АКЦЕНТИ плюс №30 (листопад 2020)

Page 1

№30, листопад 2020

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ як феномен сучасності

8 ОЗНАК емоційного вигорання

БЕЗПЕЧНЕ ВОДІННЯ 12 порад водіям від REGA

Ірина ПЕТЕЛИЦЬКА:

«Цукерки Chocoboom дарують світ солодких вражень!» БУДЬМО ВІДПОВІДАЛЬНІ ЗА СВІЙ ВИБІР


2

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

3


БУДИНКИ МРІЙ

ВІД КОМПАНІЇ CITY OF DREAMS

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Будівельна компанія City of Dreams - компанія з багаторічним досвідом роботи на будівельному ринку України у сфері житлової та комерційної нерухомості. За цей час компанія City of Dreams здобула репутацію надійного забудовника як серед своїх партнерів, так і серед клієнтів у Львові, Чернівцях, інших містах. Компанія має хорошу матеріально-технічну базу, власний автопарк спеціалізованої техніки та надійних постачальників. Сукупність усіх цих факторів робить фірму City of Dreams однією з найкращих на ринку нерухомості України. Обираючи компанію City of Dreams, ви отримуєте якісний сервіс та супровід процесу, а також контроль якості будівництва на всіх його етапах.

4

Про те, у чому полягають переваги будівельної компанії City of Dreams, розповідає Галина Грендиш:

Будівельна компанія City of Dreams будує на території західної України житлові комплекси комфорт-класу. Зокрема, у Львові та Львівській області - ЖК «Гармонія», ЖК «Соната», ЖК «Сьоме небо», ЖК «Родинна казка». Ми відповідально ставимося до своєї справи, адже вважаємо, що кожна квартира, кожен будинок має стати для мешканця місцем його сили - місцем, де новосели мають відчути себе захищено та комфортно, отримавши всі можливі умови для зручного життя та відпочинку, щоб їхні оселі стали фортецями родинного затишку. Звичайно, такий комфорт залежить від безлічі деталей – фактури, планування, світла тощо. Маючи багаторічний досвід у будівництві, будівельна компанія City of Dreams здатна створити цей комфорт.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


CITY OF DREAMS

відвідування будівельних майданчиків для ознайомлення потенційних членів житлових кооперативів з процесом будівництва; • оформлення участі;

договорів

• оформлення лі-продажу;

договорів

пайової купів-

• супровід інвесторів з моменту укладання договору до моменту здачі об’єкту в експлуатацію.

Будівельна компанія City of Dreams надає повний цикл будівельних послуг: від виробництва будівельних матеріалів (армосітки, керамічних і бетонних блоків, цегли, пінопласту, металевих конструкцій) до будівництва та продажу готових об’єктів. Для кожного об’єкту ми ретельно підбираємо команду виконавців, аби вже найближчим часом ви мали змогу відкрити заповітні двері свого нового дому. Будівельна компанія City of Dreams має також власну архітектурну команду, основними видами діяльності якої є: • проектування житлових будівель; • проектування громадських будівель; • проектування виробничих об’єктів; • проектування котеджів та котеджних містечок; • проекти на реконструкції будівель та споруд; • проектування прилеглих територій; • ландшафтний дизайн; • розробка індивідуального дизайну приміщень; • супровід проектної документації; • авторський нагляд.

• ознайомлення із статутною документацією, процедурою оформлення та внесення змін у договір пайової участі; • інформування щодо ходу будівельних робіт, їх темпів та можливості

Будівельна компанія City of Dreams також надає індивідуальні консультації інвесторам: здійснює детальний прорахунок покупки нерухомості як інвестиції та підрахунок подальшого прибутку. Здійснюємо підбір найкращих варіантів помешкання, згідно побажань та вподобань клієнта.

КОМПАНІЯ CITY OF DREAMS: Центр продажу: м. Львів, вул. Юрія Липи, 20 ЖК «Сьоме Небо» +38 067 71 71 092 +38 093 71 71 092

ЖК «Соната» +38 073 100 16 03 +38 067 100 16 03

ЖК «Родинна казка» +38 068 150 70 14 +38 073 150 70 14

ЖК «Гармонія» +38 063 07 09 091, +38 097 07 09 091

Центр продажу: м. Львів, вул. Шевченка, 307 а

cityofdreams.ua

Працівники відділу продажу будівельної компанії City of Dreams завжди радо допоможуть з консультацією та нададуть необхідну інформацію: • щодо умов вступу в члени житлово-будівельного кооперативу;

• City of Dreams Development допоможе кожному отримати свій будинок мрії!

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

5


НОВА РУБРИКА

УВАГА!

ЖУРНАЛ ШУКАЄ ГЕРОЇВ ДЛЯ ПУБЛІКАЦІЙ:

ІСТОРІЯ УСПІХУ l ІСТОРІЯ БРЕНДУ l МІРКУЙМО РАЗОМ l

6

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


СЛОВО РЕДАКТОРА

«Є два типи людей: одні котять світ, а інші біжать поруч і кричать: «Боже, куди котиться цей світ?» (Жюль Ренар)

Пропонуємо Вашій увазі черговий випуск журналу «АКЦЕНТИ плюс», присвячений важливій темі відповідальності. Чому важливій? Бо саме наша відповідальність (чи безвідповідальність) завжди лежить в основі всіх наших справ чи негараздів. У всі часи, а особливо в наші, відповідальність відігравала та продовжує відігравати важливу роль! Лише ми відповідальні за свій вибір - наслідки свого вибору ми деколи дуже довго відчуваємо. Пам’ятаймо, що саме з відповідальності все розпочинається… n Приємно, що обличчям цього випуску глянцю «АКЦЕНТИ плюс» стала Ірина Петелицька - директор Торгово-виробничої компанії «ВОЛДІ», засновниця українського бренду цукерок ТМ Chocoboom – людина, яка відповідально ставиться до своєї справи. n Добру справу робить також Тарас Рега та працівники його автошколи REGA, які не лише допомагають водіям покращити свою водійську майстерність, але й навчають відповідального ставлення на дорозі. n У рубриці «Важлива тема» журналу «АКЦЕНТИ плюс» ми розповімо про відповідальність як феномен сучасності – пропонуємо думки вчених. n Про важливість розвитку культури та хорового співу, відповідального ставлення до національної самоідентифікації розповідає на шпальтах журналу Наталя Чмир-Козяр, засновниця хору «Жайвір». n Також на шпальтах «АКЦЕНТІВ плюс» - публікація про важливість відродження українського мистецтва: на сцені Львівської філармонії відбулася вперше в Україні прем’єра дитячої опери «Серце Оксани». n Про важливість відповідального ставлення до свого зовнішнього образу згідно етикету ХХІ століття розповідає у нашій постійній рубриці «Мода, стиль» Роман Данилів, засновник бренду елітного чоловічого одягу Rose Tailor. n Цю ж тему створення іміджу продовжимо у рубриці «Історії брендів» журналу «АКЦЕНТИ плюс» - розповімо про найдорожчі світові бренди. n Про важливу роль маркетингу нещодавно йшлося на семінарі Forum West – про це у ще одній нашій постійній рубриці «Бізнесові новини».

n Про депутатську відповідальність поговоримо у рубриці «У них, у нас» - порівняємо українських депутатів та депутатів Швеції. n У нашій постійній рубриці «Історія успіху» журналу «АКЦЕНТИ плюс» нагадаємо про успішний досвід Сінгапуру – країни, яка за 30 років пройшла шлях від убогості та корупції до процвітання. n У рубриці «Цікаво знати» розповімо про деякі світові заборони, коли порушників чекає покарання. n На шпальтах «АКЦЕНТІВ плюс» - цікава розповідь про світового рекордсмена-донора Джеймса Харрісона, «золота кров» якого врятувала більше 2 млн. немовлят. n Цьогоріч у листопаді світовий кумир Ален Делон відзначає свої 85. У рубриці «Кінематограф» - розповідь про цього актора, народженого для успіху, але, мабуть, не для щастя. n Восени варто знати, як боротися з осінньою хандрою. Про це на шпальтах глянцю «АКЦЕНТИ плюс». n Також порушимо ще одну актуальну тему та розповімо про 8 ознак емоційного вигорання і методи його подолання. n Словами дієтологів у рубриці «Краса та здоров’я» - про те, що саме варто їсти восени. n У рубриці «Поради психологів» журналу «АКЦЕНТИ плюс» наведемо думки знаних про те, що варто обирати: усмішку чи злість. n Астрологи у рубриці «Астропрогноз» розкажуть про гороскоп на листопад-2020, який знаменує початок позитивних змін. n Рубрика «Відпочинок» у журналі «АКЦЕНТИ плюс» містить інформацію про можливість проведення новорічної ночі в Edem Rezort Medical & Spa, ще й у стилі Salvador Dali.

n Цього разу у постійній рубриці «Здоров’я» журналу «АКЦЕНТИ плюс» - про необхідність збереження чоловічого здоров’я та можливість його діагностики у мережі «МеДІС».

n І наостанок. Варто завчасно потурбуватися про подарунки до Миколая – про це нагадує ювелірний салон «Сюрприз».

n Про важливість лікування варикозу інноваційним методом нагадує на шпальтах журналу Медичний центр «Життя».

ЛЮБІМО ЖИТТЯ, МІРКУЙМО ТА РОЗСТАВЛЯЙМО ПРАВИЛЬНІ АКЦЕНТИ У СВОЄМУ ЖИТТІ!

n А пройти повну діагностику свого організму можна у клініці NOVO – про це також на шпальтах «АКЦЕНТІВ плюс». n Журнал розповідає про нові будови та переваги будівельної компанії City of Dreams - устами Галини Грендиш. n Щомісяця журнал «АКЦЕНТИ плюс» уже традиційно публікує найбільш важливі новини України та світу. Вкотре аргументовано нагадаємо про те, що саме ми є відповідальні за свій імунітет.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

РАЗОМ БУДУЙМО УКРАЇНУ та ЗМІНЮЙМО ЦЕЙ СВІТ НА КРАЩЕ! РАЗОМ ФОРМУЙМО СПІЛЬНОТУ ЩАСЛИВИХ, РОЗУМНИХ ТА УСПІШНИХ!

З любов’ю та повагою до Вас, головний редактор журналу «АКЦЕНТИ плюс» Ірина Запотічна-Ванчосович

7


ТЕМА ЖУРНАЛУ

БУДЬМО ВІДПОВІДАЛЬНІ ЗА СВІЙ ВИБІР! n Щоб подолати перешкоду та досягти результату, потрібно не лише здолати перепони, але й знайти першопричину виникнення цієї перешкоди та позбутися її. Інакше боротьба зі схожими перешкодами буде тривати завжди. Тому, якщо вдуматися, то причиною багатьох наших негараздів часто слугує саме безвідповідальність наша або інших. n Усі ми прагнемо щастя та свободи. Свобода - це бажаний стан для кожного з нас. Втім, свобода неможлива без відповідальності. Тому важливо вміти однаково добре управляти і власною свободою, і власною відповідальністю. n Коли ми більш відповідально ставимося до свого життя, своєї праці, своєї країни, свого оточення і при цьому є відповідальні за свій вибір, лише тоді ми відчуваємо свободу, лише за цих умов можна досягти щастя та гармонії. n Все у цьому світі набуває того змісту, яким ми самі його наповнюємо. Тому значною мірою все залежить від нашого особистого вибору. Життя щодня дарує різні ситуації, але вибір – передусім за нами! Втім, не варто забувати, що кожен наш вибір має певну причину та відповідний наслідок…

Журнал «АКЦЕНТИ плюс» №30, листопад 2020 р. Свідоцтво про державну реєстрацію журналу «АКЦЕНТИ плюс» ЛВ 1252/506-р Свідоцтво про державну реєстрацію спеціалізованого видання ЛВ 1253/507-р

Замовлення реклами:

8 (067) 425-05-56, accents2017@gmail.com тел.

accentsplus.com.ua

issuu.com/accentsplus

Головний редактор: Ірина Запотічна-Ванчосович Над номером працювали: Ірина Запотічна-Ванчосович, Дарина Мудра, Ірина Стефанів, Сергій Клібанський; дизайн та верстка: Ірина Гібей На обкладинці: Ірина Петелицька – директор Торгово-виробничої компанії «ВОЛДІ», засновниця українського бренду цукерок ТМ Chocoboom АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30 Фото з особистого архіву


ТЕМА ЖУРНАЛУ

«Свобода означає відповідальність. Ось чому більшість людей боїться свободи» (Джордж Бернард Шоу)

Видавець: ФОП Запотічна Ірина Стефанівна, платник податків на загальній системі.

УВАГА! Редакція не завжди поділяє думки авторів публікацій. За зміст реклами несе відповідальність рекламодавець.

Код ЄДРПОУ 2379106044 р/р UA50 305299 00000 26008031001396 в ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 305299 Друк: ТОВ “АРТ СТУДІЯ ДРУКУ” м. Київ, вул. Бориспільська, 15 www.artprintstudio.com.ua +38 (067) 460-07-25 АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30 Наклад: 5000 примірників

Журнал "АКЦЕНТИ плюс" поширюється щомісяця на 5-и платформах: - продаж у кіосках "ІНТЕРПРЕС"; - безкоштовно по елітних закладах; - кожен наш журнал можна гортати на нашому сайті accentsplus.com.ua - кожен наш журнал можна гортати на сайті преси issuu.com/accentsplus - кожен наш журнал поширюється на трьох наших акаунтах у Facebook У випадку передруку матеріалів журналу «АКЦЕНТИ плюс» чи 9 їх цитування посилання на журнал «АКЦЕНТИ плюс» є обов’язковим.


БІЗНЕСОВІ НОВИНИ: СЕМІНАР З МАРКЕТИНГУ ВІД FORUM WEST............................С.11

ГІСТЬ ЖУРНАЛУ: ІРИНА ПЕТЕЛИЦЬКА – ДИРЕКТОР ТОРГОВО-ВИРОБНИЧОЇ КОМПАНІЇ «ВОЛДІ», ЗАСНОВНИЦЯ УКРАЇНСЬКОГО БРЕНДУ ЦУКЕРОК ТМ CHOCOBOOM.............................................. С.12

СТИЛЬ, МОДА: ВАЖЛИВІСТЬ ЕТИКЕТУ ХХІ СТОЛІТТЯ ВІД БРЕНДУ ROSE TAILOR: КОМУ ЦЕ ПОТРІБНО..................С.16

КУЛЬТУРА: НАТАЛЯ ЧМИР-КОЗЯР ТА ХОР «ЖАЙВІР» ПРО ВАЖЛИВІСТЬ РОЗВИТКУ КУЛЬТУРИ, ХОРОВОГО СПІВУ...............................................................................................С.18

ДОБРА СПРАВА: ТАРАС РЕГА ТА АВТОШКОЛА REGA ПРО ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НА ДОРОГАХ.......................................С.20

НОВИНИ ФІЛАРМОНІЇ: ВПЕРШЕ В УКРАЇНІ ПРЕМ’ЄРА ДИТЯЧОЇ ОПЕРИ «СЕРЦЕ ОКСАНИ»............................................................................................. С.22

10

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


FORUM WEST: МАРКЕТИНГ-2020

БІЗНЕСОВІ НОВИНИ

Про освітній семінар для бізнесменів

Нещодавно у Львові, у Музейно-культурному комплексі пивної історії «Львіварня» відбувся черговий практичний семінар для підприємців. Це був семінар Forum West: Marketing - мабуть, найцікавіший та найочікуваніший семінар, який зібрав багатьох керівників, маркетологів та топ-менеджерів різних провідних компаній західного регіону. Завданням семінару було: ознайомлення учасників з тенденціями розвитку сфери маркетингу; обговорення актуальних проблем в маркетингу та варіанти їх рішення; налагодження комунікацій між учасниками семінару. Організаторами заходу виступили: ТОВ «Юридична компанія «Ейч.Ді.Партнерз» та Студія дизайну «Воронін Студіо». Володимир Глащенков, організатор семінарів Forum West про мету проведення семінару з маркетингу: «Потрібно надати підприємцям необхідну інформацію про формування ефективних маркетингових стратегій у період значної динаміки ринку». Як завжди, для учасників було підготовлено цікаву програму та запрошено досвідчених спікерів. Семінар тривав 6 годин, упродовж яких учасники прослухали 5 виступів на актуальні теми. Відкрив семінар Нік Воронін, Art director компанії Voronin Design Studio з доповіддю на тему: «Branding-2021: основи та тренди сучасної візуальної

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

комунікації». Продовжила семінар Оля Саніна, директор з маркетингу ТМ «Родинна ковбаска» - її виступ мав назву: «Смачний маркетинг: кейси». Наступний спікер Ковалюк Юрій з компанії «Кормотех» озвучив ще одну цікаву тему: «Від бренду до екосистеми». Далі наступна спікерка Вєста Гунченко, керівниця відділу планування і створення креативних рекламних продуктів компанії Lifecell зацікавила присутніх темою: «Креативна команда інхаус: плюси, мінуси, підводні камені!» Після перерви відбулася панель «Маркетинг територій», яку модерував Тарас Яценко, директор медіа–хабу «ТвоєМісто», а учасниками були Юрій Філюк, CEO у Promprylad. Renovation, Сергій Гемберг. Гли-

бокий аналітичний матеріал підготувала також Галина Янишівська, Marketing Director з Lviv Business School (LvBS) – це була дуже корисна інформація для формування маркетингових стратегії як в цей карантинний період, так і загалом для розуміння розвитку маркетингу протягом останніх століть. Закрила семінар Ія Кучинська та Ірина Головчак з бренд-маркетингового агентства Iq Promotion. Їх виступ був присвячений темі «Сервіс-дизайн. Вектор руху майбутнього». Маркетинговий семінар, як завжди, був цікавим та насиченим, організований на високому рівні, пройшов у дружній атмосфері. Розвиваючи особистість – разом змінюємо середовище!

ЖУРНАЛ ОФІЦІЙНИЙ МЕДІА-ПАРТНЕР ДІЛОВОГО ФОРУМУ 11


ГІСТЬ ЖУРНАЛУ

Про жінку-підприємицю, яка створила український бренд солодощів

Ірина ПЕТЕЛИЦЬКА: «УКРАЇНСЬКІ ЦУКЕРКИ CHOCOBOOM СМАКУЮТЬ НЕ ЛИШЕ УКРАЇНЦЯМ!» • Торгова марка Chocoboom гарантує своїм шанувальникам натуральність складників, приємний смак та світ солодких вражень!

Цю красиву жінку зі спокійним тембром голосу та рішучим характером добре знають у колі підприємців. Ірина Петелицька – досвідчений підприємець, має чудові організаторські здібності та вміє мислити масштабно. А її наполегливість та працьовитість свого часу допомогли їй разом з командою однодумців втілити у життя чудовий задум – налагодити на теренах України виробництво та збут смачних цукерок нової торгової марки Chocoboom, для виготовлення яких використовують лише натуральні продукти – унікальний, не схожий на інші бренди, якісний та смачний продукт. 12

• У 2020 році за досягнення в роботі ТМ Chocoboom нагороджено відзнакою у номінації "Вибір споживача" Премії "Люди Року 2020. Волинь" (виробничі потужності торгової марки Chocoboom розташовані у Волинській області). Дане нагородження відбулося у рамках загальнонаціональної премії Люди ХХІ століття.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ГІСТЬ ЖУРНАЛУ

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Ірина Петелицька – знана підприємиця, директорка Торгово-виробничої компанії «ВОЛДІ», засновниця українського бренду цукерок торгової марки Chocoboom. Освіта вища - закінчила Львівський національний університет імені Івана Франка. Згодом отримала ще й диплом магістра Національної академії державного управління при Президентові України. Є випускником шведської програми DYB (Develop your business). Мама трьох чудових синів - Ірина Петелицька - людина з активною життєвою позицією, бере участь у різноманітних підприємницьких форумах, численних благодійних акціях. Є членкинею Жіночої Ділової палати України, бере участь у роботі Комітету соціальної відповідальності бізнесу ЖДП. Життєве кредо: «У будь-якій життєвій ситуації потрібно залишатися людиною!»

