АКЦЕНТИ плюс №9 (липень 2018)

Page 1

№9, липень 2018

БОГДАН РАБЕШКО:

МОДНІ ТРЕНДИ ЛІТА-2018

БАТЬКІВЩИНА У НАШОМУ СЕРЦІ

ДУМКИ ВГОЛОС

МИРОСЛАВУ СКОРИКУ –

80

ЗНАНИХ ЛЬВІВ’ЯН

ТОП-10 ФІЛЬМІВ З ІРОНІЄЮ

Володимир ГІРНЯК: «Відповідаю за свої дії та слова» Т В О Р І М О Д О Б Р І С П Р А В1 И

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


«Почніть робити те, що потрібно. Потім робіть те, що можливо. І ви раптом виявите, що робите неможливе» (Св.Франциск Асізський)

ТОП УСПІШНИХ УВАГА!

Журнал «АКЦЕНТИ плюс», продовжує формувати: n ТОП успішних депутатів,

n ТОП успішних громадських діячів.

2

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


СЛОВО РЕДАКТОРА

«Ми прийшли у цей світ, щоб допомагати одне одному в нашій подорожі по життю»

Любі друзі!

(Вільям Джеймс).

Цей випуск журналу ми присвятили темі добрих справ – малих та великих. Адже наша планета – на порозі великих змін. І лише від переважаючої сукупності добрих справ, вчинених передусім правителями усіх країн, а також кожним з нас зокрема, залежить наше майбутнє та майбутнє нашої планети. 1) Гостем цього випуску «АКЦЕНТІВ плюс» став заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк – цікаве розлоге інтерв’ю з ним читайте на шпальтах цього випуску. 2) Ми провели опитування, яке стосується питання можливості зміни існуючої системи, та записали з цього приводу коментарі знаних львів’ян. 3) Напередодні 27-ї річниці Незалежності України ми вирішили поговорити про наболіле – про стрімке зменшення упродовж останніх років чисельності населення нашої країни та що стало причиною цього. 4) Наша планета, як ніколи, потребує добрих вчинків. Ми звернулися до фактів світової історії і з подивом дізналися, що навіть світові тирани подекуди були здатні на добрі вчинки на благо суспільства. То що ж заважає нам творити добрі справи? 5) Ми дослідили низку добрих справ – світових винаходів, які назавжди змінили цей світ. Згадали також імена славетних українців-винахідників. 6) Цього номера ми започаткували НОВУ РУБРИКУ «У них, у нас» – про такий різний менталітет та таке різне ставлення до одних і тих же речей як українців, так і жителів закордону. Важливо розуміти ці відмінності, адже саме з дрібниць та нашого ставлення формується стала система цінностей, а з нею і загальна система нашого життя. 7) Продовжуємо друкувати бізнесові поради. Цього номера – поради щодо створення стартапів та про те, як уникнути проблем і на що, в першу чергу, варто звернути увагу стартаперам. 8) Звісно, ми не могли оминути увагою 80-річний ювілей славетного композитора Мирослава Скорика – пропонуємо Вашій увазі ЕКСКЛЮЗИВНЕ інтерв’ю, записане нашими партнерами з Львівської філармонії.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

9) Також ознайомимо Вас з творчим шляхом діджея JULIK, відомого багатьом колишнього учасника гурту DZIDZO. 10) Про світові тенденції – різкі клімактеричні зміни на нашій планеті – розповість добірка цікавих фактів. 11) Продовжуючи знайомити зі світовим екзотичним відпочинком, детально розповімо Вам з перших уст про відпочинок у Домініканах. 12) Враховуючи останні сумні тенденції щодо авіа­ перельотів з України, пропонуємо Вам цікаві поради самостійного мандрівника. 13) Для перегляду у вихідні ми підготували для Вас ТОП-10 французьких фільмів про кохання… з іронією. Впевненні, вони Вам сподобаються! 14) Також ми дізналися думку фахівців щодо засмаги та поділимося цією інформацією з Вами. 15) Жінкам, безумовно, припаде до вподоби добірка, присвячена модним трендам літа-2018, а також хвилююча історія кохання славетного Чарлі Чапліна та Уни О’Ніл. 16) У рубриці «Психологічні поради» знайдете відповіді на питання, які хвилюють Вас, від відомого психолога Михайла Литвака, а також дізнаєтеся, як пережити «чорну» смугу у своєму житті. 17) І наостанок, як завжди, аргументовані поради професійних астрологів. Тож читайте, міркуйте та розставляйте правильні АКЦЕНТИ у своєму житті!

З повагою до Вас, головний редактор журналу «АКЦЕНТИ плюс» Ірина Запотічна-Ванчосович 3


ТЕМА НОМЕРА

Поспішаймо творити

ДОБРО У сучасному світі, на жаль, інколи важко зрозуміти, де біле, а де чорне. Життя сьогодні нагадує човен, який пливе, розгойдуючись, і на який впливають усі течії, а особливо підводні. За таких умов людина, намагаючись бути «на ти» зі світом, подекуди поступово втрачає себе, забуває про власну людську природу - творити добро… Втім, мудреці у всі часи наполегливо радили і досі радять поспішати творити добро. Про це говорили і мудрий китайський філософ Конфуцій, і європейський філософ Дені Дідро, який закликав: «Здійснюйте добро, поки ви існуєте!». Усе це тому, що світ прагне до балансу зла та добра – існують своєрідні терези, які вимірюють усі справи людства. Коли терези перехиляються під вагою зла, тоді настає безлад, виникає страх і всюди панує смерть. Коли ж переважує добро, то світ отримує відпочинок від війн та страждань, а життя на землі розквітає з новою силою. А допомагають добру перемогти ті, хто робить добрі вчинки, – ось і вся розгадка. Як казала Ліна Костенко, «Віддай людині крихітку себе. За це душа поповнюється світлом!». Орієнтація на добро – єдино можлива річ для справді розумної людини, особливо за нинішніх умов. Адже лише так можна врятувати від загибелі сучасний світ. Недарма ж про дієвість добра говорить більшість світових релігій. Окрім того, і в добра, як і у зла, є закономірність: воно завжди, одразу чи пізніше, повертається до того, хто його зробив. А ще, як відомо, не лише вчинки, а й наші думки формують наше майбутнє. Саме тому журнал «АКЦЕНТИ плюс» намагається акцентувати увагу передусім на позитиві, якого таки варто прагнути! Отож читаймо, міркуймо та разом формуймо спільноту позитивних, розумних та успішних!

Журнал «АКЦЕНТИ плюс» №9, липень 2018 р. Свідоцтво про державну реєстрацію журналу «АКЦЕНТИ плюс» ЛВ 1252/506-р Свідоцтво про державну реєстрацію спеціалізованого видання ЛВ 1253/507-р

4Головний редактор: Ірина Запотічна-Ванчосович

Дизайн та верстка: Роман Завалій Над номером працювали: Ірина Запотічна-Ванчосович, Володимир Перерва, Ростислав Пелех, Олена Зарума. Замовлення реклами тел. (067) 425-05-56, accents2017@gmail.com На обкладинці: Володимир Гірняк, АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9 заступник голови Львівської обласної ради


ТЕМА НОМЕРА

“Робіть так, щоб людям, які вас оточують, було добре” (Василь Сухомлинський).

Фотографи: Василь та Зоряна Владики

Наклад: 5000 примірників

Видавець: ФОП Запотічна Ірина Стефанівна, платник податків на загальній системі.

УВАГА! Редакція не завжди поділяє думки авторів публікацій.

Код ЄДРПОУ 2379106044 р/р 26004053725537 в ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 325321

За зміст реклами несе відповідальність рекламодавець.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

Друк: ТОВ «АРТ СТУДІЯ ДРУКУ»

У випадку передруку матеріалів журналу «АКЦЕНТИ плюс» чи їх цитування посилання на журнал 5 «АКЦЕНТИ плюс» є обов’язковим.


ЛЬВІВСЬКІ АКЦЕНТИ 6

ЦІКАВО ЗНАТИ: ЛЬВІВ СЕРЕД НАЙДОРОЖЧИХ МІСТ СВІТУ / С.7

ГІСТЬ НОМЕРА: заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк / с.8

ДУМКИ ВГОЛОС: АКТУАЛЬНЕ ОПИТУВАННЯ ЗНАНИХ ЛЬВІВ’ЯН / С.12

НОВИНИ ФІЛАРМОНІЇ: ІНТЕРВ’Ю З КОМПОЗИТОРОМ МИРОСЛАВОМ СКОРИКОМ / С.14

УКРАЇНСЬКИЙ ШОУ-БІЗ: ІНТЕРВ’Ю З ДІДЖЕЄМ JULIK / С.16

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


ПОТРІБНО ЗНАТИ

Дані міжнародного рейтингу Expatistan.

ЛЬВІВ увійшов у рейтинг НАЙДОРОЖЧИХ міст світу Львів - привабливе туристичне місто - уже традиційно щороку входить у різноманітні рейтинги. На сайті Expatistan нещодавно було опубліковано рейтинг із 347 міст світу за вартістю життя для експатів. Згідно з цим рейтингом, найдорожчими визнано міста Гамільтон (Бермуди) і Великий Кайман (Кайманові острови), також у п'ятірці найдорожчих міст світу - Женева, Цюріх і Рейк'явік. Індекс вартості життя у Гамільтоні, лідера рейтингу, становить 297 балів. Українські міста, такі, як Харків, Київ та Львів, - наприкінці списку найдорожчих міст світу. Рейтинг вартості життя Києва становить 69 балів, Харкова 58 балів. Львів з індексом вартості життя 56 балів займає останній рядок рейтингу, будучи серед найдорожчих міст найменш затратним містом для життя експатів (запрошених іноземних працівників). Також на цій платформі Expatistan можна порівнювати вартість життя у містах між собою. Виходячи з даного рейтингу, вартість життя у Львові є нижчою, ніж у Києві на 13%. Зокрема, вартість харчування у Львові є нижчою, ніж у Києві на 2%, вартість оренди житла – на 31%, витрати на транспорт – на 12% нижчі, витрати на одяг – на 18%, на догляд за собою – на 16%, на розваги – на 19%. АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Expatistan - це відомий калькулятор вартості життя для іноземних фахівців, які переїжджають у нову країну, або місто, і хочуть дізнатися, наскільки дорого там жити порівняно з рідними краями. Його створив розробник Херардо Робледільо у 2009 році, який і сам є експатом. Він хотів допомогти колегам краще орієнтуватися у вартості життя в різних куточках світу. Значення індексу цін кожного міста розраховується порівняно з цінами в центральному довідковому місті - Празі, де індекс встановлений на позначці 100. Це контрольна точка. Якщо індекс цін міста становить 134, це означає, що проживання в ньому на 34% дорожче, ніж у Празі. Цей індекс враховує також ціни на їжу, оренду житла, транспорт, купівлю одягу, медицину і розваги. Експати – це наймані співробітники, які приїхали з-за кордону для того, щоб працювати у вітчизняних компаніях на запрошення уряду чи підприємства, що можуть собі дозволити найняти іноземного працівника з відповідними фінансовими запитами. Експати – це не лише управлінці, керівники або топ-менеджери, як прийнято вважати, а й інші професіонали, які можуть бути корисні компанії, на думку її власників. Єдина причина, чому вітчизняний ринок праці не обмежується лише своїми кадрами, – бажання перейняти світовий досвід ведення бізнесу та відповідати міжнародним стандартам у всьому. На відміну від заробітчан, експати почуваються «тимчасовими гостями».

7


ГІСТЬ НОМЕРА

Інтерв’ю із заступником голови Львівської обласної ради Володимиром Гірняком.

Володимир ГІРНЯК:

«Відповідаю за свої дії і слова»

- Пане Володимире, як розпочинався Ваш шлях у політику? Що спонукало Вас, успішного юриста, балотуватися у депутати? - Свій перший досвід депутата я отримав рано, ще будучи студентом, – мене обрали депутатом Львівської міської ради у 20 років. А в 24 роки вибори програв – і це теж був досвід, хоч уже гіркий. Після цього почав займатися підприємницькою діяльністю. Це було декілька проектів у

8

сфері юриспруденції, будівництва. У 2003 році створив свою власну юридичну фірму «Правосвіт». Але моя зацікавленість політикою не минала – у вільний від роботи час займався громадською роботою, зустрічався з депутатами, ми багато дискутували на політичні теми. Наприкінці 2004 року я брав активну участь у Помаранчевій революції і знову повернувся у те товариство, з яким розпочинав свій шлях у політику. Це – Олекса

Гудима, Юрій Кужелюк, інші. Я повернувся в Українську народну партію, очолив Шевченківську районну організацію. А з 2006-го по 2010 рік знову став депутатом Львівської міської ради. Згодом балотувався на посаду міського голови Львова. Був №1 у виборчому списку до Львівської обласної ради, став депутатом ЛОР. А потім, за поданням моєї кандидатури Олександром Ганущиним, яке підтримали депутати, мене об-

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


ГІСТЬ НОМЕРА

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

Володимир Гірняк – політик, громадський діяч, депутат Львівської міської ради кількох каденцій, нині заступник голови Львівської обласної ради, член політичної партії «Громадянська позиція». Має дві вищі освіти – юридичну та економічну. У минулому підприємець. У 2017 році долучився до видання посібника «Право віруючих на зміну підлеглості». Одружений, є багатодітним батьком. Удвох з дружиною виховують четверо дітей. рали заступником голови Львівської обласної ради. Попри те, що ця посада передбачає чимало роботи, це цікава робота. Будучи дотичним до тих процесів, які відбуваються зараз, отримую задоволення, адже бачу ефективність власних дій. Звичайно, моя нинішня робота є важчою та відповідальнішою. Навіть те, що колись міг вільніше висловлювати свої думки, то тепер вже мушу бути більш прискіпливим до власних слів, адже мої слова можуть розцінюватися як позиція обласної ради. - Будучи заступником голови Львівської обласної ради, Ви зайнялися впорядкуванням роботи комунальних підприємств та установ Львівської області. Зроблено вже чимало, зокрема проведено низку конкурсів на заміщення керівних посад. Що саме вважаєте головним досягненням у цьому процесі? - Головним вважаю те, що ми цей процес розпочали. Адже у нас, у Львівській області, склалася така ситуація, коли комунальними установами керувала упродовж багатьох років «каста» одних і тих же керів-

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

ників. Це неправильно. Вважаю, керівника комунального закладу мають обирати на конкурсних засадах, скажімо, на 5 років. Якщо людина добре справляється зі своїми обов’язками, її можуть обрати ще на 5 років. А далі людина, маючи досвід, має або посідати вищу посаду, або ж іти геть, якщо не справилася зі своїми обов’язками. Тому ключовим моментом є те, що цей етап конкурсів ми, попри шалений спротив, таки започаткували. Цей процес потрібно продовжувати. Хтось хвалить нас за це, хтось ганить. Але завдяки цьому ми, передусім, досягли більш ефективного використання коштів. Варто сказати, що положення про конкурси ми прийняли одними з перших, ще у лютому 2016 року. Цьому передували тривалі серйозні як громадські дискусії, так і дискусії серед депутатів. І лише згодом, набагато пізніше з’явилися зміни до законодавства у сфері культури, де була прописана процедура конкурсів, а також постанова Кабінету Міністрів про конкурси у сфері медицини. Приємно, що після прийняття нами положення про конкурси, до нас зверталися представники інших областей з проханням запозичити наш досвід.

- Звик, якщо братись за справу, то доводити її до успішного кінця, знати, як це зробити. Відповідаю за свої дії і слова. Так, часами доводиться вдаватись до непопулярних кроків, але головне – результат. Чи зачіпає?.. Іноді дратує популізм і порожні слова, але я розумію, що багато людей просто звикли так, інакше не вміють. Це треба докорінно змінювати. - Ви очолювали комісію, робота якої привела до виселення сумнозвісного Центру російської культури на вулиці Короленка, який провадив антиукраїнську політику. Чим закінчилася ця «епопея»? Що планується зараз у тому приміщенні? - Спершу за депутатської ініціативи було створено відповідну комісію. Я її очолив, як профільний заступник голови ЛОР. Коли ми відвідали Центр російської культури, то жахнулися. Там були серйозні юридичні проблеми, чітко простежувалася антиукраїнська агітація – про це свідчили їхні листівки. З цього питання ми скерували запити в СБУ. Звичайно, ми підняли це питання і на сесії – рішення щодо виселення цього центру було одноголосно проголосоване на сесії Львівської обласної

У політику, у владу мають прийти люди, успішно реалізовані у своїх сферах, – успішні науковці, бізнесмени та підприємці. Маючи кредит довіри, вони з першого дня повинні вміти вирішувати поставлені завдання. Головне, що ми вчасно запустили ці процеси, адже зараз будемо жити у непростий час, – наступного року нас очікують вибори президента, далі вибори парламенту, а у 2020-му – вибори в органи місцевого самоврядування. Але запущені нами процеси на той час уже будуть працювати. Попри те, що політика безумовно впливає на наше життя, втім, визначальними для людей є таки господарські питання. - Пане Володимире, Ваші часом непопулярні підходи до управління іноді наштовхуються на критику з боку опонентів. Зачіпає?

ради. Завдяки рішенню суду та діям виконавчої служби ми виселили їх із займаного ними приміщення. Після чого ми виділили з бюджету гроші на ремонт цього приміщення – до кінця року сподіваємося здати цей об’єкт. Плануємо там створити Будинок воїнів-ветеранів. Вважаю, наші воїни та їхні громадські організації на це заслужили. - Ви ініціювали звернення до депутатів ЛОР щодо правомірності виділення земель Львівщини для храмів Московського патріархату.

9


ГІСТЬ НОМЕРА

- Ми не хочемо і не можемо втручатися у діяльність церков, але й не можемо мовчки споглядати анти­ українську діяльність Московського патріархату на наших теренах. Тут зіграла свою роль юридична складова. Діяльність представників Московського патріархату на Львівщині, так само як і усіх інших суб’єктів господарювання, має відповідати чинному законодавству України. Але на практиці ми бачимо зовсім інше. - Знаю, Ви вболіваєте за Музей Івана Франка, як у Львові, так і в Нагуєвичах. Розкажіть про це. - Як я уже казав, ми запровадили конкурсний відбір на посади керівників комунальних установ, коли усі рішення приймає комісія більшістю голосів. У Музей Івана Франка у Львові на конкурсних засадах прийшла молода людина з великим бажанням працювати, кандидат наук Богдан Тихолоз. Хоч я дуже вдячний за роботу і попередньому керівнику цього музею. Аналогічна ситуація з молодим керівником Музею Івана Франка склалася також у Нагуєвичах. Новий керівник, Богдан Лазорак, горить цією роботою. Тому, коли мене на виїзній нараді запитують, що ми будемо робити, коли керівнику стане нецікаво працювати, – відповідаю: будемо шукати на конкурсній основі нові свіжі кадри.

