6 minute read

Motokros SP

Nezaustavljiv Cairoli

U samoj smo završnici svjetskog motocross prvenstva; održane sU Utrke U švedskoj, Finskoj , Češkoj, Belgiji te BrazilU. Češka Utrka Ujedno je Bila Finalna za WmX - svjetsko motocross prvenstvo za žene , dok U mXgp/mX2 do kraja sezone preostaje svega jedna priredBa, i to po prvi pUta U meksikU

Piše: Borna Vincek Foto: ray archer/ktmimages, youthstream

antonio Cairoli je u prošlih pet Grand Prixa upisao tri pobjede te tako došao do svog osmog naslova prvaka. U švedskoj Uddevalli i finskoj Hyvinki ubrao je 100 bodova, odnosno pobijedio u svim vožnjama. Belgijac Jeremy van Horebeek je u Švedskoj ponovo završio na postolju kao drugi i tako opet iza sebe ostavio sunarodnjaka Kevina Stribojsa. A Max Nagl je s 4. mjestom ponovo uhvatio ritam nakon povratka od ozlijede, upravo kao i Tommy Searle, koji je bio peti. Inače je start druge vožnje obilježio teži pad u kojem je ozlijeđen i jedan od favorita za naslov, Clement Desalle, tako de je morao propustiti nadolazeće utrke. U Finskoj se Cairoliju na postolju pridružio Francuz Steven Frossard, koji potvrđuje sve bolju formu. Stribojs je uspio ponovo izboriti rezultat unutar „Top 3“. Istovremeno je Van Horebek tek za jedan bod propustio postolje, inače tek po 3. put ove sezone. A Max Nagl je ponovo upisao rezultat unutar najbrže petorke.

Uslijedio je Grand Prix Češke, koji je za Van Horebeeka označio prvu ukupnu pobjedu u MXGP klasi. Stribojs je ponovo uspio izboriti postolje, a i biti bolji od Cairolija, koji je ovog puta prošao nešto slabije od očekivanog, završivši treći. Na četvrtoj poziciji završio je povratnik od ozlijede Gautier Paulin, koji je propustio veći dio sezone, no ovim rezultatom je potvrdio odličnu formu. Britanac Shaun Simpson pomalo je iznenadio zaokruživši „Top 5“.

Cairoli se nakon trećeg mjesta iz Češke vratio u poznatom stilu pobijedivši u obje vožnje na gotovo domaćoj stazi u belgijskom Lommelu. U pijesku Lommela odličan rezultat je ostvario i domaći Ken De Dycker, bodovno izjednačen s trećim Simpsonom te četvrtim Paulinom. A Stribojs je s petom pozicijom potvrdio da nije brz samo na tvrdom. Zanimljivo je bilo vidjeti i nizozemskog „veterana“ Marca De Reuvera na 6. poziciji: iako već nekoliko godina ne vozi unutar Svjetskog prvenstva, dokazao je da i dalje spada među najbrže u pijesku. Za Van Horebeeka je pak domaći Grand Prix prošao loše. U prvoj je vožnji prilikom doskoka udario glavom u upravljač i zaradio posjekotinu iznad oka. No, to ga nije spriječilo da završi utrku na 8. mjestu, a slika njegovog krvavog lica preplavila je internet.

Brazilska utrka donijela je brojna iznenađenja. Vozači su se morali boriti s visokim temperaturama i vlagom, a najbolje je to uspjelo Maxu Naglu, koji je izborio dvostruku pobjedu. Gautier Paulin se vratio na postolje s 2. mjestom, dok je Cairoliju već 5. mjesto iz prve vožnje bilo dovoljno za naslov prvaka. Ali Cairoli tu nije stao – poboljšao je rezultat u drugoj vožnji i završio kao treći, a ujedno je i u ukupnom poretku zauzeo treće mjesto. Steven Frossard je u prvoj

KONAČNI pOredAK

WMX 1. Fontanesi 255 2. Rutledge 250 3. Lancelot 232 4. Laier 212 5. Van De Ven 182 6. Papenmeier 172 7. Kane 151 8. Borchers 145 9. Veenstra 127 10. Nocera 115

