Alpha Book - Ediční plán 2021

Page 1

EDIČNÍ PLÁN 2021


Nakladatelství Alpha Book přináší čtenářům do života inspiraci, ať už se jedná o životní styl, osobnostní růst, spiritualitu či duchovní rozvoj. Tři základní edice rozšiřuje navíc o kuchařky, které podporují zdravý životní styl, a knihy, které ukazují, jak každý z nás může přispět třeba i drobnostmi k ochraně životního prostředí a k záchraně života na naší planetě. Nově nás také můžete najít na Facebooku (facebook.com/ Alpha-Book), Instagramu (instagram.com/alphabookcz) a webových stránkách (www.alphabook.cz).

1/ Edice Dobrý život – žít tak, abychom si nemuseli ze života brát dovolenou. Knihy, které nabízejí pozitivní pohled na životní události a optimismus. Najdete v nich informace o různých životních stylech, ať už se týkají zdraví, životosprávy nebo bydlení, a inspirativní příběhy pro získání životní rovnováhy a spokojenosti. Vaše denní dávka radosti, posilujících afirmací i receptů na štěstí. 2/ Edice Fénix

– nic není ztraceno, vše může povstat z popela a stát se znovu oslnivě krásným. Duchovní potrava pro čtenáře, kteří hledají v životě přesah a spiritualitu. Edice nabízí prameny pro duchovní rozvoj na základě různých náboženství či škol jako prostředek k získání energie, vhledu a posílení vztahů či zdraví. Hledání cesty k sobě, ke svému vnitřnímu bohatství, sebepoznání. S duchovním rozvojem se dá začít kdykoli.

3/ Edice Astra – přes překážky ke hvězdám, per aspera ad astra. Spiritualita a psychologie jako nástroj rozvoje sebevědomí a moudrosti. Tato edice je určena především ženám, které mají zájem o osobní růst skrze poznání sebe sama na základě náboženských tradic, mýtů nebo psychologických škol, směrů či hnutí. Astra je také jméno květiny, krásný symbol ženského prvku.

3


DR . C R A IG H A S S E D DR . R IC H A R D C H A M BE R S

Uüení s pomocí vėdomé pozornosti

UČENÍ S POMOCÍ VĚDOMÉ POZORNOSTI Zmírněte stres a zvyšte výkon svého mozku pomocí mindfulness technik pro efektivnější vzdělávání Přeložila Martina Valentová ISBN 978-80-87529-48-5

Vzdělávat se s pomocí bdělé pozornosti je neobyčejně praktické při přípravě na naplňující osobní a profesní život. Pomůže nám to zlepšit paměť a porozumění, lépe zvládat stres a mít ve věcech pořádek. Zároveň povzbudí kreativitu a ukáže, jak moudře využívat nejmodernější technologie. Díky tomuto přístupu můžeme být v životě šťastnější a společenštější, a dokonce v nás dokáže probudit zájem o učení. Učení pomocí bdělé pozornosti zároveň vynáší na světlo vědomosti z našeho nitra v podobě moudrosti. Tento přístup podporuje vědomou a otevřenou mysl. Neomezuje se jen na formální vzdělávání, ale zahrnuje i „školu života“. Neznamená zatracení všeobecně zažité představy o učení, jen vychází z jiných předpokladů a dívá se na věci z širší perspektivy.

DR. CRAIG HASSED je světově uznávaný odborník na mindfulness techniky. Přednášel na národních a mezinárodních seminářích a konferencích a publikoval mnoho prací a knih na téma bdělé pozornosti a spojení mysli a těla. Propaguje mindfulness techniky jakožto jednoduchý, přirozený a snadno dostupný způsob, jak pozvednout svůj životní styl, předcházet nemocem nebo se s nimi naučit žít a jak zlepšit své zdraví, práci i vzdělávání. Craig Hassed je docentem a poradcem v oboru technik bdělé pozornosti na australské Monashově univerzitě a spoluautorem knihy Mindfulness for Life.

DR. RICHARD CHAMBERS je klinický psycholog se soukromou praxí. Specializuje se na terapie s pomocí mindfulness technik a pořádá kurzy zaměřené na bdělou pozornost. Richard Chambers je také zaměstnán jako konzultant na Monashově univerzitě a pravidelně radí špičkovým advokátním kancelářím a předním vzdělávacím institucím. Zapojil se do výzkumu, publikoval několik posudků a přednášel na mnoha akademických konferencích. Je tvůrcem aplikace Smiling Mind, která má za úkol zpřístupnit mindfulness meditaci mladým lidem.

4

NÁVOD NA ZÁCHRANU PLANETY Vykročte ke změně životního stylu N ATA AT TA L I E I S A A C S O V VÁ Á

Přeložila Markéta Stinglová ISBN 978-80-87529-54-6

Pokud šlo o klimatické změny, Natalie Isaacsová si dlouho myslela, že to není její problém. Jak by nakonec jeden člověk mohl ovlivnit globální krizi? Pak doma drobnými změnami snížila spotřebu elektrické energie o dvacet Vykročte ke změně procent a pochopila, kolik peněz ušetřila a životního stylu jak pomohla životnímu prostředí. Úspěch ji povzbudil, a tak se rozhodla vykročit z komfortní zóny a změnila svůj život. Nikdy už se ke starým návykům nevrátila. Natalie popisuje, jak se stala z lhostejné pozorovatelky zapálenou bojovnicí na mezinárodním poli. Kniha obsahuje řadu praktických návodů, které vám pomohou vykročit na cestu ke změně životního stylu. Autorčino poselství je prosté: V boji proti klimatickým změnám nikdy nepodceňujte roli jednotlivce. Začněte jednat!