Комунальні установи – це не приватна власність, це власність громади. І ми повинні навчитися ефективно нею користуватися на благо громади – це є визначальним! - У всіх на слуху нещодавнє таке очікуване відновлення та відкриття Львівського перинатального центру на Джорджа Вашингтона – там уже є перші пацієнти та навіть перші народжені немовлята. Які складнощі були на шляху відкриття цього пологового центру?

центру, – саме з таким серйозним фінансовим викликом довелося працювати новообраним депутатам. Загальними зусиллями нам вдалося подолати усі труднощі – за 2 роки роботи для відновлення Львівського перинатального центру, не без допомоги з боку депутатів Верховної Ради від Львівщини, з державного бюджету було виділено 45 млн. гривень. А з обласного – аж усі 78 млн. гривень. Але тепер потрібно другу його чергу здавати – знову постають фі-

Я бачу великі перспективи нашого міста, і не лише в туристичній сфері чи в галузі ІТ-технологій. Львів, як і Львівщина загалом, може реалізовувати свої можливості у різноманітних сферах – логістичній, транспортній, промисловій. А це, на моє глибоке переконання, можливо лише за умови розробки та ухвалення всією громадою чіткої стратегії розвитку міста та області. Стратегії, яка б акумулювала всі позитивні зміни, які ми хочемо бачити у нашому регіоні. - Відкриття Львівського перинатального центру вважаю одним із найбільших досягнень Львівщини. Адже після обрання нового складу ЛОР першим пікетом перед стінами Львівської обласної ради був саме пікет працівників цього медичного

нансові питання. Тож маємо ефективно господарювати, шукати джерела фінансування. Можливо, такі ж, як свого часу Львівська обласна рада змогла дорого продати частину універмагу на площі Ринок, – у 3 рази дорожче, ніж це зробила перед тим Львівська міська рада. Для порівняння: Львівська міська рада продала 1800 кв. метрів універмагу за 7 млн. гривень, а Львівська обласна рада продала решту площі – 1680 кв. метрів – аж за 62,5 млн. гривень (навіть попри різницю у курсі долара, це все одно у три рази більші кошти). Ці кошти, виручені ЛОР, пішли на відновлення Львівського перинатального центру. Робоча група, яка над цим працювала, залучила ще кошти на суму 110 млн. гривень, у тому числі отримані від продажу інших неефективних комунальних підприємств Львівщини, – усі вони пішли на відновлення цього медичного центру. - На Вашу думку, від чого залежить ефективність роботи керівника? Що Ви особисто вкладаєте у поняття успіху?

10

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


Вважаю, 90% ефективності будь-якої справи, успішна робота будь-якого підприємства залежить від роботи його керівника. - Щодо моєї роботи – якщо є підтримка 43 голосів депутатів Львівської обласної ради, тоді можна ефективно працювати. А успіх для мене – досягнення мети, запланованого результату. У кожної людини завжди має бути мета – вона мотивує. Переконаний, коли керівник на своєму місці – тоді він активно продукує ідеї, ходить з тими ідеями по кабінетах, спілкується з громадськими активістами, депутатами, оскільки саме депутати розподіляють кошти. Але, на жаль, є керівники, які жодного разу не приходили в обласну раду, – тому складається враження, що їх не цікавить розвиток очолюваних ними установ. - Вас знають як доброго сім’янина, батька чотирьох дітей. Чим для Вас є сім’я, родина? Що для Вас є щастям? Звідки Ви черпаєте сили? - Попри мою зайнятість, вважаю, що родині потрібно приділяти належну увагу, дітьми потрібно займатися. Але для цього потрібно правильно розподілити та спланувати свій час. У мене робочий день розпочинається о 8.30 та триває переважно до 20.00, у суботу – від 11.00 до 18.00. У неділю, якщо немає якихось заходів, намагаюся приділяти увагу сім’ї, дітям. Маю двох донечок та двох синів. З них троє – шкільного віку, а найменшому – лише 10 місяців. Тому моя щоденна функція зранку – з усіма поснідати, поспілкуватися, бо це важливо. Також намагаюся бути присутнім на їхніх виступах, змаганнях. У мене старша донечка, Мартуся, займається танцями, молодша, Оля, – балетом, а син ходить на карате, часто виступає на змаганнях. Найменший син зараз лише буде вчитися ходити. Я є противником того, щоб замість спілкування задобрювати дітей чимось матеріальним. Адже ключове питання щодо виховання дітей лежить-таки на батьках – від ставлення батьків до дітей багато чого залежить. Також погоджуюся, що щастя

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

– це коли ти зранку йдеш із задоволенням на роботу, а ввечері із задоволенням повертаєшся додому. Відновлювати сили мені допомагає спорт: біг, футбол, заняття у залі, походи в гори. Усі ці речі для мене є визначальними. - На Вашу думку, чи варто йти в політику? - Звичайно, зараз бути політиком некомфортно – дуже багато недовіри, багато злості, негативу. Але якщо ви справді хочете, щоб ваша область, місто, галузь розвивалися, – ідіть і займайтеся цим, реалізуйте свій потенціал. - Яким Ви бачите майбутнє нашого регіону? - Щодо Львова, то він став містом, у якому комфортно туристам. Це дуже добре. Однак потрібно, аби

Львів став містом, в якому буде комфортно жити львів’янам. - Пане Володимире, що Ви вкладаєте у слова «Творити добро на благо суспільства»? - Не люблю пафосних слів. Вважаю, просто кожному з нас потрібно робити добрі справи та ефективно виконувати свою роботу. Коли вчитель буде добре вчити, лікар добре лікуватиме, а керівник добре керуватиме, добре буде нам усім. Але треба намагатися робити ці речі з добрими помислами. Бо навіть думки матеріальні, а все зроблене, як добро, так і зло, віддається. Добрі справи варто робити так, щоб навіть інші не знали. А ще кожному потрібно мати певні моральні обмеження щодо тих речей, яких людина ніколи не буде робити. Розмовляла Ірина Запотічна-Ванчосович

11


ДУМКИ ВГОЛОС

Про те, чого потребує зараз Україна

Усе частіше в Україні лунають думки про необхідність змін, створення нового суспільного договору, нової системи загалом. Чи це є можливим за нинішніх умов? Якщо так, то з чого варто почати системні зміни в першу чергу та що є найбільш важливим у цьому процесі? З цими запитаннями ми звернулися до кількох знаних львів’ян.

ЯКІ ЗМІНИ НАМ ПОТРІБНІ? Про необхідність дотримання конституційних норм щодо народовладдя - Юрій Ситник, блогер, політичний оглядач: «Безумовно, в Україні назріла потреба у змінах. Дехто навіть йде далі – говорить про зміни чинної Конституції. Що стосується Конституції – хочу нагадати, що вона була визнана однією з найпрогресивніших у Європі. Щодо того, що світ змінюється, – так, світ змінюється. Але, для прикладу, американська конституція незмінна вже кілька сотень років, і це не заважає їй залишатися чинною, тому що в ній задекларовані основні закони та принципи життя суспільства, які ним прийняті та виконуються. Тому, коли говорять про зміну системи, – як це не парадоксально, але розпочинати потрібно саме з виконання норм чинної Конституції. Зокрема, у частині народовладдя та в частині конституційних та передбачених Європейською хартією місцевого самоврядування питань формування територіальних громад, як власників належного їм майна. Це є якраз одним із пускових механізмів зміни системи, коли народовладдя буде не на папері, як у статті 5 Конституції, а буде, власне, реалізоване у законодавчому

полі, тоді це і буде конституційне народовладдя, яке й почне змінювати систему. З одного боку, конституційне народовладдя створить соціальні ліфти для більш активних, розумних, свідомих громадян, а з іншого боку - дасть змогу контролювати олігархічні монополії. Для цього статті 140, 143 Конституції просто мають бути доповнені певними законодавчими актами. Адже у нинішньому законодавчому полі досі немає визначення принципу розподілу територіальної одиниці та не визначено, хто є членом громади (той, хто живе там, хто там народився, має майно, бізнес тощо). Окрім того, чимало населених пунктів досі не мають чітко визначених меж. Оскільки немає чіткості у частині народовладдя, відповідні норми Конституції є поки що «мертві», не працюють, тому ми досі маємо отримані у спадок, по суті, постсовкові органи управління. Тому для позитивних змін нам потрібно, передусім, домогтися дотримання норм чинної Конституції України у частині народовладдя».

Про потребу ідеологічної платформи та суспільний договір - Іван Матковський, політичний оглядач: «Якщо говорити про намагання внесення певних змін в українське суспільство, то, в першу чергу, слід вказати на певні критерії та засади, які мали би визначати характер пропонованих змін. Мова йде про певну ідеологічну платформу, без якої не може успішно розвиватись суспільство. На жаль, з моменту отримання Незалежності і донині не була запропонована така модель, яка би визначала зовнішні і внутрішні пріоритети розвитку України. Як правило, вони визначались або особистісним баченням того чи іншого політика, або настроями політичних груп, які чергувались

12

у владі. Той, хто запропонує ідеологічну платформу, на основі якої можна буде спільно будувати політичну й економічну модель держави, і таку платформу та принципи, які будуть поділятись більшістю українського суспільства, зможе започаткувати нову сторінку в історії України. Тільки так можна буде народити той політичний і суспільний договір, який однаково буде близький українцеві у Києві, Львові, Одесі, Чернігові, Луцьку і більшості міст України. Без таких пропозицій, на мою думку, спроби розпочати все з чистого листа не увінчаються успіхом».

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


ДУМКИ ВГОЛОС

Про непрофесійність кадрів та існуючі викривлення у суспільстві - Володимир Подгорнов, політолог, соціолог: «Для змін потрібно усвідомити базові речі. В Україні зараз велика кадрова професійна проблема. Навіть ті кадри, які є, часто неправильно розставлені. Цьому сприяли і купівля посад, і партійні квоти, і кланові роздачі – це явище часто спостерігається на різних рівнях. Це стосується і політики. Також українцям досить уже обирати за умов, коли немає іншого вибору! Досить вже тих «заробітчан» у владі та тих, хто відверто використовує владу у своїх цілях! Усі ті популісти-«бетмени», які перед виборами обіцяють «золоті гори», незалежно від кольору своїх прапорів, після виборів або забувають про обіцяне, або просто не в змозі його виконати, часто через свої низькі професійні якості. Тому у владу мають прийти перевірені професіонали, які вже чогось досягли та мають успішний управлінський досвід, і які погодилися би тимчасово піти на державницькі пости не задля власної вигоди, а щоб прославитися тим, що справді навели лад у країні. Нам усім потрібно шукати таких людей в Україні та запрошувати їх у владу. Варто також ввести поняття політичної відповідальності. Щодо суспільного договору – потрібно нарешті чіт-

ко визначитися з тим, що ми винні державі та що держава винна нам. Бо часи змінилися, - в результаті чого громадянин став винним усім, а держава щодо своїх обов’язків практично самоусунулася. Виникає логічне питання: для чого нам усім утримувати своїми податками такий великий управлінський апарат? Маємо зрозуміти, що 300 000 депутатів на усіх рівнях та стільки ж ще чиновників – це надто багато для бюджету України. Скажімо, в Японії на 80 млн. жителів лише 9 тисяч чиновників. А для ефективного поповнення бюджету потрібно просто використати досвід інших держав - зменшити та спростити податкове навантаження на підприємців. І наостанок. Хтось каже, що в Україні нині олігократія, хтось каже, що охлократія, а я вважаю, що у нас на сьогодні щось на кшталт анархії. І це потрібно виправляти. Має бути чітко сформульована мета та маркери, куди рухається Україна, та досягнуто суспільного консенсусу. Бо так звані «ляльководи» завжди використовують на свою користь існуючі у суспільстві протиріччя. Втім, будь-яка влада боїться розголосу та єдності народу».

Про важливість формування візії та стратегії розвитку України - Віталій Ковтун, громадський діяч, лідер партії «Сила людей»: «Попри те, що у наш час люди мало задумуються над ціннісними орієнтирами, а, швидше, над особистими, втім, позитивні зміни цілком можливі. Якщо буде певна політична воля та буде досягнуто консенсусу між суспільними елітами і суспільством. Хоч сподіватися на розумний консенсус зараз не доводиться, оскільки до кінця не є сформовані національні еліти, які би мислили категоріями стратегії, а не тактики. Бо поки політична та тактична доцільність буде переважати над стратегічною, нічого доброго з цього не вийде. Навіть ті нинішні політики, що піднімають зараз теми нового курсу, нового суспільного договору, говорять про це, бо зараз так вигідно говорити. А прийдуть до влади - і знову забудуть про обіцяне, бо ці теми потребують грунтовного розуміння суспільно-національної ідеї, довгострокової мети. Ці «нові» курси, які щоразу пропонують нам різні політики, нас явно нікуди не приведуть, бо неможливо кудись прийти, весь час змінюючи напрямки руху. Головна причина – зараз немає чітко визначеної візії майбутнього нашої держави. Тому почати зміни можна,

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

лише спершу визначивши мету – те, що ми насправді хочемо побудувати. А для цього потрібно уявити собі країну, в якій ми хотіли би жити, і тоді вже будувати відповідну стратегію задля досягнення цього. Бо коли нам щось не подобається, то, логічно, що необхідні зміни. Але для цього потрібно віднайти ту формулу, яку підтримало би все суспільство. Бо суспільство об’єднується не заради конституції, - вона лише фіксує ціль суспільства. На жаль, питання стратегії та стратегічного мислення є поки що слабкою ланкою більшої частини українського суспільства. Окрім того, ми навчилися швидко реагувати на різні зовнішні подразники, але об’єднуватися задля спільної мети ще, на жаль, не навчилися. Треба усвідомити також, що зовнішні партнери ніколи не будуть ставити наші інтереси вище своїх, тому лише ми самі можемо навести лад у своїй країні. Життя нас вчить, що сподіватися потрібно передусім на себе, на власні ресурси. Це ще одна нагода нарешті визначитися з вибором мети та почати мислити реальними категоріями. До влади повинні прийти не популісти, а творці».

13


НОВИНИ ФІЛАРМОНІЇ

Журнал «АКЦЕНТИ плюс» – глянцевий партнер Львівської філармонії – дякує за надане філармонією інтерв’ю з Героєм України, композитором Мирославом Скориком.

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Мирослав Михайлович Скорик (нар. 13 липня 1938 рр., Львів, Україна) — композитор і музикознавець, Герой України, народний артист України, лауреат премії ім. Т. Г. Шевченка, кандидат мистецтвознавства, співголова Спілки композиторів України (20062010 рр.), художній керівник Київської опери (2011-2016 рр.). Внучатий небіж Соломії Крушельницької, за порадами якої ще у дитинстві почав займатися музикою.

Мирослав СКОРИК:

«Останнім часом я вже більше сиджу за комп’ютером, а не за фортепіано» - Мирославе Михайловичу, насамперед, розпочнемо з того, що Ви у молоді роки писали дуже багато танцювальних хітів, а Ваша славнозвісна пісня «Не топчіть конвалію» навіть створила Вам певні проблеми та несприйняття у колах консерваторії. Розкажіть про

14

ті часи. Як Ви перейшли від танцювальних хітів до класичних? - Ну, бачите, то трошки було навпаки. Я у консерваторії вчився власне класичної музики. Закінчив Львівську консерваторію. Згодом також закінчив аспірантуру Мос-

ковської консерваторії. А потім я почав захоплюватися, як-то кажуть, негласно джазом. Бо він був заборонений у той час. І коли я приїхав до Львова у 1963 році, захотів займатися джазовою естрадною музикою. Причому естрадною музикою, яка була би пов’язана зі сучасними ви-

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


НОВИНИ ФІЛАРМОНІЇ

дами західної музики. І тому, власне, я написав багато різних пісень і естрадних творів, де використав цей свій задум. Одна з таких пісень була «Не топчіть конвалію». Це був фактично перший український твіст, який став дуже популярним. Потім була популярна ще одна моя пісня, написана у стилі танго. Потім ще багато було таких пісень, тому що в мене був ансамбль у Львові, який називався «Веселі скрипки», і ми виступали на різних концертах, навіть серйозних. Наприклад, тоді на телебаченні була така всесоюзна передача «Голубой огонек». Так ось, українська пісня «Намалюй мені ніч» була першою, яка прозвучала там українською мовою. - А як сприймали Ваші колеги з консерваторії те, що Ви на той момент писали танцювальні мотиви, які були не дуже популярними серед викладачів консерваторії? - Консерваторія нічого не могла вдіяти, бо це була моя справа. Мої твори радо сприймала молодь, вони часто звучали на радіо, телебаченні і де тільки можна взагалі в Україні. Але потім я фактично відійшов від цього жанру і знову повернувся до серйозної симфонічної, камерної музики, оперної. Але разом з тим продовжував писати і джазову музику. У мене є така концертна програма суто джазової музики, з якою часто виступаю. Нещодавно я з такою джазовою музикою об’їхав майже всю Україну, гастролював у різних містах і далі буду це продовжувати. Тож я у своїй творчості поєдную і одне, й інше.

- Питання банальне - про натхнення. Бо багато хто з зірок, публічних людей говорить, що у них натхнення немає, але треба робити музику, бо вона, до прикладу, приносить гроші. Що для Вас є музика? Це вже стиль життя? - Ну що значить стиль життя? Жити не можна, якщо не заробляти грошей. Вже з дитинства я готувався до професійної кар’єри композитора. Це моя професія, якою я заробляю в той чи інший спосіб. Мені замовляють твори, я пишу музику для кінофільмів, викладаю музику. Це, безперечно, та професія, з якої я живу. - Ви згадали про кінофільми. Одним із найбільш знаних Ваших творів є музика до фільму Параджанова «Тіні забутих предків». Можете пригадати якісь ексклюзивні нюанси про співпрацю, про написання саме того твору для кінофільму?

