Page 1

duben 2009  

1


obsah

fitstyl

12

fit po celý rok 18

Cvičení vás musí bavit Tipy, jak nenechat svůj pohyb zevšednět

20

Strečink před cvičením i po něm Rozcvičkou předejdete zraněním

32

Když boj není fair play Krav Maga: unikátní způsob sebeobrany

Zacvičte si doma se vším, co vám přijde pod ruku

zdravá a fit

Nepotřebujete žádné speciální náčiní. Místo něj vám poslouží běžné vybavení vaší domácnosti.

24

H. E. A. T.: Budete se potit Nový fitness program tvrdě konkuruje aerobiku, spinningu i posilování. Připravte se na výšlap do kopce.

40

Kateřina Moravcová: Vyrůstala jsem mezi zvířaty Dcera Marty Kubišové si vyzkoušela řadu zajímavých povolání – mimo jiné i profesi fitness instruktorky.

70

Oslavte velikonoce s cranberries Americké brusinky ozvláštní chuť velikonočního menu, jsou zdravé a mají blahodárné účinky na zdraví.

4

duben 2009

50

Zbavte se bolesti zad v posilovně Cvičením uvolníte přetažené partie

54

Nejezte léky jako bonbóny Pozor na nebezpečné vedlejší účinky

štíhlá a fit 64

Dieta šitá na míru Metabolic balance: pro krásu i zdraví

74

Vítěz testu hubnutí Atkinsova dieta je nejúčinnější

čtvero ročních období 80

Jaro je ideálním časem pro změny Upevněte vše – fyzičku i psychiku

84

Dostaňte se do kondice Příchod jara si žádá svěží jídelníček

můj styl 88

Když má oblečení funkci S kosmickými materiály zažijete komfort

96

Vypadejte lépe za všech okolností O výsledném dojmu rozhodují maličkosti


předplatné

Objednejte si roční předplatné časopisu fitstyl a získejte krásné dárky Pět vybraných předplatitelů získá

zavazadlo budoucnosti v hodnotě 1290 Kč.

V rámci ročního předplatného získáte jedenáct čísel časopisu FITSTYL za zvýhodněnou cenu

429

Dvě čísla tedy dostanete

Kč. úplně zdarma.

PARISI – Revolučně vyrobená dámská kabelka od KEENu Americká společnost KEEN přišla s nápadem vyrábět své kolekce obuvi a zavazadel šetrně k životnímu prostředí: z materiálů z odpadů z vlastní výroby bot, nahromaděných prázdných tašek a pytlů od rýže, použitých duší z jízdních kol a motocyklů stejně jako z hnědého obalového papíru a recyklované slitiny hliníku. Hybrid.Think je filozofie, ke které se firma KEEN hlásí už od samého počátku. Jde o to, vyrábět nejen kvalitní produkty, ale být přitom i ekologický a sociálně zodpovědný. Jedinečnost těchto výrobků spočívá nejen v kráse, ale také v tom, že každý z nich je originál. Taška Parisi se vyrábí z rozstříhaných transportních pytlů od rýže. Jednotlivé díly jsou pečlivě sešity, taška má vpředu malou kapsu a uvnitř kapsu na zip s organizérem. Držadla jsou z měkkého nylonového popruhu. Je dalším unikátním výrobkem pro milovnice originality žijící svůj Hybrid.Life – moderní způsob života vyznačující se vlastní aktivitou spojenou s ohleduplností k životnímu prostředí. Víc informací o produktech značky KEEN naleznete na www.keenfootwear.cz.

 Máte-li zájem o předplatné, vyplňte prosím formulář a zašlete jej na adresu Postservis, oddělení předplatného, Poděbradská 39, 190 00 Praha 9, faxem na číslo 284 011 847. Předplatné si můžete objednat také na bezplatné infolince České pošty 800 300 302 nebo webových stránkách www.periodik.cz.

Objednávám roční předplatné – 11 čísel časopisu fitstyl za cenu 429 Kč Platba:  složenkou

  fakturou

Jméno (název firmy): . ....................................... ........................................................................... Adresa: .............................................................. ........................................................................... E-mail: . ............................................................. IČ (v případě firmy):........................................... duben 2009  

5


domácí cvičení

12

duben 2009 březen 2009

fit po celý rok


domácí cvičení

Zacvičte si doma se vším, co vám přijde pod ruku Efektivně cvičit nemusíte jen pod dohledem trenéra. V první fázi cvičení jsou totiž nejúčinnější cviky, které praktikujete jen s váhou vlastního těla – a ty nejlépe procvičíte bez posilovacích strojů. K tomu, abyste si doma zacvičili, nepotřebujete ani trampolínu, činky nebo rotoped. Stačí se jen konečně zvednout z gauče, přestat se vymlouvat a najít v sobě odhodlání změnit svůj život k lepšímu. Cvičební nářadí vám totiž nahradí i běžné předměty či vybavení vaší domácnosti.