NATALIE ISAACSOVÁ je zakladatelkou a šéfkou organizace Milion žen, globálního hnutí žen a dívek, které bojují proti klimatické krizi změnou vlastního životního stylu. Původně podnikala v kosmetickém průmyslu a měla vlastní firmu. Posléze zjistila, že klimatické problémy lze účinně řešit osobní aktivitou každého jednotlivce. Rozhodla se, že ze světa zkrášlujících prostředků, které se prodávají ve zbytečných obalech, odejde, a vytvořila organizaci, jež inspiruje a povzbuzuje ženy k činům. Natalie na téma ochrany přírody často přednáší a oslovuje ženy všech věkových kategorií a bez zbytečných složitostí jim předává vzkaz – vypráví o své vlastní cestě od lhostejnosti k aktivitě. V Austrálii je považovaná za průkopnici v otázkách genderu a v boji za zlepšení životního prostředí. Uznávají a podporují ji vlivné ženy, které jsou v oblasti environmentální etiky na špici světového dění.

5


OSUDOVÉ CHVÍLE Výjimečné příběhy o synchronicitě, osudu a smyslu života

MÝTUS A PSYCHOLOGIE Mýty o stvoření z pohledu hlubinné psychologie

Přeložila Martina Valentová ISBN 978-80-87529-64-5

Přeložil Xxxx ISBN 978-80-87529-49-2

V této knížce najdete příběhy, které se opravdu staly. Na první pohled vypadají jako zázrak, pohádky nebo příběhy z říše fantazie. Co bylo jejich příčinou? Osud nebo náhoda? Synchronicita? Záleží na každém čtenáři, co si z vyprávění Louise Hay a jejich přátel vezme. Ať už se na tyto životní okamžiky díváme jakkoli, mohou nás zaujmout, obohatit a inspirovat. I v našem životě byly možná takové osudové chvíle a my jsme si jich jen nevšimli nebo jim nevěnovali pozornost. Vždyť život každého z nás je příběh a my sami rozhodujeme, jak ho budeme vyprávět.

Mýty o stvoření je možno považovat za nejdůležitější ze všech mytologických vyprávění, neboť tyto motivy se dotýkají základních otázek a problémů lidského života a dávají odpověď na nejdůležitější otázky lidské existence. Marie-Louise von Franz vykládá příběhy nejrůznějších kultur z psychologického pohledu a na řadě příkladů z analytické praxe ukazuje, jak mýty o stvoření mohou pomoci rozpoznat a podpořit tvořivé procesy v lidské duši. Témata z těchto mýtů se totiž objevují často ve snech či jiném nevědomém materiálu právě tehdy, když se v lidském vědomí „má zrodit či být stvořen nový svět“. Tato kniha je určena pro široké publikum čtenářů, je napsaná srozumitelně, a tak jistě zaujme nejen ty, kdo se zajímají o témata hlubinné psychologie a religionistiky, ale i ty, kteří se zajímají o populárně psychologickou literaturu.

LOUISE L. HAY

MARIE-LOUISE VON FRANZ

je známá americká psycholožka, spisovatelka a motivační koučka. Je jednou z prvních propagátorek samoléčby a duchovního léčitelství. Ve svých knihách ukazuje čtenářům, jak myslet pozitivně a pomocí mysli překonávat i těžké životní chvíle. Napsala přes dvacet knih a většina vyšla i v češtině. Její učení přesně vystihuje tento citát, jehož je i autorkou: „Myšlenky, které si zvolíte, jsou nástrojem, kterým malujete na plátno svého života“.

(1915–1998) vystudovala klasickou filologii, byla žačkou C. G. Junga a téměř třicet let s ním i spolupracovala. Působila v soukromé praxi v Curychu a vyučovala na Institutu C. G. Junga. Publikovala řadu knih, asi nejznámější je Psychologický výklad pohádek (Portál, 1998).

6

7


OTEVŘENÁ MYSL, OTEVŘENÉ SRDCE Kontemplativní rozměr evangelia

ŽIJTE NEJEN O VÍKENDU Jak dokáže práce proměnit náš život

Přeložila Terezie Hašanová ISBN 978-80-87529-67-6

Přeložila Martina Valentová ISBN 978-80-87529-60-7

Základním účelem modlitby souhlasu či usebrání, kterou se zabývá tato kniha, je přinést poznání a zkušenost Boží lásky do společného vědomí lidské rodiny. Kontemplativní modlitba je proces vnitřní transformace, proměny započaté Bohem a vedoucí, pokud souhlasíme, k božskému sjednocení. V tomto procesu se mění způsob vnímání reality. Dochází k restrukturaci vědomí, která dá věřícímu schopnost vnímat souvislosti, vztahovat se ke každodennímu životu a reagovat na něj se zvýšenou citlivostí k Boží přítomnosti ve všem, skrze všechno a za vším, co se děje. Během prvních šestnácti století církevní historie byla kontemplativní modlitba uznávaným cílem křesťanské spirituality kněží i laiků. Po reformaci došlo prakticky ke ztrátě tohoto odkazu, přinejmenším jako živé tradice. Křesťanská kontemplativní tradice se začala obnovovat ve dvacátém století a tento proces stále pokračuje.

THOMAS KEATING se narodil 7. března 1923 v New Yorku a studoval na univerzitách Yale a Fordham. Již roku 1944 vstoupil do trapistického řádu. V benediktinském klášteře Snowmass zakládá v roce 1981 program duchovních cvičení tzv. Centering prayer neboli modlitby souhlasu či usebrání. Spolu s Williamem Meningerem a Basilem Penningtonem patří k jejím největším propagátorům. V nakladatelství Alpha Book vyšla další jeho kniha Pozvání k lásce (2019).

8

Benediktínské „ora et labora“ formovalo křesťanskou pracovní morálku ve středověku. Ovšem i v současnosti může být toto heslo přínosem. Také dnes je totiž důležité sladit modlitbu a práci, vnější a vnitřní život, pohyb a klid, život a povolání. Jde o rovnováhu mezi prací a životem. Svatý Benedikt tvrdil, že modlitba je pramenem, ze kterého vyvěrá práce. A naopak práce je zkouškou, jestli je naše modlitba opravdová, zda se díky ní skutečně osvobodíme od ega tak, abychom se mohli plně oddat Bohu a práci. Co ale přináší modlitba modernímu člověku, který není zbožný? Modlitba v širším smyslu znamená: mít čas se zastavit, přerušit práci, najít vnitřní klid a spojit se sám se sebou. Protože pak nežijeme jen z toho, co nám přináší užitek, ale co nás skutečně naplňuje.

ANSELM GRÜN je benediktinský mnich, ekonom, filozof a teolog. Narodil se 14. ledna 1945 v Junkershausenu. V letech 1965–1971 studoval filozofii a katolickou teologii v St. Ottilienu a v Římě. Byl žákem Karla Rahnera, jednoho z nejvýznamnějších teologů 20. století. V roce 1974 získal doktorát z teologie. Za svou dlouholetou činnost ve vedení v německém benediktinském opatství Münsterschwarzach, kde nyní žije, a za vzdělávání dospělých a mládeže byl vyznamenán v roce 2007 Spolkovým křížem za zásluhy. Je autorem řady knih, v nichž se stejně jako ve svých přednáškách a kurzech zabývá lidskými problémy, potřebami a strázněmi. Mnoho příznivců jej považuje za duchovního rádce a průvodce, jeho přednášky navštěvují ročně desetitisíce lidí. Patří k nejčtenějším křesťanským autorům současnosti, napsal okolo 300 knih se zaměřením na spiritualitu. Řada z nich byla přeložena do několika jazyků, více než třicet titulů se dočkalo i českého vydání. V nakladatelství Alpha Book vyšly knihy Nenasytnost (2018), Kouzlo maličkostí (2018), Královna a divoška (2020), Nepromarni svůj život (2020).

9


BOJOVNÍK A MILENEC Jak muži objevují sebe samé Přeložila Jindra Hubková ISBN 978-80-87529-59-1 Bojovník a milenec, dvě stránky muže, které je potřeba udržovat v harmonii. Muž, který jen neustále bojuje, se vystavuje riziku, že bude tvrdý a necitelný. Muž, který se naopak pouze oddává lásce, má sklon připouštět si pouze své citlivé, jemné stránky. K muži však patří obojí. Jako bojovník je schopen milovat. Jeho láska vyžaduje i kvalitu dobyvatele a ochranitele. Stejně tak platí, že jeho boj vyžaduje i lásku, aby se nezvrhl ve slepou agresi. Anselm Grün nám na 18 archetypech biblických mužů ukáže, jak je důležité tyto dvě zdánlivě protilehlé polohy skloubit a dosáhnout tak plnosti života.

MYSTIKA A ERÓS Přeložil Josef Hermach ISBN 978-80-87529-68-3 V dějinách náboženství můžeme vysledovat vždy dva proudy: jeden by rád dospěl k Bohu tím, že se zříká sexuality a pěstuje askezi a zdrženlivost; druhý zakouší Boha prostřednictvím sexuality a erótu. Obě cesty zřejmě odpovídají lidské zkušenosti. Mnozí pokládají sexualitu a erós za nebezpečí pro spiritualitu. Jiní naopak cítí, že právě sexualita by mohla být největší duchovní silou. Tato kniha se drží mystické tradice, která ze zkušenosti ví, že sexualita je pramen spirituality a že erós může člověka vést ke sjednocení s Bohem. Mystická tradice křesťanství chce onen neblahý rozkol mezi erótem a náboženstvím překonat, a uzdravit tak rozpolcené lidské srdce.

ANSELM GRÜN

ANSELM GRÜN

KOUZLO

nenasytnost

10

m aličkostí R ADOST Z M ALIČKOSTÍ VŠEDNÍHO DNE

CO SI POČÍT S TOUHOU

JE ZÁK L ADEM

MÍT STÁLE VÍC?

NAPLNĚNÉHO ŽIVOTA

11


FALOS Posvátný obraz mužství

CESTA KE ŠTĚSTÍ V PRÁCI Rozhovory s dalajlamou

Přeložil Štěpán Kaňa ISBN 978-80-87529-43-0

Přeložila Jelena Žlábková ISBN 978-80-87529-44-7

Autor pátrá po duchovních zdrojích mužské sexuality a možnostech obnovy identity v době krize a rozpadu patriarchálního systému. Zkoumá strukturu archetypických základů mužství a jeho nejvýznamnější symbol: falos. Archetypický prvotní falos považuje za významnou tvůrčí, duchovní a psychickou sílu, jeho symboly zároveň za mužské obrazy Boha. Pochopení principů působení prvotního falu a jeho uznání jako jednoho ze základních vývojových psychických činitelů je podle Eugena Monicka podmínkou rozvoje mužské individuality, individuace, příslibem rovnocenných vztahů mezi muži a ženami a příslibem postpatriarchálního jednotného světa (unus mundus) nového vědomí. Je potřeba oddělit mužství od patriarchátu, jinak přijde ke zmaru oboje.

