Skip to main content

MatHems mattidning - Nummer 2, 2014

Page 1

Nr. 2 – 2014

Sveriges bästa matbutik på nätet!

Jennie Walldén om drömlivet, bibimbap och multitasking

Nyheter Trender Vegovardag – upptäck det breda utbudet i vår matbutik

FYLL PÅ SKAFFERIET MED HÖSTENS RÅVAROR Vi spanar på säsongens innemat

MatHem.se är störst i Sverige på ekologiskt! Beställ idag, få leverans redan imorgon – den tid som passar dig.

Välj bland 10 000 fräscha varor i vårt stora sortiment!


FilĂŠfrossa med Guldsmak!

Recept & Middagstips hittar du pĂĽ www.guldfageln.se

Annons

Klimatsmart


ledare

ANSVARIG UTGIVARE

Karolin Kull karolin@mathem.se CHEFREDAKTÖR

Linnea Swärd linnea.sward@mathem.se ART DIRECTOR

Susanna Livijn Wexell susanna@mathem.se

MatHem i Sverige AB VD

Tomas Kull tomas@mathem.se MARKNADSANSVARIG

Karolin Kull karolin@mathem.se

MATHEM KUNDTJÄNST

info@mathem.se 020 - 15 10 10

Annonser MATHEM I SVERIGE AB

Mats Andersson annons@mathem.se 0768 - 79 22 79

Barnslig nyfikenhet

D

et häftigaste med MatHem.se är att inte ens vi själva hänger med i svängarna ibland. Varje gång någon av oss går in på sidan för att handla upptäcker vi nya varor som kommit in. När vi frågar våra medarbetare hur de hittat produkterna är svaret ofta att ni kunder tipsat om dem. Och då blir vi så där oförskämt nöjda. För det som driver oss alla på MatHem.se är förstås omtanke om er kunder, men också en barnslig nyfikenhet. Det är tack vare våra öppna och kreativa medarbetare vi ständigt växer och utvecklar vår tjänst. Ett exempel är att du numera kan ge bort en valfri produkt på MatHem.se som gåva till en vän, en idé som vår fantastiska interaktionsdesigner Andreas kom på. Kolla på sida 17 för att se hur du gör! Idéerna från alla våra avdelningar är många, inte minst från redaktionen som fyllt det här numret med nyheter och trendspaningar, kombinerat med de bästa grundrecepten på de måltider vi helst äter till vardags. Vad väljer du – ett säkert kort eller något nytt och spännande? Oavsett vad, så är du mer än välkommen att höra av dig till oss med önskemål och idéer. På MatHem.se ska du alltid mötas av ett brett sortiment med många ekologiska varor, och uppleva kvalitet och omtanke ända fram till dörren. Trevlig läsning och välkommen till MatHem.se!

Karolin & Tomas Kull

Omslag: Susanna Livijn Wexell Foto: Linnea Swärd Recept: Mari Bergman

3 fördelar med MatHem.se:

Produceras av MatHem i Sverige AB Norrlandsgatan 23 111 43 Stockholm Tel: 020 - 15 10 10 info@mathem.se www.mathem.se Citera oss gärna, bara källan anges. För insänt ej beställt material ansvaras ej. Samtliga priser i tidningen gäller för v.39 2014, med reservation för ev. slutförsäljning.

Du väljer själv leveranstid, 7 dagar i veckan.

WWW.MATHEM.SE

Slipp kånka och köa, spar tid och pengar.

Vi har tusentals fräscha varor och stort ekologiskt utbud.

3


Hej, vi är nya här 100% frukt

10% av vår vinst går till välgörenhet.

inget tillsatt socker

aldrig från koncentra t

Annons

innocent smoothies och juicer smakar gott, gör gott


innehåll

40 21

Inspiration

30

MATHEM — NUMMER 2, 2014

Reportage

NYHETER I SORTIMENTET WALLDÉN 8 Mangojuice, ekobuljong och 10 JENNIE Mästerkocken berättar om livet engelskt godis - säg hej till våra spännande nykomlingar!

21

HÄLSOSHOPPA HOS OSS Nu storsatsar vi på hälsokostprodukter, goda superfoods och tillskott.

TO BASICS 30 BACK Säsongsriktigt, naturnära och jordnära – upplev skördetidens skatter på Mathem.se.

53

VEGOMIDDAG Gröna och smarta lösningar för dig som vill fixa snabb vegomiddag till hela familjen!

efter segern, barndomsminnen, och bjuder på koreanska nationalrätten bibimbap. I HÖST 28 TRENDMAT Hur uppstår en mattrend? Kan Flygande Jakob någonsin bli het igen? MatHem.se reder ut!

32

FRAMTIDENS MAT MatHems trendspanare skådar in i Sveriges matframtid. Libbsticka eller afrikansk mat: Vem har rätt?

ÄTER DU EGENTLIGEN? 39 VAD Trendmat till trots – vad återfinns på våra tallrikar när middagspaniken sätter in?

WWW.MATHEM.SE

Recept MED 24 FRUKOST KALIFORNIENVIBBAR Nyttig start på dagen med Marita Karlsons kokbok Hälsokick – vi har fått två smakprov!

40 ULTIMATA VARDAGSRECEPTEN

FOTO: ULRIKA EKBLOM, ANDERS GRAHN, CHRISTIAN RHEN, LINNEA SWÄRD

Innehåll

10

Våra mest älskade middagsfavoriter och en helghöjdare, förfinade till perfektion. MED 51 LÅNGKOK KAKAO OCH ÖL Vi bjuder på ett riktigt chilistingigt smakprov från Markus Aujalays kommande kokbok. FRÅN KAROLINES 54 SÖTT GRÖNA SKAFFERI Björnbärs- och äppelpaj och palsternackskaka från Skånebloggaren Karoline Jönsson.

5


UPPTÄCK VÅRA KRÄMIGA PHILADELPHIA OCH NYHETEN MEDELHAVSTOMATER EDELHAVSPIZ Z A PHIL A DELPHIA M nu Förberedelsetid: 15 mi Portioner: 2

15 min ter. Tillagningstid: Ca

Du behöver: , delade på hälften 200 g körsbärstomater jan några kvistar färsk tim 1 msk olivolja färdig pizzabotten delhavstomater 175 g Philadelphia Me nymald svar tpeppar aterna på n till 180 ˚C. Lägg tom Gör så här: Värm ugne h ringla över olivolja. Baka i oc en plåt. Strö över timjan r tiden, tillaga pizzabotten de Un . ­ ugnen i ca 15 minuter packningen. När piz za för på a enligt anvisningarn ia lph de över Phila bo tten är färdig, br ed gla över de bakade Rin r. te Medelhavstoma voljan och timjan. körsbärstomaterna, oli par. Garnera med svar tpep s! ta nju Redo att av

Annons


MatHem

Välkommen till MatHem.se! Vår idé är barnsligt enkel: Låt matbutiken komma till dig! Det enda du behöver göra är att beställa maten och välja leveranstid.

Du väljer själv leveranstid, 7 dagar i veckan. Beställ idag, få hem maten redan imorgon! Med ett av våra leveranskort från 1 kr får du helt fria leveranser i 3-6 månader.

RANS

LEVE

T

E KORT

Kom ihåg att du kan ändra i din order ända fram till 23:59 kvällen före leverans!

Slipp kånka och köa. Spar tid och pengar. Skippa biltullar, parkeringsstrul och köer, och lägg tiden på roligare saker. Ingen hiss hemma? Det är lugnt, våra starka chaufförer bär upp allt till din dörr. Utan dyra butikslokaler kan vi hålla riktigt låga priser på varorna utan att kompromissa med kvalitet. Din veckohandling på MatHem.se blir därför ofta billigare än när du handlar i butiken runt hörnet.

Vi har tusentals garanterat fräscha varor och ett stort ekologiskt utbud. Hos oss hittar du ett brett sortiment med allt från dagligvaror till delikatesser och ett stort ekologiskt utbud. Våra bilar är utrustade med kyl och frys vilket innebär att vi kan garantera en obruten kyl- och fryskedja av våra varor. Fräscht ända fram till dörren!

WWW.MATHEM.SE

Vi på kundtjänst hjälper gärna till! Du vet väl att du alltid kan höra av dig till vår kundtjänst på telefon, mail eller direktchatt? Nyfiken på MatHem.se? Det kan kännas som ett stort steg att börja handla mat på nätet och låta andra välja dina varor, men vi har både Nöjd kund-garanti och en hel kundtjänstavdelning som finns till enbart för att hjälpa dig. 9 av 10 som handlat på MatHem.se rekommenderar sina vänner att handla hos oss! Vi är vana vid att få frågor om allt, och hos oss får du personlig service i lugn och ro. Undrar du något, har tips eller tycker vi borde ta in en särskild produkt? Tveka inte att höra av dig! Att skapa ett konto på www.mathem.se tar bara en minut, och jag lovar att när din första leverans dyker upp vid dörren kommer du undra varför du inte provat tidigare! / Dan Rexhammar, Kundtjänstansvarig på MatHem.se

Kundtjänst KONTAKT: info@mathem.se 020 - 15 10 10 ÖPPETIDER: Vardagar 08:00-23:00 Lördagar 09:00-18:00 Söndagar 09:00-23:00

Gör som 28 000 andra och gilla MatHem på Facebook! Där hittar du unika erbjudanden, roliga nyheter i sortimentet och inspirerande recept.

7


Nyheter på MatHem

Tack till er kunder som hjälpt oss växa. Halva Sveriges befolkning kan nu handla av oss!

Vi på MatHem.se är alltid på jakt efter spännande produkter! Vårt sortiment utökas ständigt och tack vare önskemål från er kunder kan vi vara extra snabba i vändningarna. Säg hej till våra nykomlingar!

Mangonjutning på flaska

Folkington’s, 19:95 kr/250 ml, Jmfr-pris 79:80 kr/l Helt naturlig, pressad mangojuice, fri från tillsatt socker och konserveringsmedel. Vi sveper den som den är, eller blandar med hälften bubbelvatten eller mousserande vin.

Kryddblandningar från världens alla kök

Mill & Mortar, 59:95 kr/50 g, Jmfr-pris 1199 kr/kg Kryddorna från danska Mill & Mortar är nyskördade och av finaste kvalitet. De odlas och skördas på ett omsorgsfullt sätt så att jordens resurser inte försämras för människor, djur eller andra ekosystem. Favoriterna just nu är Rasta Pasta, Garam Masala och Tikka Tandoori.

Sveriges smartaste hönsfärs

Scandinavian Organics, 49:95 kr/500 g, Jmf pris 99:90 kr/kg. En nyhet vi är lite extra stolta över. Den här prima hönsfärsen är nämligen gjord på svenska ekologiska värphöns – en tidigare outnyttjad resurs. Smart i alla led alltså! Testa att göra en mustig soppa med kycklingfrikadeller, eller att fräsa färsen i en asiatisk wok. Naturligt gott och näringsrikt. 8

Barnsnacks on the go

Leverans 7 dagar i veckan!

Ella’s kitchen, 29:95 kr/108 g, Jmfr-pris 277:31 kr/kg. Miniskorpor för småsugna barn från 8 månader. Gjorda på enbart ekologiska produkter, och givetvis är varken salt eller socker tillsatt. Perfekt att hålla i för små barnfingrar! Finns i smakerna äpple/ingefära och mjölk/vanilj.

WWW.MATHEM.SE

Hari Tea New Sensation

Urtekram, 49:95 kr/10-pack, Jmfr-pris 5:00 kr/st. Ekologiskt ört-te av Hari’s Treasure, en producent som brinner för organisk mat, ayurveda och yoga. Vi är särskilt förtjusta i grön rooibos med smak av hibiskus och mynta. Perfekt start på dagen!


MatHem

Alkoholfritt till festen

Fentimans, 24:95 kr/275 ml, Jmf.pris 90:73 kr/l Fentimans lemonader och drycker är sanslöst goda, och flaskorna är så vackra att man alltid vill ha dem framme. Ladda med ett gäng inför festen så att de som vill ha alkoholfritt känner sig extra omhändertagna. Testa till exempel Rose Lemonade, Ginger Beer och Wild English Elderflower.

Bygotto med butternutpumpa

Il Fornaio, 44:95 kr/250 g, Jmf.pris 179:80 kr/kg I den här ”risotton” har riset bytts ut mot matvete. Tillverkarna är kompromisslösa när det gäller äkta, italiensk mat, och det märks förstås på smaken. Vi serverar bygotton med rostade grönsaker och mängder av färskriven parmesan. Äkta skördefest!

Hummersoppa från Orust

Holmarnas Delikatesser, 49:95 kr/250ml, Jmfr-pris 199:80 kr/l Soppan som alla på MatHem.se pratar om just nu. Den här gluten- och laktosfria Orusthummersoppan görs från grunden på rostade hummerskal och innehåller madeira, konjak och vitvin. Fusktips inför bjudningen: Värm upp och späd med lite grädde. Servera med rostat vitlöksbröd och släng i några räkor.

Rättvisemärkta nudlar utan gluten

Goodtrade, 29:95 kr/250 g, Jmfr-pris 119:80 kr/kg Goda nudlar som görs på bland annat bovete, sötpotatis och råris istället för mjöl. Prova att lägga till i en soppa, eller servera istället för vanlig pasta. Ekologiskt och rättvisemärkt!

Samma priser som i butik!

