný. Pri teplotách nad 25°C doporučujeme interval dezinfekcie skrátiť a v chladnom počasí interval dezinfekcie sa môže predĺžiť pričom chlór by mal byť v bazéne prítomný v koncentrácii 0,3 – 0,6 mg na liter vody.


BÝVANIE 22

VHODNÁ ALTERNATÍVA Čistiace a dezinfekčné prostriedky založené na aktívnom chlóre (napr. Savo) svojimi vlastnosťami starostlivosti o vodu v bazéne nahradzujú tzv. chloršok. Chloršok je chlórový granulát, ktorý slúži k okamžitému a trvalému zachlórovaniu. Jeho veľkou nevýhodou je to, že sa nesmie dostať do priameho kontaktu s fóliou, umelou hmotou, alebo náterom bazénu, pretože môže spôsobiť odfarbenie. „Pri správnom použití aktívneho chlóru nehrozí korózia materiálu, čiže samovoľné rozrušenie povrchu, preto je vhodný na použitie v bežných čerpadlách.“ potvrdzuje Břetislav Koláček, marketingový manažér pre značku Savo. Dezinfekcia prostredníctvom prípravku týchto prípravkov predstavuje v súčasnosti 2 až 4-krát výhodnejšiu alternatívu ako použitie inej bazénovej chémie. Zabraňuje šíreniu patogénnych mikroorganizmov, ale aj výrazne znižuje riziko prenosu infekcií a ochorení, pretože pri správnom používaní zničí 99,9% baktérií. „Aktívny chlór sa osvedčil aj v boji proti riasam, pretože jeho aplikácia zabraňuje šíreniu týchto rastlín, ktoré sa vode objavujú v dôsledku vyšších teplôt.“ objasňuje Břetislav Koláček zo spoločnosti Bochemie a.s. a Súčasne čistenie vody týmto spôsobom je veľmi jednoduché a porovnaní s cenou špecializovaných chemických prípravkov na bazény aj ekonomické. Starostlivosť o vodu v bazéne nie je jednorazová záležitosť. Aby sa čistá a hygienicky nezávadná voda udržala po celú sezónu, musí sa pravidelne kontrolovať a ošetrovať pomocou kvalitných dezinfekčných prípravkov. Starostlivosť venovaná čistote a hygiene vody v bazéne sa Vám vráti na zdraví a na kvalite pôžitku z plávania.


BÝVANIE 23


BÝVANIE 24


BÝVANIE

Meníme atmosféru

interiéru i exteriéru

25


BÝVANIE 26

Systém GRAFITO DECOR – imitácia kameňov a tehál Systém GRAFITO DECOR je ďalší z radu ponuky spoločnosti Ideal Concrete s.r.o., Je to jeden z najvariabilnejších systémov imitácie kameňov a tehál vôbec. Na rozdiel od STAMPED CONCRETE razeného betónu, pri tomto systéme možno „obaliť“ aj vertikálny povrch. Je vhodný do exteiéru i interiéru. Ako to funguje ?

Systém GRAFITO DECOR – je založený na špeciálnej hmote, ktorá sa nanáša na akýkoľvek pevný povrch, či už horizontálny, alebo vertikálny. Hmota sa nanáša v určitej hrúbke v závislosti od výberu konečnej štruktúry. Môžeme ju nanášať v niekoľkých mm, ale aj v 2-3cm. Po nanesení hmoty sa odtláčajú špeciálne raznice – štruktúry, ktoré sa následne špárujú a farbia. V ponuke je viac ako


BÝVANIE 27


BÝVANIE 28


BÝVANIE 29


BÝVANIE 30


BÝVANIE

150 štruktúr a neobmedzené varianty farebných odtieňov.

Čo všetko so systémom vieme vytvoriť ? Pri horizontálnych povrchoch chodníky, terasy, prístupové cesty, bazénové lemy, balkóny Pri vertikálnych povrchoch sokle, obklady stien /i v interiéri – obývačka, kuchyňa, kúpeľňa.../ obklady krbov, plotov, schodov, komínov, umelé skaly...možnosti sú neobmedzené Pri systémoch spoločnosti Ideal Concrete je variabilnosť, originalita a kvalita na prvom mieste, narozdiel od obkladov, či prírodného kameňa ktorý sa musí pokladať, pri GRAFITO DECOR Vám urobíme podlahu, či obklad priamo na mieste podľa Vašich predstáv. Vďaka systémom STAMPED CONCRETE, GRAFITO DECOR, SASSOITALIA, či ACID STAIN bude Vaša podlaha, či obklad zaručene originálny a „vyrobený“ priamo na mieru. V ďalšom čísle sa dozviete viac o systémoch SASSOITALIA – monolitická vymývaná dlažba a ACID STAIN – leštené podlahy v imitáciách mramora.

Viac informácií získate na www.idealconcrete.sk

31


www.home4all.sk


Budujeme WC a kúpeľňu pre hostí

iCon xs

BÝVANIE

34


BÝVANIE 35


BÝVANIE 36

Architektonické riešenia domov, novostavieb a kancelárskych priestorov v súčasnosti zahŕňajú do projektových plánov aj miestnosti, ktoré sa donedávna posudzovali za zbytočný luxus. Patria medzi ne aj kúpeľňa a WC pre hostí. Ich zriadenie má však viacero nesporných výhod a dodá vášmu bytu punc nadštandardu.

WC a kúpeľňa pre hostí pribúdajú do našich bytov z dôvodu potreby uchrániť pred očami návštevy súkromné priestory a pohľadu hostí prenechať časti, ktoré spĺňajú reprezentatívnu funkciu. Nie je práve najpríjemnejšie ak nečakaná návšteva vidí neupratanú zubnú pastu po deťoch, rôzne hygienické prípravky, prípadne nedokonalosti, ktoré vďaka povinnostiam nestíhame dať do poriadku. Tieto priestory tvoria intímnú časť nášho bytu a ich odhalenie sa dá s určitou dávkou nadsázky prirovnať k pohľadom iných do našej tašky. Hospodárne a príjemne Pre zriadenie WC a kúpeľne pre hostí nie je potrebný rozsiahly priestor. Už pravidelne patria rozmerovo k najúspornejším častiam bytu. Kvôli hospodárnosti bývajú obe časti spravidla spojené. Ich súčasťou môže byť aj sprchový kút, ale nie je nevyhnutný, ak sa neočakávajú viacdňové návštevy. Rovnako úsporným ako rozloha priestorov je aj nábytok kúpeľne. Neslúži na ukladanie všakovakých hygienických a kozmetických prípravkov alebo spotrebičov, čo si nevyžaduje množstvo úložných prvkov. Hosťom pokojne vystačia základné prípravky na čistenie rúk v prípade zriadeného sprchového kúta sprchový gél, šampón a pleťové mlieko. Kúpeľňa nedisponuje ani


BÝVANIE 37


BÝVANIE 38


práčkou, takže vynechať môžeme aj prádelník, skrinku na pracie prášky a pod. WC s kúpeľňou pre hostí si pokojne vystačí so skrinkou pod umývadlo a jedným úložným priestorom v ktorých budú vyhradené miesta pre čisté a použité uteráky, zásobu toaletných papierov, prípadne pár čistiacich prostriedkov.

Všetko v jednom Úsporné riešenie zariadenia v interiéri neznamená, že doň nasťahujeme bez ladu a skladu všetko, čo máme v byte malé a nenáročné. Nezabúdajme, že priestor plní reprezentatívnu funkciu. Zvoľte si jednotný architektonický dizajn. Renomované interiérové spoločnosti vlastnia komplexné koncepty pre tento typ kúpeľní. Určite to ocenia hlavne tí, ktorí už majú aké také skúsenosti so zariaďovaním malých priestorov. Často krát nie je jednoduché nájsť vkusné umývadlo malých rozmerov, k tomu prislúchajúcu skrinku, regál so zníženou hĺbkou alebo esteticky a rozmerovo prijateľný klozet. Pri výbere určite uprednostnite stavebnicový systém. Poskytuje dostatočný priestor pre rôzne konfigurácie, kombinácie a usporiadania jednotlivých prvkov. Zaujímavým je napríklad koncept iCon xs od spoločnosti Sanitec, ktorý disponuje asymetrickými umývadlami 53x31 cm s odkladacím priestorom naľavo, alebo napravo a k nemu prislúchajúcou skrinkou a bočným úložným priestorom na uteráky. V portfóliu sú však aj umývadlá so šírkou len 38 cm. Ďalší úložný priestor ponúka zrkadlový regál so zníženou hĺbkou (28 x 12 x 14 cm), ktorý možno inštalovať samostatne alebo nad bočné úložné priestory. Prednosťou konceptu sú jednotné štýlové prvky, čím získava vzhľad WC punc vkusného usporiadania a elegancie.