Cestu ke štěstí v zaměstnání musíme hledat stejně jako v osobním životě. To však nebývá vždy snadné. Máme zvládat pracovní zátěž, nároky šéfa a komunikaci s kolegy, se kterými si často moc nerozumíme. Představa štěstí pak snadno mizí. Pracovní tempo je leckdy tak hektické, že pomýšlet na nějaké povznesení mysli nebo vnitřní rozvoj se zdá být téměř nemožné. Většina firem se navíc ani nestará, jestli její zaměstnanci jsou šťastní. Jak tedy můžeme najít štěstí v práci? Tato kniha se zabývá specifickými znaky pracovního prostředí, zkoumá, jak vnést morálku a základní lidské hodnoty do světa podnikání a obchodu. Dalajlama nám trpělivě ukazuje, jakou cestou se dát, aby každý člověk v jakékoli práci mohl kultivovat své vlastnosti a dojít tak k osobnímu naplnění, sebepoznání a štěstí.

EUGENE MONICK

JEHO SVATOST DALAJLAMA XIV.

vystudoval univerzitu v Minnesotě a také episkopální teologický seminář ve Virginii. V letech 1965–1975 sloužil jako vikář v Episkopálním kostele svatého Klementa v New Yorku, kde byl známý svým netradičním pojetím bohoslužeb, do liturgie hojně zapojoval moderní hudbu, divadlo a výtvarné umění. Během těchto let se začal zajímat o jungiánskou psychoterapii, v roce 1975 odešel studovat do Curychu na Institut C. G. Junga analytickou psychologii. Po absolvování a návratu domů založil vlastní psychoterapeutickou praxi, věnoval se hlavně spojením mezi maskulinitou, mužskou agresí a mužskou spiritualitou. Na toto téma napsal řadu knih (Castration and Male Rage, 1991, Evil, Sexuality and Disease in Grunewald‘s Body of Christ, 1993 a Potency: Masculine Aggression as a Path to the Soul, 2006 (česky Potence. Mužská agrese jako cesta k duši, 2010). Eugene Monick zemřel v roce 2007.

je považován za duchovního vůdce Tibeťanů. Ve dvou letech byl rozpoznán jako reinkarnace posledního, třináctého dalajlamy. Ve věku šestnácti let musel dočasně převzít plnou světskou i duchovní odpovědnost za řešení problémů, které vznikly v Tibetu s postupující čínskou okupací. V roce 1959 Jeho Svatost dalajlama opustil Tibet a uchýlil se do exilu v Indii, kde žije dodnes. V roce 1989 mu byla udělena Nobelova cena za mír.

12

HOWARD C. CUTLER, M. D. je americký psychiatr s praxí v Phoenixu v Arizoně. Je expertem na výzkum lidského štěstí. S dalajlamou se poprvé setkal v roce 1982, když se v Indii věnoval studiu tibetské medicíny. Z jejich dlouholetého přátelství vzešly mimo jiné i dvě knihy rozhovorů, Cesta ke štěstí (Alpha Book, 2016) a Cesta ke štěstí v práci.

13


KRÁL PANNA O smíření mužského a ženského principu v nás Přeložili Kateřina Cardová a Ondřej Fafejta ISBN 978-80-87529-65-2 Kniha Král panna vznikla jako interpretace ruské pohádky Car panna, v níž se vyskytuje mnoho důležitých archetypů postav: zemřelá matka, věčně nepřítomný otec, který se znovu ožení, macecha, která se zamiluje do nevlastního syna, syn Ivánek, osudová žena. Robert Bly, který se proslavil knihou na podobné téma Železný Jan, přizval ke spolupráci jungiánskou psychiatričku Marion Woodmanovou, Vznikly tak dvě interpretace této pohádky mužská a ženská, které doplňuje jejich společný rozhovor nad knihou. Tak se stalo, že k hlasu a stylu básníka a znalce mytologie přibyl hlas praktikující psychoterapeutky. Kniha Král panna nestaví na žádném válečném stavu mezi pohlavími, ale nabízí čtenářům odlišně pohledy na věc. V době, kdy se stupňuje snaha celého světa dojít především materiálního blahobytu, rozvíjet kult krásy a věčného mládí, připomíná tato kniha i temné kouty, podsvětí, rozpolcená srdce, ošklivost, stáří a smrt, které musíme přijmout jako nedílné součástí života, má-li být vyrovnaný.

MARION WOODMANOVÁ (1928–2018) byla jednou z nejznámějších jungiánských psychoterapeutek 20. století. Studovala anglickou literaturu na univerzitě v Ontariu a přes dvacet let ji vyučovala na střední škole. Její neustálý boj s anorexií ji ale vedl k úplné změně života. Podnikla cestu do Indie a pak do Anglie, kde se seznámila s analytickou psychologií C. G. Junga, a to ji přivedlo ke studiu psychoterapie v Curychu v Jungově institutu. Po návratu do Toronta začala přednášet a psát. Hlavním tématem jejích knih a přednášek je rozkrývání tajemství ženské psýché na základě snů, představ, mytologie a příběhů, což následně vede k porozumění a odvaze k životu v celé jeho pestrosti. Nejznámější z jejích knih je Král Panna, kterou napsala s Robertem Blyem (česky vydalo Argo, 2002), dále Těhotná panna (česky vydalo Alpha Book, 2021) a Závislá na dokonalosti (česky vyjde v Alpha Book v roce 2021).

