Page 1

www.apotheka.ee

Nr 30 (2) TALV 2013/14

Reet Härmat LUGEMISSOOVITUST

Sandra Nurmsalult ja Armin Kõomäelt

TIPPTREENER

ANNA LEVANDI

naudib tööd harrastajatega

KINGIMÕTTEID Apteek pakub tervislikke kingitusi


ambroksoolvesinikkloriid

… spetsialist köha ravis!

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat teabelehte. Kaebuste püsimisel või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Käsimüügiravim. Näidustus: Röga lahtistamine produktiivse köhaga kulgevate ägedate ja krooniliste bronhopulmonaalsete haiguste korral.


TUGEV SUHE tagab tervise

K

alendri järgi on suvi kõige pikem ja talv kõige lühem aasta­ aeg. Uskumatu, eks ole? Kui ma vaatan kas või oma sõpruskonda, jaguneb see kaheks: ühed toovad juba oktoobrikuus kiiresti suusad välja lootuses, et ehk siis sajab ka lumi kiiremini maha, teised jällegi ei taha külmast ja talvest mitte midagi kuulda ning loendavad päevi esimeste kevadiste päikesekiirteni. Soojuse ihaldajatel aitavad talve pehmendada kaks püha, mis meile hingelähedased. Esmalt ootavad ees jõulupühad, pärast neid aga veebruari lõpus Eestimaa sünnipäev. Mida aasta edasi, seda enam olen hakanud jõule nautima eelkõige seetõttu, et kolm pikka püha päeva annavad võimaluse vanemate juures olla, kirikus käia, vanaema külastada ning lihtsalt niisama mõnusalt aega veeta. Tänavu on kalender eriti lahke, oskuslikult planeerides saab aasta viimastel päevadel lausa väikese puhkuse võtta. Lähedastega koos olemist ei ole võimalik üle hinnata. Seekordse numbri kaanestaar, armastatud saatejuht Tuuli Roosma tunnistab, et pool aastat elu Siberis, nii sõna otseses kui ka kaudses mõttes maailma lõpus, pani ta paljule igapäevasele vaatama hoopis teise pilguga. Inimesed töötavad end haigeks, et osta ilusaid riideid, et nendes siis järgmisel päeval tööle minna – kus on siin loogika, küsib Tuuli. Must valgel kirja panduna tundub selline elustiil tõepoolest naeruväärne, kuid suurem osa meist päevast päeva just nõndamoodi tegutsebki. Üleskutse aasta lõpus mõelda, mis tehtud ja mis teoksil, kõlab sageli klišeena. No kas me siis igapäevaselt ei mõtlegi? Ega sageli tõesti vist mitte. Võtame siis seekord aja maha ja hindame kriitiliselt, kas meil on piisavalt aega kallima, laste või vanemate jaoks. Mida kiirem on elu ja mida segasemad suhted, seda keerulisem on naeratada ning terve püsida. Kõik haigused saavad alguse suhteprobleemidest, usuvad Siberis elavad vissarionlased, kelle jaoks on keelatud suitsetamine ja alkohol; nad on taimetoitlased ega hooli rahast. Meie, kes me Eestimaal siiski tööl käime ja raha teenime, võiksime seda kasutada asjalikult – leiame lähedastele jõuluks ühe kingituse, mis nende hinge helisema paneb. Rõõmu ja mõnusat aega mõtisklusteks mitte vaid jõulupäevadel, vaid ka pikkadel talveõhtutel.

Fotod: Erik Riikoja ja sxc.hu

Naerata peatoimetaja

ametlik häälekandja VÄLJAANDJA Apteekide Koostöö AS Keeletoimetaja: Kaja Türk Makett ja kujundus: Piret Raja Esikaane foto: RAIGO PAJULA

TALVENUMBRIS

Netiapteek avas uksed

esimese 12 Eesti E-apteegi kliendid

hindavad eelkõige mugavust.

Ravimitel võib olla koostoimeid

tabletti ei ole 22 mõistlik võtta koos greibimahla või piimaga.

Margit Härma maitsva pühadelaua spikker Pidulik pühadetoit 38 saab olla kehale

KIRJUTA MEILE toimetus@apotheka.ee

hea. Anname neli põnevat retsepti.

Rohkem infot www.apotheka.ee Naerata :) talv 2013

3


A. Ginkgo biloba kapslid avaldavad soodsat toimet ajule ja verevarustusele. Päevane annus ehk üks kapsel sisaldab 100 mg hõlmikpuu (Ginkgo biloba) lehtede standardiseeritud kuivekstrakti, milles on flavoonglükosiide 24 mg ja terpeenlaktoone 6 mg. Saadaval pehmekapslitena, mistõttu neid on mugav neelata. Purgis 60 kapslit. Hind apteegis 7,90 eurot. A. Magneesiumlaktaat ja vitamiin B6 aitab vähendada väsimust ja kurnatust ning toetab närvisüsteemi talitlust ja psühholoogilisi funktsioone. Magneesium aitab hoida luid ja hambaid ning aitab kaasa normaalsele lihaste tööle. Päevane annus ehk kaks tabletti sisaldab 1100 mg magnee­ siumlaktaati, mis vastab 103 mg magneesiumile, ja 12,2 mg püridoksiinhüdrokloriidi, mis vastab 10 mg B6-vitamiinile. Saadaval 30 ja 90 tableti suuruses pakendis. Hind apteegis vastavalt 4,90 ja 7,90 eurot. A. Vitamiin D3 kapslid aitavad kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele. D-vitamiin on tähtis luude, hammaste ja lihaste normaalseks talitluseks, soodustab kaltsiumi ja fosfori imendumist ja omastamist ning aitab kaasa normaalsele vere kaltsiumisisaldusele. Päevane annus ehk üks kapsel sisaldab 19,5 µg D-vitamiini. Purgis 90 kapslit. Hind apteegis 9,90 eurot.

Benita eakate kodu laienes

eakate kodu kohtade arvu. Detsembri alguses suurendati Benita - ja kahekohalistes tubades ning ühe Varasema 54 koha asemel on nüüd ate kodu korrigeerib ka hinnakirja apartementides kokku 140 kohta. Eak tid, jättes puutumata pakutava ja ühtlustab erineva maksumusega pake Uus kuuhind algab 720 eurost teenuse kõrge tasemega kvaliteedi. ise 1050 euro asemel. Hind hõlmab (24 eurot ööpäev) elaniku kohta sen miku-, lõuna- ja õhtusööki, majutust kahekohalises toas, sooja hom va sisustamisel. Benita juhataja päe personali abi igapäevatoimingutes ja e väga konkurentsivõimeline ja Tõnu Steinbergi sõnul on uus hinnatas latuslikumat tarbimist. lubab Benita kvaliteetse teenuse laiau

4

Naerata :) talv 2013

Kohvi joomine häirib uinumist

Kohvi joomise ja unehäirete kohta on tehtud sadu uuringuid. Nüüd on üks valminud ka ajakirja The Journal of Clinical Sleep Medicine palvel. Tõsi, teadlased tunnistavad, et valim oli väike, kuid julgevad siiski väita, et kohvi joomine isegi kuus tundi enne magama heitmist võib uinumise aega edasi lükata. Katse nägi välja järgmine: inimestel paluti juua kohvi kuus tundi enne magama minekut, kolm tundi varem ja vahetult enne voodisse heitmist. Katsealustele ei öeldud, missuguses tassis oli kofeiini. Selgus, et isegi need, kes olid kuus tundi enne magama minekut kohvi joonud, ei suutnud kiiresti uinuda. Allikas: Women’s Health

1 küsimus

Inimesed kurdavad tihti, et jäid pärast gripi vastu vaktsineerimist hoopis haigeks. Kas see võib tõele vastata? Toomas Põld Qvalitase arstikeskuse peaarst Tegemist on levinud väär­ arusaamaga. Ükski vaktsiinis sisalduv aine ei põhjusta grippi. Tundlikel inimestel (1–10 saja vaktsineeritu kohta), kelle immuunsüsteem on nõrgem, võivad tekkida külmetushaigusele iseloomulikud sümptomid, nagu peavalu, higistamine, liigesevalu või väike palavik, aga need mööduvad tavaliselt ravita päeva-paari jooksul. Samal ajal võib terve ja elujõuline inimene gripi lihtsalt läbi põdeda, aga saada tüsistused, mille tõttu võib kaotada osaliselt või täielikult töövõime. Igal aastal leidub ka neid, kes gripi tüsistuste tõttu surevad. Vaktsineerimine on vastunäidustatud neile, kes on allergilised kanamunade, kanaliha, antibiootikumi neomütsiini, formaldehüüdi või oktoksinool-9 vastu ja immuunpuudulikkusega inimestele. Samuti ei soovitata vaktsineerida palavikuga kulgeva haiguse ajal või ägeda infektsiooni korral. Pärast vaktsineerimist saavutab organism immuunsuse umbes kahe-kolme nädala jooksul ja vaktsiini mõju kestab ligikaudu aasta.

Fotod: benita.ee, Apotheka, sxc.hu

Apotheka omatoodete valik uueneb pidevalt


uudise d

Šampooni ostes ole tähelepanelik Poes šampooni valides tuleb hoolikalt uurida, ega see ei sisalda ohtlikke aineid.

Allikas: delfi.ee

SLS (sodium lauryl sulfate) on odav tööstuslik puhasti, mis tekitab hulgaliselt vahtu, eemaldab hästi mustuse ja rasu, kuid ärritab ja kuivatab nahka. See võib häirida laste silmade normaalset arengut, põhjustada täiskasvanuil kae teket, aeglustada haavade paranemist ja juuksekasvu.

Parabeenid (levinu­ mad on metüül-, propüül-, butüül- ja etüülparabeen) on odavad kunstlikud säilitusained, mida kasutatakse tootes mik­ roobide leviku takistami­ seks. Need võivad häirida östrogeeni ehk naissugu­ hormooni tootmist organismis.

Petrolaatum (pakendil võib kohata ka nimetusi mineral oil, paraffin, paraffinum liquidum ja petroleum jelly) on naftatöötlu­ se kõrvalprodukt. Aine tekitab nahale kileja kihi, jättes tunde, et nahk on sile ja niisutatud, kuid samas takistab normaalset aine­ vahetust.

Silikoone (pakendil dimethicone, dimethiconol, cyclomethicone ja phenyl trimethicone) kasutatak­ se laialdaselt šampoo­ nides, palsamites ja juuksehool­ dustoodetes. Ka need jätavad juustest terve ja sile­ da mulje, kuid muudavad need tegelikult hapraks.

20%

USA noormehi tunneb äärmus­ likku muret oma tervise, kaalu ja kehaehituse pärast. Nende seas esines rohkem keelatud ainete kasutamist ja alkoholi kuritarvitamist.

9,2% 2,5%

tunneb muret selle pärast, et neil ei ole piisavalt suured lihased. tõdeb, et nad võiksid olla kõhnemad.

Allikas: JAMA Pediatric


IDEAALNE parfüüm reisile Parfüümipulgad La Reine Soleil, Le Soft Perfume Striptease Flowers ja Le Soft Perfume Umabel on isikupärase aroomiga ja rõhutavad kasutaja stiili. Need niisutavad ja toidavad nahka ning rahustavad meeli. Parfüümipulgad ei sisalda parabeene ega alkoholi, on nahasõbralikud. Tänu 5grammisele pakendile on neid mugav reisi ajal kasutada ja igapäevaselt kaasas kanda. 27–28 €

Luksuslik spaa Aqualia Thermalilt Sarja kaks uut nahahooldustoodet lubavad kodus korraldada mõnusa spaa­päeva. Day Spa tugevdav ja kosutav geel on ülikerge ja kristalse tekstuuriga. Pärast kasutamist on nahk meeldivalt pehme. Night Spa taastav ja väsimust tõrjuv geelkreemmask mähib naha rikkalikku ja värsketundelisse luksusse. Day Spa geelkreem 34,50 €,

Night Spa geelkreemmask 38,50 €

Apteek ei ole ammu enam paik, kust osta vaid tablette või siirupeid. Asjatundlik nõustaja aitab valida kosmeetikat, toidulisandeid või muud iga­päevaelus hädavajalikku kaupa.

mask 23 € ja šampoon 16 €

Uus tase hammaste valgendamises KINi valgendav hambapasta sisaldab vähese abrasiivsusega naatriumvesinikkarbonaadi peeneid osakesi, mis valgendavad emaili sügavuti, kuid ei kahjusta seda. Hammaste naturaalne toon taastub järk-järgult. OrthoKINi maasika- ja mündi­ mait­seline suuvesi + hamba­­pas­ ta on mõeldud breketikandjate suuhoolduseks. Valgendav ham­

bapasta 9,70 €, OrthoKINi suuvesi 10,30 € ja hambapasta 7,75 €

6

Naerata :) talv 2013

Rahustav kreem Decubalilt Decubali näokreem on klassikaline kuivale nahale mõeldud niisutav kreem, mis jätab naha pehmeks ning aitab rahustada ja siluda ärritunud ning ketendavat nahka. 12,90 € Fotod: tootjad

Põnevaid avastusi

Baruffaldi paelub Itaalia kvaliteediga Baruffaldi Pearl of Argani juukseõli, juuksemask ja šampoon toidavad juukseid seestpoolt ja taastavad optimaalse tasakaalu. Tooted sisaldavad argaaniaõli ja E-vitamiini. Sari on toodetud Itaalias. Sprei 20 €, juukse­


Vitatrops aitab stressiga võidelda Vitatropsi AntiStress B-vitamiin sisaldab B-vitamiine, mis aitavad ohjeldada stressi ja väsimust. Koostises olevad C- ja E-vitamiin tugevdavad organismi kaitse­ võimet. Toode ei sisalda sünteetilisi magusaineid, toiduvärve ega aroomiaineid. Päevas soovitatakse võtta üks trops, vedelikuga koos manustamine ei ole vajalik. 7,50 €

D Lux üllatab suukaudsete spreidega D Luxi 1000 Oral Spray D-vitamiin imendub suu limaskestadelt loetud sekunditega otse rakkudesse ja kudedesse. Ühest pakendist jätkub vähemalt 100 päevaks. D Luxi multivitamiin Oral Spray imendub ülikiiresti, rakkudeni jõuab 95 protsenti vitamiinidest. Ühest pakendist jätkub vähemalt 40 päevaks.

Additiva jook sobib lastelegi Additiva on sidrunit, C-vitamiini ja kaltsiumit sisaldav joogipulber, mille võiksid valida need, kes soovivad organismi toetada C-vitamiini sisaldava kuuma joogiga igapäevaselt või külmetuse ajal. C-vitamiin aitab vähendada väsimust ja kurnatust. Kaltsium aitab kaasa normaalsele energiavahetusele, närviülekandele ja lihaste tööle. Ei sisalda paratsetamooli. 6,70 €

D Lux 1000 11,75 €, D Luxi multivitamiin 23 €

Microlife’i vererõhu­aparaadid näitavad ka pulssi Kliiniliselt testitud vererõhuaparaadid näitavad korraga vererõhku ja pulssi. Pehme ja koonilise kujuga aparaat BP A1 Easy on kliiniliselt testitud, rütmihäirekindel ja sel on viimase näidu mälu. BP A6 PC-l on automaatne kolmekordne mõõtmine ja see jälgib AFIB tehnoloogiaga võimalikku kodade virvendus­ arütmiat. Toruja, koonilise kujuga aparaadis on 2 × 99 näidu mälu koos kellaaja ja kuupäevaga. Arvutiga ühendamise võimalus. Garantii viis aastat. BP A1 Easy 70 €, BP A6 PC 100 €

Probiootikumid naiste teenistuses Probiootilised tampoonid aitavad menstruatsiooni ajal säilitada tupes normaalset mikrofloorat, sest sisaldavad laktobatsille. Kõrgekvaliteedilisi tampoone on lihtne kasutada. Saadaval kolmes suuruses. Elleni probiootikumidega intiimkreem on mõeldud kuivale ja tundlikule intiimpiirkonnale. See pehmendab nahka ja aitab säilitada välise intiimpiirkonna mikrofloorat. Tampoonid 14–17 € ja intiimkreem 21,50 €

Naerata :) talv 2013

7


Personaalne uudab ravimite pakendamine

m võtmise mugavaks

2. Veendu, et võtad ravimeid pakendile märgitud ajal. 3. Ava manustamispakend, rebides seda ülemisest servast. 4. Võta tabletid pakendist välja ja manusta koos veega.

amuti on raske meeles hoida, millal tuleb arstilt küsida uued retseptid ning millal peab ravimiportsule apteeki järele minema. Ravimid toimivad aga kõige paremini siis, kui neid võetakse täpselt arsti ja apteekri soovituste järgi. Kui neid tarvitatakse valesti, võib neist halvemal juhul kasu asemel hoopis kahju tulla. Kui seni on tulnud kõik ravimid eraldi osta ja patsient pidanud ise meeles hoid­ ma, millist tabletti, kui palju ja mis kell võtta, siis nüüd pakub Apotheka Musta­ mäe apteek esimesena Eestis ravimite personaalse pakendamise teenust, tänu millele on ravimite võtmine lihtsam, mu­ gavam ja ohutum. „Kõik samal ajal tarvitatavad tabletid pakendatakse manustamisaegade kaupa kokku ühekordsetesse pakenditesse, millele on märgitud kuupäev ja kellaaeg, millal patsient peab need sisse võtma,” rääkis Apotheka Mustamäe apteegi provii­ sor Heret Liinve. Uus lahendus muudab ka keerulise raviskeemi järgimise patsien­ di jaoks lihtsaks ja turvaliseks. „Enne teenusega liitumist soovitame kindlasti tulla personaalsele konsultat­ sioonile, kus saab apteekriga privaatselt arutada kõiki oma ravimitega seotud küsimusi,” soovitas Liinve. Konsultatsioo­ ni ajal koostab apteeker täpse ülevaate kõigist arsti määratud ravimitest ning annab vajadusel soovitusi nende ohutuks ja õigeks kasutamiseks. „Nii tagame, et personaalsed pakendid on koosta­ 8

Naerata :) talv 2013

Fotod: Erik Riikoja

Paljudele on tuttav olukord, kus esivanematel seisab kapiriiulil mitu purki ravimeid, kuid nende õigel ajal võtmine kipub vahel meelest minema.

1. Ravimite manustamiseks eralda ribast üks pakend, rebides seda vasakult poolt.


apteegiteenuse d

20

senti maksab uuest aastast ühe nädala ravimite pakendamine, mis lisandub ravimi hinnale.

Aasta lõpuni on ravimite pakendamine tasuta.

PERSONAALNE Sinu ravimitega tegeleb kindel apteeker, kellega privaatselt vesteldes saad läbi arutada kõik küsimused, mille jaoks leti taga ei pruugi alati aega jaguda. Nii saab apteeker tervikliku ülevaate su tervislikust seisundist ja ravimite kasutamise harjumusest, mille alusel ta suudab paremini nõu anda.

mugav tud täpselt arsti ettekirjutuse järgi ning raviskeem on võimalikult tõhus ja ohutu,” rõhutas apteeker. Konsultatsioonile peab kaasa võtma kõik samal ajal kasutatavad ravimid, vitamiinid ja muud tabletid. Juhul kui perearst on kirjutanud ravimite kasutuslehe, tuleks seegi kaasa haarata. Kui seni on ravimitega tegelenud hooldaja või noorem sugulane, on kindlasti mõtte­ kas ta endaga kaasa kutsuda. Konsultat­ siooniks võiks aega varuda 45 minutit. Personaalse pakendamise korral on ravimi hind ikka sama mis karbi kaupa ostes, samuti kehtib ravimitele tavapärane haigekassa soodustus.

Apteekril tekib ülevaade sellest, kui kauaks sul ravimeid jätkub. Soovi korral saab ta sulle meelde tuletada, millal pead perearstilt uued retseptid küsima ja millal võid järgmiseks perioodiks pakendatud ravimitele apteeki järele tulla.

KVALITEETNE Nüüdisaegne tehnoloogia, ranged kvaliteedinõuded ja pühendunud meeskond kindlustavad selle, et igas pakendis on alati õiged ravimid õiges koguses.

Kuidas personaalse pakendamise teenusega liituda? 1. Tule Apotheka Mustamäe apteeki ja sõlmi teenusega liitumise leping. 2. Lepi apteekriga kokku, millal soovid personaalselt pakendatud ravimeid kasutama hakata. 3. Kui kõigile vajalikele ravimitele on olemas kehtivad retseptid, saad kohapeal esimese tellimuse kinnitada ja ravimite eest tasuda. 4. Ravimid pakendatakse tavaliselt korraga kaheks kuuks. Kaks tööpäeva pärast tellimuse esitamist saad personaalselt pakendatud ravimid apteegist kätte. 5. Kokkulepitud ajal kontrollib apteeker, kas su raviskeemis on tehtud muudatusi, ja küsib üle, millal soovid järgmiseks perioodiks pakendatud ravimitele apteeki järele tulla. Konsultatsiooni aja võid kokku leppida Apotheka kodulehel www.apotheka.ee või helistades telefonil 621 1001 (Mustamäe apteek).


Seedehäired?

Seedida aitab Seedeensüümide ebapiisav moodustumine ja vabanemine võib tekitada seedehäireid. Mezym 10000 (pankreatiin) sisaldab seedeensüüme. Sõltuvalt toidust ja seedehäirete raskusest manustatakse söögi ajal 2 – 4 tabletti. Näidustus: Mezym 10000`t kasutatakse seedeensüümide ebapiisava moodustumise ja vabanemise korral kõhunäärmest (ensüümasendusravi). Käsimüügiravim Täiendav informatsioon: Berlin-Chemie Menarini Eesti OÜ, Paldiski mnt 27/29, 10612 Tallinn Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.


meelespe a

KOMMIHUNNIK

VÕIB RIKKUDA LASTE PEO

Rahulike jõulupühade ajal kuuleb uudiseid neistki, kes ei ole suutnud maiustamisega piiri pidada.

Foto: specterpartnership.co.uk

Ka liikudes saab juttu ajada Diana Ingerainen, Järveotsa Perearstikeskuse perearst Kurb fakt on, et jõulude ajal tehakse kõige rohkem enesetapukatseid ja enesetappe. Seega soovitan suhelda oma tuttavate ja sugulastega ning kui keegi tundub „kahtlane”, pakkuda abi või soovitada, kuhu abi saamiseks pöörduda. Jõulude ja aasta­ vahetuse ajal liialdatakse ka alkoholiga, sellest saavad aga alguse liiklusõnnetused, perevägivald ja traumad. Söömise juures tuleks silmas pidada, et lahjem on parem ja parem on vähem. Süües peaks jälgima kalorite hulka, veenduma, mida millega süüa. Kõige parem koht info saamiseks on veebileht www.toitumine.ee. Vähene liikumine pühade ajal on seotud küll enamasti teleriga, aga teisalt ka lihtsalt istutakse ning aetakse sõprade-sugulastega mõnusasti juttu. Viimast saab ka kõndides teha. Soovitan juba varakult välja vaadata üks vahva matkarada või tõeliselt kehva ilma korral paljude liikumisradadega spordiklubi.

ageli satutakse pärast rohke rasvase toidu söömist ja sinna kõrvale alkoholi tarvitamist ülesöömisnähtudega arsti juurde. Kui toidu rasvasisaldus on suur, ei pruugi piisavalt sappi erituda ning toidurasvade lagundamine seiskub. Seejärel tekibki probleeme ebameeldiva täis­ kõhutundega, mis saab lisa iivelduse ja seedehäirete näol. Ka seedeelundkonna haigused annavad endast märku tugeva kõhuvaluga. Eriti ettevaatlikud peak­ sid olema inimesed, kel on diagnoositud kroonilised haigused. Arstid panevad ka südamele, et pühade ajal võiks juua palju gaseerimata vett, mis soodustab seedimist. Kindlasti tuleks silma peal hoida lastel. Jõuluvana kingikotis peitub tavaliselt rohkesti komme ja manda­ riine, kuid kui lapsed ei ole igapäevaselt suure hulga šokolaadi ja tsitruselistega harjunud, võivad neil välja lüüa allergiad. Pühad saavad jätku aastavahetusega ning sel ajal satuvad paljud arsti juurde liigse alkoholitarvitamise tõttu. Mullu tehti Tallinna kiirabile ainuüksi pealinnas üle kolmesaja väljakutse. Probleemid olid väga mitme­ sugused – kes oli saluudiga pihta saanud, kes liialt purjutanud, tohterdada tuli ka kakluste ohvreid. Rohkelt vedelikku Kuna tänavu on vabad päevad nädala sees ning kõik perearstikeskused ei tööta tavagraafiku alusel, on tähtis meelde tuletada sedagi, mida teha viirushaiguse korral. „Kui tekkinud on palavik, peaks esmalt üle vaatama koduapteegi – kas leidub palavikualandajat, paratse­ tamooli või ibuprofeeni,” rääkis Qvalitase arstikeskuse perearst Ingrid Täll. „Täiskasvanu oskab enamasti oma seisundit hinnata, kui aga lapsel on kolm päeva olnud palavik üle 38 kraadi, soovitan siiski arstiga konsultee­ rida,” lisas ta. Kõhuviiruse abiks on pärmseenepulber lastele ja -kapslid täiskasvanutele. Ohustatud on eelkõige imikud, väikelapsed ja krooniliste haigustega täiskasvanud, kel vedelikukadu võib kiiremini põhjustada eluohtliku seisundi. „Vanem saab jälgida, kas diurees on piisav ehk kas laps pissib või on keha kuivale jäänud, ning otsustada selle alusel, kas on vaja pöörduda haiglasse,” lisas Täll. Igasuguste viirushaiguste korral tuleks rohkelt vedelikku tarvitada. „Parim on mineraalvesi või lihtsalt kraanivesi. Ravimteedega ei tasu liiale minna, piisab ühest-kahest tassist päevas,” sõnas Täll.

Naerata :) talv 2013

11


u us ja huvitav

pteek

ene internetia Mustamäe apteegis avati Eesti esim

Mugav

netiapteek kĂśidab tervikliku nĂľustamisega

12

Naerata :) talv 2013


P

aljud netiapteegi kliendid hindavad eelkõige mugavust: valik on lai, pakutavate toodetega saab rahulikult tutvuda, et siis kõige õigem ja vajalikum enda jaoks välja valida. Vajadusel saab nõu küsida apteekrilt. Samuti võivad lapsed ja lap­ selapsed tänu sellisele võimalusele märksa lihtsamini hoolitseda oma vanemate eest, kes vahel unustavad rohud välja osta; mõnikord asub aga apteek liiga kau­ gel, et sinna niisama lihtsalt jalutada. „Esimeste nädalate järel võime öelda, et palju os­ tetakse delikaatseid tooteid, mida nii mõnigi eestlane ei tihka leti ääres teha,” rääkis netiapteeker Merilin Nurk, pidades silmas näiteks pohmellirohtu või sek­ suaalsust parandavaid preparaate. Lisaks saab patsient proviisori või farmatseudiga onlinekeskkonnas põhjalikumalt rääkida kui leti taga, kus ülejää­ nud kliendid juba närviliselt järjekorras nihelevad. Turvaline süsteem Netiapteegis pakutava võib jagada ostja vaatepunktist kahte rüh­ ma: kas soovitakse osta käsimüügiravimeid, ilutooteid ja muud igapäevaeluks vajalikku või on tarvis retseptiravimeid. Netiapteegi keskkond on turvaline: käsimüügiravimit valides peab ostja vastama kontrollküsimusele ravimi kasutusala kohta. Kui ta põhjendus ei ole adekvaatne või ei sobi ravim valija vanu­ sega, ei luba süsteem ostukorvi täita, vaid suunab kliendi edasi apteekri juurde nõustamisele. Kui aga klient teab ravimi toimet, saab ta ostu teha iseseisvalt ega pea apteekriga nõu pidama. Märksa rangem on süsteem retseptiravimite korral. Esiteks peab huviline end tuvastama, logides sisse IDkaardi, mobiilID või pangalingi kaudu. Seejärel vaatab apteeker üle kõik tema kehtivad retseptid ning pakub sobivat ravimit. Kui klient on toote välja valinud, selgitab apteeker lisaks, kuidas tablette või tilku manustada. Nurga kinnitusel on kliendid olnud igati asjalikud, pikka juttu maailmas toimunust ei ole keegi ajama hakanud. Uus väljakutse Klienti nõustab neli apteekrit, kuid päris hom­ mikul üheksast õhtul kaheksani keegi laua taga ei istu. Polekski see ju sugugi tervislik. „Tööülesanded on meil jagatud, nagu ka lõunapausid ning keegi nälga ei jää,” naeris Nurk.

Novembri keskel avatud netiapteegist tegi esimese ostu sotsiaalminister Taavi Rõivas. Foto: sotsiaalministeerium Naerata :) talv 2013

13


Netiapteek sobib kinnise loomuga eestlastele Kadri Tammepuu Mustamäe apteegi esindaja Internetiapteegi arendamine oli pikk protsess – soovisime koos ravimiametiga kindlad olla, et keskkond oleks patsiendi jaoks tipptasemel. Vaid vähestel Euroopa riikidel on ette näidata apteegikeskkond, kust saab mugavalt osta ka retseptiravimeid ja küsida privaatselt nõu. Usun, et ehkki siinsed inimesed armastavad e-lahendusi, ei saa internetiapteegist tavaapteegile tõsist konkurenti, küll aga võib selline mugavus­ teenus iseenesest muuta inimeste tervisekäitumist paremuse poole. Näiteks saavad nad valida internetiapteegist omaette süvenedes tooteid, mille ostmist nad muidu edasi lükkaksid, sest kinnise loomuga eestlasele ei ole apteegileti ees, teiste inimeste läheduses tervisemuredest rääkimine kuigi lihtne. Internetiapteegis on aga patsient apteekriga kahekesi.

NETIAPTEEK ARVUDES Üle

5000

toote on internetiapteegi sortimendis.

Pakiautomaati tellitud saadetisele minnakse tavaliselt järele saabumispäeval, keskmiselt 5 tunni jooksul pärast teavitava SMSi saamist.

60% 25%

kulleriga kätte­ toimetamiseks tellitud ostudest viiakse Tallinna. tellimustest on delikaatsed ostud. Delikaatsed ostud on näiteks erektsioonihäire korral võetavad kapslid, kondoomid, hügieenitooted ja intiimpesugeelid.

Kuidas osta netiapteegist

14

Tellimise sooviga on saadetud kirju nii Soomest, Türgist, Belgiast kui ka Austraaliast.

77%

Apotheka netiapteegi registreeritud kasutajatest on naised.

Naerata :) talv 2013

Illustratsioonid: Piret Raja, fotod: Apotheka

1. Registreeru kasutajaks aadressil apteek.apotheka.ee. Sisesta oma nimi, sünniaeg, sugu ja meiliaadress. 2. Retseptiravimi ostmiseks pead sisse logima IDkaardiga, mobiilIDga või internetipanga kaudu. 3. Kui soovid osta käsimüügiravimeid, kosmeetikat ja muud, lisa valitud tooted ostukorvi. 4. Nõu küsimiseks saad apteekriga suhelda reaalajas, aga võid talle ka kirja kirjutada. Kirjale vastab apteeker 24 tunni jooksul. Retseptiravimi ostjal on nõustajaga suhtlemine kohustuslik. 5. Kui oled oma valikus kindel, kinnita ostukorv, vali kättetoimetamisviis, vormista tellimus ja maksa. 6. Ostu saad kätte kolme tööpäeva jooksul, kuid tavaliselt järgmisel päeval kas SmartPosti automaadist, Eesti Posti kontorist või siis toob kuller paki koju.


uus ja huvita v Seitse aastat tavalises apteegis tööta­ nud proviisor Nurk tõdes, et netiapteegi ülesehitamise eeltöö algas juba umbes aasta tagasi. Siis küsiti ka temalt, kas ta sooviks uues ettevõtmises kaasa lüüa. Mõistagi tundus väljakutse põnev. Nii Tallinna tervishoiu kõrgkoolis farmatseudiks õppinud kui ka hiljem Tartu ülikooli proviisorina lõpetanud Nurk pidi vaatama läbi kõik tooted, mis müüki läksid – et info oleks õige ja pildid korrekt­ sed.

on aga taas omane vaid selle ime­ vidina sünnimaale. Hommikupoolikul netiapteegist tellitud kaup jõuab tavaliselt kliendini järgmisel päeval, kuigi vahel võib saadetise kohaletoimetamine veidi rohkem aega võtta. Kuni selle aasta lõpuni maksab saatmine üks euro. Näiteks Soomest ja Austraaliast on küsitud ka seda, kas pakki saaks neisse riikidesse telli­ da. Praegu pakub interne­ Netiapteegis annavad nõu tiapteek teenust siiski vaid Huvi ka Soomest farmatseudid Julia Lipartova, Jurgita Vaitoskaite ja Internetiapteegid tööta­ Eesti piires. vad veel näiteks Soomes, proviisor Merilin Nurk. Igal juhul kinnitasid esime­ Inglismaal ja Saksamaal, sed nädalad, et rahva huvi põhjust, miks osta netiapteegist kuid Eesti oma on suhteli­ sellelaadse apteegi järele on • Saab aega kokku hoida. selt ainulaadne tänu digi­ üllatavalt suur. Samuti on • Lai tootevalik. retseptidele, mis võimaldab mõned patsiendid tunnis­ • Reaalajas nõustamine. ka retseptiravimeid koju • Kaup kätte tavaliselt järgmisel päeval. tanud, et nii terviklikku ja tellida. Samuti nõustatakse süsteemset nõustamist kui • Püsikliendile alati soodsam. • Iga kuu üle 100 eriti hea pakkumise. mujal peamiselt telefoni või netiapteegist pole nad varem kirja teel, Skype’i otseaken saanud.

E RIPAKKUMINE! Luteiin 15 mg + OOMEGA-3

KOLMEKORDSE

toimega kapslidaitavad säilitada normaalset nägemist!* * DHA, tsink – EFSA, 2009; 7 (9): 1229

Niisutavad silmatilgad, sisaldavad hüpromelloosi ja naatriumhüaluronaati

Silmatilgad –

KIIRE

leevendus väsinud sillmadele!


16

Naerata :) talv 2013


Naerata :) talv 2013

17


UUED PROBIOOTIKUMID!

antibiootikumravi ajaks

kasutamiseks igapäevaselt või perioodiliselt

Spetsiaalselt väljatöötatud kombinatsioon erinevatest probiootiliste mikroorganismide liikidest ja tüvedest.

UMANTIBIOOTIK RAVI AJAKS

RioFlora® Pro Biotika kapsleid võetakse antibiootikumravi ajal ja veel ühe nädala vältel pärast antibiootikumravi lõpetamist. Soovitatav annus on 1-2 kapslit kaks korda ööpäevas, nii et antibiootikumide võtmisega oleks vähemalt kahetunnine ajavahe. RioFlora® Pro Biotika kapsleid võivad võtta lapsed alates 1. eluaastast. Kapsli võib avada ja selle sisu segada leige vee, piima või jogurtiga. RioFlora® Pro Biotika sisaldab probiootilisi mikroorganisme 7st erinevast liigist ja 8st tüvest.

Tootja: Winclove B.V. Hulstweg 11, 1032 LB Amsterdam, Holland Turustaja: Takeda Pharma AS, Jaama 55B, 63308 Põlva

EKS KASUTAMIS ELT S A V E A P A IG I O V ISELT PERIOODIL

Rioflora® Pro Immuno kapsleid võib kasutada nii igapäevaselt kui perioodiliselt, näiteks külmetushaiguste korral. Kasutamise aeg ei ole piiratud. Soovitatav annus on 1 kapsel ööpäevas. RioFlora® Pro Immuno kapsleid võivad võtta lapsed alates 1. eluaastast. Kapsli võib avada ja selle sisu segada leige vee, piima või jogurtiga. RioFlora® Pro Immuno sisaldab probiootilisi mikroorganisme 8st erinevast liigist ja 9st tüvest.

EE-220713-317


nõuann e

Mida peaks talvel varuma

koduapteeki? Kare, külm ja niiske talv on kohal. Selleks, et ilm liiga ei teeks, tuleb enda eest hoolitseda. Loomulikult on tervislikud eluviisid tähtsad aasta ringi, kuid pimedal ja viirushaiguste levimise kõrgajal on need suisa möödapääsmatud.

Illustratsioon: Otto Jaansoo

Anu Uus, Apotheka Tasku apteegi juhataja

mmuunsüsteemi tugevdamisele aitab kaasa tasakaalustatud toitumine, liikumine värskes õhus, piisav uneaeg ja esmaste hügieeni­ nõuete järgimine. Kiire elutempo, haiguste või dieetide tagajärjel muutub aga toitumine tihti ühekülgseks. Seda puudujääki suudavad leevendada mitmesuguseid vitamiine, mi­ neraalaineid, oomega-rasvhappeid ja piim­ happebaktereid sisaldavad tooted. Siinkohal on paslik üle korrata, et ükski toidulisand ei asenda tervislikku toitumist. Naerata :) talv 2013

19


20

Naerata :) talv 2013


nõuann e

Mis võiks olla igaks juhuks koduapteegis? Vitamiinid 1. D-pärlid (40 kapslit). Hind 5,85 €. 2. A. Multivitamiin mineraalidega A-Z (90 tabletti). Hind 6,95 €. 3. Apoviti närimistabletid, maasika- ja vaarikamaitselised (30 tabletti). Hind u 3,65 €. 4. Marsimehe Gummi, puuviljamaitsega (60 tabletti). Hind 16,60 €. 5. Yomi multivitamiin, šokolaadimaitseline karuke (60 tabletti). Hind 12,50 €. 6. Yomi Multivitamiin Plussi närimistabletid (60 tabletti). Hind 14 €.

Illustratsioon: Otto Jaansoo

Kalaõlitooted 7. Möller Juniori puuviljamaitselised kalakesed (45 tabletti). Hind 19,50 €. 8. Mölleri kalamaksaõli (250 ml). Hind 9 €. 9. Apoviti Smartkidzi geelpadjad, sidruni­ maitselised (30 tabletti). Hind 11 €. 10. Omega Primi kapslid (60 tabletti). Hind u 17 €. 11. A. Oomega-3 kalaõlikapslid, 1000 mg (90 tabletti). Hind u 7,90 €. 12. Lysi Omega-3 kalaõli E-vitamiini kapsel (120 tabletti). Hind 7,90 €. 13. Lysi Omega-3 kalaõli, sidrunimaitseline (240 ml). Hind 7,50 €. 14. Bio-Marin Natural Caps (80 tabletti). Hind u 18 €. Piimhappebakterid 15. A. Probiotixi kapslid (20 tabletti). Hind u 5,60 €. 16. Yomi probiootikumid + prebiootikum, šokolaadikarud (20 tabletti). Hind 7,80 €. 17. Rioflora Pro Immuno (20 tabletti). Hind 5,80 €. 18. Pearls Winter + Caps (10 tabletti). Hind 6 €.

