Page 1

ZDROWIE NADZIEJA SZCZĘŚCIE

www.amoena.pl

LIFE Wiosna 2013

Bardziej optymistyczny obraz Stworzyć coś pięknego – historia jednej kobiety

PłynneWypróbuj ruchy łatwe

i bezpieczne pozycje jogi

Cztery strony świata, jedna podróż

Czy zieleń to nowy róż?

Amazonki dzielą się swoimi historiami

Y N L A K j I a P r O R T

Rak piersi zmienia styl życia

PLUS: ZDROWIE | URODA | PRAWDZIWE ŻYCIE | I DUŻO WIĘCEJ


Leona

12

Linia Leona - wiosenna oferta Amoena - to kwintesencja kobiecości, wyrafinowania i wygody w modnym kolorze fuksji.

Edytorial 18

Hanna

W tym numerze

Drogie Czytelniczki,

6 Temat numeru

Czy zieleń to nowy róż? Czy styl życia wpływa na ryzyko zachorowania na raka?

„Amoena Life” jest z Wami nieprzerwalnie od 2001 roku. Podobne pisma Amoena wydaje w 28 krajach na świecie. Postanowiliśmy połączyć siły. Ten numer to pierwsza odsłona międzynarodowego pisma. Na naszych łamach nadal będziemy prezentować historie z życia polskich Amazonek i odpowiadać na Wasze listy. Dodatkowym elementem będą doświadczenia kobiet z innych krajów.

Leona SH

Koszulka z kieszonkami Rozmiary: 36-44

18 Z życia wzięte Malując bardziej optymistyczny

Wiele z Was woli oglądać sport w telewizji niż go uprawiać. Do aktywności może zachęcić nowa linia sportowa Amoena, którą prezentujemy na stronach 22-23.

Rozmiary: 36-44

miękki biustonosz Rozmiary: 70-90 A, B; 75-90 C,D

jak dbać o siebie w trakcie leczenia

Moda 12 Kostiumy kąpielowe Tropikalny raj – zdecyduj się! 16 Modne nakrycia głowy

Turbany, chusty i czapeczki - nie tylko po chemioterapii

Stałe rubryki 4 Misz-masz Ciekawostki i porady

Współpraca

Leona SB

Płynne ruchy – propozycje łatwych i bezpiecznych pozycji jogi

24 Rozmowa Obudzić w sobie kobiecość, czyli

Hanna Adamczak

Leona figi

jedna podróż nadziei

22 Ciało i umysł

Marzą mi się wakacje, słoneczne i ciepłe lato. Wszystkim Czytelniczkom, które tęsknią za słońcem i piaszczystą plażą, polecamy kolekcję nowych strojów kąpielowych na stronach 12-17.

Mam nadzieję, że w naszym odmienionym piśmie znajdziecie wiele inspiracji. Aby wyrazić swoją opinię na temat magazynu w nowej formule, wypełnijcie ankietę na stronie 30.

biustonosz na fiszbinach Rozmiary: 70-95 B; 75-95 C, D

obraz – Julia opowiada, jak rekonstrukcja piersi zmieniła jej życie

20 Reportaż Cztery strony świata

Jak zawsze przykładamy wielką wagę do zdrowego trybu życia. Przebyta choroba skłania do refleksji nad swoimi nawykami. Czy żywność i kosmetyki mogą wpływać na nasze zdrowie? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w artykule „Czy zieleń to nowy róż?”.

Leona WB

16

Christina Relf – Brytyjka, autorka wielu tekstów i stylistka, pracująca z pismem Amoena Life od ponad dziesięciu lat. Jest zachwycona, że pismo stało się międzynarodowe. „Żyjemy w międzynarodowej społeczności. Internet łączy nas wszystkich, dzięki czemu wiadomości, kultura, moda i technologia rozprzestrzeniają się bardzo szybko, niezależnie od granic geograficznych. Uważam, że wszyscy skorzystamy, wymieniając doświadczenia i dowiadując się co inni robią i myślą. Jestem pewna, że Czytelniczki Amoena Life ucieszy nowy format pisma”.

Dr Hanna Tchórzewska-Korba – Od początku współpracuje z polskim wydaniem Amoena Life. Specjalista rehabilitacji ruchowej, kierownik Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, wykładowca na Wydziale Rehabilitacji AWF w Warszawie i Wydziale Fizjoterapii ALMAMER. Od 1990 roku członek-założyciel, a obecnie przewodnicząca Rady Fundacji Hospicjum Onkologicznego w Warszawie. Członek Zarządu Polskiej Unii Onkologii.

30 Ankieta Czekamy na Twoje opinie

10 Uroda i dieta Żyj zdrowo! Propozycje

ekologicznych produktów

27 Rozrywka Krzyżówka z nagrodami 28 Adresy sklepów Amoena

LIFE

ZDROWIE. NADZIEJA. SZCZĘŚCIE

Wiosna 2013

www.amoena.pl

Bardziej optymistyczny obraz coś pięknego

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Amoena Polska Sp. z o.o.. Reprodukcja lub wykorzystywanie zawartych treści bez uprzedniej zgody wydawcy jest zabronione. Amoena Life wydawana jest dwa razy do roku i kolportowana bezpłatnie na terenie Polski.

Stworzyć – historia jednej kobiety

ruchy PłynneWypróbuj łatwe

i bezpieczne pozycje jogi

Wydawca: Amoena Polska Sp. z o.o. Redakcja: Hanna Adamczak, Media TV Plus Zdjęcia: Amoena GmbH Projekt: Anja Muschiol, Shan Willoughby

Cztery strony świata, jedna podróż

Czy zieleń to nowy róż?

Amazonki dzielą się swoimi historiami

TROP

Rak piersi zmienia styl życia

PLUS: ZDROWIE | URODA | PRAWDZIWE

ŻYCIE | I DUŻO WIĘCEJ

Y IKALNraj

Zdjęcie na okładce Michellle, 51 lat, po operacji piersi. Fotograf – Dorothea Craven


>>> MISZ-MASZ

„W uśmiechu jest całe bogactwo człowieka.” F. Rabelais

Portal dla Amazonek Amazonki.net to pierwszy w Polsce portal społecznościowy dla pacjentek i ich bliskich. Serwis skupia się wokół tematyki związanej z rakiem piersi. Amazonki.net łączy w sobie cechy portali edukacyjnych, informacyjnych i społecznościowych. W serwisie można znaleźć aktualności związane z nowotworem piersi, listę szpitali i lekarzy wraz z oceną pacjentów, listę klubów dla Amazonek, artykuły tematyczne. Na portalu jest także chat, forum, wyszukiwarka. Istnieje również możliwość zadawania indywidualnych pytań lekarzom, psychologom i wizażystkom.

Leczniczy barwnik Kurkuma (Curcuma longa) to roślina uprawna wywodząca się z Azji. W Europie jest ona przede wszystkim głównym składnikiem przyprawy curry. Mało kto wie o jej właściwościach leczniczych wykorzystywanych w hinduskiej medycynie ajurwedyjskiej już 2500 lat temu (m.in. w leczeniu żółtaczki, ospy wietrznej, a nawet RZS). Jak dowodzą badania, polifenol zawarty w kurkumie – kurkumina odpowiedzialna za intensywną żółtą barwę rośliny – ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, chroni tkankę nerwową oraz zapobiega rozwojowi zmian nowotworowych. Hindusi spożywają średnio 1-2 g kurkumy dziennie, dzięki czemu rzadziej niż mieszkańcy krajów zachodnich chorują na nowotwory (w przypadku raka piersi – pięć razy rzadziej). Ze względu na specyficzny smak nie zawsze jest ona dobrze przyswajana przez organizm. Dlatego powinno się ją mieszać z czarnym pieprzem lub czerwoną papryką i dodawać do potraw, takich jak sałatki, gotowane warzywa czy sosy.

Mity na temat kawy

Książka na Twoją półkę

Od lat naukowcy spierają się, czy kawa jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Przez ten czas powstało na jej temat wiele mitów. Jednym z najpopularniejszych jest to, że picie kawy może powodować choroby serca. To nie jest prawda. U człowieka niechorującego na serce duża dawka kofeiny może jedynie spowodować chwilowe kołatanie serca. Kawa nie sprzyja także osteoporozie, ponieważ nie ma żadnego wpływu na gęstość kości. Jeśli chodzi o znaczne podnoszenie przez nią ciśnienia krwi ­ – to faktycznie, jednak tylko przy jednoczesnym paleniu tytoniu. Prawdziwe są jednak informacje, że kawa u niektórych osób może powodować wzrost poziomu cholesterolu oraz zaostrzać chorobę wrzodową, przez pobudzanie wydzielania soków trawiennych. Nie ma jednak związku z powstawaniem tej choroby.

„Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko” Małgorzata Braunek w rozmowie o życiu z Arturem Cieślarem (Wydawnictwo Znak, 2012)

Małgorzata Braunek, niezapomniana Oleńka z „Potopu”, odkrywa przed czytelnikami swoje tajemnice. Dlaczego u szczytu sławy nagle zniknęła z ekranów? Aby dowiedzieć się, kim jest, ikona polskiego kina udała się w podróż do Indii i Tybetu. Odkryła świat buddyzmu i... samą siebie. Małgorzata Braunek z dystansem i poczuciem humoru mówi o swoich życiowych wyborach, wątpliwościach, marzeniach. Opowiada o swoich najbliższych – o mężu Andrzeju Krajewskim i dzieciach. Książka jest pięknie ilustrowana.

4 | Amoena Life

Wycisz umysł

Pastele królują!

Jeżeli często czujesz się zmęczona i rozdrażniona, możesz spróbować wyciszyć się za pomocą prostych technik medytacji. Głównym celem medytacji jest samodoskonalenie. Szczególnie zalecają ją religie Wschodu, np. buddyzm, zen, hinduizm. Ale nie jest obca i innym wyznaniom (rodzajem medytacji jest np. odmawianie różańca). Nie wszystkie też są powiązane z religią. Odkąd Zachód zainteresował się duchowymi osiągnięciami Wschodu, powstały formy medytacji dla wszystkich. Niektóre wykorzystuje się w psychoterapii, bo ułatwiają dotarcie do  źródła problemów i ich rozwiązywanie. Praktyki medytacyjne to nic innego, jak zbiór technik (różnych w zależności od szkoły) wspierających rozwój koncentracji, uwagi i pozytywnych uczuć. Celem jest osiągnięcie wewnętrznego spokoju, poprawa stanu zdrowia, odkrycie w sobie niewyczerpanego źródła energii i wewnętrznej siły, dzięki której zdołamy przenosić góry.

Od kilku sezonów na światowych wybiegach wyraźnie widać eksperymenty kolorystyczne, których celem jest rozświetlenie i ożywienie stylizacji. Kolory pudrowe i pastele w różnych odcieniach (m.in. wanilii, pistacji, mięty czy cytryny) są modne od lat i wygląda na to, że jeszcze długo będą królować w modzie. Pastele dają wiele możliwości stylizacyjnych. Warto pamiętać, że nie każda kobieta będzie dobrze wyglądała w cielistych barwach od stóp do głów, ponieważ optycznie poszerzają one sylwetkę. W pudrowym różu szczególnie korzystnie prezentują się brunetki i szatynki, pozostałe panie mogą wybierać np. spodnie czy spódnice w tym kolorze. Można go łączyć z innymi pastelami bądź np. z czernią czy ze srebrem. Blondynki z powodzeniem mogą zastąpić pudrowy róż odcieniami złota, ciepłych szarości czy piaskowego beżu, a także innymi pastelami, które świetnie komponują się z jasną karnacją i dodają cerze świeżości. Pastele najlepiej prezentują się na zwiewnych materiałach i w prostych fasonach.

www.amoena.pl

Amoena Life | 5


>>> TEMAT NUMERU

zieleń

Życie zmienia się po raku piersi

Czy

to nowy

róż?

Informacje o badaniach na temat przyczyn rozwoju raka i profilaktyki antynowotworowej pojawiają się w mediach niemal codziennie. Czy rzeczywiście istnieją dowody na to, że styl życia i czynniki środowiskowe zwiększają ryzyko zachorowania?

P

o ciężkiej próbie związanej z leczeniem raka piersi wiele kobiet chce zrobić wszystko, co tylko możliwe, żeby uniknąć nawrotu choroby. Pod wpływem sprzecznych doniesień i budzących strach opowieści mogą się one jednak poczuć przytłoczone. Ruch „zielonych” uświadamia społeczeństwu, że zachodnie obyczaje negatywnie wpływają na stan zdrowia. Zagrożenie stanowią m.in. żywność oraz produkty do higieny osobistej, takie jak dezodoranty, szampony czy toniki. Nigdy nie przyglądamy się im bliżej pod kątem wpływu na nasz stan zdrowia, a być może powinniśmy. A może w dobie internetu mamy po prostu tendencję do wyolbrzymiania problemów? Przecież nie każdy, kto jest narażony na czynniki powodujące mutacje DNA, zachoruje na raka.