Як це відбувалося? Можливо, були такі нюанси, що режисер декілька разів на доопрацювання відправляв, чи одразу йому подобалась мелодія, як він її тільки почув? - Ну було різне, часом він робив деякі зауваження... А загалом спів­ праця вдалася. Параджанов вимогливий був, але якщо йому подобалося, то він... В мене якось не було з ним таких непорозумінь. Якось, наприклад, було, що режисер каже, от напишіть тему кохання, і напишіть тему смерті. Ну я йому приніс дві теми і кажу, що це - тема кохання, а це - тема смерті. А він: «Ні-ні, тут навпаки». - А чи багато часу Ви працювали над тими творами, які були у фільмі використані? - Безперечно. Це ж тривало десь півтора року, їздив з ними в експедиції, вникав у тематику фільму...

Журнал «АКЦЕНТИ плюс» та відділ реклами і маркетингу Львівської філармонії висловлює щирі слова привітання Великому Маестрові Мирославу Скорику з нагоди славного 80-річного ювілею! Бажаємо Вам нових творчих злетів та благополуччя! Дякуємо Вам за Вашу працю!

- Якщо думками переміститися у ті роки, скільки часу Ви тоді приділяли музиці, а скільки зараз приділяєте? Скільки годин за фортепіано проводите? - Це залежить від того, яке є завдання. Часто мені замовляють музику, і я мушу написати терміново. Тоді мушу довго сидіти. А часом просто граю, відпочиваю. Тепер я вже більше сиджу за комп’ютером, а не за фортепіано.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

Ростислав Пелех, відділ реклами та маркетингу Львівської філармонії

15


УКРАЇНСЬКИЙ ШОУ-БІЗ

Ексклюзивне інтерв’ю з популярним співаком, діджеєм JULIK.

«Коли люди творять, жодних слів немає, щоб описати цей процес» 16

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


- Чимало часу минуло з того моменту, коли ти пішов із гурту Dzidzio, але ти одразу встиг випустити декілька реміксів. Що зараз у творчому записнику? - У творчому записнику планів, звісно, чимало. Намагаюся робити все поступово! Співпрацюю з багатьма українськими артистами, і не тільки. Якщо говоримо про сьогодення, то маю велику честь співпрацювати з Іриною Білик. Також співпрацюю з Альошею, Panchyshyn, гуртом «Біла Вежа» та іншими. Згодом планую випустити свої дві композиції, перша у більш радійному форматі, друга - у тек-хаус-стилі.

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

- В одному з інтерв'ю тебе запитали, в якому образі ти будеш виступати, на що ти не дав однозначної відповіді. Ти вже готовий відкрити карти, яким буде твій образ? - Стосовно образу однозначної відповіді бути не може! Якщо ми говоримо про одяг, це має бути легкий, я б сказав, вільний, у якому можна танцювати та вести активний спосіб життя. А ще він має бути яскравим, адже dj на сцені має виділятися. Якщо говорити про мене, як JULIK, прикидатися сенсу немає. Намагаюсь дарувати людям позитив, хороший sound та нестримну хвилю емоції - одне слово, буду собою! - Активно стежимо за твоєю творчістю. У тебе є чимала кількість виступів у нічних клубах. Яким є «фідбек» від слухачів твого контенту? - З упевненістю можу сказати, що фідбек є дуже позитивним, і це мене тішить. Після будь-якого виступу мені надсилають смс, пишуть у соціальних мережах, врешті-решт телефонують з меседжем подяки. Я розумію, що роблю усе правильно, тому потрібно рухатися далі, робити набагато більше. До слова, знаю, що недарма працюю. - Ти активно співпрацюєш з різними зірками, допомагаючи з аранжуванням. З ким була найцікавіша спів­ праця і як вона виглядала? - Відверто кажучи, дати точну відповідь важко. Кожен артист має індивідуальний підхід до роботи, тому з кожним цікаво. Артисти - це творчі люди, тут немає чіткої сюжетної лінії, яку можна розповісти або передати словами. Коли люди творять, жодних слів немає, щоб описати цей процес. Він особливий, інколи відверто дивує. - Днями святкували «Світовий день музики», розкажи, чи міг би ти подумати в дитинстві, що станеш музикантом? - Загалом це свято, яке є надзвичайно крутим. Насамперед хотів би привітати усіх з цим святом. Повертаючись до запитання, я не міг подумати, я чітко знав, чого хочу. Зі семи років з татом грав на весіллях, тому тут варіантів навіть не було. - Сезон відпусток вже в дії. Де плануєш провести літній вікенд? - З моєю теперішньою професією літній вікенд - це важка справа. Планую його провести за dj-пультом на якійсь вечірці. А якщо вдасться поєднати роботу з відпочинком на морі, то це взагалі чудово. Матеріал підготував PR-менеджмент Julik АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

JULIK (справжнє ім’я Назар Гук) - клавішник та актор, донедавна працював у популярному колективі Dzidzio з часів його створення. Декілька місяців тому вирішив розпочати власний проект під назвою JULIK. До здобутків артиста можна віднести одну з головних ролей у повнометражному кіно «Dzidzio. Контрабас», а також ремікс-версії на пісні Владіслава Левицького, Анни Петраш, гурту Rock-H, Panchyshyn та інші. 17


СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ АКЦЕНТИ 18

ПОТРІБНО ЗНАТИ: УКРАЇНА В ЦИФРАХ ТА ФАКТАХ / С.19

ТОЧКА ЗОРУ: ІНТЕРВ’Ю З ГРОМАДСЬКИМ ДІЯЧЕМ БОГДАНОМ РАБЕШКОМ / С.20

ВАЖЛИВА ТЕМА: ЩЕ РАЗ ПРО ДОБРО / С.22

ДОБРІ СПРАВИ: ВИНАХОДИ УКРАЇНЦІВ, ЩО ЗМІНИЛИ СВІТ / С.24

ДОБРІ ПОРАДИ: ЩЕ РАЗ ПРО СТАРТАПИ / С.26

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


МОВОЮ ЦИФР ТА ФАКТІВ

УКРАЇНА НАПЕРЕДОДНІ 27-ї річниці НЕЗАЛЕЖНОСТІ Незабаром Україна святкуватиме 27-му річницю Незалежності. Звичайно, за ці роки наша держава мала певні досягнення. Але сьогодні мова про те, що залишається ще чимало важливих невирішених питань. Та й цифри і факти, як відомо, – річ уперта. n За даними ОЕСР, в Україні найвищий рівень витрат на оплату послуг ЖКГ відносно доходів - 39%, що в 1,6 раза вище від середньоєвропейського показника; n Національна валюта обвалена більш ніж у 3 рази; n Ціни на продукти харчування підскочили на 60%; n Зарплати і пенсії залишилися практично на тому ж рівні (враховуючи курс долара); n З 2014 року в Україні щорічно вмирають близько 150 000 пенсіонерів і малозабезпечених – переважно від відсутності банальної медицини та грошей; n Ціни на медпрепарати в середньому зросли на 200%; n Щорічно сотні тисяч українців переїжджають жити в Росію, Німеччину, Польщу, Італію, Іспанію, Чехію, Словаччину, Угорщину, інші країни; n Основний показник: за оцінками фахівців, за кілька останніх років населення в Україні налічує не більше 34 мільйонів жителів, порівняно зі 48 мільйонами у 2013 році! АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

n Як передає «Інтерфакс-Україна», Україні в 2018-2019 рр. необхідно залучити на зовнішніх ринках близько 8 млрд. доларів для своєчасного обслуговування зобов’язань. Про це на прес-конференції в Києві повідомив провідний економіст представництва СБ в Україні, Білорусі та Молдові Фарук Кхан: «Україні на 20182019 рр. знадобляться суттєві обсяги фінансування для обслуговування зовнішніх зобов’язань і покриття фіскального дефіциту. Це зажадає залучення близько 18 млрд. доларів у цьому і наступному роках, включаючи близько 8 млрд. доларів – на зовнішніх ринках». При цьому Кхан висловив думку, що для успішного залучення необхідного фінансування Україні важливо продовжувати співпрацю з Міжнародним валютним фондом в поточному і наступному роках. «Співпраця з МВФ, а також з іншими міжнародними кредиторами послужить важливим сигналом міжнародних ринків капіталу», – сказав він.

19


ТОЧКА ЗОРУ

Громадський діяч про добрі справи та захист прав споживачів.

На сьогодні, як свідчать численні соціологічні опитування, активні громадські організації користуються більшою довірою, ніж усі інші. Яскравим підтвердженням цього слугує сьогоднішня розповідь громадського активіста Богдана Рабешка про відновлення занедбаної пам’ятки архітектури – колишньої культової споруди Ордену кармелітів босих, а також про боротьбу з незаконними діями монополістів «Львівгаз», «Львівобленерго» та інші добрі справи очолюваної ним громадської організації «Громадський рух «Європейське місто».

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

Богдан Рабешко – громадський діяч, голова громадської організації «Громадський рух «Європейське місто», член політичної партії ВО «Батьківщина».

Богдан РАБЕШКО:

«Батьківщина у наших серцях»

– Пане Богдане, яка місія очолюваної Вами громадської організації «Громадський рух «Європейське місто»? Як усе розпочиналося? – Ми обрали собі місію – захищати законні права громадян, обстоювати їхні законні інтереси перед державними та іншими структурами, консультувати людей та допомагати їм. Наша громадська організація «Громадський рух «Європейське місто» займається цим уже п’ять років. А розпочалося усе з того, що мешканці Персенківки звернулися до нас з проханням допомогти з благоустроєм цієї вулиці та відновленням монастирського комплексу кармелітів босих разом із костелом Матері Божої Шкаплерної, який був збудований ще на початку минулого століття, а нині у занедбаному стані на території колишнього автобусного заводу. Варто сказати, що осередки Ордену кармелітів босих є по всій Європі та в Америці, а його центр – на горі Кармель в Ізраїлі, де свого часу жив пророк Ілля і де у XII столітті був

20

заснований Орден кармелітів. Пізніше Орден кармелітів був потужним християнським осередком у Львові. Але згодом він розділився на дві течії – однією з них стали кармеліти босі, які не визнавали жодних матеріальних благ, вели суворий, усамітнений, у постійних молитвах спосіб життя. Цей монастирський комплекс кармелітів босих почав функціонувати у Львові у 30-х роках минулого століття, але з приходом радянської влади монахам довелося емігрувати в Європу. Пізніше увесь цей комплекс перейшов у власність новозбудованого автобусного заводу – приміщення монастиря були переобладнані під гуртожиток, а сам храм став будинком культури. Після банкрутства автобусного заводу і храм, і монастир перетворили у занедбані приміщення. З цього приводу дивує позиція колишніх міських чиновників Львова, які у 90-х роках прийшли до влади на хвилі встановлення незалежності України, але так і не спромоглися передати цей храм у комунальну власність громади. АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


ТОЧКА ЗОРУ

– Чи вдалося Вам вирішити ці питання? – Так, спершу ми зуміли домогтися виділення коштів на ремонт вулиці Персенківки у розмірі 2,3 млн. гривень. А щодо монастирського комплексу – то нам довелося писати численні звернення, ініціювати різні комісії, щоб домогтися присвоєння монастирю кармелітів босих і костелу Матері Божої Шкаплерної статусу нововиявленої пам’ятки архітектури. Завдяки нашим зусиллям ці культові будівлі були внесені у Реєстр пам’яток архітектури, і тепер вони під захистом закону про охорону пам’яток архітектури і не підлягають знесенню. Наша громадська організація самотужки взяла ці споруди під свою опіку і таким чином долучилася до збереження культурної та духовної спадщини Львова. Попри існуючий закон та велике зацікавлення з боку людей щодо відновлення цього храму, дивує пасивна позиція нинішньої міської та обласної влади, громадських організацій – від них жодної підтримки щодо відновлення цієї пам’ятки архітектури. – Вас знають як активного громадського діяча, який захищає в судах права скривджених львів’ян, зокрема з боку «Львівгазу». – Минулого року нам, за юридичної підтримки ВО «Батьківщина», вдалося виграти чимало судів щодо неправомірного встановлення загальнобудинкових лічильників у багатоквартирних будинках. Також місяць тому нам вдалося домогтися від «Львівгазу» в досудовому порядку перерахунку незаконно нарахованих сум у платіжках на загальну суму близько 20 000 грн. цілому багатоповерховому будинку у Сихівському районі міста Львова. Також ми примусили «Львівгаз» відмінити нарахування так званих штрафних санкцій у Рудному та Сокільниках на 50000 та 28000 гривень відповідно, за нібито втручання в роботу газових лічильників. Варто нагадати, що наприкінці 2017 року нарешті було прий­ нято закон про індивідуальні лічильники газу, проте Кабінет Міністрів його ігнорує і досі не прийняв правила, які би роз’яснили зміст цього закону, зараз він фактично недієвий. Через такий стан речей можна сміливо припустити, що уряд лобіює передусім інтереси газових монополістів, у той самий час порушуючи права своїх громадян. Наведу свіжий приклад. Щойно уряд оголосив, що збирається переглянути норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників. Ще й посилається на те, що до нього надходять численні звернення від громадських організацій. Проте наші урядовці нам не кажуть, що ці організації захищають права газопостачальних організацій, а не простих громадян. Чому наші урядовці, порушуючи закон, який їх зобов’язав розробити правила встановлення газових лічильників за кошт газовиків, а вони цього не зробили, обстоюють інтереси олігархічних груп? – Розкажіть про Вашу боротьбу проти намагань «Львівобленерго» запровадити в області RAB-тарифи. – RAB-тарифи були запропоновані Національною комісією з регулювання електроенергетики та комунальних послуг з нібито «благородною» метою оновлення мереж – для цього пропонувалося знімати з користувачів ще й ренту за користування мережами. Втім, АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

варто згадати, що переважно усі активи обленерго були збудовані підприємствами та окремими домогосподарствами, а потім безоплатно передані на баланс обленерго – тобто ми, по суті, вже заплатили за ці мережі. Окрім того, всі обленерго свого часу були приватизовані за смішні гроші, хоч тепер вони оцінені набагато дорожче. Якби не суспільний народний спротив, у тому числі нашої громадської організації та ВО «Батьківщина», у результаті якого Кабінет Міністрів призупинив введення RAB-тарифів, то тариф на електроенергію міг становити аж 3,50 грн./кВт, за сьогоднішніх цін для промислових споживачів 2,40 грн./кВт, що за курсом долара вже є більшим за європейські ціни. – Ваша оцінка існуючих нині комунальних тарифів? – На мою думку, в Україні зараз відбувається тарифний геноцид. На ринку – монополісти, які за надані послуги встановлюють непомірні тарифи, отримуючи шалену рентабельність; при цьому виводять свої прибутки в офшори та мають незрозумілі захмарні зарплати та премії. Також складається враження, що за рахунок збільшення тарифів держава хоче повернути борги МВФ, ввівши прихований комунально-тарифний податок для населення. Як доказ – восени очікується чергове підняття ціни на газ аж до 11 000 грн./ куб, попри те, що собівартість видобутку українського газу, який є власністю українського народу, становить 1500 грн./куб, і цього газу цілком достатньо для потреб населення. Це шалена рентабельність! – На Вашу думку, чого ще слід очікувати споживачам комунальних послуг найближчим часом? – Розкажу Вам про нову аферу щодо встановлення лічильників газу з дистанційною передачею показників. Газові компанії пролобіювали прийняття норми, яка зобов’язала всіх комерційних споживачів у 2018 році встановити такі лічильники за свій кошт. А це величезні суми, які коливаються від 8000 до 50000 гривень. А тепер вгадайте, хто на цьому заробить? Зрозуміло, хто. Ось так український бізнес, якому і так зараз важко працювати в Україні, обкладають ще одним прихованим податком. Я вже мовчу про бюджетні установи (школи, лікарні, садочки, установи державних органів влади), які це все мають встановлювати за кошти місцевих бюджетів, які і так недофінансовані, а потрібно буде затверджувати нову статтю витрат, яка в районному бюджеті буде становити мільйони гривень. Восени опалювальний сезон може вчасно не початись, оскільки облгази будуть відмовляти цим установам у підключенні через відсутність в останніх таких лічильників. Окрім того, складається враження, що облгази вкотре хочуть свої витрати перекласти на плечі споживачів. Адже із впровадженням таких лічильників потреба у працівниках-контролерах відпаде. – Чому Ви та Ваша громадська організація обрали собі такий далеко нелегкий шлях діяльності, як захист прав споживачів? – Мабуть, тому, що Батьківщина є в наших серцях. Хто, як не ми, маємо змінити цю систему. Розмовляла Ірина Запотічна-Ванчосович

21


ВАЖЛИВА ТЕМА

Про факти добрих справ, у тому числі історичні, на благо інших – акцентуймо увагу на них.

. . . о р б о д о р п з а І ще р З давніх-давен у світі триває вічна боротьба добра зі злом. Кожен з нас повсяк­ час сам вирішує, на який бік стати, - добра чи зла. Однак факти свідчать, що до добра тяжіє більшість. І при цьому зроблене добро не обов’язково має бути великим, це може бути просто добра справа на благо інших. l Скажімо, волинський архітектор Василь Ружук (на фото) у вільний від роботи час своїми силами уже декілька років поспіль перетворює узбіччя місцевих автомагістралей на квітучі галявини та мріє це зробити на усіх українських дорогах.

другу - для своїх близьких, третю - для світу в цілому), одна людина може зробити понад 1000 добрих справ за рік, які, за задумом, допоможуть створити критичну масу, необхідну для запуску у світі ланцюгової реакції Добра.

l Також нещодавно весь світ сколихнула l В Індії нещодавно було започатковано міжновина про героїчний порятунок із затопленої народний проект-ініціативу Брахма Кумаріс, печери в Таїланді дітей, які провели там майже покликаний створити глобальний простір До20 днів. Понад тиждень тривала надзвичайно бра, надихаючи людей на звершення сумарно складна операція з порятунку. На допомогу 7 мільярдів добрих справ стосовно самих себе, з’їхалися рятувальники з інших країн, були сеінших людей та природи. Суть у тому, що, роред них і українці. Навіть славнозвісний Ілон блячи щодня три добрі справи (одну - для себе, Маск виступив з ініціативою допомогти. 22

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


ВАЖЛИВА ТЕМА

Цікаво знати Багато чого у цьому світі все-таки залежить від тих, у чиїх руках важелі управління. Втім, як свідчить історія, на добрі справи були здатні навіть правителі, яких вважали диктаторами, і навіть тиранами.