Immuunsüsteemi turgutavatest punase geelpadjakesed, Mölleri sarja puuvilja­ päevakübara ja greipfruudiekstrakti sisal­ maitselised geeljad „kalakesed” või davatest preparaatidest oli juba sügise­ Yomi sarja linaseemneõlist valmistatud ses ajakirjas juttu. Vitamiinide valik on šokolaaditükikesed, on nii hea maitsega, apteekides väga lai: leidub polüvitamiine et viivad keele alla ja lapsed küsivad ise mineraalidega ja ilma, aga ka preparaa­ lisa. Tootja soovitatud päevasest lubatud te, mis sisaldavad ainult ühte vitamiini, annusest tuleb siiski kinni pidada. näiteks C-vitamiini. Välja on töötatud lastele, täiskasvanu­ Püüdkem päikesevalgust tele ja eakatele mõeldud tooted, seejuures Immuunsüsteemi jaoks on tähtis ka on vitamiine ja mineraale sisaldavate organismi mikrofloora tasakaal. Mikroo­ preparaatide manustamine väga muga­ be leidub igal pool: suus, seedetraktis, vaks tehtud. Näiteks lastele mõeldud tupes. Ühekülgse toitumise, haiguste polüvitamiinide preparaadid on saada­ või antibiootikumravi kuuride tõttu võib val maitsestatud närimistablettidena ja nende tasakaal muutuda. Muutused siirupina. Vitamiine sisaldavaid tooteid on soolestiku mikroflooras avalduvad kõige kummikommide, šokolaadi- või sagedamini kõhukinnisuse marmelaaditükkide kujul. või -lahtisusena. Igasugu­ Vitamiinide puudus, kuid sed muutused mikroflooras „vitamiine võivad nõrgestada im­ ka nende üleannustamine on tervisele kahjulik. Korraga peab võtma muunsüsteemi. mitut toodet kasutades võib Selle vastu on aptee­ toiduga või kides osa komponente neis kattuda. täiskasvanutele ja pärast Seepärast tuleb leida enda lastele saadaval piimhap­ jaoks kõige sobivam preparaat. pebaktereid sisaldavaid sööki.” Siin saab nõu pidada apteek­ preparaate. Mõnedele neist riga ja anda talle teada teistest on parema tulemuse saa­ samal ajal kasutatavatest ravimitest ja miseks lisatud tsinki ja seleeni. Tavaliselt toidulisanditest. Ka neist toodetest, mis ei on piimhappebaktereid sisaldavad pre­ ole ostetud apteekidest. Nii saab vältida paraadid pulbrite ja kapslite kujul, kuid sobimatute ainete ja valede annuste kasu­ neid leidub ka lastele mõeldud valgest tamist ning tihti rahagi säästa. šokolaadist tükikestena. Ma sooviksin rõhutada, et värske õhk ja isegi see vähene päikesevalgus, mis Eri maitsega õlid Tasakaalustamata toitumise korral on meile talveperioodil osaks saab, on im­ väga heaks organismi turgutajaks oome­ muunsüsteemi jaoks väga suure tähtsuse­ ga-3-rasvhappeid sisaldavad tooted. Need ga. Külma ja niiske ilma eest tuleks aga happed on kasulikud südamele, veresoon­ nahka kaitsta. Eriti tähelepanelikult peaks konnale, nahale, silmadele, liigestele, aju­ hoolitsema väikelaste näonaha eest. tegevusele ja immuunsüsteemile. Kõige Lõpetuseks tahaksin meelde tuletada, populaarsemad on kalaõli ja kalamaksaõli et ravimeid ja toidulisandeid kasutades sisaldavad tooted. Kellele aga need ei saab kasu loota ainult siis, kui preparaat, sobi, võivad valiku teha taimse päritoluga selle annus, ravikuuri pikkus ja manus­ (linaseemned, rapsiseemned, kuninga­ tamisviis on õiged. Näiteks on kurdetud kepp jt) oomega-rasvhappeid sisaldavate polüvitamiine ja mineraale sisaldavate toodete seast. preparaatide kasutamise ajal tekkivat Tavaliselt on sellised preparaadid iiveldust ja maoärritust. Üks põhjus võib saadaval õlikapslite, -tilkade või -lahuse­ olla näiteks vitamiinide võtmine tühja na. Paljudele meenub kindlasti kohutava kõhuga. Manustades neid koos toiduga maitsega kalamaksaõli, mida vanemad või vahetult pärast sööki, on probleem sundisid võtma. Tänapäeval on õlid väga tihtipeale lõppenud. Võimalusel võiks nõu kvaliteetsed ja osa neist maitsestatud. pidada apteekri ja arstiga. Koos on või­ Uuemad lastele mõeldud tooted, näiteks malik paljudele tervisemuredele lahendus Apoviti sarja sidrunimaitselised kalaõliga leida. Naerata :) talv 2013

21


Ravimeid

ei tasu võtta koos greibimahla ja piimaga Ravimeid võttes tasub alati hoolikalt infolehte uurida, sest ravimitel võib esineda koostoimeid nii teiste ravimite, ravimtaimede kui ka toiduga. Katrin Midri, Lõunakeskuse Rimi Apotheka apteegi proviisor

sa toiduaineid võib suurendada või vähendada ravimi mõju organismile. Koostoimetele tuleks eriti suurt tähele­ panu pöörata eakamatel inimestel, kes kasutavad pidevalt mitut ravimit korraga. Ravimite ja toidu koosmõju on üle maail­ ma küllaltki vähe uuritud, kuid on teada nii mõnigi toiduaine, mis muudab ravimi ainevahetust organismis. Väga laialdaselt kasutatud vere­ rõhuravimite rühm kaltsiumikanalite blokaatorid, mille toimeaineteks on näiteks amlodipiin, latsidipiin, lerkanidi­ piin, felodipiin ja nifedipiin, võib anda koostoime greibimahlaga. Selle tõttu suureneb ravimi plasmakontsentratsioon ja tugevneb ravimi toime – vererõhk alaneb liigselt ning tekkida võib pearing­ lus ja uimasus. Vastupidine lugu on aga kilpnäärme alatalitluse korral kasutatava levotüroksiiniga, kus greibimahl häirib ravimi imendumist. Peale selle ei sobi greibimahla juua enne operatsiooni, kuna vere hüübivus võib väheneda. Ettevaatust NAISTEPUNAGA Tähelepanelik tuleks olla ka koos piima või piimatoodetega ravimit võttes, sest need võivad samuti selle tõhusust vä­ hendada. Antibiootikum doksütsükliin ja tetratsükliin ning rauapreparaadid annavad piimaga inaktiivse ühendi, mille toimel ravitoime väheneb. Samuti piimas 22

Naerata :) talv 2013

olev kaseiin ja kaltsium vähendavad anti­ biootikumi tsiprofloksatsiini imendumist. Kui pakendis olevas infolehes ei ole teisi soovitusi, tuleks ravim sisse võtta veega. Tromboosi profülaktikas ja ravis kasu­ tatud toimeaine varfariin (preparaadi ni­ metusega Marevan) on olemuselt K-vita­ miini antagonist. See vitamiin osaleb vere hüübimises. Seetõttu tuleks varfariinravi ajal piirata rohkelt K-vitamiinirikaste ai­ nete (rohelised kapsad ja salatid, roheline tee, spinat, maks, sojaoad) söömist, sest muidu võib suureneda tromboosi risk. Ettevaatlik tuleb olla ka neil, kes tarvitavad apteegirohte koos loodustoo­ dete ja ravimtaimedega. Palju uuritud naistepunal on ravimitega mitmesuguseid koosmõjusid. Naistepuna võib nõrgenda­ da suukaudsete rasestumisvastaste pillide toimet. Kui kasutada ravimtaime koos antidep­ ressantidega (tsitalopraam, fluoksetiin, paroksetiin, sertraliin jt), võib tekkida serotoniinisündroom, mille tunnuseks on suurenenud närvisüsteemi aktiivsus. Naistepunaga tehtud uuringute tulemused on näidanud ka selliste ravimite nagu amiodaroon, sotalool, varfariin, digoksiin ja omeprasool, epilepsiaravimite fenütoiin ja karbamasepiin nõrgenevat toimet. Naistepunal on fotosensibiliseeriv toime: naha vastupanuvõime ultraviolettkiirgu­ sele nõrgeneb. Seega neil, kes plaanivad


JÄTA MEELDE Greibimahla ei tohi juua vererõhuravimite ja kilpnäärme alatalitluse ravimite kasutamise ajal ning enne operatsiooni. Piim ja piimatooted võivad vähendada ravimi efektiivsust. Need, kes tarvitavad tromboosi profülaktikaks ja ravimiseks kasutatavat Marevani, peaksid vähendama rohelise kapsa, salatite, rohelise tee, spinati, maksa ja sojaubade osakaalu oma menüüs.

Fotod: sxc.hu

Naistepunaga tasub olla ettevaatlik neil,

kes kasutavad suukaudseid rasestumispäikese käes viibida ja solaariumis käia, vastaseid pille või antidepressante. tuleks meeles pidada, et nad võivad ker­ gemini päikesepõletuse saada. Ravimtaimedest võivad näiteks punane Ravimtaimedest võivad näiteks punane päevakübar, ingver ja küüslauk suurenpäevakübar, ingver ja küüslauk suuren­ dada verd vedeldavate ravimite toimet. dada verd vedeldavate ravimite toimet. Alkoholi tarvitamist koos ravimitega Ženšenn, küüslauk ja ingver omakorda tuleks igal juhul vältida. võivad anda antidiabeetiliste preparaa­ tidega koostoime, mille korral ravim on Kui pole teisiti öeldud, tuleks ravimit efektiivsem. võtta alati koos veega. Alkoholi tarvitamist koos ravimitega tuleks igal juhul vältida. Alkohol võib nii tugevdada ravimite toimet kui ka vastupi­ kum asitromütsiin ja rauapreparaadid. di – ravimid võivad suurendada alkoholi Samuti aeglustab toit paratsetamooli, mõju organismile. Alkohol võimendab aspiriini ja kolesteroolialandaja rosuvas­ kindlasti rahustite, uinutite, krambivas­ tatiini imendumist. Vererõhuravimite taste ainete kesknärvisüsteemi pidurdavat rühma AKE-inhibiitorite (ramipriil, toimet. Põletikuvastase ravi­ enalapriil, perindopriil) mi metronidasooli ja alkoholi imendumine on täielik, koos manustamise järel võib „NAISTEPUNA kui neid manustatakse tekkida disulfiraamisarnane kõhuga. Toit vä­ VÕIB NÕRGEN- tühja reaktsioon, mis meenutab hendab ka itrakonasooli, tugevat pohmelust. Selle DADA RASESTU- levodopa, digoksiini ja sümptomiteks on iiveldus, imendu­ MISVASTASTE penitsilliinide oksendamine, peavalu ja mist. Kui on tarvis, et PILLIDE nahaõhetus. näiteks valuvaigistav Mittesteroidsete põ­ ravim hakkaks kiiresti TOIMET.” letikuvastaste ravimite toimima, võiks tableti (ibuprofeen, diklofenak, võtta tühja kõhuga, kuna naprokseen) kasutamine koos alkoholiga pärast rammusat einet pikeneb tublisti suurendab aga maksatoksilisust ja mao­ ravimi toime algus. verejooksu riski. Meeles tuleks pidada, et need koostoi­ med avalduvad ainult väga suurte koguste toiduainete ja ravimi koos manustamise Paanikaks pole põhjust Mõningaid ravimeid tuleks kindlasti ma­ korral. Kindlasti ei tasuks oma menüüst nustada tühja kõhuga, kuna toit vähendab midagi päris välja jätta. Parim viis hoi­ raviaine biosaadavust. Happelisest kesk­ duda ravimite ja toidu koostoimetest on konnast imenduvad paremini maokaitse uurida ravimi infolehte ja tekkinud küsi­ omeprasool ja esomeprasool, antibiooti­ mustega pöörduda spetsialisti poole. Naerata :) talv 2013

23


Kommentaar Marina Tšerkassova Qvalitase kõrvaarst Vaid arst oskab diagnoosida, kas kõrvas on põletik, ning määrata ka õige ravi olenevalt haiguse staadiumist. Kui kõrva tekib eritis või tõuseb kehatemperatuur, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole. Tähelepanelik tasub olla ka siis, kui valuvaigistid ja nohuravi ei anna tulemusi ning kõrvavalu tugevneb ja püsib mitu päeva. Viivitamatult tuleks aga arsti visiidile minna sellisel juhul, kui lapsel on kõrva piirkonnas valu, punetus või paistetus, samuti kui tal tekivad krambid, ta oksendab, on rahutu. Või ka vastupidi – muutub loiuks ja passiivseks. Meeles tuleb pidada sedagi, et isegi kui lapsel on korduv keskkõrvapõletik, võivad tal iga kord olla eri kaebused.

kõrvaD VAJAVAD

igapäevast hoolitsust

Lastevanemad teavad, et talvel, kui külmetus- ja ülemiste hingamisteede viirushaigused laialt levivad, on nende võsukesed kõrvapõletikele äärmiselt vastuvõtlikud. aste kõrvavalu põhjuseks on sageli nohu – põletik levib kuulmetõrve kaudu ninaneelust keskkõrva, limaskest tursub, vedeliku äravool on takistatud, rõhk sise­ kõrvas tõuseb ja kuulmekile võib rebene­ da. Kuid üldiselt paari päevaga kuulme­ kile paraneb ja kahjustusi ei teki. „Kõrvavalu korral peab esmalt and­ ma lapsele valuvaigistit ja nohurohtu, et turset vähendada,” rääkis Viru Keskuse Apotheka juhataja Riina Laurimaa. Viiru­ sega kaasnev kõrvapõletik taandub kahel kolmandikul juhtudest koos viirushaigu­ sega. Keskeltläbi võtab paranemine aega nädala ja sageli ei ole antibiootikumravi

24

Naerata :) talv 2013

vaja. Kui aga olukord paremaks ei lähe ja kõrvast hakkab erituma vedelikku, on põhjust juba arsti poole pöörduda. Vaigukorgi vaevused Täiskasvanud kõrvapõletikke nii sageli ei põe, küll aga puutub ligi kuus prot­ senti inimestest kokku vaevustega, mida põhjustab kõrva kogunev vaik. Kui ühel hommikul ärgates tundub, et kuulmine ei ole enam nii terav kui varem, ei tasu paanikasse sattuda. Juhul kui kõrv ei valuta ning muid kaebusi pole, on kuul­ mislanguse põhjuseks sageli vaigukork, mis tekib eelkõige neil, kelle väliskuulme­


üks problee m

Kolm küsimust Mida teha siis, kui lapsel hakkab kõrvapõletik korduma? Nohu korral alustage kohe nina loputamist mereveega. Samuti peaks nuuskama nina, üks pool korraga ja mitte väga tugevalt. Ennetamiseks võiks apteegist küsida nohusiirupeid ja allergiavastaseid preparaate, mis vähendavad kuulmetõrve turset ja parandavad keskkõrva ventilatsiooni. Millal peab arstiga ühendust võtma? Kui lapse kõrvapõletikuga kaasneb lohutamatu nutt, kuulmise järsk kadu, kõrvast tuleb eritist või tõuseb palavik ega allu ravimitele. Mida ei tohi kõrvavalu korral teha? Kõrva ei tohi soojendada, sinna ei tohi midagi tilgutada ega seda seest vati­ pulgaga puhastada.

Allikas: Tartu ülikooli kliinikum

Fotod: morguefile.com ja tootjad

käik on kitsas ja käänuline. Vaigukorgi teket ei saagi lõplikult ennetada, kuid kui inimene juba teab, et tal on vaiguga probleeme, tuleb tal oma kõrvade eest igapäevaselt hoolitseda. Apteegis on selleks mitmesuguseid vahendeid. trauma OHT „Valutavasse kõrva ei tohi hakata midagi omal käel hakata tilgutama,” rõhutas proviisor Laurimaa. „Kui ummistu­ se probleem on aga teada ja korduv, võib apteekrilt küsida kõrvatilku, sest need pehmendavad vaigukorki ja selle tulemusena võib kork ise väljuda või

loputamise ajal kergemini eemalduda,” lisas ta. Paljud püüavad korgi kättesaamiseks kasutada esimese abivahendina vatitik­ ke. Kui vaik on juba kõrva kogunenud, võib aga tikuga vaigutropi veelgi sügava­ male lükata ja traumeeritud kõrv hakkab senisest enam vaiku tootma. Kindlasti ei tohi kõrva pista kuiva tikku. Kõva vatt võib tekitada trauma, mille tagajärjel võib alguse saada põletik. Märja tikuga tohib kõrva ettevaatlikult puhastada, seda ei tohi liiga sügavale torgata. VajaLIK LOPUTUS Kui vaik siiski kõrvast niisama välja ei tule, tuleb minna perearsti juurde, kes kõrva loputab. Tõsisemate hädade kor­ ral suunab ta edasi kõrvaarsti jutule. Apteeker Laurimaa paneb südamele, et nii nagu keegi ei hakka ise hambaid parandama, ei tohi ise kõrvades surkida. Ja samamoodi nagu igapäevaselt pestak­ se hambaid, peab hoolitsema kõrvade eest. Tavahoolduseks mõeldud tilkadel praktiliselt kõrvaltoimed puuduvad, seega võib neid pikalt kasutada. Naerata :) talv 2013

Apteeker soovitab

Apropose taru­ vaiguga kõrvatilgad Sobib suurepäraselt kõrvavaigu lahustamiseks. Sisaldab 30% taruvaiguekstrakti, mis on tuntud tervisliku toime poolest. Kasutamine: loksutada, tilgutada pipeti abil 2–3 korda mõlemasse kõrva. Kompresside tegemiseks immutada vatt ja jätta kõrva. Hind apteegis 9,35 €. Aurecon Forte Juniori kõrvatilgad Lihtsalt kasutatav väliskõrva puhastus­vahend. Toode koosneb naturaalsetest õlidest, mis leevendavad valulikkust ja kaitsevad mikroorganismide leviku eest. Mõeldud vähemalt 6kuustele lastele. Kasutamine: kallutada pead küljele ja tilgutada 3–5 tilka kõrva, hoida asendit 5–6 minutit ja seejärel puhas­ tada kõrv põhjalikult. Hind apteegis 6,20 €. DryEarsi aerosool Pihustiga aerosool niiskuse eemaldamiseks kuulmekäigust, ühes pudelis 150 doosi. Aitab likvideerida kõrva sattunud vee jäägid. Kasutamine: pärast veeprotseduure pihustada 1–2 doosi kõrva, kuhu on sattunud vesi. Vesi aurustub paari minuti jooksul. Hind apteegis 14,30 €. Normisoni kõrvatilgad Sobib väliskuulmekanalite puhastamiseks ja hooldamiseks pärast vanni, dušši, ujumist ja sukeldumist. Tilgad aitavad väliskuulmekanali nahapinna kiiresti kuivatada. Kasutamine: tilgutada 5 tilka kuulmekanalisse ja hoida pead kallutatult 20–30 sekundit. Hind apteegis 7,35 €. Vaxoli kõrvasprei Pehmendab ja eemaldab looduslikult kõrvavaigu, sisaldab oliiviõli. Sobib täiskasvanutele ja lastele. Pideva kasutamise korral pehmeneb ja laguneb kõrvavaik loomulikult ning väheneb kõrvade loputamise vajadus. Hind apteegis 7,55 €.

25


Apotheka beebipakk rõõmustab värskeid vanemaid Beebile Töpferi vannipulber (8 g) Töpferi pesugeel (8 ml) Libero Everyday mähkmed, 3–6 kg (2 tk) Töpferi pudipõll BeebiCenteri –10% sooduskupong Molinea aluslina (40 × 60 cm) Sudocremi laste mähkmealune kreem (10 ml) Emoliumi vanniemulsioon (15 ml) Emoliumi kehaemulsioon (7 ml)

Emale Palmersi venitusarmide losjoon (50 ml) Palmersi nahaõli (5 ml) Palmersi pinguldav kehavõi (5 ml) Aventi rinnapadjad (2 tk) Aventi imetamise käsiraamat Vagisani intiimpesulosjoon (3 ml) Isla-Cassise imemistabletid (3 tbl) Nisita ninasprei (20 ml) Molimedi sidemed (2 tk) Multi-Mami rinnakompressid (2 tk) Multi-Mami rinnanibukreem (2 ml) Beebipaki sisu on ajas muutuv.

26

Uue ilmakodaniku sünd on alati kordumatu, olenemata sellest, kas vanemaks saadakse esimest, teist või mitmendat korda. Sel ajal on toeks ka hea sõna ja asjatundlik abi. potheka apteekrid on parimatest hooldustoodetest kokku pannud beebipaki, mis aitab värskeid vane­ maid teabe ja toodetega. Seejuures on hoolt kantud ka ema eest, kelle jaoks esimesed nädalad uue ilma­ kodanikuga on emotsionaalsed ja vajavad harjumist. Tasuta beebi­ pakki saab Apothe­­ka kodulehelt tel­ lida kuni lapse kahe kuu vanuseks saamiseni. Paki tellimine on väga mugav. Kodulehel ankeeti täites tu­ leks märkida, missugusest apteegist soovitakse pakk kätte saada, lisada vanema nimi, telefon ja meiliaad­ ress ning lapse isikukood. Seejärel laekub meiliaadressile tellimuse kinnitus paki saabumise kohta soo­ vitud apteeki viie tööpäeva jooksul. Pakile järele minnes tuleks kaasa Naerata :) talv 2013

võtta lapse sünnitunnistus. Valitud apteek hoiab beebipakki vanema jaoks kaks nädalat. Apotheka beebipakist leiab peale vajalike spreide ja puhastusainete infovoldiku nii üldise teabega kui ka enamlevinud probleemidega toimetulekuks, näiteks mida teha, kui imik nutab, kui tal on gaasiva­ lud või kuiv nahk. Samuti annavad apteekrid nõu, kuidas käituda, kui beebil on nohu, köha või palavik. Voldikusse on lisatud väikelapsele mõeldud riiklik vaktsineerimiskava, mille alusel on kerge meeles pidada B-hepatiidi, tuberkuloosi, difteeria, teetanuse, läkaköha, lastehalvatuse ja hemofiilusnakkuse vastase vakt­ siini tegemise aega. Rohkem infot Apotheka kodulehelt.

Foto: Apotheka

Mis on beebipakis?


LUMI – uue ajastu looduskosmeetika kanepiõliga

REKLAAMTEKST

Oktoobris jõudis turule täiesti uus eestimaine loodustoodete sari Lumi. Sarja teeb eriliseks kanepi­ seemneõli ja hulgaliselt aktii­ vaineid, tänu millele on tooted looduslikud, aga ka tõhusad. Sarja välja töötanud ettevõte OÜ Per­ fect Oil on Tartu ülikoolist võrsu­ nud teadusmahukas ettevõte, kes on kaks viimast aastat koostöös teadlastega arendanud innovaati­ lisi loodustooteid, et pakkuda pu­ hast ja efektiivset nahahooldust.

fakti LUMI KOHTA

Kvaliteet koostöös teadlastega

„Nahahooldusvahendite turul on alati uuendused oodatud, looduskos­ meetika ostmine on tänu teadlikkuse kasvule tõusev trend. Ka Eestis kas­ vatatavast kanepist saadav seemne­ õli on maailmas tunnustatud kui tund­ liku ja kuiva naha hooldusvahend. Nii tekkiski mõte pakkuda kodumaisele toorainele lisaväärtus ja töötada väl­ ja sari, kus ka muu tooraine oleks võimalikult puhas ning tulemus sil­ maga nähtav ja mõõdetav,” rääkis ettevõtte tegevjuht Helen Hirv. Toodete arendamise ajal paluti kompetentsi ka Tallinna tehnikaüli­ koolist. „Soovisime, et toodetel oleks kõikide aktiivainete head omadused: et kreem toidaks ja niisutaks nahka sügavuti, aga kooriks seda samal ajal õrnalt. Väga tähtis on õige pH, mis sobiks nahaga. Meie eesmärgiks oli luua tooted, mis pakuvad nahale täis­ väärtuslikku hooldust muid hooldus­ tooteid kasutamata,” selgitas Hirv. Lumi sarja pakend on elegantne, rõhk on puhtusel ja valgusel. Paken­ di ja brändi loomine nõudis arutle­ mist ja otsimist, kuid lõpuks leidsid Eesti disainerid suurepärase lahen­ duse. „Mõtlesime nimele pikalt, kuid lõpuks jäi Lumi kui eestimaine, valge ja puhas. Mõeldes ekspordile, katse­ tasime nime ka välismaalaste peal. Nad said selle hääldusega suurepä­ raselt hakkama,” tõdes Hirv.

Apteegisari tundlikule nahale

Lumi sarja apteekidele mõeldud Lu­ midermi on võimalik osta Apotheka apteekidest. Selles sarjas on seitse toodet, mis on mõeldud kasutami­ seks näole, kätele ja kehale. Enamik neist on kreemid ja losjoonid, kuid

1. Kõik Lumidermi kaubamärki kandvad ap-

teegisarja Lumi tooted on dermatoloogiliselt testitud ehk sobivad ka kõige tundlikumale ja probleemsele nahale. Tooted on valminud koostöös Tartu ülikooli ja Tallinna tehnikaülikooli teadlastega. Kõigis toodetes on kasutatud kanepiseemneõli ja mitmesuguseid patenteeritud innovaatilisi ainete komplekse. Kõik nahahooldustooted on nahale sobiliku pH-ga 5,0. Toodetes ei leidu parabeene, mineraalega silikoonõlisid või muid naftasaadusi, sünteetilisi lõhna-, värv- ja säilitusaineid ega muid kahjulikke aineid. Kõik tooted on pakendatud õhuvabasse mugavasse ja hügieenilisse pumppudelisse, mis võimaldab pakendi täielikult tühjendada.

2. 3. 4. 5. 6.

valikus on ka kehaõli, mis sobib eriti tundlikule ja kuivale nahale. Kõikide Lumi toodete loomiseks on kasutatud mitmesuguseid aktiiv­ seid aineid ja komplekse, et tagada maksimaalne tõhusus. „Näiteks ka­ sutame piimhapet, mis aitab pidevalt eemaldada surnud naharakke ja re­ guleerida kreemi õiget happe-aluse tasakaalu. Kõik tooted sisaldavad ka hüaluroonhapet, millel on suur roll naha niiskuse säilitamisel,” selgitas Hirv. Lisaks on nendel ainetel tähtis osa vananemisilmingutega võitlemi­ se juures. Apteegisarja erinevus seisneb sel­ les, et kõik Lumidermi tooted on rah­ vusvahelises laboris dermatoloogili­ selt testitud. Testimise ajal selgus, Naerata :) talv 2013

et ühelgi katsealusel ei tekkinud ärritust, olenemata sellest, missugu­ ne oli naha seisund. „Teiseks ei ole apteegisarjas kasutatud looduslikke lõhnaaineid ehk eeterlikke õlisid. Seega on tooted lõhnavabad, sest ka looduslikes eeterlikes õlides leidub hulgaliselt allergeene,” lisas Hirv. Lu­ midermi sarja on tunnustanud Eesti Allergialiit. Lumi sarja toodete hind jääb paari­ kümne euro ringi. „Hinnaklassis pi­ dime leidma kuldse kesktee. Meie kreemides kasutatavad koostisosad lihtsalt ei võimalda kõige odavama­ te toodetega konkureerida,” sõnas Hirv. Samas on tähtis seegi, et hind ei ületaks teatud piiri ja tooted jääk­ sid Eesti inimestele kättesaadavaks. „Kui klient läheb oma murega aptee­ ki, ei peaks ta maksma rohkem, kui ta seni on harjunud apteegikosmeeti­ ka eest tasuma,” rääkis Hirv.

Kohaliku kvaliteedi eksport

Kuigi kolme aasta jooksul plaanib ettevõte vallutada välisturud, on esi­ algu tähtis kodus oma koht kinnita­ da. „Kohe võõrale turule minna ei ole kõige mõistlikum tegu, peame tootmisvõimsusega arvestama, li­ saks ootame väga, missugust taga­ sisidet hakkame klientidelt saama,” sõnas Hirv. Lumi meeskond ei ole aga toodete turule jõudmisega koos loorberitele puhkama jäänud. Vastupidi, peas mõl­gu­vad värsked mõtted, sest Ees­ tis on veelgi toorainet, mida edasi aren­dada, samuti jätkub koostöö teadlastega. Info: www.luminordic.com

27


Kuiva nahka parandab niisutav kreem Pakase tulekuga peab järjest enam mõtlema, kuidas näonahka hellitada ja kaitsta, sest kõige külmematel talvepäevadel võib õue- ja toatemperatuur erineda lausa 30–40 kraadi. aha kuivamise juures mängivad rolli veel näiteks kuum dušš, saunaskäigud ja elamine keskküttega ruumides. Teisisõnu, kuiva naha probleemiga puutub vähemal või rohkemal määral kokku igaüks. „Talvine kreem peab olema tugevalt niisutav ja rasvane,” rääkis Viru Keskuse Apotheka proviisor Liis Kruus. „Kui suvisel ajal ja tavahoolduses on öine kreem toitvam ja rasvasem ning päevane kreem ker­ gem, siis talvel võiks need ära vahetada. Hommikul enne väljaminekut peaks näole just rasvasemat kreemi määrima,” ütles ta. Lisaks tuleb kreemi vali­ des uurida, et selle veesisal­ dus oleks minimaalne. „Nii vesisema kui ka rasvasema kreemi imendumiseks tuleb aega anda. Kui kõrgema veesisaldusega kreem jääb nahale ja väljas on miinus­ kraade, võib selle tagajärjel näonahk hoopis kahjustada saada,” tõdes apteeker. Beebidele oma tooted Üldiselt sobib talvekahjustuste vastu võitlemiseks kogu perele sama kreem. Populaarsemad on lõhnata tooted, sest ka mehed võtavad need hea meelega omaks. Samas on loodud sarju, mis on mõeldud näiteks lastele. „Beebidele ja väikelastele on meil pakkuda neli-viis väga head sarja, mille vastu vanemad samuti suurt huvi tunnevad,” rääkis Kruus. Otse loomulikult võivad lastega sama kreemi kasutada isad ja emad. Apteegist kosmeetika ostmine muutub järjest popu­ laarsemaks. Ja põhjus on lihtne: valikut laiendatakse ja uuendatakse pidevalt ning nõustamine on oskuslik. „Kindlasti on ka poodides sobivaid tooteid, kuid paken­ dile märgitud koostis ei ole tihti kliendile arusaadav. Apteegis saame koos kliendiga vaadata, millest kreem 28

koosneb, milleks see on ette nähtud ja kas see ka klien­ dile sobib,” rääkis Kruus. Suusatajad, tähelepanu! Eriliselt hoolikad kreemitajad peavad olema suusata­ jad, kelgutajad ja muude talverõõmude nautijad. Kes ikkagi suuskadel paarküm­ mend kilomeetrit pika matka Enne õue minekut peaks talvel kreeette võtab, peaks end rasvase mitama nii nägu, kreemiga, isegi salviga sisse huuli kui ka käsi. määrima. Näo kõrval ei tohi unustada huuli ja käsi. Samas ei tee ükski kreem imet, kui ülejäänud naha­ hooldusmoodused unarusse jäävad. „Peale kreemi on vaja naha eest seespidiselt hoolt kanda: juua vähemalt kahek­ sa klaasi vett või taimeteed päevas ning vajadusel võtta vitamiine ja toidulisandeid, näiteks oomega-kalaõlisid, B-vitamiine, E-vitamiini, viimased on tähtsad terve naha säilitamiseks. Samuti on äärmiselt tähtis süüa köögi- ja puuvilju, mida eestlased küll järjest rohkem, kuid siiski veel vähe tarvitavad,” rääkis Kruus. Kindlasti tasub meeles pidada, et talvel ei tohiks väga kuuma veega pesta, see vaid kuivatab nahka. „Kui väljas on väga külm, armastavad inimesed kuuma duši all käia. Tegelikult on leige vesi märksa parem,” lausus Kruus. Proviisorit rõõmustab see, et inimeste teadlikkus naha hooldamisest järjest kasvab. „Inime­ sed on väga erinevad: on neid, kes on kõik sarjad läbi katsetanud, kuid kui neile ei meeldi või ei sobi, leiame koostöös uue, samas on piisavalt palju bränditruusid, kes kasutavad ühe tootja tooteid. Mõistagi tuleks alati veenduda, et hinnaklass sobib,” lisas ta. Seega, kuna külmad ja tuulised ilmad on kätte jõud­ nud, on aeg üle vaadata, mida saab oma naha heaks teha. Ja siis nii ka talitada.

Naerata :) talv 2013


apteegikosmeetik a

Apteeker soovitab

Töpferi Babycare’i kreem

Orgaaniline lastele mõeldud kreem, aga sobib väga hästi täiskasvanutelegi. Ei ole lõhnatu, kuid väga meeldiva lõhnaga. Sisaldab saialille, oliiviõli ja jojobat. Hind 8,40 €.

Weleda Baby lastekreem

Sobib külma ja tuule korral. Veevaba. Määrida beebile ja lapsele enne õue minekut. Sisaldab õrnalt rahustava toimega saialille, mesilasvaha ja magusmandliõli. Hind 7,40 €.

Weleda huulerasv

Säilitab loomulikku niis­ kust. Rasvane ja tugev palsam. Sobib väga hästi tuule, niiskuse ja päike­ sekiirguse vastu. Ilma sünteetiliste UV-filtriteta, ei sisalda sünteetilisi värv-, lõhna- ja säilitusai­ neid. Hind 8,65 €.

NOVExperti niisutav igapäevakreem Toitev ja taastav kreem. Värvi ja lõhnaaineteta. Sisaldab vedelik­ ku, seega tuleb sel lasta enne õue minekut imendu­ da. Hind 20 €.

Eucerini kuiva naha kreem

Orto pehmendav kaitsekreem Kuivale ja karedale nahale. Kaitseb pakase ja päikese eest. Sisaldab meevaha. Väga soodne hind. Hind 1,60 €.

Sobib kasutada atoopilise naha korral ning karedate küünarnukkide ja lõhene­ nud naha parandamiseks. Uureasisaldusega, mõel­ dud kuivale nahale. Hind 16,80 €.

A. Kriimusalv

Fotod: sxc.hu ja tootjad

Marrastuste ja nahalõhede kreem, aga sobib suure­ päraselt ka huuleniisutajaks. Neutraalse lõhnaga. Eriti hea kasutada enne suusata­ ma või kelgutama minekut. Hind 3,50 €.

Essex

Lõhna ja värvaineteta, veevaba. Rasvane ja paks salv. Hea ka lastele. Ei imendu väga hästi, kuid sportimiseks sobib suurepäraselt. Soodsam hinnaklass. Hind 7,95 €.

Avène külmakreem

Väga kuivale ja tundlikule nahale. Kanda näole ja ka kehale hommikul ja õhtul. Sobib ekseemi korral. Val­ mistatud termaalvee põhjal. Sisaldab mesilasvaha. Hind 15,20 €.

Naerata :) talv 2013

29


Minu jaoks muutus apteek iluteegiks viis aastat tagasi Eesti üks tunnustatumaid jumestajaid, ajakirja Anne & Stiil ilutoimetaja Reet Härmat tõdeb, et on tõeline apteegi­ kosmeetika fänn. Õnneks jõuab järjest rohkem ta lemmikbrände ka Eesti turule. eet, millal sa avastasid, et apteek ei ole üksnes koht, kust osta ravimeid, vaid sealt leiab ka väga laia valiku ilutooteid? Apteek muutus minu jaoks „iluteegiks” vähemalt viis aastat tagasi. Tegelikult olin apteegikosmeetika fänn veelgi varem, sest välisreisidel armastasin alati just apteeki­ des ko­lada. Rõõmustasin väga, kui Eesti apteekidesse hakkas järjest rohkem ilmu­ ma minu lemmikbrände ja tooteid, mida varem olin pidanud välismaal taga ajama.

Kui kõrgelt sa hindad meie apteekide ilutoodete valikut? Meie apteekides müüdav ilutoodete valik on lai. Eriti tähtis on aga rõhutada, et ei pakuta vaid kõrge hinnaklassiga tooteid, vastupidi, kvali­teetseid tooteid on võimalik osta ka soodsalt. Apteekides leidub tooteid eri vanuses ja eri nahatüü­ biga inimestele. Tean, et rahva hulgas on populaarsed odavad Vene kosmeetikasar­ jad, kindlasti on neid turvaline soetada just apteegist.

Reet Härmatile meeldib välismaal apteekides kolada, sealt leiab alati uusi ja põnevaid kosmeetikatooteid.

Kui palju sa praegu teiste riikide ap­teekides selle pilguga ringi vaatad, mida just ilutoodete riiulil pakutakse? Minu arvates näevadki välismaa aptee­ 30

gid välja juba kui kosmeetikapoed. Sealt leiab alati väga hea valiku päikese- ja na­ hahooldustooteid. Toidulisandid on üks kaubaartikkel, mille riiuli juures kindlasti kauem uudistan, samuti tunnen huvi loo­ dustoodete vastu. Tavaliselt on riigis oma n-ö ravimtaim või oma bränd, näiteks Kreekas oliiviõliga, Türgis roosiveega ja Egiptuses aaloega tooted. Mis on need tooted, mida on igal juhul mõttekam just apteegist osta ja miks? Arvan, et apteegist on paslik osta

Naerata :) talv 2013

Fotod: Kalle Veesaar / Medemis ja tootjad

Mis on sinu arvates apteegikosmeetika eelis poodides müüdava ees? Eeliseks pean kas või seda, et väheneb võimalus eksida toote valikuga – apteeker aitab välja valida just kliendile vajaliku toote. Kindlasti on ka allergia tekkimise oht viidud apteegitoodete valikus miini­ mumini.


kasulik tead a Reet Härmati lemmikud apteegist Minu lemmiksari apteegis on kindlasti Bioderma. Selle avastasin umbes seitse aastat tagasi välismaa ajakirjade ilurubriike sirvides. Bioderma H2O meigieemaldus­ vedelik on vaieldamatu lemmik kõikidel supermodellidel ja tippmeikaritel, näiteks Pat McGrathil. Varem tüütasin pidevalt oma reisile minevaid sõpru tellimustega just selle firma sarjast, aga nüüd on see meil õnneks apteekides olemas.

Väga head on Lysi oomega­õlikapslid. Islandi reisilt ostsin kaasa ka haikõhre õli kapsleid, mis mõjusid nahale väga hästi.

Üsna kallis, kuid superhea on Phyto juuksevitamiin.

tooteid siis, kui on mõni nahaprobleem või arst on teinud ettekirjutuse. Kindlasti on apteegis hea valik tundliku ja allergi­ lise naha hoolduseks. Pakutakse paljusid lõhna- ja parfüümivabu tooteid, seejuures sajaprotsendiliselt kontrollitud koostisai­ netega. Lisaks kreemid, mis sobivad ka beebidele ja mürsikueas lastele. Kuidas sulle tundub, kui teadlikult Eesti naised ja mehed kosmeetikat ostavad? Kas see trend on ajas muutunud? Usun, et Eesti naised ja mehed on vägagi teadlikud. Põhjuseks on arvatavas­ ti info olemasolu internetis ning tervise- ja iluajakirjade artiklid, milles tutvustatak­ se apteegibrände. Inimesed on järjest rohkem harjunud ennetama tervise- ja iluprobleeme õige nahahoolduse ja kos­ meetikaga. Apteek peakski olema koht, kuhu ei minda mitte ainult siis, kui mõni haigus või probleem kimbutab, vaid ka igapäeva­ se tervisliku toote järele nagu hästivarus­ tatud kosmeetikapoodi.

100 mg/ml

Ohutu* - ei imendu seedetraktist Banaanimaitseline

ka

su tad

a

m u gav

Näidustus: kõhugaasidega seotud seedetrakti vaevuste sümptomaatiline ravi. Annustamine imikutele: 10 tilka igal toidukorral. Võib panna pudelitoidu sisse või anda lusikaga enne imetamist. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege palun tähelepanelikult pakendis olevat teabelehte. Kaebuste püsimisel või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Täiendav teave: Berlin-Chemie Menarini Eesti OÜ, Paldiski mnt 27/29, Tallinn.

Simetikoon

*Mehra IV et al. US Pharmacist 1993; 18(2): 40-58 and 101.

Beebide gaasivalusid leevendab Espumisan


32

Naerata :) talv 2013


kaanetäh t

TUULI ROOSMA

vissarionlaste sõnul tulenevad kõik haigused suhteprobleemidest Armastatud saatejuht tõdeb, et Siberis veedetud kuud panid ta nii mõnegi elulise teema üle sügavamalt järele mõtlema. Tekst: Kristi Kirsberg Fotod: Raigo Pajula

Tuuli Roosma läks õppima õe eriala, sest seda ametit läheb vaja iga maailmakorra ajal, vaeste ja rikaste seas.

Tuuli, alustasid tänavu õe eriala õpinguid Tallinna tervishoiu kõrgkoolis. Miks sul selline mõte tekkis? Veetsime aasta Siberis kummalise rahva keskel, kes pani meid mõtlema paljule, millele tavaelus ei mõtleks. Seal maailma lõpus ja maailmalõpus mängisin mitmesuguseid mõttemänge. Üks neist oli see, millist ametimeest on alati maailmas vaja. Kõike järgemööda kõrvale heites kui mingites tingimustes kasutuid jäi sõelale lõpuks ainult üks – inimene, kes teab mi­ dagi teise inimese sisemusest. Teda läheb vaja iga maailmakorra või valitsuse ajal, vaeste ja rikaste hulgas, demokraatias ja diktatuuris, enne ja pärast tuumasõda. Ma usun kogukondlikku eluviisi ja kõiges ise hakkama saamisse. Teadmisi inimkeha toimimisest läheb igaühel vaja, et olla terve ja aidata lähedasi. Praegusel ajal on kaks moodsat teemat tervis ja toi­ tumine. Neist rääkides on igaüks ekspert Naerata :) talv 2013

– toitumisspetsialist ja arst. Infot on liiga palju ja inimesed on selle vahel kaduma läinud. Ükskõik, kas uskuda ravimeid või ravitsejaid, aga ma tahan teada, kuidas toimib inimese sisemine keemia. Kas olid meditsiinis enda koolitamisele ka varem mõelnud? Ei olnud. Mitte kunagi. Esimest korda mõtlesin sellele siis, kui salvestasime Tal­ linna tervishoiu kõrgkoolis „Ühikarotte”. Siberis sain tärganud huvile kinnitust. Muidugi võib anatoomiat ja füsioloogiat õppida ka iseseisvalt. Ent mulle meeldib kooli suur praktiline baas. Kõigele saab käe külge panna. Õppeklassis on inimeste mulaažid. Ka mudelhaigused ja -sünd­ mused, näiteks sünnitus nukuga, kellele saab patoloogia peale programmeerida. Kui koolis on nukkudele süstid tehtud ja kanüülid pandud, käiakse praktikal ja kohtutakse patsientidega. Seda ametit 33


k aanetäht Tuuli Roosma Sündinud 26. mail 1975. aastal. Perekond: elukaaslane Arbo Tammiksaar. Peres kasvab kaks last, jaanuaris viieaastaseks saavad kaksi­ kud Andres ja Kristjan. 1997. aastal lõpetas Tallinna tehnikaülikooli kõrgema majanduskooli, tänavu alustas õe eriala õpinguid Tallinna tervishoiu kõrgkoolis. Saatejuht ja produtsent: juhtinud saateid „Vaaderpass”, „... ja jumal lõi naise”, „Mamma mia”, „Öö valitutega”, „Nõrgim lüli”, „Saladused” ja „Meie aasta Siberis”; toimetanud ja produtseerinud saateid „Kuldvillak”, „Paras paar”, „Tere õhtust!”, „Kahevõit­ lus”, „Magnet”, „Õige valik”, „Pereelu”, „Koosolek”, „Eesti muusika karikas” jt. 2007. aastal asutas produktsioonifirma Reede, kes on loonud saated „Saladused” (Kanal 2), „Tere õhtust!” (Kanal 2), „Üks teist” (Kanal 11), „Pereelu” (ETV), „Ühika­ rotid” (Kanal 2), „Suletud uste taga” (TV3) ja „Meie aasta Siberis” (Kanal 2). Mullu kolis perega Siberisse, millest valmisid sari „Meie elu Siberis” ja samanimeline raamat.