BÝVANIE 40

Aké bytové doplnky Jednotný koncept WC pre hostí musí byť doplnený starostlivo vybranými bytovými doplnkami, ktoré zútulňujú bytový priestor. Trendom koncepcií WC a kúpeľní je dotvoriť interiér do tej miery, že sa v ňom návštevník cíti ako v ostatných izbách. Nie je preto nezvyčajným ak v moderne zariadených kúpeľniach nájdeme mini knižnicu, dizajnovú keramiku, umelecké predmety, obrazy alebo zarámované fotografie. V umeleckom duchu sú ladené aj steny kúpeľní, ktoré môžu zdobiť nezvyčajné ornamenty, či už priamo nanesené špeciálnou farbou alebo zobrazené na tapete. Je všeobecne známe, že interiér najviac zútulňujú okrasné rastliny. Do WC s kúpeľňou pre hostí sú vhodné všetky rastliny, ktoré potrebujú vlhko a veľa tepla. Kúpeľňa je zväčša dobre vyhrievaná miestnosť v byte a vďaka sprche a kúpeľu tu vzniká vysoká vlhkosť vzduchu. V takomto prostredí sa dobre cítia rastliny pochádzajúce z trópov. Dôležité je, aby mali dostatok svetla. Ak nemáte v kúpeľni okno, musíte sa postarať o dostatočné osvetlenie pomocou špeciálnej lampy. Vhodné sú napríklad exotická Neoregélia, Asparágus kosákovitý, Vrízea, izbový Bambus, Adiant, Slezinník atd. Luxusný nádych dodá interiéru dobre zvolené osvetlenie. Podľa odborníkov by sa svietivosť v kúpeľni mala pohybovať medzi 200 až 300 luxami. WC s kúpeľňami napomáha vytvárať rovnomerný a prirodzený rozptyl lesklý a svetlý povrch použitých materiálov. Zvoliť si však môžete aj intímnejšie osvetlenie pre pohodu a relax vo vani alebo jacuzze. Viac


BÝVANIE 41


BÝVANIE 42

informácií o konceptoch vhodných do toaliet a kúpeľní pre hostí nájdete na stránke www.sanitec.sk.


BÝVANIE

eľne p ú k a iteľ

otov

ležitým ô d e j e n Ako i kúpeľ i slovo c k a u n r t š m í n n bo reko ala pod vede sti pohybuje e l a e b tav lizov a e účasno y. Nie r s a Pri výs s v a y s b a to, trhu lužb dbať na dborníkov. Na ujú kvalitné s Odhliadnuc o ia. am vzatých , ktoré prokl aše očakávan valita práce iem splniť n osti, ktorých k šetci sme a veľa fir i d e v však poločn a pamäti, že v to či s ú j u všetky t s , že exi bná, majme n reverte si pre o h o t d u o ž pochy sař se utne“. P záručnú dob a e n c a i je v istr te tatky s skytuje s m o o j p a d ť e a s n í o omyln kých ípadné poločn ľ r s o p k á e e k i ž s ľ , n e a it Stáva s kcie, ale až po väzuje firmu . zhotov c á r p u sa konštru učná lehota za ného e r týkajúc s a č . Zár ia po anove ý neobjav h alebo rokoch nuté počas st si každ a e k i c n n ľ o z e c mesia tatky v eľa vašej kúp le je, s a o u d o e d n t v i a iť naprav výbere zhotov referencie. Pr j spoločnosti o ri ne času. P oprieť sa o jeh encie o dotyč nternete. čí fer ia po i n a odporu ednoduché re v o f r né, ak u e s l s y j e n r e i j k d s že nie ením je to ho še môžu byť š u e i d r a ž m y y V vhodný ia. V našom cie nav získať. e á j m u r d o o f in ôv žen Získané ravdy. Z toho d lizované zdru štalatérov. a n op e špeci tifikovaných i ov n nie pol z ô r a rad Cer sa n obrátiť apríklad Klub ena do svojich edzi prvými n čl í. M prípade stupe nového ro skutočnost sti. Ďalej iv ce no Klub pr preveruje via zemie spoloč Klub okrem y. zá ne dôklad é a profesijné lventnosť firm a, ktoré rn so oleni k š e je odbo ekonomická n z k má ô a t r ľ m e t a o a n a v stabilit ytuje jeho čle v. Zadá né kritériá. o t s e t sk or om toho po preveruje rad ajal spĺňa odb iteľom e in eb následn firma, ktorú s rantujú spotr dete na j á a e n g ž í i , o t c u istot u tak is . Viac informá b u l k a i Členov a prácu n u sk b . o r d e ú t n č a u l zár sta n i y n e k a ov strán ať zh si vybr

ik

tif r e c . w ww

43


BÝVANIE 44


Nielen voňavo, ale i čisto

Lampe Berger

BÝVANIE 45


BÝVANIE 46

a – to v o m o ného d enými t s j a z cit nao piť sa obľúb . o p a lo om bytkom ú á Mať d ená len obk n i č tor ami m nezna iami, kvetin atmosféra, k jej a á af fotogr je aj celkov priestore. N uktov. v tá o prod v t Dôleži najmä vôňa s ž o mn a dotvár utie existuje n dosiah

Ak však chcete svoj domov nielen prevoňať, ale i zbaviť vzduch rôznych baktérií, pachov a nečistôt, siahnite po aromatických lampách Lampe Berger. Podstatou ich funkcie je vysoká teplota, na ktorú sa rozpáli keramický kahan lampy. Ten potom procesom katalytickej oxidácie rozkladá nežiadúce molekuly obsiahnuté vo vzduchu a ničí baktérie.

Oproti bežným osviežovačom vzduchu a aromalampám, ktoré pachy len prekryjú vôňou, lampy Berger vzduch aktívne čistia a zanechávajú ho príjemne parfémovaným. Navyše horia len krátko, takže neprodukujú žiadny zbytočný dym. Vďaka tomu je ich používanie veľmi hygienické a bezpečné. Vybrať si môžete z niekoľkých dizajnových sérií a z 50 interiérových vôní. Ak si želáte vzduch len vyčistiť, použite neutrálnu vôňu. Parfémované


BÝVANIE

zmesi môžete voliť podľa nálady: ovocné, kvetinové, svieže a čisté, korenisté, orientálne i rafinované. Funkčné parfémy zahŕňajú antibakteriálne, ktoré vyčistia vzduch od 90% mikroorganizmov (dokonca bola preukázaná účinnosť proti vírusom prasacej chrípky) a zmes proti komárom. Pre svoju vysokú účinnosť sa Lampe Berger používajú nielen v bytoch, domoch a kanceláriách, ale aj v nemocniciach. Navyše sú vďaka svojmu nadčasovému dizajnu krásnou dekoráciou interiéru.

www.vasekuchyne.sk

47


BÝVANIE 48

náš tip: V letnom ceníte období o zmes u n l á i c e p š árom. m o k i t o r p ahuje Vôňa obs nu d insekticí olekulu m ú k c i chem aka známu vď ri nosti p n i č ú j e j svo í hmyzu. n a v o ň a r odst árov m o k m e r Ok blchy, a n j a e j u účink mravce. a y h c u m zapáliť, u p m a l í č Sta ôsobiť p ť a h c e n a na 30 minút ín 8 hod e n l á m i min zavretej máte v u pokoj i t s o n t s mie aného n í m o p s od ri hmyzu. P ch alebo á k č a v o l i gr niach e d e s o p rôznych om na čerstv môžete u h c u d z v erger Lampe B nku, s o v j a ť i ž pou kom v n i č ú m ý rovnak py. okolí lam

balení m o v o i c k Teraz v a sviežej v r e g r e Lampe B be + 180 ml ar zelenej f fém s r a p ý v o interiér inkom č ú m ý n repelent € na za 37,50 e.sk. n y h c u k e www.vas