E

xistuje mnoho cvičení, která můžete provádět, aniž byste museli opustit pohodlí domova a vydat se na hodiny aerobiku nebo do posilovny. Domov je navíc ideál­ním místem pro rozjezd cvičení – když ještě úplně přesně nevíte „jak na to“. To potvrzuje i  zakladatelka a ředitelka Českých škol aerobiku a spinningu Helena Jarkovská: „Mnozí lidé všechno chtějí hned – podobně tak i pěstěné svaly a krásnou figuru. Ale lidské tělo je tak dokonalý a navzájem propojený organismus, že pokud s ním chtějí pracovat, musí postupovat od toho nejjednoduššího k složitějšímu. Nesmějí hned vlétnout do posilovny a týrat se do bezvědomí, je třeba, aby se nejdříve se svým

tělem naučili zacházet.“ Zalovte proto ve sbírce svých CD a vyberte si hudbu, která vám dodá energii a rozpumpuje tělo. K tomu, abyste se namotivovali, je nejlepší začít s něčím, co je nenásilné a zábavné.

1

Cvik se smetákem Základní pozice: Široký stoj rozkročný – špičky chodidel vytočte v úhlu 45°, dopněte nohy, koště držte před sebou. cvik: Proveďte podřep, nevysazujte ani nepodsazujte pánev, trup držte vzpříma. Účinek: Posilujete hýždě a svaly nohou.

Pomohou židle i láhve Pro začátek můžete vyzkoušet cvičení s PET láhvemi naplněnými vodou. Účinkuje zejména na svalstvo v oblasti ramenního kloubu, efektivní je však i při jakémkoliv dalším konkrétním pohybu. Jakmile začnete zvedat ruce, zapojíte například i zádové svaly, pokud upažíte, zaktivujete deltové svaly, v jiném případě protáhnete jak prsní, tak i zádové nebo horní trapézy. Pozadu za nimi nezůstanou ani přitahovače lopatek. Se za- »

2

duben 2009  

13


lepší než spinning

fit po celý rok

H.Budete E. A. T. se potit! aneb

Z Itálie k nám dorazil indoorový fitness program, který tvrdě konkuruje aerobiku, spinningu i posilování. Jedná se o chůzi na speciálním mechanickém pásu, který je poháněn pouze vašimi kroky. To vše za doprovodu hudby a instruktora, který volí trasu a motivuje vás k výkonu. 24

duben 2009


lepší než spinning Tip

Kam vyrazit?

V Praze můžete na H. E. A. T. program zajít do Fitness Clubu Hanky Kynychové (www.fitness-kynychova.cz), kde lekce H. E. A. T. probíhají několikrát denně. Některé vede sama Hanka. V okolí Prahy se cvičí ještě v Kralupech nad Vltavou (Párty klub, www.party-klub.cz) a Mladé Boleslavi (Move Energy, www.moveenergy.cz), vyzkoušet jej je možné i v severních Čechách: v Bílině (H. E. A. T. program centrum, Studentská 7), Ústí nad Labem (T Club, www.tclub.cz) či Mostě (Tornádo Sport, www.tornadosport.cz). Další lekce probíhají na severní Moravě: na zimním stadionu v Olomouci (tel.: 739 486 210), v Třinci (Activ sport elite fitness, www.activsport.cz), v Ostravě-Porubě (Club Femm Perla, www.clubfemm.cz), dále pak v Brně (Weisser Sport Centrum, www.weissersportcentrum.cz, VKS VUT, www.vsk.vutbr. cz) a Zlíně (Sportovní centrum K2, www.k2sport. cz). Seznam center se pravidelně aktualizuje na www.heatprogram.cz. Pokud do vašeho města zatím H. E. A. T. program nedorazil, nezoufejte. Během tohoto roku by mělo přibýt minimálně dalších patnáct center.

P

rogram H. E. A. T. neboli High Energy Aerobic Training lze volně přeložit jako aerobní cvičení s vysokým energetickým výdejem. Vychází ze základního a nejpřirozenějšího lidského pohybu – chůze. Ta se vykonává na speciálních běžeckých pásech, které jsou poháněny pouze lidskou energií. Pokud hledáte zdravý a přirozený pohyb, který zlepší vaší kondici, odbourá tukové zásoby a zbaví vás

stresu, pak by vás H. E. A. T. mohl zajímat.

Od běhu k chůzi H. E. A. T. program pochází z Itálie, kde byl poprvé představen veřejnosti na fitness festivalu v  Rimini v  roce 2004. První forma programu spočívala v  běhu do prudkého kopce (pás měl sklon 40 stupňů), což mělo napodobovat běh ve vysokohorském terénu. Cvičení bylo ale velmi náročné, pohyb na pásu nepřirozený a namáhavý. V průbě-

hu následujících let se proto program neustále vyvíjel a vylepšoval. Změnila se technika pohybu, parametry běžeckého pásu, stejně jako materiál pro jeho výrobu. Dnes už není hlavní formou pohybu běh, ale chůze. Tomu také odpovídá i sklon pásu, který se výrazně snížil. Hlavní myšlenka – pohyb do kopce – byla zachována, ale v  podstatně přijatelnější formě.

Kombinace trekkingu, joggingu a chůze H. E. A. T. program je „dítětem“ Mariky Morettiové a Maxe Grossiho, dvou italských osobností známých ve světě fitness a power jógy. Při jeho tvorbě vycházeli z

»

duben 2009  

25


fit po celý rok

Erectusbike

Kolo bez sedla do práce i na zábavu 30

duben 2009

fotografie: Indata

kolo třetího tisíciletí


kolo třetího tisíciletí Máte rádi jízdu na kole, ale to vaše už vás omrzelo? Nemáte čas nebo příležitost trávit pravidelně každé pondělí a středu na hodinách spinningu? Nebo prostě jen chcete vyzkoušet něco nového? Pro vás je tu horká novinka erectusbike – o polovinu kratší kolo bez sedla, na kterém se jezdí vzpřímeně, jako byste běželi.