Naudib kiikumist ja lohe lennutamist Tuuli Roosma sõnul muu­ tusid Siberis ka tema pere toitumisharjumused. „Meist said taimetoitlased ja see sobis suurepäraselt,” sõnab ta ning lisab, et Eestisse naasnuna nad siiski päris taimetoitlasteks ei jäänud. Toitumise kõrval on hea tervise teine alustala liikumi­ ne. Sportimisest Tuuli suurt ei hooli, küll aga naudib ta kõike, millega kaasneb füüsiline aktiivsus värskes õhus. Näiteks armastab ta matkata, orienteeruda, ui­ sutada, ratsutada, põllutööd teha, purjetada, tantsida, jalgratta ja tõukerattaga sõita, kiikuda, ronida puude ja tornide ja mägede otsa, hüpata heinapallidel ning lennutada tuulelohet.

34

juba enda ning oma lähedaste peal ei õpi. Loodetavasti mitte. Mis on sinu jaoks kooli tagasi minemise juures kõige keerulisem? Õppimiseks piisava aja leidmine. Õppida on alati kerge, kui sellele pü­ henduda, aga nüüd on töö, pere, muud kohustused. Elu tuleb vahele. Aga kõige kergem? Mõnes mõttes isegi sama – elu on sealmaal, kus ta on. Väärtustan aega enam. Kuna aega on palju vähem, läheb õppimine kiiremini. Tuleb lihtsalt määratud aja sees asi selgeks teha, mitte niisama molutada. Kõige tähtsam on loo­ giline mõtlemine ja oskus eristada olulist väga kiiresti ebaolulisest. Muidugi on ka eelteadmisi rohkem kogunenud. Kas sul on juba ka mõtteid, kuidas koolist saadavaid teadmisi kasutada? Ma ei plaani nende teadmistega raha teenida, küll aga rakendada vabatahtli­ kus töös. Õpin selleks, et elada kunagi kogukondlikku elu, teha end vajalikuks mis tahes maailmas. Aga eelkõige oma projekti jaoks, milleks on elu teise poole kogukond. Nimelt proovin leida vastust küsimusele, kuidas saada hakkama vananevas maailmas, kus tööealine põlv­ kond ei suuda toita pensioniealiste põlv­ konda. Kuidas luua üksikutele eakatele isemajandav kogukond ning pikendada tervena ja väärtuslikuna elatud aastaid. Kaks valdkonda, kus ei jääda iial elust maha ja ollakse pidevalt ühiskon­ nas toimuvaga kursis, on haridus ning tervishoid. Kõige lähemal elule on arst ja õpetaja. Neil on igapäevaselt ees terve ühiskonna mudel. Detsembris jõudis lettidele raamat sinu pere elust ja tegemistest Siberis. Kui palju see erineb telesarjast? Raamat on midagi hoopis muud. Sari oli kiire ja meelelahutuslik ülejooksmine kõigist teemadest. Aga vissarionlaste elukorralduses on nii palju põnevat, mida ekraanile tuua ei jõudnud. Raa­ matus kirjutamegi eelkõige sellest, mis veel kajastamata. Inimestest. Elukorral­ dusest. Heast ja halvast. Kaadritagusest Naerata :) talv 2013

elust. Emotsioonidest. Mõtetest. Aga laiendame ka juba kajastatud teemasid, avame tausta. Kirjutasime seda raamatut Arboga (elukaaslane Arbo Tammiksaar – toim) vaheldumisi ja saime ühtäkki juhtunu­ le vaadata läbi teise inimese silmade. Meie endi jaoks oli kirjutamise aeg väga huvitav. Mõistame nüüd hästi neid paarikesi, kes kirjutavadki raamatuid koos. Teineteise peegeldamine ja täien­ damine on äärmiselt nauditav kogemus. Meile hakkas see protsess väga meeldima ning läbi kirjutades tekkis jälle tohutu huvi vissarionlastest veel rohkem teada saada. Tekkis lausa tunne, et sõidaks veel kohale ning kirjutaks sealses keskkonnas kas või põneviku, nad lihtsalt pakuvad oma saatuste ja elukorraldusega tohutut inspiratsiooni. Kas see, et raamat ilmub alles enam kui pool aastat pärast teie tagasitulekut, oli teadlik valik? Ajaline distants kujunes väga täht­ saks. Pidasin kohapeal ka päevikut, tegin lakoonilisi ülestähendusi sündmustest. Kui hakkasime raamatu jaoks neid juh­ tumisi kõrvutama ettekuulutuste, tegelike sündmuste ning oma tolle hetke mõtete­ ga, leidis kõik ühtäkki täiesti maagilise lahenduse. Varem segipaisatuna seisnud pusletükid asetusid paigale ning leidsime ka puuduoleva tüki. Saime muuhulgas teada, et kõik haigused saavad alguse suhteprobleemidest. Me ei oleks asju märganud, kui oleksime kirjutanud seal olles või vahetult pärast saabumist. Kui te Siberisse sõitu plaanisite, mis oli sinu suurim hirm? Mida sellest hirmust seal arvasid? Kartsin sääski. Ning olimegi alguses nagu turistid, keda seal kaugel maal kirjeldatakse nii: turiste saadab tohutu sääsepilv ja nad vehivad kätega. Ei aita Diffusil, ei aita Off. Tuleb lihtsalt õppida koos sääskedega elama. Kui palju ravimeid sa Siberisse kaasa võtsid? Või ravimtaimi? Lastele võtsime rauasiirupit, sest ees ootas täiesti taimetoiduline aasta. Apteegi poolelt lootsime kohalikele ravimtaimedele


ja see lootus õigustas end. On tegelikult kolm ravimit, millega saab kõik tõved selja­ tada: värske kapsas, savi ja naistepunaõli. Kas tervisega tekkis kaugel maal ka murekohti, mida ehk Tallinna kesklinnas poleks tekkinud? See on kahe otsaga asi. Meie sealoleku ajal kukkus üks mees tellingutelt pea ees alla ja sai koljusse mõra. Nii et ka seal juhtub. Ning kui juhtub, saab armsast looduse rüpest ühe hetkega õõvastavalt kauge kolgas. Teine tuli aga sinna viimase astme vähiga ja loobus kõigist ravimitest. Tema ravimid on Vissarion, usk ja Siberi loodus. Kümme aastat on juba elanud ilma ühegi kaebuseta, neist viimased üheksa ja pool peaks ta olema surnud. Aga ei ole. On väga vitaalne ja rõõmus, kuskilt isegi ei valuta. Kuidas kohalikud tervise eest hoolitsesid? Kas sellest üldse räägiti? Vissarionlased usuvad, et kõik haigused tulevad suhteprobleemidest. Nii et nad tegelevadki kogu aeg suhte­ probleemidega ehk haiguste põhjuste kõrvaldamisega. Kui sääsk torkab, on diagnoos selge – tuli ravima, sulle sinu vigu kätte näitama. Kui valutab parem jalg – suhteprobleemid mehega. Kui

Tallinna tervishoiu kõrgkoolis hindab Tuuli Roosma kõrgelt praktilist baasi.

lööd haamriga vasaku näpu pihta – suhte­ probleemid naisega. Mitte miski ei juhtu juhuslikult, kõigel on põhjus, kõigel on tä­ hendus, kõigel on tagajärg. Peamine arst meie silmis oli muidugi sealne eluviis: usk ja lihtne elu, füüsiline töö ja puhas toit.

Oled öelnud, et Siberist tagasi tulla oli hullem, kui sinna minna. Mida sa selle all täpsemalt silmas pidasid? Arvan, et ajas tagasi rännata on lihtsam. Meis on rakutasandil oskus toitu kasvatada ja lihtsat elu elada. Sest see on loomulik. Aga tagasi tsivilisatsiooni tulla on kummaline, see vajab rohkem harjumist. Sest see, mis siin toimub, on mõistmiseks lihtsalt liiga jabur. Inimesed teevad tööd, et osta moodsaid riideid, et panna need tööl selga. On vaja olla sek­ sikas ja teenida rohkem, kui vaja läheb. Kulutatakse energiat staatuse loomisele, et meeldida neile, kes meile ei meeldi. Lakitakse küüsi, värvitakse ravimit, juukseid, tarvitatakse alkoholi. Mõis­ tusevastane ju?

„kolm millega kõik tõved seljatada: kapsas, savi ja naistepunaõli.” Naerata :) talv 2013

Kui sa peaksid inimestele andma kolm soovitust, kuidas terve ja rõõmus olla, siis mis need oleksid? Usk, lootus ja armastus. 35


REKLAAMTEKST

Ära tee silmale liiga ehk vali tilku hoolikalt

Maailmas suureneb pidevalt nii prillikandjate kui ka nende hulk, kes veedavad suurema osa ajast teleri või arvuti ees. Viimastel väheneb valgustuse vajadus, sest see ju häirib ekraanil olevat pilti. Saab öelda, et nägemise halvenemine on võtnud lausa pandeemia mõõtmed. Iga inimest paneb muretsema, kui ta tunneb südame piirkonnas torkivat valu, palavik tõuseb või pea lõhub. Kuid kui silmadega tekib probleeme, mille tagajärjel nägemine halveneb, ei pöörata sellele tihti suurt tähelepanu. Haaratakse hoopis esimesed kättejuhtuvad silmatilgad, isegi teadmata, kuidas üht või teist tüüpi tilgad silmadele pikemas perspektiivis mõjuvad. Ebamugavustunne silmades (liivatera tunne, väsimine, punetus, suurenenud pisaravool, kipitus, põletus, valu) pole muud kui silmapinna põletiku sümptom. Aastal 2007 tehti kindlaks, et põletikuprotsess algab kuiva silma sündroomi ajal, sest pisarates on vähenenud vee kogus ja soolasisaldus suurenenud (tekkinud on hüperosmolaarsus). Sel juhul on silma pinnal toimuvad protsessid väga sarnased nendega, mis tekivad siis, kui põetakse artriiti, kopsupõletikku või astmat. Sellele vaatamata on inimeste suhtumine neisse haigustesse ja silmapõletikku väga erinev. Nii põletiku kui ka kuiva silma sündroomi korral esinevad samad sümptomid: punetus, turse, valu, põletustunne ja funktsionaalsuse kadu/nõrkus.

Elustiil ärritab Kliinilistes uuringutes on selgunud, et kuiva silma sündroomiga inimestel, kes kaebavad silmade väsimust, on nägemine halvenenud 1,3 dioptrit ning nende nägemisteravus on langenud kuni 40 protsenti. Põletik on stereotüüpne organismi

36

kaitsemehhanism, mis muutub kaua kestes ohtlikuks. Kui ärritav faktor püsib (näiteks kuiva silma sündroomi korral), avaldub põletikuline vastus pidevalt. Seetõttu tuleb kaitsva rolli kaotanud protsess peatada. Kui kuiva silma sündroomi piisavalt ei pärsita, muutub see krooniliseks ja pöördumatuks. Silmas põletiku sümptomeid tajudes arvatakse sageli, et neid saab leevendada vett ja soolalahuseid sisaldavate silmatilkadega, kuid neis on ka silma pinda kahjustavaid konserveeritud säilitusaineid. Kui soovida vabaneda ebameeldivast tundest silmades, ei tohiks pärssida sümptomeid, vaid ravida põhjuseid. Suurim ärritaja on elustiil! Seega tuleks loobuda arvutist, telerist, kliimaseadmest ja keskküttest, ookeanitäiest

ravimitest, alkoholist, nikotiinist, kontaktläätsedest – ja ebamugava tunde silmades võib unustada. Kui seda aga teha ei saa või ei taheta, tuleks valida silma pinda kaitsev osmoprotektsioon, mis on inimese organismile omane ja seega kergesti imenduv. Osmoprotektorid on orgaanilised osakesed, mis rakku sattudes ei võta osa raku talitlusest, kuid „meelitavad” sinna rohkem vett, seega rakk jääb puutumata ja terveks isegi suureneva soolasisalduse tingimustes. Osmoprotektorite kuhjumine Naerata :) talv 2013

rakkudesse on spetsiifiline kaitsereaktsioon, mis võimaldab rakkudel tagada eluliselt vajaliku koguse vett ja jääda ellu.

Kaitse sündroomi vastu Võib öelda, et ainult tänu osmoprotektoritele on inimesed järgmisel päeval pärast intensiivset füüsilist koormust või suure koguse alkoholi tarvitamist elus. Higistamise või alkoholi joomise tagajärg on sama kui kuiva silma sündroomi korral: keha kaotab vett ja rakud peavad jääma ellu suure soolasisalduse tingimustes. Südame-, maksa-, neerude ja ajurakud akumuleerivad osmoprotektoreid, ei kaota seetõttu vett ja rakukeskkonna veepuudus annab märku janutundena. Niikaua kui täiendada kadunud veekogust joomisega, jäävad elutähtsate organite rakud tänu osmoprotektoritele ellu. Osmoprotektoreid toodetakse ka silmades, kuid pideva veekao tingimustes ei ole nad enam võimelised silmapinna rakke piisavalt kaitsma. Seetõttu on orgaaniliste osakeste silmadesse tilgutamine kõige loomulikum ja organismi jaoks eelistatuim viis kaitsta end kuiva silma sündroomi vastu. Kui kasutada osmoprotektoritega silmatilku, teavad rakud, mida nendega peale hakata, sest nende jaoks on see loomulik ja parim elu säilitamise protsess. Osmoprotektorite varusid pidevalt täiendades saab vähendada suurenenud soolasisalduse tõttu tekkinud põletikku ja ebameeldivad sümptomid kaovad järk-järgult iseenesest. Tänapäeval on leidnud kinnitust asjaolu, et osmoprotekteeriva toimega orgaanilised osakesed on erinevad ja toimivad erinevalt. Silmapinna põletikuvastast toimet on leitud osmoprotektoril L-karnitiinil (levokarnitiin) ja erütritoolil. L-karnitiinil on ka raku regeneratsiooni stimuleeriv ja elulemust pikendav toime.


5 küsimus t

NAER ON PARIM RAVI Näitleja Tarvo Krall soovitab Eesti meestel elada väljapoole, vaadata üle oma toidulaud ja liikuda – kas või koos abikaasaga kinno ja teatrisse. Tarvo, mille uue ja huvitavaga te praegu tegelete? Komöödiateatris esieten­ dus värskelt Derek Benfieldi komöödia „Ho(s)tell”, mille lavastas Anne Paluver. Koos minuga mängivad seal Henrik Normann, Eva Püssa, Väino Laes ja Terje Pennie. Käime selle etendusega kultuurimaja­ des ja seni võib julgelt väita, et tegemist on väga naljaka tükiga. Kohati jääb lausa mulje, et me ei mängi mitte eestlastele, vaid lõunamaalastele, sest sellist kaasa­ elamist ja nakkavat naeru pole meie teat­ rites ammu kuulnud. Arvan, et naermine on parim ravi, mis aitab pimedat aega üle elada! Missugused on teie pere jõulupühade traditsioonid? Jõulude tähistamine koos kingikoti avamisega käib meil abikaasa suguvõsas ringiratast ehk siis üle kahe aasta korraldame meie. Iga aastaga muutub jõulumenüü koos üldiste arusaamadega tervislikumast toitumisest, näiteks kalaroogade osa­ kaal on tuntavalt suurenenud. Kuid ka nn vana kooli jõulumaitsed – verivorst, sült, piparkoogid – on kindlasti esinda­ tud. Jõululõhn peab majas olema. Mõne aasta eest võtsite kaalus alla, kui palju muutus pärast seda teie toidulaud? Eks pigem muutus arusaami­ ne toitumisest ja nn tehnilisest poolest – milliseid toitaineid koos süüa, millal juua. Olen selgeks teinud, et kogu energia, mille sisse söön, pean ka välja elama. Ma ei ole endale midagi keelanud, luban mõnikord ka viie juustu pitsat. Mui­ dugi mitte arutult ja palju. Olen avasta­ nud, et tervislikult toitudes olen hakanud magusat tahtma, aga ka siin peab piiri pidama. Fotod: Tiina Kõrtsini / Õhtuleht ja arhiiv

Kui palju te liigute, mis on teie meelistegevus? Mulle meeldib kepikõnd – sügisest kuni lumevallideni püüan igal argipäeva hommikul teha umbes kaheksakilomeetrise ringi. Kepikõnnini jõudsin puht eestlas­ liku mõttelaadi tõttu, otsustasin nimelt kahe kuu jõusaali kuu­ maksu asemel osta korralikud jalavarjud, mis ei karda vett ning on mugavad kanda. Aga praegu mõtlen, et peaks ikka naabruses asuvas klubis kolmneli lumist kuud veetma, et mitte liiga laisaks minna. Mis oleksid kolm soovitust Eesti meestele, et kaua ja tervena oma lähedasi rõõmustada? Elage väljapoole, avatumalt! Iga mees peab oma võimete ja soovide piiri leidma ja hea on, kui see juhtub enne esimest suuremat tervisehäda. Teada on, et surmahirm paneb inimese teisiti mõtlema. Et seda edasi lükata, alustage liikumisega, näiteks 30–40 mi­ nutit kõndimise või moodsamas keeles 10 000 sammuga päevas. Teiseks võiks üle vaadata oma toi­ dusedeli. Esialgu ei tasu ennast niivõrd piirata, kuivõrd toitumist mitmekesis­ tada. Aja jooksul selekteeruvad välja uued ja tervislikumad lemmikud. Ja kolmandaks – arendage ennast kultuur­ selt. Võtke abikaasa käevangu, jätke auto koju ja minge jala kontserdile, muuseumi või teatrisse. Ning pidage meeles, et naer on terviseks! Naerata :) talv 2013

Tarvo Krall teab, et energia, mille ta endale sisse sööb, peab ta ka välja elama.

Kepikõnd on mõnus ja tasku­ kohane harrastus.

Võimalikult tume šokolaad koos kuivatatud ploo­ midega on hea vahepala. Tükk, kaks, harva kolm on piisav magusa­ isu peletamiseks.

37


MAITSEV pühaderoog saab olla ka kehale hea

K

äes on detsember, jõulukuu – tähistamise ja pidutsemise kuu. Õhtud on pimedad ja linn kaunistatud tuledega. Kõikjalt kajab vastu ilu ja pidulikkus. Tegelikult hakkab trall vaikselt pihta juba novembris. Enne kui saab perega rahulikku pühadeaega veetma hakata, tuleb sõpradega kohtuda, firma jõulupeol käia, astuda läbi mõne koostööpartneri ürituselt või laste jõulupidudelt lasteaiaskoolis. Meie peres satub sellesse kuusse ka sünnipäev ning kui siis tuleb väisata mõnda ametlikumat pidu, kuhu lihtsalt on viisakas minna, ongi kalender seltskondlikke kokkusaamisi sama tihedalt täis pikitud kui Raekoja platsi jõulupuu sä­ tendavaid tulesid. Umbes poole detsembri pealt tekib mul alati tunne, et kõht hakkab vaikselt armu paluma. Mulle meeldib oma lä­ hedasi toiduga hellitada, aga seda saab teha silma ja kõhtu rõõmustavate roogadega, mis ei ole kehale kurnavad ning milles on külluslikult just talvel hädavajalikke toitaineid. Minu seekordsed retseptid on pidulikud, külluslikud, ilu­ sad ja kehale head.

Kalamarja ja vutimuna salat 4 sööjale • 8 vutimuna • 6 suurt peotäit värsket salatit (tammelehe-, lambasalatit, lollo rosso’t, beebispinatit) • värsket tilli

• 1 suur küps avokaado • 150 ml maitsestamata jogurtit

• 1–2 spl oliiviõli • soola-pipart • 100–150 g punast kalamarja

See pidulik salat on tavaliste jõulutoitudega võrreldes päris kerge. Serveerimiseks oleks hea kasutada pigem laiemat vaagnat, sest õrnad lehed võivad raske jogurtikastme all kokku vajuda.

Margit Härma MaMO PERENAINE

38

Keeda vutimunad ja jäta jahtuma (seda võid peopäeval aja säästmiseks teha ka eelmisel päeval). Pese salat, nõruta, rebi tükkideks ja jaota salatikaussi. Rebi till väikes­ teks oksadeks, lisa salatile ning jäta veidi kaunistuseks. Lõika avokaado pooleks, eemalda kivi, lõika kuubikuteks ja maitsesta soolaga. Lisa salatile. Sega jogurtist, õlist, soolast ja piprast salatikaste. Kui see on saanud õige vedeluse ja maitse, tõsta ettevaatlikult juurde kalamari. Sega nii vähe kui võimalik, sest muidu läheb mari katki ja kaste muutub liiga vedelaks. Vahetult enne lauale kandmist tõsta kaste ühtlaselt salatile, mõne üksiku imeõrna liigutusega võid seda ka veidi laiali ajada, kuigi kogu salat ei pea olema kastmega kaetud. Kaunista salat kooritud ja pooleks lõigatud vutimunade, mõne kala­ marjatera ja tillioksaga. Naerata :) talv 2013


tervislik toitumin e

Lõhetimbaalid koos kartuliröstiga 4 sööjale

See roog on aastaid olnud minu pere ja sõprade jõulutellimuses. Timbaali särtsakad maitsed ja pähklise mekiga krõbe rösti meeldivad kõigile. Lõhetimbaalid • 1 avokaado • veidi sidrunimahla • 200 g väherasvast toorjuustu • 0,5 sidruni koor • 0,5–1 tl mädarõigast (soovi korral) • 8 laia viilu külmsuitsu- või graavilõhe fileed

• soola-pipart • mahedamaitselist õli (viinamarjaseemnevõi rapsiõli)

Kartulirösti • 600 g (4–6 tk) jahusemaid kartuleid • 150 g pastinaaki • 150 g juursellerit • 1 sibul • tüümiani • 1 sl sulavõid • soola-pipart

Kui ma plaanin kartuliröstit pakkuda külalistele, valmistan selle kahes eta­ pis. Hoolika eeltöö korral on külaliste saabumise ajal lihtne ja kiire sooja krõbedat kartuliröstit serveerida. Esimene etapp. Puhasta ja koori juurviljad. Riivi juurseller ja pastinaak jämeda riiviga. Riivi ka kartul jämeda

riiviga ja pigista hoolikalt kogu eral­ duv vedelik välja. Tee seda just selles järjekorras, sest kartul hakkab mingi aja pärast inetult tumedaks tõmbuma. Haki sibul ja tüümian päris peeneks ja lisa riivitud juurviljadele. Sulata või, lisa sellele soola ja pipart ning sega kõik komponendid kokku. Prae pannil napi või sees õhukesed ümmargused paraja suurusega röstid mõlemalt poolt kuldseks. Praadimise ajal vajuta neid praelabidaga, et kartulist võimalikult palju tärklist eralduks, sest see seob komponendid kokku. Pane röstid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja kata teise küpsetuspaberiga, et need ei kuivaks. Laota peale puhas köögirätik. Teine etapp. Kuumuta ahi 220 kraa­dini, eemalda pealmine küp­ setuspaber ja küpseta 10–15 minutit, kuni röstid on küpsed. Serveeri kohe soojal taldrikul koos timbaalidega.

Fotod: Laura Kallasvee ja erakogu

Koori ja tükelda avokaado ning maitsesta pruuniks värvumise ta­ kistamiseks kohe sidrunimahla ja soola-pipraga. Sega toorjuust hakitud sidrunikoorega ning lisa soovi korral mädarõigas. Selle roa tegemiseks on tarvis nelja

väikest vormi, mis mahutavad kuni 100 ml. Määri vormid hoolikalt õliga kokku ja aseta igasse vormi risti kaks fileed, servad üle ääre. Täida vormid avokaado ja juustutäidisega ning keera filee otsad üksteise peale. Lase külm­ kapis 4–24 tundi seista.

Naerata :) talv 2013

39


Lõhe Vene moodi 6–8 sööjale • 3–4 hapukurki • 1 keskmine lõhe- või forellifilee • tilli • 300 g 30% hapukoort • soola-pipart

Kui soovid, et valmis roog eriti vii­ mistletud välja näeks, pane hapukoor eelmisel õhtul kahekordse marli peale nõrguma. Hapukoor muutub siis tihke­ maks ja püsib küpsetamise ajal paremini paigal. Eelsoojenda ahi 220–240 kraadini. Tükelda hapukurk. Maitsesta kalafilee soola ja pipraga ning raputa peale ohtralt hakitud tilli. Kata väikesteks tükkideks hakitud hapukurgiga ja siis hapukoo­ rega. Hoia hapukoort viimase minutini enne ahju panemist külmas, ikka sel­ leks, et see vähem laiali valguks. Küpseta 20–30 minutit, olenevalt kalafilee paksusest. Näiteks poolekilone filee vajab vaid 17–18 minutit ja kilone 25 minutit. Serveeri keedukartuliga.

40

Naerata :) talv 2013

Õuna-pohla vürtsmoos • 500 g haput rohelist õuna („Antonovka”, „Granny Smith”) • 500 g magusat punast õuna

• korralik jupp värsket ingverit

• 1 spl toiduõli

• 4 kaneelirulli • 6–8 nelgitera • 10 pipratera • 250–350 g suhkrut • 1 klaas vett • 1 sidruni koor • 500 g (külmutatud) pohli

Pese, koori ja tükelda õunad ning koori ja tükelda ingver. Kuumuta ingverit madalal tem­ peratuuril paksu põhjaga potis õli sees, kuni ingver muutub kuuljaks, aga ära pruunista. Lisa kuivad maitseained ja kuumuta, kuni potist hak­ kab tõusma intensiivset vürtsilõhna, see võtab tavaliselt kolm-neli minutit. Lisa 250 grammi suhkrut, lase sel sulada ja veidi karamellistuda. Nüüd kalla juurde vesi ja sidrunikoor. Sega läbi ja lisa õunad. Kui õunad on peaaegu pehmed, on pohlade kord. Keeda veidi ja maitse. Õunte ma­ gususest lähtudes võib moos vajada lisasuhkrut või hoopis sidrunimahla. Keeda vaikselt, kuni moos on mõnusalt paks, ja pane kohe steriliseeritud purkidesse. Jõuluõhtul serveeri koos verivorstiga.

Fotod: erakogu ja morguefile.com

Vürtsine ja värske maitsega moos sobib imeliselt verivorstide juurde jõululauale, aga ka näiteks linnuprae kõrvale. Mõnusa sooja suupiste saab, kui pista ahju röstsaiaviilud valgehallitusjuustuga ja enne pakkumist lisada teelusikatäis vürtsmoosi. Ilusas purgis on see ka oodatud kingitus. Vürtsmoosi tasub valmis teha paar nädalat enne pidu, siis jõuavad maitsed laagerduda.


tervislik toitumin e

Laktoositalumatuse korral proovi keefirit Silja Kannike, Apotheka apteegi proviisor

esti inimesed arutlevad järjest enam, kas laktoositalumatuse korral on võimalik piimatooteid tarvitada. Kindlasti on, see on lausa vajalik, kuid sellisel juhul tuleb teha vali­ kuid. Laktoositalumatuse põhjuseks on inimorganismi võimetus toota piisavalt laktaasiks nimetatavat ensüümi, mis lõhustab piimasuhkrut ehk laktoosi. Eestis esineb laktoosi­ talumatust umbes 20–30 protsendil elanikkonnast, primaarne laktoosita­ lumatus on geneetiliselt päritav ning seda ei saa ravida. Haigusnähud on väga eriilmelised, alates kergest kõhuvalust kuni krampide ja kõhu­ lahtisuseni, esineb ka iiveldust. Laktoositalumatuse korral ei tohi piimatooteid mingil juhul toidulaualt ära jätta, kuna neis sisalduv kalt­ sium on organismile igapäevaselt

äärmiselt oluline. Kergemini talu­ tavad on hapendatud piimatooted, kus piimhappebakterid on laktoosi osaliselt lõhustanud.

Samuti leidub poeriiulitel lak­ toosivabu piimatooteid. Hea oleks tarvitada keefirit, hapupiima, jogur­ tit, juustu, mõõdukalt hapukoort, kohupiima, kodujuustu, sulatatud juustu, võid ja majoneesi. Seevas­ tu piima, kakaod piimaga, rõõska koort, piima­šokolaadi, piima- ja koo­ rejäätist, petti, piimakokteile ja ka küpsetamiseks mõeldud piimapulb­ riga pulbrisegusid tuleb kas vähem tarvitada või neist päris loobuda. Kui inimene ei talu absoluutselt piima ega hapupiimatooteid, on kaltsiumi­ varude täiendamiseks head pähklid ja seemned, oad, apelsinid, spargel­ kapsas ja sojatooted. Alati ei ole aga võimalik laktoosi vältida. Näiteks külas või väljas söömas käies tasuks käepärast hoida laktaasiensüümi sisaldavad tabletid või kapslid. Neid võetakse üks-kaks tükki enne laktoosi sisaldava toidu söömist, kuid annus sõltub ka toidu kogusest.


p raktilised vastused

C-vitamiini populaarsus on põhjendatud Mitmekesise toidulauaga inimestel puudub vajadus C-vitamiini lisamanustada. Küll aga oleks seda mõistlik teha kroonilistel suitsetajatel. Miks C-vitamiin on nii populaarne? C-vitamiin on kindlasti tuntuim vitamiin. Selle populaarsus on isegi pisut kultusliku mõõtmega, näiteks lähiajaloos oli perioode, kus seda ülistas mitu väga autoriteetset teadlast, eriti USA-s. C-vitamiini po­ pulaarsus on kahtlemata sisuline, sest sel on hulk kaalukaid biorolle ka inimorganismis.

Mihkel Zilmer meditsiinidoktor, meditsiinilise biokeemia professor

Kas C-vitamiini lisamanustamine on vajalik? Erinevalt mõnest loomast ei tooda inimorganism ise C-vitamiini. Pole ka vajadust, sest emake loodus eksponeerib seda vajalikes kogustes paljudes toiduks kasutatavates taimedes. Siiski saab C-vitamiinist kui tublist tegijast rääkida üksnes kahele tingimusele vastava taimse toidukraami korral. Esiteks, selle toidu­aine 100 grammis peaks si­ salduma C-vitamiini päevavajadusest vähemalt 15 protsenti, teiseks, see peab olema inimorganismile kättesaadav. Normaalsel sööjal tavaliselt puudub vajadus C-vitamiini lisamanustada. Tüüparusaam, et C-vitamiin lammutub ülikiiresti toidukraami säilitamise või toidu kuumutamise ajal, pole samuti päris õige. Teadusmõõtmistes on selgunud, et C-vitamiini hulk kindlasti vähe­ neb, aga mitmetes toiduainetes mitte nii suurel määral ja seda isegi mõnede termiliste toiduvalmistamisvõtete korral. Kas on siiski asjaolusid või olukordi, kus oleks mõistlik C-vitamiini juurdevõtmist kaaluda? Jah. Kroonilistel ahelsuitsetajatel oleks mõistlik seda teha. Nemad võiksid näiteks kasutada nädalas paar-kolm korda loodusallikast isoleeritud C-vitamiini (päevakogus 200 mg, 100 mg hommikul ja 100 mg õhtul). Sageli on soovitatud külmetusega seotud probleemide, näiteks nohu ja köha korral manustada nn löökannuseid – korraga gramm või enam. Tegelikult kõige uuem teaduskirjanduse süsteemne analüüs kinnitab, et see ei tööta. Esiteks, kui nohu või köha on käes, ei ole C-vitamiini manustamisel enam sisulist toimet. Teiseks, profülaktilist efekti võivad saada päris paljud inimesed, eriti need, kellel C-vitamiini manustamine annab piisava biovastuse, kuid määrav on õigeaeg­ sus koos õige annustamisega. Lühidalt: kohe, kui tekib tunne, et olete saanud külma, alustage C-vitamiini manustamisega (korraga 200 mg ja nii neli korda järjest, jättes iga manustamiskorra vahele tunnise pausi).

6 42

C-vitamiini tublit tegijat on kiivi, tomat, virsik, must sõstar, värske kartul ja paprika.

Kas C-vitamiini manustamine tekitab oksaalhappepõhiseid kive? Info C-vitamiini ja organismis tekkida võivate oksaalhappepõhiste kivide kohta on suhteliselt meelevaldne. Kui ei manusta kestvalt üle 900 mg C-vitamiini – nii suureks koguseks pole mingit vajadust –, siis probleeme pole. Naerata :) talv 2013


Apovit D3 Forte

! UUS

UUS TOODE NÜÜD APTEEKIDES!

1 tablett sisaldab 19,5 µg (780 RÜ) D3-vitamiini Vaid 1 tablett päevas: · aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele · aitab hoida lihaste talitlust normaalsena · aitab hoida luid ning hambaid normaalsetena Pakendis 100 tabletti.

APOVIT – TERVE PERE OLGU TERVE!

EE-120613-309

PÄIKEST TÄIS


Kuidas keeta

ravimtaimeteed? Ravimtaimeteed on rahva seas populaarsed – kes teeb neid oma väljakujunenud harjumuste või tunde järgi, kes püüab võimalikult täpselt järgida retsepte. Ain Raal, proviisor

Ain Raalil ilmus ravimtaimeraamat

Raal. Raamatus on ka hulk mürgiseid taimi, mida esiva­ nemad omal ajal pruukisid, kuid mida nüüdisajal kasutab ainult farmaatsiatööstus. „Ma ei usu, et peale eest­ laste leidub mõnda teist rah­ vast, kel oleks saja tuhande elaniku kohta välja antud nii palju omakeelseid ravimtai­ meraamatuid. Siit ka põhjus, miks selles raamatus ei ole tavakohaseid taimekirjeldusi. Meie rahvas on ju ikka ja alati loodusele läbi enese vaadanud,” lisas ta.

44

Ravimtaimetee maitsele tuleb kasuks, kui mõõta drooge kannu õiges koguses.

Naerata :) talv 2013

Fotod: morguefile.com ja Ain Raali erakogu

Varraku kirjastus andis „101” sarjas välja ravimtai­ mede raamatu, mille autor on Ain Raal. „101 ravimtai­ me nimekirja kokku pannes tuli mul vahel valida meie kui maarahva põlise pruugi ja nüüdisaegse teaduspõhisu­ se vahel. Farmakognostina kaldusin viimase poole ning lülitasin nimekirja kultuurtai­ mi, kes ei pruugi Eestis pik­ kade kasutustraditsioonide­ ga olla, kuid leiavad ravim- ja maitsetaimedena maailmas laialdast kasutamist,” rääkis


abi looduses t Ravimtaimedroogide kaalu ja mahu vahekorrad

õnigi kord kästakse retseptides taimset materjali võtta kaalu järgi, kodus aga nii väikeste koguste kaalumiseks sobilikud vahendid puuduvad. Sel juhul võib kaalu teisendada kõrvaloleva tabeli abil mahuks ning kasutada vajaliku koguse droogi mõõtmiseks traditsiooniliselt teelusikat (maht ~5 g), dessertlusikat (~10 g) või supilusikat (~15 g). Supilusikaid on muidugi erineva suurusega, tavaliselt jääb nende mahtude erinevus 10–15 protsen­ di piiresse. Kui kõrvalolevas tabelis mõn­ da ravimtaime pole, tuleks leida sellest mõned sarnased taimeosad (lehed, ürdid, juured jms) ning lähtuda nendest. Neli mõõtmist-kaalumist Siinse tabeli aluseks on Irina Kuznetsova proviisoriõppe uurimistöö, mille tarbeks kasutati ühte teelusikat ja ühte dessertlu­ sikat, pannes tabelisse nelja määramise keskmised. Supilusikaid kasutati viit erinevat, tehes neist igaga neli mõõt­ mist-kaalumist. Seejuures võeti lusikad droogi triiki ehk siis servani täis, mis on konkreetsem ja täpsem kui ebamäärane „kuhjaga” mõõtmine. Lusikatäite mahtude määramiseks kasutati mõõtsilindrit (50 ml, läbimõõt 23 mm), tabelisse pandi nelja mõõtmise keskmised. Niisugune lusikatäitega mõõtmine pole kahjuks kuigi täpne: meie katsete tule­ musena jääb täpsusaste enamasti 5–10, harva isegi kuni 20 protsendi piiresse. Kui siia lisada erinevate supilusikate mahtude tõttu tekkinud kõikumised, tuleb mõõtmisviga veel suurem.

Droog Ligikaudne Teelusikatäis kaalu ja mahu suhe (g : ml) Kaal Maht Alteejuur 1 : 3 2,1 6,2 Alteeleht 1 : 20 0,5 10 Angervaksaürt 1 : 5 1 7 Arooniavili 1 : 2 3,2 7,3 Humalaõisikud 1 : 15 0,5 8,5 Islandi käokõrv 1 : 3 1 6,5 Kadakavili 1 : 3 2 6 Kaseleht 1 : 9 0,8 7 Kasepung 1 : 3 1,8 5,5 Koriandrivili 1 : 4 1,7 6 Sookailuürt 1 : 10 1 10 Kibuvitsavili 1 : 2 4 6,5 Koirohuürt 1 : 11 0,7 8 Kortsleheürt 1 : 11 0,8 9 Köömen 1 : 2 3,7 8 Kummeliõisik 1 : 7 1,2 8 Leesikaleht 1 : 4 2,5 8,5 Linaseeme* 1 : 1,5 4,8 6 Lõhnava kummeli ürt 1 : 7 1,2 8,5 Maasikaleht 1 : 16 0,4 8 Melissileht 1 : 13 0,4 6 Mustikas 1 : 15 0,5 8,5 Männikasv 1 : 11 0,6 8,8 Naistenõgeseleht 1 : 13 0,6 8,5 Naistepunaürt 1 : 8 0,9 8,2 Nurmenukujuur 1 : 1,5 4,3 5,2 Nõgeseleht 1 : 11 0,7 8 Nõmm-liivatee ürt 1 : 10 0,8 9,8 Paiseleheleht 1 : 14 0,5 7,6 Palderjanijuur 1 : 2 3,2 7,5 Pihlakavili 1 : 2 3,3 7 Piparmündileht 1 : 7 1 6,2 Puneürt 1 : 11 0,9 10,2 Põldosjaürt 1 : 6 1,2 7,5 Pärnaõis 1 : 6 0,9 6,2 Raudrohuürt 1 : 10 0,7 7,8 Saialilleõisik 1 : 10 0,8 8,5 Südamerohuürt 1 : 17 0,5 8,2 Tammekoor 1 : 4 1,7 7,5 Teeleheleht 1 : 7 1,1 8 Tüümianiürt 1 : 10 0,8 8,2 Viirpuuvili 1 : 1,5 3,5 6,5 Võilillejuur 1 : 2 2,5 7 * Ei peenestata

Dessert- lusikatäis Kaal 4,3 0,7 2 5,7 1 2,5 4 1,5 3,5 3,5 1,5 7,5 1,1 1,4 6,5 2 4 8,8 2 1 0,9 1,1 1,4 1,2 1,9 8,2 1,3 1,2 1 6,3 6,3 1,8 1,3 2,3 2,4 1,2 1,2 0,9 3,7 1,9 1,5 6,6 4,3

Maht 14,4 16 12,5 17 14 14 14 15 13,5 13 18 13 14 15 14 14 14 12 15,5 18 13 16 17 16,5 15,5 13,5 14,5 15 13,2 13,5 13,5 13 14,5 15 13,5 13,5 13 17 14,2 15,5 15 12,2 12,5

Supilusikatäis Kaal 6 1 4 10 2,5 4,5 7,5 2,5 7 5 3 13,5 2,2 2,2 12 3,5 6,5 15 4,2 2,2 2 2 2,3 1,9 3,1 13,3 2,4 2,2 1,6 10,6 10,4 3,3 2,4 3,8 4 2,4 2,1 1,5 6,2 3,3 2,5 12,2 7,8

Maht 18,5 20 16 24,5 25 23 20 23 19,5 20 27 19,5 25 24 24 24 24 19,5 29 28 24 24,5 18 22,5 24,5 21 25,5 26 20,2 21,4 23,6 22 25,2 23,5 20,3 22,4 22,9 23,8 22,4 26 25,5 19,4 22,6

Allikas: Irina Kuznetsova proviisoriõppe lõputöö „Vesitõmmiste valmistamine droogidest” (juhendaja PhD Ain Raal). Tartu ülikool, arstiteaduskond, farmaatsia instituut, farmakognoosia ja farmaatsia organisatsiooni õppetool. Tartu, 2004

on see 1 : 3, alteelehtedel aga 1 : 20. Tihedama rakustruktuuriga taimeosadest (juured, juurikad, viljad jt) eralduvad ained teevette kehvemini kui hõredama rakustruktuuriga taimeosadest (lehed, õied, õisikud jm). Seetõttu peenestatakse tiheda raku­ struktuuriga taimeosad peenemaks kui hõredama rakustruktuuriga osad. Mit­ me rohuteadusliku käsiraamatu järgi on lehtede, õite ja ürtide peenusaste 5 millimeetrit, vartel, juurtel, juurikatel ja koortel 3 millimeetrit ning seemnetel, marjadel ja teistel viljadel 1,5 millimeet­ rit. Selliseid astmeid (sõelu) kasutasime meiegi selle tabeli koostamiseks.

Rõhk peenusastmel Äärmiselt oluline on mõõdetavate droo­ giosakeste suurus ehk nende peenusaste. Mida peenemaks on droog tehtud, seda vähem jääb selle sisse õhuvahesid ja seda rohkem mahub droogi lusikale kaaluliselt. Ning vastupidi. Erinevatel taimeosadel on erinev tihedus ning seega ka erinev kaalu ja mahu suhe, näiteks alteejuurel Naerata :) talv 2013

45


p sühholoogia

Et stress ei läheks üle depressiooniks Aili Tamming, Keha ja Meele Teraapia­keskuse nõustaja-psühhoterapeut

Mis stressi tekitab?