Шейх Мохаммед Мохаммед Ібн Рашид Аль Мактум – Емір Дубая, прем’єр-міністр та віце-президент Об’єднаних Арабських Еміратів – користується великою любов’ю своїх співвітчизників. За його правління громадяни ОАЕ не сплачують жодних податків, маючи безкоштовні освіту та медицину світового рівня, а також ліки. Окрім того, його співвітчизники отримали ряд інших пільг, скажімо, дуже великі виплати при народженні дитини. Шейх Мохаммед любить повторювати: «Я хочу, щоб мої люди жили краще уже сьогодні, навчалися в університетах, щоб вони були здорові зараз, а не через 20 років. Роль влади має полягати у тому, щоб забезпечити людям реалізацію їхніх мрій та амбіцій, а не таку обстановку, яка забезпечує владі лише контроль».

Муаммар Каддафі Глава Лівії прийшов до влади шляхом «безкровного» перевороту в 1969 році і правив до 2011 року. Його всі називали диктатором через неправомірні арешти опозиціонерів. Однак за 40 років його правління населення Лівії зросло у 3 рази, дитяча смертність зменшилася в 9 разів, а тривалість життя у країні збільшилася з 51,5 до 74,5 року. За роки правління Каддафі Лівія піднялася на хороший рівень економічного розвитку з ВВП на душу населення 14 192 долари. Лівійці отримали бензин за ціною, дешевшою від води, - 0,14 дол. за 1 літр, повністю безкоштовні освіту та медицину, відсутність плати за комунальні послуги та електроенергію, частину аптек з безкоштовним відпуском ліків, освіту і стажування за кордоном - за рахунок держави, безвідсоткові кредити на житло та автомобіль. Окрім того, на кожного члена сім'ї держава виплачувала 1 000 доларів дотацій на рік, допомога з безробіття була 730 доларів, а на відкриття особистого бізнесу була передбачена одноразова матеріальна допомога 20 000 доларів. Нареченим дарували 64 000 доларів на купівлю квартири, а за кожного но-

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

вонародженого виплачували 7 000 доларів. Водночас було введено «сухий закон». За продаж протермінованих продуктів - великі штрафи, а за підробку ліків - смертна кара. Прийшовши до влади, Каддафі вигнав з країни міжнародні корпорації, прийняв рішення вивести Лівію зі світової банківської системи, закрив військові бази НАТО. Важливо, що Каддафі дав поштовх проектові з водопостачання пустельних районів країни з Нубійського водоносного шару – наймасштабнішому із проектів в історії Лівії. Ця потужна система труб і акведуків включає також понад 1300 свердловин завглибшки понад 500 метрів та постачає у міста Тріполі, Бенгазі, Сирт та інші 6 500 000 м³ питної води на день.

Фідель Кастро Прийшовши до влади в 1959 році, при ньому 1000 кубинців емігрували. А міжнародні організації звинувачували його уряд у серйозних порушеннях прав людини. Однак він зміг поліпшити систему освіти та охорони здоров'я на Кубі. Незважаючи на торгове ембарго від США, Куба стала лідером регіону у цих галузях. Зараз на Кубі близько 800 тисяч лікарів, і вся медична допомога, включаючи найскладніші операції, - безкоштовна.

Августо Піночет За період його правління близько 3000 чоловік, які виступали проти жорстокого диктатора, безслідно зникли. Однак є один вчинок, який, якоюсь мірою, характеризує його як правителя, який думає про свій народ. У 1973 році, коли він прийшов до влади, економіка Чилі була в критичному стані. І він відновив її. Запросив найкращих фахівців-економістів, які йому запропонували кілька ефективних заходів, які допомогли вийти з кризи. Аналітики ж називають це «чилійським економічним дивом».

23


ВИНАХОДИ УКРАЇНЦІВ

Про добрі справи – винаходи українців, – які змінили світ та назавжди увійшли у світову історію.

Представляємо Вашій увазі винаходи кількох славетних українців, які, без перебільшення, перевернули увесь світ.

Українці –

знані творці нового Ігор Сікорський Творець гелікоптера, київський авіаконструктор, який емігрував до США, Ігор Сікорський розробив проект машини з двома пропелерами – горизонтальним на даху і вертикальним на хвості. Це було у 1931 році. Після численних випробовувань 13 травня 1940-го український конструктор вперше підняв свою машину у вільний політ. Опісля Сікорський отримав перше замовлення – й одразу для армії США. Загалом, фірма Сікорського (Sikorsky Aircraft) створила 17 базових літаків та 18 гелікоптерів. Також українець є автором літаків-велетнів «Ілля Муромець», Sikorsky S-29-A (США) та першого у Штатах літака-амфібії. Гелікоптерам конструкції Сікорського досі довіряють усі американські президенти.

Іван Пулюй

Українець Іван Пулюй ще за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Він набагато глибше, ніж Рентген, проаналізував природу і механізми виникнення променів, а також на прикладах продемонстрував їх суть. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив рентгенівський знімок людського скелета.

Йосип Тимченко

Український механік Йосип Тимченко спільно з фізиком Миколою Любимовим за два роки до відкриття братів Люм'єрів розробив скачковий механізм «равлик». Саме його принцип дії був покладений в основу створення кінескопа. Уже у 1893 році в Одесі показали два фільми, знятих за допомогою першого кінескопа. Тому цілком справедливо вважати батьком кінематографа саме укра-

24

їнця, адже він випередив своїх західних колег. Чому ж усі знають лише Люм'єрів? Бо є один прикрий нюанс: пристрій Йосипа Тимченка не був запатентований.

Євген та Борис Патони

Євген Патон – винахідник різних методів електрозварювання. Його методи й досі використовує весь світ. У Києві є славетний зварний міст імені Євгена Патона. А під керівництвом сина винахідника - Бориса Патона - науковці у 1993 році провели експерименти, які довели можливість отримання зварного з'єднання різних м'яких тканин тварин способом біполярної коагуляції. Пізніше почалися експерименти зі зварювання тканин видалених органів людини, що стало важливим відкриттям для медицини.

Сергій Корольов

Уродженця Житомира Сергія Корольова вважають засновником нашої космонавтики, оскільки він був конструктором радянської ракетно-космічної техніки. Саме під його керівництвом було запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, а в 1957 році Корольов запустив на навколоземну орбіту перший в історії штучний супутник Землі. Він також курирував перший політ людини в космос та перший вихід людини в космос.

Олег Антонов

Сконструйовані ним літаки давно популярні у світі. Олег Антонов (1906-1984) – знаний авіаконструктор, доктор технічних наук, академік Академії наук, який створив понад 20 типів літаків, серед них і найбільші у світі транспортні літаки. Він був батьком та генеральним конструктором Київського дослідно-конструкторського бюро, яке носить його ім’я, як і чимало сконструйованих ним літаків.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


Микола Амосов Один із найвидатніших кардіохірургів світу, людина-легенда та визнаний геній медицини Микола Амосов першим здійснив протезування мітрального клапана серця. Також він перший у світі розпочав протезування клапанів серця, що мають антитромботичні властивості. Амосов також широко відомий як розробник власної системи зміцнення здоров’я. Його книгу «Роздуми про здоров’я» було видано 7-мільйонним тиражем!

Стівен Возняк

У 1977 році українець за походженням Стівен Возняк, співзасновник знаменитої компанії Apple Computer, представив перший персональний комп’ютер Apple II - ПК, який проклав шлях до широко розповсюдженого нині домашнього персонального комп'ютера.

Марина В’язовська

Нещодавно світ вразила ще одна молода українська вчена - Марина В’язовська. Вона розв'язала одну з найскладніших математичних задач сучасності, над якою науковці ламали голову уже кілька століть. Досягнення українки має велике значення для корекції помилок у мобільних телефонах, Інтернеті й космічних дослідженнях. Зараз вона живе у Німеччині, бо, як відомо, досягти успіху в Україні, на жаль, дуже складно.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

Степан Банах Один із найвідоміших математиків ХХ століття – творців сучасного функціонального аналізу – математичної дисципліни, яка, фактично, є поширенням лінійної алгебри на нескінченно вимірні простори. Відкриття Степана Банаха вважають світовим золотим фондом математики ХХ століття.

І наостанок

Щодня користуючись мобільними телефонами, варто пам’ятати, що, як стверджує «Вікіпедія», ідею мобільного телефона ще в 1943 році запропонував українець, доктор технічних наук Григорій Ілліч Бабат (19111960), хоч втілили її набагато пізніше… Світ знає дуже багатьох українців, які внесли свій вагомий вклад у світову історію, науку, мистецтво, спорт, інші галузі. У цьому дописі ми не згадали славетного філософа Григорія Сковороду, королеву Франції Анну Ярославну, дочку Ярослава Мудрого, а також багатьох українців - культурних діячів сьогодення, таких, як знаменитий танцівник Серж Лифар, художники Марія Приймаченко, Катерина Білокур, Казимир Малевич, співачка Квітка Цісик, знамениті оперні виконавці та музиканти, численні українські спортсмени-чемпіони світу та ще багато інших талановитих, – усі вони внесли свій вагомий внесок у світову історію та історію України. Але про це іншим разом…

25


БІЗНЕСОВІ ПОРАДИ

Продовжуємо друкувати бізнесові поради. Сьогодні про те, чому провалюються стартапи.

… е ж у д е н успішні і І справді, чому, на перший погляд, такі перспективні стартапи через деякий час зазнають поразки? Виявляється, згідно з дослідженнями аналітиків, вони у своїй роботі допускають схожі помилки.

Причини невдалих стартапів: Непрофесіоналізм. Сюди вхо-

дять три головні чинники: емоційне ціноутворення (ціну формують зі свого бачення, а не з ринкових обставин), невиплата податків і недолік планування. Брак досвіду в роботі з асортиментом товарів. Часто це викликано покупкою невідповідного обладнання, недостатніми знаннями про постачальників

26

і витраченим на вітер рекламним бюджетом.

Недосвідченість. Вона

може призвести до того, що директор стартапу помилково найме не тих співробітників, які не зможуть сформувати «культуру переможця» у своїй компанії.

Проблеми особистого характеру.

З цим стикаються багато керівників стартапів. Особливо коли вибирають неправильну мету для відкриття своєї справи. Поради з боку родичів

і друзів, а також тиск сім'ї щодо кількості часу і коштів на розвиток бізнесу однозначно не йдуть на користь стартапам.

Причини успіху стартапів: Ринок

Незалежно від продукту, він може стати непотрібним, якщо ніхто в ньому не матиме потреби. Перш ніж створювати продукт або послугу, пе-

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


БІЗНЕСОВІ ПОРАДИ

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Стартап – це новостворена компанія, що перебуває на стадії розвитку і будує свій бізнес на основі нових інноваційних ідей, або на основі технологій, які нещодавно з'явилися. Вона, як правило, ще не вийшла на ринок, або лише почала на нього виходити, та переважно володіє обмеженими ресурсами.

Варто знати: Рано чи пізно кожен керівник потрапляє в ситуацію, коли його підопічний (або група підопічних) втрачає мотивацію. З цього приводу редакція Harvard Business Review провела дослідження на тему, як не згубити мотивації співробітника і забезпечити йому задоволення від роботи. То чому ж люди втрачають мотивацію в роботі та які чинники впливають на цю ситуацію?

Тип мислення керівника.

реконайтеся, що ви матимете хоча би кількох клієнтів. Починайте з малого, але мрійте про велике.

Прорив

Що спільного між динозаврами і технічними стартапами? Вимирання! А головна причина того, що технічні стартапи вимирають, це їх схожість один на одного. Саме тому кожен бізнес повинен бути проривним. Намагайтеся передбачити плани ваших конкурентів і завжди прислухатися до своїх покупців.

Витривалість

Справжній підприємець ніколи не залишить свою справу. Завжди буде безліч причин та різних ситуацій, які провокуватимуть усе покинути. Але сильний характер і терпіння - запорука успіху.

Досвідчені співробітники Професіонали і досвідчені працівники, які ще й мотивовані, - незамінні як на початку вашого шляху, так і в період процвітання.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

Хоча свого часу ми й самі могли опинитися в такій ситуації, втім, увійти в чиєсь становище буває складно. Часом ми сприймаємо незадоволеність працівника як перепади настрою. Відповідно, вважаємо, що незабаром все само собою вирішиться. Такий тип мислення керівників насправді має зворотний ефект і не виявляє справжніх причин, через які люди втрачають інтерес до роботи.

Мотивація необхідна усім. Щоб зануритися у суть про-

блеми, важливо зрозуміти, що всім людям необхідна мотивація, – розуміння, навіщо вони займаються тією чи іншою справою. У різних людей – різна мотивація.

Потреба у розвитку.

Це частина нашої природи, частина нашого головного мозку - так звана його пошукова система, яка генерує специфічні імпульси для освоєння нових навичок та завдань. І коли ми дотримуємося цих потреб, то отримуємо заряд дофаміну (гормону задоволення), який змушує нас занурюватися в завдання ще сильніше. Коли наші пошукові системи активні, ми почуваємося ще більш мотивованими, цілеспрямованими і захопленими. А звідси - і більш продуктивними.

ВИСНОВОК: дослідити, експериментувати, вивчати, розвиватися - це саме той спосіб, згідно з яким ми повинні жити і працювати. Але проблема в тому, що багато організацій влаштовані навпаки: деколи вони навіть заважають своїм працівникам функціонувати відповідно до цього принципу.

27


СВІТОВІ ТЕНДЕНЦІЇ: РІЗКІ КЛІМАТИЧНІ ЗМІНИ / С.29

С В І ТО В І А К Ц Е Н Т И

У НИХ, У НАС:

28

МИ ТАКІ РІЗНІ / С.30

ДОБРІ СПРАВИ: СВІТОВІ ВИНАХОДИ, ЩО ЗМІНИЛИ СВІТ / С.32

ЦІКАВО ЗНАТИ: ВІК НЕ ЗАВАДА ДЛЯ ДОБРИХ СПРАВ / С.36

ПОДОРОЖІ, МАНДРІВКИ: : ДОМІНІКАНИ – РАЙСЬКИЙ КРАЙ / С.38

ПОРАДИ МАНДРІВНИКА: ЯКЩО ВИ ПОДОРОЖУЄТЕ САМОСТІЙНО / С.40

КІНОПЕРЕГЛЯД: ТОП-10 ФРАНЦУЗЬКИХ ІРОНІЧНИХ ФІЛЬМІВ / С.42

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


СВІТОВІ ТЕНДЕНЦІЇ

Про світові при­родні катаклізми.

ГЛОБАЛЬНІ ЗМІНИ КЛІМАТУ? Цьогоріч світ накрила хвиля світових катаклізмів. Це серйозні «дзвіночки»-попередження про неминучі глобальні зміни клімату, до яких нам слід бути готовими. Судіть самі… n Прокинулися світові вулкани – у багатьох кінцях планети спостерігається їх активність. Зокрема, ще у травні цього року прокинувся вулкан Кілауеа, що на Гаваях. Уже тривалий час з нього витікають потоки вулканічної лави, які спопеляють усе на своєму шляху. n Після тривалих дощів страшна хвиля повеней накрила Японію. Наймасштабніша за останні 30 років повінь у Японії вже забрала життя понад 200 осіб та змусила евакуюватися більше 2 млн. жителів. Понад 70 000 рятувальників працюють у постраждалих районах - шукають вцілілих, сотні тисяч будинків залишаються без електроенергії та чистої води. Завдано значних збитків. n Останніми роками надзвичайно сильні повені та пожежі, які неможливо спинити, усе частіше виникають у різних частинах світу. Цьогоріч повінь спостерігали і в Україні, на Закарпатті. На думку фахівців, однією з причин цього є нинішнє тотальне вирубування лісів, які до того затримували воду. n Смерчі тепер формуються навіть там, де раніше їх не було, чи майже не було. Цього року відпочивальники в Одесі могли спостерігати смерчі, сформовані над Чорним морем. АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

n В Африці цьогоріч вперше випав сніг. Попри радість місцевих жителів, це ще одне свідчення того, що клімат у світі зазнає різких змін. n Дивовижно, але цього року серед літа випав сніг у Європі, і навіть в Україні, на Закарпатті. n Від Гренландії відколовся величезний айсберг від льодовика Хельхем. Це сталося 22 червня, однак наукові видання повідомили про це лише 10 липня. Дослідники встигли зафіксувати на відео момент, коли від Гренландії відколюється айсберг величезних розмірів. У ролику можна побачити, як 6,4-кілометровий айсберг відривається від льодовика і йде в море. Подія тривала понад півгодини. З цього приводу провідний автор дослідження Девід Холланд з Інституту математики Нью-Йорка розповів про глобальне потепління. За його словами, з огляду на швидкість танення льодовиків, а також регулярні новини про те, що від льодовиків відколюються великі айсберги, можна сміливо говорити про значний підйом рівня Світового океану. Він підкреслив, що айсберг, що відколовся від Гренландії, може розповісти і про те, які наслідки чекають Землю в результаті глобальної зміни клімату.

29


У НИХ, У НАС

Започатковуємо НОВУ рубрику про відмінності менталітетів наших громадян та закордонних, які давно вже стали нормою, – цілком різною у сприйнятті для нас і для них.

Задля роздумів наведемо для порівняння деякі, хоч і дрібні, але доволі красномовні факти із життя як за кордоном, так і у нас. Усі ці факти яскраво свідчать про ґрунтовні відмінності. На перший погляд, це ніби дрібниці. Втім, як відомо, усе велике складається з дрібного та розпочинається саме з дрібниць, – саме так і формується усе наше життя! У результаті усе це складає свою систему цінностей, а з ними і свою сталу систему стосунків у суспільстві.

