SFC Opava - FK Fotbal Třinec

Page 1

ŽLUTOMODRÁ OPAVA FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA 2022/2023 | 15. kolo | 4. 11. 2022 | 20 Kč včetně DPH 123. VYDÁNÍ FOTBALOVÉHO MAGAZÍNU vs FK Trinec ˇ
3 WWW.SFC.CZ OBSAH 4-5 Před zápasem: SFC Opava - FK Třinec 6-7 Remíza v Prostějově 8-9 Rozhovor s Adamem Gorčicou 10-12 Béčko po podzimu kraluje divizi

Slezský čeká domácí derniéra s Trincem

Slezský se po třech porážkách vydal o uplynulém víkendu napravit svou reputaci do Prostějova. Opavští v utkání sice dvakrát prohrávali, nic méně díky gólům Kopečné ho se Šigutem dokázali vždy vyrovnat. V Prostějově se tak body po remíze 2:2 děli ly a Opava tak zastavila sérii porážek. Na vítěznou vlnu se pak pokusí vrátit v souboji s Třincem.

„Utkání s Třincem je pro nás velmi důležité. Nebál bych se ho označit jako klí čový zápas podzimu, pro tože potřebujeme vyhrát za tři body. Potřebujeme se od poutat od klubů, co hrají na spodku tabulky a dostat se do klidného středu. Chceme navázat na výkon z Prostějo va, kde jsme na těžkém teré nu proti kvalitnímu soupeři uhráli bod. Ten je doma po třeba potvrdit,“ uvedl k po slednímu domácímu utkání podzimu trenér West.

Třinec se aktuálně nachází na 13. místě ligové tabulky. Samotná tabulka je ale ve lice těsná a mezi třináctým a osmým týmem je rozdíl pouhých dvou bodů. Třinec

ˇ

navíc na aktuálně devátý Slezský ztrácí jen jeden bod.

Třinečtí v posledních třech utkáních navázali na začátek sezony, kdy se jim výsledko vě dařilo a dokázali posbí

rat čtyři body po výhře nad Spartou a remíze s Jihlavou. Ofenzivě Třince velí kvarteto Foltýn, Holík, Hýbl a Juře na, kteří mají na svém kontě shodně dvě branky.

4 SLEZSKÝ FC OPAVA
OPAVA – Fotbalisty Slezského FC čeká poslední domácí utkání v podzimní části sezony. V rámci 15. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY se na Městském stadionu v Opavě utkají s Třincem.
5 WWW.SFC.CZ
Fyzioterapeut
SLEZSKÝ FC OPAVA www.sfc.cz FK TRINEC www.fotbaltrinec.cz vs 1 LUMÍR ČÍŽ 2000 B 15 MIKULÁŠ KUBNÝ 2004 B 29 KRYŠTOF LASÁK 1996 B 5 ZBYNĚK CELBA 2001 O 6 JIŘÍ JANOŠČÍN 1992 O 17 ADAM RYCHLÝ 1998 O 19 MATĚJ HELEBRAND 1997 O 21 JAN KADLEC 1999 O 32 MILOŠ
2002 Z 10 DENIS KRAMÁŘ 2003 Ú 11 TOMÁŠ RATAJ 2003 Ú 22 DANIIL
2001 Ú 77 JAKUB YUNIS 1996 Ú Trenér ROMAN WEST Asistent trenéra LUKÁŠ ČERNÍN Asistent trenéra DAVID VAVRUŠKA Trenér brankářů LUKÁŠ GODULA Vedoucí mužstva DAVID BAIER Masér KAREL BLOKEŠ Fyzioterapeut Mgr. PETR STUCHLÍK 1
B 22
B 30
B 2
O 4
1994 O 11
OBADAL 2003 O 12 MARTIN FOLTYN 1993 O 13 VOJTĚCH BRAK 1997 O 14 DOMINIK STRAŇÁK 1999 O 17 DAVID ZOGATA 2003 O 20 MICHAL SZEWIECZEK 2001 O 7 TOMÁŠ JURSA 1989 Z 10 MARTIN SAMIEC 1998 Z 15 LUKÁŠ KANIA 1997 Z 16 JAKUB HABUSTA 1993 Z 21 ONDŘEJ MACHUČA 1996 Z 24 TOMÁŠ OMASTA 1995 Z 26 JIŘÍ KATEŘIŇÁK 1995 Z 5 DOMINK GEMBICKÝ 1999 Ú 6 LUKÁŠ HOLÍK 1992 Ú 9 VÁCLAV JUŘENA 1991 Ú Slezský FC Opava - FK Fotbal Třinec PÁ 18:00 MFK Karviná - FK Varnsdorf PÁ 17:00 FC Vysočina Jihlava - MFK Vyškov PÁ 18:00 MFK Chrudim - FC Sellier&Bellot Vlašim SO 10:15 1.SK Prostějov - FK Dukla Praha SO 14:00 SK Líšeň 2019 - SK Slavia Praha "B" SO 14:00 AC Sparta Praha "B" - FK Viagem Příbram NE 10:30 FC SILON Tábrosko - SK Sigma Olomouc "B" NE 14:00 AKTUÁLNÍ KOLO FK Dukla Praha - Slezský FC Opava SO 14:00 MFK Vyškov - AC Sparta Praha "B" SO 10:15 FK Fotbal Třinec - 1.SK Prostějov SO 10:15 FK Viagem Příbram - MFK Chrudim SO 14:00 SK Sigma Olomouc "B" - FC Vysočina Jihlava NE 10:15 SK Sigma Olomouc "B" - FC Silon Táborsko NE 10:15 FC Sellie&Bellot Vlašim - MFK Karviná NE 14:00 FK Varnsdorf - SK Líšeň 2019 NE 14:00 NÁSLEDUJÍCÍ KOLO ˇ
Trenér MARTIN ZBONČÁK Asistent trenéra ZDENĚK CIESLAR Kondiční trenér PAVEL PILCH Trenér brankářů LUKÁČ PALEČEK Vedoucí mužstva MAREK ČELŮSTKA Masér RENÉ RASZKA