Välised stressorid • Füüsiline keskkond (lärm, vali muusika, liiga kuum/külm temperatuur, kui midagi on liiga palju, näiteks inimeste hulk) • Sotsiaalsed suhted (agressiivsus ja alandamine, jõhker käitumine, usalda­ matus, konfliktid, pereprob­ leemid) • Tähtsad elusündmused, muutused (kooli sisseas­ tumine või selle lõpetami­ ne, töökoha vahetamine, kolimine, uue pereliikme lisandumine) • Organisatoorsed fakto­ rid (tähtajad, eeskirjad) • Igapäevamured (raha, katkine auto, mittetöötav arvuti ja kodutehnika) Sisemised stressorid • Elustiili valikud (vähene uneaeg, rohke suitsetamine ja alkoholitarvitamine, üle­ koormatud päevaplaan) • Negatiivne sisekõne (keskendumine negatiivsele, enesekriitika, ülemõtlemine) • Mõttelõksud (kõikide asjade isiklikult võtmine, kõik-või-mitte-midagi-mõt­ lemine, ette muretsemine, ebarealistlikud ootused, „peaksin” ja „võiksin” stiilis mõtlemine) • Isiksusejooned (per­ fektsionismi kaldumine, töönarkomaania, nõudlikkus enda ja ümbritseva suhtes)

46

füüsiliselt liiga palju, reageerivad inime­ änapäeval räägitakse palju sed sellele erinevalt. Kes muutub üle­ ülemäärasest stressist ja voolavaks, kes impulsiivseks või tõmbub selle süvenenud vormist hoopis endasse ja sulgub oma maailma. depressioonist. Eestlasi on Pidev ja pikaajaline stress mõjutab loomult depressiivseteks organismi, nõrgestades selle vastupanu­ peetud, eriti arvavad nii võimet väliskeskkonna mõjutustele. Nii turistid, kes Eestis sügistal­ haigestutakse sagedamini viirushaigustes­ visel ajal käivad. se ja põetakse neid raskemalt. Pidevast pingesolekust on saanud pal­ jude jaoks valdav seisund, kus kaotatakse kontakt iseendaga, oma tunnete, mõtete Millal abi otsida? Mis juhtub organismis ajal, kus inimene ja kehaga. Näen terapeudina selliseid on stressis? Ärrituse tõttu toimub kehas inimesi tihti. Pidev stress on mõjutanud hulk muutusi. Stressiained adrenaliin nende tervist ja meeleseisundeid. Kah­ ja noradrenaliin, mida toodavad nee­ juks pean ütlema, et eestlased pöörduvad rupealised, paiskuvad vereringesse ja terapeudi vastuvõtule sageli liiga hilja või suurendavad energiavarusid. Tugevneb raskes seisundis, kui stress on läinud üle südame töö, löögisagedus depressiooniks. kasvab, vererõhk tõuseb. Stress on kohane­ Hingamine kiireneb, misreaktsioon ning „Kui stress on lihaste toonus ja ühtlasi sugugi mitte alati halb. Optimaalne stress aitab kestev, ei suuda töövõime suureneb, aju paraneb. inimesel end kokku organism taas­ verevarustus Väsimus väheneb. Kuid võtta ja pingelistes tuda ning jääb sellega koos tõuseb ka olukordades toime hüübivus ja suure­ tulla. Stressi kuhjumine füsioloogilise vere neb trombide tekke oht. võib aga põhjustada kurnatuse Kui stressiseisund läbipõlemist ja muid on lühiajaline, taastab probleeme. Seetõttu seisundisse.” organism peagi nor­ tuleb teada, mis stressi maalseisundi. Kui aga tekitab ja kuidas stress stress on kestev ja pikaajaline, ei suuda võib väljenduda. Stressi saab ära tunda organism taastuda ning jääb füsioloogilise käitumise, emotsionaalsete seisundite ja kurnatuse seisundisse, näiteks vererõhk füüsiliste aistingute muutuste järgi. võib jääda kõrgenenuks ja võivad tekkida Kui inimese elu on tasakaalus ja ta südame rütmihäired. on piisavalt puhanud, on tal energiat, et Optimaalse pingega kaasneb normaal­ stressoritega efektiivselt toime tulla. Juhul ne väsimus, millest saab välja puhata. kui stressorid püsivad või neid lisandub, Kroonilisest ülepingest tekkinud üleväsi­ viib see sageli kurnatuse, väsimuse, äre­ muse vastu tavapuhkus aga enam ei aita. vuse ja negatiivsete mõttemustriteni. Kahjustunud on keha ja psüühika, moon­ Kui midagi saab emotsionaalselt või Naerata :) talv 2013

Foto: Aili Tammingu erakogu, illustratsioonid: sxc.hu

Stress on osa meie igapäevaelust. Mõningane füüsiline ja emotsionaalne pingestatus on tegutsemiseks ju vajalik. Mõõdukas stress –­­­ see ongi elu!


Stressi sümptomid

dunud on käitumine. Inimesed püüavad taolisest olukorrast sageli väljapääsu leida end ületades püüeldes veel ägedamalt oma eesmärkide poole, tehes veelgi suu­ re­maid jõupingutusi. Vahemaa soovitu ja tegelikkuse vahel aga vaid kasvab, jõuvarud kahanevad ning jätkuv pingu­ tus võib lõppeda kokkuvarisemisega ehk läbipõlemisega. Kui tekivad unehäired, keskendumise ja mälu häired, mõtlemine ja motoorika aeglustuvad ning esineb ka enesetapumõtteid, peaks kindlasti abi otsima. Kuidas lõdvestuda? Mida aga stressi leevendamiseks ette võt­ ta? Esiteks võiks õppida kasutama mõnda lõdvestustehnikat: tegeleda hingamis­ harjutuste, aktiivse lihaste lõdvestamise, jooga, meditatsiooniga. Need aitavad alandada vererõhku, korrastada südame tööd ja leevendada valuaistinguid. Tei­ seks peaks hakkama välja selgitama stres­ si põhjusi. Vaid nii võib leida lahenduse

ja loota, et stress leeveneb. Kolmandaks on kasu värskes õhus päevavalguse käes liikumisest, meelepärasega tegelemisest ja piisavalt puhkamisest. Ning neljandaks võiks kaaluda, kas pöörduda teraapiasse, et õppida juhtima oma mõtte- ja reakt­ siooni mustreid. Meile kõigile on antud võime pingu­ tada ja ka lõdvestuda. Üks sügav hinge­ tõmme võtab aega vaid kümme sekundit. Sügav ja rahulik hingamine on juba iseenesest lõdvestava toimega. Seepärast on hingamine kõigi lõdvestustehnikate alus ja lahutamatu osa. Siit algab rahu­ nemine. Ainuüksi oma hingamise teadlik juhtimine aitab esile kutsuda lõdvestus­ reaktsiooni. Füüsiline lõdvestumine toob kaasa emotsionaalse rahunemise. Kui me pole harjunud lõdvestuma, on see esialgu keerukas. Lõdvestumist õppides ei piisa ainuüksi tehnika omanda­ misest. Kõige olulisem on sisemine otsus: teha lõdvestumisest eluviisi lahutamatu osa.

Psühholoogilised sümptomid • Kõrgenenud ärevuse tase • Muretsemine (kas süve­ nev või tekkinud) • Keskendumis- ja otsusta­ misraskused • Kontrollitunde puudumine (mõte, et asjad toimuvad ning ei saa sinna midagi parata) • Meeleolumuutused (rõhu­ tus, ärrituvus, rahutus, abi­ tusetunne, jõuetus, kurbus, ükskõiksus, rõõmutus) • Seksuaalhuvi vähenemine • Negatiivsed mõtted • Huumorimeele kadumine või sarkastiline huumor Käitumuslikud sümptomid • Muutused söögiisus (ülemäärane või vähene söömine) • Rohke alkoholitarvitamine ja suitsetamine • Rahutus • Tahtmatud liigutused (küünte närimine, käte rusi­ kasse surumine, köhatami­ ne, hammaste kiristamine, näppudega trummeldamine) • Suhtlemismaneeri muutus (kiirenenud valjem kõne, napisõnalisus, sarkastilisus) • Agressiivne ja vaenulik käitumine • Impulsiivsed emotsionaal­ sed reaktsioonid (karjumine, nutma puhkemine) • Muutused harjumustes • Asjade edasilükkami­ ne, tegevusetus või liigne rabelemine • Hajameelsus, unustamine, keskendu­ misrasku­ sed • Eraldumine seltskonnast, tegevustest Füüsilised sümptomid • Unehäired • Seedehäired (seedimist peetakse kolman­ daks närvi­ süsteemiks kehas) • Ebamäärased valuais­ tingud (peavalu, kõhuvalu, alaseljavalu, lihasevalu vms) • Lihasepinge • Väsimus • Seksuaal­ funktsiooni­ häired

Naerata :) talv 2013

47


uisutajate silmad säravad ja haigused ununevad Nii palju elurõõmu, särt­ su ja säravaid silmi kui täiskasvanud harras­ tajate uisu­treeningul just sageli ei näe.

Fotod: Raigo Pajula

48

Naerata :) talv 2013


alusta talve l allinnas Rocca al Mare uisukoolis on kaks harrastajate gruppi: edasijõudnud ja al­ gajad. Neid, kes kauem alaga tegelenud, treenib Aleksander Denissenko, aga päris A-st ja B-st alustajaid juhendab tipptree­ ner Anna Levandi. „Täiskasvanud on algul täiesti kram­ pis ja kaitseasendis,” rääkis Levandi. Nii õpitaksegi paar-kolm esimest tundi kukkumist. „Mina ei taha kellegi konte kokku korjata, kuid fakt on, et pind on libe,” naeris Levandi. „Alguses roomame kõik mööda jääd ringi, ja just seetõttu ongi niisugused grupid head, et kõik on samal tasemel. Keegi ju ei tahaks tulla lihtsalt vabale jääle ja hakata üksi rooma­ ma. Kuid trennis oleme võrdsed,” lisas ta ning toonitas, et tehnika omandamine on vigastuste vältimise juures ülitähtis. Kui õpilased esimesed sammud ja isegi kombinatsioonid selgeks õppinud, hakatakse harjutama lihtsamaid hüppeid. „Hüpata on kergem, kui piruetti teha. Pirueti jaoks peab koordinatsioon paigas olema, muidu võib inertsiga liuelda kuhu iganes,” rääkis mitmekordne tiitlivõistlus­

te medalist Levandi. Ta tegeleb algajate täiskasvanutega kahel põhjusel. Esiteks annab õpilaste entusiasm talle mõnusa enesetunde. „Alustan kolmapäeva kesk­ päeval, kell kaheksa õhtul mõtlen – kas ma veel jõuan? Kuid kui näen, kuidas nende silmad säravad, tunnen, justkui polekski pikka päeva selja taga!”

Anna Levandile meeldib täiskasvanuid juhenda­ da – nende tahe ja soov uisutada annab energiat ka kogenud treenerile.

HEA VORMI ALUS Teiseks peab igal spordialal olema har­ rastajaskond, kellest tekib ala arendav tuumik. „Öeldakse, et suusatamine on Eestis rahvussport, kuid vaadake, kui palju on ka tehtud – sisuliselt on igas Eesti nurgas valgustatud, suurepärases korras rajad, kus saab tasuta sportida. Uisutamine on aga väga kallis. Olen vahel mõelnud, et kui ka uisutada saaks samadel tingimustel, siis äkki tuleks välja, et eestlased on hoopis uisurahvas,” mõtiskles Levandi. „Muidugi soovin oma ala eest võidelda, aga linnarahva suhtes on ebaõiglane, et nad ei saa taskukohase raha eest uisutada. Huvi näitab see, et isegi kallist hinda ollakse valmis

Toob naeratuse kuningriiki Kaasas mugav dosaator!

Kiire leevendus palavikule ja valule  Pikaajaline toime: kuni 8 tundi  Ei sisalda tervisele kahjulikke värv- ega magusaineid MÜÜGILOA HOIDJA: Berlin-Chemie AG; Glienicker Weg 125; D-12489 Berlin, Saksamaa. Täiendav teave on saadaval müügiloa hoidja Eesti esindusest: OÜ Berlin-Chemie Menarini Eesti, Paldiski mnt. 27/29 Tallinn 10612.

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Naerata :) talv 2013

49


y it n u m m I l e b b o Möller ’s D ! is v r e t v e g u t lt e p To iini allikas st. , aju ja silmade ee hoolitsevad südame A) aid EP + mb HA ha (D ab ed vd pp ise, tuge Oomega-3-rasvha normaalse toimim õli immuunsüsteemi endub D 3-vitamiin im ni mi re pa D3-vitamiin tagab ige Kõ l. ise ilim sä ku sti luu ja on tähtis tugeva stuva vitamiiniga. gemist on rasvlahu kapslitena, kuna te

orrast! stat kogemust N aa 0 16 s r’ le öl M

M1301-001

itam Oomega-3 ja D 3-v eks tõhusaks toimimis Immuunsüsteemi talitluseks ade normaalseks lm si ja u aj e, m Süda


alusta talve l ARVAMUSED

Korra nädalas treeniv algajate grupp jäljendab juhendajat püüdlikult kõi­ ges, mida too ette näitab.

Fotod: Raigo Pajula

maksma,” rääkis Levandi. Kauni ala suur väärtus on seegi, et uisutamine annab raudse tervise. „Mind ju lapsena sellepärast trenni pandigi, et olin pidevalt haige, põdesin mitu korda bronhiiti ja kopsupõletikku. Aga kui lahtisel jääl alustasin, olid kõik haigused kui pühitud. Naeran siiani, kui küsitakse, mis on minu hea vormi sala­ dus – et kuueaastaselt läksin jääle ja ega värskelt külmutatud liha enam halvaks lähe!” MUUSIKA TIIVUSTAB Paljud Anna õpilased on kontoritöötajad, kes peavad pikki päevi laua taga istuma. Trennis saavad nad aga nautida liikumist, värsket õhku ja tiivustavat muusikat. Mõned uisutajad piirduvad ühe tunniga nädalas. Teised jällegi on võtnud eesmär­ gi kava välja nuputada. Kui Annale tun­ dub, et mõni õpilane on liiga osav selleks, et algajatega koos treenida, suunatakse ta Aleksanderi õpilaste sekka. Nii, üksteist innustades paraneb kõigi vorm. Levandi tunnistab, et kauni ala ja rõõmsate õpilaste kõrval on ainuke mure­ koht jää eest küsitav hind. Tema õpil­as­ed maksavad treenimiskorra eest 15 eurot.

Valgemäe juures uisutavad mehedki Ka teise tuntud treeneri Tiiu Valgemäe uisukool ootab täiskasvanuid oma gruppidesse. „Meil on võimalik valida mitmesuguseid pakette, näiteks olla jääl üks või kolm korda nädalas. Eks see veidi sõltub tahtmisest ja ka rahakoti suuru­ sest,” tõdes Valgemäe. Paljud pelgavad, kuidas nad küll jääle koperdama lähevad. Valgemäe lükkab selle hirmu kindlalt ümber. „Vabalt võivad tulla ka need, kes ei oska üldse uisutada. Meil on olnud küll inimesi, kes on esimest korda uisud alla pannud, kuid hea õhkkond ja üksteise innustamine aitab kiiresti oskusi parandada,” lisas ta. Mõned õpilased suhtuvad treeningusse nii tõsiselt, et soovivad ka võistlustel käia. „Eks me kõrvalt vaatame ka, et kui ikka jalg juba tatsub ja natukene tagumik kerkib ka, siis soovitame muusikat ja aitame kava koostada. Muusika taktis uisutamine on emotsionaalselt väga motiveeriv,” lisas ta. Treeneri jaoks annab täiskasvanute õpe­ tamine suure laengu. Vabatahtlikult kohale tulnud kuulavad iga sõna, samal ajal kui lapsed tulevad sageli treeningule vanemate sunnil ja valavad oma paha tuju treeneri peale välja. Eraldi tahab Valgemäe aga kiita meeste lippu kõrgel hoidvaid harrastajaid Andres Siplast ja Oleg Rudaši. „Andres ja Oleg näitavad tõesti eeskuju. Oleg võistles mais Oberstdorfis maailma suurimal harrastusuisutajate meistrivõistlustel ja sai oma vanuseklassis vabakavas esikoha,” kiitis Valgemäe, kelle juures harjutab ligikaudu 40 naist-meest. Naerata :) talv 2013

Tatjana Oleme kõik uisutamisfanaa­ tikud. Mulle väga meeldib, et täiskasvanute grupis ei ole tähtis, kui vana või mis tase­ mel keegi on. Tore, et meile on antud võimalus proovida. Ka mina vaatan oma lapse püüdlustele teise pilguga. Uisutamine on kui heas mõttes narkootikum: näiteks meie pere autos mängib alati klassikaline muusika, et tekiks mõtteid, missugune kava järgmiseks aastaks valida. Meile, lastevanema­ tele on see kui elustiil. Ka minu abikaasa, kes varem ei teadnud uisutamisest midagi, annab vahel teada, et uudistes räägiti Jelena Glebovast. Minu arvates ei ole teist sellist spordiala, mis nii palju vastu annab. Kahjuks on uisutamine aga kallis, isegi kesk­ misele ja pigem hästi teenivale perekonna­ le on see kulukas. Oksana Harjutan Anna Levandi juures teist aastat. Kuna mu tütar on uisutanud juba kümme aastat, arvasin, et olen teoorias tugev. Olin isegi lapsena Kadriorus kaks aastat Tiiu Valgemäe käe all harjutanud, ka hiljem vabal jääl sõitnud. Kritiseerisin muudkui last, et hüppa nii ja tee naa, ning mõtlesin, et lähen ja näitan ette – kui raske see ikka olla saab. Tegelikult oli alguses ikka päris õudne. Õppisime kuk­ kumist, mis oli nii valus, et suutsin ainuüksi tahtejõuga end püsti hoida. Käin trennis korra nädalas, aga süües kasvab isu. Kui ma algul arvasin, et tore oleks püsti seista, siis nüüd võiksin juba piruetti või hüpet proovida. Oleme isegi kavale mõelnud. Mulle ei meeldi trenni teha nii, et rühin kellast kellani. Mul peab olema eesmärk. Vahel on ikka raske õhtul kell kaheksa trenni minna, aga kui juba kohal olen, tunnen, kuidas energiat voolab juurde. Ja ka oma lapse pin­ gutusi vaatan nüüd sootuks teise pilguga.

51


REKLAAMTEKST

MAKS – kas hinge hoidla?

„Hoia oma maksa. Temast oleneb kõigi organite seisund. Pea meeles, et tema on kõige alus. Kui maks on terve, siis on ka organism terve.” (Avicenna) Kustunud pilk, kuiv liivakarva nahk, kollakad silmavalged, suust tulev sapilõhn, haiguslik kõhnus või hoopis rasvumine – need on sümptomid, mida arst märkab juba esimesel kohtumisel patsiendiga, kel on muresid maksaga. Kui aga sellele lisanduvad alkoholilembus, liigsöömine ja rohke ravimitarvitamine, võib täie kindlusega öelda, et selle inimese maksale peab arst suurt tähelepanu pöörama. Isegi siis, kui kaebusi ei juhtu olema.

M

aksa tuleb hooldada Maks on mitme funktsiooniga elund. Harilikult seostavad inimesed maksa filtriga: see puhastab verd kõikvõimalikest jääkainetest, mis on organismi kogunenud. Nii see tõesti on. Maks vastutab mürgiste ühendite kahjutuks tegemise ja lagundamise eest, et tekiksid vähem ohtlikud koostisosad, juhib kehast välja ülemääraseid vitamiine ja ainevahetuse jääke. Ent see on vaid üks ta funktsioonidest. Maks reguleerib ka rasvade ehk lipiidide ainevahetust ning toodab sappi, mis on seedimise juures asendamatu. Maks on glükogeeni hoidla ja reguleerib süsivesikute ainevahetust, tegutseb vereloome elundina, toodab hormoone ja fermente, ladustab mitmesuguseid vitamiine Maks on organismi kõige suurem siseorgan, kaaludes 1,2–1,5 kg. Ta reguleerib ainevahetust ja lagundab mürkaineid. Maks asub kõhuõõne paremas pooles vahe­lihase all. Päevas toodab maks 500–700 ml sappi. Sapp on vajalik rasva seedimiseks.

ja mineraale. Teisisõnu – maks on ainukordne laboratoorium, mille töö on harmooniline, täpne ja vigadeta. Nagu laboriseadmeid ikka tuleb ka maksa säästa ja hoida, vajadusel aga hooldada. Kuna maks on keerukas ja mitmesuguste ülesannetega elund, esineb ka mitmesuguseid maksahaigusi. Ainuüksi diagnooside loetlemine võtaks mitu lehekülge. Õnneks kohtab paljusid neist harva. Siinkohal tahaks rääkida tavalisematest maksaprobleemidest, millest paljudele ei pööra inimesed tähelepanugi. Need on maksa alkoholitõbi, maksa rasvdüstroofia (rasvmaks) ja hepatiidid. Maksahaiguste pingereas hoiavad esikohta alkoholikahjustused ja viirushepatiidid. 90 protsenti etanoolist lõhustatakse maksas, seetõttu ilmnebki etanooli mõju suurimal määral just seal. Etanooli metabolismi käigus muudetakse see atsetaldehüüdiks ja vabaneb vesinik. Pidevalt alkoholiga liialdamise tagajärjel suureneb atset­ aldehüüdi kontsentratsioon mitu korda, mille tõttu hakkab maks ülemäära aktiivselt sünteesima triglütseriide ja rasvhappeid, mis päädib nende ladestumisega maksa. Kui inimene lisaks alkoholile – või niisamagi – sööb palju rasvarikast toitu, siis hakkab maksarakkudesse kogunema rasv, rakumembraanides tekivad defektid ja maksarakud kärbuvad. Maksas leidub küll miljardeid rakke, mille taastumisvõime on väga kiire, ent kui alkoholi ja rasvase toidu mõju on kestnud pikka aega, siis rakkude taastumisvõime väheneb. Tekib alkoholihepatiit,

Söögitoru vasak maksasagar parem maksasagar MAKSAVÄRAT

Parem ja vasak maksasagar magu Sapijuha MAKSAJUHA

sapipõis Pankrease juha kaksteistsõrmiksool

Allikas: kliinik.ee, illustratsioon: wikipedia.org

52

sapiteed

KÕHUNÄÄRE

Naerata :) talv 2013

Maksakahjustust põhjustavad • alkohol • viirused (A-, B- ja C-hepatiit) • teatud ravimid • mürgised ained • toiduga saadavad keemilised ained Püsiv kahjustus võib põhjus­ tada maksa­rakkude hävimist ja see võib viia surmani.


rasvmaks ja lõpuks maksatsirroos. Seda põhjustavad hepatiidiviirused, aga sageli ka ravimid ja teised toksilised ained. Hepatiidiviirused tungivad maksarakku, paljunevad ja kahjustavad rakumembraani, mille tagajärjel rakk hävib. Maksaraku membraani kahjustavad ka mitmesugused toksilised ained, näiteks olmekeemia ja ravimid.

K

ui telliskivimüür Maksa rakumembraani kahjustuse korral tekivad selle kahekordses lipiidikihis kohad, kus puuduvad fosfolipiidid. Need ongi rakumembraani defektid, mida põhjustavad alkohol, keemilised toksiinid ja viirused. Teisisõnu on see nagu telliskivimüür, milles on mõned tellised puudu. Järelikult tuleb müüri püsimiseks täita avaused uute tellistega. Sama kehtib maksaraku kohta, puuduvad fosfolipiidid tuleb asendada uutega. Selleks kasutatakse hepatoprotektoreid – preparaate, mis kaitsevad maksa sisemiste ja väliste faktorite kahjuliku mõju eest ning kiirendavad selle taastumist. Hepatoprotektorid sisaldavad asendamatuid fosfolipiide, mis jõuavad maksa läbi vere ja lümfi, imenduvad osaliselt rakumembraani ja rakusiseste membraani­ struktuuride kaudu, kiirendades regeneratsiooni. Kõige tuntum ja enim uuritud hepatoprotektor on Essentiale Forte N, mis sisaldab sojaoaekstrakti, st looduslikku päritolu asendamatuid fosfolipiide.

M

aks kui organismi keskus Essentiale Forte N avaldab positiivset toimet maksa alkoholitõve korral steatoosi staadiumis (maksa rasvumine), kroonilise mitteviirusliku hepatiidi ning toksilis-toitumuslike kahjustuste toetusravis. Viirushepatiitide korral kasutatakse Essentiale Forte Ni kompleksravis koos teiste preparaatidega, mis aeglustab tõhusalt fibroossete muutuste arengut ja tsirroosi teket. Loomulikult on maksahaiguste ravis peamine kõrvaldada põhjus ehk pidada kinni madala rasvasisaldusega valgurohkest dieedist, loobuda alkoholist, kõrvaldada toksiline mõju maksale ja ravida viiruslikku hepatiiti. Essentiale Forte Ni kasutatakse ka toetusravis, kui kaasneb suur maksakahjustuste tekkimise risk: ravi antibiootikumide, viirusvastaste ravimite, hormoonpreparaatide, antidepres­santide, kasvajavastaste ainetega jm; samuti vanemas eas, liigsöömise, tasakaalustamata toitumise, psoriaasi korral. Hepatoprotektoreid müüakse tavaliselt apteegi käsimüügis retseptita, kuid arst soovitab patsiendi seisundist lähtuvalt sobiva annuse ja ravikuuri kestuse. Vanad hiinlased pidasid maksa organismi üheks tähtsamaks keskuseks ja hinge hoidlaks, kuna maks on vastupidav ning sealjuures tundlik. Maksaga seostati inimese emotsionaalset seisundit ja moraalseid omadusi. Hoidkem siis maksa ja kandkem selle eest hoolt. Dr Andrei Borissov Linna Tervisekeskus


VALMISTU JÕULUDEKS

ja ela kaasa olümpiamängudele Kuigi talvisel ajal on tore tubaseid töid teha ja kamina ees raamatut lugeda, ärge unustage ka rõõme, mida pakuvad lumi ja kaunis päikeseline ilm. Siinkohal anname 8 soovitust, mida kindlasti talvel ette võtta. Meenuta hitte! Päev enne jõululaupäeva annab Tallinnas kontserdi Vaya Con Dios, kes pakub nii hinnalise kingituse kõigile, kes armastavad mustlasmuusikat, džässi ja ooperit. Just need žanrid segasid kokku Dani Klein ja Willy Lambregt ning muutsid nõnda Vaya Con Diose kuulsaimaks Belgia muusikakol­ lektiiviks. Grupi lennutas maailma muusikatabelite tippu hitt „Nah Neh Nah”, järgnevate aastate lood „Don’t Cry for Louie”, „Puerto Rico” ja „Johnny” vaid tugevdasid ansambli positsiooni rütmi ja bluusi esitajana. Vaya Con Diose kontsert toimub Saku Suurhallis 23. detsembril kell 20.

Pea uusaastalubadust! Uusaastalubadustega on alati nii, et kõige enam on need meeles detsembris, ajal, mil koostatakse nimekirja, mida seekord uuel aastal muuta. Jaanuaris meenub veel üht ja teist teha, kuid mida aeg edasi, seda enam lubadused unus­ tuse hõlma vajuvad. Luba seekord mitme soovi asemel vaid ühte, kuid see-eest täida see. Ela eestlastele kaasa! Veebruaris peetakse Sotšis taliolümpiamänge. Eesti esindus seekord küll väga suurte medalimõtetega Venemaale ei sõida, kuid nelja aasta parimat püüavad endast kind­ lasti anda kõik sinimustvalge lipu all võistlevad atleedid. Olümpiamänge saab jälgida telefo­ nist, arvutist, telest ja raadiost – leia vaid enda jaoks sobiv. Sotši olümpiamängud algavad 7. veebruaril, tuli kustub enam kui kaks nädalat hiljem, 23. veebruaril.

54

Naerata :) talv 2013

Vaata filmi „Võidu nimel”! Kahekordne Oscari võitja Ron Howard on taas ühendanud jõud kahekordse Oscari nominendi Peter Morganiga, et tuua vaata­ jateni tõestisündinud lugu kõigi aegade ühest vihasemast duellist vormel 1 ajaloos. 1976. aastal istusid elupõletajast playboy James Hunt (Chris Hemsworth) ning kaine ja kalkuleeriv Niki Lauda (Daniel Brühl) iga võidu­ sõidu eel autosse, teadmata, mis neid ees ootab. Filmis „Võidu nimel” avaneb vaatajale seitsme­ kümnendate oht­ lik ja samas seksikas võidusõidumaailm, kus puudusid tänapäevased ranged turvameetmed. Kui tahtsid võitu, aga ka ellu jääda, ei tohtinud rajal endale lubada väiksematki valearvestust. Samas heidetakse pilk kahe rivaali eraellu. Film jõuab kinodesse detsembris.


võta ett e

Minu Mine suusatama! Viimastel aastatel on eestlaste suusahuvi üha kasvanud. Needki, kes viimati olid suusad alla pannud kooli ajal, kontrollivad nüüd oma füüsilise vormi üle ja kui kõik on korras, tuiskavad rajale. Enne oma nime maratonile kirjapanekut tuleks siiski kilomeetreid koguda. Avasta juba lapsepõlvest meelde jäänud kodurajad või leia uued ja põnevad suusajäljed. Mõnus enesetunne on igal juhul tagatud! Ja kui oled val­ mis tõeliseks väljakutseks, siis pea meeles, et Tartu maraton sõidetak­ se 16. veebruaril.

3 raamatusoovitust 1. Mõnus lugemine on Kristina Šmigun-Vähi ja Jaan Martin­ soni „Kristina”. Lumine, avameelne, aus olümpiavõitja argielu kirjeldav ning tipp­ spordi telgitaguseid paljastav raamat sobib ka spordikau­ getele lugejatele.

Sandra Nurmsalu laulja

Õpi pähe luuletus! Kui oled juba mitu aastat Särab kuusk pidanud piinlikult jõuluvana le ja särab tuba, tunnistama, et salmi sul see­ lapsed rõõmsalt kord kingituse eest lugeda kuuse ees. ei ole, on viimane aeg vig a Ku ulge, kuulge, parandada. Kui sa ise ena m tule b juba midagi välja nuputada ei me ie sõber jõua, võta appi klassika: jõulumees!

3. Klassikana soovitan A. H. Tamm­ saare „Tõde ja õigust”. Eriti tähtis on see praeguse tehnikaajastu linna­ noortele, et nad oma juuri ei unustaks.

Meisterda jõulukaunistusi! Too jõulud tuppa juba esimese ad­ vendiga. Selleks valmista armsaid kaunistusi, mis pakuvad terve kuu jooksul värvi ja silmailu. Kau­ nistuste tegemiseks võid kasutada traati, nööri, pärle, oksi, paberit, lõnga ja muid materjale, mis kodus silma hakkavad. Kuid tegutsemis­ tuhinas pea meeles sedagi, et üt­ luses „mida rohkem, seda uhkem” iga kord tõetera ei peitu.

Fotod: et.wikimedia.org, vayacondios.info, sxc.hu

2. Tõsisem lugemine humoorikas võt­ mes on Frank J. Kinslow’ „Kvantelu saladus”. Üks paremaid avastusi, minu öökapiraamat õpetab avastama vundamenti ehk rahu iseendas, olles ise sellest teadlik. Raamatus on kokku saanud kvantfüüsika ja inim­ tunnetus, sekka huumorinoo­ te. See raamat avab silmad, tuletab meelde, kes me oleme ja mis on meis peidus.

Armin Kõomägi ettevõtja, kirjanik

Veeda aega lastega! Pikkadel talveõhtutel on väga mõnus midagi koos lastega ette võtta. Siin­ kohal mõned soovitused: tee ehteid, õpi salme, joonista kaarte, küpseta piparkooke, vali kuusk välja ja ehi see, mölla lumes, käi kirikus, jaluta metsas, ehita lumemem­ me, mine kohvikusse, korista kappe, tee fotosid ning koosta mälestustealbum, astu läbi kinostteatrist, uisuta, külasta sugulasi… Kui kõik tehtud, on ka kevad käes!

1. Ütlemata sü­ dantsoojendav raamat kõigile, kes Eestimaast ja eestlastest erilist otsivad, on Valdur Mikita „Lingvistiline mets”. Huvitava, targa ja ka suurepärase fan­ taasiaga teose paigutan mõttes Lennart Meri raamatu „Hõbevalge” ja Meevo Ruusi raamatu „Meie iselaadsest saatusest” kõrvale. Soovitan lugeda ühe peatükikese enne magamaminekut ja eestlane magab nagu õnnis laps. 2. Nüüdisaja vene kirjanduse tipp on Vladimir Sorokini „Tuisk”. Sorokin saadab ennastsalgava doktori keset Siberi talve abivajajate poole teele. Transpordivahendiks kassisuuruste hobustega varustatud iseliikur. Iga lehekülge keerates tunned, kuidas jäine tuisk su endasse imeb ja enam lahti ei lase. 3. Minu viimases teoses „Minu Mustamäe” sünnitab Mustamäe müstikat. Pealtnäha tavalise korteriukse taga elab meetrine ämblik. Aastal 2042 palistavad Sõpruse puiesteed asiaatlike näojoontega peaministri plakatid.

Naerata :) talv 2013

55


LITOZIN® STRONG – uus topelttõhus Rosenoids®-kompleks liigestele

Paremate põletikuvastaste omadustega kibuvitsa otsinguil Teadlaste seas üha enam tunnustust leidnud kibuvitsapulber on ahvatlev toidulisand liigeste tervise tagamisel ja nende liikuvuse suurendamisel. Teadlased on viimastel aastatel otsinud parimat kibuvitsa alaliiki, millel oleksid kõige optimaalsemad põletikuvastased omadused. Tšiili mäestike nõlvadele jõudes veendusid uurijad, et sealne kliima ja tingimused on ideaalsed õige sordi kibuvitsamarjade kasvamiseks. Aktiivsete koostisosade saladus Sobivate marjade leidmine ei olnud siiski piisav, et välja töötada parem ja tõhusam toode. Väljakutse seisnes marjades olevate aktiivsete koostisosade saladuse välja selgitamises. Tänu filigraanselt täpsele teadusuuringule ja laialdasele testimisele õnnestus teadlastel kindlaks teha ja välja arendada unikaalne Rosenoids®-kompleks. Lisaks loodi eriline õrn tootmismeetod, mis võimendab ja kaitseb kompleksi unikaalseid omadusi. Uut ja tõhusat Rosenoids®-kompleksi valmistatakse just Tšiili mäestike nõlvadelt käsitsi korjatud ja hoolikalt valitud marjadest.

www.takeda.ee

Parkeri Instituut võrdles uuringus uut ja vana põlvkonna kibuvitsapulbrit Taanis Parkeri Instituudi reumatoloogia uuringute üksuses läbi viidud uuringu käigus võrreldi uusi tõhusaid Rosenoids®-kompleksiga kibuvitsapulbri kapsleid varasema põlvkonna kibuvitsakapslitega.

Uuring tõestas uuendatud kibuvitsapreparaadi efektiivsemat põletikuvastast toimet ning uus Rosenoids®-kompleksiga Litozin® Strong preparaat leiti olevat kaks korda tõhusam kui varasem Litozin®. Uue toote 3 kapsli abil saavutati sama tõhus põlveliigese valu vähenemine ja parem liikuvus kui eelmise põlvkonna Litozin®-preparaadi 6 kapsli puhul. Uuringut juhtis prof Henning Bliddal „Siiani nõudis Litozini kapslite kasutamine ebamugavat 6 kapsli võtmist päevas. Selle suure koguse tarbimine tegi kasutamise natuke keerukaks. Just see oligi peamine ajend uue Rosenoids®-kompleksi sisaldava Litozin®-preparaadi väljatöötamisel – inimesed igatsevad oma terviseprobleeme efektiivsemalt leevendada vähem ravimeid tarbides. Palju lihtsam ja mugavam on võtta vaid kolm looduslikku kapslit päevas ja ise otsustada, mis ajal päeva jooksul seda teha,“ sõnab uuringu juhtivuurija prof Henning Bliddal.

Miks valida uued Litozin® Strong kapslid? • Aitab hoida liigeste tervist ja liikuvust • Aitab kaasa luude ja kõhrede talitlusele • Ainuke kõrgkontsentreeritud kibuvitsapulber, mis sisaldab uut unikaalset Rosenoids®-kompleksi • Looduslik abi ilma kõrvaltoimeteta • Mugavam kasutus – vaid 3 kapslit päevas eelneva 6 kapsli asemel • Pakendist jätkub 30 päevaks eelneva 20 päeva asemel • Efektiivne ja ohutu, ei sisalda ohtlikke E-aineid • Võib kasutada koos teiste ravimitega • Soosib valuvaigistite kasutamise vähendamist • ... ja seda kõike odavama hinna eest kui varem.

Litozin® Strong annus on vaid 3 kapslit päevas.

Rosenoids®-kompleks on optimaalne kombinatsioon aktiivsetest ainetest nagu galaktolipiidid, triterpeenhape, C-vitamiin, flavonoidid ja karotenoidid, mille toimed on omavahel tihedalt seotud. Kellele sobib uus Rosenoids®-kompleksiga Litozin® Strong? Neile, kes tahavad säilitada oma liigeste tervist ja efektiivsust, vanemaealistele ja spordiga tegelevatele inimestele või ülekaalulistele. See toob leevendust liigesprobleemidele, laseb tunda rõõmu paremast elukvaliteedist, muudab igapäevaselt aktiivsemaks, kingib parema tuju ja unekvaliteedi.

LIT 13-04-002

REKLAAMTEKST

Teadlaste poolt heaks kiidetud unikaalne liigesepreparaat Litozin on aidanud efektiivselt lugematute inimeste elukvaliteeti parandada.

Müügil apteekides.

EE-221113-337

Toote nimetus: UnaFlux. Toimeaine: Paratsetamool/kofeiin/fenüülefriinvesinikkloriid. Toote nimetus: UnaFlux C. Toimeaine: Paratsetamool/askorbiinhape/fenüülefriinvesinikkloriid. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Näidustus: Lühiajaline palaviku alandamine, nõrga valu leevendamine ja nohu sümptomaatiline ravi.


Avasta kuupakkumised Apotheka apteekidest! Toodete soodustus kehtib vaid detsembrikuus! Decubali sari

-20% Eucerini kuiva naha sarja tooted

-20% Neutrogena sarja tooted

-15%

Babé näohooldustooted Sarja kuuluvad näiteks dušija vanniõli, kreemid ning näo­ puhastusvaht. Põhjamaade tu­ rul juba 40 aastat tegutsenud Taani tootja kreemid aitavad tugevdada naha loomulikku kaitset ja säilitada värsket jumet. Paljud tooted sobivad kogu perele. Decubali tooted on välja töötatud koostöös Skandinaavia nahaarstidega. Need ei sisalda lõhna- ega värvaineid.

Sarja kuuluvad näiteks ihupii­ mad, kreemid ja nahka puhas­ tavad emulsioonid. Eestis tuntud Saksamaa sarja ilmestavad mitmesugused kreemid, mis sobivad väga hästi kuiva naha hellitamiseks. Näohooldus­ toodetest on saadaval eriti kuiva, atoopilise ja ekseemse naha igapäevaseks hooldami­ seks mõeldud kreemid, mis sobivad hästi ka laste ja imikute atoopilise ekseemi korral.

Sarja kuuluvad näiteks huule­ palsam, jala- ja kätekreemid, õlivabad näopuhastusvahud, sügavniisutavad ihupiimad, kõõmavastane šampoon ja komedoonivastased näoveed. Prantsusmaal toodetud sarja tooted on mõeldud igapäeva­ seks kasutamiseks. Näiteks võib komedoonide vastu igapäevaselt kasutada koorivat vahtu, mis aitab eemaldada mustuse ja liigse rasu.

Sarja kuuluvad näiteks depig­ menteeriv emulsioon, kreemid ja emulsioonid, huulepulk, näovesi, näotoonik ja taastav muskusroosiõli. Paljud selle Hispaania päritolu ettevõtte tooted sobivad kõikidele naha­ tüüpidele. Näiteks parabeeni­ vaba puhastuspiim eemaldab surnud naharakud ja meigi ning hoolitseb naha loomuliku tasakaalu eest. Sarja kuuluvad ka vananemisvastased tooted.

-15% Bübcheni sarja tooted

-20%

Sarja kuuluvad näiteks lastele mõeldud tooted: kreemid, ihu­ piimad, mähkmealused kree­ mid, seebid, õlid ja šampoonid. Saksamaal toodetud sarjast leiab mitmesuguseid mähkme­ aluseid kreeme, millel on aktiivne nahakaitse. Toodetes ei ole parafiinõli, säilitus- ega värv­aineid. Lasteõli puhastab õrnalt ja hooldab tundlikku mähkmepiirkonda, imendub kiiresti ega jäta läikivat kihti.

Baba de Caracoli sarja tooted Sarja kuuluvad näiteks mitme­

-20%

sugused huulepalsamid ja kree­ mid. Soomes toodetud Baba de Caracoli sarja tooted sobivad põhjamaisele nahale. Osa too­ teid sisaldab aloe vera’t, seega inimesed, kes on selle suhtes tundlikumad, peaksid proovima toodet esialgu väikesel naha­ pinnal. Üks hinnatud toode on Regenerating Cream, mida sobib kasutada põletus-, lõike-, akne- ja venitusarmide korral.