• Для нас головне, щоб наші цукерки не шкодили здоров’ю – тому вся продукція ТМ Chocoboom містить лише якісні, натуральні інгредієнти, не містить трансжирів та пальмової олії, штучні барвники та консерванти в наших цукерках також відсутні. - Пані Ірино, підприємцю працювати у сфері виробництва, ще й створити новий харчовий бренд в Україні - це доволі нелегко. Чому Ви обрали такий нелегкий шлях? Яке бажання керувало Вами? І чому саме цукерки? Як усе розпочиналося? - Розпочалося все у 2008 році, коли ми вирішили придбати фабрику з виробництва цукерок і стали власниками солодкого бізнесу у 2010 році, щоб дарувати радість усім, хто любить цукерки. Для мене це було щось нове і цікаве, а ще це був новий потужний виклик для усієї нашої команди. Мушу визнати, що нам довелося пройти доволі нелегкий шлях: ми довго вивчали ринок та шукали

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

якісну сировину, вчилися розбиратися у всіх нюансах виробництва цукерок, здобували необхідні знання та змінювали рецептуру, їздили на різні виставки за кордон та переймали передовий європейський досвід. Ми весь час шукали нові цікаві рішення та поступово, крок за кроком розширювали асортимент цукерок марки Chocoboom. - Ви є відповідальним виробником - смачна продукція торгової марки Chocoboom приємно вражає смаком натуральних складників, а також розмаїттям асортименту виключно шоколадних та шоколадно-вафельних цукерок. Розкажіть, якими є складники цих цукерок? Що ще вирізняє цукерки Chocoboom? - Виробництво харчових продуктів, зокрема, цукерок вимагає великої

відповідальності, адже у виробництві якісного продукту важливою є кожна деталь та вагомим є кожен етап виробництва. Передусім має бути апробована, неодноразово перевірена та затверджена рецептура, високоякісні складники та відповідні концентрати – усе згідно встановлених харчових стандартів. Ми дбаємо про здоров’я нашого споживача – це наша корпоративна політика та філософія! Тому дуже ретельно обираємо складники - у виробництві використовуємо лише сухе молоко, а не дешеву сироватку як інші, ароматизатори у нас – лише натуральні. Цукерки Chocoboom проходять жорсткий внутрішній контроль якості згідно українського стандарту якості ДСТУ 4135:2014 та міжнародних стандартів якості ISO 9001, ISO 22000. - Минуло порівняно небагато часу, відколи був створений бренд Chocoboom, але ваші цукерки вже встигли полюбитися та засмакували не лише українцям. Знаю, Ви експортуєте свою солодку продукцію в інші країни. Вашу продукцію визнав Євросоюз. Отже, це ще один доказ високої якості цукерок Chocoboom! - Захоплені відгуки закордонних мереж та дистриб’юторів про цукерки Chocoboom - це безконечне джерело натхнення для мене та нашої команди. Втім, експортним поставкам передувала наполеглива дворічна робота усього нашого колективу. Маю сказати, що багато зусиль до цього доклав мій старший син Михайло, який закінчив навчання на факультеті

13


ГІСТЬ ЖУРНАЛУ

зовнішньо-економічних відносин та працює разом зі мною у компанії. Також у свій вільний час допомагає нам у роботі мій середущий син Андрій, який навчається в УКУ. Нам дуже приємно, що нині наші цукерки є у мережі duty-free, а також ми експортуємо їх в Азербайджан, Естонію, Литву, Македонію, інші країни. Нещодавно відбувся експорт цукерок у Латвію - наша чергова перемога! На черзі - нові ринки. Сподіваюся, зовсім скоро ми здивуємо шанувальників цукерок Chocoboom не менш приголомшливими новинами! - Усі цукерки марки Chocoboom - надзвичайно смачні, вони здатні задовольнити найвибагливіші смаки. Різноманіття смаків цукерок Chocoboom родини Tortufel та Milla, а також цукерки «Чорний принц», «Золоті каштани», Romeo, Piano coffee, «Вгадай-но!» та багато інших – усі вони давно полюбилися покупцям. Але розкажіть про новинки, якими Ви порадували солодкоїжок цьогоріч, а також про новий унікальний продукт – солодкий батончик з канабісом. - Окрім згаданих вами цукерок, які вже справді давно смакують нашим покупцям, ми розробили ще й багато нових, різних фруктових цукерок Chocoboom, в яких органічно поєднали смак полуниці з апельсином, смак кавуна з чіа та м’ятою, або ж з вибуховою карамеллю.

• Серед новинок – справді унікальний, солодкий батончик з вершковою начинкою та канабісом під назвою Hempen - інноваційний продукт, суперфуд нового покоління для здорового харчування, в якому ми поєднали тренди сучасності та давні українські традиції використання насіння коноплі та її олії. Батончик Hempen може слугувати у якості ідеального, корисного перекусу для тих, хто дбає про своє здоров’я,

14

адже завдяки вмісту подрібненого насіння коноплі він багатий комплексом хлорофілів, а також магнієм, кальцієм, фосфором, вітаміном D та у значній кількості жирними кислотами омега-3 та омега-6, які зміцнюють імунітет. Ласуни також оцінили цікавий смак та незвичне, природнє забарвлення цього батончика – сподіваємося, для багатьох він стане улюбленим, ще й корисним смаколиком! - Більшість тих, хто завітає у фірмовий магазин Chocoboom, що у Львові, окрім широкого асортименту цукерок, порадує можливість придбати ці смаколики не лише на вагу, але й у стильній упаковці, або ж упакувати їх у готові тубуси з вирізьбленими назвами «Вітаю», «Кохаю тебе», «Матусі», «Бабусі», «Коханій», «Дорогій вчительці» та інші, які можна також придбати у Вашому магазині. - Ідею цікавого упакування цукерок, не схожого на інші бренди, ми з нашим колективом давно виношували. Адже ринок рухається до того, що людина не хоче витрачати час на зважування цукерок, їй легше обрати кілька вже готових фасованих пакетиків та купити різні мікси. Ми багато експериментували з різноманітними формами коробочок для упакування, разом обирали цікаві надписи та стрічки обв’язування коробочок. Радіємо, що цукерки бренду Chocoboom, окрім чудового смаку, нині вирізняє ще й неординарне, стильне та оригінальне упакування! - Приємно вражає також те, що цукерки Chocoboom можна придбати не лише у Вашому фірмовому магазині, у мережах "Сільпо", "Арсен", Novus, "Таврія В", "Фора", Billa, "Еко-маркет", але й можна замовити їх в один клік також на сайтах. В умовах карантину ця можливість стала надзвичайно актуальною. Розкажіть, як це відбувається? - Справді, з асортиментом цукерок бренду Chocoboom можна ознайомитися на нашому сайті https:// chocoboom.com.ua. Втім, віднедавна наш сайт інтенсивно працює ще й як інтернет-магазин, в якому можна одразу придбати наші солодощі. Обравши та клікнувши на сайті на впо-

добаний вами вид цукерок, ви можете бути впевнені, що вам їх швидко доставлять. В умовах епідемії ця наша нова послуга – замовлення цукерок Chocoboom на сайті - набула неабиякої популярності. Наші цукерки тепер можна придбати на сайтах Rozetka.com.ua, Prom.ua. А на нашому власному сайті ми ще й маємо таку опцію, якої не мають інші продавці – у нас можна придбати цукерки на вагу, але різних найменувань. При замовленні на 250 гривень – доставка за наш кошт. Покупці радіють такій можливості, а ми радіємо, що можемо дарувати своїм покупцям зручний сервіс!

• Цукерки Chocoboom – надзвичайно смачні, вони залишають по собі приємний післясмак та користуються великим попитом. Яким є рецепт успіху Вашої компанії та Ваш особистий рецепт успіху? АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ГІСТЬ ЖУРНАЛУ

- Єдиного рецепту успіху не існує, адже кожен по-своєму трактує це слово та стан успішності. Як на мене, то для того, щоб досягти успіху у будь-якій справі, потрібно багато працювати: працювати над собою, працювати над своїми компетенціями, цілями та ідеями. На мою думку, важливим у досягненні успіху є вміння як йти на компроміс, так і вміння вчасно сказати «ні». Ніколи не варто зупинятися на досягнутому та боятися робити помилки, також потрібно обов’язково багато подорожувати та постійно вчитися. Мій особистий секрет успіху - нескладний: якщо говорити про бізнес, то тут секрет успіху - чудова команда, без якої ні я, ні будь-хто інший наодинці успіху не досягне. Вважаю, що секрет успіху бренду Chocoboom – передусім у злагодженій роботі нашої чудової команди! Виробництво - це дуже цікавий і непростий процес, який потребує щоденної ретельної роботи, починаючи від створення саме такого продукту, який сподобається споживачу, і закінчуючи відвантаженням готової продукції зі складу. Це щодня спілкування з чудовими людьми, які працюють у нашій компанії та допомагають творити нові цікаві рецептури. Моя команда надихає йти вперед навіть тоді, коли виникають певні сумніви!

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

• Успіх потребує відповідальної роботи усієї команди - нам вдалося сформувати злагоджену команду! Марка Chocoboom успішно розвивається та щоразу намагається приємно здивувати споживача новими смаками, деколи поєднуючи, здавалося би, непоєднуване. - Не за горами різдвяно-новорічні свята. Чим Ви порадуєте нас на свята? Будь ласка, розкажіть про нові подарункові набори, їх ціну та чи можна замовити у Вас солодкі корпоративні подарунки? - Ціни новорічних наборів цукерок торгової марки Chocoboom – дуже привабливі та доступні. Скажімо, набір вагою 260 грамів під назвою «Веселих свят»/ «Свято тут» коштує 74 гривні, набір 300 грамів «Ялинка» 78 гривні, а «Торбинка щастя» вагою аж 600 грамів коштує 158 гривень. Наші подарункові набори мають сучасне, цікаве та зручне упакування, але головне – це натуральність смаку цукерок Chocoboom, як у нашому дитинстві. Крім того, жоден із запропонованих нами святкових наборів не містить карамельних цукерок, лише смачні та якісні шоколадні та шоколадно-вафельні. Ми не практикуємо здешевлення наповнення в наборі. Ціна кожної нашої цукерки відповідає високій її якості, адже ми використовуємо лише якісні складники і не використовуємо шкідливих. Втім, нашу ціну коригують торговельні мережі, які дуже часто встановлюють просто «драконівські» умови щодо продажу. Попри те, перші новорічні набори цукерок марки Chocoboom уже з’явилися на полицях торгової мережі «Арсен» та інших магазинів. Ми також приймаємо замовлення на виготовлення корпоративних подарункових наборів в оригінальному упакуванні з логотипом компанії. Смачні та корисні цукерки Chocoboom стануть чудовим пода-

рунком на свята! Їх смак вас зачарує, а сучасний дизайн упакування сподобається і дорослим, і дітям. - І наостанок. Разом зі своєю командою Ви подарували світу солодкий бренд Chocoboom, який уже має багато шанувальників мабуть, Вас можна назвати солодкою жінкою. Розкажіть читачам глянцю «АКЦЕНТИ плюс» - про що мріє Ірина Петелицька? - Маємо багато планів щодо запуску багатьох новинок та відкриття нових магазинів Chocoboom. Хочемо, щоб смак наших цукерок став улюбленим для ще більшої кількості людей! Також мрію про те, щоб в Україні нарешті настав мир та відступив Covid-19. Ситуація з війною та пандемією спонукала нас усіх дещо переосмислити наші життєві позиції, а деколи навіть обрати собі інші життєві пріоритети та розставити нові акценти. Ми почали більше цінувати благодійність та спілкування з рідними. Сподіваюся, ми усі станемо добрішими та мудрішими. Дуже хочу жити в такій Україні, де люди більше би посміхалися, поважали та любили одне одного. Щоб українці цінували свої традиції та свою мову, а інші країни щоб невдовзі сприймали Україну як сильну, багату та квітучу країну з багатими традиціями та сильною економікою! Розмовляла Ірина Запотічна-Ванчосович Фото з особистого архіву Ірини Петелицької.

ПРОДУКЦІЮ CHOCOBOOM МОЖНА ЗАМОВИТИ: ТМ

за телефоном +380963133006 на сайті https://chocoboom.com.ua у фірмовому магазині: Львів, вул. В. Великого, 24 головний офіс: Львів, вул. Зелена, 153а https://www.facebook.com/ chocoboomsweets https://www.instagram.com/ chocoboom_ua/

15


МОДА, СТИЛЬ

Про важливість та доречність чоловічого костюму

ЕТИКЕТ

XXI СТОЛІТТЯ: КОМУ ЦЕ ПОТРІБНО Здавалося б, навіщо всі ці умовності? Адже ми живемо не у XIX-му столітті. На жаль, у часи нашого сьогодення етикет подекуди перестав бути обов'язковою частиною навіть ділового спілкування. Нині на ділових переговорах підприємці, особливо молоді, часто хизуються рваними джинсами та футболками, деколи навіть з непристойними написами, – і це вже не здається нам чимось не­ звичайним… Втім, насправді дотримання відповідного дрес-коду характеризує серйозний підхід до свого гардеробу та навіть слугує частиною переможної стратегії. Недарма красивому зовнішньому вигляду так багато уваги приділяють сучасні маркетологи.

16

• Відомий американський підприємець та далекоглядний інноватор Соломон Прайс, визнаний «батьком» гуртової торгівлі, вчив своїх співробітників: «Одяг – це найперша частина комунікації. Програвши її, далі виграти поєдинок уже набагато складніше. Люди настільки зайняті, що найчастіше приймають рішення, виходячи з поверхневого враження. Ви повинні впливати на співрозмовника з першої хвилини зустрічі». Завдяки розширенню меж та залученню у міжнародні бізнес-процеси,

у ділових українців з'явилася необхідність розбиратися у стандартах, давно визнаних у світовій практиці. Все частіше бізнесменам доводиться бувати на заходах, які вимагають певного зовнішнього вигляду та відповідної форми одягу. Все більшим попитом користуються смокінги і фраки, уже більш звичними стають колись загадкові назви дрес-кодів у запрошеннях – Вlact Тie, Casual, Semi-formal та інші.

• Дотримання дрес-коду – це прояв поваги до господарів та інших учасників зустрічі. З'явившись на урочистий прийом у рваних джинсах, ви перекреслите всі старання організаторів створити АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


МОДА, СТИЛЬ

«Тільки дурні люди не судять по зовнішності». (Оскар Уайльд)

людини – дуже сильні. Тому не потрібно прагнути їх ламати, краще обернути їх на свою користь. Звісно, одним костюмом на всі випадки життя чоловікам ніяк не обійтися. Поважаючому себе діловому чоловікові необхідний відповідний гардероб. Один костюм підбирається для носіння щодень; інший – для особливо важливих зустрічей; а для деяких заходів потрібні костюми специфічного крою, відомі під назвами «фрак» і «смокінг». Дотримання затребуваного дрес-коду гарантує кожному з нас додаткові бали в очах оточуючих. Адже, доки ви не заговорили, про вас говорить передусім ваш одяг.

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Дрес-код – своєрідна форма одягу, необхідна при відвідуванні певних заходів, організацій, закладів. Часто під час організації поважних подій, пов'язаних з прийняттям важливих рішень, особливу увагу приділяють формі одягу для присутніх – адже на успіх заходу може вплинути також зов­нішній вигляд присутніх та співробітників. Саме дрес-код характеризує відповідний рівень, стиль та форму одягу, який відповідає етикету певних заходів, певної компанії тощо.

відповідну атмосферу заходу. Порушення запропонованого дрес-коду може дозволити собі хіба надто епатажна «зірка», на яку гості приходять подивитися, перепрошую, як на відомого клоуна в цирку. Тому не варто перетворюватися на клоуна. Дрес-код – це, в першу чергу, відображення формату заходу. Порушуючи його або слідуючи йому, ви демонструєте своє негативне або своє шанобливе ставлення до події. Саме тому дотримання необхідного дрес-коду є таким важливим, в той час, як вольності в одязі можуть привести до непорозумінь. Адже оточення – зокрема, клієнти, партнери, керівництво - зустрічають і оцінюють інших, перш за все, по одягу. Шаблони та образи у мозку кожної АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

• Авторська майстерня Rose Тailor пропонує індивідуальне пошиття одягу преміумкласу для чоловіків. Крім ділових та клубних костюмів, тут створюють ще й особливі речі для урочистих подій: фраки, смокінги, вишукані жилетки. Унікальність авторської майстерні Rose Тailor в тому, що тут намагаються надати клієнтам найкраще: кращий покрій, кращі тканини, краще обслуговування – такою є філософія бренду Rose Tailor, яку запровадив відомий підприємець Роман Данилів. Щоб створити справжній шедевр мистецтва, тут використовують тканини лише найвищого гатунку. Також тут використовують замки та ґудзики

лише англійського та італійського виробництва – це додає виробу особливого шарму. В авторській майстерні Rose Тailor розуміють, що ідеальна посадка костюму, модний крій та вдало підібраний колір завжди притягують погляд, породжують емоцію та захоплені погляди оточуючих. Це перша передумова вашого успіху! Кожен клієнт для працівників авторської майстерні Rose Тailor – особистість, для кожного тут зберігають індивідуальний підхід. Саме тому цей бренд так активно завойовує серця гостей не тільки з усіх куточків Львова, а й України та зарубіжжя. Май­стерня Rose Тailor створює необхідний імідж для яскравих, сильних особистостей, для справжніх чоловіків, кращих представників свого покоління. В одязі бренду Rose Тailor чоловіки почувають себе ідеально у будь-якому товаристві, за будь-яких умов та обставин...

ЗАПРОШУЄМО: Львів, вул. Демнянська, 26. Авторська майстерня з пошиття елітного одягу ROSE TAILOR: +38 (068) 900 45 20 rosetailor.info FACEBOOK: Rose.Roman.Danyliv INSTAGRAM: rose_tailor_roman_danyliv

17


КУЛЬТУРА

Про важливість розвитку хорового співу

ХОРОВИЙ СПІВ –

КЛЮЧ ДО ЄДНОСТІ УКРАЇНЦІВ Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Наталія Чмир-Козяр – засновник, художній керівник та диригент Народного художнього колективу України дитячо-молодіжного камерного хору «Жайвір». Вищу музичну освіту отримала у Львівській Національній музичній академії імені Миколи Лисенка. Є менеджеркою музичних проектів, педагогом, викладач-методист ЛДДМШ ім.А.Кос-Анатольського, автором хорової хрестоматії «Співає Жайвір». Голова обласного методичного об'єднання викладачів вокалу ДМШ; засновник, організатор і директор Всеукраїнського хорового фестивалю «Жайвір скликає друзів» та Всеукраїнського конкурсу молодих диригентів імені Миколи Колесси; експертка Українського культурного фонду 2020 року; переможець проекту «Жінка тисячоліття»-2020 у номінації «Професіонал року»; Відмінник освіти України; член Асоціації діячів естрадного мистецтва, членкиня Жіночої Ділової Палати України. Заміжня. Виховує доньку Анастасію, яка є також музикантом (навчається у Національній музичній академії України імені Петра Чайковського за фахом фортепіано).

Ця красива, жвава жінка з неймовірно мелодійним голосом та енергійним характером активно займається розвитком хорового та академічного співу, а також наполегливо стукає у всі можливі двері до можновладців з єдиним проханням – не дати загинути хоровому мистецтву в Україні. - Пані Наталю, нині в Україні гостро постало питання розвитку хорового співу. Попри те, що хоровий спів в Україні має давні традиції. Чому це так? - Ця проблема існує, на жаль, вже давно. Чимало хорових колективів не мають підтримки держави. Але водночас ця проблема відображає ще й іншу проблему, уже іншого плану – ментальну - відсутність єдності. • Проблема сучасних українців – це не лише невміння співати разом, це ще й невміння працювати разом заради єдиної мети. Хоровий спів – це якраз виховання тієї необхідної єдності. У всі часи хорове мистецтво традиційно сприймалося як самоідентифікація нації. Нинішній занепад українського хорового

18

мистецтва свідчить про те, що українська нація поступово зникає. Це найперше проявляється у хоровій культурі – сучасні українці, на жаль, не утотожнюють себе з українськими піснями, а вишиванки вдягають переважно напоказ. Якщо ми не почнемо самі себе поважати як націю – нас не будуть поважати інші. - Як досвідчений, з багаторічним досвідом керівник хору та викладач вокалу, з якими ще проблемами Ви стикаєтеся? - На жаль, ми живемо у час, коли діти і особливо їх батьки прагнуть передусім індивідуального розвитку співу – сьогодні усі прагнуть бути солістами. При цьому забуваючи, що чи не усі відомі співаки свого часу розпочинали свою співочу кар’єру переважно саме в хорі, навчаючись правильній подачі голосу та розвиваючи свій голос.

та молодь у любові до скарбу української культури - хорового мистецтва, як одного з ключів та кодів самоідентифікації української нації (разом з мовою, вишиванкою, писанкарством). Музика - це мова без кордонів. Проте у світі ми завжди маємо бути передусім представниками своєї держави, пропагуючи українську музику, а вона за своєю якістю не гірша західноєвропейської класики, хоч і мало знана у світі. • Мета хору «Жайвір» - виховати людину з гармонійним музичним смаком, для якої такі вічні цінності як любов, віра, традиції, пісня, нація, держава, мова будуть першочерговими. Унікальною характерною особливістю «Жайвора» є розвиток індивідуальних вокальних даних кожного хориста та повноцінне їх об'єднання у хоровому звучанні.

