Page 1

Mandaly pro radost Martina Mรณzesovรก

Akropolis


Mandaly pro radost Vlastní rukou nakreslila © Martina Mózesová Graficky upravila a vysázela © Michaela Drtinová písmem Lido od Storm Type Foundry Povzbuzovala a redigovala Gabriela M. Zemanová Vydal Filip Tomáš – Akropolis v roce 2017 jako svou 347. publikaci Vytiskla Tiskárna Protisk, s. r. o., Rudolfovská 617, 370 01 České Budějovice Počet stran 40 První vydání ISBN 978-80-7470-153-5


Mandaly pro radost Martina Mรณzesovรก

Akropolis Praha, 2017


O mandalách Mandala je stará jako lidstvo samo, provází člověka od nepaměti a najdeme ji všude kolem sebe, ať už v kostelních oknech v podobě krásných vitráží nebo jako pizzu na talíři. Slovo mandala pochází ze sanskrtu (staroindický jazyk) a znamená kruh či dokonce magický kruh. Je to ornament, který nepatří do žádné specifické kultury ani do žádného náboženství. Symbolizuje jednotu a rovnováhu, která se vytváří spojením tvarů (mužská energie) a barev (ženská energie). Každá mandala má svůj střed, z něhož vycházejí symetricky uspořádané tvary směrem ven a zároveň se do něj vracejí zpět. Mandaly jsou krásně souměrné a už tím příjemně působí na duši, všechno je v harmonii a tedy v pořádku.


Praktické rady a doporučení pro ty, kteří o ně stojí Než se dáte do kreslení, prohlédněte si v klidu všechny mandaly a vyberte tu, která vás láká k vybarvení. Lépe se vám bude pracovat, když vybranou předlohu vytrhnete a vybarvovat budete mimo sešit. Pro tento účel jsme celou knihu připravili v praktické „trhačkové“ formě. Předlohy snadno oddělíte, aniž byste je poškodili, a vybarvené si je pak můžete třeba zarámovat jako obraz. Udělejte si na svou mandalu čas a vytvořte si prostředí, kde se budete cítit příjemně. Rozložte si pastelky a vybírejte barvy podle nálady. Připravte si ořezávátko, ať vás později neruší zlámané tuhy. Uvařte si čaj nebo si pusťte oblíbenou hudbu či zapalte svíčku, zkrátka obklopte se vším, co vám dělá dobře. Někdy se může stát, že nejste se svým výtvorem spokojeni. Mandala jen odráží vaše momentální rozpoložení a tím, že jste své negativní pocity vložili do obrázku, se jich vlastně zbavujete, dá se říci, že se vykreslíte ze svého smutku. V takovém případě můžete klidně obrázek roztrhat na malé kousky nebo ho rituálně spálit a podpořit tak očistný účinek kreslení. Nebojte se doplňovat a vylepšovat mandaly podle svého. Když se vám plochy zdají příliš velké a přijde vám obtížné je vybarvit, rozdělte je barevně na plošky menší, přidávejte lístečky, kolečka či jiné ozdobné vzory. Přeji vám krásné kreslení! Martina


Možná už je to dávno, kdy jste zašli do papírnictví a koupili si pastelky pro sebe. Možná to bylo někdy ve třetí třídě? Nevzpomínáte si? Ale jistě si dokážete vybavit, jak to v takovém papírnictví krásně vonělo, a ze všeho nejvíc voněly právě pastelky. Bylo by škoda takový příjemný zážitek neopakovat jen kvůli tomu, že už nechodíme do školy, už si nikdy pastelkami nekreslit a psát jen nudnou propiskou nebo ťukat do počítače.

Vybarvování je radost. Člověk při něm zapomíná na čas, starosti, úkoly, prostě jenom žasne, jak se lehkými tahy pastelek obrázek proměňuje a rozkvétá. Při vybarvování se soustředíme, a už to nám přináší uvolnění. Volbou barev se obrázek úplně promění, vypovídá o naší současné náladě, je radost se na něj dívat, září z něj energie. Mandala může být i víc než jen relaxací s pastelkami, může být léčivá, motivující, je to zcela bezpečná a jednoduchá forma sebeterapie.

Možná váháte, zda je tahle zábava právě pro vás. Neváhejte. Vzpomeňte si na bezstarostné dětství, pořiďte si pastelky a pusťte se do toho!

Profile for Akropolis

Martina Mózesová: Mandaly pro radost  

http://akropolis.info/kniha/mandaly-pro-radost/

Martina Mózesová: Mandaly pro radost  

http://akropolis.info/kniha/mandaly-pro-radost/

Profile for akropolis

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded