__MAIN_TEXT__

Page 11

Neljapäev, 24. november 2016

Kodu ja ehitus 11

ööriistu teritada? Vida Press

PUR ISOLATSIOONIVAHUD SOOJUSTAMISE

LUX-KLASS. ENERGIA KOKKUHOID

Pihustavad, valatavad ja tühimikesse süstitavad soojusmaterjalid SEINAD, KATUSED, VUNDAMENDID, PÕRANDAD, PASSIIVMAJAD, SISEVIIMISTLUS, ERITÖÖD, EHITUSJÄRELEVALVE

Nipp noa teritamiseks Nüri nuga on paras peavalu, alati pole aga käepärast teritajat ega ka käia või luisku. Mida siis teha? Otsi mõni harilik sileda pinnaga kivi – see sobib noa teritamiseks suurepäraselt. Kui tõmmata nuga mööda sileda pinnaga kivi lamedat külge, jääb tera eriti vahe. Enne noa ihumist tuleks kivi märjaks teha, siis ei muutu nuga kriimuliseks.

Mitmesuguste aia- ja oksakääride teritamiseks sobivad paremini luisud. Hõlpsam on teritada, kui käärid saab lahti võtta. Jämedateraline luisk tuleks kõigepealt vette kasta. Teritamisel tuleb lõiketera hoida vastu luisku 30kraadise nurga all ja ihuda tera sujuvate vastupäeva-liigutustega. Alustatakse käepideme poolt ja liigutakse kääritera tipu suunas, jälgides pidevalt, et lihvimisnurk oleks õige. Aia- ja oksakääre võib teritada ka väikese teemantviiliga. See sobib karastatud terase lihvimiseks,

töö tulemus on juba pärast kerget teritust lõigates tunda. Oksakääre pole vaja väga teravaks lihvida, tähtis on, et lõikamine õnnestuks hõlpsalt ja lõikepind jääks sile. Kui lõikamisel tekivad koorerebendid ja lõikepind jääb muditud, vajavad käärid teritamist. Koduaias kasutatavaid kääre tuleb tavaliselt teritada kord aastas. See, et oksakäärid oleksid teravad, pole tähtis ainult kääride kasutaja töö hõlbustamiseks – kui okste kärpimisel jääb lõikepind sile, paraneb see kiiremini.

Telefon 555 66 999, e-post info@varaehitus.ee

www.varaehitus.ee

REKLAAMTEKST

Tartu Lõunakeskuse katusevahetus paneb ehitaja võimed proovile

FOTOD: REIN KALA

Tartu suurima kaubanduskeskuse juurdeehitus- ja rekonstrueerimistööd nõuavad katuseehitajalt suurt võimekust, tegu on Lõuna-Eesti ajaloo suurima samalaadse lamekatuse projektiga. Paralleelselt muutuvate ilmastikuoludega tuleb jälgida pingelist ehitustööde graafikut. 10. etapi ehitustööde käigus ehitati suvel juurde uus hoone ja korrusparkla. Rekonstrueerimistööde käigus olemasoleva keskuse korpus säilitatakse ja sisemiste ümberehitustega liidetakse uus ja olemasolev vana osa L-tähe kujulise aatriumiga ühtseks tervikuks. Aprillis Lõunakeskuse uue hooneosa katuse ehitustöödega alustanud Evari Ehitus OÜ juhi Rein Kala sõnul sõltub nende töö suuresti kahest tegurist: erinevate firmade eelnevast tegevusest ja ilmastikust. „Oma töödes peame jälgima pidevalt muutuvat ilma, sest katuse soojustusmaterjal ei tohi märjaks saada ja samamoodi ei tohi vihmaga katusekatet paigaldada. Suvel jällegi muudab palavus bituumenrullmaterjali katusele keevitamise tehniliselt ja füüsiliselt raskeks tööks, siis alustavad töömehed katusetöödega hommikul kella nelja-viie ajal, et keskpäevases kuumuses mitte ära nõrkeda,“ selgitas Kala. Tartu Lõunakeskuse katusetöö on senini piirkonna suurim samalaadse sisuga lamekatusetöö. Suvel ehitatud uue hooneosa lamekatus koosnes mitmest erinevast katusest. Kala ütles, et laineline katuseosa, mis kaeti taotluslikult valgekattelise bituumenrullmaterjaliga, on huvitav nii arhitektuuriliselt kui ka ehituslikult. „Valge katusekatte kasutamine lamekatusetöödel ei ole igapäevane praktika.

