НЕКА ТРЕПКА 2021 - Антолог

Page 1

www.antolog.mk


Постави си 25 предизвици за читање и исполни ја 2021 година со книги и приказни. Имаш прочитано некој од овие наслови? Веќе си во предност пред другите! „Скреч“ постерот се добива бесплатно за секоја сметка над 1100 денари во книжарниците на Антолог или на сајтот www.antolog.mk Редовна цена: 200 денари

КНИГА НА МЕСЕЦОТ ДЕКЕМВРИ Бранка Богавац, „Разговори во Париз“ редовна цена 400 ден. -30% 280

промотивна цена:

ДЕН.

Од 28.12.2020-10.01.2021 сите понуди од каталогот ќе важат единствено во книжарниците на „Антолог“ а дел од нив и на www.antolog.mk.


30 ноември – 6 декември

Недела на мотивациски книги

1 за 10% 2 за 20% 3 или повеќе за 30%

НО ВО

Остави мотивациска желба за новата година и добиј дополнителни 5% попуст

РЕДОВНА ЦЕНА:

500

ДЕН.

ПРЕОБЛИКУВЈ ГИ ТВОИТЕ НАВИКИ ЗА ПОДОБРА ВЕРЗИЈА НА СЕБЕ

БЕБИЊАТА СЕ ЧУДО!

www.antolog.mk

ДЕН.

СПОКОЈСТВОТО Е КЛУЧОТ ВО СВЕТ ВО КОЈ СЀ БЕГА ОД КОНТРОЛА

РЕДОВНА ЦЕНА:

500

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

500

ДЕН.

НАЈПРОДАВАНИОТ ПРИРАЧНИК ЗА РОДИТЕЛСТВО ВО ЕВРОПА

3


НО ВО

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

РЕДОВНА ЦЕНА:

500

ДЕН.

ИНТИМЕН УВИД ВО ОДНОСОТ МЕЃУ ТАТКОВЦИТЕ И СИНОВИТЕ

КАКО ДО КАРАКТЕР ШТО РУШИ БАРИЕРИ?

РЕДОВНА ЦЕНА:

600

РЕДОВНА ЦЕНА:

500

ДЕН.

ПРИКАЗНА ШТО ИНСПИРИРА И ОХРАБРИ ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ НИЗ СВЕТОТ

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

ДЕН.

ЗА ЕДНИ ГЕНИЈ НА ВЕКОТ, ЗА ДРУГИ ЛУД НАУЧНИК

ДЕН.

ДЕН.

ЖИВЕЈ ПОКРЕАТИВЕН И ПОИСПОЛНЕТ ЖИВОТ

ПОВТОРНО ВО ПРОДАЖБА РЕДОВНА ЦЕНА:

400 СЛУШНИ ГО ВНАТРЕШНИОТ ПОВИК ОД ТВОЕТО БЕБЕ

www.antolog.mk

РЕДОВНА ЦЕНА:

650

ДЕН.

ДЕН.

МОТИВАЦИСКИ ПРИКАЗНИ ЗА БУДЕЊЕ НА МУДРОСТА КАЈ ДЕЦАТА

4


7 – 13 декември

Недела на трилери Плати 2 или повеќе – 1 гратис Плати 6 или повеќе – 2 гратис

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

ЗА СИТЕ ЉУБИТЕЛИ НА АГАТА КРИСТИ

ДЕН.

МИСТЕРИЈА ШТО САМО ПОАРО МОЖЕ ДА ЈА РЕШИ

НО

ВО

НОВИТЕ СЛУЧАИ НА ХЕРКУЛ ПОАРО

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

400 ЗАПОЗНАЈТЕ ЈА БАСКИЈА ПРЕКУ КРВАВИ УБИСТВА

www.antolog.mk

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

500 АМАЈА САЛАСАР МЕЃУ ПРИВАТНИТЕ БИТКИ И ПРОФЕСИОНАЛНАТА КАРИЕРА

РЕДОВНА ЦЕНА:

500

ДЕН.

ДЕН.

ФИНАЛЕТО НА БАСТАНСКАТА ТРИЛОГИЈА ЌЕ ВЕ ОСТАВИ БЕЗ ЗДИВ

5


РЕДОВНА ЦЕНА:

350

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

ДЕН.

НАЈПОЗНАТИОТ ДЕТЕКТИВ НА СИТЕ ВРЕМИЊА

ШЕРЛОК И ВОТСОН ПРЕД НОВИ ПРЕДИЗВИЦИ

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

РЕДОВНА ЦЕНА:

КОЈ ЈА КОРИСТИ ПРИКАЗНАТА НА ЛУИС КАРОЛ ЗА ДА УБИВА?

www.antolog.mk

РЕДОВНА ЦЕНА:

СЕКТИ, ВЕШТЕРКИ И ЧУДНИ ЗЛОСТОРСТВА

ДЕН.

