Katalog aukcji Agra-Art 17 marca 2013

Page 8

2 LEON WYCZÓ£KOWSKI (Huta Miastkowska k. Siedlec 1852 - Warszawa 1936)

RYBAK Z SIECI¥, ok. 1890 olej, p³ótno naklejone na tekturê 23,1 x 17,8 cm sygn. l.d.: LWycz

427 000 z³

estymacja: 35 000 - 45 000

W latach 1883-1895 Wyczó³kowski wielokrotnie i na d³ugo wyje¿d¿a³ na Ukrainê. W jego twórczo ci by³y to lata wa¿ne, lata które wspomina³, mówi¹c: Ukraina ... prze³om dla mnie /.../ Tam siê odnowi³em i zrzuci³em z siebie wp³ywy akademii . Wed³ug Marii Twarowskiej, ten znamienny prze³om w malarstwie artysty oznacza³ odrzucenie rutyny akademickiej, przemycie oczu widokami natury nie utrefnionej rêk¹ cz³owieka, wnikanie w istotê pleneru i szukanie na w³asn¹ rêkê najszczerszego malarskiego wyrazu dla przyrody i dla wspó³¿ycia z ni¹ prostych ludzi . Z tych lat pochodz¹, m.in. liczne obrazy i plenerowe studia, malowane o wschodzie czy zachodzie s³oñca nad Rosi¹, obrazy przedstawiaj¹ce rybaków z wêdk¹ lub wiêcierzem, zastawiaj¹cych sieci, brodz¹cych w wodzie, wybieraj¹cych

raki z saka b¹d wyp³ywaj¹cych czó³nem na po³ów. By móc uchwyciæ zmienne refleksy odbijaj¹cego siê w wodzie s³onecznego wiat³a - jaskrawoczerwonego o zachodzie a srebrzystego o wicie artysta czêsto nocowa³ w sza³asie nad wod¹. Ogó³em namalowa³ wówczas oko³o 30 obrazów z rybakami (dzi znana jest tylko czê æ tego zespo³u). Niektóre z tych prac pokaza³ w roku 1889 na wystawie w warszawskim Salonie Krywulta. Po latach czêsto i z widocznym przywi¹zaniem powraca³ wspomnieniami do Rybo³ówstwa . Parokrotnie i nie bez dumy podkre la³: Dawniej by³em w sztuce rewolucjonist¹. Rewolucja to plener nowy, osobisty ... Rybacy - czysto osobisty plener . [cyt. wg: Leon Wyczó³kowski, Listy i wspomnienia, oprac. M. Twarowska, Wroc³aw 1960, s. 53-55].

INFORMACJA O ARTY CIE: Leon Wyczó³kowski - malarz, grafik i pedagog, by³ jednym z najwybitniejszych artystów polskich tworz¹cych na prze³omie XIX i XX w. Studia artystyczne rozpocz¹³ w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona i A. Kamiñskiego (1869-73), nastêpnie kontynuowa³ je w monachijskiej ASP u A. Wagnera (1875-77), w Krakowie u J. Matejki (1877/78) i podczas dwukrotnych wyjazdów do Pary¿a (1878 i 1889). Po studiach zamieszka³ we Lwowie, pó niej przeniós³ siê do Warszawy. Lata 1883-95 spêdzi³ podró¿uj¹c po Ukrainie i Podolu. W 1895 przeniós³ siê do Krakowa powo³any na wyk³adowcê tamtejszej Szko³y Sztuk Piêknych. W latach nastêpnych wiele podró¿owa³ - do W³och, Francji, Hiszpanii, Holandii, Anglii. Nale¿a³ do grona cz³onków-za³o¿ycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka . Wiele wystawia³ tak w kraju, jak i za granic¹. Lata 1929-36 spêdzi³ w Poznaniu i Go cieradzu, doje¿d¿aj¹c do Warszawy, gdzie (od 1934) prowadzi³ katedrê grafiki w ASP. Malowa³ krajobrazy, portrety, sceny rodzajowe, martwe natury i kwiaty. Chêtnie pos³ugiwa³ siê technik¹ pastelu i akwareli, by³ wybitnym grafikiem, zajmowa³ siê te¿ rze b¹