SFC Opava - FC Vysočina Jihlava

Page 1

PARTNER UTKÁNÍ

OPAVA FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA 2022/2023 | 21. kolo | 8. 4. 2023 | 20 Kč včetně DPH 126. VYDÁNÍ FOTBALOVÉHO MAGAZÍNU

Slezský chce proti Jihlave potvrdit bod z venku

OPAVA – Po remíze na Slavii, za kterou nastoupilo hned několik hráčů z A-týmu, se opavští představí na domácím stadionu v rámci 21. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY proti Jihlavě. V zápase budou chtít potvrdit bod z venkovního hřiště a prolomit tak svou sérii bez výhry.

Slezský se v posledním kole utkal proti B-týmu pražské Slavie. V utkání, ve kterém měli více šancí Pražané, šli do vedení opavští brankou Kadlece v 75. minutě. Ten dokázal zatočit svůj přímý kop k bližší tyči. Nadějně rozehraný zápas zhatil v poslední minutě nastavení Beran, který rovněž z přímého kopu vyrovnal na konečných 1:1.

„V kontextu poslední zápasu, kdy jsme si z Prahy odvezli bod, se na utkání těšíme. Chceme konečně divákům i sobě ukázat, že fotbal hrát umíme. Jednoznačně chceme zvítězit. Je potřeba, abychom všichni, od fanoušků, hráčů, až po vedení klubu táhli za jeden provaz. Věřím tomu, že jsme to nastavili na Slavii přesně tímto směrem. Samozřejmě víme, že jsme remizovali gólem v poslední vteřině, ale přesně takový výkon potřebujeme i doma s Jihlavou.“ uvedl trenér Peter Hlinka.

Jihlava zažívá povedený vstup do jarní části. Po remízách s Chrudimí (0:0), Karvinou (2:2) a Táborskem (1:1) jihlavští v posledním utkání

dokázali v domácím prostředí

zdolat Spartu 2:1. Díky těmto

jarním bodům se Jihlava vyšplhala až na 9. místo ligové tabulky se ziskem 27 bodů.

Tým z Vysočiny vede od konce podzimní části trenér Sme-

tana, který ve funkci nahradil Jana Kameníka. Tým kolem kouče Smetany pak střelecky táhne pětigólový Jakub Selnar. S Jihlavou jsme se utkali již na podzim, kdy o výhře SFC rozhodnul Denis Kramář.