МИ ТАКІ РІЗНІ… У НИХ Відомо, що у світі і високопосадовці, і навіть представники королівських родин намагаються не нехтувати своїм громадянським обов’язком та сумлінно його виконують. Як один із прикладів - на фото - під час нещодавньої повені у Британії представники королівської родини, принц Гаррі та принц Вільям, нарівні з іншими громадянами власноруч укріпляли дамбу, носили по коліна у воді мішки із піскосумішшю…

У НАС

На жаль, на таку свідому поведінку та співчутливе ставлення до потреб громади з боку статусних осіб в Україні годі й розраховувати.

У НИХ Навіть у багатих, розвинутих країнах високопосадовець після відставки відразу залишає надане йому урядом житло та самостійно вирішує свої житлові питання. Як приклад - на фото - Девід Кемерон, який нещодавно пішов у відставку з поста прем'єра Великобританії, переїжджає з Даунінг-стріт, 10, на орендовану квартиру, оскільки свою здав в оренду, - мабуть, не очікував, що так швидко доведеться йти. Зверніть увагу, свої речі екс-прем'єр не цурається переносити самостійно.

У НАС

На жаль, у нас цілком інші реалії. Після відставки наші високопосадовці та чиновники, як правило, ще роками за державний кошт живуть у наданому державою помешканні, мотивуючи тим, що буцімто не мають де жити. А за нагоди ще й намагаються приватизувати це тимчасово надане їм житло. І усе це за державний кошт, за наші з вами податки…

30

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


У НИХ, У НАС

У НИХ

У Європі громадський транспорт - метро, автобус, тролейбус, трамвай - дотримується розкладу; на кожній зупинці розміщено електронне табло з зазначенням часу прибуття. Тарифи в основному єдині для всіх видів транспорту, тому квиток на одну поїздку буде дійсний для всіх видів громадського транспорту, включаючи пересадки. Час дії такого квитка - 1-2 години. Місцевим вигідніше купувати довгостроковий квиток. Окрім того, існує туристичний квиток з передбаченим рядом пільг. Безбілетних «зай­чиків» практично немає, контролери працюють регулярно, навіть у вихідні та пізні години, а розмір штрафу значний, близько 40 євро з людини. Та головне - навіть у бізнес-час немає натовпу людей, жодної тисняви, є вільні місця. Громадський транспорт – чистий, наприкінці зміни проходить обов’язкову мийку, технічний стан контролюється та відповідає нормам.

У НАС

На жаль, у нас, зокрема у Львові, транспорт їздить переважно нерегулярно, з тривалими перервами. У «час пік» сісти у транспорт доволі проблематично. Обіцяний львів’янам електронний квиток так і не впроваджено. Транспорт, особливо маршрутні автобуси, - брудний. Технічний стан – застарілий, часто аварійний, через що трапляються випадки самовільного загоряння як автобусів, так і трамваїв під час маршруту.

У НИХ У Європі дбають про екологію. Щоб позбутися «корків» та забруднення довкілля від великої кількості автівок, у багатьох європейських містах намагаються ввести безкоштовний проїзд у громадському транспорті. В Естонії, у Таллінні, безкоштовний громадський транспорт було запроваджено вперше ще у 2013 році, а з 1 липня він стане безкоштовним для жителів уже 11 повітів Естонії (з усіх 15 повітів). Щоб отримати пільгу на проїзд, необхідно зареєструватися і заплатити 2 євро за «зелену карту». Для приїжджих і туристів проїзд у Таллінні залишається платним. Щоб домогтися зниження викидів в атмосферу, Євросоюз уже вводить часткову заборону на дизельні автомобілі, а з 2020 року вони взагалі будуть заборонені. Також,

щоб уникнути емісії парникових газів та великих екологічних штрафів, скажімо, влада Німеччини пропонує скоротити дорожній рух, зробивши громадський транспорт безкоштовним уже сьогодні у п'яти містах країни.

У НАС

У той же час в Україні, зокрема у Львові, про екологію практично взагалі не дбають. На вулицях – чимало застарілих транспортних засобів, які відверто забруднюють довкілля. Попри те, що періодично збільшується плата за проїзд як у громадському транспорті, так і у приватному, стан цього транспорту – переважно відверто аварійний та такий, що завдає шкоди довкіллю.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

31


СВІТОВІ ВИНАХОДИ

Про добрі справи – світові винаходи, які назавжди змінили світ

Як відомо, люди почали впроваджувати інновації буквально зі самого початку свого існування. У результаті цього світ став таким, яким він є. І все ж серед величезної кількості винаходів є справді знакові, які змінили цей світ докорінно.

ВИНАХОДИ ЛЮДСТВА, які назавжди змінили світ Перші цифри та букви

Першою справжньою письмово позиційною системою числення вважається індо-арабська. Ця система була створена у VII столітті в Індії, але тоді у ній не використовувалася цифра «нуль». Перше її загальновизнане використання було уже у 876 р. До XIII століття індо-арабською системою користувалися лише у колах європейських математиків (Фібоначчі використовував їх у своїй «Книзі абака»). Назагал їх почали використовувати у XV столітті. Втім, сам метод записування інформації на глині, як стверджують вчені, був винайдений шумерами ще між 8000 і 3500 рр. до н. е.

Сонячний годинник

Першим винайденим годинником був сонячний. Його винахідниками вважають єгиптян та мессопотамців. Вони першими порахували час: розділили рік на 12 місяців, день і ніч – на 12 годин, годину – на 60 хвилин, хвилину – на 60 секунд. Проте упродовж року сонце сідало і вставало по-різному, тому годинник був неточним. Удосконалив стародавній сонячний годинник жрець Бероз. Він виготовив циферблат годинника у вигляді чаші, що повторює видиму форму небосхилу. На кінці голки-стрижня Бероз закріпив кульку, тінь якої вимірювала години. Шлях сонця в небі точно відбивався в чаші, а на краях її жрець так хитро зробив розмітку, що в будь-який час року його годинник показував правильний час.

32

Скло Технології виготовлення скла вперше почали використовувати близько 2500-3000 рр. до н. е. у Межиріччі та Єгипті, оскільки глазуровані склом фаянсові прикраси, вік яких налічує п'ять тисяч років, знаходили саме там. Намистина зеленуватого кольору діаметром близько 9 мм, що зберігається у Єгипетському музеї у Берліні, вважається одним із найдавніших зразків скла. Втім, учений Н. Качалов стверджує, що є всі підстави вважати, «що в Єгипті й у країнах Передньої Азії джерела склоробства… віддаляються від наших днів приблизно у шість тисяч років».

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


СВІТОВІ ВИНАХОДИ

Компас

Кілька видів компаса придумав у ХІ столітті китайський вчений Шень Гуа, який багато працював над дослідженням властивостей магнітної стрілки. Він пропонував намагнітити природний магніт на звичайну швейну голку, потім прикріпити її за допомогою воску в центрі корпусу до вільно висячої шовкової нитки. До слова, цей компас вказував напрям більш точно, ніж плаваючий, бо відчував набагато менший опір при повороті.

Окуляри

Вони з’явилися значно пізніше, у ХІІІ столітті, як своєрідний оптичний прилад. Але перша згадка про властивості сферичного скла належала арабському вченому Ібн аль-Хайсаму. Уже в X столітті він дуже наближено виклав особливість заломлення променів світла через сферичне скло та довів, що при погляді через сегмент скляної кулі виходить збільшення предметів. До середини ХІІІ століття окуляри виглядали як відполіровані прозорі шматочки кристалів, а згодом і скла. Виготовляли їх переважно для одного ока, трохи пізніше їх почали прикрашати металевою оправою.

Книгодрукування

Вперше набірний друк з використанням дерев'яних літер було винайдено у Китаї, автор винаходу – Ван Чжень (1290-1333 рр.). Але перша в Європі справжня солідна книг – Біблія – була надрукована 30 вересня в Німеччині, у друкарні Йоганна Ґутенберґа накладом 180 примірників, з яких дотепер залишилося тільки 48. Саме Ґутенберґ поставив друкарство на промислову базу. До того часу цей майстер, а також голландець Лауренс Костер і деякі інші майстри друкували лише невеликі книжечки в одному екземплярі. У 1574 році Іван Федоров видав у Львові свій першодрук. Нині ці українські стародруки вартістю мільйони доларів зберігаються у бібліотеці Гарвардського університету, який оцифровує колекцію цінної української літератури, щоб зробити її доступною для всіх.

Електрика

До її винаходу причетні багато людей. У середині XVII століття Отто фон Геріке винайшов електростатичний генератор. Експерименти Стівена Грея показали, що електрику можна передавати на віддаль до 800 футів за допомогою провідників (зволожених ниток), якщо уникати контакту із землею і використовувати різні типи електричних зарядів – тепер їх називають додатніми й від'ємними. Дю Фе поділив речовини на провідники й ізолятори, називаючи їх «електриками» і «неелектриками». У 1800 році Алессандро Вольта побудував першу батарею, що було набагато надійнішим, ніж електростатичні генератори. В 1820 році Андре-Марі Ампер відкрив зв'язок між електрикою і магнетизмом, а в 1827 році Георг Ом встановив математичний закон, що описує струм в електричному полі.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

Електрична лампа

Як стверджує «Вікіпедія», першу лампочку винайшов Гемфрі Деві ще в 1802 р., після чого відбулося перше практичне дослідження газорозрядного світла у 1806 році. У 1870-х газорозрядна лампа Деві була успішно

33


СВІТОВІ ВИНАХОДИ

комерціалізована і використовувалась для освітлення багатьох публічних просторів. Також чимало джерел стверджують про винахід електричної лампи Томасом Едісоном. Втім, цей американець зміг розробити ще й план зі зниження вартості виробництва лампи, у 1880 році він запатентував свій винахід – першу електричну лампочку з тривалим терміном служби, розробив і налагодив промислове виробництво ламп та необхідних супутніх складових: кабелів, електролічильників, генераторів.

Телеграф

У 1816 році американець Семюел Морзе винайшов телеграф, який працював за рахунок подачі і переривання електричного струму. Морзе пересилав розроблену ним систему знаків, закодованих в електричні імпульси, – пізніше названу азбукою Морзе – по електричних дротах. На кінцевому пункті важільний штифт, керований електромагнітом, фіксував ці знаки на папері.

Фотографія

Перший фотознімок в історії зробив у 1826 році француз Жозеф Нісефор Ньєпс, використовуючи камеру-обскуру і асфальт, який твердне в місцях, освітлених сонцем. Він покрив тонким шаром бітуму металеву пластину і протягом восьми годин фотографував вид з вікна своєї майстерні. Зображення вийшло неякісне, проте це була перша фотографія в історії людства, на якій можна було розрізнити обриси реальних об'єктів.

Електродвигун

У 1821 році Майкл Фарадей вигадав електричний двигун. А перший електродвигун з обертанням робочого вала створив у 1834 році фізик і академік Борис Якобі. Але ідею про створення більш сучасного електродвигуна з обертовим рухом висловив англійський учений В. Річчі ще в 1833 році. Двигун Якобі складався з двох груп електромагнітів. Поперемінна зміна полярностей рухомих електромагнітів відбувалася шляхом спеціального комутатора.

Акумулятор

Першим зробив крок до створення акумуляторів Алессендро Вольта, але він не здогадався, як зробити так, щоб

34

отриманий ним гальванічний елемент перезаряджався. Проте французький вчений Гастон Плант створив у 1859 році свинцево-кислотну батарею, яку можна було, на відміну від гальванічного елемента, перезавантажити.

Виробництво сталі

Бесемерівський процес дозволив масово виробляти сталь. Це було величезне нововведення, яке поклало початок багатьом процесам. Цей процес винайшли Генрі Бессемер (Англія) і Вільям Келлі (США) у 1840-х роках. Хоча сьогодні для виробництва сталі використовуються різні методи, а Бесемерівський процес вважається застарілим, він усе ж був першим. Без нього не було б сьогоднішніх хмарочосів.

Фонограф Едісона

Циліндричний фонограф Томаса Альва Едісона подарував музику громадськості. Це був перший тип програвача, з використанням листів фольги і вібруючого стилусу. Винахід 1857 року був далекий від сучасних програвачів, але він ознаменував початок «портативної» музики. Адже до появи фонографа, якщо люди хотіли послухати пісню, вони повинні були знайти когось, хто би виконав її для них.

Пластик

Целулоїд, перший синтетичний пластик, став надзвичайно вживаним у сучасному житті. Він був розроблений у 1860-70-х роках промисловцем і винахідником Джоном Уеслі Хайяттом. Крім того, з целулоїду почали робити плівку, яку використовували у виробництві фільмів. Втім, сьогодні дешевий пластик називають «чумою ХХІ століття», оскільки він заполонив усе, а після використання перетворюється у непотріб, який забруднює навколишнє середовище та який важко утилізувати, оскільки період розпаду пластику у природі становить 100-150 років.

Телефон

Офіційним винахідником телефона, здатного передавати звуки людської мови, вважається американець шотландського походження Олександр Грем Белл. Створення першого телефона у світі зафіксовано в 1876 році, саме тоді подали заявку на патент на винахід, який зробив ре-

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


СВІТОВІ ВИНАХОДИ

волюцію у науковому світі. Втім, принцип роботи телефона був описаний за 20 років до цієї події в дисертації Шарля Бурселема, але втілити та запатентувати звукопередачу за допомогою електрики зумів тільки Белл.

Літак братів Райтів

Людей здавна манив політ птахів. Тому список винаходів був би просто неповним без згадки про історичний політ братів Райтів. У 1903 році вони продемонстрували, що літак може здійснити політ під контролем пілота. Це був справжній подвиг, якого раніше ніхто не міг здійснити. Цей винахід змінив усе: від подорожей – до судноплавства.

Іконоскоп та кінескоп

Передавальну телевізійну трубку «іконоскоп» і телевізійну приймальну трубку «кінескоп» винайшов Володимир Кузьмич Зворикін, американський інженер з Росії, в 1920-х роках. Згодом передача зображення з одного місця в інше не тільки дозволила створити телеприймачі, щоб дивитися улюблені серіали, а й зробила можливим миттєве поширення новин та іншої важливої інформації по всьому світу.

Комп'ютер

Нобелівська премія з фізики 1901 року була присуджена Рентгену. Він сприяв швидкому практичному застосуванню свого винаходу у медицині. Втім, українець Іван Пулюй ще за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив рентгенівський знімок людського скелета.

Мобільний телефон

«Вікіпедія» стверджує, що українець, доктор технічних наук Григорій Ілліч Бабат (1911-1960) ще в 1943 році запропонував ідею мобільного телефона. Втім, перший мобільний телефон з’явився лише на початку 80-х років. Перший мобільний телефон важив більше кілограма і був завдовжки 22 сантиметри, а перша базова станція могла обслуговувати не більше 30 абонентів. Перший дзвінок по своєму дослідному зразку мобільного телефона компанії Motorola здійснив його інженер Мартін Купер 3 квітня 1973 року.

Персональний комп’ютер Apple II

У ХІХ столітті англієць Чарльз Беббідж підійшов близько до розробки основних функцій комп'ютера – саме його вважають прабатьком комп'ютера. Але перша спроектована ним машина, диференційний двигун, працювала… на паровому двигуні. Вона вираховувала таблиці логарифмів і заносила результати на металеву пластинку. Втім, працююча модель, яку він створив в 1822 році, мала обмежені можливості і, по суті, була шестицифровим калькулятором, здатним здійснювати обчислення та друкувати цифрові таблиці.

Ті, хто читає цей список, не змогли б зробити цього без винаходу персонального комп'ютера. У 1977 році Стівен Возняк представив Apple II – ПК, який, можливо, проклав шлях до широко розповсюдженого домашнього персонального комп'ютера. Відтоді Apple став знаменитим брендом, а комп'ютер еволюціонував від того, що колись займало цілу кімнату, до пристрою, який може поміститися в гаманець або кишеню.

Рентген

Сучасна електроніка просто не була б можлива без інтегральної схеми, яка була винайдена в 1958 році Джеком Кілбі. Інтегральна схема також відома як найважливіший «мікрочіп», який є «серцем» як смартфона, так і сучасного автомобіля. Для зняття потрібної інформації сучасні мікрочіпи можливо навіть встановити у тіло людини.

Німецький фізик Вільгельм Конрад Рентген (1845-1923) у 1895 році відкрив короткохвильове електромагнітне випромінювання – рентгенівські промені. Це відкриття мало величезний вплив на подальший розвиток фізики, зокрема привело до виявлення радіоактивності. Перша

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

Мікрочіп

35


ЦІКАВО ЗНАТИ

Історичні факти, які здивують вас і навіть вразять.

Виявляється:

Зазвичай вважають, що найбільш продуктивним періодом у житті кожної людини є молодий, повний сил та енергії вік до 35 років. Втім, деякі історичні факти свідчать про інше. А факти, як відомо, річ уперта. Попри стереотипи щодо поважного віку, людина таки здатна довго зберігати і професійну працездатність, і навіть високу продуктивність. Талант, досвід, натхнення та наполегливість навіть у поважному віці здатні творити дива. Судіть самі…

Творити

l Мікеланджело Буонарроті розпочав роботу над славнозвісною фрескою «Страшний суд» у Сикстинській капелі у 61-річному віці. Ця робота зайняла аж 5 років і стала однією з найбільш вагомих у його житті. l Ісаак Ньютон у 1725 році підготував до видання свою монументальну працю «Хронологія древніх царств». Йому тоді було уже 82 роки. l 80-річний Йоганн Вольфганг Гете у 1831 році закінчив роботу над славетною п’єсою «Фауст».

36

l Віктор Гюго у 1866-му закінчив писати свій роман «Людина, яка сміється». Йому виповнилося 74 роки. l Іван Павлов у 85-річному віці керував Інститутом фізіології Академії наук (це був 1935 рік). l 76-річний Френк Ллойд Райт у 1943 році почав проектувати знамениту будівлю музею Соломона Гуггенхайма. Цей проект став однією із важливих світових споруд ХХ століття.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


НІКОЛИ НЕ ПІЗНО! l У 90 років Бернард Шоу продемонстрував неймовірну працездатність – він почав щороку публікувати по одній новій п’єсі (1948-1950 рр.). l Відомо, що славнозвісний Гімн ООН у 1971 році створив 94-річний віолончеліст Пабло Казальс. l Інколи людські можливості можуть бути справді неймовірними. 77-річний Джон Гленн у 1998 році відправився у космічну подорож на космічному кораблі «Дискавері». АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

l Вуді Аллен у віці 70 років зняв фільм «Матч Поінт», який вважається одним із кращих у творчому доробку режисера. Ця картина номінувалася на премію «Оскар». l Неперевершена Жаклін Мердок у 82-річному віці стала обличчям Модного дому Lanvin.