ПОЛИТИЧКИ ТРИЛЕР СО ШОКАНТЕН КРАЈ

400

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

450

ДЕН.

БРОЈ 1 ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН БЕСТСЕЛЕР

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

ДЕН.

ШЕРЛОК ХОЛМС СЕ ВРАЌА ОД МРТВИТЕ

550

ДЕН.

СПОЈ ОД ХОРОР ЕЛЕМЕНТИ И НАПНАТА НЕИЗВЕСНОСТ СО МОДЕРЕН ЗАПЛЕТ

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

МОРНИЧАВА ВОЗБУДА СМЕСТЕНА ВО КАРПЕСТИТЕ ИСЛАНДСКИ ПЕЈЗАЖИ

6


РЕДОВНА ЦЕНА:

450

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

НАЈБРУТАЛНОТО УБИСТВО ШТО МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ

КАКВА ПРЕСМЕТКА ЌЕ СПОИ ЕДЕН ДЕТЕКТИВ И ЕДНА ПСИХОЛОГИНКА?

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

ДЕН.

ЗА ОБОЖАВАТЕЛИТЕ НА СКАНДИНАВСКИТЕ КРИМИ ТРИЛЕРИ

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

ЕДНО УБИСТВО ЌЕ ГО РАЗБУДИ МИРНОТО КАНАДСКО ГРАТЧЕ

ДЕН.

7 УБИСТВА, 7 ВЛАДЕТЕЛИ, 7 МОНЕТИ И 7 ИСТОРИСКИ СПОМЕНИЦИ ВО ИСТАНБУЛ

НО

ВО

ТРИЛЕР ШТО БУКВАЛНО ЈА СМРЗНУВА КРВТА

РЕДОВНА ЦЕНА:

450

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

300 ВИСТИНСКИ ПРИКАЗ НА НАЈПОЗНАТОТО ЗЛОСТОРСТВО ВО ШВЕДСКА

www.antolog.mk

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

ДЕН.

АКО САКАШ ДА ПРЕЖИВЕЕШ, НЕ СМЕЕШ ДА ГИ ОТВОРИШ ОЧИТЕ!

РЕДОВНА ЦЕНА:

450

ДЕН.

ДЕН.

ЗАСТРАШУВАЧКИ ТРИЛЕР ОД НОВАТА СКАНДИНАВСКА ЅВЕЗДА

7


14 – 20 декември

3 новогодишни пакетчиња и 20% на 4 нови книги за деца!

РЕДОВНА ЦЕНА:

600 ЗОШТО, НАМЕСТО ДА ДОЈДЕ ПРОЛЕТ, ЌЕ ПАДНЕ НЕВИДЕНО МНОГУ СНЕГ?

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

300 ЗАПОЗНАЈТЕ ГO СЕМЕЈСТВОТО ВАМПИРОЗАБОВСКИ ОД НОКТУРНИЈА

www.antolog.mk

ДЕН.

ПОВЕЛЕТЕ НА ГОСТИ ВО СОНОТ НА МАЛАТА ЅУНИЦА

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

ДЕН.

ДЕН.

КАКО ДА СЕ ЗАЛЕЧИ СКРШЕНОТО ДЕТСКО СРЦЕ?

4 НОВИ КНИГИ ЗА ДЕЦА ШТО СЕ ЧИТААТ ЦЕЛА ГОДИНА

8


ЧИТАЈ МИ 0-6 години

редовна цена 1350 денари

-26%

промотивна цена:

1000

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

600 МИМБО ЏИМБО И ПРИЈАТЕЛИТЕ ОД АФРИКА СЕ БОРАТ СО СНЕГОТ

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

ДЕН.

СОНИШТАТА КРИЈАТ ПРЕКРАСНИ СВЕТОВИ

РЕДОВНА ЦЕНА:

100 СЛИКОВНИЦА ЗА ЧИТАЊЕ, ДОПОЛНУВАЊЕ, ДОЦРТУВАЊЕ И БОЕЊЕ

www.antolog.mk

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

ДЕН.

ДЕН.

НА СИТЕ ДЕЦА ИМ СЕ ПОТРЕБНИ СУПЕРХЕРОИ

9


6-12 години

редовна цена 1550 ден.

-35%

промотивна цена:

1000

РЕДОВНА ЦЕНА:

250 ПОЕЗИЈА ЗА ДЕЦА ОД НАШИОТ НАЈГОЛЕМ ПИСАТЕЛ

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

250

ДЕН.

ЅИРНЕТЕ ВО ДНЕВНИКОТ НА ЛОТА КОЈА ОБОЖАВА ЗАЈАЧИЊА

РЕДОВНА ЦЕНА:

200

ДЕН.

