Issuu on Google+

Faqe 2 Afër / larg Lufta për të zhveshur rrobat nga kimikatet që sjellin vdekje Nga Ralph-Heinrich Ahrens Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 7 qershor 2013. Numër 928. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta" Eduard Selami: S’do kërkoj dorëheqjen e Berishës, edhe nëse humbasim zgjedhjet Ofertat pd-ps Taksë e sheshtë apo progresive, ja efektet në buxhet Katër ekspertë të ekonomisë analizojnë dy ofertat fiskale të PS dhe PD në këtë fushatë elektorale. Ardian Civici, Nikolin Jaka, Zef Preçi dhe Gjergj Buxhuku krahasojnë taksën e sheshtë me atë progresive dhe shpjegojnë efektet që ato shkaktojnë në ekonomi Analistë të ekonomisë dhe përfaqësues të qarqeve të biznesit po ndjekin me vëmendje premtimet ekonomike gjatë fushatës zgjedhore të partive të mëdha, ku vend kryesor ka zënë modeli i taksës së Ish-themeluesi i PD, i rikthyer nga SHBA për të kandiduar në Elbasan, pohoi dje se nuk do kërkojë ikjen e Berishës nga politika, nëse i humbet zgjedhjet e 23 qershorit. Komenton kandidimin më vete të Bamir Topit dhe fushatën Faqe 5 Profili për fituesen e “The Voice Italy”: Është bukur kur fiton më i miri: e ndjen që gjërat shkojnë në kahun e duhur, të paktën herë pas here FAQe 13 NgërÇ NGA bujar kapexhiu Belgrade - Brussels via Presevo koment EMIN AZEMI “Këtu, i varfri s’ka të drejtë të jetojë!”. Me këto fjalë i është drejtuar një ditë së motrës... në momentin që ka përcaktuar koalicionin parazgjedhor, ka përcaktuar edhe koalicion paszgjedhor. Të dalë si të dalë rezultati, ne jemi në një koalicion parazgjedhor dhe paszgjedhor edhe në opozitë. Ne mund të rrimë në opozitë, por një gjë e tillë nuk do të ndodhë”. Meta nuk besonte se Presidenti Nishani do ta emëronte Berishën kryeministër në një... Faqe 4 Mesazhi i Arvizu: Zgjedhjet, test për Shqipërinë, urojmë ta kaloni Ambasadori amerikan poston në ‘Twitter’ një mesazh për klasën politike, duke i cilësuar zgjedhjet një test për demokracinë në Shqipëri. Mesazhi vjen pas apelit “Nëse nuk votojmë, nuk flasim”. Parlamentari gjerman, Përderisa Beogradi e konsideron rajonin e Preshevës, Bujanovcit... Parku me ca drunj dhe sulltani i ri koment Naser Sertolli Meta: Ç’do bëjë LSI nëse PD del parti e parë, kryeministrin e vendos vota Kreu i LSI, Ilir Meta tha dje në “Top Story” të Sokol Ballës se “sido që të dalë rezultati i zgjedhjeve të 23 qershorit, LSI e ka përcaktuar koalicionin paszgjedhor qëkur ka përcaktuar atë parazgjedhor”. I pyetur se çfarë do të bënte LSI nëse rezultati i zgjedhjeve do të nxirrte si koalicion fitues atë të majtë, por parti të parë Partinë Demokratike, Meta u përgjigj se “LSI Cocciante dhe Elhaida në Tiranë, duet në ‘Top Fest” op-ed / 10-11 sheshtë sipas PD-së, apo taksë progresive sipas PS-së. Zëri i Amerikës ka bërë një forum me analistë dhe biznesmenë për këtë qëllim. Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë... Faqe 6 Kiesewetter: Shqipëria do të jetë më afër statusit nëse humbësi i zgjedhjeve i jep dorën fituesit Pas apelit të vazhdueshëm që qytetarët shqiptarë të marrin pjesë në votime, ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu ka postuar një mesazh... Faqe 3 operacioni Me të dyja duart Bazë falsifikimi në Tiranë, bllokohen edhe 10 karta identiteti FAQE 7 4 Politikë Kandidati i PS ngatërrohet me Kadelin, Rama: Ai humbi rrugën Banori ngatërron një nga kandidatët e PS-së me Gjovalin Kadelin. Rama i përgjigjet se nuk është informuar me lajmet, duke përfituar nga rasti të akuzojë ish-deputetin se humbi rrugën koment / 11 Faqe 16 Alfred Lela Pse media është dorëzuar para politikës Pesë gazetarë, pikë e pesë thuhet në Malësi të Gjakovës për të rralluarit, janë shfaqur dje para dyerve të dy partive të mëdha PD e PS dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ku u kanë zgjatur, rojeve apo zëdhënësve, sipas rastit, një DVD. Ka qenë një përpjekje për ironi dhe protestë e çuar dëm, sidomos sepse ka shprehur pafuqi të medias përballë politikës. Ata të pestë, me protestën e tyre të vakët dje, dhe të tjerët që kanë shkruar kundër trusnisë së politikës ndaj medias, përfshirë edhe autorin e këtyre radhëve, në vend që të ankohen dhe mbledhin supet në habi apo dëshpërim, duhet të mundohen të gjejnë se pse, ai që duhej të ishte pushteti i katërt (media) ka humbur përballë pushtetit të parë, politikës në një mënyrë...


Mapo 7 qershor ok

Related publications