ВИСНОВОК: якщо є бажання, натхнення та стимул, вікових обмежень для творчості не існує! 37


ПОДОРОЖІ, ВІДПОЧИНОК

Продовження циклу розповідей про екзотичний відпочинок.

ДОМІНІКАНА – ! й а р к й и н ч и екзот Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

Домініканська Республіка - країна карибського басейну - разом із Гаїті розташована на острові Гаїті, на заході від Пуерто-Рико та на схід від Куби і Ямайки. Її благодатна територія омивається Карибським морем та Атлантичним океаном, а на сході протока Мона відокремлює її від Пуерто-Рико. Місцеве населення становить понад 8 млн. чоловік. Офіційна мова – іспанська, втім, збереглися також французькі традиції. Місцева валюта – домініканський песо. Столиця - спекотний Санто-Домінго, батьківщина еталонних сигар, колиска запального танцю меренге.

Наталя, відпочивала у Домініканах: «Перше враження від Домінікани – тропічний рай: нескінченні пляжі дивовижної краси з білосніжним піском, кокосовими пальмами і ласкавим морем. Там гарна архітектура, що увібрала в себе острівні традиції та риси європейських стилів, а ще природні національні парки з надзвичайною природою. Також багато розваг для активного відпочинку. Вечорами Домінікана живе у ритмах бачати та сальси, а кожен день для неї - як маленьке свято».

Столиця Домінікани – Санто-Домінго – прекрасне місце для екскурсійного відпочинку, а численні містечкакурорти – ідеальні для безтурботного пляжного відпочинку. 38

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


Популярні райони Домінікани Пунта-Кана - найпопулярніший серед сімейних туристів - з доглянутою береговою лінією, ланцюжком п'ятизіркових готелів, чудовими рибними ресторанами і дивовижною природою. Пуерто-Плата - це 120 км мальовничих пляжів курортів Кабарете, Сосуа і Плайя-Дорада. Перший рай для віндсерфінгістів: хвилі тут вражаючі. Молодь з'їжджається сюди в пошуках нових знайомств і пригод. Хоча для цього краще їхати в Сосуа: це маленьке містечко з пожвавленим пляжем, переповнений клубами і барами, що ваблять любителів гострих відчуттів. Плайя-Дорада складається з готелів, що працюють за системою «все включено» і розважальних точок: тут і гольф-поле, і казино, і різноманітні магазини та ресторани. Бока-Чика - затишна лагуна, захищена від зовнішнього світу кораловим рифом. Тут добре поєднувати пляжний відпочинок з дайвінгом або тенісом, віндсер­ фінгом або верховою їздою, вітрильним спортом або водними лижами. Хуан-Доліо – тут переважно зупиняються ті, хто планує часто відвідувати столицю: курорт розташований лише за 50 км від Санто-Домінго. Байяїбе славиться чистими пляжами, спокійним морем і різноманітністю підводного світу. У Самані багато відокремлених куточків в оточенні незайманої природи, а у місцеві води заглядають дельфіни, ламантини і навіть горбаті кити. У Ла-Романа відсутність історичних пам'яток компенсується розвинутою туристичною інфраструктурою. Кап-Кана - курорт молодий, але вже здобув репутацію елітного: до цього тут доклався сам Дональд Трамп.

Клімат Клімат у країні вологий субтропічний. Морські бризи і пасати, що дмуть з північного сходу, пом'якшують спеку. Сезон дощів триває з травня по вересень і характеризується короткими зливами. Також можливі короткочасні зливи у листопаді і грудні. В інший час зберігається суха тепла погода. Найбільш спекотний місяць - серпень. Середня денна температура коливається від +25°C взимку до +33°C у літній час. Припливи і відливи незначні.

Замість епілогу Домініканська Республіка - типовий тропічний рай зі своїми численними достоїнствами. Упродовж року Домінікану відвідує чимало туристів з Латинської Америки та США, хоч є серед них і європейські відпочивальники, яких не відлякує навіть багатогодинний переліт з Європи. Кокосові пальми, перлинно-білі та золоті піски, а також рідкісний чорний бурштин, атмосфера всеосяжного спокою та неймовірний дайвінг підводними печерами – усе це дарує незабутній відпочинок! АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

39


ПОРАДИ МАНДРІВНИКАМ

Ці добрі поради мандрівникам допоможуть і мандрувати з комфортом, і добряче заощадити.

е т є у р д н а м и Якщо в о н й і т самос У світлі останніх подій, коли деякі туристичні оператори, а також деякі авіалінії виявляють своє, на жаль, подекуди безвідповідальне ставлення до клієнтів (свідчення цього – нещодавні повальні скасування та затримки авіарейсів, коли на валізах в аеропорту відпочивальникам доводилося проводити кілька діб, а наостанок ще й летіти літаком із підозрілим технічним станом), ми усе частіше починаємо замислюватися про можливість мандрувати самостійно, до того ж наземними видами транспорту. Ось деякі лайфхаки, які успішно використовують туристи і які допоможуть подорожувати дешевше та комфортніше.

40

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


 Завбачливість. Перед поїздкою варто зняти ксерокопії усіх документів і, окрім оригіналів, взяти їх, про всяк випадок, зі собою у поїздку. У разі зникнення документів - матимете копії. А ще краще — сфотографувати всі документи і завантажити їх, скажімо, на Dropbox. сom. Так вони будуть доступні з будь-якого пристрою, підключеного до Інтернету.

розкупили, – просто авіакомпанія вже знає, що ви заходили, цікавилися цим квитком, він вам дуже потрібен і, ймовірно, ви готові заплатити дорожче. Всього цього можна уникнути, якщо шукати квитки в режимі браузера інкогніто. Так ви не залишите в Інтернеті слідів, а авіакомпанія не впізнає, хто «приходив» до неї по квитки.

 Усе про всі аеропорти світу розповість додаток GateGuru: де розташовані банкомати, які магазини є в Duty free, де можна перекусити або відпочити.

 Шукайте можливості. Якщо ви подорожуєте і доволі обмежені в коштах – спробуйте запропонувати свої послуги в ресторані. Зазвичай за це вас з радістю пригостять смачним обідом.

 Музеї. Майже в кожному музеї є день безкоштовного відвідування, про який можна дізнатися на сайті. У такий день краще прийти до відкриття, щоб уникнути довгої черги.  Через Інтернет купувати квитки на екскурсії та атракціони — спосіб заощадити близько 10% від вартості та оминути черги.  «Як 1 пасажир». Якщо ви летите зі сім'єю або просто великою компанією – шукайте квитки на одну людину. Сайти авіакомпаній спробують продати квиток вище класом, якщо ви вбили в рядок пошуку 2 або більше осіб. Різниця в ціні не завжди очевидна, оскільки ви бачите тільки суму за всі квитки і можете не звернути увагу на той факт, що один або два квитки – більш високого класу за високою ціною. Тому вбивайте в рядок пошуку «1 пасажир». Дізнайтеся мінімальну ціну і потім стежте, щоб вартість кожного квитка була саме такою.  Купуйте квитки у вівторок. Ціноутворення на авіаквитки має тижневий цикл. Все, що не розпродано за вихідні і потребує продажу, викидається з дисконтом у понеділок, якщо і це не принесло успіху, то в ніч з понеділка на вівторок починаються «цінові війни» і вимушені розпродажі. Найвигідніше купувати квитки, починаючи з опівночі до 15.00 вівторка. Нові ціни формуються відповідно до курсу євро. Таким чином, авіакомпанії уникають щоденного коливання цін, пов'язаного зі зміною вартості валюти.  П'ятниця – найбільш невигідна для купівлі авіаквитків, за твердженнями експертів туристичних компаній. Цього дня ціни на проїзд переважно на 13% вищі. Однією з причин цього експерти називають схильність людей, котрі збираються у відпустку, шукати тури ближче до вихідних. Окрім того, реалізація більш дешевших, за поточними тарифами квитків зазвичай закінчується до п'ятниці - у продажу залишаються лише непридбані раніше, більш дорожчі квитки, бо нові квитки авіакомпанії виставляють у продаж уже після вихідних.  Купуйте інкогніто. Якщо ви зайшли на сайт просто подивитися квиток на потрібну дату, він вам сподобався і ви пішли за платіжною карткою – через 15 хвилин квиток переважно дорожчає. Річ не в тім, що всі квитки

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

 Заощаджуйте на багажі. Перелийте рідини у пляшки по 100 мл, зверніть одяг трубочками, купіть складну сумку для подорожей. Вона займе небагато місця у рюкзаку, а на зворотному шляху ви зможете привезти в ній численні покупки.  Заощаджуйте на житлі. Зупиніться за невисоку плату у власників квартир, знайдених на AirBnB.com, або безкоштовно - у каучсерферів. Познайомитися з ними можна на сайті CouchSurfing.com або BeWelcome. org. Будьте готові багато спілкуватися і запасіться сувенірами.  Про безкоштовну ночівлю часто можна домовитися також у хостелах, в обмін на прибирання або іншу допомогу.  Безкоштовний Wi-Fi в аеропорту забезпечує комбінація ?.jpg після адреси будь-якого сайту. Точки доступу знайдуться в додатку Wi-Fi Finder, а паролі - у FourSquare.  Безкоштовні путівники та карти міста є в багатьох готелях на рецепції. Навіть якщо ви в них не зупиняєтеся, можете взяти буклет абсолютно безкоштовно.  Варто ознайомитися завчасно також з тим, як виглядає страва і розміри порції, – ще до оформлення замовлення, – це можна зробити на сайті FoodHYPERLINK: http://www.foodspotting.com/find/in/The-World" HYPERLINK http://www.foodspotting.com/find/in/TheWorld’spotting – мобільному додатку, що надасть інформацію про це.  Подбайте про свій багаж. Варто знати, що маркування багажу ярликом «тендітні предмети» (навіть якщо їх там немає) змусить персонал поводитися з ним обережно. Такий багаж часто розміщується поверх іншого і, отже, він першим виїжджає на видачу.

ВИСНОВОК:

Погодьтеся, що, використовуючи ці лайфхаки, ви можете добряче заощадити час, гроші і нерви. Комфорт - це дуже важливо. Подорожуйте комфортно!

41


КІНОПЕРЕГЛЯД

Представляємо Вашій увазі ТОП-10 популярних, дещо іронічних французьких фільмів про кохання.

Літо, зустрічі, кохання… Хто з кінематографістів зможе так цікаво та щиро розповісти про кохання, ще й додавши до сюжету легкої іронії?.. Звичайно, лише французи. Ми знайшли декілька фільмів, знятих у країні сиру, вина та любові, які додадуть «романтичної родзинки» домашнім вихідним. Перегляд цих легких, з романтичним присмаком комедій обов’язково подарує глядачам відмінний настрій.

«Париж, я люблю тебе» (2006 р.) Кілька зворушливих історій кохання в одному фільмі, знятих режисерами з усього світу. Усі ці новели присвячені найбільш яскравому почуттю, що зародилося в одному з найпрекрасніших міст світу - Парижі. 18 коротких оповідань точно припадуть до душі тим, хто шукає у фільмах оригінальності сюжетів, висококласної гри акторів та щирих почуттів.

«Серцеїд» (2010 р.) Головний герой Алекс заробляє на життя тим, що разом зі сестрою та її чоловіком розбивають закохані парочки. Втім, у них є одне правило - втручатися тільки в неміцні, негармонійні стосунки. Але одного разу герой вирішує втрутитися у стосунки ідеальної пари - Жульєтт і Джонатана.

«По інший бік ліжка» (2008 р.) Аріадна і Х’юго - подружжя, за плечима якого 10 років шлюбу. Накопичені за час спільного життя образи не дають їм почуватися щасливими. Для того, щоб зберегти сім'ю, треба щось робити. І герої вирішують помінятися місцями. Тепер дружина керує будівельною компанією, а чоловік займається господарством і вихованням дітей.

«Прикинься моїм хлопцем» (2013 р.) Життя головної героїні на ім’я Аліса Лантес - це робота і дочка. Вона робить все для того, щоб стати головним редактором глянцевого журналу. Але на шляху здійснення її мрії стоїть бос, який вважає, що на цій посаді повинна бути більш авантюрна людина. І тут випадково починають ширитися чутки про роман героїні з 20-річним хлопцем - саме це і дозволяє їй отримати бажану посаду. Втім, здається, юнак таки щиро закохується.

42

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


«Кохання без пересадок» (2013 р.)

«Випадковий роман» (2010 р.)

Головні герої - бабій Антуан та ідеальна дівчина Джулі - недовго, але бурхливо зустрічаються і настільки ж бурхливо розлучаються. Через три роки вони зустрічаються у літаку. Їхні місця виявляються поруч. Джулі розповідає колишньому хлопцеві про майбутнє весілля, а Антуан намагається відмовити дівчину від цього кроку. Але, врешті, вони зізнаються одне одному в коханні.

Головна героїня хоче допомогти своїй матері, власниці салону краси, в якої депресія після розриву з чоло-

«Анонімні романтики» (2010 р.) віком. Одного разу дівчина отримує анонімного листа зі зізнаннями у коханні. І у неї визріває план – змінити своє ім'я на ім'я мами. План спрацьовує, і їй доводиться не лише писати любовні послання, а й шукати того, хто зможе стати закоханим автором.

«Вишенька на новорічному торті» (2012 р.)

«Каприз» (2015 р.) Клеман працює вчителем і почувається цілком щасливим, до того ж на його залицяння відповіла Аліса - по-

Аманда - героїня елегантна і емоційна, яка вважає, що стосунки з чоловіками складні і не підходять для її легкої вдачі. І тому вона впевнена, що не знайде для себе пару. Але випадок розставляє все на свої місця. В її житті з'являється Антуан. Чи зможуть вони бути щасливі разом?

«Нові пригоди Аладдіна» (2015 р.) пулярна актриса. Випадково він знайомиться з дівчиною на ім'я Каприз, якій давно подобається Клеман. А його найкращий друг Тома теж вирішив позалицятися до Аліси. Чи буде щасливий фінал у заплутаній історії?

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

Кондитер Жан-Рене і його співробітниця Анжеліка ідеально підходять одне одному. Вони обоє люблять шоколад, романтичну музику і прогулянки по Парижу. Єдина причина, чому вони не разом, - їхня патологічна сором'язливість, яка не дозволяє зробити крок назустріч одне одному.

Знайома всім казка на новий лад... У місті тисячі скарбів і килимів-літаків, Багдаді, у замку сумує принцеса. Правда, вона іноді потайки відправляється в місто на пошуки пригод. У принцесу закоханий милий злодюжка Аладдін, який піде на все, щоб стати обранцем коханої.

43


ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ

О С О Б И СТ І А К Ц Е Н Т И

ВІД ПСИХОЛОГА МИХАЙЛА ЛИТВАКА / С.45

44

ВАРТО ЗНАТИ: КОЛИ «ЧОРНА СМУГА» У ЖИТТІ / С.48

КРАСА ТА ЗДОРОВ’Я: ЧИ ПОТРІБНА НАМ ЗАСМАГА / С.50

ІСТОРІЯ КОХАННЯ ЧАРЛІ ЧАПЛІНА ТА УНИ О'НІЛ / С.52

МОДА ТА СТИЛЬ: МОДНІ ТЕНДЕНЦІЇ ЛІТА-2018 / С.54

АСТРОПРОГНОЗ: ЩО ЗОРІ НАМ ВІЩУЮТЬ НА ЛИПЕНЬ-2018 / С.56

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ

Усі ми прагнемо бути щасливими. Втім, нам часто заважають жити психологічні бар’єри: нав’язані нам стереотипи, хибні переконання, загальна вузькість свідомості. Щоб вийти із замкнутого кола, багато хто, шукаючи відповіді, звертається до класичної літератури, науково-популярної, чи релігійних видань. Відомий психотерапевт Михайло Литвак назвав 10 правил життя гармонійної та щасливої людини. Чимало його порад допомогли багатьом змінити своє життя на краще.

Відомий психолог та психіатр Михайло Литвак вивів основні правила життя гармонійної та щасливої людини, які стануть доброю порадою кожному з нас.

Михайло ЛИТВАК:

«Щастя – це лише побічний ефект правильно організованого життя» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

Литвак Михайло Юхимович (народився в 1938 році) - психолог і психотерапевт із 40-річним стажем, кандидат медичних наук, автор книг з практичної та популярної психології. Найвідоміші: «Психологічне айкідо», «Принцип сперматозоїда», «Якщо хочеш бути щасливим», «Як дізнатися і змінити свою долю». 1. Щастя полягає в тому, щоб ХОЧУ, МОЖУ і ПОВИНЕН мали один і той же зміст. Людину часто розриває в цих трьох напрямах: повинен, але не хочу, хочу, але не можу, і т. д. Знаменитий тост про те, що головне – щоб наші бажання збігалися з нашими можливостями, має в дійсності потужне психологічне обґрунтування. Єдине, що людина має, – це розвивати себе, решта факультативно. Те, що ви хочете, повинно в АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

обов’язковому порядку регулюватися тим, що ви повинні. І те, що ви можете, – це сила, якою ви доповнюєте цю систему, її двигун. Психолог Михайло Литвак наполегливо рекомендує скласти список за всіма трьома напрямами і таким чином навести порядок у своїй системі цінностей.

45


ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ

2. Здатність любити і добре переносити самотність – показник духовної зрілості. Все найкраще ми робимо, коли перебуваємо наодинці. Погано сприймає самотність лише той, хто не в ладах сам зі собою. Він йде в суспільство і думає, що там буде щось інакше.

Духовно зріла людина використовує самотність для саморозвитку і накопичує інформацію, яку можна буде, спілкуючись, подарувати іншій людині. Адже важлива частина спілкування – це не тільки взяти, а й дати іншій людині те, що може бути цікаво їй. У всіх, кому подобаються книги Михайла Литвака, він запитує: «Як ви думаєте, коли я їх писав, скільки людей було навколо мене?».

