Statyba ir architektūra | 2024 PAVASARIS

Page 40

2024 pavasaris (03/05)

REDAKTORĖS

Kada pastarąjį kartą išėjęs į mišką lietei medį, žiūrėjai į debesis ar praskrendantį žvirblį? Galbūt į mišką ir išėjai, bet labai tikėtina, kad iš rankų nepaleidai išmaniojo telefono, gal nuotraukoms, gal navigacijai ar tiesiog patogumui. Viena basa koja juodžemyje, o kita

ant šildomų namų grindų. Žmogus instinktyviai siekia natūralumo, supančios gamtos, tačiau mažai kas yra pasiruošęs atsisakyti technologijų suteikiamų patogumų ir komforto, ypač kalbant apie namų aplinką. Ar įmanoma sukurti pusiausvyrą?

Pavasario sezono žurnalo tema –namai tarp gamtos ir technologijų pusiausvyros

SA.lt – statybos ir architektūros sektoriaus naujienos kasdien

Leidėjas VšĮ „SA.lt projektai“

Tel. +370 610 39 642

El. p. redakcija@sa.lt www.sa.lt

Redaktorė Julija Novikova

Direktorė Mintarė Palevičiūtė

Portalo SA.lt redaktorė Deimantė Bagdanavičienė

Tekstų autoriai: Aušra Nyman, Rolandas Kažimėkas, Justina Grainė, Julija Novikova

Kalbos redaktorė Brigita Kulikovskė

Reklamos vadovė Liuda Michalkevičienė, tel. +370 610 39 642

2

ŽODIS

Šios sparčiai plintančios tendencijos drąsiai veržiasi į mūsų kasdienybę. Tai gal natūralus medis? O gal visgi namų kino sistema per visą sieną? Ar tikrai technologijos yra gamtos priešingybė? Palikime laidų slėpimą po apaugusiais vijokliais profesionaliems dizaineriams, kurie padėtų atrasti kokybiškus sprendimus, ir atkreipkime dėmesį į tai, kaip tos technologijos tarsi nematomai

pasitarnauja kiekviename namų kampelyje ir įrengimo procesuose. Renovacija, statyba iš tvarių medžiagų, išteklių taupymas ir ergonomika – tai tik dalis sričių, kuriose galime pasitelkti gamtos privalumus ir naujausias technologijas, kurdami išties hibridinę namų aplinką.

Tai kaip atrodo namai, puoselėjantys natūralumą, tvarumą ir išmaniuosius patogumus?

žurnalo redaktorė Julija

Šiuo ženklu žymimas užsakomasis turinys.

© Statyba ir architektūra

ISSN 2538-8797

Kopijuoti, platinti tekstus ir iliustracijas galima tik gavus redakcijos sutikimą. Redakcija už reklamos ir skelbimų turinį neatsako.

Leidinio ištakos – 1922 m., dabartiniu pavadinimu leidžiamas nuo 1957 m.

Žurnalo viršelio nuotrauka Freepik

@StatybairArchitektura

@statybairarchitektura

Statyba ir architektūra

3 2024 Pavasaris
Unio Design Studio viz.

Kuriame ergonomiškus namus: kaip interjeras veikia mūsų savijautą?

10 Justina Grainė

Evelina Aleliūnienė: „Learn how to rest, not to quit“ – interjero dizainas internetu ir gyvenimas už jo ribų

29 Julija Novikova

Kaip išgyventi atsijungus. Off-grid problematika ir sprendimai

56 Rolandas Kažimėkas

Namas, skatinantis šeimininkus gyventi pilna koja

62 Justina Grainė

SA.lt 2024 / Pavasaris
10
56 62
29

Penkios rečiau sutinkamos, bet perspektyvios ekologiškos medžiagos

72 Rolandas Kažimėkas

Medinė modulinė statyba sulaukia vis didesnio pripažinimo

90 Rolandas Kažimėkas

Eksperimentai su langais

104 Aušra Nyman

Išskirtinė renovacija –senos sodybos virsta jaukiais namais

122 Justina Grainė

72 90 104 122

Tvari ir ilgaamžė „Cedral“ alternatyva mediniams fasadams

Medis buvo populiari ir viena pagrindinių statybos medžiagų dar iki ekologiškumo ir tvarumo bangos. Medis nuo senovės vertintas dėl savo prieinamumo, natūralumo ir estetikos, o jo grožis ir organiškumas neginčijamas. Tačiau negalima pamiršti ir tenkančių nemažų įsipareigojimų pasirinkus fasadą iš natūralių medžiagų. Visgi atsiradus naujoms technologijoms galima namo fasadą papuošti gaminiais, pakeičiančiais medį. Fasadų dailylentės iš „Cedral“ kuria tokį patį efektą kaip mediena, bet nevaržo sudėtinga priežiūra, nereikia dažnai atnaujinti.

Įmonės archyvo nuotr.
6

MEDIENOS IŠVAIZDA BE MEDŽIO TRŪKUMŲ

„Cedral Lap“ ir „Cedral Click“ – dviejų tipų medieną imituojančios fasadų dailylentės, kurios pasižymi ilgaamžiškumu ir tvirtumu. Reikia tik minimalios dailylenčių priežiūros – kartkartėmis nuplauti, po 10 ar daugiau metų galima perdažyti. Pasirinkę dailylentes iš plataus asortimento galėsite jas išsyk montuoti. Padaryti tai nesudėtinga: dailylentės turi gamyklinį padengimą, o montuoti pakaks paprastų įrankių, taip pat nereikia išankstinio gręžimo.

„Cedral“ gaminamos fasadų dailylentės lenkia natūralų medį savo savybėmis. Jūs galite pasirinkti estetišką ir greičiau ilguoju laikotarpiu atsiperkantį sprendimą, kuris užtikrina ilgaamžį rezultatą. „Cedral“ išorinių sienų dailylentės atsparios: jos nepūva, yra stabilių matmenų, nesiraito, priešingai nei medis.

IŠ KO PAGAMINTOS „CEDRAL“ FASADŲ DAILYLENTĖS?

Ypatingą dailylenčių atsparumą gamtos sąlygoms, puvimui, ugniai ir kenkėjams gamintojas geba išgauti dėl sudėties. Fibrocementinės dailylentės pagamintos iš natūralių medžiagų: cemento, smėlio, celiuliozės pluošto ir kitų priemaišų. Sudėtyje nėra kenksmingų medžiagų, kurios galėtų

pakenkti jūsų gerovei, sveikatai ar gamtai. Produktas ištestuotas ir įrodęs savo vertę, todėl „Cedral“ fibrocementinėms dailylentėms teikiama 10 metų spalvos garantija, o gaminių eksploatavimo laikas –iki 50 metų. Medžiaga yra atspari atmosferos poveikiui, tad anksčiau keisti jų neprireiks, jeigu sumontuotos laikantis montavimo technologijos.

KUO SKIRIASI „CEDRAL LAP“ NUO „CEDRAL CLICK“?

„Cedral Lap“ ir „Cedral Click“ dailylentes montuoti galima įvairiai, bet jei siekiama sukurti klasikinį medinio fasado vaizdą, įprastai renkamasi montuoti horizontaliai. „Cedral Lap“ galima montuoti su užleidimu, kad fasadas būtų minimalistinis, o su „Cedral Click“ dailylentėmis sukuriamas tolygus fasado vaizdas, kuris padalytas į griovelius.

Asortimente nesunkiai atrasite jums patraukliausią fasado atspalvį. Gyvenantiems užmiestyje arba prie miško ir siekiantiems išlaikyti organišką įspūdį, rekomenduojama orientuotis į rudus, pilkus atspalvius. Norintys gaivesnio sprendimo, atras gelsvus, balkšvus ar net melsvus dailylenčių atspalvius. Tiksliai nežinote, kas tiktų jums? Išmėginkite „Cedral“ papildytosios realybės programėlę savo projektui vizualizuoti („iOS“ vartotojams, „Android“ vartotojams).

„Cedral Lap“ ir „Cedral Click“ dailylentės gaminamos iš gamtoje randamų medžiagų, todėl yra tvarus ir patrauklus pasirinkimas tausojantiems gamtą. Tobulėjant gamybos procesams įmanoma suderinti natūralumą ir ilgą tarnavimo laiką.

Išbandyk „Cedral vizualisator” papildytosios realybės programėlę –susikurk savo fasado vaizdą!

Namų Vesterhame, JK, renovacija

Vertinantiems

tiesioginę patirtį gamintojo atstovai pasiūlys užsisakyti spalvų pavyzdžius

www.cedral.world 7 2024 Pavasaris

SAvi namai

8

Girdėjau tokį pasakymą, kad jei žmogus įsirengia savo būstą, jo viršininkas gali suprasti, kad darbe jis bus tik pusę laiko. Na, o jei nusprendžia pats statytis namus, jam prireiks ilgalaikių atostogų.

Savi namai – tai begalinis „to do“ sąrašas, pradedant nuo stambių sprendimų iki tokių smulkmenų kaip namų ergonomika. Tačiau būtent tos smulkmenos ir prisideda prie patogios kasdienybės. Jų yra be galo daug, todėl kartu su profesionalų patarimais sudėliojome tokį būtinų apsvarstyti punktų sąrašą.

Dainiaus
nuotr. 9 2024 Pavasaris
Voverio

KURIAME ERGONOMIŠKUS NAMUS: KAIP INTERJERAS VEIKIA MŪSŲ SAVIJAUTĄ?

SAvi namai
Justina GRAINĖ
10

Ar kada susimąstėte, kodėl vienos patalpos mus veikia teigiamai, o kitose mes tarsi įsitempiame ir negalime atsipalaiduoti? Tam tikri interjero ir projektavimo sprendimai stipriai lemia ne tik mūsų nuotaiką, bet ir savijautą. Kokie sprendimai šiandien yra privalomi kuriant ergonomiškų namų interjerą ir kokių klaidų vengti, kad namuose jaustumėtės gerai?

SAvi namai
11 2024 Pavasaris
Aptakios baldų formos padeda išvengti traumų Dainiaus Voverio nuotr.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad tinkamai suprojektuotos erdvės padeda susikaupti darbui ar atsipalaiduoti laisvalaikiu, kokybiškai ilsėtis naktį ar su energija ryte ruoštis naujai dienai. Studijos „Prive“ įkūrėja architektė Medeina Voverė, kalbėdama apie svarbiausius ergonomiškų namų kriterijus, išskiria svarbiausią taisyklę – tai namų kūrimas taip, kad jie užtikrintų optimalų poilsį žmogaus kūnui bei visoms juslėms: tyli ir rami, gerai vėdinama, komfortiškos temperatūros, maloniai kvepianti erdvė, kurioje naudojamos natūralios ir malonios liesti apdailos medžiagos, be akis varginančių tiesioginės šviesos šaltinių.

Studijos „Prive“

kūrėja architektė

Medeina VOVERĖ

SVEIKO INTERJERO

TAISYKLĖS IŠ SPECIALISTĖS

Patogus judėjimas. Svarbu įsitikinti, kad atstumai tarp baldų yra pakankami laisvai praeiti, o dažniausiai naudojami daiktai ir prietaisai yra lengvai pasiekiami.

Pavojų eliminavimas. Taip pat reikia įvertinti, ar jums bei jūsų šeimos nariams vis tenka atsitrenkti į aštrius ir kietus baldų kampus ar kojeles. Pakeitę tokius baldus švelnių, aptakesnių formų daiktais be aukštų kojelių, išvengsite šių nesunkių, tačiau dažnų ir nemalonių traumų. Verta paminėti ir mažųjų namų gyventojų saugumą – stilingos apsaugos vaikams yra svarbi ergonomiškų namų dalis.

Akustiniai sprendimai. Gerai garsą sulaikančios vidaus durys, ypač skiriančios miegamuosius ir vonios kambarį, yra itin svarbios kokybiškam poilsiui namuose. Geri langai ir šviežią orą tiekianti rekuperacinė sistema leidžia apsisaugoti nuo miesto triukšmo, o minkšti kilimai svetainėje, miegamuosiuose ar vaikų kambaryje stipriai gerina akustiką.

Grindų dangos. Svarbu atsakingai rinktis grindų paviršius – blizgios grindų plytelės, idealiai lygios dekoratyvaus betono ar epoksidinės grindys, ypač drėgnos, gali sukelti labai rimtų traumų.

namai 12
Dovydo Gaidamavičiaus nuotr.
SAvi

Baldai iš natūralių medžiagų –ilgaamžiai ir lengviau prižiūrimi

Minkštas miegamojo lovos rėmas padės išvengti traumų

Svetainėje, kurioje gausu natūralios dienos šviesos, jausitės atsipalaidavę

SAvi namai 13 2024 Pavasaris
Dainiaus Voverio nuotr.

KAIP TINKAMAI SUPLANUOTI ERDVES?

Mūsų klimato zonoje natūrali šviesa yra itin svarbi ir pageidaujama, todėl dėmesys pasaulio kryptims projektuojant namus padės optimizuoti jos kiekį ir užtikrinti komfortišką aplinką.

Vakarų pusė. „Šia kryptimi orientuoti langai suteikia galimybę džiaugtis spinduliais visą popietę ir vakarą. Vakarų pusėje suprojektavus svetainę ir įrengus terasą, galima džiaugtis jaukiausia vakarine šviesa bei stebėti saulėlydžius visais metų laikais“, – sako M. Voverė.

Pietų pusė. Pietinių langų pranašumas tas, kad žiemą jie leidžia džiaugtis didžiausiu kiekiu natūralios šviesos. Tuo tarpu vasarą saulė būna pakilusi aukštai nuo horizonto, tad dieną tiesioginė kaitra taip pat nėra reikšmingai stipresnė už kitas kryptis.

Rytų pusė. Pasak architektės, jeigu esate žmogus, mėgstantis ryte stebėti kylančią saulę, miegamasis su langais į rytus jums bus geriausias pasirinkimas: „Na, o jei mieliau pabustumėte nesiderindami prie saulės, jums tiktų ir šiaurės kryptimi suplanuotas miegamasis.“

KOKIŲ KLAIDŲ VENGTI?

Išbandykite baldus. „Jei turite galimybę, nepirkite minkštų baldų ant jų neprisėdę salone. Dažnai vienam žmogui patogus baldas kitam po kurio laiko gali pradėti kelti nugaros skausmus. Itin didelį dėmesį skirkite minkštiems baldams, kuriuos naudosite kasdien: čiužiniui, valgomojo kėdėms, svetainės sofai“, – sako architektė M. Voverė.

Pritaikykite sau. Specialistė pataria aklai nesekti ergonomikos taisyklių, bet verčiau pritaikyti jas sau: „Puikus pavyzdys – standartu laikomas 90–92 cm virtuvės stalviršio aukštis. Visgi, ergonomiškiausias stalviršio aukštis yra 10–15 cm žemiau nuo sulenktos alkūnės. Tad tiek labai aukštiems, tiek mažesnio ūgio gyventojams tokia virtuvė būtų nepatogi.“

Laikykitės tvarkos. Autorės Marie Kondo knyga „Tvarkingų namų stebuklas“ yra tapusi bestseleriu įvairiose pasaulio šalyse. Joje autorė pasakoja apie būtinybę atsisakyti tam tikrų daiktų, kurie mums neteikia džiaugsmo, kad pavyktų lengviau palaikyti tvarką namuose. M. Voverė taip pat sako, kad tvarka namuose padeda mums jaustis geriau: „Pastebiu, kad dažnai netvarką lemia pra-

sti interjero dizaino sprendimai, o ne pačio žmogaus būdas. Tačiau interjero dizainas gali ir labai stipriai palengvinti gyvenimą: uždari ir talpūs korpusiniai baldai, pirmenybė stalčiams vietoj lentynų, mažiau teplūs korpusinių baldų paviršiai, lengvai valomi ir neteplūs audiniai.“

Apgalvokite apšvietimą. Specialistė pataria, kad švelnus, šiltas apšvietimas kuria raminančią ir atpalaiduojančią atmosferą, o pasirinkę šviesos šaltinius su reguliuojamo ryškumo jungikliais galėsite kurti įvairius apšvietimo scenarijus, nuo jaukaus iki ryškaus ir skatinančio žvalumą. Prie jaukumo taip pat gali prisidėti skirtingų šviesos šaltinių kombinacijos: vienas pagrindinis šviestuvas gali būti per daug koncentruotas, o renkantis toršerus, stalines lempas ir kitus mažesnius šviesos šaltinius kuriama malonesnė erdvės atmosfera.

Ar žinote, ką namų apšvietimas pasako apie Jus? Skaitykite SA.lt

SAvi namai 14

Virtuvėje pasirinkti žemiški atspalviai kviečia atsipalaiduoti

Laiptų apsauga vaikams – saugių ir ergonomiškų namų detalė

ERGONOMIŠKI NAMAI –RAMINA IR GYDO

Pasirodo, ergonomiški namai lemia ne tik mūsų savijautą, bet ir sveikatą. Vadovaudamiesi specialistų patarimais, namuose jausimės geriau ir išvengsime sveikatos sutrikimų. „Laimė prasideda namuose, o interjeras, sukurtas būtent jūsų emocinei sveikatai palaikyti, turi didelę įtaką jūsų kasdieniam gyvenimui. Prasta ergonomika gali sukelti įvairių sveikatos problemų, tarp jų – nugaros, kaklo, akių įtempimą. Kita vertus, gera ergonomika gali padėti šių bėdų išvengti ir skatinti bendrą sveikatą“, – sako M. Voverė.

Dainiaus
Voverio nuotr.
SAvi namai 15 2024 Pavasaris

SPALVŲ GALIA

INTERJERE

Interjero dizaino studijos „Juze Design“ įkūrėja Karina Juzė sako, kad didelę įtaką ne tik mūsų nuotaikai, bet ir savijautai daro pasirinktos spalvos. Vienos padeda susikaupti, gali suteikti energijos, kitos ramina arba gali netgi slėgti.

Lemia mūsų savijautą. Pavyzdžiui, melsvai išdažytoje patalpoje, net ir esant normaliai kambario temperatūrai, žmogus jaučia vėsą. Tuo tarpu būdamas kitoje erdvėje, kurioje yra ta pati temperatūra, tačiau ji išdažyta geltonai, žmogus jaučia šilumą. Visgi specialistė priduria, kad spalvų pojūtis – individualus dalykas, todėl renkantis būsto interjerą pirmiausia reikia apsvarstyti, kokia bus konkrečios erdvės paskirtis ir kas ja naudosis.

Kuria harmoniją. K. Juzė pataria vengti ryškių spalvų kambariuose, kurie skirti poilsiui ar miegui, čia ryškios spalvos gali būti tik kaip tam tikri akcentai: „Namų interjeruose lietuviai dažniau renkasi ramias, šviesias, pastelines spalvas, kurios kuria jaukią, saugią atmosferą, užtikrina harmoniją ir ramų poilsį.“

Formuoja erdvės pojūtį. Spalva gali optiškai padidinti arba sumažinti patalpą, taip pat ją pasiaurinti, praplėsti, paaukštinti ar netgi pažeminti. Šiuo metu populiarėjančios ryškios ar net juodos spalvos atspalviai vonios kambariuose, kitose namų erdvėse, pasak specialistės, turėtų būti naudojami labai apgalvotai: „Tamsūs atspalviai visada atrodo prabangiau ir subtiliau. Tačiau nežinant, kaip jas naudoti, galite padaryti klaidų, kurios optiškai sumažins erdvę, o gal net išryškins problemines patalpos zonas.“

Interjero dizaino studijos „Juze Design“ įkūrėja Karina JUZĖ

Natūrali saulės šviesa namuose kuria jaukesnį interjerą

Pasirinkę šviesias spalvas galite optiškai padidinti mažas patalpas

Viktorijos
SAvi namai 16
Zelenkovos nuotr.
SAvi namai 17 2024 Pavasaris

DAIKTŲ SVARBA NAMUOSE

Labai dažnai kurdami namus žmonės daug dėmesio skiria daiktams, tačiau tai nesuteikia geresnės nuotaikos. Ji dalijasi patarimais, kaip sukurti tvarkingus ir ergonomiškus namus, kurie nebūtų apkrauti nereikalingais daiktais.

Neperkraukite interjero. Stenkitės vengti nereikalingų daiktų, o jaukumą kurti funkcionaliu planavimu, kuris atitinka žmonių, gyvenančių namuose, lūkesčius ir gyvenimo būdą.

Tinkamai pasirinkti baldai. Erdves namuose reikėtų išnaudoti kuo funkcionaliau, o tam gali padėti individualiai suprojektuoti ir pagaminti baldai, teisingai parinkta furnitūra ir medžiagos.

Laikykitės tvarkos. „Kai kurie žmonės gali gyventi ir dirbti apkrautuose namuose bei išlikti kūrybiški ir atsipalaidavę, o kitiems susikaupti padeda tvarka, kuo mažiau daiktų jų matymo zonoje. Visgi dažniausiai pasakymas, jog siekiant ramybės namuose reikia atsikratyti netvarkos,

Tinkamai pasirinktas apšvietimas gali visiškai pakeisti patalpą ir padėti mums geriau jaustis kambaryje
SAvi namai 18

tikrai veikia. Netvarkos pašalinimas sumažina dulkių, užkliuvimo pavojų ir laiką, kurio reikia valymui. Buvimas tvarkingoje aplinkoje daugumai žmonių padeda aiškiau mąstyti“, – sako interjero dizainerė.

Jauskite saiką. Specialistė taip pat atkreipia dėmesį į dalykus, kurie namuose gali erzinti, mums to nesuprantant: tai netikslingas planavimas, per didelė detalių gausa. Turėdami mažiau nereikalingų daiktų, jausitės geriau ir lengviau.

„Daiktai daro įtaką mūsų buičiai, komfortui, nuotaikai, emocijoms. Tačiau tik pasirenkant kokybę, o ne kiekybę, daiktai atneša daugiau džiaugsmo ir tarnauja ilgiau nei spontaniški ir neracionalūs sprendimai. Nepamirškime, kad ir kokie gražūs ar brangūs būtų namai, tai neužtikrina, kad juose būsite laimingi. Puoselėkite savo namus, kurkite juos tokius, į kuriuos norėsis grįžti kasdien, ir nepamirškite padėkoti už tai, ką turite“, – sako K. Juzė.

Perkėlus darbus namo, svarbu nepamiršti apie darbo vietos namuose ergonomiką. Skaitykite SA.lt

SAvi namai 19 2024 Pavasaris
Viktorijos Zelenkovos nuotr.
JUNG naujienos: nuo stilingų stiklo rėmelių
iki Le Corbusier spalvų retro jungikliuose

Kovo pradžioje Frankfurte vykusioje elektrotechnikos apšvietimo ir pastatų automatikos parodoje „Light + Building 2024“ Vokietijos gamintojas JUNG atsivežė visą šūsnį naujienų. Čia naujomis spalvomis sužibo retro jungiklių kolekcija, pristatytos naujos stiklo rėmelių ir virštinkinių prietaisų serijos bei galingas USB-C jungtį turintis įkroviklis. Viena šio sezono naujienų – matinio stiklo rėmelių kolekcija „A VIVA“.

VIZUALIAI MINKŠTO STIKLO

RĖMELIŲ KOLEKCIJA KLASIKINIAM IR

MINIMALISTINIAM DIZAINUI

„Su „A VIVA“ išplečiame A serijos asortimentą, įtraukdami į jį matinio stiklo rėmelius. Dėl suapvalintų kraštų ir šlifuoto matinio paviršiaus derinio rėmelių stiklas atrodo minkštesnis. Kartu šis rėmelis išsaugo griežtų formų ir švaraus dizaino dermę“, –sako jungiklių ir išmaniųjų namų sistemų centro „Jung Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis.

„A VIVA“: smaragdinės žalios, nakties mėlynumo, krištolo pilkumo, baltos, juodos, šampano ir mokos spalvų;

dera su visais A serijos dangteliais, įskaitant šviesos jungiklius, kištukinius lizdus, daugialypės terpės jungtis ir KNX mygtukus; galima montuoti nuo 1 iki 5 vietų rėmeliuose horizontaliai ir vertikaliai. Tai reiškia, kad šią rėmelių seriją galima sklandžiai integruoti ir į pastatų automatikos sistemas.

VIRŠTINKINĖ SERIJA – ATVIROMS ERDVĖMS

Anot R. Skurdenio, dar viena JUNG naujovė –minimalistinio dizaino virštinkiniai jungikliai ir kištukiniai lizdai „A CUBE“, kurie pratęsia ir papildo „A 550“ seriją. „A CUBE“ – tinkamiausias sprendimas, kai nėra potinkinio montavimo galimybės.

„A CUBE“ dizainas idealiai dera atvirose erdvėse, kuriose vyrauja lofto dvasia. Itin estetiškai šios virštinkinės serijos komponentai atrodo ant betono ir natūralaus akmens sienų. Be to, jie puikiai tinka ir prie medinių atraminių konstrukcijų. Visa ši serija –intriguojanti modernaus interjero stiliaus kūrimo priemonė“, – pažymi „Jung Vilnius“ vadovas.

