Я у світі природи

Page 1


УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС № 17

Макарова Л.Б. Мисюк А.В.

Система нестандартних уроків позакласного читання у 2 класі тематичної групи «Я – у світі природи»

2014 ~2~


Рецензенти: Гончарук Л.І.

заступник директора з навчально – виховної роботи, вчитель – методист Кам’янець-Подільського НВК № 17 Бродовська В.М. – вчитель початкових класів, вчитель – методист Кам’янець – Подільського НВК № 17

Макарова Л.Б., Мисюк А. В. Система нестандартних уроків позакласного читання у 2 класі тематичної групи «Я – у світі природи». – Кам’янецьПодільський, 2014 - 52 с.

У посібнику подано 5 конспектів уроків позакласного читання з елементами інтерактивних технологій. Надаються диференційовані самостійні завдання, тести, ігри, кросворди, різноманітні фізкультхвилинки, вірші, скоромовки, загадки тощо. Посібник призначено для вчителів початкових класів для урізноманітнення структури уроків і методів роботи.

Схвалено науково методичною радою Кам’янецьПодільського НВК № 17 (протокол № 2 від 18.11.2014 р.)

~3~


Пояснювальна записка Художня діяльність, подив перед красою, добром — необхідні умови повноцінного розумового розвитку дитини. Чим більше абстрактних понять, узагальнень треба засвоїти на уроці, тим частіше учень має звертатися до першоджерела думки — природи, емоційно-образної діяльності. Така закономірність розумового розвитку дитини. (Сухомлинський В. О.) У зв'язку з цим особливо актуальною є проблема нестандартного навчання, зокрема інтегрованих уроків читання й уроків мови, мовлення, образотворчого мистецтва, трудового навчання, курсу «Я і Україна». Саме інтеграція словесної творчості з різними видами діяльності дитини (грою, спілкуванням з природою, музикою, малюванням, драматизацією) дає можливість:  розширювати знання учнів;  виховувати свідоме ставлення до слова;  збагачувати словниковий запас;  пробуджувати думку;  організувати оволодіння граматичними уміннями й правописними навичками;  розв'язання мовленнєвих завдань;  глибоко індивідуалізувати навчання;  досягти значних зрушень у загальному розвитку учнів;  створити сприятливі умови для формування у дитини здатності сприймати предмети і явища різнобічно, системно, емоційно. Одна із наскрізних тем, що проходить через усі роки навчання дитини в початкових класах є тема: «Я – у світі природи». Це висловлювання про предмети і явища природи. Використовуються такі дитячі твори, як засіб розвитку логічності мислення й мовлення, оскільки логіка природи найдоступніша для дітей – наочна й незаперечна. (К.Д.Ушинський). За допомогою такої теми розширюється ~4~


кругозір школярів, формується цілісна картина світу, естетичне сприйняття довкілля. Ця тематична група нестандартних уроків позакласного читання стосовно учнів 2 класу може бути конкретизована орієнтовно так: 1. «Осінь щедра, осінь золотава» (інтегрований урок позакласного читання, образотворчого мистецтва, курсу «Я і Україна»). 2. «Цікавий світ навколо тебе» (екологічний тренінг – подорож). 3. «Зима – білосніжка» (інтегрований урок позакласного читання і розвитку зв’язного мовлення). 4. «А вже весна, а вже красна» (урок – подорож) 5. «І вкрились луки цвітом, вітаючись з літом» (інтегрований урок позакласного читання і розвитку зв’язного мовлення). Подана система нестандартних уроків позакласного читання у 2 класі побудована на основі наукових даних про розвивальні можливості видів діяльності (навчальної, ігрової, художньої, спостереження за довкіллям) і типологією нестандартних уроків та принципи їх внутрішньої організації. Мета запропонованих уроків – допомогти вчителю урізноманітнити структуру уроків і методи роботи, відійти від шаблонів, навчити учнів діяти творчо й самостійно, враховуючи індивідуальні особливості учнів, їхні інтереси.

~5~


Інтегрований урок

Тема.

Осінь щедра, осінь золотава (позакласне читання) Малювання композиції «Золота осінь» (образотворче мистецтво)

Осінь Мета:

Обладнання:

(Я і Україна) розширити знання про осінь, збагачувати усне мовлення і словниковий запас, ознайомити з поетичними творами про осінь, з ознаками осені в природі; розвивати творчу уяву, фантазію, спостережливість, мовлення, естетичне сприймання навколишнього світу; виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до неї. збірка творів «Веселий струмочок», ілюстрації, малюнки про осінь, загадки, вірші, оповідання «У гості до золотого лісу».

