Page 26

TÉMA ČÍSLA

se jednopanelové projektory již téměř vůbec nevyrábějí, a není proto důvod mezi jejich názvy rozlišovat. Zdrojem světla v  těchto projektorech je rtuťová výbojka, která má vysokou svítivost a dlouhou životnost. Bílé světlo z ní vychází do soustavy polopropustných zrcadel, jež jsou vyrobena tak, aby propouštěla jen určitou vlnovou délku světla, a která mají za úkol jej rozdělit na RGB barvy. První dichroické zrcadlo propustí červené světlo, které doputuje do určeného LCD panelu, zatímco zelené a modré světlo (v podobě azurové barvy) se odrazí do dalšího zrcadla. To propustí modré světlo a zelené odešle do dalšího panelu. Nyní už izolované modré světlo skončí v panelu určeném pro modrou barvu. Světla před vstupem do panelů procházejí polarizací. LCD panely jsou napájeny elektrickým proudem, který v sobě nese informaci o televizním či počítačovém signálu (materiál, který chceme projektorem zobrazit). Podle této předlohy se uvnitř panelů začnou utvářet fragmenty obrazu, jež se následně v optickém hranolu RGB světla spojí do výsledného celkového obrazu a  poté se obraz prostřednictvím objektivu promítne na plátno.

DLP vs. LCD: srovnání výhod a nevýhod Promítání a kvalita obrazu Zatímco LCD projektory jsou transmisní, což v  překladu znamená, že jsou omezeny velikostí propustné plochy jednotlivých pixelů, DLP projektory se řadí mezi reflexní techniku. Reflexní projektory nejsou omezeny velikostí propustné plochy pixelu, a jsou tedy schopny odrážet světlo až na 90 % plochy mikroskopických zrcátek. V tom tkví největší výhoda DLP a taky největší nedostatek LCD projektorů – při projekci za využití druhé jmenované technologie je velká šance, že zahlédnete pixely, a dokonce i určité linie mezi pixely. Obraz se navíc s časem zhoršuje. DLP projektory jsou oblíbené především pro svou čistou, ostrou, velmi kvalitní a rychlou projekci obrazu, která je díky velké rychlosti rotace kolečka a kmitu zrcadel i znatelně plynulejší než v případě LCD projektorů. Stejně tak i úroveň kontrastu je vysoká. S DLP proto nehrozí sekání obrazu ani nekvalitní a neostrý obraz. Právě tyto vlastnosti dělají z DLP projektorů ta nejideálnější zařízení pro promítání ve 3D či pro hraní her. Ale dejte si pozor, tmavší barvy a  vyšší kontrast DLP technologií způsobují, že obraz vyniká jen v opravdu tmavém prostředí, ve  světlejších místnostech obraz zanikne. Právě vyšší svítivost LCD technologie a její zářivější barvy umožňují pohodlné promítání i v částečně osvětlené místnosti. To z LCD projektorů dělá vhodnější zařízení pro pracovní a školní prezentace. Opravdu zásadním problémem DLP projektorů je již zmiňovaný duhový efekt. Sice

26

Reseller Magazine

se jde o subjektivní záležitost a rozhodně jej nevidí všichni, ale těm divákům s vnímavějším okem může podstatně znepříjemnit zážitek ze sledování.

Název LCoS technologie se liší dle výrobce, Sony ji nazývá SXRD, JVC zase D-ILA, takže se nenechte zmást, jde jen o obchodní název stejného optického systému.

Údržba Jelikož je DMD čip krytý a zapečetěný, nehrozí, že se na něm bude usazovat prach, oproti tomu vnitřnosti LCD projektorů v  podstatě kryté nejsou, proto existuje větší riziko, že dojde ke  zhoršení obrazu kvůli prachu či jiné nečistotě. Na druhou stranu mechanické součástky DLP technologie jsou mnohem náchylnější k  poškození, především pak rotační kolečko. Výměna zdroje světla je u  DLP mnohem snazší než u  LCD, ale pravdou je, že u  nových LCD projektorů obvykle vůbec žádná výměna není nutná. Zatímco lampová technologie má obvykle výdrž kolem 4  000–5 000 hodin, v  nejlepším případě 8 000 hodin, spíše méně, životnost LCD může dosahovat až 20 000 hodin.

LED projektory

Ostatní Velkou výhodou LCD projektorů je jejich menší spotřeba energie, což z nich dělá zařízení mnohem šetrnější nejen vůči peněžence uživatele, ale i k přírodě. Jsou mnohem tišší než DLP, jelikož v  nich není slyšet mechanický pohyb kmitání a rotace.