20

„A CUBE“:

galima rinktis iš šešių „A 550“ spalvų: baltos, juodos, aliuminio, matinės grafito juodos, matinio sniego baltumo ir matinio antracito, nuo vienviečių iki triviečių modelių; daugelį šios serijos derinių galima montuoti tiek vertikaliai, tiek horizontaliai; paprastesnis montavimas dėl tokių priedų kaip įtempimo sumažinimo komponentai, kabelių ir vamzdžių įvadų.

63 SPALVŲ PALETĖ „LES COULEURS

LE CORBUSIER“ MODERNIOS KLASIKOS

JUNGIKLIUOSE

Elektros instaliacijos eksperto teigimu, retro stiliaus gerbėjų taip pat laukia itin spalvinga ir stilinga JUNG dovana: neseniai atgimusi šiuolaikinės klasikos svirtelinių šviesos jungiklių serija „LS 1912“ pasipildė net 63 spalvomis. Nuo šiol šių puristinio dizaino, rankomis dažytų jungiklių spalvą bus galima pasirinkti iš garsiosios „Les Couleurs

Le Corbusier“ monochrominės spalvų paletės.

„Šios architekto Le Corbusier sukurtos spalvų paletės pranašumas – visi joje esantys 63 atspalviai dera tarpusavyje. Todėl keliolikos bazinių spalvų su laipsniškai šviesėjančiais atspalviais paletė pasižymi kryptingu erdviniu poveikiu ir psichologiniu įtaigumu. Ją lengva pritaikyti net ir išskirtiniams spalvotiems paviršiams bei objektams. Unikalumo „Les Couleurs Le Corbusier“ atspalvių prietaisams suteikia rankų darbas – kiekvienas jungiklis dažomas rankomis specialiu metodu, o jei spalva retesnė – tik gavus išankstinį užsakymą, todėl šios serijos jungikliai, be kita ko, išsiskiria ir itin subtiliu matiniu paviršiumi“, – pabrėžia R. Skurdenis.

Klasikinės formos, bet universalios technologijos „LS 1912“ „Les Couleurs Le Corbusier“ jungiklis pasižymi ir montavimo galimybėmis su įvairiais mechanizmais bei dangteliais – nuo 1 iki 4 jungčių. Dar vienas jungiklio pranašumas – klasikinio dizaino suderinamumas su pažangiomis valdymo galimybėmis. Tik aukštyn žemyn iki šiol judėjęs jungiklio mygtukas dabar turi papildomą vidurinę padėtį, todėl tokiu daugiafunkciu jungikliu galima valdyti žaliuzes keičiant juostelių kampą.

„Naudojant šį „Multi-Switch“ mechanizmą ir KNX mygtukų prijungimo sąsają, „LS 1912“ gali tapti ir KNX valdymo moduliu. Taip įvairios išmaniosios funkcijos harmoningai integruojamos į klasikinį interjerą“, – aiškina jungiklių ir išmaniųjų namų sistemų centro „Jung Vilnius“ vadovas.

PATOGAUS DIZAINO GALINGAS ĮKROVIKLIS

Pasak R. Skurdenio, nuo 2024 m. pabaigos USB-C jungtys bus privalomos daugeliui naujų elektronikos įrenginių Europos Sąjungoje, todėl JUNG viešbučiams pasiūlė naują USB-C įkroviklį, turinti net 60 vatų įkrovimo galios.

„Šis 60 vatų maitinimo šaltinis palaiko USB „Power Delivery 3.0“ su programuojamu maitinimo šaltiniu (PPS), „Quick Charge 4+“ bei tokių gamintojų standartus kaip „Huawei“ „FastCharge Protocol“ (FCP) arba „SuperCharge Protocol“ (SCP) ir „Samsung“ „Adaptive Fast Charging“ (AFC). Tai reiškia, kad viešbučio svečiai galės greitai ir patogiai įkrauti savo išmaniuosius įrenginius. Šių įkroviklių dizainas suderinamas su A, CD ir LS serijomis“, – sako „Jung Vilnius“ vadovas.

Anot R. Skurdenio, šios ir kitos artimiausiu metu planuojamos pristatyti JUNG naujienos gerokai praplečia architektų ir dizainerių galimybes sukurti harmoningus, šiuolaikiškus interjerus, kuriuose kiekviena detalė yra ne tik kruopščiai apgalvota, bet ir prisitaikanti prie aplinkos. Taip visame interjere galima išlaikyti vientisą stilių, o kiekvienai patalpai parinkti tinkamo funkcionalumo gaminius.

Įmonės archyvo nuotr.
www.jung.lt 21 2024 Pavasaris
22

„Šiuolaikinė industrinė aplinka ir industrinis interjeras yra pasukę skirtingais keliais, – tvirtina ekspertas. –Tikruose industriniuose pastatuose dominuoja standartiniai sprendimai, o jų vonios kambariuose naudojami masinės gamybos prietaisai. Tačiau šiuolaikinis industrinis interjeras vis dažniau sutinkamas biuro, restorano ar net namų erdvėje. Industrinis interjeras yra viena šiuolaikinio žmogaus komforto zonų ir būdas parodyti savo modernias pažiūras. Jame dominuoja funkcionalūs sprendimai, didelis dėmesys teikiamas tikriesiems žmogaus poreikiams. Bet esminė industrinio interjero žinutė – išskirtinumas. Nors ir funkcionalus, industrinis interjeras yra išskirtinis.“

Balta – banalu, juoda – nepraktiška, tačiau galime rinktis ir pilką!

Vonios įrangos gamintojas IDEAL STANDARD kiekvieną pavasarį tradiciškai pristato metų naujienas. Spalvų atsiradimas ir po truputį pamirštama balta ir chromo spalvos vonioje yra kelerių metų tendencija. Klientai gali rinktis iš didelės pasiūlos ir tik kokybiški, funkcionalūs sprendimai tampa populiarūs. Kaip sėkmės istoriją galima įvardyti matinius juodus IDEAL STANDARD maišytuvus. Pirmieji klientai produktus rinkosi nedrąsiai,

labai atidžiai tikrino kokybę, dvejojo dėl priežiūros sudėtingumo. Vėliau buvo sulaukta tiek daug teigiamų atsiliepimų, kad matinių juodų IDEAL STANDARD maišytuvų šiuo metu yra gaminama ne mažiau nei chromuotų. Sėkmės priežastis – kontrastingas, išskirtinis vaizdas ir lengva priežiūra. Speciali polimerų danga labai lengvai valoma ir ilgaamžė.

Šios sėkmės įkvėpta IDEAL STANDARD kompanija kreipėsi į savo dizaino partnerius „Palomba Serafini Associati“ su prašymu sukurti naują keramikos produktų spalvą, kuri būtų skirta derinti su juodais matiniais maišytuvais. Prieš mėnesį pasauliui pristatyta pilkos spalvos „i.Life B“ keramikos produktų ir vonios baldų kolekcija.

Išskirtinė ir dėmesio verta naujiena

Įprastiems baltiems vonios produktams suteikta pilka spalva sukūrė naują perspektyvą. Unitazas ar praustuvas atlieka tą pačią funkciją, yra taip pat lengvai prižiūrimas, tačiau neįprasta spalva padaro jį išskirtinį. Pilkos spalvos atspalvis parinktas, kad kartu su juodais matiniais maišytuvais būtų pasiektas išbaigtumo jausmas. Naujoji spalva pasižymi tokiomis pat valymo savybėmis kaip ir tradicinė balta. „i.Life B“ unitazai gaminami su moderniausia

bekrašte nuplovimo technologija „RimlessLS+“, kuri užtikrina dar geresnę higieną, o priežiūra tampa lengvesnė.

Keramika taip pat kuria vonios interjero stilių

Pilka ir juoda yra tradicinė spalvų kombinacija, kai norime sukurti raminančią, santūrią ir atgaivinančią atmosferą bet kurioje patalpoje. Tokia emocija puikiai dera su namų vonios kambariu, kuris po truputį tampa mažąja namų SPA erdve, skirta atsipalaiduoti.

Profesionalaus interjero dizainerio rankose pilkos ir juodos spalvos vonios produktų derinys virsta įrankiu kuriant netradicinį stilių: dizaineriui pageidaujant žemiškų spalvų, kolekcija „i.Life B“ spinduliuos minimalizmu ir bus subtili nuoroda į tvarką ir harmoniją arba taps modernaus ir techniško industrinio interjero akcentu.

Ko gali tikėtis šiuolaikinio lofto gyventojas?

Italų dizaineris Roberto Palomba, kurdamas kolekciją „i.Life B“, įsivaizdavo brandžią, modernią miesto šeimą. Tai šeima ar galbūt pora, kuri gali gyventi bute ar lofte, bet nesivaiko prabangių etikečių, nesirenka minios kelio. Tai kolekcija namams žmonių, kurie mėgsta kurti, mėgsta būti originalūs.

Įmonės archyvo nuotr.
23 2024 Pavasaris

Automatinės durų sistemos –sklandžiam praėjimui

Rankose puodelis kavos, užrašų knygutė, nuo peties vis slenka kuprinė – pažįstamas jausmas? Vietoj bandymų atidaryti duris koja, „GEZE“ siūlo elgtis sumaniau ir įrengti automatiškai atsidarančių durų sistemą, kuri palengvintų kasdienę lankytojų kelionę.

„GEZE POWERTURN“ AUTOMATINIS

DURŲ ATIDARYMAS

Daugiafunkcis sprendimas. Ši durų atidarymo sistema be problemų veikia ir su didelėmis, sunkiomis durimis, vienos arba dviejų sąvarų. Dėl savo universalaus dizaino ir vos septynių centimetrų aukščio, neatsižvelgiant į įrengimo būdą, puikiai dera prie aplinkos. Galima rinktis iš kelių „Powerturn“ sistemos variantų, priklausomai nuo poreikių.

Lankstus įrengimas. „Powerturn“ leidžia įgyvendinti įvairius įrengimo būdus naudojant vieno tipo pavarą. Pavyzdžiui, montavimas ant rėmo arba ant varčios su alkūne arba kreipiamuoju bėgeliu – vyrių arba jiems priešingoje pusėje. Visa tai – naudojant tą pačią vieną sistemą. Pažangi „GEZE“ įrengimo sistema ne tik sumažina inventoriaus poreikį, bet ir palengvina patį įrengimą.

Komfortas ir sauga. Unikali „Smart swing“ funkcija leidžia bet kam paprastai atidaryti dideles, sunkias, priešgaisrines duris – automatiškai ar ranka.

Taikymas

Vidinėms ir išorinėms durims

Dešininio ir kairinio varstymo durims

Vienos ir dviejų sąvarų durims

Montavimas vyrių arba jiems priešingoje pusėje

Montavimas ant durų varčios arba rėmo

Priešgaisrinės durys su vyriais

Gaminio savybės

Įvairūs montavimo būdai

Universalus dizainas

Itin tylus veikimas

Galimas durų varčios svoris iki 600 kg, kai durų varčios plotis iki 930 mm

Galimas durų varčios svoris iki 300 kg, kai durų varčios plotis iki 1350 mm (priešgaisrinės durys)

Paruošta naudoti su visais standartiniais motoriniais užraktais, elektromechaninėmis sklendėmis ir t. t.

Magnusas Gupefjällas demonstruoja automatinių varstomųjų durų saugą

Įmonės archyvo nuotr. 24

Taikymas

„GEZE GC 307+“

BEKONTAKTIS

AKTYVAVIMO

JUTIKLIS

Durų varstymą ir atidarymą palengvina bekontaktė sistema „GC 307+“. Vidaus durys gali būti aktyvuojamos švariai ir komfortiškai: naudojantis šiuo jutikliu, galima užtikrinti geresnę apsaugą nuo bakterijų prieigoje prie tualetų, geresnę viešbučių virtuvių, sporto įstaigų ar medicinos klinikų higieną. Rankų aukštyje montuojamas impulsų generatorius aptinka žmones ir objektus tiksliai ir nepriklausomai nuo jų judėjimo krypties.

Skirtingus skenavimo diapazonus galima optimizuoti ir pritaikyti prie esamų aplinkos sąlygų –taip, kad jie geriausiai atitiktų konkrečios naudotojų grupės poreikius. Bekontakčiai jutikliai suteikia aukštą eksploatavimo komforto lygį: tam, kad būtų aktyvuotas automatinis atidarymo mechanizmas, žmonėms tereikia prieiti.

Automatinių varstomųjų, stumdomųjų, sulankstomųjų, sukamųjų ir lankinių stumdomųjų durų aktyvavimas

Vidaus ir lauko durys

Švarios patalpos, kuriose keliami griežti higienos reikalavimai (laboratorijos, ligoninės, operacinės ir kt.)

Senelių ir slaugos namai

Neįgaliųjų namai

Viešbučiai ir maitinimo įstaigos

Gaminio savybės

Durys atidaromos be kontakto

Išorinė įvestis LED spalvos keitimui

Aptinka 10–60 cm atstumu esančius asmenis ir objektus

Skenavimo diapazoną galima reguliuoti pagal naudotojų poreikius

Montuojama rankų aukštyje, todėl prieiga patogi ir higieniška

Jutiklį galima įrengti po plytelėmis ar stiklu

www.geze.lt
25 2024 Pavasaris

Asmenybė

Freepick.com iliustracija
26

„Manau, jog išmaniosios namų sistemos visiškai netrukdo natūralumui ir unikalumui, o tik padeda gyventi patogiau ir net taupo išteklius, pavyzdžiui, elektrą, nes ji naudojama tik tada, kai jos reikia (kam galvoti, ar išjungėme šviesą, ar ne ir t. t.). Dėl tokio patogumo kaip išmanioji laistymo sistema galime be vargo palaikyti gražų kiemą ar daržą. Robotas siurblys palaiko namų švarą ir visiškai nedraudžia mums turėti unikalių baldų.

Technologijos iš mūsų galbūt atima vienintelį dalyką –judėjimą (nereikia pjauti žolės, siurbti ir t. t.), bet kas nori judėti, tikrai ras tam būdų ir laiko“, –interjero projektuotoja Evelina Aleliūnienė.

Išmaniųjų technologijų esame lydimi kone ištisas paras, laisvalaikiu, darbe ir kitur. Tai kaip atrodo tas profesionalų darbas ekrane ir gyvenimas už jo ribų?

27 2024 Pavasaris

Evelina Aleliūnienė:

„Learn how to rest, not to quit“ –interjero dizainas internetu ir gyvenimas už jo ribų

(liet. „Išmok ilsėtis, o ne pasiduoti“)

Julija NOVIKOVA

Ne paslaptis, kad apie savo namų erdvę išmanome geriausiai – nuo patogiausios vietos išgerti kavos sekmadienio rytą iki mėgstamiausių vakarinio apšvietimo nustatymų. Namai dabar suvokiami kur kas plačiau – tai tapo ne tik erdve poilsiui, bet ir laisvalaikiui. O ką jau kalbėti apie tai, kai į namuose verdančią rutiną reikia įterpti ir vietą darbui… kuri taip pat sukasi aplink namus. Apie balansą tarp gyvenimo erdvių ir interjero kūrimą kalbame su interjero dizainere, tinklaraštininke Evelina Aleliūniene.

Nuo ko prasidėjo Jūsų kelionė interjero dizaino pasaulyje? Kuo patiko ši profesija, dėl ko norėjosi kurti savo karjeros pamatus?

EVELINA: Viskas prasidėjo nuo nepaaiškinamo noro studijuoti būtent šią sritį. Tuo metu dar mokiausi mokykloje ir net nelabai supratau, ką tiksliai interjero dizaineris daro, tad man tai buvo kažkokia mistika. Tik pradėjus dirbti savarankiškai atėjo supratimas, koks tai darbas ir kur yra mano stiprioji pusė, kurią norėčiau vystyti. Šiuo metu kūrybos

asmenybė
28

mano darbe nėra labai daug, nes atlieku tik techninius brėžinius, tačiau mane labai žavi pats faktas, kad prisidedu prie žmonių namų patogumo ir kad galiu tai atlikti internetu per nuotolį.

Interjero dizainerė savo karjeros kelią pradėjo dar studijuodama: viskas užgimė tinklaraščio formatu, kur Evelina dalijosi įžvalgomis apie tuo metu Lietuvoje dažnai aptariamą skandinaviško stiliaus interjerą, paskui buvo keliami įrašai įvairiomis, kūrėją dominančiomis temomis. Tinklaraštis

aprėpia viską, kas siejasi su namais: nuo jų statybų iki patogiausios lovos padėties miegamajame ir net savadarbių projektų, vadinamųjų DIY (angl. do it yourself).

Kas paskatino užsiimti interjero dizainu būtent elektroniniu formatu? Ar tai nesukuria papildomų kliūčių? O gal kaip tik palengvina procesą?

EVELINA: Sudėtinga įvardyti tikslias priežastis, bet man tiesiog buvo savaime aišku, jog interne -

Evelinos patarimus nuo A iki Z apie namų statybas ir interjerą galima sekti „E-interjeras“

asmenybė
Strazde nuotr.
29 2024 Pavasaris

tas yra ateitis ir kad aš turiu ten būti. Man pradėjus, mano žiniomis, tuo metu nebuvo taip dirbančių interjero dizainerių, tad tai buvo naujiena ir, tikiu, ne visiems suprantama.

Jeigu turi aiškią darbo metodiką, tikrai daug ką galima atlikti nuotoliu, ir mano patirtis tai įrodo. Tą patvirtino ir pandemija, kurios metu interjero dizaineriai kūrė net ir pilnus projektus tik tokiu būdu, gydytojai pradėjo konsultuoti internetu ir pan. Aš tokiu principu dirbu jau 10 metų.

Dirbant tik su techniniais brėžiniais, toks darbo pobūdis nesukelia jokių problemų, kaip tik yra labai patogus ir taupantis laiką. Jeigu reikėtų rinkti medžiagas, spalvas, būtų sudėtingiau, kadangi negalima atlikti derinimų gyvai, bet manau, jog tam tikrais atvejais tai irgi įmanoma.

Papasakokite apie savo darbo specifiką.

EVELINA: Visas mano darbas atliekamas prie kompiuterio. Klientai atsiunčia man projektą ar pamatuoja jau pastatytą būstą, atsako į krūvą klausimų ir elektroniniu paštu bendraujame, iki kol projektas būna baigtas. Mano darbo savaitė dažniausia tokia pati – darbas prie kompiuterio 10–18 val., kartais įterpiant laiką tinklaraščio, socialinių paskyrų turinio kūrimui.

Kas paskatino taip aktyviai ir visapusiškai dalyvauti socialinėse medijose?

EVELINA: Iškart pajutau, kad turiu būti socialiniuose tinkluose, nes tai ateitis. Neklydau, per ten ateina nemaža dalis klientų, bet svarbiausia, kad

man patinka juose kurti turinį. Patinka, kad ten galiu parodyti savo kūrybiškumą, palaikyti ryšį, bendrauti, suteikti idėjų tiems, kurie greičiausiai niekada gyvenime į mane nesikreips, bet aš ir neturiu tokio tikslo. Man gera tiesiog dalintis idėjomis, naudinga ir įdomia informacija.

Evelina savo „Instagram“ paskyroje nuolat skelbia ne tik interjero dizaino patarimus, bet ir daro apklausas, atsako į opiausius sekėjų klausimus, šmaikščiai komentuoja tam tikrus sprendimus ir naujausias tendencijas bei dalinasi kasdienybės akimirkomis. Be to, naujojoje rubrikoje „Interjero policija“ dizainerė komentuoja įvairių projektų klaidas ir pataria, kaip jas vertėtų spręsti.

Kokie darbai (o gal ir klientai) Jums jau reikštų raudoną vėliavą?

EVELINA: Kadangi turiu 10 metų patirtį, tokius klientus atpažįstu ir pajaučiu iškart. Nuojauta dar neapgavo. Be to, esu apsibrėžusi griežtas bendradarbiavimo taisykles. Jeigu matau, kad klientas nori iš tų taisyklių išlipti, tiesiog net nepradedame kartu dirbti. Taip pat stengiuosi nedaryti išimčių, netaikau nuolaidų (nebent tai iškart numatyta kainodaroje).

Kaip darbo ir laisvalaikio pusiausvyrą (angl. work-life balance) pritaikote savo asmeniniame gyvenime?

EVELINA: Man tai be galo svarbu. Pradžioje, turbūt kaip ir dauguma, persidirbau. Tuo metu atrodė

asmenybė 30

Šiuolaikiškas tendencijas sekančią ir formuojančią interjero dizainerę galima rasti @evelina_einterjeras

asmenybė
31 2024 Pavasaris
Strazde nuotr.

normalu į laiškus atsakinėti iškart, net ir vidurnaktį. Noras susirinkti kuo daugiau patirties ir klientų privedė prie to, kad visos dienos tapo darbo dienomis. Pastebėjau, jog tai kenkia tiek mano asmeniniam gyvenimui, tiek miegui, tiek nervų sistemai, tad įsivedžiau griežtas darbo valandas: nuo pirmadienio iki penktadienio, 10–18 val. ir jokių elektroninių darbo laiškų vakarais ar savaitgaliais. Po darbo leidžiu sau dirbti tik su socialiniais tinklais.

Su laiku išmokau atsiriboti nuo minčių apie darbą, problemų ir nespręsti jų prieš miegą. Toks grafikas man padeda palaikyti gerą produktyvumą, nuotaiką ir sveikatą. Taip pat stengiuosi neprisiimti per daug užsakymų vienu metu, kad be didelio streso spėčiau viską atlikti reikiamais terminais ir dėl skubėjimo nepridaryčiau klaidų. Mano prioritetas kokybė, o ne kiekybė.

Šiuo metu su vyru savo rankomis statotės namą. Kodėl rinkotės daryti būtent taip, ar nebaugino ilgas procesas? Ar rekomenduotumėte tai kitiems, ypač pirmą kartą planuojantiems namus?

EVELINA: Visų pirma, norėjome kokybiško

namo (o darydamas sau dažnu atveju pasistengsi labiau nei svetimas). Antra, mums buvo įdomus pats procesas, trečia – galime sutaupyti.

Statybų trukmė nebaugino, tačiau pačioje pradžioje buvo sunku numatyti, kad bus taip psichologiškai nelengva. Didžiausiais iššūkiais tapo viso laisvo laiko aukojimas, priklausomybė nuo orų, ilgai trunkantys procesai. Statybos tapo tarsi dar vienas darbas po įprasto darbo. Pradėjome pandemijos metu, tad stipriai išaugo kainos, trūko medžiagų, nelabai spėjome atlikti tai, ką planavome. Kai statyboms tiek daug įtakos nedarė orai, šiek tiek atsipalaidavome ir nusprendėme daugiau laiko skirti poilsiui. Nors kai kurie ir spaudžia, kad esam lėti, jau nebekreipiame į tai dėmesio, dirbame savu tempu be kažkokių terminų ir tai išeina į naudą, nes turime prabangą skirti laiko apgalvotiems sprendimams. Dažniausiai klaidos ir atsiranda tada, kai skubama.

Manau, statyti patys gali tik tie, kurie yra pasiryžę aukoti savo laiką ir turi supratingas antrąsias puses. Taip pat reikia turėti bent elementarių žinių apie fiziką, statybos procesus, daug domėtis šia sritimi, nebijoti fizinio darbo.

Trejus metus trukęs statybų procesas nuo žemių krūvos iki namo su išorės apdaila

asmenybė 32

Kalbant apie keliones, ar galime įtraukti jas į pomėgių sąrašą? Jei taip, kaip mėgstate keliauti? Kokios dar veiklos ir pomėgiai užima Jūsų laisvalaikį?

EVELINA: Nesame labai aktyvūs keliautojai, bet stengiamės išvykti bent kelis kartus per metus. Kol kas keliaujame tik po Europą. Labiausiai mėgstame keliones automobiliu, ypač patinka kelionės gamtoje, toliau nuo žmonių ar labai turistinių vietų. Aš mėgstu skaityti, vaikščioti, dažnai su vyru žiūrime filmus. Gyvenu labai paprastai, man daug nereikia.

Ir pabaigoje, be ko neįsivaizduotumėte savo gyvenimo?

EVELINA: Be laisvės visomis prasmėmis. Esu dėkinga gyvenimui, kad gyvenu laisvoje, nepriklausomoje šalyje, kad galiu dirbti ką noriu, rengtis kaip noriu, gyventi su kuo noriu ir kaip noriu. Taip pat labai džiaugiuosi, jog dirbu sau ir savo darbo dieną panorėjus galiu keisti, kaip tik man norisi. Galiu vidury dienos išvažiuoti į miestą, nueiti pas gydytoją ar tiesiog paskaityti knygą, jeigu tai netrukdo mano įsipareigojimams klientams.

asmenybė
33 2024 Pavasaris
Asmeninio archyvo nuotr.

Istorija inovatyviame dizaine

Šiuolaikinė klasika, sujungianti funkcionalumą ir tradicijas bei pabrėžianti dizainą, kuris sukuria ypatingą atmosferą.