14

ROBERT BLY (nar. 1926) je známý básník, editor, vypravěč. Patří mezi nejvíce diskutované americké autory druhé poloviny dvacátého století. V šedesátých letech ostře vystoupil proti válce ve Vietnamu, když se stal jedním ze zakladatelů Sdružení amerických spisovatelů proti válce ve Vietnamu. V sedmdesátých letech se tematicky zaměřil na oslavu síly mýtu, zejména pak prostřednictvím indiánské extatické poezie, meditace a proslulého umění vyprávění příběhů. Celosvětově jej proslavil zejména bestseller Železný Jan (česky vydalo Argo, 2005). Je autorem více než čtyřiceti básnických sbírek, během svého života se věnoval i editorské činnosti a překladům zejména ze severských jazyků, ale také ze španělštiny a perštiny.

15


MÁM SE RÁDA TAKOVÁ, JAKÁ JSEM Jít svou cestou Přeložila Jindra Hubková ISBN 978-80-87529-69-0 Máme-li vědoměji žít vlastní ženskou velikost a vroucnost, potřebujeme přizvat na pomoc obrazy zkušených žen, vzory, které budou s to ukázat nám cestu. Za starých časů byla uctívána ženská božstva, jež interpretovala ženu v celé rozmanitosti její životní síly. Ženské bohyně nebyly ušetřeny nejrůznějších osudových ran, nýbrž právě díky tomu získávaly přístup ke zdroji nejvyšších sil. Povznášelo je to na božskou úroveň. Postavy žen z Bible nebo z klasických pohádek jsou nadčasové. Jednou z takových žen je Maří Magdaléna. Na jejím příkladu mohou začít růst i ženy dnešní doby.

LINDA JAROSCHOVÁ se narodila v roce 1947 v Mnichově. Od roku 2001 působí jako nezávislá pedagogická poradkyně a věnuje se psaní. Pořádá semináře a přednášky na témata, která zajímají současné ženy – o osobní odpovědnosti, identitě, smyslu života. Základem těchto seminářů jsou knihy, které napsala – Královna a divoška a Zítra nosím červenou. Kromě toho ženám radí v nejrůznějších životních situacích. Dobře rozumí i leckdy nelehké úloze zaměstnaných žen – nutnosti skloubit kariéru s péčí o rodinu, protože sama vychovala tři děti. Jejím bratrem je uznávaný autor Anselm Grün.

16

ZÁVISLÁ NA DOKONALOSTI Nevěsta tichá, nedotčená dosud Přeložila Kristýna Kučerová ISBN 978-80-87529-53-9 „Tato kniha pojednává o stětí zlé čarodějnice.“ Těmito slovy začíná působivý rozbor psychiky moderní ženy od jungiánské psychoanalytičky Marion Woodmanové, v němž se zabývá skrytými příčinami nutkavého chování. Čarodějnici zde zastupuje Medúsa či Lady Macbeth, archetypické obrazy, které působí v psyché ženy, ovládají jejího ducha a brání vývoji v tvořivou bytost. Hlavní příčinu poruch příjmu potravy i všech ostatních závislostí a kompulzí autorka vnímá jako hlad po duchovním naplnění. Potřeba zakusit posvátné spojení s energií, která je větší než já, nutí člověka, aby neustále hledal iluzorní ideál dokonalosti. Současná společnost, která jednostranně protěžuje patriarchální hodnoty a klade důraz na výkon a intelekt, navíc potlačuje uvolněné, receptivní postoje, jež jsou vlastní ženskému srdci. Ve své předchozí knize Sova byla pekařova dcera se Marion Woodmanová soustředila na psychologii poruch příjmu potravy. V Závislé na dokonalosti toto téma dále rozpracovává a rozborem klinických případů, snů, literatury a mytologie, jež uvádí do souvislosti s rituály, symbolikou znásilnění, křesťanstvím, sexualitou, tvořivostí a mezilidskými vztahy, se ještě hlouběji noří do ženského mystéria. Oslavuje spojení těla a duše a ukazuje, jak tato integrace může ženu dovést k odhalení síly a moudrosti ženského principu a k osobní nezávislosti.

Marion Woodmanová

TĚHOTNÁ PANNA Hledání vlastní identity

17


KUCHAŘKY BIKE&COOK Kulinářská příručka pro správné cyklisty

RECEPTY SE ZELENINOU BEZE ZBYTKŮ Jak při přípravě jídla využít celou rostlinu

Přeložila Barbora Kolouchová ISBN 978-80-87529-52-2

Přeložila Denisa Štrbová ISBN 978-80-87529-61-4

Úžasná kuchařka pro všechny, kteří si jízdu na kole zamilovali, i pro ty, kteří s tímto sportem teprve začínají. Najdete zde jednoduché recepty na výživné a zdravé pokrmy, které vám dodají energii a rychlost, aniž byste přitom nabrali kilogramy navíc. Kniha obsahuje jak recepty, které vyzkoušeli sami cyklisté, tak i cenné rady výživového poradce, jež vám pomohou dosáhnout cíle – vysněné hmotnosti či maximalizace tréninkových efektů. U všech receptů najdete uvedenou energetickou hodnotu s označením, zda se jedná o pokrm vegetariánský, veganský či bezlepkový. Stačí sednout na kolo a zjistit, jak to funguje!

Tato kuchařka vás prostřednictvím sezonních receptů, které využívají všechny jedlé části rostliny, provede kulinářskou cestou přes kořeny, stonky, květy i semínka nejrůznější zeleniny. Autorka Linda Ly se s vámi podělí o nápadité návody, jak zpracovat celou zeleninu – od jednoduchého a chutného nakládání až po skvělá pesta.