Mutacje DNA Amerykański ekspert, dr Greg Orloff założył wielokrotnie nagradzaną stronę internetową CancerQuest.org w 1998 r., kiedy u jego żony zdiagnozowano raka piersi. Znajduje się tam informacja, że „rak jest wynikiem nieregulowanego podziału komórek. Komórki rakowe dzielą się wtedy, kiedy nie powinny, nie przestają się dzielić wtedy, kiedy powinny, i nie giną wtedy, kiedy powinny. W najgorszych przypadkach opuszczają obszar, w którym powstały i przenoszą się do innych części ciała”. Wydaje się, że przyczyna takiego zachowania komórek rakowych ma podłoże genetyczne. Zmiany (mutacje) w kluczowych genach sprawiają, że zachowują się one nienaturalnie. Czynników, które mogą wywołać mutacje, jest bardzo wiele; wiele jest więc także potencjalnych przyczyn raka. Mogą go powodować m.in.: zz niekorzystny wpływ czynników środowiskowych – niektórych minerałów i środków chemicznych (m.in. azbest, odpady toksyczne), promieniowanie UV; zz nieodpowiednia dieta (np. zbyt duże spożycie tłuszczów czy alkoholu); zz styl życia (np. palenie i mała aktywność fizyczna).

Cała prawda o stylu życia Istnieje coraz więcej dowodów na to, że styl życia odgrywa pewną rolę w profilaktyce antynowotworowej. W grudniu 6 | Amoena Life

2011 r. organizacja Cancer Research UK opublikowała wyniki największego jak dotąd badania na ten temat. Wykazało ono, że 45 proc. wszystkich przypadków raka u mężczyzn i 40 proc. u kobiet można zapobiec. Organizacja szacuje, że używki, złe nawyki dietetyczne i nieunormowana masa ciała były odpowiedzialne za 34 proc. przypadków nowotworów w Wielkiej Brytanii w 2010 r. Dr Harpal Kumar, dyrektor Cancer Research UK przyznał, że choć przyczyn raka jest wiele, warto wdrażać działania profilaktyczne. – Zdrowy tryb życia nie gwarantuje, że nie zachoruje się na raka, ale to badanie pokazuje, że odpowiednie nawyki mogą istotnie zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Wiemy, że nie mamy wpływu na historię choroby w rodzinie i wiek, jednak dane pokazują, że sami również możemy podjąć pewne kroki w celu zmniejszenia zagrożenia. W przypadku raka piersi najważniejszymi czynniki ryzyka są: płeć (kobieta) i wiek (ponad 50 lat). Nie oznacza to jednak, że pacjentki powinny zlekceważyć wnioski naukowców.

Pomyśl, co jesz Naukowcy przewidują, że fala otyłości do 2030 r. może doprowadzić do około 500 tys. dodatkowych przypadków raka w Stanach Zjednoczonych. Nie sposób kwestionować poglądów środowisk medycznych – zdrowsza dieta to pierwsza linia obrony przed nowotworem. Jej ogólne zalecenia są bardzo dobrze znane, należy: zz zastąpić tłuszcze zwierzęce tłuszczami wielonienasyconymi (oleje roślinne) i jednonienasyconymi (oliwa z oliwek), zz spożywać jak najwięcej produktów bogatych w izoflawony (groch i fasola) i lignany (warzywa, owoce, ziarna zbóż, herbata i kawa), zz dostarczać organizmowi błonnika z otrąb pszennych, zbóż, owoców i warzyw, zz zadbać o wystarczający poziom wapnia w diecie, który powinien pochodzić z niskotłuszczowego mleka, sera, jogurtów, zielonych warzyw (brokuły, kapusta), orzechów, chleba i ryb, zz spożywać produkty bogate w karotenoidy – związki, które organizm zmienia w witaminę A – takie jak marchew, słodkie ziemniaki, szpinak, jarmuż i pomidory.

>>>

www.amoena.pl

„Zdrowy tryb życia nie gwarantuje, że nie zachoruje się na raka, ale odpowiednie nawyki mogą istotnie zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia”.


>>> TEMAT NUMERU

Wiadomo, że wystąpienie raka piersi u kobiet po menopauzie jest bardziej prawdopodobne, jeśli mają one nadwagę – z powodu wysokiego poziomu estrogenu w tkance tłuszczowej znajdującej się w ich ciele. Odwrotnie jest w przypadku kobiet przed menopauzą – uważa się, że te z nadwagą rzadziej przechodzą owulację, więc poziom estrogenu jest u nich niższy. Niezależnie od tego najlepiej utrzymywać prawidłową wagę (na stronie: www. obliczbmi.com.pl znajduje się kalkulator wskaźnika masy ciała BMI).

UWAŻAJ NA ALKOHOL Alkohol zawiera toksyny, które zatruwają organizm. Proces odtruwania organizmu z toksyn może uszkodzić DNA. Co więcej, badania wykazały, że alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi. Według Cancer Research UK z każdą dodatkową jednostką alkoholu (mała butelka piwa, lampka wina lub kieliszek mocnego alkoholu) spożytą w ciągu dnia ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta od około 7 do 12 proc. Kobiety nie powinny wypijać więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo. Eksperci szczególnie przestrzegają przed codziennym spożywaniem alkoholu.

8 | Amoena Life

Styl życia a środowisko Czy zdrowa dieta musi być w 100 proc. naturalna, organiczna? Trudno powiedzieć. Po pierwsze dlatego, że definicje słowa „organiczny” nie są jeszcze w pełni sprecyzowane i mogą się różnić w zależności od kraju. Czasami winą za powodowanie nowotworów obarcza się środki spożywcze lub dodatki do żywności uznane za rakotwórcze. Do tej grupy mogą się zaliczać: zz hormony wzrostu i antybiotyki stosowane w hodowli zwierząt, zz pestycydy i herbicydy stosowane w uprawie roślin; zz bisfenol A (BPA) wykorzystywany do produkcji niektórych rodzajów opakowań. Niektórzy badacze poddają w wątpliwość prawdziwość tych twierdzeń. Utrzymują, że środki spożywcze zawierają tak niewielkie ilości szkodliwych substancji, że nie są one w stanie zaszkodzić człowiekowi. Według Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem (Amercian Cancer Society, ACS) dodatki dodawane do żywności nie tyle bezpośrednio powodują raka, ile mogą wywierać wpływ na ryzyko zachorowania w inny sposób – na przykład działając jak substancje hormonopodobne w organizmie. „Odpowiedź na pytanie, czy spożywanie organicznych środków spożywczych oznacza mniejsze ryzyko zachorowania na raka ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo ich skażenia związkami mogącymi go wywoływać, jest wciąż nieznana” – czytamy na stronie internetowej towarzystwa. Jednak nieprzetworzone produkty spożywcze zawierają na ogół więcej substancji odżywczych i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że znajdą się w nich szkodliwe składniki. Ich spożywanie przynosi również inne korzyści związane www.amoena.pl

m.in. z ochroną środowiska, zwierząt hodowlanych czy interesów producentów żywności. Marie Spano, ekspert ds. żywienia i członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego (American Dietetic Association) niejednoznacznie wypowiada się na temat zdrowej żywności. – Dotychczasowe badania nie wykazały, że pestycydy powodują raka, a spożywanie żywności organicznej zapobiega jego występowaniu. Jednak w przypadku wielu osób, u których zdiagnozowano raka, lub podczas remisji choroby ma ono pozytywny wpływ na samopoczucie pacjentów i na pewno im nie zaszkodzi. Ale czy pomoże? Myślę, że na to pytanie nie znamy jeszcze odpowiedzi. Marie Spano zaleca pewne zmiany w diecie: spożywanie produktów z jadalną skórką (np. jagód) zamiast tych, z których skórkę zdejmuje się i wyrzuca (np. banany). – Istnieją inne aspekty zdrowej diety, które mogą obniżyć ryzyko wystąpienia określonego rodzaju raka. Zaleca się m.in.: ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i paczkowanych wędlin, odcinanie przypalonych kawałków mięsa oraz przypalonej skórki od ciasta i pieczywa, gotowanie na małym ogniu zamiast szybkiej obróbki w wysokiej temperaturze – dodaje.

A co z kosmetykami? Parabeny to syntetyczne substancje konserwujące znajdujące się w wielu produktach spożywczych i kosmetykach. Odkryto, że mogą one imitować działanie estrogenu. W dniu publikacji tego artykułu nie istniały dane jednoznacznie określające powiązania pomiędzy parabenami a rakiem piersi. Kilka grup wypowiedziało się na ten temat, próbując rozwiać wątpliwości konsumentów. W styczniu 2012 r. Sense about Science – brytyjska organizacja charytatywna – wydała nawet komunikat prasowy na temat braku dowodów na to, że parabeny to związki rakotwórcze. Za rakotwórcze uważane są również środki chemiczne stosowane w dezodorantach i antyperspirantach, jednak również tych opinii nie potwierdzają organizacje zajmujące się walką z rakiem. Z publikacji „Fakty: dezodoranty i antyperspiranty” wydanej przez Breakthrough Breast Cancer można dowiedzieć się, że nie istnieją wiarygodne dowody na to, że stosowanie tych produktów zwiększa ryzyko raka.

Niemniej jednak przemysł kosmetyczny w ciągu ostatnich kilku lat podejmował próby stworzenia nowych formuł, tak by oferować jedynie naturalne produkty. Zdaniem Alison Raffaele, założycielki i dyrektor wykonawczej firmy Alison Raffaele Cosmetics z Nowego Jorku, jest to bardzo pozytywny trend. Jej firma zaczęła przegląd własnych produktów w 2007 r. pod wpływem debaty na temat parabenów. – Kiedy zmienialiśmy formuły, zapytałam: które składniki mogą zostać, a których musimy się pozbyć? – relacjonuje. Wraz z zespołem zdecydowała, że niektóre środki z łatwością można zastąpić równie skutecznymi, a mniej niebezpiecznymi konserwantami. Wśród tych wyeliminowanych znalazły się m.in.: zz parabeny, które mają niekorzystny wpływ na układ endokrynny (są produkowane syntetycznie, mimo że mogą być identyczne z parabenami występującymi naturalnie), zz talk (w postaci sprasowanej nie jest niebezpieczny, ale w postaci sypkiej stanowi zagrożenie ze względu na możliwość wdychania – nie rozkłada się w organizmie, więc może tworzyć torbiele), zz aromaty syntetyczne, zz olej mineralny i wazelina (wykazano, że narażenie na działanie mgiełki oleju mineralnego – zazwyczaj w otoczeniu przemysłowym – zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka), zz glikol propylenowy (w produktach kosmetycznych nie jest stosowany w 100-procentowym stężeniu, jednak potencjalnie może wywoływać podrażnienia skóry.

Twój wybór jest najlepszy Jak dotąd badania naukowe nie wykazały związku między środkami chemicznymi w żywności lub w produktach do higieny osobistej a ryzykiem zachorowania na raka. Jednak wiele kobiet uważa, że ograniczenie wpływu środków chemicznych na organizm skutecznie chroni przed rakiem. Czasopismo „Amoena Life” rozmawiało z kilkoma kobietami, które wprowadziły do swojego życia zmiany zgodne z ich systemem wartości i łagodzące ich osobiste obawy. Sandi (która prosiła o nieujawnianie jej tożsamości) jest przekonana, że eliminacja

BEZ WIELKIEJ FILOZOFII

5 zmian, które możesz wprowadzić już TERAZ!

1

Przestań palić! Jeżeli nie wiesz, jak się do tego zabrać, odwiedź: www.jakrzucicpalenie.pl i zapoznaj się z radami ekspertów i forum społecznościowym.

do codziennego trybu życia. Idź na 20-minutowy spacer podczas przerwy na lunch, staraj się wybierać rower, a nie samochód, umów się z przyjaciółmi na poranne pływanie kilka razy w tygodniu.

2

4

Jedz świeżą żywność! Unikaj przetworzonych produktów spożywczych – białego chleba, słodkich napojów, chipsów, ciast i herbatników. Podjadaj orzechy i suszone owoce (pamiętaj o pięciu porcjach owoców i warzyw w ciągu dnia). Jedz produkty bogate w błonnik i białko (np. ryby lub kurczak z grilla).