BÝVANIE 49


BÝVANIE 50

Bezpečnosť v okolí bazénov


ť

BÝVANIE 51


NOVINKY 52

nie v a p ú k é dni a mysliteľne n t e l é d Hork ia neo by sa r t a p e bazén ovnako tak m .R ko k sebe ným dopln i stať l a d m r a a okoli štand Keď volíme podlahu do h c i a y. A to v h o a n l é d z o ba exteriéru, musíme zobrať do kové p romných, y m š i t pro úvahy, že bude vystavovaná ch súk verejných ý t u nie len riestoroch k, ktoré striedaniu teplôt, dažďu, s vp kúpalí ytvárať ale aj a slnečnému žiareniu a ďalším v o apark užívateľa v u q a ečné p vplyvom. Pri jej výbere by sme z e r e p b , i l by ma é prostredie ky. sa mali sústrediť predovšetkým n en príjem rtné podmi na odolnosť materiálu a ďalšie fo a kom parametre. Netradičný, ale moderný systém podlahových riešení od predného dodávateľa v tomto segmente, firmy Excellent Systems, nájde svoje uplatnenie pri rekonštrukcii starších, ale aj pri stavbe nových vonkajších a vnútorných bazénov. Vďaka kvalite a variabilite tohto stavebnicového systému sa riadi k európskej špičke. Na rozdiel od dostupných bazénových fólií vyniká hlavne svojou vysokou UV stabilitou, nosnosťou a protišmykovým prevedením. Tým zaisťuje bezpečné užívanie bazénu a jeho bezprostredného okolia. Je zhotovený zo 100% netoxického polyetylénu v rôznych farebných škálach. Svojou ľahkou a rýchlou inštaláciou ponúka mobilné riešenie s niekoľkými možnosťami fixácie. Stavebnicový systém s protišmykovou úpravou je vhodný aj na schodiskové stupne či iné časti bazénov, kde sa tento povrch vyžaduje. Všetky komponenty sa jednoduchým spojovaním dajú kombinovať a vytvárajú tak širokú škálu typizovaných aj individuálnych riešení.


BÝVANIE 53

Svoje uplatnenie tak nájdu pri realizácií bazénov rodinných domov, na verejných kúpaliskách a plaveckých bazénoch, ale aj v ďalších priestoroch, kde hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia, napríklad podlahy spŕch a toaliet na kúpaliskách. • vysoká nosnosť (80 t/m2) • odolné voči UV žiareniu • jednoduché čistenie všetkými spôsobmi - tlakové, chemicky, vysávaním, stieraním • tlmenie vibrácií, protišmykové a protihlukové vlastnosti • ľahké na údržbu a montáž • vnútorné a vonkajšie použitie • protišmykové prevedenie • mobilní riešenie s niekoľkými možnosťami fixácie – zabezpečenie proti krádeži • široká ponuka farieb • ľahká a rýchla inštalácia • možnosť svietiacich spojovacích prvkov

Viac informácií na www.pinnot.cz


BÝVANIE 54


BÝVANIE 55

Okno v kúpeľni je IN!


BÝVANIE 56

Okno vk súčasn úpeľni už n ie o Stalo s sti ničím ne je zv a mnoh štýlovým do yča ýc p stále o h interiérov lnko .H v archit iac menej n oci i ek ez trend tonické rieš vyčaj um e intímn iestniť si o nie, kno aj e d udom j zóny bytu či dom ácňuje u aj na S lovens s ku.

Okno v kúpeľni pritom môže byť nielen praktickým riešením ako vniesť dostatok denného svetla do miestnosti a tým ju celú prevzdušniť. Môže byť aj zdrojom celkom príjemných potešení. Predstavte si, že sa večer pokojne uvelebíte vo vani a sledujete mihotajúcu sa svetelnú panorámu mesta. Alebo cez deň jedným očkom kontrolujete deti hrajúce sa v záhrade. Denné svetlo v kúpeľni určite ocenia najmä ženy pri nanášaní mejkapu a milovníci živých dekorácií zas možnosť doladiť kúpeľňu rastlinami a kvetmi, ktoré pre svoju existenciu svetlo bezpodmienečne potrebujú.

V kúpeľni trávime všetci denne množstvo času. Nie je už iba miestnosťou, v ktorej sa staráme o vlastnú očistu.

p Na up pol dos pres

Umie Kúpeľ riešen v kúpeľ drevo p


v ajným . om ide jné

do sa .

BÝVANIE

Predovšetkým sa stala aj integrálnou súčasťou oddychovej zóny každého príbytku. Aj preto sa veľmi populárnymi stali veľké kúpeľne, ktoré by bez okien a dostatku denného svetla, alebo iba so zdrojom umelého svetla mohli pôsobiť umelo a stiesnene. V kúpeľni sa chceme všetci cítiť hlavne príjemne, je miestom kde čerpáme novú energiu, kde relaxujeme a oddychujeme. Prispôsobujeme si ju preto aj vlastným estetickým nárokom. Práve okná či presklené steny dodávajú

punc luxusu a dizajnový nádych. Robia z kúpeľne miesto, kde čas trávime radi. ajmä v rodinných domoch sú okná bežnou súčasťou kúpeľní. Kým v minulosti prednostňovali architekti malé okná s rozmerom 40x40 cm, umiestnené približne lovici výšky steny alebo bližšie ku stropu, dnes môžeme v tejto otázke hovoriť slova o maximalizme. Rohové okná, francúzske okná, celé steny z posuvných sklených dverí ústiacich na terasu – to je len zlomok trendov, ktoré majú zelenú.

estnenie okna v kúpeľni však má aj svoju funkciu. Je ňou vetranie miestnosti. ľňa je totiž miestom s veľmi vysokou vlhkosťou a práve okno môže byť ideálnym ním odvetrávania. Z rovnakého dôvodu sa odporúča aj použitie plastových okien ľni. Drevené vyzerajú veľmi pekne, treba si však uvedomiť, že v dôsledku vlhka pracuje a môže dôjsť k neželanej deformácii rámov.

57


BÝVANIE 58

„Do kúpeľne rozhodne patrí plastové okno, nakoľko plast ako materiál je odolný voči vlhku, neplesnivie, nenapučí a jeho údržba je minimálna,“ hovorí Jozef Stolár zo spoločnosti Aneko. „Na plastovom okne zrazená vlhosť, teda voda, iba stečie a stačí ju utrieť. Je preto možné hovoriť o bezúdržbovosti,“ dodáva. Navyše si môžete vybrať z rôznych dekórov dreva alebo akrylových farieb.

štýlové, lenže je to ktorou bude unika S oknami od spolo však strát energie Investícia do kvalit okien, a to nielen v celom byte či dom

Exkluzívnym a netradičným riešením je napríklad umiestnenie úzkeho avšak dlhého pásu okna v netradičnej výške, napríklad ponad vaňu. Podobný prepychový efekt majú aj zásteny či dokonca celá stena zo skla. Pri takýchto realizáciách budete samozrejme mierne obmedzení pri umiestnení nábytku, preto je dobré pri podobných riešeniach kúpeľne poradiť sa s architektom už pri plánovaní a projektovaní domu či bytu. Možno si teraz hovoríte, že mať okno v kúpeľni je síce veľmi

Vysoko kvalitné te vlastnosti profilov ponúka práve spol postarajú o váš kom navolením okna do ušetriť až 30% na dodáva Ing. Peter H


o iba ďalšia plocha, ať teplo z domu. očnosti Aneko sa báť nemusíte. tných plastových v kúpeľni, ale i v me sa určite oplatí.

epelnoizolačné v Gealan, ktoré ločnosť Aneko sa mfort. „Správnym okážete ročne vykurovaní,“ Hrmo, vedúci

BÝVANIE 59

výroby v spoločnosti Aneko. Lepšie tepelnoizolačné vlastnosti okien Aneko sa dosahujú použitím lepeného skla. Vďaka špeciálnej technológii nie je navýšená ani cena okna. S použitím tejto technológie slúži lepené sklo namiesto výstuže v rámoch okien. Tie sa vyrábajú z ocele a sú veľkým vodičom tepla. Keďže je však v ráme umiestnené lepené sklo, nie je potrebné ich použiť, okno má lepšiu pevnosť a stabilitu, plast neovísa, nedeformuje sa. Kúpeľne, ktoré majú prístup na balkón či terasu môžu zas efektne využiť denné svetlo prichádzajúce z balkónových dverí. Niektoré rodinné domy už dnes disponujú aj bazénom, preto nie je neobvyklé, že sa do kúpeľne dá vstupovať aj cez terasu. Je to jednak praktické riešenie, pretože nezamokríte celý dom, jednak ide o architektonicky veľmi premyslené a vkusné využitie presklených stien a dverí v kúpeľni. Všetky okná aj dvere od spoločnosti Aneko sú štandardne vybavené až dvoma bezpečnostnými uzávermi. Ide o veľmi efektívnu ochranu pred vypáčením. Bonusom je aj


BÝVANIE 60

automatické zatváranie dvier. To znamená, že hoci dvere iba privriete, automaticky sa zatvoria a priklapnú vo všetkých bodoch uzáverov. Aj popri estetike sú tak vysoké nároky na bezpečnosť zachované.