Slezský z Prostejova privezl bod

OPAVA - Slezané do utkání vstoupili lépe, ale do vedení šli před poločasem domácí fotbalisté. Ve druhém poločase nicméně opavští předvedli lepší ofenzivní výkon a po brankách Kopečného s Šigutem vezou domů bod po remíze 2:2.

Slezský poprvé zahrozil v 7. minutě, když si na Bílkův centr vyskočil nejvýše Ko pečný. Jeho sražený pokus jen těsně minul Yunise, který zavíral zadní tyč. Z následné ho rohu pak míč do sítě ne dokázal propasírovat Ščudla, který pálil z otočky. Opavští pokračovali v ofenzivním představení, když se v 17. mi nutě dral do šance Kramář. Ve 24. minutě se poprvé o slovo přihlásili domácí, když Lasák musel zasahovat proti nebez pečné střele ze střední vzdá lenosti. Opavští se dostali do další šance ve 34. minutě, když ke střele natáhl Machá ček. Jeho pokus ale mezi tři tyče nezamířil. Pro opavské přišel trest za neproduktivitu ve 42. minutě, kdy se na zadní tyči ocitnul osamocený Bar

tolomeu, který uklidil míč za Lasákova záda. Slezský tak po prvním poločase prohrával 1:0.

Do druhého poločasu vstou pili aktivněji domácí fotbalis té. Byli to ovšem opavští, kteří se dostali do první šance. Po standardní situaci si odraže ný míč našel Kopečný a v 53. minutě srovnal stav utkání na 1:1. Prostějovští mohli vzápě tí odpovědět, ale Abubakar netrefil centrovaný balón na zadní tyči. Prostějovští přece jen udeřili, když v 62. minu

tě vyslal tvrdou střelu Elbel a nedal Lasákovi šanci. Pros tějov tak od 62. minuty opět vedl, tentokrát 2:1. Slezané s odpovědí nicméně příliš neotáleli. V 67. minutě si cen trovaný balón našel Samuel Šigut a srovnal stav utkání na 2:2. Opavští fotbalisté násled ně zvyšovali svůj tlak a v 73. minutě od další branky nebyl daleko Ščudla, který si dobře našel centr Kopečného. Jeho hlavičku však prostějovská obrana pokryla. V 83. mi nutě se v defenzivní činnosti vyznamenal Kopečný, který zblokoval dvě střely Kušeje. V 90. minutě mohl utkání zlomit na opavskou stranu střídající Dostál. Jeho střela bez přípravy ovšem skončila mimo a utkání tak skončilo 2:2.

6 SLEZSKÝ FC OPAVA
Branky: 42. Bartolomeu, 62. Elbel - 53. Kopečný, 67. Šigut ŽK: 58. Elbel, 70. Bialek, 78. Stříž SFC Opava 1. SK Prostějov Lasák - Kadlec, Bílek, Janoščín, KopečnýGorčica (75. Haitl), Macháček, Šigut, Ščudla (88. Dostál), Kramář - Yunis (39. Rataj 2:2 (1:0) Bárta - Elbel, Schaffartzik, Bialek, StřížKoudelka, Kušej (57. Gáč), Šumbera (90. Schendryi), Bartolomeu (75. Zapletal), Ku lig - Abubakar
ˇ ˇ

