3 minute read

Tallinna lauluväljakul laulsid tuhanded Ukraina vabaduse heaks

Ukrainal ja kogu maailmal on rasked ajad. Laul teeb olemise kergemaks, peletab muremõtteid ja annab jõudu edasi minna. Meist paljudel on meeles, kuidas Eesti sai vabaks lauldud.

22. mail koguneti Tallinna lauluväljakule, et salvestada laulukaare all muusikavideo Ukraina toetuseks. Osalesid koorid ja mitusada üksiklauljat. Sellest valmis Eesti Televisioonis saade: https://etv.err. ee/1608595486/eesti-laulab-ukrainale ja muusikavideo: https://fb.watch/dce2okW1pB/

Advertisement

Ürituse algatasid ja korraldasid vabatahtlikud. Ühend koori juhatas armastatud koorijuht Hirvo Surva. Ukraina viisile „Oi u luzi chervona kalyna“ („Punane lodjapuu aasal“) tegi neljahäälse kooriseade Eestis sündinud ja USA-s tegutsev helilooja Jonas Tarm. Laulu on erineval kujul esitanud juba paljud maailma muusikud. Hirvo Surva sõnul vajab Ukraina praegu hingelist toetust; eestlased tunnevad ühislaulu väge ja tahavad anda oma südame ja panuse sellesse.

Lauluväljakule Laulukaare alla kogunes 3500 lauljat, ühendkoori dirigeeris Hirvo Surva.

Lauluväljakule Laulukaare alla kogunes 3500 lauljat, ühendkoori dirigeeris Hirvo Surva.

Foto: Lea Kreinin

Hoolimata tuulisest ja jahedast ilmast oli kokku tulnud üle kolme ja poole tuhande lauluhuvilise üle Eesti, isegi välismaalt. Rahvariietele lisaks oli näha Ukraina lipuvärvides kostüüme ja jopesid. Laulukaare alla ei paistnud päike, aga meeleolu oli hea: koorijuht Hirvo Surva viskas lindistamise vahepeal nalja, lauljad lehvitasid rõõmsalt lippude ja noodipaberitega. Laulukaare vastas olevale suurele muruplatsile vaatajaid ei lubatud. Ülevalt filmis kogu üritust droon, muruplats ja lavaesine pidid jääma tühjaks – ikka võimsama efekti saavutamiseks.

Enne lindistamist tuli dirigendipulti Hirvo Surva kõrvale nääpsuke blond naine, kes õpetas ukrainakeelsete sõnade õiget hääldust. Rahvas kordas vapralt järele. See naine on Tetiana Kozlova, kes tuli Eestisse Ukrainast Harkivist märtsikuus. Tetianat ootas laulukaare taga kolm last, kes käivad siin koolis ja lasteaias, aga tööd pole Tallinnas nii lihtne leida. Harkivis oli Tetiana inglise keele õpetaja, aga ka tõlkimise vastu pole tal midagi. Ta oskab peale ukraina keele väga hästi inglise ja vene keelt. Tetiana tänas südamest eestlasi, kes Ukrainat aitavad.

Enne lindistamise algust treeniti ka lavalist liikumist. Video alguses laulab vaid õbluke tütarlaps. Video vaatajale peab jääma mulje, nagu ta oleks laval üksinda. Siis pikkamööda astuvad tema kõrvale teisedki lauljad ning alles seejärel näeb vaataja suuremat pilti – kogu laulukaare alune on rahvast täis! Ukraina ei ole üksi. Väga võimas!

Lauljaid on kaare all kokku umbes kolm ja pool tuhat. Teiste hulgas laulsid eelmine president Kersti Kaljulaid, muusik ja mälumängur Ivo Linna, dirigendid Tõnu Kaljuste ja Kristjan Järvi, helilooja Tõnu Kõrvits ja ooperilaulja Olena Braznik, kelle tütar videos soolot laulis. Kindlasti oli veel teisigi tuntud inimesi. Kaamera ette jäi Ivo Linna, kes tervitas kõiki Kanada lugejaid ning ootab kannatamatult, et saaks külastada Toronto Eesti KESKUSt. Korraldajad paluvad: JAGAGE selle video linki nii sõprade kui vaenlastega, et see jõuaks kaugele: https://fb.watch/dce2okW- 1pB/

Lauljate hulgas oli ka armastatud Ivo Linna.

Lauljate hulgas oli ka armastatud Ivo Linna.

Foto: Lea Kreinin

Harkivist pärit inglise keele õpetaja Tetiana Kozlova pages Eestisse koos kolme lapsega.

Harkivist pärit inglise keele õpetaja Tetiana Kozlova pages Eestisse koos kolme lapsega.

Foto: Lea Kreinin