Nech je však okno v kúpeľni akokoľvek veľké či kdekoľvek umiestnené, vyžaduje si úplne iné kritériá na kvalitu a typ skla. „Nároky zákazníkov na zasklenie okien v kúpeľni sa samozrejme líšia. Uprednostňujú skôr matované, ozdobné alebo ornamentné sklo,“ upresňuje Jozef Stolár zo spoločnosti Aneko. Takéto kritériá sú len prirodzenou požiadavkou aj na zachovanie súkromia v intímnej sfére domu. Ak sa však rozhodnete pre jednoduché číre sklo, musíte myslieť aj na tienenie a clonenie.

Mgr. Petra Kuczmannová v spolupráci so spoločnosťou Aneko www.aneko.sk


BÝVANIE 61


Drhnutiu

NOVINKY 62

odzvonilo !


NOVINKY 63


NOVINKY 64

ú ist č le n z á t s ede te a vú ždý j urči j o sa tore ať. ajn á ka z i m l k r d u, si že žená á, o a sta n y k ás ňu ým b r K chy oh uje ta e tre všetk efy a ku s. Mn zjav bud pre ky, k dky e ná noch sa ne lues ôten strie nám b r v s ržbu ové ky, d pro . Poz e úd zlúčk hub tiac aj Vy s , Ro dry ne či hrať n ha esív te za r ag ôže si m od. v ná

Jed všetkým pripálenej ma drôtenkami a kefam nedeľnom obede. Priškv cestovín alebo nedajbože f Riešením je pyrolýza. Troc aké ste kedy poznali. Priek zdokonalila a v súčasnosti


NOVINKY 65

O váš komfort sa postarajú funkčné spotrebiče, ktoré boli navrhnuté tak, aby zabezpečili čo najvyššiu mieru pohodlia, no pritom sa neminuli účinku. Jednoducho povedané, spájajú príjemné s užitočným. Presne také by mali byť funkčné kuchynské spotrebiče, ktoré zároveň premenia každú kuchyňu na dizajnový skvost aj na oázu pokoja. Pretože jediné, na čo budete musieť myslieť, je už iba varenie a pečenie.

Jeden prst + jedno tlačidlo = dokonale čistá rúra dnoduchá rovnica, ktorá zabezpečí, že sa s úsmevom na tvári rozlúčite so mi prípravkami na drhnutie rúr, rôznymi zázračnými sprejmi na rozpúšťanie astnoty, agresívnymi a hlavne zdraviu škodlivými chemikáliami, hubkami, mi, ktoré na vás škaredo poškuľovali v niektorej zo zásuviek po každom varený syr z pizze na dne rúry, vykypená smotanová omáčka zo zapečených fŕkance oleja z pečeného mäska si ich zásah nebudú vyžadovať nikdy viac. chu futuristický názov v sebe neskrýva nič iné ako to najjednoduchšie čistenie rúr kopníkom pyrolytického čistenia je práve skupina Fagor, ktorá túto technológiu ponúka rúry s pyrolýzou 2.0, teda pyrolytickým čistením druhej generácie.


NOVINKY 66

Premyslená technológia garantuje stopercentnú bezpečnosť, presnosť a účinnosť. Stačí stlačiť jediné tlačidlo a rúra sa sama vyčistí. Pyrolytická rúra vám významne uľahčí udržiavanie vášho najdôležitejšieho kuchynského spotrebiča a aj veľmi znečistený povrch sa vyčistí sám bez nutnosti vášho zásahu. Princíp pyrolýzy spočíva vo vytvorení vysokej teploty vo vnútri rúry, takže všetky nečistoty sa spália. Po skončení programu stačí zľahka zotrieť či pozametať jemný biely popol, ktorý popadá na dno rúry. Spálené zvyšky potravy, ktoré obsahujú karcinogénne látky, jednoducho zotriete vlhkou handričkou a zabudnite na namáhavé drhnutie a zoškrabovanie pripálených kúskov! Pri tomto spôsobe čistenia sa nepoužíva žiadna chémia


NOVINKY 67

a nenávidené drhnutie vnútra elektrickej rúry môžete úplne vyškrtnúť zo zoznamu svojich domácich prác. Neušetríte teda len drahocenný čas, ale aj peniaze, ktoré ste doteraz bežne utrácali za čistiace prostriedky. Extra chladné dvierka so štyrmi sklami dokonale izolujú vnútro rúry v ktoromkoľvek momente jej používania, či už práve prebieha pyrolýza alebo pečiete koláč. Pri čistení a pečení tak dochádza k optimálnemu využitiu generovaného tepla, preto sú pyrolytické rúry Fagor nielen vysoko účinné ale aj úsporné. A práve čo sa úspory elektrickej energie týka, vybrané modely sa hrdia symbolom A-10%, čo znamená, že spotrebujú o 10% menej elektrickej energie ako ostatné elektrické rúry energetickej triedy A.


NOVINKY 68


NOVINKY

Nepripáli, nepopáli... Možno si teraz hovoríte – fajn, že sa rúra vyčistí 69 sama, lenže čo s varnou doskou? Tá sa predsa sama neumyje, a keď sa na tú niečo pripáli, no zbohom... Dobrou správou je, že trh ponúka aj také varné dosky, na ktorých sa nepripáli nič! Navyše sú maximálne štýlové, existujú okrem čiernej farby aj v metalickom prevedení, s niekoľkými rôznymi rozmiestneniami varných zón a vo viacerých rozmeroch. Vráťme sa však k tomu hlavnému - na povrchu indukčných varných dosiek Fagor sa nič nepripáli. Ako je to možné? Takáto varná doska sa na pohľad od sklokeramickej takmer nelíši. Avšak zásadný rozdiel je v tom, že indukčná varná doska produkuje teplo priamo na feromagnetickom dne nádoby v mieste dotyku. Ihneď po odstavení nádoby doska už teplo nevyrába, čím nedochádza k tepelným stratám a je tak bezpečná aj pri náhodnom dotyku. Samotný povrch dosky je totiž po celý čas zohriaty len od dna nádoby, takže nie je žeravý, preto pripálenie či priškvarenie absolútne nehrozia. A ak náhodou predsa len čosi vykypí, vybuble alebo sa rozleje, stačí vlhká handrička aj počas varenia! S indukčnou varnou doskou sa navyše trojhodinová príprava rodinného obeda môže výrazne skrátiť, pretože ohrev potravín je až dvakrát rýchlejší v porovnaní s klasickými plynovými „horákmi“. Povrch indukčnej varnej dosky sa nikdy nerozpáli, čo je jednak bezpečné pri náhodnom dotyku a zároveň to umožňuje jednoduchšie a pohodlnejšie čistenie. Skrátka, nemusíte čakať pol hodiny na vychladnutie sporáka, aby ste ho mohli bez ujmy na zdraví vyčistiť a dopriať si po výdatnom nedeľnom obede zaslúženú siestu. Pre viac informácií navštívte stránku www.fagor.com Mgr. Petra Kuczmannová v spolupráci so spoločnosťou Fagor Slovensko


NOVINKY 70


na elektrobicykli

PohodiÄ?k a

NOVINKY 71


NOVINKY 72

Ak s a nev vám z la d poo stníte á byť n h a a min liadnit uto a b jbližší i e i o mih mum ú sa po e cyklom bchod s nutí p l s m o ilia a z ektrob a vám ríliš ďa mie ka. n i sta cykli. P echce leko, na m šl r iest i krúte iapať, o sa n pre í vydát mie e stni len te Elektrobicykel nie je motorka a aj od starej známej babety sa rapídne líši. Ide vlastne o klasický bicykel, ktorý pomáha cyklistovi pri krútení pedál elektrickým pohonom. Pri jazde do kopca máte pocit akoby ste šli po rovine a na rovinatom teréne nevydáte takmer žiadnu námahu. Jednoducho povedané - je určený pre tých, ktorí sa radi bicyklujú ale nechcú sa prepotiť.