Při financování vozu úvěrem od Volkswagen Financial Services získáte okamžité cenové zvýhodnění až 40 000 Kč (dle modelu) a servis na 5 let / 60 000 km (co nastane dřív). Akce se vztahuje na nově objednané i skladové vozy Volkswagen a platí do odvolání. Nabízíme možnost dalšího zvýhodnění až 100 000 Kč pro podnikatele u modelů Passat Variant, Arteon a Arteon Shooting Brake. Fotografie je pouze ilustrativní a vyobrazené vozy mohou obsahovat prvky příplatkové výbavy. Nabídka platí do vyčerpání zásob nebo do odvolání. Kombinovaná spotřeba a emise CO2 modelů Golf: 0,9−8,4 l / 100 km, 21−190 g/km, 14−14,9 kWh / 100 km, Tiguan: 1,7−9,8 l / 100 km, 38−222 g/km, 15,3 kWh / 100 km, Arteon: 1,1−9,6 l / 100 km, 25−216 g/km 14,9−15 kWh / 100 km, Passat Variant: 1,2−9,7 l / 100 km, 27−219 g/km, 14,9 kWh / 100 km a Touareg: 1,7−11,2 l / 100 km, 62−254 g/km, 24,4 kWh / 100 km. Všechny uvedené částky jsou vč. DPH. Více na volkswagen.cz.

Úvěr s bonusem Zvýhodnění až 40 000 Kč a Servis na 5 let Autorizovaný prodejce Volkswagen Auto Heller Ostrava Cihelní 3160/49b, 702 00 Ostrava – Moravská Ostrava tel.: 596 606 230, e-mail: vw@autoheller.cz,

OPAVA – Adam Gorčica je dalším produktem opavské mládeže, který se začíná prosazovat v A-týmu. Tento jednadvacetiletý záložník zatím minuty sbíral jen jako střídající hráč, nicméně od utkání s Líšní se propracoval do základní sestavy, ve které odehrál poslední tři ligová utkání. Jak hod notí své dosavadní působení a jak se vypořádal s nervozitou před utkáním? O tom všem rozpovídal pro zápasový zpravodaj.

8 SLEZSKÝ FC OPAVA
Je to
a obrovská motivace ˇ ˇ
GORČICA:
pro me odmena

Adame, v posledních utkáních jsi se propracoval do základní sestavy, co na to říkáš?

„Je to pro mě odměna a zá roveň obrovská motivace. Na tréninku se snažím pokaž dé pracovat na sto procent. I z tohoto důvodu jsem šťast ný, že to konečně vyšlo a já mohl vyběhnout na trávník od první minuty.“

Byl jsi před prvním zápase v základní sestavě nervózní?

„Můj debut v základu byl proti Líšni, která je na špici tabulky. Věděl jsem, že nás nečeká nic lehkého, takže jsem nervozitu na sobě cítil. Ta naštěstí opadla při mém prvním kontaktu s balónem a od té chvíle jsem se sou středil jen na sebe a na výkon týmu.“

Následně jsi nastoupil od začátku i proti Příbrami i Prostějovu. Jak jsi se v zá pasech cítil? „Musím říct, že první utkání s Líšní bylo z mé strany opa trné. Snažil jsem se hrát více na jistotu a snažil jsem se pri márně vyvarovat chyb. S při bývajícími minutami se ale cítím více jistý a sebevědo mý. Myslím si, že už v utkání s Příbramí jsem se dostával více do hry a byl jsem platný jak ve hře směrem dopředu, tak i dozadu. Dostal jsem se i do zakončení, ale to se bo

hužel neujalo. V Prostějově už jsem se cítil velmi dobře a věřil jsem si. Nicméně mě mrzí, že jsme ze tří utkání, ve kterých jsem nastoupil, neu hráli více bodů.“

Kdy jsi se dozvěděl, že půjdeš do zápasu od začátku? „V tom týdnu jsem už od pondělí trénoval se základní sestavou, takže to byl pro mě takový signál, že by to moh lo vyjít. Na taktické poradě před zápasem ale trenér udě lal pár změn a vypadalo to, že do zápasu půjdu z lavičky. V pátek ráno pak za mnou pan trenér West přišel s tím, že se s trenérským týmem

rozhodli více využívat střed hřiště, a že nastoupím do zá pasu od začátku.“

Pomohli ti s nervozitou před utkáním kluci z kabiny? „Tady musím zmínit zejmé na kapitána Jirku Janoščína, který mi pomáhal od začát ku. Podporoval mě v práci na tréninku a neustále mi opakoval, že ta šance přijde. Za to jsem mu velmi vděčný. Před zápasem mi ale pomoh la celá kabina, ať už to byl Kryštof Lasák, Honza Kadlec nebo kluci, se kterými jsme spolu už od dorostu,“ ukon čil své povídání záložník Adam Gorčica.