Хід уроку:

І.Організація класу(на партах розкладені шишки, жолуді, горішки, соснові гілочки, каштани,різнокольорові листочки).

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. – Про яку пору року ми будемо говорити на уроці ви здогадаєтеся із загадки. Загадка Мандрує вона гаєм, Дарунки роздає. Ось жовтий лист спадає, І холодніш стає.(осінь) ~6~


– Отже, на сьогоднішньому уроці ми говоритимемо про осінь, будемо читати вірші, оповідання, скоромовки, прислів’я, приказки, проводити досліди, а також станемо художниками. І все це робитимемо, милуючись осінньою природою.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. 1) Бесіда з елементами розповіді. – Яка пора року зараз?(осінь) – Що цікавого ви знаєте про осінь? Метод «Мікрофон» Довідкове бюро 1 учень. Осінь – це давньослов’янське слово, означає «час жнив». Тому спочатку осінню називали короткий відлік часу, а потім у це поняття об’єднали три місяці – вересень, жовтень, листопад. Часто ми чуємо: рання осінь, золота, пізня осінь. Осінь нагадує вередливу царівну, котра то теплом повіє. То щедро золотом сипле, а то й може заплакати, немов оте мале дитя. 2 учень. Легенда. За народним переказом осінь – старша донька Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй: – Забирай все моє багатство, Я віддаю тобі все своє золото. Будь щедрою, і люди полюблять тебе. – Як Осінь виконує наказ Сонця? Осінь – красуня, наче талановита художниця розмалювала кущі, дерева, квіти. – Назвіть барви осені? – Який колір вам подобається найбільше? Чому? – Чому осінь часто називають золотою?(перегляд картин) – Які ви знаєте вірші про осінь? 2) Хвилинка поезії. а) учні декламують вірші,вивчені на уроках читання; ~7~


Довідка для вчителя. Жовтень Подивись на видноколі Мов змінилися ліси… Хто це їх у жовтий колір Так барвисто прикрасив? Ось край річки – жовті клени І берези золоті, Ялинки лише зелені Залишились в самоті. І пишаються дерева Золотим своїм вбранням: – Це якийсь маляр, напевно, Догодити хоче нам. А маляр цей місяць Жовтень У відерцях чарівних. Жовту фарбу перебовтав І розбрискує по них. (Н. Забіла) Вересень зеленим осінь залишила, Бо в траві високій пензля загубила. Аж у жовтні осінь пензлика знайшла, Й малювати фарбами скрізь розпочала. Золотим й червоним змалювала гай, Річку – темно-сірим й синій небокрай. Ще милує око листячко зелене, Та пожовклі липи, в позолоті клени. Вже птахів гуртує В небі чиста просінь, І врожай в кольори Вносить щедра осінь. (Віра Успенська) б) Читання вірша «Осінь» , «Прийшла осінь». ~8~


– Як називають осінь у вірші? – В які кольори вона розфарбувала природу? 3) Літературна гра. Метод «Незакінчене речення» – Попрацюймо творчо. Доповнимо вірш(на дошці) Ходить _____ по покосах, В золото фарбує ліс, І горять шовкові ______ У зажурених _______. Пада, в’яне_____ багряний, Золотиться сіножать, Клен в сорочці ________ Вийшов літо __________. (осінь, коси, беріз, лист, вишиваній, проводжають.) 4)Бесіда. – А тепер пошукаємо «золото» осені. – Яких кольорів листочки у вас на парті? (жовто-зелені, руді, мідні, лимонні,жовтогарячі, бронзові, коричневі) –З яких дерев ці листочки? Довідкове бюро. Береза стоїть, виблискуючи білою з чорними цяточками корою. Листя на ній найрізноманітніших відтінків: від густозеленого до яскраво-жовтого кольору. А ось клен – листя на ньому аж горить. Бурувато-жовті кольори вбралися дуби, почервоніли осики. – Дмухнув вітерець, падає листя з дерев. Добре чи погано, що опадає листя з дерев? Поміркуймо. Добре : • дерева готуються до зимових холодів; • опале листя захистить корені дерев від морозів; • земля під листям глибоко не промерзне та зберігає повітря, що дуже важливо для мешканців ґрунту, які спушують землю і роблять її родючою; ~9~