N

ázev erectusbike vznikl podle postoje, ve kterém se na tomto kole jezdí. Vychází z latinského homo erectus – člověk vzpřímený – protože i vy na něm pojedete vzpřímeně. To však není jedinou odlišností od ostatních kol. Erectusbike má jiné rozměry – má kratší rám, jen o něco málo výš posazená řídítka a střed šlapání se nachází přímo v ose zadního kola. „Tato konstrukce umožňuje přesouváním těžiště těla měnit dynamiku jízdy,“ říká Jan Laurin, spolumajitel firmy, která kola vyrábí.

Chce to cvik Přestože většina z nás umí jezdit na kole už od mateřské školy, jízdu na erectusbiku si musíte osahat a zažít, vyžaduje totiž určitou zručnost a cvik – třeba jako na kolečkových bruslích, u kterých je důležité držet předozadní rovnováhu. Stejně jako na brusle je třeba vyjet s chrániči a v přilbě. „Za několik hodin či jízd si člověk zvykne na vlastnosti kola a začne plně využívat jeho možností,“ tvrdí Jan Laurin. Jednou z nich je třeba fakt, že se na něm dá naklánět v zatáčkách podobně jako na carvingových lyžích.

Erectusbike je vhodný pro všechny, které baví jízda na kole, ale zároveň touží zažít něco nového, chtějí se odlišit od ostatních cyklistů a být středem pozornosti. Jediným omezením je fakt, že musíte měřit víc než 150 centimetrů, protože kolo je o něco vyšší než ta běžná. Jinak na něm ale může jezdit každý: aktivní i rekreační sportovci, muži i ženy.

Do města i do terénu Vzhledem k tomu, že se kolo dá snadno složit a sestavit, můžete si ho vzít kamkoliv s sebou – na dovolenou, na krátký výlet, do MHD, nebo dokonce na daleké cesty. „Erectusbike si u nás koupil i muž, který si ho chtěl s sebou brát na své zahraniční cesty letadlem,“ tvrdí Jan Laurin. I když kolo vypadá křehce, nemějte strach, že vás neunese.

Konstrukce je pevná a vydrží bez problémů i stokilového člověka. Kolo je určeno na kratší vzdálenosti po městě, na jízdu po cyklostezkách, na tréninkové sportování, fitness cvičení a pro zábavu. „Kolo zvládá s přehledem i jednodušší terén nebo jízdu po štěrku, do extrému však není,“ upozorňuje Jan Laurin. Můžete na něm tedy jezdit do práce, na výlety nebo se na něm učit nějaké speciální prvky – třeba jako triky.

Posiluje celé tělo Jízdou na tomto kole posilujete všechny svaly – na pažích, břiše, stehnech, lýtkách či na zádech. Jízda formuje rychle postavu. „Nejvíce se protahují svaly hýžďové a šikmé svaly břišní, které se při běžném cvičení obtížně zatěžují,“ vysvětluje Jan Laurin. Pokud ale máte obavy, že pro vás bude jízda ve vzpřímené pozici namáhavá a že budete po sto metrech vyčerpaní, buďte klidní. Jízda na erectusbiku je zcela přirozená, přestože se od běžného kola výrazně liší. Délku projížďky spíš ovlivní vaše aktuální fyzická kondice, ne stroj, na kterém jedete. „Při delší vyjížďce není patrná výraznější únava, opravdu záleží jen na tom, jak se kdo cítí,“ uzavírá Jan Laurin. Helena Kápičková

Koupíte ho na webu

Tip

Erectusbike je možné si koupit přes internet na stránkách www.erectusbike.cz. Vyrábějí se tři typy podle toho, za jakým účelem na něm budete jezdit – Erectusbike fitness, Erectusbike city style či Erectusbike extreme – cena základního modelu se pohybuje okolo 19 tisíc korun. Výrobce kolo vyvíjel tři roky, dvě sezóny jej testovali freestyleoví, trialoví a rekreační jezdci.

duben 2009  

31


unikátní metoda sebeobrany

fit po celý rok

Krav Maga: Když boj není fair play „Boj zblízka“, tak zní český překlad hebrejských slov krav maga. Tato slova označují systém boje, který se během šedesáti let rozšířil po celém světě. Vyučuje se v nejprestižnějších bezpečnostních složkách světa, ale zároveň se mu v tělocvičnách po celé planetě učí desetitisíce civilistů. I vám může pomoci lépe se bránit v případě, že vás někdo neočekávaně napadne třeba s nožem nebo s pistolí v ruce. Ubránit se můžete, i když bude útočníků víc. 32

duben 2009

V

současné době je Krav Maga považováno za nejúčinnější komplexní systém sebe­obrany, který se na světě učí. Je postaveno na logickém a komplexním přístupu ke konfliktním situacím a  sebeobranným technikám a  umožňuje svým studentům dosáhnout relativně vysokého stupně dovedností v  poměrně krátkém čase. Nezahrnuje pouze jednotlivé sebeobranné techniky, ale kompletně pokrývá taktiku sebeobrany, vyhýbání se problémovým situacím, improvizaci a  chování v krizových situacích.


unikátní metoda sebeobrany

Co vás naučí Krav Maga vyhnout se zranění využívat přirozené reflexy správně a rychle reagovat maximálně zužitkovat všechny okolnosti vyřešit konflikt bez vážného zranění protivníka ovládat své ego

Pokud začnete pronikat do tajů Krav Maga, naučíte se efektivně využívat přirozené reflexy, útočit z kterékoliv pozice nejkratší možnou cestou a vyvarovat se zranění. Protože Krav Maga je ze své povahy sebeobranou proti agresorovi, který nerespektuje fair play, naučíte se ke své obraně použít i jakýkoli předmět, který bude zrovna po ruce.