Mustig, färsk buljong Engelsk kvalitetstoffee

Thorntons, 34:95 kr/300 g, Jmfr-pris 116:50 kr/kg. Försvinnande god toffee med smak av sötlakrits. Produceras av anrika Thorntons i England som tillverkat delikat godis i över 100 år. Redan en storfavorit hos våra kunder!

Fixa snygg yta på maten

Vikingsun, 349:00 kr/st Sugen på att imponera lite i köket? Med en livsmedelsbrännare svänger du lätt ihop en crème brûlée, skapar proffsig, sotad yta på laxen och skållar tomater och paprikor på nolltid.

Samtliga priser i tidningen gäller för v.39 2014, med reservation för ev. slutförsäljning.

WWW.MATHEM.SE

Scandinavian Organics, från 34:95 kr/520 ml, Jmfr-pris 67:21 kr/l. Att göra sin egen buljong blir underbart gott, men tar ruskigt lång tid. Tur då att dessa smakexplosioner gjorda på ekologiska råvaror finns. Kycklingbuljongen är dubbelkokt, och grönsaksbuljongen görs på bland annat rostade grönsaker och japansk kombu.

9


X Namn: Jennie Walldén X Ålder: 38 X Bor: Tygelsjö utanför Malmö X Familj: Maken Jonas och barnen Douglas, 7, och Dante, 5. X Gör: Matkreatör, tv-kock och föreläsare. Tjänstledig från arbetet som marknadschef på Procordia sedan segern i ”Sveriges mästerkock”.. X Aktuell: Som programledare och kock i ”Mitt kök” på TV4.

10

WWW.MATHEM.SE


Jennie Walldén

Från hemmakock till mästerkock Jennie Walldén är marknadschefen från Skåne som i fjol vann ”Sveriges Mästerkock”. Sedan dess har ingenting varit sig likt. För MatHem.se berättar hon om sitt nya drömliv, barndomens Sydkorea och vardagsbestyr.

X Favoriträtt: En klassisk skaldjursplatå. X Favoritkock: Jamie Oliver. X Bästa mat-tv-program: ”Solens mat” med Bo Hagström. X Bästa kokbok: Anna Bergenströms klassiker ”Annas mat”. X Tre måsten i köket: Kockkniv, traktörpanna och rivjärn. X Finns alltid i kylskåpet: Mjölk, smör och hemgjord kimchi.

TEXT: JAN EKHOLM FOTO: DANIEL OHLSSON

P

lötsligt händer det. 38-åriga Jennie Walldén var en helt vanlig, matintresserad marknadschef och tvåbarnsmamma i skånska Tygelsjö när hon i fjol vann ”Sveriges Mästerkock”. Sedan dess har ingenting varit sig likt. – Jag lever mitt drömliv! Det händer fortfarande att jag får den där ”nypa mig i armen”-känslan. Mat har alltid varit min största hobby, men jag kunde aldrig tro att det skulle bli min karriär, säger Jennie Walldén samtidigt som hon steker köttbullar till barnen. Multitasking är ett måste i hennes nya liv. Året efter segern har varit händelserikt, stressigt och spännande. Nästan varje vecka är Jennie på resande fot för att gästspela på krogar, föreläsa och delta i företagsevenemang. Tre gånger i veckan leder hon ”Mitt kök” i TV4:s Nyhetsmorgon. Men den absoluta höjdpunkten var utgivningen av hennes kokbok ”Smaker i mitt hjärta”. – Jag har alltid drömt om att få ge ut en kokbok. Men det var en hemlig dröm eftersom den verkade så omöjlig. Tack vare boken har jag fått möta så många fantastiska människor som jag delat glädje och matlagning med, säger Jennie som just nu jobbar med nästa kokbok. Jennie Walldéns entusiasm är smittande. Och orubblig. Inte ens den stressframkallande inspelningen av ”Sveriges Mästerkock” under vilken deltagarna tvingas ge upp sina normala liv kan hon säga något negativt om. – Nej, det är det roligaste jag någonsin varit med om! Har man gett sig in i leken får man tåla lite stress, menar Jennie och tillägger att den största behållningen var att lära känna de andra deltagarna. Några av dem har blivit hennes vänner för livet, och

hon håller även kontakt med domarna Leif Mannerström och Markus Aujalay. Så vad tycker barnen, 7-åriga Douglas och 5-åriga Dante, om att mamma blivit tv-kändis? – De är stolta, tror jag. De tittade på alla ”Mästerkock”-avsnitt, fast nu har de tröttnat lite grann. För dem är jag deras mamma. Det räcker så. Själv blev Jennie bortadopterad som sexåring av sin unga, biologiska mamma i Sydkorea när pappan övergav dem. Att vara barn till en ogift kvinna i Sydkorea innebar på den tiden i stort sett papperslöshet, barnet fick inget pass och hade inte heller rätt att gå i skolan. För att ge sin dotter en framtid beslutade sig mamman för att lämna bort henne, och framtiden hette familjen Walldén i Kristianstad. Jennies starkaste minnen från barndomen i Sydkorea är besöken hos mormor på landsbygden, en duktig kock som alltid stod i köket och som tidigt introducerade Jennie till matlagningens konst. – Just detta är nog min styrka som kock – mixen av koreanskt och europeiskt och mina barndomsminnen som möter svenska råvaror och rätter, tror Jennie som år 2000 reste till Sydkorea för att återse mamma, mormor och även pappa. Jennie beskriver resan som det bästa och svåraste hon gjort, i synnerhet mötet med pappan som skämdes så mycket över att han övergav henne att han grät i flera timmar. Sedan dess har Jennie inte hunnit åka tillbaka, men hon hoppas kunna göra det med hela sin familj någon gång i framtiden. Berätta, hur uppstår ett Jennie Walldénrecept? – Ofta går jag runt och tänker och smakar: ”åh, vad gott, men det borde vara lite mer av det, eller lite mindre av det”, och så går jag hem och testar. Eller så utgår jag från två

WWW.MATHEM.SE

3

Jennie Walldéns

måste ha-varor på MatHem.se 1. Vitlök 4:90 kr, Jmfr-pris ca 70 kr/kg

2. Sesamolja Dukkah, 100 ml Mill & Mortar, 54:95 kr, Jmfr-pris 549:50 kr/l

3. Soja, Kikkoman, 150 ml, 32:95 kr, Jmfr-pris 219:67 kr/l

11


Unna dig en dessert eller två

NYHET!

Prova våra nya, härliga pyramidtéer: Pear Chocolate och Lemon Macaroon.

Annons

Så goda att du vill äta dem.

/lipton


en och d n e r t å p a Hak imchi! k n e g e n i d gör

Jennie Walldén

Jennie vill gärna göra mer matlagnings-tv i framtiden.

favoriter, torskrygg och kimchi till exempel, som man inte brukar äta ihop. Men med brynt smör och genom att finhacka kimchin och värma den lite lätt blir det riktigt gott. Vem är din största inspirationskälla? – Jamie Oliver. Med sin enkla, okomplicerade mat har han väckt matlagningsintresset hos så många. Han gör god mat lättillgängligt och det är något jag också eftersträvar. Dessutom är han störtskön. Det här numret av MatHem handlar mycket om mattrender. Hur trendmedveten är du? – Mattrender är kul. Det ger inspiration och idéer till nya ingredienser. Ett tag var det ju mycket pulled pork överallt. Det är ju gott, men jag gillar att sätta min egen prägel på saker, så jag gjorde min egen japanska variant med miso och picklade grönsaker till. En riktigt höjdare! Jennie medger att det nästan uteslutande är hon som lagar maten hemma. Hon kallar villans stora, öppna kök sin frizon, men tillägger att hon gärna låter maken Jonas gå loss bland sylvassa proffsknivar och den stora mängden tillbehör som gömmer sig bakom de vita luckorna. Men Jonas föredrar att diska och plocka undan eftersom han tycker att hon är så mycket duktigare på matlagning. – Jag lagar allt från grunden, även när klockan är mycket och barnen är hungriga. Jag har absolut inget emot halvfabrikat, det är en jättebra lösning för många, men jag gillar att laga mat och det blir godare när man vet vad man stoppar i sig, säger Jennie vars vardagsfavoriter är pasta i olika former, wokgrytor och grillat på sommaren. Men även en mästerkock måste ta en paus från köket ibland. Vad gör hon helst då? – Det beror på vädret. Men det mest avkopplande jag vet är att åka till en strand med familjen, promenera i det gröna eller ta en fika. Eller shoppa om jag är på det humöret. På frågan om framtiden och drömmar svarar Jennie att en egen restaurang ”inte är en omöjlighet”, men närmare än så vill hon inte gå in på saken. – Jag är så lyckligt lottad att jag får jobba med det jag älskar, och det vill jag göra så mycket som möjligt i framtiden. Gärna ännu mer matlagnings-tv och fler kockböcker. Det är ett enormt jobb att göra en kokbok, men jag gillar att det är mer bestående än att bara laga en rätt. Jag vill sprida min matfilosofi!

13

Kimchi är centralt i det koreanska köket, och det vanligaste tillbehöret. Basen består av salladskål, salladslök och vitlök. Det ”syrade guldet” smaksätts ofta med bland annat ingefära och chili. Eftersom grönsakerna ska syras tar det lite tid att göra egen kimchi, men det fantastiskt smakrika resultatet är väl värt besväret.

SIDORÄTT

Jennies bästa kimchi

tillagningstid 30 minuter + 1 K timmes saltning + 2 dagars fermentering (minst), många portioner som sidorätt Kimchi är Koreas signatursidorätt och är högt älskad av det koreanska folket. Stark, krispig, syrlig och intensiv – en smakexplosion helt enkelt! Det här är mitt bästa recept. Jag tycker att kimchin blir allra godast om man väntar i två veckor innan man äter. Den håller sig minst en månad i kylen, men brukar gå åt mycket snabbare än så! Själv gör jag alltid dubbel sats. 1 stort salladskålshuvud, skuret i ca 4 cm bitar 2 msk salt 1 K dl vatten 2 msk rismjöl 1 msk strösocker 1 cm skalad och riven ingefära 2 rivna vitlöksklyftor K riven liten gul lök

WWW.MATHEM.SE

K dl fisksås K dl chiliflakes K dl paprikapulver 10 skalade och finhackade räkor 5 tunt skivade salladslökar 1 morot, skuren i tändsticksstavar 10 cm rättika, skuren i tändsticksstavar

Strö saltet över salladskålen, rör runt och låt stå i 1 K timmar. Skölj sedan salladskålen grundligt tre gånger för att få bort överflödigt salt. Koka ihop vatten, rismjöl och socker till en tjock och något genomskinlig blandning. Låt svalna något och blanda sedan i ingefära, vitlök, lök, fisksås, chiliflakes, paprikapulver och räkor och rör noga. Tillsätt salladslök, morot, rättika och den saltade salladskålen till chiliblandningen och blanda ordentligt, gärna med händerna så att grönsakerna inte går sönder. Lägg blandningen i glasburkar, täck med plastfolie och förslut med lock. Fyll inte upp burkarna helt då det behövs plats för fermenteringen. Låt stå framme i rumstemperatur i 2 dagar. Den ska bubbla av jäsningen och är då klar att ätas. Förvaras sedan i kylen.

Recept ur boken ”Smaker i mitt hjärta” av Jennie Walldén (Bonnier Fakta).


“Min styrka som kock är mixen av koreanskt och europeiskt.

HUVUDRÄTT

Jennies Bibimbap

tillagningstid 45 minuter, 4 portioner

Den folkliga och älskade bibimbapen är den koreanska rätt som fått störst genomslag utomlands. Stommen är ris, marinerat bulgogikött och olika namul, marinerade grönsaker. Det hela toppas med gochujang (röd chilipaste) och ett stekt ägg. Rätten serveras i en ganska vid skål så att det finns plats att blanda runt alla goda ingredienser. Bibimbap betyder just »rört ris« och ihoprört så här smakar det ljuvligt. Kött 200 g nötkött, t.ex. entrecôte, i lövtunna skivor Marinad 1 K msk ljus soja 1 msk strösocker 2 tsk sesamolja 1 msk vitt vin 2 rivna vitlöksklyftor 5 cm tunt skivad purjolök Sidorätter & tillbehör 4 dl koreanskt/japanskt ris (även kallat sushiris) 3 dl kimchi 1 sats chilipicklad gurka (se s.15) 1 sats marinerade böngroddar (se s.15) 1 sats marinerad spenat (se s.15) 20 rädisor, delade i kvartar 4 ägg Gochujang, till servering (kan ersättas med Srirachasås) Rör ihop marinaden och lägg i köttet. Låt stå medan resten förbereds. Koka riset enligt anvisning på förpackningen. Förbered alla namul (sidorätter). Stek köttet hastigt på hög värme, ställ åt sidan. Stek äggen på en sida. Lägg ris i botten på 4 vida, djupa skålar. Lägg sedan kött, kimchi, rädisor och alla namul var för sig på riset. Avsluta med att lägga ett stekt ägg i mitten. Servera med gochujang – koreansk chilipaste, som tillsätts efter smak. Rör runt och njut!

14

WWW.MATHEM.SE


Jennie Walldén

Namul // 3 klassiska sidorätter 4 portioner, tillagningstid 10 minuter

I Korea äter man namul, det vill säga små sidorätter, vid varje måltid. De är själva stöttepelarna till en äkta koreansk måltid och det finns hundratals olika sorter att välja mellan! I Gwangju, som jag kommer ifrån, säger man att ju mer välkommen en gäst är, desto fler namul serverar man vid middagen. En gång blev jag bjuden på en middag med över 20 namul – vilken ära det var! Puh! Själv bjuder jag helst på mina fyra favoriter – men mina gäster är inte mindre välkomna för det!