навесні земля під опалим листям довше зберігає вологу від снігу, який розтав; • опале листя добриво для ґрунту та рослин. Погано: • пропадає краса. –З якого дерева листя не опадає? 5) Розповідь учителя. Кожне дерево має свої особливості. Сосна невибаглива, але любить світло. Ялина витривала, тому її крона майже лежить на землі. Листки сосни і ялини називають хвоєю. Вона осипається тільки через кілька років, та й то не вся відразу. Ось чому ці рослини називають вічнозеленими. – Послухайте, яка історія трапилася па гілці. Сварка Сиділи на гілці дві шишки-сусідки, Росли, зеленіли, товстіли, товстіли… Тісно на гілці шишкам-сусідкам, Стали штовхатись, насінням кидатись. Кидались, кидались, штовхались, штовхались, Легкі й порожні на землю уклались. •

– Знайдіть шишку і розгляньте. Що в середині шишки? – Поміркуйте, як насінина може поширитися навкруги? 6) Дослід. – Візьміть голочки сосни і покладіть на долоні, понюхайте. – Що відчуваєте? – У хвойних лісах легше дихати. Вони очищають повітря. Недарма санаторії для хворих на легені будують там, де хвойні ліси. 7) Відгадування загадок. – Природа восени приваблює не лише красою, а й своїми дарунками. – Чому осінь називають щедрою? ~ 10 ~


– Які дарунки приносить осінь? – Діти, відгадайте загадку Я родився у сорочці, У зеленій з колючками, І вона, як стигну, трісне,– Стрінусь тут я з діточками. Без сорочки ж бувши стиглий, Смаглий колір я вже маю, Як не з’їсть мене хто небудь, Пишним деревом зростаю. (каштан) Я маленький, я гладенький Впав із гілки на горбок. Як не у кошичок Тут шумітиме лісок. (жолудь) 8) Рухлива гра. Дітей поділити на три команди: 1 команда – збирає шишки; 2 команда – каштани; 3 команда – жолуді. 9)Читання твору «У гості до золотого лісу» М. Слабошпицького. а) читання твору вчителем; б) бесіда за прочитаним: – Куди зібрався хлопчик з татом? – Які були дерева? – Що назбирали хлопчик і тато? – Чи доводилось вам бувати в осінньому лісі? в) читання учнями першої частини (ланцюжком); г) читання другої частини (парами); д) читання третьої частини (мовчки). – Чи сподобалася прогулянка хлопчикові? Чому ви так гадаєте? ~ 11 ~


10) Підсумок спостережень за природою восени. – На вулиці тепло чи холодно? – Чи є вітер? – Які звуки чуєте навколо? – Які зміни ви помітили? – Якими стали дні? –Який стан неба? –Які ознаки осені ви бачите? –Які птахи відлітають, які залишаються? 11) Відгадування загадок. Куди ступиш – всюди маєш, Хоч не бачиш, а вживаєш. Навколо нас в’ється, А в руки не дається. (вітер) З небокраю, з-за діброви, Вийшли кралі чорноброві, Принесли водиці жбан, Полили широкий лан. (хмари) Коли нема – чекають, Коли прийду – тікають. (дощ) 12) Бесіда. –Як змінився ваш одяг порівняно з літом? –Як потрібно одягатися на прогулянку восени, щоб не застудитися? –Якими хворобами може захворіти людина? –Як цього не допустити? Як ви загартовуєте свій організм? 13) Гра «Що коли одягають?» (називається предмет одягу, а діти називають пору року, коли його одягають). Шапка, туфлі, купальник, куртка, шорти, пальто, сандалі, панамка та ін. 14) Хвилинка народної мудрості та творчості. ~ 12 ~


У народній творчості існує багато прислів’їв і приказок про осінь. Як ви їх знаєте, ми зараз перевіримо. Метод «Мозковий штурм» Творча робота в групах. Діти говорять прислів’я, приказку про осінь, вплітаючи одночасно листочок. Яка група більше знає, то і віночок вийде більшим. Довідка для вчителя. Осінь сумна, а весело жити. Як листя жовтіє, то поле смутніє. Осінь йде і за собою дощ веде. Осінь на рябому коні їздить. З малої хмарки великий дощ буває. Восени день блисне, а три – кисне. Весна красна квітами, а осінь – снопами. Восени випав сніг – весна буде рання. Рано замерзне вода – довго не розтане. Бурхливий листопад – на сувору зиму. Вітер вночі – завтра чекай дощу. З’явилися опеньки – скінчилося літо. Грім у вересні – осінь тепла. 15) Малювання композиції «Золота осінь». –Намалюйте, що кожен із вас може знайти в осінньому лісі. Відтворіть почуте сьогодні на уроці за допомогою фарб (під час виконання роботи вчитель стежить за розташуванням та розміром дерев на малюнках учнів, нагадує правила користування фарбами, змішування їх на палітрі, індивідуально допомагає учням). IV. Підсумок уроку та виставка малюнків. –Про яку пору року ми сьогодні говорили? –Чому осінь називають «щедрою», «золотою»? –Які зміни відбулися у природі? –З якими творами ви познайомилися на уроці? ~ 13 ~