- У 2000-му році Ви створили дитячо-молодіжний камерний хор «Жайвір». Якою була мета створення цього хору?

- Ви – багаторічний натхненник хору «Жайвір» та організатор фестивалю хорового співу. Чим для Вас є хор?

- Діти та молодь у хорі «Жайвір» грунтовно вивчають хорове мистецтво, академічний вокал. Наша мета – виховувати дітей

- Як казав славетний хормейстер Георгій Струве: «Хор – це ідеальне суспільство, де кожен ніби сам по собі, але разом ми твори-

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Дитячо-молодіжний камерний хор «Жайвір» (м. Львів) - Лауреат міжнародних та всеукраїнських фестивалів і конкурсів, Народний художній колектив України - заснований Наталією Чмир-Козяр 2000 р. у Центрі творчості дітей та юнацтва Галичини (м. Львів). 2003 р. - звання «Зразковий художній колектив України», у 2008 р. – звання «Народний художній колектив України» та видана хорова хрестоматія «Співає Жайвір» (автор Наталія ЧмирКозяр) обсягом майже 600 сторінок (усі ці твори переспівані хором «Жайвір» у 20002008 рр.) У 2012 р. видано ІІ частину «Співає Жайвір. Молодший хор» (автор-викладач хору Зоряна Мартин). 2020 р. – збірка «Сходинками хорової майстерності» (автор Зоряна Мартин). У 2010 р. – до 10-ти річчя хору у Національному драматичному театрі імені М. Заньковецької велика ювілейна програма «Відчинилося життя». 2015 р. – до 15-ти річчя колективу велика ювілейна програма «Колесо буття». 2016 та 2017 рр. – разом із Соломією Чубай та «Пікардійською терцією» участь у благодійному проекті «Колискові для Олекси». 2017 р. – хор «Жайвір» став Лауреатом I премії Міжнародного інтерактивного конкурсу на краще виконання твору британської співачки Кеті Мелоу та спільний концерт з Кеті Мелоу у Львові. 2017, 2018 рр. - «Жайвір» святкує Різдво на сцені Львівської опери із всесвітньо відомим хором ім. Г. Верьовки. 2017 р. - проєкт «Передання» разом з о. Лукою Михайловичем та хором «Київ»; 2017, 2018 рр. - проєкт «Мозаїка» разом зі співачкою Уляною Горбачевською та колективом зі станиці Луганська. 2019 р. – участь у проекті Lemkovyna-Lem у Lem Station. 2018 р. - «Жайвір» вдруге підтвердив звання «Народний художній колектив України» своїм 4-годинним концертом. 2019 р. – започатковано Всеукраїнський конкурс молодих диригентів імені Миколи Колесси. Упродовж 20 років - участь хору «Жайвір» у фестивалі «Велика коляда» у Домініканському соборі. Хор «ЖАЙВІР» запрошує доєднатися до жайворової співочої родини дітей та молодь від 6 до 25 років: http://zhayvirchoir.lviv.ua/ https://www.facebook.com/zhayvirchoir/ https://www.facebook.com/ZhayvirFriends/ https://www.youtube.com/user/zhayvirchoir https://www.youtube.com/user/MrZoryana

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

КУЛЬТУРА

мо гармонію». Ось ми і намагаємося нести цю гармонію у маси. Передусім навчаємо хорового співу юне покоління, адже молодь – це майбутнє нашої України. - Хто є хористами у хорі «Жайвір»? - Упродовж 20 років у колективі співали більше 300 дітей, багато з яких обрали своїм майбутнім фахом саме музику (вокал, диригування), хоча це не є основною метою виховання дитини у хорі. На даний час у колективі займаються діти та молодь у різних вікових групах: 3-6 років - молодша група «Жайворятко» (педагог Ганна Кейван); 7-10 років - середня група «Жайворята» (педагог Олександра Соловій); 11-18 років - старша група «Жайвір» (Наталія Чмир-Козяр); 18-25 років - концертний мішаний склад хору (існував до 2010 року). Цьому складу хору було під силу заспівати «Carmina Burana» К. Орфа, «Хабанера» з опери Ж. Бізе «Кармен», «Богородице Діво» із «Всенощної» С. Рахманінова, «Lacrimosa із «Requiem» В.-А. Моцарта поряд із купальськими піснями, спірічуелсами. - Розкажіть про організований Вами хоровий фестиваль «Жайвір скликає друзів». - 2005 року хор відзначив свій перший 5-ти річний ювілей у Львівській Національній філармонії та започаткував у Будинку органної музики хоровий фестиваль «Жайвір скликає друзів», метою якого є відродження та популяризація хорової культури серед дітей та молоді, просвітницька діяльність серед слухачів, а також популяризація постатей української хорової культури, зокрема, митців-диригентів, композиторів, діяльність яких пов'язана зі Львовом. За 14 років існування фестивалю у ньому взяли участь більше 14000 учасників з України. - Хор «Жайвір» по праву вважають одним із кращих хорових колективів України. Яким є репертуар та творчий доробок хору? - Ми співаємо якісну музику різних жанрів і стилів: класичні та духовні хорові твори, обробки народних пісень, колядки, щедрівки, популярну музику, джазові композиції та хорові твори сучасних композиторів. Переважно це твори класиків української хорової музики М. Леонтовича, К. Стеценка, А. Вахнянина, а також сучасних композиторів. Репертуарний акцент припа-

дає на творчість українських композиторів, адже це є одним із ключів національної самоідентифікації. За 20-ти річну творчу діяльність хор «Жайвір» заспівав близько 1500 концертів з різностильними та різножанровими програмами. Хором записано та випущено 6 CD: «Колядки та щедрівки» (2003); «Помолимось» (2004); «Ми - українці» (2004); «Співає Жайвір.10 років» (2010); «Діти Землі» (2013); «Колесо буття» (2015). А також компакт-диски солістів: «Панночка зі Львова» (Софія Марисенко, 2011 р.); «Батькова сорочка» (Роман Грабовенський, 2011 р.) та компакт-диск керівника хору Наталії ЧмирКозяр «Новий день» (2013 р.). Колективом разом зі студією Freestyle відзнято 5 музичних відеокліпів: «Наше Різдво», «На Івана, на Купала», «Діти Землі», «Відчинилося життя», «Зачарований Львів». - Свого часу хор «Жайвір» багато гастролював… - «Жайвір» побував у багатьох містах України та 18 країнах світу, ставши лауреатом міжнародних фестивалів-конкурсів в Норвегії, Швеції, Австрії, Чехії, Польщі, Чорногорії, Нідерландах, Македонії, Болгарії тощо. У цьому аспекті гастрольні подорожі - це не лише емоції від спілкування у неформальній мандрівній атмосфері, але й представницька місія України. - Як хор «Жайвір» сприймають за кордоном? - Коли співає «Жайвір» твори українських композиторів, духовну музику М. Вербицького, Д. Бортнянського, М. Леонтовича, я бачу на очах слухачів сльози емоційного катарсису, а пізніше бурхливі оплески і вигуки «браво» - це миті, які я і кожен з учасників запам'ятає на все життя. І на гастрольних виступах це буває значно частіше, ніж у нас в Україні. Ось і визріває питання виховання в української публіки музичного смаку та культури, затребуваності хорового мистецтва, а також академічного мистецтва загалом. Розмовляла Ірина Запотічна-Ванчосович Фото з особистого архіву Наталії Чмир-Козяр

19


ДОБРА СПРАВА

Про важливість водійської майстерності

Тарас РЕГА: «ДОРОГА ВИМАГАЄ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ТА ДОТРИМАННЯ ПРАВИЛ!»

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Тарас Рега – засновник автошколи та мотошколи водійської майстерності REGA у Львові, призер Чемпіонату України з авторалі, магістр олімпійського та професійного спорту. Працюючи у цій галузі понад 15 років та проповідуючи принципи безпечного керування, розробив успішну багаторівневу систему навчання: від початкового до рівня водія-професіонала.

- Тарасе, створені Вами у Львові автошкола та мотошкола REGA є найбільшими у Західній Україні, мають безліч хороших відгуків. У чому секрет успіху? - Перш за все, ми застосовуємо власну методику кількарівневої системи навчання, яка дає можливість нашим студентам почати з основ та поступово досягти рівня впевненого водія-професіонала. У нас працює чудова професійна команда та є індивідуальний підхід до кожного, хто виявив бажання удосконалити свою водійську майстерність. В автошколі REGA можна обрати будь-який з п’яти навчальних курсів: початковий, основний, професійний, зимовий, підлітковий. Ми пропонуємо особливу програму, яка дозволить заощадити час та досягти максимальних результатів за коротший термін, ніж у будь-якій іншій автошколі Львова. - Це правда, що в автошколі REGA є можливість відвідати безкоштовне пробне заняття? - Безкоштовне пробне заняття покликане допомогти водіям-початківцям на власному досвіді переконатись у високій ефективності методики автошколи REGA. - Мабуть, багатьом буде цікаво дізнатися, що у школі REGA існує послуга «Гарячі заняття». - Інколи наші студенти переносять свої заняття - тоді у наших тренерів утворюються «вікна», якими можуть скориста-

20

тися інші студенти, щоб здобути навички керування автомобілем на спеціальних умовах: отримавши велику знижку на оплату та не очікуючи своєї черги на навчання. Крім того, в автошколі REGA діють знижки для постійного клієнта і для корпоративних клієнтів, а також послуга «50 на 50» для навчання удвох. - Незабаром новорічні свята – пора подарунків. Розкажіть про подарунковий сертифікат автошколи REGA. - Подарункові сертифікати від школи «REGA» - це спосіб проявити турботу про своїх близьких. Обравши курс водіння у якості подарунку, ви не тільки виявите любов та увагу, а й подаруєте небайдужій людині безцінні навики, які завжди стануть у нагоді. - Кажуть, у мотошколі REGA є навіть унікальна нагода потренуватися у компанії досвідчених байкерів? - Школа REGA дружить з багатьма відомими байкерами, проводимо спільні акції та змагання. Техніку швидкісного проходження поворотів можна відпрацювати на заняттях за програмою «Професійний курс управління мотоциклом». - Якими будуть поради для водіїв-початківців від автошколи REGA? - Сформований нашими тренерами перелік корисних звичок для водіїв допоможе не тільки відчути себе більш впевнено за кермом, а й уникнути багатьох труднощів навіть досвідченим водіям.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ДОБРА СПРАВА

12

КОРИСНИХ ЗВИЧОК ДЛЯ ВОДІЇВПОЧАТКІВЦІВ ВІД АВТОШКОЛИ REGA:

1. Виробіть у себе звичку пристібати паски безпеки одразу, щойно сядете за кермо. Спершу це може здатися некомфортним, але вже за деякий час ви звикнете і не відчуватимете жодних незручностей. Це значно підвищує вашу безпеку та зекономить вам кошти на штрафи! 2. Намагайтеся завжди тримати обидві руки на кермі. Хоч чимало водіїв вважають, що набагато зручніше покласти праву руку на перемикач коробки передач або навіть на коліна, ще й лівий лікоть прилаштувати на підлокітник, притримуючи кермо лише знизу – втім, це дуже ризиковано! У такому положенні ви не зможете швидко і точно зреагувати на «зірвиголову», що раптово перелаштовується у вашу смугу, чи на собаку, яка раптово вибігла на дорогу - у кожного водія періодично виникає необхідність крутити кермо швидше. Звичка тримати обидві руки на кермі, відволікаючись тільки на перемикання передач, може вас врятувати у критичній ситуації! 3. Надзвичайно корисною є звичка дивитися у середнє дзеркало при гальмуванні. Всього лише короткий погляд у дзеркало заднього огляду, але ви будете знати, чи не відволікся водій, який їде у машині позаду, чи бачить він світлофор, чи встигає гальмувати. У цьому випадку у вас буде можливість попередити його сигналом, або, якщо дозволяє ситуація, навіть трішки під'їхати вперед, щоб уникнути зіткнення. Особливо це важливо при екстреному гальмуванні - ви ще встигнете врятува-

ти ситуацію, чим збережете нерви, час і своє авто! 4. Кожного ранку, сідаючи в авто та вирушаючи у справах, приділіть хвилинку вашого часу короткому огляду коліс – можливо, якесь з них спустило за ніч і вам доведеться завітати на шиномонтаж. Часто саме це врятує шину від повного руйнування! 5. Не забувайте користуватися світловими покажчиками повороту. Згідно ПДР України: «Водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку: перед початком руху і зупинкою, перед перестроюванням, поворотом або розворотом». Пам’ятайте: ми включаємо покажчик повороту для інших водіїв, щоб уникнути аварії. До початку перелаштування покажчик повороту вже повинен моргнути від 3-х до 5-ти разів. Адже, поки інші водії звернуть увагу на вас, поки приймуть якесь рішення, поки ви самі переконаєтеся у безпеці свого маневру - на це потрібен час. 6. Досвідчені водії чудово уявляють, що таке «мертва зона», але більшість початківців не знають про неї або не беруть її до уваги. Мертвою зоною автомобіля називається явище, при якому автомобіль, що вас обганяє або випереджає, на деякий час стає для вас невидимим у дзеркалах заднього виду. Мертва зона, як правило, знаходиться ззаду справа чи ззаду зліва від автомобіля, а також позаду нього. Наприклад, для того, щоб побачити автомобіль у мертвій зоні справа ззаду, потрібно нахилитися вперед до керма і взяти трішечки лівіше та подивитися в праве дзеркало заднього огляду – тоді сектор огляду буде розширено. Достатньо дуже короткого погляду, який не перевищує пів секунди - довше краще не озиратися, оскільки можна втратити контроль над ситуацією попереду. Також доцільно перевіряти наявність іншого авто в мертвій зоні перед виїздом зі смуги розгону. 7. Деякі водії, поспішаючи, можуть грюкнути дверцятами авто, навіть не переконавшись у тому, чи включилась сигналізація. Якщо візьмете за правило дивитися на машину в момент включення сигналізації, то завжди будете впевнені, що автомобіль дійсно

закрився та не залишилися включеними фари. Цілком імовірно, що помітите ще щось - наприклад, залишені відкритими люк, вікна або багажник. 8. Від'їжджаючи від заправки, подивіться у бічне дзеркало, з того боку, де у вас бензобак. Навіть якщо твердо впевнені у своїх діях, краще перевірити ще раз. Ви ж самі, мабуть, знаєте безліч випадків, коли залишений у горловині бензобаку пістолет не тільки ламався сам, а й пошкоджував кузов автомобіля! 9. Непогана звичка - звертати увагу і запам'ятовувати номерні знаки та марки автомобілів сусідів по парковці. З одного боку, це тренує пам'ять; з іншого, це виручить вас, коли ви виявите свіжі пошкодження на власному автомобілі. 10. Якщо дверцята у вашому авто не закриваються автоматично, звикайте їх блокувати одразу, як сіли в авто. Така гарна звичка у деяких ситуаціях може врятувати вам не тільки цінні речі, нерви та здоров'я, а іноді навіть життя. Не провокуйте крадіїв – залишаючи авто навіть на хвилинку, виробіть звичку ніколи не залишати ключі в авто! 11. Якби всі водії мали гарну звичку ніколи не їздити на червоне світло, а також на жовтий та миготливий зелений, можна було б уникнути багатьох аварій. Почніть з себе - виробіть цю корисну звичку! 12. Коли ви сіли за кермо автомобіля, подивіться на себе у дзеркало та посміхніться. Гарний настрій вам завжди допоможе в дорозі. Навіть ваше авто обов’язково відчує ваш хороший настрій!

Запис в Автошколу водійської майстерності REGA:

(098) 444 12 40

додаткова інформація на сайті www.rega.lviv.ua

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

21


НОВИНИ ФІЛАРМОНІЇ

Про прем’єру дитячої опери першої української композиторки

ПРЕМ’ЄРА ОПЕРИ

«Серце Оксани»

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: «Серце Оксани» (1960) – опера, яка подолала непростий шлях для того, щоб її почули та побачили в Україні. Опера була написана першою, офіційно визнаною українською жінкою-композиторкою Стефанією Туркевич-Лукіянович у Великій Британії, згодом була поставлена у Канаді, але до цього часу ще ні разу не виконувалася в Україні. Попри те, що композиторка Стефанія Туркевич-Лукіянович народилася 1898 року у Львові (у відомій священицькій родині) та тривалий час працювала у Львові. Українська композиторка залишила по собі великий творчий спадок: 9 симфоній, 6 балетів, 4 опери, багато хорових, інструментальних та інших музичних творів. Прем’єра цієї дитячої опери Стефанії Туркевич-Лукіянович стане одним із перших кроків до відкриття українцями творчої спадщини маловідомої, незаслужено забутої української композиторки, творчість якої у радянські часи опинилася під забороною.

• У 2020 році проєкт постановки дитячої опери «Серце Оксани» став одним із переможців конкурсу «Фокус на культуру» від Львівської міської ради.

22

• 8 листопада у Львівській національній філармонії імені Мирослава Скорика вперше в Україні прозвучить дитяча опера «Серце Оксани», автором якої є перша професійна українська композиторка Стефанія Туркевич-Лукіянович.

Лише через 60 років після свого написання дитяча, але з чудовим філософським підтекстом опера «Серце Оксани» буде вперше поставлена в Україні - саме у Львові, на сцені Львівської національної філармонії! Це стало можливим завдяки оцифруванню рукописів композиторки у співпраці родини композиторки та подружжя Павла і Лариси Гуньків, що дало змогу у 2017 році «повернути» в Україну більшу частину творчого доробку Стефанії Туркевич-Лукіянович.

ПРО ПОСТАНОВКУ ОПЕРИ У постановці задіяно понад 60 учасників, серед яких значну частину становлять діти (що цілком відповідає творчому задуму авторки) – це інструментальний ансамбль Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії, 8 солістів, дитячо-молодіжний камерний хор «ЖАЙВІР» та балетна школа-театр L.Stage. «Серце Оксани» – це захоплива історія про дівчинку Оксану та її двох братиків Романа і Влодка, сповнена пригод та випробувань. Головна ге-

роїня Оксанка розшукує рідних братів, яких забрав у своє царство Цар Ох через їх неповагу і непослух. Дівчинка намагається знайти братиків і звертається за допомогою до Зірок, Вітру, Місяця та Сонечка. Для того, аби здобути їх прихильність, вона робить їм подарунки: Вітру віддає черевички, Зіркам – стяжечки, а Місяцю – свої коси. Однак, жоден з них не допоміг дівчинці. Тоді Оксанка звертається до Сонечка, жертвуючи найціннішим – своїм серцем. І лише Сонечко привело героїню до Царя Оха, який погодився відпустити братів додому. Втім, холод сестри налякав хлопців, тому вони почали просити Царя віддати сестрі її серце. Це їм вдалося лише після відгадування ними двох загадок, після чого діти усі разом повертаються додому. Щира любов та єдність допомогли здолати всі перешкоди та перемогли!

