__MAIN_TEXT__
4 minute read

Vaata (väli)kööki ehk Mobiilselt kõht täis

Vaata (väli)kööki ehkMobiilselt kõht täis

Tehnoloogia kiire areng on loonud tänapäeva sõdurile lahinguväljal toimetulemiseks palju uusi võimalusi. Heast varustusest pole aga mingit kasu, kui selle kandja ei võitle, sest tema moraal on tühja kõhu tõttu langenud. Seda muret aitavad vältida mobiilsed väliköögid.

Tekst: KARRI KAAS

Üksustega kaasa liikuvad väliköögid pole iseenesest uued leiutised. Neid on relvastatud kokkupõrgetes kasutatud kogu inimkonna ajaloo vältel alates Vana-Roomast ning lõpetades indiaanisõdadega Põhja-Ameerikas.

Aja möödudes asendusid neljarattalised hobuvankrid kaherattaliste järelkärudega, mida oli võimalik haakida ükskõik millise sõiduki taha. Samuti muutusid väliköögid mitmekülgsemateks ja efektiivsemateks.

I maailmasõjas kutsusid Saksa sõdurid oma kaasmaalase Karl Rudolf Fissleri leiutatud välikööki nöökavalt guljašikahuriks (sks Gulaschkanone), sest selle korstnad meenutasid lahtivõetuna ja transpordiasendisse seatuna kahuritorusid. II maailmasõjas aga panid britid väliköökidesse tööle erilised teedaamid (ingl tea lady), kelle ülesanne oli sõduritele teed serveerida ning sel moel nende moraali tõsta.

Tänapäeval on üksuste toitlustamisele kindlasti oma mõju avaldanud ka tehnoloogia areng ning lahinguväljale on jõudnud mitmeid uudseid lahendusi. Alljärgnevalt heidamegi mõnele nende hulgast pilgu peale.

Kerged lahendused Soomest

Lääne-Soomes paiknev Teuvan Keitintehdas Oy alustas tegevust 1925. aastal. Esmalt valmistati boilereid, kuid üsna varsti hakati tegema ka välikööke. Koostöös Soome sõjaväega valmis juba 1929. aastal väliköögi mudel M29, mis püsis põhjanaabrite relvajõudude teenistuses aastakümneid. Tänapäeval on firma tootevalikus mitmeid erinevaid mobiilseid välikööke.

Oma mudelit LFK 150 nimetab ettevõte ise kärbeskaalu köögiks. See on väga kerge ja mobiilse lahendusega, mis sobib erinevatesse kliimatingimustesse. Köök töötab põhiliselt vedelgaasil või tahkel kütusel, kuid seda on võimalik kiiresti ümber seadistada ka diislile või bensiinile. Toidetud peaks sellega lihtsa vaevaga saama 100–400 inimest.

Teuvani toodetud LFK150 on väga kerge ja mobiilne väliköök, mis sobib erinevatesse kliimatingimustesse
TEUVAN KEITINTEHDAS OY

KF2000 on Teuvani pisut suurem väliköök, millega peaks olema võimalik täita kolm korda päevas 500 inimese kõhtu. Treiler kaalub 1,5 tonni ning tänu reguleeritavale diislile saab seda rakendada erinevate sõidukite taha. Disain võimaldab kööki kasutada ka transpordi ajal.

Köök töötab erinevate kütustega, alates diislist ja bensiinist ning lõpetades vedelgaasiga. Häda korral on seda võimalik sättida ka puuküttele. Köögi katus kaitseb nii halva ilma kui ka vaatluse eest ning selle vähendatud soojusjälg varjab kööki mingil määral ka elektrooniliste vahendite eest.

Vähe suuremate üksuste toitlustamiseks pakub soomlaste Teuvan mudelit KF2000
TEUVAN KEITINTEHDAS OY

Pisut ekstreemsemate lahendustena pakub ettevõte veel kaasaskantavaid välikööke FC75 ja FC30, mille opereerimisega peaks teoreetiliselt hakkama saama üksainus inimene. Kütusena kasutab seadeldis eelkõige diislit, kuid sedagi saab ümber seadistada tahkele küttele. Vaja ainult põleti eemaldada. Kel aga vaja pidevalt tegutseda lumistes tingimustes, võib lasta köögi panna kelgule.