V. Домашнє завдання.Переказувати оповідання «У гості до золотого лісу»(позакласне читання), опрацювати статті «Осінь», «Рослини восени»(«Я і Україна»). Додатковий матеріал. У південний край землі відлітають журавлі; Знов лункий шкільний дзвінок Нас покликав на урок. Як цей місяць звати? Прошу відгадати. (вересень) Кличуть нас ліси, поля, сади Дозбирати осені плоди. Із дерев спадає листя жовте, То землею ходить місяць… (жовтень). Каплі з неба, дахів, стріх Дощ холодний, перший сніг. Почорнів без листя сад. Що за місяць? (листопад). На городі восени Лежать жовті кабани, Прив’язані за хвости, Щоб не думали втекти. (гарбузи) Хто золотом дерева вкриває, А потім його зриває? (осінь) То чорна, то сива по небі ходила; Набив її вітер – сльози розпустила. (хмара і дощ) Осінь Веселий вересень у лісі повісив ліхтарі, І сонце на золотистім списі гойдається вгорі. ~ 14 ~


Гаптує вечір жовтим шовком блакитні килими, А чорний пень зробився вовком, повившись у дими. ( Ю. Клен) Вересень Звозить вересень в комори кавуни і помідори, Спілих яблук, груш і слив цілі гори натрусив. І вантажить гарбузи на машини і вози… Йде до гаю, де гриби виростають щодоби. На чолі іскриться піт – сто турбот і сто робіт. Микола Сингаївський Жовтень Листя жовте та червоне легко з дерева злітає. Мов метелик, на дорозі з тихим шелестом сідає. Сяють золотом берези, жовтень ним вінчає осінь. Журавлиний клин мережить висоти холодну просинь. Листопад Більше й більше листя з кленів облітає з кожним днем! По траві іще зеленій між дерев в саду ідем. Йдем по листу золотому, мов по килиму м’якому, Що на весь послався сад,- здрастуй, місяць Листопад! Прикмети Чим тепліший і сухіший вересень, тим пізніше прийде зима. Вересневий дощ, що почався вранці, довго не йтиме. Червона вечірня зірка віщує вітер, світло-жовта – дощ. Побачив у небі кілька веселок – збирайся по гриби. Багато грибів восени – чекай неврожаю. На рослинах багато павутиння – на тривалу теплу погоду. Хмари рухаються проти вітру – погіршиться погода. Грім у жовтні – на малосніжну, м’яку й коротку зиму. Опало листя з верхів’їв дерев – на ранню зиму. Пізній гриб – пізній сніг. ~ 15 ~


Пізній листопад – до суворої і тривалої зими. Яка погода в листопаді, така і в квітні. Рано замерзне вода – довго не розтане. Восени випав сніг – весна буде рання. Скоромовки В горішнику горішина горішками обвішана. Оришка й Тимішко струшують горішки. Екологічний тренінг – подорож

Тема. Мета:

Обладнання:

Цікавий світ навколо тебе збагатити знання дітей про природу України, ознайомити з тваринним та рослинним світом, з народними традиціями лікування рослинами і показати відображення цієї теми в легендах, прикметах, прислів’ях; розвивати допитливість, спостережливість,бажання здобувати нові знання; виховувати любов і бережливе ставлення до природи. ілюстрації, гербарії, збірка творів «Веселий струмочок»

Хід уроку:

Організація класу. II. Вступна бесіда вчителя. I.

Діти, сьогодні ми проведемо екологічний тренінг – подорож. Під час подорожі будемо працювати, слухати, гратися, відгадувати. А помандруємо лісовою стежиною ~ 16 ~


від зупинки до зупинки, на яких ви дізнаєтеся про тваринний і рослинний світ нашого краю, ознайомитеся з народними легендами, прислів’ями, приказками. Закріпимо правила поведінки в природі.

2. 3. 4.