3. Якщо ви хочете щось довести комусь, це означає, що ви живете для цієї людини. Якщо хочете бути щасливим, перестаньте доводити свою правоту. Вдумайтеся, яку суть має будь-який доказ, – це звернення до іншої людини, спроба змінити її думку стосовно якоїсь речі. Однак навіщо вам це потрібно? Виходить, її думка в сотні разів важливіша, ніж ваша, якщо ви докладаєте до цього стільки зусиль? Якщо ви живете для себе, то вам немає сенсу нікому нічого доводити.

4. Коли людина не має мети, вона нічого не бачить. Вірне і зворотне: мета загострює зір. Ви ніколи не помічали, що якщо вам в якийсь момент знадобилися, припустимо, ящики для розсади для улюбленої бабусі, то ви починаєте помічати їх всюди: в будівельних магазинах, в руках у продавців на ринку. Навіть коли вони вже не потрібні, ви ловите себе на тому, що придивляєтеся до складених дерев’яних скриньок біля овочевого кіоску. Такий же механізм працює і з глобальними цілями.

Ваша увага – річ обмежена, ви помічаєте навколо лише те, що вам потрібно. Мета схожа на фокус: невірно її поставите – і не побачите того, що вам справді потрібно. 46

5. Шукайте правильний шлях, а не прямий, бо не завжди правильний шлях – прямий. Припустимо, ви перебуваєте на 30-му поверсі, і вам потрібно вниз. Прямий і світлий шлях – це через вікно і вниз. Однак, швидше за все, на цьому ваша подорож закінчиться. Більш далекоглядним і правильним виявиться пошук ліфта або хоча б сходів, навіть, якщо в середині будівлі темрява і неможливо нічого знайти. Крім того, можна уявити, що людина, яка обирає прямий шлях замість правильного, схожа на муху, яка б’ється об скло, і так і не здогадається, що набагато швидше вилетіти в сусідні двері.

6. Хочете дізнатися свого головного ворога? Подивіться у дзеркало! Багато борються з чужими ворогами, коли потрібно боротися зі своїми. А єдиний і головний ворог – в середині нас. Неможливо вийти з нескінченного кола бід, не при-

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ

7. Станьте успішними, і всі образи на інших чарівним чином зникнуть.

Багато образ формуються всередині із-за власної нереалізованості. Деколи ми тримаємо образу і вважаємо, що виправити ситуацію може тільки людина, яка її завдала. Однак механізм працює інакше. Одна із учениць Михайла Литвака якось сказала: «Мої успіхи затьмарили мої образи», – і це правильно. Почніть займатися тим, що вам подобається, і доб’єтеся в цьому висот. Ви і самі не помітите, як усі образи розчиняться самі собою.

8. Якщо ви самі нічого не робите, як вам можна допомогти? Керувати можна тільки рухомим автомобілем! Слова – це завжди щось ефемерне, в українській мові навіть є спеціальний вислів: «Вести порожні балачки». Людину визначає її дія – ніхто не стане вам допомагати, якщо ви просто будете ходити і говорити всім, як сильно хочете написати книгу. І справді, а як вам можна допомогти? Коли ви зважитеся - напишете і понесете рукопис у видавництво, завжди знайдуться друзі і знайомі, готові підтримати і допомогти. У ваших прагнень з’явився матеріальний вигляд, значить, з’явилася і можливість підтримати вас не тільки на словах.

9. Спілкуючись з людиною, пам’ятайте, що вона теж про себе хорошої думки. Як і ви про себе.

бравши внутрішні бар’єри, які заважають нашому зростанню і розвитку. Фактично ми перебуваємо в точних рамках, які дали нам суспільство, освіта та виховання. Ми приймаємо їх за свою суть і віддаємо їм значну частину внутрішньої енергії. Вся сучасна психологія спрямована на боротьбу з ними. Іноді вони виступають від свого імені – тоді це іменується психозом. Однак, як правило, вони виступають від нашого імені, і ми навіть не помічаємо цього. Коли ви будете готові зустрітися з ним віч-на-віч і перемогти, в цьому світі у вас більше не залишиться ворогів.

Ніколи не варто забувати про те, що людина, з якою ви спілкуєтеся, так само, як і ви, особистість. У неї є свої сформовані погляди на речі, і на це є свої причини. Кожен, кого ви зустрічаєте на своєму шляху, має свою власну у житті битву, про яку ви можете не знати нічого. Варто завжди пам’ятати про особисту самоповагу людини і не переходити її межі.

10. Щастя – це лише побічний ефект правильно організованого життя. Ті, хто ставить своєю метою досягти вищезазначених «побічних» продуктів, рухаються до них, як до лінії горизонту. Наскільки він наближається до них, настільки ж вони віддаляються від нього. Бо первинною є добре продумана, вмотивована діяльність.

«Щастя, радість і успіх – це лише вторинний продукт добре організованої діяльності, яка приносить вам усі ці емоції» (психіатр Віктор Франкл) АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

47


ВАРТО ЗНАТИ

Поради психологів про те, як здолати важкі періоди життя

А Н Р О Ч … А Г У М С

Життя, як відомо, складається з чорних та білих смуг… Коли починається чорна смуга і проблеми накривають нас, – здається, що ці труднощі не здолати, з острахом чекаємо завтрашнього дня. Багатьом хочеться опустити руки, здатися… Втім, варто пам’ятати, що кризи та провали присутні у житті кожного, – вони трапляються навіть у багатіїв та сильних світу цього. Як стверджують мудреці, Вселенна не просто так надсилає нам тимчасові труднощі – це свого роду іспит на те, чи зможемо ми йти вперед, ставати мудрими, зрілими і досвідченими. Тому найцінніше в успішних людей – це вміння за жодних обставин не панікувати, не опускати рук, а у потрібний час зібратися та протистояти життєвим негараздам. Цікаво, що наш розум так влаштований, що здатен піддаватися розчаруванню навіть за кілька кроків до успіху. Тут врятує лише наполегливість, яка дуже важлива для досягнення мети, успіху, щастя… Наразі варто замислитися про те, що труднощі підстерігають усіх, але кожен зносить їх по-своєму. Чому так? Психологи стверджують, що все залежить від нашого ставлення до того, що відбувається. Тому, коли життя нас боляче б’є, психологи радять пам’ятати про наступне:

1. Що є, то є. Пам’ятайте відомий вислів Будди: «Ваші страждання викликані вашим опором». Це означає, що страждання можливі тільки тоді, коли ми відмовляємося приймати

48

Ніколи не дозволяйте своєму розуму обдурити вас і прийняти свою поразку. Як відомо, навіть після найтемнішої ночі настає світанок, – важкі періоди теж мають здатність минати. Боремося ми з реальністю чи смиренно приймаємо все, як є, – лише від цього й залежить, щасливі ми у підсумку, чи ні. те, що відбувається. Якщо ви можете щось змінити, вживайте відповідних заходів. Але якщо зміни неможливі, то у вас є два варіанти: прийняти ситуацію і відпустити негатив чи довго, захоплено і пристрасно страждати. Вибір завжди за нами!

2. Проблема стає проблемою тільки тоді, коли ви її так називаєте. На жаль, ми часто стаємо найлютішими ворогами самим собі. Щастя справді залежить від нашої точки зору. Якщо ви вважаєте щось проблемою, то ваші емоції АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


ВАРТО ЗНАТИ

6. Цінуйте нинішнє. Воно ніколи не настане знову. У кожній миті життя є щось цінне, не дозволяйте їй пройти повз вас, бо незабаром все стане лише спогадом. Можливо, колись ви сумуватимете навіть за тими моментами, які зараз не здаються щасливими. 7. Відпустіть бажання. Більшість людей живе зі «зв’язаним розумом». Це означає, що вони надають великого значення своїм бажанням, і якщо не отримують те, що задумали, то їхні емоції стають негативними. Замість цього спробуйте практикувати «відокремлений розум»: якщо ви чогось хочете, то все одно будете щасливі, незалежно від того, отримаєте ви бажане чи ні. Ваші емоції в цьому стані залишаються нейтральними або позитивними.

8. Зрозумійте свої страхи і будьте вдячні їм.

і думки будуть наповнені негативом. Краще подумайте про те, які уроки життя ви можете отримати з цієї ситуації, і вона раптово перестане бути проблемою. 3. Якщо ви хочете змінити речі, почніть зі себе. Ваш зовнішній світ є відображенням світу внутрішнього. Ви, напевно, знаєте людей, чиє життя наповнене хаосом і стресами. Нам подобається думати, що обставини змінюють нас. Насправді ж, це працює у зворотному напрямку: щоб змінити обставини, спершу ми повинні змінити себе.

4. Немає поняття «невдача» – це тільки можливість навчитися чогось. Ви повинні просто видалити слово «провал» зі свого лексикону. Всі великі люди зазнавали невдач, перш ніж досягли успіху. Наполегливий Томас Едісон говорив так: «Я не зазнав невдачі у винаході лампочки. Я просто знайшов 99 способів, як вона не працює». Навчіться чогось у ваших так званих провалах – просто зрозумійте, як зробити це краще наступного разу.

5. Якщо ви не отримуєте бажаного, значить, щось краще вже в дорозі. Так стверджують мудреці, хоч іноді у це важко повірити. Але це правда. Зазвичай, коли ви озираєтеся на своє життя, то розумієте, що хороші речі відбувалися після того, як щось не вдавалося. Просто повірте, що все відбувається саме так, як і повинно бути.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

Страх може бути чудовим учителем. І подолання страху часто змушує нас наближатися до перемоги. Наприклад, часто ті, хто свого часу боявся публічних виступів, подолавши свій страх, тепер успішно щодня виступають перед групою людей, будучи викладачами, навчають інших мистецтва публічного виступу. Для подолання страху потрібна тільки практика. Страх – це лише ілюзія.

9. Дозвольте собі відчувати радість. Є багато людей, які не дозволяють собі веселитися. Вони навіть не знають, як бути щасливими. Деякі люди настільки залежні від своїх проблем і внутрішнього хаосу, що поняття не мають, хто вони без усього цього. Тому постарайтеся дозволити собі бути щасливим. Важливо зосередити увагу на радощах, а не на труднощах.

10. Не порівнюйте себе з іншими. Якщо порівнюєте, то тільки з тим, кому гірше, ніж вам. Безробітний? Будьте вдячні хоча б за те, що отримуєте допомогу з безробіття. Не схожі на Анджеліну Джолі? Думаю, мало хто схожий на неї. І ви, ймовірно, для когось набагато привабливіші. Зосередьтеся на цьому.

Замість епілогу І наостанок, варто пам’ятати, що у житті інколи трапляються навіть дива. Нам просто потрібно повірити, що таке буває! Одного разу повіривши, ви зможете виграти свою битву… 49


КРАСА ТА ЗДОРОВ’Я

Думка вчених щодо засмагання на сонці.

Чи потрібна нам

? а г а м с а з

Щороку, особливо з настанням літа, багато хто намагається якомога більше засмагнути. Смагляве тіло видається більш естетично привабливим. Утім, науковці стверджують, що, з точки зору медицини, засмага не сприяє ані здоров'ю, ані красі. Спробуємо розібратися, чи справді засмага нам потрібна, а сонцезахисні креми надійно рятують від опромінювання?

Міф: засмага – це здоров'я і краса Правда: сонце викликає рак, опіки, пришвидшує старіння шкіри та пригнічує імунітет

Пружність і зволоженість шкіри підтримують такі речовини, як колаген та гіалуронова кислота. А дія ультрафіолету їх руйнує і не дає утворюватися новим. Тому сонце справді сушить та старить шкіру, і жодні зволожувальні засоби це не спинять. Бо речовини, які можуть утримати вологу, – зруйновані. Крім того, ультрафіолет може активувати герпес-вірус на губах та спричинити алергічну реакцію. Тоді шкіра набрякає і дуже свербить. Також ультрафіолет пригнічує здатність організму протидіяти вірусам та пухлинам.

Міф: без яскравого сонця ми не отримуємо вітаміну D 50

Правда: ми отримуємо вітамін D із їжею, він утворюється у шкірі цілий рік Темна шкіра не була еволюційно пристосована до спекотного сонця. Первісні люди були темношкірі, а біла шкіра виникла пізніше та закріпилась як адаптація до його нестачі. Білошкірі люди змогли розселитися далеко на Північ, бо лише вони могли вловлювати достатньо ультрафіолету і утворювати вітамін D. За часів, коли люди практикували мисливство та збирання, і часто голодували, здатність утворювати вітамін у шкірі була критичною. Але нині ризик наразитись на нестачу вітаміну D значно менший. Ми утримуємо вітамін D із тваринної їжі. Люди європеоїдного типу, що живуть у південних та середніх широтах, повноцінно харчуються, мають здорову печінку і бувають надворі щодня принаймні 20 хвилин, практично не ризикують зіткнутись із нестачею вітаміну D.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


Правда: ні, не можна Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Засмага – це захисна реакція шкіри на дію ультрафіолетового проміння. Темний пігмент шкіри – меланін – утворюється у спеціальних клітинах і має поглинати ультрафіолет, не допускаючи його у глиб шкіри. Ультрафіолетове проміння не видиме для ока. Воно буває двох типів – UVA та UVB. Обидва типи здатні проникати у шкіру і викликати опіки, мутації клітин. Більше мутацій – більший ризик розвитку раку: меланоми або карциноми. В Україні рак шкіри – другий за поширеністю серед пухлин.

Міф: коли є хмари, немає ультрафіолету і ризику згоріти Правда: ультрафіолет проходить крізь хмари Справді, проміння UVB, яке нам дає вітамін D, доходить до нас лише в сонячні дні. Променів цієї довжини багато в горах та місцях із чистим повітрям. Але проміння UVA проходить крізь хмари і діє на шкіру цілий рік. Це проміння глибоко проникає у шкіру та зумовлює засмагу, фотостаріння та ріст пухлин. Навіть якщо немає яскравого сонця, яке обпікає шкіру високою температурою, це не означає, що ми в безпеці.

Міф: сонцезахисні креми викликають рак Правда: рак викликають тривале перебування на сонці і брак сонцезахисного крему

Прямий зв'язок між тривалим перебуванням на сонці та сонячними опіками і раком шкіри доведений. А гіпотеза про те, що сонцезахисні креми викликають рак, – ні. Єдиний компонент, щодо якого є сумніви, – це оксибензон. У США його використання заборонене. Тому завжди варто вивчати склад косметики і уникати засобів із оксибензоном. З іншого боку, користування кремом може створити ілюзію надійного захисту. Насправді, жоден крем не захищає на 100% від ультрафіолету, і цей захист не триває довго. Наприклад, крем зі ступенем захисту SPF30 відбиває або затримує 97% променів, а із SPF50 – 98% променів. Для того, щоб засіб надійно захищав від сонця, його слід досить щільно наносити. Нам радять користуватись правилом «по чайній ложці – на частину тіла». Тобто на пляжі слід використати близько 35 мл крему, але повторювати це щодві години, або після кожного купання.

Міф: влітку можна запастись вітаміном D наперед АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

Вітамін D є жиророзчинним. Такі вітаміни справді відкладаються в нашому організмі. Надлишок вітаміну D, що надходить із їжею, – вершковим маслом, сиром, рибою, яйцями – відкладається в печінці та підшкірному жирі. Але утворення вітаміну D в шкірі обмежене. Після того, як його утворилась певна кількість, цей процес призупиняється, і завдяки тривалому лежанню на пляжі ми більше не помножуємо запаси вітаміну D. Цей механізм запобігає отруєнню вітаміном D, адже надмірні його кількості токсичні.

Міф: до засмаги можна привчити шкіру Правда: здатність до утворення засмаги зумовлена генетично До утворення меланіну призводить низка гормонів та місцевих факторів росту, що виділяються після перебування на сонці. Тому одразу засмага не виникає, і деяким людям потрібно кілька сеансів нетривалих сонячних ванн, щоб гормонів стало достатньо і в шкірі утворився пігмент. Втім, у кожного своя здатність до засмаги – і це зумовлено генетично, її контролюють понад 120 генів. У людей із білою шкірою при засмаганні колір шкіри ніколи не буде «шоколадним». Зате ці спроби можуть призвести до опіків чи навіть алергічної реакції на сонце.

Міф: засмага чи темний колір шкіри надійно захищають від ультрафіолету Правда: ультрафіолет шкодить усім Справді, до раку шкіри більш схильні люди зі світлою шкірою. Але смагляві чи чорношкірі люди все одно наражаються на небезпеку. Меланін шкіри поглинає якусь частинку ультрафіолету, але не весь. Ступінь захисту бронзової засмаги оцінюють в 1.5-2 SPF, а найвищий захист від сонця має чорна шкіра – SPF4. Вона не пропускає від 50 до 75% ультрафіолетових променів. Сонцезахисний крем із широким спектром дії та невеликим ступенем захисту SPF15 відбиває значно більше – 93%. Навіть якщо є суттєва засмага, перебування на сонці буде шкодити шкірі. Опромінений меланін стає токсичним і бере участь у вільнорадикальних процесах – ланцюгових реакціях окислення. Особливо небезпечним є феомеланін – золотавий пігмент, властивий людям із білою шкірою, ластовинням та рудим волоссям.

Висновок!!! Сонце нам дарує тепло, вітамін D та молекули радості: серотонін та бета-ендорфін, а також засмагу. Наслідком засмаги є фотостаріння шкіри, збільшення ризику раку, а також зневоднення і тепловий удар – усе це ймовірні наслідки тривалих сонячних ванн. Тому однозначно не можна стверджувати, що засмага – це добре. Сонцезахисний крем, нанесений на всі відкриті ділянки тіла, а також натуральний закритий одяг і навмисне уникнення сонця в зеніті – науково-обґрунтовані стратегії запобігання шкідливій дії ультрафіолету на шкіру та розумне ставлення до свого тіла.

51


ІСТОРІЯ КОХАННЯ

На перший погляд, дивна, але така прекрасна історія кохання.

Чарлі Чаплін і Уна О'Ніл Коли вони зустрілися, Чарлі було 54 роки, а їй – 18. Окрім того, Чарлі, улюбленець Америки, встиг змінити трьох дружин і незліченну кількість коханок. Однак Уну О'Ніл і Чарлі Чапліна – людей з різних станів і 36-річною різницею у віці – об'єднала... любов.