34

BERKER SERIE GLAS – estetika ir skaidrumas

Dizaino elegancija, gimusi iš funkcionalumo –visos šios savybės gryniausiu savo pavidalu aptinkamos BERKER SERIE GLAS gaminiuose.

juodas baltas

BERKER SERIE 1930 – dizainas iš praeities

baltas porcelianas

baltas plastikas su pašvietimu

juodas porcelianas

baltas plastikas

BERKER SERIE R.CLASSIC – retro dvasia urbanistinėje architektūroje

Serija puikiai tinka erdvėms, kuriose prijaukinta senųjų laikų klasikinio dizaino dvasia su šiuolaikinio dizaino akcentais. Apvali forma, keturi aukštos kokybės medžiagų variantai ir nepriekaištinga jungiklio rankenėlė sukuria prašmatnų vaizdą.

aliuminis / balto plastiko rankenėlė

baltas plastikas

nerūdijantysis plienas / balto plastiko rankenėlė

stiklas / balto plastiko rankenėlė

aliuminis / juodo plastiko rankenėlė

Dar 1919 metais pradėta gaminti SERIE 1930 pasižymi aistra formų funkcionalumo išgryninimui. Šios formos net ir po šimtmečio vis dar žavi ir atranda vietą ne tik laikui nepavaldžiuose, klasikiniuose namuose, bet ir moderniuose pastatuose. www.utugroup.com/lt

juodas plastikas su pašvietimu

juodas plastikas

juodas plastikas

nerūdijantysis plienas / juodo plastiko rankenėlė

stiklas / juodo plastiko rankenėlė

„Berker Design“parinkimo vadovas

Įmonės archyvo nuotr.
35 2024 Pavasaris

Tvaresnei namų statybai –tvaresni sandarinimo sprendimai

Statybų sektoriuje nuolat ieškoma vis naujų sprendimų, kaip sumažinti statybų poveikį aplinkai. Tam svarbus

kiekvienas elementas. „Penosil“ neseniai pristatė pirmą Lietuvoje tvarios statybos produktų liniją, kurią sudaro klijai, hermetikai ir sandarinimo putos, skirti atsakingoms statyboms.

Tai gaminiai, kurie prisideda prie aplinkos tausojimo ir mažesnės statybų sektoriaus taršos. Tvarios statybos kategorijai priskiriami produktai išskirtiniai, nes ne tik jų pakuotė yra iš perdirbtų medžiagų. Sudėtis taip pat organinės kilmės ar iš perdirbtų žaliavų. Jie tokie pat efektyvūs ir patikimi, tačiau draugiškesni aplinkai ir atitinkantys naujausius ekologijos standartus.

KUO IŠSISKIRIA TVARIOS STATYBOS LINIJOS GAMINIAI?

Paliekamas mažesnis CO2 pėdsakas. Produktai turi „EC1Plus“ sertifikatus.

Sudėtis – perdirbtos ir organinės kilmės medžiagos.

Pagaminta naudojant 100 proc. žaliąją elektros energiją.

Tvarumas pasiektas be kompromiso dėl produktų savybių.

Tvariausios rinkoje pakuotės iš perdirbto plastiko.

36

KOKIUS SANDARINIMO SPRENDIMUS RINKTIS TVARESNEI STATYBAI?

Klijai. Akriliniai klijai „PENOSIL ECO Mounting Adhesive 677“ darbams patalpose yra be jokių tirpiklių, bekvapiai, atsparūs UV spinduliams ir drėgmei. Klijai puikiai sukimba su dauguma statybinių ir apdailos medžiagų, gali būti dengiami vandens pagrindo dažais.

Hermetikas. Silikonizuotas akrilinis hermetikas „PENOSIL ECO Elastic Acrylic 622“ yra be tirpiklių ar ftalatų. Tai priemonė, puikiai tinkanti judančioms jungtims, nes ilgai išlieka elastinga. Ilgaamžis, oro sąlygoms atsparus hermetikas, kurį lengva naudoti, jis greitai stingsta. Tinkamas dirbant su įvairiais paviršiais.

Sandarinimo putos. Tvarios statybos linijos „PENOSIL ECO Filling Foam 210“ sandarinimo putų pakuotė yra iš „bluemint® Steel“ metalo, kurį gaminant išskiriama 3 kartus mažiau CO2 nei įprastai. Tai tvirtos ir stiprios struktūros putos, pasižyminčios geromis užpildymo ir puikaus sandarumo savybėmis. Putos labai gerai sukimba, jų struktūra tolygi ir tvirta. Putas lengva naudoti, jas galima tinkuoti ir dažyti.

Tvarios statybos linijos „Penosil“ produktai turi EPD deklaracijas, kurias galite rasti gamintojo svetainėje. Aplinkosauginė gaminio deklaracija (EPD) – standartizuotas ir nepriklausomai patikrintas dokumentas, kuriame pateikiama skaidri ir palyginama informacija apie produkto ar paslaugos poveikį aplinkai per visą jo gyvavimo ciklą.

Visi tvarios statybos linijos „Penosil“ gaminiai –tai tvarus požiūris į statybą, diktuojantis naujausias statybų tendencijas. Sandarinimo sprendimai gali būti tausojantys, šiuolaikiški ir patikimi su „Penosil“ gaminiais.

„Penosil“ tvarios statybos kategorijos produktai

www.penosil.com

Įmonės archyvo nuotr.
37 2024 Pavasaris
Pexels.com nuotr. 38
Off-grid

Niekas taip ryškiai neatspindi patogaus gyvenimo arčiau gamtos idėjos kaip atsijungimas nuo tinklų įsikūrus miško papėdėje. Tačiau ir čia ne viskas taip paprasta. Norint off-grid gyventi komfortiškai, privalu turėti elementarių namų aprūpinimo ir veikimo žinių. Tai ypač aktualu kalbant apie skirtingas klimato zonas, naujausias išmaniąsias energijos tiekimo alternatyvas bei įvairius būdus aprūpinti off-grid namus vandeniu, elektra ir šildymu.

Taigi, saulė, vėjas, o gal kas nors sumanesnio?

39 2024 Pavasaris
off-grid
KAIP IŠGYVENTI ATSIJUNGUS. OFF-GRID PROBLEMATIKA IR SPRENDIMAI
40
Rolandas KAŽIMĖKAS

Vis daugiau žmonių siekia atsikratyti priklausomybės nuo vandens, dujų, elektros tiekėjų ir gyventi bei veikti savarankiškai. Atsijungimą nuo tinklų (off-grid) lengviau įgyvendinti Pietų Europos šalyse, kur 300 dienų per metus šviečia saulė, o žiemos šiltos, ir daug sunkiau – mūsų klimato zonoje, kur žiemos ne tik šaltos, bet visi trys žiemos mėnesiai gana tamsūs, saulės elektrinės energijos tuo metu negamina, tenka ieškoti alternatyvių sprendimų.

SAULĖ

GAMYBOS PERIODIŠKUMAS – DIDELĖ KLIŪTIS

Viena pagrindinių problemų yra energijos gamybos periodiškumas: vienu laiku pagaminama daug perteklinės energijos, kitu ji negaminama visiškai. Off-grid atveju perteklinę energiją reikia kaupti, kad ją būtų galima panaudoti, kai saulės elektrinė neveikia. Baterijų technologijų pažanga gerokai pagerino energijos saugojimo galimybes – galima efektyviai kaupti perteklinę energiją ir užtikrinti patikimą elektros energijos tiekimą visą dieną.

Dienos metu baterijose kaupiamą energiją galima panaudoti naktį. Tačiau gruodžio, sausio, vasario mėnesiais Lietuvoje saulės elektrinės negamina elektros energijos. Namų baterijoje nesukaupsi tokio kiekio energijos, kad jos užtektų trims mėnesiams. O juk šiuo laikotarpiu namo energijos poreikiai yra didžiausi. Energijos saugojimui skiriama labai daug dėmesio, yra įvairiausių sprendimų, įsikūrė ir šimtai šią problemą gvildenančių startuolių, bet nemaža jų dalis generuoja utopinius sprendimus.

off-grid
41 2024 Pavasaris
Pexels.com nuotr.

VĖJAS

VĖJO ELEKTRINĖ – PAPILDOMAS, BET NE VISADA DIRBANTIS ENERGIJOS

ŠALTINIS

Vėjo elektrinės dažniausiai siejamos su aukštais vėjo malūnais vėjo elektrinių parkuose, tačiau jos gali veikti ir kur kas mažesniu mastu – kaip nedidelė vėjo turbina, gaminanti papildomą elektros energiją vienam namų ūkiui.

Dažniausiai prie namų įrengtų 3–5 kW vėjo jėgainių turbinų menčių skersmuo yra maždaug 3–4 metrai. Buitinių įrenginių aukštis paprastai siekia 15–20 m nuo žemės paviršiaus, o ant stogų montuojamų – kelis metrus.

Horizontalios vėjo turbinos naudojamos apie 95 proc. atvejų. Jos efektyvesnės, naudingumo koeficientas didesnis nei vertikalių vėjo turbinų, tačiau kelia didesnį triukšmą.

Vertikalios ašies turbinos yra tylesnės, jų nereikia atsukti prieš vėją.

Daugeliu atvejų buitinė vėjo elektrinė nėra pagrindinis elektros energijos šaltinis – dažniausiai tai pagalbinė sistema.

Tai gana brangi investicija.

Vėjo elektrinės efektyvumas priklauso nuo jos aukščio – dideliame vėjai stipresni ir stabilesni.

Kuo aukštesnis bokštas, tuo brangesnė ir sudėtingesnė konstrukcija; prie namų dažnai statomi žemi vėjo elektrinių bokštai.

Vėjo turbina gali papildyti saulės elektrinę, gaminti elektrą naktį, bet niekas negali atmesti galimybės, kad žiemą bus tyli rami savaitė be vėjo ir tokiu atveju nedirbs nei saulės, nei vėjo elektrinės.

Originalūs namų vėjo elektrinių turbinų sprendimai

Namų vėjo elektrinės dažniausiai

būna apie 3–5 kW, tačiau galima

įsirengti galingesnių vėjo elektrinių,

generuojančių 10–50 kW galią.

Yra dviejų tipų vėjo elektrinės:

horizontalios ašies ir vertikalios

ašies vėjo turbinos.

off-grid 42

IEŠKOMI SPRENDIMAI ATEIČIAI

DIRIŽABLIAI

„Altaeros Energy“ siūlo aukščio problemą spręsti kitaip: pakelti į orą tik turbiną, t. y. tuščiavidurį dirižablį, kurio viduje sumontuotos besisukančios mentės – tokiu atveju nereikia jokių bokštų. Dideliame aukštyje skraidanti turbina būna ten, kur vėjo greitis didesnis, tad užtikrina didesnį efektyvumą ir stabilesnį turbinos darbą. Būtent toks projektas turėtų būti labai įdomus nedidelėms bendruomenėms, siekiančioms atsijungti nuo tinklų ir pasigaminti energijos už prieinamą kainą. Dabartinės skraidančios „Altaeros Energy“ turbinos (BAT) prototipo galia – 30 kW, t. y. tiek, kad jos pakaktų 12 namų aprūpinti elektra. Bendrovė ketina sukurti 70 kW galios modelį, galintį atlaikyti uraganinius vėjus. Sulaukusi nemažų investicijų, „Altaeros Energy“ siūlys komercinį tokios turbinos variantą.

NETRADICINIS VĖJO GENERATORIUS

Minesotoje įsikūręs startuolis „Sheerwind“ siūlo vėjo generatorių „Invelox“, kuriame pasitelkiamas Venturi efektas, nusakantis srauto greičio padidėjimą ir slėgio sumažėjimą, srautui praeinant siaura vamzdžio dalimi, kurioje sumontuota maža turbina. Idėjos autoriai teigia, kad įrenginys veikia itin efektyviai esant labai mažam vėjo greičiui, o jo eksploatavimo sąnaudos yra nedidelės. Eksperimentinė „Invelox“ versija veikia, bet apie komercines kol kas negirdėti.

off-grid
„Sheerwind Invelox“ nuotr.
43 2024 Pavasaris
„Altaeros energy“ nuotr.

ENERGIJOS ŠALTINIŲ ALTERNATYVOS

VANDUO

Dar viena išeitis – vandens turbinos. Tačiau vandens turbiną galima pastatyti tik ten, kur teka upė, be to, kad tokia turbina dirbtų nuolat ir efektyviai, upė yra užtvenkiama. Tai didelis tradicinės, kad ir mažos galios hidroelektrinės trūkumas. Be to, hidroelektrinė reikalauja stambių investicijų. Žinoma, yra ir paprastesnių sprendimų kaip statinė –generatorius HEB (angl. Hydro Electric Barrel). Paprasta forma, nesudėtingas tvirtinimas ir, kol yra srovė, tol statinė sukasi. Įvairūs HEB projektai kuriami nuo 2009 m., tačiau pažanga pernelyg lėta. Be to, tik vienetai namų statomi netoli upės.

Srovėje besisukanti, elektrą gaminanti statinė

KRINTANTIS MAIŠAS

Daug dėmesio skiriama energetiniams projektams, tačiau dauguma jų geba energija aprūpinti tik trumpą laiką. Pavyzdžiui, projekto „GravityLight“ esmė labai paprasta: yra generatorius, pavara, užkabinate ant kablio maišą ir jis 20 minučių leidžiasi. Tiek laiko „GravityLight“ gamina elektrą, tiek laiko šviečia jame įstatyta lempa. Šis prietaisas visiškai ekologiškas, bet esminių off-grid problemų 20 min. šviečianti lemputė nesprendžia.

Besileidžiantis maišas gamina elektrą

off-grid
Energ
44
„Gravity Light“ nuotr. „Active
waterwheel“ nuotr.

DUMBLIAI

Off-grid gyvenvietės galėtų pasinaudoti ir architektų kolektyvo „CloudCollective“ idėja. Ši komanda sugalvojo ir įgyvendino dumblių gamybos integracijos į miesto kraštovaizdį projektą. Siūloma dumblių fermas įrengti virš kelių (ant tiltų, viadukų, arkų), kad dumbliai galėtų absorbuoti ir automobilių išmetamą CO 2 ir sau -

lės šviesą. Vėliau, surinkus dumblius, juos galima filtruoti, perdirbti į biologinį kurą, kurį galima panaudoti tada, kai trūksta saulės ar vėjo elektrinių energijos. Nors šis metodas dar toli gražu nėra išvystyta technologija, jis galėtų būti patrauklus būdas mažinti vietinę taršą ir kartu gaminti energiją.

Dumblių integracija

miesto viaduke

off-grid
45 2024 Pavasaris
„Cloud Collective“ nuotr.

OFF-GRID KAIMO PROJEKTAS NYDERLANDUOSE

Nyderlanduose off-grid gyvenimo būdas vis dažniau laikomas patrauklia ir perspektyvia galimybe. Stanfordo universiteto padalinys „ReGen Villages“ šią šalį jau pradėjo tyrinėti kaip vietą, kurioje būtų galima statyti aukštųjų technologijų ekogyvenvietę.

„Atėjus COVID pandemijai, gyventojai masiškai traukėsi iš miestų. Žmonės norėjo persikelti į priemiesčius arba kaimus, jaustis saugesni, galintys pasirūpinti savimi“, – sako „ReGen Villages“ įkūrėjas Jamesas Ehrlichas.

„ReGen“ kuria dirbtiniu intelektu valdomą sistemą, kuri stebės nuo visų tiekėjų tinklų atsijungusio kaimo infrastruktūrą, įvertins ir galimas rizikas bei siūlys patobulinimus. J. Ehrlichas sako, kad, norėdami aprūpinti energija ekologiškus off-grid ateities kaimus, turime permąstyti energijos gamybos, kaupimo, naudojimo ir dalijimosi ja būdus. Pasak eksperto, jis jau žino, kaip kurti 400–500 namų autonomines bendruomenes, kuriose planuojama diegti įvairias sistemas, susijusias su apsirūpinimu maistu, elektra vandeniu.

IŠTEKLIAI IR APSIRŪPINIMAS Maistas

Pasak J. Ehrlicho, off-grid gyvenvietėje neturėtų būti tiesioginės naudos neduodančių augalų, todėl, kur tik įmanoma, dekoratyvinė žaluma turi būti pakeista vaisius, uogas, daržoves, grūdines kultūras vedančiais augalais. Gyvenvietėje turi būti įrengti tiek šildomi, tiek nešildomi šiltnamiai, nedidelės akvakultūros sistemos, kuriose būtų auginamos krevetės, žuvys.

„Toks žingsnis turi didelį socialinį poveikį: jei taip elgiasi daug žmonių, su kaimynais užsimezga dialogas apie tai, ką jūs auginate, kuo galėtumėte dalintis ar keistis“, – sako J. Ehrlichas. Jis taip pat mini lengvuosius gyvūnų ūkius, pavyzdžiui, nedideles vištų, kalakutų fermas, kelių avių, ožkų bandas.

Atliekos

Gyvulininkystės atliekos turi būti 100 proc. panaudojamos: kompostas aprūpinti šiluma ir energija, jame besivystančios lervos panaudotos kaip maistas vištoms, žuvims ir kitiems smulkiems

off-grid
46
„Regen Vilages“ nuotr.

gyvūnams. Yra daugybė bekvapių išmaniųjų kompostavimo technologijų, todėl kompostuojamos medžiagos gali būti laikomos gyvenvietėje.

Nyderlanduose atidaryta biomasės elektrinė, kurioje trečdalis šalyje susidarančių vištų išmatų, t. y. 440 000 tonų, bus paversta 270 mln. kWh energijos per metus – tiek energijos pakaktų 90 000 namų. Biomasė sėkmingai gali būti naudojama ir daug mažesniu mastu: kaimo bendruomenėse, asmeniniuose biomasės generatoriuose.

Vėsinimas tirpinant druską

Off-grid namams reikia vėsinimo sistemų, kurios veiktų ne elektros tinkle. Norvegijos korporacija TNO siūlo išmanią, ekonomišką ir ekologišką vėsinimo sistemą „SolarICE“, veikiančią nepriklausomai nuo elektros tinklų. Šis aplinkai nekenksmingas vėsinimo būdas pagrįstas druskos tirpinimu – druskai tirpstant reikia energijos, kurią galima paimti iš aplinkos. Idėjos autoriai teigia, kad „SolarICE“ šiuo metu yra pigiausias būdas gaminti „šaltį“ nesinaudojant elektros tinklais. Sistema yra

lengvai plečiama, modulinė, nebrangi ir gali veikti naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius. Jau sukurtas demonstracinis „SolarICE“ įrenginys, kurio veikimas buvo išbandytas laboratorijoje.

ŠIA TEMA DAUGIAU SUŽINOKITE PORTALE:

Kad off-grid projektuose oro vėsinimas nebūtų imlus energijai, jų autoriai idėjų ieško senovėje

Off-grid dykumoje: ar teko girdėti apie ore esančią drėgmę geriamuoju vandeniu paverčiančią sistemą?

Atskleidžiame sprendimus, leidžiančius efektyviau išnaudoti atsinaujinančią energiją

off-grid 47 2024 Pavasaris

Ko nepamiršti gyvenant off-grid

PAŽANGUS VALDYMAS DIRBTINIU INTELEKTU

Dar viena svarbi sritis – pažangesnės energijos valdymo sistemos, kuriose naudojamas dirbtinis intelektas tiria energijos suvartojimo ir gamybos modelius, automatiškai pakoreguoja nustatymus, tinkamai paskirsto energiją įvairiems įrenginiams ar namų zonoms. Dirbtinio intelekto valdomi algoritmai analizuoja oro sąlygas, vartojimo duomenų istoriją, taip suformuojamos prognozės, pagal kurias optimizuojami elektros energijos gamybos ir saugojimo procesai.

BŪTINA DIDINTI EFEKTYVUMĄ

Nesvarbu, ar rekonstruojamas tradicinis namas, ar off-grid namas statomas plynoje vietoje, būtina siekti jo maksimalaus energinio naudingumo. Pavyzdžiui, į pietus orientuotoje namo pusėje įrengus dideles stiklines vitrinas, papildomai namus šildyti gali saulė, toje namo dalyje galima auginti įvairius augalus, tai puiki vieta leisti laisvalaikį.

off-grid 48
49 2024 Pavasaris

Stogo danga fasadui –estetiškai patrauklus sprendimas

Vis labiau populiarėja tendencija fasado apdailai naudoti stogo dangas. Tai ilgaamžis, praktiškas, akį traukiantis, išskirtinį stilių kuriantis sprendimas. Fasado išvaizda yra labai svarbi, nes tai namo puošmena, atskleidžianti ne tik šeimininkų vertinamą architektūrinį stilių, bet ir drąsą renkantis nestandartinius sprendimus.

IŠNYKSTA RIBA TARP STOGO IR FASADO

Aukštos kokybės klasikinė valcuoto plieno lakštų stogo danga puikiai tinka ne tik individualių namų, bet ir biurų, komercinių pastatų fasadams. Laikui nepavaldus klasikinis stilius puikiai dera tiek prie klasikinės, tiek prie modernios architektūros. Plieninei stogo dangai netaikomi maksimalaus nuolydžio kampo apribojimai, tai reiškia, kad ją drąsiai galima montuoti vertikaliai, kaip fasado apdailą. Tai leidžia sukurti itin originalų pastato dizainą, nes išnyksta riba tarp stogo ir fasado. Stogo gyvavimo ciklo analizė parodė, kad, palyginti su kitomis dangomis, aukštos kokybės plieninės stogo dangos draugiškesnės aplinkai – jų poveikis klimato kaitai yra iki 60 proc. mažesnis nei kitų rūšių žaliavų. Šiems rezultatams daug įtakos

turėjo ne tik kone 100 proc. siekiantis atliekų perdirbimas, bet ir minimali priežiūra, lengvas transportavimas.

UNIKALUMAS, ILGAAMŽIŠKUMAS, MINIMALI PRIEŽIŪRA

Pastato stogą ir sienas vientisai sujungianti plieno lakštų danga yra tiek pat estetiška, kiek ir funkcionali. Be vizualinio patrauklumo, ši specialiais polimerais apsaugota medžiaga labai atspari mechaniniams pažeidimams ir atmosferos poveikiui: lietus nuplauna apnašas, purvas neįsigeria, ant tokios dangos nepalankios sąlygos susidaryti pelėsiui, samanoms ar kerpėms. Tvirtinant „Ruukki Classic“ dangą, nerūdijančiojo plieno sraigtai uždengiami kiekvienu kitu lakštu, tad nei ant stogo, nei ant fasado nematyti jokių tvirtinimo ele -

50

mentų – fasadas ir apdailos elementai lygūs, nėra taškų, kuriuose galėtų kauptis apnašos.

Būtent dėl ilgaamžiškumo, minimalios priežiūros ir unikalios išvaizdos vis dažniau investuotojai ryžtasi namo fasado apdailai rinktis stogo dangą. Nebūtinai, norint išlaikyti vientisumą, fasado ir stogo lakštai turėtų būti vienodos formos, to paties atspalvio – pasirinkus „Ruukki Classic Design“ dangą galima derinti ne tik skirtingo pločio, bet ir skirtingų spalvų lakštus: RR23 tamsiai pilkos, RR2H3 antracito ar RR33 juodos, tad dizaino galimybės yra išties plačios.

FASADŲ METALO IR KITŲ MEDŽIAGŲ

DERINIAI

Prislopintų pilkų atspalvių spalvos lakštinis metalas puikiai dera su kitomis fasado medžiagomis, pavyzdžiui, su baltu arba pilku tinku, nes šios dvi medžiagos sukuria harmoningą, santūrią kompoziciją. Taip pat gerai metalas dera su medinėmis dailylentėmis, medžio plokštėmis, mediniais langų ir durų rėmais. Matinį, tarsi aksominį paviršių turintis metalas ir medžio šiluma sukuria jaukią atmosferą. Tokį plieną galima derinti ir su klinkerio ar struktūriniais betono blokais, skaldytais akmenimis.

KOKIĄ DANGĄ PASIRINKTI, KAD BŪTŲ

PASIEKTAS NORIMAS

EFEKTAS?

„Ruukki“ gamyklose Suomijoje liejamas tvirtas, specialiai stogams ir fasadams pritaikytos markės plienas. Didelę įtaką ilgaamžiškumui, atsparumui korozijai turi cinko sluoksnio storis, todėl, renkantis plieninę dangą, patariama palyginti įvairių gamintojų produkcijos parametrus. Būna, kad plieno lakštai yra padengti tik 100–250 g/m2 cinko sluoksniu – minimalus „Ruukki“ stogo dangos cinko sluoksnis yra 275 g/m2 (abi lakšto pusės padengtos lygiu cinko sluoksniu).

Dangos išvaizdai, ilgaamžiškumui, atsparumui atmosferos poveikiui ir UV spinduliams didelę įtaką turi viršutinis sluoksnis – polimerinė danga. Jei dangos paviršius padengtas kokybiškos cheminės sudėties, per keletą dešimtmečių metų patikrina polimerine danga, tuomet ji išlaikys ryškias ir vientisas spalvas, greitai neišbluks.

Kokybiškais polimerais padengti, aukščiausias

atsparumo kategorijas RC5+ ir Ruv5 atitinkantys plieno lakštai originalią išvaizdą išlaiko 50 metų ir dar ilgiau. „Ruukki 50 Plus“ kokybės dangos atitinka pačias aukščiausias 2022 metais sugriežtinto EN 10169:2022 standarto kategorijas: RC5+ atsparumo korozijai ir Ruv5 atsparumo UV spinduliuotei.

