Page 1

Камінський, Михайло. Фортеці віри та надії: [об»єкти цивільного захисту населення] // Вечірній Київ. – 2017. – 14 вересня (№36). – С.19.

Фортеці віри та надії Цивільний захист населення сьогодні актуальний як ніколи. Не дивно, що у вестибюлі станції метро «Золоті ворота» вже понад місяць діє спеціальна експозиція індивідуальних засобів захисту від випадків масового ураження. Іноді сховища цивільного захисту населення ще називають фортецями віри та надії. Звісно, віри у порятунок себе та своїх близьких. «Вечірка» вирішила з’ясувати, як у столиці організована ця система, поінформувати про це киян. За словами заступника начальника відділу захисту населення територій управління з питань надзвичайних ситуацій Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА Олександра Макеєва, до фонду споруд цивільного захисту Києва належать сховища, споруди подвійного призначення та найпростіші укриття. Одне них розташоване на вулиці Краківській, 11 (Дніпровський район), неподалік станції метро «Дарниця». Цегляна п’ятиповерхівка вже не нова, але доволі міцна. – На жаль, в тарифи комунальних послуг утримання таких об’єктів, не входить, – пояснюють місцеві посадовці. – Та працівники ЖЕКу, яких сьогодні теж бракує, роблять все, що можуть, – пояснив начальник відділу питань з надзвичайних ситуацій Дніпровської РДА Євген Герасимов. Одинадцять тимчасових укриттів, що перебувають на території ЖЕКу утримуються у цілком задовільному стані. Підвальні приміщення не лише прибрані, сухі, але й оснащені всім необхідним. Кімнати провітрюються природнім шляхом, завдяки потужній вентиляційній шахті. Тож ніхто не задихнеться. Також є два виходи. – Різниця між сховищами цокольними і підвальними приміщеннями – суттєва, – каже Олександр Макеєв. – Найпростіші укриття, ясна річ, від хімічної атаки не врятують, але захистять від багатьох небезпек. Кияни мають в цьому добре орієнтуватися, якщо доведеться швидко і грамотно діяти. Він додав, що у сховищі люди можуть перебувати до двох діб. Найпростіші тимчасові укриття, як оце, дадуть прихисток лише на одну-дві години. Такі існують нормативи. Залежно від метражу приміщень, їх технічно-побутового оснащення. Зокрема, площа укриття на Краківській, 11– майже п’ятсот «квадратів». зручні дерев’яні лавки, достатній запас води, десяток протигазів,


засоби зв’язку тощо. Всього цього вистачає для понад півтори сотні мешканців житлового будинку. Важливо знати, що на офіційному сайті КМДА та на офіційних сайтах РДА є спеціальний розділ «Укриття». В ньому міститься повний перелік з адресами найпростіших укриттів на території району. Безпосередньо на стінах будинків, де обладнані такі підвальні приміщення, вказівники з написом: «Укриття». – Ці найпростіші укриття та споруди подвійного призначення якраз призначені для захисту та укриття населення, – наголошує Олександр Макеєв. – Важливо, щоб не захаращувалися проходи, не було трубопроводів, особливо з гарячою водою... Дещо інші вимоги до «начинки» та функціонального призначення сховищ. Інший об’єкт цивільногозахисту населення розташований у Деснянському районі. Належить він КП «Київжитлоспецексплуатація». Начальник штабу цивільного захисту підприємства комендант сховища Микола Будник розповів, що площа сховища, розрахованого на 300 осіб, має майже 250 «квадратів». Власник об’єкта зробив тут ремонт та підготував сховище до використання за призначенням. Атепер і щорічно витрачаються кошти на обслуговування та утримання сховища. – Маємо потужний генератор, фільтри для очистки повітря, центральне водопостачання, санвузол, протигази та запас продуктів. За першої потреби провізія буде оперативно поповнена, – каже комендант Микола Будник. Сховища справді у зразковому функціональному стані. Не випадково за результатами огляду-конкурсу сховищ, яких у Києві понад п’ять сотень (проводиться раз на два роки), саме цей об’єкт посів перше місце. На другому місці – сховище ДВРЗ, на третьому – Бортницької станції аерації. До слова, наприкінці минулого року депутати Київради ухвалили Міську цільову програму розвитку територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захистуКиєва на 2017–2019 роки. Після цього в усіх райдержадміністраціях столицістворено відповідні комісії, проведена ретельна інвентаризація об’єктів подвійного призначення та найпростіших укриттів. Звісно, з метою поповнення фонду споруд цивільного захис ту киян. І якщо два роки тому таких приміщень було біля 4 тис., то сьогодні їх понад 5 тис. – На жаль, не всі ці приміщення утримуються, як треба, – каже Олександр Макеєв. – Всяко буває. Як і в плані фінансування. Все залежить лише від волі нинішніх власників цих об’єктів.


За словами фахівця, зазначеної кількості сховищ, які є Києві, цілком вистачає для 84-86% мешканців. Найбільшим з об’єктів столиці в контексті сховищ є така потужна споруда подвійного призначення, як Київський метрополітен. Конструкції станцій розраховані на виконання функцій сховища цивільного захисту. -У разі потреби вони можуть прийняти близько 400 тисяч громадян, – констатує ОлександрСергійович. – Також у місті чимало споруд подвійного призначення (підземні паркінги, торгові центри, переходи). Їх теж враховують як об’єкти цвільного захисту киян.

Камінський, Михайло. Фортеці віри та надії  

Камінський, Михайло. Фортеці віри та надії: [об»єкти цивільного захисту населення] // Вечірній Київ. – 2017. – 14 вересня (№36). – С.19.

Камінський, Михайло. Фортеці віри та надії  

Камінський, Михайло. Фортеці віри та надії: [об»єкти цивільного захисту населення] // Вечірній Київ. – 2017. – 14 вересня (№36). – С.19.

Advertisement