3

Ruszaj się! Wprowadź aktywność fizyczną

z diety większości przetworzonych produktów spożywczych i stosowanie organicznych kosmetyków zapewnia jej większy spokój ducha i przynosi wymierne efekty. – Wszyscy wiemy, jak niebezpieczne są te rzeczy i mimo że nie możemy unikać ich wszystkich, możemy zrobić choć trochę. Dla nas samych, dla środowiska i dla przyszłych pokoleń ważne jest myślenie o zmianie chemicznego świata i bardziej naturalnym życiu – przekonuje. Książka dietetyczki Susannah Olivier „Dieta w profilaktyce i leczeniu raka piersi” od czasu premiery w 2001 r. cieszy się niesłabnącą popularnością. Po jej przeczytaniu Mary Jennings ograniczyła m.in. ilość nabiału, soli i cukru w swojej diecie. Zauważa, że dzięki temu ma więcej energii, a masa jej ciała obniżyła się. – Mimo że jestem wegetarianką i od wielu lat odżywiam się zdrowo, odkryłam, że ograniczenie produktów nabiałowych na rzecz produktów zbożowych, regularne spożywanie mniejszych posiłków sprawia, że czuję się zdrowo – mówi. Wiele kobiet, z którymi rozmawialiśmy o zmianie stylu życia, było przekonanych, że jedzenie większej ilości świeżych owoców i warzyw oraz ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych i przetworzonego mięsa pomaga im czuć

Ogranicz spożycie alkoholu! Spróbuj ograniczyć spożycie alkoholu do kilku jednostek od czasu do czasu.

5

Odpoczywaj! Przygotuj harmonogram snu i przestrzegaj go, tak aby przesypiać zalecane 7 do 9 godzin w nocy. To może pomóc Ci schudnąć, poprawić nastrój i koncentrację.

się lepiej i utrzymać szczupłą sylwetkę. Mimo że nie dowiedziono naukowo rakotwórczych właściwości niektórych produktów, które wyeliminowały z diety, korzyści wynikające ze zdrowszego odżywiania się i utrzymania rozsądnej wagi są nie do przecenienia. Jeśli więc czujesz się lepiej dzięki swoim wyborom, możesz tylko skorzystać. Być może zieleń to Twój nowy róż. Możesz postarać się zrozumieć ryzyko i środki ostrożności związane z niektórymi wyborami i zdecydować, które kroki chcesz podjąć, by walczyć z rakiem. – To jak unikanie wypadku samochodowego. Możesz ograniczyć ryzyko, zapinając pas, nie prowadzić samochodu późno w nocy i nie rozmawiać przez komórkę podczas jazdy. Ale to wszystko nie zagwarantuje, że nie będziesz mieć wypadku. Tak samo jest z rakiem. Każdy musi zdecydować, jak chce żyć – podsumowuje dr Orloff.

Amoena Life | 9


>>> URODA I DIETA

5

Powrót do natury: firma Bio Planet to jeden z czołowych producentów ekologicznej żywności w Polsce. Produkty takie jak: orzechy, ryże, owoce, musli, syropy czy galaretki dla dzieci spełniają najwyższe standardy. Ekologiczne jagody goji to najbardziej odżywczy produkt na świecie, jest doskonałym źródłem białka. Można je spożywać na surowo lub jako dodatek do porannej owsianki czy deserów, zalane wodą świetnie sprawdzają się jako herbata ziołowa. Odwiedź stronę: bioplanet.pl

Żyj zdrowo! Te produkty mają zielone światło Czy jesteś gotowa na zmiany w swoim życiu dzięki ekologicznym produktom? Oto przykłady kilku z nich.

1 1

10 | Amoena Life

3

2

Ulubione przekąski: nie ma to jak czekolada z naturalnych składników. Manufaktura Czekolady proponuje nowe, oryginalne smaki czekolad deserowych: 70% kakao z Ghany z kwiatem soli morskiej, 70% kakao z Ekwadoru z chilii peri peri oraz czekolady mleczne: z prażonym migdałem czy imbirem. Można również skomponować własną czekoladę wybierając spośród niezliczonej ilości przeróżnych składników. Odwiedź stronę Manufaktury Czekolady pod adresem: www.manufakturaczekolady.pl

5

2

Tak dla marchewki: AA ECO to ekologiczna marka kosmetyczna, stworzona w trosce o skórę wrażliwą i skłonną do alergii. Kosmetyki pozbawione są parabenów, silikonów, syntetycznych barwników czy olejków eterycznych. Marchewkowy żel do mycia ciała delikatnie oczyszcza i pielęgnuje wrażliwą skórę. Sprawia, że skóra odzyskuje witalność i jędrność oraz przywraca jej zdrowy i naturalny koloryt. W linii AA ECO dostępne są również produkty z ekstraktami z ogórka, pomidora, śliwki, dyni oraz z owocu dzikiej róży. Odwiedź stronę: www.aaeco.pl

www.amoena.pl

6

Czy wiesz, że... ...produkty Amoena do pielęgnacji skóry nie zawierają parabenów ani aluminium dzięki czemu nie podrażniają skóry po operacji. Adresy sklepów znajdziesz na stronie www.amoena.pl i na stronie 28 naszego czasopisma.

6

4 3

Cera jak marzenie: dzięki kosmetykom Ava Laboratorium ukryjesz niedoskonałości twarzy. Rewitalizujące mleczko do demakijażu oczyszczająco-nawilżające ECO Linea to nowatorski kosmetyk o potrójnym działaniu. Emolienty wytwarzane z oliwy z oliwek zawierają między innymi niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i flawonoidy zapobiegające odparowaniu wody z naskórka. Ava Laboratorium proponuje również produkty z linii ECO Garden oraz ECO Body, a wśród nich krem do twarzy z zielonego groszku czy peeling cukrowy - kiwi. Produkty dostępne są na stronie: www.ava-sklep.pl

4

Piękna od stóp do głów: w ofercie kosmetyków Organique znajdziemy m.in. żele do mycia, peelingi oraz balsamy do ciała. Seria kosmetyków Botanic Garden Jabłko i Rabarbar przeznaczona jest w szczególności do skóry suchej i niedotlenionej, ma właściwości nawilżające i przeciwzapalne. Produkty zawierają naturalne wyciągi roślinne z soczystych jabłek i rabarbaru. W ofercie Botanic Garden dostępne są także kosmetyki z marakują i limonką, nasturcją czy orchideą. Więcej informacji na: www.organiquecosmetics.com

Amoena Life | 11


>>> MODA

Morze Koralowe Prosty jednoczęściowy kostium w modnym połączeniu błękitu z brązem. Kostium jednoczęściowy Coral Sea HB rozmiary: 38-50 B, C

Morze Arabskie Piękne są róże z perskiego ogrodu... Sea tankini to wygodne połączenie koszulki z motywem kwiatowym i czarnych majtek. W tym samym stylu jest dostępny kostium jednoczęściowy. Tankini Arabian Sea TA rozmiary: 38-48 B, C; 38-46 D

Tankini Coral Sea TA rozmiary: 36-46 A, 38-46 B

W krainie

mórz i oceanów

Morze Arabskie Kostium jednoczęściowy Arabian Sea FB rozmiary: 40-52 B, C, D; 40-50 E

W Twojej wakacyjnej walizce nie może zabraknąć modnego stroju kąpielowego.

Amoena Life | 13


>>> MODA

Bikini TP Indian Ocean 6D -4 38 ; C B, 36-46

Kostium wy jednoczęścio FB an ce O Indian D , C B, 2 -5 40

Sea TP Bikini Tasman B 4 -4 36

oczęściowy Kostium jedn o Gulf of Mexic 4C -4 38 B, 36-46

Black Sea

Kostium jednoczęściowy Black Sea HB, 38-50 B, C Kostium jednoczęściowy Caraibben Sea 36-46 B: 38-46 C

Do wyboru, do koloru...

Kostium wy jednoczęścio Atlantic Ocean FB 40-52 B, C

Przedstawiamy kilka kostiumów kąpielowych. Całą kolekcję można zobaczyć na stronie: www.amoena.pl.

oczęściowy Kostium jedn Pacific Ocean 6C 36-46 B, 38-4

Ocean Atlantycki Ocean TP Bikini Pacific 6 B, 36 36-44 A, -4 38-46 C

Jednoczęściowy kostium w romantyczny wzór czerwonych maków na stonowanym szarym tle Kostium jednoczęściowy Atlantic Ocean, 38-46 B, C

Kostium jednoczęściowy Bay of Bengal 38-46 B

Jeśli chcesz otrzymać więcej informacji na temat naszej kolekcji strojów kąpielowych, zadzwoń pod numer: 0800-206-674, lub odwiedź naszą stronę: www.amoena.pl.


>>> MODA

Lily

Turbany, czapeczki, chusty Amoena

Lily

Anemone

Anemone

Sunflower Daisy

Daisy

Sunflower

Wysoka jakość i modne wzory to cechy wyróżniające turbany Amoena. Zastosowanie oddychających tkanin oraz brak szwów po wewnętrznej stronie, sprawiają wyjątkowy komfort użytkowania. Odpowiedni krój naszych turbanów powoduje, że zawsze pozostają na miejscu i stwarzają realistyczne wrażenie objętości.

W ięcej informacji o turbanach Amoena znajdziesz na w w w.amoena.pl


>>> Z ŻYCIA WZIĘTE

Malując

bardziej optymistyczny obraz

J

ulii Savidge w 2008 r. zdiagnozowano raka piersi. Miała wtedy 52 lata i była po rozwodzie, który zakończył 26-letnie małżeństwo. Julia była załamana, bała się, że straci pierś. Przyznaje, że wpływ tych wydarzeń na jej życie był olbrzymi – stanęła na rozdrożu, a przyszłość rysowała się dość ponuro. Rozwód był dla niej bardzo trudny. Uważała, że jej małżeństwo przez wiele lat było udane. – Byłam z nim, odkąd skończyłam 17 lat – w sumie 30 lat. On był przystojny i prowadził aktywne życie. Przez kilka lat mieszkaliśmy w Sydney, a po powrocie w rodzinne strony zamieszkaliśmy w domu z dużym ogrodem. Wszystko było tak, jak sobie wymarzyłam – wspomina Julia. Kiedy jednak jej małżeństwo się rozpadło, Julia zapragnęła odbudować swoje życie osobiste. Zebrała się na odwagę, by skorzystać z usług serwisu randkowego. – Przyjrzałam się kilku portalom randkowym i zarejestrowałam się w jednym z nich – wyznaje. Na początku miała zastrzeżenia, ale potem dobrze się bawiła, poznając nowych mężczyzn. Z jednym z nich nawiązała nawet głębszą relację. – Spotkałam się z nim tylko raz i sama byłam zaskoczona tym, że zgodziłam się zjeść z nim kolację. Potem poszłam do jego mieszkania i zostałam na noc. Naprawdę się cieszę, że tak się stało, chociaż nigdy wcześniej tego nie robiłam – opowiada. Niektórzy znajomi z serwisów randkowych okazali jej wiele wsparcia, kiedy dochodziła do siebie po szoku wywołanym diagnozą. – Czułam się komfortowo – lepiej niż przy mężu lub stałym partnerze – opowiadając im o swoich obawach. Z żadnym z nich nie byłam w stałym związku, więc nie mieli obowiązku mnie wspierać. Przed operacją, zadzwoniłam do jednego z tych mężczyzn o drugiej w nocy i naprawdę mnie pocieszył – zwierza się. Spotkała się też ze znajomym, u którego spędziła noc – zaproponował jej kolację przy lampce szampana tuż przed operacją.

Jak zmienić to doświadczenie w coś wyjątkowego – coś, co pomoże mi dojść do siebie, a nawet z niecierpliwością oczekiwać efektu końcowego?

18 | Amoena Life

Drobne urocze gesty W pewnym sensie, dzięki obecności tych mężczyzn, Julia mogła poczuć się wyjątkowo w tak trudnym momencie swojego życia. – Pojawiały się nieoczekiwane drobne i urocze gesty. Każdy z tych mężczyzn na swój sposób odegrał ważną rolę, pomagając mi poradzić sobie z tą sytuacją. Ich nastawienie dodawało mi otuchy, ponieważ moje ciało i moja seksualność były moim głównym zmartwieniem w związku z rakiem piersi. Byli częścią procesu dochodzenia do zdrowia – mówi. Kiedy Julia doszła do siebie po operacji, umówiła się z Ianem – jednym z mężczyzn poznanych w sieci. – Niezbyt podobał mi się na zdjęciu, jednak na żywo wyglądał lepiej – wysoki, szczupły,

www.amoena.pl

spokojny. Myślałam, że nigdy nie zaangażuję się w nowy związek, więc na pierwszym spotkaniu potraktowałam go dość chłodno. Jednak w ciągu kilku kolejnych miesięcy spotkaliśmy się jeszcze trzy lub cztery razy i naprawdę go polubiłam – wspomina Julia. Wiedziała, że musi opowiedzieć Ianowi o swoim doświadczeniu z rakiem piersi. – Powiedziałam mu o tym pewnego sobotniego poranka. Był zaskoczony, ale wtedy między nami było już uczucie. Zrezygnowałam z internetowych randek i zdecydowałam, że będę się spotykać tylko z Ianem. I nadal jesteśmy razem – już prawie cztery lata – dodaje Julia.