ВАРТО ЗНАТИ: n Квитки на оперу «Серце Оксани»

можна придбати у касі філармонії.

n Також ця подія транслюватиметься

на офіційних YouTube-каналі філармонії та на Facebook-сторінці Львівської національної філармонії. n Детальна інформація про подію

доступна також за посиланням: https://philharmonia.lviv.ua/event/ sertse-oksany/

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

23


ПРО ГОЛОВНЕ: ВАЖЛИВІ УКРАЇНСЬКІ НОВИНИ...........................................................С.25

ВАЖЛИВА ТЕМА: ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЯК ФЕНОМЕН СУЧАСНОСТІ...............С.27

ВАРТО ЗНАТИ: МИ ВІДПОВІДАЛЬНІ ЗА СВІЙ ІМУНІТЕТ...................................... С.28

У НИХ, У НАС: ПРО УКРАЇНСЬКИХ ДЕПУТАТІВ ТА ДЕПУТАТІВ ШВЕЦІЇ................................................................................. С.30

ІСТОРІЯ УСПІХУ: СІНГАПУР: ВІД УБОГОСТІ ТА КОРУПЦІЇ ДО ПРОЦВІТАННЯ..............................................................................................С.32

24

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ПРО ГОЛОВНЕ

ВАЖЛИВІ УКРАЇНСЬКІ

НОВИНИ

n 25 жовтня в Україні відбулися ви-

бори депутатів місцевих рад та мерів міст, голів селищних рад. Загалом по Україні відсоток явки мешканців на цьогорічних місцевих виборах склав лише 36,88% (явка виборців на Львівщині склала 43,82%). У тих містах, де жоден з кандидатів на посаду мера не отримав більше 50%, буде проведено ІІ тур виборів – 15 листопада або 22 листопада (зокрема, у Львові). n 14 листопада в Україні запрова-

джено карантин вихідного дня – у відповідь на це на масові протести вийшли підприємці у різних містах України. 16 листопада у Верховній Раді зареєстрували постанову з рекомендацією Кабміну скасувати запроваджений карантин вихідного дня. Постанову нардепи розглянуть 17 листопада. В уряд заявили, що будуть діяти залежно від ухваленого Радою рішення і реалізують його законним способом. 17 листопада урядовці спробують переконати народних депутатів в необхідності особливого карантину на вихідних. Про це в ефірі телеканалу Україна 24 заявив міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов. n Втім, жорсткий карантин в Укра-

їні повернуть, якщо добовий показник хворих на коронавірус перевищить 15 тисяч. Про це ще 22 жовтня заявив глава держави Володимир Зеленський, передає прес-служба Офісу президента. Він підкреслив, що ще місяць тому прогнозувалася зупинка медичної системи при 9,5 тисячах нових заражених на добу - чиновники припускали, що в країні не вистачить ліжок в лікарнях і лікарів. Локдаун тепер загрожує Україні при виявленні більше 15 тисяч випадків COVID-19 за добу. Президент Володимир ЗеленАКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

ський зазначив, що зараз для збільшення кількості медиком залучають інтернів та студентів, а також перепрофілюють відділення лікарень. n Національний банк України 13

листопада 2020 року надав необхідне рефінансування 16 банкам на загальну суму 16,577 млрд грн. за процентною ставкою у розмірі 6 % річних. Про це повідомляє Нацбанк. 13 листопада 2020 року відбулись кількісні тендери з рефінансування банків. Зокрема, кредити були надані: «Укрексімбанку», «Альфа-Банку», «Акордбанку», «Таскомбанку», банкам «Альянс». «Січ», «Львів», «Піреус», «Глобус» та іншим. n Було прийнято Закон №3891 «Про

внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Закон спрямований на запобігання розповсюдженню гострої респіраторної хвороби COVID-2019, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, серед населення України. Про це повідомляє Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України. Згідно із Законом: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, тягне за собою накладення штрафу від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». n За рівнем людського розвитку

Україна перебуває нижче середнього рівня Європи та Центральної Азії і цей показник за 10 років не покращився. Про це йдеться у

звіті Всесвітнього банку, пише «Громадське». Українська молодь не має можливостей для того, щоб вирости продуктивними дорослими. Дитина, що тільки-но народилася, в Україні може отримати можливості тільки при досягненні нею 63% продуктивності дорослої людини з достатнім рівнем освіти. У Всесвітньому банку зазначають, що цей показник України хоч і дещо вищий серед країн з подібним рівнем економічного зростання, але водночас він нижче за показники Європи та Центральної Азії. n Європарламент визнав укра-

їнську систему сертифікації насіння еквівалентною нормам ЄС. «Офіційний вісник Євросоюзу» ще 26 жовтня опублікував рішення Європарламенту про визнання еквівалентності української системи сертифікації насіння вимогам ЄС. Про це повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тарас Качка. «Через 20 днів дане рішення вступає в законну силу. Ще одна складова українського аграрного ринку інтегрована до ЄС», - написав він у Facebook. n За даними Мін’юсту України, у

період карантину з 12 березня по 10 жовтня в Україні шлюб зареєстрували у 6 разів більше, а саме 107069 пар молодят (оскільки за цей час кількість розірваних шлюбів становила 16475 пар, тобто кількість укладених шлюбів була більшою у 6 разів) – це у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року. За даними Управління статистики, цьогоріч з січня по серпень у Львові шлюб зареєстрували 3500 пар (тобто кількість укладених шлюбів у порівнянні з 2019 роком зменшилася на 1541 пар, або на 30,6%).

25


ВАЖЛИВА ТЕМА

Про відповідальність та її види

Питання відповідальності в наш час має особливо велике значення. Воно також є дуже об’ємним. По-перше, відповідальність є зовнішня і внутрішня. Відповідальність також буває ретроспективною і перспективною.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЯК ФЕНОМЕН СУЧАСНОСТІ Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Відповідальність – це загальносоціологічна категорія, яка виражає свідоме ставлення особи до суспільної необхідності, загальних потреб, обов’язків, норм, цінностей. Відповідальність означає усвідомлення суб’єктом суті та значення власної діяльності, її наслідків для суспільства, колективу, групи або кола. Відповідальність як така – не юридичний термін, а соціологічний. Хоч цей термін в юриспруденції використовується, проте там він має вербально дефінітивне оформлення.

26

• Відповідальність – це компонент свободи. Це зворотний бік наших прагнень ПРО ЗОВНІШНЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ Зовнішня відповідальність - це відповідь соціуму на наші дії, оформлена у вигляді законів, норм і правил поведінки. Простяг руку не туди – отримай по руці! Всі юридичні кодекси, суди усіх юрисдикцій – це сфера зовнішньої відповідальності. Закон суворий, але це закон (бо інакше це не закон, а побажання), тому його належить виконувати, подобається це комусь чи ні.

ПРО ВНУТРІШНЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ Внутрішня відповідальність – це справа більш тонка, глибока, складніша за зовнішню відповідальність. Ос-

новою внутрішньої відповідальності є моральна відповідальність. Проте внутрішня відповідальність також не вичерпується тільки моральною відповідальністю, тому що є ще професійна відповідальність, батьківська, корпоративна, інституційна тощо. Внутрішню відповідальність можна проілюструвати словами всесвітньо відомого твору «Маленький принц» Екзюпері: «Ми відповідальні за тих, кого приручили» – це метафоричне визначення внутрішньої відповідальності людини, яка має різні вияви.

• Відповідальність є характеристикою будьяких людських взаємин, відносин і вчинків і стосується майже всіх аспектів людської діяльності. Вона є ознакою моральної зрілості людини у регулюванні суспільних відносин.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ВАЖЛИВА ТЕМА

НА ДУМКУ ВЧЕНИХ Американський психолог Карл Роджерс (1902-1987) визначив відповідальність як основну ознаку сформованої особистості. Цікаво, що з безвідповідальної людини зробити відповідальну є доволі важко. Таким людям подобається стан інфантильності, адже безвідповідальність є станом інфантильності. Для багатьох це солодкий стан! В ньому можна сидіти і з нього погавкувати, не брати на себе жодної відповідальності, зате блискуче критикувати і вказувати усім. Радянська доба поклала максимум зусиль на формування інфантильної людини. Те, що формувалося в людях за часів Радянського Союзу – «гомо совєтікус» – це зразок інфантильності. Далеко не кожний представник із тих, хто має людську подобу, здатен бути відповідальним, себто – бути особистістю. Філософ Мераб Мамардашвілі взагалі писав, що таких, як правило, меншість. Сформована особистість свідчить про себе здійснюваним вибором, як зазначає канадський філософ Чарльз Тейлор, відомий своїми дослідженнями новочасної особистості

Коли людина здатна здійснювати вибір, брати на себе відповідальність – вона свідчить про себе як про сформовану зрілу особистість, а не тому, що має паспорт. Отже, внутрішня відповідальність є свідченням сформованої особистості і, насправді, є дуже напруженим, нелегким станом.

БЕЗВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ, ІНФАНТИЛЬНІСТЬ

ПЕРСПЕКТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Свого часу у Радянському союзі людина віддала усі свої права і свободи, навіть час у неї був забраний. А навзамін їй дарувалася можливість придбання дешевої ковбаса за 2,20, горілки за 3,07 і здебільшого гарантувалося все мінімально необхідне для фізичного виживання. Але взамін цього за людину геть усе вирішувала влада. Моральний кодекс будівника комунізму був такий, що людина не мусіла напружуватися і робити жодних вольових зусиль. Ця безвідповідальність для багатьох нерозвинутих особистостей була солодкою, це був той солодкий сон розуму і душі, за який частина населення ще й нині ладна вийти під червоними прапорами.

Це, скажімо, відповідальність лікаря, який бере в руки скальпель, щоб урятувати пацієнта. Це відповідальність архітектора, який проєктує міст, – він же проєктує його не для того, щоб той упав. Підприємець щоденно бере на себе перспективну відповідальність, вирішуючи, куди рухатися його компанії, як розвивати бізнес-модель, що робити за нових обставин.

Радянська доба поклала максимум зусиль на формування інфантильної людини, яка не несе жодної відповідальності РЕТРОСПЕКТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ Ретроспективна відповідальність може наздогнати, а може й не наздогнати. У будь-якому разі вона може бути здійснена як юридичний факт, і вже нічого виправити не можна. Людина здійснює вчинок, і після того вона вже нічого не може зробити. Це відповідальність ретроспективна, яка деколи може нагадувати про себе голосом помсти і розплат.

Приймаючи рішення тут і тепер, можливо, ви і не здогадуєтеся, що ви вже на себе взяли перспективну відповідальність. Свій прояв відповідальність має у характері особистості, у її почуттях, свідомості, різних проявах поведінки. Чим зріліше суспільство, тим менше в нього прописаних регламентацій зовнішнього відповідального характеру, тим більше у нього розвинута внутрішня відповідальність. Хочу нагадати, що демократичне суспільство живе за принципом: що не заборонено, те можна. Так побудована його юридична система: якщо не заборонено – то можна, так заявляє про себе презумпція невинуватості й життя за презумпцією невинуватості. Радянська людина була продуктом презумпції винуватості і тому мусила діяти тільки за схемою: можна робити тільки те, що дозволено. Життя за принципом «роблю тільки те, що дозволено», є феодалізмом та вічним відставанням, тоді як життя за правилом «я роблю все, що не заборонено» – це стан свободи і творчого пошуку. Це всі стартапи, всі інновації, це стан креативності.

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Те, що прописується в законах, – це обов’язок, – передусім пов’язаний з необхідністю, а відповідальність не може бути прописаною в усіх своїх аспектах, бо вона пов’язана зі свободою, яка приймається радісно, бо у свободі людина щаслива. Є речі вроджені (психоорганізація особистості, біоритміка, тип характеру тощо), є набуті (родинна традиція, сім’я, школа, фахова освіта тощо). Ми нині переходимо від «феодального» стану до стану свободи, що дуже тяжко й непросто. Але свобода передбачає також і відповідальність, бо свобода без відповідальності здатна спричинити хаос.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

27


ВАРТО ЗНАТИ

Про те, що впливає на наш імунітет

МИ ВІДПОВІДАЛЬНІ

ЗА СВІЙ ІМУНІТЕТ 5 ШКІДЛИВИХ

ЗВИЧОК, ЯКІ ПОСЛАБЛЮЮТЬ ІМУНІТЕТ 1. НЕ ВИСИПАТИСЯ Під час нічного відпочинку наше тіло і мозок не тільки оновлюються: уві сні імунна система «перезаписується», вносячи в список небезпек нові бактерії і віруси, з якими зіткнулася протягом дня. Але якщо ви щоночі не висипаєтеся, цей механізм не може працювати ефективно - і в підсумку ваш захист стає слабшим. Як продемонструвало дослідження, результати якого були опубліковані в європейському фізіологічному журналі Pflugers Archiv, для підриву іму-

28

нітету достатньо всього шість ночей підряд, упродовж яких ви не висипаєтеся. Після цього терміну організм буде гірше відповідати на щеплення, а ГРВІ чи грип будуть протікати важче і буде потрібно більше часу на одужання.

2. СИДЯЧИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ Ніяк не можете позбутися кашлю? Перевірте, наскільки активний спосіб життя ви ведете: дослідження, результати якого були опубліковані в «Британському журналі спортивної медицини», показало: у тих добровольців, які займалися спортом один раз в тиждень або не займалися зовсім, на одужання потрібно на 42% більше часу. Крім того, симптоми протікали важче. Навіть невелике, але щоденне спортивне навантаження (наприклад, піша прогулянка) вже зробить ваш імунітет сильнішим.

3. ЗАХОПЛЕННЯ ЖИРНОЮ ЇЖЕЮ А ще точніше - їжею з високим вмістом насичених жирів. Вони провокують розвиток запальних процесів в організмі, перевантажуючи імунну систему і в результаті послаблюючи її. Слідкуйте за тим, щоб у вашому раціоні було достатньо ненасичених жирів: рослинних олій, рибного жиру, горіхів. Ці продукти допомагають нашому організму боротися із запальними процесами і навіть розпізнавати патогени.

4. ЧАСТИЙ ПРИЙОМ АНТИБІОТИКІВ Антибіотики – відмінні ліки, але ставитися до них краще як до останнього аргументу і застосовувати тільки, якщо всі інші методи вже випробувані. Справа в тому, що антибіотики не тільки допомагають нам у боротьбі АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ВАРТО ЗНАТИ

з інфекціями, але і знищують всю мікрофлору в нашому організмі та навіть здатні зменшити кількість білих кров'яних клітин, які борються з хворобами. Це підтвердило дослідження на мишах, результати якого були опубліковані в «Американському журналі генетики людини». Тому кожного разу, коли ми приймаємо антибіотики, ми послаблюємо свій імунітет. Пам'ятайте про це!

5. АЛКОГОЛЬ Алкоголь пригнічує імунну систему, а систематичне його вживання може знизити ефективність лейкоцитів у боротьбі з небезпечними бактеріями і зменшити здатність організму до виробництва клітин-захисників, які ідентифікують і вбивають бактерії і віруси. Пам'ятайте, що протягом цілого дня після прийому алкоголю ваш природний захист організму знижений!

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Імунітет - здатність нашого організму чинити опір захворюванням, у тому числі і коронавірусним інфекціям. Але імунітет багато в чому залежить від нашого способу життя. Тому ефективною профілактикою у боротьбі із захворюваннями буде відмова від деяких шкідливих звичок, які день за днем непомітно руйнують наш імунітет - наш природний захист організму.

4 ФАКТОРИ, ЯКІ МОЖУТЬ РІЗКО ЗМЕНШИТИ ІМУНІТЕТ

Щоб організм холодної пори року був краще захищений від інфекцій, зокрема, від коронавірусної, нам, перш за все, потрібна добре функціонуюча імунна система. Фахівці розповіли, які чотири фактори здатні різко знижувати захисний потенціал імунітету. Варто знати, що особливо

в умовах коронавірусної пандемії цих чотирьох чинників, які різко знижують імунітет, краще уникати. Про це пише журнал Freundin (Німеччина).

1. ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ Фахівці пояснюють: коли ми замерзаємо, слизова оболонка носа і горла погано забезпечується кров'ю – захисні механізми гірше працюють, тому це полегшує проникнення патогенів в організм. У холодну пору року важливо адекватно тепло одягатися - особливо важливо, щоб не мерзли ноги, шия, спина і грудний відділ.

2. ЗАНАДТО ІНТЕНСИВНІ ФІЗИЧНІ НАВАНТАЖЕННЯ Важка робота, виснажливі тренування теж є факторами, які різко знижують імунітет. Дослідження показали, що підвищені навантаження сприяють зменшенню кількості лейкоцитів в організмі.

3. ЗНЕБОЛЮЮЧІ Парацетамол, ібупрофен і АСК блокують фермент, без якого неможливе утворення відповідних антитіл. Медики радять не приймати цих препаратів на початку захворювання, при ще слабких симптомах.

4. АЛКОГОЛЬ І СИГАРЕТИ Вживання алкоголю та паління мають властивість деактивувати імунні клітини. У сезон зростання інфекцій лікарі настійно рекомендують прагнути до зниження споживаної кількості спиртного і тютюну і тим більше не вживати їх разом - таке поєднання завдає по-справжньому руйнівного удару по імунітету.

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Сьогодні вчені, на жаль, прогнозують ще дві хвилі посилення епідемії коронавірусу у світі. Звичайно, за цих умов велике значення матимуть не лише правильне лікування та збільшення можливостей системи охорони здоров’я у кожній країні, але й наш власний імунітет. Кожен з нас має подбати про зміцнення свого імунітету, адже передусім ми є відповідальними за своє здоров’я та свій імунітет.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

29


У НИХ, У НАС

Про різницю між європейськими та українськими парламентаріями

Швеція – це країна, де панує порядок, де поважають права та інтереси кожного виборця, кожної меншини, де влада дбає про народ, а діяльність депутатів в Швеції та їх майновий стан є прозорими для виборців. Для нас, українців, це щось неймовірне! А у Швеції це норма: парламентарії Швеції покликані представляти та відстоювати лише інтереси народу – і вони це підтверджують своїми діями та вчинками.

ШВЕЦІЯ: ДЕПУТАТИ БЕЗ ДОРОГИХ ПРИВІЛЕЇВ ЗВИЧАЙНІ ЛЮДИ • У депутатів в Швеції немає ні асистентів, ні державного авто, ні навіть пенсій. Вони отримують невелику зарплату і користуються громадським транспортом. Суть демократії полягає в тому, щоб вибрати кращих серед рівних і дати їм в руки кермо влади. Але депутати у Швеції після свого обрання не стають частиною елітного суспільства, якому абсолютно чуже життя простих людей в Швеції - депутати в Швеції дбають про життя простих людей, абсолютно не рахуючи себе елітою. «Ми звичайні громадяни. Немає сенсу надавати особливі привілеї парламентаріям, тому що наше завдання - представляти інтереси наших громадян і знати реальність, в якій вони живуть. Представляти інтереси громадян саме по собі вже є привілеєм, оскільки у нас є можливість впливати на курс країни», - пояснив член соціал-демократичної партії Пер-Арне

30

Хокассон. Втім, у Швеції навіть державна служба не вважається чимось престижним, тому йдуть туди не особливо охоче – йдуть ті, хто хоче справді працювати на благо держави за власним покликом душі. Свого часу навіть було, що прем’єр-міністр відмовився від посади. І довгий час його крісло було порожнім, поки парламент майже насильно не посадив туди колишнього міністра фінансів.

ЗАРОБІТНА ПЛАТА До 1957 року депутати парламенту Швеції не отримували ні копійки. Поки парламентом не було встановлено, що «жоден громадянин не може бути позбавлений можливості стати депутатом в силу економічних причин». Сьогодні зарплата депутата парламенту в Швеції становить близько 40 000 крон – це розмір зарплати вчителя початкових класів. Також депутати не можуть самі підвищити собі зарплату, бо для цього існує незалежний комітет Riksdagens Arvodesnämd, до якого входить президент у якості судді і ще двоє людей. Зазвичай, це журналісти або колишні чиновники.

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Швеція - четверта за величиною країна Європи. Ширина її становить 500 км, протяжність з півночі на південь - 1600 км, а площа - 450 000 кв. км. У той же час, населення країни не таке велике, менш 9 мільйонів. Більша частина населення живе в південній частині країни, а значна частина північної Швеції практично не заселена. Колись небагата країна стала успішною - скандинави багато зробили для свого комфортного існування. На сьогоднішній день Швецію по праву визнано однією з найкращих у світі держав для життя. Але депутати парламенту Швеції не мають жодних привілеїв, як це прийнято в Україні.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


У НИХ, У НАС

КОРИСТУВАННЯ ГРОМАДСЬКИМ ТРАНСПОРТОМ

ресторані за державні гроші - це для депутата Швеції сприймається як цілковитий нонсенс.

ДЛЯ ПОРІВНЯННЯ: ПРО ДЕПУТАТІВ В УКРАЇНІ

У власності парламенту Швеції є всього лише три авто: для президента, прем’єра і його заступника. При цьому ці автомобілі використовуються лише для офіційних заходів. Депутати користуються громадським транспортом - держава щорічно видає їм проїзний. Тільки прем’єр-міністр має право користуватися автомобілем, та й той належить службі держбезпеки. Хоча будь-який депутат може попросити авто, якщо на те є вагома причина. Загалом парламентарії в Швеції навіть не користуються таксі, тільки якщо ситуація вимагає саме такого рішення.

НЕМАЄ АРМІЇ СЕКРЕТАРІВ

Україна – офіційно визнана найбіднішою країною Європи - є однією з багатьох країн, де про життя населення мало хто турбується, а деякі депутати часто намагаються навіть нажитися на звичайних українцях, дбаючи лише про свої інтереси. В Україні депутати самі встановлюють собі високу заробітну плату з різними надбавками, тому життя депутатів (а також чиновників) в Україні в рази відрізняється від життя депутатів та чиновників у Швеції та інших розвинутих країнах. Окрім високих зарплат, українські народні депутати (а також чиновники) потім ще й мають високі пенсії та за державний кошт отримують квартири для всієї родини. Наша держава оплачує депутатам різні їхні поїздки та для кожного утримує за державний кошт кількох помічників. Мають народні депутати України чимало ще й інших пільг. Окрім того, багатьох українських депутатів (як і багатьох чиновників) часто звинувачують у корупції, відмиванні грошей, а також у лобіюванні власних інтересів. У власності багатьох нардепів знаходяться елітні автомобілі, яхти, величезні квартири та заміські будинки. Чого не скажеш про депутатів Швеції – нагадаємо, однієї з доволі заможних країн.