RADIM KASAL
1 LUMÍR ČÍŽ 2000 B 29 KRYŠTOF LASÁK 1996 B 4 SEBASTIAN PEJŠA 2004 O 6 JIŘÍ JANOŠČÍN 1992 O 15 TOMÁŠ VINCOUR 2001 O 16 YEHOR TSYKALO 2001 O 17 ADAM RYCHLÝ 1998 O 19 MATĚJ HELEBRAND 1997 O 21 JAN KADLEC 1999 O 22 PATRIK HAITL 1998 O 23 MILOŠ KOPEČNÝ 1993 O 7 SAMUEL ŠIGUT 2002 Z 8 MICHAL BÍLEK 1997 Z 9 RADIM DOSTÁL 2001 Z 12 ADAM GORČICA 2001 Z 13 SOLOMON OMALE 2002 Z 14 DAVID MACHÁČEK 2000 Z 20 SEBASTIAN LATOŇ 2002 Z 25 ADAM ŠČUDLA 2001 Z 32 THOMAS WHIFFEN 2003 Z 10 JAKUB YUNIS 1996 Ú 11 TOMÁŠ RATAJ 2003 Ú 18 PETR RYBIČKA 1996 Ú 27 VOJTĚCH HRANOŠ 2006 Ú Trenér PETER HLINKA Asistent trenéra LUKÁŠ ČERNÍN Trenér brankářů LUKÁŠ GODULA Vedoucí mužstva DAVID BAIER Masér KAREL BLOKEŠ Fyzioterapeut Mgr. PETR STUCHLÍK Lékař TOMÁŠ PAPUGA Lékař ZBYNĚK SATKE 1 ADAM JÁGRIK 2000 B 13 PAVEL SOUKUP 1995 B PETR JANOTA 2004 B 2 VOJTĚCH KŘIŠŤÁL 1999 O 5 IRODOTOS CHRISTODOULOU 2002 O 6 FILIP VEDRAL 1997 O 7 ŠIMON GABRIEL 2001 O 9 MATĚJ VLK 2002 O 11 JAROSLAV PEŘINA 2000 O 14 TOMÁŠ SVOBODA 2000 O 17 MILAN PIŠKO 1996 O 26 DANIEL JIŘÍK 2003 O 37 DOMINIK FARKA 2004 O 3 MICHAL ZAHRADNÍK 2004 Z 8 FILIP ŠANCL 2005 Z 10 JAKUB SELNAR 2000 Z 12 MIROSLAV TUREČEK 1998 Z 15 LUKÁŠ ZOUBELE 1985 Z 16 MARVIS AMADIN OGIOMANDE 2000 Z 21 RADEK KŘIVÁNEK 2000 Z 22 MATÚŠ LACKO 1987 Z 23 JAN VÍTEK 2003 Z 24 MIROSLAV KŘEHLÍK 2003 Z 25 FARES SCHUDEIWA 2002 Z 27 LUKÁŠ FILA 2002 Z 19 JUSTIN ARAUJO-WILSON 2002 Ú 28 MAME ALASSANE TALL 1999 Ú Slezský FC Opava - FC Sellier&Bellot Vlašim SO 15:00 FK Fotbal Třinec - FK Varnsdorf SO 10:15 FK Dukla Praha - SK Slavia Praha "B" SO 14:00 1.SK Prostějov - FK Viagem Příbram SO 15:00 SK Líšeň 2019 - MFK Vyškov SO 15:00 AC Sparta Praha "B" - MFK Chrudim NE 10:30 FC Silon Táborsko - FC Vysočina Jihlava NE 15:00 MFK Karviná - SK Sigma Olomouc "B" NE 17:00 AKTUÁLNÍ KOLO SK Slavia Praha "B" - Slezský FC Opava NE 10:15 FK Viagem Příbram - FK Varnsdorf PÁ 17:00 FC Vysočina Jihlava - AC Sparta Praha "B" PÁ 18:00 MFK Vyškov - FK Dukla Praha SO 10:15 MFK Chrudim - 1.SK Prostějov SO 10:15 FC Sellier&Bellot Vlašim - FK Fotbal Třinec SO 16:30 SK Sigma Olomouc "B" - SK Líšeň 2019 NE 10:15 FC Silon Táborsko - MFK Karviná NE 16:30 NÁSLEDUJÍCÍ KOLO
FC

Slezský se z Prahy vrátil s bodem

Slezský v rámci 20. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY sahal po třech bodech. Nejprve se v 75. minutě prosadil Jan Kadlec. Dělbu bodů v poslední minutě utkání zařídil Beran

Hned ve druhé minutě se o první šanci utkání postarala Slavia. Petr Hronek vybojoval míč a nahrával pod sebe na nabíhajícího spoluhráče. Helebrand ale včasným zákrokem nebezpečí zažehnal. O minutu později mohl chybu v rozehrávce potrestat Tecl, Číž ale jeho střelu, naštěstí pro opavské, vykryl. Ve 13. minutě musel rozhodčí přerušit hru po obranném zákroku Tsykala. Ten v souboji utržil tržnou ránu v obličeji a musel odejít do útrob stadionu, kde byl ošetřen a následně se vrátil na hřiště. Hra se v průběhu prvního poločasu přelévala ze strany na stranu, více šancí a nebezpečných situací si ale vytvářela domácí Slavia.

Opavská obrana však veškeré náznaky soupeře dokázala odvracet. Ve 31. minutě se po centru Labíka dostal k hlavičce Hronek. Jeho zakončení ze záklonu však Číže ohrozit nemohlo. Slezský se ke svému náporu nadechnul v 37. minutě. Žádný z centrů však k brance nevedl. Ve 43. minutě měli největší šanci prvního

poločasu domácí slavisté. Na Hronkův střílený centr si naběhl Tecl a dostal se ke střele. Jeho zakončení ale výborně vychytal připravený Číž.