ДАЛИ САКАТЕ ДА СЕ ЗАПОЗНАЕТЕ СО ЕДЕН ЗЛАТКО?

РЕДОВНА ЦЕНА:

650 ПРИКАЗНИ ЗА ОПУШТАЊЕ НА ДЕЦА НА СЕКОЈА ВОЗРАСТ

www.antolog.mk

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

200

ДЕН.

ДЕН.

ПОДГОТВЕНИ ЛИ СТЕ ДА СЕ ВИВНЕТЕ ВО ВСЕЛЕНАТА?

10


ДАЈ МИ ЈАС ДА ЧИТАМ 12-16 години

редовна цена 1500 ден.

-33%

промотивна цена:

1000

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

ДЕН.

НОВИТЕ ЗГОДИ И НЕЗГОДИ НА ЛЕНА И ТРИЛЕ

ДЕН.

АВАНТУРИ ОД СВЕТОТ НА ВАМПИРИТЕ И МРАЧНИТЕ СУШТЕСТВА

РЕДОВНА ЦЕНА:

200

ДЕН.

ПОЛЕТАЈТЕ ВО ВСЕЛЕНАТА СО БУЈНАТА ФАНТАЗИЈА

РЕДОВНА ЦЕНА:

500 ЕНЦИКЛОПЕДИЈА ЗА СВЕТОТ НА ДИГИТАЛИЗАЦИЈАТА ЗА НАЈМЛАДИТЕ ЧИТАТЕЛИ

www.antolog.mk

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

200

ДЕН.

ДЕН.

УРНЕБЕСЕН ПОГЛЕД НА ЕДНА СЕРИОЗНА ТЕМА

11


21– 27 декември

НО ВО

кои било 2 книги – 700 денари кои било 3 книги – 900 денари кои било 4 книги – 1000 денари

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

АДРЕСАР ПОЛН СЕЌАВАЊА ЗА МОЌТА НА ЉУБОВТА

ВО

ПРИКАЗНА ЗА СЕБЕПРИФАЌАЊЕТО И НАДМИНУВАЊЕТО НА ВИНАТА

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

НО

400

ДЕН.

КАКВИ ТАЈНИ ЗА ТЕЛЕКИНЕЗА КРИЕ СЛУЧАЈОТ ЧЕРНОБОГ?

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

ДЕН.

БРИЛИЈАНТНА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ЕДНО ПАТУВАЊЕ ВО СРЕДНОВЕКОВНА ЕВРОПА

НО

ВО

ТЕНЗИЧЕН И НЕПРЕДВИДЛИВ ДО ПОСЛЕДНАТА СТРАНИЦА

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

450 УЖИВАЈТЕ ВО НАЈДОБРОТО ОД ЖЕНСКАТА ПРОЗА

www.antolog.mk

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

500 КОГА МАГИЧНИОТ РЕАЛИЗАМ ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО СУРОВАТА РУСКА РЕАЛНОСТ

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

ДЕН.

МИСТЕРИЈА ШТО ПРИСТАПУВА ДО НЕИСТРАЖЕНИ ПРЕДЕЛИ НА НАШАТА ПРОЗА

12


РЕДОВНА ЦЕНА:

500

ДЕН.

БАБА И ВНУКА – ДВЕ РАЗЛИЧНИ, А БЛИСКИ ПЕРСПЕКТИВИ

РЕДОВНА ЦЕНА:

450 СОСЕД ОД КОШМАРИТЕ ИЛИ ЧОВЕК СО ТРОГАТЕЛНА ПРИКАЗНА?

РЕДОВНА ЦЕНА:

330

ДЕН.

ЗА ВТОРИТЕ ШАНСИ ШТО СИТЕ ГИ ЗАСЛУЖУВАМЕ

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

ДЕН.

РАСКОШНО РАСКАЖАНА ПРИКАЗНА ШТО СПОЈУВА ДВЕ ВРЕМИЊА ПРЕКУ ЕДЕН ЛИК

ДЕН.

ДИРЕКТНО ОД СРЦЕТО НА РУСКАТА ДУША

НО

ВО

РОМАН ЗА БОГ, ЗА ВЕРАТА И ЗА ТОА ДЕКА ВРЕМЕТО НЕ ПОСТОИ

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

350 ОД НАЈПРЕВЕДУВАНИОТ АВТОР НА НАУЧНА ФАНТАСТИКА

www.antolog.mk

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

400 БАРОКОТ НА КОСМОСОТ ВО РЕМЕК-ДЕЛОТО НА SCI-FI

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

ДЕН.

ДЕН.

СРЕДБА СО ВОНЗЕМСКОТО!

13


РЕДОВНА ЦЕНА:

350

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

ДЕН.