1. Chilipicklad gurka 1 stor gurka 2 tunt skivade salladslökar 1 tsk ättikssprit, 12 % 2 tsk strösocker 1 tsk salt 2 tsk gochujaru , dvs koreanskt chilipulver (kan ersättas med vanligt milt chilipulver eller 50/50 paprikapulver och chiliflakes) Rör ihop ättikssprit, socker, salt och gochujaru i en bunke. Skiva gurkan riktigt tunt, gärna på en mandolin. Lägg den med salladslöken i ättikslagen. Ställ en tyngd, till exempel en assiett, på gurkan. Låt stå och dra i cirka 20 minuter i kylen. Häll av överflödig vätska före servering.

2. Marinerade böngroddar 150 g färska mungböngroddar 2 tsk sesamolja 1 K tsk salt 2 tsk rostade sesamfrön

Grodda själv! (se sid. 31)

Häll kallt vatten i en bunke och lägg i groddarna. Skölj väl och ta bort eventuella gröna bönskal. Häll av vattnet. Koka upp 2 liter vatten och häll det över böngroddarna i bunken. Sila genom ett durkslag och skölj sedan groddarna med iskallt vatten. Låt rinna av väl. Blanda groddarna med sesamolja, salt och sesamfrön.

3. Marinerad spenat 200 g färsk, sköljd spenat 1 msk japansk soja 1 tunt skivad salladslök 1 msk sesamolja 1 msk rostade sesamfrön Koka upp minst 2 liter vatten. Lägg spenaten i ett durkslag och häll det kokande vattnet över. Skölj sedan med kallt vatten och krama ur ordentligt. Blanda med övriga ingredienser.

15


Vad gör du med all den tid du sparar när du handlar din mat på MatHem.se? Köp en tidning, njut av egentid och bli inspirerad! Nu kan du köpa tidningar hos MatHem.se. Vi erbjuder ett stort sortiment på 35 titlar att välja mellan. Allt från Amelia, Feminina och Hänt Extra till Bamse och Hemmets Journal.

30

17/7 2014 Pris: 29,90 kr inkl moms Finland € 4,95

!

Trevlig läsning

58

KRYSS SUDOKU & TÄVLINGAR

Tårta Bjud på ljuvlig

24 sidor extra stor

KR Y SS B ILAGA

132 SIDOR

ANTIKEXTRA:

Vackra koppar till kaffekalaset!

Stort härligt sommar nummer!

Goa Lasse hjälper alla som behöver! Sylta, safta & baka med

30

TIDSAM 0212-30

7 388021 202997

EAN HJ 30-14.indd 1

BÄR!

Annie Lööf:

Det visste du inte om Olle Jönsson i Lasse Stefanz!

Jag är en extremt dålig förlorare!

HÄLSA: 50 huskurer som fungerar!

2014-06-25 07:49:25

Annons


MatHem

{

9 av 10 kunder rekommenderar MatHem.se till en vän. Det kallar vi nöjda kunder!

}

Om en vara mot är slut, så ringer odan förm vi upp och erbjuder en likvärdig ersättningsvara. Vi bjuder självklart på eventuell mellanskillnad!

Bjud in en vän till MatHem.se med en gåva! Gör en vän glad! Nu kan du ge en valfri gåva (upp till 100 kr) från vårt stora sortiment till en vän som ännu inte testat MatHem.se. När din vän handlar första gången skickar vi med din gåva utan kostnad. (Expeditionsavgift tillkommer vid order under 500 kr.) För att ge en gåva behöver du bara logga in på MatHem.se och klicka på "Ge en gåva" under "Min sida" och söka fram en vara du vill överraska med. Bjud sedan in via Facebook, e-post eller SMS.

Vad händer efter att du har lagt din order? Klockan 00:01 skickas beställningar ut till våra bröd- och delileverantörer som packar exakt antal dagsfärska varor och skickar till oss. På så vis blir det minimalt med svinn! Kort därefter börjar vi planera körschemat för alla våra bilar, för att säkerställa leveranstider och minimera utsläpp.

Populära gåvor just nu Härliga kryddor från Mill & Mortar, poppig popcornglass eller macarons? Nedan har vi valt ut några populära varor du kan överraska din vän med.

Smidig leverans hem till dörren

Du väljer själv leveranstid, 7 dagar i veckan. Beställ idag, få hem maten redan imorgon! Med ett av våra leveranskort från 1 kr får du helt fria leveranser i 3-6 månader. Kom ihåg att du kan ändra i din order ända fram till 23:59 kvällen före leverans! Våra leveranskort fördelar veckans volymer jämt så att vi kan leverera din mat med kvalitet.

Leveranskort Bas Ons-Fre, 3 mån

Klockan 05:00 börjar vi plocka ihop din order, och lastar in den i någon av våra kyl- och frysutrustade bilar. Det innebär att kyl- och fryskedjan aldrig bryts = garanterat fräscha varor! Leveranskort Silver Tis-Fre, 3 mån

När din order är packad får du en bekräftelse per mail. Du får dessutom ett SMS med beräknad leveranstid. Din order levereras sedan av någon av våra trevliga chaufförer ända fram till din dörr!

Leveranskort Platina Mån-Sön, 3 mån

Leveranskort Guld Mån-Fre, 3 mån

WWW.MATHEM.SE

17


Äte tekolOgiskt. SÅofTaDUV I lL. Självklart ska man kunna äta ekologiskt när man vill! Tack vare Garant kan man faktiskt det. Vår serie Garant Ekologiska varor innehåller ekologiska produkter som är av hög kvalitet, utan att för den sakens skull bli dyra. De är förstås noga utvalda och har genomgått stenhårda tester, precis som alla produkter som får heta Garant.

Det betyder att alla grödor är odlade utan konstgödsel, kemiska bekämpningsmedel eller genmodifierade organismer. Djuren föds upp på ekologiskt odlat foder och har stora ytor att röra sig på, både ute och inne. Håll utkik efter Garants ekologiska produkter! www.tyckomgarant.se

De ekologiska produkterna kommer från certifierade produktioner där de vanligaste märkningarna är KRAV eller EU-ekologiskt. Annons


MatHem

Våra kunder älskar ekologiskt!

19 %: Så mycket ekologiska produkter köper ni kunder på MatHem.se, vilket är nästan fem gånger så mycket som snittet för matbutiker i Sverige (4%). Det gör oss glada!

Nyhet! Fransk, ekologisk svartkyckling

"Vi har det bredaste ekologiska sortimentet av alla dagligvarubutiker i Sverige. Vi lyssnar på er kunder och utökar ständigt sortimentet!" Per Sandström, Sortimentsansvarig på MatHem.se

Hel kyckling, Le Picoreur, 239:50 kr/1,6 kg, Jmfr-pris 149:70 kr/kg Att hitta ekologisk kyckling som inte är hårt framavlad eller föds upp trångt och snabbt har varit en utmaning i Sverige. Därför är vi extra glada över att få presentera vår franska, ekologiska svartkyckling. Svartkycklingen får äta ekologiskt och leva tre gånger längre än en genomsnittlig svensk kyckling. Dessutom har svartkycklingen mycket större ytor att röra sig på. På MatHem.se hittar du filéer och klubbor av svartkyckling, samt hel svartkyckling.

Glada ekofrukter

Nyhet! Ekologiska fruktjuicer: Röda Bär, Äpple & Mango och Grapefruktjuice Saltå Kvarn, 19:95 kr/200 ml, Jmfr-pris 99:75 kr/l Friska, ekologiska törstsläckare från Saltå Kvarn gjorda på finaste frukten. Se alla smaker på MatHem.se.

Nyhet! Färsk ekospenat 24:90 kr/100 g (Jmfr-pris 249:00 kr/kg) Krispig och utmärkt som den är i en sallad, eller perfekt i en vegolasagne.

EKO-glada kundhälsningar!

Eko-sköna fruktnykomlingar Nyhet! Ekologiskt hamburgerbröd på surdeg Fryst, Il Fornaio, 39:95 kr/4x100 g, Jmfr-pris 99:88 kr/kg Att ta en tugga av en hamburgare med de här ekologiska, handbakade hamburgerbröden får vem som helst att glömma de sorgliga, smuliga varianterna. Dags att ta hamburgerkvällen till en ny nivå!

Glöm inte att kolla in vårt ekologiska sortiment med jämna mellanrum. Vi tar in nya produkter varje vecka! Nyinkommet: X Ekologisk blodgrapefrukt, 34:95 kr/2-pack (Jmfr-pris 17:48 kr/st), X Ekologisk ananas, 32:95 kr/st (Jmfr-pris 32:95 kr/st), X Ekologisk mango, 29:95 kr/st (Jmfr-pris 29:95 kr/st)

Samtliga priser i tidningen gäller för v.39 2014, med reservation för ev. slutförsäljning.

WWW.MATHEM.SE

19


Annons

Š Foto: Theodor

LeverantĂśr av vardagslyx och delikatesser www.gashagagourmet.se


MatHem

a Samm m o pris s ik! t u b i

Torkad superfood från Go For Life Granatäppelkärnor 39:95 kr/50 g, Jmfr-pris 799 kr/kg Tranbärspulver 99:95 kr/90 g, Jmf-pris 1110:56 kr/kg Incabär 99:95 kr/150 g, Jmfr-pris 666:33 kr/kg Torkade superbär och frukter med välgörande effekter. Vi strör dem på yoghurten eller gröten för en extra nyttig start på dagen, mixa ner i smoothies eller baka in dem i bröd.

Leverans n! 7 dagar i vecka

Hälsoshoppa hos oss på MatHem.se! Visst vore det fiffigt om man kunde få hem både veckohandlingen och hälsokostprodukter på en och samma gång? Lite så tänkte vi, och började spana på produkter som gör gott för hela kroppen. Nu hittar du bland annat smarta tillskott, spännande superfoods och proteinpulver på MatHem.se.

Kalle Yngvesson,

Utvecklare på MatHem.se

Istället för att dricka en massa sockerstinna drycker, som juice och läsk - ät frukt! Fullt av nyttiga vitaminer och mättande fibrer som ser till att kroppen tar upp fruktens socker på ett bättre sätt. Min favorit just nu är granatäpple.

Vacker i mat!

Blåbär 100%

Saxhyttegubben, 74:95 kr/33 cl, Jmfr-pris 227:12 kr/l Den här hyllade drycken görs av nyplockade blåbär från Bergslagen. Varje flaska innehåller juice från ca 2 300 blåbär – en riktig delikatessprodukt med andra ord. Eftersom Blåbär 100% är naturligt rik på syror och tanniner passar den utmärkt som alkoholfritt och hälsosamt alternativ till rött vin. Tips: Servera i vinglas, och låt drycken lufta lite innan servering.

Granatäpple 13:90 kr/st Jmfr-pris 53:46 kr/kg

WWW.MATHEM.SE

21


MatHem

Utsedda till årets bästa hälsomat 2013 av Må bra!

Ekologisk rawfood-glass Lily & Hanna's, 29:95 kr/110 ml, Jmfr-pris 272:27 kr/l En riktigt spännande nykomling: Glass gjord på råvaror från växtriket som aldrig blivit upphettade, och därför är maxade med nyttigheter. Glassen, som kommer i smakerna Kanel/Kardemumma, Creme Caramel/ Kokosnöt och Choklad, är sötad med nektar från kokosblomma och får sin gräddighet av cashewnötter.

Ladda med vitaminer! Vitamintillskott, Mivitotal Plus, 139:00 kr/500 ml (Jmfr-pris 278:00 kr/l), Omega3, Multiplex, 59:95 kr/100-p (Jmfr-pris 59:95 kr/st), D-Vitamin Jordgubb, Friggs, 59:95 kr/100-p (Jmfr-pris 59:95 kr/st) Passa på att fylla på hälsoskafferiet! På MatHem.se finner du massor av vitamintillskott, naturläkemedel och hälsosamma komplement.

John Milburn,

Inspirerande!

Digital Marketing Specialist på MatHem.se

Alice Enoh,

Kundtjänstarbetare på MatHem.se

Till fredagsmyset har jag ersatt chipsen med grönsaksstavar och goda mezeröror som hummus, baba ganoush (aubergineröra) och turkisk yoghurt med lite mynta. Supergott!

Gör en hälsoshot: Kör ingefära och citron i juicepress, häll upp i en shaker med is och skaka med lite agavesirap och en nypa cayennepeppar. Svep direkt från ett shotglas taget ur frysen och du kommer garanterat igång!

Topphälsa Tidsam, 47:00 kr/st Nu kan du även köpa tidningar på MatHem.se! Med Topphälsa får du koll på senaste trenderna inom kost, tar del av nya rön om träning och kan läsa inspirerande intervjuer och träningsupplägg.

22

WWW.MATHEM.SE

Mmmums....