Lõika kupong välja, tule Apotheka apteeki ja osta valitud tooteid super hinnaga! A. Probiotixi kapslid N20

-40%

Sooduskupong kehtib kuni 31.01.2014

A. Greibiseemneekstrakt 50 ml

-25%

Sooduskupong kehtib kuni 31.01.2014

A. Kaltsium D3+Mg+Zn tabletid N30

-50%

Sooduskupong kehtib kuni 31.01.2014

A. Probiotix Baby pulber N10

-40%

Sooduskupong kehtib kuni 31.01.2014


r istsõna

Ristsõna: GH Press Illustratsioon: Mari Kukk

Võida Apotheka kinkekomplekt! Kõigi õigesti vastanute vahel loosime välja kinke­komplekti, kuhu kuuluvad A. Apelsinimaitselised C-vitamiini näri­ mistabletid (100 tabletti), A. Multivitamiin mineraalidega A-Z (30 tabletti) ja

58

A. Mesi (200 g). Vastused palume 15. veebruariks saata aadressile toimetus@apotheka.ee või Apteekide Koostöö AS, Naerata toimetus, Aardla 13, 50112 Tartu

Naerata :) talv 2013

AUHINDU ON


TUGEV SUHE tagab tervise

K

alendri järgi on suvi kõige pikem ja talv kõige lühem aasta­ aeg. Uskumatu, eks ole? Kui ma vaatan kas või oma sõpruskonda, jaguneb see kaheks: ühed toovad juba oktoobrikuus kiiresti suusad välja lootuses, et ehk siis sajab ka lumi kiiremini maha, teised jällegi ei taha külmast ja talvest mitte midagi kuulda ning loendavad päevi esimeste kevadiste päikesekiirteni. Soojuse ihaldajatel aitavad talve pehmendada kaks püha, mis meile hingelähedased. Esmalt ootavad ees jõulupühad, pärast neid aga veebruari lõpus Eestimaa sünnipäev. Mida aasta edasi, seda enam olen hakanud jõule nautima eelkõige seetõttu, et kolm pikka püha päeva annavad võimaluse vanemate juures olla, kirikus käia, vanaema külastada ning lihtsalt niisama mõnusalt aega veeta. Tänavu on kalender eriti lahke, oskuslikult planeerides saab aasta viimastel päevadel lausa väikese puhkuse võtta. Lähedastega koos olemist ei ole võimalik üle hinnata. Seekordse numbri kaanestaar, armastatud saatejuht Tuuli Roosma tunnistab, et pool aastat elu Siberis, nii sõna otseses kui ka kaudses mõttes maailma lõpus, pani ta paljule igapäevasele vaatama hoopis teise pilguga. Inimesed töötavad end haigeks, et osta ilusaid riideid, et nendes siis järgmisel päeval tööle minna – kus on siin loogika, küsib Tuuli. Must valgel kirja panduna tundub selline elustiil tõepoolest naeruväärne, kuid suurem osa meist päevast päeva just nõndamoodi tegutsebki. Üleskutse aasta lõpus mõelda, mis tehtud ja mis teoksil, kõlab sageli klišeena. No kas me siis igapäevaselt ei mõtlegi? Ega sageli tõesti vist mitte. Võtame siis seekord aja maha ja hindame kriitiliselt, kas meil on piisavalt aega kallima, laste või vanemate jaoks. Mida kiirem on elu ja mida segasemad suhted, seda keerulisem on naeratada ning terve püsida. Kõik haigused saavad alguse suhteprobleemidest, usuvad Siberis elavad vissarionlased, kelle jaoks on keelatud suitsetamine ja alkohol; nad on taimetoitlased ega hooli rahast. Meie, kes me Eestimaal siiski tööl käime ja raha teenime, võiksime seda kasutada asjalikult – leiame lähedastele jõuluks ühe kingituse, mis nende hinge helisema paneb. Rõõmu ja mõnusat aega mõtisklusteks mitte vaid jõulupäevadel, vaid ka pikkadel talveõhtutel.

Fotod: Erik Riikoja ja sxc.hu

Naerata peatoimetaja

ametlik häälekandja VÄLJAANDJA Apteekide Koostöö AS Keeletoimetaja: Kaja Türk Makett ja kujundus: Piret Raja Esikaane foto: RAIGO PAJULA

TALVENUMBRIS

Netiapteek avas uksed

esimese 12 Eesti E-apteegi kliendid

hindavad eelkõige mugavust.

Ravimitel võib olla koostoimeid

tabletti ei ole 22 mõistlik võtta koos greibimahla või piimaga.

Margit Härma maitsva pühadelaua spikker Pidulik pühadetoit 38 saab olla kehale

KIRJUTA MEILE toimetus@apotheka.ee

hea. Anname neli põnevat retsepti.

Rohkem infot www.apotheka.ee Naerata :) talv 2013

3


A. Ginkgo biloba kapslid avaldavad soodsat toimet ajule ja verevarustusele. Päevane annus ehk üks kapsel sisaldab 100 mg hõlmikpuu (Ginkgo biloba) lehtede standardiseeritud kuivekstrakti, milles on flavoonglükosiide 24 mg ja terpeenlaktoone 6 mg. Saadaval pehmekapslitena, mistõttu neid on mugav neelata. Purgis 60 kapslit. Hind apteegis 7,90 eurot. A. Magneesiumlaktaat ja vitamiin B6 aitab vähendada väsimust ja kurnatust ning toetab närvisüsteemi talitlust ja psühholoogilisi funktsioone. Magneesium aitab hoida luid ja hambaid ning aitab kaasa normaalsele lihaste tööle. Päevane annus ehk kaks tabletti sisaldab 1100 mg magnee­ siumlaktaati, mis vastab 103 mg magneesiumile, ja 12,2 mg püridoksiinhüdrokloriidi, mis vastab 10 mg B6-vitamiinile. Saadaval 30 ja 90 tableti suuruses pakendis. Hind apteegis vastavalt 4,90 ja 7,90 eurot. A. Vitamiin D3 kapslid aitavad kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele. D-vitamiin on tähtis luude, hammaste ja lihaste normaalseks talitluseks, soodustab kaltsiumi ja fosfori imendumist ja omastamist ning aitab kaasa normaalsele vere kaltsiumisisaldusele. Päevane annus ehk üks kapsel sisaldab 19,5 µg D-vitamiini. Purgis 90 kapslit. Hind apteegis 9,90 eurot.

Benita eakate kodu laienes

eakate kodu kohtade arvu. Detsembri alguses suurendati Benita - ja kahekohalistes tubades ning ühe Varasema 54 koha asemel on nüüd ate kodu korrigeerib ka hinnakirja apartementides kokku 140 kohta. Eak tid, jättes puutumata pakutava ja ühtlustab erineva maksumusega pake Uus kuuhind algab 720 eurost teenuse kõrge tasemega kvaliteedi. ise 1050 euro asemel. Hind hõlmab (24 eurot ööpäev) elaniku kohta sen miku-, lõuna- ja õhtusööki, majutust kahekohalises toas, sooja hom va sisustamisel. Benita juhataja päe personali abi igapäevatoimingutes ja e väga konkurentsivõimeline ja Tõnu Steinbergi sõnul on uus hinnatas latuslikumat tarbimist. lubab Benita kvaliteetse teenuse laiau

4

Naerata :) talv 2013

Kohvi joomine häirib uinumist

Kohvi joomise ja unehäirete kohta on tehtud sadu uuringuid. Nüüd on üks valminud ka ajakirja The Journal of Clinical Sleep Medicine palvel. Tõsi, teadlased tunnistavad, et valim oli väike, kuid julgevad siiski väita, et kohvi joomine isegi kuus tundi enne magama heitmist võib uinumise aega edasi lükata. Katse nägi välja järgmine: inimestel paluti juua kohvi kuus tundi enne magama minekut, kolm tundi varem ja vahetult enne voodisse heitmist. Katsealustele ei öeldud, missuguses tassis oli kofeiini. Selgus, et isegi need, kes olid kuus tundi enne magama minekut kohvi joonud, ei suutnud kiiresti uinuda. Allikas: Women’s Health

1 küsimus

Inimesed kurdavad tihti, et jäid pärast gripi vastu vaktsineerimist hoopis haigeks. Kas see võib tõele vastata? Toomas Põld Qvalitase arstikeskuse peaarst Tegemist on levinud väär­ arusaamaga. Ükski vaktsiinis sisalduv aine ei põhjusta grippi. Tundlikel inimestel (1–10 saja vaktsineeritu kohta), kelle immuunsüsteem on nõrgem, võivad tekkida külmetushaigusele iseloomulikud sümptomid, nagu peavalu, higistamine, liigesevalu või väike palavik, aga need mööduvad tavaliselt ravita päeva-paari jooksul. Samal ajal võib terve ja elujõuline inimene gripi lihtsalt läbi põdeda, aga saada tüsistused, mille tõttu võib kaotada osaliselt või täielikult töövõime. Igal aastal leidub ka neid, kes gripi tüsistuste tõttu surevad. Vaktsineerimine on vastunäidustatud neile, kes on allergilised kanamunade, kanaliha, antibiootikumi neomütsiini, formaldehüüdi või oktoksinool-9 vastu ja immuunpuudulikkusega inimestele. Samuti ei soovitata vaktsineerida palavikuga kulgeva haiguse ajal või ägeda infektsiooni korral. Pärast vaktsineerimist saavutab organism immuunsuse umbes kahe-kolme nädala jooksul ja vaktsiini mõju kestab ligikaudu aasta.

Fotod: benita.ee, Apotheka, sxc.hu

Apotheka omatoodete valik uueneb pidevalt


uudise d

Šampooni ostes ole tähelepanelik Poes šampooni valides tuleb hoolikalt uurida, ega see ei sisalda ohtlikke aineid.

Allikas: delfi.ee

SLS (sodium lauryl sulfate) on odav tööstuslik puhasti, mis tekitab hulgaliselt vahtu, eemaldab hästi mustuse ja rasu, kuid ärritab ja kuivatab nahka. See võib häirida laste silmade normaalset arengut, põhjustada täiskasvanuil kae teket, aeglustada haavade paranemist ja juuksekasvu.

Parabeenid (levinu­ mad on metüül-, propüül-, butüül- ja etüülparabeen) on odavad kunstlikud säilitusained, mida kasutatakse tootes mik­ roobide leviku takistami­ seks. Need võivad häirida östrogeeni ehk naissugu­ hormooni tootmist organismis.

Petrolaatum (pakendil võib kohata ka nimetusi mineral oil, paraffin, paraffinum liquidum ja petroleum jelly) on naftatöötlu­ se kõrvalprodukt. Aine tekitab nahale kileja kihi, jättes tunde, et nahk on sile ja niisutatud, kuid samas takistab normaalset aine­ vahetust.

Silikoone (pakendil dimethicone, dimethiconol, cyclomethicone ja phenyl trimethicone) kasutatak­ se laialdaselt šampoo­ nides, palsamites ja juuksehool­ dustoodetes. Ka need jätavad juustest terve ja sile­ da mulje, kuid muudavad need tegelikult hapraks.

20%

USA noormehi tunneb äärmus­ likku muret oma tervise, kaalu ja kehaehituse pärast. Nende seas esines rohkem keelatud ainete kasutamist ja alkoholi kuritarvitamist.

9,2% 2,5%

tunneb muret selle pärast, et neil ei ole piisavalt suured lihased. tõdeb, et nad võiksid olla kõhnemad.

Allikas: JAMA Pediatric


IDEAALNE parfüüm reisile Parfüümipulgad La Reine Soleil, Le Soft Perfume Striptease Flowers ja Le Soft Perfume Umabel on isikupärase aroomiga ja rõhutavad kasutaja stiili. Need niisutavad ja toidavad nahka ning rahustavad meeli. Parfüümipulgad ei sisalda parabeene ega alkoholi, on nahasõbralikud. Tänu 5grammisele pakendile on neid mugav reisi ajal kasutada ja igapäevaselt kaasas kanda. 27–28 €

Luksuslik spaa Aqualia Thermalilt Sarja kaks uut nahahooldustoodet lubavad kodus korraldada mõnusa spaa­päeva. Day Spa tugevdav ja kosutav geel on ülikerge ja kristalse tekstuuriga. Pärast kasutamist on nahk meeldivalt pehme. Night Spa taastav ja väsimust tõrjuv geelkreemmask mähib naha rikkalikku ja värsketundelisse luksusse. Day Spa geelkreem 34,50 €,

Night Spa geelkreemmask 38,50 €

Apteek ei ole ammu enam paik, kust osta vaid tablette või siirupeid. Asjatundlik nõustaja aitab valida kosmeetikat, toidulisandeid või muud iga­päevaelus hädavajalikku kaupa.

mask 23 € ja šampoon 16 €

Uus tase hammaste valgendamises KINi valgendav hambapasta sisaldab vähese abrasiivsusega naatriumvesinikkarbonaadi peeneid osakesi, mis valgendavad emaili sügavuti, kuid ei kahjusta seda. Hammaste naturaalne toon taastub järk-järgult. OrthoKINi maasika- ja mündi­ mait­seline suuvesi + hamba­­pas­ ta on mõeldud breketikandjate suuhoolduseks. Valgendav ham­

bapasta 9,70 €, OrthoKINi suuvesi 10,30 € ja hambapasta 7,75 €

6

Naerata :) talv 2013

Rahustav kreem Decubalilt Decubali näokreem on klassikaline kuivale nahale mõeldud niisutav kreem, mis jätab naha pehmeks ning aitab rahustada ja siluda ärritunud ning ketendavat nahka. 12,90 € Fotod: tootjad

Põnevaid avastusi

Baruffaldi paelub Itaalia kvaliteediga Baruffaldi Pearl of Argani juukseõli, juuksemask ja šampoon toidavad juukseid seestpoolt ja taastavad optimaalse tasakaalu. Tooted sisaldavad argaaniaõli ja E-vitamiini. Sari on toodetud Itaalias. Sprei 20 €, juukse­


Vitatrops aitab stressiga võidelda Vitatropsi AntiStress B-vitamiin sisaldab B-vitamiine, mis aitavad ohjeldada stressi ja väsimust. Koostises olevad C- ja E-vitamiin tugevdavad organismi kaitse­ võimet. Toode ei sisalda sünteetilisi magusaineid, toiduvärve ega aroomiaineid. Päevas soovitatakse võtta üks trops, vedelikuga koos manustamine ei ole vajalik. 7,50 €

D Lux üllatab suukaudsete spreidega D Luxi 1000 Oral Spray D-vitamiin imendub suu limaskestadelt loetud sekunditega otse rakkudesse ja kudedesse. Ühest pakendist jätkub vähemalt 100 päevaks. D Luxi multivitamiin Oral Spray imendub ülikiiresti, rakkudeni jõuab 95 protsenti vitamiinidest. Ühest pakendist jätkub vähemalt 40 päevaks.

Additiva jook sobib lastelegi Additiva on sidrunit, C-vitamiini ja kaltsiumit sisaldav joogipulber, mille võiksid valida need, kes soovivad organismi toetada C-vitamiini sisaldava kuuma joogiga igapäevaselt või külmetuse ajal. C-vitamiin aitab vähendada väsimust ja kurnatust. Kaltsium aitab kaasa normaalsele energiavahetusele, närviülekandele ja lihaste tööle. Ei sisalda paratsetamooli. 6,70 €

D Lux 1000 11,75 €, D Luxi multivitamiin 23 €

Microlife’i vererõhu­aparaadid näitavad ka pulssi Kliiniliselt testitud vererõhuaparaadid näitavad korraga vererõhku ja pulssi. Pehme ja koonilise kujuga aparaat BP A1 Easy on kliiniliselt testitud, rütmihäirekindel ja sel on viimase näidu mälu. BP A6 PC-l on automaatne kolmekordne mõõtmine ja see jälgib AFIB tehnoloogiaga võimalikku kodade virvendus­ arütmiat. Toruja, koonilise kujuga aparaadis on 2 × 99 näidu mälu koos kellaaja ja kuupäevaga. Arvutiga ühendamise võimalus. Garantii viis aastat. BP A1 Easy 70 €, BP A6 PC 100 €

Probiootikumid naiste teenistuses Probiootilised tampoonid aitavad menstruatsiooni ajal säilitada tupes normaalset mikrofloorat, sest sisaldavad laktobatsille. Kõrgekvaliteedilisi tampoone on lihtne kasutada. Saadaval kolmes suuruses. Elleni probiootikumidega intiimkreem on mõeldud kuivale ja tundlikule intiimpiirkonnale. See pehmendab nahka ja aitab säilitada välise intiimpiirkonna mikrofloorat. Tampoonid 14–17 € ja intiimkreem 21,50 €

Naerata :) talv 2013

7


Personaalne uudab ravimite pakendamine

m võtmise mugavaks

2. Veendu, et võtad ravimeid pakendile märgitud ajal. 3. Ava manustamispakend, rebides seda ülemisest servast. 4. Võta tabletid pakendist välja ja manusta koos veega.

amuti on raske meeles hoida, millal tuleb arstilt küsida uued retseptid ning millal peab ravimiportsule apteeki järele minema. Ravimid toimivad aga kõige paremini siis, kui neid võetakse täpselt arsti ja apteekri soovituste järgi. Kui neid tarvitatakse valesti, võib neist halvemal juhul kasu asemel hoopis kahju tulla. Kui seni on tulnud kõik ravimid eraldi osta ja patsient pidanud ise meeles hoid­ ma, millist tabletti, kui palju ja mis kell võtta, siis nüüd pakub Apotheka Musta­ mäe apteek esimesena Eestis ravimite personaalse pakendamise teenust, tänu millele on ravimite võtmine lihtsam, mu­ gavam ja ohutum. „Kõik samal ajal tarvitatavad tabletid pakendatakse manustamisaegade kaupa kokku ühekordsetesse pakenditesse, millele on märgitud kuupäev ja kellaaeg, millal patsient peab need sisse võtma,” rääkis Apotheka Mustamäe apteegi provii­ sor Heret Liinve. Uus lahendus muudab ka keerulise raviskeemi järgimise patsien­ di jaoks lihtsaks ja turvaliseks. „Enne teenusega liitumist soovitame kindlasti tulla personaalsele konsultat­ sioonile, kus saab apteekriga privaatselt arutada kõiki oma ravimitega seotud küsimusi,” soovitas Liinve. Konsultatsioo­ ni ajal koostab apteeker täpse ülevaate kõigist arsti määratud ravimitest ning annab vajadusel soovitusi nende ohutuks ja õigeks kasutamiseks. „Nii tagame, et personaalsed pakendid on koosta­ 8

Naerata :) talv 2013

Fotod: Erik Riikoja

Paljudele on tuttav olukord, kus esivanematel seisab kapiriiulil mitu purki ravimeid, kuid nende õigel ajal võtmine kipub vahel meelest minema.

1. Ravimite manustamiseks eralda ribast üks pakend, rebides seda vasakult poolt.


apteegiteenuse d

20

senti maksab uuest aastast ühe nädala ravimite pakendamine, mis lisandub ravimi hinnale.

Aasta lõpuni on ravimite pakendamine tasuta.

PERSONAALNE Sinu ravimitega tegeleb kindel apteeker, kellega privaatselt vesteldes saad läbi arutada kõik küsimused, mille jaoks leti taga ei pruugi alati aega jaguda. Nii saab apteeker tervikliku ülevaate su tervislikust seisundist ja ravimite kasutamise harjumusest, mille alusel ta suudab paremini nõu anda.

mugav tud täpselt arsti ettekirjutuse järgi ning raviskeem on võimalikult tõhus ja ohutu,” rõhutas apteeker. Konsultatsioonile peab kaasa võtma kõik samal ajal kasutatavad ravimid, vitamiinid ja muud tabletid. Juhul kui perearst on kirjutanud ravimite kasutuslehe, tuleks seegi kaasa haarata. Kui seni on ravimitega tegelenud hooldaja või noorem sugulane, on kindlasti mõtte­ kas ta endaga kaasa kutsuda. Konsultat­ siooniks võiks aega varuda 45 minutit. Personaalse pakendamise korral on ravimi hind ikka sama mis karbi kaupa ostes, samuti kehtib ravimitele tavapärane haigekassa soodustus.

Apteekril tekib ülevaade sellest, kui kauaks sul ravimeid jätkub. Soovi korral saab ta sulle meelde tuletada, millal pead perearstilt uued retseptid küsima ja millal võid järgmiseks perioodiks pakendatud ravimitele apteeki järele tulla.

KVALITEETNE Nüüdisaegne tehnoloogia, ranged kvaliteedinõuded ja pühendunud meeskond kindlustavad selle, et igas pakendis on alati õiged ravimid õiges koguses.

Kuidas personaalse pakendamise teenusega liituda? 1. Tule Apotheka Mustamäe apteeki ja sõlmi teenusega liitumise leping. 2. Lepi apteekriga kokku, millal soovid personaalselt pakendatud ravimeid kasutama hakata. 3. Kui kõigile vajalikele ravimitele on olemas kehtivad retseptid, saad kohapeal esimese tellimuse kinnitada ja ravimite eest tasuda. 4. Ravimid pakendatakse tavaliselt korraga kaheks kuuks. Kaks tööpäeva pärast tellimuse esitamist saad personaalselt pakendatud ravimid apteegist kätte. 5. Kokkulepitud ajal kontrollib apteeker, kas su raviskeemis on tehtud muudatusi, ja küsib üle, millal soovid järgmiseks perioodiks pakendatud ravimitele apteeki järele tulla. Konsultatsiooni aja võid kokku leppida Apotheka kodulehel www.apotheka.ee või helistades telefonil 621 1001 (Mustamäe apteek).


Seedehäired?

Seedida aitab Seedeensüümide ebapiisav moodustumine ja vabanemine võib tekitada seedehäireid. Mezym 10000 (pankreatiin) sisaldab seedeensüüme. Sõltuvalt toidust ja seedehäirete raskusest manustatakse söögi ajal 2 – 4 tabletti. Näidustus: Mezym 10000`t kasutatakse seedeensüümide ebapiisava moodustumise ja vabanemise korral kõhunäärmest (ensüümasendusravi). Käsimüügiravim Täiendav informatsioon: Berlin-Chemie Menarini Eesti OÜ, Paldiski mnt 27/29, 10612 Tallinn Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.


meelespe a

KOMMIHUNNIK

VÕIB RIKKUDA LASTE PEO

Rahulike jõulupühade ajal kuuleb uudiseid neistki, kes ei ole suutnud maiustamisega piiri pidada.

Foto: specterpartnership.co.uk

Ka liikudes saab juttu ajada Diana Ingerainen, Järveotsa Perearstikeskuse perearst Kurb fakt on, et jõulude ajal tehakse kõige rohkem enesetapukatseid ja enesetappe. Seega soovitan suhelda oma tuttavate ja sugulastega ning kui keegi tundub „kahtlane”, pakkuda abi või soovitada, kuhu abi saamiseks pöörduda. Jõulude ja aasta­ vahetuse ajal liialdatakse ka alkoholiga, sellest saavad aga alguse liiklusõnnetused, perevägivald ja traumad. Söömise juures tuleks silmas pidada, et lahjem on parem ja parem on vähem. Süües peaks jälgima kalorite hulka, veenduma, mida millega süüa. Kõige parem koht info saamiseks on veebileht www.toitumine.ee. Vähene liikumine pühade ajal on seotud küll enamasti teleriga, aga teisalt ka lihtsalt istutakse ning aetakse sõprade-sugulastega mõnusasti juttu. Viimast saab ka kõndides teha. Soovitan juba varakult välja vaadata üks vahva matkarada või tõeliselt kehva ilma korral paljude liikumisradadega spordiklubi.

ageli satutakse pärast rohke rasvase toidu söömist ja sinna kõrvale alkoholi tarvitamist ülesöömisnähtudega arsti juurde. Kui toidu rasvasisaldus on suur, ei pruugi piisavalt sappi erituda ning toidurasvade lagundamine seiskub. Seejärel tekibki probleeme ebameeldiva täis­ kõhutundega, mis saab lisa iivelduse ja seedehäirete näol. Ka seedeelundkonna haigused annavad endast märku tugeva kõhuvaluga. Eriti ettevaatlikud peak­ sid olema inimesed, kel on diagnoositud kroonilised haigused. Arstid panevad ka südamele, et pühade ajal võiks juua palju gaseerimata vett, mis soodustab seedimist. Kindlasti tuleks silma peal hoida lastel. Jõuluvana kingikotis peitub tavaliselt rohkesti komme ja manda­ riine, kuid kui lapsed ei ole igapäevaselt suure hulga šokolaadi ja tsitruselistega harjunud, võivad neil välja lüüa allergiad. Pühad saavad jätku aastavahetusega ning sel ajal satuvad paljud arsti juurde liigse alkoholitarvitamise tõttu. Mullu tehti Tallinna kiirabile ainuüksi pealinnas üle kolmesaja väljakutse. Probleemid olid väga mitme­ sugused – kes oli saluudiga pihta saanud, kes liialt purjutanud, tohterdada tuli ka kakluste ohvreid. Rohkelt vedelikku Kuna tänavu on vabad päevad nädala sees ning kõik perearstikeskused ei tööta tavagraafiku alusel, on tähtis meelde tuletada sedagi, mida teha viirushaiguse korral. „Kui tekkinud on palavik, peaks esmalt üle vaatama koduapteegi – kas leidub palavikualandajat, paratse­ tamooli või ibuprofeeni,” rääkis Qvalitase arstikeskuse perearst Ingrid Täll. „Täiskasvanu oskab enamasti oma seisundit hinnata, kui aga lapsel on kolm päeva olnud palavik üle 38 kraadi, soovitan siiski arstiga konsultee­ rida,” lisas ta. Kõhuviiruse abiks on pärmseenepulber lastele ja -kapslid täiskasvanutele. Ohustatud on eelkõige imikud, väikelapsed ja krooniliste haigustega täiskasvanud, kel vedelikukadu võib kiiremini põhjustada eluohtliku seisundi. „Vanem saab jälgida, kas diurees on piisav ehk kas laps pissib või on keha kuivale jäänud, ning otsustada selle alusel, kas on vaja pöörduda haiglasse,” lisas Täll. Igasuguste viirushaiguste korral tuleks rohkelt vedelikku tarvitada. „Parim on mineraalvesi või lihtsalt kraanivesi. Ravimteedega ei tasu liiale minna, piisab ühest-kahest tassist päevas,” sõnas Täll.

Naerata :) talv 2013

11


u us ja huvitav

pteek

ene internetia Mustamäe apteegis avati Eesti esim

Mugav

netiapteek kĂśidab tervikliku nĂľustamisega

12

Naerata :) talv 2013


P

aljud netiapteegi kliendid hindavad eelkõige mugavust: valik on lai, pakutavate toodetega saab rahulikult tutvuda, et siis kõige õigem ja vajalikum enda jaoks välja valida. Vajadusel saab nõu küsida apteekrilt. Samuti võivad lapsed ja lap­ selapsed tänu sellisele võimalusele märksa lihtsamini hoolitseda oma vanemate eest, kes vahel unustavad rohud välja osta; mõnikord asub aga apteek liiga kau­ gel, et sinna niisama lihtsalt jalutada. „Esimeste nädalate järel võime öelda, et palju os­ tetakse delikaatseid tooteid, mida nii mõnigi eestlane ei tihka leti ääres teha,” rääkis netiapteeker Merilin Nurk, pidades silmas näiteks pohmellirohtu või sek­ suaalsust parandavaid preparaate. Lisaks saab patsient proviisori või farmatseudiga onlinekeskkonnas põhjalikumalt rääkida kui leti taga, kus ülejää­ nud kliendid juba närviliselt järjekorras nihelevad. Turvaline süsteem Netiapteegis pakutava võib jagada ostja vaatepunktist kahte rüh­ ma: kas soovitakse osta käsimüügiravimeid, ilutooteid ja muud igapäevaeluks vajalikku või on tarvis retseptiravimeid. Netiapteegi keskkond on turvaline: käsimüügiravimit valides peab ostja vastama kontrollküsimusele ravimi kasutusala kohta. Kui ta põhjendus ei ole adekvaatne või ei sobi ravim valija vanu­ sega, ei luba süsteem ostukorvi täita, vaid suunab kliendi edasi apteekri juurde nõustamisele. Kui aga klient teab ravimi toimet, saab ta ostu teha iseseisvalt ega pea apteekriga nõu pidama. Märksa rangem on süsteem retseptiravimite korral. Esiteks peab huviline end tuvastama, logides sisse IDkaardi, mobiilID või pangalingi kaudu. Seejärel vaatab apteeker üle kõik tema kehtivad retseptid ning pakub sobivat ravimit. Kui klient on toote välja valinud, selgitab apteeker lisaks, kuidas tablette või tilku manustada. Nurga kinnitusel on kliendid olnud igati asjalikud, pikka juttu maailmas toimunust ei ole keegi ajama hakanud. Uus väljakutse Klienti nõustab neli apteekrit, kuid päris hom­ mikul üheksast õhtul kaheksani keegi laua taga ei istu. Polekski see ju sugugi tervislik. „Tööülesanded on meil jagatud, nagu ka lõunapausid ning keegi nälga ei jää,” naeris Nurk.

Novembri keskel avatud netiapteegist tegi esimese ostu sotsiaalminister Taavi Rõivas. Foto: sotsiaalministeerium Naerata :) talv 2013

13


Netiapteek sobib kinnise loomuga eestlastele Kadri Tammepuu Mustamäe apteegi esindaja Internetiapteegi arendamine oli pikk protsess – soovisime koos ravimiametiga kindlad olla, et keskkond oleks patsiendi jaoks tipptasemel. Vaid vähestel Euroopa riikidel on ette näidata apteegikeskkond, kust saab mugavalt osta ka retseptiravimeid ja küsida privaatselt nõu. Usun, et ehkki siinsed inimesed armastavad e-lahendusi, ei saa internetiapteegist tavaapteegile tõsist konkurenti, küll aga võib selline mugavus­ teenus iseenesest muuta inimeste tervisekäitumist paremuse poole. Näiteks saavad nad valida internetiapteegist omaette süvenedes tooteid, mille ostmist nad muidu edasi lükkaksid, sest kinnise loomuga eestlasele ei ole apteegileti ees, teiste inimeste läheduses tervisemuredest rääkimine kuigi lihtne. Internetiapteegis on aga patsient apteekriga kahekesi.

NETIAPTEEK ARVUDES Üle

5000

toote on internetiapteegi sortimendis.

Pakiautomaati tellitud saadetisele minnakse tavaliselt järele saabumispäeval, keskmiselt 5 tunni jooksul pärast teavitava SMSi saamist.

60% 25%

kulleriga kätte­ toimetamiseks tellitud ostudest viiakse Tallinna. tellimustest on delikaatsed ostud. Delikaatsed ostud on näiteks erektsioonihäire korral võetavad kapslid, kondoomid, hügieenitooted ja intiimpesugeelid.

Kuidas osta netiapteegist

14

Tellimise sooviga on saadetud kirju nii Soomest, Türgist, Belgiast kui ka Austraaliast.

77%

Apotheka netiapteegi registreeritud kasutajatest on naised.

Naerata :) talv 2013

Illustratsioonid: Piret Raja, fotod: Apotheka

1. Registreeru kasutajaks aadressil apteek.apotheka.ee. Sisesta oma nimi, sünniaeg, sugu ja meiliaadress. 2. Retseptiravimi ostmiseks pead sisse logima IDkaardiga, mobiilIDga või internetipanga kaudu. 3. Kui soovid osta käsimüügiravimeid, kosmeetikat ja muud, lisa valitud tooted ostukorvi. 4. Nõu küsimiseks saad apteekriga suhelda reaalajas, aga võid talle ka kirja kirjutada. Kirjale vastab apteeker 24 tunni jooksul. Retseptiravimi ostjal on nõustajaga suhtlemine kohustuslik. 5. Kui oled oma valikus kindel, kinnita ostukorv, vali kättetoimetamisviis, vormista tellimus ja maksa. 6. Ostu saad kätte kolme tööpäeva jooksul, kuid tavaliselt järgmisel päeval kas SmartPosti automaadist, Eesti Posti kontorist või siis toob kuller paki koju.


uus ja huvita v Seitse aastat tavalises apteegis tööta­ nud proviisor Nurk tõdes, et netiapteegi ülesehitamise eeltöö algas juba umbes aasta tagasi. Siis küsiti ka temalt, kas ta sooviks uues ettevõtmises kaasa lüüa. Mõistagi tundus väljakutse põnev. Nii Tallinna tervishoiu kõrgkoolis farmatseudiks õppinud kui ka hiljem Tartu ülikooli proviisorina lõpetanud Nurk pidi vaatama läbi kõik tooted, mis müüki läksid – et info oleks õige ja pildid korrekt­ sed.

on aga taas omane vaid selle ime­ vidina sünnimaale. Hommikupoolikul netiapteegist tellitud kaup jõuab tavaliselt kliendini järgmisel päeval, kuigi vahel võib saadetise kohaletoimetamine veidi rohkem aega võtta. Kuni selle aasta lõpuni maksab saatmine üks euro. Näiteks Soomest ja Austraaliast on küsitud ka seda, kas pakki saaks neisse riikidesse telli­ da. Praegu pakub interne­ Netiapteegis annavad nõu tiapteek teenust siiski vaid Huvi ka Soomest farmatseudid Julia Lipartova, Jurgita Vaitoskaite ja Internetiapteegid tööta­ Eesti piires. vad veel näiteks Soomes, proviisor Merilin Nurk. Igal juhul kinnitasid esime­ Inglismaal ja Saksamaal, sed nädalad, et rahva huvi põhjust, miks osta netiapteegist kuid Eesti oma on suhteli­ sellelaadse apteegi järele on • Saab aega kokku hoida. selt ainulaadne tänu digi­ üllatavalt suur. Samuti on • Lai tootevalik. retseptidele, mis võimaldab mõned patsiendid tunnis­ • Reaalajas nõustamine. ka retseptiravimeid koju • Kaup kätte tavaliselt järgmisel päeval. tanud, et nii terviklikku ja tellida. Samuti nõustatakse süsteemset nõustamist kui • Püsikliendile alati soodsam. • Iga kuu üle 100 eriti hea pakkumise. mujal peamiselt telefoni või netiapteegist pole nad varem kirja teel, Skype’i otseaken saanud.

E RIPAKKUMINE! Luteiin 15 mg + OOMEGA-3

KOLMEKORDSE

toimega kapslidaitavad säilitada normaalset nägemist!* * DHA, tsink – EFSA, 2009; 7 (9): 1229

Niisutavad silmatilgad, sisaldavad hüpromelloosi ja naatriumhüaluronaati

Silmatilgad –

KIIRE

leevendus väsinud sillmadele!


16

Naerata :) talv 2013


Naerata :) talv 2013

17


UUED PROBIOOTIKUMID!

antibiootikumravi ajaks

kasutamiseks igapäevaselt või perioodiliselt

Spetsiaalselt väljatöötatud kombinatsioon erinevatest probiootiliste mikroorganismide liikidest ja tüvedest.

UMANTIBIOOTIK RAVI AJAKS

RioFlora® Pro Biotika kapsleid võetakse antibiootikumravi ajal ja veel ühe nädala vältel pärast antibiootikumravi lõpetamist. Soovitatav annus on 1-2 kapslit kaks korda ööpäevas, nii et antibiootikumide võtmisega oleks vähemalt kahetunnine ajavahe. RioFlora® Pro Biotika kapsleid võivad võtta lapsed alates 1. eluaastast. Kapsli võib avada ja selle sisu segada leige vee, piima või jogurtiga. RioFlora® Pro Biotika sisaldab probiootilisi mikroorganisme 7st erinevast liigist ja 8st tüvest.

Tootja: Winclove B.V. Hulstweg 11, 1032 LB Amsterdam, Holland Turustaja: Takeda Pharma AS, Jaama 55B, 63308 Põlva

EKS KASUTAMIS ELT S A V E A P A IG I O V ISELT PERIOODIL

Rioflora® Pro Immuno kapsleid võib kasutada nii igapäevaselt kui perioodiliselt, näiteks külmetushaiguste korral. Kasutamise aeg ei ole piiratud. Soovitatav annus on 1 kapsel ööpäevas. RioFlora® Pro Immuno kapsleid võivad võtta lapsed alates 1. eluaastast. Kapsli võib avada ja selle sisu segada leige vee, piima või jogurtiga. RioFlora® Pro Immuno sisaldab probiootilisi mikroorganisme 8st erinevast liigist ja 9st tüvest.

EE-220713-317


nõuann e

Mida peaks talvel varuma

koduapteeki? Kare, külm ja niiske talv on kohal. Selleks, et ilm liiga ei teeks, tuleb enda eest hoolitseda. Loomulikult on tervislikud eluviisid tähtsad aasta ringi, kuid pimedal ja viirushaiguste levimise kõrgajal on need suisa möödapääsmatud.

Illustratsioon: Otto Jaansoo

Anu Uus, Apotheka Tasku apteegi juhataja

mmuunsüsteemi tugevdamisele aitab kaasa tasakaalustatud toitumine, liikumine värskes õhus, piisav uneaeg ja esmaste hügieeni­ nõuete järgimine. Kiire elutempo, haiguste või dieetide tagajärjel muutub aga toitumine tihti ühekülgseks. Seda puudujääki suudavad leevendada mitmesuguseid vitamiine, mi­ neraalaineid, oomega-rasvhappeid ja piim­ happebaktereid sisaldavad tooted. Siinkohal on paslik üle korrata, et ükski toidulisand ei asenda tervislikku toitumist. Naerata :) talv 2013

19


20

Naerata :) talv 2013


nõuann e

Mis võiks olla igaks juhuks koduapteegis? Vitamiinid 1. D-pärlid (40 kapslit). Hind 5,85 €. 2. A. Multivitamiin mineraalidega A-Z (90 tabletti). Hind 6,95 €. 3. Apoviti närimistabletid, maasika- ja vaarikamaitselised (30 tabletti). Hind u 3,65 €. 4. Marsimehe Gummi, puuviljamaitsega (60 tabletti). Hind 16,60 €. 5. Yomi multivitamiin, šokolaadimaitseline karuke (60 tabletti). Hind 12,50 €. 6. Yomi Multivitamiin Plussi närimistabletid (60 tabletti). Hind 14 €.

Illustratsioon: Otto Jaansoo

Kalaõlitooted 7. Möller Juniori puuviljamaitselised kalakesed (45 tabletti). Hind 19,50 €. 8. Mölleri kalamaksaõli (250 ml). Hind 9 €. 9. Apoviti Smartkidzi geelpadjad, sidruni­ maitselised (30 tabletti). Hind 11 €. 10. Omega Primi kapslid (60 tabletti). Hind u 17 €. 11. A. Oomega-3 kalaõlikapslid, 1000 mg (90 tabletti). Hind u 7,90 €. 12. Lysi Omega-3 kalaõli E-vitamiini kapsel (120 tabletti). Hind 7,90 €. 13. Lysi Omega-3 kalaõli, sidrunimaitseline (240 ml). Hind 7,50 €. 14. Bio-Marin Natural Caps (80 tabletti). Hind u 18 €. Piimhappebakterid 15. A. Probiotixi kapslid (20 tabletti). Hind u 5,60 €. 16. Yomi probiootikumid + prebiootikum, šokolaadikarud (20 tabletti). Hind 7,80 €. 17. Rioflora Pro Immuno (20 tabletti). Hind 5,80 €. 18. Pearls Winter + Caps (10 tabletti). Hind 6 €.

