Page 1

Чи був на ДВРЗ мототрамвай? [Електрон. ресурс] // Ліски [сайт]. – Текст. і граф. дані. – К.: 2010-2016. – Режим доступу: http://lisky.org.ua/site/news/news1023.shtml (13.10.2016). Чи був на ДВРЗ мототрамвай? Понеділок, 17.02.2014 р. За матеріалами сайту "Школьные материалы" Одну з найбільш відомих довоєнних фотографій Дарницького шосе (теперішня Алма-Атинська вулиця) ми вже наводили в публікаціях від 9 січня та 14 липня минулого року. В останній замітці мова йшла в основному про автомобіль, зображений на фото, який імовірно належав тодішньому директору Дарницького вагоноремонтного заводу. А от у першій публікації згадувався і бензотрамвай, який зв'язував до війни правобережну частину Києва з його лівобережними поселеннями, включаючи й містечко Бровари. Спеціальний автомоторний трамвай, що працював на двигуні внутрішнього згоряння, було збудовано в 1912 році приватними підприємцями. Використовувався він для пасажирського і вантажного сполучення між містом та слобідками, дачною місцевістю Дарниця, а також містечком Бровари. Загальна довжина колій становила 17 верст. Через Дніпро бензотрамвай переїжджав Ланцюговим мостом. На фото - руїни мосту.

Моторний вагон бензомоторного трамваю в районі Микільської слобідки. Саме такі вагони вже на нюрнберзькому візку з 1925 року курсували на лівобережжі.

Моторний та причіпний вагони біля будівлі поштової станції.


Важливим було також вантажне значення лівобережної лінії. Вантажний та пасажирський трамвайні поїзди зустрілися скоріше за все в районі Микільської слобідки.

Вагон бензомоторного трамваю на Ланцюговому мосту.

А на цьому фото вагон вже на правобережній частині. Поблизу Ланцюгового мосту був роз'їзд у формі круга навколо клумби з тумбою.

Парад нового рухомого складу, що Київський завод електротранспорту (тоді - завод ім.Домбаля) виготовив до чергової річниці 1 травня. Серед вагонів і бензомоторний з інвентарним номером А-3. Вже списані моторний та причіпні вагони бензомоторного трамваю на території Слобідського трамвайного парку. В останні роки роботи поїзд забезпечував зв'язок між містом та Старою Дарницею „без пересідання". А найпершим, у 1912 році, було відкрито маршрут №В — від ст.Поштова площа до Ланцюгового мосту. У цьому ж році була відкрита лінія по Ланцюговому мосту, а на лівому березі Дніпра почало функціонувати Слобідське бензотрамвайне депо. Бензотрамвай продовжився до Микільської слобідки, незабаром — до селища Биківня. З 1913 року маршрут №В їздив аж до Броварів.


В період радянських репресій бензотрамвай (або як його ще називали - автодрезина) використовували для перевезення розстріляних із застінків НКВД в Києві на спецділянку в Биківнянському лісу. Така доля була маршруту мототрамвая №23. Сьогодні, зважаючи на проведені дослідницькі роботи, є ідея відновити частину маршруту цього трамвая в межах с.Биківня. У 1930 році була відкрита лінія до Старої Дарниці і замість №В утворилися 3 маршрути: № 14 «Поштова пл. — Микільська Слобідка», № 15 «Микільська Слобідка — Стара Дарниця» і № 16 «Микільська Слобідка — Бровари». Але ця система протрималася недовго. У 1933 — нова реформа. Замість 14-го, 15-го і 16-го пустили: № 14 «Поштова пл. — Микільська Слобідка», № 17 «Микільська Слобідка — Стара Дарниця» і № 23 — «Микільська Слобідка — Бровари». Тобто 15 замінили 17, а 16 замінили 23-м. Але і цей розклад протримався недовго. У 1935-м № 14 продовжили до Старої Дарниці і запустили маршрут № 25 — «Поштова пл. — Микільська Слобідка». У 1936 році знову сталися зміни: запустили маршрут № 24 — «Стара Дарниця — ДВРЗ», але зняли маршрут № 17. Бензотрамвай закрили в 1941 році у зв'язку з початком війни. Після війни бензотрамвай вже не оновлювали. Спочатку ангари Слобідського депо стояли зруйновані. Потім в колишніх ангарах влаштували диспансер. Частину території віддали під ринок, а на місці в'їзду в депо тепер стоїть будинок. Відбудували лише лінію по Набережній (1953 р.) і лінію на ДВРЗ (1959 р., правда, не по тій стороні і коротшу (адже кінцева 24-го була в кінці теперішньої Алма-Атинської вулиці, біля 11-ї школи). З попередніх абзаців випливає, що перші трамваї на ДВРЗ були бензинові, а не електричні? Якщо так, то цікаво, в якому з передвоєнних років відбулась заміна на вагони з електричною тягою. Чи може автор наведених заміток помилився, розповідаючи спочатку про бензотрамвай, і непомітно перейшовши на розповідь про звичайний, електричний?

Чи був на ДВРЗ мототрамвай?  

Чи був на ДВРЗ мототрамвай? [Електрон. ресурс] // Ліски [сайт]. – Текст. і граф. дані. – К.: 2010-2016.

Чи був на ДВРЗ мототрамвай?  

Чи був на ДВРЗ мототрамвай? [Електрон. ресурс] // Ліски [сайт]. – Текст. і граф. дані. – К.: 2010-2016.

Advertisement