СКРОМНЕ ЖИТЛО Для членів парламенту, які не зі Стокгольма, передбачені державні квартири. Це однокімнатне житло площею близько 45 квадратних метрів. Зазвичай, це одна кімната, яка служить і спальнею, і вітальнею. Обслуговування квартири проводять самі депутати, за держрахунок передбачено лише одне щорічне прибирання. Також ця тимчасова квартира призначена лише для проживання члена парламенту. Його родина не має права там жити, принаймні, безкоштовно. Навіть за ночівлю родича депутат повинен буде заплатити державі.

ХАРЧУВАННЯ БЕЗ ОФІЦІАНТІВ

Жоден з депутатів у Швеції не має права на власного секретаря або помічника. Кожна партія отримує від держави певну суму на формування партійного секретаріату. А він працює на благо всіх. Ніхто з членів партії не може залучити будь-кого з секретарів для задоволення особистих потреб. А це означає, що шведські депутати самі складають розклад своєї роботи, самі призначають зустрічі і самі бігають за кавою.

НЕМАЄ ДОВІЧНИХ ПЕНСІЙ Про довічні пенсії колишні політики у Швеції теж не чули. Ексдепутату парламенту Швеції лише виплачується своєрідна вихідна допомога у розмірі 85% його зарплатні протягом двох років. Але, щоб отримувати її і на другий рік, необхідно довести, що ексдепутат дійсно знаходиться у пошуках нової роботи. Також, якщо людина отримує інший мандат, вона автоматично позбавляється цієї допомоги. А регіональні політики в Швеції не те що пенсії, навіть зарплатні не мають. На місцевому рівні політична активність прирівнюється до додаткової діяльності і не оплачується.

У будівлі парламенту немає нікого, хто нагадував би офіціанта. Кожен депутат сам купує собі каву і їжу. А також він зобов’язаний сам повернути свій посуд на місце. Та не просто повернути, але й попередньо його самому вимити! Все це ніяк не відшкодовується. Пообідати у дорогому

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Як бачимо, Швеція та Україна - два світи, дві різні моделі ставлення депутатів до людей та свого обов’язку. У Швеції депутати поводять себе як відповідальні слуги народу, які дбають про інтереси народу, який їх обрав. А в Україні депутатами стають, на жаль, здебільшого для того, щоб лобіювати у владі свої власні інтереси. Звичайно, різниця в менталітеті істотна, але невже тільки в цьому справа?

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

31


ІСТОРІЯ УСПІХУ

Про державу-місто, яка змогли подолати корупцію

СІНГАПУР:

ВІД УБОГОСТІ ТА КОРУПЦІЇ ДО ПРОЦВІТАННЯ ДЕЩО З ІСТОРІЇ Сінгапур не має природних ресурсів, сільське господарство тут не розвинене, великої промисловості раніше тут не було, навіть питну воду експортували. Свого часу Сінгапур був дуже бідною державою, яка погрузла в корупції, але за 30 років Лі Куан Ю перетворив Сінгапур з країни «третього світу» в одну з найпередовіших держав на планеті.

ОБ’ЄДНУЮЧА НАЦІОНАЛЬНА ІДЕЯ Відразу після здобуття Сінгапуром незалежності Лі Куан Ю заявив, що нова країна буде будуватися на основі ідей мультикультуралізму – тут будуть поважати всі релігії, а всі національності отримають рівні права. У Сінгапурі: 76,8% китайців, 13,9% малайців, 7,9% індійців, а також є англійці, араби, євреї та багато інших. 40% населення сповідують буддизм, інші є християнами, мусульманами та представниками інших релігій.

32

• Національною ідеєю нового Сінгапуру стали не гасла, а раціональний прагматизм, заснований на загальному бажанні жити в достатку, за законом і справедливістю. БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ Однією з найвідоміших фраз глави Сінгапуру Лі Куан Ю була: «Якщо ви хочете перемогти корупцію, ви повинні бути готові відправити до в'язниці своїх друзів і родину». Заради благополуччя держави Лі не шкодував нікого - кожен, хто порушив закон, мав відповісти за це. За хабарництво суд відправив за грати кількох міністрів, один з них був близьким другом прем'єра. Щоб спокус було менше, чиновникам в Сінгапурі підняли зарплати, але в розумних межах та за умови строгого контролю за їх діяльністю.

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Парламентська республіка Сінгапур - маленька острівна держава-місто з населенням 5,2 млн. чоловік, затиснута між двох гігантів Азії: Малайзією та Індонезією. Сінгапур підписав акт державної незалежності лише у 1965 році. Але завдяки швидкому економічному зростанню нині Сінгапур вважається одним із чотирьох успішних «азійських тигрів». Лі Куан Ю - один з найуспішніших політиків ХХ-го століття, за час правління якого бідна держава Сінгапур перетворилося в одну з найбільш високорозвинених країн Азії та всього світу: ВВП на душу населення зросло в 100 разів і склало у 2019 році $58 830 – це один з найвищих показників у світі (в Україні ВВП у 2019 році – $3660). Головними успіхами Лі Куан Ю на посаді прем'єр-міністра Сінгапуру стали викорінення корупції, судова реформа, залучення інвестицій, ліквідація безробіття, реформа освіти, а також створення успішних державних компаній.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ІСТОРІЯ УСПІХУ

НЕЗАЛЕЖНІ ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ У Сінгапурі були організовані незалежні засоби масової інформації, які дійсно стали четвертою владою. Вони уважно стежили за фінансами чиновників, їх рідних і близьких.

SGD. Тут досі залишився такий вид покарання, як побиття палицями, який більшість сінгапурців схвалює. Сінгапурці впевнені, що для забезпечення порядку необхідні жорсткі заходи.

ЗАЛУЧЕННЯ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ

• У Сінгапурі якщо виявлялося, що хтось з чиновників, їх рідних та близьких витрачає більше, ніж заробляє, то такий корупціонер одразу втрачав все, ще й був зобов'язаний заплатити колосальний штраф близько ста тисяч доларів.

Щоб залучити зарубіжні інвестиції, уряд Сінгапуру усіляко намагався привернули увагу західних компаній: закордонним компаніями стало вигідно вкладати сюди гроші – інвестори отримали дешеву робочу силу, а держава - нові робочі місця і кошти від податків. Також саме в 1960-х роках дуже доречно закрився для іноземного капіталу Китай - завдяки цьому Гонконг, Корея і Сінгапур отримали додаткові можливості для розвитку.

ЖОРСТКА ПЕНІТЕНЦІАРНА СИСТЕМА

ОСВІТНЯ ПОЛІТИКА

Правління Лі Куан Ю носило жорсткий характер. Рівень страти тут досі вищий, ніж у решті світу. На шибеницю відправляють наркоторговців та вбивць. Навіть ввезення наркотиків на територію Сінгапуру карається смертною карою. Також заборонено ввезення жувальної гумки – за це великий штраф або тюремне ув'язнення терміном до 1 року. За ввезення сигарет – мито 7 SGD за пачку. За паління на ходу, а також жування гумки на вулиці та її випльовування, кинуте на вулиці сміття, перехід дороги в недозволеному місці, непристебнутий пасок безпеки – штраф 500 SGD, а за повторне порушення можуть навіть посадити до в'язниці. За куріння в закритих громадських місцях – штраф аж 1000

• Для Лі Куан Ю стало важливим завданням виростити нове покоління сінгапурців, які будуть самостійно думати і приймати рішення.

дернізовані збройні сили у Південно-Східній Азії. Сухопутні війська - 72 000 військовослужбовців, ВПС - авіаційний полк на 3000 осіб, ВМС - підводні човни, корвети, фрегати, десятки катерів берегової охорони, дві військові бази.

РЕЙТИНГИ СІНГАПУРУ Сінгапур - №1 у рейтингу Світового банку найсприятливіших країн для бізнесу, №1 найбільший у світі центр логістики, №1 у світі виробник нафтобурового обладнання, №1 найбільший судноремонтник у світі, №2 у світі серед найбільш безпечних країн, №4 світовий фінансовий центр, № 5 в рейтингу кращих податкових систем світу (сумарно податки становлять 27,1 %), №6 в світі щодо охорони здоров'я. Також Сінгапур - один з трьох найбільших центрів переробки нафти, а порт Сінгапуру є одним з п'яти найбільш завантажених портів у світі. За якістю шкільної освіти Сінгапур також посідає провідне місце у світі.

Також пріоритетом стало створення компаній в області сучасних технологій. Перейнявши досвід у іноземних роботодавців, сінгапурці стали конкурувати на світовому ринку, а Сінгапур став одним з головних центрів з виробництва електроніки.

ЗБРОЙНІ СИЛИ Незважаючи на малий розмір держави, Сінгапур має найбільш мо-

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Ще влітку 2018 року на форумі «Україна-2030» вчені дійшли висновку, що Україна, доклавши зусиль, може увійти до 30-и успішних країн світу. Адже світ знає чимало історій успіху країн, які успішно здолали корупцію, мудро залучили інвестиції та за певний період часу перетворилися на успішні країни, а імена їхніх лідерів були назавжди вписані золотими літерами у світову історію. Це передусім, «азійські тигри» – Сінгапур, Гонконг, Тайвань, Китай. Усіх їх об’єднувало одне – спільне бажання народу, консолідація сил під керівництвом мудрого політика, контроль і суворі закони та неухильне їх дотримання. Проводячи паралелі з Україною, можна зробити висновки, що Україна має значно кращі початкові можливості - родючі землі, питну воду, запаси корисних копалин, а на додачу, як показало електронне декларування, ще й величезні у деяких українців запаси коштів, які також можна було б мудрим чином залучити в розвиток української економіки, щоб не брати більш закордонних позик.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

33


СВІТОВІ АКЦЕНТИ 34

ПРО ГОЛОВНЕ: ВАЖЛИВІ СВІТОВІ НОВИНИ.....................................................................С.35

ДОБРА СПРАВА: «ЗОЛОТА КРОВ ЗОЛОТОЇ ЛЮДИНИ» ДЖЕЙМСА ХАРРІСОНА С.36

КІНЕМАТОГРАФ: АЛЕН ДЕЛОН – НАРОДЖЕНИЙ ДЛЯ УСПІХУ, А НЕ ДЛЯ ЩАСТЯ С.38

ІСТОРІЇ БРЕНДІВ: ПРО ІМІДЖ ТА НАЙДОРОЖЧІ СВІТОВІ БРЕНДИ.................С.40

ЦІКАВО ЗНАТИ ПРО СВІТОВІ ЗАБОРОНИ, КОЛИ ПОРУШНИКІВ ЧЕКАЄ ПОКАРАННЯ........................................................................................ С.42

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ПРО ГОЛОВНЕ

ВАЖЛИВІ СВІТОВІ НОВИНИ

n Після майже 50 років на державній службі та під час третьої спроби стати президентом США 78-літній Джо Байден переміг на президенських виборах Дональда Трампа. Виборча кампанія в США відбувалася посеред пандемії та безпрецедентних соціальних заворушень. Інавгурація має відбутися 20 січня, але Дональд Трамп хоче оскаржити результати виборів у кількох штатах у суді. n У Молдові 15 листопада на виборах президента країни перемогла експрем'єр-міністерка і лідерка партії «Дія і солідарність» Майя Санду (57,75% голосів виборців). Їй 48 років, вона народилася в Молдові, у 2010 році закінчила Гарвард; у 2010-2012 рр. - радник Світового банку у Вашингтоні, 2012-2015 рр. - міністр освіти Молдови та ініціатор ряду реформ, з літа 2019-го р. - прем’єр-міністр Молдови. Майя Сандра вважає Крим українським та прагне співробітництва з Україною. n У Білорусі вже понад 100 днів тривають масові протести проти влади Лукашенка після президентських влітку виборів. 15 листопада

знову відбулося масштабне побиття та затримання понад 930 мітингуючих. Силовики активно застосовували світлошумові гранати та водомети під час несанкціонованих акцій опозиції в пам'ять про загиблих під час вуличних протестів, зокрема, на знак пам’яті про Романа Бондаренка, який загинув 12 листопада після побиття силовиками. За даними опозиційних ресурсів, серед затриманих є відомі в Білорусі вчені і журналісти, прогресивна молодь. n Нещодавній конфлікт між Азербайджаном та Вірменією у невизнаній республіці Нагірному Карабасі перейшов у підписання 10 листопада мирної угоди між лідерами Азербайджану, Росії та прем'єр-міністром Вірменії. Однак у вірменському суспільстві це спровокувало обурення і протести. Вірмени сприйняли це як хитру гру Путіна - у відповідь у Вірменії спалахнули масові протести: демонстранти, які вимагали відставки Пашиняна, увірвалися до будівлі парламенту та побили спікера країни. Вірменська опозиція заявила, що шукатиме способу анулювати підписану угоду. n Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що Вірменія має до кінця листопада вивести війська з Нагірного Карабаху. Про це він сказав на зустрічі з главами МЗС, Міноборони і розвідки Туреччини. Він розповів про створення спільного турецько-російського центру зі спостереження за припиненням вог-

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

ню і заявив, що Баку завжди прагнув до однакової ролі Росії і Туреччини в конфлікті в Нагірному Карабасі. n Уряд Італії збільшив розмір штрафу за перебування без маски в громадських місцях від 400 євро до 1 тисячі євро. Про це повідомляє The Local. Для перевірки посилені поліцейські патрулі. Компанії, які не дотримуються протиепідемічних правил, будуть оштрафовані до 1 тисячі євро і їх закриють на термін до 30 днів. Покарання для тих, хто відмовляється самоізолюватись після позитивного результату тесту, – штраф 400-1000 євро і тюремний термін до 18 місяців. Уряд Італії може продовжити режим надзвичайного стану до 31 січня 2021 року n Через пандемію найближчим часом злидарів у світі збільшиться приблизно на 115 мільйонів, чого не відбувалося вже упродовж декількох десятиліть. Про це нещодавно заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш з нагоди Міжнародного дня боротьби за ліквідацію злиднів. «Пандемія COVID-19 лягає подвійним тягарем на плечі найбідніших жителів світу», - підкреслив Генсек. За його словами, вони найбільшою мірою схильні до ризику зараження вірусом і практично не мають доступу до якісного медичного обслуговування. Він додав, що в найбільш уразливому становищі опинилися жінки, оскільки вони в більшій мірі схильні до небезпеки втратити роботу і залишитися без соціальної підтримки.

35


ДОБРА СПРАВА

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

Про всесвітньовідомого донора

«ЗОЛОТА КРОВ

Джеймс Харрісон (James Harrison, також відомий як «Людина із золотою рукою») – славетний донор плазми крові з Австралії. На основі його унікальної крові була створена вакцина Rho (D) імуноглобуліну. Ставши почесним донором, він 1173 рази пожертвував дуже рідкісну плазму своєї крові для порятунку інших. Потрапив до Книги рекордів Гіннеса як найактивніший донор крові у світі.

ЗОЛОТОЇ ЛЮДИНИ» Австралієць Джеймс Харрісон народився 27 грудня 1936 року. У 14 років переніс важку хірургічну операцію на грудній клітці - йому терміново потрібно було близько 13 літрів донорської крові, інакше міг померти від втрати крові. Але не помер через вчасно зроблене донорське переливання. Після цієї операції він провів у лікарні три місяці. Розуміючи, що донорська кров врятувала йому життя, він дав собі обіцянку стати донором крові, як тільки йому виповниться 18 років. Цей вік - мінімальний вік донорства згідно австралійських законів.

УНІКАЛЬНА КРОВ У 1960-х роках австралійські лікарі почали шукати спосіб перемогти високу смертність немовлят в країні. Адже до 1967 року в Австралії щороку гинули тисячі немовлят, у жінок були неодноразові викидні, або ж діти народжувалися з ушкодженнями мозку - ніхто не міг зрозуміти причини. Лікарі прийшли до висновку, що причина криється у негативному резус-факторі - відсутності антигену D у крові деяких жінок. При вагітності у таких жінок може виникнути резус-конфлікт з пло-

36

дом, чий резус-фактор - позитивний: тоді в організмі жінки починають вироблятися антитіла, які прагнуть зруйнувати «ворожі» кров'яні клітини плода. Це стає причиною гемолітичної хвороби у немовлят, а також може привести до смерті немовляти ще до народження. В Австралії конфліктний резус-фактор виникає у 17% вагітних жінок. Учені з'ясували, що даному захворюванню можна запобігти за допомогою ін'єкцій антирезусного імуноглобуліну, який виділяють з плазми крові людини, в якої є цей імуноглобулін. Вони почали шукати відповідного донора в бан-

ках крові і знайшли Харрісона. Йому запропонували стати учасником експериментальної програми з розробки даного лікування - він одразу ж погодився. «Мене попросили бути піддослідним кроликом, і з тих пір я постійно здавав кров», - згадує він.

• Кров Джеймса Харрісона виявилася настільки унікальною, що його життя було застраховане на один мільйон доларів.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ДОБРА СПРАВА

До цього моменту він уже десять років був донором крові, адже Харрісон почав здавати кров ще у 1954 році. Це лише згодом з'ясувалося, що його кров містить незвично сильні і стійкі антитіла до антигену D резус-фактора. На основі плазми його крові була створена сироватка, яка, будучи введена резус-негативній жінці, вагітній резус-позитивною дитиною, запобігає розвитку антитіл в крові плода, а також унеможливлює гемолітичну жовтяницю у новонароджених.

НАГОРОДИ

дити ще одного здорового хлопчика. Спасибі, що дав мені шанс мати двох здорових синів - його внуків», - розповіла вона.

І НАОСТАНОК У травні 2018 року Джеймс Харрісон, якому на той час виповнилося 81 рік, останній раз пожертвував свою кров. Попри те, що 80 років - це максимальний вік донора крові, передбачений австралійськими законами, після цього віку в Австралії вже заборонено це робити, але лікарі зро-

• Встановивши ще у 2011 році світовий рекорд з донорства, Джеймс Харрісон продовжував бути донором - загалом 1173 рази здавав свою кров: в середньому кожні 2-3 тижні упродовж 57 років! За цей час плазма Харрісона допомогла врятувати життя більше 2 млн. новонароджених. До 2015 року всі антирезусні препарати в Австралії виготовляли з плазми Харрісона. били виняток для почесного донора. При цьому Харрісон також розповідав, що насправді боїться уколів і кожен раз, коли у нього беруть кров, відводить очі. «Я врятував безліч життів, привів в цей світ безліч дітей, і це викликає у мене хороші почуття», - сказав він в інтерв'ю. За його словами, якби йому дозволили, він продовжив би здавати кров і далі.

Влада Австралії відзначила заслуги Джеймса Харрісона медаллю, він є кавалером Ордена Австралії (1999 рік), а Книга рекордів Гіннеса визнала його найактивнішим донором у світі. Також він був номінований на звання «Австралієць року», але, на жаль, так і не отримав його. Дивовижно, але плазма Харрісона допомогла врятувати життя навіть його власних онуків - у 1992 році ін'єкція антирезусного імуноглобуліну знадобилася також його власній дочці. «Завдяки татові я змогла наро-

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Творити добро… Це може бути не надто важко, але водночас може бути дуже не легко. Втім, життя часто дарує нам шанс, щоб творити добро для світу та інших - у кожного з нас завжди є вибір. Головне – хотіти творити добро і вміти ділитися теплом своєї душі з іншими!

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

37


КІНЕМАТОГРАФ

Історія легендарного актора

АЛЕН ДЕЛОН: НАРОДЖЕНИЙ ДЛЯ УСПІХУ, А НЕ ДЛЯ ЩАСТЯ Цього року 8 листопада Алену Делону виповнилося 85 років… Загадковий кіногерой з неймовірною харизмою, який міг говорити, деколи не сказавши ні слова. Еталонний красень з пронизливими блакитними очима, один погляд яких понад півстоліття змушує тремтіти жіночі серця по всьому світу. «Людина з обличчям ангела і душею диявола» - так деколи про нього говорили злі язики, тому що так переконливо грати лиходіїв і циніків міг тільки він. Експериментатор, провокатор, серцеїд, людина-легенда... Це зараз Ален Делон - зірка кіно, актор, режисер, сценарист, продюсер. А в чотири роки маленький Ален не міг зрозуміти, чому батьки його позбулися, віддавши в прийомну сім'ю, глава якої служив охоронцем в'язниці. У школі Ален не обтяжував себе навчанням, мріючи про подорожі. У 15 років став учнем м'ясника, в 17 - моряком. Але через норовливий характер скоро опинився у дисциплінарному батальйоні - в Індокитаї. «Багатьом іншим тоді було 21 рік, але мої батьки підписали дозвіл щодо мене без жодних коливань, немов хотіли позбутися мене ще раз. За це я на них сердитий. Не можна відправляти 17-річного хлопця на

38

війну... 17 років... Мені було лишень 17!» - пробачити батьків Делон не може до цих пір.