„Ruukki“ specialistai pataria – jei „Classic“ stogo danga bus naudojama ir fasadui, rekomenduojama rinktis storesnio plieno lakštus, pavyzdžiui, 0,60 mm storio „Ruukki Classic Authentic“ arba „Ruukki Classic Design“, kurią užsakant galima pasirinkti lakštų plotį: 271, 355 ar standartinio 475 mm. Kuo lakštai siauresni, tuo jie standesni, mažiau linkę banguotis.

„RUUKKI CLASSIC“ FASADŲ SPRENDINIAI

Atsižvelgdama į naujausias tendencijas, architektų, projektuotojų ir montuotojų poreikius, bendrovė „Ruukki“ sukūrė specialiai šiam sprendimui pritaikytus „Ruukki Classic“ fasadų sprendinius. Tai ne vien montavimo instrukcijos ir detalūs mazgų brėžiniai, bet ir būtent šiems sprendimams pritaikyti lankstiniai (iš viso 28 vnt.), metaliniai grebėstai, plėvelės, tarpinės ir kitos fasado ilgaamžiškumą ir funkcionalumą užtikrinančios medžiagos. Naudojant iš vieno gamintojo įsigytą medžiagų komplektą ir montavimo metu vadovaujantis profesionalų sukurtomis ir patikrintomis instrukcijomis, stogo ir fasado elementai derės tarpusavyje, darbai vyks sklandžiai, bus išvengta sunkiai pataisomų klaidų, namo fasadas išliks stilingas, patvarus ir energiškai efektyvus, nereikalaus perdažymo ar kitokios priežiūros dar daugelį dešimtmečių.

Įmonės archyvo nuotr.
www.ruukki.lt/classic-fasadai 51 2024 Pavasaris

Pažangūs tvirtinimo elementai –šiuolaikiškiems namams

Dažniausiai pavasarį prasideda įvairūs namų atnaujinimo darbai. Tai puikus laikas šiltinti, atnaujinti fasadus. Darbų kokybė ir rezultatas priklauso ne tik nuo pasirinktų sprendimų, bet ir nuo mažiau matomų komponentų –tvirtinimo elementų.

Vokiečių kompanija EJOT siūlo pažangius, aukščiausią kokybę atitinkančius tvirtinimo elementus, kurie užtikrina jungčių ilgaamžiškumą ir tvaresnius sprendimus. Pavyzdžiui, montuojant markizes arba konsoles, oro kondicionierius į jau apšiltintą fasadą, svarbu išvengti šalčio tiltų, taip pat siekti, kad drėgmė per susidariusias jungtis nepatektų į šilumos izoliaciją. Tai užtikrina tik pažangūs tvirtinimo elementai.

52

KAIP PASIRINKTI KOKYBIŠKUS

IR ILGAAMŽIUS SPRENDIMUS

ELEMENTAMS PRIE FASADŲ TVIRTINTI?

Atraminis jungiamasis tvirtinimas. EJOT siūlo trijų ilgių kampinius profilius „EJOT Iso-Corner“, kurie pagaminti iš standžiųjų poliuretano putų ir skirti vidutinio sunkumo ir sunkių sudėtinių šiluminės izoliacijos sistemų elementams tvirtinti. Kartu pridedama visa kampinio profilio tvirtinimo sistema su kaiščiais tvirtinimui prie pagrindo bei varžtais „EJOT Delta PT 100“ tvirtinimui prie atraminio elemento.

Markizėms, kondicionieriams tvirtinti. Tokiems vidutinio sunkumo elementams geriausia rinktis termiškai izoliuotus tvirtinimo elementus iš nerūdijančiojo plieno. „EJOT Iso-Bar“ yra ir su papildomu sandarinimo elementu, todėl sumažina šalčio tiltų susidarymą. Tvirtinimas tinkamas tiek betoninėms, tiek pilnavidurių ir skylėtų plytų sienoms.

Lietvamzdžiams, slankiojančioms sistemoms tvirtinti. Patikimiausias sprendimas vidutinio sunkumo elementų tvirtinimui ant fasadų iš mineralinės vatos ar putų polistireno – smeigių rinkinio tvirtinimo sistema „EJOT DART-set“ su plastikiniu montavimo įdėklu, sandarinimo poveržle ir fasado inkaru.

Šviestuvams, dekoracijoms tvirtinti. Po visų fasado darbų tvirtinamiems ar nenumatytiems lengviems elementams, tokiems kaip mažos pašto dėžutės, šviestuvai, namo numeriai ar kiti elementai, kurių svoris neviršija 5 kg, EJOT siūlo rinktis patikimas spiralines smeiges.

EJOT jau skaičiuoja šimtmetį savo veiklos, kurioje svarbiausias tikslas – pasiūlyti klientams aukščiausios kokybės tvirtinimo sprendimus. Kokybė sujungia!

Pamatykite, kaip paprastai ir patikimai galima pritvirtinti markizes, kondicionierius ar tentus

Pažangus ir šiuolaikiškas kampų atraminis tvirtinimas

(„Prancūziški“ balkonai, turėklai)

Įmonės
www.ejot.com
archyvo nuotr.
53 2024 Pavasaris

„Slim“: naujoji statybų rinkos mada

Į statybų rinką žengianti naujovė tarsi užduoda nebylų klausimą – siaura, o gal vis dėlto siauresnė? Populiarėjantis „Slim“ stilius lipa ir ant statybų podiumo.

Atidžiai sekantys madas dar šių metų pradžioje rinkosi „Reynaers“ miestelyje, kad galėtų išvysti novatoriškus sprendimus savo akimis. Naujoves mėgstantys projektuotojai greitai susidomėjo išskirtines galimybes teikiančiomis sistemomis, kurias jau dabar gali taikyti kuriamuose projektuose.

NAUJOJO STILIAUS FASADINĖ SISTEMA

„Reynaers Aluminium“ nesivaržo pristatydama naująją 35 mm pločio fasadinę sistemą „Slim wall 35“. Ir šis novatoriškumas džiugina klientus, atliepdamas jų grožio, estetikos, kokybės poreikius.

„Architektai visada seka tendencijas ir naujo -

54

ves. Būtent jie žino, ko nori statytojas, investuotojas ar užsakovas. Todėl tikrai drąsiai renkasi šią naują, vaizdą ir laisvę atveriančią sistemą. Kodėl? Nes ieško vertę išlaikančių ilgaamžių sprendimų, nuolat domisi naujovėmis, ieško laisvę kuriančių sprendimų, puikiai žino užsakovų išskirtinumo poreikį“, – architektų pasirinkimų kryptingumą apibūdina „Reynaers Aluminium“ kompanijos vadovas Lietuvoje Linas Kėvelaitis.

Naujovė – kuo ji išskirtinė? Tai sistema, pasižyminti pasyviu energiniu efektyvumu ir minimalistiniais profiliais. Ir visa tai sukurta didelėmis plėtros inžinierių komandos pastangomis.

SISTEMOS „SLIM WALL 35“ VERTĖ

Taip, būtinai pakalbėsime ir apie techninius sistemos parametrus bei privalumus. Tačiau labai svarbu suvokti ir kitokio pobūdžio vertę. Priėjęs prie lango ir jaukiai atsirėmęs žmogus nemąsto apie rėmo plotį, langų šilumos laidumo koeficientą ar drenažo sistemą. Jis mėgaujasi, ilsisi ir jaučia. Tai nenusakomas jausmas, kai erdvės susilieja, kai, net ir lyjant, būnant šiltai bei jaukiai, galima pajusti tarsi tipenimą per balutes, gaivų lietaus prisodrinto oro įkvėpimą. Riba išnyksta. Užsimiršta ribos ir grožintis namų eksterjeru, erdvių susiliejimu, inovatyviu minimalistiniu dizainu. Tai ir yra patirties vertė, kuri akivaizdžiai kelia ir nekilnojamojo turto vertę.

NOVATORIŠKOJI SISTEMA „SLIM WALL 35“

Ši fasadinė sistema – funkcionalumo ir minimalizmo įkūnijimas. Galimybė atverti platų vaizdą, sukurti didelės ir šviesios erdvės pojūtį, taip pat jaukų patalpų mikroklimatą (šilumos laidumo koeficientas Uf =

0,71 W/m2K). Tvarumas – ne tolima siekiamybė, o reali būtinybė. Juo pasižymi ir „Slim wall 35“.

„Nors ir minimalistiniai, sistemos profiliai labai tvirti, todėl atlaiko didelį stiklo plotą. Standartiškai gali būti sumontuojami iki 57 mm storio ir 450 kg svorio stiklo paketai. Jeigu svoris perduodamas į pamatą ar laikančiąją siją, jis gali būti daug didesnis. Toks pasirinkimas idealiausias erdviems, aukštos klasės individualiems namams arba viešosioms patalpoms, pavyzdžiui, restoranams, parduotuvėms. Privalumas siekiant sukurti elegantišką fasadą.

Kūrybinę laisvę suteikia ir įvairių sistemų jungimas. Su fasadine sistema „Slim wall 35“ puikiai dera stumdomoji sistema „Hifinity“, taip pat dekoratyvinė langų ar fasadų apdailos sistema „Paraline“. Jų pločiai identiški, o jei panaudosime ir siaurąją langų sistemą „SLimLine 38“, tai bus pilnas siaurų spendimų rinkinys projektams “, – sako „Reynaers Aluminium“ kompanijos vadovas Lietuvoje L. Kėvelaitis.

O dar pasyvus energinis efektyvumas, atsparumas įsilaužimams (RC2), derėjimas su saulės šešėlį kuriančiomis sistemomis, paslėptas drenažas, teikiantis galimybę mėgautis estetika – visa tai kalba apie tą pačią „Slim wall 35“, atliepiančią, rodos, visus įmanomus poreikius.

ELEGANTIŠKAS STATYBŲ SPRENDIMAS

„Slim wall 35“ – naujas erdvės pojūtis ir šiluma jūsų namams, kūrybinė laisvė architektams, interjero dizaineriams, siekiantiems minimalizmo, o užsakovams, ieškantiems išskirtinumo, – prabanga“, – pagrindinius aspektus akcentuoja „Reynaers Aluminium“ kompanijos vadovas Lietuvoje L. Kėvelaitis.

Įmonės
www.reynaers.lt 55 2024 Pavasaris
archyvo nuotr.

NAMAS, SKATINANTIS ŠEIMININKUS GYVENTI PILNA KOJA

objektas
56
Justina GRAINĖ

„Kasdienybė gali būti tobula“, – sako studijos „Devyni architektai“ komanda. Būtent tokią kasdienybę ji neseniai ir sukūrė. Projektas „Pilna troba“ liudija šiuolaikinį požiūrį į gyvenimą. Tai gyvenamasis namas, skirtas vienai šeimai, išsiskiriantis moderniais sprendimais, kuriais siekiama vienintelio tikslo – namus paversti vieta, kurioje telpa visi žmogaus pomėgiai ir siekiai.

objektas
57 2024 Pavasaris

Architektai ir interjero

dizaineriai: „Devyni architektai“

(Arūnas Skrolis, Jurgita Liubartaitė, Akvilė Stonytė, Goda Serpytytė)

Vieta: Vilnius

Plotas: 650 kv. m

Metai: 2023

Nuotraukos: Leono Garbačausko

Name yra 5 miegamieji, 9 vonios kambariai ir SPA zona su baseinu bei sauna. Taip pat įrengtos pramogų erdvės: kino salė, biliardo erdvė, teniso kortai. Viskas čia sukurta patogiam ir įvairiapusiškam gyvenimui.

Pasak architekto Arūno Skrolio, projektui ne veltui suteiktas „Pilnos trobos“ vardas. Viskas buvo daroma taip, kad pavyktų sukurti gyvenamąją erdvę, kurioje yra viskas, ko gali prireikti šiuolaikiniam žmogui, nenorinčiam kiekvieną kartą važiuoti ieškoti pramogų į miestą. Viską jis gali rasti savo namuose: „Šiandien namai nėra tik vieta, į kurią grįžtame po darbų. Vis dažniau žmonės pageidauja, kad jų gyvenamosios erdvės būtų daugiau nei tik namai: tai ir pramogų, ir poilsio, ir SPA zona. Šiuolaikinis žmogus nori savo namuose rasti viską, ką mėgsta, namuose jis nori pramogauti, sportuoti, atsipalaiduoti.“

MODERNUS GYVENIMAS GAMTOS

APSUPTYJE

Išskirtinis projektas – bendras klientų ir architektų kūrinys. A. Skrolis sako, kad jo sėkmę lėmė tai, jog klientas kreipėsi į specialistus gerai žinodamas, ko nori. „Klientas tiksliai žinojo, kas na-

muose turi būti, o mums reikėjo ieškoti sprendimų, kad visa tai įgyvendintume. Tai ne pirmas šio kliento objektas, todėl kuriant šį buvo labai aiškiai žinoma, kokių sprendimų vengti, kokiems skirti daugiau dėmesio.

Vitrininiai langai. Sklypas yra prie upės, tad siekėme visą pastatą orientuoti į ją. Tačiau kadangi tai yra pietryčių pusėje ir namas nespės perkaisti, buvo nuspręsta pasirinkti kuo didesnius langus, per kuriuos galima matyti svarbiausią vaizdą neužsidengus nuo saulės. Taip pat virš terasos įrengtas stumdomas stogas, kuris suteikia galimybę patiems nuspręsti, kiek saulės įsileisti į namo vidų“, – sako A. Skrolis.

Išmanūs sprendimai. Architektas atskleidžia, kad moderniame projekte įrengta daugybė išmanių sprendimų, tad „Pilna troba“ gali būti drąsiai vadinama išmaniu namu. Buvo įrengtas geoterminis šildymas, sumontuota saulės elektrinė, lubų vėsinimo sistema, išmani drėkinimo sistema, išorinės žaliuzės su saulės kontrole. Tiek viduje, tiek išorėje įrengtas automatinis apšvietimas, kuriuo sukurti šešėliai ir šviesos kampai dar labiau pabrėžia dizaino elementus.

objektas 58
objektas 59 2024 Pavasaris

LAIPTAI – ARCHITEKTŪRINIS

ELEMENTAS INTERJERE

Vidaus interjero sprendimus kurianti architektė Jurgita Liubartaitė sako, kad namų interjeras į vientisą visumą turėjo jungti visas pastatui suteiktas funkcijas: gyvenamąją, pramogų, sporto, laisvalaikio. Namų interjero koncepcijai pasiūlyti šiuolaikiniai sprendimai, kurie papildo išraiškingą pastato architektūrą, jos neužgoždami, bet atverdami įspūdingiausias vietas. „Taip buvo sukurtas namas su moderniausiomis technologijomis, tačiau išlaikytas namų apsupties jausmas, neperaugantis į modernų biurą“, – pažymi architektė.

Šiandien namai nėra

tik erdvė, į kurią grįžtame po darbų. Šiuolaikinis žmogus nori savo namuose rasti viską, ką mėgsta, namuose jis nori pramogauti, sportuoti, atsipalaiduoti.

Akmens ir medžio dermė. Šiam namui pasirinktas šiuolaikinis stilius, papildytas klasikiniais sprendimais, įvilktais į švarių geometrinių linijų rūbą. Buvo pritaikytos ir naujausios interjero tendencijos. „Naujausia jų, ko gero, yra tai, kad po ilgaamžių ir nesenstančių medžiagų apvalkalu paslėpta moderniausia inžinerija nebūtų juntama. Tam reikėjo tik atsigręžti į ilgalaikes interjero tradicijas, panaudojant fundamentalias medžiagas: akmenį ir medį. Taip pat pasitelkti klasikinius kanonus, tokius kaip akcentiniai laiptai ar išraiškingai aukštos durys, peršviečiamos atitvaros“, –sako J. Liubartaitė. Architektė priduria, kad vienu didžiausių iššūkių tapo tai, kaip interjere paslėpti inžinerinius sprendimus.

Stilingi laiptai. Išskirtiniu elementu tapo pastato viduje suprojektuoti masyvūs laiptai, kurie atlieka ne tik tiesioginę funkciją, bet ir yra tarsi architektūrinis namo elementas, meno kūrinys, sujungiantis visas namo erdves. Pasak J. Liubartaitės, tai buvo namą suprojektavusio architekto duoklė vidaus ir išorės sąveikai.

Akustiniai sprendimai. Dėmesio reikėjo ir akustiniams sprendimams. Pramogų, kino ir sporto zonose sienoms ir luboms naudotos akustinės medžiagos, siekiant kokybiškai suvaldyti garsą. Kitose patalpose erdvės persipynusios, todėl puikiai suvaldė aidėjimą pačios.

Paklausta apie kitus nestandartinius sprendimus, J. Liubartaitė sako, kad šiandien jau sunku pasakyti, kokie sprendimai gali būti laikomi nestandartiniais: „Šiomis dienomis tobulėjant ne metais, o dienomis, sunku pasakyti, kas yra nestandartas. Tai, kas vakar buvo unikalu, rytoj jau tampa primityvu. Tad laikėmės užsibrėžtos vizijos ir nebandėme kažko nustebinti.“

objektas 60
objektas 61 2024 Pavasaris

ŠIUOLAIKINIAI FASADO DIZAINO

ELEMENTAI

Pastatas suprojektuotas taip, tarsi būtų pastatytas iš stačiakampių formų, iš kurių kai kurios imituoja didžiulius akmens luitus. Pasirinktos aiškios, tiesios linijos, o apdailai naudotos „Alucobond“ plokštės, kurios vietomis imituoja akmenį, kitur –medį. „Tai apgalvotas, išskirtinis dizaino sprendimas, nes klientas norėjo medžiagų, kurios yra ilgaamžės, bet nereikalauja daug priežiūros. Kiekvieną detalę reikėjo rinkti praktiškai rankomis, o šios medžiagos išskirtinumas yra tai, kad jai nereikia parapetų, todėl galima išlaikyti vientisą formą. Tai itin kokybiška medžiaga, kuri neišblunka daug

metų, apsaugo nuo perkaitimo. Be to, ši medžiaga puikiai atkuria tekstūras. Dalis fasade naudotų plokščių net palietus sukuria tikros medienos įspūdį, o su kitomis pavyko sukurti akmeninių luitų vaizdą.

Visi sprendimai pritaikyti tam, kad namas nereikalautų nuolatinės priežiūros ir atnaujinimo. Tai ilgaamžio, patogaus gyvenimo sprendimai, kurie leis mėgautis komfortu ir negalvoti apie medžiagų, fasado atnaujinimus ir nesibaigiančius remontus. Juk namai turi pirmiausia džiuginti, o ne nuolat kelti papildomų rūpesčių. Šiandien technologijos ir tinkamai pasirinktos medžiagos leidžia tą džiugesį pasiekti“, – sako A. Skrolis.

objektas
62
objektas
63 2024 Pavasaris
Viskas čia sukurta patogiam ir įvairiapusiškam gyvenimui.
objektas 64

KAS AKTUALU ŠIUOLAIKIŠKAM IR FUNKCIONALIAM NAMUI?

Natūralios medžiagos suteikia namams jaukumo ir ilgaamžiškumo.

Vitrininiai langai su vaizdu į gamtą sujungia erdvę viduje ir išorėje, optiškai didina patalpas.

Akustinės plokštės apsaugo patalpas nuo aidėjimo.

Išmanūs apšvietimo sprendimai padeda taupyti elektros energiją, lengvina šviesos scenarijų reguliavimą, padaro apšvietimo sprendimus lankstesnius besikeičiantiems poreikiams ilgalaikėje perspektyvoje.

Laisvalaikio erdvės sportui ir poilsiui – šiuolaikinių namų tendencija, ypač kai namai yra atokiau nuo miesto infrastruktūros.

Stumdomas terasos stogas – sprendimas, padedantis valdyti saulės šviesą, džiaugtis atviro dangaus terasa bei apsisaugoti nuo netikėto lietaus.

Kokybiški lauko apdailos sprendimai leis pamiršti apie nuolatinį fasado atnaujinimą.

Išskirtiniam fasado dizainui naudotos naujos kartos „Alucobond“ aliuminio kompozito plokštės

Bendrą fasado vaizdą išbaigė Vokietijos įmonės „3A Composites GmhH“ aliuminio kompozito plokštės „Alucobond“. „Itin dekoratyvias ir moderniai atrodančias plokštes architektai daugelyje šalių renkasi siekdami originalių formų pastatams suteikti daugiau šiuolaikiškumo“, – sako Aurelija Malukaitė-Senkienė, „Alucobond“ atstovė Baltijos šalims.

Pasirinktos „Alucobond Plus“ degumo klasės plokštės. „Alucobond legno“ serijos „Premium wood African zebrano 830“ spalvos plokštės atkūrė natūralios medienos vaizdą. „Alucobond

Vintage Fresh concrete 875“ sukūrė smulkiagrūdžio ir šiurkštaus betono imitaciją. Matinis paviršius suteikia apdailai išskirtinę ir autentišką išvaizdą. Visos „Alucobond“ plokštės yra atsparios oro sąlygoms ir UV spinduliams, jos suteikė naujos estetikos moderniai architektūrai.

Plokštės yra lengvos, tad reikia mažiau investicijų papildomiems tvirtinimams. „Fasadui tenka mažesnė apkrova, tad nebūtinas masyvus pastato karkasas, todėl plokštės tinkamos šiuolaikiniams, modernių formų statiniams“, –sako A. Malukaitė-Senkienė.

objektas
65 2024 Pavasaris

Tinkamas sandarinimas –žingsnis efektyvaus namo link

Tik sandarus namas bus efektyvus. Jei objektui statyti parinktos tinkamos medžiagos ir efektyvūs sandarinimo sprendimai, jis išsaugos šilumą. Langai ir durys, o ypač jų montavimo zonos, yra jautriausios šalčiui, todėl svarbu ne tik pasirinkti kokybiškus langus, bet ir sandarinimo arba izoliavimo medžiagas bei kokybiškai sumontuoti. Profesionalus montavimas, gera garo, akustinė ir hidroizoliacija užtikrins būsto šilumą ir komfortą. Kad drėgmė ir kondensatas nemažintų komforto gyventojams ir nepakeistų konstrukcijų savybių, jungtis tarp lango rėmo ir grindų terasose bei balkonuose būtina kruopščiai užsandarinti.

66

IŠORINIS SANDARINIMAS –

„SOUDATIGHT WP“

„Soudal“ įmonėje gaminama aukštos kokybės hibridinė polimero mastika „Soudatight WP“ išdžiūvusi sudaro vientisą, elastinę, vėjui ir vandeniui nepralaidžią membraną. „Soudatight WP“ naudojama statybinėms konstrukcijoms hidroizoliuoti visose statybos srityse, ypač tinka langų jungčių, angokraščio ir lango rėmo hidroizoliacijai. Produktą tinka naudoti cokolio jungtims, pamatams virš žemės, taip pat betoninių plokščių sujungimo vietose.

„Soudatight WP“ hibridinė polimero membrana yra laidi garams, bet nelaidi vandeniui (jau po 2 valandų). Produktas universalus: sukimba su daugeliu statybinių medžiagų, visų rūšių betonu, mūru ir akmeniu, taip pat langų gamintojų naudojamomis medžiagomis (PVC, aliuminiu ir mediena).

Kaip veikia skirtingi sandarinimo produktai?

VIDINIS SANDARINIMAS –

„SOUDATIGHT LQ“

Norint pasiekti kuo aukštesnį būsto sandarumą viduje, naudojama garams ir orui nelaidi mastika „Soudatight LQ“, kuri yra armuota plaušu ir užpildo įtrūkimus bei plyšius iki 5 milimetrų. Mastikai išdžiūvus, jei reikia, galima užtepti antrą sluoksnį (ar daugiau), paskui galima dažyti arba tinkuoti. Idealiai tinka sandarinti siūles, angas, langų sandarinimo jungtis.

„SOUDATIGHT WP“ IR „SOUDATIGHT LQ“

ATITINKA LEED REIKALAVIMUS IR

STATYBINIŲ MEDŽIAGŲ MAŽOS EMISIJOS

KLASĘ M1. „SOUDATIGHT LQ“ MASTIKA

PATENKA Į „PASSIVE HOUSE INSTITUTE“

SANDARUMO VERTINIMO ATASKAITĄ.

Įmonės archyvo nuotr. www.soudal.lt
67 2024 Pavasaris

Vis dažniau įgyvendinant aplinkotvarkos projektus didelius vejos plotus keičia natūralistiniai gėlynai, o vietoje preciziškai išklotų betono trinkelių pasirenkamos natūralaus akmens trinkelės ar plokštės. Natūralus akmuo gali būti naudojamas takams, atraminėms sienelėms, sodo apvadams ar net lauko stalviršiams bei sėdimoms vietoms įrengti, kiekvieną iš šių elementų harmoningai įkomponuojant į eksterjerą. Tačiau žmonės dažnai vadovaujasi įvairiais stereotipais, pavyzdžiui, kad akmuo yra brangi žaliava, įrengti takai – nepatogūs naudoti, slidūs ir t. t. Vis tik vienareikšmiškai akmuo – kur kas aplinkai draugiškesnė žaliava nei, tarkim, betonas, be to, daugelis akmens rūšių yra gerokai už jį stipresnės.

