Page 10

ROZHOVOR

Profilová karta

AT Computers

Stane se z AT Computers výrobce, nebo ne? Jakub Špaček

Český a slovenský trh skýtá distributorům mnohé možnosti, jak prorazit i s vlastními produkty. Když se podíváme na společnost AT Computers, jednoho z nejsilnějších distributorů na  českém trhu, zjistíme, že má ve  svém portfoliu hned několik vlastních značek a produktů. Stane se z něj pouze výrobce? Kam se vlastně bude ubírat český distribuční trh, který nedávno zažil poměrně dost změn? Co může distribuci jako takovou do budoucna ovlivnit? Na tuhle a mnoho dalších otázek nám odpověděli Martin Wanke, marketingový ředitel, a Petr Vaněk, obchodní ředitel AT Computers. Jak se vám prozatím v letošním roce dařilo? Petr Vaněk: Je několik statistik distribučního trhu. Dle Contextu byl distribuční trh v prvním čtvrtletí meziročně v podstatě vyrovnaný, tedy zažil mírný nárůst o  0,1 %. Podle GfK pak distribuce zažila pokles o 6 až 7 %. My jsme v klasickém IT a v celkovém obratu byli drobně v plusu, takže se nám dařilo trochu lépe než trhu jako celku. A to především díky tomu, že se nám podařilo rozvinout projekty, na kterých dlouhodobě pracujeme, např. Digimax, X-Play, projekty v oblasti systémové integrace a prodej služeb. Duben dopadl taky poměrně dobře, takže si myslím, že první pololetí by mohlo být minimálně ve srovnatelné úrovni se zbytkem trhu. Možná i lépe, ale to jde teď (pozn. red.: začátkem května) těžko hodnotit.

10

Reseller Magazine

Jedním z těchto dlouho připravovaných projektů je také X-Gamer, který jste spustili koncem loňského roku. Jak se mu daří? Chystáte jeho další rozvoj? Martin Wanke: Zhruba před třemi lety jsme se rozhodli, že se opravdu ve velkém stylu vrhneme na gaming, protože to byl jeden ze segmentů, který sice řádově děláme už okolo 15 let, ale trh se v poslední době výrazně změnil. Přibyly nové značky, produkty, lidé si začali uvědomovat, že herní myš není běžná myš s vyšším dpi. Gaming už se vnímá dost odlišně, začalo se na něj nahlížet jako na sport, potěšení či koníček. A lidé tak jsou ochotni si něco dopřát. My jsme si řekli, že když už máme stále rostoucí síť se zaměřením na gamingový hardware X-Play, kterou jsme založili skoro před třemi lety, zkusíme zaplnit i  mezery v  produktech. A  to dnes máme. Pod značkou X-Gamer prozatím nabízíme jednu myš, klávesnici a sluchátka. Prodává se v podstatě masově a  úspěšně. Momentálně plánujeme rozvoj této značky o další produkty, rádi bychom svým partnerům a vlastně i zákazníkům nabídli širší možnosti výběru herního příslušenství. Budeme tedy nabízet jak výkonnější, tak i úspornější varianty těchto produktů. Ještě o něco déle jsou tu herní počítače X-Diablo. Jak se daří těm? Martin Wanke: Počítače značky X-Diablo jsou naší velkou láskou. A o tom, že se jim daří, může svědčit i to, že jsme byli k vidění v Katovicích na jedné z největších herních akcí v našem regionu – ve stánku Intelu, který tam má vždy jednu z hlavních expozic.

Tyto počítače se prodávají stále lépe, mají vysokou průměrnou cenu a můžeme u nich aktuálně zaznamenat velký rozvoj. Během prosince a  ledna jsme záměrně utlumili jejich prodej, abychom partnery navnadili na nové typy. Aktuálně nabízíme počítače X-Diablo s novými casy. Jeden z nich má například skleněný bok s  imitací ohně, který v okamžiku, kdy se rozsvítí vnitřní ledky dočervena, vypadá úplně fantasticky. Také představují velkou příležitost pro každého resellera, nové počítače X-Diablo si od nás může totiž koupit takřka jakýkoliv reseller, který od nás odebírá počítače. Nejde tedy o produkt pouze do sítě X-Play. Nadstandardní marže a v případě reklamace okamžité dodání náhradního dílu je od nás z ATC na naše počítače samozřejmostí. Chystáte nějaké další projekty, kdy se z distributora měníte na výrobce? Nehodláte se časem nějak transformovat? Martin Wanke: Kdybychom chtěli jít na herním trhu proti stávajícím výrobcům, tak se k  této příležitosti postavíme úplně jinak. My jsme ale v prvé řadě distributor a budeme jím i nadále. I tak svým partnerům poskytujeme promoakce pro značky, které možná naoko konkurují těm našim, ale ve skutečnosti to tak není. My jsme pouze chtěli využít prostor na trhu, nechceme nikomu lézt do zelí. To určitě ne. Stále jsou pro nás klíčoví naši dodavatelé, pro které děláme řadu služeb. Petr Vaněk: Rád bych připomněl, že pořád skládáme a vyrábíme počítače různých značek a  chceme i  nadále využívat své červen 2019 | www.rmol.cz

Profile for DCD Publishing s.r.o.

Reseller Magazine (6/2019)