Jeremy Van horebeek mX1

mX2 - tonkov

vožnji bio drugi , dok je u drugoj nakon lošijeg starta završio sedmi – što je rezultiralo 4. mjestom ukupno. A Tommy Searle je na petoj poziciji završio s istim brojem bodova kao i Kevin Stribojs. Slovenac Klemen Gerčar nastavio je s nastupima unutar klase MXGP. U Švedskoj je izborio tri boda, dok je u Finskoj i Češkoj zaradio po jedan bod. Velika prekretnica desila se u Belgiji, gdje je uspio završiti u „Top 20“ i izboriti pet bodova. U ukupnom poretku zauzima 29. poziciju. Zbog ograničenih mogućnosti momčadi, ali i ozlijede gležnja ne nastupa na dvije završne priredbe u Brazilu i Meksiku.

gajseru prva mX2 pobjeda

Iako je nakon pobjeda na Grand Prixu Švedske i Finske izgledalo da je Jeffrey Herlings sve bliže svojem drugom uzastopnom naslovu prvaka u MX2 klasi, scenu je potresla vijest da je Herlings zaradio prijelom bedrene kosti prilikom poznate humanitarne utrke „Everts and Friends“, čime je i ishod prvenstva stavljen pod upitnik. Sam Herlings se ubrzo oglasio putem društvenih mreža s porukom da nije ništa gotovo i da se nada kako će se pojaviti na posljednjoj utrci - Grand Prixu Meksika. No, upitno je hoće li se doista uspjeti oporaviti u roku od samo šest tjedana. U Švedskoj se Herlingsu na postolju pridružio timski kolega Tixier, koji za sada ima najveće izglede za osvajanje prvenstva ako se Herlings ipak ne pojavi. Slovenac Tim Gajser ponovo je izborio postolje, čime potvrđuje sve bolju formu. Četvrti je završio Švicarac Valentin Guilod, a peti Francuz Romain Febvre.

Grand Prix Finske obilježila je obrnuta situacija na postolju. Gajser je bio bolji od Tixiera, dok su borbu za 4. mjesto vodili sunarodnjaci Dylan Ferrandis i Christophe Charlier.

Bez Herlingsa je u Češkoj do pobjede konačno stigao Tixier, dok je mladi Švicarac Guilod završio po prvi put na postolju kao drugi, a Charlier je zaokružio postolje. Febvre je uspio do četvrtog mjesta ispred odličnog „startera“ Josea Butrona, a Gajser je završio 6. Iako je u prvoj utrci je bio odličan 4. , u drugoj vožnji zbog bolova u koljenu nije išlo bolje od 9. mjesta. U belgijskom pijesku je pak iznenadio Britanac Max Anstie s ukupnom pobjedom. Iza sebe je uspio ostaviti Tixiera i Ferrandisa. Febvre je završio ponovo četvrti, a Gajser peti. Brazilska utrka bila je jedna od zanimljivijih ove sezone. Pobjedu je odnio Febvre ispred Ferrandisa, dok je Tim Gajser upisao još jedno postolje, ali još važnije - svoju prvu MX2 pobjedu u drugoj utrci. Gajser je u ukupno iza sebe ostavio Tixiera i Guiloda. A povratnik od ozlijede, Švicarac Arnaud Tonus je nakon odličnog četvrtg mjesta iz prve vožnje u drugoj imao probleme i završio osmi, što je rezultiralo šestim mjestom ukupno.

kiara Fontanesi treći uzastopni put na vrhu svijeta!

Posljednja runda WMX – Svjetskog prvenstva za žene održana je u češkom Loketu. Svega par bodova dijelilo je aktualnu prvakinju Kiaru Fontanesi i mladu Australku Megan Rutledge od naslova prvakinje. No, na kraju je ipak presudilo iskustvo. Naime, iako je u Loketu Kiara Fontanesi završila druga iza Francuskinje Livie Lancelot, ipak je zgrabila treći uzastopni naslov prvakinje. Rutledge nije iskoristila priliku i završila je tek kao treća, no ipak je zadržala status viceprvakinje. Staphanie Laier je završila četvrta, a Nancy Van De Ven je uspjela ostaviti Larisu Papenmeier iza sebe - kako u utrci, tako i u ukupnom poretku. n