CEMENTO PRAMONĖ – VIENA

TARŠIAUSIŲ

Cemento pramonė kasmet išmeta 2,8 mlrd. tonų anglies dvideginio: tai sudaro nuo 4 iki 8 proc. visame pasaulyje dėl žmonių veiklos į atmosferą patenkančio jo kiekio. Pagrindinė problema – tarši cemento komponento klinkerio gamyba. Tai, kad akmens gavyba ir gamyba, palyginti su betono, yra kur kas mažiau imli CO2 emisijoms, mini ir Mindaugas Verbickas, „Ponas Akmuo“ vadovas. CO2 emisijos pagmainti tokio pat dydžio gaminį skiriasi 3 kartus (natūralaus akmens gaminiams rekia 3 kartus mažiau).

Į Lietuvą atkeliauja gamintojų, kurie daug dėmesio skiria aplinkosaugai, akmuo. Viena jų – portugalų įmonė „Fafstone“. Pasak jos Natūralaus akmens padalinio pardavimų vadovo Celso Rangelio, įmonės prioritetinė kryptis išgaunant akmenį – maksimalios pastangos mažinti neigiamą poveikį aplinkai. Gavybos procese nenaudojami elementai, kurie galėtų užteršti gruntinius vandenis, patį gruntą, pritaikomos sprogstamosios technologijos, užtikrinančios mažą triukšmo lygį, ir kt.

Ar natūralus akmuo puoselėjant kraštovaizdį gali konkuruoti su betonu?
68

AKMENS KELIONĖ NUO KARJERO IKI

KIEMO

Lietuvoje neturime daug stambių uolienų, tad dauguma stambiagabaritės produkcijos importuojama. Taigi tiekėjai ieško ekonomiškiausio, racionaliausio būdo, iš kur atvežti akmens žaliavą.

„Jei įmanoma, visuomet stengiamės naudoti vietines žaliavas. Tačiau kartais jos yra brangesnės, palyginti su atvežtomis. Kita vertus, yra ir dar vienas požiūris: esą geriau vietines žaliavas išsaugoti ateities kartoms ir, jeigu tik yra galimybė, už tą pačią kainą atsivežti akmens iš kitur“, – teigia M. Verbickas.

Akmuo vertinant iš logistikos perspektyvos –bene sunkiausia žaliava, tad stipriai išauga importo kaštai. Tačiau visais atvejais ieškoma optimalių, ekonomiškai efektyvesnių būdų jį atvežti. „Pavyzdžiui, iš Kinijos ar Portugalijos akmuo plukdomas konteineriais. Pasiekusi Klaipėdos uostą, žaliava iki Kauno Nemunu transportuojama baržomis. Uolienas iš Ukrainos ar Lenkijos vežame sunkvežimiais“, – apie tai, kokiais keliais į Lietuvą patenka produkcija, pasakoja „Ponas Akmuo“ vadovas.

APDOROJANT AKMENĮ, NESUSIDARO

JOKIŲ ATLIEKŲ: SUNAUDOJAMOS NET

SMULKIAUSIOS NUOBIROS

Apdirbant akmenį, prireikia mažiausiai papildomų gamybos procesų. Palyginimui, gaminant betoną reikalingas cementas, taip pat Lietuvoje betono atliekų panaudojimas yra silpnai išvystytas.

Pasak M. Verbicko, akmens gamybos didžiausias pranašumas, jog tai yra beatliekis procesas, kai žaliavą tiesiog reikia pjaustyti atitinkamomis formomis. Iš akmeninio bloko pirmiausia pagaminami brangiausi gaminiai – stalviršiai, kapų plokštės, akmens plokštės. Vėliau gaminamos plytelės, trinkelės, borteliai, tuomet skaldytos trinkelės, o paskutinis etapas – iš atliekų pagaminama akmens skalda, irgi plačiai pritaikoma statyboms.

Kaip tvirtina portugalų akmens gavybos įmonės atstovas Celso Rangelis, ekologiškumas, palankumas aplinkai – viena priežasčių, kodėl natūralių žaliavų populiarumas sparčiai auga. Tarp šiauriečių, o kartu ir tarp lietuvių paklausus vidutinio grūdėtumo pilkas granitas „Alpendurada“. Jis ilgai tarnauja, yra atsparus smūginėms apkrovoms, vibracijai, gniuždymui, aplinkos sąlygoms. Dėl atsparumo atmosferos poveikiui granitas yra tinkamas vietovėms, kuriose gausu kritulių. Tiesa, tai ne vienintelė alternatyva rinkoje.

Tad jei neapsisprendžiate, kokį akmenį geriau rinktis tvarkant aplinką ar įgyvendinant sudėtingus kompleksinius projektus, visuomet verta pasitarti su specialistais, sukaupusiais daug patirties.

„Ponas akmuo“ tiekia akmenį ne tik privatiems, bet ir gerai žinomiems šalies objektams: Vilniaus g., Laisvės al. Ir Ąžuolyno parkui Kaune, Sedulinos al. Visagine, Paupio kvartalui Vilniuje; didiesiems Lietuvos kelių infrastruktūros projektams: rekonstruojamai „Via Balticai“, dviračių takui Smiltynė–Nida ir kt.

ponasakmuo.lt

Įmonės archyvo nuotr.
69 2024 Pavasaris

Statyba

Tvariai ir natūraliai statome tik iš medžio?.. Ar tikrai tai – kone vienintelė betono, metalo ir kitų statybų pramonėje paplitusių medžiagų alternatyva?

Vis artėjant šių metų terminui dėl reikalavimo dalį visuomeninių pastatų statyti iš organinių medžiagų, specialistai pradėjo žvalgytis įvairiausių sprendimų. Tai aktualu ne tik viešojo sektoriaus statybai ir architektūrai, bet ir privačiam statytojui, norinčiam sukurti tvarų, ekologišką ir gamta alsuojantį pastatą.

Skaityk ir įsivertink: penkios ekologiškų medžiagų alternatyvos medžiui ir jų pritaikomumas statybose.

Pexels.com nuotr. 70
71 2024 Pavasaris

PENKIOS REČIAU SUTINKAMOS, BET PERSPEKTYVIOS EKOLOGIŠKOS

MEDŽIAGOS

statyba
Pexels.com nuotr. 72
Rolandas KAŽIMĖKAS

Daugelis architektų, norėdami įgyvendinti tvaraus projektavimo strategijas, ieško ekologiškų statybinių medžiagų. Jų naudojimas gali sumažinti statybų sektoriaus daromą žalą aplinkai, anglies dioksido pėdsaką ir priklausomybę nuo neatsinaujinančių išteklių. Viena populiariausių – medis, tačiau statybų aikštelėje galime surasti nemažai alternatyvų.

PENKIOS SKIRTINGOS KATEGORIJOS

Kaip apibūdinti tvarią statybinę medžiagą? Galimybė medžiagą perdirbti yra tik viena iš tvarios arba ekologiškos medžiagos savybių. Kita medžiagos tvarumą apibūdinanti ypatybė – ją gaminant naudojami atsinaujinantys šaltiniai, nedaroma žala aplinkai. Betoną, plieną ar plastiką galima perdirbti, pakartotinai panaudoti, tačiau ar dėl to šios medžiagos tampa ekologiškos? Juk jų gamyba yra tarši. Vis tik perdirbimas yra skatinamas, nes jis didina bet kokios medžiagos ekologiškumą.

Natūralios žaliavos – neapdorota ar minimaliai apdorota natūralių šaltinių žaliava, naudojama kaip statybinės medžiagos. Statybose šios medžiagos dažnai pasirenkamos dėl jų patvarumo ir estetinio patrauklumo. Tačiau jų gavyba turi kuo mažiau paveikti aplinką, nes anoks čia tvarumas, jei masiškai naudojant medieną iškertami miškai. Natūralioms žaliavoms priskiriamas bambukas, akmuo, kamštinė medžiaga, šiaudai, avių vilna, molis, gruntas.

Panaudotos ir vėl perdirbtos medžiagos dažnai tampa kaip alternatyva pirminėms medžiagoms. Tai perdirbtas plastikas, plienas, stiklas, mediena, guma, popierius, atliekos ir kt.

Iš natūralių žaliavų pagamintos medžiagos. Palyginti su natūraliomis žaliavomis, šios medžiagos dažnai pasižymi geresnėmis eksploatacinėmis savybėmis, paprastai yra aukštesnės kokybės, tačiau labai svarbu, kad jų gamyba būtų ekologiška ir nekenktų aplinkai. Šiai medžiagų kategorijai priskiriamos nedegto molio plytos, iš molio, smėlio ir šiaudų mišinio gaminamos medžiagos, mediena, hidrogeliai, augalinės kilmės putos, iš grybienos pagamintos medžiagos ir kt.

Betono tipo medžiagos. Betonas yra universali ir plačiai naudojama statybinė medžiaga, pasižyminti ilgaamžiškumu, tvirtumu, leidžianti formuoti įvairias formas bei tūrius. Siekiant sumažinti neigiamą betono gamybos įtaką aplinkai, suteikti jam naujų savybių, pasirenkami netradicinių mišinių gaminiai: kanapių betonas, medžio drožlių ir pjuvenų betonas, pelenų betonas ir pan.

Naujomis technologijomis pagamintų medžiagų kategorijai priklauso įvairios kompozitinės medžiagos, nanotechnologijų produktai ir net išmaniosios medžiagos. Tokios medžiagos gali statiniui suteikti, pavyzdžiui, geresnių eksploatacinių savybių, ilgaamžiškumą, energijos vartojimo efektyvumą. Šiai kategorijai priskiriamos tokios medžiagos kaip vakuuminės izoliacinės plokštės, kintamo skaidrumo ar kintamos spalvos stiklas, „kvėpuojantys“ blokai ir kt.

statyba
73 2024 Pavasaris

TOP 10 ekologiškų, aplinkai draugiškų medžiagų

Kamštinė danga

Dekoratyvinė kamštinė danga nieko nestebina –ją galima rasti statybinių medžiagų parduotuvėse. Tačiau kamštinės medžiagos fasadas nėra įprastas dalykas. Berlyne pastatytą individualų namą, kurio fasadas ir stogas dengti kamštine medžiaga, suprojektavo architektų studija „Rundzwei Architekten“.

Architektų partneriai Portugalijoje pasiūlė naudoti kamštinę medžiagą ir idėja pasirodė įdomi. Portugalijoje yra viena didžiausių Europoje kamštinių gaminių gamykla – nuo vyno kamščių iki statybinių medžiagų. Architektas Marcas Dufou-

ras-Feronce sako, kad kamštinė danga statybose dažniausiai naudojama kaip izoliacinė medžiaga, kuri vėliau padengiama tinku. „Nedaug kas turėjo patirties dirbant su atviru kamščiu“, – teigia architektas.

Pasak M. Dufouro-Feronce, iš gamyklos atkeliavusi kamštinė danga yra sodrios rudos spalvos. Tačiau saulėje ji šviesėja. „Spalvos pokytis mums pasirodė gana neįprastas. Dažnai mūsų klausia, kaip pavyko išgauti šviesią kamštinio fasado spalvą, kuo ją dažėme, bet nieko nedarėme, tai tiesiog įvyko natūraliai“, – sako architektas.

statyba
74

Daugelis vis dar nežino apie daugybę puikių kamštinės medžiagos, gaunamos iš kamštinio ąžuolo žievės, savybių – ji yra vienas labiausiai atsinaujinančių šaltinių, nes medis nekertamas, nuo jo kas kelerius metus tiesiog nuimama dalis žievės.

Portugalija ir Ispanija yra pagrindinės kamštinės medžiagos produktų gamintojos pasaulyje. Suslegiant gamybos metu susidariusias atliekas aukštoje temperatūroje gaunamos fasado plokštės. Jas gaminant nenaudojami jokie chemikalai ar klijai, nes sudėtyje yra medžiagą surišančių natūralių dervų. Plokštės lengvai pjaustomos.

KAMŠTINĖS MEDŽIAGOS FASADO PLOKŠTĖS

pagerino namo šiluminę ir akustinę izoliaciją; suteikė jam natūralią, vientisą išvaizdą; atsparios vandeniui; gaminamos iš atsinaujinančių šaltinių ir perdirbamos.

Nepelnytai primiršta kamštinė danga šiuolaikiniuose interjeruose

statyba
„Rundzwei Architekten“ projekte naudotos 140 mm storio, 1 x 0,60 plokštės Gui Rebele nuotr.
75 2024 Pavasaris

„Pierre Chevet“ sporto kompleksas – pirmasis viešasis pastatas Prancūzijoje, pastatytas iš kanapių betono blokelių

Kanapių biokompozitas

Kanapių biokompozitas, geriau žinomas kaip kanapių betonas (angl. hempcrete), gaunamas sumaišius kanapių spalius su kalkėmis. Kanapių spaliai yra vietinė, greitai atsinaujinanti ir dėl to gamtos išteklius tausojanti statybinė medžiaga, be to, tai augalas, kurį galima auginti nenaudojant cheminių augalų apsaugos medžiagų, jam nereikia daug vandens, auga 50 kartų greičiau nei medis.

Kanapių betoną galima naudoti statant, renovuojant ir restauruojant visų tipų pastatus – nuo individualių namų, daugiabučių gyvenamųjų namų iki paslaugų ir viešojo sektoriaus pastatų. Jį sėkmingai galima panaudoti ir restauruojant istorinius pastatus. Tai universali medžiaga, kuri gali būti naudojama kaip izoliacinis sienų užpildas, išlyginamiesiems sluoksniams, palėpių ir stogų konstrukcijose ir kt. Tačiau kanapių betonas nėra laikančioji medžiaga, be to, jį būtina apsaugoti nuo klimato poveikio (vidaus sienų dengti tinku nebūtina, bet išorines reikia, kitaip atsiras įtrūkimų).

KALKIŲ IR KANAPIŲ BIOKOMPOZITO SAVYBĖS

lengva medžiaga; pasižymi geromis šilumos ir garso izoliacinėmis savybėmis; nėra šaltos sienos efekto; pasižymi ir šilumine inercija – jis kaupia energiją, paskui ją išskiria; sugeria drėgmę ir palaiko patalpos viduje komfortišką drėgmės balansą; atsparus ugniai, pelėsiui; netoksiškas.

Kanapių betonas gamybos procesas

„Lemoal Lemoal“ nuotr.
statyba 76

Biokompozitinis cementas

Technologijos taip pažengė į priekį, kad dabar galime gaminti mūro blokelius iš medžiagų, užaugintų iš dumblių! Tam tikros dumblių rūšys gali natūraliai gaminti į cementą panašią medžiagą. Taip gaunama mažai anglies dioksido į aplinką išskirianti medžiaga, savo savybėmis panaši į statybose naudojamą cementą. Ši medžiaga dar tik bandoma, tačiau netrukus ji gali tapti viena pagrindinių, padedančių siekti nulinio pastato emisijų balanso.

JAV bendrovė „Prometheus Materials“ sukūrė mūro blokelius iš į cementą panašios medžiagos, išaugintos iš mikrodumblių. Blokeliai atitinka tarptautinės organizacijos ASTM standartus, jie buvo pagaminti naudojant bioreaktoriuose užaugintą į cementą panašią organinę medžiagą, kuri dauginasi panašiai kaip koralai.

„Koralų rifai, kriauklės rodo, kad gamta jau sugalvojo, kaip stipriai, sumaniai ir efektyviai sujungti mineralus“, – sakė vienas iš „Prometheus Materials“ įkūrėjų Vilas V. Srubaras.

Iš biocemento pagamintų blokelių mechaninės, fizinės ir šiluminės savybės prilygsta portlandcemenčio pagrindu pagamintam betonui. Biocementas galėtų būti masiškai gaminamas kaip alternatyva portlandcemenčiui, kurio gamyba generuoja milžiniškus anglies dioksido išmetimo kiekius.

Biokompozitinio cemento gamyba

„Dezeen.com“ nuotr.
statyba 77 2024 Pavasaris

Bambukas

Bambukai – vieni sparčiausiai augančių augalų pasaulyje, tai atsinaujinanti ir itin universali žaliava – atsinaujinimo rodikliai gerokai lenkia medienos. Bambuką galima kirsti po 3–5 metų nuo pasodinimo, o medienai reikia dešimtmečių. Jis atauga pats – jo nereikia atsodinti.

Nors bambukas, kaip statybinė medžiaga, įprastai siejamas su Pietryčių Azijos ir Pietų Amerikos regionu, kur vyrauja tinkamiausias klimatas jo auginimui, tačiau vis dažniau jis naudojamas Europoje, Šiaurės Amerikoje. Tiesa, transportavimas labai mažina statybinės medžiagos tvarumo rodiklius.

Jau augdami bambukai gali įgauti norimas formas ir struktūras: galima išgauti kvadratinio skerspjūvio, arkos formos bambuką. Ši medžiaga

dėl savo unikalios estetikos yra paklausi kaip grindų danga ir dekoratyviniai elementai.

Įvairių šalių mokslininkai tyrinėjo, ar bambukas išsiskiria tokiomis mechaninėmis savybėmis, kad jį būtų galima naudoti kaip konstrukcinę statybinę medžiagą, nes šiuo metu jis dažniau pasirenkamas apdailai. Tyrimai parodė, kad tam tikros bambuko rūšys pasižymi įspūdingomis ir mechaninėmis savybėmis – stiprumo ir masės santykis prilygsta plienui.

Įrodyta, kad bambuko tvirtumas ir lankstumas padeda geriau absorbuoti žemės drebėjimo smūgius nei įprastesnės statybinės medžiagos. 1991 m. Kosta Rikoje 7,6 balo stiprumo žemės drebėjimą atlaikė bambukiniai namai, o mediniai ir betoniniai namai toje pačioje vietovėje sugriuvo.

statyba
78
Faizal Ramli nuotr.

„Bambukas yra greitai auganti žolė. Konstrukciniu požiūriu jis gali būti toks pat tvirtas kaip plienas, jei yra tinkamai apdorotas ir užsandarintas“, – sako namą projektavęs architektas Matiasas Irrgangas Dazzini

Dalis tyrimų nagrinėja galimybes bambuku pakeisti plieną gelžbetonyje. Architektai tyrinėja, kaip sudėtingi bambuko pastatai galėtų atrodyti ir funkcionuoti miestų erdvėse. Pavyzdžiui, patentuotą inžinerinį bambuko gaminį BVL sudaro bambuko pluoštas (90 proc.) ir rišiklis (10 proc.). Bandymai parodė, kad BVL gali pakeisti plieninę armatūrą mažaaukščiuose (iki 3 aukštų) būstuose. Jau pastatytas dviejų aukštų namas, kuriame panaudotas BVL armuotas betonas ir iš BVL pagamintos sijos.

Yra daugiau kaip 1500 bambuko rūšių ir dar daugiau porūšių, bet tik kelios jų turi potencialą tapti patikima konstrukcine statybine medžiaga. Ši įvairovė apsunkina standartų, susijusių su bambuko naudojimu statybose, priėmimą.

BAMBUKO SAVYBĖS

labai lengvas; didelis atsparumas gniuždymui; aukšti žaliavos atsinaujinimo rodikliai; lankstesnis nei mediena; lengvai formuojamas augimo metu ir gamyklose; neapdorotos konstrukcijos neilgaamžės; traukia vabzdžius, grybelius pelėsį.

statyba
79 2024 Pavasaris
Architektų vizualizacija. Konkursinis projektas, arch. Matias Irrgang, Emanuel Mendoza, Miguel Román, Melanie Apolinario, Maha Tior

Tankintas gruntas

Daugelyje pasaulio vietų galima rasti istorinių statinių iš sutankinto grunto, pavyzdžiui, Didžioji kinų siena. Šiais laikais ši statybinė medžiaga laikoma gausiu ir tvariu šaltiniu – CO2 pėdsakas gerokai sumažėja jau vien dėl to, kad galima naudoti netoli statybvietės iškastą žemę, kurios nereikia transportuoti tolimais atstumais.

Šiandien vis aktyviau pasisakoma už tankinto grunto naudojimą, nurodant tvarumą, tačiau dirbant su juo reikia gerai išmanyti klimatą ir vietą, kurioje bus statinys. Paprastai ši medžiaga pasi-

teisina santykinai nedidelės drėgmės ir vidutinės oro temperatūros klimato zonose. Šaltesnio klimato vietovėse tankinto grunto sienoms gali prireikti papildomos šilumos izoliacijos, o vietovėse, kur daug kritulių, – papildomos apsaugos nuo lietaus. Be to, daugelis šalių neturi teisės aktų, reglamentuojančių pastatų statybą iš tankintos žemės.

Statyba nesudėtinga: karkasas (lygiagrečios medinės plokštės) užpildomas drėgno grunto sluoksniu, kurį paprastai sudaro smėlis, žvyras, molis ir stabilizatorius. Nestoras grunto sluoksnis

statyba
Iš tankintos žemės pastatytas „Lalit Mangar“ viešbutis
Stirworld.com nuotr. 80

„Sirewal“ projektas Pakistane – aukščiausias pasaulyje iš tankintos žemės pastatytas pastatas

pneumatiniu tankintuvu suspaudžiamas iki pusės pradinio tūrio. Tada dedamas ir tankinamas antras sluoksnis. Procesas kartojamas tol, kol karkasas užpildomas sutankintu gruntu. Tada plokštes galima nuimti ir palikti laisvai stovinčią tankinto grunto sieną.

Norint padidinti tankinto grunto sienų laikomąją galią, į mišinį pridedama cemento. Toks mišinys (angl. Stabilized Rammed Earth) paplitęs Australijoje. Tačiau cementas (ypač jei jo gana daug) mažina taip giriamą šios statybinės medžiagos tvarumą.

TANKINTO GRUNTO SAVYBĖS

tvari, pigi vietinė medžiaga; gana prastos šiluminės savybės; maža laikomoji galia; reikia apsaugos nuo kritulių; daug kur nėra tinkamų teisės aktų.

Kaip statomos tankinto grunto sienos

statyba
81 2024 Pavasaris
„Sirewal” nuotr.

Fasadų

šiltinimas:

nematomoji sistemos dalis

Fasadų šiltinimo sistema dažnai apibrėžiama per šiltinimo medžiagą (tai gali būti mineralinės vatos, EPS ar plonos fenolio plokštės) ir galutinę dangą – dekoratyvinį tinką ar plyteles. Tačiau tai toli gražu ne viskas. Būtent nematomos sistemos dalys –profiliai, armavimo sluoksnis, smeigės, klijai –užtikrina sistemos stabilumą, atsparumą ir ilgaamžiškumą.

„Ant fasado montuojama šiltinimo sistema turi būti sertifikuota pagal EAD 040287-00-0404. Tai garantuos reikiamas šiltinimo sistemos efektyvumo ir patvarumo savybes. Taip pat labai svarbu, kad sistemos įrengimo metu būtų laikomasi technologinių reikalavimų – temperatūrinių sąlygų, prastovų džiūvimui, darbų eiliškumo. Atrodytų, elementaru, tačiau praktika rodo, kad Lietuvoje vis dar esame linkę kai kur pataupyti, paskubėti, pakeisti ir padaryti ne pagal projektą – būtent čia ir prasideda problemų karuselė“, – sako „DAW Lietuva“ techninis vadovas Edvardas Labakojis. Apšiltinti ištisinę sieną nesudėtinga, daugiausia klausimų kyla, kaip teisingai įrengti šiltinimo sistemos jungtis su langais, palangėmis, stogu, kaip suformuoti kampus, perėjimus nuo vienos medžiagos į kitą, pavyzdžiui, nuo plytelių į tinkuotą paviršių, kaip patikimai įrengti cokolio zoną.

PROFESIONALO PATARIMAI

Šiltinimo medžiagos tvirtinimas

Termoizoliacinės plokštės prie pagrindo yra tvirtinamos klijavimo skiediniu, būtent klijavimo sluoksnis užtikrina patikimą plokščių sukibimą su pagrindu. Klaidinga manyti, kad smeigės gali pakeisti klijus, nes šiltinimo sistemoje turi būti abu šie elementai. Pagrindinė smeigių funkcija – apsaugoti sistemą, kad didelis vėjas neatplėštų termoizoliacinių plokščių nuo fasado. Smeigių skaičius priklauso nuo vėjo zonos, pastato aukštingumo, geometrijos ir fasadą veikiančios apkrovos.

Armavimas

Fasadų šiltinimo sistema „Capatect“

Armavimo sluoksnis apsaugo šiltinimo medžiagą nuo neigiamų atmosferos veiksnių, užtikrina fasado atsparumą smūgiams ir suformuoja kietą, lygų ir tvirtą pagrindą galutinei dekoratyvinei dangai – dekoratyviniam tinkui, „Original Meldorfer“ plytelėms ar klinkeriui. Armavimo sluoksnis sutvirtinamas armavimo tinkleliu, kuris suteikia sistemai atsparumo įtempiams ir temperatūriniams svyravimams, kad fasadas neskilinėtų.

Dažna klaida, kada, siekiant labai lygių sienų, fasadas glaistomas kaip vidaus paviršius ir ant armavimo tinklelio uždedamas per storas armavimo sluoksnis, o tai lemia viršutinio armavimo sluoksnio ir ant jo esančio dekoratyvinio tinko paviršiaus

Baltas lapas, kvartalas Vilniuje. Capatect šiltinimo sistema. Galutinė danga Original Meldorfer plytelės Įmonės archyvo nuotr.
82

Šiltinimo sistemų profiliai visuomet yra su armavimo tinklelio juosta, kuri įterpiama į armavimo sluoksnį. Skirtingoms funkcijoms naudojami skirtingų rūšių profiliai – langams ir angokraščiams, palangėms, sujungimams su skardiniais elementais, taip pat specialūs profiliai cokolio zonai, rustų formavimui, nulašėjimo profiliai, deformaciniai profiliai. Kampiniai profiliai padeda suformuoti tiesius kampus ir išlaikyti jų vertikalumą.