Proti noži i pistoli Málokdo ví, že třebaže byl tento systém vyvinut v Izraeli pro potřeby tamních obranných a tajných slo-

žek, jeho kořeny tkví v ulicích předválečné Československé republiky. Otcem Krav Maga je totiž Imi Lichtenfeld, syn bratislavského policejního inspektora, který obranný systém kombinující zápasnické sporty s pouličním bojem vymyslel, aby se on a jeho přátelé z židovské komunity mohli bránit stále sílícím útokům místních antisemitů. Význam Imiho podnětu a následného úsilí záhy prověřila historie. Kromě podmínek za druhé světové války se Krav Maga, přesně v tom duchu, jak na něho jeho mistr nahlížel,

výrazně osvědčilo i v neklidných poměrech Blízkého východu, kde bylo navíc takřka denně testováno v přímé konfrontaci s  nepřítelem. Těžko našli jiné bojové umění, které by prošlo tak tvrdou a rozsáhlou prověrkou bezprostředně v praxi moderní doby. Systém Krav Maga je dnes zpracován do tří hlavních větví – pro využití v ozbrojených silách (armáda, námořnictvo), policejních složkách a v civilní sféře. Komplexně tak učí nejenom reálnému boji člověka proti člověku, ale i tomu takzvaně asymetrickému – to znamená proti přesile nebo v případech, že je protivník ozbrojen nožem, holí, palicí, střelnou zbraní či granátem. Zahrnuje současně techniky a taktiku pro ochranu třetích osob a demonstruje, jak má člověk reagovat, pokud je napaden dvěma nebo více ozbrojenými útočníky.

Ze strachu o život Praktický efekt Krav Maga se tak záhy podepsal i na jeho civilním rozšíření. Díky tomu, » duben 2009  

33


Kateřina Moravcová

rozhovor

Vyrůstala jsem

mezi zvířaty Tvář Kateřiny Moravcové je známá díky jednomu z nejoblíbenějších televizních pořadů Chcete mě?, který se věnuje péči o opuštěná zvířata a jejich pomoci. Působí uvolněně, optimisticky a přirozeně jak na obrazovce, tak v soukromí. Má pouze jeden profesní handicap – její matkou je totiž legenda české populární scény Marta Kubišová. Když totiž máte slavné rodiče, očekává se od vás nemožné. Mnozí lidé si vás dnes spojují hlavně s domácími mazlíčky, kteří se ocitli v nevděčné situaci. Vy sama jste se ale svěřila, že kromě nich máte slabost pro cestování a ráda byste na něm postavila i svou novinářskou kariéru... Vždycky mě bavilo cestování, takže jsem si řekla, že bych třeba jednou mohla spojit příjemné s užitečným. Zatím jsem ale jen prozkoumávala terén a dohledávala si informace, jak nejlépe začít, aby ze mě v redakci, kterou bych takto oslovila, neměli pocit „nehotového“ člověka. Zjistila jsem ale, že v rámci mé profese se takto mohou uživit jen ti nejlepší, takže raději zůstávám nohama na zemi.

Mezi nebem a zemí Jinými slovy: napsat dobře cestopisnou reportáž není ani tak

40

duben 2009

o přesných geografických znalostech jako o vyjádření onoho kouzla konkrétního místa neboli o schopnosti přenést na papír nejenom to, co můžete vidět, ale také cítit. Ano, největší umění je pojmout takové vyprávění pocitově. Kolik metrů měří jaká stavba nebo kde se nachází, to každý vyčte z průvodce a z internetu. A co se TV dokumentů týče, vždy je lepší, když je pojatý trochu odlišně a akčněji. Vidět Eiffelovu věž a dozvědět se o ní pár historických údajů je sice fajn, ale třeba jízda na slonovi někde v  džungli, i když jen zprostředkovaná, ve vás zanechá víc. Je docela škoda, že většina českých televizí takové pořady nevyrábí, ale jen je přejímá ze zahraničí. Nedávno jste byla v Izraeli, což je místo, které svým prostředím cestovatele přitahuje, ale současně

není zrovna bezpečné. Jak jste se tam cítila? Oslovilo mě to tam víc, než jsem si myslela. Potkávat na ulicích běžně ozbrojené vojáky je pro nás Středoevropany skutečně nezvyk. Šli jsme třeba kolem cukrárny, ve které seděly dvě dívky – vojandy – ujídaly dort a na klíně měly samopaly... Ale kupodivu jsem tam žádný strach necítila. Snad to bylo i v důsledku toho, že jsme tam přijeli během půlročního mírového období mezi Izraelci a Palestinci. Ale spíš bych si troufla tvrdit, že Jeruzalém i celá země vás prostě unese natolik, že rizika přestanete vnímat. Je to opravdu silné duchovní místo. Co jste cítila? Cítila jsem respekt k věcem mezi nebem a zemí. O duchovní věci se zajímám i jinak, ale zatím je příliš nedokážu definovat. Jsem pořád zvědavá, co by v této oblasti mohlo být pro můj život podnětné, a navíc si teď zase hledám pravidelnou práci na trvalý pracovní poměr, mám dost času, abych se v této oblasti sebevzdělávala. Teď čtu knihu Buddha a láska, takže si říkám, jestli bych se neměla ostříhat dohola a jít do kláštera (smích). Když ale uvážím, jak dlouho se takový buddhistický mnich musí svému poslání oddávat, je mi jasné, že to skutečné poznání asi stojí hodně energie a vytrvalosti.