Ucho igielne Przed operacją Julia obiecała sobie, że upamiętni leczenie raka w szczególny sposób. Zdecydowała się na wykonanie tatuażu na zrekonstruowanej piersi. Jej decyzja była odważna i zaskoczyła zarówno ją samą, jak i jej otoczenie. – Zdecydowałam się na mastektomię z natychmiastową rekonstrukcją, byłam jednak zszokowana, kiedy chirurg powiedział mi, że nawet po rekonstrukcji z wykorzystaniem wyspowego płata skórnomięśniowego z mięśniem najszerszym grzbietu, stracę brodawkę – wyjaśnia Julia. Martwiła się, że różnica pomiędzy piersiami będzie bardzo widoczna nawet po rekonstrukcji. W pewnej chwili zadała sobie jednak pytanie: „jak zmienić to doświadczenie w coś wyjątkowego – coś, co pomoże mi dojść do siebie, a nawet z niecierpliwością oczekiwać efektu końcowego?”. Początkowo zastanawiała się nad kolczykiem w brodawce, potem jednak wpadła na pomysł zrobienia sobie na nowej piersi tatuażu. Nie była pewna, czy tatuowanie zrekonstruowanej piersi jest bezpieczne, więc zapytała o to chirurga. Okazało się, że tak, jeśli tylko podczas zabiegu przestrzega się odpowiednich zasad higieny. – Poprosiłam go o zaświadczenie dla osoby wykonującej tatuaż, żeby nie miała żadnych obaw – podkreśla Julia. Po rekonstrukcji brodawki wyruszyła z tym dokumentem na poszukiwania tatuażysty. Wytatuowanie piersi okazało się niełatwym zdaniem. – Nie wiedziałam, od czego zacząć, jaki wzór wybrać, kto miałby to zrobić. Większość tatuażystów to mężczyźni, a ja chciałam, żeby to była kobieta. Moi przyjaciele byli przerażeni: dlaczego chcę to zrobić? A co z ryzykiem infekcji? Ale ja byłam zdecydowana – przekonuje Julia. Odpowiednią osobę znalazła po roku. – Nie wiedziałam, czy ktoś będzie chciał wytatuować zrekonstruowaną pierś, ale kiedy wysłałam e-mail do Hai, odpowiedziała, że nie ma problemu. Jej babcia miała raka piersi, więc wiedziała, przez co przeszłam. Podczas rozmowy była bardzo miła. Wyjaśniłam, że trzeba zachować idealną czystość, żeby uniknąć infekcji – opowiada. Następnie trzeba było wybrać wzór tatuażu. – Chciałam coś delikatnego, może kwiaty, ale nie miałam niczego konkretnego na myśli. Hai powiedziała, ze zrobi zdjęcie mojej piersi i przygotuje różne wzory. Przysłała mi rysunki nałożone na zdjęcie mojej piersi – były niesamowite. Byłam zachwycona projektem z wąsami czepnymi – jeden wychodził górą nad stanikiem, a drugi dołem. Zdecydowałam, że na środku, w miejscu brodawki będzie duży kwiat – opisuje Julia.

Tatuaż powstał w trakcie trzech wizyt u Hai, w ciągu prawie roku. Ostatnia odbyła się we wrześniu 2011 r. – Hai najpierw narysowała cały wzór na piersi, żebym mogła zobaczyć, jak będzie wyglądał gotowy tatuaż. Nie chciałam nic krzykliwego ani oczywistego – chciałam móc nosić koszulki ukazujące kilka listków, ale też mieć możliwość zasłonięcia całości strojem. Podczas wykonywania tatuażu na zrekonstruowanej piersi na szczęście niczego nie czułam – mówi Julia.

Wyobraźcie to sobie – Byłam tak zadowolona z tatuażu, że chciałam zobaczyć, jak naprawdę wygląda – wyjaśnia Julia. – Widziałam go tylko w lustrze lub z góry. Chciałam mieć zdjęcie, które będę mogła oprawić w ramkę i powiesić w sypialni. Chciałam, żeby było ono profesjonalne i wykonane przez mężczyznę. Przyjaciółka poleciła mi bardzo miłego fotografa. Spotkałam się z nim i powiedziałam, że nie chcę niczego, co byłoby zbyt seksowne lub pikantne. Zapewnił mnie, że miał już zlecenia od kobiet, które chciały mieć zdjęcia swoich tatuaży. Był fantastyczny – czułam się przy nim swobodnie – dodaje. Ian, który pomagał przy projektowaniu tatuażu, cały czas ją wspierał. Pomimo zdenerwowania, Julia dobrze się bawiła podczas sesji. – Zrobiłam sobie fryzurę i makijaż, założyłam swoje rzeczy, bo chciałam, żeby sesja odzwierciedlała, kim naprawdę jestem. Kiedy w końcu otrzymałam płytę CD, nie mogłam na nią spojrzeć przez prawie dwa tygodnie! Czułam się nieco zawstydzona, że dałam sobie zrobić zdjęcia nago – wspomina. Kiedy w końcu obejrzała zdjęcia, była zachwycona. Te fotografie pokazują, że Julia poradziła sobie z wyzwaniami związanymi z rakiem piersi i wyniosła z tych doświadczeń coś pozytywnego. – To część mojej osobistej podróży – każdy krok dokładnie przemyślałam i każdy miał sprawić, że poczuję się dobrze – przekonuje.

Zobaczcie, jak daleko zaszłam Julia wie, że w ciągu ostatnich kilku lat przebyła długą drogę. – Nie wiedziałam, jak Ian zareaguje na tatuaż, ale bardzo mu się podobał. Wygląda niesamowicie i sprawia, że dobrze się czuję. Nie spodziewałam się tego, ale jestem bardzo dumna. Nie sugeruję, że każda kobieta, która ma raka piersi, powinna zrobić sobie tatuaż na piersi. Myślę jednak, że każda powinna zrobić dla siebie coś, czego prawdopodobnie by nie zrobiła, gdyby nie przeżyła takiej traumy – radzi. Wiele kobiet, które po latach małżeństwa zostają singielkami, czuje onieśmielenie na myśl o randkach internetowych, bez względu na to, czy przeszły operację piersi czy też nie. Julia nie była wyjątkiem, ale myślała, że po diagnozie już się z nikim nie zwiąże. – Stało się dokładnie na odwrót. Poznałam mojego partnera Iana, który pomógł mi przetrwać bardzo trudny okres. Gdybym przed operacją nie umawiała się na randki przez internet, prawdopodobnie nie miałabym odwagi zarejestrować się na portalu po diagnozie. Mam nadzieję, że moje doświadczenia dodadzą innym kobietom odwagi, żeby również spróbować – podsumowuje. Amoena Life | 19


>>> REPORTAŻ

zy

ote ecie doceniają pr ł ym

świ

j to je

d a r d l a k o b i et c

ho r

y ch

w

mb

sto ri

a

Ra

el ch a

Za

ie r

ii.

yp

Pro tez

m si po

Biustonosz M on

a

Am oe n a za

eo

y sk

dz

pewnia kom fo r

og ł y S u z a n n

tn

W Zambii jest tylko jeden ośrodek, w którym leczy się raka. Kiedy w wieku 37 lat Rachael odkryła guzek w swojej lewej piersi, odbyła sześciogodzinną podróż, żeby się tam dostać. Ale to nie była najtrudniejsza część jej walki z rakiem. Kiedy postawiono diagnozę, była w ciąży, więc z rozpoczęciem kosztownej terapii musiała poczekać do porodu. Podczas leczenia, które trwało prawie rok, przebywała z dala od rodziny. Co więcej, opieka medyczna w jednym ze słabiej rozwiniętych krajów afrykańskich nie zapewniała dostępu do niektórych leków stosowanych na Zachodzie, więc chemioterapia zebrała swoje żniwo. – Po porodzie podano mi leki na przerwanie laktacji. Następnie przeszłam operację, potem pięć miesięcy chemioterapii i sześć tygodni radioterapii. Wypadły mi włosy i cały czas wymiotowałam – wspomina Rachael. Afrykańskie organizacje wspierające opiekę zdrowotną, takie jak Cancer Support Network of Zambia, twierdzą, że odpowiednia opieka nad pacjentami podczas leczenia nowotworu i po zakończeniu terapii w ogóle nie byłaby możliwa bez hojnych datków organizacji charytatywnych. To właśnie one oraz ludzie dobrej woli pomagają w dystrybucji protez piersi i biustonoszy z kieszonkami, tak by mogły one docierać do kobiet takich jak Rachael. Rachael i jej mąż zaczęli odgrywać w lokalnej społeczności rolę adwokatów i nauczycieli, dodając pacjentkom odwagi i otuchy – sytuacja kobiet chorych na raka w Zambii sukcesywnie się poprawia.

Hi

ha

Pa

ni W

ry

Ga

ąż

Pauline i jej m

iu

nię c

a

p

Am o e n a B a l a n

koc

Rachael, 40 lat, Zambia Jednostronna mastektomia (2009)

a.

m et r i ę p o u s u

Kiedy pani Wang przeszła mastektomię, rak piersi u kobiet w jej wieku (miała wtedy 25 lat) zdarzał się niezwykle rzadko. W jej przypadku chorobie towarzyszyło więc poczucie niepokoju i stygmatyzacji, które miało wpływ na jej doświadczenia. W 1991 roku przeszła radykalną mastektomię. Tymczasem na Zachodzie od lat wycofywano się z przeprowadzania tego typu zabiegów. Niepokój i strach przed operacją oraz fizyczny ból po jej zakończeniu to najtrudniejsze doświadczenia pani Wang. Oczywiście jej operacja, podczas której usunięto węzły chłonne i mięsień piersiowy, nie zakończyła procesu leczenia. Konieczna była intensywna rehabilitacja, którą zajął się personel medyczny oraz grupy wsparcia pacjentek. – Specjalistyczna wiedza na temat rehabilitacji i produktów Amoena z pewnością pomogła mi powrócić do życia i znów poczuć się kobietą – wspomina Pani Wang. Pani Wang stosunkowo niedługo korzysta z protez piersi i biustonoszy Amoena, gdyż firma dopiero niedawno weszła na rynek azjatycki. Nosi Individual Light z Comfort+, ponieważ odpowiadają jej bardziej niż protezy o standardowej wadze. Powiedziała „Amoena Life”, że jej mąż i syn dali jej pełne miłości wsparcie podczas całej drogi, jaką przebyła. Dzisiaj jest optymistycznie nastawioną do życia kobietą. Prowadzi aktywne życie – codziennie przebiega 5 km i często podróżuje razem z mężem.

e ni

ia sy

Pani Wang, 46 lat, Chiny Jednostronna mastektomia (1991)

os z

n ew

ca

o no

l!

pe w

ność siebie.

ce z

www.amoena.pl

ne i jej wnuk P

sb o be j

20 | Amoena Life

an Suz

Suzanne zdaje sobie sprawę, że jest jedną z tych szczęśliwych kobiet, które mają pełny dostęp do usług medycznych – koszty jej operacji i leczenia pokryło ubezpieczenie wykupione przez pracodawcę w jednej ze znanych amerykańskich firm ubezpieczeniowych. Ale na drodze, jaką przebyła, walcząc z chorobą, napotkała wiele problemów związanych z opieką zdrowotną. – Przypominam sobie telefon (po mammografii) i informację: coś podejrzanego, ale to nie rak – mówi. Tę wiadomość przekazano Suzanne jeszcze dwa razy. Jednak po kilku dodatkowych badaniach lekarz, u którego była po raz pierwszy, zapytał bez ogródek: „to co robimy z pani rakiem piersi?”. Słowo „szok” nie oddaje tego, co wówczas przeżyła. Patrząc w przeszłość, Suzanne żałuje, że nie informowano jej o chorobie we właściwy sposób i nie odnoszono się do niej ze współczuciem, na jakie zasługiwała. Pośpiech i bezosobowe traktowanie pacjentów to jedne z najczęstszych zarzutów w stosunku do amerykańskiej służby zdrowia. Kiedy Suzanne zapytała firmę ubezpieczeniową o grupę wsparcia w okolicy jej miejsca zamieszkania, zaproponowano jej, żeby założyła swoją własną! Suzanne skarży się również na zbyt krótki pobyt w szpitalu – jak mówi, czuła się „wystawiona za drzwi”. Podobnie jak wiele innych kobiet walczących z rakiem piersi, przeszła załamanie, depresję, by w końcu na nowo odnaleźć siły do życia. Suzanne opuściła męża, od którego nie otrzymywała wsparcia, schudła prawie 50 kilogramów. Po mastektomii zaczęła nosić protezy piersi Amoena, które bardzo jej odpowiadały. Mimo że Suzanne od 12 lat mówi szpitalom i operacjom: „nigdy więcej”, przymierza się do drugiej próby rekonstrukcji piersi.

na

Suzanne, 62 lata, Stany Zjednoczone Obustronna mastektomia (2000/2001)

t+.