TOMASZ PAWEŁ KOŁODZIEJCZYK

LINDA LY

je autorem populárního kulinárního blogu szczypta.com, kuchařem a potravinovým stylistou. Rád experimentuje s kompozicí a chutí. Hodně publikuje a pravidelně se účastní ranního televizního vysílání. Vaření je jeho největší životní vášeň, které se věnuje už roky. A kuchyň je pro něho středobodem domu i světa, pokladnicí inspirace i nezapomenutelných zážitků.

celý život pěstovala, sklízela a zpracovávala zeleninu. Vyrůstala ve skromných poměrech a k úctě k jídlu a surovinám ji vedli již její rodiče, kteří ji zároveň učili, že zpracovat se má celá rostlina, protože všechny její části jsou stejně hodnotné. Nyní žije se svým manželem a dětmi v Oregonu. Jejím velkým snem je postupně proměnit svůj pozemek v moderní statek. Autorku můžete sledovat na webu www.gardenbetty.com.

MARTA KEKUSZOVÁ je baristka, pracuje v pražírně kávy a vede kavárnu. Kávu zbožňuje! Své nejlepší kamarády potkala v cyklistickém obchodě, který je spojený právě s kavárnou a servisem. A tak vznikl projekt téhle knihy. Vaří, protože ráda jí, a hrozně ráda vaří pro někoho. Myslí si, že jídlo má velkou sílu, která může zmírnit veškeré zlo, které se na světě děje.

18

19


KUCHAŘKY RODINNÁ KETO KUCHAŘKA PRO CHYTRÝ HRNEC Chutné low carb pokrmy, které připravíte snadno a rychle Přeložila Denisa Štrbová ISBN 978-80-87529-62-1

PŘERUŠOVANÝ a chutné recepty pro zdraví a hubnutí PŮST Rychlé

PŘERUŠOVANÝ PŮST Rychlé a chutné recepty pro zdraví a hubnutí Přeložila Denisa Štrbová ISBN 978-80-87529-63-8

Lahodné nízkosacharidové pokrmy pro celou rodinu a za příznivé ceny! Keto je skvělá, zdraví prospěšná dieta, ale vaření v rámci tohoto životního stylu může být někdy zdlouhavé. Na rychlá jídla, jako jsou vysoce sacharidové těstoviny nebo rýže, se spoléhat nemůžete a pokaždé nemáte čas postávat u plotny. Rodinná keto kuchařka pro chytrý hrnec vám tento rébus pomůže vyřešit. Díky schopnosti multifunkčního hrnce uvařit jídlo za pár minut budete mít chutný a zdravý keto pokrm na stole za chvilku a po večeři budete muset umýt jen jeden hrnec! Populární keto blogerka Anna Hunleyová představuje chutné low-carb neboli nízkosacharidové recepty pro celou rodinu. Objevte mnohostrannost chytrého hrnce se stovkou lahodných pokrmů, jako jsou kuře s mákem, grilovaná žebírka s glazurou, frittata s chřestem a sýrem, domácí krémová kuřecí polévka a jižanský sladký koláč. Ve všech receptech autorka používá své oblíbené přísady, které nejsou nákladné a schválily je dokonce i její děti.

Přerušovaný půst je moderní holistická metoda, která může významně přispět k upevnění zdraví. Zde se navíc dozvíte, co během přerušovaného půstu jíst, což vám pomůže bezpečně a dlouhodobě přerušovaný půst dodržovat a dosahovat tak skvělých výsledků. Více než Výzkum ukazuje, že přerušovaný půst může 12 postních režimů včetně 16 : 8 a 5 : 2 pomoci nejenom v hubnutí, ale i ve zlepšení Nicole Poirierová diabetu, snížení hladiny cholesterolu a zánětu zakladatelka MindBodyKeto.com a zvýšení tělesné zdatnosti. Avšak zatímco se dosavadní výzkum soustřeďoval zejména na to, co je na přerušovaném půstu prospěšné, málo se mluvilo o tom, proč a jak, tedy jaká jídla jíst a jak je správně načasovat a naplánovat. Půst je pouze jedním kouskem skládačky. Musí být vyvážený adekvátním příjmem výživného, nutričně bohatého jídla. V první části knížky najdete informace o půstu – co všechno obnáší, pro koho je půst vhodný a kdo by se mu měl raději vyhnout. Ve druhé části najdete kromě chutných receptů i návody, jak si jídla naplánovat, a to pro různé režimy přerušovaného půstu.

ANNA HUNLEYOVÁ

ŠÉFKUCHAŘKA NICOLE POIRIEROVÁ

je editorkou receptů na blogu Keto in Pearls (www.ketoinpearls.com). Narodila se a vyrůstala v Atlantě v Georgii a v současnosti žije v severním Kentucky. S blogem začala v roce 2017 pro zábavu a mezitím se naučila, jak vařit v rámci keto životního stylu. Její stránky jsou dnes nejnavštěvovanějším blogem mezi lidmi, kteří se o keto zajímají, a jsou ceněny zejména pro dostupné recepty, jež jsou prověřené a vyzkoušené Anninou rodinou a dětmi.

je vynikající kuchařka speciálního stravování s dvacetiletou zkušeností. Zaměřuje se na nutriční uzdravování pomocí uvědomělého stravování. Nicole neustále sleduje nejnovější kulinářské trendy. V roce 2017 založila portál Mind Body Keto, který podporuje holistický přístup k modernímu trendu keto diety, a roku 2018 do něj začlenila i svou vášeň pro zdravotní přínosy přerušovaného půstu. Nicole začala o zlepšení zdravotního stavu pomocí na míru šitého stravování psát už v roce 2011, ale s jeho propagací začala u svých pacientů ještě dlouho předtím. Projevuje velký respekt k tisícům stravovacích potřeb, se kterými se lidé potýkají, a věří, že velkou většinu zdravotních problémů lze překonat správnou výživnou stravou založenou na přírodních potravinách. Na svém webu mindbodyketo.com a instagramovém účtu @mindbodyketo uveřejňuje recepty pro keto, paleo, low carb dietu a speciální diety pro lidi trpící alergiemi.

