KAM v Brně / červenec – srpen 2019

Page 32

festivalu se uskuteční v brněnské premiéře a pod záštitou Letní Letné. Doslova osvěžujícím vystoupením v srpnu jistě bude site specific opera připravená na míru bazénu v Lázních na Rašínově. Hausopera je spolkem nadšenců – profesionálů, který zve v rámci festivalu na jednoaktovou operu Poslední pólo. Hudba Marka Ivanoviće se prolne s ladnými pohyby akvabel, nostalgické libreto Josefa Škarky v podání operních zpěváků vystupujících v plavkách zase potvrdí, že na první lásku se nezapomíná.

Bezuliční busking – bytové koncerty na ulici © Kateřina Šedá

MARATON HUDBY BRNO PŘIVEZE JONA HOPKINSE I CIRK LA PUTYKA Jedno město hudby UNESCO, čtyři srpnové dny, mnoho různorodých míst, desítky koncertů, performancí, happeningů, stovky účinkujících a tisíce hudbymilovných, spokojených lidí. To bude Maraton hudby Brno 2019, který promění město v jedno velké hudební pódium a díky kterému potkáte hudbu v centru Brna na každém kroku. Z Británie na festival dorazí DJ Jon Hopkins nebo tanečně cirkusová skupina Motionhouse, z tuzemské scény si nenechte ujít například site specific operu v lázních nebo hudebně ekvilibristické představení Cirku La Putyka v brněnské premiéře. Tak jste Brno ještě neslyšeli! Maraton hudby Brno koncentruje svůj program do centra města, takže hudbu budete potkávat opravdu na každém kroku. Na Dominikánském náměstí postaví velké pódium, na kterém bude znít mix žánrů – od alternativy přes filmovou hudbu po rock a pop a na své si přijdou děti i dospělí. Komornějším protipólem této stagei bude festivalové centrum na nádvoří Staré radnice, kde bude možné načerpat síly i veškeré informace k festivalovému dění. A to vše opět za doprovodu živé hudby. V ulicích Brna vybuduje festival dle návrhů výtvarnice Kateřiny Šedé speciální „pokoje“ pro pouliční muzikanty, tzv. buskery, kteří jsou spolu s flašinetáři, varhaníky u jezuitů a pianisty v Alfa pasáži tradičními a oblíbenými účastníky festivalu. Tradiční hned dvakrát je taky folklor, který festival propojuje s celou jižní Moravou. Novinkou naopak bude folková či alternativní stage.

30

Hausopera v lázních © Marek Olbrzymek

Zvukový nový cirkus a opera v bazénu Tuzemské umělce zastoupí na festivalu mimo jiné například Cirk La Putyka nebo Hausopera. V inscenaci našich nejznámějších představitelů nového cirkusu bude mít hlavní slovo magická síla živé hudby. Název představení Isole vychází z italského termínu pro ostrov a zároveň odkazuje na báseň No Man Is an Island od Johna Donnea. Na

Elektronický DJ a směs tance a cirkusu Směsici meditace a plnokrevného techna přiveze na festival z Británie elektronický producent a DJ Jon Hopkins, známý širší veřejnosti například spoluprací s kapelou Coldplay, směs tance a cirkusu britští Motionhouse a NoFit State. Synonymem Hopkinsovy vlastní tvorby je opojně organický zvuk a vytříbený smysl pro skládání mnohovrstevnatých kompozic. Jeho produkce je přehlídkou promyšleného vizionářství plného nakažlivé smyslovosti a fanoušky si nachází napříč žánry, což ukázal také jeho poslední koncert v zaplněném Foru Karlín. Co se stane, když se spojí tanec a cirkus, ukáže představení BLOCK, které posouvá hranice obou forem umění. Umělci ze souborů Motionhouse a NoFit State postupně skládají dvacet rozměrných bloků do nekonečné palety tvarů a sestav, na kterých pak rozehrávají svou show o životě ve městě, včetně všech jeho rozporů a výzev. Maraton přináší představení ve spolupráci s festivalem Na prknech, dlažbě i trávě a vstup je zdarma. Hudba v ulicích města – VSTUPTE ZDARMA Potloukat se festivalovým areálem od místa k místu a namixovat si svůj vlastní vícedenní koncert – máte to tak rádi? Tak přesně to vám nabídne letošní Maraton hudby Brno. Vaším festivalovým areálem bude centrum města a vybírat můžete z těchto míst: Dominik stage / alternativa, art rock, elektronika, filmová hudba, hudba pro děti, jazz, pop, rock 9.–10. 8. Výstavní skříň festivalu, velké pódium na nově opraveném Dominikánském náměstí, nabídne mix žánrů od alternativy přes filmovou hudbu po rock a pop. Vystoupí například Jana Kirschner, Jan P. Muchow & The Antagonists a brněnská legenda Progres 2. Festivalové guest centrum / nádvoří Staré radnice s živou hudbou 8.–11. 8. Během festivalu nebude brněnským meeting pointem Česká, ale nádvoří Staré


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.