Page 1

Управління культури, туризму та охорони культурної спадщини Дніпровської районної в місті Києві держадміністрації Центральна районна бібліотека ім. П.Г.Тичини

«Что умеете хорошего, то не забывайте, а чего не умеете, тому учитесь» Поучение В.Мономаха своим детям

Методичні рекомендації

Бібліотрансформер – нова форма рекомендаційної бібліографії. Що таке бібліотрансформер? З яких модулів складається? Методика створення і структура. Досьє, як основа бібліотрансформера. Для чого може бути використаний бібліотрансформер? Відповіді на всі ці запитання ви знайдете в методичному посібнику.

© ЦРБ ім. П.Г.Тичини, 2015 Київ - 2015


Що таке бібліотрансформер? В англійській мові transformer - термін, що вживається в дизайні меблів для визначення предметів, які шляхом трансформацій змінюють не тільки форму, а й функцію. Зараз поняття «трансформер» розширилося і вживається стосовно не тільки до меблів, але й автомобілів, одягу, ювелірних прикрас, дитячих колясок, іграшок, книжок та ... бібліографічних посібників. Досвід створення бібліотрансформерів знаходимо в публікаціях Тетяни Романівни Єлісєєвої, зав. інформаційнобібліографічним відділом Алтайської крайової дитячої бібліотеки ім. Н. К. Крупської (http://www.akdb22.ru/home ) і на сайті «Літературна карта м. Кунгура» (http://www.kungurlitera.ru/forum/240-2011-08-11-13-0010.html?start=7 ) Бібліотрансформер - максимально повна фактографічна і бібліографічна інформація про об'єкт бібліографування, на основі якої можна підготувати інші бібліографічні посібники. Бібліотрансформер, як правило, складається з декількох модулів. Розглянемо це на прикладі колег Алтайської крайової дитячої бібліотеки ім. Н. Крупської , які присвятили свій бібліотрансформер алтайській письменниці Анні Нікольській.

Бібліотрансформер складається з наступних модулів: 1. книжкова закладка 2. інформаційна листівка 3. інформаційно-бібліографічний словничок 4. мультимедійний урок-презентація 5. біобібліографічний покажчик 6. відеовікторіна і видеоурок Модуль перший: Книжкова закладка продовжила серію «Письменники Алтайського краю - дітям». На ній розміщені: • звернення автора до читаючих дітей • цікаві факти з життя письменниці Модуль другий: Інформаційна листівка «Хочу запитати у Анни Нікольської». Анна Нікольська часто зустрічається з юними читачами і відповідає на їхні запитання. Під час квест-орієнтування одна з точок маршруту називалася «Хочу запитати у Анни Нікольської». Найцікавіші питання були відправлені автору на електронну пошту. Модуль третій: Інформаційно-бібліографічний словничок «Породи собак у творах Анни Нікольської». Анна Нікольська багато пише про собак. Тому третім модулем став інформаційно-бібліографічний словничок «Породи собак у творах Анни Нікольської».


Модуль четвертий: Мультимедійний урок-презентація, що розповідає про творчість письменниці та знайомить з основними фактами її біографії. Модуль п»ятий: Біобібліографічний покажчик продовжує серію «Письменники Алтайського краю - дітям». До нього увійшла: • інформація про видання письменниці з фондів дитячої бібліотеки та наукової бібліотеки; • публікаціях у збірниках, альманахах, періодичних виданнях; • література про життя і творчість автора. Модуль шостий: Відеовікторина «Питання від Анни Нікольської» була розроблена за улюбленими творами письменниці «По Зашкафью шкереберть», «Місто собак», «Кадин - володарка гір». Її особливістю було використання електронної системи голосування. Модуль шостий: Відеоурок, присвячений Анні Нікольській - відкрив серію відеоуроків «Алтайські письменники дітям». Складові відеоуроку: розповідь письменниці про себе і свою творчість, відеоінтерв'ю з юними читачами «Однолітки радять почитати», відеоогляд творів Анни Нікольської і т.д.

Основу бібліотрансформера може складати Досьє. Досьє (франц. Dossier) - сукупність документів і матеріалів, що відносяться до якої-небудь конкретної справи або питання, а також папка з цими матеріалами. В інформаційнобібліографічній діяльності - «Досьє - це формалізована, тобто складена за певним планом, розгорнута характеристика об'єкта», де в якості об'єкта можуть бути особистість, пам'ятник архітектури, організація, музичний інструмент ... Методика створення Досьє полягає в тому, що на основі аналітичної переробки великої кількості вихідних документів створюється самодостатня фактографічна інформація, яка може використовуватися як первинна без звернення до джерел, з яких вона запозичена. Для зацікавлених користувачів і для самих бібліографів в кінці Досьє поміщають «Список джерел інформації» і формують систему посилань. Структура фактографічної частини Досьє персони: • дати життя • походження • зовнішність • риси характеру • сім'я батьківська і власна • сфера діяльності • кар'єра • досягнення • нагороди


Комбінуючи наявні дані можна створити більш коротку інформацію з окремих фрагментів Досьє, в різних комбінаціях фактографічної і бібліографічної інформації, у вигляді: • персональної пам'ятки • листівки • закладки • шорт-листка Використати бібліотрансформер з іншими модулями можна при підготовці та проведенні заходів, присвячених творчості тих чи інших письменників. Як приклад – творчість Ганса Крістіана Андерсена. Модуль перший: Книжкова виставка «Ганс Крістіан Андерсен - великий казкар», яка познайомить з різними виданнями творів письменника, з книгами про його життя, з художниками-ілюстраторами казок Г.К. Андерсена і, навіть, з деякими героями його творів. Модуль другий: Презентація «Щастям і болем пронизане життя», яка познайомить з нелегкою долею Х.К.Андерсена, розповість про те, як народжувалися його казки, як він став знаменитим і улюбленим. Модуль третій: Книжкова закладка «Казка запрошує». Яскраве оформлення закладки допоможе зануритися в чудовий світ казки данського письменника.