Vstup do druhého poločasu vyšel lépe opavským, když v 51. minutě slavistické obraně unikal Vojtěch Hranoš, který v utkání zažil svůj debut v základní sestavě. Hranoš si střeleckou pozici vylepšil kličkou Bořilovi a zakončil. Jeho střela bohužel jen těsně minula domácí branku. O dvě minuty později svou šancí odpověděla Slavia. Střela Labíka ale naštěstí skončila jen na tyči opavské branky. V 54. minutě se do další příležitosti dostal Stanislav Tecl. Jeho hlavička ale Čížovu bránu minula. V 56.

SFC Opava SK Slavia Praha „B“

1:1 (0:0)

Branky: 90. Beran - 75. Kadlec

ŽK: 82. Pech - 62. Tsykalo, 64. Macháček, 82. Yunis, 90. Číž

Stejskal - Bořil, Kopečný, Pudil, Labík - Jurásek (67. Pudil), Planka (79. Kropáček), Hronek (79. Singhateh), Beran, Šubert - Tecl (79. Šmiga)

Číž - Helebrand, Janoščín, Tsykalo, Kadlec - Bílek, Rychlý, Šigut (74. Ščudla), Whiffen (74. Kopečný) , Rataj (61. Hranoš) - Yunis (89. Vincour)

6 SLEZSKÝ FC OPAVA

minutě se do obrovské šance dostal Rataj, který si výborně zpracoval přihrávku od Macháčka. Jeho zakončení z hranice velkého brankoviště Stejskalovu bránu minula jen o několik centimetrů. V 71.

minutě se blýskl zákrokem, který zkrotil prudkou střelu střídajícího Pudila. V 75. minutě zahrávali Slezané přímý kop po faulu na Omaleho. K jeho exekuci se postavil Jan Kadlec a nekompromis-

ní ranou k bližší tyči poslal Slezský do vedení. V nastaveném čase nabídnul Slavii rozhodčí možnost vyrovnat pomocí standardní situace. Slavia ji využila a vyrovnala tak utkání.

7 WWW.SFC.CZ
8 SLEZSKÝ FC OPAVA BETONOVÉ BLOKY HALY OPĚRNÉ ZDI BOXY SILÁŽNÍ JÍMKY Cihelní 260 • 747 41 Branka u Opavy • www.andrla.cz • 602 524 878
NOVINKA

BAIER: Je to pro me víc než splnený sen

David Baier je v současné době asistentem trenéra Petera Hlinka a zároveň plní roli vedoucího mužstva. Jeho oddanost ke žlutomodrým barvám se ho drží již od dětství.

Davide, o tobě je známo, že jsi celoživotním a velkým fanouškem opavského klubu. Jak si užíváš práci na pozici asistenta trenéra a vedoucího mužstva u A-týmu?

„Když bych řekl, že se mi splnil sen, tak bych lhal. Ta-

kový sen jsem totiž ani nikdy neměl. Nikdy jsem si ani nedokázal představit, že bych se mohl pohybovat u střídačky nebo na hřišti ve žlutomodrém dresu. Je to víc než splněný sen.“

Jak dlouho jsi součástí

struktury klubu?

„Tuším, že v klubu končím čtrnáctou sezonu. Během svého působení jsem si prošel přes přípravky, kategorie

U6 nebo U8 až k dorostu, kde jsme chvíli působili společně s Romanem Westem. Čímž bych mu chtěl tímto

9 WWW.SFC.CZ
ˇ ˇ

poděkovat, za jeho důvěru v mou osobu a v mou práci. Ten si mě pak s sebou vytáhnul až na střídačku k A-tým. U áčka tedy končím druhou sezonu, ale v klubu jsem strávil sezon čtrnáct.“

Jaké to je stát se jako fanoušek svého klubu součástí realizačního týmu?