K obie ty

niektórych krajach kobiety wykonują badanie mammograficzne raz w roku, w innych natomiast nie odwiedzają lekarza nawet przez 10 lat, dopóki nie wykryją guzka. W zachodnich szpitalach leczenie operacyjne prowadzi się rutynowo, ale w niektórych częściach świata pacjentki mogą mieć do niego a ró ż o w o . się n utrudniony dostęp. Jednak bez względu na to, w jakim kraju żyjemy, jeden fakt pozostaje ą j a ie r niezmienny: rak piersi to podróż, która zmienia nasze życie, doświadczeniem tym będziemy ub dzielić się z kobietami na całym świecie. Podczas gdy emocjonalne aspekty zmagania się z rakiem piersi są powszechnie znane, nie jesteśmy w stanie zrozumieć problemów codziennego życia pacjentki. Poziom opieki zdrowotnej na świecie jest zróżnicowany, a w niektórych miejscach w ogóle nie jest ona dostępna. Ważną rolę w walce z chorobą odgrywa przede wszystkim wsparcie rodziny. Warto przez chwilę przyjrzeć się życiu kilku pacjentek, aby zrozumieć ich codzienne sukcesy i porażki. Być może kiedyś zastanawiałyście się, jak z rakiem piersi radzą sobie kobiety w innych krajach. Oto historie kilku amazonek z różnych stron świata. . za gu

ys

z ę.

W

o e n a C o mfo r

u sł

g no

jedna podróż nadziei

Ceremonia otwarcia letnich igrzysk w 2012 roku pokazała światu, że brytyjska państwowa służba zdrowia (NHS) to powód do dumy. Pauline jest pełna uznania dla doskonałej opieki medycznej, jaką została objęta podczas leczenia raka. – Oddanie lekarzy i dostęp do leczenia były czymś fantastycznym – mówi. Jest przekonana, że system, który – dzięki próbom klinicznym wprowadza leki na rynek, pomaga jej żyć pełnią życia podczas walki z przerzutem choroby na wątrobę. Pauline była rozczarowana, kiedy koszty leczenia oraz wytyczne NICE (National Institute for Health & Clinical Excellence) zmusiły ją do odstawienia herceptyny po trzech i pół roku przyjmowania, podczas gdy inne kobiety, w nadziei na spowolnienie postępu choroby, przyjmują ten lek dłużej. Poza tym uzyskała jednak silne wsparcie medyczne. Po pierwszym etapie leczenia Pauline była pełna obaw, które – jak wiadmomo – są powszechne u chorych na raka. Zastanawiała się, co będzie, jeśli choroba powróci. – Ta myśl chyba nigdy cię nie opuszcza. Znam kobiety, które po 20 latach nadal się tego obawiają – mówi. Wie jednak, że istnieje życie po raku. „Amoena Life” sprawiła, że Pauline poczuła się mniej samotna, a potem to ona pomogła temu czasopismu. Wraz z kilkoma przyjaciółkami napisała list, w którym zasugerowała, że na prezentowanych w piśmie zdjęciach, oprócz profesjonalnych modelek, powinny pojawiać się „prawdziwe kobiety”. – Chciałyśmy, żeby więcej kobiet myślało: „ja też mogłabym w tym super wyglądać!” – relacjonuje. Pauline prezentowała nasze stroje kąpielowe w 2005 roku i świetnie się przy tym bawiła. Przeszła już rekonstrukcję piersi, ale nadal nosi ubrania Amoena, które bardzo jej się podobają.

m si A

dy

di a

Cztery strony świata,

r pie

ie zaledw 25 lat, kie

ła

Pauline, 49 lat, Wielka Brytania Usunięcie guza, a następnie mastektomia (2001)

ała

za

an

i gm

Amoena Life | 21


>>> CIAŁO I UMYSŁ Wypróbuj łatwe i bezpieczne pozycje jogi, aby zwiększyć swoją sprawność*.

Płynne ruchy Aktywność fizyczna po przebyciu raka piersi jest bardzo ważna. Dla początkujących dobrą formą ćwiczeń jest joga. Poprosiliśmy Pippę Plaisted, instruktorkę jogi i pilatesu z The Haven, ośrodka wspierającego kobiety chore na raka w Londynie, o propozycje kilku najlepszych pozycji. Są one łatwe i bezpieczne dla każdego – bez względu na poziom sprawności fizycznej.

3

1

Pozycja Tadasana

Przed rozpoczęciem ćwiczeń stań w pozycji Tadasana (pozycja góry). Patrz prosto przed siebie, wyprostuj nogi, złącz stopy, ręce trzymaj wzdłuż tułowia, rozluźnij ramiona.

Pozycja z uniesionymi ramionami

2

1

Przyjmij pozycję Tadasana, zrób wydech i unieś ramiona w bok, a następnie w górę.

2

Trzymając wyprostowane ramiona w górze, złóż dłonie i spójrz w stronę kciuków.

3

Opuść łopatki.

4

Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund do jednej minuty.

5

Zrób wdech i wyciągnij ramiona w bok, a następnie powoli je opuść.

Rada dla początkujących

Nowa linia Amoena

22 | Amoena Life

1

Przyjmij pozycję Tadasana, zrób wydech i stań w lekkim rozkroku.

2

Unieś ramiona równolegle do podłoża i wyciągnij je na boki (łopatki szeroko, wewnętrzna część dłoni skierowana w dół).

3

4

5

6

www.amoena.pl

2

Unieś ramiona równolegle do podłoża i rozszerz je na boki (łopatki szeroko, wewnętrzna część dłoni skierowana w dół).

3

Skieruj prawą stopę lekko do środka, a lewą przesuń na zewnątrz o 90 stopni. Wyrównaj pięty.

4

Zrób wydech i zegnij lewe kolano, tak żeby kość piszczelowa była ustawiona prostopadle do podłoża. Nie przechylaj tułowia nad lewym udem.

5

Skieruj głowę w lewo i spójrz ponad palcami.

6

Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund do jednej minuty.

7

Zrób wdech, a następnie powróć do pozycji stojącej. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

Pozycja wojownika Korzyści Wzmacnia i rozciąga mięśnie nóg i kostki, rozciąga krocze, klatkę piersiową i ramiona, zwiększa pojemność płuc. Jeśli masz problemy z szyją, nie obracaj głowy, żeby spojrzeć nad dłonią – patrz prosto przed siebie.

Wypróbuj tę pozycję, siedząc na krześle (stopy oprzyj na podłodze, a kolana ustaw równolegle do siebie) lub opierając się plecami o ścianę.

Wspaniała nowa linia sportowa Amoena jest idealna do ćwiczeń. Do wyboru są dwa rodzaje koszulek. Mają one wewnętrzny biustonosz i kieszonki na protezę lub nakładkę. Materiał zwiera regulujący temperaturę Comfort+, który pochłania ciepło i redukuje pocenie. Dzięki temu będziesz czuła się świeżo i komfortowo przez cały dzień. W nowej koszulce Amoena z pewnością będziesz wyglądała bardzo efektownie.

Przyjmij pozycję Tadasana, zrób wydech i stań w lekkim rozkroku.

Rada dla początkujących

Korzyści Świetne ćwiczenie zwiększające ruchomość ramion i usprawniające przepływ limfatyczny.

1

Skieruj lewą stopę lekko do środka, a prawą przesuń na zewnątrz o 90 stopni. Wyrównaj pięty. Zrób wydech i wyciągnij tułów w prawo, bezpośrednio nad płaszczyzną prawej nogi, zginając się w stawie biodrowym, a nie w talii. Obróć tułów w lewo, a następnie w prawo, wytrzymując tyle samo po każdej stronie. Wysuń lewe biodro nieco do przodu i skieruj kość ogonową w kierunku pięty.

7

Wyciągnij lewe ramię w kierunku sufitu, równo z górną częścią barków. Głowę trzymaj w pozycji neutralnej lub skręć ją w lewo, wzrok skieruj na lewy kciuk.

8

Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund do jednej minuty.

9

Zrób wdech i powróć do pozycji stojącej. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

Korzyści Rozciąga i wzmacnia uda, kolana oraz kostki, rozciąga biodra, krocze, ścięgna podkolanowe i łydki, a także ramiona, klatkę piersiową i kręgosłup.

Rada dla początkujących Jeśli czujesz się niepewnie w tej pozycji, oprzyj się piętą i plecami o ścianę.

Oprzyj prawą dłoń na kości piszczelowej lub kostce (ale nie na kolanie).

4

Pozycja trójkąta

*Zanim rozpoczniesz jakikolwiek nowy program ćwiczeń, skonsultuj się z lekarzem.

Amoena Life | 23


>>> ROZMOWA

Obudzić

w sobie kobiecość Wywiad z Katarzyną Borowicz, psychoonkologiem

Katarzyna Borowicz, psychoonkolog

W jakim stopniu leczenie onkologiczne może wpływać na wygląd zewnętrzny pacjentek?

Jak można dbać o urodę w okresie psychicznego i fizycznego wyniszczenia?

Leczenie onkologiczne zwykle znacząco wpływa na wygląd zewnętrzny kobiet. W przypadku niektórych rodzajów chemioterapii mamy do czynienia z takimi skutkami ubocznymi leczenia, jak: wypadanie włosów, przerzedzenie brwi i rzęs oraz widoczna zmiana masy ciała. Zmiany w wyglądzie zewnętrznym zaobserwować można również w trakcie bądź po przebytej radio- i hormonoterapii. Mam na myśli występujące zwykle okresowo zmiany miejscowe – przebarwienia na skórze po naświetlaniach i zmiany masy ciała po leczeniu środkami hormonalnymi. Jednak najbardziej znaczący wpływ na wygląd zewnętrzny kobiet, a także na ich kondycję psychiczną ma leczenie chirurgiczne, jakim jest mastektomia. Dla kobiet oznacza ona utratę piersi, jednego z atrybutów kobiecości.

Dbanie o urodę w okresie fizycznego i psychicznego wyniszczenia jest jak najbardziej możliwe. Ważne, by nie odbywało się to pod przykrą presją własnych powinności czy nacisków bliskich. W chorobie i leczeniu możemy wyróżnić z pewnością dwa obszary dbania o wizerunek zewnętrzny. Pierwszy, często pomijany przez kobiety ze względu na złe samopoczucie psychofizyczne, to dbanie o twarz i włosy/ odrastający meszek. Mam tu na myśli delikatny makijaż, dobór odpowiedniej peruki lub ciekawe, eleganckie sposoby wiązania turbanów. Ze wspaniałą inicjatywą wyszła Fundacja „Rak’n’Roll. Wygraj życie”. Tworzy ogólnodostępne, nieodpłatne warsztaty z zakresu dbania o urodę dla pań w trakcie i po zakończonym leczeniu. Dzięki tym zajęciom pacjentki odnajdują swoją uśpioną kobiecość. Prawdą jest, że w obliczu dramatu utraty zdrowia zapominamy o tym, kim jesteśmy. Zapominamy, że potrzebujemy troski nie tylko tej medycznej, ale i... własnej. Drugim obszarem dbania o wizerunek zewnętrzny jest ciało kobiety. Myślę tutaj o odpowiednim doborze protezy piersi w przypadku amputacji i wkładek korygujących ewentualne deformacje piersi, jakie powstały na skutek oszczędzającego leczenia chirurgicznego. Wyspecjalizowany personel saloników sklepowych dla amazonek na pewno pomoże kobietom dobrać odpowiednią protezę. Chciałabym jeszcze przypomnieć, że ważne jest także zdrowe odżywianie się oraz regularna aktywność fizyczna.