ПАЛКЕ БАЖАННЯ ЩАСТЯ Після демобілізації Алену Делону дуже хотілося щастя, справжнього, як в кіно. І він витягує свій щасливий квиток - зустріч з Рене Клеманом, який як раз підбирав акторів для фільму «На яскравому сонці» (Plein soleil). Але норовливий 23-річний актор нахабно відкидає запропоновану йому роль сина мільярдера і марнотратника життя Дікі Грінліфа і переконує всіх, що саме він повинен зіграти Тома Ріплі - ненависника багатіїв, злочинця і вбивцю, що прагне

зайняти своє місце під сонцем. Саме у той момент і народився Делон-актор.

ШАЛЕНИЙ УСПІХ Потім були кінофільми: «Рокко і його брати» та «Леопард» Лукіно Вісконті, «Затемнення» Мікеланджело Антоніоні, «Мелодія з підвалу» Анрі Вернея, «Чорний тюльпан» Крістана-Жака, «Хижаки» Рене Клемана, «Шукачі пригод» Робера Енріко, «Басейн» Жака Жере, «Двоє в місті» Хосе Джованні, «Зорро» Дуччо Тессарі, «Тегеран-43» Олександра Алова і Володимира Наумова, «Поліцейська історія» Жака Дере, «Повернення Казанови» Едуарда Ніерманса, «Один шанс на двох» Патріса Леконта... АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


КІНЕМАТОГРАФ

САМОТНІСТЬ Кажуть, в останні роки Ален Делон рідко буває в Парижі і все частіше в замку на Луарі, де, як свідчить легенда, зупинялася Жанна д'Арк. На території замку він побудував каплицю, щоб одного разу знайти там вічний спокій. Його особисте життя з роками не склалося. Він живе самотньо і з сумом про це розповідає: «Жінок у мене більше немає».

• Я - актор за покликанням, а не за освітою, я цього не вчився. Я нічого для цього не робив. Я з тих акторів, якими були Жан Габен, Ліно Вентура і Берт Ланкастер. Сильна особистість, яку затягло в кінематограф. І можу сказати без удаваної скромності, що я домігся успіху.

• Кіно - ось головна пристрасть і муза Алена Делона, якій він ніколи не зраджував. Його картини лише у Франції зібрали 135 мільйонів глядачів, а його особистий статок нині оцінюють у чверть мільярда євро. Делону належать мережа ресторанів, футбольний клуб, серед його брендів - ексклюзивна марка одягу та дорогі парфуми.

ЯК УСЕ РОЗПОЧИНАЛОСЯ «На мене завжди заглядалися дівчата. Але якби я тоді розумів, що це сила, зброя, я б не почав життя м'ясником. У кінцевому підсумку все було зроблено не мною, а жінками. Я з ранніх років був без розуму від жінок, особливо тих, які були на п'ять-десять років старші за мене. Коли я повернувся з армії, то став жити у містечку Пігаль. Деякий час по тому кілька дівчат заробляли мені на життя. Вони були в захваті від мене, тому що, як виявилося, я був

красивим. Це вони дали мені можливість зайнятися кіно».

ПРО НАЙЩАСЛИВІШИЙ ПЕРІОД У ЖИТТІ «Це був період з 20 до 28 років. Я повернувся неушкодженим з Індокитаю, що вже само по собі було чудом. Армія загартувала мене. Саме там я полюбив порядок і дисципліну, навчився поважати керівництво. У цей момент жінки і кіно відчинили переді мною обійми. Це був час «На яскравому сонці», зльоту кар'єри, зустрічі з Рене Клеманом і Ромі, моєю першою великою любов'ю. Цей період назавжди залишив свій слід у моїй пам'яті і крові, зробив мене тим, хто я зараз. Я був щасливий. Це був початок успіху».

ФЕНОМЕН АЛЕНА ДЕЛОНА Розгадати феномен Алена Делона намагалися багато, але він до цих пір залишається людиною-загадкою, міфом. Лише іноді він сам відкриває завісу таємниці в своїх нечисленних інтерв'ю. Одне з останніх він дав «Парі Матч». Ось, що він говорив про себе, свою красу, істинне щастя і запаморочення від успіхів: «Я ніколи не намагався змінитися, стати кимось іншим. Я в злагоді з собою. Завжди був собою. Не намагався приміряти на себе якусь роль. Я ніколи не прикидаюся і кажу те, що у мене на думці, навіть якщо це може комусь не сподобатися. Я й уявити собі не міг, що у мене складеться така доля, що я стану тим, ким став. Я повернувся з війни, кіно прийшло до мене через жінок, але я вже був тим, ким залишаюся досі.»

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Ален Делон – символ чоловічої краси - один з останніх зі славетної когорти самобутніх, талановитих кіноартистів епохи розквіту кіно. Чимало з них уже відійшли у вічність. Ален Делон зумів досягти приголомшуючого визнання та успіху, хоч це принесло йому мало щастя. Втім, зірка, запалена Аленом Делоном, завжди була найяскравіша…

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

39


ІСТОРІЇ БРЕНДІВ

Про найдорожчі модні сві­тові бренди

ІМІДЖ

«Доглянутий вигляд, грамотна мова та виховання – ось що завжди буде в моді!»

(П’єр Карден)

& ДОРОГИЙ ОДЯГ

У сучасному світі, який часто характеризується перевиробництвом окремих товарів, комфорт та придатність одягу стоять далеко не на першому місці серед критеріїв вибору. Дорожнеча та іменитий бренд - ось, що нині дійсно оцінить найбільш вибагливий покупець у світі. Ще на початку ХХ-го століття, переважно у Європі, з'явилися будинки моди, яким з часом вдалося підкорити весь світ. За їх упізнаваний логотип на сумці або футболці деякі люди готові платити величезні гроші, сподіваючись, що такі речі зможуть підкреслити їх статус та місце в суспільстві. Сьогодні ми розглянемо найдорожчі бренди одягу.

GUCCI

ZILLI

Міттеран, Ніколя Саркозі, Володимир Путін, а також експрезиденти України Петро Порошенко та Віктор Ющенко.

LOUIS VUITTON Одним із найдорожчих брендів одягу на сьогоднішній день є Gucci. Спершу засновник корпорації Gucci Гуччіо Гуччі відкрив свою майстерню з виготовлення сумок, валіз та чобіт з дорогої шкіри, а потім компанія Gucci почала шити ще й одяг. Gucci Group неухильно розширюється за межі бренду Gucci та володіє уже цілими або великими частками інших брендів: Yves Saint Laurent (100%), Sergio Rossi (100%), Bottega Veneta (78.5%), Alexander McQueen (51%), Stella McCartney (50%), інші. На сьогоднішній день вартість шовкової туніки з базової колекції бренду Gucci становить близько 3000 $, а пальто зі штучним хутром коштує близько 10000 $.

40

Дорогий французький бренд Zilli – це виключно чоловічий одяг та аксесуари класу luxury, виробництво яких концентрується у Франції та Італії. Ексклюзивність одягу та аксесуарів Zilli доповнюють висока якість та розкішні матеріали: шкіра ската, пітона, страусина та крокодиляча шкіра, волокна гуанако, вікуньї, кашемір, шовк. Створені вручну чоловічі костюми та пальта з тканини з вкрапленнями золотих і платинових ниток, взуття та аксесуари зі шкіри рідкісних тварин користуються неймовірним успіхом. У числі шанувальників одягу Zilli - Джон Леннон, Френк Сінатра, Білл Клінтон, Джордж Буш, Франсуа

Цей luxury бренд елітного одягу входить в топ кращих світових будинків моди. З моменту заснування тут виготовляли ексклюзивний одяг – переважно для багатих французів. Втім, сьогодні компанію знають у всьому світі. Фірмові магазини Louis Vuitton знаходяться у 53 країнах світу. Ціна речі з базової колекції стартує з 2500 $, але шанувальники Louis Vuitton готові віддати за сукню і 5000 $, що є стандартною вартістю. АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ІСТОРІЇ БРЕНДІВ

BRIONI

CHANEL

DOLCE & GABBANA

Таку назву носить відомий італійський будинок моди та модний luxury бренд. 900 кравців створюють щорічно більше 200 моделей в різних стилях з 5000 видів тканин. Кожен предмет одягу вимагає близько 3035 годин роботи. Чверть виробленої продукції йде на індивідуальні замовлення 25000 елітних клієнтів. Станом на січень 2019 року Brioni мав 59 магазинів, шість з яких розташовані в США. У Нью-Йорку на 52-й вулиці розташований демонстраційний зал компанії. Клієнтами компанії Brioni є Джеймс Белуші, Аль Пачіно, Пірс Броснан, Деніел Крейг, Дональд Трамп, Володимир Путін. У 2016 році обличчям бренду стали музиканти групи Metallica. Продукцію Brioni можна побачити навіть у фільмах з Джеймсом Бондом.

Бренд Chanel був заснований у 1910 році легендарною Коко Шанель. Потім художнє керівництво модним домом Chanel до 19 лютого 2019 року здійснював модельєр Карл Лагерфельд. Після його смерті його помічниця Віржіні Віар стала новим креативним директором. Компанія спеціалізується на виробництві одягу, косметики, парфюмерії, годинників, сонцезахисних окулярів і ювелірних виробів класу люкс. Компанії Chanel S.A. належить 310 бутиків по всьому світу, але фінансові показники компанії не розкриваються. За даними інтернет-ресурсу hoovers.com, щорічний оборот Chanel складає близько $ 1,089 млрд.

Цей добре відомий італійський будинок моди існує з 1985 року і був названий, звичайно ж, на честь своїх засновників. Сьогодні в рамках модного бренду працює дві лінійки товарів: Dolce & Gabbana - строгий стиль, одяг і аксесуари; D & G - модний одяг у міському стилі. Також під цим брендом випускаються ювелірні прикраси і парфуми. Проста жіноча сукня з нової колекції обійдеться вам у 1900 $, брючний костюм на літо коштуватиме від 4500 $.

CHRISTIAN DIOR

На самому початку своєї кар'єри Крістіан Діор створював капелюхи, а вже після війни представив колекцію одягу та парфуми, завдяки чому повернув Парижу заслужене звання столиці моди. На сьогодні чистий прибуток компанії становить 11 мільярдів євро. Жінка, яка закохалася у сукню від Dior, змушена буде віддати за неї більше 1000 євро. Ексклюзивна модель обійдеться у 10 разів дорожче.

HERMES

До числа лідерів серед дорогих брендів входить також французький бренд Hermes, заснований у 1837 году. Основний напрямок на момент відкриття - виготовлення шкіряної екіпіровки для кінного спорту. Саме тому в якості логотипу фірми було обрано зображення запряженого кінного екіпажу, виконане у помаранчевому кольорі, яке стало знаменитим. На сьогоднішній день річ цього бренду в середньому можна придбати за 2200 $.

VERSACE

Компанія, заснована в 1978 році модельєром Джанні Версаче, відома, здається, у всьому світі. На сьогоднішній день люксовий бренд Versace продає товари преміумкатегорії - ціна кожної речі дуже висока. Наприклад, чоловіча футболка в офіційному бутику коштує 490 $.

PRADA

Історія Prada розпочалася в Мілані в 1913 році. Сьогодні це модний бренд по виробництву якісного дорогого одягу, взуття, сумок і аксесуарів. Також цікаво, що до оформлення офіційних бутиків Prada у різних країнах світу залучають відомих архітекторів.

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Зовнішній вигляд, якість та вартість одягу у всі часи вирізняли людей різних суспільних класів. Втім, у наш час створений імідж та зовнішній образ мають, мабуть, ще більше значення. Саме тому створення відповідного іміджу дорого коштує. Як бачимо, навіть аналогічні речі, виготовлені з аналогічних матеріалів, можуть дуже різнитися у ціні – в залежності від назви бренду та його вартості. Втім, не варто забувати: окрім відповідного одягу, людині необхідні ще й інші важливі речі.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

41


ЦІКАВО ЗНАТИ

Про певні речі, які є заборонені у світі

ЗАБОРОНЕНО:

ПОРУШНИКІВ ЧЕКАЄ ПОКАРАННЯ Їсти чи не їсти певні продукти, купувати чи не купувати певні речі, безпечними чи небезпечними вони є – звичайно, кожен вирішує сам. Сьогодні ми розповімо про 10 речей, на які діє заборона в інших країнах. Про це варто знати. КІНДЕР-СЮРПРИЗ Улюблені ласощі багатьох дітей кіндер-сюпризи. Втім, вони заборонені в США. У світі продавати кіндер-сюрпризи від італійської компанії Ferrero почали у 1974 році, відтоді вони набули всесвітньої популярності серед дітей і навіть дорослих колекціонерів тематичних іграшок. Але американські закони не дозволяють розміщувати всередині їстівних продуктів неїстівні деталі. Також медики США офіційно визна-

ли, що маленька іграшка, яка перебуває у пластиковій коробочці, - небезпечна для маленьких дітей, адже вони можуть її проковтнути. І вони мають рацію. Не дарма на упаковках кіндер-сюрпризів написано про їх заборону для дітей до 3-х років.

ЗАБОРОНА ПОЛІЕТИЛЕНОВИХ ПАКЕТІВ Одна з перших країн, в якій було прийнято цю вкрай необхідну заборону, – Бангладеш, що у Південній Азії. З

тих пір, цю тему підхопили багато країн, від Франції до Танзанії. З початку 2020 року пластикові торбинки стали «нон-грата» у 20-мільйонній столиці Мексики – тут з 1 січня встановили штраф у розмірі від 2,2 до 8,9 тис доларів за використання пластикових пакетів. З 2021-ого року до противників пластику долучиться Таїланд. На сьогоднішній день тема поліетилену - загальносвітове екологічне питання. Добре, що більшість держав уже стали на шлях порятунку та очищення нашої планети (журнал «АКЦЕНТИ плюс» не раз про це писав та навіть присвятив цій темі цілий окремий випуск у 2018 році).

ТРАНС-ЖИРИ, ЗОКРЕМА, МАРГАРИН Ці шкідливі речовини приносять масу проблем і спричиняють важкі захворювання у нашому організмі. Зокре-

42

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ВАРТО ЗНАТИ

ма, значно збільшують ризик серцево-судинних захворювань. На жаль, незважаючи на всі мінуси, дешеві для виробництва продуктів харчування транс-жири багато виробників таки продовжують використовувати. Демонструючи відповідальне ставлення до здоров’я споживачів, спершу транс-жири заборонили у небагатьох країнах - у Норвегії, Данії, Швеції, Австрії, Фінлядії. Втім, перелік таких країн з року в рік росте.

ЛОСОСЬ, ЯКИЙ ВИРОЩЕНИЙ НА ФЕРМІ Для нас, українців, це трохи дивна заборона, так як ми звикли вважати: все, що вирощено на фермі, є здоровою їжею. Втім, як виявилося, недобросовісні фермери годують цю рибку сумнівним зерном з додаванням багатьох антибіотиків. Після цього фермери часто ще й штучно змінюють колір риб'ячого м'яса. Звучить жахливо, але це ще й дуже небезпечно для здоров’я. Проте, заборона на вирощування та продаж лосося, вирощеного штучно, на сьогоднішній день введена лише у небагатьох країнах, зокрема, у Новій Зеландії та Австралії.

ФУА-ГРА Для тих, хто не надто розбирається в елітних гастрономічних смаколиках, повідомимо, що це печінка гусей. Але ця печінка не проста – для того, щоб отримати саме таку печінку, люди спеціально, застосовуючи силові прийоми, розкормлюють птахів кукурудзяним кормом, щоб їх печінка збільшувалася і ставала більш жирною. Птахи при цьому зазнають страждань, тому захисники природи стали стукати у всі дзвони. На жаль,

достукатися вдалося не до багатьох... Заборонена фуа-гра, зокрема, в Індії, у Каліфорнії (США), а також у місті Сан-Паулу (Бразилія). З 2021 року за наявність цього делікатесу у ресторанах Нью-Йорка буде загрожувати доволі великий штраф.

КЕТЧУП У ШКІЛЬНИХ ЇДАЛЬНЯХ Як можна уявити сучасну трапезу без цього соусу? Це не по-американськи! А ось у Франції до цього продукту дещо інше ставлення. У 2011 році з метою збереження французької кухні було заборонено додавати кетчуп у шкільні страви. Але, як не дивно, студентів це не стосується. Вони можуть продовжувати вживати цей соус.

КОНИНА М'ясо коней вважається делікатесом, так як зустрічається не часто. Але у США категорично заборонено вбивати коней, тим більше заради м'яса. А ще коні, як і всі інші тварини, іноді хворіють, тому їх готують ліками. Після цього такого м'яса не можна споживати, бо воно містить шкідливі речовини. Жителі американських штатів настійно домоглися того, щоб конина була заборонена в цій країні.

НЕПАСТЕРИЗОВАНЕ, ТОБТО СИРЕ МОЛОКО У таких країнах як Шотландія, Канада та кілька штатів США введено заборону на свіже молоко. Обумовлено це тим, що в сирому продукті можуть міститися шкідливі бактерії і мікроби. Вони ж можуть привести до серйозних порушень, наприклад, до харчового отруєння, блювоти і навіть ниркової недостатності.

ХОДУНКИ ДЛЯ МАЛЮКІВ Багато батьків вважають цю штуку корисною, адже так дитина швидше вчиться ходити. Канадська влада вважає, що діти повинні вчитися ходити природним шляхом. І тому у 2004 році у Канаді заборонили ходунки. До того ж вони наражають дитину на небезпеку, а також гальмують її фізичний і психологічний розвиток. Тільки уявіть: штраф у Канаді за продаж чи рекламу дитячих ходунків становить 100 000 канадських доларів або позбавлення волі на 6 місяців!

ДИВНІ ІМЕНА Це, мабуть, одна з найдивовижніших заборон, але вона також має своє пояснення. Справа в тому, що фантазія деяких батьків буває надмірною. Тому заборона на дивні дитячі імена діє в Данії, Новій Зеландії, Швеції. Якщо датські батьки не виберуть дитині одне з 7000 імен, які схвалені урядом, вони повинні отримати згоду на це ім'я у церкви. Щорічно Нова Зеландія і Швеція додають у свої списки заборонені імена дітей. Варто сказати, що серед заборонених були такі імена як «Супермен», «Насильство» і «Google».

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Звичайно, це далеко не всі речі, які є заборонені у світі. Втім, навіть ці заборони хтось вітає, а хтось їх не розуміє – кожен робить свій вибір. Хоч усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, жити довго та екологічно. Деякі країни швидше зрозуміли, що саме цьому заважає, і тому вони заборонили певні речі. Нам, українцям, не завадило би задуматися і певні речі також заборонити, а деякі, навпаки, просувати на світових ринках. Тому так і хочеться згадати слова Тараса Шевченка: «Учітесь, читайте, і чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь…»

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

43


ОСОБИСТІ АКЦЕНТИ 44

ВАРТО ЗНАТИ: ЯК БОРОТИСЯ З ОСІННЬОЮ ХАНДРОЮ.................................... С.45

АКТУАЛЬНА ТЕМА: 8 ОЗНАК ЕМОЦІЙНОГО ВИГОРАННЯ.............................................С.46

КРАСА ТА ЗДОРОВ’Я: ЩО ВАРТО ЇСТИ ВОСЕНИ..........................................................................С.50

ЗДОРОВ’Я: ЯК ЗБЕРЕГТИ ЧОЛОВІЧЕ ЗДОРОВ’Я, ДІАГНОСТИКА В МЕРЕЖІ «МЕДІС».....................................................................................................................С.52

АСТРОПРОГНОЗ: ГОРОСКОП НА ЛИСТОПАД-2020: ПОЧАТОК ПОЗИТИВНИХ ЗМІН................................................................................................................................С.54

ВІДПОЧИНОК: НОВОРІЧНА НІЧ В EDEM REZORT MEDICAL & SPA У СТИЛІ SALVADOR DALI...................................................................................................С.56

ПОРАДИ ПСИХОЛОГІВ: ОБИРАЄМО УСМІШКУ ЧИ ЗЛІСТЬ...................................................С.58

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


ВАРТО ЗНАТИ

Про сезонне явище осінню депресію - та методи її подолання

ОСІННЯ ХАНДРА: ЯК З НЕЮ БОРОТИСЯ Осінь - дивовижна за своєю красою пора. Втім, з настанням осені доволі часто наш настрій погіршується, емоційний фон знижується, ми почуваємося пригнічено і апатично. На зміну приємній легкості літнього сезону приходить така знайома багатьом осіння хандра.