»


Kateřina Moravcová

„Vidět Eiffelovu věž a dozvědět se o ní pár historických údajů je sice fajn, ale třeba vyprávění o jízdě na slonovi někde v džungli ve vás zanechá víc.“

duben 2009  

41


úrazy chrupu

A

zdravá a fit

ž tři čtvrtiny zubních úrazů se týkají horních řezáků, tedy zubů, které jsou všem na očích a v  úsměvu by podstatně chyběly. Pokud je úraz obličeje dramatický, rána silně krvácí či otéká a zuby jsou vypadlé nebo viditelně poškozené, každý vyhledá pomoc lékaře. Jiné to je, když je zranění nenápadné a zub zů­stane celý. V takovém případě si mnoho lidí ani neuvědomí, že vůbec k nějakému úrazu došlo, a nad vším mávne rukou. Jenže právě kvůli tomu může za čas o zub přijít úplně. A co tedy dělat při úrazech zubů?

Vyražený zub je možné zachránit

Při sportu stačí chvilka nepozornosti nebo třeba jen prudká přihrávka míčem, a i ta nejúzkostlivější péče o chrup je vám na nic, protože v mžiku přijdete o zub. Pokud si ovšem zachováte chladnou hlavu, je v některých případech možné zub vrátit na jeho místo. 48

duben 2009

Zub může být zraněný, i když to na něm není vidět. Nejčastěji se jedná o úraz závěsného aparátu (parodontu). Je to tkáň, díky které zub „drží“ na svém místě. Tvoří ji dáseň, zubní lůžko a tenounké vazy. Léčba se odvíjí od toho, jak moc se zub v lůžku „pohne“. Lehký je úraz, po kterém zub brní, při poklepu tupě bolí, ale neviklá se. Nevyžaduje bezprostřední ošetření, ale vy sami mu musíte věnovat speciá­l­­­ní zacházení. Zub dva týdny nepoužívejte. Neukusujte jím, jezte měkkou stravu, případně si tvrdší potraviny ulamujte a vkládejte je až ke stoličkám. Také si se zubem „zkusmo“ neviklejte. I o lehkém úrazu informujte svého zubaře, protože některé komplikace (odumření dřeně v zubu) se projeví třeba rok po zranění. Pokud se vám zub „nezdá“, i když ho šetříte, ukažte jej zubaři – mohlo dojít k prasknutí zubu či zlomení kořene.

Pro úsměv bez mezer Vážnější je zranění, při kterém zub zůstane v dásni, ale bolí, viklá se, je v lůžku posunutý a může kolem něj stékat krev. V tomto případě došlo

fotografie: Shutterstock

Zraněné zuby chtějí klid


úrazy chrupu ván k lékaři – musí zůstat ve vlhkém prostředí, nejlepší pro převoz je mléko nebo sliny,“ popisuje význam správné první po­mo­­ci docentka Vlas­­ta Merglová z plzeňské fakultní nemocnice. Často se říká, že se zuby takto zachraňují jen u dětí, není to ale pravda. „Prognóza replantátu je u dospělých lepší než u dětí,“ říká docentka Merglová s  tím, že se daří zachránit až 70 procent replantovaných zubů.

Se zubem je potřeba dorazit do hodiny k lékaři. k vážnějšímu porušení závěsného aparátu, takzvané subluxaci. Se zubem si nehýbejte a navštivte lékaře. Ten pozná, zda je třeba zub zafixovat dlahou. Zjistí také, zda nedošlo k porušení kořene či zlomení kosti. „I v případě, že není třeba udělat dlahu, zub zatěžujte minimálně, aby měly tkáně možnost regenerovat. Když zub nebude několik týdnů chráněn, může odumřít,“ říká pražský zubař Jindřich Kubasta.

Vyražený zub potřebuje vlhko Je-li při úderu závěsný aparát natolik porušen, že zub opustí lůžko a celý vypadne, jednejte rychle. Zub v každém případě najděte. Pokud je celý a dáseň není komplikovaně pohmožděná, zub opláchněte (v případě, že spadl na zem; když ho najdete v ústech, nemyjte ho), ihned jej vraťte na původní místo a rychle vyhledejte lékaře. Když zub nedokážete sami vrátit, udržujte jej v mléce nebo slinách a upalujte k zubaři. Když nezpanikaříte a provedete první pomoc správně, existuje šance, že se zub v lůžku „uchytí“. Vrácení zubu na místo se říká replantace a největší naději má zub, který je replantován do jedné hodiny po úrazu. „Čím dřív je zub vrácen do lůžka, tím vyšší je šance na úspěšné vhojení. Důležitý je také způsob, jakým je zub přepravo-