Jakie zmiany są najtrudniejsze do zaakceptowania? Czy można się do nich jakoś przygotować? Najtrudniejsza do zaakceptowania jest utrata piersi, włosów, rzęs oraz brwi. Psychiczne przygotowanie do takich strat jest możliwe. Jeśli tylko kobieta wyraża zgodę – nawet wskazane. Dzięki rozmowie o obawach, jakie w każdym człowieku budzi leczenie onkologiczne, możliwe jest oswojenie przykrych skutków ubocznych terapii i zmniejszenie niepokoju. Wstępem do takich rozmów jest zapoznanie się z formą leczenia u swojego lekarza onkologa czy specjalisty chirurgii onkologicznej. Ta wiedza daje szansę na dalszą rozmowę z lekarzem czy psychoonkologiem o tym, co jest dla pacjentki najtrudniejsze do zaakceptowania, jakie w związku z tym budzą się w niej reakcje oraz jak może sobie z nimi radzić. 24 | Amoena Life

www.amoena.pl

W jaki sposób zabiegi upiększające wpływają na psychikę pacjentek? Kobiety, które decydują się na zabiegi upiększające, takie jak delikatny makijaż czy

„Jestem. Wyglądam tak, jak tego chcę, radzę sobie i mam się coraz lepiej”.


>>> ROZMOWA

zdobienie paznokci, zwykle są zadowolone z siebie. Czują się pewniej, odzyskują poczucie piękna, wiarę w to, że ich życie wcale się nie skończyło – przeciwnie, wciąż trwa i ma do zaoferowania coś, z czego mogą korzystać! Swym zadbanym wyglądem zewnętrznym komunikują innym: „Jestem. Wyglądam tak, jak tego chcę, radzę sobie i mam się coraz lepiej”.

Czy warto zdecydować się na rekonstrukcję piersi po mastektomii? Czy u każdej kobiety można przeprowadzić taką operację? Rekonstrukcję piersi, czyli wskazania i przeciwwskazania medyczne do jej przeprowadzenia, zawsze trzeba omówić z lekarzem. Dobrze jest także omówić aspekty psychologiczne z nią związane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o poddaniu się rekonstrukcji warto zastanowić się, czy wiemy dokładnie, na czym polega ten zabieg, czego możemy się po nim spodziewać. Jakie mamy oczekiwania i wyobrażenia w związku ze zrekonstruowana piersią. Uważam, że pytanie: „czy warto?” jest raczej pytaniem do kobiet po przebytej operacji.

Czy pacjentki mają świadomość, jak ogromny wpływ na powodzenie terapii nowotworu ma nastawienie psychiczne, akceptacja własnego, zmienionego chorobą ciała? Świadomość wpływu emocji, myśli i przekonań w chorobie na samopoczucie psychofizyczne pacjentek z roku na rok wzrasta. Coraz częściej osoby chorujące, także ich bliscy, dostrzegają związek pomiędzy stanem umysłu a jakością życia. Coraz częściej wiedzą, że praca nad sobą jest integralną częścią leczenia medycznego.

Kto jest odpowiedzialny za ich edukację w tym zakresie? Idealnie jest, kiedy kobieta po niepomyślnej diagnozie choroby nowotworowej korzysta ze wsparcia psychologicznego, zaproponowanego przez lekarza. Ważne, by taka propozycja była odebrana nie jako sugestia zauważalnych, wstydliwych nieprawidłowości w funkcjonowaniu psychicznym, ale propozycja terapii uzupełniającej leczenie. Podobnie jest z rehabilitacją czy dietą, które towarzyszą terapii medycznej. Zatem w rękach środowisk medycznych (lekarzy, personelu pielęgniarskiego, specjalistów rehabilitacji, psychodietetyków) leży przekazanie pacjentce wiedzy na temat holistycznego, całościowego leczenia choroby nowotworowej. Oczywiście jest tutaj także rozległy obszar dla psychologów/psychoonkologów.

Jak można wspomóc proces powrotu do dawnego wyglądu po zakończeniu terapii? Zastanawiam się, czy warto dążyć do wyglądu sprzed choroby i leczenia, mam na myśli kolor włosów, ich długość, wyraz twarzy... Byłabym tu bardzo ostrożna. Zastanówmy się... Choroba zwykle „wywraca całe dotychczasowe życie do góry nogami”. W międzyczasie przewartościowujemy jego różne aspekty. Zmienia się nasza sytuacja, zmienia się punkt widzenia, zmieniamy się my. Wewnętrznie i zewnętrznie. Intelektualnie, emocjonalnie, fizycznie... To wciąż my, ci sami co zawsze, jednak z bagażem doświadczeń – a więc nieco inni w osądach, myślach i spostrzeżeniach. Myślę, że to, co jest potrzebne do życia w zgodzie ze sobą, to stopniowa akceptacja aktualnego wyglądu zewnętrznego, siebie w ogóle. Potrzebna jest także dbałość o siebie w takim stopniu, na jaki tylko potrafimy się zdobyć. 26 | Amoena Life

Drogie Czytelniczki,

w wiosennym numerze „Amoeny Life” odpowiadałam na pytanie, czy proteza jest konieczna. Idąc tym tropem, można by zadać pytanie: czy konieczna jest specjalistyczna bielizna, czyli odpowiedni do protezy biustonosz. Odpowiedź brzmi: tak. Zewnętrzną protezę faktycznie powinno się umieszczać w specjalnie zaprojektowanym biustonoszu. Ułatwia on dopasowanie protezy, gwarantuje naturalny i estetyczny wygląd. Czasy wszywania kieszonek lub doklejania protezy do stanika mamy już dawno za sobą. Obecnie wybór, zarówno modeli, jak i  kolorów, specjalistycznych biustonoszy jest bardzo duży. Dobry produkt powinien mieć przede wszystkim odpowiednią kieszonkę, która będzie stabilnie utrzymywała protezę. W  wielu modelach kieszonki są umiejscowione w obu miseczkach, tak by nie rzucały się w oczy i nie przeszkadzały zdrowej piersi. Bardzo ważne są także szerokie i  miękkie, ale efektowne ramiączka z  regulacją długości z  tyłu. Pozwalają one zmniejszyć napięcie w  obrębie ramion i  odgrywają ważną rolę w  profilaktyce przeciwobrzękowej. Boczne wzmocnienia biustonosza i  szerszy pasek pod miseczką gwarantują satysfakcjonujący efekt estetyczny i odpowiednie ułożenie protezy. Panie, które nie widziały specjalistycznej bielizny, często wyobrażają ją sobie jako stanik ortopedyczny – mocno zabudowany i  nieestetyczny. Nic bardziej mylnego: przód stanika (dekolt) ma rzeczywiście wyższy środkowy szew, często wykończony uelastycznionym materiałem. Zapewniam jednak, że zawsze wygląda on efektownie, bez względu na rozmiar miseczki. Tył stanika powinien zapinać się na podwójne haftki, tak by była możliwość regulacji. Dopasowanie obwodu stanika jest bardzo ważne. Nie może być on za ciasny, gdyż powoduje wtedy ucisk, gromadzenie się chłonki, a co za tym idzie – powstawanie obrzęku limfatycznego kończyny górnej. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentek po radioterapii. Reasumując, bielizna przeznaczona do protez zewnętrznych piersi musi być specjalistyczna, co nie oznacza jednak, że musi być także mniej atrakcyjna. Jest nie tylko estetyczna, lecz także dopasowana do potrzeb. Nie zastąpi jej nawet najlepszy firmowy biustonosz. Chciałabym zakończyć ten felieton tak, jak poprzednio: drogie Czytelniczki, korzystajcie z możliwości, na które zasługujecie, i które specjalnie dla Was opracowano. Pozdrawiam,

www.amoena.pl

dr Hanna Tchórzewska-Korba kierownik Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii w Warszawie

Nagrody za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki z poprzedniego wydania Amoena Life wiosna 2012 otrzymują Panie: Janina Popaca (Jasień), Teresa Duch (Prabuty), Teresa Grądziel (Puławy).

tel. kom. ..................................................................................................................................................................................................................................

Administratorem danych osobowych jest Amoena Polska Sp. z o.o. (02-791 Warszawa, ul. Stryjeńskich 6 lok. UH4B). Dane są zbierane w celach statystycznych oraz w celu promocji i  marketingu produktów, usług i  programów oferowanych przez Amoena Polska Sp.  z  o.o. Dane nie będą udostępniane innym administratorom danych. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Wyrażam zgodę na zbieranie i  przetwarzanie moich danych osobowych przez Amoena Polska Sp.  z  o.o. w  Warszawie (kod: 02-791) ul. Stryjeńskich 6, lokal UH4B w celach statystycznych oraz/lub promocyjnych oraz/lub marketingowych tej Spółki, zgodnie z  Ustawą z  dnia 29 sierpnia 1997 r. o  ochronie danych osobowych (Dz. U. z  2002 nr 101, poz. 926 ze zmianami).

tel. ..........................................................................................................................................................................................................................................

Data .............................................

Obwód pod biustem/rozmiar miseczki ..................................................................................................................................................................................

Podpis .........................................

Wśród Pań, które do 30 maja 2013 roku odeślą kupon wraz z adresem i prawidłowo podanym hasłem, rozlosujemy 3 eleganckie i wygodne koszulki Valetta (na zdjęciu w krzyżówce). Amoena, ul. Stryjeńskich 6, lok. UH4B, 02-791 Warszawa imię i nazwisko .................................................................................................................................................................................................................... ul. ........................................................................................................................................................................................................................................... kod i miejscowość .................................................................................................................................................................................................................. adres e-mail ............................................................................................................................................................................................................................

Amoena Life | 27


>>> SKLEPY Z PRODUKTAMI AMOENA

Województwo dolnośląskie REMEDIUM

Wrocław pl. Hirszfelda 16/17, lok. 14J (za bud. szpitala) tel. (71) 333 25 45 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

REMEDIUM

Wrocław ul. Joannitów 10/12 (w podwórku) tel. (71) 783 30 40 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.30-16.00 środa: 8.30-18.00

REMEDIUM

Wrocław ul. Kamieńskiego 73a (bud. szpitala, przy onkologii) tel. (71) 327 01 80 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-16.00

MELISA-MED

Wrocław ul. Krasińskiego 25 tel. (71) 341 81 95 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-18.00 sobota: 10.00-14.00

AKSON

Wrocław ul. Dawida 28/2 tel. (71) 302 69 38 otwarty: poniedziałek-piątek 8.00- 16.00

MIRMED

Bolesławiec ul. Grunwaldzka 4 tel. (75) 735 10 80 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-18.00 sobota: 10.00-14.00

PROVITA

Bolesławiec ul. Grunwaldzka 7A tel. (75) 644 71 61 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-17.00 sobota: 10.00-13.00

KORIM

ALJAMEDICA

MEDICUS

Lublin ul. Biernackiego 12/9 tel. (81) 748 38 77 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00 środa: 9.00-17.00 Biała Podlaska ul. Brzeska 32 tel. (83) 342 62 30 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00 środa: 9.00-17.00

Jelenia Góra ul. Groszowa 9 tel. (75) 764 61 55 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-18.00 sobota: 10.00-14.00

EMAG

Legnica ul. Gwiezdna 35/9 tel. (76) 854 21 13 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-18.00

Puławy ul. Piłsudskiego 89 tel. (81) 887 70 42 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-17.00

EMAG

Legnica ul. Iwaszkiewicza 5 tel. (76) 721 11 66 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

EMAG

Lubin ul. Sikorskiego 64 tel. (76) 724 96 16 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

AKSON

Świdnica ul. Zamenhofa 47, I piętro, pok. 110 tel. (74) 852 02 29 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

SPECJALISTYCZNY SKLEP MEDYCZNY

Wałbrzych ul. Sokołowskiego 4 (bud. przy wjeździe do szpitala) tel. (74) 648 99 31 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-15.00

Województwo kujawsko-pomorskie ART-MED

Bydgoszcz ul. Słowackiego 1 tel. (52) 322 01 13 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

ART-MED

Bydgoszcz Fordon Przylesie Budynek BLM ul. Rupniewskiego 10 tel. (52) 343 47 32 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

ART-MED

Toruń ul. Uniwersytecka 17, pok. 13 tel. (56) 611 99 40 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.30-16.00

AKSEL-MED

Tuchola ul. Nowodworskiego 3E tel. (52) 334 53 00 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

AKSEL-MED

Więcbork ul. Mickiewicza 26 tel. (52) 389 62 56 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

ART-MED

Włocławek ul. Kilińskiego 7 tel. (54) 231 19 81 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-16.00

28 | Amoena Life

Zielona Góra ul. Zyty 26, pok. 8 (bud. Poradni Onkologicznej, wejście od ul. Podgórnej) tel. (68) 329 64 52 lub 502 237 009 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00 Gorzów Wielkopolski ul. Piłsudskiego 1, pok. 117 (bud. przychodni, I piętro) tel. (95) 725 77 50 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

ZAL-MED

Gorzów Wielkopolski ul. Warszawska 6, lok. 206 tel. (95) 720 02 47 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

KORIM

Wschowa ul. Cicha 7b tel. (65) 540 21 37 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 10.00-12.00

Województwo łódzkie MEDPRIM

Łódź ul. Gdańska 57a tel. (42) 630 84 09 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.30-16.30

AKSEL-MED

Łódź ul. Północna 42 tel. (42) 634 15 02 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

CENTRUM MEDYCZNE PRIMUS

Łódź Al. Kościuszki 48 tel. (42) 636 98 11 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 wtorek 10.00-18.00, sobota: 10.00-14.00

NASZE ZDROWIE GL+ Sp. z o.o.