En god start på dagen med Nestlés fullkornsflingor Granolabars med nötter Ingredienser (ca 8 st):

Gör så här:

2 ½ dl färska dadlar 2 ½ dl Fitnessflingor 2 ½ dl grovhackade hasselnötter 1 dl grovhackade macadamianötter 1 dl russin 1 dl torkade tranbär 1 dl torkade blåbär 2 msk havrekli 3 msk krossade linfrön 1 tsk kanel ½ tsk grovt salt 3 msk sirap agave eller honung

Sätt ugnen på 170 grader. Lägg dadlarna i en liten kastrull, täck med vatten och låt koka upp. Häll av vattnet och mixa till puré i en matberedare eller med en stavmixer. Smörj en fyrkantig form med olja. Blanda Fitnessflingor, nötter, torkad frukt, havrekli, linfrö, kanel och salt i en bunke. Rör sedan ner dadlar och sirap eller honung. Tryck ut blandningen i den smorda formen och ställ sedan in den i ugnen i ca 25 minuter tills färgen är gyllenbrun och kanterna har stelnat. Låt svalna på galler och skär sedan försiktigt till ca 8 bars.

Annons


FOTO SUSANNE KINDT

}

Recepten finns på MatHem.se. Med ett klick får du alla ingredienserna i din varukorg och levererade direkt hem till dörren.

{

Nyttiga kickar från Kalifornien

24

WWW.MATHEM.SE


hälsokick! ”Det ska vara roligt och enkelt att vara hälsosam”. Så sammanfattar Marita Karlsson sin bok ”Hälsokick” som är fylld med nyttiga recept på smoothies, snacks och mellanmål från hälsomeckat Los Angeles. Här bjuder hon på två frukostfavoriter.

Bovetegröt med chiafrön & kanel tillagningstid 15 minuter + tid i kylen, 1 portion Om jag själv får välja så äter jag helst gröt fri från gluten. Helt bovete och quinoa som kokas upp i nötmjölk är favoriterna. Bovete är ett fruktfrö från boveteblomman och är släkt med rabarber. Det är alltså inte ett gryn och innehåller inget vete eller gluten. Namnet kan vara lite missvisande. Bovete är både energirikt med lågt GI-värde och fullt med näring.

Quinoagröt med hallonsylt

Quinoagröt tillagningstid 15 minuter, 1 portion Gröt gjord på quinoa är en favoritfrukost som håller mig mätt länge. Jag brukar också röra ner 1 msk vit miso i gröten. Det blir jättegott! 1 dl quinoa 2–3 dl mandel- eller kokosmjölk 1 nypa himalayasalt Topping: skivade mandlar, pistagenötter, pumpafrön och chiasylt (se recept på MatHem.se) för en söt kick.

1 dl helt bovete 2 msk chiafrön 1 tsk kanel 1 nypa himalayasalt 3 dl mandelmjölk Topping: goji- och inkabär (torkad peruansk physalis)

Tips! Det finns oändliga sätt att göra quinoagröt på. En god smaksättning är att tillsätta ett rivet grönt äpple och kanel, när quinoan har kokat i cirka 10 minuter. Låt sedan allt koka samman, rör om då och då. Toppa med krossade pekannötter – det blir väldigt smarrigt.

CHIAFRÖN 170 G RISENTA

46:95

Rör ner alla ingredienser i en skål och låt stå i kylen över natten så att smeten blir lite tjockare. Koka sedan upp och låt koka i ca 10 minuter till en gröt. Rör om så att den inte bränns.

Chiafrön – nya superlivsmedlet

Tillsätt eventuellt mer mjölk, kanel och salt efter smak. Servera med gojibär, inkabär och kyld mandelmjölk.

Redan 1.500 f.Kr använde aztekerna chiafrön för dess hälsoegenskaper. Två teskedar chiafrön innehåller mer Omega3-fett än en vanlig laxfilé. De är näringsrika, energigivande, utjämnar blodsockret och bidrar till en god tarmfunktion. Tack vare chiafrönas vattenbindande egenskaper och milda smak kan man enkelt få till en puddingliknande konsistens med dem.

Koka upp quinoan i mandelmjölken enligt anvisningarna på förpackningen. Rör om då och då så den inte bränns. Tillsätt mer mjölk om det behövs. Fyll en skål med den färdiga gröten, skivade mandlar, pistagenötter och chiasylt eller annat som gör dig lycklig.

Bovetegröt med chiafrön & kanel

Recept ur boken "Hälsokick!" av Marita Karlsson (Norstedts).

WWW.MATHEM.SE

25


Annons


{

9 av 10 kunder rekommenderar MatHem.se till en vän. Det kallar vi nöjda kunder!

} Foto: Olle Enqvist

Foto: Lena Granefelt

MatHem

Maria Strömbergs blogg är full av härliga recept och vackra bilder!

Mattrucken Odjuret serverar allt från raw food-lådor till gröna smoothies och soppor i säsong.

Grön streetfood tar över Stockholms gator Du som haft vägarna förbi Stockholm har kanske sett den mattsvarta lilla lastbilen med loggan Odjuret svänga förbi. I lastutrymmet finns ett fullt utrustat kök som serverar KRAV-certifierat, greppvänligt käk i huvudsak från växtriket. Det är Åsa Gadestam som står bakom konceptet, och tillsammans med Erika Billysdóttir och Cecilia Davidsson parkerar hon på olika platser i vimlet och öppnar luckorna. Menyn består av vegoburgare, sallader, raw food-lådor, soppor i säsong, gröna smoothies och andra godsaker - en klart lysande stjärna bland alla foodtrucks med köttbaserat utbud!

Anna Berghe och Johanna Nilsson

Bloggspaning: Made by Mary Made by Mary är bloggen som just nu inspirerar oss mest! Det är fotografen och stylisten Maria Strömberg som står bakom de fantastiska bilderna på ljuvliga bakverk, vackra soppor och läckra råvaror. Maria, som beskriver sig själv som en riktig foodie, lämnade jobbet som Customer Delivery Manager för att satsa helhjärtat på mat och foto, och vi på redaktionen kunde inte varit gladare! Ingen kan nämligen vara på dåligt humör efter en sväng in på Made by Mary. En varning kan dock vara på sin plats: Det här är ingen blogg för dig som är sockerrädd, eller har svårt att kontrollera suget den där timmen före lunch. Gå in på madebymaryblogg.blogg.se för att inspireras av Maria Strömbergs mat och foto.

MAD - den ambulerande middagsklubben Vi har sett fenomenet i New York, Paris och London och nu börjar de äntligen berika Sveriges restaurangutbud: De rörliga middagsklubbarna är på väg att slå stort, och senaste snackisen är MAD i Malmö. Den skånska krogen som initierades av Anna Berghe och Johanna Nilsson är en riktig dröm för matälskaren: Gästerna bjuds in till olika miljöer och intar en unik meny skapad och tillagad av en lokal kock som för kvällen har kommandot i köket. Närproducerade råvaror står i fokus, och som besökare sitter du kring ett stort långbord tillsammans med övriga gäster. Initiativtagarna lovar själva “en helkväll utöver det vanliga, till ett humant pris för både mat, dryck och kulturellt inslag”. MAD relateras till skånskans ”go maud, mye maud å maud i rättan tid”.

För att se var Odjuret befinner sig för dagen, gå in på odjuretfoodtruck.se. Odjuret erbjuder även catering och leverans av frukost, lunch, mingel och middag.

Besök madimalmo.se för mer information och bokning.

Maria Strömbergs inspirerande bakverk.

WWW.MATHEM.SE

27


28

WWW.MATHEM.SE


trend

Caffe latte-trenden kom under 1980-talet

Ingela Stenson, omvärldsanalytiker:

Så uppstår en mattrend Varför är pulled pork det hetaste som finns just nu? Och skulle Zlatan kunna göra Flygande Jakob trendigt igen? Vi tar reda på hur mattrender uppstår. TEXT JAN EKHOLM

P

å 70-talet var den besynnerliga crossover-rätten Flygande Jakob det hetaste som fanns. Idag puttrar hela Sverige av pulled pork-grytor medan vi maler våra lyxhamburgare i nyinköpta köttkvarnar. Mattrender har alltid kommit och gått, men under 2000-talet har de ökat explosionsartat i takt med vårt växande matintresse och genom att maten vi äter blivit en del av vår personlighet. Men hur uppstår egentligen en mattrend? Ingela Stenson, omvärldsanalytiker på United Minds och utnämnd till en av Sveriges mäktigaste matprofiler, menar att alla trender föds hos konsumenterna. – Trender måste ligga i linje med den allmänna attityden och de beteendeförändringar som sker. Pulled pork-trenden härstammar från långkokoch slowfood-vågen och vår strävan efter att laga mat från grunden, säger Ingela Stenson som i slutet av 1980-talet lanserade caffe lattetrenden i Sverige på uppdrag av mejeriföretagen. Kampanjen blev mycket framgångsrik, men Ingela menar att det aldrig hade fungerat om det inte funnits tecken på en framväxande kafétrend och ett behov av mötesplatser utanför hemmen. Så inte ens en riktigt tuff reklamkampanj med Zlatan i huvudrollen skulle kunna få Flygande Jakob att bli trendigt igen? – Nej. Trender går aldrig att tvinga fram, de måste stämma med tidsandan. Stackars Flygande Jakob är således förpassad till ett liv som driftkucku på ironiska nostalgimiddagar. Kommer pulled pork att gå samma framtid till mötes och betraktas som

WWW.MATHEM.SE

Flygande Jakob – en gammal goding

töntigt om tjugo år? Ingela Stenson är inte säker på det. – Pulled pork har blivit så stort idag att det till och med går att köpa färdiglagat i matbutikerna. När en rätt är så pass etablerad och spridd är den inte längre en tillfällig trend. När det gäller morgondagens mattrender och beteendeförändringar kan man se ett fortsatt ökande intresse för matens ursprung. Även barnmaten kommer att bli allt bättre medan fiskpinnar och falukorvar blir ett tecken på att vi inte ger det bästa till våra barn. En annan stor förändring som är på gång är hur vi hanterar vår tid. – Vi vill verkligen äta tillsammans med våra nära och kära, det är en stor önskan hos svenska folket. Men det tar för lång tid att handla, bära hem och laga från grunden. Därför kommer det att finnas fler vardagslösningar som gör att vi kan hantera vår tid bättre och hinna med det vi vill. Någon som levererar maten hem till dig är ett sätt att lösa problemet. Vilken rätt som kommer att vara trendigast i de svenska köken om ett år är svårt att förutspå. Däremot ser Ingela Stenson att maten fortsätter sin uppgradering, liknande den klassresa som hamburgaren har gjort under 2000-talet. – Kvalitativ snabbmat och riktigt bra färdiglagad mat, det är framtiden. Förr köptes färdiglagat av människor som inte kunde laga själva eller brydde sig. Idag köps färdiglagat av människor som kan och vill, men inte hinner laga själva jämt, och de har högt ställda krav. En annan växande trend är att äta klimatsmart för att gynna jordens framtid. Så ja, jag är optimistisk!

29


Säsongsriktigt, naturnära och självhushållande. Behovet av att blicka mot vårt ursprung och leva därefter är en trend som vi svenskar verkligen anammat, och hösten med sin rika skörd erbjuder många möjligheter att leva ut de rejäla drömmarna. Vi bjuder på några jordnära smakprov från MatHems breda sortiment! TEXT LINNEA SWÄRD

Svamplycka för alla Skogen kryllar av svampar, men hur hittar man dem? Med svamp från MatHem.se garanterar vi äkta matglädje oavsett om korgen är välfylld eller inte när du kommer hem från skogspromenaden. Hos oss hittar du till exempel kantareller, trattkantareller, blandsvamp och karljohansvamp.

Samma priser som i butik!

Kronärtskocka 17:95 kr/st, Jmfr-pris 39:89 kr/kg Med sin milda och feta smak passar kronärtskockan till i princip allt. Men godast är nog att koka den i lättsaltat vatten, och avnjuta den som den är, blad efter blad, doppade i smält citronsmör. Ät sedan högtidligt själva hjärtat - den riktiga delikatessen!

Så mycket ekologiska produkter köper ni kunder på MatHem.se, vilket är nästan fem gånger så mycket som snittet för matbutiker i Sverige (4 %). Tack vare er kan vi ständigt utöka sortimentet med ännu fler ekologiska godsaker! Syra, lägg in, safta, förvara 200 ml, 35 kr/st Konserveringsglas med gummipackning till skördetidens alla skatter. Dessutom är burkarna snygga att ställa fram och skapar ordning i skafferiet!

Rödbetor 24:95 kr/600 g, Jmfr-pris 41:58 kr/kg Rödbetan ska behandlas som en riktig primör! Ät den rå, tunt skivad i en sallad med vinägrett, eller koka lätt och servera på en bädd av rucola med en citronskiva, rejält med parmesan, flingsalt och olivolja. Även den vackra blasten kan ätas.

Festlig paté med kniv i presentask Gourmet House, 179:95 kr, 4 x 65 g Lyxnjutning för dig som gillar smaken av vilt. Servera som förrätt med en fräsch sallad, vinägrett och syltad rödlök, eller på crostinis till minglet. Oslagbart!

30

Tips! Godaste pizzan gör du med ugnsbakade rödbetsklyftor, getost, tryffelolja, citron och timjan. Himmelskt!

WWW.MATHEM.SE


trend

Ekologisk buljong Vilda middagar i höst Vildsvin, hjort, ren och älg, plus en och annan fågel. Till hösten fylls MatHems hyllor av smakrikt viltkött. Förutom den goda smaken erbjuder viltkött en riktig bonus: djuren har levt på det naturen har att erbjuda, inte på foder. De har inte avlats fram för att ge hög avkastning, eller stressats i onaturliga miljöer och transporter. Kom in på MatHem.se och kika!

14:95 kr/st (6 tärningar), Jmfr-pris 226:52 kr/kg Efter önskemål från er kunder har vi nu tagit in Kung Markattas populära buljonger. Ekologiska, smakrika och givetvis utan smakförstärkare ger de höstens mat extra stuns!

