Katalog aukcji Agra-Art 17 marca 2013

Page 74

52 JULIAN FA£AT (Tulig³owy k. Przemy la 1853 - Bystra k. Bielska 1929)

PRZED KO CIO£EM. EPIZOD CZASU WOJNY, 1920 technika mieszana: akwarela, gwasz pastel, papier 54 x 94 cm sygn. l.d.: JFa³at Bystra 1920 (inicja³y wi¹zane)

455 000 z³

estymacja: 60 000 - 80 000

Obraz przedstawia epizod z czasu I wojny wiatowej, zdarzenie, którego artysta móg³ byæ wiadkiem lub o którym s³ysza³. Z pozoru jest to scena rodzajowa; jednak grupa wiejskich kobiet, lêkliwie st³oczona pod cianami drewnianej wi¹tyni i wyra nie pilnowana przez austriackich ¿o³nierzy, wiadczy o jakim zagro¿eniu i dramatycznym charakterze wydarzenia.

INFORMACJA O ARTY CIE: Julian Fa³at - malarz i pedagog - jeden z najwybitniejszych artystów polskich okresu prze³omu XIX i XX wieku, cz³onek polskich i europejskich stowarzyszeñ twórczych oraz Królewskiej Akademii Sztuk Piêknych w Berlinie, wielokrotnie odznaczany medalami na wystawach miêdzynarodowych. Studiowa³ malarstwo u W³adys³awa £uszczkiewicza i Leona Dembowskiego w Szkole Sztuk Piêknych w Krakowie (1868-71 i 1881) i w Akademii Sztuk Piêknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba (1877-1880). Po studiach spêdzi³ kilka miesiêcy w Rzymie, w 1884 by³ w Pary¿u i w Hiszpanii, a w 1885 odby³ podró¿ morsk¹ dooko³a wiata. W 1886 podczas polowania u ks. Radziwi³³ów w Nie wie¿u pozna³ pó niejszego cesarza Niemiec Wilhelma II - dla którego nastêpnie w latach 1886-1895 pracowa³ w Berlinie jako malarz na-

dworny. W latach 1894-1896 wspó³pracowa³ z Wojciechem Kossakiem przy panoramie Berezyna. W 1895 zosta³ powo³any na stanowisko dyrektora Szko³y Sztuk Piêknych w Krakowie, w której gruntownie zreformowa³ system nauczania, przekszta³caj¹c tê uczelniê w nowoczesn¹ Akademiê Sztuk Piêknych (r.1900). Do roku 1910 by³ rektorem Akademii; po przej ciu na emeryturê osiad³ w miejscowo ci Bystra ko³o Bielska. Znakomity akwarelista, malowa³ tak¿e olejno. We wcze niejszym okresie tworzy³ w konwencji realistycznej, z czasem rozja ni³ i wzbogaci³ paletê, a w akwarelach wprowadza³ rozlewn¹ plamê barwn¹. Zas³yn¹³ jako malarz scen my liwskich rozgrywaj¹cych siê najczê ciej w zimowej scenerii; malowa³ te¿ pejza¿e, wiejskie sceny rodzajowe, portrety, widoki miejskie.