Леді і волоцюга Уна О'Ніл народилася в родині журналістки Агнес Боултон і геніального драматурга Юджина О'Ніла, володаря чотирьох Пулітцерівських і однієї Нобелівської премій. Але батько надто вже любив випити і міняв жінок як рукавички. Коли він покинув сім'ю, мати дівчинки зробила все, щоб дитинство Уни було щасливим. Та виросла, на подив, незалежною, отримала блискучу освіту і дружила з впливовими людьми. Один із її приятелів у своїх спогадах потім сказав: «У неї був лише один недолік – вона була досконала». На відміну від неї, Чарлі Чаплін народився у сім'ї посередніх акторів і виріс на вулиці. Він змалечку почав заробляти на хліб, перепробувавши з десяток професій, і волею долі став актором. У 24 роки він підписав перший контракт на сотню доларів, а через декілька років отримував мільйони, ставши найбільш високооплачуваним актором тих часів. Він став багатим, популярним, до його ніг «падали» перші красуні Голлівуду, яких приваблювали його гроші і слава.

52

Три шлюби, троє дітей і мільйон відступних Першою дружиною Чарлі Чапліна стала 16-річна Мілдред Харріс – юна вертихвістка, яка збрехала акторові про свою вагітність і змусила його одружитися. Подружжя розлучилося через два роки після того, як у пари народився син, який прожив кілька днів. Розлучення обіцяло бути скандальним, «жовта» преса смакувала інтимні подробиці життя актора. Він був змушений виплатити скандалістці 100 000 доларів в обмін на те, що вона назавжди залишить його у спокої. Через кілька років Чарлі знову одружився, і знову через вагітність своєї нової коханої. Пікантності історії додав той факт, що Літі Грей виповнилося лише 14 років – щоб узаконити шлюб, довелося їхати в Мексику, оскільки в Америці такі ранні шлюби були заборонені. Друга дружина народила Чапліну двох синів і через 4 роки «відхопила» у нього аж 825 000 доларів відступних при розлученні. Цікавий факт – прийнято вважати, що ці стосунки лягли в основу скандальної книги Набокова «Лоліта». Третьою дружиною Чарлі стала Полетт Годдар. Мила і ніжна на початку стосунків, вона виявилася тим ще «подарунком». Шлюб протримався 6 років і закінчився розлученням, на щастя, не таким скандальним, як попередні.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


ІСТОРІЯ КОХАННЯ

Кохання з першого погляду

Чарлі і Уна зустрілися, коли актор уже втратив надію знайти щастя в коханні. За плечима 54-річного актора – незліченна кількість інтрижок і три шлюби, а 18-річна Уна була молодою, свіжою і чарівною. У неї було безліч шанувальників – один достойніший за іншого. Вони познайомилися на знімальному майданчику, де тривали проби для фільму «Привид і дійсність». Уна мріяла стати актрисою, але після доленосної зустрічі відмовилася від кар'єри заради сім'ї. Актор був убитий наповал її чарівністю, ерудицією і вихованням. «Вона усміхнулася, і мій похмурий настрій відразу зник. Я був захоплений її красою та унікальною привабливістю», – скаже він потім. Роман закрутився на очах у публіки, яка говорила, що це ненадовго.

Заборона батька і скандал із колишньою коханкою Доля подарувала юній дівчині любов, а разом з нею «багаж» Чарлі у вигляді колишніх жінок і дітей. Коли її батько дізнався про роман з актором, він був шокований. Чаплін був старшим від його дочки на 36 років і лише на рік молодшим за нього. Батько погрожував акторові і благав дочку, щоб не робила цього, а коли та не здалася, позбавив її спадщини і перестав спілкуватися з нею та її новою сім'єю. До того ж у цей період на горизонті з'явилася колишня коханка, з якою в актора була коротка інтрижка. Вона заявила, що вагітна від Чарлі, і подала на нього до суду якраз в розпал підготовки до весілля. Закоханим

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

довелося втекти від журналістів і таємно обвінчатися у невеликому містечку, оскільки акторові загрожував тюремний термін. На щастя, батьком дитини виявився не він, і його виправдали.

Щастя тривалістю 34 роки... Після весілля всі чекали, коли ж здійметься скандал і почнеться черговий шлюборозлучний процес. Але подружжя жило душа в душу, незважаючи на таку велику різницю у віці. «Чарлі допомагав мені дорослішати, а я йому – залишатися молодим», – в одному інтерв'ю сказала Уна. Після народження першої доньки вона остаточно відмовилася від кар'єри актриси. Чарлі був на сьомому небі від щастя, адже раніше всі лише використовували зв'язок з ним, щоб побудувати кар'єру. У пари народилося восьмеро дітей, але старша дочка була його найулюбленішою. Він їй писав:«Дівчинко моя!.. Як далеко ти від мене!.. Там, у казковому Парижі, танцюєш на театральній сцені... Будь зіркою і сяй! Але якщо захоплення і вдячність публіки тебе п’янитиме, якщо аромат подарованих квітів закрутить тобі голову, то сядь у куточок і прочитай мого листа, прислухайся до голосу свого серця». Коли у 1942 році актора зачислили до комуністів і зробили персоною нон ґрата в Америці, Уна, щоб підтримати чоловіка, відмовилася від громадянства США. Подружжя купило затишний будиночок у Швейцарії, де і провело решту життя. Тільки один раз, у 1972 році, вони приїхали в Америку, на вручення «Оскара». Вони любили одне одного все своє життя... Чарлі помер у 88 років, Уна пішла в інший світ через 14 років.

53


СТИЛЬ ТА МОДА

Про модні тенденції цьогорічного літа.

ЛІТО-2018:

стильно та спокусливо Літо у розпалі. Ми розповімо, який одяг і які аксесуари допоможуть створити стильний та сучасний образ для цієї спекотної пори.

Укорочені топи

Уже минулого року місткі солом’яні сумки почали носити не лише на пляжі, а й у місті. Цього літа вони, як і раніше, в тренді, але окремої уваги заслуговують варіанти з незвичайним дизайном: у вигляді кошика для пікніка, строгих геометричних форм, прикрашені вишивкою, зі шкіряними або пластиковими вставками.

Канотьє

Жіноча мода пропонує тепер не лише відкриті плечі, а й вкорочені топи, що відкривають живіт. Щоб не дуже відкривати живіт, можна носити укорочений топ з брюками, або спідницею із завищеною талією. Трендом сезону стали мініатюрні бра, які можна носити з блузками і прозорими туніками; однотонні топи з баскою і воланами; а також лаконічні, але досить сміливі топи зі шкіри.

Солом’яні сумки

54

Цей солом’яний аксесуар - літній капелюшок з пласким дном - здатен оживити будь-який монотонний і нудний образ, додати легкості та навіть змусити ненадовго забути, що ми перебуваємо не в тропічних, а в кам’яних джунглях. До того ж канотьє захистить і від сонця, і від несподіваного літнього дощику.

Вінта жні окуляри

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


СТИЛЬ ТА МОДА

Мода на тонкі окуляри повертається! Але враховуйте, що супервузькі футуристичні моделі личать не всім, тому популярні трикутні окуляри, які за формою більше нагадують елегантні cat eyes. Зверніть увагу: тонкі окуляри – аксесуар міського гардеробу, адже вони не забезпечують належного UV-захисту. Для пляжу краще зупинитися на більш широких варіантах.

Кюлоти

У спортивному стилі

Тепер спортивні костюми набувають більш жіночних силуетів. Їх не соромно одягнути і під витончені підбори. Та й носити спортивний костюм повністю – необов’язково. Можна поєднувати окремі його деталі з більш повсякденним одягом. Наприклад, ніжний пастельний бомбер і білі джинси.

Сукнякомбіна­­ція Ці укорочені спідниці-брюки вигідно підкреслюють талію, додають стрункості, приховують вади фігури. Якщо ви хочете відповідати тренду 2018 року, обов’язково поповніть свій гардероб парочкою стильних кюлотів.

Далі актуальними залишаються сукні на тонких бретелях і майки з мереживними вставками у білизняному стилі – один із ключових літніх трендів 2018 року. Такий одяг самодостатній, тому поєднувати його краще з виробами нейтральних кольорів і з простим кроєм.

Роздільні сукні

Ще один спосіб носити укорочені топи, про які ми говорили вище, – але зі спідницею в тон. Враховуйте, що чим більший виріз між верхом і низом, тим довшою має бути спідниця. В іншому випадку ви отримаєте вульгарний наряд. До речі, чудовий спосіб подарувати друге життя старій набридлій сукні – розрізати її на кроп-топ і спідницю.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

Шнурівка

Трикотажні топи, блузки, спідниці-міді та casual-сукні з корсетною шнурівкою виглядають пікантно: талія відразу ж стає чіткіше окресленою, а вбрання – трохи хуліганським. Зав’язки можуть бути як спереду, відкриваючи ділянку декольте, так і на спині, імітуючи пояс із корсета.

55


АСТРОПРОГНОЗ

Незалежно від того, чи віримо ми в астрологію, кожна планета так чи інакше впливає на нас. Взаємне розташування планет на небі щоразу змінюється, створюючи сприятливі або несприятливі умови для наших дій.

ЛИПЕНЬ-2018: пора системних змін Юпітер у липні 2018 року повертається у прямий рух по знаку Скорпіона, тому продовжаться критичні, системні зміни у світовій економіці та геополітиці. Необхідне створення і розвиток механізму особистої безпеки й автономної системи життєзабезпечення; вироблення особистої фінансової та ділової стабільності, програми розвитку і самореалізації. МАРС у зворотному русі по знаку Водолія – весь липень-2018, тому на порядку денному постануть усі невирішені питання, що стосуються самореалізації та напрямів розвитку підприємства, основного проекту. Необхідно розставити акценти і пріоритети, спланувати план розвитку, щоб у майбутньому ваш проект не рухався з критичними збоями. Побудуйте для свого проекту чи справи широку, багатополосну, комфортну і безпечну дорогу-автостраду. ПЛАНЕТОЇД ХИРОН, який співвідноситься в астрології з питаннями психології та юриспруденції, духовними знаннями, передбачає необхідність привести в порядок документацію, оформити незавершені договори. У зворотному напрямку планетоїд Хирон призведе до змін усього світу на різних рівнях – нам доведеться змінити своє ставлення до світу і його новітніх законів та космічних енергій, що приходять на Землю. Освоєння космічних знань сприяє більш тонкому розумінню сенсу змін, що відбуваються на Землі. У липні ми відчуємо також і вплив двох затемнень – Сонячного та Місячного. 1-3 липня 2018 р. – складні дні у сфері стосунків. Протистояння між Венерою і Марсом передбачає конфлікт між чо-

56

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


АСТРОПРОГНОЗ

ловіком та жінкою. Причиною конфлікту можуть стати розбіжності соціального плану, розстановка ролей у сімейній сфері, визначення стратегічних пріоритетів у розвитку сім'ї. Постарайтеся дипломатично підійти до цих питань. 5-7 липня 2018 р. – напружені дні щодо надходження важливої інформації, роботи оргтехніки, комп'ютерних систем. Якщо вам необхідно зробити важливу поїздку, будьте вкрай обережні в дорозі. Можливі аварійні ситуації, складні погодні умови. Дотримуйтеся правила: тихіше їдеш – далі будеш. Далекі поїздки бажано перенести на більш пізній період. 10 липня 2018 р. – Венера переходить у знак Діви. Період вирішення дрібних, але важливих питань і справ. Слід навести порядок на робочому місці: з документами та угодами. Потребуватиме вирішення і побутова сфера. Можливе придбання, оновлення меблів... У стосунках не чіпляйтеся до дрібниць і постарайтеся бути менш критичні. 13 липня 2018 р. – Місяць переходить у стадію Молодика, водночас відбувається часткове Сонячне затемнення у знаку Рака. 27 липня 2018 р. – повне Місячне затемнення. Отже, з 13 по 27 липня 2018-го відбудеться черговий коридор затемнень, коли не варто приймати важливих рішень, укладати серйозні угоди і щось цінне купувати. У цей період слід звернути увагу на своє здоров’я. Можуть виникнути проблеми з органами травлення, шлунково-кишковим трактом, серцем та кровоносною системою. Фізичні навантаження повинні бути помірними. 15-17 липня 2018 р. – напружений період. Якщо вам необхідно здійснити авіапереліт – довіртеся своїй інтуїції. Якщо відчуваєте, що цього не слід робити, перенесіть поїздку на більш пізній час. Погодні умови у ці дні складні. Ймовірними будуть літні шторми, бурі, атмосферні аномалії, урагани і грози. 19-20 липня 2018 р. – локальна фінансова криза. Можуть виникнути непередбачувані витрати. У робочих справах – складні ситуації. Будьте готові до труднощів. Вам знадобиться швидка реакція, щоб вирішити нагальні питання. Розвиток світової економічної та геополітичної кризи. Загострення протистояння на міжнародній політичній арені. Локальні військові конфлікти. 23 липня 2018 р. – Сонце переходить у знак Лева. Це – творчий період, а також гарний час для відпочинку на природі, літньої відпустки. 26 липня 2018 р. – Меркурій розпочне зворотний рух у знаку Лева. Отримана інформація може бути перекручена, вас можуть неправильно зрозуміти. Вірогідні проблеми в ділових поїздках, оформленні документів. Тому контролюйте деталі, інакше помилки можуть мати серйозні наслідки. У прямий рух Меркурій повернеться лише 19 серпня. 27 липня 2018 р. – Повний місяць та Місячне затемнення у знаку Водолія, Сонце – у знаку Лева. Завершується коридор затемнень. З цього дня ви чіткіше уявлятимете собі подальший розвиток подій. Деякі питання та ситуації вирішуватимуться у напівавтоматичному режимі. Але без ваших зусиль повноцінного виходу з кризових ситуацій не відбудеться. АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

57


ГОРОСКОП ЗОДІАКАЛЬНИЙ ГОРОСКОП ЗОДІАКАЛЬНИЙ

ЛІТО 2018 

Овен (21.03 – 20.04)

Гороскоп на липень Овнам пророкує цікавий місяць, коли можна і попрацювати на славу, і помандрувати. Головне, щоб ви самі прагнули отримати заряд бадьорості, наповнитися емоціями і враженнями. Неважливо, що вас чекає, - ділова поїздка чи зустріч з новими людьми. Ви точно скористаєтеся такими можливостями.

Телець (21.04 – 20.05)

Терези (23.09 – 22.10)

Терезам рекомендується працювати з ранку до вечора, щоб налагодити фінансове становище і зробити кар'єру. Звичайно ж, є шанс надірвати здоров'я, тому будьте вкрай обережні. У сімейному житті у Терезів все гаразд, правда, сварок на побутовому ґрунті не уникнути.

Скорпіон (23.10 – 21.11)

Телець нікому не відмовить у моральній підтримці, а також щедро поділиться з оточуючими своєю упевненістю і розважливими міркуваннями. Хоча занадто заглиблюватися у проблеми інших людей не варто. Тельцю слід відпочити, знайти однодумців і відкрити нові горизонти в робочій сфері. Подбайте про хребет та пройдіть курс масажу.

Скорпіону зараз потрібно діяти строго за планом, а не навмання. Якщо вплутаєтеся в авантюри, то нікого не звинувачуйте. На роботі ви можете повністю реалізувати свої сміливі ідеї, тільки поділіться ними з колегами і начальством. Цілком можливо, що у липні ви зустрінете «свою» людину - за інтересами і в духовному плані.

Близнюки (21.05 – 21.06)

Стрілець (22.11 – 21.12)

Гороскоп на липень 2018 року Близнюкам обіцяє кардинальні зміни у зовнішньому вигляді. Хоча внутрішньо ви теж змінитеся, що буде вам тільки на руку. Милі, поступливі і розсудливі Близнюки не робитимуть необачних вчинків, тому що будуть покладатися на минулий досвід і знання.

Рак (22.06 – 22.07)

Раку потрібно бути розсудливим, щоб домогтися бажаного і реалізуватися у професії. У любові вам пощастить тільки в тому випадку, якщо станете ініціативнішими, - зірки пророкують зустріч з «другою половинкою». Для цього потрібно частіше бувати у нових компаніях. Для зміцнення здоров'я їжте більше вітамінів та займайтеся спортом.

Лев (23.07 – 23.08)

Левам слід налаштуватися на позитив, а не жити сумними спогадами про колишнє кохання. Тоді доля подарує вам море яскравих подій, романтичних зустрічей і справжніх друзів. Якщо Лев чогось сильно захоче, то в липні з будь-якої ситуації вийде переможцем. Але не забувайте про головне - здоров'я.

Діва (24.08 – 23.09)

Дівам потрібно приборкати амбіції і витримати всі випробування, які пошле їм доля. На особисте життя зовсім не залишиться часу і сил, адже будуть затрачені на роботі. Дівам варто вирішувати проблеми терміново, а не відкладати їх на завтра. Наприкінці місяця можлива подорож, про яку ви давно мріяли.

 58

Зірки пророкують Стрільцям важкий у психологічному плані місяць. Вам захочеться втекти не тільки з міста, а й забути про все, що вас з ним пов'язувало. Стрільці відчують підвищену недовіру до оточуючих. Врахуйте, що така поведінка може реально відштовхнути від вас надійних друзів і кохану людину.

Козеріг (22.12 – 19.01)

Козерогові в липні не буде нудно і сумно, адже навколо стільки перспективного та авантюрного. Ви зможете змінити на краще не тільки своє, а й життя інших людей. У коханні Козеріг буде загадковий і привабливий, а на роботі його чекають суцільні успіхи, визнання колег і великий прибуток. Не зайвим буде пройти медичне обстеження.

Водолій (20.01 - 18.02)

Водоліям астрологи радять бути економнішими, особливо це стосується витрат на модний одяг. Краще відкрити свій бізнес і вкласти в нього накопичені гроші. Можливо, Водолії вирішать змінити місце праці, що дозволить їм розкрити свій творчий потенціал. Їжте більше фруктів та овочів, щоб не хворіти на грип в осінній період.

Риби (19.02 - 20.03)

Риб очікує океан любові, достатку і прекрасного настрою. Ось тільки приймати кардинальні рішення в амурних справах не слід. Краще витратьте всі сили і енергію на досягнення цілей у кар'єрі. Також Рибам варто бути уважнішими до свого здоров’я, вчасно звертатися до лікарів.

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9


АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9

59


60

АКЦЕНТИ плюс / липень 2018 / №9