Immuunsüsteemi turgutavatest punase geelpadjakesed, Mölleri sarja puuvilja­ päevakübara ja greipfruudiekstrakti sisal­ maitselised geeljad „kalakesed” või davatest preparaatidest oli juba sügise­ Yomi sarja linaseemneõlist valmistatud ses ajakirjas juttu. Vitamiinide valik on šokolaaditükikesed, on nii hea maitsega, apteekides väga lai: leidub polüvitamiine et viivad keele alla ja lapsed küsivad ise mineraalidega ja ilma, aga ka preparaa­ lisa. Tootja soovitatud päevasest lubatud te, mis sisaldavad ainult ühte vitamiini, annusest tuleb siiski kinni pidada. näiteks C-vitamiini. Välja on töötatud lastele, täiskasvanu­ Püüdkem päikesevalgust tele ja eakatele mõeldud tooted, seejuures Immuunsüsteemi jaoks on tähtis ka on vitamiine ja mineraale sisaldavate organismi mikrofloora tasakaal. Mikroo­ preparaatide manustamine väga muga­ be leidub igal pool: suus, seedetraktis, vaks tehtud. Näiteks lastele mõeldud tupes. Ühekülgse toitumise, haiguste polüvitamiinide preparaadid on saada­ või antibiootikumravi kuuride tõttu võib val maitsestatud närimistablettidena ja nende tasakaal muutuda. Muutused siirupina. Vitamiine sisaldavaid tooteid on soolestiku mikroflooras avalduvad kõige kummikommide, šokolaadi- või sagedamini kõhukinnisuse marmelaaditükkide kujul. või -lahtisusena. Igasugu­ Vitamiinide puudus, kuid sed muutused mikroflooras „vitamiine võivad nõrgestada im­ ka nende üleannustamine on tervisele kahjulik. Korraga peab võtma muunsüsteemi. mitut toodet kasutades võib Selle vastu on aptee­ toiduga või kides osa komponente neis kattuda. täiskasvanutele ja pärast Seepärast tuleb leida enda lastele saadaval piimhap­ jaoks kõige sobivam preparaat. pebaktereid sisaldavaid sööki.” Siin saab nõu pidada apteek­ preparaate. Mõnedele neist riga ja anda talle teada teistest on parema tulemuse saa­ samal ajal kasutatavatest ravimitest ja miseks lisatud tsinki ja seleeni. Tavaliselt toidulisanditest. Ka neist toodetest, mis ei on piimhappebaktereid sisaldavad pre­ ole ostetud apteekidest. Nii saab vältida paraadid pulbrite ja kapslite kujul, kuid sobimatute ainete ja valede annuste kasu­ neid leidub ka lastele mõeldud valgest tamist ning tihti rahagi säästa. šokolaadist tükikestena. Ma sooviksin rõhutada, et värske õhk ja isegi see vähene päikesevalgus, mis Eri maitsega õlid Tasakaalustamata toitumise korral on meile talveperioodil osaks saab, on im­ väga heaks organismi turgutajaks oome­ muunsüsteemi jaoks väga suure tähtsuse­ ga-3-rasvhappeid sisaldavad tooted. Need ga. Külma ja niiske ilma eest tuleks aga happed on kasulikud südamele, veresoon­ nahka kaitsta. Eriti tähelepanelikult peaks konnale, nahale, silmadele, liigestele, aju­ hoolitsema väikelaste näonaha eest. tegevusele ja immuunsüsteemile. Kõige Lõpetuseks tahaksin meelde tuletada, populaarsemad on kalaõli ja kalamaksaõli et ravimeid ja toidulisandeid kasutades sisaldavad tooted. Kellele aga need ei saab kasu loota ainult siis, kui preparaat, sobi, võivad valiku teha taimse päritoluga selle annus, ravikuuri pikkus ja manus­ (linaseemned, rapsiseemned, kuninga­ tamisviis on õiged. Näiteks on kurdetud kepp jt) oomega-rasvhappeid sisaldavate polüvitamiine ja mineraale sisaldavate toodete seast. preparaatide kasutamise ajal tekkivat Tavaliselt on sellised preparaadid iiveldust ja maoärritust. Üks põhjus võib saadaval õlikapslite, -tilkade või -lahuse­ olla näiteks vitamiinide võtmine tühja na. Paljudele meenub kindlasti kohutava kõhuga. Manustades neid koos toiduga maitsega kalamaksaõli, mida vanemad või vahetult pärast sööki, on probleem sundisid võtma. Tänapäeval on õlid väga tihtipeale lõppenud. Võimalusel võiks nõu kvaliteetsed ja osa neist maitsestatud. pidada apteekri ja arstiga. Koos on või­ Uuemad lastele mõeldud tooted, näiteks malik paljudele tervisemuredele lahendus Apoviti sarja sidrunimaitselised kalaõliga leida. Naerata :) talv 2013

21


Ravimeid

ei tasu võtta koos greibimahla ja piimaga Ravimeid võttes tasub alati hoolikalt infolehte uurida, sest ravimitel võib esineda koostoimeid nii teiste ravimite, ravimtaimede kui ka toiduga. Katrin Midri, Lõunakeskuse Rimi Apotheka apteegi proviisor

sa toiduaineid võib suurendada või vähendada ravimi mõju organismile. Koostoimetele tuleks eriti suurt tähele­ panu pöörata eakamatel inimestel, kes kasutavad pidevalt mitut ravimit korraga. Ravimite ja toidu koosmõju on üle maail­ ma küllaltki vähe uuritud, kuid on teada nii mõnigi toiduaine, mis muudab ravimi ainevahetust organismis. Väga laialdaselt kasutatud vere­ rõhuravimite rühm kaltsiumikanalite blokaatorid, mille toimeaineteks on näiteks amlodipiin, latsidipiin, lerkanidi­ piin, felodipiin ja nifedipiin, võib anda koostoime greibimahlaga. Selle tõttu suureneb ravimi plasmakontsentratsioon ja tugevneb ravimi toime – vererõhk alaneb liigselt ning tekkida võib pearing­ lus ja uimasus. Vastupidine lugu on aga kilpnäärme alatalitluse korral kasutatava levotüroksiiniga, kus greibimahl häirib ravimi imendumist. Peale selle ei sobi greibimahla juua enne operatsiooni, kuna vere hüübivus võib väheneda. Ettevaatust NAISTEPUNAGA Tähelepanelik tuleks olla ka koos piima või piimatoodetega ravimit võttes, sest need võivad samuti selle tõhusust vä­ hendada. Antibiootikum doksütsükliin ja tetratsükliin ning rauapreparaadid annavad piimaga inaktiivse ühendi, mille toimel ravitoime väheneb. Samuti piimas 22

Naerata :) talv 2013

olev kaseiin ja kaltsium vähendavad anti­ biootikumi tsiprofloksatsiini imendumist. Kui pakendis olevas infolehes ei ole teisi soovitusi, tuleks ravim sisse võtta veega. Tromboosi profülaktikas ja ravis kasu­ tatud toimeaine varfariin (preparaadi ni­ metusega Marevan) on olemuselt K-vita­ miini antagonist. See vitamiin osaleb vere hüübimises. Seetõttu tuleks varfariinravi ajal piirata rohkelt K-vitamiinirikaste ai­ nete (rohelised kapsad ja salatid, roheline tee, spinat, maks, sojaoad) söömist, sest muidu võib suureneda tromboosi risk. Ettevaatlik tuleb olla ka neil, kes tarvitavad apteegirohte koos loodustoo­ dete ja ravimtaimedega. Palju uuritud naistepunal on ravimitega mitmesuguseid koosmõjusid. Naistepuna võib nõrgenda­ da suukaudsete rasestumisvastaste pillide toimet. Kui kasutada ravimtaime koos antidep­ ressantidega (tsitalopraam, fluoksetiin, paroksetiin, sertraliin jt), võib tekkida serotoniinisündroom, mille tunnuseks on suurenenud närvisüsteemi aktiivsus. Naistepunaga tehtud uuringute tulemused on näidanud ka selliste ravimite nagu amiodaroon, sotalool, varfariin, digoksiin ja omeprasool, epilepsiaravimite fenütoiin ja karbamasepiin nõrgenevat toimet. Naistepunal on fotosensibiliseeriv toime: naha vastupanuvõime ultraviolettkiirgu­ sele nõrgeneb. Seega neil, kes plaanivad


JÄTA MEELDE Greibimahla ei tohi juua vererõhuravimite ja kilpnäärme alatalitluse ravimite kasutamise ajal ning enne operatsiooni. Piim ja piimatooted võivad vähendada ravimi efektiivsust. Need, kes tarvitavad tromboosi profülaktikaks ja ravimiseks kasutatavat Marevani, peaksid vähendama rohelise kapsa, salatite, rohelise tee, spinati, maksa ja sojaubade osakaalu oma menüüs.

Fotod: sxc.hu

Naistepunaga tasub olla ettevaatlik neil,

kes kasutavad suukaudseid rasestumispäikese käes viibida ja solaariumis käia, vastaseid pille või antidepressante. tuleks meeles pidada, et nad võivad ker­ gemini päikesepõletuse saada. Ravimtaimedest võivad näiteks punane Ravimtaimedest võivad näiteks punane päevakübar, ingver ja küüslauk suurenpäevakübar, ingver ja küüslauk suuren­ dada verd vedeldavate ravimite toimet. dada verd vedeldavate ravimite toimet. Alkoholi tarvitamist koos ravimitega Ženšenn, küüslauk ja ingver omakorda tuleks igal juhul vältida. võivad anda antidiabeetiliste preparaa­ tidega koostoime, mille korral ravim on Kui pole teisiti öeldud, tuleks ravimit efektiivsem. võtta alati koos veega. Alkoholi tarvitamist koos ravimitega tuleks igal juhul vältida. Alkohol võib nii tugevdada ravimite toimet kui ka vastupi­ kum asitromütsiin ja rauapreparaadid. di – ravimid võivad suurendada alkoholi Samuti aeglustab toit paratsetamooli, mõju organismile. Alkohol võimendab aspiriini ja kolesteroolialandaja rosuvas­ kindlasti rahustite, uinutite, krambivas­ tatiini imendumist. Vererõhuravimite taste ainete kesknärvisüsteemi pidurdavat rühma AKE-inhibiitorite (ramipriil, toimet. Põletikuvastase ravi­ enalapriil, perindopriil) mi metronidasooli ja alkoholi imendumine on täielik, koos manustamise järel võib „NAISTEPUNA kui neid manustatakse tekkida disulfiraamisarnane kõhuga. Toit vä­ VÕIB NÕRGEN- tühja reaktsioon, mis meenutab hendab ka itrakonasooli, tugevat pohmelust. Selle DADA RASESTU- levodopa, digoksiini ja sümptomiteks on iiveldus, imendu­ MISVASTASTE penitsilliinide oksendamine, peavalu ja mist. Kui on tarvis, et PILLIDE nahaõhetus. näiteks valuvaigistav Mittesteroidsete põ­ ravim hakkaks kiiresti TOIMET.” letikuvastaste ravimite toimima, võiks tableti (ibuprofeen, diklofenak, võtta tühja kõhuga, kuna naprokseen) kasutamine koos alkoholiga pärast rammusat einet pikeneb tublisti suurendab aga maksatoksilisust ja mao­ ravimi toime algus. verejooksu riski. Meeles tuleks pidada, et need koostoi­ med avalduvad ainult väga suurte koguste toiduainete ja ravimi koos manustamise Paanikaks pole põhjust Mõningaid ravimeid tuleks kindlasti ma­ korral. Kindlasti ei tasuks oma menüüst nustada tühja kõhuga, kuna toit vähendab midagi päris välja jätta. Parim viis hoi­ raviaine biosaadavust. Happelisest kesk­ duda ravimite ja toidu koostoimetest on konnast imenduvad paremini maokaitse uurida ravimi infolehte ja tekkinud küsi­ omeprasool ja esomeprasool, antibiooti­ mustega pöörduda spetsialisti poole. Naerata :) talv 2013

23


Kommentaar Marina Tšerkassova Qvalitase kõrvaarst Vaid arst oskab diagnoosida, kas kõrvas on põletik, ning määrata ka õige ravi olenevalt haiguse staadiumist. Kui kõrva tekib eritis või tõuseb kehatemperatuur, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole. Tähelepanelik tasub olla ka siis, kui valuvaigistid ja nohuravi ei anna tulemusi ning kõrvavalu tugevneb ja püsib mitu päeva. Viivitamatult tuleks aga arsti visiidile minna sellisel juhul, kui lapsel on kõrva piirkonnas valu, punetus või paistetus, samuti kui tal tekivad krambid, ta oksendab, on rahutu. Või ka vastupidi – muutub loiuks ja passiivseks. Meeles tuleb pidada sedagi, et isegi kui lapsel on korduv keskkõrvapõletik, võivad tal iga kord olla eri kaebused.

kõrvaD VAJAVAD

igapäevast hoolitsust

Lastevanemad teavad, et talvel, kui külmetus- ja ülemiste hingamisteede viirushaigused laialt levivad, on nende võsukesed kõrvapõletikele äärmiselt vastuvõtlikud. aste kõrvavalu põhjuseks on sageli nohu – põletik levib kuulmetõrve kaudu ninaneelust keskkõrva, limaskest tursub, vedeliku äravool on takistatud, rõhk sise­ kõrvas tõuseb ja kuulmekile võib rebene­ da. Kuid üldiselt paari päevaga kuulme­ kile paraneb ja kahjustusi ei teki. „Kõrvavalu korral peab esmalt and­ ma lapsele valuvaigistit ja nohurohtu, et turset vähendada,” rääkis Viru Keskuse Apotheka juhataja Riina Laurimaa. Viiru­ sega kaasnev kõrvapõletik taandub kahel kolmandikul juhtudest koos viirushaigu­ sega. Keskeltläbi võtab paranemine aega nädala ja sageli ei ole antibiootikumravi

24

Naerata :) talv 2013

vaja. Kui aga olukord paremaks ei lähe ja kõrvast hakkab erituma vedelikku, on põhjust juba arsti poole pöörduda. Vaigukorgi vaevused Täiskasvanud kõrvapõletikke nii sageli ei põe, küll aga puutub ligi kuus prot­ senti inimestest kokku vaevustega, mida põhjustab kõrva kogunev vaik. Kui ühel hommikul ärgates tundub, et kuulmine ei ole enam nii terav kui varem, ei tasu paanikasse sattuda. Juhul kui kõrv ei valuta ning muid kaebusi pole, on kuul­ mislanguse põhjuseks sageli vaigukork, mis tekib eelkõige neil, kelle väliskuulme­


üks problee m

Kolm küsimust Mida teha siis, kui lapsel hakkab kõrvapõletik korduma? Nohu korral alustage kohe nina loputamist mereveega. Samuti peaks nuuskama nina, üks pool korraga ja mitte väga tugevalt. Ennetamiseks võiks apteegist küsida nohusiirupeid ja allergiavastaseid preparaate, mis vähendavad kuulmetõrve turset ja parandavad keskkõrva ventilatsiooni. Millal peab arstiga ühendust võtma? Kui lapse kõrvapõletikuga kaasneb lohutamatu nutt, kuulmise järsk kadu, kõrvast tuleb eritist või tõuseb palavik ega allu ravimitele. Mida ei tohi kõrvavalu korral teha? Kõrva ei tohi soojendada, sinna ei tohi midagi tilgutada ega seda seest vati­ pulgaga puhastada.

Allikas: Tartu ülikooli kliinikum

Fotod: morguefile.com ja tootjad

käik on kitsas ja käänuline. Vaigukorgi teket ei saagi lõplikult ennetada, kuid kui inimene juba teab, et tal on vaiguga probleeme, tuleb tal oma kõrvade eest igapäevaselt hoolitseda. Apteegis on selleks mitmesuguseid vahendeid. trauma OHT „Valutavasse kõrva ei tohi hakata midagi omal käel hakata tilgutama,” rõhutas proviisor Laurimaa. „Kui ummistu­ se probleem on aga teada ja korduv, võib apteekrilt küsida kõrvatilku, sest need pehmendavad vaigukorki ja selle tulemusena võib kork ise väljuda või

loputamise ajal kergemini eemalduda,” lisas ta. Paljud püüavad korgi kättesaamiseks kasutada esimese abivahendina vatitik­ ke. Kui vaik on juba kõrva kogunenud, võib aga tikuga vaigutropi veelgi sügava­ male lükata ja traumeeritud kõrv hakkab senisest enam vaiku tootma. Kindlasti ei tohi kõrva pista kuiva tikku. Kõva vatt võib tekitada trauma, mille tagajärjel võib alguse saada põletik. Märja tikuga tohib kõrva ettevaatlikult puhastada, seda ei tohi liiga sügavale torgata. VajaLIK LOPUTUS Kui vaik siiski kõrvast niisama välja ei tule, tuleb minna perearsti juurde, kes kõrva loputab. Tõsisemate hädade kor­ ral suunab ta edasi kõrvaarsti jutule. Apteeker Laurimaa paneb südamele, et nii nagu keegi ei hakka ise hambaid parandama, ei tohi ise kõrvades surkida. Ja samamoodi nagu igapäevaselt pestak­ se hambaid, peab hoolitsema kõrvade eest. Tavahoolduseks mõeldud tilkadel praktiliselt kõrvaltoimed puuduvad, seega võib neid pikalt kasutada. Naerata :) talv 2013

Apteeker soovitab

Apropose taru­ vaiguga kõrvatilgad Sobib suurepäraselt kõrvavaigu lahustamiseks. Sisaldab 30% taruvaiguekstrakti, mis on tuntud tervisliku toime poolest. Kasutamine: loksutada, tilgutada pipeti abil 2–3 korda mõlemasse kõrva. Kompresside tegemiseks immutada vatt ja jätta kõrva. Hind apteegis 9,35 €. Aurecon Forte Juniori kõrvatilgad Lihtsalt kasutatav väliskõrva puhastus­vahend. Toode koosneb naturaalsetest õlidest, mis leevendavad valulikkust ja kaitsevad mikroorganismide leviku eest. Mõeldud vähemalt 6kuustele lastele. Kasutamine: kallutada pead küljele ja tilgutada 3–5 tilka kõrva, hoida asendit 5–6 minutit ja seejärel puhas­ tada kõrv põhjalikult. Hind apteegis 6,20 €. DryEarsi aerosool Pihustiga aerosool niiskuse eemaldamiseks kuulmekäigust, ühes pudelis 150 doosi. Aitab likvideerida kõrva sattunud vee jäägid. Kasutamine: pärast veeprotseduure pihustada 1–2 doosi kõrva, kuhu on sattunud vesi. Vesi aurustub paari minuti jooksul. Hind apteegis 14,30 €. Normisoni kõrvatilgad Sobib väliskuulmekanalite puhastamiseks ja hooldamiseks pärast vanni, dušši, ujumist ja sukeldumist. Tilgad aitavad väliskuulmekanali nahapinna kiiresti kuivatada. Kasutamine: tilgutada 5 tilka kuulmekanalisse ja hoida pead kallutatult 20–30 sekundit. Hind apteegis 7,35 €. Vaxoli kõrvasprei Pehmendab ja eemaldab looduslikult kõrvavaigu, sisaldab oliiviõli. Sobib täiskasvanutele ja lastele. Pideva kasutamise korral pehmeneb ja laguneb kõrvavaik loomulikult ning väheneb kõrvade loputamise vajadus. Hind apteegis 7,55 €.

25


Apotheka beebipakk rõõmustab värskeid vanemaid Beebile Töpferi vannipulber (8 g) Töpferi pesugeel (8 ml) Libero Everyday mähkmed, 3–6 kg (2 tk) Töpferi pudipõll BeebiCenteri –10% sooduskupong Molinea aluslina (40 × 60 cm) Sudocremi laste mähkmealune kreem (10 ml) Emoliumi vanniemulsioon (15 ml) Emoliumi kehaemulsioon (7 ml)

Emale Palmersi venitusarmide losjoon (50 ml) Palmersi nahaõli (5 ml) Palmersi pinguldav kehavõi (5 ml) Aventi rinnapadjad (2 tk) Aventi imetamise käsiraamat Vagisani intiimpesulosjoon (3 ml) Isla-Cassise imemistabletid (3 tbl) Nisita ninasprei (20 ml) Molimedi sidemed (2 tk) Multi-Mami rinnakompressid (2 tk) Multi-Mami rinnanibukreem (2 ml) Beebipaki sisu on ajas muutuv.

26

Uue ilmakodaniku sünd on alati kordumatu, olenemata sellest, kas vanemaks saadakse esimest, teist või mitmendat korda. Sel ajal on toeks ka hea sõna ja asjatundlik abi. potheka apteekrid on parimatest hooldustoodetest kokku pannud beebipaki, mis aitab värskeid vane­ maid teabe ja toodetega. Seejuures on hoolt kantud ka ema eest, kelle jaoks esimesed nädalad uue ilma­ kodanikuga on emotsionaalsed ja vajavad harjumist. Tasuta beebi­ pakki saab Apothe­­ka kodulehelt tel­ lida kuni lapse kahe kuu vanuseks saamiseni. Paki tellimine on väga mugav. Kodulehel ankeeti täites tu­ leks märkida, missugusest apteegist soovitakse pakk kätte saada, lisada vanema nimi, telefon ja meiliaad­ ress ning lapse isikukood. Seejärel laekub meiliaadressile tellimuse kinnitus paki saabumise kohta soo­ vitud apteeki viie tööpäeva jooksul. Pakile järele minnes tuleks kaasa Naerata :) talv 2013

võtta lapse sünnitunnistus. Valitud apteek hoiab beebipakki vanema jaoks kaks nädalat. Apotheka beebipakist leiab peale vajalike spreide ja puhastusainete infovoldiku nii üldise teabega kui ka enamlevinud probleemidega toimetulekuks, näiteks mida teha, kui imik nutab, kui tal on gaasiva­ lud või kuiv nahk. Samuti annavad apteekrid nõu, kuidas käituda, kui beebil on nohu, köha või palavik. Voldikusse on lisatud väikelapsele mõeldud riiklik vaktsineerimiskava, mille alusel on kerge meeles pidada B-hepatiidi, tuberkuloosi, difteeria, teetanuse, läkaköha, lastehalvatuse ja hemofiilusnakkuse vastase vakt­ siini tegemise aega. Rohkem infot Apotheka kodulehelt.

Foto: Apotheka

Mis on beebipakis?


LUMI – uue ajastu looduskosmeetika kanepiõliga

REKLAAMTEKST

Oktoobris jõudis turule täiesti uus eestimaine loodustoodete sari Lumi. Sarja teeb eriliseks kanepi­ seemneõli ja hulgaliselt aktii­ vaineid, tänu millele on tooted looduslikud, aga ka tõhusad. Sarja välja töötanud ettevõte OÜ Per­ fect Oil on Tartu ülikoolist võrsu­ nud teadusmahukas ettevõte, kes on kaks viimast aastat koostöös teadlastega arendanud innovaati­ lisi loodustooteid, et pakkuda pu­ hast ja efektiivset nahahooldust.

fakti LUMI KOHTA

Kvaliteet koostöös teadlastega

„Nahahooldusvahendite turul on alati uuendused oodatud, looduskos­ meetika ostmine on tänu teadlikkuse kasvule tõusev trend. Ka Eestis kas­ vatatavast kanepist saadav seemne­ õli on maailmas tunnustatud kui tund­ liku ja kuiva naha hooldusvahend. Nii tekkiski mõte pakkuda kodumaisele toorainele lisaväärtus ja töötada väl­ ja sari, kus ka muu tooraine oleks võimalikult puhas ning tulemus sil­ maga nähtav ja mõõdetav,” rääkis ettevõtte tegevjuht Helen Hirv. Toodete arendamise ajal paluti kompetentsi ka Tallinna tehnikaüli­ koolist. „Soovisime, et toodetel oleks kõikide aktiivainete head omadused: et kreem toidaks ja niisutaks nahka sügavuti, aga kooriks seda samal ajal õrnalt. Väga tähtis on õige pH, mis sobiks nahaga. Meie eesmärgiks oli luua tooted, mis pakuvad nahale täis­ väärtuslikku hooldust muid hooldus­ tooteid kasutamata,” selgitas Hirv. Lumi sarja pakend on elegantne, rõhk on puhtusel ja valgusel. Paken­ di ja brändi loomine nõudis arutle­ mist ja otsimist, kuid lõpuks leidsid Eesti disainerid suurepärase lahen­ duse. „Mõtlesime nimele pikalt, kuid lõpuks jäi Lumi kui eestimaine, valge ja puhas. Mõeldes ekspordile, katse­ tasime nime ka välismaalaste peal. Nad said selle hääldusega suurepä­ raselt hakkama,” tõdes Hirv.

Apteegisari tundlikule nahale

Lumi sarja apteekidele mõeldud Lu­ midermi on võimalik osta Apotheka apteekidest. Selles sarjas on seitse toodet, mis on mõeldud kasutami­ seks näole, kätele ja kehale. Enamik neist on kreemid ja losjoonid, kuid

1. Kõik Lumidermi kaubamärki kandvad ap-

teegisarja Lumi tooted on dermatoloogiliselt testitud ehk sobivad ka kõige tundlikumale ja probleemsele nahale. Tooted on valminud koostöös Tartu ülikooli ja Tallinna tehnikaülikooli teadlastega. Kõigis toodetes on kasutatud kanepiseemneõli ja mitmesuguseid patenteeritud innovaatilisi ainete komplekse. Kõik nahahooldustooted on nahale sobiliku pH-ga 5,0. Toodetes ei leidu parabeene, mineraalega silikoonõlisid või muid naftasaadusi, sünteetilisi lõhna-, värv- ja säilitusaineid ega muid kahjulikke aineid. Kõik tooted on pakendatud õhuvabasse mugavasse ja hügieenilisse pumppudelisse, mis võimaldab pakendi täielikult tühjendada.

2. 3. 4. 5. 6.

valikus on ka kehaõli, mis sobib eriti tundlikule ja kuivale nahale. Kõikide Lumi toodete loomiseks on kasutatud mitmesuguseid aktiiv­ seid aineid ja komplekse, et tagada maksimaalne tõhusus. „Näiteks ka­ sutame piimhapet, mis aitab pidevalt eemaldada surnud naharakke ja re­ guleerida kreemi õiget happe-aluse tasakaalu. Kõik tooted sisaldavad ka hüaluroonhapet, millel on suur roll naha niiskuse säilitamisel,” selgitas Hirv. Lisaks on nendel ainetel tähtis osa vananemisilmingutega võitlemi­ se juures. Apteegisarja erinevus seisneb sel­ les, et kõik Lumidermi tooted on rah­ vusvahelises laboris dermatoloogili­ selt testitud. Testimise ajal selgus, Naerata :) talv 2013

et ühelgi katsealusel ei tekkinud ärritust, olenemata sellest, missugu­ ne oli naha seisund. „Teiseks ei ole apteegisarjas kasutatud looduslikke lõhnaaineid ehk eeterlikke õlisid. Seega on tooted lõhnavabad, sest ka looduslikes eeterlikes õlides leidub hulgaliselt allergeene,” lisas Hirv. Lu­ midermi sarja on tunnustanud Eesti Allergialiit. Lumi sarja toodete hind jääb paari­ kümne euro ringi. „Hinnaklassis pi­ dime leidma kuldse kesktee. Meie kreemides kasutatavad koostisosad lihtsalt ei võimalda kõige odavama­ te toodetega konkureerida,” sõnas Hirv. Samas on tähtis seegi, et hind ei ületaks teatud piiri ja tooted jääk­ sid Eesti inimestele kättesaadavaks. „Kui klient läheb oma murega aptee­ ki, ei peaks ta maksma rohkem, kui ta seni on harjunud apteegikosmeeti­ ka eest tasuma,” rääkis Hirv.

Kohaliku kvaliteedi eksport

Kuigi kolme aasta jooksul plaanib ettevõte vallutada välisturud, on esi­ algu tähtis kodus oma koht kinnita­ da. „Kohe võõrale turule minna ei ole kõige mõistlikum tegu, peame tootmisvõimsusega arvestama, li­ saks ootame väga, missugust taga­ sisidet hakkame klientidelt saama,” sõnas Hirv. Lumi meeskond ei ole aga toodete turule jõudmisega koos loorberitele puhkama jäänud. Vastupidi, peas mõl­gu­vad värsked mõtted, sest Ees­ tis on veelgi toorainet, mida edasi aren­dada, samuti jätkub koostöö teadlastega. Info: www.luminordic.com

27


Kuiva nahka parandab niisutav kreem Pakase tulekuga peab järjest enam mõtlema, kuidas näonahka hellitada ja kaitsta, sest kõige külmematel talvepäevadel võib õue- ja toatemperatuur erineda lausa 30–40 kraadi. aha kuivamise juures mängivad rolli veel näiteks kuum dušš, saunaskäigud ja elamine keskküttega ruumides. Teisisõnu, kuiva naha probleemiga puutub vähemal või rohkemal määral kokku igaüks. „Talvine kreem peab olema tugevalt niisutav ja rasvane,” rääkis Viru Keskuse Apotheka proviisor Liis Kruus. „Kui suvisel ajal ja tavahoolduses on öine kreem toitvam ja rasvasem ning päevane kreem ker­ gem, siis talvel võiks need ära vahetada. Hommikul enne väljaminekut peaks näole just rasvasemat kreemi määrima,” ütles ta. Lisaks tuleb kreemi vali­ des uurida, et selle veesisal­ dus oleks minimaalne. „Nii vesisema kui ka rasvasema kreemi imendumiseks tuleb aega anda. Kui kõrgema veesisaldusega kreem jääb nahale ja väljas on miinus­ kraade, võib selle tagajärjel näonahk hoopis kahjustada saada,” tõdes apteeker. Beebidele oma tooted Üldiselt sobib talvekahjustuste vastu võitlemiseks kogu perele sama kreem. Populaarsemad on lõhnata tooted, sest ka mehed võtavad need hea meelega omaks. Samas on loodud sarju, mis on mõeldud näiteks lastele. „Beebidele ja väikelastele on meil pakkuda neli-viis väga head sarja, mille vastu vanemad samuti suurt huvi tunnevad,” rääkis Kruus. Otse loomulikult võivad lastega sama kreemi kasutada isad ja emad. Apteegist kosmeetika ostmine muutub järjest popu­ laarsemaks. Ja põhjus on lihtne: valikut laiendatakse ja uuendatakse pidevalt ning nõustamine on oskuslik. „Kindlasti on ka poodides sobivaid tooteid, kuid paken­ dile märgitud koostis ei ole tihti kliendile arusaadav. Apteegis saame koos kliendiga vaadata, millest kreem 28

koosneb, milleks see on ette nähtud ja kas see ka klien­ dile sobib,” rääkis Kruus. Suusatajad, tähelepanu! Eriliselt hoolikad kreemitajad peavad olema suusata­ jad, kelgutajad ja muude talverõõmude nautijad. Kes ikkagi suuskadel paarküm­ mend kilomeetrit pika matka Enne õue minekut peaks talvel kreeette võtab, peaks end rasvase mitama nii nägu, kreemiga, isegi salviga sisse huuli kui ka käsi. määrima. Näo kõrval ei tohi unustada huuli ja käsi. Samas ei tee ükski kreem imet, kui ülejäänud naha­ hooldusmoodused unarusse jäävad. „Peale kreemi on vaja naha eest seespidiselt hoolt kanda: juua vähemalt kahek­ sa klaasi vett või taimeteed päevas ning vajadusel võtta vitamiine ja toidulisandeid, näiteks oomega-kalaõlisid, B-vitamiine, E-vitamiini, viimased on tähtsad terve naha säilitamiseks. Samuti on äärmiselt tähtis süüa köögi- ja puuvilju, mida eestlased küll järjest rohkem, kuid siiski veel vähe tarvitavad,” rääkis Kruus. Kindlasti tasub meeles pidada, et talvel ei tohiks väga kuuma veega pesta, see vaid kuivatab nahka. „Kui väljas on väga külm, armastavad inimesed kuuma duši all käia. Tegelikult on leige vesi märksa parem,” lausus Kruus. Proviisorit rõõmustab see, et inimeste teadlikkus naha hooldamisest järjest kasvab. „Inime­ sed on väga erinevad: on neid, kes on kõik sarjad läbi katsetanud, kuid kui neile ei meeldi või ei sobi, leiame koostöös uue, samas on piisavalt palju bränditruusid, kes kasutavad ühe tootja tooteid. Mõistagi tuleks alati veenduda, et hinnaklass sobib,” lisas ta. Seega, kuna külmad ja tuulised ilmad on kätte jõud­ nud, on aeg üle vaadata, mida saab oma naha heaks teha. Ja siis nii ka talitada.

Naerata :) talv 2013


apteegikosmeetik a

Apteeker soovitab

Töpferi Babycare’i kreem

Orgaaniline lastele mõeldud kreem, aga sobib väga hästi täiskasvanutelegi. Ei ole lõhnatu, kuid väga meeldiva lõhnaga. Sisaldab saialille, oliiviõli ja jojobat. Hind 8,40 €.

Weleda Baby lastekreem

Sobib külma ja tuule korral. Veevaba. Määrida beebile ja lapsele enne õue minekut. Sisaldab õrnalt rahustava toimega saialille, mesilasvaha ja magusmandliõli. Hind 7,40 €.

Weleda huulerasv

Säilitab loomulikku niis­ kust. Rasvane ja tugev palsam. Sobib väga hästi tuule, niiskuse ja päike­ sekiirguse vastu. Ilma sünteetiliste UV-filtriteta, ei sisalda sünteetilisi värv-, lõhna- ja säilitusai­ neid. Hind 8,65 €.

NOVExperti niisutav igapäevakreem Toitev ja taastav kreem. Värvi ja lõhnaaineteta. Sisaldab vedelik­ ku, seega tuleb sel lasta enne õue minekut imendu­ da. Hind 20 €.

Eucerini kuiva naha kreem

Orto pehmendav kaitsekreem Kuivale ja karedale nahale. Kaitseb pakase ja päikese eest. Sisaldab meevaha. Väga soodne hind. Hind 1,60 €.

Sobib kasutada atoopilise naha korral ning karedate küünarnukkide ja lõhene­ nud naha parandamiseks. Uureasisaldusega, mõel­ dud kuivale nahale. Hind 16,80 €.

A. Kriimusalv

Fotod: sxc.hu ja tootjad

Marrastuste ja nahalõhede kreem, aga sobib suure­ päraselt ka huuleniisutajaks. Neutraalse lõhnaga. Eriti hea kasutada enne suusata­ ma või kelgutama minekut. Hind 3,50 €.

Essex

Lõhna ja värvaineteta, veevaba. Rasvane ja paks salv. Hea ka lastele. Ei imendu väga hästi, kuid sportimiseks sobib suurepäraselt. Soodsam hinnaklass. Hind 7,95 €.

Avène külmakreem

Väga kuivale ja tundlikule nahale. Kanda näole ja ka kehale hommikul ja õhtul. Sobib ekseemi korral. Val­ mistatud termaalvee põhjal. Sisaldab mesilasvaha. Hind 15,20 €.

Naerata :) talv 2013

29


Minu jaoks muutus apteek iluteegiks viis aastat tagasi Eesti üks tunnustatumaid jumestajaid, ajakirja Anne & Stiil ilutoimetaja Reet Härmat tõdeb, et on tõeline apteegi­ kosmeetika fänn. Õnneks jõuab järjest rohkem ta lemmikbrände ka Eesti turule. eet, millal sa avastasid, et apteek ei ole üksnes koht, kust osta ravimeid, vaid sealt leiab ka väga laia valiku ilutooteid? Apteek muutus minu jaoks „iluteegiks” vähemalt viis aastat tagasi. Tegelikult olin apteegikosmeetika fänn veelgi varem, sest välisreisidel armastasin alati just apteeki­ des ko­lada. Rõõmustasin väga, kui Eesti apteekidesse hakkas järjest rohkem ilmu­ ma minu lemmikbrände ja tooteid, mida varem olin pidanud välismaal taga ajama.

Kui kõrgelt sa hindad meie apteekide ilutoodete valikut? Meie apteekides müüdav ilutoodete valik on lai. Eriti tähtis on aga rõhutada, et ei pakuta vaid kõrge hinnaklassiga tooteid, vastupidi, kvali­teetseid tooteid on võimalik osta ka soodsalt. Apteekides leidub tooteid eri vanuses ja eri nahatüü­ biga inimestele. Tean, et rahva hulgas on populaarsed odavad Vene kosmeetikasar­ jad, kindlasti on neid turvaline soetada just apteegist.

Reet Härmatile meeldib välismaal apteekides kolada, sealt leiab alati uusi ja põnevaid kosmeetikatooteid.

Kui palju sa praegu teiste riikide ap­teekides selle pilguga ringi vaatad, mida just ilutoodete riiulil pakutakse? Minu arvates näevadki välismaa aptee­ 30

gid välja juba kui kosmeetikapoed. Sealt leiab alati väga hea valiku päikese- ja na­ hahooldustooteid. Toidulisandid on üks kaubaartikkel, mille riiuli juures kindlasti kauem uudistan, samuti tunnen huvi loo­ dustoodete vastu. Tavaliselt on riigis oma n-ö ravimtaim või oma bränd, näiteks Kreekas oliiviõliga, Türgis roosiveega ja Egiptuses aaloega tooted. Mis on need tooted, mida on igal juhul mõttekam just apteegist osta ja miks? Arvan, et apteegist on paslik osta

Naerata :) talv 2013

Fotod: Kalle Veesaar / Medemis ja tootjad

Mis on sinu arvates apteegikosmeetika eelis poodides müüdava ees? Eeliseks pean kas või seda, et väheneb võimalus eksida toote valikuga – apteeker aitab välja valida just kliendile vajaliku toote. Kindlasti on ka allergia tekkimise oht viidud apteegitoodete valikus miini­ mumini.


kasulik tead a Reet Härmati lemmikud apteegist Minu lemmiksari apteegis on kindlasti Bioderma. Selle avastasin umbes seitse aastat tagasi välismaa ajakirjade ilurubriike sirvides. Bioderma H2O meigieemaldus­ vedelik on vaieldamatu lemmik kõikidel supermodellidel ja tippmeikaritel, näiteks Pat McGrathil. Varem tüütasin pidevalt oma reisile minevaid sõpru tellimustega just selle firma sarjast, aga nüüd on see meil õnneks apteekides olemas.

Väga head on Lysi oomega­õlikapslid. Islandi reisilt ostsin kaasa ka haikõhre õli kapsleid, mis mõjusid nahale väga hästi.

Üsna kallis, kuid superhea on Phyto juuksevitamiin.

tooteid siis, kui on mõni nahaprobleem või arst on teinud ettekirjutuse. Kindlasti on apteegis hea valik tundliku ja allergi­ lise naha hoolduseks. Pakutakse paljusid lõhna- ja parfüümivabu tooteid, seejuures sajaprotsendiliselt kontrollitud koostisai­ netega. Lisaks kreemid, mis sobivad ka beebidele ja mürsikueas lastele. Kuidas sulle tundub, kui teadlikult Eesti naised ja mehed kosmeetikat ostavad? Kas see trend on ajas muutunud? Usun, et Eesti naised ja mehed on vägagi teadlikud. Põhjuseks on arvatavas­ ti info olemasolu internetis ning tervise- ja iluajakirjade artiklid, milles tutvustatak­ se apteegibrände. Inimesed on järjest rohkem harjunud ennetama tervise- ja iluprobleeme õige nahahoolduse ja kos­ meetikaga. Apteek peakski olema koht, kuhu ei minda mitte ainult siis, kui mõni haigus või probleem kimbutab, vaid ka igapäeva­ se tervisliku toote järele nagu hästivarus­ tatud kosmeetikapoodi.

100 mg/ml

Ohutu* - ei imendu seedetraktist Banaanimaitseline

ka

su tad

a

m u gav

Näidustus: kõhugaasidega seotud seedetrakti vaevuste sümptomaatiline ravi. Annustamine imikutele: 10 tilka igal toidukorral. Võib panna pudelitoidu sisse või anda lusikaga enne imetamist. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege palun tähelepanelikult pakendis olevat teabelehte. Kaebuste püsimisel või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Täiendav teave: Berlin-Chemie Menarini Eesti OÜ, Paldiski mnt 27/29, Tallinn.

Simetikoon

*Mehra IV et al. US Pharmacist 1993; 18(2): 40-58 and 101.

Beebide gaasivalusid leevendab Espumisan


32

Naerata :) talv 2013


kaanetäh t

TUULI ROOSMA

vissarionlaste sõnul tulenevad kõik haigused suhteprobleemidest Armastatud saatejuht tõdeb, et Siberis veedetud kuud panid ta nii mõnegi elulise teema üle sügavamalt järele mõtlema. Tekst: Kristi Kirsberg Fotod: Raigo Pajula

Tuuli Roosma läks õppima õe eriala, sest seda ametit läheb vaja iga maailmakorra ajal, vaeste ja rikaste seas.

Tuuli, alustasid tänavu õe eriala õpinguid Tallinna tervishoiu kõrgkoolis. Miks sul selline mõte tekkis? Veetsime aasta Siberis kummalise rahva keskel, kes pani meid mõtlema paljule, millele tavaelus ei mõtleks. Seal maailma lõpus ja maailmalõpus mängisin mitmesuguseid mõttemänge. Üks neist oli see, millist ametimeest on alati maailmas vaja. Kõike järgemööda kõrvale heites kui mingites tingimustes kasutuid jäi sõelale lõpuks ainult üks – inimene, kes teab mi­ dagi teise inimese sisemusest. Teda läheb vaja iga maailmakorra või valitsuse ajal, vaeste ja rikaste hulgas, demokraatias ja diktatuuris, enne ja pärast tuumasõda. Ma usun kogukondlikku eluviisi ja kõiges ise hakkama saamisse. Teadmisi inimkeha toimimisest läheb igaühel vaja, et olla terve ja aidata lähedasi. Praegusel ajal on kaks moodsat teemat tervis ja toi­ tumine. Neist rääkides on igaüks ekspert Naerata :) talv 2013

– toitumisspetsialist ja arst. Infot on liiga palju ja inimesed on selle vahel kaduma läinud. Ükskõik, kas uskuda ravimeid või ravitsejaid, aga ma tahan teada, kuidas toimib inimese sisemine keemia. Kas olid meditsiinis enda koolitamisele ka varem mõelnud? Ei olnud. Mitte kunagi. Esimest korda mõtlesin sellele siis, kui salvestasime Tal­ linna tervishoiu kõrgkoolis „Ühikarotte”. Siberis sain tärganud huvile kinnitust. Muidugi võib anatoomiat ja füsioloogiat õppida ka iseseisvalt. Ent mulle meeldib kooli suur praktiline baas. Kõigele saab käe külge panna. Õppeklassis on inimeste mulaažid. Ka mudelhaigused ja -sünd­ mused, näiteks sünnitus nukuga, kellele saab patoloogia peale programmeerida. Kui koolis on nukkudele süstid tehtud ja kanüülid pandud, käiakse praktikal ja kohtutakse patsientidega. Seda ametit 33


k aanetäht Tuuli Roosma Sündinud 26. mail 1975. aastal. Perekond: elukaaslane Arbo Tammiksaar. Peres kasvab kaks last, jaanuaris viieaastaseks saavad kaksi­ kud Andres ja Kristjan. 1997. aastal lõpetas Tallinna tehnikaülikooli kõrgema majanduskooli, tänavu alustas õe eriala õpinguid Tallinna tervishoiu kõrgkoolis. Saatejuht ja produtsent: juhtinud saateid „Vaaderpass”, „... ja jumal lõi naise”, „Mamma mia”, „Öö valitutega”, „Nõrgim lüli”, „Saladused” ja „Meie aasta Siberis”; toimetanud ja produtseerinud saateid „Kuldvillak”, „Paras paar”, „Tere õhtust!”, „Kahevõit­ lus”, „Magnet”, „Õige valik”, „Pereelu”, „Koosolek”, „Eesti muusika karikas” jt. 2007. aastal asutas produktsioonifirma Reede, kes on loonud saated „Saladused” (Kanal 2), „Tere õhtust!” (Kanal 2), „Üks teist” (Kanal 11), „Pereelu” (ETV), „Ühika­ rotid” (Kanal 2), „Suletud uste taga” (TV3) ja „Meie aasta Siberis” (Kanal 2). Mullu kolis perega Siberisse, millest valmisid sari „Meie elu Siberis” ja samanimeline raamat.

Naudib kiikumist ja lohe lennutamist Tuuli Roosma sõnul muu­ tusid Siberis ka tema pere toitumisharjumused. „Meist said taimetoitlased ja see sobis suurepäraselt,” sõnab ta ning lisab, et Eestisse naasnuna nad siiski päris taimetoitlasteks ei jäänud. Toitumise kõrval on hea tervise teine alustala liikumi­ ne. Sportimisest Tuuli suurt ei hooli, küll aga naudib ta kõike, millega kaasneb füüsiline aktiivsus värskes õhus. Näiteks armastab ta matkata, orienteeruda, ui­ sutada, ratsutada, põllutööd teha, purjetada, tantsida, jalgratta ja tõukerattaga sõita, kiikuda, ronida puude ja tornide ja mägede otsa, hüpata heinapallidel ning lennutada tuulelohet.