Zub má naději Rána se musí čistit a chránit před infekcí, proto je třeba dodržovat ústní hygienu podle doporučení lékaře. A jaká je šance, že se replantovaný zub zahojí? „To záleží na řadě faktorů. Kromě správné první pomoci a vhodné odborné péče hraje důležitou roli i celkový zdravotní stav a přítomnost onemocnění dásní,“ upřesňuje docentka Merglová. Když se zub nepřihojí, vypadne během několika týdnů. Další dvě možnosti jsou mnohem příznivější – pokud při hojení

pomalu proroste kost do kořene, zub v lůžku vydrží pět až deset let. Nejlepší možností je, když se plně zhojí vazivová tkáň, která spojuje kořen zubu s kostí. Pak zub trvale zůstává v lůžku, ale není živý. Dokonale ujmout se totiž může jen u dětí. „Pouze ve výjimečných případech může dojít k obnově nervově-cévního svazku, to ale pouze u zubů s nedokončeným vývojem,“ dodává plzeňská zubní lékařka Adéla Puchnerová. Barbora Zvěřinová

Tip

CO DĚLAT,

KDYŽ VÁM VYPADNE ZUB Pokud je zub celý a dáseň není jinak devastovaná, vraťte ho co nejrychleji do zubního lůžka a jeďte k zubaři. Když to nedokážete, o zub se postarejte podle následujících pravidel a ihned vyhledejte zubaře! Nejlepší prognózu má zub, který je do lůžka vrácen do 60 minut po vyražení.

– Sahejte jen na korunku, kořene se nikdy nedotýkejte.

– Zub omyjte slabým proudem vody, nikdy nepoužívejte čisticí prostředky či mýdlo.

– Neodstraňujte části tkání, zvláště ne z kořenové části.

– Zub ničím nesušte, do ničeho ho nebalte a ničím ho nedrhněte.

– Zub nesmí vyschnout – voda je nevhodná, nejlepší je mléko nebo sliny (je možné držet vyražený zub po dobu převozu pod jazykem nebo mezi dolním rtem a dásní).

duben 2009  

49


VYVRACÍME MÝTY O HUBNUTÍ

štíhlá a fit

Jablečný ocet

Kdekdo v touze po menší velikosti kalhot holduje po ránu kyselému moku. Hubnutí pomocí jablečného octa patří ke známým metodám, jak zhubnout, odborníci ale varovně zvedají prst – tahle metoda prostě nefunguje!

68

duben 2009

K

do by si nepřál hubnout, když by ho to stálo jen dva pohyby – nalít si do sklenice vodu a přidat k ní ocet? Všichni, kdo se o tento způsob hubnutí někdy zajímali, určitě slyšeli, že je to „levná, nenáročná a velmi účinná metoda“. Vždyť k ní potřebujete jen sklenici vody a láhev jablečného octa,

fotografie: Shutterstock

vaše kila neshodí


VYVRACÍME MÝTY O HUBNUTÍ která vás vyjde maximálně na sto korun. Nezní to podezřele jednoduše? „Ve své praxi jsem se s jablečným octem coby prostředkem na hubnutí setkala a znám mnoho lidí, kteří jej vyzkoušeli. Nikoho však, kdo by díky jablečnému octu zhubl,“ říká doktorka Václava Kunová, dietoložka ze Společnosti pro výživu.

Ocet jako ocet Podle „zázračné“ metody hubnutí za pomoci jablečného octa byste si měli každé ráno nalít sklenici vody a přidat do ní jednu nebo dvě čajové lžičky jablečného octa – koupíte jej v lékárně nebo téměř v každých potravinách. Když poctivě vypijete tento nápoj až do poslední kapky, pomůže vám potlačit chuť k jídlu, zrychlovat metabolismus a snižovat zadržování vody v těle. „Vypití sklenice vody se dvěma lžičkami octa člověka spíš zasytí, takže toho potom méně sní,“ upřesňuje obezitoložka Jana Divoká ze sdružení Stop obezitě. Také se může stát, že si podvědomě budete nakládat na talíř menší porce, a tím zhubnete. Jablečný ocet na to ale nemá žádný vliv. Příjem čehokoliv kyselého snižuje glykemický index konzumovaného jídla – a pokud jíte potraviny s nižším glykemickým indexem, budete mít menší hlad. „Ale to, jestli bude člověk konzumovat jablečný, nebo vinný ocet, je úplně jedno,“ doplňuje Václava Kunová.

Nepomůže, ale ani neublíží Podle toho, co všechno metoda hubnutí s jablečným octem slibuje, byste ve fitcentru nemuseli strávit

ani hodinu a nemuseli byste se ani nijak omezovat v jídle. Stačí prý jen vynechat příliš tučná jídla, a výsledek se na vašich proporcích projeví. Kdo ale zaručí, že za úbytkem váhy stojí jablečný ocet, a ne vynechání bůčku a smažených hranolků? „Nikdo zatím nevystihl princip, na kterém by hubnutí s jablečným octem mohlo fungovat,“ upozorňuje doktorka Václava Kunová. Pití sklenice vody se dvěma lžičkami jablečného octa vás na

S jablečným octem nezhubnete, ale může vám překyselit žaludek. životě neohrozí, ale výsledkem může být to, že vám ocet překyselí žaludek, což není zrovna příjemné. Někomu, kdo na překyselený žaludek trpí nebo kdo má žaludeční vředy, může být po pití jablečného octa i zle. „Jestli ale někomu vyhovuje, ať ho pije. Velký význam na redukci váhy to však opravdu nemá,“ říká Jana Divoká. „Nemyslím, že by pití jablečného octa mohlo přispívat k redukci váhy, aniž by člověk udělal nějaký zásah do jídelníčku a pohybového režimu,“ doplňuje Václava Kunová.