Fasado šiltinimo sistemos su fenolio plokšte Kingspan K5 sandara

skilinėjimą – per giliai esantis armavimo tinklelis negali atlikti savo funkcijos.

Galutinė danga

Lietuvoje populiariausia galutinė šiltinto fasado danga – dekoratyvinis tinkas, taip pat plačiai naudojamos lengvos natūralios mineralinės „Original Meldorfer“ plytelės, kurioms nereikia specialaus sustiprinto armavimo, kaip kad klinkerinėms plytelėms. Galutinė danga atlieka ne tik estetinę funkciją, bet ir apsaugo sistemą nuo neigiamų atmosferos veiksnių ir padidina atsparumą smūgiams.

„Dažna problema, su kuria ypač susiduriame privačiame sektoriuje, yra situacija, kai klijavimui ir armavimui pasirenkamos pigesnės medžiagos, o galutinė danga uždedama „Caparol“ dekoratyviniu tinku. Kadangi medžiagų tarpusavio suderinamumas neištestuotas, danga gali neprilipti, atšokti, suskilinėti, netgi dėl cheminių sąveikos procesų pakeisti spalvą. Tokiu atveju nei armavimo mišinio, nei tinko gamintojai nesuteikia garantijų“, – sako E. Labakojis, pabrėždamas, kad būtina naudoti sertifikuotą vieno gamintojo tiekiamą sistemą.

Profiliai

Profiliai šiltinimo sistemoje atlieka labai svarbią užduotį – jie montuojami šiltinimo sistemos

sandūrose, perėjimuose iš vienų konstrukcinių elementų į kitus, pastato deformacinių siūlių zonose. Profiliai amortizuoja sistemos poslinkius, atsirandančius dėl natūralių priežasčių. „Jeigu name yra dideli vitrininiai langai su mediniais, tamsios spalvos aliuminiu kaustytais rėmais, vasarą jie neišvengiamai plėsis, todėl sujungimui su šiltinimo sistema reikės dideles deformacijas amortizuojančio langų profilio. Paprastai, fasado šiltinimo sistemai naudojama apie 10 skirtingų rūšių profilių. Rekomenduojame juos parinkti dar projektavimo metu ir būtinai įtraukti į projektą“, – pataria techninis įmonės vadovas.

„Capatect“ fasadų

šiltinimo

sistemos

lango mazgas

caparol.lt

Pašilių gyvenvietė prie Vilniaus. Capatect šiltinimo sistema. Kombinuota galutinė danga nano dekoratyvinis tinkas ThermoSan FP NQG ir Original Meldorfer plytelės
83 2024 Pavasaris
Ledo energijos kaupiklis –naujoviškas šilumos siurblių energijos šaltinis

VANDENS VIRSMAS LEDU IŠSKIRIA

LABAI DAUG ENERGIJOS

Naujoji ledo kaupiklių technologija sparčiai plinta Europoje, ypač Nyderlanduose, bet viskas prasidėjo Vokietijoje, kai išmaniųjų šildymo ir energijos sprendimų tiekėja bendrovė „Viessmann“ pradėjo

„Viessmann“ sukurta ir patentuota energijos kaupimo sistema ledo kaupiklyje yra patrauklus šilumos siurblių šaltinis. Šildymui naudojama energija gaunama iš aplinkos (oras, saulė, lietus) ir žemėje įkasto ledo kaupiklio. Sistema ypatinga tuo, kad didelė šilumos energijos dalis gaunama kristalizacijos metu, t. y. vandens virsmo ledu energijos. Ledo kaupiklyje šis fizinės vandens būsenos pasikeitimas įvyksta šildymo sezonu, vasarą ledo kaupiklio įrenginyje esantis ledas efektyviai vėsina patalpas.

kurti tokias sistemas. Populiarėja šios sistemos ir kaimyninėje Lenkijoje. Ledo kaupimo sistema tinka visiems statiniams – tiek individualiems namams, tiek pastatams, kuriems keliami dideli šildymo ir vėsinimo reikalavimai: pramonės objektams, logistikos ar verslo centrams ir kt. Naudojant šią tech-

Įmonės archyvo nuotr.
84

nologiją šildymas ir vėsinimas gali vykti periodiškai arba vienu metu. Ypatingas ledo kaupiklių sistemų pranašumas – didelis lankstumas.

„Bet kuriam šilumos siurbliui reikia energijos šaltinio, iš kurio būtų galima pasiimti žemų temperatūrų šilumą, ją suspausti kompresoriumi ir atiduoti aukštos temperatūros šilumą į pastatą. Šilumos siurblys oras–vanduo energiją ima iš oro, gruntas–vanduo iš gręžinio grunto arba vandens, o nauja „Viessmann“ siūloma technologija išnaudoja vandens virsmo ledu energiją“, – pasakoja „Viessmann“ prekybos atstovas Tomas Stasiulionis.

Ledo kaupiklis – uždara, vandeniu užpildyta talpykla, kurios viduje išvedžioti šilumokaičio vamzdeliai. Šildymo sezonu energija imama iš rezervuare esančio vandens, kurio temperatūra šildymo sezono pradžioje yra 7 °C. Šildant patalpą, vanduo palengva šąla ir virsta ledu. „Technologiškai išspręsta taip, kad ledas kaupiklyje formuojasi nuo centro link kraštų. Šildymo sezonu ledo kiekis vis didėja ir pasibaigus sezonui rezervuaro vanduo jau būna virtęs dideliu ledo luitu. Būtina paminėti, kad energijos išgavimo procesas pagrįstas būvio virsmu: skystis virsdamas kietu kūnu ir atvirkščiai išskiria arba akumuliuoja labai didelį energijos kie -

kį: 0 °C temperatūros vandeniui virstant ledu, t. y. keičiantis tik būviui, bet ne temperatūrai, išsiskiria tiek pat energijos, kiek jos būtų sunaudota norint pašildyti vandenį nuo 0 iki 80 °C. Šiuo virsmu ir yra pagrįstas visas šilumos–šalčio kaupiklio veikimo principas“, – atskleidžia T. Stasiulionis.

Vasarą vyksta atvirkštinis procesas: ledas pamažu virsta vandeniu, tad, jei pastate yra reikalingas vėsinimas, tokios sistemos efektyvumas vėsinant pastatą yra daug didesnis. Dar vienas pranašumas – proceso cikliškumas. Net šildymo sezonu ledą galima atitirpinti ir vėl užšaldyti.

INDIVIDUALI LEDO TALPYKLA

Ledo kaupiklio technologija tinka įvairiausiems statiniams, pradedant nuo individualių namų, baigiant pramonės ar logistikos objektais. Vokietijoje vienas pirmųjų objektų, kuriame panaudota ši technologija, buvo renovuojamas daugiabutis.

„Individualaus namo šildymo sistemai reikalingas ledo kaupiklis yra panašaus dydžio kaip prie

nuosavų namų įrengiami individualūs nuotekų valymo įrenginiai. Iš kaupiklio į pastatą nuvedami vamzdžiai, pastate montuojamas hidraulinis modulis ir toks pats šilumos siurblys, koks parenka-

85 2024 Pavasaris

„Viessmann” energijos kaupimo sistemos pritaikymo pastatuose modelis

mas įsirengiant geoterminį šildymą. Gamykloje pagaminti ledo kaupikliai užkasami žemėje, tad viskas įrengiama greitai, per porą dienų. Jei namas didesnis, galima sumontuoti dvi ar tris lygiagrečiai veikiančias talpyklas“, – pasakoja T. Stasiulionis.

Dideliems objektams statoma požeminė betoninė talpykla, kuri projektuojama pagal individualius projekto reikalavimus. Betoninė talpykla gali būti cilindro arba stačiakampio formos. Mažiausias vidinis aukštis yra du metrai, didžiausias –šeši metrai.

Svarbiausias talpyklos elementas yra jos viduje sumontuota šilumokaičio sistema. Gamtoje, kai vandens telkiniuose formuojasi ledas, šis procesas vyksta iš viršaus į apačią ir iš išorės į vidų,

Ledo kaupiklis – uždara, vandeniu užpildyta talpykla, kurios viduje išvedžioti šilumokaičio vamzdeliai

t. y. iš pradžių užšąla vandens paviršius, vandens telkinio pakraščiai. Speciali „Viessmann“ ledo kaupiklio technologija šį procesą apverčia aukštyn kojomis: vanduo užšąla iš vidaus į išorę. Taip išvengiama besiplečiančio ledo jėgų poveikio rezervuaro konstrukcijai ir užtikrinama tinkama cirkuliacija, kad ledo saugykla atsinaujintų.

„Ledo kaupiklio konstrukcija yra sudėtinga, nebus taip, kad išbetonuosite vandens rezervuarą, išvedžiosite vamzdelius ir viskas veiks. Šilumokaičio išvedžiojimas rezervuaro viduje yra labai svarbi montavimo dalis, nes ledas turi augti nuo centro link išorės, formuotis taisyklingai, nes bet kaip užšalęs praranda savo efektyvumą“, – pažymi T. Stasiulionis.

86

Dažnai šalia ledo kaupyklos papildomai lauke statomi oro, lietaus, saulės šilumos absorberiai. Tai radiatorių tipo vamzdelių sistema, kuri iš aplinkos (oro, lietaus, saulės) gali pasiimti šilumą. Jei žiemos pabaigoje lauke yra teigiama temperatūra, šviečia saulė ar lyja, dalį šilumos įrenginys pasiima iš absorberių. Įrenginio valdiklis fiksuoja, kad lauke yra perteklinės energijos, kurią galima panaudoti, tad ji ir panaudojama šildymui. Tokiu atveju net šildymo sezonu ledas gali būti atitirpdomas, o gerokai atšalus vėl šaldomas.

Taupant vietą, terminiai kolektoriai įrengiami prie požeminio įvažiavimo į pastatą

ĮRENGIMAS PAPRASTESNIS NEI GRĘŽINIO

Tose ES šalyse, kur griežtesni geoterminių gręžinių reikalavimai, o gręžinių įrengimo darbai brangesni, investuotojai labai domisi šia nauja technologija. Be to, ji gali būti sėkmingai panaudota nestandartiniais atvejais, pavyzdžiui, kai, norint įrengti geoterminį gręžinį, būtina atlikti archeologinius tyrimus. Nyderlanduose, kur statytojai dažnai susiduria su aukštais gruntiniais vandenimis, kur nemažai teritorijų yra pelkėtos, ledo kaupiklių technologija sparčiai populiarėja. Ši technologija puiki išeitis ir ten, kur fiziškai neįmanoma (šlaitas ir pan.) arba labai brangu yra įrengti gręžinius.

Ledo kaupiklis yra tinkamas pasirinkimas mies-

tų teritorijose, kur daug komunikacijų (dujų, vandentiekio vamzdžiai, elektros kabeliai, šiluminės trasos ir kt.). Tokiais atvejais ledo kaupiklio įrengimas yra daug paprastesnis ir greitesnis, nes tiesiog iškasama tinkamo dydžio duobė ir į ją įleidžiamas ledo kaupiklis – nereikia derinti su įvairiomis institucijomis, laukti leidimų.

Gręžinys yra geologinis procesas, o ledo kaupiklio įrengimo darbus atlieka montuotojai. Be to, ši technologija praktiškai nereikalauja priežiūros.

SVARBI LEDO KAUPIKLIO FUNKCIJA –EFEKTYVUS

VĖSINIMAS

„Pastatų vėsinimas yra vis aktualesnis – anksčiau, kai dominavo seni, energiškai neefektyvūs, „kiauri“ namai su mažais langais, jo nereikėjo, bet sandariuose A++ klasės namuose su dideliais vitrininiais langais, per kuriuos šviečianti saulė kaitina patalpų vidų, jis būtinas. Be to, ir vasaros vis šiltesnės, kaitros daugiau. Ledas kaupiklyje susiformuoja šildymo sezono pabaigoje, kad karštomis dienomis būtų galima jį naudoti kaip vėsinimo šaltinį. Vasarą žemesnė nakties lauko temperatūra gali būti naudojama pastatui vėsinti naudojant oro absorbentus. Dideliuose objektuose, kur pastato vėsinimo poreikiai labai dideli, pritaikant ledo kaupiklių technologiją, pastato vėsinimas yra daug ekonomiškesnis“, – sako „Viessmann“ prekybos atstovas T. Stasiulionis.

Ledo kaupiklio sistemos efektyvumas panašus kaip geoterminio šildymo – šildymo sezonu šilumos siurblys naudoja aukštesnės temperatūros šaltinį nei oras–vanduo šilumos siurblys. Jei lauke temperatūra žiemą nukrenta iki -15–20 °C , šilumos siurblys oras–vanduo naudoja labai daug elektros energijos, ledo kaupiklio atveju nedaug kas keičiasi, nes, atšalus orui lauke, vandens temperatūra ledo kaupiklyje išlieka tokia pati. Dar vienas pranašumas – labai žemas triukšmo lygis: šilumos siurblys neturi labai triukšmingo išorinio įrenginio, kokį turi šilumos siurbliai oras–vanduo. Tai tylus įrenginys, kurio darbas nepastebimas.

www.viessmann.lt

87 2024 Pavasaris

Modulinė statyba

88

Kasdien ieškome greitesnių, finansiškai įkandamų sprendimų namų statybos srityje. Tą, be abejonės, gali pasiūlyti modulinės statybos kryptis, kurios technologija leido tvariau ir greičiau įsikurti savo būste.

Dažnas įsivaizduoja modulį tarsi lengvai nupučiamą konteinerį – nei patogumo, nei estetikos. Tačiau tai tikrų tikriausias mitas (nebent tokia ir būtų užsakymo užduotis).

Šiuolaikinė modulinė statyba pasižymi ne tik sparta, mažesniais finansiniais kaštais, bet ir visais technologiniais patogumais. O kad netrūktų ir jaukumo, natūralumo ir estetikos, modulinius namus galima rinktis ir iš medinių konstrukcijų bei apdailos. O ar žinojai, kad 70–100 kv. m ploto medinį modulinį namą sklype galima pastatyti vos per 14 dienų?!

89 2024 Pavasaris

MEDINĖ MODULINĖ STATYBA SULAUKIA VIS DIDESNIO PRIPAŽINIMO

Didėjantį medinės modulinės statybos populiarumą lemia daugybė priežasčių, pradedant pačios medienos žaliavos privalumais, gamybos ciklu, modulinio pastato pastatymo trukme, sprendimų ekologiškumu ir baigiant palankiu tokiai statybai politiniu klimatu.

modulinė statyba
Rolandas KAŽIMĖKAS
Freepik.com nuotr. 90

Kadangi, naudojant modulius, nereikia tradicinės statybų aikštelės, pastato statyba užtrunka gerokai mažiau laiko. Moduliai gaminami uždarose patalpose, kur oro sąlygos neturi jokios reikšmės, dažniausiai visiškai automatizuotose gamybos linijose, kur paprastai pasiekiamas 90 proc. baigtumas. Gamybos principai ir technologijos leidžia išlaikyti aukščiausią įmanomą kokybę, įdiegti tvarios, energiją taupančios gamybos principus.

Svarbiausi tokių namų privalumai –rekordiškai trumpas jų statybos laikas ir aukšta kokybė

modulinė statyba
91 2024 Pavasaris

VIP KOKYBĖ

Moduliniai pastatai – iš esmės surenkamieji pastatai, kurių didelė dalis konstrukcijų pagaminama gamyklose. Po Antrojo pasaulinio karo JAV surenkamųjų medinių namų rinka labai išsiplėtė –paklausa buvo tokia didelė, kad tradiciniai statybos procesai negalėjo patenkinti poreikių. Tai skatino ieškoti sprendimų, pagreitinančių statybos procesą, sumažinančių naujų namų statybos sąnaudas.

Per pastaruosius dvidešimt metų labai išaugo modulinių namų sudėtingumas ir dydis. Dabar galite užsisakyti pagal individualų užsakymą suprojektuotą pastatą. Apie modulinės statybos galimybes daug sako faktas, kad mediniai moduliai buvo naudojami statant prabangų kruizinį lainerį „Queen Mary 2“. Statytojai modulines keleivių kajutes pasirinko todėl, kad tokia gamyba gali užtikrinti aukštesnius kajučių kokybės standartus, kuriuos galima pasiekti modulius gaminant gamyklose. Net statant VIP apartamentus buvo panaudoti moduliai.

MODULINĖS METAMORFOZĖS

Modulių būna įvairaus dydžio ir sudėtingumo –nuo ištisų butų (pavyzdžiui, 461 Dean Street) iki atskirų kambarių. Terminas „modulis“ reiškia ne atskirus elementus, tokius kaip sienos, durys ar langai, o savarankiškas uždaras gyvenamąsias erdves.

Pirmuoju visiškai modulinio individualaus namo projektu laikomas 1933 m. JAV bendrovės „American House, Inc.“ pastatytas namas „Winslow Ames House“.

Ilgą laiką moduliniai namai buvo projektuojami kaip socialinis būstas, jais buvo apstatomi ištisi priemiesčių kvartalai tankiai apgyvendintuose Europos miestuose.

Septintajame dešimtmetyje atsirado futuristinių

modulinių namų projektų, kuriuos įkvėpė populiarūs TV serialai, tokie kaip „Žvaigždžių kelias“, tuo metu vykstančios JAV ir SSSR kosmoso lenktynės, branduolinė era. Tų laikų modulinė koncepcija galėjo būti tiek labai paprasta, tiek demonstruoti nepasiekiamą sudėtingumo lygį, pavyzdžiui, britų „Archigram“ sukūrė milžinišką modulinę koncepciją „Plug In City“. Nors projektas ir nebuvo įgyvendintas, tačiau padėjo pagrindus modulinio –keičiamo miesto idėjai.

Milžiniška modulinė „Archigram“ studijos koncepcija „Plug In City“

XX a. pabaigoje modulinio būsto koncepcijos jau buvo orientuotos į individualų, o ne kolektyvinį būstą. Nauji modulinių namų statybos metodai pasiūlė alternatyvą tuo metu dažnai stigmatizuotiems masiniu būdu gaminamiems namams.

Dabar modulinių surenkamųjų būstų projektais siekiama išspręsti tokias problemas kaip būsto įperkamumas, geresnės eksploatacinės namo savybės, namo individualumas, patrauklus dizainas, atitiktis statybos kodeksų, priešgaisrinės saugos ir energijos vartojimo efektyvumo reikalavimams.

modulinė statyba 92
Vieną

pirmųjų modulinių namų

„Winslow

Ames House“ sudarė pamatas, trys moduliai ir plokščias stogas.

Aukščiausias modulinis pastatas JAV – 461 Dean Street.

modulinė statyba
„Winslow Ames House“ nuotr. „Dean Amenities“ nuotr.
93 2024 Pavasaris
modulinė statyba
„Dream
mobil house“ nuotr.
94
Mediena savo charakteriu ir savybėmis kuria jaukią atmosferą, gerą nuotaiką patalpoje.

KODĖL MEDIS?

Greitesni rezultatai ir pigesni sprendimai

„Žmonės mėgsta kapoti malkas. Šioje veikloje iš karto matomi rezultatai“, – sakė Albertas Einšteinas.

Ši citata tiksliai atspindi dabartinę rinką, kurioje vis dažniau pasirenkami greiti rezultatai ir pigesni sprendimai, o būtent tai gali pasiūlyti mediena. 70–100 m² ploto medinį modulinį namą sklype galima pastatyti vos per 14 dienų. Žinoma, viskas priklauso nuo pasirinkto sprendimo, projekto sudėtingumo ir montavimo įmonės galimybių, tačiau toks terminas yra įmanomas.

Nepriklausomybė nuo oro sąlygų

Modulinių medinių namų statyba ypač vertinama šalyse, kur sąlygos atšiauresnės, statyboms dažnai trukdo smarkus lietus, sniegas, šaltis. Modulinio medinio namo statybą galima suskirstyti į etapus, didelę dalį darbų atlikti uždarose patalpose, tad oro sąlygų įtaka statybos eigai yra gerokai mažesnė nei statant namą iš blokelių.

Lankstumas

Modulinių namų konstrukcijas ne tik lengva sumontuoti – pasikeitus poreikiams, statomą modulinį namą galima lengvai modifikuoti statybos metu ar net užbaigus darbus. Tą leidžia padaryti konstrukcijų universalumas, suderinamumas. Iš blokelių sumūryto namo paprastai neperstatysi –teks kažkur griauti, kažką vėl statyti. Modulinio namo konstrukcijos pertvarkymas daug spartesnis ir paprastesnis.

Skaičiai rodo – ekologiška gamyba, ekologiški namai

Modernūs moduliniai mediniai namai yra ekologiški tiek gamybos, tiek eksploatavimo požiūriu. Dėl naujų technologijų gamybos metu atliekų susidaro mažai, tad mediniai moduliniai visomis prasmėmis atitinka tvarumo tendencijas.

Medis savyje kaupia CO2 iš atmosferos, o mediena, vertinant ir jos transportavimą, yra neutrali anglies dioksido atžvilgiu (iš tikrųjų tai vienintelė anglies dioksido atžvilgiu neutrali statybinė medžiaga). Kiekvienas statyboje panaudotas kubinis metras medienos neleidžia į atmosferą patekti 0,8 tonos anglies dvideginio, taigi, jei namo statybai panaudojama 20 kubinių metrų medienos, tai reiškia, kad į atmosferą nepateko 16 tonų anglies dvideginio. Palyginimui, 16 tonų CO2 yra toks pats kiekis, koks susidaro nuvažiavus 90 000 kilometrų. Medienos naudojimas statyboje, nesvarbu, ar tai būtų visa konstrukcija, ar tik medinis karkasas, iš tiesų daro teigiamą poveikį klimato kaitai.

Mažesnė eksploatacijos kaina

Medinių sienų izoliacinės savybės yra geresnės, o tai leidžia sumažinti šildymo išlaidas. Apskaičiuota, kad 15 cm storio medinio namo siena savo šiluminėmis savybėmis prilygsta 30 cm storio plytų mūro sienai. Keletas palyginimų: stiklas šilumą praleidžia 23 kartus geriau nei mediena, marmuras – 90 kartų geriau, o aliuminis – net 7000 kartų. Jei norite, kad šiluma (arba vėsa) liktų jūsų namuose, ir norite išleisti mažiau pinigų šildymui (arba vėsinimui), mediena yra puiki alternatyva plytoms, betonui ir kitoms statybinėms medžiagoms.

modulinė statyba 95 2024 Pavasaris

Statybų trejybė: lengvumas, atsparumas, ilgaamžiškumas

Moduliniai namai yra daug lengvesni, todėl mažesnės pamatų įrengimo išlaidos, tačiau išlaikomas reikiamas namo konstrukcijų tvirtumas. Naudojant medines konstrukcijas išvengiama problemų, kurias kelia drėgmė, vienas didesnių mūrinių namų savininkų galvos skausmų.

Kai kurios neorganinės medžiagos šildomos plečiasi, todėl susilpnėja pastato konstrukcija. Mediena reaguoja priešingai: šildoma (žinoma, ne iki degimo temperatūros), mediena džiūva ir tampa dar kietesnė.

Dėl šiuolaikinių technologijų medinės namų konstrukcijos yra ilgaamžės, o pats pastatas gali tarnauti daugeliui kartų. Mediena savo charakteriu ir savybėmis kuria jaukią atmosferą, gerą nuotaiką patalpoje. Pastato vidaus patalpų apdailai naudojama mediena padeda namuose palaikyti tinkamą drėgmės lygį. Be to, pati medienos išvaizda ramina, atpalaiduoja. Mediena nekaupia elektrostatinio krūvio, todėl ir dėl šios priežasties laikoma sveikesniu pasirinkimu, palyginti su metalu, plastiku ir kitomis medžiagomis, iš kurių statomi moduliniai namai.

Mediena yra šiek tiek elastinga, o tai reiškia, kad ji gali nežymiai lankstytis, kitaip nei plytos ar betonas. Todėl, jei namo pamatai šiek tiek nusėda, jokių matomų pėdsakų mediniame name nėra. Pasėdus mūrinio namo pamatams, sienose ar lubose atsiranda įtrūkimų.

Garsas ir akustika namuose

Nors medis nėra tobulas garso izoliatorius, jis sugeria garso bangas, taigi, mediniame name nėra tokio aido, koks yra name, kurio vidinės sienos mūrinės. Kai nėra aido, mažiau garso patenka iš vienos patalpos į kitą. Todėl jei kalbama apie garso izoliaciją tarp skirtingų patalpų, mediena yra daug veiksmingesnė nei mūras. Ji taip pat natūraliai slopina nepageidaujamus garsus, sukurdama gerą patalpos akustiką.

KAS ATGRASO UŽSAKOVUS?