Модуль четвертий: Відеовікторіна «Ми з Вами десь зустрічалися» за мотивами казок письменника. За уривком початку казки визначається її назва, а за описом зовнішніх даних- герої. Модуль п»ятий: Інформаційна листівка «Чарівний словник», яка пояснює незрозумілі слова з творів Х.К.Андерсена. Не кожен знає, що Ламія - це привид. Хто така фрекен? І що являє собою Скіллінг? «Чарівний словник» дає відповіді на всі ці питання. Модуль шостий: Рекомендаційний бібліографічний покажчик «Король казкарів». Покажчик знайомить з творами казкаря і літературою, що розповідає про його життя і творчість. Модуль сьомий: Мистецький урок «Художники-ілюстратори казок Андерсена». Одним із модулей при створенні бібліотрансформера ««Ганс Крістіан Андерсен - великий казкар» може бути Досьє з одноіменною назвою та списком джерел фактографічної інформації в кінці Досьє. Бібліотрансформер можна використати як форму бібліографічного обслуговування дітей, знайомство їх з бібліотекою. Творчий підхід до проведення заходів дозволяє змінювати модулі, доповнювати їх новими ідеями, формами роботи.


Модуль перший: Книжкова закладка , яка закликає до читання книг і містить список видань, які традиційно користуються найбільшою популярністю серед дітей. Модуль другий: Інформаційний флаєр, який подає повну інформацію про години роботи бібліотеки, структуру бібліотеки. Модуль третій: Досьє, в якому зібраний великий фактографічний та фотоматеріал з історії бібліотеки, розповідь про структурні підрозділи, послуги, які можна отримати в бібліотеках, нагороди бібліотеки, співробітників та видатних особистостей, які відвідували бібліотеку та приймали участь у творчих заходах і т. д. Модуль четвертий: Пам»ятка користувачу «Бібліотека в мережі Інтернет» - сайт та блог бібліотеки, веб-адреси. Модуль п»ятий: Екскурсія по залах обслуговування бібліотеки. Модуль шостий: Буклет «Вчись бути читачем бібліотеки» про правила користування бібліотекою та дбайливе поводження з книгою. Модуль сьомий: Огляд книг та бібліографічний список літератури «Радимо прочитати».

Модуль восьмий: Гра- загадка «Мій улюблений казковий герой». Один з юних читачів намагається мімікою та словами з казки представити улюбленого героя, всі відгадують. Потім про свого героя намагається розповісти інший учасник гри і т. д. Досвід проведення бібліотрансформера показує, що це не просто захоплююча гра в просторі бібліотеки, але, в першу чергу, змістовна робота по вихованню інформаційної культури читачів будь-якого віку. Список використаних джерел інформації Елисеева, Т. Библиотрансформер по-алтайски. Живая форма рекомендательной библиографии / Т. Елисеева // Библиотечное дело. – 2012. – №14. – С. 18-20. – Відомості також доступні з Інтернету: http://www.nlr.ru/prof/publ/bibliograf/2012/bd14.pdf (14.07.2015). Ковальчук, С. Сучасні форми роботи в бібліотеках [Текст] : (інформація до словника успішного бібліотекаря) / С. Ковальчук // Бібліотечна планета. - 2014. - № 2. - С. 24-26. Лоневская Л. Интересный опыт по библиографии: Библиотрансформеры [Електрон. ресурс] / Людмила Лоневская // Просто библиоблог [блог] / Людмила Лоневская. - Текст. і граф. дані. – 2012 – 2015. - Режим доступу: http://novichokprostobiblioblog.blogspot.com/2014/03/blog-post.html (09.07.2015). – Назва з екрану.


Смотрова Е.В. Живая библиография или в поисках жанра [Електрон. ресурс] / Елена Евгеньевна Смотрова // Литературная карта города Кунгута [сайт] / Центральна міська бібліотека ім. К.Т.Хлєбнікова; автор сайту В.Радужна. – Текст. і граф. дані. – Кунгут. – Режим доступу: http://www.kungurlitera.ru (09.07.2015). – Назва з екрану. Библиотрансформер «Почитай-ка сказку!» [Електрон. ресурс] // Центральная городская библиотека. Нижний Тагил [сайт] / Текст. і граф. дані. – Нижний Тагил, 2010-2015. – Режим доступу: http://tagillib.ru/news/?news=24283 (09.07.2015). – Назва з екрану.

Список склала і підготувала до друку зав. відділу довідково-інформаційної та організаційно-методичної роботи - Осипенко В.М.

Наша адреса: Центральна районна бібліотека ім. П.Г.Тичини вул. А.Луначарського, 24 м. Київ 02002 Е-mail: dniprlib@gmail.com http://dniprоlib.com.ua Тел. (044)517-42-38

Бібліотрансформер книгой  
Бібліотрансформер книгой  
Advertisement