Łódź ul. Struga 20 tel. (42) 664 38 30 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-18.00

Warszawa ul. Chałubińskiego 8 tel. (22) 465 21 80 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

BUTIK DLA KOBIET PO MASTEKTOMII

MARABUT

AKSON

PUNKT DOBORU PROTEZ AMAZONKA

MEDINA

PETRUS

Gorlice ul. Sienkiewicza 36 tel. (18) 353 79 40 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Województwo lubuskie

Warszawa ul. Płocka 21 tel. (22) 824 04 04 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-18.00

Kraków Oś. Złotej Jesieni 1 tel. (12) 646 87 41 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

LIFE CARE GL+

Zamość ul. Kolegiacka 14 tel. (84) 638 52 82 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-16.00

Warszawa ul. Śniadeckich 18 tel. (22) 622 55 90 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Ciechanów ul. Gwardii Ludowej 3 tel. 606 835 249, 606 573 600 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-17.00 sobota: 10.00-14.00

Chrzanów ul. Sokoła 10 tel. (32) 62 34 273 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00 sobota: 9.00-13.00

Zamość ul. Partyzantów 7 tel. (84) 638 72 13 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-17.00

A NEW THERAPY

AKSON

LIFE CARE GL+

MEDICUS

Warszawa ul. Łucka 18 tel. (22) 654 46 95 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

SAMARYTANKA

Kraków ul. Okulickiego 51 (blok naprzeciwko Szpitala im. Rydygiera) tel. (12) 358 52 50 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Chełm ul. Reformacka 28 tel. (82) 565 07 53 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00 środa: 9.00-17.00

A NEW THERAPY

AKSON

AKSON

MEDICUS

Warszawa ul. Puławska 103A tel. (22) 844 05 65 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-17.00 sobota: 10.00-13.00

Kraków ul. Garncarska 2 (wejście od ul. Krupniczej) tel. (12) 422 10 51 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 Kraków ul. Garncarska 9/11 tel. (12) 423 25 91 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

MEDICUS

AMAZONKI

AMAZONKA BARBARA

CROSSMEDICA 2

MEDICUS

KORIM

FAR-MED

Kraków ul. Garncarska 14/6 tel. (12) 426 48 63 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

Lublin ul. Lubartowska 64/66 tel. (81) 743 35 51 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

A NEW THERAPY

Województwo małopolskie

FAR-MED

MEDICUS

Województwo mazowieckie Warszawa ul. Roentgena 5 tel. (22) 546 27 77 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Kraków pl. Gen. Sikorskiego 13 tel. (12) 422 87 00 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

Lublin ul. Jaczewskiego 7 tel. (81) 747 75 11, wew. 243 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.30-15.00 środa: 9.00-15.00

MEDICUS

MEDYK

Skierniewice ul. Kopernika 5 tel. (46) 833 28 58 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Województwo lubelskie

Głogów ul. Kościuszki 15A tel. (76) 835 01 02 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 10.00-12.00 Góra ul. Piłsudskiego 38 tel. (65) 543 24 86 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 10.00-12.00

MEDPRIM

Włocławek ul. Starodębska 8/4 tel. (54) 426 94 54 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 10.00-14.00

Ciechanów ul. Sienkiewicza 32 tel. (23) 672 91 91 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

AKSON

Ostrołęka ul. Gorbatowa 12 tel. (29) 764 88 47 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-16.00

MEDIC

Nowy Sącz ul. Św. Ducha 9 tel. (18) 440 87 27 otwarty: poniedziałek-piątek: 7.00-17.00

Ostrołęka ul. Gorbatowa 7c, lok. 22B tel. (29) 764 61 70 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 10.00-14.00

AKSON

AKSON

Oświęcim ul. Wysokie Brzegi 4 tel. (33) 844 34 09 otwarty: wtorek-piątek: 7.00-15.00 poniedziałek: 8.00-16.00

SANITEKS

Płock ul. Tysiąclecia 10 tel. (24) 269 16 57 otwarty: poniedziałek-piątek: 7.30-17.00

OTISON

Oświęcim ul. Dąbrowskiego 18B tel. (33) 842 30 65 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.30-16.30

Pruszków ul. Drzymały 1 tel. (22) 730 48 06 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-18.00 sobota: 10.00-14.00

A-MED

STYMAT

Tarnów ul. PCK 32 tel. 501 142 088 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 8.00-12.00

LIFE CARE GL+

Tarnów ul. M. B. Fatimskiej 17 tel. (14) 627 82 35 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

ALEX

Wadowice ul. Trybunalska 12 tel. (33) 823 22 31 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

MEDIX

Olkusz ul. Szpitalna 28B tel. (32) 641 35 95 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

MED-GALICJA

Olkusz ul. Bylicy 2 tel. 504 218 463 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

MED-GALICJA

Nowy Targ ul. Długa 87 tel. 504 096 094 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.30-16.30

MEDAR

Bełchatów ul. Wojska Polskiego 5L tel. (44) 633 18 92 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-17.00

Radom ul. Giserska 4 tel. (48) 365 11 88 otwarty: poniedziałek-czwartek: 9.00-17.00 piątek: 9.00-16.00, sobota: 9.00-13.00

Sieradz ul. Kościuszki 25 tel. (43) 822 00 46 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

www.amoena.pl

Krosno ul. Wojska Polskiego 41 tel. (13) 43 148 22 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.30-17.00 sobota: 9.00-13.00

MED-GALICJA

Nowa Dęba ul. M. C. Skłodowskiej 1A tel. 513 039 564 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

ORTORES

Mielec ul. Skłodowskiej 8a tel. (17) 788 60 04 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

AKSON

Przemyśl ul. Monte Cassino 18 tel. (16) 677 50 99 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

LIFE CARE GL+

Przemyśl ul. Sportowa 6 tel. (16) 675 14 37 lub 697 068 620 otwarty: poniedziałek-piątek: 7.30-15.30

SAMARYTANKA

Przemyśl ul. Słowackiego 71 tel. (16) 677 62 61 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 9.00-13.00

ESCULAP

Stalowa Wola ul. Popiełuszki 5 tel. (15) 844 87 97 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

ESCULAP

Tarnobrzeg ul. Kościuszki 24 tel. (15) 823 55 54 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-18.00

Województwo podlaskie AKSON

Białystok ul. Starobojarska 8/5 tel. (85) 732 78 88 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

ADMED

Białystok ul. Warszawska 42a tel. (85) 740 43 04 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-16.30 sobota: 10.00-14.00

MEDIC

Łomża ul. Hipokratesa 4 tel. (86) 218 49 19 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 10.00-14.00

AKSON

Katowice ul. Kolejowa 57 tel. (32) 252 33 02 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-17.00

POLIMED

Bielsko-Biała ul. Wyzwolenia 18 (bud. szpitala) tel. (33) 498 40 08 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-15.00 środa: 10.00-16.00

AKSON

Bytom ul. Dworcowa 21 tel. (32) 387 59 98 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-18.00 sobota: 8.00-14.00

PLAST-MED

Bytom ul. Wrocławska 3 tel. (32) 386 03 28 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 9.00-13.00

SKLEP MEDYCZNO-ORTOPEDYCZNY Bytom ul. Karola Miarki 10 (bud. NFZ) tel. (32) 289 12 81 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

AKSON

Chorzów ul. Mielęckiego 47 tel. (32) 241 20 40 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

REMED

Chorzów ul. Katowicka 80 tel. (32) 241 75 79 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

AKSON

Cieszyn ul. Bobrecka 27 tel. (33) 851 39 21 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

SALONIK DLA AMAZONEK

Częstochowa ul. Najświętszej Marii Panny 53 tel. (34) 368 22 21 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-18.00 sobota: 10.00-14.00

SKLEP MEDYCZNY

Dąbrowa Górnicza ul. 3 Maja 32 tel. (32) 764 17 20 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-17.00

FEMINA

Gliwice Wybrzeże Armii Krajowej 15 (Instytut Onkologii, parter) tel. (32) 235 11 43 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

RELAX

AKSON

MEDI-HURT

ORTOMAX

Żyrardów ul. 1 Maja 25 tel. (46) 856 24 69 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-18.00

Województwo opolskie REHMED

Opole ul. Katowicka 66A (onkologia, parter) tel. (77) 441 61 35 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-15.00

REHMED

Opole ul. Książąt Opolskich 33 (rondo) tel. (77) 454 55 13 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 9.00-14.00

REHMED

Kędzierzyn-Koźle ul. Racławicka 20 tel. (77) 482 66 10 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

Rzeszów ul. Kopernika 4 tel. (17) 858 13 40 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

AKSON

EMILIA

Katowice ul. Warszawska 40 tel. (32) 253 54 56 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

ORTOMAX

MEDIREH

Piotrków Trybunalski ul. Wojska Polskiego 77 tel. (44) 649 77 85 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-18.00

Jasło ul. 3 Maja 24A tel. (13) 448 23 75 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

PLASTER

Siedlce ul. Czerwonego Krzyża 21 tel. (25) 644 92 80 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-18.00 sobota: 9.00-13.00

ANTA

Rzeszów ul. Orzeszkowej 16 tel. (17) 862 57 47 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-18.00

MEDICALL

LIFE CARE GL+

Województwo śląskie

Województwo pomorskie

MAZ-MED

Kutno ul. Kościuszki 12 tel. (24) 254 17 10 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.15-16.15

Brzozów ul. Ks. Bielawskiego 12 tel. (13) 434 32 57 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Jastrzębie Zdrój ul. 1 Maja 8 tel. (32) 473 82 19 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 9.00-13.00

Województwo podkarpackie

AKSON

LIFE CARE GL+

Gdańsk ul. Smoluchowskiego 17 (nowy bud. UCK, obok Szpitala Zakaźnego) otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 Gdynia ul. Legionów 165 tel. (58) 622 12 19 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

ORTOMAX

Chojnice ul. Leśna 10 tel. (52) 395 67 41 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

ORTOMAX

Kościerzyna ul. Piechowskiego 36 tel. (58) 686 04 96 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

ŻONKIL

Słupsk ul. Mickiewicza 30 tel. (59) 841 30 85 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-18.00 sobota: 9.00-14.00

GOMED

Tczew ul. Wojska Polskiego 17c tel. (58) 530 24 50 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

AKSEL-MED

Wejherowo ul. 10 Lutego 1 tel. (58) 677 55 56 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

Jaworzno ul. Mickiewicza 1 tel. (32) 752 09 25 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

MAR-MEDICA

Knurów ul. Witosa 31A tel. (32) 441 78 10 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-18.00 sobota: 9.00-13.00

MEDYK

Racibórz ul. Gamowska 3 (bud. szpitala) tel. (32) 755 51 33 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

REHMED SPECJALISTYCZNY SKLEP MEDYCZNY

Racibórz ul. Ocicka 51 tel. (32) 417 84 85 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

SKLEP MEDYCZNO-ORTOPEDYCZNY Ruda Śląska ul. Jadwigi Markowej 7 (32) 243 50 08 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

PROM-MED

Rybnik ul. Miejska 11 tel. (32) 433 12 43 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00 sobota: 9.00-13.00

REHMED SPECJALISTYCZNY SKLEP MEDYCZNY Rybnik ul. Sobieskiego 11 tel. (32) 423 54 91 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 9.00-13.00

RELAX

Rybnik ul. Energetyków 46 (bud. szpitala, przy onkologii) tel. (32) 426 40 77 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

REMED

Siemianowice Śląskie ul. Jana Pawła II 1 tel. (32) 765 97 19 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

AKSON

Sosnowiec ul. 3 Maja 29/2 tel. (32) 360 40 72 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-18.00

SKLEP MEDYCZNO-ORTOPEDYCZNY

SKLEP MEDYCZNY

Olsztyn Aleja Wojska Polskiego 37 (bud. Centrum Onkologii) tel. (89) 539 84 50 otwarty: poniedziałek-piątek: 7.00-15.00

AKSON

Elbląg ul. Bema 5 tel. (55) 236 95 11 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