NOVINKY 73


NOVINKY

Nenastupujte ako na koňa 74 Rovnako ako u klasických bicyklov, poznáme terénne, mestské, či skladacie elektrobicykle. Elektrobicyklov je široké množstvo a pre každého cyklistu sa nájde ten „pravý“. Treba si len vybrať. Ženy určite uprednostnia prostriedok, ktorý je prispôsobený ich potrebám. Prvoradou podmienkou je nízky nástup, vďaka ktorému nemusia na elektrobicykel nastupovať ako na koňa. Väčšina terénnych bicyklov disponuje spojovacou rúrkou medzi riadidlami a sedadlom, ktorá na mestskom elektrobicykli určenom pre ženy chýba. Môžu sa preto bicyklovať aj v šatách. Zaujímavým tipom elektrobicykla pre ženy je Agogs City Liner. Okrem nízkeho nástupu disponuje krytom na ozubené predne koleso, vďaka ktorému sa šaty nezapletú do reťaze. Elektrobicykel disponuje širokým odpruženým sedadlom, ktoré je mimoriadne pohodlné. Vďaka konštrukcii je jazdec nútený sedieť vzpriamene, čo nezaťažuje chrbticu. Na elektrobicykli je tak isto inštalovaný nosič vhodný pre ďalšieho pasažiera alebo malý náklad.


NOVINKY 75

Na rôzne príležitosti Elektrobicykel je vhodný pre tých, ktorí sa radi prevezú po čerstvom vzduchu ale nechcú pokúšať kondičku. Na svoje si prídu ženy plánujúce schudnúť, ktoré vedia, že kilá sa dajú zhodiť len postupne. Ak jazdec nevládze šliapať, môže si pomôcť elektromotorom. Ak sa začne cítiť vo forme, môže elektropohon pokojne vypnúť. Agogs City Liner si určite obľúbia starší ľudia. Dokážu sa ním odviesť na záhradku alebo do obchodu bez toho aby sa zadýchali. Na miesto rebríka za sedadlom jazdca je možné upevniť košík na zeleninu, malé náčinie, nákup a pod. Jeho dojazd je 45 až 55 km, čo je úctyhodná vzdialenosť. Nabíja sa pomocou elektrického kábla päť a pol hodiny. Agogs City Liner je mimoriadne vhodný na cesty do práce. Ide o reprezentatívny elektrobicykel, takže pristane cyklistovi v saku aj žene v peknom oblečení. Práve preto si získava veľkú popularitu v cyklistických krajinách. Viac informácií o elektrobicykloch nájdete na stránke www.ecyklo.sk


STAVBA 76

O


STAVBA

Ochlaďte si životný priestor

77


STAVBA 78

Principiálne sa však orientujte na spoľahlivé, účinné a úsporné modely. Nepodceňte ani samotnú montáž zariadenia a realizáciu zadajte profesionálnej firme, ktorá vám zabezpečí aj záručný a pozáručný servis.

tizácie a m i l bere k reálnych ý v i r P ými ez k t j a a , z u d r vychá rov interié ľkosť e t v , e í t m s para estno a na i m m i e sú obj ich orientác ýkon a av okien strany. Typ kmi v é ní svetov jte s odbor ajniach. ed ltu konzu ovaných pr liz špecia

Princíp klimatizácie, výmeny vzduchu pomocou klimatizačných jednotiek je nasledovný: Vnútorná jednotka klimatizácie odoberá teplo zo vzduchu v klimatizovanom priestore a ochladzuje ho. Vonkajšia jednotka klimatizácie odvádza prebytočné teplo do exteriéru na základe kompresie a kondenzácie pracovnej látky. Pracovná látka je médium, ktoré odoberá teplo z vnútornej jednotky a odovzdáva ho vonkajšej jednotke. Kompresor zabezpečuje transport pracovnej látky a jej kondenzáciu. Regulácia umožňuje riadenie klimatizačného zariadenia v závislosti od nastavených hodnôt. Na trhu sú k dispozícii mobilné klimatizácie, ako aj vnútorné i vonkajšie klimatizačné jednotky, ktoré je možné nainštalovať do domu i bytu bez väčších stavebných zásahov. Vnútorné sa obvykle montujú pod strop, sú to tzv. horizontálne jednotky, alebo pod okno, ktoré sa nazývajú vertikálne jednotky.


STAVBA 79

Vonkajšie je možné umiestniť na balkón, terasu alebo priamo na fasádu domu, či jeho strechu. Najmä kanálové klimatizačné jednotky fungujú aj ako vetracie zariadenia interiéru, keďže využívajú potrubný systém vzduchotechniky, sú však stavebne náročnejšie. Potrubia sa vedú v podhľadoch alebo v medziposchodí. Sú vhodné aj z estetického hľadiska, lebo v stene alebo strope vidieť iba nasávacie a výfukové mriežky. Ak vaša domácnosť disponujete inteligentným systémom elektroinštalácie, vtedy i klimatizáciu môže riadiť počítač, ktorý automaticky nastaví a reguluje jej výkon podľa vášho želania. Rekuperácia je moderný systém vetrania a teplovzdušného vykurovania, ktorý rešpektuje najnovšie poznatky v oblasti úspor energií a vnútornej mikroklímy. Ide o vetrací systém so zemným registrom a so spätným získavaním tepla. Rekuperácia sa hojne využíva najmä v nízkoenergetických domoch, a to s výbornými výsledkami. Princíp systému spočíva v tom, že vydýchaný a znečistený vzduch sa odsáva cez rekuperátor, kde odovzdá teplo krížovému výmenníku. Zároveň sa čerstvý nasávaný


STAVBA 80

vzduch v tom istom výmenníku predhreje a prúdi do miestností. Znamená to, že systém dokáže minimalizovať tepelné straty, ktoré by inak vznikli pri ohrievaní vzduchu. Zariadenie je vybavené špeciálnymi filtrami, ktoré zachytávajú peľ, prach a iné nečistoty v interiéri. Z tohto dôvodu je vhodný aj pre alergikov. Rekuperácia vďaka svojmu spôsobu fungovania, okrem iného, ušetrí až okolo 30 % nákladov na kúrenie. V lete, v spojení so zemným registrom, môže slúžiť aj ako klimatizácia. Samotná klimatizácia v bežnom dome má spotrebu okolo 5 až 6 KW za hodinu a rekuperátor iba 70 až 100 W za hodinu, čo je mnohonásobne menej. Popísaný systém vetrania a teplovzdušného vykurovania plne vyhovuje súčasným trendom zdravého a ekologického bývania. Mobilné klimatizačné jednotky sú kompaktné zariadenia, pričom všetky ich technické prvky sú súčasťou jedného celku. Inštalácia spočíva v jednoduchom zapojení do elektrickej siete a vyvedení potrubia s priemerom cca 15 cm mimo interiéru, napríklad cez okno. Pri fungovaní mobilnej klimatizácie v miestnosti vznikajú dva cirkulačné okruhy. Výmenník nasáva vzduch a po ochladení ho vytláča späť a kondenzátor odčerpané teplo odvádza cez potrubie do exteriéru. Na ochladzovanie kondenzátora je však použitý vzduch z klimatizovanej miestnosti, čím je prirodzene znížený efekt a účinnosť samotného procesu. Mobilné kompaktné klimatizačné jednotky sú známe svojou vyššou hladinou hlučnosti a častým zapínaním a vypínaním kompresora. Obvykle sa využívajú iba v takých priestoroch, kde nie je vhodné alebo možné realizovať stavebné úpravy, alebo na príležitostné použitie.

Delené splitové klimatizačné jednotky Skladajú sa z vnútornej a vonkajšej časti. Úlohou vnútornej jednotky je odčerpávať teplý vzduch z miestnosti a ochladený priviesť späť. Vonkajšia jednotka zabezpečuje odvádzanie prebytočného tepla do exteriéru. Pri činnosti vnútornej jednotky vzniká kondenzát, ktorý je potrebné odvádzať. Najčastejšie využívaným miestom na takýto účel je odtok v kuchyni alebo kúpeľni. Pri inštalácii sa rúrky na odvádzanie kondenzátu obvykle zasekajú do omietky alebo vedú lištami. Kondenzát z vonkajšej jednotky sa zvykne odvádzať do dažďového odkvapu, prípadne sa nechá voľne odkvapkávať do exteriéru. Nakoľko kompresor je súčasťou vonkajšej jednotky, hlučnosť delených splitových klimatizačných zariadení v porovnaní s mobilnými


STAVBA 81


STAVBA 82


STAVBA

je nepomerne nižšia. Z hľadiska ďalších parametrov sú aj účinnejšie a praktickejšie. Obľúbené a preferované sú aj multisplitové klimatizačné jednotky, ktoré zabezpečujú možnosť napojenia viacerých vnútorných jednotiek na jednu vonkajšiu. Ide sa o atraktívne klimatizovanie mnohých miestností z jedného miesta, ktoré vám zabezpečí úsporu a komfort. Bežným štandardom modernej klimatizácie je obsluha pomocou diaľkového ovládania.