Tips: Gör äppelringar Skiva hela äpplen tunt och lägg i en bunke, låt gärna kärnhusen vara kvar. Pressa över lite citronsaft och vänd runt. Sprid ut ringarna på en bakplåtspappersklädd plåt och torka i 75 grader i ugnen, 3-5 timmar. Håller i flera veckor i tättslutande burk. Rena godiset!

Grodda själv Mer eller mindre komplicerade kökstrender kommer och går, men groddning kommer alltid tillbaka, och tillfredsställelsen är lika stor varje gång det börjar spira i burken, oavsett årstid. Groddade baljväxter, frön och säd innehåller massor av näring, och är goda att äta som pålägg, i sallader eller nerrörda i en wok. Prova att grodda till exempel alfalfa, bovete, mungbönor, hirs och gröna linser.

Så gör du: Lägg 1 dl frön i en glasburk, häll på vatten och låt stå i ett dygn.

Högsäsong för äpplen! Alice, Discovery, SummerRed - just nu kan du njuta av höstens svenska äppelsorter. Koka äppelmos, kompott och kräm, baka äppelkaka, eller varför inte göra en klassisk tarte tatin? På MatHem.se finns just nu mängder av svenska äppelgodingar.

Sila bort vattnet nästa dag och ställ burken på en mörk plats upp och ner med ett perforerat lock eller silduk spänd över öppningen så att vattnet kan rinna av. Skölj sedan noga två gånger om dagen. Efter några dagar när groddarna är tillräckligt stora ställer du fram dem i ljuset så att de blir gröna. Förvara färdiga groddar kylda i plastpåse så håller de i 4-5 dagar.

Savoykål 20 kr/st, Jmfr-pris 20 kr/kg

Jordärtskocka – en mild knöl 14:00 kr/200 g, Jmfr-pris 69:95 kr/kg Oansenlig till utseendet, men en riktig mathjälte som vi just nu frossar i! Len och karaktärsfull är jordärtskockan en höjdare att koka soppa eller göra mos på. Att bara koka den och servera med smör är fantastiskt.

Savoykålen har en mild smak och vackra, krusiga blad som är lagom krispiga. Hacka ner kålen i en sallad, woka hastigt, eller gör extra vackra kåldolmar.

Smakkompisar: Pinjenötter, salvia, ingefära och saffran

Butternutpumpa 26:95 kr/st, Jmfr-pris 20:73 kr/kg Butternutpumpan är söt och nötig, och passar utmärkt i en höstig soppa, eller ugnsrostad som tillbehör till höstens vilda mat.

Samtliga priser i tidningen gäller för v.39 2014, med reservation för ev. slutförsäljning.

WWW.MATHEM.SE

31


Kryddväxterna libbst icka och spansk körvel är på väg tillbaka. m.se t atHe r På M du ett sto h c r hitta av varor o urval spiration. in

d nya användningsAstatiska influenser me r populärt. me och r me områden blir

D

Trendspanarna Vad är avgörande för att en mattrend ska slå? Och vilka mattrender gäller om fem år? Trendspanarna Lisa Förare Winbladh och Mange Schmidt vet. TEXT JAN EKHOLM

LISA FÖRARE WINBLADH

u är aktuell med kokboken ”Det godaste jag vet” i höst. Måste man tänka i trendtermer som kokboksförfattare? – Absolut inte. Jag skriver om sånt jag själv äter och lagar. Tidigare har jag kanske anpassat mina recept efter ett speciellt syfte, men ”Det godaste jag vet” handlar bara om min mat. Den är ganska omständlig, med mycket köksknep och är tänkt för folk som gillar att laga mat och vet att det tar tid. Är det viktigt med trender inom mat? – Ja, såklart! Tack vare trender bekantar vi oss med nya produkter. Vi svenskar är konservativa och äter gärna samma frukost i 20 år, men samtidigt vill vi också ha nyheter. Trender ger oss en chans att nosa lite lagom på nya saker. Så svenskar är snabba på att haka på mattrender? – Ja. Det beror på att vi inte har haft en egen stark matkultur, vilket är sorgligt, och att vi bor i ett land som inte är lämpat för all typ av odling. Detta, i kombination med att vi reser mycket, har gjort oss öppna för långväga mat och importerade produkter. Hur uppstår mattrender? – De måste först slå rot hos en kritisk massa. Matbloggare är viktiga för att sprida nya trender. De kanske inte har så mycket makt i sig, men de påverkar andra som är inflytelserika. Sen hoppar tidningarna på och med hjälp av såna som Niklas Ekstedt och Mat-Tina slår trenderna på bred front. Vad är avgörande för att en mattrend ska bli stor? – Den måste vara praktiskt genomförbar och göra folk lyckliga. Pulled pork har blivit stort för att det är lättlagat, billigt och har få ingredienser. I svenskarnas tacomiddagar fanns dessutom en form där den passade in. När slutar en mattrend att vara trendig? – Trenden slutar när vi inte längre pratar om den. När alla vet vad pesto är och man inte

32

behöver förklara det så har det gått från trend till mainstream. Brukar du själv haka på mattrender? – Nej. Jag är antingen fem år före eller femton år efter. Jag gjorde ett pulled pork-recept redan 2008. Hetaste mattrenderna just nu? – Att göra sitt eget smör är en trend för tillfället. Jag vet inte hur stort det kan bli, men jag tror att många kommer att prova när de inser hur lätt det är. Det pratas mycket om syrat som nästa trend, men jag är tveksam för det finns inte i vår matkultur på ett naturligt sätt. Inläggningar däremot, det håller på att explodera. Hur ser mattrenderna ut om fem år? – Mycket mer grönsaker! Vi kommer att äta grönsaksbaserade rätter med kött som tillbehör. Jag tror också på fler asiatiska influenser och att man hittar nya användningsområden för exempelvis miso. Sen kommer gamla svenska kryddväxter tillbaka, särskilt de med mycket smak som libbsticka och spansk körvel. Vad skulle krävas för att göra Flygande Jakob trendig igen? – Ingenting, den är still going strong även om den inte är trendig. Flygande Jakob fyller alla behov – den är lätt att laga och består av enkla, billiga råvaror. Dessutom verkar många män tycka att kombon banan och jordnötter har en afrodisisk effekt.

X NAMN: Lisa Förare Winbladh X ÅLDER: 48 X BOR: Älvsjö, Stockholm. X FAMILJ: Man, ett barn och två bonusbarn. X GÖR: Matskribent och föreläsare. X AKTUELL: Med kokboken ”Det godaste jag vet” (Ica Bokförlag)

WWW.MATHEM.SE


trend Vi går nu mot grönare rätter med kött som tillbehör.

Pulled pork-trende n en bomb i Sverige slog ner som men är nu på väg att tyna bort.

Vegotrenden fortsä

tter att ständigt vä xa.

MANGE SCHMIDT

D

u är aktuell med kokboken ”Streetfood – en introduktion” i höst. Måste man tänka i trendtermer som kokboksförfattare? – Ska man göra en kokbok måste man åtminstone vara medveten om rådande mattrender. Personligen tycker jag det är kul med trender inom mat. Tack vare dem utvecklas maten och vi får nya smaker, kombinationer och tillagningsmetoder. Men samtidigt måste inte allt vara det senaste. Om jag ska laga husmanskost letar jag helst recept i gamla kokböcker. Är svenskar snabba på att haka på mattrender? – Ja, svenskar är snabba och nyfikna. Det gäller inte enbart mat utan även mode, musik och teknik. Vi reser mycket och gillar att plocka upp trender. Hur uppstår mattrender? – Jag tror de flesta mattrender uppstår genom att folk är ute och reser, upptäcker lokal mat och tar med sig den hem. Dagens mat är globalare än någonsin, det kan vi tacka alla etniska mattrender för. Vad är avgörande för att en trend ska bli stor? – Enkelt – det måste vara gott. Förr uppstod alla stora trender i New York eller London, men så är det inte längre. Se bara hur stor den nordiska maten har blivit, eller vietnamesiska banh mi-baguetter. När slutar en mattrend att vara trendig? – Det blir tydligt när man tittar på pulled pork. Det har gått från att vara väldigt trendigt och serveras på hippa krogar till att säljas färdiglagat på Ica och 7Eleven. Detta om något är ett tecken på att trenden är över. Brukar du själv haka på mattrender? – Absolut, om det är inom mitt smakspann. Hamburgare från grunden med hembakat bröd och egenmald färs gjorde jag långt innan den nya vågen av hamburgerställen kommit till Sverige. Jag var även snabb med att baka eget surdegsbröd.

Historiens mest onödiga mattrender? – Det finns inga onödiga mattrender. Jag ser det som att man måste gå igenom olika faser. Efteråt konstaterar man kanske att trenden inte var så kul, men den var nödvändig att ta sig igenom för att kunna gå vidare. Hetaste mattrenderna just nu? – Street food. Och med det menar jag mat som traditionellt kallats för junk food, men som idag tillagas på ett seriöst sätt från grunden med bra råvaror. Uppgraderad skräpmat helt enkelt. Det är en trend som härstammar från food trucks i USA och som nu nått Sverige på allvar. Hur ser mattrenderna ut om fem år? – Jag tror och hoppas att den afrikanska kontinentens mat har slagit igenom. Det finns många spännande kök där och det känns som att det är den sista outforskade världsdelen. Sen fortsätter vegotrenden att växa. Inte för att grönt blivit mer trendigt utan för att vi måste dra ner på köttkonsumtionen och för att fisken håller på att ta slut. Vi har inget val. Vad skulle krävas för att göra Flygande Jakob trendig igen? – Om man tar bort stabbigheten och gör den mer asiatisk tror jag faktiskt den kan bli trendig igen. Jag skulle lyfta fram räkor och jordnötter och använda torkad banan för krispighetens skull. Och hellre nudlar än ris. Vilken comeback den skulle kunna göra!

X NAMN: Mange Schmidt X ÅLDER: 40 X BOR: Södermalm X FAMILJ: Två bröder, en syster. X GÖR: Artist och amatörkock. X AKTUELL: Med kokboken ”Street food – en introduktion” (Bonnier Fakta)

WWW.MATHEM.SE

33


VÄLKOMMEN MELLANROST.

NYHET

ZOÉGAS MELLANROST EQUATOR är en kaffeblandning baserad på bönor från flera olika världsdelar, 100 % Arabica, som mellanrostas till ett aromatiskt och gott kaffe.

ZOÉGAS MELLANROST FIKASTUND mellanrostas på en blandning 100 % Arabicabönor från bland annat Brasilien till ett gott och balanserat kaffe.

Vi på ZOÉGAS älskar kaffe som mörkrostas på bönor av högsta kvalitet. Samtidigt vet vi att många kaffeälskare gärna väljer mellanrostat kaffe. Därför är vi stolta över att presentera våra riktigt goda nyheter – ZOÉGAS MELLANROST FIKASTUND och ZOÉGAS MELLANROST EQUATOR.


trend TREND:

Mandel – en hård hälsohjälte

pten Rece ven på ä d s n n fi e. Me du em.s r MatH a klick få rda d ö ett enrna hemk . varo ill dörren t

Mandeln har en given plats i svenska bakelser, men de små, hälsobringande stenfrukterna har så mycket mer att ge än marsipan och toscatäcke.

Mandelmjolk

TEXT: LINNEA SWÄRD

250 g sötmandel 1 l vatten 1 nypa flingsalt K tsk agavesirap

Anvandningsomraden:

Mandlar kan stoltsera med högt näringsinnehåll och en rejäl dos järn, magnesium och kostfiber. De gynnar matsmältningen, är sprängfyllda av immunboostande egenskaper och regelbundet intag har visat sig sänka risken för hjärt-och kärlproblem. X Hela mandlar: En näve mandlar är ett perfekt mellanmål. Ät dem som de är eller rostade med salt eller socker och kryddor.

Mandelmjölk - både nyttig och god!

Gör egen mandelmjölk Testa att göra egen mandeldryck! Utsökt att använda till smoothies, göra chokladmjölk på eller servera med frukostgröten. Storfavorit hos redaktionen just nu.

X Mandelmjöl: Malda mandlar blir ett kolhydratfattigt mjöl fullt av vitaminer och mineraler. Köp färdigt mandelmjöl, eller gör eget i en mandelkvarn. X Mandelsmör: Rostade mandlar som mixas hårt förvandlas till ett fantastiskt krämigt pålägg, som du kan smaksätta med till exempel socker och choklad. Bred på mackan eller använd i bakverk.

Blötlägg mandlarna i vatten i minst 5 timmar. Häll sedan av vattnet och skölj mandlarna i durkslag. Mixa mandlarna en stund med 1 liter vatten, flingsalt och agavesirap. Låt dra i några minuter, och sila sedan allt genom en silduk eller en ren kökshandduk i linne/bomull. Krama ur vätskan och spara gärna nötmassan. Den kan du frysa in och göra nötbollar av, eller tillsätta i vegobiffar! Häll upp nötdrycken på flaska och kyl så håller den i 5 dygn.

Pssst! På MatHem.se hitta r du förstås även färdiga mandeldrycker.

X Mandelolja: Den mjukgörande mandeloljan kan användas i både hud och hår, och är idealisk för babyvård. X Mandelmjölk: Mixa mandlar och vatten för en krämig, mjölkliknande dryck – se recept här intill!

Samtliga priser i tidningen gäller för v.39 2014, med reservation för ev. slutförsäljning.