ZAOPATRZENIE ORTOPEDYCZNE Elbląg ul. Komeńskiego 42 tel. (55) 233 58 49 otwarty: poniedziałek-piątek: 7.30-15.30

Sosnowiec ul. Rzeźnicza 12 (bud. NFZ) tel. (32) 297 00 36 bezpłatna infolinia: 800 106 160 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

AKSON

REMED

SKLEP MEDYCZNY NZOZ REHABILITACJA I SPECJALISTYKA

Świętochłowice ul. Chorzowska 36 tel. (32) 245 33 35 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

REMED

Świętochłowice ul. Katowicka 31a tel. (32) 245 86 16 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-16.30

RELAX

Ełk ul. Chopina 9 tel. (87) 621 11 74 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Ełk ul. Mickiewicza 10B tel. (87) 732 81 51, wew. 19 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

BLADORTOL

Ostróda ul. Czarnieckiego 19a tel. (89) 642 14 05 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

Ustroń ul. Szpitalna 11 (bud. Śląskiego Szpitala Rehabilitacyjno-Reumatologicznego) tel. (33) 858 76 33 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

AKSON

RELAX

Województwo wielkopolskie

Wodzisław Śląski ul. Jana Pawła II 8 tel. (32) 454 52 00 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

AKSON

Zabrze ul. Ślęczka 24 (obok bud. NFZ) tel. (32) 222 07 71 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

PLAST-MED

Zabrze ul. Wolności 312 tel. (32) 373 32 22 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 9.00-13.00

SKLEP MEDYCZNO-ORTOPEDYCZNY Zawiercie ul. Towarowa 22 (bud. NFZ) tel. (32) 671 03 08 bezpłatna infolinia: 800 108 180 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

RELAX

Żory ul. Męczenników Oświęcimskich 12 tel. (32) 475 36 60 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

REHMED SPECJALISTYCZNY SKLEP MEDYCZNY Żory ul. Dolne Przedmieście 5 tel. (32) 43 51 439 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 sobota: 9.00-13.00

Województwo świętokrzyskie ŚWIĘTOKRZYSKIE CENTRUM ONKOLOGII ZAKŁAD REHABILITACJI

Pisz ul. Gizewiusza 4c tel. (87) 423 56 65 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

AVANGARDA

Poznań ul. Garbary 2A tel. (61) 852 25 22 otwarty: poniedziałek: 8.00-18.00 wtorek-piątek: 8.00-16.00 sobota: 9.00-13.00

AKSON

Poznań ul. Garbary 6 tel. (61) 853 35 77 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-18.00 sobota: 8.00-14.00

PPH EL-MED

Poznań ul. Półwiejska 14 tel. (61) 853 45 85 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-18.00 sobota: 10.00-14.00

AKSON

Kalisz ul. Św. Józefa 1 tel. (62) 757 03 52 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

AS-MED

Konin ul. 1 Maja 16A tel. (63) 241 00 39 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-18.00 sobota: 10.00-14.00

AKSON

Krotoszyn ul. Słodowa 13 tel. (62) 722 61 76 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

AKSON

Kielce ul. Artwińskiego 3 tel. (41) 367 41 96 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-17.00

Leszno ul. Kiepury 8 tel. (65) 526 93 41 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

EMMA

LU-BA

Kielce ul. Jagiellońska 70 tel. (41) 365 62 88 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-15.00

Piła ul. Batalionów Chłopskich 9 tel. (67) 213 20 21 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-16.00

MEDPRIM

CREATIVE VIEW

Sandomierz ul. 11 Listopada 12 tel. (15) 832 89 03 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

Piła ul. O. Maksymiliana Kolbe 3a, lok. U4 tel. (67) 215 26 77 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

ORTOMEDIC

Specjalistyczny Sklep Carnegie

ORTOMEDIC

Województwo zachodniopomorskie

Sandomierz ul. Schinzla 13 tel. (15) 864 75 83 otwarty: poniedziałek-piątek: 7.00-15.00 Skarżysko-Kamienna ul. Szpitalna 1 tel. (41) 252 47 96 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

ORTOMEDIC

Staszów ul. 11 listopada 78 tel. (15) 864 13 24 otwarty: poniedziałek-piątek: 7.30-15.30

Województwo warmińsko-mazurskie ESKULAP

Środa Wielkopolska ul. 17 Września 12 tel: (61) 285 49 03 otwarty: poniedziałek-piątek 10.00-18.00 sobota 9.00-13.00

MED-EL

Szczecin ul. Małopolska 5 tel. (91) 812 14 91 otwarty: poniedziałek-piątek: 10.00-17.00

CREATIVE VIEW

Koszalin Plac Gwiaździsty 1 tel. (94) 342 09 85 otwarty: poniedziałek-piątek: 8.00-17.00 sobota: 10.00-14.00

Olsztyn ul. Kościuszki 84d tel. (89) 527 41 10 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

ŻONKILE

Olsztyn ul. Kopernika 30 tel. (89) 533 95 08 otwarty: poniedziałek-piątek: 9.00-16.00

Amoena Life | 29


>>> ANKIETA

Więcej

Drogie Czytelniczki, napiszcie, co Wam się podoba w czasopiśmie „Amoena Life”,

info

– i pomóżcie nam sprawić, by stało się jeszcze lepsze. Mamy nadzieję, że spodobało się Wam nowe globalne wydanie „Amoena Life”. Chcieliśmy podkreślić fakt, że Amoena to międzynarodowa firma – nasze produkty pomagają kobietom w 60 krajach na całym świecie, a „Amoena Life” ma ponad 400 tyś. czytelniczek. Dzięki połączeniu stałych międzynarodowych działów – listów, informacji o modzie – z aktualnościami ze stron krajowych, nowe wydanie magazynu jest bardziej uniwersalne, a jednocześnie zachowuje lokalny charakter.

Wypełnijcie ankietę w Internecie...

lub wypełnijcie tę stronę i odeślijcie ją nam

Chcielibyśmy wiedzieć, co sądzicie o nowej „Amoena Life”. Prosimy o poświęcenie kilku chwil na wyrażenie swojej opinii w internetowej ankiecie: www.amoena.pl/ankieta (dostępna tylko w języku angielskim).

Jeśli wolicie, możecie wyciąć tę stronę i wypełnić ankietę, a następnie odesłać ją do nas na adres: Amoena Polska Sp. z o.o., ul. Stryjeńskich 6 lok. UH4B, 02-791 Warszawa, z dopiskiem: Ankieta Amoena Life

Prosimy o odesłanie wypełnionych ankiet do 1 lipca 2013 r. Dziękujemy!

Q1

Proszę zakreślić cyfrę w skali od 1 do 5, która najlepiej odzwierciedla Twoją opinię.

Zdecydowanie się nie zgadzam

Szata graficzna czasopisma

Na ogół się zgadzam

W pełni się zgadzam

Podoba mi się nowa szata graficzna Amoena Life.

1

2

3

4

5

Zdjęcia i ilustracje przyciągają uwagę.

1

2

3

4

5

Jestem w stanie utożsamić się z kobietami na zdjęciach.

1

2

3

4

5

Nie możesz doczekaĆ się następnego numeru?

Jeśli z niecierpliwością oczekujesz kolejnego wydania „Amoena Life” – pozostań z nami w kontakcie!

Odwiedź naszą stronę... ź Odwiedronę t naszą es dz się i dowi cej! wi ę

1

Uważam, że jest wystarczająco dużo treści poświęconych zagadnieniom dotyczącym mojego kraju.

1

2

3

4

5

Treść czasopisma jest albo interesująca, albo dotyczy bezpośrednio mnie.

1

2

3

4

5

Q2 Moi ulubieńcy

2

3

4

Bardzo mi się podoba

Podoba mi się

Nie jestem pewna

Nie dotyczy

Powiedz nam o artykułach lub stałych działach, które chciałabyś znaleźć w naszym czasopiśmie lub o tematach, którymi chcesz, żebyśmy się zajęli.

Wiadomości i przeglądy Temat numeru Uroda i zdrowe odżywianie Moda i styl Ciało i umysł Z życia wzięte

Na koniec prosimy, żebyście opowiedziały nam trochę o sobie. Nie wykorzystamy tych informacji, żeby się z Wami kontaktować (chyba że o to poprosicie) ani nie przekażemy ich osobom trzecim. Chcielibyśmy jednak wykorzystać Wasze komentarze (jeśli je do nas prześlecie) i imiona w artykule opartym na naszym badaniu. Jeśli się na to nie zgadzacie, wstawcie krzyżyk w polu obok.

30 | Amoena Life

Adres e-mail

kostiumach kąpielowych Amoena

Bądź dobrze poinformowana! Na naszej stronie internetowej: www.amoena.pl znajdziesz informacje na temat zdrowia, porady stylistów, będziesz mogła zapoznać się z kolekcją bielizny, strojów kąpielowych oraz liniami protez. Na stronie udostępniamy także poprzednie numery „Amoena Life”. Czekamy na Twoje pomysły, opinie i sugestie – wypełnij formularz w zakładce Kontakt z nami.

Pozostańmy w kontakcie: www.amoena.pl

turbanach i czapeczkach Amoena protezach piersi Amoena akcesoriach Amoena Nie przegap następnego numeru Amoena Life Aby otrzymywać darmowy magazyn Amoena Life, zaznacz kwadracik Wypełnij i odeślij na adres: Amoena Polska ul. Stryjeńskich 6 lok. UH4B 02-791 Warszawa

Skontaktuj się z nami!

Q4 Kilka informacji o Tobie

Leczenie

Kod pocztowy, miejscowość

Proszę o informacje o

5

Q3 Proszę o więcej!

Proszę zaznaczyć krzyżykiem pole, które najlepiej odzwierciedla Twoją opinię dotyczącą określonych działów czasopisma.

Rok diagnozy

Adres

bieliźnie Amoena

Podoba mi się nowy międzynarodowy charakter czasopisma z informacjami, stałymi działami i prawdziwymi historiami z całego świata.

Data urodzenia

Kolejny numer już jesienią 2013

Imię i nazwisko

Treść czasopisma

Imię i nazwisko

Jeśli chcesz otrzymać więcej informacji o którymkolwiek produkcie Amoena, wypełnij poniższy kupon bądź skorzystaj z naszej infolinii 0800-20-66-74 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00.

Aktualny wiek

Od jak dawna czytasz Amoena Life?

Czy kiedykolwiek kupiłaś produkty Amoena?

Jeśli tak, jakie produkty Amoena kupiłaś ostatnio?

Tak

Nie

Napisz do nas na adres: Amoena Polska, ul. Stryjeńskich 6 lok. UH4B, 02-791 Warszawa Zadzwoń do nas: 0800-20-66-74 Wyślij maila: pl.info@amoena.com Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/amoenapolska

Wejdź na www.amoena.pl i zarejestruj się w naszym Klubie. Członkiniom naszego Klubu oferujemy: • biuletyn informujący o nowościach, • kupony rabatowe, oferty specjalne, upominki od Amoena.

www.amoena.pl/ankieta

Zapraszamy, warto być z nami!


Rebecca WB Rozmiary: 75-110 B,C,D; 80-105 E

Lea

Rebecca figi: Rozmiary: 38-50

Codzienna elegancja

Rebecca Rebecca SB Rozmiary: 80-110 A; 75-110 B,C,D; 80-105E; 85-105F

Lara

Lara Figi: 36-46

Wiosenna kolekcja bielizny już dostępna u rekomendowanych Partnerów Amoena. Pełna oferta na www.amoena.pl

Amoena Polska Sp. z o.o. ul. Stryjeńskich 6 nr lokalu UH4B 02-791 Warszawa

ID 0075-12/12 Amoena is a registered trademark of Amoena Medizin-Orthopädie-Technik GmbH.

ro ws

g

© 2012 All rights reserved Amoena Medizin-Orthopädie-Technik GmbH, 83064 Raubling, Germany

a moe n a

Lea WB biustonosz z wymiennymi ramiączkami Rozmiary: 70-90 A,B,C; 75-85 D

Lara miękki biustonosz satynowy Rozmiary: 75-90 AA; 70-90 A,B,C; 75-90 D

green

Amoena Life Wiosna 2013  

ZDROWIE NADZIEJA SZCZĘŚCIE. Mamy nadzieję, że okażą się interesujące, inspirujące i zachęcą Cię do działania. Artykuł: Czy zieleń to nowy ró...

Amoena Life Wiosna 2013  

ZDROWIE NADZIEJA SZCZĘŚCIE. Mamy nadzieję, że okażą się interesujące, inspirujące i zachęcą Cię do działania. Artykuł: Czy zieleń to nowy ró...

Advertisement