34

juba enda ning oma lähedaste peal ei õpi. Loodetavasti mitte. Mis on sinu jaoks kooli tagasi minemise juures kõige keerulisem? Õppimiseks piisava aja leidmine. Õppida on alati kerge, kui sellele pü­ henduda, aga nüüd on töö, pere, muud kohustused. Elu tuleb vahele. Aga kõige kergem? Mõnes mõttes isegi sama – elu on sealmaal, kus ta on. Väärtustan aega enam. Kuna aega on palju vähem, läheb õppimine kiiremini. Tuleb lihtsalt määratud aja sees asi selgeks teha, mitte niisama molutada. Kõige tähtsam on loo­ giline mõtlemine ja oskus eristada olulist väga kiiresti ebaolulisest. Muidugi on ka eelteadmisi rohkem kogunenud. Kas sul on juba ka mõtteid, kuidas koolist saadavaid teadmisi kasutada? Ma ei plaani nende teadmistega raha teenida, küll aga rakendada vabatahtli­ kus töös. Õpin selleks, et elada kunagi kogukondlikku elu, teha end vajalikuks mis tahes maailmas. Aga eelkõige oma projekti jaoks, milleks on elu teise poole kogukond. Nimelt proovin leida vastust küsimusele, kuidas saada hakkama vananevas maailmas, kus tööealine põlv­ kond ei suuda toita pensioniealiste põlv­ konda. Kuidas luua üksikutele eakatele isemajandav kogukond ning pikendada tervena ja väärtuslikuna elatud aastaid. Kaks valdkonda, kus ei jääda iial elust maha ja ollakse pidevalt ühiskon­ nas toimuvaga kursis, on haridus ning tervishoid. Kõige lähemal elule on arst ja õpetaja. Neil on igapäevaselt ees terve ühiskonna mudel. Detsembris jõudis lettidele raamat sinu pere elust ja tegemistest Siberis. Kui palju see erineb telesarjast? Raamat on midagi hoopis muud. Sari oli kiire ja meelelahutuslik ülejooksmine kõigist teemadest. Aga vissarionlaste elukorralduses on nii palju põnevat, mida ekraanile tuua ei jõudnud. Raa­ matus kirjutamegi eelkõige sellest, mis veel kajastamata. Inimestest. Elukorral­ dusest. Heast ja halvast. Kaadritagusest Naerata :) talv 2013

elust. Emotsioonidest. Mõtetest. Aga laiendame ka juba kajastatud teemasid, avame tausta. Kirjutasime seda raamatut Arboga (elukaaslane Arbo Tammiksaar – toim) vaheldumisi ja saime ühtäkki juhtunu­ le vaadata läbi teise inimese silmade. Meie endi jaoks oli kirjutamise aeg väga huvitav. Mõistame nüüd hästi neid paarikesi, kes kirjutavadki raamatuid koos. Teineteise peegeldamine ja täien­ damine on äärmiselt nauditav kogemus. Meile hakkas see protsess väga meeldima ning läbi kirjutades tekkis jälle tohutu huvi vissarionlastest veel rohkem teada saada. Tekkis lausa tunne, et sõidaks veel kohale ning kirjutaks sealses keskkonnas kas või põneviku, nad lihtsalt pakuvad oma saatuste ja elukorraldusega tohutut inspiratsiooni. Kas see, et raamat ilmub alles enam kui pool aastat pärast teie tagasitulekut, oli teadlik valik? Ajaline distants kujunes väga täht­ saks. Pidasin kohapeal ka päevikut, tegin lakoonilisi ülestähendusi sündmustest. Kui hakkasime raamatu jaoks neid juh­ tumisi kõrvutama ettekuulutuste, tegelike sündmuste ning oma tolle hetke mõtete­ ga, leidis kõik ühtäkki täiesti maagilise lahenduse. Varem segipaisatuna seisnud pusletükid asetusid paigale ning leidsime ka puuduoleva tüki. Saime muuhulgas teada, et kõik haigused saavad alguse suhteprobleemidest. Me ei oleks asju märganud, kui oleksime kirjutanud seal olles või vahetult pärast saabumist. Kui te Siberisse sõitu plaanisite, mis oli sinu suurim hirm? Mida sellest hirmust seal arvasid? Kartsin sääski. Ning olimegi alguses nagu turistid, keda seal kaugel maal kirjeldatakse nii: turiste saadab tohutu sääsepilv ja nad vehivad kätega. Ei aita Diffusil, ei aita Off. Tuleb lihtsalt õppida koos sääskedega elama. Kui palju ravimeid sa Siberisse kaasa võtsid? Või ravimtaimi? Lastele võtsime rauasiirupit, sest ees ootas täiesti taimetoiduline aasta. Apteegi poolelt lootsime kohalikele ravimtaimedele


ja see lootus õigustas end. On tegelikult kolm ravimit, millega saab kõik tõved selja­ tada: värske kapsas, savi ja naistepunaõli. Kas tervisega tekkis kaugel maal ka murekohti, mida ehk Tallinna kesklinnas poleks tekkinud? See on kahe otsaga asi. Meie sealoleku ajal kukkus üks mees tellingutelt pea ees alla ja sai koljusse mõra. Nii et ka seal juhtub. Ning kui juhtub, saab armsast looduse rüpest ühe hetkega õõvastavalt kauge kolgas. Teine tuli aga sinna viimase astme vähiga ja loobus kõigist ravimitest. Tema ravimid on Vissarion, usk ja Siberi loodus. Kümme aastat on juba elanud ilma ühegi kaebuseta, neist viimased üheksa ja pool peaks ta olema surnud. Aga ei ole. On väga vitaalne ja rõõmus, kuskilt isegi ei valuta. Kuidas kohalikud tervise eest hoolitsesid? Kas sellest üldse räägiti? Vissarionlased usuvad, et kõik haigused tulevad suhteprobleemidest. Nii et nad tegelevadki kogu aeg suhte­ probleemidega ehk haiguste põhjuste kõrvaldamisega. Kui sääsk torkab, on diagnoos selge – tuli ravima, sulle sinu vigu kätte näitama. Kui valutab parem jalg – suhteprobleemid mehega. Kui

Tallinna tervishoiu kõrgkoolis hindab Tuuli Roosma kõrgelt praktilist baasi.

lööd haamriga vasaku näpu pihta – suhte­ probleemid naisega. Mitte miski ei juhtu juhuslikult, kõigel on põhjus, kõigel on tä­ hendus, kõigel on tagajärg. Peamine arst meie silmis oli muidugi sealne eluviis: usk ja lihtne elu, füüsiline töö ja puhas toit.

Oled öelnud, et Siberist tagasi tulla oli hullem, kui sinna minna. Mida sa selle all täpsemalt silmas pidasid? Arvan, et ajas tagasi rännata on lihtsam. Meis on rakutasandil oskus toitu kasvatada ja lihtsat elu elada. Sest see on loomulik. Aga tagasi tsivilisatsiooni tulla on kummaline, see vajab rohkem harjumist. Sest see, mis siin toimub, on mõistmiseks lihtsalt liiga jabur. Inimesed teevad tööd, et osta moodsaid riideid, et panna need tööl selga. On vaja olla sek­ sikas ja teenida rohkem, kui vaja läheb. Kulutatakse energiat staatuse loomisele, et meeldida neile, kes meile ei meeldi. Lakitakse küüsi, värvitakse ravimit, juukseid, tarvitatakse alkoholi. Mõis­ tusevastane ju?

„kolm millega kõik tõved seljatada: kapsas, savi ja naistepunaõli.” Naerata :) talv 2013

Kui sa peaksid inimestele andma kolm soovitust, kuidas terve ja rõõmus olla, siis mis need oleksid? Usk, lootus ja armastus. 35


REKLAAMTEKST

Ära tee silmale liiga ehk vali tilku hoolikalt

Maailmas suureneb pidevalt nii prillikandjate kui ka nende hulk, kes veedavad suurema osa ajast teleri või arvuti ees. Viimastel väheneb valgustuse vajadus, sest see ju häirib ekraanil olevat pilti. Saab öelda, et nägemise halvenemine on võtnud lausa pandeemia mõõtmed. Iga inimest paneb muretsema, kui ta tunneb südame piirkonnas torkivat valu, palavik tõuseb või pea lõhub. Kuid kui silmadega tekib probleeme, mille tagajärjel nägemine halveneb, ei pöörata sellele tihti suurt tähelepanu. Haaratakse hoopis esimesed kättejuhtuvad silmatilgad, isegi teadmata, kuidas üht või teist tüüpi tilgad silmadele pikemas perspektiivis mõjuvad. Ebamugavustunne silmades (liivatera tunne, väsimine, punetus, suurenenud pisaravool, kipitus, põletus, valu) pole muud kui silmapinna põletiku sümptom. Aastal 2007 tehti kindlaks, et põletikuprotsess algab kuiva silma sündroomi ajal, sest pisarates on vähenenud vee kogus ja soolasisaldus suurenenud (tekkinud on hüperosmolaarsus). Sel juhul on silma pinnal toimuvad protsessid väga sarnased nendega, mis tekivad siis, kui põetakse artriiti, kopsupõletikku või astmat. Sellele vaatamata on inimeste suhtumine neisse haigustesse ja silmapõletikku väga erinev. Nii põletiku kui ka kuiva silma sündroomi korral esinevad samad sümptomid: punetus, turse, valu, põletustunne ja funktsionaalsuse kadu/nõrkus.

Elustiil ärritab Kliinilistes uuringutes on selgunud, et kuiva silma sündroomiga inimestel, kes kaebavad silmade väsimust, on nägemine halvenenud 1,3 dioptrit ning nende nägemisteravus on langenud kuni 40 protsenti. Põletik on stereotüüpne organismi

36

kaitsemehhanism, mis muutub kaua kestes ohtlikuks. Kui ärritav faktor püsib (näiteks kuiva silma sündroomi korral), avaldub põletikuline vastus pidevalt. Seetõttu tuleb kaitsva rolli kaotanud protsess peatada. Kui kuiva silma sündroomi piisavalt ei pärsita, muutub see krooniliseks ja pöördumatuks. Silmas põletiku sümptomeid tajudes arvatakse sageli, et neid saab leevendada vett ja soolalahuseid sisaldavate silmatilkadega, kuid neis on ka silma pinda kahjustavaid konserveeritud säilitusaineid. Kui soovida vabaneda ebameeldivast tundest silmades, ei tohiks pärssida sümptomeid, vaid ravida põhjuseid. Suurim ärritaja on elustiil! Seega tuleks loobuda arvutist, telerist, kliimaseadmest ja keskküttest, ookeanitäiest

ravimitest, alkoholist, nikotiinist, kontaktläätsedest – ja ebamugava tunde silmades võib unustada. Kui seda aga teha ei saa või ei taheta, tuleks valida silma pinda kaitsev osmoprotektsioon, mis on inimese organismile omane ja seega kergesti imenduv. Osmoprotektorid on orgaanilised osakesed, mis rakku sattudes ei võta osa raku talitlusest, kuid „meelitavad” sinna rohkem vett, seega rakk jääb puutumata ja terveks isegi suureneva soolasisalduse tingimustes. Osmoprotektorite kuhjumine Naerata :) talv 2013

rakkudesse on spetsiifiline kaitsereaktsioon, mis võimaldab rakkudel tagada eluliselt vajaliku koguse vett ja jääda ellu.

Kaitse sündroomi vastu Võib öelda, et ainult tänu osmoprotektoritele on inimesed järgmisel päeval pärast intensiivset füüsilist koormust või suure koguse alkoholi tarvitamist elus. Higistamise või alkoholi joomise tagajärg on sama kui kuiva silma sündroomi korral: keha kaotab vett ja rakud peavad jääma ellu suure soolasisalduse tingimustes. Südame-, maksa-, neerude ja ajurakud akumuleerivad osmoprotektoreid, ei kaota seetõttu vett ja rakukeskkonna veepuudus annab märku janutundena. Niikaua kui täiendada kadunud veekogust joomisega, jäävad elutähtsate organite rakud tänu osmoprotektoritele ellu. Osmoprotektoreid toodetakse ka silmades, kuid pideva veekao tingimustes ei ole nad enam võimelised silmapinna rakke piisavalt kaitsma. Seetõttu on orgaaniliste osakeste silmadesse tilgutamine kõige loomulikum ja organismi jaoks eelistatuim viis kaitsta end kuiva silma sündroomi vastu. Kui kasutada osmoprotektoritega silmatilku, teavad rakud, mida nendega peale hakata, sest nende jaoks on see loomulik ja parim elu säilitamise protsess. Osmoprotektorite varusid pidevalt täiendades saab vähendada suurenenud soolasisalduse tõttu tekkinud põletikku ja ebameeldivad sümptomid kaovad järk-järgult iseenesest. Tänapäeval on leidnud kinnitust asjaolu, et osmoprotekteeriva toimega orgaanilised osakesed on erinevad ja toimivad erinevalt. Silmapinna põletikuvastast toimet on leitud osmoprotektoril L-karnitiinil (levokarnitiin) ja erütritoolil. L-karnitiinil on ka raku regeneratsiooni stimuleeriv ja elulemust pikendav toime.


5 küsimus t

NAER ON PARIM RAVI Näitleja Tarvo Krall soovitab Eesti meestel elada väljapoole, vaadata üle oma toidulaud ja liikuda – kas või koos abikaasaga kinno ja teatrisse. Tarvo, mille uue ja huvitavaga te praegu tegelete? Komöödiateatris esieten­ dus värskelt Derek Benfieldi komöödia „Ho(s)tell”, mille lavastas Anne Paluver. Koos minuga mängivad seal Henrik Normann, Eva Püssa, Väino Laes ja Terje Pennie. Käime selle etendusega kultuurimaja­ des ja seni võib julgelt väita, et tegemist on väga naljaka tükiga. Kohati jääb lausa mulje, et me ei mängi mitte eestlastele, vaid lõunamaalastele, sest sellist kaasa­ elamist ja nakkavat naeru pole meie teat­ rites ammu kuulnud. Arvan, et naermine on parim ravi, mis aitab pimedat aega üle elada! Missugused on teie pere jõulupühade traditsioonid? Jõulude tähistamine koos kingikoti avamisega käib meil abikaasa suguvõsas ringiratast ehk siis üle kahe aasta korraldame meie. Iga aastaga muutub jõulumenüü koos üldiste arusaamadega tervislikumast toitumisest, näiteks kalaroogade osa­ kaal on tuntavalt suurenenud. Kuid ka nn vana kooli jõulumaitsed – verivorst, sült, piparkoogid – on kindlasti esinda­ tud. Jõululõhn peab majas olema. Mõne aasta eest võtsite kaalus alla, kui palju muutus pärast seda teie toidulaud? Eks pigem muutus arusaami­ ne toitumisest ja nn tehnilisest poolest – milliseid toitaineid koos süüa, millal juua. Olen selgeks teinud, et kogu energia, mille sisse söön, pean ka välja elama. Ma ei ole endale midagi keelanud, luban mõnikord ka viie juustu pitsat. Mui­ dugi mitte arutult ja palju. Olen avasta­ nud, et tervislikult toitudes olen hakanud magusat tahtma, aga ka siin peab piiri pidama. Fotod: Tiina Kõrtsini / Õhtuleht ja arhiiv

Kui palju te liigute, mis on teie meelistegevus? Mulle meeldib kepikõnd – sügisest kuni lumevallideni püüan igal argipäeva hommikul teha umbes kaheksakilomeetrise ringi. Kepikõnnini jõudsin puht eestlas­ liku mõttelaadi tõttu, otsustasin nimelt kahe kuu jõusaali kuu­ maksu asemel osta korralikud jalavarjud, mis ei karda vett ning on mugavad kanda. Aga praegu mõtlen, et peaks ikka naabruses asuvas klubis kolmneli lumist kuud veetma, et mitte liiga laisaks minna. Mis oleksid kolm soovitust Eesti meestele, et kaua ja tervena oma lähedasi rõõmustada? Elage väljapoole, avatumalt! Iga mees peab oma võimete ja soovide piiri leidma ja hea on, kui see juhtub enne esimest suuremat tervisehäda. Teada on, et surmahirm paneb inimese teisiti mõtlema. Et seda edasi lükata, alustage liikumisega, näiteks 30–40 mi­ nutit kõndimise või moodsamas keeles 10 000 sammuga päevas. Teiseks võiks üle vaadata oma toi­ dusedeli. Esialgu ei tasu ennast niivõrd piirata, kuivõrd toitumist mitmekesis­ tada. Aja jooksul selekteeruvad välja uued ja tervislikumad lemmikud. Ja kolmandaks – arendage ennast kultuur­ selt. Võtke abikaasa käevangu, jätke auto koju ja minge jala kontserdile, muuseumi või teatrisse. Ning pidage meeles, et naer on terviseks! Naerata :) talv 2013

Tarvo Krall teab, et energia, mille ta endale sisse sööb, peab ta ka välja elama.

Kepikõnd on mõnus ja tasku­ kohane harrastus.

Võimalikult tume šokolaad koos kuivatatud ploo­ midega on hea vahepala. Tükk, kaks, harva kolm on piisav magusa­ isu peletamiseks.

37


MAITSEV pühaderoog saab olla ka kehale hea

K

äes on detsember, jõulukuu – tähistamise ja pidutsemise kuu. Õhtud on pimedad ja linn kaunistatud tuledega. Kõikjalt kajab vastu ilu ja pidulikkus. Tegelikult hakkab trall vaikselt pihta juba novembris. Enne kui saab perega rahulikku pühadeaega veetma hakata, tuleb sõpradega kohtuda, firma jõulupeol käia, astuda läbi mõne koostööpartneri ürituselt või laste jõulupidudelt lasteaiaskoolis. Meie peres satub sellesse kuusse ka sünnipäev ning kui siis tuleb väisata mõnda ametlikumat pidu, kuhu lihtsalt on viisakas minna, ongi kalender seltskondlikke kokkusaamisi sama tihedalt täis pikitud kui Raekoja platsi jõulupuu sä­ tendavaid tulesid. Umbes poole detsembri pealt tekib mul alati tunne, et kõht hakkab vaikselt armu paluma. Mulle meeldib oma lä­ hedasi toiduga hellitada, aga seda saab teha silma ja kõhtu rõõmustavate roogadega, mis ei ole kehale kurnavad ning milles on külluslikult just talvel hädavajalikke toitaineid. Minu seekordsed retseptid on pidulikud, külluslikud, ilu­ sad ja kehale head.

Kalamarja ja vutimuna salat 4 sööjale • 8 vutimuna • 6 suurt peotäit värsket salatit (tammelehe-, lambasalatit, lollo rosso’t, beebispinatit) • värsket tilli

• 1 suur küps avokaado • 150 ml maitsestamata jogurtit

• 1–2 spl oliiviõli • soola-pipart • 100–150 g punast kalamarja

See pidulik salat on tavaliste jõulutoitudega võrreldes päris kerge. Serveerimiseks oleks hea kasutada pigem laiemat vaagnat, sest õrnad lehed võivad raske jogurtikastme all kokku vajuda.

Margit Härma MaMO PERENAINE

38

Keeda vutimunad ja jäta jahtuma (seda võid peopäeval aja säästmiseks teha ka eelmisel päeval). Pese salat, nõruta, rebi tükkideks ja jaota salatikaussi. Rebi till väikes­ teks oksadeks, lisa salatile ning jäta veidi kaunistuseks. Lõika avokaado pooleks, eemalda kivi, lõika kuubikuteks ja maitsesta soolaga. Lisa salatile. Sega jogurtist, õlist, soolast ja piprast salatikaste. Kui see on saanud õige vedeluse ja maitse, tõsta ettevaatlikult juurde kalamari. Sega nii vähe kui võimalik, sest muidu läheb mari katki ja kaste muutub liiga vedelaks. Vahetult enne lauale kandmist tõsta kaste ühtlaselt salatile, mõne üksiku imeõrna liigutusega võid seda ka veidi laiali ajada, kuigi kogu salat ei pea olema kastmega kaetud. Kaunista salat kooritud ja pooleks lõigatud vutimunade, mõne kala­ marjatera ja tillioksaga. Naerata :) talv 2013


tervislik toitumin e

Lõhetimbaalid koos kartuliröstiga 4 sööjale

See roog on aastaid olnud minu pere ja sõprade jõulutellimuses. Timbaali särtsakad maitsed ja pähklise mekiga krõbe rösti meeldivad kõigile. Lõhetimbaalid • 1 avokaado • veidi sidrunimahla • 200 g väherasvast toorjuustu • 0,5 sidruni koor • 0,5–1 tl mädarõigast (soovi korral) • 8 laia viilu külmsuitsu- või graavilõhe fileed

• soola-pipart • mahedamaitselist õli (viinamarjaseemnevõi rapsiõli)

Kartulirösti • 600 g (4–6 tk) jahusemaid kartuleid • 150 g pastinaaki • 150 g juursellerit • 1 sibul • tüümiani • 1 sl sulavõid • soola-pipart

Kui ma plaanin kartuliröstit pakkuda külalistele, valmistan selle kahes eta­ pis. Hoolika eeltöö korral on külaliste saabumise ajal lihtne ja kiire sooja krõbedat kartuliröstit serveerida. Esimene etapp. Puhasta ja koori juurviljad. Riivi juurseller ja pastinaak jämeda riiviga. Riivi ka kartul jämeda

riiviga ja pigista hoolikalt kogu eral­ duv vedelik välja. Tee seda just selles järjekorras, sest kartul hakkab mingi aja pärast inetult tumedaks tõmbuma. Haki sibul ja tüümian päris peeneks ja lisa riivitud juurviljadele. Sulata või, lisa sellele soola ja pipart ning sega kõik komponendid kokku. Prae pannil napi või sees õhukesed ümmargused paraja suurusega röstid mõlemalt poolt kuldseks. Praadimise ajal vajuta neid praelabidaga, et kartulist võimalikult palju tärklist eralduks, sest see seob komponendid kokku. Pane röstid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja kata teise küpsetuspaberiga, et need ei kuivaks. Laota peale puhas köögirätik. Teine etapp. Kuumuta ahi 220 kraa­dini, eemalda pealmine küp­ setuspaber ja küpseta 10–15 minutit, kuni röstid on küpsed. Serveeri kohe soojal taldrikul koos timbaalidega.

Fotod: Laura Kallasvee ja erakogu

Koori ja tükelda avokaado ning maitsesta pruuniks värvumise ta­ kistamiseks kohe sidrunimahla ja soola-pipraga. Sega toorjuust hakitud sidrunikoorega ning lisa soovi korral mädarõigas. Selle roa tegemiseks on tarvis nelja

väikest vormi, mis mahutavad kuni 100 ml. Määri vormid hoolikalt õliga kokku ja aseta igasse vormi risti kaks fileed, servad üle ääre. Täida vormid avokaado ja juustutäidisega ning keera filee otsad üksteise peale. Lase külm­ kapis 4–24 tundi seista.

Naerata :) talv 2013

39


Lõhe Vene moodi 6–8 sööjale • 3–4 hapukurki • 1 keskmine lõhe- või forellifilee • tilli • 300 g 30% hapukoort • soola-pipart

Kui soovid, et valmis roog eriti vii­ mistletud välja näeks, pane hapukoor eelmisel õhtul kahekordse marli peale nõrguma. Hapukoor muutub siis tihke­ maks ja püsib küpsetamise ajal paremini paigal. Eelsoojenda ahi 220–240 kraadini. Tükelda hapukurk. Maitsesta kalafilee soola ja pipraga ning raputa peale ohtralt hakitud tilli. Kata väikesteks tükkideks hakitud hapukurgiga ja siis hapukoo­ rega. Hoia hapukoort viimase minutini enne ahju panemist külmas, ikka sel­ leks, et see vähem laiali valguks. Küpseta 20–30 minutit, olenevalt kalafilee paksusest. Näiteks poolekilone filee vajab vaid 17–18 minutit ja kilone 25 minutit. Serveeri keedukartuliga.

40

Naerata :) talv 2013

Õuna-pohla vürtsmoos • 500 g haput rohelist õuna („Antonovka”, „Granny Smith”) • 500 g magusat punast õuna

• korralik jupp värsket ingverit

• 1 spl toiduõli

• 4 kaneelirulli • 6–8 nelgitera • 10 pipratera • 250–350 g suhkrut • 1 klaas vett • 1 sidruni koor • 500 g (külmutatud) pohli

Pese, koori ja tükelda õunad ning koori ja tükelda ingver. Kuumuta ingverit madalal tem­ peratuuril paksu põhjaga potis õli sees, kuni ingver muutub kuuljaks, aga ära pruunista. Lisa kuivad maitseained ja kuumuta, kuni potist hak­ kab tõusma intensiivset vürtsilõhna, see võtab tavaliselt kolm-neli minutit. Lisa 250 grammi suhkrut, lase sel sulada ja veidi karamellistuda. Nüüd kalla juurde vesi ja sidrunikoor. Sega läbi ja lisa õunad. Kui õunad on peaaegu pehmed, on pohlade kord. Keeda veidi ja maitse. Õunte ma­ gususest lähtudes võib moos vajada lisasuhkrut või hoopis sidrunimahla. Keeda vaikselt, kuni moos on mõnusalt paks, ja pane kohe steriliseeritud purkidesse. Jõuluõhtul serveeri koos verivorstiga.

Fotod: erakogu ja morguefile.com

Vürtsine ja värske maitsega moos sobib imeliselt verivorstide juurde jõululauale, aga ka näiteks linnuprae kõrvale. Mõnusa sooja suupiste saab, kui pista ahju röstsaiaviilud valgehallitusjuustuga ja enne pakkumist lisada teelusikatäis vürtsmoosi. Ilusas purgis on see ka oodatud kingitus. Vürtsmoosi tasub valmis teha paar nädalat enne pidu, siis jõuavad maitsed laagerduda.


tervislik toitumin e

Laktoositalumatuse korral proovi keefirit Silja Kannike, Apotheka apteegi proviisor

esti inimesed arutlevad järjest enam, kas laktoositalumatuse korral on võimalik piimatooteid tarvitada. Kindlasti on, see on lausa vajalik, kuid sellisel juhul tuleb teha vali­ kuid. Laktoositalumatuse põhjuseks on inimorganismi võimetus toota piisavalt laktaasiks nimetatavat ensüümi, mis lõhustab piimasuhkrut ehk laktoosi. Eestis esineb laktoosi­ talumatust umbes 20–30 protsendil elanikkonnast, primaarne laktoosita­ lumatus on geneetiliselt päritav ning seda ei saa ravida. Haigusnähud on väga eriilmelised, alates kergest kõhuvalust kuni krampide ja kõhu­ lahtisuseni, esineb ka iiveldust. Laktoositalumatuse korral ei tohi piimatooteid mingil juhul toidulaualt ära jätta, kuna neis sisalduv kalt­ sium on organismile igapäevaselt

äärmiselt oluline. Kergemini talu­ tavad on hapendatud piimatooted, kus piimhappebakterid on laktoosi osaliselt lõhustanud.

Samuti leidub poeriiulitel lak­ toosivabu piimatooteid. Hea oleks tarvitada keefirit, hapupiima, jogur­ tit, juustu, mõõdukalt hapukoort, kohupiima, kodujuustu, sulatatud juustu, võid ja majoneesi. Seevas­ tu piima, kakaod piimaga, rõõska koort, piima­šokolaadi, piima- ja koo­ rejäätist, petti, piimakokteile ja ka küpsetamiseks mõeldud piimapulb­ riga pulbrisegusid tuleb kas vähem tarvitada või neist päris loobuda. Kui inimene ei talu absoluutselt piima ega hapupiimatooteid, on kaltsiumi­ varude täiendamiseks head pähklid ja seemned, oad, apelsinid, spargel­ kapsas ja sojatooted. Alati ei ole aga võimalik laktoosi vältida. Näiteks külas või väljas söömas käies tasuks käepärast hoida laktaasiensüümi sisaldavad tabletid või kapslid. Neid võetakse üks-kaks tükki enne laktoosi sisaldava toidu söömist, kuid annus sõltub ka toidu kogusest.


p raktilised vastused

C-vitamiini populaarsus on põhjendatud Mitmekesise toidulauaga inimestel puudub vajadus C-vitamiini lisamanustada. Küll aga oleks seda mõistlik teha kroonilistel suitsetajatel. Miks C-vitamiin on nii populaarne? C-vitamiin on kindlasti tuntuim vitamiin. Selle populaarsus on isegi pisut kultusliku mõõtmega, näiteks lähiajaloos oli perioode, kus seda ülistas mitu väga autoriteetset teadlast, eriti USA-s. C-vitamiini po­ pulaarsus on kahtlemata sisuline, sest sel on hulk kaalukaid biorolle ka inimorganismis.

Mihkel Zilmer meditsiinidoktor, meditsiinilise biokeemia professor

Kas C-vitamiini lisamanustamine on vajalik? Erinevalt mõnest loomast ei tooda inimorganism ise C-vitamiini. Pole ka vajadust, sest emake loodus eksponeerib seda vajalikes kogustes paljudes toiduks kasutatavates taimedes. Siiski saab C-vitamiinist kui tublist tegijast rääkida üksnes kahele tingimusele vastava taimse toidukraami korral. Esiteks, selle toidu­aine 100 grammis peaks si­ salduma C-vitamiini päevavajadusest vähemalt 15 protsenti, teiseks, see peab olema inimorganismile kättesaadav. Normaalsel sööjal tavaliselt puudub vajadus C-vitamiini lisamanustada. Tüüparusaam, et C-vitamiin lammutub ülikiiresti toidukraami säilitamise või toidu kuumutamise ajal, pole samuti päris õige. Teadusmõõtmistes on selgunud, et C-vitamiini hulk kindlasti vähe­ neb, aga mitmetes toiduainetes mitte nii suurel määral ja seda isegi mõnede termiliste toiduvalmistamisvõtete korral. Kas on siiski asjaolusid või olukordi, kus oleks mõistlik C-vitamiini juurdevõtmist kaaluda? Jah. Kroonilistel ahelsuitsetajatel oleks mõistlik seda teha. Nemad võiksid näiteks kasutada nädalas paar-kolm korda loodusallikast isoleeritud C-vitamiini (päevakogus 200 mg, 100 mg hommikul ja 100 mg õhtul). Sageli on soovitatud külmetusega seotud probleemide, näiteks nohu ja köha korral manustada nn löökannuseid – korraga gramm või enam. Tegelikult kõige uuem teaduskirjanduse süsteemne analüüs kinnitab, et see ei tööta. Esiteks, kui nohu või köha on käes, ei ole C-vitamiini manustamisel enam sisulist toimet. Teiseks, profülaktilist efekti võivad saada päris paljud inimesed, eriti need, kellel C-vitamiini manustamine annab piisava biovastuse, kuid määrav on õigeaeg­ sus koos õige annustamisega. Lühidalt: kohe, kui tekib tunne, et olete saanud külma, alustage C-vitamiini manustamisega (korraga 200 mg ja nii neli korda järjest, jättes iga manustamiskorra vahele tunnise pausi).

6 42

C-vitamiini tublit tegijat on kiivi, tomat, virsik, must sõstar, värske kartul ja paprika.

Kas C-vitamiini manustamine tekitab oksaalhappepõhiseid kive? Info C-vitamiini ja organismis tekkida võivate oksaalhappepõhiste kivide kohta on suhteliselt meelevaldne. Kui ei manusta kestvalt üle 900 mg C-vitamiini – nii suureks koguseks pole mingit vajadust –, siis probleeme pole. Naerata :) talv 2013


Apovit D3 Forte

! UUS

UUS TOODE NÜÜD APTEEKIDES!

1 tablett sisaldab 19,5 µg (780 RÜ) D3-vitamiini Vaid 1 tablett päevas: · aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele · aitab hoida lihaste talitlust normaalsena · aitab hoida luid ning hambaid normaalsetena Pakendis 100 tabletti.

APOVIT – TERVE PERE OLGU TERVE!

EE-120613-309

PÄIKEST TÄIS


Kuidas keeta

ravimtaimeteed? Ravimtaimeteed on rahva seas populaarsed – kes teeb neid oma väljakujunenud harjumuste või tunde järgi, kes püüab võimalikult täpselt järgida retsepte. Ain Raal, proviisor

Ain Raalil ilmus ravimtaimeraamat

Raal. Raamatus on ka hulk mürgiseid taimi, mida esiva­ nemad omal ajal pruukisid, kuid mida nüüdisajal kasutab ainult farmaatsiatööstus. „Ma ei usu, et peale eest­ laste leidub mõnda teist rah­ vast, kel oleks saja tuhande elaniku kohta välja antud nii palju omakeelseid ravimtai­ meraamatuid. Siit ka põhjus, miks selles raamatus ei ole tavakohaseid taimekirjeldusi. Meie rahvas on ju ikka ja alati loodusele läbi enese vaadanud,” lisas ta.

44

Ravimtaimetee maitsele tuleb kasuks, kui mõõta drooge kannu õiges koguses.

Naerata :) talv 2013

Fotod: morguefile.com ja Ain Raali erakogu

Varraku kirjastus andis „101” sarjas välja ravimtai­ mede raamatu, mille autor on Ain Raal. „101 ravimtai­ me nimekirja kokku pannes tuli mul vahel valida meie kui maarahva põlise pruugi ja nüüdisaegse teaduspõhisu­ se vahel. Farmakognostina kaldusin viimase poole ning lülitasin nimekirja kultuurtai­ mi, kes ei pruugi Eestis pik­ kade kasutustraditsioonide­ ga olla, kuid leiavad ravim- ja maitsetaimedena maailmas laialdast kasutamist,” rääkis


abi looduses t Ravimtaimedroogide kaalu ja mahu vahekorrad

õnigi kord kästakse retseptides taimset materjali võtta kaalu järgi, kodus aga nii väikeste koguste kaalumiseks sobilikud vahendid puuduvad. Sel juhul võib kaalu teisendada kõrvaloleva tabeli abil mahuks ning kasutada vajaliku koguse droogi mõõtmiseks traditsiooniliselt teelusikat (maht ~5 g), dessertlusikat (~10 g) või supilusikat (~15 g). Supilusikaid on muidugi erineva suurusega, tavaliselt jääb nende mahtude erinevus 10–15 protsen­ di piiresse. Kui kõrvalolevas tabelis mõn­ da ravimtaime pole, tuleks leida sellest mõned sarnased taimeosad (lehed, ürdid, juured jms) ning lähtuda nendest. Neli mõõtmist-kaalumist Siinse tabeli aluseks on Irina Kuznetsova proviisoriõppe uurimistöö, mille tarbeks kasutati ühte teelusikat ja ühte dessertlu­ sikat, pannes tabelisse nelja määramise keskmised. Supilusikaid kasutati viit erinevat, tehes neist igaga neli mõõt­ mist-kaalumist. Seejuures võeti lusikad droogi triiki ehk siis servani täis, mis on konkreetsem ja täpsem kui ebamäärane „kuhjaga” mõõtmine. Lusikatäite mahtude määramiseks kasutati mõõtsilindrit (50 ml, läbimõõt 23 mm), tabelisse pandi nelja mõõtmise keskmised. Niisugune lusikatäitega mõõtmine pole kahjuks kuigi täpne: meie katsete tule­ musena jääb täpsusaste enamasti 5–10, harva isegi kuni 20 protsendi piiresse. Kui siia lisada erinevate supilusikate mahtude tõttu tekkinud kõikumised, tuleb mõõtmisviga veel suurem.

Droog Ligikaudne Teelusikatäis kaalu ja mahu suhe (g : ml) Kaal Maht Alteejuur 1 : 3 2,1 6,2 Alteeleht 1 : 20 0,5 10 Angervaksaürt 1 : 5 1 7 Arooniavili 1 : 2 3,2 7,3 Humalaõisikud 1 : 15 0,5 8,5 Islandi käokõrv 1 : 3 1 6,5 Kadakavili 1 : 3 2 6 Kaseleht 1 : 9 0,8 7 Kasepung 1 : 3 1,8 5,5 Koriandrivili 1 : 4 1,7 6 Sookailuürt 1 : 10 1 10 Kibuvitsavili 1 : 2 4 6,5 Koirohuürt 1 : 11 0,7 8 Kortsleheürt 1 : 11 0,8 9 Köömen 1 : 2 3,7 8 Kummeliõisik 1 : 7 1,2 8 Leesikaleht 1 : 4 2,5 8,5 Linaseeme* 1 : 1,5 4,8 6 Lõhnava kummeli ürt 1 : 7 1,2 8,5 Maasikaleht 1 : 16 0,4 8 Melissileht 1 : 13 0,4 6 Mustikas 1 : 15 0,5 8,5 Männikasv 1 : 11 0,6 8,8 Naistenõgeseleht 1 : 13 0,6 8,5 Naistepunaürt 1 : 8 0,9 8,2 Nurmenukujuur 1 : 1,5 4,3 5,2 Nõgeseleht 1 : 11 0,7 8 Nõmm-liivatee ürt 1 : 10 0,8 9,8 Paiseleheleht 1 : 14 0,5 7,6 Palderjanijuur 1 : 2 3,2 7,5 Pihlakavili 1 : 2 3,3 7 Piparmündileht 1 : 7 1 6,2 Puneürt 1 : 11 0,9 10,2 Põldosjaürt 1 : 6 1,2 7,5 Pärnaõis 1 : 6 0,9 6,2 Raudrohuürt 1 : 10 0,7 7,8 Saialilleõisik 1 : 10 0,8 8,5 Südamerohuürt 1 : 17 0,5 8,2 Tammekoor 1 : 4 1,7 7,5 Teeleheleht 1 : 7 1,1 8 Tüümianiürt 1 : 10 0,8 8,2 Viirpuuvili 1 : 1,5 3,5 6,5 Võilillejuur 1 : 2 2,5 7 * Ei peenestata

Dessert- lusikatäis Kaal 4,3 0,7 2 5,7 1 2,5 4 1,5 3,5 3,5 1,5 7,5 1,1 1,4 6,5 2 4 8,8 2 1 0,9 1,1 1,4 1,2 1,9 8,2 1,3 1,2 1 6,3 6,3 1,8 1,3 2,3 2,4 1,2 1,2 0,9 3,7 1,9 1,5 6,6 4,3

Maht 14,4 16 12,5 17 14 14 14 15 13,5 13 18 13 14 15 14 14 14 12 15,5 18 13 16 17 16,5 15,5 13,5 14,5 15 13,2 13,5 13,5 13 14,5 15 13,5 13,5 13 17 14,2 15,5 15 12,2 12,5

Supilusikatäis Kaal 6 1 4 10 2,5 4,5 7,5 2,5 7 5 3 13,5 2,2 2,2 12 3,5 6,5 15 4,2 2,2 2 2 2,3 1,9 3,1 13,3 2,4 2,2 1,6 10,6 10,4 3,3 2,4 3,8 4 2,4 2,1 1,5 6,2 3,3 2,5 12,2 7,8

Maht 18,5 20 16 24,5 25 23 20 23 19,5 20 27 19,5 25 24 24 24 24 19,5 29 28 24 24,5 18 22,5 24,5 21 25,5 26 20,2 21,4 23,6 22 25,2 23,5 20,3 22,4 22,9 23,8 22,4 26 25,5 19,4 22,6

Allikas: Irina Kuznetsova proviisoriõppe lõputöö „Vesitõmmiste valmistamine droogidest” (juhendaja PhD Ain Raal). Tartu ülikool, arstiteaduskond, farmaatsia instituut, farmakognoosia ja farmaatsia organisatsiooni õppetool. Tartu, 2004

on see 1 : 3, alteelehtedel aga 1 : 20. Tihedama rakustruktuuriga taimeosadest (juured, juurikad, viljad jt) eralduvad ained teevette kehvemini kui hõredama rakustruktuuriga taimeosadest (lehed, õied, õisikud jm). Seetõttu peenestatakse tiheda raku­ struktuuriga taimeosad peenemaks kui hõredama rakustruktuuriga osad. Mit­ me rohuteadusliku käsiraamatu järgi on lehtede, õite ja ürtide peenusaste 5 millimeetrit, vartel, juurtel, juurikatel ja koortel 3 millimeetrit ning seemnetel, marjadel ja teistel viljadel 1,5 millimeet­ rit. Selliseid astmeid (sõelu) kasutasime meiegi selle tabeli koostamiseks.

Rõhk peenusastmel Äärmiselt oluline on mõõdetavate droo­ giosakeste suurus ehk nende peenusaste. Mida peenemaks on droog tehtud, seda vähem jääb selle sisse õhuvahesid ja seda rohkem mahub droogi lusikale kaaluliselt. Ning vastupidi. Erinevatel taimeosadel on erinev tihedus ning seega ka erinev kaalu ja mahu suhe, näiteks alteejuurel Naerata :) talv 2013

45


p sühholoogia

Et stress ei läheks üle depressiooniks Aili Tamming, Keha ja Meele Teraapia­keskuse nõustaja-psühhoterapeut

Mis stressi tekitab?