Musíte to zvládnout sami

Nikdo zatím nevystihl princip, na kterém by hubnutí s jablečným octem mohlo fungovat.

Nečekejte tedy, že po pravidelném pití jablečného octa zhubnete o dvacet kilo. Jablečný ocet sám o sobě nezvládne nic. Pořád totiž platí staré známé pravidlo – když se budete více hýbat a méně jíst, zhubnete. Bez práce prostě nejsou koláče. Helena Kápičková

duben 2009  

69


vaříme se sýrem

štíhlá a fit

Se žervé se fantazii meze nekladou Sýr žervé (gervais) dostal jméno po věhlasném francouzském sýraři Charlesu Gervaisovi. Žervé patří do rodiny čerstvých nezrajících sýrů, které jsou všeobecně oblíbené, protože chutnají jako „lepší“ tvaroh. Když zapojíte fantazii a kulinářského tvůrčího ducha, můžete v žervé najít všestranného pomocníka. A to nejen ve studené, ale i teplé kuchyni.

Č

erstvé sýry patří k oblíbeným ingrediencím studené kuchyně. Když připravujete ry­­­­­ch­­­­­lé pohoštění, můžete nejprve vytvořit základ ze žervé, olivového oleje a  trochy tekutiny. Přidáváním různých pochoutek (bylinek, česneku, kaparů, ryb, křenu, hub) pak vytvoříte rychle několik pěn s  různými příchutěmi. „Použijte, co vám chutná a co máte zrovna

76

duben 2009

Žervé je

doma po ruce,“ radí šéfkuchař Dalibor Navrátil, lektor Pražského kuliNa výrobu jednoho kilogramu čerstvého nářského institutu. Tyto sýra se spotřebuje 7 až 8 litrů mléka. pěny nemusíte mazat Proto jsou tyto sýry vhodné jako zdroj pouze na pečivo. Ozdob­ vápníku a bílkovin. Žervé patří mezi te jimi kusy syrové či méně tučné mléčné výrobky, a je proto restované zeleniny nebo vhodný i při dietách. nachos, čipsy a kre­k ry, zkrátka všechno, co rychlost a jednoduchost. Sýr se máte rádi. Žervé může být také vmíchá do téměř hotového pozákladem pikantního dipu k zelekrmu a už jej stačí jen prohřát, nině i grilovanému masu a výborzatímco mouku je nutné povařit ně se hodí jako pojidlo na salát ze nejméně čtvrt hodiny. S  pomocí zeleninových nudliček, například žervé také vyčarujete smetanosalát coleslaw. vé brambory a jemné omáčky na Zahustí omáčku těstoviny a  gnocchi a  přelivy na i polévku lívance. Možná si čerstvé sýry neumíte Zahušťovat a zjemňovat teplé představit jinak než s kouskem pokrmy pomocí sýra je vhodné pečiva. Přitom k použití v teplé při bezlepkové dietě, dělené stravě kuchyni přímo vybízejí. „Žervé a  také když chcete obohatit jídlo zahustí omáčku i krémovou povápníkem a především bílkovinalévku a není potřeba použít moumi – bramborovým a těstovinoku,“ popisuje Dalibor Navrátil. vým jídlům tak znatelně snížíte Výhodou takového postupu je glykemický index. Neznamená

méně tučný sýr


vaříme se sýrem

Pozor na sůl

Tip

Čerstvé sýry jsou většinou osolené, proto pokrmy, do kterých použijete žervé, osolte až po jeho vmíchání. Jinak by jídlo mohlo být přesolené. U dezertů se slanosti sýra nebojte – sůl se běžně přidává do mnoha sladkých těst a italské a francouzské pochoutky se slaností čerstvých sýrů přímo počítají.

to však, že žervé je k zahušťování vždy lepší než mouka. Při přísné redukční, nízkotučné či nízkosodíkové dietě je třeba skutečně spočítat, co je pro vás v dané situaci výhodnější.

Sladkoslané dezerty

Americký sýrový dort (cheesecake) či italské tiramisu jsou světově proslulé pochoutky, k jejichž výrobě se používají vysokotučné čerstvé sýry. „Místo mascarpone i creme fraiche zkuste použít žervé, pokrm bude chutný,

Plněné roličky z cukety a lilku PĚNY Ze žervé 600 g žervé, 1 dl 31% smetany, olivový olej, sůl, bílý pepř, 50 g uzeného lososa – můžeme také použít lososa grilovaného, 2 stroužky česneku, 1 polévková lžíce kaparů, 2 polévkové lžíce pesta, čerstvé bylinky ROLIČKY Z LILKU A CUKETY 1 cuketa, 1 lilek, olivový olej, sůl   Pěny ze žervé můžeme připravit, pokud chceme rychle a zajímavě pohostit návštěvu, chystáme  párty nebo jsme jen dostali chuť na nějakou dobrotu. Při přípravě chuťovek je nejlepší připravit nejprve základ ze žervé, který poté využijeme při vytváření jednotlivých příchutí. Do větší mísy vložíme  žervé, smetanu, 3 polévkové lžíce

olivového oleje, přidáme špetku soli, pepře a utřeme nebo jemně našleháme. Připravenou směs rozdělíme rovnoměrně do čtyř menších misek. Cuketu a lilek nakrájíme na tenké podlouhlé plátky, které orestujeme na olivovém oleji. V průběhu restování je několikrát otočíme. Když jsou hotové, položíme je na tác a nasolíme. Každý plátek potřeme připravenou pěnou a zabalíme do roličky. Pěnami z  žervé můžeme ozdo­bit i nachos, chipsy či cokoliv jiného, co máme rádi. 