Vis tik ne vienas modulinių medinių namų gamintojas sako, kad nemaža kliūtis šios statybos rūšies plėtrai yra informacijos trūkumas. Paprašyti apibūdinti tokius pastatus, daug žmonių įsivaizduoja konteinerius, laikinus statybininkų namelius. Dalis teigia, kad visi moduliniai namai paprastai atrodo panašiai, o dažniausia forma – kubas su plokščiu stogu. Vieniems minimalistinė forma ir išvaizda labai tinka, kiti nori daugiau nei keturių kampų architektūros. Dar vienas trūkumas – nors modulinį namą rekonstruoti išplečiant ar perstatant lengviau, tačiau tradiciniame name kur kas paprasčiau perstatyti vidines erdves, moduliniame name to nepadarysi, teks perstatyti jį visą.

Kalbant apie finansus, nors tokia statyba yra taupi, visgi reikalauja investicijų, už kurias reikia sumokėti iš karto, kai už tradicinį namą galima mokėti ir dalimis. Tradicinio namo savininkas gali rinktis brangesnes ar pigesnes medžiagas, modulinių namų atveju tokio pasirinkimo nėra.

LANKSČIAU PRITAIKOMA

Šiandieniniai moduliai – gerai apgalvota, estetiška ir moderni erdvė, kurią neretai galima labai lengvai išplėsti net praėjus keleriems metams po to, kai buvo pastatytos pirmosios pastato dalys.

Mediena vis dažnesnis investuotojų pasirinkimas. Kodėl? Ji daug lanksčiau pritaikoma nei kitos statybinės medžiagas, o tai leidžia kur kas išradingiau projektuoti individualius namus. Negalima pamiršti ir to, kad mediena, kuri yra puikus namų izoliatorius, atitinkantis aukščiausius pasyviųjų pastatų sandarumo standartus, beveik visas modulinių medinių namų statybos procesas vyksta gamykloje, o tai garantuoja itin aukštą kokybę.

Paneigti 5 mitai apie

modulinius individualius namus

modulinė statyba
96

Medinių sienų izoliacinės savybės yra geresnės, o tai leidžia sumažinti šildymo išlaidas.

modulinė statyba
„Dream mobil house“ nuotr. „Scandic Hus“ nuotr.
97 2024 Pavasaris
Laikas atnaujinti medinį fasadą?
Rezultatas priklauso nuo teisingo dažų pasirinkimo

Pavasaris – laikas, kai norime atsinaujinti ir savo namams suteikti gyvumo. Būtent pavasarį dažniausiai atliekami ir medinio fasado bei tvorų dažymo darbai. Reguliariai dažomas medinis fasadas ne tik visada atrodo nepriekaištingai, bet ir ilgiau tarnauja. Kad rezultatas džiugintų daugybę metų, reikia rinktis kokybiškus dažus.

KAIP PARUOŠTI FASADĄ

DAŽYMUI?

Nušveiskite. Nušveiskite fasadą, pašalindami pelėsį, puvinį ar kitus nešvarumus. Tam „Tikkurila“ siūlo patikimą sprendimą –medinių fasadų ir tvorų ploviklį „HOMEENPOISTO“, skirtą pelėsiui šalinti.

Nuplaukite. Švariai nuplaukite visą fasado paviršių.

Užsandarinkite. Jeigu fasadą dažote pirmą kartą arba jame yra atsiradę skylučių, užsandarinkite jas prieš pradėdami dažymo darbus.

98

KAIP PASIRINKTI KOKYBIŠKUS DAŽUS?

„Tikkurila“ neseniai pristatė tikrą revoliuciją dažų, skirtų mediniams fasadams, rinkoje – tai pusiau matiniai „Ultra Classic“ dažai. Didžiausi jų pranašumai yra priežastys, kodėl tai toks populiarus pasirinkimas medinio fasado dažymui.

Subtiliai blizgūs. Šių dažų išskirtinumas – vidutiniškai matinis blizgumas suteikia namui subtilią spalvą, kuri nesikeičia visą eksploatavimo laikotarpį.

Laidūs vandeniui. Šių dažų gamyboje pritaikyta technologija, kuri apsaugo namo fasadą nuo vandens, tačiau kartu dažai yra laidūs vandens garams. Tai užtikrina nepriekaištingą fasado išvaizdą – jis visuomet atrodys kaip naujai nudažytas.

Ypač atsparūs atmosferos poveikiui. Šie poliakriliniai dažai nekeičia savo kokybės ir spalvos net ir esant UV poveikiui, drėgmei, krituliams. Prie šių dažų sluoksnio purvas neprikepa netgi vasaros karštyje.

Netrūkinėja. Pamirškite tuos atvejus, kai po kelerių metų nudažytas fasadas imdavo trūkinėti, dažai atsilupdavo ir atrodydavo negražiai. Naujieji

„Ultra Classic“ pagaminti pagal tokią technologiją, jog visą laiką išlieka elastingi, taigi netrūkinėja ir netrupa.

Tinka įvairiems paviršiams. Norite atsinaujinti ne tik namo fasadą, bet ir tvorą ar papildomą priestatą? „Ultra Classic“ puikiai tam tinka. Juos galima naudoti neapdorotiems, pramoniniu būdu apdorotiems arba lauko dažais dengtiems mediniams paviršiams.

„Ultra Classic“ pusiau matiniai dažai jau yra pripažinti užsienyje. Jie pelnė Suomijos vėliavą ir raktą vaizduojantį ženklą, kuris suteikiamas Suomijoje sukurtiems gaminiams. Atnaujinkite medinį fasadą vieną kartą ir džiaugsitės nepriekaištinga jo išvaizda metų metus.

Norite neatsilikti nuo naujausių tendencijų? Štai populiariausios medinio fasado spalvos šiemet.

Balta Pilka Ruda Juoda Geltona Raudona

Čia galite pasirinkti

Jūsų fasadui tinkamą

dažų spalvą

Pamatykite, kaip paprasta atnaujinti medinį fasadą su naujaisiais „Ultra Classic“ dažais

www.tikkurila.lt
Įmonės archyvo nuotr.
99 2024 Pavasaris

Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai

LIETAUS VANDENS NUVEDIMO

SISTEMOMS – GERIAUSIOS MEDŽIAGOS

Lietaus vandens nuvedimo sistemos elementų montavimu užbaigiami stogo dengimo darbai. Lietaus nuvedimo sistemomis ne tik nuo stogo nuteka lietaus ar tirpstančio sniego vanduo – jos pastato fasadui suteikia užbaigtos konstrukcijos išvaizdą. Renkantis rekomenduojama atsižvelgti į skardos storį, pasidomėti, ar skardos latakai ir lietvamzdžiai nudažyti iš abiejų pusių. Jei lietvamzdžio ar latako vidinis paviršius padengtas tik gruntu, gaminys netinkamas eksploatuoti lauke. Žiemą, lietvamzdžių ir latakų viduje kaupiantis ledui, tinkamai nepadengtas plienas greitai pažeidžiamas, prasideda korozija – trumpėja lietvamzdžių tarnavimo laikas.

Kiekvienam namui būtina lietaus nuvedimo sistema. Galima rinktis tradicinę lietaus nuvedimo sistemą, bet ne visada ji suderinama su moderniais architektūriniais sprendimais. Tokiu atveju patartina rinktis inovatyvią, prie namo formų lengvai pritaikomą „Siba Tech“ arba net paslėptą lietaus nuvedimo sistemą, kuri akiai nepastebima, tačiau savo funkcijas atlieka nepriekaištingai ir leidžia įgyvendinti drąsiausias namo eksterjero idėjas.

„RUUKKI“ LIETAUS NUVEDIMO SISTEMOS

tinka visų tipų stogo dangoms (nesvarbu, ar tai plieninė, čerpių, šiferio ar bet kuri kita stogo danga); jas sudaro įvairių spalvų ir dydžių latakai, lietvamzdžiai, laikikliai ir priedai;

gaminamos iš geriausių, aplinkai draugiškų medžiagų: karštojo cinkavimo metodu padengto 0,60 mm storio specialios markės, itin tvirto plieno, apsaugoto „GreenCoat RWS“ polimeru, ypač atspariu ultravioletiniams spinduliams, rūgštims, apnašų susidarymui bei mechaniniam poveikiui; šiuo metu asortimente yra trys skirtingiems poreikiams pritaikyti sprendimai: tradicinė apvali sistema, paslėptų latakų sistema ir šio sezono naujiena – universalaus dizaino gilių latakų sistema „Siba Tech“.

Populiariausios, tradicinės apvaliosios formos lietaus nuvedimo sistemos dažomos devyniomis skirtingomis spalvomis. Dviejų dydžių, t. y. 125/90 mm ir 150/100 mm apvaliąsias sistemas galima pritaikyti įvairiems architektūriniams sprendimams, tiek naujiems, tiek renovuojamiems pastatams.

Įmonės archyvo nuotr.
100

ATSIŽVELGIA Į NAUJAUSIAS ARCHITEKTŪROS TENDENCIJAS

„Tendencija, kai stogo danga naudojama ir fasadui, sparčiai populiarėja ne tik Lietuvoje ar mūsų kaimyninėse valstybėse, bet ir Australijoje, Kanadoje, JAV, kitose užsienio šalyse. Įgyvendinant tokio dizaino projektus, gana dažnai sulaukiama klausimų dėl stogo ir fasado plokštumų jungčių bei vandens nuvedimo“, – pasakoja „Ruukki Products“ AS rinkodaros vadovas Baltijos šalims Mantas Grigaliūnas.

Šios tendencijos paskatino įmonę „Ruukki“ sukurti modernią ir efektyvią paslėptą lietaus nuvedimo sistemą. Nepaisant, kokia apdaila bus naudojama pastato fasadams, paslėpta lietaus nuvedimo sistema puikiai tinka visuose objektuose, kuriuose norima estetiškai sujungti stogą be karnizo su pastato fasadu.

Tokios sistemos lietvamzdžiai saugiai paslėpti fasado konstrukcijoje, o vieninteliu matomu visos sistemos elementu yra latakų uždangos, kurios tvirtinamos prie specialiai tam skirto pagrindo ir garantuoja didesnį atsparumą vėjui ir visos sistemos standumą. Uždangos gali būti padengtos vienu iš dviejų patvarių „Ruukki 50 Plus“ arba „Ruukki 40“ kokybės klasės sluoksnių, bei 4 spalvų: RR2H3 antracito, RR23 tamsiai pilkos, RR33 juodos ar RR22 pilkos. Todėl sistemą galima puikiai pritaikyti prie stogo ir fasado apdailos.

„Ruukki“ sistema išsiskiria ypač tvirtais latakų laikikliais, suteikiančiais galimybę reguliuoti uždangų padėtį, užtikrinti reikiamus tarpus vėdinimui. Sistemoje naudojami efektyviai vandenį nuvedantys plieniniai didelio skerspjūvio (150 mm) pusapvaliai lietaus latakai, 110 mm PVC lietvamzdžiai, kurie paslepiami lietvamzdžio izoliacijos elementuose. Pastarieji yra stačiakampės formos, tad juos nesudėtinga sujungti su pastato šilumos izoliacijos sluoksniu, nenusidaro šalčio tiltai.

SEZONO NAUJIENA – UNIVERSALAUS

DIZAINO GILIŲ LATAKŲ SISTEMA „SIBA TECH“

Dviejų formų – apvalaus ir stačiakampio latakų derinys suteikė galimybę „Ruukki“ specialistams sukurti „Siba Tech“ – universalią, talpesnę ir san-

daresnę latakų sistemą („Siba“ – „Ruukki Construction“ Oy priklausantis prekės ženklas). Tai leidžia idealiai parinkti lietaus nuvedimo sistemą pagal kiekvieną namą.

„Siba Tech“ latakai yra didesnės talpos, dėl dviejų formų derinio yra našesni, palyginti su kitomis rinkoje siūlomomis sistemomis, o jų naudingoji talpa yra maždaug 13 proc. didesnė nei 135 mm dydžio apvalių giliųjų latakų. Išskirtinė latakų forma ir iš vieno lakšto suformuoti, ilgesni kampai leidžia užtikrinti geresnį pralaidumą, efektyvesnį išsiplovimą. Tokiuose latakuose sąnašos turi mažiau galimybių užstrigti, palyginti su įprastais stačiakampiais latakais, taip pat pagerėjo elementų patvarumas ir estetika. Ši sistema puikiai tinka ir gyvenamiesiems, ir viešosios paskirties pastatams.

„Siba Tech“ – galimybė rinktis stačiakampes arba apvalias formas (priklausomai nuo to, kuria puse bus įtvirtintas latakas), o tai reiškia, kad sistemos estetiką kiekvienam namui galima parinkti individualiai. Pavyzdžiui, jei stogo danga yra lygesnių formų, fasade vyrauja stačiakampiai ar minimalistinio stiliaus elementai, puikiausiai tiks stačiakampe puse sumontuota „Siba Tech“ sistema, derinama su stačiakampiais lietvamzdžiais. Platus latakų laikiklių pasirinkimas leidžia nepaprastai lengvai parinkti optimalų sprendimą bet kokio tipo stogui ir dangai. Latakų kraštai užlenkti į vidų – tai suteikia dar daugiau standumo, geresnė apsauga nuo sniego, ledo nuošliaužų ir korozijos.

Visi „Ruukki“ siūlomų sistemų elementai – lietvamzdžiai, lietaus latakai, alkūnės, įlajos, laikikliai, apkabos, kitos dalys ir priežiūros patogumą užtikrinantys priedai – yra geometriškai tikslūs, tvirti ir lengvai sumontuojami. Visoms gamintojo plieninėms lietaus nuvedimo sistemoms suteikiama 20 metų garantija. Joms beveik nereikalinga priežiūra – tereikia retkarčiais išvalyti latakus nuo lapų ar kitų sąnašų.

www.ruukki.lt/stogai
101 2024 Pavasaris

Architektūra

102

Architektūros vaizduotė beribė – galbūt su tuo nesutiktų konstruktoriai ir inžinieriai, tačiau kartais norisi daugiau nei tik elementaraus prieglobsčio.

Kūrybinio įkvėpimo architektai neretai semiasi iš gamtos. Taip atsiranda įvairūs formų, tūrių ir medžiagų eksperimentai.

Šį kartą apžvelgiame vieną esminių, tačiau dažnai nepelnytai užmirštamą architektūros elementą – langus ir tai, kaip jų netradicinė forma kartu keičia ir bendrą architektūros kompoziciją bei įvaizdį.

Pexels.com nuotr. 103 2024 Pavasaris
104

EKSPERIMENTAI SU LANGAIS

„Less is bore“ – toks yra gerai žinomas architektų postmodernistų atsakas į išgarsėjusią modernistų frazę „less is more“. Tačiau ne tik postmodernistai ieškojo savitumo. Neįprastų, unikalių formų paieška būdinga kiekvienam kūrėjui, kaip atsakas į miestus užvaldžiusius monotoniškus stačiakampius. Net ir tarp pasaulyje žymių architektų modernistų darbų rastume kokią nors netikėtą priešstatą nusistovėjusiam laikmečio braižui.

TARSI NETIKĖTAS BLYKSNIS

Didžiosios Britanijos architektas, urbanistas Thomas Heatherwickas, sukūręs daugybę aukšto lygio projektų, tarp jų – Mažąją salą (Little island) Niujorke, „Google“ būstinę Londone, viename iš BBC radijo serialo dalių, pavadintoje „Modernistinės architektūros kultas“, kalbėdamas apie pastato sielą, sakė: „Yra vienas žmogus, kuris dirbo kartu su Walteriu Gropiusu, kuris labiau nei bet kuris kitas yra atsakingas už visuotinę blandemiją (angl. bland – neturintis stiprių bruožų ar savybių ir todėl neįdomus, nuobodus), kurią matome šiandien, žmogus, kuris tapo griežtų modernizmo stilių, išplitusių visuose mūsų miestuose ir miestuose, sinonimu.“ „Le Corbusier yra šis paradoksas“, – pridūrė architektas. – Kai kurie jo pastatai

yra nuostabiausi, kokius aš kada nors mačiau. Pastatai su kreivomis, nuostabiomis detalėmis ir žavesiu.“

Priemonių arsenalas išties didelis. Ir vienas jų –neįprasti langai. Dažniausiai forma seka paskui funkciją, todėl įmantresnis langas atkartoja fasado struktūrą ir yra visumos dalis. Tačiau neretai neįprasta lango forma gali būti tarsi blyksnis, netikėtas elementas, paįvairinantis monumentalią stačiakampę formą ir todėl stebinantis. Architekto Kęstučio Lupeikio suprojektuotame kubo formos

Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros pastate, Vilniuje, pagrindinis fasadų išraiškos elementas yra tamsios spalvos poliruoto granito apdailoje, išsiskiriantys, ritmiški, pasvirę, pailgo stačiakampio formos langai.

architektūra
105 2024 Pavasaris

GAMTA – DIDŽIAUSIAS ĮKVĖPIMO ŠALTINIS

Prieš daugiau nei šimtą metų art deco stiliaus kūrėjai sėmėsi idėjų iš gamtos, pastatų fasaduose buvo ne tik gausu dekoratyvių augalų detalių, bet ir langai, durys bei kiti pastato elementai susijungdavo į skulptūrišką pastato formą – prisi -

minkime A. Gaudžio ikoniškąjį gyvenamąjį namą

Casa Batlo Barselonoje. O šiuolaikinės bioninės formos, parametrinė architektūra, dirbtinio intelekto kuriamos ateities pastatų vizijos dažniausiai yra inspiruoti aptakių, ergonomiškų gamtinių formų. Juose langai papildo plastišką fasado apvalkalą.

architektūra
106

Daugiabutis Londone pavadintas monumentalių arkų, formuojančių kiekvieno iš trijų aukštų namo fasadus, vardu – „The Arches“. Pastato išraišką padiktavo kontekstas – karaliaus Jurgio laikus menančių gyvenamųjų būstų ir Viktorijos stiliaus geležinkelio stoties gretimybės.

Architektūros studija „DHaus Company“

ĮKVĖPTI ISTORINIŲ STILIŲ

Originalios formos langai būdingi ir istoriniams, paveldo objektams, kurių stilius buvo nulemtas to meto statybos būdo, istorinių ir geopolitinių sąlygų, kultūrų maišymosi. Atnaujinant senuosius pastatus tradicinė amatininkystė, restauravimo principai jungiasi su šiuolaikinėmis technologijomis. Ne taip jau dažnai, bet vis dar yra originalių pavyzdžių, kuriuos architektai sukūrė įkvėpti istorinių pastatų stilių ir jų detalių.

architektūra
Matthew White, Izzy Scott, Richard Chivers nuotr.
107 2024 Pavasaris

RYTIETIŠKOS ARCHITEKTŪROS

PLASTIKA

Daugiau plastiškų ir neįprastų formų pastatų ir langų galima pamatyti Rytų šalyse – Kinijoje, Korėjoje, Balyje ir kitur. Nors Vakarų technologijų įtaka šiose šalyse akivaizdi, tačiau tūkstantmečius skiepyta estetikos samprata išlieka nepakitusi. Vakarų estetika remiasi matematine objekto formalios struktūros analize, naudojant klasikinius kompozicijos dėsnius, tokius kaip pusiausvyra, simetrija ir auksopjūvis. Rytų estetika skiriasi tuo, kad pabrėžia intuityvią patirtį, tokią kaip „balta erdvė“ tradicinėje kinų tapyboje, per emocinį bendravimą su vaizdiniais, kad būtų sukurta tam tikra koncepcija. Realybės ir tuštumos kontrastas leidžia klestėti žiūrovo vaizduotei ir jausmams.

JFE chemijos tyrimų institutas. Projekto autoriai – „KINO Architects“, Japonija

Geometriški konferencijų centro langai suardo modernaus pastato vienodumą, jo viduje sukurdami įspūdingus šviesos atšvaitus. Konferencijų centras

„Senso“ Kinijoje, sukurtas „MINAX“

architektų grupės

architektūra
Lu Zhigang nuotr. Hiroyuki Hirai Taichi Ano nuotr.
108

Pusapskritimio formos langai vaikų odontologijos klinikoje Tokijuje suteikia pastatui žaismingumo. Projekto autoriai – „KINO Architects“, Japonija

„The Cloudscape“ biblioteka Haikou mieste Kinijoje. „MAD architects“

architektūra
Kiesuke Miyamoto nuotr. „Arch-Exist“ nuotr.
109 2024 Pavasaris

„Grotto“ saunoje San Souci saloje (Kanada) pro suapvalintą langą atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai, o pro viršutinį apvalų langą sklinda šviesa iš viršaus. Architektai – „PARTISANS“

Skulptūrišką Cella Bar Portugalijoje restorano priestato formą dar labiau pabrėžia pailgi netaisyklingi langai, kurie organiškai susilieja su pastatu ir naktį paslaptingai spindi iš vidaus. Projekto autoriai – „FCC Arquitectura“, interjero dizaineris – Paulo Lobo

architektūra „FG+SG“
nuotr.
Johnatan Friedman nuotr.
110

Rezidencija netoli Bolcano miesto Italijoje turi dvi unikalias detales – veidrodinį fasadą ir lenktos formos langą, atveriantį vaizdą į obelų sodą ir apylinkių panoramą. Projekto autorius –„Peter Pichler Architecture“

Visiškai atnaujintas ir pertvarkytas pastato fasadas laisvai interpretuoja originalų šeštojo dešimtmečio pastato linijinį dizainą. Rekonstruotas 1950 m. biurų ir privataus universiteto pastatas „Schlump one“ Hamburge.

Projekto autoriai – J. Mayer. H architektų biuras

Ekspozicijų erdvė Portugalijoje

architektūra
nuotr. Jan Bitter
Oskar da Riz nuotr.
ir Ludger Paffrat
111 2024 Pavasaris

Plastiškų formų dvigubo aukščio baseino poilsio erdvėje patrauklus suapvalintas langas įrėmina vaizdą į sodą. Sveikatingumo kompleksas su baseinu Prancūzijoje, Štutgarte. Architektai – „Dominique coulon & associes“

architektūra Oskar da Riz nuotr. 112

O.A.S.E. Studijų ir komunikacijos centro ir medicinos bibliotekos

Diuseldorfe fasadai įkvėpti kapiliarų sistemos. Šią koncepciją ypač pabrėžia langai.

architektūra „HPP Architecten“ nuotr.
113 2024 Pavasaris

UNIKALI LIETUVOS PRAKTIKA

DAUGIAU IŠRAIŠKOS – IR

INDIVIDUALIŲ NAMŲ FASADAMS

Savaime suprantama, kad neįprastos formos langai reikalauja ir papildomų investicijų, todėl jie dažniau naudojami visuomeniniams pastatams, tačiau kitokia langų forma paįvairina ir individualių namų fasadus, žinoma, jeigu jie taikomi saikingai, atsižvelgiant ir į vidaus erdves: koks vaizdas bus matomas pro langą, pagaliau, ar visuomet pavyks priderinti užuolaidas ar kitokius uždengimus, jeigu tai privatesnė namo erdvė.

Nuo užsienio kolegų neatsilieka ir mūsų šalies architektai, norėdami suteikdami fasadams papildomos išraiškos ir siekdami išvengti monotonijos. Šie sprendimai priklauso ne tik nuo architektų išmonės, bet ir nuo šeimininkų imlumo neįprastiems elementams bei jų finansinių galimybių.

Visuomenės sveikatos fakultetas Kaune.

Architektas Gintautas Natkevičius

Gyvenamasis namas Kaune

architektūra
L. Garbačiausko nuotr. L. Mykolaičio nuotr.
114

Gyvenamasis

architektūra
Norbert Tukaj nuotr. „Vila G” Vilniuje. „Ambraso architektų biuras”
115 2024 Pavasaris
namas Vilniuje „Birdhouse“. Architektai –„YCL“, Aidas Barzda

Revoliuciniai langai –šiuolaikiškų namų vizitinė kortelė

Šiandien namuose

svarbu ne tik langų dydis ir jų dizainas. Iš langų šiandien norime inovacijų, išmanumo ir tvarumo. „Rehau“ neseniai pristatė

tai ir dar daugiau kriterijų atitinkančią langų liniją ARTEVO, kurią gamintojai

drąsiai vadina tobula

langų sistema

šiuolaikiniams namams.

KAIP PASIRINKTI KOKYBIŠKUS

LANGUS ŠIUOLAIKINIAMS NAMAMS?

Stabilūs. Langai turi būti stabilūs, kad nebijotumėte jų atidaryti, keisti atidarymo padėties. Naujos kartos ARTEVO linijos langai išlieka stabilūs ir tvirti net juos varstant. Tai užtikrina išorės langų varčių sienelėse esančios jėgos zonos.

Tvirti. Visame ARTEVO langų profilių skerspjūvyje integruota pluoštinė kompozicinė medžiaga užtikrina, kad lango apkrova bus paskirstyta visiškai tolygiai ir patikimai. Todėl langai išlieka tvirti ir ilgaamžiai.

Efektyvūs. Kokybiškų langų pasirinkimas reiškia šiltesnius namus ir mažesnį energijos išeikvojimą. Naujos kartos „Rehau“ langų gamyboje nenaudojamas plieninis sustiprinimas, todėl nelieka galimybės susidaryti šilumos praradimo tiltams. ARTEVO profiliuose ir stiklo paketų gamyboje naudojamos medžiagos taip pat užtikrina geriausią garso izoliaciją.