20

21


TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA REFLEXNÍ TERAPIE & AKUPRESURA NOHOU Přírodní cesta ke zdraví skrze tradiční čínskou medicínu

REFLEXNÍ TERAPIE & AKUPRESURA RUKOU Přírodní cesta ke zdraví skrze tradiční čínskou medicínu

Přeložil Adam Havlín ISBN 978-80-87529-71-3

Přeložil Adam Havlín ISBN 978-80-87529-72-0

Reflexní terapie nohou spočívá na dvou základních pilířích, a sice na důkladném porozumění vzájemné propojenosti všech částí lidského těla a na přesvědčení, že dobré celkové zdraví začíná u nohou. Pomocí masáže a akupresury potom tuto vzájemnou propojenost prostřednictvím meridiánů a reflexních zón aktivuje s cílem navodit a udržovat v těle zdraví. Tato kniha nabízí čtenářům obecný přehled principů, na nichž je založena reflexní terapie nohou, a také důkladný návod pro specifickou reflexní terapii a akupresuru při celé řadě určitých onemocnění, běžně rozšířených v současné populaci. Tato komplexní příručka reflexologických ošetření a postupů je nejen užitečná pro zkušené reflexology, ale současně díky své srozumitelnosti pomůže i začátečníkům. Reflexní terapie a akupresura nohou představují systematický přístup k přírodní léčbě a nástroj k udržování celkového tělesného zdraví.

Reflexní terapie a akupresura rukou je bezpečná metoda, protože nemá žádné vedlejší účinky. Ba co víc, dá se praktikovat kdekoli a kdykoli. Tato kniha vám poskytne dostatek vědomostí o reflexní terapii a akupresuře rukou a naučí vás, jak tuto metodu v několika jednoduchých krocích zvládnout, abyste ji dokázali provádět sami na sobě i na členech své rodiny. V knize najdete ilustrace, podrobné instrukce a lokalizace akupresurních bodů a reflexních zón. V jednotlivých kapitolách jsou vždy představeny reflexologické postupy, praktiky každodenní péče o zdraví i příslušné cviky rukou pro různá onemocnění a zachování pevného zdraví.

ZHA WEI

CHEN FEISONG

je lékař, docent na Univerzitě čínské medicíny v Nankingu, vedoucí výzkumného a výukového oddělení. Doc. Zha Wei má déle než třicetileté zkušenosti učitele a publikoval přes 30 odborných statí. Jako redaktor připravil k vydání více než 40 vědeckých textů o tradiční čínské medicíně.

je výzkumný pracovník Čínské akademie čínských lékařských věd, zastává post primáře v Nemocnici tradiční čínské medicíny v Pekingu a je to přední zdravotní odborník na celostátní úrovni.

GAI GUOZHONG, MD, je přední uznávaný odborník a klinický praktik tradiční čínské medicíny, výzkumný pracovník Čínské akademie čínských lékařských věd.

22

23


TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA KOMPLETNÍ PRŮVODCE AUTOMASÁŽÍ Přirozený způsob prevence a léčby pomocí tradiční čínské medicíny Přeložil Martin Pavelka ISBN 978-80-87529-55-3 Akupresura je léčba, která pomocí hnětení, tření, stlačování a dalších masážních technik stimuluje akupunkturní body, harmonizuje proudění životní energie v organismu, čímž dokáže ulevit od bolesti, zklidnit nervy, zlepšit pleť a předcházet nemocem. Akupresura funguje jako prevence i léčba. Vychází ze zkušeností nashromážděných v průběhu tisíců let svého rozvoje a praxe, během kterých byla dovedena k dokonalosti. V této knize se nejprve snadno a srozumitelně seznámíte se základní teorií, včetně průběhů akupunkturních drah, jejich systému a jednotlivých bodů. Naučíte se přesně lokalizovat akupresurní body, aniž byste museli namáhavě studovat anatomii. Díky dobře srozumitelným fotografiím se naučíte nejčastější masážní techniky a jejich využití při automasáži. V poslední a nejobsáhlejší části knihy najdete masážní sestavy efektivně fungující na 50 nejběžnějších onemocnění, včetně vhodných technik síly a délky potřebného tlaku působení na akupresurní body. Pouhých deset minut automasáže denně postačí na zmírnění symptomů, odstranění zdravotních obtíží a upevnění zdraví. Pojďme se pustit do studia akupresury, ať zůstaneme zdraví a při síle!

PRŮVODCE TRADIČNÍ ČÍNSKOU MEDICÍNOU Prevence a přírodní léčba Přeložil Adam Havlín ISBN 978-80-87529-66-9 Do této komplexní příručky zařadila autorka nejen základní teorii tradiční čínské medicíny a doporučení pro přírodní léčení. Zhang Yifang nabízí čtenářům hlubší nahlédnutí do metod a způsobů, jak se uzdravit a zůstat zdravý po celý zbytek života. Najdete zde základní koncepty jako jin-jang, teorie pěti elementů, meridiány a akupunkturní body, pojmy čchi, krve a tělesné konstituce, a to vše srozumitelně vysvětlené, abyste mohli vstoupit do světa tradiční čínské medicíny. Dozvíte se, jak pomocí několika testů zhodnotit vlastní zdravotní stav a sestavit na míru ušitý zdravotní plán. V neposlední řadě zjistíte, jak na každodenní životosprávu, které se budete moci držet po celý svůj život, každé ze čtyř ročních období, v každé životní fázi a v různých zeměpisných oblastech. Díky informacím v této knize bude pro vás snadné vybudovat si dobré zdraví a také si ho zachovat.