Kaasaskantavate väliköökide FC75 (üleval) ja FC30 (all) abiga saab söönuks 20–200 inimest
TEUVAN KEITINTEHDAS OY
TEUVAN KEITINTEHDAS OY

Väliköögid läbivad noorenduskuure

Saksa pereettevõte Kärcheri mobiilne väliköök Tactical Field Kitchen 250 on Bundeswehri kasutuses olnud juba 1985. aastast. Selle 3,5 tonni kaaluva süsteemiga on tavalistes tingimustes võimalik ära toita 250, erandjuhtudel aga kuni 600 inimest. Kütusena kasutab see diislit.

Kuna sakslastel pole tänapäevase väliköögi hankimine päevakorraliste asjade nimekirjas just esikohal, on nad asunud TFK 250-t moderniseerima. Sama tee on ette võtnud ka ameeriklased.

Juba aastaid on Ühendriikide maavägi kavatsenud välja vahetada oma kolmekümne aasta vanuse väliköögisüsteemi Mobile Kitchen Trailer (MKT), sest see ei vasta enam praegustele nõuetele ning selle töökorras hoidmine nõuab üha enam ressursse.

Uut kööki hakati arendama juba 2007. aastal, aga kuna see valdkond pole sõjaväelaste silmis just kõige prioriteetsem, pole köök veel valmis saanud. Ühe alternatiivina on kaalutud ka 1995. aastast merejalaväe kasutuses oleva Babington Technology Assault Kitchen’i hankimist maaväele, kuid ka sellest plaanist pole eri põhjustel asja saanud ning projekt on praegu enam-vähem varjusurmas.

Sestap võetigi hiljuti ette ulatuslik väliköökide uuendamine, mis peaks muutma MKT pisut tänapäevasemaks ning võimaldama sel vastu pidada kuni uue väliköögisüsteemi teenistusse võtmiseni.

Tagasilöökidest hoolimata jätkab Ameerika ettevõte Babington Technology väliköökide tootmist ning nende Disaster Relief Mobile Kitchen on jõudnud Rahvuskaardi kasutusse. Tegemist on võrdlemisi mahuka lahendusega, mis kasutab kütusena nafta destillaate ning võimaldab ära toita kuni 1000 inimest.

Moodulköögid ja konteinerlahendused

Suurema rahvahulga toitmiseks on mõeldud ka brittide Operational Field Catering System, mida toodab nende enda G3 Systems Limited koostöös Kärcheri tütarettevõttega Ühendkuningriikides.

Tegemist on elektril töötava moodulköögiga, mille ülesseadmine nõuab juba mõnevõrra rohkem pingutust. Positiivse külje pealt võimaldab selline lahendus aga toiduvalmistamise protsessi paremini kontrollida, samuti seda osadeks jagada, mis tagab ohutuse, sest iga etapp valmistatakse eraldi kohas.

Omamoodi moodulköök on ka Kärcheri KCC500, mis koosneb kahest eraldi konteinerist, üks on mõeldud toidu ettevalmistamiseks ja teine kokkamiseks. Viimase sisu on võimalik komplekteerida vastavalt enda vajadustele, niisamuti köögitarvikute kütust. Valikus on nii vedelküttel (bensiin, diisel, petrooleum) kui elektril või gaasil töötavad seadmed.

Lahendus on mõeldud 500 inimese toitlustamiseks, kuid uute konteinerite lisamisega saab seda numbrit kerge vaevaga kasvatada. Köögi võib-olla kõige suuremaks miinuseks on selle hind.

Nagu näha, leidub maailmas välikööke igale maitsele ja on raske öelda, mis suunas tehnoloogia selles valdkonnas edasi areneb. Et see sõltub pigem operatsioonilisest vajadusest, võivad rakendust leida kõik eelpoolnimetatud ja ka nimetamata jäänud lahendused, sest erinevate väliköökide nimekiri on võrdlemisi pikk.

Allikad: www.teuvan.com http://www.babingtontechnology.com www.karcher-futuretech.com

Field kitchen. Wikipedia [https:// en.wikipedia.org/wiki/Field_kitchen], 21.07.2017

366 | 2017