„Je to pro mě každým dnem obrovská zkušenost v rámci sportovního dění. Když se na to podívám zpětně jako fanoušek, tak jsem měl svou určitou představu o tom, jak fotbal v zákulisí velkého hřiště může fungovat. Z tohoto pohledu si to nesmírně užívám a dnes a denně čerpám a získávám nové a nové informace. Pohybuji se, ať už jako asistent nebo jako vedoucí mužstva, u týmu druhou sezonu, takže si troufnu říct, že již plno věcí znám. Velmi cenné zkušenosti jsou také z venkovních utkání, kdy jsem měl možnost se podívat na Letnou nebo na Andrův stadion v Olomouci. Člověk se pořád učí a zdokonaluje. Všechno to jsou pro mě ohromné zážitky jako pro fanouška. Mohl bych říct pro nedávného fanouška, ale já jsem tím fanouškem pořád a vždy budu.“

Jak vlastně vypadá takový běžný den asistenta trenéra a vedoucího týmu v práci?

„No, to je zajímavá otázka,

jelikož bych se tak stejně ptal i já tři sezóny zpátky. Je to vlastně vcelku jednoduché. Když hráči mají dvoufázové tréninky, tak se bavíme někde okolo devíti až desíti hodin práce na stadionu. Jako asistent mám povinnosti na hřišti během tréninku, dále se chystají věci směrem k zápasu. Když hráči mají jen jeden trénink, tak na stadionu jsem zhruba od sedmi rána do jedné hodiny odpoledne. Obecně jsem na stadionu spoustu času, ale vůbec mi to nevadí. Strašně si to užívám.“

V nedávné době jsi se stal jednou z tváří videa v rámci poděkování ke dni otců.

„V prvé řadě bych chtěl uvést, že jsem měl velmi pozitivní odezvu od svého okolí k celému videu a jeho pojetí. Bylo emotivní, lidské a strašně se jim to líbilo. Moje osoba v tomto příběhu je pro mě další perličkou v rámci práce pro klub. Těší mě, že jsem schopný být v dění v klubu, pomáhat mu a být členem iniciativ, resp. akcí, které klubu dělá.“

Ve videu sis navíc zahrál se svým synem Damiánem.

„On to možná ještě neví, ale jednou tady bude hrát první ligu. (smích) To, že jsem měl možnost vzít ho s sebou na natáčení klipu, je něco extrémního ve všech myslitel-

ných pozitivech. Jednou mu dám možnost vybrat si, co bude chtít v životě dělat. Je mi úplně jedno, co si vybere. Zda bude chtít být obránce, brankář nebo třeba útočník. Ale fotbal hrát bude (smích). To že se to spojilo dohromady a já seděl na místě, kde jsem sedával roky s tatínkem nebo dlouhodobě se svým bratrem Honzou, který je také celoživotní fanoušek našeho klubu a teď z pozice člena realizáku u áčka se svým synem, to bylo něco skvělého.“

Je něco, co bys chtěl říct závěrem k fanouškům?

„Fanoušci jsou pro každý klub nesmírně důležití a pro Opavu dvakrát tolik. Když jsem ještě na druhé straně barikády zažíval postupy, sestupy nebo finále poháru, tak jsem věděl, že moje podpora klubu je důležitá a že tím zároveň vyjadřuji souznění se svými milovanými barvami a klubem. Mrzí mě ovšem, že ne všechny informace, co fanoušci prezentují nejsou ověřené a nejsou pravdivé. Přál bych si, aby každý jednotlivec dbal na vyšší ověřování informací, které dále prezentuje. Když to ještě vezmu z druhé stránky, tak opavští fanoušci jsou cenění napříč celou ligou. Kamkoliv přijedeme, se na ně ptají a čekají, kolik jich přijede, protože ví, že právě oni vytvářejí atmosféru utkání. Za to jim patří obrovské díky.

10 SLEZSKÝ FC OPAVA

ŠIGUT: Gól za reprezentaci na domácím stadionu považuji za velmi speciální moment

Samuel Šigut v rámci posledního reprezentačního srazu U20 odehrál utkání na domácím stadionu v Opavě. V zápase se navíc dokázal střelecky prosadit a nasměroval Českou republiku k výhře 3:0 nad Portugalskem.

Samueli, začneme reprezentací. Stal jsi se stabilním členem reprezentace U20. Jak si to užíváš?

„Vždy, když jsem povolán, tak si toho velice vážím. Pokaždé na sraz odjíždím s tím, že chci odvést co nejlepší prá-

ci a podat co nejlepší možný výkon. Reprezentace je vždy něco jiného a má něco do sebe. Nabízí mi to možnost