НЕОБИЧЕН КНИЖЕВЕН ПРИРАЧНИК ЗА БИВШИ И ИДНИ ПИСАТЕЛИ

ЦРН ХУМОР ШТО ГО ОТКРИВА АПСУРДОТ НА СОВРЕМЕНИОТ ЖИВОТ

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

РЕДОВНА ЦЕНА:

ЛИЧНИ СВЕДОШТВА ЗА ЧЕРНОБИЛСКАТА КАТАСТРОФА

www.antolog.mk

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

ДЕН.

МОСТ КОН ИРАНСКАТА КУЛТУРА И ТРАДИЦИЈА

350

ДЕН.

ЗАГУБАТА СЕ ПОДНЕСУВА ПОЛЕСНО ОД КАЕЊЕТО

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

РОМАН ЗА ВАЖНОСТА НА ИСТОРИЈАТА И РЕЛИГИЈАТА

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

ДЕН.

ДЕН.

ДОЖИВЕЈТЕ ЈА ПЕРСИЈА ОД БАЈКИТЕ!

РЕДОВНА ЦЕНА:

300 ЖЕНСКИТЕ ПРИКАЗНИ ОД ВОЈНАТА, ЗА КОИ НИКОЈ НЕ ПИШУВА

РЕДОВНА ЦЕНА:

500

ДЕН.

ДЕН.

„ПРВИОТ ГОЛЕМ РОМАН НА НОВИОТ МИЛЕНИУМ“

14


РЕДОВНА ЦЕНА:

300

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

ДЕН.

ПСИХОЛОШКИ ТРИЛЕР ШТО ЌЕ ВЕ ЗАМИСЛИ И ПОТРЕСЕ

ИНСПИРАТИВНА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА НА ХРАБРА ДЕВОЈКА ШТО ОДБИВА ДА МОЛЧИ

РЕДОВНА ЦЕНА:

550 СКОКОТЛИВ РОМАН ЗА ТЕАТАРСКИОТ СВЕТ НА ПРЕДВОЕНИОТ ЊУЈОРК

НЕОПХОДНО ЧЕТИВО ЗА КРИТИЧКИОТ УМ ОД НАЈПОЗНАТИОТ СОВРЕМЕН ФИЛОЗОФ

www.antolog.mk

ТРИ УБИСТВА ВЕЌЕ ТЕ ПРАВАТ СЕРИСКИ УБИЕЦ. ИЛИ НЕ?

ДЕН.

ЕМОТИВНА И ТОПЛА ЉУБОВНА САГА

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

500

ДЕН.

ШОКАНТНА СЕМЕЈНА ДРАМА И ЕДНО СУРОВО УБИСТВО!

ДЕН.

СТОТИЦИ ПРИКАЗНИ ОД ДЕСЕТ ЖЕНИ ЗАТВОРЕНИ ВО КАРАНТИН

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

300

РЕДОВНА ЦЕНА:

400

ДЕН.

ДЕН.

РЕДОВНА ЦЕНА:

350

ДЕН.

ВИСТИНАТА ЗА ЕДНА ОД НАЈИСКЛУЧИТЕЛНИТЕ ЉУБОВНИ ПРИКАЗНИ ВО ИСТОРИЈАТА

15


НЕИЗВЕСНА ПРИКАЗНА ЗА МРАЧНАТА СТРАНА НА ДРУШТВЕНИТЕ МЕДИУМИ

ЕДИНСТВЕНАТА КНИГА ЦЕЛОСНО НАПИШАНА ВО АУШВИЦ!

НОВИ УБИСТВА ПОД ЛУПАТА НА ХЕРКУЛ ПОАРО

ЗА СОЗРЕВАЊЕТО, НО И ЗА РАСПАЃАЊЕТО ПОД ПРИТИСОКОТ НА ОПШТЕСТВОТО

превод од англиски:

Диана Николовска

РОМАН НА ГОДИНАТА ОД INTERNATIONAL THRILLER WRITERS.

ЕДНА ОД НАЈПОЗНАТИТЕ САТИРИЧНИ БАСНИ

МОЖНО ЛИ Е ДА ПОБЕДИТЕ ВО ТРКАТА СО ВРЕМЕТО?

ВТОРИОТ ШОКАНТЕН СЛУЧАЈ НА СЕКТОРОТ Q

ОПСЕСИВНОТО МИНАТО СЕ ВРАЌА СО СМРТОНОСНА СЕГАШНОСТ

izdanie

ШТО ЗНАЧИ ДА СЕ РАЗМИСЛУВА НАДВОР ОД КУТИЈАТА?

ЗЛОСТОРСТВА ОД СТРАСТ, ОДМАЗДА, ОПОМЕНА, СИМБОЛИКА

www.antolog.mk


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.