LCoS projektory

Technologie LCoS (Liquid Crystal over Silicon neboli tekutý krystal na křemíkovém podkladu) je v podstatě hybrid mezi LCD a DLP. Obraz přichází do projektoru jako digitální signál, který prostřednictvím integrovaného obvodu ovládá činnost uvnitř LCoS panelu. Stejně jako v případě LCD se světlo z výbojky pomocí dichroických zrcátek rozdělí na základní RGB barvy, které dopadnou na tři LCoS panely, z nichž je každý určený pro patřičnou barvu a od nichž se barevná světla podobně jako u DLP odrazí. Následně tato světla putují do optického hranolu, kde se složí do světelného paprsku, a pokračují do objektivu. Největší odlišnost oproti LCD spočívá v LCoS čipech, které se sice skládají z tekutých krystalů namísto zrcátkových, jež se využívají v DLP projektorech, ale stále se řadí mezi reflexní technologie, a  proto promítají čistý, ničím nedeformovaný obraz bez omezení propustné plochy. Jsou vhodné pro promítání ve vysokém rozlišení, vynikají velkým kontrastem a mají plné a bohaté barvy. Především černá a šedá v LCoS projektorech oproti ostatním technologiím vyniká. Vzhledem k tomu, že technologie LCoS je založena na principu LCD, rozhodně nehrozí duhový efekt. To vše se však podepisuje na ceně, která se pohybuje kolem 100 tisíc, a není neobvyklé, že se blíží až k půl milionu. Technologie přenosu obrazu je navíc natolik složitá, že celý proces zpomaluje, není tedy vhodná pro 3D projekce a hry.

Projektory LED nedefinuje technologie používaná k zobrazení promítaného obrazu, ale technologie využívaná k nasvícení. Pojem LED je zkratkou pro diody emitující světlo (light-emitting diodes) a ty, jak už nejspíš tušíte, nahrazují klasickou halogenovou lampu. Projektory s LED osvícením využívají ke skládání obrazu buď LCoS technologii, nebo klasickou DLP, nicméně u druhé jmenované nechávají působit RGB světla přímo na DMD čip namísto toho, aby bílé světlo „obarvovaly“ rotačním kolečkem. Oproti LCD projektorům nedochází k degradaci kvality obrazu, LED technologie zvládne zobrazit obrazy v jejich plných barvách a podobě, a projektor je zároveň energeticky šetrnější a tišší. Největší výhodou takovéhoto zařízení je pak životnost, která se pohybuje v řádech desetitisíců hodin namísto tisíců, jako tomu je u klasických projektorových lamp. Nahrazení lampy LED diodami navíc výrazně sníží váhu projektoru, a ten se tím stává přenosnějším, což je také důvod, proč většina miniprojektorů, takzvaných pico projektorů, využívá právě tuto technologii. Největším jejich problémem je tedy velice malá jasnost, svítivost bývá menší než 200 lumenů, díky čemuž se příliš nehodí k promítání filmů a hraní her.

Laserové projektory

Pokud vás neomezuje rozpočet, rozhodně byste neměli váhat s investicí do laserového projektoru. Tato relativně nová technologie byla kvůli své nákladnosti vyvíjena především pro velké kinosály, ale změna nastala ve chvíli, kdy vývojáři přišli na cenově dostupnější způsob výroby, vznikly projektory s  modrým laserem a  fosforovým filtrem. Namísto tří laserových RGB paprsků svítících naráz je využit pouze modrý laser, který je nejlevnější. Ten je přefiltrován fosforovým filtrem a přeměněn na bílé světlo, se kterým je možné pracovat stejně jako u ostatních projektorů – s využitím technologií DLP, LCD nebo LCoS. Laserový projektor má delší životnost nejen oproti DLP technologiím, ale dokonce i v porovnání s LCD systémy, při každodenním promítání cca čtyři hodiny vydrží až 17 let. Na druhou stranu však při poruše nejde vyměnit jen část projektoru, musí se vyměnit celek. V neposlední řadě je dobré zmínit to, že laserový projektor se zvládne okamžitě zapnout a vypnout, čímž svému majiteli ušetří nejen energii, ale i čas, který je především v podnikových prezentacích zásadní. červen 2019 | www.rmol.cz

Profile for DCD Publishing s.r.o.

Reseller Magazine (6/2019)