ПРИЧИНИ ОСІННЬОЇ ДЕПРЕСІЇ Основна причина осінньої депресії – нестача сонячного світла і тепла. Восени темніє рано, тому цілком природно, що людям хочеться більше спати, або хоча б лежати, занурившись у думки, часто не дуже світлі. Втім, є велика кількість варіантів, які допоможуть самостійно впоратися з осінньою депресією. Головне – намагатися щодня помічати приємні миті, шукати позитив та знаходити навіть найменший привід, щоб просто насолоджуватися життям. Завжди варто пам’ятати, що життя у нас одне, і кожна мить по-своєму неповторна! Навіть якщо надворі холодно і падає дощ…

ЯК ПОДОЛАТИ ОСІННЮ ПРИГНІЧЕНІСТЬ n Психологи радять: дайте собі

трохи часу для того, щоб просто посумувати, подумати на самоті. Якщо ви відчуваєте, що смуток починає поглинати вашу життєву енергію, зупиніться, подумайте і усвідомте, що бути сумним у певні періоди - це цілком нормально.. Деколи це справді корисно. Головне, щоб це не тривало занадто довго… n Потрібно почати робити те, що

вам не властиво, але що точно принесе користь. Нехай це будуть якісь дрібниці – замість ранкової кави склянка води з лимоном, або ж піша прогулянка замість звичної поїздки транспортом. Так, здійснюючи будь-які нові дії, ви щоразу налаштовуєте себе на подолання, тобто виходите за встановлені раніше рамки та змушуєте свій мозок мислити по-новому. А заодно і вдосконалюєтеся – з’являються нові враження! n Восени якомога частіше бувайте

на свіжому повітрі, гуляйте хоча б півгодини на день. Дбайливіше

ставтеся до себе і свого організму – відпочивайте, більше пийте води, займайтеся спортом, але в міру. Або ж запишіться на латиноамериканські танці. Чому б і ні? Активність та рух додадуть вам необхідної бадьорості. n Впустіть у своє життя більше

музики. Нехай звуки знайомих пісень або нових цікавих виконавців супроводжують вас упродовж дня. Прокинувшись, увімкніть радіо. Слухайте музику, поки добираєтеся на роботу. Навіть приготування звичної домашньої вечері прикрасьте приємними мелодіями. Доведено: музика - універсальний антидепресант та відмінний помічник у подоланні сезонної депресії. n Додайте у свій гардероб яскра-

вих речей – доведено, що яскраві кольори додають настрою. Осінь - найбільш мальовнича пора року, тож будьте з нею на одній хвилі. Усі знають про «чудодійні властивості» шопінгу під час подолання смутку. Чому б не скористатися і цим прийомом?

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Ще одними ліками від осінньої хандри є теплі стосунки з близькими – довгі осінні вечори варто проводити у приємному спілкуванні з ними. Також подолати осінню хандру допоможе цікава книга, теплий плед та горнятко запашного чаю зі шматочком шоколаду.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

45


АКТУАЛЬНА ТЕМА

Про емоційне вигорання та внутрішній дискомфорт

8 ОЗНАК

ЕМОЦІЙНОГО ВИГОРАННЯ Емоційне вигорання часто називають хворобою ХХІ-го століття. Щодня на нас звалюється все більше справ, які потрібно зробити «на вчора». Для багатьох це розповсюджений симптом нашого часу. Але це ще й стан виснаження, який призводить до повної або часткової втрати сил, почуттів і супроводжується втратою радості та задоволення від життя. Головні причини вигорання можуть бути спричинені абсолютно очевидними речами, які ми виконуємо з дня в день. 46

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Емоційне вигорання – це синдром постійної втоми, емоційного виснаження, який посилюється з часом. Особливо схильними до вигорання на роботі є люди, які працюють у сфері «людина- людина», тобто ті, чия робота пов'язана з постійним спілкуванням. У 2019 році ВООЗ нарешті включила «професійний синдром емоційного вигорання» у Міжнародну класифікацію захворювань. Також варто знати, що розвиток цього синдрому – передусім результат хронічного стресу на роботі, а не в інших сферах життя.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


АКТУАЛЬНА ТЕМА

Симптоми вигоряння з плином часу наростають, якщо вчасно не звернути на них уваги і пустити ситуацію на самоплив. Незадоволеність і втома перетворюються на неможливість зосередитися і хронічний поганий настрій. Ті, у свою чергу, переростають в байдужість до справи, махровий цинізм, призводять до зниження імунітету і психосоматичних захворювань. У стані емоційного вигорання часто люди починають випивати та незбалансовано харчуватися. Щоб хоч якось впоратися зі стресом, починають заїдати стрес шкідливими снеками, вечеряти піцою та все частіше скаржитися на начальника за келихом вина. Це все ще більш заважає організму боротися з навантаженням і не дає можливості відновити сили. На жаль, часто в наш час хронічний стрес на роботі вважається чимось невід'ємним, а самовідданість і трудоголізм – почесними звичками. Але це все має негативні наслідки для здоров'я. Тому варто знати про таке явище як емоційне вигорання та методи його подолання.

8 ОЗНАК ЕМОЦІЙНОГО ВИГОРАННЯ:

1. Ви вічно втомлені. Якщо навіть після ночі здорового сну, вихідних на природі або навіть тижневої відпустки ви все ще відчуваєте втому – це явна ознака вигорання та інших небезпечних станів – у цьому випадку краще звернутися до лікаря. 2. Ви не можете сконцентруватися. Щоб оцінити рівень концентрації, згадайте, з якою швидкістю ви вирішували робочі завдання півроку тому і як справляєтеся з ними зараз. Спробуйте зосередитися хоча б на півгодини й зануритися в справу – якщо не виходить, це може свідчити про початок вигорання. 3. Ви погано працюєте. Під час вигоряння ви починаєте працювати гірше, ніж раніше: ваші ідеї рідше знаходять відгук, ваші проекти частіше відправляють на доопрацювання. Ви перестали про себе піклуватися та себе запустили: попри хронічну вто-

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

му, продовжуєте працювати, як кінь, погано спите і зовсім забули про інші сфери життя, не пов'язані з роботою. 4. Ви постійно зайняті. Робота захопила весь ваш час: не можете відкласти телефон навіть на вихідних, берете з собою комп'ютер у будь-які поїздки, а на побаченні шлете повідомлення босові. Таке завзяття тільки зашкодить здоров'ю. 5. Вас легко роздратувати. Якщо останнім часом ви весь час нарікаєте й зриваєтеся на оточення, а раніше за вами такого не помічали – велика ймовірність, що ваше сприйняття вже спотворено емоційним вигоранням. 6. Вам складно братися за нове. Відсутність мотивації – привід для занепокоєння. Вас більше не захоплюють нові проекти, не мотивують навіть кар'єрний ріст і підвищення зарплати. 7. Ви не радієте виконаній роботі. Вам стають байдужі не тільки помилки й невдачі, але й успішно завершені проекти – ви більше не ловите кайф від роботи, вам просто все одно. 8. Ви почали гірше себе почувати. Хронічний стрес шкодить здоров'ю: чим довше ви під його дією, тим гірше себе почуваєте. Серед симптомів – біль у спині й шиї, проблеми з травленням, підвищений тиск, зниження лібідо, порушення менструального циклу і функцій імунітету.

4 ПРИЧИНИ ЕМОЦІЙНОГО ВИГОРЯННЯ:

1. Суттєве перенавантаження на роботі. Ні для кого не секрет, що якщо ви проводити на роботі 18-20 годин, то рано чи пізно вам ця робота набридне. А з часом стане взагалі ненависною. Тому, коли приходите з роботи додому – вимикайте всі сповіщення та робочі чати. Дайте собі час відпочити.

Постійна втома – симптом емоційного вигорання

2. Ви не приймаєте рішень Якщо ви відчуваєте себе постійно «гвинтиком» у великій машині, від якого нічого не залежить, то це буде вганяти вас у стрес ще більше. Людина, яка може впливати на те, що відбувається у проекті/відділі/компанії, відчуває себе набагато краще та постійно готова до нових викликів на роботі. 3. Конфлікт між людиною і його обов'язками Спочатку вважалося, що вигоряння і супутній йому цинізм властивий тільки людям, що працюють в системі «людина-людина», які обслуговують потреби інших: лікарі, соцпрацівники, юристи тощо. Втім, конфлікт між особистою думкою людини і його посадовими обов'язками - це також перевірка на міцність особистої системи цінностей. Тут потрібно бути особливо пильним і усвідомленим.

Емоційне вигоряння може перерости у хронічно поганий настрій Будь-якій людині вкрай важливо знати, що вона робить щось хороше, цінне і потрібне людям. Це проста істина про те, як стати щасливим у своїй справі. Це паливо, яке дає людині відчуття цілісності, натхнення, силу, бажання розвиватися. Якщо ж відчуваєте, що постійно брешете своїм клієнтам і це вас пригнічує – шукайте шляхи вирішення вже і негайно. Відпустка, спорт, зміна способу життя в деяких випадках допомагають і ніхто їх корисності не скасовував. Але якщо у вашій діяльності втрачено сенс, ніяка кількість спортивних віджимань чи присідань цю проблему не вирішить. 4. Ви придушуєте у собі негатив Звичка придушувати у собі негативні емоції - така ж шкідлива, як куріння, наприклад. Це не означає, що ви можете плакати чи кричати на роботі, коли вам заманеться. Знайдіть інший спосіб, наприклад, заняття в спортзалі, бокс чи масаж. А також піші прогулянки, власне хобі, спів, танці, фітнес, психотерапія, медитація і йога – далеко не повний список здорових способів справлятися зі своїми емоціями.

47


АКТУАЛЬНА ТЕМА

Не придушуйте в собі негативні емоції – це небезпечно для психічного здоров’я! ЦІКАВО ЗНАТИ: Цікаво, що є певні особистісні риси, які збільшують ризик вигорання. Наприклад, перфекціонізм і тенденція до незадоволеності результатом, песимістичний погляд на себе та світ в цілому, необхідність контролювати та небажання делегувати обов’язки, надмірне бажання досягнень або, навпаки, синдром самозванця. Про останнє свідчить цікаве дослідження, опубліковане науковцями у 2016 році – згідно нього синдром самозванця асоціювався із такими ознаками вигорання, як емоційне та фізичне виснаження, цинізм та відстороненість (Jennifer A. Villwock, Lindsay B. Sobin, et al., 2016). Тож, якщо ви вже мотивована, гіперфокусована людина, яка любить складати плани і любить звук викреслених пунктів зі списку, застосуйте свої навички для того, щоб створити більше балансу між робочим та особистим життям. Спробуйте запланувати час у календарі, який потрібно витратити на своє здоров’я та добре самопочуття, для поїздки на відпочинок.

8 ПРАВИЛ БОРОТЬБИ З ЕМОЦІЙНИМ ВИГОРАННЯМ

Якщо ви виявили у себе більшість цих ознак, не хвилюйтеся. Боротися з вигоранням можна. Вам потрібно лише трохи дистанціюватися від роботи і знайти баланс. Для цього необхідно вжити наступних заходів. 1. Відключити зв’язок Це найважливіша стратегія. Якщо ви не можете перервати дистанційний зв’язок з роботою – отже, ви все ще на роботі. А це заважає вам відпочити і перезарядитися. Якщо ви не можете собі дозволити на вихідних повністю відволіктися від робочого

48

листування, то принаймні не перевіряйте пошту весь день – встановіть для цього конкретний час. Наприклад, вечір суботи – на дзвінки, вечір неділі – на email. Такі короткі періоди допоможуть хоча б на якийсь час відволіктися і перевести дух. 2. Звертайте увагу на сигнали вашого тіла Простіше думати, що головний біль – результат дегідрації, живіт болить через те, що ми з’їли щось не те, шия – тому що спали в незручній позі. Але це не завжди так. Дуже часто біль – це сигнал, який наше тіло надсилає при емоційному вигоранні. Тіло завжди розмовляє з нами – але ми не завжди дослухаємося. І коли наше тіло подає такі сигнали щоразу частіше (це може бути навіть безпричинна нежить кожні два тижні, підвищений голос, втома та хронічне безсоння) – це вам не здається! Це так ваш внутрішній «двигун» відмовляється працювати! 3. Плануйте час на відпочинок Коли ви йдете додому з роботи, спробуйте трохи пройтись пішки, щоб з кожним кроком собі нагадати, як мантру: «Я лишаю роботу на роботі, а завтра повернусь». Якщо ви принесете додому роботу, то ви її навряд чи якісно виконаєте. Планувати відпочинок так само важливо, як і роботу. Навіть щось просте, як «почитати 30 хвилин», може справити на вас значний позитивний ефект. Планування відпочинку і далеких від роботи активностей завжди підвищує настрій і жагу до життя. 4. Тримайтеся подалі від снодійного

Тут йдеться не тільки про медикаменти, але й взагалі про все, що може хилити в сон, в тому числі алкоголь. Седативні речовини не тільки порушують природний процес сну, вони також можуть викликати дивні сновидіння, оскільки в мозок потрапляють токсини. Будь-які порушення природного сну не обходяться без важких наслідків. Тому якщо ви хочете уникнути вигорання, вам необхідно в першу чергу підвищити якість сну. 5. Організація – наше все Велика частина стресу, який накопичується за день, викликана не надлишком роботи, а дезорганізацією, яка заважає ефективно її виконувати. Напишіть собі план нащодень, але щоб в ньому було місце на відпочинок. І припиніть себе «їсти» через «не встигну». Бо, насправді, день – не ґумовий, а ви – не супермен чи супервумен!

Виділіть час на те, щоб спокійно організувати свої процеси, заспокоїтися і відчути нарешті, що все під контролем – тоді ефективність роботи зросте, а нервове напруження поступово зникне. 6. Робіть регулярні перерви протягом робочого дня Наша психологія влаштована таким чином, що найефективніше ми праАКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


АКТУАЛЬНА ТЕМА

цюємо 1-1,5 години з перервами по 15 хвилин між ними. Якщо ви починаєте відчувати втому, перш ніж зробити перерву – значить ви запізнилися. Ви вже пропустили пік продуктивності й загнали себе в антипродуктивний стан. Дотримуйтеся вказаного розкладу перерв, і тоді зможете забути про хронічну втому наприкінці робочого дня! 7. Пам’ятайте про людей, які підтримують вас Коли ви відчуваєте стрес, вам хочеться віддалитися від людей, але насправді саме близькі люди можуть стати ефективною «зброєю» проти емоційного вигорання. Рідні та друзі завжди здатні підтримати. Проводьте з ними більше часу - це допоможе нівелювати стрес і нагадає вам про те, що життя може бути веселим. Пам’ятайте про людей, котрі поряд, та про те, що приносить вам щастя. Іноді така проста на перший погляд дія як обійми (до речі, абсолютно безкоштовно!) можуть стати «швидкою допомогою» у найтяжчий момент, коли ви навіть не очікуєте на допомогу.

8. Створіть список речей чи активностей, які приносять вам радість. Це можуть бути маленькі дії на щодень і більші на щотиждень чи щодва. Приділяйте цим заняттям час та увагу, і зберігайте цю звичку навіть тоді, коли ваше вигорання стане, навпаки, «розгоранням». Скажімо, це може бути щодня ранішня пробіжка на стадіоні, яка вас бадьо-

рить, чи невелика прогулянка в парку, який поруч, або навіть шматочок улюбленого чорного шоколаду як винагорода за виконану упродовж дня роботу. Тільки при цьому знайте міру - не надто захоплюйтеся висококалорійними вуглеводами.

ВАРТО ЗНАТИ: Якщо ж ви пильнуєте планування, маєте достатній сон та відпочинок й інше щойно згадане, а полегшення не настає, то може прийшов час переглянути свої погляди на роботу та уважніше виставити пріоритети? Що для вас найважливіше на цей момент життя? Можливо, заробіток вже не є таким необхідним, і ви просто рухаєтесь по колу трудоголізму за інерцією? Можливо, зараз важливіше фізичне чи психічне здоров’я та внутрішня стабільність? Адже ви знаєте, що гроші, зароблені зі шкодою для здоров’я, не принесуть вам очікуваного задоволення, а ризик витратити їх на ліки в аптеці та лікарів збільшиться. Також можна звернутися за консультацією до фахівця.

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Отже, симптоми емоційного виснаження можна умовно розділити на три групи: фізичні, емоційні та поведінкові. З кожною групою симптомів потрібно працювати окремими методами. Якщо всі ці практики вам не допомогли, ймовірно, проблема все-таки у вашій роботі. Неправильна робота сама по собі може призводити до вигорання. В даному випадку вам доведеться вирішувати, що для вас важливіше: ваша робота чи ваше здоров’я…

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

49


КРАСА, ЗДОРОВ’Я

Яким має бути здоровий раціон

Харчування має бути збалансованим у будь-яку пору року. Але у сезон застуд та в час розгулу коронавірусу дуже важливо вживати саме корисні продукти, які дозволять зміцнити наш імунітет. Осінь – щедра пора, коли фрукти і овочі в широкому асортименті на прилавках ринків і магазинів. Розумне і регулярне споживання овочів та фруктів приносить організму неабияку користь для здоров’я. Овочі, фрукти і зелень, окрім вітамінів та мікроелементів, містять багато розчинної та нерозчинної клітковини, що зв’язує токсини та прискорює їх виведення через кишечник. Тому овочі і зелень мають складати 50% раціону.

ЩО ВАРТО

ЇСТИ ВОСЕНИ ГАРБУЗ Даний продукт – хіт осені. Помаранчевий гарбуз радує своїм смаком - є безліч варіантів для його приготування. Гарбуз багатий численними вітамінами і мікроелементами, зокрема, бета-каротином, що сприяє виробленню вітаміну А, а також містить вітаміни В1, В2, В5, Е, мінерали та пектин, що позитивно впливає на травну систему. Гарбуз - дієтичний продукт, тому його часто вживають при проблемах з травною системою.

ЯБЛУКА В одному яблуці - ціла жменя корисних вітамінів і мікроелементів. Особливо корисний в їх складі пектин, який знижує рівень «поганого» холестерину. Люди, що з’їдають по два яблука в день, можуть знизити холестерин на 16%. Крім того, доведено, що яблука запобігають раку легенів, товстої кишки, печінки і молочної залози, дозволяють поліпшити травлення і допомагають схуднути.

50

ГРУША Ще один осінній продукт для здоров'я людини - груша, яка багата на фолієву кислоту та містить велику кількість вітамінів і мінералів, які допомагають знищувати хвороботворні мікроби. А наявні в них ефірні олії ще й посилюють захист організму перед інфекціями, запаленнями. Це справжній скарб для підняття імунітету. Цікаво, що у груші також наявні елементи, які поліпшують настрій та допомагають боротися з нудьгою, що дуже важливо восени.

БОЛГАРСЬКИЙ ПЕРЕЦЬ Солодкі перці – чемпіони з вмісту вітаміну С, а також інших вітамінів - потрібно їсти обов’язково. Вони дозволяють посилити опірність імунної системи. Склад солодкого перцю також допоможе знизити холестерин в крові, поліпшити роботу шлунково-кишкового тракту.

МОРКВА У даному коренеплоді багато бета-каротину. Слабкість, анемія, проблеми з ростом - подібних ситуацій можливо уникнути, якщо вживати більше моркви. Сік цього овоча дозволить насититися вітаміном А, чим значно поліпшить травний процес, зір і апетит.

КАВУН Ця осіння ягода також неймовірно корисна для організму. Найбільш ефективні пізні сорти, які збирають наприкінці вересня. Магній й інші речовини в складі дозволять привести в норму обмін речовин, вивести з організму токсини, допомогти боротися із зайвою вагою.

ЖУРАВЛИНА Однією з дуже корисних осінніх ягід є журавлина, яка має приємний смак і величезну протизапальну користь для організму. У цій ягоді багато корисних мінералів

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


КРАСА, ЗДОРОВ’Я

і вітамінів - завдяки цьому продукту організм стане міцним і не сприйматиме будь-які недуги.

вітамінів і мінералів, які дозволять захистити свій імунітет.

БОБОВІ ПРОДУКТИ

ХУРМА Восени активно починається постачання магазинів хурмою, яка приваблює своїм барвистим кольором. У хурмі міститься велика кількість вітамінів і не лише їх. Вона відома своїми позитивним впливом на травну систему, серцево-судинну систему і печінку, а також вона зробить вашу шкіру красивою.

Квасоля, боби, горох, сочевиця – ці та інші бобові продукти обов’язково повинні бути в раціоні людини восени. Вони багаті фолієвою кислотою, кальцієм, залізом, калієм, цинком, антиоксидантами, складними вуглеводами і рослинними білками. Всі ці компоненти потрібні для підтримки здоров’я.