Kanálové klimatizačné jednotky zabezpečujú okrem ochladzovania interiéru aj výmenu vzduchu, teda plnia i funkciu vetracieho zariadenia. S potrebným potrubným systémom vzduchotechniky na kanálovú klimatizáciu je dobré rátať vopred, už pri projektovaní a výstavbe domu. Realizácia až po ukončení stavby znamená vyššiu finančnú náročnosť. Moderné systémy chladenia a klimatizácie domov používajú najnovšie technologické prvky vzduchotechniky, elektromotorov, ako aj systémov merania a regulácie. Ich energetická efektívnosť sa posudzuje koeficientom COP. Názov pozostáva zo začiatočných písmen anglického slovného spojenia coeficient of performance. Tento koeficient posudzuje vloženú a získanú energiu. Energetická efektívnosť sa teda vypočíta, ak sa výkon Q vydelí príkonom P. V súčasnosti sa kanálové klimatizačné jednotky budujú najmä v novostavbách, a to napríklad v energeticky pasívnych domoch, kde nie je možné vetranie cez zaizolované okná.

83


STAVBA 84

SIP Panel

rýchly spôsob stavby nízkoenergetických domov


STAVBA 85


STAVBA 86

ho é n ytn u, u b u o rok ého niu b a v ýv ta lom glick s b u ho vú inu z an z é m r k e li p v m IP – ným eric jši a e en elom l . S jed am acn l m k na pan e4al l) je kého a z t a z SIP om ane sic ces e ) sm ným ou H ted p v kla (? u á ť v trh dnot čnos sula níko No šomnoho polo ral in ledov a n l s . s u sa jed Na mu p anú ruct - na omu í – vnútro p do lizov lu (st tádi ho d a š é priemyselne vyr re giná ých van i o v t r samo zabezpečuje vy o ojo on v m vý vo spĺňa požiadavky potrebn e r d a ich tepelné straty a zisky, najmä domy nízkoenergeti .. ás.


STAVBA 87

Základom celej konštrukcie domu sú prefabrikované panely, ktoré sa skladajú z veľkoplošných aglomerovaných dosiek, ktoré sú vo vnútri spájané tepelnoizolačným materiálom. Celý panel je kompaktný a na stavbe sa „iba“ umiestni a spojí s ostatnou časťou domu. Okná a dvere sa vyrezávajú do hotových stien priamo na stavbe. Taktiež je tento systém ideálny pre dodatočné zmeny dispozičného riešenia – malé úpravy / posuny stien a priečok.

V prípade spoločnosti Home4all, ktorá si vyrába tieto panely vo vlastnej výrobni, dná o prvý „čistokrvný“ SIP panel na našom trhu. Prečo také silné vyjadrenie? panelu je totiž polyuretán – najlepší tepelno izolačný materiál, ktorý sa dá rábať a aplikovať v stavebníctve! Hrúbka samotného polyuretánu je 20 cm, čo ynikajúce tepelno izolačné ako aj difúzne parametre hotovej steny. Panel ako taký né na stavbu pasívnych domov. Pre naplnenie tejto ambície treba skalkulovať okná y, vykurovací systém a môžete mať aj dom pasívny. Firma ale pre klientov ponúka ické – práve kvôli snahe uspokojiť čo najširší počet záujemcov.


STAVBA 88

Celková skladba obvodovej steny zároveň zabezpečuje veľmi príjemnú klímu v dome a poskytuje obyvateľom príjemné životné prostredie. Hrúbka hotovej obvodovej steny je iba 25 centimetrov, pri hodnotách: súčiniteľ prestupu tepla je U= 0,12 W/ m2K a tepelný odpor panelu (teda Vašej obvodovej steny) je R= 8,42 m2K/W. Tieto hodnoty by ste pri klasickej murovanej stavbe docielili pri minimálnej hrúbke obvodovej steny 60 centimetrov. A tu si je treba uvedomiť, že hrúbka steny vplýva na veľkosť úžitkovej plochy. Čiže pri zastavanej ploche 100 m2, získate oproti konvenčným murovaným stavbám navyše asi 8 m2 úžitkovej plochy, ktorá sa dá použiť na zväčšenie obývacej časti, alebo izieb, alebo jednu malú komoru, či pracovňu. V čom je SIP panel taký výnimočný? Modulárnosť riešenia priamo na stavbe je porovnateľná iba ak s murovaným domom. V tomto parametri poráža aj montované domy, ktoré sa na stavenisko privezú ako hotové steny a s prípadnými zmenami je potom veľký problém. Rýchlosť výstavby je porovnateľná s montovaným domom. Skelet domu je hotový (pri štandardnom dome so zastavanou plochou okolo 90 m2 maximálne jeden týždeň. Okrem toho, panel má v sebe niekoľko „vrstiev“ a netreba ho už dodatočne zatepľovať, čo skracuje samotnú realizáciu – ak prihliadneme na tento parameter, je montovaný dom zo SIP panelov hotový za rovnaký čas ako klasická drevostavba. V tomto prípade murovaná stavba nie je konkurencie schopná.


STAVBA 89

História SIP – siaha do povojnového obdobia, kedy sa výrobcovia začali zaoberať vylepšovaním klasického systému „two by four“, ktorý bol do toho času najrozšírenejší v severnej Amerike. Vylepšenia smerovali k úsporám priamo na stavbe s cieľom ušetriť čas otvorenej stavby, ktorá je háklivá (ako každá stavba) na poveternostné podmienky.


STAVBA 90

Jednou z ciest bol vznik SIP panelu. Jeho hlavné výhody sú už pomenované vyššie. Už samotný panel staticky pôsobí ako „I“ profil, čo znižuje závislosť na nosných častiach konštrukcie a na druhej strane tým vyžaduje aj nižšie investičné náklady. Vo svete výrobcov a staviteľov zo SIP panelov združuje niekoľko združení a asociácií, ktoré majú niekoľko tisíc členov (firiem) a dnes už reprezentujú vyše milióna spokojných obyvateľov tohto typu domov.


STAVBA 91


DOPORUČUJEME 92

KATALÓG

RODINNÝCH DOMOV Špičkový dizajn a špičková technológia sa spojili, aby sme priniesli novú kvalitu Vášho bývania!


Čo je v cene

DOPORUČUJEME

započítané ? Štandardná cena obsahuje:

• Projektová dokumentácia – základná (katalógový projekt vrátane profesií) • Základová doska s vývodmi prípojok a odpadu • Kompletná stavba obvodových a priečkových stien • Plastové okná a exteriérové dvere (5-komorový profil a 2-ité nízkoenergetické zasklenie – obojstranne biele) • Ľahká plechová strešná krytina LINDAB, vrátane odkvapov vo farbe (farba voliteľná) • Kompletné rozvody: voda + odpad, elektroinštalácia (vrátane štandardných bielych vypínačov a zásuviek) • Komínové teleso – jednoduché (ak je v projekte, resp. podľa projektu) • Kompletná silikátová omietka (farba voliteľná) • Interiérové vyspravenie stien + biely hygienický náter • Technická podlaha v interiéri • Základná kovová konštrukcia schodiska v dvojpodlažných domoch, alebo izolovaný sklápací rebrík na povalu v prízemných domoch • DPH v zmysle zákona Ostatné je možné dodať, ale na individuálnu objednávku

Príplatkové možnosti: • Doplnenie projektovej dokumentácie (zakreslenie stavby do geometrického plánu a pripojenie inžinierskych sietí)

• Zmena farby (fólie) plastových okien • Zmena skla z 2-skla na 3-sklo • Okenice a tieniace prvky • Zmena strešnej krytiny (farba / druh/ dekór / výrobca) • Špalety okolo okien a dverí • Zateplenie fasádnym polystyrénom • Dekoratívne obklady fasády Cenová ponuka nezohľadňuje vizualizáciu, teda najmä jej dekoratívne exteriérové prvky.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 IČO: 36 789 739 www.home4all.sk

93


DOPORUČUJEME 94

Technický popis

Po vyše polstoročí výroby, stavby a používania SIP panelov po celom svete a postavených niekoľko stovkách tisíc domoch, sme priniesli tento unikátny stavebný systém aj na Slovensko. Základom nášho stavebného systému sú SIP panely (Structural Insulated Panel). Jedná sa o samonosné kompozitné panely, z ktorých je možné „skladať“ stavby do výšky troch nadzemných podlaží. V prípade použitia zdvojenej výstuže, statický limit nie je. Systém SIP je teoretikmi zaraďovaný ako jedna z kategórií drevo – montovaných domov.