ale méně tučný,“ radí šéfkuchař. Někdy nahrazujeme sýry klasickým plnotučným tvarohem, sýr je však v tomto případě lepší, protože tvaroh je kyselejší, neslaný, nemá smetanové aroma a má jinou konzistenci. Ze žervé můžete vykouzlit také studené sladké „tvarohové“ pěny či jej zředit trochou mléka a použít jako základ ke studeným sladkým přelivům na ovocné knedlíky. Chuť bude aromatičtější a plnější, než když použijete kysanou smetanu. „Při vaření je nejdůležitější vaše fantazie. Držet se striktně receptu, to je smutné vaření,“ dodává nejdůležitější radu Dalibor Navrátil. Barbora Zvěřinová

Rec ep t

Pěna s uzeným lososem Rozmixujeme lososa. Smícháme ho s utřeným  žervé a podle libosti dochutíme nasekanými bylinkami.

Česneková pěna Nožem utřeme dva stroužky česneku, který posolíme a opět utřeme. Takto připravený česnek přidáme k  žervé a opět jemně promícháme. Pěna z kaparů Kapary nadrobno nakrájíme, nasekáme 1 lžíci petržele kudrnky, vše přidáme k utřenému žervé a jemně promícháme.  Pěna z pesta K utřenému žervé přidáme 2 polévkové lžíce pesta a jemně promícháme.

duben 2009  

77


móda

můj styl

Oblékáme a hýčkáme (výjimečně jen pro ženy)

podprsenka Marks & Spencer 699 Kč kalhotky Mambo 390 Kč

podprsenka 635 Kč kalhotky 375 Kč, Triumph

podprsenka 1149 Kč kalhotky 399 Kč, Adidas

podprsenka Triumph 799 Kč kalhotky Debenhams 399 Kč

podprsenka 1299 Kč kalhotky 399 Kč, Adidas

podprsenka 399 Kč kalhotky 499 Kč Debenhams

Prádlo pro sport triko 629 Kč kalhotky 349 Kč Alpine Pro

92

duben 2009

Kvalitní spodní prádlo pro fyzickou aktivitu je základem pro komfortní pocit při pohybu a zároveň chrání naše nejcitlivější části těla. podprsenka na střední zátěž Schiesser 1149 Kč


móda

podprsenka Marks & Spencer 549 Kč

triko 549 Kč kalhotky 299 Kč Alpine Pro

podprsenka na malou zátěž Schiesser 949 Kč

Doporučuji:

svá těla od základu podprsenku bez kostic, bezešvou pevný příjemný bavlněný materiál s podílem Elastanu střih v kombinaci se síťovinou pro lepší ventilaci vzduchu široká ramínka proti otlakům z estetického i zdravotního hlediska nikdy nesportujte bez!

tílko 199 Kč boxerky 149 Kč, Vero moda

podprsenka na velkou zátěž Schiesser 1 299 Kč kalhotky Mambo 390 Kč

podprsenka na malou zátěž 949 Kč kalhotky 289 Kč Schiesser košilka Rip Curl 650 Kč kalhotky Mambo 390 Kč duben 2009  

93


příště se dočtete

fitstyl

Zbavte se menstruačních bolestí Bolest, nepříjemný tlak, křeče, někdy také zvracení, bolest hlavy či mdloby. Kdo zažil, ví přesně, jak moc dokáže bolestivá menstruace potrápit a do jaké míry ovlivnit kvalitu života. Zbavte se jednou provždy této noční můry a žijte lépe. Poradíme vám, jak na to.

Výběr bot není věda Váháte, jaké boty si vybrat na cvičení? Sálové, nebo venkovní, měkké, nebo pevnější, větší, nebo „tak akorát“? Poradíme vám, na co si dát pozor, aby se vám nové obutí „neodměnilo“ puchýři nebo vyvrtnutým kotníkem.

Při hubnutí pomohou jednoduché triky Shodit kila není nadlidský úkol, k jehož dosažení byste museli podstupovat drastické kroky. Nejdůležitější je neusnout na vavřínech a stále se rafinovaně motivovat. Často ale pomohou i maličkosti, od kterých byste to nečekali.

Sebeobrana a cvičení v jednom Sambo je systém sebeobrany, jehož cvičením si zlepšíte kondici, posílíte svaly a vyrýsujete dokonalý zadek. Sambo ale může být především vhodným způsobem obrany i pro ta nejkřehčí stvoření.

Dovolená se cvičením Už vás nebaví letní povalování na pláži ani poznávací zájezdy? A co takhle dovolená plná pohybu? V  nabídce cestovních kanceláří není jen aerobik, ale třeba i jóga, pilates a břišní tance.

104

duben 2009

Fitstyl 04 2009  

Časopis Fitstyl je určen všem vyznavačům aktivního životního stylu, kteří chtějí stále zlepšovat svojí fyzickou i psychickou kondici. Najdet...