WWW.MATHEM.SE

35


#byttilleko

Urtekram. Alltid ekologiskt.

Psst, beställ Urtekrams ekologiska produkter på Mathem.se

En ekologisk krydda påverkas av den lokala jordmånen, vädret och solen. Det är själva växtkraften som utvecklar kryddans smakintensitet och arom. Den täckta burken gör att kryddan inte exponeras för ljus och därför tappar den inte sin smak och arom. Vi har fler än 60 olika kryddor och örter - både de du vanligtvis hittar i din lokala butik, men även lite udda varianter såsom ramslök, citrongräs och riktigt vaniljpulver. Vi på Urtekram har sedan 1972 bara arbetat med ekologiska produkter. Läs mer på www.urtekramsverige.se


trend

Numera kikar även inbitna köttälskare på vegetariska alternativ. I vårt vegosortiment hittar du prisbelönt tofu, roliga pålägg och barnvänliga halvfabrikat på naturliga råvaror. Vegovardag har aldrig varit enklare!

Vegoburgare Anamma, 29:95 kr/300 g (4-pack), Jmfr-pris 99:83 kr/kg 100% vegetarisk burgare av sojaprotein. Stek eller lägg i grillpannan: Burgarna håller ihop perfekt!

På MatHem

.se hittar du hu

ndratals ve

getariska re

cept.

Tofu, naturell eller rökt Goodtrade, från 24:95 kr/200 g, Jmfr-pris 124:75 kr/kg Den här prisbelönta tofun är vår egen favorit på MatHem.se. Finns i smakerna naturell och rökt.

Sojafärsen – en mångsidig vän Goodtrade, 44:95 kr/350 g, Jmfr-pris 128:43 kr/kg Sjud först sojafärsen och pressa sedan ur vätskan. Tillred sedan som du vill! Perfekt till bland annat köttfärssås, paj, piroger, soppor och tacos.

Leverans 7 dagar i veckan! Nyhet! Astrid och Aporna Tack vare önskemål från er kunder har vi nu tagit in varor från Astrid och Aporna. Vad sägs om fejkon, f*skpinnar, göttbullar och prinsesskorv? Varorna med de lekfulla namnen är helt vegetariska och passar hela familjen.

Kebab på fem minuter

Törstsläckare från naturen

Hälsans kök, 39:95 kr/280 g, Jmfr-pris 142:70 kr/kg Fryst vegetarisk kebab som går på ett kick att tillaga, och vi som testlagat den kan intyga att den även går hem hos skeptiker som prompt vill ha saker som smakar kött på tallriken!

Samtliga priser i tidningen gäller för v.39 2014, med reservation för ev. slutförsäljning.

Kokosnötter, ris, cashewnötter, mandel … Numera finns mängder av vegoalternativ för dig som inte vill dricka vanlig mjölk. Kolla in MatHem.se för alla varianter!

WWW.MATHEM.SE

37


V

ÅRA TOMATER FÄRDAS SÄLLAN MER ÄN 2 TIMMAR

för att de ska vara färska och fi na när de anländer till oss. Hos Mutti tas inte vilka tomater som helst emot. Omogna eller skadade tomater kasseras obönhörligen. Dessutom måste tomaterna innehålla den rätta halten av socker och mineralsalter för att få tillhöra de utvaldas skara. Sedan skalas tomaterna och kärnhuset tas bort. De hackas, krossas eller passeras inom högst 3 timmar efter ankomsten för att kunna behålla smak och doft intakt. Och därför kommer våra tomater med den unika, solmogna smaken att piffa upp alla era maträtter.

www.mutti-parma.com/sv Pantone 281 C

Pantone 485 C 100+100

Pantone 7407 c 20 c + 40 m +100 y


vardag

Vad äter du

egentligen?

TEXT: JAN EKHOLM RECEPT: MARI BERGMAN FOTO: LINNEA SWÄRD AD: SUSANNA LIVIJN WEXELL

TV

-programtablåerna svämmar över av matprogram, stjärnkockar och kändisar ser till att det släpps 300 kokböcker om året och det svenska köket har blivit en global trend. Kort sagt: svenskarnas matlagningsintresse och experimentlusta osar som ett långkok. Eller? När matreklambyrån Food & Friends undersöker svenskarnas matvanor i sin årliga matrapport visar det sig att vi inte är så hippa som vi tror. Helst lagar vi trygga och väl inkörda rätter som alla tycker om. Listan över Sveriges vanligaste vardagsmiddagar – med spaghetti och köttfärssås, korv stroganoff och kyckling med ris i toppen – hade lika gärna kunnat komma från 2004, eller 1994. – Förändringarna på listan är ganska små från år till år. Spaghetti och köttfärssås har länge varit etta, men den börjar faktiskt tappa nu medan kyckling, lax och tacos ökar, säger Food & Friends byråchef Pontus Dahlström och tillägger att de tio vanligaste vardagsrätterna utgör 72 procent av vår totala vardagsmat. Så hyllan med nyinköpta kokböcker och vårt brinnande intresse för vad Plura,

Mat-Tina och Mästerkockarna lagar i sina program märks inte i köken? – Jodå, de ger inspiration och får oss att prova en liten twist emellanåt. Det sker en beteendeförändring, men det tar tid att etablera något nytt i hela landet, säger Pontus Dahlström. Att maten blivit en ny samhällsmarkör råder det dock inga tvivel om. Anledningen, enligt Pontus Dahlström, är att vi tappat de tydliga sociala markeringar som tidigare funnits, exempelvis bilen vi kör och CDsamlingen i vår bokhylla. I stället är det maten vi äter som berättar vilka vi är. – Mat är absolut en markör, men inte ur ett finare/fulare-perspektiv. Alla gillar mat och det är lätt att nörda ner sig i ett matintresse. Lagar vi en pulled elk till middag så blir den kvällens samtalsämne. Denna utveckling innebär också att vi vill ha koll på vad vi stoppar i oss, och det är bra. Så hur ser listan över Sveriges populäraste rätter ut om, säg, fem år? – Spaghetti och köttfärssås har tappat ytterligare medan kyckling fortsätter att öka. Förhoppningsvis har någon vegetarisk rätt tagit sig in på listan, jag skulle gärna se ugnsgrillad rotselleri på topp tio.

WWW.MATHEM.SE

Sveriges vanligaste vardagsrätter: 1. Spaghetti med köttfärssås 2. Kyckling med ris/potatis 3. Korv stroganoff 4. Fisk med tillbehör 5. Nötkött med potatis/ris 6. Lax med tillbehör 7. Fläskkött med tillbehör 8. Köttgryta 9. Soppa 10. Köttbullar med potatis/ris/pasta

Källa: Food & Friends

Intresset för mat är större än någonsin. Men hur trendiga är vi egentligen när det ska lagas en helt vanlig vardagsmiddag? MatHem.se har tagit reda på hur svenskarnas matvanor ser ut.

Pontus Dahlström, byråchef på Food & Friends.

39


Å ena sidan barnvänlig, snabbfixad och enkel. Å andra sidan smakrik och omsorgsfullt tillagad. Den här rätten kallar vi ultimat av en anledning. Passa på att göra ett riktigt storkok!

ULTIMATA KÖTTFÄRSSÅSEN tillagningstid 30 minuter, 4 portioner Köttfärssås 1 gul lök 4 stora vitlöksklyftor Olivolja K tsk torkad basilika K tsk torkad oregano 500 g nötfärs 3 msk tomatpuré 1 msk balsamvinäger 400 g krossade tomater + 1 burk vatten 1 msk lantbuljong

1 nypa socker eller honung K msk japansk soja Salt och svartpeppar Tillbehör 1 kruka färsk basilika 4 portioner pasta 100 g parmesan

Skala och finhacka lök och vitlök. Hetta upp olja i en stekpanna eller gryta. Fräs löken mjuk tillsammans med torkad basilika och oregano. Tillsätt färsen och bryn tills den är genomstekt. Tillsätt tomatpuré och balsamvinäger och fräs under omrörning cirka 30 sekunder. Tillsätt krossade tomater, vatten, lantbuljong, socker/honung och soja. Smaka av med salt och peppar och låt köttfärssåsen puttra cirka 20 minuter. Skölj och finhacka basilika och blanda ner i såsen. Dra några drag med pepparkvarnen och strö över flingsalt. Servera med nykokt pasta och toppa med nyriven parmesanost.

40

Färsk ekologisk basilika 21:95 kr/st

WWW.MATHEM.SE


vardag

Vegosås av vegofärs

Parmesan, en klassisk pastakompis

På MatHem.se hittar du färs av bland annat soja och quorn. Testa dig fram till din favorit!

Parmigiano Reggiano, 200 g, Zeta, 69:95 kr Jmfr-pris 349:75 kr/kg

smarta sätt att variera såsen! Vilt med älgfärs Ger en vild och mustig köttfärsås med riktig stuns. Smakkompisar: Lingon, timjan, dijonsenap.

Smakrik lammfärs Fin fetthalt och karaktärsfull smak. Smakkompisar: Vitlök, rosmarin, citron, kanel. WWW.MATHEM.SE

41


Ädelost

Fantastiskt god bjudmat, klockren till fredagsmyset, och det bästa av allt: Tillräckligt okomplicerad för att tillagas en vanlig måndag också. Redaktionens favorit! Vi serverar den med en frisk granatäpplesallad.

Grädd 36%, 140 g, Kvibille, 25:95 kr, Jmfr-pris 185:36 kr/kg

KYCKLING MED ÄDELOST OCH GRANATÄPPLESALLAD tillagningstid 45 minuter, 4 portioner Kyckling 700 g kycklingfilé 1 gul lök 2 vitlöksklyftor 1 msk olivolja K tsk torkad timjan 1 dl crème fraiche 140 g ädelost 100 g valnötter 1 vitlöksklyfta 1 msk kycklingfond

Valnötter

Ekologiska, 75 g, Urtekram 19:95 kr, Jmf-Pris 266 kr/kg

Granatäpple 13:90 kr, Jmfr-pris 53:46 kr/kg

42

WWW.MATHEM.SE

Sallad K gurka 1 paprika 1 granatäpple Tillbehör 3 dl vildris

Sätt ugnen på 200 grader. Skala och finhacka lök och vitlök. Hetta upp en panna med olja och stek lök och vitlök tills de mjuknat och fått lite färg. Tillsätt kycklingfiléerna och stek några minuter per sida. Salta och peppra efter smak och krydda med timjan. Lägg kyckling och lök i en ugnsform. Mosa ihop ädelost med pressad vitlök, crème fraiche, grovhackade valnötter och fond. Bred ut över kycklingen och tillaga i ugnen 20-25 minuter. Koka ris efter anvisning på paketet. Skölj gurka och paprika. Skär gurkan på längden och ta ur det vattniga med hjälp av en sked. Skär gurkan och paprikan i små tärningar. Dela granatäpplet i 4 delar och pilla ut kärnorna. Blanda grönsakerna i en skål. Servera kycklingen med ris och granatäppelsallad.


vardag

Klockan är halv sex och ungarna vill ha middag NU. Då passar den här klassikern perfekt. Inga krusiduller, inget krångel, bara väldigt, väldigt gott.

KORV STROGANOFF tillagningstid 30 minuter, 4 portioner Stroganoff K gul lök 2 vitlöksklyftor 200 g morötter 400 g falukorv 1 msk olivolja 1 tsk torkad timjan 3 msk tomatpuré 2 K dl grädde Salt och svartpeppar

Tillbehör 4 portioner ris 250 g haricots verts Smör Salt

Salsiccia Naturell

Morötter 450 g, 6:95 kr Jmfr-pris 15:44 kr/kg

280 g, Salsic, 64:90 kr Jmfr-pris ca 232 kr/kg

Koka ris enligt anvisning på paketet och koka upp lite lättsaltat vatten i en kastrull till bönorna. Skala och finhacka lök och vitlök. Skala och skiva morötter i tunna skivor. Ta bort plasten och skär korven i strimlor. Hetta upp lite olja i en stekpanna eller stekgryta. Bryn lök och morötter tillsammans med timjan. Lägg i korven och stek tills den får lite färg. Tillsätt tomatpuré och grädde. Smaka av med salt och svartpeppar och låt korvpannan småputtra några minuter. Förväll haricots verts någon minut i det kokande vattnet. Sila av vattnet och tillsätt en klick smör. Servera stroganoffen med ris och smörslungade haricots verts.

Gul lök

2:90 kr/st, Jmfr-pris ca 10 kr/kg

WWW.MATHEM.SE

43


Fortfarande helgfavoriten i svenska hem. Vi förstår varför: Hemslagen bea, lite lyxigare kött och hemgjorda pommes är svårslaget.