Prednosti SIP konštrukcie • Vysoká rýchlosť stavby • Možnosť realizovať zmeny pri výstavbe • Nízka cena stavby • Špičkové fyzikálne a úžitkové vlastnosti • Nízka konštrukčná váha • Rýchlosť výstavby • Jednoduchosťou výstavby a spracovania • Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti • Dlhá životnosť • Vysoká nosná schopnosť • Variabilita priamo na stavbe • Výborné protipožiarne vlastnosti

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 IČO: 36 789 739 www.home4all.sk


Technický popis

OBVODOVÁ / NOSNÁ STENA

Smerom z vonkajšej strany do vnútra stavby: HIDROFLAM 16 mm (vode a ohňu odolná DT doska) – 200 mm Polyuretán (v ňom je inštalovaný horizontálny a vertikálny inštalačný tunel na rozvod elektrickej energie) – DURELIS 18 mm (DT doska)   Dodatočne na ukončenie obvodovej steny: je z vonkajšej strany na kléber, cez sieťku nanášaná silikátová omietka hrúbky 3 – 5 mm voliteľnej farby (resp. akákoľvek omietka, prípadne priamo na panel sa montuje fasádny obklad) Z vnútornej strany s polovičným prekladom inštalovaný priamo na panel Sadrokartón 12 mm   Celková hrúbka stenového panelu ENERGY STAR: 234 mm Celková hrúbka hotovej obvodovej steny stenového panelu ENERGY STAR: 250 mm Celkový rozmer panelu je 2.900 x 1.250 mm  

INTERIÉROVÁ PRIEČKA

DURELIS 18 mm (DT doska) – 80 mm Polyuretán (v ňom je inštalovaný horizontálny a vertikálny inštalačný tunel na rozvod elektrickej energie) – DURELIS 18 mm (DT doska)   Dodatočne na ukončenie obvodovej steny: Z oboch strán s polovičným prekladom inštalovaný priamo na panel Sadrokartón 10 mm   Celková hrúbka priečkového panelu ENERGY STAR: 116 mm Celková hrúbka hotovej priečky panelu ENERGY STAR: 136 mm Celkový rozmer panelu je 2.900 x 1.250 mm

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 IČO: 36 789 739 www.home4all.sk

DOPORUČUJEME 95


DOPORUČUJEME 96

Technický popis

História SIP siaha do povojnového obdobia, kedy sa výrobcovia začali zaoberať vylepšovaním klasického systému „two by four“, ktorý bol do toho času najrozšírenejší v severnej Amerike. Vylepšenia smerovali k úsporám priamo na stavbe s cieľom ušetriť čas otvorenej stavby, ktorá je háklivá (ako každá stavba) na poveternostné podmienky. Jednou z ciest bol vznik SIP panelu. Jeho hlavné výhody sú už pomenované vyššie. Už samotný panel staticky pôsobí ako „I“ profil, čo znižuje závislosť na nosných častiach konštrukcie a na druhej strane tým vyžaduje aj nižšie investičné náklady. Vo svete výrobcov a staviteľov zo SIP panelov združuje niekoľko združení a asociácií, ktoré majú niekoľko tisíc členov (firiem) a dnes už reprezentujú vyše milióna spokojných obyvateľov tohto typu domov.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 IČO: 36 789 739 www.home4all.sk


DOPORUČUJEME

Logica

64.900,- € Cena s DPH

Obytné miestnosti Zastavaná plocha Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

3 91,7 m2 357,6 m3 75,6 m2 3,9 m 49,1 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739

97


DOPORUČUJEME 98

Sto

67.700,- €

Cena s DPH

Obytné miestnosti Úžitková plocha prízemia Zastavaná plocha Úžitková plocha poschodia Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

3 46,55 m2 55,0 m2 47,4 m2 387,2 m3 93,95 m2 6,7 m 61,4 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

Napoli

69.500,- €

Cena s DPH

Obytné miestnosti Úžitková plocha prízemia Zastavaná plocha Úžitková plocha poschodia Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

3 49,7 m2 63 m2 47,7 m2 451,5 m3 97,4 m2 6,8 m 60,8 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739

99


DOPORUČUJEME

100

Quatro Pace

85.500,- €

Cena s DPH

Obytné miestnosti Zastavaná plocha Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

4 117,0 m2 455 m3 99,0 m2 4,0 m 68,2 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

Simple

86.300,- €

101

Cena s DPH

Obytné miestnosti Zastavaná plocha Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

3 117,4 m2 459,5 m3 97,1 m2 4,1 m 52,2 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

102

Single Plus

89.500,- €

Cena s DPH

Obytné miestnosti Úžitková plocha prízemia Zastavaná plocha Úžitková plocha poschodia Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

4 85,8 m2 101,5 m2 32,7 m2 463,1 m3 118,5 m2 6,0 m 100,6 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

Storm

99.900,- €

103

Cena s DPH

Obytné miestnosti Zastavaná plocha Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

4 139,8 m2 616,3 m3 117,35 m2 5,0 m 75,95 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 104

Compact

99.900,- €

Cena s DPH

Obytné miestnosti Úžitková plocha prízemia Zastavaná plocha Úžitková plocha poschodia Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

5 76,2 m2 94,7 m2 66,1 m2 570,0 m3 142,3 m2 6,5 m 87,3 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

Trendy

109.500,- €

105

Cena s DPH

Obytné miestnosti Úžitková plocha prízemia Zastavaná plocha Úžitková plocha poschodia Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

5 92,45 m2 112,5 m2 59,2 m2 613,6 m3 151,65 m2 6,5 m 95,4 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 106

Ordinale

109.500,- €

Cena s DPH

Obytné miestnosti Úžitková plocha prízemia Zastavaná plocha Úžitková plocha poschodia Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

4 96 m2 116,1 m2 64 m2 655,4 m3 160 m2 6,25 m 84,7 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


Villa Juvente

DOPORUČUJEME

115.500,- €

107

Cena s DPH

Obytné miestnosti Úžitková plocha prízemia Zastavaná plocha Úžitková plocha poschodia Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

3 100,6 m2 119,2 m2 62,4 m2 666,4 m3 163,0 m2 6,1 m 71,6 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 108

Venus

125.000,- €

Cena s DPH

Obytné miestnosti Úžitková plocha prízemia Zastavaná plocha Úžitková plocha poschodia Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

4 101,3 m2 122,0 m2 76,6 m2 714,9 m3 177,9 m2 6,3 m 99,7 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


Arte _ fakt

DOPORUČUJEME

128.000,- €

109

Cena s DPH

Obytné miestnosti Úžitková plocha prízemia Zastavaná plocha Úžitková plocha poschodia Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

5 115,7 m2 137,1 m2 65,4 m2 759,0 m3 181,1 m2 6,75 m 93,0 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 110

Due

214.900,- €

Cena s DPH

Obytné miestnosti Úžitková plocha prízemia Zastavaná plocha Úžitková plocha poschodia Obostavaný priestor Celková úžitková plocha Výška objektu Celková obytná plocha

2x4 2 x 79,1 m2 2 x 94,5 m2 2 x 77,5 m2 2 x 614,1 m3 2 x 156,6 m2 6,5 m 2 x 77,0 m2

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti APEX A s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

Andrea

38.490,- €

111

Cena s DPH

Typ domu Zastavaná plocha Úžitková plocha Počet izieb Počet osôb Doplnky

Malý bungalov 55m2 46,8 m2 2 1–2 -

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 112

Barbor a

52.990,- €

Cena s DPH

Rozmery Typ domu Zastavaná plocha Úžitková plocha Počet izieb Počet osôb Doplnky

11,3 x 6,7 m Malý bungalov 75,7 m2 66 m2 2 2–3 -

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

Beáta

53.990,- €

113

Cena s DPH

Rozmery Typ domu Zastavaná plocha Úžitková plocha Počet izieb Počet osôb Doplnky

11,3 x 6,7 m Bungalov 75,5 m2 65,8 m2 3 2–4 -

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 114

Daniela

63.490,- €

Cena s DPH

Rozmery Typ domu Zastavaná plocha Úžitková plocha Počet izieb Počet osôb Doplnky

11,3 x 8 m Bungalov 90,4 m2 78,5 m2 3 2–5 -

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

Eva

64.490,- €

115

Cena s DPH

Rozmery Typ domu Zastavaná plocha Úžitková plocha Počet izieb Počet osôb Doplnky

13,7 x 6,7 m Bungalov 91,8 m2 81,3 m2 3 4–5 -

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 116

Gabriela

67.990,- €

Cena s DPH

Rozmery Typ domu Zastavaná plocha Úžitková plocha Počet izieb Počet osôb Doplnky

12,9 x 7,5 m Bungalov 96,8 m2 85,5 m2 3 4–6 -

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

Iveta

76.990,- €

117

Cena s DPH

Rozmery Typ domu Zastavaná plocha Úžitková plocha Počet izieb Počet osôb Doplnky

16,3 x 6,7 m Bungalov 109,2 m2 96,2 m2 4 4–6 -

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 118

K arolína

80.990,- €

Cena s DPH

Rozmery Typ domu Zastavaná plocha Úžitková plocha Počet izieb Počet osôb Doplnky

12,5 x 9,2 m Bungalov 115 m2 102,5 m2 4 4–7 -

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

Cube 110

99.990,- €

119

Cena s DPH

Rozmery 15,5 x 13 m Typ domu Bungalov Zastavaná plocha 201,5 m2 Úžitková plocha 110 m2 Počet izieb 4 Počet osôb 4–6 Doplnky kryté parkovanie / sauna