Välised stressorid • Füüsiline keskkond (lärm, vali muusika, liiga kuum/külm temperatuur, kui midagi on liiga palju, näiteks inimeste hulk) • Sotsiaalsed suhted (agressiivsus ja alandamine, jõhker käitumine, usalda­ matus, konfliktid, pereprob­ leemid) • Tähtsad elusündmused, muutused (kooli sisseas­ tumine või selle lõpetami­ ne, töökoha vahetamine, kolimine, uue pereliikme lisandumine) • Organisatoorsed fakto­ rid (tähtajad, eeskirjad) • Igapäevamured (raha, katkine auto, mittetöötav arvuti ja kodutehnika) Sisemised stressorid • Elustiili valikud (vähene uneaeg, rohke suitsetamine ja alkoholitarvitamine, üle­ koormatud päevaplaan) • Negatiivne sisekõne (keskendumine negatiivsele, enesekriitika, ülemõtlemine) • Mõttelõksud (kõikide asjade isiklikult võtmine, kõik-või-mitte-midagi-mõt­ lemine, ette muretsemine, ebarealistlikud ootused, „peaksin” ja „võiksin” stiilis mõtlemine) • Isiksusejooned (per­ fektsionismi kaldumine, töönarkomaania, nõudlikkus enda ja ümbritseva suhtes)

46

füüsiliselt liiga palju, reageerivad inime­ änapäeval räägitakse palju sed sellele erinevalt. Kes muutub üle­ ülemäärasest stressist ja voolavaks, kes impulsiivseks või tõmbub selle süvenenud vormist hoopis endasse ja sulgub oma maailma. depressioonist. Eestlasi on Pidev ja pikaajaline stress mõjutab loomult depressiivseteks organismi, nõrgestades selle vastupanu­ peetud, eriti arvavad nii võimet väliskeskkonna mõjutustele. Nii turistid, kes Eestis sügistal­ haigestutakse sagedamini viirushaigustes­ visel ajal käivad. se ja põetakse neid raskemalt. Pidevast pingesolekust on saanud pal­ jude jaoks valdav seisund, kus kaotatakse kontakt iseendaga, oma tunnete, mõtete Millal abi otsida? Mis juhtub organismis ajal, kus inimene ja kehaga. Näen terapeudina selliseid on stressis? Ärrituse tõttu toimub kehas inimesi tihti. Pidev stress on mõjutanud hulk muutusi. Stressiained adrenaliin nende tervist ja meeleseisundeid. Kah­ ja noradrenaliin, mida toodavad nee­ juks pean ütlema, et eestlased pöörduvad rupealised, paiskuvad vereringesse ja terapeudi vastuvõtule sageli liiga hilja või suurendavad energiavarusid. Tugevneb raskes seisundis, kui stress on läinud üle südame töö, löögisagedus depressiooniks. kasvab, vererõhk tõuseb. Stress on kohane­ Hingamine kiireneb, misreaktsioon ning „Kui stress on lihaste toonus ja ühtlasi sugugi mitte alati halb. Optimaalne stress aitab kestev, ei suuda töövõime suureneb, aju paraneb. inimesel end kokku organism taas­ verevarustus Väsimus väheneb. Kuid võtta ja pingelistes tuda ning jääb sellega koos tõuseb ka olukordades toime hüübivus ja suure­ tulla. Stressi kuhjumine füsioloogilise vere neb trombide tekke oht. võib aga põhjustada kurnatuse Kui stressiseisund läbipõlemist ja muid on lühiajaline, taastab probleeme. Seetõttu seisundisse.” organism peagi nor­ tuleb teada, mis stressi maalseisundi. Kui aga tekitab ja kuidas stress stress on kestev ja pikaajaline, ei suuda võib väljenduda. Stressi saab ära tunda organism taastuda ning jääb füsioloogilise käitumise, emotsionaalsete seisundite ja kurnatuse seisundisse, näiteks vererõhk füüsiliste aistingute muutuste järgi. võib jääda kõrgenenuks ja võivad tekkida Kui inimese elu on tasakaalus ja ta südame rütmihäired. on piisavalt puhanud, on tal energiat, et Optimaalse pingega kaasneb normaal­ stressoritega efektiivselt toime tulla. Juhul ne väsimus, millest saab välja puhata. kui stressorid püsivad või neid lisandub, Kroonilisest ülepingest tekkinud üleväsi­ viib see sageli kurnatuse, väsimuse, äre­ muse vastu tavapuhkus aga enam ei aita. vuse ja negatiivsete mõttemustriteni. Kahjustunud on keha ja psüühika, moon­ Kui midagi saab emotsionaalselt või Naerata :) talv 2013

Foto: Aili Tammingu erakogu, illustratsioonid: sxc.hu

Stress on osa meie igapäevaelust. Mõningane füüsiline ja emotsionaalne pingestatus on tegutsemiseks ju vajalik. Mõõdukas stress –­­­ see ongi elu!


Stressi sümptomid

dunud on käitumine. Inimesed püüavad taolisest olukorrast sageli väljapääsu leida end ületades püüeldes veel ägedamalt oma eesmärkide poole, tehes veelgi suu­ re­maid jõupingutusi. Vahemaa soovitu ja tegelikkuse vahel aga vaid kasvab, jõuvarud kahanevad ning jätkuv pingu­ tus võib lõppeda kokkuvarisemisega ehk läbipõlemisega. Kui tekivad unehäired, keskendumise ja mälu häired, mõtlemine ja motoorika aeglustuvad ning esineb ka enesetapumõtteid, peaks kindlasti abi otsima. Kuidas lõdvestuda? Mida aga stressi leevendamiseks ette võt­ ta? Esiteks võiks õppida kasutama mõnda lõdvestustehnikat: tegeleda hingamis­ harjutuste, aktiivse lihaste lõdvestamise, jooga, meditatsiooniga. Need aitavad alandada vererõhku, korrastada südame tööd ja leevendada valuaistinguid. Tei­ seks peaks hakkama välja selgitama stres­ si põhjusi. Vaid nii võib leida lahenduse

ja loota, et stress leeveneb. Kolmandaks on kasu värskes õhus päevavalguse käes liikumisest, meelepärasega tegelemisest ja piisavalt puhkamisest. Ning neljandaks võiks kaaluda, kas pöörduda teraapiasse, et õppida juhtima oma mõtte- ja reakt­ siooni mustreid. Meile kõigile on antud võime pingu­ tada ja ka lõdvestuda. Üks sügav hinge­ tõmme võtab aega vaid kümme sekundit. Sügav ja rahulik hingamine on juba iseenesest lõdvestava toimega. Seepärast on hingamine kõigi lõdvestustehnikate alus ja lahutamatu osa. Siit algab rahu­ nemine. Ainuüksi oma hingamise teadlik juhtimine aitab esile kutsuda lõdvestus­ reaktsiooni. Füüsiline lõdvestumine toob kaasa emotsionaalse rahunemise. Kui me pole harjunud lõdvestuma, on see esialgu keerukas. Lõdvestumist õppides ei piisa ainuüksi tehnika omanda­ misest. Kõige olulisem on sisemine otsus: teha lõdvestumisest eluviisi lahutamatu osa.

Psühholoogilised sümptomid • Kõrgenenud ärevuse tase • Muretsemine (kas süve­ nev või tekkinud) • Keskendumis- ja otsusta­ misraskused • Kontrollitunde puudumine (mõte, et asjad toimuvad ning ei saa sinna midagi parata) • Meeleolumuutused (rõhu­ tus, ärrituvus, rahutus, abi­ tusetunne, jõuetus, kurbus, ükskõiksus, rõõmutus) • Seksuaalhuvi vähenemine • Negatiivsed mõtted • Huumorimeele kadumine või sarkastiline huumor Käitumuslikud sümptomid • Muutused söögiisus (ülemäärane või vähene söömine) • Rohke alkoholitarvitamine ja suitsetamine • Rahutus • Tahtmatud liigutused (küünte närimine, käte rusi­ kasse surumine, köhatami­ ne, hammaste kiristamine, näppudega trummeldamine) • Suhtlemismaneeri muutus (kiirenenud valjem kõne, napisõnalisus, sarkastilisus) • Agressiivne ja vaenulik käitumine • Impulsiivsed emotsionaal­ sed reaktsioonid (karjumine, nutma puhkemine) • Muutused harjumustes • Asjade edasilükkami­ ne, tegevusetus või liigne rabelemine • Hajameelsus, unustamine, keskendu­ misrasku­ sed • Eraldumine seltskonnast, tegevustest Füüsilised sümptomid • Unehäired • Seedehäired (seedimist peetakse kolman­ daks närvi­ süsteemiks kehas) • Ebamäärased valuais­ tingud (peavalu, kõhuvalu, alaseljavalu, lihasevalu vms) • Lihasepinge • Väsimus • Seksuaal­ funktsiooni­ häired

Naerata :) talv 2013

47


uisutajate silmad säravad ja haigused ununevad Nii palju elurõõmu, särt­ su ja säravaid silmi kui täiskasvanud harras­ tajate uisu­treeningul just sageli ei näe.

Fotod: Raigo Pajula

48

Naerata :) talv 2013


alusta talve l allinnas Rocca al Mare uisukoolis on kaks harrastajate gruppi: edasijõudnud ja al­ gajad. Neid, kes kauem alaga tegelenud, treenib Aleksander Denissenko, aga päris A-st ja B-st alustajaid juhendab tipptree­ ner Anna Levandi. „Täiskasvanud on algul täiesti kram­ pis ja kaitseasendis,” rääkis Levandi. Nii õpitaksegi paar-kolm esimest tundi kukkumist. „Mina ei taha kellegi konte kokku korjata, kuid fakt on, et pind on libe,” naeris Levandi. „Alguses roomame kõik mööda jääd ringi, ja just seetõttu ongi niisugused grupid head, et kõik on samal tasemel. Keegi ju ei tahaks tulla lihtsalt vabale jääle ja hakata üksi rooma­ ma. Kuid trennis oleme võrdsed,” lisas ta ning toonitas, et tehnika omandamine on vigastuste vältimise juures ülitähtis. Kui õpilased esimesed sammud ja isegi kombinatsioonid selgeks õppinud, hakatakse harjutama lihtsamaid hüppeid. „Hüpata on kergem, kui piruetti teha. Pirueti jaoks peab koordinatsioon paigas olema, muidu võib inertsiga liuelda kuhu iganes,” rääkis mitmekordne tiitlivõistlus­

te medalist Levandi. Ta tegeleb algajate täiskasvanutega kahel põhjusel. Esiteks annab õpilaste entusiasm talle mõnusa enesetunde. „Alustan kolmapäeva kesk­ päeval, kell kaheksa õhtul mõtlen – kas ma veel jõuan? Kuid kui näen, kuidas nende silmad säravad, tunnen, justkui polekski pikka päeva selja taga!”

Anna Levandile meeldib täiskasvanuid juhenda­ da – nende tahe ja soov uisutada annab energiat ka kogenud treenerile.

HEA VORMI ALUS Teiseks peab igal spordialal olema har­ rastajaskond, kellest tekib ala arendav tuumik. „Öeldakse, et suusatamine on Eestis rahvussport, kuid vaadake, kui palju on ka tehtud – sisuliselt on igas Eesti nurgas valgustatud, suurepärases korras rajad, kus saab tasuta sportida. Uisutamine on aga väga kallis. Olen vahel mõelnud, et kui ka uisutada saaks samadel tingimustel, siis äkki tuleks välja, et eestlased on hoopis uisurahvas,” mõtiskles Levandi. „Muidugi soovin oma ala eest võidelda, aga linnarahva suhtes on ebaõiglane, et nad ei saa taskukohase raha eest uisutada. Huvi näitab see, et isegi kallist hinda ollakse valmis

Toob naeratuse kuningriiki Kaasas mugav dosaator!

Kiire leevendus palavikule ja valule  Pikaajaline toime: kuni 8 tundi  Ei sisalda tervisele kahjulikke värv- ega magusaineid MÜÜGILOA HOIDJA: Berlin-Chemie AG; Glienicker Weg 125; D-12489 Berlin, Saksamaa. Täiendav teave on saadaval müügiloa hoidja Eesti esindusest: OÜ Berlin-Chemie Menarini Eesti, Paldiski mnt. 27/29 Tallinn 10612.

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Naerata :) talv 2013

49


y it n u m m I l e b b o Möller ’s D ! is v r e t v e g u t lt e p To iini allikas st. , aju ja silmade ee hoolitsevad südame A) aid EP + mb HA ha (D ab ed vd pp ise, tuge Oomega-3-rasvha normaalse toimim õli immuunsüsteemi endub D 3-vitamiin im ni mi re pa D3-vitamiin tagab ige Kõ l. ise ilim sä ku sti luu ja on tähtis tugeva stuva vitamiiniga. gemist on rasvlahu kapslitena, kuna te

orrast! stat kogemust N aa 0 16 s r’ le öl M

M1301-001

itam Oomega-3 ja D 3-v eks tõhusaks toimimis Immuunsüsteemi talitluseks ade normaalseks lm si ja u aj e, m Süda


alusta talve l ARVAMUSED

Korra nädalas treeniv algajate grupp jäljendab juhendajat püüdlikult kõi­ ges, mida too ette näitab.

Fotod: Raigo Pajula

maksma,” rääkis Levandi. Kauni ala suur väärtus on seegi, et uisutamine annab raudse tervise. „Mind ju lapsena sellepärast trenni pandigi, et olin pidevalt haige, põdesin mitu korda bronhiiti ja kopsupõletikku. Aga kui lahtisel jääl alustasin, olid kõik haigused kui pühitud. Naeran siiani, kui küsitakse, mis on minu hea vormi sala­ dus – et kuueaastaselt läksin jääle ja ega värskelt külmutatud liha enam halvaks lähe!” MUUSIKA TIIVUSTAB Paljud Anna õpilased on kontoritöötajad, kes peavad pikki päevi laua taga istuma. Trennis saavad nad aga nautida liikumist, värsket õhku ja tiivustavat muusikat. Mõned uisutajad piirduvad ühe tunniga nädalas. Teised jällegi on võtnud eesmär­ gi kava välja nuputada. Kui Annale tun­ dub, et mõni õpilane on liiga osav selleks, et algajatega koos treenida, suunatakse ta Aleksanderi õpilaste sekka. Nii, üksteist innustades paraneb kõigi vorm. Levandi tunnistab, et kauni ala ja rõõmsate õpilaste kõrval on ainuke mure­ koht jää eest küsitav hind. Tema õpil­as­ed maksavad treenimiskorra eest 15 eurot.

Valgemäe juures uisutavad mehedki Ka teise tuntud treeneri Tiiu Valgemäe uisukool ootab täiskasvanuid oma gruppidesse. „Meil on võimalik valida mitmesuguseid pakette, näiteks olla jääl üks või kolm korda nädalas. Eks see veidi sõltub tahtmisest ja ka rahakoti suuru­ sest,” tõdes Valgemäe. Paljud pelgavad, kuidas nad küll jääle koperdama lähevad. Valgemäe lükkab selle hirmu kindlalt ümber. „Vabalt võivad tulla ka need, kes ei oska üldse uisutada. Meil on olnud küll inimesi, kes on esimest korda uisud alla pannud, kuid hea õhkkond ja üksteise innustamine aitab kiiresti oskusi parandada,” lisas ta. Mõned õpilased suhtuvad treeningusse nii tõsiselt, et soovivad ka võistlustel käia. „Eks me kõrvalt vaatame ka, et kui ikka jalg juba tatsub ja natukene tagumik kerkib ka, siis soovitame muusikat ja aitame kava koostada. Muusika taktis uisutamine on emotsionaalselt väga motiveeriv,” lisas ta. Treeneri jaoks annab täiskasvanute õpe­ tamine suure laengu. Vabatahtlikult kohale tulnud kuulavad iga sõna, samal ajal kui lapsed tulevad sageli treeningule vanemate sunnil ja valavad oma paha tuju treeneri peale välja. Eraldi tahab Valgemäe aga kiita meeste lippu kõrgel hoidvaid harrastajaid Andres Siplast ja Oleg Rudaši. „Andres ja Oleg näitavad tõesti eeskuju. Oleg võistles mais Oberstdorfis maailma suurimal harrastusuisutajate meistrivõistlustel ja sai oma vanuseklassis vabakavas esikoha,” kiitis Valgemäe, kelle juures harjutab ligikaudu 40 naist-meest. Naerata :) talv 2013

Tatjana Oleme kõik uisutamisfanaa­ tikud. Mulle väga meeldib, et täiskasvanute grupis ei ole tähtis, kui vana või mis tase­ mel keegi on. Tore, et meile on antud võimalus proovida. Ka mina vaatan oma lapse püüdlustele teise pilguga. Uisutamine on kui heas mõttes narkootikum: näiteks meie pere autos mängib alati klassikaline muusika, et tekiks mõtteid, missugune kava järgmiseks aastaks valida. Meile, lastevanema­ tele on see kui elustiil. Ka minu abikaasa, kes varem ei teadnud uisutamisest midagi, annab vahel teada, et uudistes räägiti Jelena Glebovast. Minu arvates ei ole teist sellist spordiala, mis nii palju vastu annab. Kahjuks on uisutamine aga kallis, isegi kesk­ misele ja pigem hästi teenivale perekonna­ le on see kulukas. Oksana Harjutan Anna Levandi juures teist aastat. Kuna mu tütar on uisutanud juba kümme aastat, arvasin, et olen teoorias tugev. Olin isegi lapsena Kadriorus kaks aastat Tiiu Valgemäe käe all harjutanud, ka hiljem vabal jääl sõitnud. Kritiseerisin muudkui last, et hüppa nii ja tee naa, ning mõtlesin, et lähen ja näitan ette – kui raske see ikka olla saab. Tegelikult oli alguses ikka päris õudne. Õppisime kuk­ kumist, mis oli nii valus, et suutsin ainuüksi tahtejõuga end püsti hoida. Käin trennis korra nädalas, aga süües kasvab isu. Kui ma algul arvasin, et tore oleks püsti seista, siis nüüd võiksin juba piruetti või hüpet proovida. Oleme isegi kavale mõelnud. Mulle ei meeldi trenni teha nii, et rühin kellast kellani. Mul peab olema eesmärk. Vahel on ikka raske õhtul kell kaheksa trenni minna, aga kui juba kohal olen, tunnen, kuidas energiat voolab juurde. Ja ka oma lapse pin­ gutusi vaatan nüüd sootuks teise pilguga.

51


REKLAAMTEKST

MAKS – kas hinge hoidla?

„Hoia oma maksa. Temast oleneb kõigi organite seisund. Pea meeles, et tema on kõige alus. Kui maks on terve, siis on ka organism terve.” (Avicenna) Kustunud pilk, kuiv liivakarva nahk, kollakad silmavalged, suust tulev sapilõhn, haiguslik kõhnus või hoopis rasvumine – need on sümptomid, mida arst märkab juba esimesel kohtumisel patsiendiga, kel on muresid maksaga. Kui aga sellele lisanduvad alkoholilembus, liigsöömine ja rohke ravimitarvitamine, võib täie kindlusega öelda, et selle inimese maksale peab arst suurt tähelepanu pöörama. Isegi siis, kui kaebusi ei juhtu olema.

M

aksa tuleb hooldada Maks on mitme funktsiooniga elund. Harilikult seostavad inimesed maksa filtriga: see puhastab verd kõikvõimalikest jääkainetest, mis on organismi kogunenud. Nii see tõesti on. Maks vastutab mürgiste ühendite kahjutuks tegemise ja lagundamise eest, et tekiksid vähem ohtlikud koostisosad, juhib kehast välja ülemääraseid vitamiine ja ainevahetuse jääke. Ent see on vaid üks ta funktsioonidest. Maks reguleerib ka rasvade ehk lipiidide ainevahetust ning toodab sappi, mis on seedimise juures asendamatu. Maks on glükogeeni hoidla ja reguleerib süsivesikute ainevahetust, tegutseb vereloome elundina, toodab hormoone ja fermente, ladustab mitmesuguseid vitamiine Maks on organismi kõige suurem siseorgan, kaaludes 1,2–1,5 kg. Ta reguleerib ainevahetust ja lagundab mürkaineid. Maks asub kõhuõõne paremas pooles vahe­lihase all. Päevas toodab maks 500–700 ml sappi. Sapp on vajalik rasva seedimiseks.

ja mineraale. Teisisõnu – maks on ainukordne laboratoorium, mille töö on harmooniline, täpne ja vigadeta. Nagu laboriseadmeid ikka tuleb ka maksa säästa ja hoida, vajadusel aga hooldada. Kuna maks on keerukas ja mitmesuguste ülesannetega elund, esineb ka mitmesuguseid maksahaigusi. Ainuüksi diagnooside loetlemine võtaks mitu lehekülge. Õnneks kohtab paljusid neist harva. Siinkohal tahaks rääkida tavalisematest maksaprobleemidest, millest paljudele ei pööra inimesed tähelepanugi. Need on maksa alkoholitõbi, maksa rasvdüstroofia (rasvmaks) ja hepatiidid. Maksahaiguste pingereas hoiavad esikohta alkoholikahjustused ja viirushepatiidid. 90 protsenti etanoolist lõhustatakse maksas, seetõttu ilmnebki etanooli mõju suurimal määral just seal. Etanooli metabolismi käigus muudetakse see atsetaldehüüdiks ja vabaneb vesinik. Pidevalt alkoholiga liialdamise tagajärjel suureneb atset­ aldehüüdi kontsentratsioon mitu korda, mille tõttu hakkab maks ülemäära aktiivselt sünteesima triglütseriide ja rasvhappeid, mis päädib nende ladestumisega maksa. Kui inimene lisaks alkoholile – või niisamagi – sööb palju rasvarikast toitu, siis hakkab maksarakkudesse kogunema rasv, rakumembraanides tekivad defektid ja maksarakud kärbuvad. Maksas leidub küll miljardeid rakke, mille taastumisvõime on väga kiire, ent kui alkoholi ja rasvase toidu mõju on kestnud pikka aega, siis rakkude taastumisvõime väheneb. Tekib alkoholihepatiit,

Söögitoru vasak maksasagar parem maksasagar MAKSAVÄRAT

Parem ja vasak maksasagar magu Sapijuha MAKSAJUHA

sapipõis Pankrease juha kaksteistsõrmiksool

Allikas: kliinik.ee, illustratsioon: wikipedia.org

52

sapiteed

KÕHUNÄÄRE

Naerata :) talv 2013

Maksakahjustust põhjustavad • alkohol • viirused (A-, B- ja C-hepatiit) • teatud ravimid • mürgised ained • toiduga saadavad keemilised ained Püsiv kahjustus võib põhjus­ tada maksa­rakkude hävimist ja see võib viia surmani.


rasvmaks ja lõpuks maksatsirroos. Seda põhjustavad hepatiidiviirused, aga sageli ka ravimid ja teised toksilised ained. Hepatiidiviirused tungivad maksarakku, paljunevad ja kahjustavad rakumembraani, mille tagajärjel rakk hävib. Maksaraku membraani kahjustavad ka mitmesugused toksilised ained, näiteks olmekeemia ja ravimid.

K

ui telliskivimüür Maksa rakumembraani kahjustuse korral tekivad selle kahekordses lipiidikihis kohad, kus puuduvad fosfolipiidid. Need ongi rakumembraani defektid, mida põhjustavad alkohol, keemilised toksiinid ja viirused. Teisisõnu on see nagu telliskivimüür, milles on mõned tellised puudu. Järelikult tuleb müüri püsimiseks täita avaused uute tellistega. Sama kehtib maksaraku kohta, puuduvad fosfolipiidid tuleb asendada uutega. Selleks kasutatakse hepatoprotektoreid – preparaate, mis kaitsevad maksa sisemiste ja väliste faktorite kahjuliku mõju eest ning kiirendavad selle taastumist. Hepatoprotektorid sisaldavad asendamatuid fosfolipiide, mis jõuavad maksa läbi vere ja lümfi, imenduvad osaliselt rakumembraani ja rakusiseste membraani­ struktuuride kaudu, kiirendades regeneratsiooni. Kõige tuntum ja enim uuritud hepatoprotektor on Essentiale Forte N, mis sisaldab sojaoaekstrakti, st looduslikku päritolu asendamatuid fosfolipiide.

M

aks kui organismi keskus Essentiale Forte N avaldab positiivset toimet maksa alkoholitõve korral steatoosi staadiumis (maksa rasvumine), kroonilise mitteviirusliku hepatiidi ning toksilis-toitumuslike kahjustuste toetusravis. Viirushepatiitide korral kasutatakse Essentiale Forte Ni kompleksravis koos teiste preparaatidega, mis aeglustab tõhusalt fibroossete muutuste arengut ja tsirroosi teket. Loomulikult on maksahaiguste ravis peamine kõrvaldada põhjus ehk pidada kinni madala rasvasisaldusega valgurohkest dieedist, loobuda alkoholist, kõrvaldada toksiline mõju maksale ja ravida viiruslikku hepatiiti. Essentiale Forte Ni kasutatakse ka toetusravis, kui kaasneb suur maksakahjustuste tekkimise risk: ravi antibiootikumide, viirusvastaste ravimite, hormoonpreparaatide, antidepres­santide, kasvajavastaste ainetega jm; samuti vanemas eas, liigsöömise, tasakaalustamata toitumise, psoriaasi korral. Hepatoprotektoreid müüakse tavaliselt apteegi käsimüügis retseptita, kuid arst soovitab patsiendi seisundist lähtuvalt sobiva annuse ja ravikuuri kestuse. Vanad hiinlased pidasid maksa organismi üheks tähtsamaks keskuseks ja hinge hoidlaks, kuna maks on vastupidav ning sealjuures tundlik. Maksaga seostati inimese emotsionaalset seisundit ja moraalseid omadusi. Hoidkem siis maksa ja kandkem selle eest hoolt. Dr Andrei Borissov Linna Tervisekeskus


VALMISTU JÕULUDEKS

ja ela kaasa olümpiamängudele Kuigi talvisel ajal on tore tubaseid töid teha ja kamina ees raamatut lugeda, ärge unustage ka rõõme, mida pakuvad lumi ja kaunis päikeseline ilm. Siinkohal anname 8 soovitust, mida kindlasti talvel ette võtta. Meenuta hitte! Päev enne jõululaupäeva annab Tallinnas kontserdi Vaya Con Dios, kes pakub nii hinnalise kingituse kõigile, kes armastavad mustlasmuusikat, džässi ja ooperit. Just need žanrid segasid kokku Dani Klein ja Willy Lambregt ning muutsid nõnda Vaya Con Diose kuulsaimaks Belgia muusikakol­ lektiiviks. Grupi lennutas maailma muusikatabelite tippu hitt „Nah Neh Nah”, järgnevate aastate lood „Don’t Cry for Louie”, „Puerto Rico” ja „Johnny” vaid tugevdasid ansambli positsiooni rütmi ja bluusi esitajana. Vaya Con Diose kontsert toimub Saku Suurhallis 23. detsembril kell 20.

Pea uusaastalubadust! Uusaastalubadustega on alati nii, et kõige enam on need meeles detsembris, ajal, mil koostatakse nimekirja, mida seekord uuel aastal muuta. Jaanuaris meenub veel üht ja teist teha, kuid mida aeg edasi, seda enam lubadused unus­ tuse hõlma vajuvad. Luba seekord mitme soovi asemel vaid ühte, kuid see-eest täida see. Ela eestlastele kaasa! Veebruaris peetakse Sotšis taliolümpiamänge. Eesti esindus seekord küll väga suurte medalimõtetega Venemaale ei sõida, kuid nelja aasta parimat püüavad endast kind­ lasti anda kõik sinimustvalge lipu all võistlevad atleedid. Olümpiamänge saab jälgida telefo­ nist, arvutist, telest ja raadiost – leia vaid enda jaoks sobiv. Sotši olümpiamängud algavad 7. veebruaril, tuli kustub enam kui kaks nädalat hiljem, 23. veebruaril.

54

Naerata :) talv 2013

Vaata filmi „Võidu nimel”! Kahekordne Oscari võitja Ron Howard on taas ühendanud jõud kahekordse Oscari nominendi Peter Morganiga, et tuua vaata­ jateni tõestisündinud lugu kõigi aegade ühest vihasemast duellist vormel 1 ajaloos. 1976. aastal istusid elupõletajast playboy James Hunt (Chris Hemsworth) ning kaine ja kalkuleeriv Niki Lauda (Daniel Brühl) iga võidu­ sõidu eel autosse, teadmata, mis neid ees ootab. Filmis „Võidu nimel” avaneb vaatajale seitsme­ kümnendate oht­ lik ja samas seksikas võidusõidumaailm, kus puudusid tänapäevased ranged turvameetmed. Kui tahtsid võitu, aga ka ellu jääda, ei tohtinud rajal endale lubada väiksematki valearvestust. Samas heidetakse pilk kahe rivaali eraellu. Film jõuab kinodesse detsembris.


võta ett e

Minu Mine suusatama! Viimastel aastatel on eestlaste suusahuvi üha kasvanud. Needki, kes viimati olid suusad alla pannud kooli ajal, kontrollivad nüüd oma füüsilise vormi üle ja kui kõik on korras, tuiskavad rajale. Enne oma nime maratonile kirjapanekut tuleks siiski kilomeetreid koguda. Avasta juba lapsepõlvest meelde jäänud kodurajad või leia uued ja põnevad suusajäljed. Mõnus enesetunne on igal juhul tagatud! Ja kui oled val­ mis tõeliseks väljakutseks, siis pea meeles, et Tartu maraton sõidetak­ se 16. veebruaril.

3 raamatusoovitust 1. Mõnus lugemine on Kristina Šmigun-Vähi ja Jaan Martin­ soni „Kristina”. Lumine, avameelne, aus olümpiavõitja argielu kirjeldav ning tipp­ spordi telgitaguseid paljastav raamat sobib ka spordikau­ getele lugejatele.

Sandra Nurmsalu laulja

Õpi pähe luuletus! Kui oled juba mitu aastat Särab kuusk pidanud piinlikult jõuluvana le ja särab tuba, tunnistama, et salmi sul see­ lapsed rõõmsalt kord kingituse eest lugeda kuuse ees. ei ole, on viimane aeg vig a Ku ulge, kuulge, parandada. Kui sa ise ena m tule b juba midagi välja nuputada ei me ie sõber jõua, võta appi klassika: jõulumees!

3. Klassikana soovitan A. H. Tamm­ saare „Tõde ja õigust”. Eriti tähtis on see praeguse tehnikaajastu linna­ noortele, et nad oma juuri ei unustaks.

Meisterda jõulukaunistusi! Too jõulud tuppa juba esimese ad­ vendiga. Selleks valmista armsaid kaunistusi, mis pakuvad terve kuu jooksul värvi ja silmailu. Kau­ nistuste tegemiseks võid kasutada traati, nööri, pärle, oksi, paberit, lõnga ja muid materjale, mis kodus silma hakkavad. Kuid tegutsemis­ tuhinas pea meeles sedagi, et üt­ luses „mida rohkem, seda uhkem” iga kord tõetera ei peitu.

Fotod: et.wikimedia.org, vayacondios.info, sxc.hu

2. Tõsisem lugemine humoorikas võt­ mes on Frank J. Kinslow’ „Kvantelu saladus”. Üks paremaid avastusi, minu öökapiraamat õpetab avastama vundamenti ehk rahu iseendas, olles ise sellest teadlik. Raamatus on kokku saanud kvantfüüsika ja inim­ tunnetus, sekka huumorinoo­ te. See raamat avab silmad, tuletab meelde, kes me oleme ja mis on meis peidus.

Armin Kõomägi ettevõtja, kirjanik

Veeda aega lastega! Pikkadel talveõhtutel on väga mõnus midagi koos lastega ette võtta. Siin­ kohal mõned soovitused: tee ehteid, õpi salme, joonista kaarte, küpseta piparkooke, vali kuusk välja ja ehi see, mölla lumes, käi kirikus, jaluta metsas, ehita lumemem­ me, mine kohvikusse, korista kappe, tee fotosid ning koosta mälestustealbum, astu läbi kinostteatrist, uisuta, külasta sugulasi… Kui kõik tehtud, on ka kevad käes!

1. Ütlemata sü­ dantsoojendav raamat kõigile, kes Eestimaast ja eestlastest erilist otsivad, on Valdur Mikita „Lingvistiline mets”. Huvitava, targa ja ka suurepärase fan­ taasiaga teose paigutan mõttes Lennart Meri raamatu „Hõbevalge” ja Meevo Ruusi raamatu „Meie iselaadsest saatusest” kõrvale. Soovitan lugeda ühe peatükikese enne magamaminekut ja eestlane magab nagu õnnis laps. 2. Nüüdisaja vene kirjanduse tipp on Vladimir Sorokini „Tuisk”. Sorokin saadab ennastsalgava doktori keset Siberi talve abivajajate poole teele. Transpordivahendiks kassisuuruste hobustega varustatud iseliikur. Iga lehekülge keerates tunned, kuidas jäine tuisk su endasse imeb ja enam lahti ei lase. 3. Minu viimases teoses „Minu Mustamäe” sünnitab Mustamäe müstikat. Pealtnäha tavalise korteriukse taga elab meetrine ämblik. Aastal 2042 palistavad Sõpruse puiesteed asiaatlike näojoontega peaministri plakatid.

Naerata :) talv 2013

55


LITOZIN® STRONG – uus topelttõhus Rosenoids®-kompleks liigestele

Paremate põletikuvastaste omadustega kibuvitsa otsinguil Teadlaste seas üha enam tunnustust leidnud kibuvitsapulber on ahvatlev toidulisand liigeste tervise tagamisel ja nende liikuvuse suurendamisel. Teadlased on viimastel aastatel otsinud parimat kibuvitsa alaliiki, millel oleksid kõige optimaalsemad põletikuvastased omadused. Tšiili mäestike nõlvadele jõudes veendusid uurijad, et sealne kliima ja tingimused on ideaalsed õige sordi kibuvitsamarjade kasvamiseks. Aktiivsete koostisosade saladus Sobivate marjade leidmine ei olnud siiski piisav, et välja töötada parem ja tõhusam toode. Väljakutse seisnes marjades olevate aktiivsete koostisosade saladuse välja selgitamises. Tänu filigraanselt täpsele teadusuuringule ja laialdasele testimisele õnnestus teadlastel kindlaks teha ja välja arendada unikaalne Rosenoids®-kompleks. Lisaks loodi eriline õrn tootmismeetod, mis võimendab ja kaitseb kompleksi unikaalseid omadusi. Uut ja tõhusat Rosenoids®-kompleksi valmistatakse just Tšiili mäestike nõlvadelt käsitsi korjatud ja hoolikalt valitud marjadest.

www.takeda.ee

Parkeri Instituut võrdles uuringus uut ja vana põlvkonna kibuvitsapulbrit Taanis Parkeri Instituudi reumatoloogia uuringute üksuses läbi viidud uuringu käigus võrreldi uusi tõhusaid Rosenoids®-kompleksiga kibuvitsapulbri kapsleid varasema põlvkonna kibuvitsakapslitega.

Uuring tõestas uuendatud kibuvitsapreparaadi efektiivsemat põletikuvastast toimet ning uus Rosenoids®-kompleksiga Litozin® Strong preparaat leiti olevat kaks korda tõhusam kui varasem Litozin®. Uue toote 3 kapsli abil saavutati sama tõhus põlveliigese valu vähenemine ja parem liikuvus kui eelmise põlvkonna Litozin®-preparaadi 6 kapsli puhul. Uuringut juhtis prof Henning Bliddal „Siiani nõudis Litozini kapslite kasutamine ebamugavat 6 kapsli võtmist päevas. Selle suure koguse tarbimine tegi kasutamise natuke keerukaks. Just see oligi peamine ajend uue Rosenoids®-kompleksi sisaldava Litozin®-preparaadi väljatöötamisel – inimesed igatsevad oma terviseprobleeme efektiivsemalt leevendada vähem ravimeid tarbides. Palju lihtsam ja mugavam on võtta vaid kolm looduslikku kapslit päevas ja ise otsustada, mis ajal päeva jooksul seda teha,“ sõnab uuringu juhtivuurija prof Henning Bliddal.

Miks valida uued Litozin® Strong kapslid? • Aitab hoida liigeste tervist ja liikuvust • Aitab kaasa luude ja kõhrede talitlusele • Ainuke kõrgkontsentreeritud kibuvitsapulber, mis sisaldab uut unikaalset Rosenoids®-kompleksi • Looduslik abi ilma kõrvaltoimeteta • Mugavam kasutus – vaid 3 kapslit päevas eelneva 6 kapsli asemel • Pakendist jätkub 30 päevaks eelneva 20 päeva asemel • Efektiivne ja ohutu, ei sisalda ohtlikke E-aineid • Võib kasutada koos teiste ravimitega • Soosib valuvaigistite kasutamise vähendamist • ... ja seda kõike odavama hinna eest kui varem.

Litozin® Strong annus on vaid 3 kapslit päevas.

Rosenoids®-kompleks on optimaalne kombinatsioon aktiivsetest ainetest nagu galaktolipiidid, triterpeenhape, C-vitamiin, flavonoidid ja karotenoidid, mille toimed on omavahel tihedalt seotud. Kellele sobib uus Rosenoids®-kompleksiga Litozin® Strong? Neile, kes tahavad säilitada oma liigeste tervist ja efektiivsust, vanemaealistele ja spordiga tegelevatele inimestele või ülekaalulistele. See toob leevendust liigesprobleemidele, laseb tunda rõõmu paremast elukvaliteedist, muudab igapäevaselt aktiivsemaks, kingib parema tuju ja unekvaliteedi.

LIT 13-04-002

REKLAAMTEKST

Teadlaste poolt heaks kiidetud unikaalne liigesepreparaat Litozin on aidanud efektiivselt lugematute inimeste elukvaliteeti parandada.

Müügil apteekides.

EE-221113-337

Toote nimetus: UnaFlux. Toimeaine: Paratsetamool/kofeiin/fenüülefriinvesinikkloriid. Toote nimetus: UnaFlux C. Toimeaine: Paratsetamool/askorbiinhape/fenüülefriinvesinikkloriid. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Näidustus: Lühiajaline palaviku alandamine, nõrga valu leevendamine ja nohu sümptomaatiline ravi.


Avasta kuupakkumised Apotheka apteekidest! Toodete soodustus kehtib vaid detsembrikuus! Decubali sari

-20% Eucerini kuiva naha sarja tooted

-20% Neutrogena sarja tooted

-15%

Babé näohooldustooted Sarja kuuluvad näiteks dušija vanniõli, kreemid ning näo­ puhastusvaht. Põhjamaade tu­ rul juba 40 aastat tegutsenud Taani tootja kreemid aitavad tugevdada naha loomulikku kaitset ja säilitada värsket jumet. Paljud tooted sobivad kogu perele. Decubali tooted on välja töötatud koostöös Skandinaavia nahaarstidega. Need ei sisalda lõhna- ega värvaineid.

Sarja kuuluvad näiteks ihupii­ mad, kreemid ja nahka puhas­ tavad emulsioonid. Eestis tuntud Saksamaa sarja ilmestavad mitmesugused kreemid, mis sobivad väga hästi kuiva naha hellitamiseks. Näohooldus­ toodetest on saadaval eriti kuiva, atoopilise ja ekseemse naha igapäevaseks hooldami­ seks mõeldud kreemid, mis sobivad hästi ka laste ja imikute atoopilise ekseemi korral.

Sarja kuuluvad näiteks huule­ palsam, jala- ja kätekreemid, õlivabad näopuhastusvahud, sügavniisutavad ihupiimad, kõõmavastane šampoon ja komedoonivastased näoveed. Prantsusmaal toodetud sarja tooted on mõeldud igapäeva­ seks kasutamiseks. Näiteks võib komedoonide vastu igapäevaselt kasutada koorivat vahtu, mis aitab eemaldada mustuse ja liigse rasu.

Sarja kuuluvad näiteks depig­ menteeriv emulsioon, kreemid ja emulsioonid, huulepulk, näovesi, näotoonik ja taastav muskusroosiõli. Paljud selle Hispaania päritolu ettevõtte tooted sobivad kõikidele naha­ tüüpidele. Näiteks parabeeni­ vaba puhastuspiim eemaldab surnud naharakud ja meigi ning hoolitseb naha loomuliku tasakaalu eest. Sarja kuuluvad ka vananemisvastased tooted.

-15% Bübcheni sarja tooted

-20%

Sarja kuuluvad näiteks lastele mõeldud tooted: kreemid, ihu­ piimad, mähkmealused kree­ mid, seebid, õlid ja šampoonid. Saksamaal toodetud sarjast leiab mitmesuguseid mähkme­ aluseid kreeme, millel on aktiivne nahakaitse. Toodetes ei ole parafiinõli, säilitus- ega värv­aineid. Lasteõli puhastab õrnalt ja hooldab tundlikku mähkmepiirkonda, imendub kiiresti ega jäta läikivat kihti.

Baba de Caracoli sarja tooted Sarja kuuluvad näiteks mitme­

-20%

sugused huulepalsamid ja kree­ mid. Soomes toodetud Baba de Caracoli sarja tooted sobivad põhjamaisele nahale. Osa too­ teid sisaldab aloe vera’t, seega inimesed, kes on selle suhtes tundlikumad, peaksid proovima toodet esialgu väikesel naha­ pinnal. Üks hinnatud toode on Regenerating Cream, mida sobib kasutada põletus-, lõike-, akne- ja venitusarmide korral.

Lõika kupong välja, tule Apotheka apteeki ja osta valitud tooteid super hinnaga! A. Probiotixi kapslid N20

-40%

Sooduskupong kehtib kuni 31.01.2014

A. Greibiseemneekstrakt 50 ml

-25%

Sooduskupong kehtib kuni 31.01.2014

A. Kaltsium D3+Mg+Zn tabletid N30

-50%

Sooduskupong kehtib kuni 31.01.2014

A. Probiotix Baby pulber N10

-40%

Sooduskupong kehtib kuni 31.01.2014


r istsõna

Ristsõna: GH Press Illustratsioon: Mari Kukk

Võida Apotheka kinkekomplekt! Kõigi õigesti vastanute vahel loosime välja kinke­komplekti, kuhu kuuluvad A. Apelsinimaitselised C-vitamiini näri­ mistabletid (100 tabletti), A. Multivitamiin mineraalidega A-Z (30 tabletti) ja

58

A. Mesi (200 g). Vastused palume 15. veebruariks saata aadressile toimetus@apotheka.ee või Apteekide Koostöö AS, Naerata toimetus, Aardla 13, 50112 Tartu

Naerata :) talv 2013

AUHINDU ON


Naerata! talvenumber 2013/2014  
Naerata! talvenumber 2013/2014  

Tuuli Roosma räägib, mida arvavavad vissarionlased haiguste tekkimisest. Loe, kuidas teeb oma tööd uisutreener Anna Levandi ja palju muud!

Advertisement