Fransk dragon

Ekologisk Potatis

Ekologisk, 29:95 kr/st

39:95 kr/2 kg,

Jmfr-pris 19:98 kr/kg

Ekologisk entrecôte i bit Fryst, Myrö Gård, 500 kr/kg 44

WWW.MATHEM.SE


vardag

KÖTT, POMMES OCH BEA tillagningstid 45 minuter, 4 portioner Kött 4 skivor entrecôte Salt och svartpeppar Smör och olivolja Tillbehör 2 bifftomater Pommes frites 1 kg ekologisk potatis Flingsalt Olivolja Bakplåtspapper

Bearnaisesås 6 ägg 500 g smör 1 kvist dragon eller dragon i vinäger (finns på burk) 8 vitpepparkorn 4 schalottenlökar 1 msk persilja, hackad K dl vitvinsvinäger 1 dl vatten

Börja med bearnaisesåsen: Smält smöret på svag värme i en kastrull. Dra bort kastrullen från plattan, men se till att smöret är varmt. Skala och finhacka schalottenlök. Lägg löken i en kastrull med dragon, vitpeppar, vinäger och vatten. Koka ihop och reducera till hälften. Sila ner vätskan i en ny kastrull (släng löken) som står i ett vattenbad med hett vatten. Dela på äggen så du får 6 äggulor. Rör ner äggulorna och vispa tills såsen tjocknar. Lyft kastrullen ur vattenbadet och häll sakta ner det smälta smöret i en fin stråle under vispning. Strö i lite hackad persilja och dragon. Salta och peppra. Pommes frites: Sätt ugnen på 200 grader. Skrubba potatisen, låt gärna skalet vara kvar. Skär bort långsidorna på potatisen så att en så rektangulär form som möjligt kvarstår (men spara långsidorna, de är också goda!). Skär potatisen i 1 cm tjocka skivor, och skär skivorna till jämnstora pommes frites. Lägg allt i en skål med kallt vatten, och skölj tills vattnet är klart för att få bort stärkelsen. Torka sedan pinnarna torra med hushållspapper. Häll bort vattnet ur bunken och lägg tillbaka pommes fritesen. Ringla över olivolja och vänd runt potatisen noga. Lägg ut potatisen på en plåt med bakplåtspapper. Ugnsstek i en halvtimme tills pommes fritesen är gyllene, vänd runt dem var tionde minut. Den andra gången du vänder dem saltar du generöst. Kött och tomat: Gnid in köttet i olivolja, salta och peppra generöst. Stek i grillpanna (använd olivolja och smör om du steker i vanlig stekpanna) några minuter på varje sida. Halvera tomaterna, gnid in med olja och stek med snittytan neråt tills de fått färg. Lägg upp köttet med tomat, pommes frites och bearnaisesås.

Variera helgköttet

// 3 prisklasser

I MatHems köttdeli finns alltid ett stort sortiment av de finaste köttsorterna. Passa på att prova exklusiv wagyu-entrecôte, eller något ekologiskt, närproducerat och hängmörat från Myrö Gård.

1.

Högrev i bit Fryst, Myrö Gård, 160 kr/kg

Högrev passar bra till grytor och långkok. Det blir fantastiskt mört och gott när det får tillagas på låg värme under lång tid. Tillagningen av köttet sköter sig dessutom själv samtidigt som du får tid över till annat.

2.

Hängmörad biff i bit Fryst, Myrö Gård, Just nu! 399 kr/kg

Hängmörat nötkött från raserna Highland Cattle och Hereford, uppfödda i en trygg miljö på svenska Myrö Gård med stora betesarealer och ekologiskt foder. Hängmörning tar fram de naturliga smakerna och minskar vatteninnehållet.

3.

Wagyu-entrecôte Fryst, Gourmet Food, 1399 kr/2 kg

Wagyu, eller kobebiff, är en vida omtalad delikatess från Japan. Experter håller det som det saftigaste och smakrikaste köttet i världen. Kobebiff kommer uteslutande från certifierat Wagyukött av rasen Tajima ushi. För att köttet ska få kallas Kobebiff, så måste det också slaktas i Kobe i Japan.

WWW.MATHEM.SE

45


vardag

Rätt dryck till

VÅRA DRYCKESSKRIBEN

TER MatHems dryckesexperter Ulri ka Karlsson och Camilla Settlin bjuder på tips om vin, öl och andra dry cker.

Vardagsrätterna

Drycker som ligger bra i pris, är följsamma och erbjuder balans utan att ta över är perfekta att förgylla vardagsmaten med. TEXT: ULRIKA KARLSSON, CAMILLA SETTLIN

ULTIMATA VINET TILL PASTA & KÖTTFÄRSSÅS

BÄSTA VINET TILL ÄDELOSTGRATINERAD KYCKLING

SIRO FIFTY 2012, ITALIEN, 2567, 101 KR, 750 ML

CAMI SALIÉ 2012, FRANKRIKE, 5385, 99 KR, 750 ML

VALLE REALE CERASUOLO ROSÉ 2012, ITALIEN, 2242, 79 KR, 750 ML

Ekovin som smakar mycket, framförallt av torkade kryddor men också läckert av bigarråer, svarta vinbär och violpastill. Bidrag från fatlagringen är choklad och söt tobak, därtill frisk syra som livar upp. Druvorna är lika delar sangiovese och gratena nero med ursprung Toscana. Ett lyxigt vardagsvin till köttfärssåsen.

Från Frankrikes sydvästra hörn, närmare bestämt Jurançon kommer detta fruktdrivna, generösa vin. Druvorna petit manseng och gros manseng är lokala sorter som bjuder mulligt och fruktsyrligt med melon, exotiska frukter och bivax i mängder. Vi gillar stilen, ett insmickrande och törstsläckande vardagsvin.

Ekorosé som håller bra kvalitet i gynnsamt prisläge. Perfekt till smakrika vardagsrätter, stroganoff eller fiskpinnar, välj själv! Doft av rosor, parfym och röda bär följs av smakrikt med röda vinbär, jordgubbar och lime i fokus. Friskt, lättdrucket och alldeles torrt – vad mer önskas av rosé?

LYXIGARE DRYCKER TILL HELGSTEKEN

VIN: CRASTO SUPERIOR, 2011, PORTUGAL, 2575, 141 KR, 750 ML Riktigt gott från Dourodalen. Torrt rött med stor koncentration av de typiska portvinsdruvorna. Härliga inslag av blå plommon, lakrits, blåbär, björnbär, örter, viss strävhet och pigg syra ger ett ljuvligt vin. Funkar fint till smakrika kötträtter, som robust gryta eller en rejäl köttbit.

46

GODASTE VINET TILL KORV STROGANOFF

ÖL: SIERRA NEVADA PALE ALE, SIERRA NEVADA BREWING, USA, 1525, 5.6%, 23:50 KR, 355 ML

ALKOHOLFRITT: SAXHYTTEGUBBENS BLÅBÄR 100%, SVERIGE, MATHEM.SE, 74:95 KR, 0.2%, 330 ML

Ok, vi erkänner, en kyld välbrygd öl är inte fel. Framförallt inte denna supergoda pale ale från miljömedvetet bryggeri. Här bjuds inslag av gul frukt, honung och bröd i doft och smak med balanserad beska som god inramning. Missa inte!

Valet av alkoholfri dryck till rött kött tar oss till de svenska skogarna. Blåbär passar fint. Saxhyttegubben ger ett mycket gott alternativ med sin smakrika, friska blåbärsdryck med tydliga toner av färska blåbär.


Succén är tillbaka! Vilken är årets smak?

Annons


100% ekologisk barnmat från Ella’s Kitchen!

Ella‛s Kitchen erbjuder ett brett sortiment av god, naturlig och hälsosam 100% ekologisk mat för bebisar och mindre barn, som är praktiska för mammor + pappor och lekfulla för de små.

Annons

www.ellsakitchen.se www.facebook.com/ellaskitchensverige instagram: ellaskitchensverige


MatHem

Nyhet på MatHem! Billiga blöjor direkt hem till dörren. Kan det bli bättre?

Ett abonnemang utan bindningstid eller förplikte lser som är upp till 45% billiga re än vid köp av vanlig förpackni ng!

Pampers månadsbox blöjor och våtservetter är en av höstens bästa nyheter på MatHem.se. Som en av få aktörer, har vi på MatHem haft möjlighet att ta in de praktiska och prisvärda månadsboxarna från Pampers i vårt sortiment. Månadsboxen med blöjor innehåller fyra normalstora paket, vilket motsvarar en ungefärlig månadsförbrukning. Om du vill göra det extra enkelt för dig, kan du också smidigt lägga upp en återkommande beställning blöjor och våtservetter som per automatik levereras till din dörr en gång i månaden. På det sättet sparar du både tid och pengar, som du kan ägna åt familjen istället.

}

Sök efter ”Pampers månadsbox” för att hitta alla produkterna på MatHem.se.

Klipp ut och spara!

Ekologiskt Zoegaskaffe, värde 54:95

Pampers månadsbox med blöjor motsvarar fyra vanliga paket, men är betydligt billigare!

{

Klipp ut och spara!

En gåva från oss!

Skriv in koden EKOKAFFE vid utcheckningen för att ta del av gåvan vid ditt nästa köp över 500:-

Ekologiska kiwi i ask, 500 g, värde 29:95

En gåva från oss!

Skriv in koden EKOKIWI vid utcheckningen för att ta del av gåvan vid ditt nästa köp över 500:-

* Erbjudandet gäller t.o.m. 31/10 2014 med reservation för eventuell slutförsäljning. Endast en kod kan nyttjas per köptillfälle och kan ej kombineras med andra erbjudanden.

* Erbjudandet gäller t.o.m. 31/10 2014 med reservation för eventuell slutförsäljning. Endast en kod kan nyttjas per köptillfälle och kan ej kombineras med andra erbjudanden.

WWW.MATHEM.SE

49


Annons


Markus Aujalay

MARKUS OXCHILI MED KAKAO, ÖL & KORIANDER RECEPT MARKUS AUJALAY FOTO INGVAR ERIKSSON, TINA AXELSSON

tillagningstid: 3 timmar, 4 portioner Låt inte den långa ingredienslistan avskräcka dig. Tillagningen är nämligen barnsligt enkel. Hettan reglerar du genom mängden chiliflakes. Jag tycker att den ska vara mycket stark. Och sköljas ner med en försvarlig mängd öl. Chili 800 g högrev, i grova bitar Neutral olja till stekning 150 g varmrökt sidfläsk, i små tärningar 2 gula lökar, finhackade 4 vitlöksklyftor, rivna 1 röd chili, finhackad 1 grön chili, finhackad 2 msk tomatpuré 1 msk kakao 1 msk mald spiskummin 1 tsk rökt paprikapulver 1 tsk timjan

1 tsk oregano 1 tsk chiliflakes 2 lagerblad 1 burk hela tomater, hackade 1 flaska ljust öl (33 cl) 1 dl barbequesås 4 dl vatten Salt och svartpeppar Till servering T.ex. tomat, avokado, rödlök, sallad, färsk koriander och tortillabröd

Bryn köttet runt om på hög värme i olja i en gryta. Tillsätt fläsk, lök, vitlök och chili och blanda runt. Blanda ner tomatpuré, kakao och kryddor. Häll på tomater, öl, barbequesås och vatten. Krydda med lite salt och peppar. Låt sjuda under lock cirka 2 timmar. Rör då och då. Ta av locket och låt koka ihop tills köttet är helt sönderkokt, cirka 30 minuter. Chilin ska vara rejält ihopkokt och kladdig. Smaka av ytterligare en gång med salt och peppar. Servera med sallad, grönsaker, koriander och tortillabröd. Recepet är hämtat från Markus Aujalays bok ”Höst - och vintermat” (Nygren & Nygren)

WWW.MATHEM.SE

51


o

Prova nagot nytt!

Frukt & müslibröd ett mättande gott bröd med både frukter och nötter

Knäckebröd från vårt grannland Norge, fantastiskt gott och mättande med 4 olika smaker

Du hittar oss hos:

Annons

United Bakeries Sweden AB - Tellusvägen 9 - 191 47 Sollentuna - Tfn: +46 (0) 8 410 824 60 - www.united-bakeries.se


MatHem Delikatesser ur vårt fisk- och skaldjurssortiment

Härligheter från havet på MatHem.se Skaldjursfest i helgen? Låt dig inspireras av vårt fina utbud av färska läckerheter från havet. Givetvis fraktas alla kylda varor i kyl- och frysbilar i en obruten kedja så att de hålls fräscha hela vägen hem till din dörr.

På MatHem.se hittar du även recept, som t.ex. en härlig Clam Chowder av Tina Nordström.

Kammusslor

Risotto med skaldjur

Lobster, 59:95 kr/200 g, Jmfr-pris 299:75 kr/kg De lyxigt goda kammusslorna, eller pilgrimsmusslor som de också heter, halstras snabbt i pannan. Serveras som förrätt med vinaigrette, eller i en god pasta.

Terazza, 49:95 kr/300 g, Jmfr-pris 166:50 kr/kg Lyxa till vardagen med skaldjursrisotto på äkta italienskt carnaroliris. Servera som ensamrätt, eller till en god bit fisk!

Fröyalax – nya norska succéfisken Fröya, 69:95 kr/180 g, Jmfr-pris ca 389 kr/kg En färsk laxloin av bästa sashimikvalitet. Fiskas i Norge, och packas in max fyra timmar efter fångst. En riktig havsdelikatess som är lika god att äta rå som lätthalstrad!

Njut av 12 härliga ostron dagspris Ostron passar både till fest och vardagslyx. På MatHem.se hittar du massor av tips på hur du tillagar dem. Eller så slukar du dem helt enkelt råa!

Blåmusslor dagspris Beställ hem fräscha musslor och laga egna moule frites. En riktig klassiker!

Garanterat fräscht När du beställer färsk fisk och skaldjur från oss får våra fiskleverantörer beställningen på morgonen samma dag som din leverans. Varan skickas sedan till oss och packas direkt till dig. På så vis kan vi garantera färskheten. Dessutom filéas enbart den fisk som ni kunder beställt och svinnet blir minimalt. Bättre för dig, bättre för naturen. Smart va?