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 120

B2

97.990,- €

Cena s DPH

Rozmery 15,5 x 13 m Typ domu Bungalov Zastavaná plocha 201,5 m2 Úžitková plocha 110 m2 Počet izieb 4 Počet osôb 4-6 Doplnky kryté parkovanie / sauna

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

B150

109.990,- €

121

Cena s DPH

Rozmery Typ domu Zastavaná plocha Úžitková plocha Počet izieb Počet osôb Doplnky

18 x 11 m Bungalov 198 m2 104,3 m2 4 4-6 garáž / sklad

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 122

R adko

64.990,- € Cena s DPH

Rozmery 10,5 x 6,3 m Typ domu Moderný poschodový dom Zastavaná plocha 66,2 m2 Úžitková plocha 103,8 m2 Počet izieb 4 Počet osôb 4 -6 Doplnky -

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

Robko

79.990,- €

123

Cena s DPH

Rozmery 13 x 6 m Typ domu Moderný poschodový dom Zastavaná plocha 78 m2 Úžitková plocha 132 m2 Počet izieb 5 Počet osôb 4–8 Doplnky -

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 124

Golfer

104.990,- €

Cena s DPH

Rozmery 12,5 x 8,75 m Typ domu Rodinný dom Zastavaná plocha 108 m2 Úžitková plocha 123 m2 Počet izieb 4 Počet osôb 4–6 Doplnky kryté parkovanie / terasa / sklad

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME

K lasik

139.990,- €

125

Cena s DPH

Rozmery 17 x 11 m Typ domu Rodinný dom Zastavaná plocha 187 m2 Úžitková plocha 166 m2 Počet izieb 5,5 Počet osôb 4-8 Doplnky garáž / sklad / terasa/ zimná záhrada / balkón

Tento projekt je majetkom a duševným vlastníctvom spoločnosti Asonium s.r.o.

ASONIUM, s.r.o. Trnavská cesta 50 Email: info@home4all.sk 821 02 Bratislava Telefón: +421 2 3300 6222 www.home4all.sk IČO: 36 789 739


DOPORUČUJEME 126


DOPORUČUJEME 127


BÝVANIE 128

Ako zapáliť gril a nie seba


BÝVANIE 129


BÝVANIE 130

e, d a hr r á z j e aše a výb ame v na ď n užív “? o s ä j ke ie po ovať m A né óne. tejš tart a v lo balk ajčas „naš i r n nne ug om n e e i r š ob a va dsa l o úč d h o aj n pre k o a k , , i šie hoc rilov šak, a ohň p e bo v g e v l í ut e ale uho iet prisypem h c V r s . e n ra o d lie a žeravá ploch Nič te, te iacer é uh začíname, až keď p cha me v reven má na d Ako podpaľovať ten Kúsky grilového podpaľova urobiť asi hodinu pred zač


BÝVANIE 131

Čo najlepšie horí Na zapaľovanie grilu je najlepšie použiť drevo, drevené uhlie alebo brikety. Tie horia dlhšie a rovnomernejšie. Majú však jeden problém, že sa ťažko zapaľujú. Ale každý problém má aj svoje riešenie, čiže pokiaľ použijete grilový podpaľovač, malo zapaľovanie aj v tomto prípade ísť celkom jednoducho.

Na čo na začiatku nezabudnúť Ešte pred zapálením ohňa si treba uvedomiť, koľko jedla sa na grile bude pripravovať, aby sa uhlie nemuselo počas samotného grilovania dopĺňať. Jadro ňa pripravíme z drevených odrezkov a tenších konárikov. Hneď ako vyhoria, me drevené uhlie. Uhlíky by mali byť navrstvené v 5 až 10-centimetrovej vrstve ha by mala byť asi o polovicu širšia ako plocha pripravovaného jedla. Grilovať plamienky na uhlíkoch dohoreli a teplo sa vytvára výlučne ich tlením.

ača vložte do pyramídy z dreva, uhlia či brikiet. Zapáľte ich, a najlepšie je tak čatím grilovania.


BÝVANIE

Nemali by ste používať 132 obyčajný, najmä novinový papier a to hneď z viacerých príčin. Napríklad môže vašich hostí esteticky odpudzovať alebo ďalší dôvod, vyparujú sa z neho totiž toxické látky ako napríklad olovo. Keď sa postupne oheň stlmí a uhlie bude tlieť pokryté vrstvou popolu, rovnomerne ho rozhrnieme na celú plochu.

Dbajte aj na bezpečnosť Aj keď si možno poviete, že čo už také sa môže stať pri bežnom grilovaní, nemali by ste bezpečnosť v žiadnom prípade podceňovať. V prvom rade dbajte o to, aby v blízkosti grilu neboli ľahko horľavé predmety. Dávajte si pozor aj na to, aby ste z grilu pahrebu odstránili, až keď je celkom vychladnutá. Skrátka nedopadnite, ako ten kuchár na našom obrázku...


BÝVANIE 133


BÝVANIE 134

Gril podľa vašej chuti


BÝVANIE 135


BÝVANIE 136

o ret ym me p čas zónn náša ý ľn e se pri me o v oj ávam vám úkne me v s ie, odd Preto pon bude s a oč m sa nie. vám ti sa p a o h s lé ep a prit rilov torýc ej ča t né ku, í aj g , v k prv m “ ríje e von patr vaní nať. V p ne iekd rým grilo chut d á n kto o o vl vy u. e u e u i k m k gri i t k š n ril Vo i tráv kam, „Vše ajlep ho g hmotnos v rad ován ánko o čo n odné neposlednom rad iál čl si h ru vh o ser y, ak výbe Plynový gril rad ovať n e v Medzi takéto grily patrí bu

sú o niečo drahší ako elekt

Výhodou plynového grilu je


BÝVANIE 137

Pri výbere grilu si v prvom rade premyslite, ako často budete grilovať, kde budete väčšinou grilovať, pre koľko ľudí budete grilovať, aké máte priestory na uskladnenie grilu a samozrejme koľko chcete do nákupu grilu investovať. Po pritom však musíte myslieť na hlavnú zásadu, a tou je bezpečnosť.

Elektrický gril Tento typ je vhodný predovšetkým do domácností. Jeho výhodou je najmä nenáročná údržba a jednoduchá a rýchla obsluha. Dá sa s ním teda ilovať v interiéri alebo aj na balkóne. Medzi jeho ďalšie výhody patrí jeho nízka sť, vďaka ktorej sa ľahko prenáša. Takisto môžete presne regulovať teplotu a v m rade je tento spôsob grilovania zdravý.

uď takzvaný lávový gril alebo RBS gril. Plynové grily patria k záhradným typom a trické. Čo sa však týka zdravého grilovania, tak v tomto prípade vyhráva RBS gril.

e jeho rýchlosť. To znamená, že je rozpálený behom chvíľky. Spomínali sme už


BÝVANIE 138

jeho výhodu zdravého grilovania, k tomu pridáme ešte možnosť regulácie plameňa tým aj teploty a dobré je, že tento typ grilu nevyrába žiaden dym.

Gril na drevené uhlie Patrí k tým najlacnejším, no nemusí vyhovovať všetkým ľuďom. Priamo sa tu totiž prepaľuje tuk odkvapkávajúci z mäsa. Môžete si vybrať buď z plechových alebo liatinových grilov na drevené uhlie. Tie plechové sú síce lacnejšie, ale nemajú takú stabilitu, ako liatinové. Pokiaľ sa teda rozhodnete pre tento typ grilu, určite oceníte nižšiu cenu, jednoduchú manipuláciu a samozrejme úžasnú atmosféru grilovania pod holým nebom.


BÝVANIE 139


www.moree.sk

BAUmagazín / jún 2011  

Online mesačník o bývaní, štýle a dizajne. Júnové vydanie, 140 strán. Šírené ZADARMO ako súčasť portálu www.baumagazin.sk

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you