9 WWW.SFC.CZ

Béčko po podzimu kraluje divizi F

OPAVA - K poslednímu utkání podzimu vyrazila opavská rezerva do Ostravy na hřiště tamní Hlubiny. Díky gólové hlavičce ze 6. minuty v podání Matěje Helebranda se pak domů vracela se třemi body a jistotou, že po podzimní části zůstane na první příčce divizní tabulky s bilancí osmi vý her, dvou remíz, tří porážek, ziskem 26 bodů s celkovým skóre 33:15 a náskokem dvou bodů na rezervu Karviné. „Vzhledem k tomu, že se hrá lo na krátkém hřišti, tak pří liš pohledný fotbal k vidění nebyl. Byla k vidění celá řada osobních soubojů a dění na trávníku připomínalo spí še boj. Hodně nám pomohl rychlý gól Matěje Helebranda, který nejen, že se dokázal gó lově prosadit, ale také skvěle řídil naši obranu. V některých momentech druhého poloča su, kdy se Hlubina snažila vy rovnat, jsme pak měli i štěstí. Nicméně kluci dřeli a bylo na nich jasně patrné, že chtějí být podzimním mistrem, což se jim nakonec podařilo,” uvedl k poslednímu utkání podzim ní části Zbyněk Pospěch.

10 SLEZSKÝ FC OPAVA
Branky: 6. Helebrand ŽK: Tomek - Pikul, Jelínek SFC Opava „B“ TJ Unie Hlubina Rolný, Mikulenka, Jaroszek (68. Dušek), Helebrand, Žídek (87. Cempírek), Veselý, Pikul, Jelínek, Blažej, Vrána, Šeba (74. Mi čola) 0:1 (0:1) Hatoň, Frébort, Tomek, Knedla (84. Petrík), Foniok, (62. Schmutz), Förster, Sasko (70. Podraza), Chlopek (62. Bělíček), Dawid, Krčmařík, Šindler
11 WWW.SFC.CZ

Hodnocení podzimní části sezony asistentem trenéra Zbynkem Pospechem

„Musím začít tím, že když jsem dostal šanci trénovat opavské béčko, tak jsem vlast ně pořádně nevěděl, co mě čeká. Každopádně jsem chtěl tuto šanci využít a zkusit to zde. Velkým plusem pak byl fakt, že s dalším asistentem, Tomášem Mičolou, se známe, takže i to mi pomohlo v začle nění a adaptaci,” začal hodno cení Zbyněk Pospěch. „Samozřejmě horší už to bylo se zvykáním si na roli tre néra. Být na hřišti je pro mě rozhodně jednodušší, než stát vedle něj, když vím, že týmu nemůžu přímo na něm pomoci. Na začátku sezony jsme. na rovinu, neměli žádné velké plány. Chtěli jsme ze jména předat klukům nějaké zkušenosti a zároveň je, ja kožto mladí začínající trené ři, sami nabírat,” pokračoval Zbyněk Pospěch. „Chtěli jsme mezi kluky ze jména vytvořit dobrou partu a trénovat tak, aby je to bavilo a byli s tréninkovým proce sem spokojení. Zda se nám to povedlo, to je otázka zřejmě na kluky, nicméně jsme první, což asi nikdo nečekal, takže si můžeme říct, že to není zas tak špatné,” uvedl Pospěch. „Každopádně jsme teprve v polovině soutěže a na konci

může být vše jinak. Jsme rádi i za kluky, že se jim to povedlo a v případě, že se rozhodneme bojovat o postup, tak budeme mít velmi dobrou výchozí po zici. I pro kluky je pak určitě obrovskou motivací soutěž vyhrát,” pokračoval asistent trenéra.

„Na druhou stranu práce v B-týmu není jen o tom mít výsledek jako tým, ale hlavně o tom, abychom se snažili ně kterého z kluků výkonnostně zvednout takovým způsobem, aby si řekl o šanci začít pří pravu v A – týmu. Samozřej mě být první jim zvedá určité

sebevědomí, ale také je třeba si nemyslet, že už vše umím. I nadále na sobě musí tvrdě pracovat. Celkově nicméně můžeme říct, že jsme s přístu pem kluků spokojeni i když samozřejmě existují i určitě věci se kterými jsme spokoje ni méně. Nyní ale máme dost času na nich do března praco vat,” dodal Pospěch. „Závěrem chci ještě poděko vat Jardovi Kolínkovi za šanci si tuhle roli vyzkoušet a také klukům, kteří se rvali jak za sebe, tak také za nás trenéry,” zakončil hodnocení asistent trenéra Zbyněk Pospech.