ОЛИВКОВА ТА ІНШІ ОЛІЇ

ЗЕЛЕНЬ Будь-яка зелень містить різні вітаміни, фосфор, залізо, кальцій. Ідеально буде вживати зелень у вигляді салатів з додаванням корисних олій – так вітаміни будуть краще засвоюватися. Осіннє меню повинно містити ще й джерела білка (м’ясо, рибу або бобові), а також цільне зерно (каші, хліб і макарони з цільної пшениці) та корисні жири (оливкову, лляну, гарбузову, соняшникову олії), насіння та горіхи.

М’ЯСО ТА РИБА У раціоні людини, яка не хоче захворіти, обов’язково повинен бути присутнім білок. Його основним джерелом є м’ясо. Краще віддавати перевагу нежирним сортам продукту - індичці, курці без шкіри, яловичині. Обов’язково варто включати у раціон і рибу, як найважливіше джерело не тільки білка, але і жирних кислот. Також у рибі багато

Оливкова олія – дуже корисний продукт завдяки вмісту мононенасичених жирів, вітаміну Е та антиоксидантів, які здатні творити справжні дива з організмом людини. Рослинною олією холодного відтиску або низько-температурної екстракції (зокрема, соняшниковою, лляною) варто заправляти салати, додавати у каші та страви з бобових. Але готувати краще на оливковій та на рафінованій оліях.

ГОРІХИ І НАСІННЯ Це дуже корисні продукти, які треба їсти не тільки восени, але й цілий рік. У всіх горіхах та насінні (гарбузовому, соняшниковому, лляному, чіа) міститься багато жирних омега-3 кислот та рослинний білок. Ті, хто їдять горіхи, мають менші ризики захворіти, зокрема, серцево-судинними недугами. Горіхи та насіння

відмінно впливають на рівень холестерину, захищають стінки артерій від пошкоджень, роблять кістки міцнішими, швидко насичують організм.

СПЕЦІЇ Кориця, мускатний горіх, ваніль, кардамон можуть замінити цукор, вони додадуть смаку, покращать травлення. Дієтологи також дуже радять додавати у харчування куркуму (особливо в страви), імбир (в чай, в овочеві та м’ясні страви). Не менш корисним є чорний перець та пекучий перець чілі – їх також варто додавати у страви, особливо восени.

ЧАЙ ТА СМУЗІ Чай сповнений корисних речовин, які сприяють зміцненню імунітету. Крім того, в чаї дуже багато антиоксидантів, що теж благотворно позначиться на самопочутті. Користь зеленого чаю полягає в тому, що він покращує обмін речовин, може дещо знизити рівень цукру в крові. Чорний чай допомагає підбадьоритися, так як в ньому є кофеїн. А ромашковий і трав’яний – заспокоїть. Окрім чаю, варто щодня пити також склянку смузі - наприклад, суміш зі шпинату, селери, лимона, яблука, імбиру. Холодної пори варто також розмелювати плоди шипшини і настоювати з водою, або додавати у смузі. Це джерело вітаміну С, який є в оболонці ягід шипшини, вітаміну Р та вітамінів групи В, які є всередині плодів, вітамінів А та Е, які в кісточках.

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Восени є велика потреба також у вітаміні D – як у вигляді сонячних променів (потрібно бувати на сонці якомога частіше), так і у вигляді продуктів. Багато вітаміну D є у яєчному жовтку (обов’язково варити яйця так, щоб жовток був рідким), маслі, жирній рибі. Вітамін D має гормоноподібну дію і впливає на всі процеси обміну речовин в організмі, зокрема, на роботу центральної нервової системи.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

51


ЗДОРОВ’Я

Про чоловіче здоров’я

ЯК ЗБЕРЕГТИ

ЧОЛОВІЧЕ ЗДОРОВ'Я

Людський організм потребує постійного контролю та самообстеження, а також регулярних обстежень у лікаря. Втім, більшість чоловіків, відчувши негаразди зі здоров’ям, на жаль, подекуди відкладають свій візит до лікаря. І даремно, бо насправді навіть дрібні, здавалося б, незначні зміни можуть сигналізувати про проблему, що розвивається. Сьогодні поговоримо про поширені чоловічі захворювання та способи їх діагностики.

дуже поширене таке захворювання як рак яєчка. Але варто відзначити, що ця недуга, будучи вчасно виявлена, успішно лікується. Щоб виявити рак яєчка на ранній стадії, достатньо банального самообстеження, наприклад, в душі. Втім, варто знати, що спочатку яєчка чоловіка асиметричні. Тобто, одне яєчко може бути більше іншого, одне може знаходитися в мошонці нижче іншого – це нормально.

n Сучасний швидкий ритм життя з його щоденними робочими навантаженнями та нервовими стресами, нестача відпочинку та нерегулярне і незбалансоване харчування, шкідливі звички (зокрема, куріння, вживання алкоголю і наркотичних речовин) та малорухливий спосіб життя, відсутність регулярного статевого життя – урологи стверджують, що усе це негативно впливає на чоловіче здоров'я і може спровокувати різноманітні недуги.

n Канадська асоціація з питань боротьби з раком яєчка стверджує, що у понад 97% випадків рак яєчка виліковний, якщо його виявили своєчасно.

ПОШИРЕНІ ЧОЛОВІЧІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Цистити, простатити, уретрити – це запальні захворювання. Але їх можуть провокувати інфекції, що передаються статевим шляхом через те, що багато хто нехтує засобами контрацепції та веде безладне статеве життя. Сучасна молодь особливо схильна до поширення таких захворювань. Захворювання передміхурової залози, зокрема, простатити бувають викликані також сидячою роботою, зниженням фізичної активності, стресами, нерегулярним сексуальним життям, тобто недостатньо приділеною собі увагою. Рак яєчка. За даними Національного канцер-реєстру України, серед молодих людей віком від 15 до 35 років

52

Аденома передміхурової залози виникає переважно у чоловіків після 40 років. Адже з віком зазвичай відбуваються зміни у передміхуровій залозі, через що погіршується якість сечовипускання. При перших таких ознаках потрібно звертатися до уролога. Рак передміхурової залози – на думку онкологів, це ще одне захворювання, що часто зустрічається серед чоловіків у всьому світі. Дуже часто, на жаль, воно призводить до смертності.

АНАЛІЗИ

Чоловікам, які хочуть бути здоровими, слід регулярно здавати аналізи в якості профілактики. Залежно від віку чоловіка цей список трохи відрізняється. Чоловікам до 25-ти, які ведуть безладне статеве життя, лікарі радять регулярно здавати аналізи з уретри, сік передміхурової залози для перевірки, тому що з таким способом життя люди входять в групу ризику. Чоловікам після 40 років лікарі рекомендують обов'язково відвідати уролога для профілактичного огляду і перевірятися у нього кожні два роки.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


Чоловікам до 45-ти можна не проводити дослідження, що стосуються онкології. Якщо, звичайно, немає відповідних скарг. Тобто, в якості профілактики цей захід не є обов'язковим, тільки за рекомендацією профільного фахівця. Онкомаркер на виявлення раку передміхурової залози, ПСА, бажано починати здавати з 50-ти років. Чоловікам після 50-ти фахівці радять додати до списку аналізів ще й колоноскопію - обстеження кишечника - як один з методів обстеження та виявлення онкозахворювань. Цю процедуру можна проходити раз на п'ять років. Чоловікам старшого віку рекомендують також періодично робити УЗД, здавати загальний аналіз сечі, а мазки - якщо є скарги.

ТРИВОЖНІ ДЗВІНОЧКИ

Є речі, які не варто ігнорувати. Наприклад, якщо при сечовипусканні ви побачили кров у сечі, це - не нормально. Навіть якщо це поодинокий епізод, фахівці все одно радять звернутися до лікаря. Інакше ви ризикуєте пропустити злоякісне захворювання. Також, якщо при самостійному огляді зовнішніх статевих органів ви помітили у себе якісь ущільнення, або ж яєчко розпухло, болить, набуває нестандартної форми - це все ознаки того, що вам потрібно звернутися до фахівця, щоб вас обстежили: провели УЗД, зробили онкомаркери. Варто відвідати лікаря і в тому випадку, якщо ви помітили у себе порушення сексуальної функції.

ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ 1. Щоб менше хворіти, потрібно займатися спортом, вести рухливий, активний спосіб життя. Важливо також харчуватися повноцінно та правильно, а також не переїдати, адже ожиріння може бути одним із факторів для розвитку багатьох захворювань, в тому числі й онкологічних. 2. Ще один ключ до чоловічого здоров'я - часта сексуальна активність. Це знижує ризики виникнення застійних явищ передміхурової залози, що є однією з причин простатитів. Звичайно, за умови, що для цього немає додаткових, бактеріальних факторів, від яких потрібно берегтися. 3. Також не потрібно боятися профілактичних оглядів у лікаря. У відвідуванні чоловічих лікарів, зокрема уролога, навіть якщо ви здорові, немає нічого ганебного і страшного. Пам’ятаймо, що невчасно діагностовані захворювання часто призводять до серйозних наслідків.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

53


АСТРОПРОГНОЗ

Що зірки нам віщують у листопаді

ЛИСТОПАД2020: ПОЧАТОК ПОЗИТИВНИХ ЗМІН Останній місяць осені сповістить нас усіх про завершення важких планетарних транзитів, кілька планет завершать свій ретроградний рух – це все ознаменує початок позитивних змін та сприятиме прискоренню процесів у всіх сферах життя. У другій половині місяця багато хто відчує приплив сил і енергії, з'явиться можливість втілити свої задуми в реальність. Гендерні планети — Венера й Марс - перебувають в опозиційних знаках, обидві планети в сильних статусах — в управлінні, тому листопад може стати часом кардинальних змін ще й в особистому житті....

ПЛАНЕТИ У ЛИСТОПАДІ-2020:

n Меркурій 4 листопада переходить із ретроградного у прямолінійний рух. n Марс з 15 листопада також переходить у прямолінійний рух. n Венера 21 листопада переходить у знак Скорпіона. n Нептун 29 листопада завершить свій ретроградний рух. n Уран єдиний залишиться ретроградним – аж до 14 січня 2021 року. n Юпітер, Венера, Сатурн, Плутон ще раніше перейшли у прямолінійний рух. n Місячне затемнення відбудеться 30 листопада у сузір’ї Близнюків.

ОВЕН (21.03 – 20.04) Ваш управитель Марс уповільнює швидкість, а з 15 листопада перейде у прямолінійний рух. Протягом місяця в особистих взаєминах відбувається багато подій. Пристрасті випливають на поверхню – тому до 15 листопада особливо напружений період. Неспокійна й агресивна енергія, супутня цьому періоду, ускладнює особисті й ділові взаємини з представниками протилежної статі. Для Овнів існує загроза розладу або розрив із партнером.

54

ТЕЛЕЦЬ(21.04 – 20.05) Роботою та іншими фізичними діями найкраще займатися поодинці - бо в діловій сфері всі рухаються у протилежних напрямках. Тому у першій половині цього місяця складно досягти компромісу й ефективної співпраці. Після 14 листопада ситуація поліпшується, але значно послаблюється самоконтроль. З'являється схильність переоцінювати свої почуття. Прагнення до розкішного життя може призвести до купівлі непотрібних речей.

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


АСТРОПРОГНОЗ

БЛИЗНЯТА (21.05 – 21.06) 3 листопада закінчується період ретроградного Меркурія - вашого управителя, що трохи поліпшує ситуацію. Однак протягом місяця поступово наростає напруга, виникають перешкоди, а кульмінацією стане місячне затемнення в Близнюках 30 листопада. Не варто навмисно суперечити людям, оскільки це обов'язково послужить сигналом до удару у відповідь. Відстрочки, заборони, відмови та інші неприємності можуть змусити вас змінити свої плани.

СКОРПІОН (24.10 – 22.11) Активізуються недоброзичливці, конфлікти виникають через грошові розбіжності. Але якщо ви проявите прагнення до співпраці й самі зробите перший крок до примирення, досягти вдасться багато чого: взаємні зобов'язання зміцняться, спільні цілі проясняться, невдоволення зникне. Не варто в цей період брати кредити, тому що велика ймовірність неправильних вкладень ресурсів і непотрібних грошових витрат.

РАК (22.06 – 22.07) Звичайний ритм вашого життя можуть уповільнити непорозуміння й конфліктні ситуації з конкурентами та суперниками. Листи можуть не приходити вчасно, документи керівництво може не підписувати, отримані вами завдання можуть виявитися особливо важкими, а терміни виконання - стислими. З сусідами виникають непорозуміння, складно знайти спільну мову з ближнім оточенням. Для подолання труднощів вам будуть потрібні терпіння і рішучість.

СТРІЛЕЦЬ (23.11 - 21.12) Відносини можуть проходити випробування на міцність - посилюється ваша критичність, нестриманість у словах. Вам властиві крайнощі у рішеннях і вчинках, ви підсвідомо шукаєте негативні факти. Втім, у третій декаді листопада настає сприятливий період для Стрільців - згладжується напружене тло у сфері особистих і ділових взаємин. У бізнесі або професійної діяльності зрілість і досвід партнерів допоможуть Стрільцям знайти нові можливості.

ЛЕВ (23.07 – 23.08) Великого значення набувають ваші принципи й цінності, а також потенційні перешкоди. Нинішній період може привести до успіху, але будуть потрібні величезні витрати матеріальних і фізичних ресурсів. Емоції можуть вийти з-під контролю, тоді не уникнути скандалів. Особливо болісні в цей час почуття ревнощів, заздрості, розчарування в партнері, незадоволеність відносинами. Але з 21 листопада загальна ситуація значно покращиться.

КОЗЕРІГ (22.12 – 20.01) Самоорганізація, наполеглива й планомірна робота принесе Козерогам успішні перспективи. Обставини дадуть шанс придбати нові знання і досвід. Начальство, представники влади, урядових чи інших установ, а також люди старшого віку, які мають зрілість суджень і досвід, дадуть вам пораду та допомогу, забезпечивши шанс просунутися вперед. Втім, романтичні захоплення створять складнощі.

ДІВА (24.08 – 23.09) З 4 листопада ваш управитель Меркурій переходить у прямолінійний рух. Водночас у перший тиждень тримається напружений аспект Меркурія з Сатурном, тому початок місяця принесе деякі перешкоди, нагадують про себе події другої половини вересня. Поїздки доведеться відкласти, несподівані перешкоди можуть порушити ваші плани. Посилюється невдоволення щодо партнерів, особливо в фінансових питаннях. Намагайтеся менше нервувати. ТЕРЕЗИ (24.09 – 23.10) До 21 листопада відносно благополучний період - з'являється зручна можливість, необхідний вам шанс, щоб вирішити важливі для вас питання. Без вагань захищайте свої переконання і принципи. Але з 21 листопада ваш покровитель - Венера - переходить у Скорпіон, тому для вас шлюб, ділове партнерство, спільні проєкти і взаємини стають напруженими. Ви стаєте більш чутливими, вразливими - спостерігаються крайнощі в проявах почуттів.

ВОДОЛІЙ (21.01 – 19.02) Прикрі ситуації, отримана відмова можуть підштовхнути Водоліїв до затятого прагнення зробити щось важливе та значуще для багатьох людей. У цьому випадку зусилля не залишаться непоміченими - що більша рішучість, то більш ймовірним є успіх. Нагадають про себе події початку жовтня, через що можуть виникнути конфлікти й безлад. Великий вплив матиме колективна думка та групова робота, співпраця і рівність. РИБИ (20.02 – 20.03) У Риб є можливим конфлікт через колишні їх дії і погляди, помилкову систему цінностей, особливо в сферах, пов'язаних з партнерством та іншими союзами, романтичними захопленнями, юридичними питаннями та здатністю ефективно взаємодіяти з іншими. Втім, народжені під знаком Риб у листопаді багато чого досягнуть, якщо зуміють прийняти виклик і направити свою негативну енергію на здійснення конструктивних цілей з використанням нових методів.

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: ...Життя деколи таки дає нам усім певні підказки, хоч ми не завжди прагнемо їх бачити. Життя – це постійний рух, планети також весь час у русі, щоразу створюючи різні конфігурації взаємного розташування – своєрідні нам підказки. Тому недаремно кажуть: хто поінформований про ті чи інші, вдалі чи невдалі обставини, той озброєний!

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

55


56

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

57


ПОРАДИ ПСИХОЛОГІВ

Про те, що краще бути оптимістом

УСМІШКА ЧИ ЗЛІСТЬ?

«Під час великих потрясінь або труднощів завжди краще продовжувати займатися улюбленою справою, направляючи свою злість та енергію на щось позитивне» (Лі Якокка) Цей рік усім нам додав проблем та неспокою. Як нам реагувати на це все? Якщо ми негативно реагуватимемо, це спричинить зайвий емоційний дисбаланс та стане причиною ще більшого стресу, неспокою й злості. Натомість краще кожну кризу розцінювати як нову можливість розвитку, хоч і при несприятливих умовах. Тому, коли ситуація виходить з-під контролю, лише праця, терпіння та певна частка оптимізму допоможуть впоратися з проблемою без згубних наслідків.

ЩИРА УСМІШКА ДОПОМОЖЕ ДОСЯГТИ БІЛЬШОГО

У більшості випадків конфлікти розпалюються між близькими людьми. У подібних ситуаціях є два варіанти розвитку подій: ми втрачаємо контроль або ж намагаємося максимально раціоналізувати те, що відбувається. Вибір на користь того чи іншого варіанту залежить від здатності контролювати власну імпульсивність та бути гранично уважним. Тут буде набагато правильніше використовувати відкритість розуму, що дозволить заспокоїтися. Суть не в тому, щоб в суперечці хтось переміг, а хтось програв. Урок отримає той, хто діяв більш врівноважено. Мирний діалог, своєчасна усмішка

та розслаблена поведінка у відповідь на агресію обов’язково допоможуть навіть в інших ситуаціях в майбутньому. Недаремно кажуть: «Якщо хочете чогось досягти, усміхайтеся».

ЗЛІСТЬ – ДОРОГА В НІКУДИ

Гнів призводить до безвихідних ситуацій. Він заважає слухати й бути почутими, не дозволяє розуміти довколишніх й бути зрозумілим для них. Коли сердимося, ми вже не бачимо нічого, окрім власного его. Жодна зі сторін конфлікту не думає про те, що може помилятися, що нав’язує свої ідеї, а не пояснює їх, або що приймає як належне пояснення, яке може не мати нічого спільного з реальністю.

«Злитися – це все одно що хапатися за розпечене вугілля, щоб кинути його в іншу людину. Єдиний, хто отримає опіки, це ви самі» (Будда)

Гнів затуманює розум, розлючує людину, змушуючи її повірити в неможливість своєї помилки. А ще людина може навіть не усвідомлювати, що перемога в битві нічого їй не принесе, тому що вона не знає, про що думає її опонент, або тому, що в підсумку вона повірить в неправду.

СПОКІЙНЕ ВИРІШЕННЯ СКЛАДНОЇ СИТУАЦІЇ

З іншого боку, той, хто посміхається перед лицем труднощів, виявляється більш стійким, ніж той, хто злиться. Така людина розуміє, що роздуми й аналіз – це найгірші вороги зарозумілості та грубості, часто породжувані гнівом. Більш того, вона отримує цінний досвід пошуку розв’язання проблеми, відкриваючи для себе терпимість. Дуже важливо вміти слухати й поважати чужу думку, яка не схожа на нашу, як і пам’ятати, що всі ми робимо ті чи інші помилки. Звучить банально, але вміння контролювати себе у складні часи допомагає впоратися зі власними поривами люті. Мова йде не про те, щоб дивитися на проблеми крізь пальці, а про те, щоб навчитися максимально ефективно управляти цими поривами.

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Неможливо не погодитися з мудрою думкою класика:

«З усмішкою простіше досягти бажаного, ніж з мечем» (Вільям Шекспір) 58

АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30


АКЦЕНТИ плюс / листопад 2020 / № 30

59


Добігає кінця 2020-ий рік…

Завітайте у салон «Сюрприз» та завчасно придбайте для своїх коханих і рідних подарунок до Миколая! «Сюрприз» – найдавніший ювелірний салон Львова, який підтверджує своє реноме широким асортиментом прикрас, ексклюзивних сувенірів та приємним обслуговуванням клієнтів.

5000

При здійсненні покупки від гривень отримаєте наш додатковий сюрприз! Ювелірний салон «Сюрприз» завжди допоможе Вам, щоб Ваші щасливі миті у житті супроводжували неповторні блиск та сяйво наших коштовностей.

Львів, пр. Свободи, 29, тел. +38 066 531 97 93 Instagram: surpriz_lviv Facebook: Ювелірний Салон «Сюрприз» Львів


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.