Saugesni. ARTEVO – langai, kurie yra lyg raudona lemputė įsilaužėliams. Visi linijos langai yra RC 3 atsparumo klasės ir negali būti paprastai atidaryti be specialių, sunkių įrankių.

ARTEVO – tai langai Jūsų saugiam ir patogiam gyvenimui
116

Rinkitės iš 2000 spalvų ir dizaino galimybių

IŠBANDYKITE GERIAUSIA, KAS YRA RINKOJE

Daugiau formų. Kiekvienas nori sukurti namus, kurie būtų tam tikra mūsų pačių išraiška. Su naujos kartos langais ARTEVO tai tapo įmanoma. Galima rinktis matmenis, kurie leidžia sukurti išskirtines architektūrines formas.

Daugiau vaizdo. ARTEVO – tai 0 mm grindų slenkstis. Ypač siaura išorinė pusė ir centrinė dalis dar labiau padidina stiklinius paviršius ir atveria naujų architektūrinių galimybių su maksimaliu natūralios šviesos kiekiu. Šiandien galite džiaugtis dideliais langais nuo grindų iki lubų be jokių išlygų.

Daugiau spalvų. Nebereikia taikstytis su ribota spalvų gama. Naujos kartos „Rehau“ langai siūlo platų pasirinkimą nuo klasikinių pilkų spalvų iki tikroviškos medienos ir net ryškių atspalvių. Asortimente – daugiau nei 2000 spalvų ir dizaino galimybių.

Daugiau tvarumo. Rinkdamiesi naujos kartos langus, renkatės aukščiausios kokybės standartą. ARTEVO MAX langų profiliai yra sertifikuoti Darmštato Pasyvaus namo institute ir atitinka aukštus Šveicarijos „Minergie-P“ sertifikavimo reikalavimus.

ARTEVO langai pagerina gyvenimo kokyb ę, nes sumažina triukšmą 48 decibelais. Tai atitinka beveik 97 proc. triukšmo sumažinimą žmogaus ausyje

ARTEVO – ir menas, ir evoliucija. Tai ne tik langai, tai unikali patirtis Jūsų namams.

„LowE“ profilių technologija – naujas energijos naudojimo efektyvumo lygis. ARTEVO MAX – gaminio variantas su papildoma, naujoviška REHAU „LowE“ profilių technologija. Naudojant „LowE“ plėvelę rėme, ir varčioje patvirtinta kartu su trigubo izoliacinio stiklo paketais jie pasiekia pavyzdinę 0,61 W/(m²K) Uw vertę.

Įmonės archyvo nuotr.
www.rehau.lt
117 2024 Pavasaris

Sisteminiai sprendimai seniems pastatams restauruoti

Susidūrę su istorinių pastatų restauravimu, meistrai dažnai susiima už galvos: tokie statiniai paprastai kelia galybę iššūkių. Jie būna ilgą laiką neeksploatuoti ar eksploatuoti netinkamai, stovėję kiaurais stogais, veikiami lietaus, saulės ir temperatūrų kaitos.

UAB „SCHOMBURG Baltic“ gali pasiūlyti sistemą, padedančią teisingai ir patikimai restauruoti tokių prastos būklės statinių pamatus, rūsius ir fasadus.

DARBUS PRADĖTI NUO APAČIOS

Pirmiausia svarbu pasirūpinti, kad pastatas nebegautų lietaus: reikėtų perdengti stogą. „Apsaugojus pastatą nuo lietaus, – sako UAB „SCHOMBURG Baltic“ vadovas Gytis Jonas Vitkus, – tvarkyti jį verta pradėti nuo pamatų.“ Ir čia jau parenkami remontiniai mišiniai, horizontali bei vertikali hidroizoliacija. Kai kur, siekiant užpildyti ertmes ir įtrūkimus pastato sienų viduje, naudojama vertikali injektuojamoji hidroizoliacija. „Senuose pastatuose paprastai naudojame hidroizoliacijas „Aquafin i380“ ir „Aquafin RB400“, – pažymi specialistas.

Istoriniai pastatai restauruojami specializuotomis didesnio porėtumo medžiagomis, kad jose užsikapsuliuotų sienose prisikaupę teršalai ir druskos

ISTORINIŲ SIENŲ SANAVIMO SISTEMA

„Pirmiausia rekomenduočiau atlikti sienų užterštumo analizę, – atkreipia dėmesį G. J. Vitkus. – Žinodami užterštumą ir tai, kokios statant buvo naudojamos rišamosios medžiagos, galime nuspręsti, ar galėsime naudoti sanuojančius tinkus.“ Istorinių pastatų sienoms sanuoti UAB „SCHOMBURG Baltic“ specialistai paprastai naudoja sistemą „Thermopal“, susidedančią iš elastingo, lengvai formuojamo ir vandeniui atsparaus remontinio mišinio „Asocret M30“, išlyginamojo mišinio „Thermopal-GP11“, kuriuo vienu sluoksniu galima lyginti iki 30 mm, ir

118

Sėkmingo restauravimo sistemos panaudojimo pavyzdžiai: Jašiūnų dvaras Vilniaus rajone; Trakų muziejaus tvora; Viešbutis „Europa Royale“ Druskininkuose; Valstybinis bankas Rygoje.

adhezinio sluoksnio formavimui skirto mišinio „Thermopal SP“.

Istorinių sienų tinkavimui bendrovė naudoja tris sanuojančius tinkus: populiariausias jų yra poringas „Thermopal SR44“, galintis akumuliuoti didelį kiekį į sienas susigėrusių druskų. Kiti du sanuojantys tinkai – „Thermopal-Ultra“ ir „Thermopal-Ultra White“ – pasižymi dideliu elastingumu, nesutrūkinėja džiūdami. Kadangi tokių tinkų paviršius niekada nebūna idealiai lygus, palyginti su paprastais kalkiniais tinkais, rekomenduojama juos papildomai padengti sanuojančiu glaistu „Thermopal FS33“, kuris ypač gerai tinka vidinėms patalpoms, nes neužkerta kelio vidinėse sienų konstrukcijose esančių vandens garų mikrodalelių migracijai.

SISTEMOS PRANAŠUMAS –TARPUSAVIO DERMĖ

Sanavimo sistemas turi sudaryti statybiniai mišiniai, turintys didelį poringumą, labai gerą vandens garų pralaidumą ir sumažintą kapiliarinio vandens pralaidumo koeficientą. Šių mišinių vidinė struktūra tokia, kad į tinką patekęs vanduo per atvirus tinko kapiliarus išgaruotų, o susikristaliza-

Atrestauruotų pastatų sienų paviršius geriausia dažyti kvėpuojančiais dažais, kurie neužkirstų kelio vandens garų migracijai iš sienų konstrukcijų į išorę

vusios porose druskos liktų tinke, neardydamos jo ir neužteršdamos paviršiaus.

Kad pastato restauracija būtų sėkminga ir kokybiška, būtina ne tik naudoti specializuotus mišinius, bet ir pasirūpinti, kad jie derėtų tarpusavyje pagal savo fizines ir chemines savybes. „Dėl to visi mūsų naudojami pastatų sanavimo produktai priklauso vienai sistemai“, – pabrėžia G. J. Vitkus. Visi bendrovės naudojami sanuojantys tinkai, remontiniai mišiniai ir hidroizoliacijos turi Vokietijos mokslo ir technikos asociacijos (WTA) sanavimo sistemų standarto WTA-2-9-04 D reikalavimus atitinkančius sertifikatus, užtikrinančius galimybę restauruoti senovinius paveldinius pastatus.

schomburg.com

UAB „SCHOMBURG Baltic“

Veiverių g. 139, Kaunas

Tel. +370 698 25 309

El. p. gytis@schomburgbaltic.eu

Prieš tapdamas gražus ir tvarkingas, kiekvienas restauruojamas pastatas kurį laiką pabūna baisus ne tik vizualiai. Jo konstrukcijose gali tykoti aibė problemų, sukeliančių galvosopį kiekvienam mažiau patyrusiam specialistui

Įmonės archyvo nuotr.
119 2024 Pavasaris
Pexels.com nuotr.
120
Renovacija

Renovacija – neatsiejama tvarumo judėjimo dalis, kuri, deja, retai skamba patraukliai tiek projektuotojams, tiek būsto savininkams. Atrodo, paprasčiau išlyginti žemę ir statyti iš naujo. Įvairius mitus, susijusius su renovacijos sunkumais, griauname jau ištisus metus ir nors viešajame sektoriuje renovacijų procesai įgauna (kad ir nedidelį) pagreitį, privatūs asmenys vis dar bijo rekonstruoti ar renovuoti seną būstą. Priežasčių tam gali būti įvairių: trūksta patirties, nepatinka rezultatas, stinga laiko.

Visgi Lietuvoje, pasirodo, turime drąsuolių, kurie ryžtasi rinktis renovaciją ir namų rekonstrukciją, taip tvariai kurdami pridėtinę vertę seniesiems pastatams bei „naujų“ namų jaukumą.

Susipažinkite:

Lipickų šeimos renovuota senoji sodyba miško pašonėje

Horoman šeimos rekonstruota istorinė sodyba

121 2024 Pavasaris

IŠSKIRTINĖ RENOVACIJA –

SENOS SODYBOS VIRSTA JAUKIAIS NAMAIS

Justina GRAINĖ

Net ir mažas namų remontas reikalauja daug laiko, energijos ir pastangų, o ką jau kalbėti apie didžiulius renovacijų projektus. Tačiau kai kurie išdrįsta ir jų imasi net neturėdami patirties, ir tokių pavyzdžių Lietuvoje turime jau ne vieną. Taip ne tik apleistos kaimo sodybos, bet ir griūvantys istoriniai pastatai atgimsta antram gyvenimui ir tampa naujais namais.

renovacija 122
renovacija 123 2024 Pavasaris
renovacija 124

RENOVAVO SENĄ KAIMO SODYBĄ

Ingridos Lipnickienės šeima savo pačių statytą namą mieste neseniai iškeitė į sodybą Panevėžio rajone, miško pašonėje. Tiesa, tam teko imtis sudėtingo renovacijos projekto. Savo rankomis Ingridos vyras ir uošvis seną kaimo sodybą pavertė jaukiu šeimos namu, kuriame visi sutiko jau antrąsias Kalėdas.

I. Lipnickienė neslepia, kad nors gyventi name jau galima, nebaigtų darbų dar daugybė, moteris tikisi, kad viską pavyks pabaigti dar šiemet, o labiausiai ji laukia virtuvės baldų. 180 kv. m. pastatas tapo naujaisiais šeimos namais, o aplink driekiasi keli hektarai žemės kartu su mišku.

GRIOVĖ KONE VISKĄ

Paklausta, ką name reikėjo keisti, I. Lipnickienė sako, kad teko ardyti ir griauti beveik viską. Šis namas buvo tarsi iš dviejų dalių. Viena namo pusė labai sena, ten buvo rąstinis namelis, o kita – kiek modernesnė, statyta vėliau. Pradėję darbus, savininkai nustebo pastebėję, kad senoji namo dalis buvo kur kas geresnės būklės.

Darbų sąrašas, kurį teko padaryti, ilgas: išardytos senos pastato grindys; atkurtos medinės konstrukcijos;

išardyta vidaus ir lauko apdaila; pakeistas stogas ir langai;

vienoje namo pusėje įrengti langai per abu pastato aukštus;

išardyta dalis antro aukšto pertvaros, taip sukuriant lofto įspūdį, o antrame aukšte paliktas tik vienas kambarys;

namas papildomai apšiltintas;

įrengtas kietojo kuro katilas ir grindinis šildymas.

Namo dizainas kurtas pagal tuo metu vyravusias tendencijas. Pavyzdžiui, išorės apdailai pasirinktos skalūno plytelės, kurios tuo metu buvo ypač populiarios privačiuose objektuose. Vidaus erdvėms parinkta mediena ir raudonos plytos, pasiteisino ir molio tinkas – universalus ir praktiškas sprendimas. Siekiant šiek tiek pažeminti erdvę, įrengtos juodos įtempiamosios lubos. Savo ran-

renovacija
125 2024 Pavasaris

Statant namą dabar reikia atitikti

moderniausius reikalavimus, taigi reikia rinktis atitinkamas medžiagas ir sprendimus. Dabar galėjome viską daryti kiek paprasčiau.

komis šeima išliejo masyvius betoninius laiptus, kuriems turėklus pagamino Ingridos vyras.

KĄ DARYTŲ KITAIP?

Visgi, jau dabar matyti, kokie sprendimai galėjo būti įgyvendinti kitaip. „Labai norėjau vonios, kurioje būtų baltos plytelės ir vyrautų tik balta spalva. Dabar prašau vyro, kad jis kuo greičiau perklijuotų vonią, kad grindų spalva būtų universali – blizgių grindų sprendimas nepasiteisino, kadangi gyvenant kaime jos labiau purvinasi.

Žinoma, yra ir tokių vietų, kur atrodo, kad gal kai kur erdvės išnaudotos neprotingai arba tampa nereikalingos, bet taip yra todėl, kad teko taikytis prie to, koks buvo senas namas. Statant naują, žinoma, erdves planuotume kitaip“, – sako I. Lipnickienė.

RENOVUOTI AR STATYTI NAUJĄ?

Kadangi šeima turi patirties ir statant namą, ir renovuojant, paprastesnis pirmasis variantas: „Jeigu kažkam reikėtų patarti, patarčiau statyti. Tik namo statybai ir įrengimui savo lėšomis reikia skirti laiko. Mūsų atveju laiko nebuvo, nes pardavėme savo namą ir reikėjo greitesnio sprendimo. Kartu tai mums buvo ir šiek tiek į naudą. Statant namą dabar reikia atitikti moderniausius reikalavimus, taigi reikia rinktis atitinkamas medžiagas ir sprendimus. Dabar galėjome viską daryti kiek paprasčiau.“

Visgi, šeima nė kiek nesigaili pradėjusi tokį sudėtingą projektą. I. Lipnickienė neslepia, kad gyvenimo kokybė persikėlus į naujus namus pasikeitė, o ji pati jaučiasi taip, lyg čia būtų gyvenusi visada.

Specialistai teigia, kad renovuoti namai gali būti netgi taupesni nei nauji

Kokį fasadą rinktis renovuojant namą?

renovacija
I.
/
/
LIPNICKIENĖ
126

Senoji kaimo sodyba atrodė nugyventa ir reikalaujanti atnaujinimo

Atnaujintas namas atrodo tarsi visai kitas pastatas

Per visą namo aukštą pietinėje pusėje buvo įrengtas vitrininis langas, per kurį saulė natūraliai prišildo vidų

Kieme atsirado ir kaimiškų privalumų – sūkurinė vonia

renovacija
127 2024 Pavasaris
Ingridos Lipnickienės asmeninio albumo nuotr.
renovacija 128

SAVO RANKOMIS RENOVAVO ISTORINĘ SODYBĄ

Kristina Horoman su šeima taip pat neseniai ėmėsi renovacijos projekto. Iki tol nė neplanavusi turėti savo būsto, šeima nustebino aplinkinius mintimi atnaujinti griūvančius 1850 m. statybos sodybos pastatus. „Daug kas kritikavo, bandė perkalbėti argumentuodami, kad renovuoti neapsimoka, brangu, užtrunka. Anksčiau vertinome laisvę būti nepriklausomi, neįsipareigoję jokiam nekilnojamajam turtui ir vietovei, tačiau šis projektas mus paskatino įsipareigoti neįprastai, bet išties kilniai atkuriant tai, kas buvo apleista ir nereikalinga“, – sako K. Horoman.

IŠSKIRTINĖ SODYBOS ISTORIJA

Leidžiantis į tokį eksperimentą, reikėjo iš arčiau susipažinti su pačios dvaro sodybos istori -

ja. Kaip pasakoja K. Horoman, šaltiniai teigia, kad nuo 1805 m. žemės priklausė turtingai Šumskų giminei, čia veikė plytinė, vėliau Šumskai savo namuose įrengė pradinę mokyklą savo ir kaimo vaikams – visą antrą aukštą skyrė mokslui. Trėmimo į Sibirą laikotarpiu šeima buvo priversta bėgti ir išvyko į Lenkiją. Po didžiųjų perversmų dvaro sodyba atiteko valstybei ir pakeitė statusą – tapo mokykla. Ji funkcionavo iki 1990-ųjų, o po 30 metų istorinis pastatas buvo parduotas aukcione ne kaip kultūros paveldas. Iš žmogaus, laimėjusio aukcioną, K. Horoman ir įsigijo pastatą jau prieš beveik trejus metus. Šeima netgi surado tikrųjų pastato šeimininkų anūkus, iš kurių sužinojo dar daugiau apie dvaro sodybos istoriją.

renovacija 129 2024 Pavasaris

Šeima savo rankomis atkūrė sodybos pastatus

Plytų sienos viduje buvo atvertos, nušlifuotos ir nulakuotos

Viduje panaudota daug medienos ir kitų natūralių medžiagų

Kurdama kiekvieną erdvę, šeima stengiasi išlaikyti senovinės sodybos dvasią

renovacija 130
Kristinos Horoman asmeninio albumo nuotr.

Anksčiau vertinome laisvę būti nepriklausomi, neįsipareigojus jokiam nekilnojamajam turtui ir vietovei, tačiau šis projektas mus paskatino įsipareigoti neįprastai, bet išties kilniai atkuriant tai, kas buvo apleista ir nereikalinga.

PIRMAS ŽINGSNIS – PASTATŲ ĮVERTINIMAS

Prieš leisdamasi į šią avantiūrą, šeima samdė statybų ir konstrukcijų inžinierius objekto būklei įvertinti, kad šie patvirtintų, jog statinius galima atnaujinti. „Pradžioje darbų ėmėmės savo rankomis: išvalėme iš kiemo menkaverčius krūmus, nuo visų plytų nuvalėme toksiškus dažus, sutvarkėme vandalizmo padarinius. Jų buvo nemažai, nes pastatai apleisti apie 30 metų, todėl čia langai buvo išdaužyti, krosnys suniokotos, viskas išvogta ir kitaip sumenkinta“, – prisimena K. Horoman.

Patirties su renovacija šeima neturėjo, todėl visko teko mokytis jau renovuojant ir tik dalyje darbų prireikė profesionalų įsikišimo, pavyzdžiui, ten, kur reikia išmanyti apie apkrovas, konstrukcijas, stogo klojimą.

KILO DAUGYBĖ IŠŠŪKIŲ

Pradėjus darbus, pirmiausia nuspręsta į sodybą atvesti elektrą. Taip pat reikėjo imtis svirno, kuris galėjo sugriūti, jeigu nebūtų buvęs atnaujintas. Todėl buvo sutvarkyti, uždengtas stogas, atnaujintos dienos.

Skubantys, nekvalifikuoti specialistai. K. Horomon pasakoja, kad didžiulių iššūkių kildavo ieškant autentikai prijaučiančių specialistų, kurie, baigę darbus, nepaliktų broko ar klaidų.

Nestandartiniai statiniai. „Kiekviename žingsnyje tenka susidurti su asimetrija, todėl renovacija vyksta lėtai ir kūrybiškai“, – neslepia K. Horoman.

Biurokratiniai labirintai. Kaip vieną iššūkių šeima nurodo ir biurokratinius labirintus, siekiant įteisinti statinius norimu statusu. Šis procesas pareikalavo ne tik daug kantrybės, bet ir išlaidų.

renovacija 131 2024 Pavasaris

IŠSAUGOJO DVARO SODYBOS AUTENTIKĄ

Tik atkakliu darbu pavyko pasiekti, kad senasis dvaro sodybos svirnas šiandien yra gyvenamas ir atstoja jaukius laikinus namus, kol bus atlikta pagrindinio namo renovacija. Atkuriant istorinį pastatą, tenka daug atsakomybės atliepti jo istoriją ir nesugadinti naujais, per daug moderniais sprendimais.

Rastas nereikalingas ąžuolo varstotas buvo renovuotas ir svirne tarnauja kaip virtuvė.

Svirno senasis stogas buvo dengtas skardos lakštais su senais spaudiniais – išsaugoti lakštai panaudoti interjere.

Viduje esančios plytų sienos atvertos ir nulakuotos.

Svirno viduje yra du dideli rūsiai su skliautinėmis lubomis, viename jų ketinama įrengti papildomą patalpą su galimybe patekti iš vidaus ir iš išorės.

PATIRTIMI DALIJASI SU KITAIS

Tik įsigijusi istorinę sodybą, šeima susikūrė paskyrą instagrame, kur dalijasi savo renovacijos nuotykiais. Šiandien šį šeimos kelią seka keli tūkstančiai internautų. „Šiandien galiu drąsiai pasakyti, kad @the.horomans [https://www.instagram. com/the.horomans/] paskyra yra viena iš mūsų varomųjų jėgų sunkiais momentais. Neretai svyra rankos, krinta motyvacija, tačiau sekėjai, stebėdami mūsų kelionę, palaiko, paskatina, netgi atvyksta į talką“, – džiaugiasi K. Horoman. Ne tik pasiekti rezultatai, bet ir palaikymas džiugina bei įkvepia, tad, sėkmingai atnaujinus svirną, ateityje šeimos laukia dar daugybė šios sodybos atnaujinimo darbų.

@the.horomans [https://www.instagram. com/the.horomans/]

Rastas nereikalingas ąžuolo varstotas buvo renovuotas ir svirne tarnauja kaip virtuvė

renovacija 132
Senieji sodybos pastatai jau buvo pradėję byrėti

VALSTYBĖS PARAMA

PRIVAČIŲ NAMŲ RENOVACIJAI

Aplinkos projektų valdymo agentūros Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė BURBIENĖ

Planuojantys renovuoti privačius namus, gali pasinaudoti ir valstybės kompensacija. 2024 m. kvietimui numatyta gerokai didesnė suma nei anksčiau – 22 mln. eurų. Paraiškas kompensacijoms gauti kiekvienais metais priima Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) per informacinę sistemą APVIS. Nuo šių metų įsigaliojo naujas reikalavimas su paraiška pateikti pastatų energinio sertifikavimo eksperto pažymą (skaičiavimus).

Kompensacija negali būti skirta, jeigu namas areštuotas, jame vykdoma komercinė veikla, nėra registruotas 100 proc. baigtumas, namo bendrasavininkiu yra juridinis asmuo. Finansavimas taip pat neteikiamas, jeigu name keičiamas tik šilumos šaltinis (įrenginys) ir (ar) įrengiama saulės elektrinė ar įsigyjama saulės elektrinės dalis iš saulės parko.

Tikslas – B klasė. Įgyvendinus projektą jo vykdytojas turi įrodyti pasiektą ne mažesnę kaip B namo energinio naudingumo klasę ir sumažinti skaičiuojamosios šiluminės energijos suvartojimo sąnaudas (kWh/vienam kvadratiniam metrui pastato (jo dalies) naudingojo ploto per metus) ne mažiau kaip 40 procentų.

Tinkamos medžiagos. Atnaujinant (modernizuojant) gyvenamąjį namą gali būti naudojamos tik sertifikuotos CE ženklą turinčios statybinės medžiagos, turinčios statybinių medžiagų eksploatacinių savybių deklaracijas ir jose nustatytas charakteristikas, standartus patvirtinančius dokumentus.

Terminai. Projektas turi būti įgyvendintas iki 2025-07-02.

Galima renovuoti patiems. Be rangovo leidžiama statyti mažesnius nei 300 kvadratinių metrų ploto gyvenamuosius namus, taip pat vykdyti jų paprastąjį remontą.

APVA Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė Burbienė sako, kad nors atlikti renovaciją galima patiems, specialistai gali būti labai naudingi. „Atliekant statybos darbus, privaloma laikytis normatyviniais statybos techniniais dokumentais nustatytų šių darbų atlikimo, patikrinimo, išbandymo reikalavimų, nepažeisti teisės aktais nustatytų statinio esminių reikalavimų ir trečiųjų asmenų pagrįstų interesų. Mūsų rekomendacija būtų kreiptis į kvalifikuotus specialistus ir statybos darbais užsiimančias įmones, kurios gali kokybiškai atlikti darbus ir suteikti garantijas.“

Paraiškas kompensacijoms gauti kiekvienais metais priima

APVA per informacinę sistemą APVIS. O nuo šių metų

įsigaliojo naujas reikalavimas su paraiška pateikti pastatų

energinio sertifikavimo eksperto pažymą.

renovacija
Asmeninio archyvo nuotr.
133 2024 Pavasaris

VISKAS,

KAS SVARBIAUSIA, KARTU SU SPECIALIZUOTAIS „STATYBA IR ARCHITEKTŪRA“

NAUJIENLAIŠKIAIS !

Kviečiame nemokamai prenumeruoti

„Statyba ir architektūra“ naujienlaiškius, kuriuose rasite atrinktą aktualiausią informaciją.

Trys skirtingi naujienlaiškiai – skirtingu metu.

Užsiprenumeruokite jau dabar: pasirinkite jums aktualius naujienlaiškius ir spauskite ant nuorodos!

EL. ŽURNALŲ NAUJIENLAIŠKIS

Užsisakyti

ARCHITEKTŪROS NAUJIENLAIŠKIS

Užsisakyti

STATYBŲ NAUJIENLAIŠKIS

Užsisakyti

134

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.