Extra stora nordhavsräkor Lobster, 499 kr/2 K kg, Jmfr-pris 199,60 kr/kg Stora, härliga räkor (40/60), fiskade i Nordostatlanten. Perfekta att ta ur frysen när du behöver slänga ihop en läcker spontanmiddag.

Svenska havskräftor dagspris 1 kg kokta havskräftor. Ju enklare desto godare. Servera kräftorna med en bit bröd och aioli. Klart!

Samtliga priser i tidningen gäller för v.39 2014, med reservation för ev. slutförsäljning.

WWW.MATHEM.SE

53


FOTO KAROLINE JÖNSSON

Sött från Karolines gröna skafferi Bland bondgårdsdjur och odlingar i Skåne bor den självförsörjande bloggaren Karolin Jönsson. För dig som drömmer om ett liknande liv bjuder vi på två söta smakprov från hennes bok ”Det gröna skafferiet”. RECEPT KAROLINE JÖNSSON FOTO KAROLINE JÖNSSON, MADELINE JÖNSSON

54

WWW.MATHEM.SE


det gröna skafferiet BAKA

Björnbärs- och äppelpaj med müslismul tillagningstid 1 timme, 8 bitar Mot slutet av sommaren, när trädgardsbären börjar ebba ut, tar jag cykeln till skogsbrynet for att plocka björnbär. Snåren växer rikligt här uppåt åsen på de platser som är för branta och steniga att bruka. Precis i samma tid har också äpplena i trädgården ofta mognat, och allra godast blir de första björnbären och äpplena tillsammans i en paj. Björnbär är ett av de bär som jag tycker håller sig allra bäst i frysen och därför ser jag till att plocka litervis av dem varje höst. Pajdeg 3 dl vetemjöl 150 g rumstempererat smör eller margarin 1 msk strösocker 1 msk potatismjöl 1 msk vatten Müslismulor 75 g smör eller margarin 3 dl müsli eller granola O dl farinsocker

Fyllning 2 äpplen 5 dl färska eller frysta björnbär, spara ev. några till garnering Till servering Mjukvispad grädde eller vaniljsas

Sätt ugnen på 200 grader. Blanda alla ingredienser till pajdegen i en bunke och arbeta ihop till en deg med händerna eller med en elvisp. Täck bunken med plastfolie och låt degen vila i kylen i 20 minuter. Lägg degen på en mjölad arbetsyta och kavla ut den till en rundel. Fodra hela insidan av en pajform, cirka 23 cm i diameter, med degen. Skär av överhängande deg, nagga bottnen med en gaffel och låt formen stå i frysen i 10 minuter. Smält under tiden smöret till müslismulorna och rör sedan i müsli och socker. Kärna ur äpplena och skär dem i skivor. Förgrädda pajskalet i 5–7 minuter. Fyll skalet med äpple och björnbär. Fördela müslismulorna jämnt ovanpå och grädda i ugnen i cirka 20 minuter. Servera pajen kall eller ljummen tillsammans med en klick grädde eller vaniljsås.

}

Recepten finns på MatHem.se. Med ett klick får du alla ingredienserna i din varukorg och levererade direkt hem till dörren.

{

BAKA

Palsternackskaka

tillagningstid 50 minuter, 10 bitar Denna kryddiga palsternackskaka är en av mina allra bästa kakor. Jag premiärbakade den en sensommardag när min mormor och hennes systrar kom på besök och sedan dess bakar gammelmoster Lena den ofta och gärna. Kaka 275 g palsternacka 2 dl rapsolja 4 ägg 4 dl vetemjöl 3 dl strösocker 2 tsk vaniljsocker 2 tsk bakpulver 1 tsk grovmalen kardemumma 1 tsk salt

Karoline i det gröna

Frosting 1 dl florsocker 75 g rumstempererat smör 200 g färskost 2 dl vispgrädde 1 dl solroskärnor att strö över Kokosflingor att strö över Sätt ugnen på 175 grader. Smörj och bröa en form, ca 25 cm i diameter eller 30 x 40 cm. Riv palsternackorna fint och lägg i en bunke tillsammans med olja och ägg. Vispa samman till en pösig smet. Tillsätt de torra ingredienserna och vispa i någon minut så att allt blandas väl. Häll smeten i formen och grädda i ugnen i cirka 40 minuter eller tills en provsticka kommer upp torr. Låt kakan svalna helt. Sikta ner florsockret till frostingen i en bunke. Lägg i smöret och vispa ihop till en mjuk och klumpfri smet. Tillsätt färskosten och vispa snabbt samman till en slät blandning. Vispa grädden i en separat bunke och rör sedan ner den i färskostblandningen. Bred frostingen över kakan. Rosta solroskärnor och kokosflingor i torr panna tills de har fått färg och det börjar knäppa i kärnorna. Låt svalna, hacka alltsammans fint och strö över kakan.

WWW.MATHEM.SE

Palsternackskaka

Recept ur boken "Det gröna skafferiet" av Karoline Jönsson (Bonnier Fakta).

55


Pröva nya Stand ‘N’ Stuff ™ Tortillas! • En mjuk båtformad tortilla • Står helt av sig själv och är lätt att fylla • Samma goda tortillasmak!

Annons

www.oldelpaso.se/standnstufftortillas


MatHem Möt våra medarbetare:

Erik Ahlström Han brinner för ekologisk och rättvisemärkt mat, tycker att fler borde upptäcka svartfotade kycklingar och har stenkoll på vad du lägger i din varukorg. Möt vår inköpschef Erik Ahlström! TEXT: LINNEA SWÄRD

D

u ser till att tillräckligt mycket varor finns på lager och att så lite som möjligt slängs. Hur räknar man på sådant? – Det är en utmaning, för vi dubblar vår omsättning varje år. Men med hjälp av lagervolymer, ordrar, kundbeteenden, extrapriser, säsong och trender skapar jag prognoser för varje vara. Vi känner våra kunder väldigt väl, och det är det som är hemligheten. Sedan finns förstås basvarorna, som vi vet alltid säljer mycket, som mellanmjölk och ekologiska bananer!

Erik med sambon Sofia, och barnen Gustav, 4 år, och Astrid, 2 år.

Hur gör ni med produkter som måste vara absolut färska, som fisk och skaldjur? – Vi jobbar tätt med våra leverantörer och där är fisken ett bra exempel: Efter midnatt skickar vi en beställning till fiskleverantörerna, som ställer sig och filéar fisken. Kort därefter kommer fisken till oss och vi

kan packa den till kunderna. Det är så färskt som det kan bli. Måste en inköpschef ha koll på rådande mattrender? – Absolut, och jag är på ständig jakt! Jag åker på matresor, konsumerar tidningar och finkammar nätet, drar med familjen på restauranger och lagar mycket mat själv. Jag springer ofta in och tjuvläser menyerna på trendiga krogar, eftersom de sätter standarden. Kort sagt: Jag lever verkligen för mat. Ser du någon tydlig trend hos våra kunder just nu? – Eko-tänket ökar hela tiden, och något som är riktigt glädjande är att allt fler kunder efterfrågar rättvisemärkta produkter. Du har jobbat i vanlig dagligvaruhandel förut. Måste man jobba på ett annat sätt när det handlar om mat på nätet? – En stor fördel med mat på nätet är att vi har hundra procent koll på vad som beställts. Vi får en väldigt bra inblick i hur kunderna handlar och vad de gillar, vilket hjälper oss när vi jagar nya produkter. Vi träffar inte våra kunder personligen, men det väger vi upp genom att ha en fantastisk kundtjänst som hellre hör av sig en gång extra, och hela tiden ta in varor som kunder efterfrågat. Finns det någon produkt på MatHem.se du tycker fler borde upptäcka? – Fairtradesortimentet, och självklart vår eko-kyckling! Vi har dels den fina svenska Bosarpkycklingen, men också vår svartfotade kyckling som visserligen kommer från Frankrike, men som fraktats hit miljövänligt. Smaken är helt oslagbar, och det känns bra att äta något som är schysst i alla led.

WWW.MATHEM.SE

Namn: Erik Ahlström Ålder: 41 år Bor: Huddinge Yrke: Inköpschef

Mina favoriter på MatHem.se just nu: 1. Mitt favoritbröd är Petit Blanch. Perfekt att även skiva upp och frysa in.

2. Min favoritmarmelad med fikon passar perfekt till fredagens ostbricka.

3. Wagyubiffen är helt fantastisk! Det är ett marmorerat kött som är gott att steka i skivor.

57


FOTO: NORSTEDTS

sista tuggan

Denise Rudberg har alltid mjölk, smör och ägg i kylskåpet för att alltid kunna svänga ihop pannkakor.

Denise Rudberg Eleganta crime-författaren om bra och dålig skrivmat, bakambitioner och misslyckade romantiska middagar. TEXT: JAN EKHOLM

Denise skriver som bäst när hon bunkrat upp med saltlakrits och choklad.

Paradrätt: Spagetti bolognese

Denise Rudberg är i höst aktuell med boken ”Mellan fyra ögon” (Forum).

58

I

höst kommer den fjärde delen i din elegant crime-serie om åklagarsekreterare Marianne Jidhoff. Hur viktig är kosten när du är mitt uppe i skrivandet? – Väldigt viktig! Egentligen borde jag hålla en asketisk linje, men det handlar om överlevnad och jag bunkrar alltid upp för att kunna gå i ide under ett par veckor. Alla lager måste vara välfyllda – från saltlakrits till samtliga Marabousorter. Sen äter jag konstigt och dygnet runt och mår så där lagom bra efter lämningen. Ge exempel på bra respektive dålig skrivmat. – Sallad är dålig skrivmat, det ger ingen inre tillfredsställelse. Dessutom är det inte läge att vara på diet när man skriver. Kött och annat robust är däremot bra. Jag äter mycket kött. Jag var vegetarian fram tills jag var 14, så nu tar jag igen allt rött kött jag missade under uppväxten. Din romankaraktär Marianne går mycket på krogen. Är det ett sätt att ursäkta dina egna krogbesök som research? – Nej, jag behöver inga ursäkter för att gå på krogen. Jag gillar den livsstilen, krogen är ett viktigt element och ett socialt sammanhang. Jag har behov av att komma ut eftersom jag lever isolerat när jag skriver. Jag äter lunch ute varje dag och middag minst tre gånger i veckan.

"Jag behöver inga ursäkter för att gå på krogen."

Du lever varannanveckas-liv med dina barn. Hur mycket skiljer sig dina matvanor mellan de olika veckorna? – Barnveckorna har ett betydligt större inslag av chips och dipp. Ibland när jag är själv händer det att jag glömmer bort att äta middag. Det skulle aldrig hända med barnen, då är jag skötsam. Tycker barnen att du är duktig på matlagning? – De köper inte allt jag gör, i synnerhet inte min bakning. Man kan säga att mina kanelbullar sällan mottas med hyllningskörer. Men vi har våra favoriter, dinkelpannkakor är en av dem. Pannkakor är för övrigt underskattad mat, man blir så glad av det. Och med mycket ägg i smeten ger de bra med protein. Vad lagar du om barnen tjuter av hunger och middagen måste stå på bordet inom 20 minuter? – Då gör jag äggröra och bacon. Mina barn älskar bacon. Eller köttbullar och makaroner. Om det inte är panik rullar jag köttbullarna själv, annars blir det färdigköpta. Har du någon paradrätt som familj och vänner alltid vill att du ska laga? – Ja, två: spagetti bolognese och boeuf bourguignon. Hemligheten bakom båda är tiden. De måste stå i ett dygn för att bli riktigt goda. Sen måste man självklart ha bra råvaror. När det är romantisk middag på gång,

WWW.MATHEM.SE

vad lagar du då? – Samma sak, det är säkrast så. En gång skulle jag göra mig till och laga sesampanerad lax med wokade grönsaker till min kille. Allt blev bara misslyckat. Sojasåsen var fel, något var slut och något var ruttet. Det smakade fruktansvärt äckligt, men min kille var tapper och höll masken. Efter den middagen låg jag duktigt på minus. Vad finns alltid i ditt kylskåp? – Mjölk, smör och ägg för att alltid kunna göra en pannkakssmet. Crunchy jordnötssmör, kaviar och en flaska champagne. Din bästa krogupplevelse någonsin? – Min födelsedagslunch på PA & Co för ett år sen. Jag hade bjudit in mina 40 brudpolare och vi hade så trevligt och gott. Det var en perfekt sommarlunch. Jag gillar att bjuda vänner på krogen, då slipper man fixet och blir en mer avslappnad värdinna. Avslutningsvis, vad blir det till middag i kväll? – Jag ska lämna barnen till deras pappa i kväll, så jag har inte bestämt mig än. Det kan bli en pasta med sparris, pinjenötter och ruccola på Fiore, en medium rare hamburgare på Eriks Bakficka eller en kycklingoch halloumisallad hemma.


NATURLIGA RÅVAROR – INGET TILLSATT SOCKER

NYHET! KYLDA SOPPOR BARA BRA MAT

Annons

I Pauluns sortiment är all mat baserad på naturliga råvaror med bra näringsvärden. Vi sötar med bär och frukt istället för socker och vi använder inga tillsatser i recepten. Resultatet är ett stort utbud med spännande mat som både är näringsriktig och smakar riktigt gott. Prova själv och hitta dina favoriter!


Testa det ultimata köttfärssåsreceptet på s.40!

*Priserna gäller under v.39 & v.40 med reservation för ev. slutförsäljning.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
MatHems mattidning - Nummer 2, 2014 by Mathem - Issuu