Viimati kasutasime sellist lahendust kuus aastat tagasi, kui ehitasime Tartus Teaduskeskus AHHAA katust, mis tunnistati 2011. aastal katusemeistreid koondava ülemaailmse organisatsiooni IFD poolt maailma parimaks katuseks,“ kommenteeris Kala materjalivalikut.

Lõuna-Eesti suurim lamekatuse projekt paistab silma voolujoonelise valge bituumenrullmaterjali poolest, erinevad tasapinnad kulgevad sujuvalt.

Enamik katusekonstruktsioone avati ainult päevatöö ulatuses. Õhtuks oli hommikul avatud ja paksemalt soojustatud katus jälle veetihe.

TÖÖMAHUKAS MATERJALI TASSIMINE Oktoobris tehtavad lamekatusetööd on Lõunakeskuses töömahukad, olemasoleva vana hooneosa katus tuleb tõsta viis-kuus meetrit praegusest katusepinnast kõrgemale. „Selleks avatakse täielikult ligikaudu 5000 m² katust, millest umbes 3000 m² tõstetakse kõrgemale. Eemaldatakse olemasolev katusekonstruktsioon, osaliselt vahetatakse välja kandepostid ja paigaldatakse profiilplekist tugevam aluskonstruktsioon, et taluda kõrgemaks mineva hoone äärde tekkida võivate lumekottide raskust,“ sõnas Evari juht. „Kogu töö nõuab väga head logistilist lahendust. Lisaks jookseme võidu talve saabumisega. Külmade tulekuks peab hoone kinni saama. Samas on rohke lumesaju korral tööde tegemine kordades aeglasem. Lisaks paigaldatavale ehitusmaterjalile, tuleb demonteeritud materjal katuselt ära viia. Katusepind on mõõtmetelt suur - nii uut paigaldatavat, kui vana, demonteeritud materjali, saab tuua tööpinnale ja viia katuselt ära ainult katuse teatud kindlast äärest. See nõuab katusel suurtes kogustes materjali käsitsi tassimist pika maa taha.“

KATUSEVAHETUS OOTAB EES PALJUSID Lõunakeskuse olemasoleva vana hooneosa 15000 ruutmeetri lamekatuse rekonstrueerimise vajadus tõusetus viimastel aastatel, kui kogu Euroopa hakkas rääkima energiatõhususest. „Ajaga muutub energia kallimaks ja ehitusnormid karmimaks. Samalaadse energiatõhususe tõstmise töö tegime tänavu suvel, kui rekonstrueerisime 14 aastat vana Tartu Kohtumaja lamekatust,“ ütles Kala. „Katuste täiendav soojustamine on ees enamusel kinnisvara omanikel. 2018. aasta lõpuks peavad kõik riigiasutuste rajatavad hooned vastame Euroopa energiatõhususe direktiivile. 2020. aastaks peavad ka ülejäänud hooned saavutama energiatõhususe eesmärgi.“

OÜ EVARI EHITUS

Lõunakeskuse uus juurde ehitatav osa 7650 m² lamekatust, lisaks rekonstrueeritav olemasolev 15050 m² lamekatust, kokku 22700 m² lamekatust. Ehitusel töötab palju erinevaid ehitusfirmasid, sealhulgas ka lamekatusetöid tegev OÜ Evari Ehitus.

www.evari.ee

Riia 130, 51014 Tartu tel 738 0927, 506 0579 evari@evari.ee

Profile for SL Õhtuleht AS

Kodu ja ehitus november 2016  

Kodu ja ehitus november 2016  

Profile for ohtuleht
Advertisement