GUO CHANGQING

ZHANG YIFANG

působí jako profesor akupunktury, hlavní lékař a poradce na Pekingské univerzitě tradiční čínské medicíny (Beijing University of Chinese Medicine). Je také výkonným ředitelem výboru pro studium akupunktury při Čínské asociaci akupunktury a moxování a členem představenstva výboru pro výzkum moderní akupunktury. Přednášel ve Španělsku, Jižní Koreji, Polsku či Singapuru. Ve své práci se zaměřuje především na studium klasické, ale i moderní teorie akupunktury a akuptomické terapie, která tvoří most mezi čínskou a západní medicínou. Publikoval více než 30 výzkumných prací a stejné množství odborných knih, jako je např. Moderní studie o akupunkturologii.

působila kdysi jako vrchní lékařka v nemocnici tradiční čínské medicíny. Nyní je abatyší klášterů Fo-kuang v provincii Šan-si a Ku-čchan v provincii Che-nan v Číně.

24

25


TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA OSOBNÍ PRŮVODCE HOLISTICKOU KRÁSOU Využití moudrosti tradiční čínské medicíny

ZENOVÁ MEDICÍNA PRO MYSL A TĚLO Spojení zenové moudrosti, šaolinské školy kung-fu a tradiční čínské medicíny

Přeložil Martin Pavelka ISBN 978-80-87529-56-0 Tradiční čínská medicína (TČM) přistupuje ke konceptu dosažení a udržení krásy jako k procesu, který probíhá z nitra směrem ven. Stejně tak, jako strom nemůže mít krásnou korunu bez zdravých a silných kořenů, ani lidské tělo nemůže vyzařovat krásu a zdraví, pokud jeho orgány a vnitřní systémy nejsou zdravé a dobře vyživené. Toto přirovnání dobře vysvětluje základní koncept TČM – yi nei yang wai – tím, že jestliže vyživíme své nitro (orgány), rozzáříme svůj vnějšek. Na Západě bývá stav našeho zevnějšku, jako např. vrásky, často považován pouze za stopy zanechané krutým časem, které se ošetřují lokálně, a tím pádem pouze povrchově. TČM však věří, že organismus nám takto dává zprávy o tom, co se děje uvnitř našeho těla. Například skvrnky nebo vrásky, které se objevují na dráze meridiánu sleziny, mohou naznačovat zhoršenou funkci tohoto orgánu. Pokud ale slezinu dobře vyživíme a vrátíme do rovnováhy, může nám pomoci odstranit takové problémy, jako jsou otoky, celulitida či ochablá a povislá kůže. Přístup TČM je holistický, celostní. TČM se snaží řešit příčinu, odstranit kořen problému tím, že se zaměří na postižený orgánový systém a pokusí se uvést jej do původního harmonického stavu pomocí stravy a dalšími přirozenými způsoby. Představením nejdůležitějších konceptů TČM – jako je teorie pěti prvků, vitální energie qi, systém meridiánů a vnitřních orgánů – vám tato kniha umožní proniknout do tajemství pěstování a udržení si přirozené krásy. Tento tradiční čínský přístup ke zdraví vám pomůže zlepšit kvalitu pleti, vlasů, tělesnou kondici, či dokonce zastavit procesy stárnutí, a dokáže toho mnohem, mnohem více.

Přeložil Adam Havlín ISBN 978-80-87529-57-7 Autorka strávila dětství v klášteře Šao-lin, kde se pod vedením mistra Te-čchana seznamovala se zenovou medicínou i s nejrůznějšími způsoby, jak si udržet dobré zdraví. V 80. a 90. letech minulého století hojně přednášela doma i v zahraničí, dokud jí, přepracované a zcela vyčerpané, nebyla v roce 1996 diagnostikována rakovina tlustého střeva v terminálním stadiu. Ta se posléze navíc rozšířila i do dalších částí těla – do dělohy, vaječníků, pánve a břišní stěny. Po operaci a prodělané chemoterapii se autorka vrátila do šaolinského chrámu a znovu se pustila do studia zenové medicíny. Díky důkladné péči a správným tělesným cvičením se z rakoviny nakonec vyléčila. Poté na základě své vlastní zkušenosti zachraňovala životy mnoha pacientům s rakovinou a oddala se charitativní práci bez nároku na slávu či bohatství. Tato kniha je sbírkou autorčiny 20leté zkušenosti bojovnice s rakovinou, 50leté zkušenosti lékařky a celoživotní moudrosti zenové léčitelky. Kniha ukazuje čtenářům, jak žít prostě a zdravě, a poslouží jim nejen při léčbě fyzických onemocnění, ale i ke zmírnění mentálních úzkostí.

ZHANG YIFANG

Š’ SING-KUEJ

dokončila studia tradiční čínské medicíny v roce 1986 na univerzitě v Nanjingu. Její specializace zahrnuje jak bylinnou léčbu, tak akupunkturu. Má za sebou přes 25 let klinické praxe v USA, Číně a Velké Británii. Pracuje jako lékařka a konzultantka, přednáší. Vytvořila a spravuje také anglické internetové stránky acherbs.com, které jsou dobrým zdrojem pro všechny, kdo se snaží porozumět tradiční čínské medicíně, využívat ji nebo jen zdravěji žít.

působila kdysi jako vrchní lékařka v nemocnici tradiční čínské medicíny. Nyní je abatyší klášterů Fo-kuang v provincii Šan-si a Ku-čchan v provincii Che-nan v Číně.

26

27