А під час подорожі на вас чекають такі зупинки: 1. «Лікарські дерева України» «Хто живе в лісовому домі» «З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі» «Поле чудес» 5. «Впізнай мене» 6. «Музей природи» 7. «Буду я природі другом»

III. Подорож. Перша зупинка «Лікарські дерева України» • Кросворд «Лікарські дерева» 1. Який кущ є символом українського народу і водночас лікарською рослиною? (калина) 2. Яке дерево – лікар дало назву літньому місяцеві? (липа) 3. Яке дерево застосовується в народній медицині повністю? (сосна) 3 4. Яке дерево найбільш оспіване Т.Г. Шевченком, є символом 2 України та оберегом рідного дому, 1 має великі лікувальні властивості? 4 (верба) 5 5. Яке білокоре дерево найраніше розпочинає 6 сокорух? (береза) 6. Яке дерево має лікарські властивості, його плоди схожі на гриби? (дуб) • Читання вірша «Дерево» А. Костецького ~ 17 ~


Що цікаве знаєте про дерева? Метод «Спільний проект» • Розповіді дітей про дерева 1 учень. Здавна березу шанують люди. З давніх - давен береза стала символом чистоти, невинності та ніжності. Вона оспівана в піснях, прославлена в живопису. Берези одні з перших дерев, а подекуди й перші, надягали зелене вбрання. Народна й наукова медицина широко використовує березу. Настій з бруньок та листків – жовчогінний засіб. Свіжі листки заспокоюють біль у забитих місцях. Дуже корисний і березовий сік. Він містить цукор, вітаміни, яблучну кислоту. З нього роблять прохолодний напій. 2 учень. Верба дарує багато корисного, вона позначає, де вода на землі. Криницю копали під цим деревом. Верба – природний фільтр. Ось чому раніше брали воду під вербою, та й риба ловилась краще, бо любить чисту воду. Верба дуже цілюща, використовують кору, гілки. Настій кори понижує температуру, застосовується при застуді,головному болю. Верба – це дерево символ в Україні. 3 учень. Липа – чудовий літній медонос, найулюбленіше дерево для бджіл. Липовий мед вважається найсмачнішим, найкориснішим. У листах липи багато вітаміну С, є каротин та багато інших вітамінів. Липовий чай, настояний на суцвіттях, народні ліки від різних хвороб. Лікує нежить, найкращий потогінний засіб, а також має бактерицидні властивості. 4 учень. Дуб – могутнє, довговічне дерево. Довгожителів серед дубів чимало. З жолудів давня людина пекла хліб. У жолудях багато крохмалю, а –

~ 18 ~


жиру – як у доброму молоці. Дуб, як і всі рослини, виділяє леткі речовини. Уже давно помічено, що повітря дубових гаїв гарно впливає на тих, у кого підвищений кров’яний тиск. Отже, відпочинок під кроною дуба – це добрі ліки. Відвари кори дуба допомагають при запаленні ясен, ангінах та опіках. Друга зупинка «Хто живе у лісовому домі» • Відгадування загадок Я вухатий ваш дружок, в мене сірий кожушок, Куций хвостик, довгі вуса, я усіх, усіх боюся. (зайчик) Хвіст трубою, спритні ніжки – плиг із гілки на сучок! Носить все вона горішки в золотий свій сундучок. В неї очі, мов горішки, кожушина хутряна, Гострі вушка, наче річки, у дуплі живе вона. (білка) Коли я голодний, мені не попадай. Я клацну зубами і з’їм – так і знай! (вовк) Відгадайте, діти, хто має носик – долото? Ним комах з нори виймає, про здоров’я лісу дбає. (дятел) Хоч у нього шуба є та як холод настає, Він не їсть тоді, не п’є і не ходить, не гуляє, А у лігво спать лягає. (ведмідь) Тоненьке, вузеньке по землі в’ється, ~ 19 ~


Як батіг довге, але зовсім не б’ється, Людини боїться, молоко вживає В лісі їх багато, мабуть, кожен знає.(вуж) Є у лісі хата, в ній кімнат багато. Тут живе отара добрих санітарів. Та цю хату не чіпай – санітарам спокій дай.(мурахи) Живе у лісі хижий, дикий, Душить кури та індики.(лис) Що воно за дивина – світла денного боїться. Дзьоб гачком, великі очі, і не спиться їй щоночі. Ху – ху – ху! – кричить вона. Відгадали? Це …(сова) В мене шубка з колючок, в мене сіра спинка. Ніс, як чорний п’ятачок, очі, як бусинки. Хто я? Це …(їжачок) • Читання вірша «Невтомний будівник» (Д. Білоус) читає підготовлений учень • Читання оповідання Віталія Леуса «Дім у сандалику» – Чому Миколка сумував? – Як мати його заспокоїла? – Що побачив хлопчик у таборі, коли приїхав відпочивати? – Чи шкодував він тепер, що забув сандалики? Чому? – Що цікаве знаєте про тварин? Метод «Спільний проект» • Розповіді дітей про тварин 1 учень. Сови живуть у всіх частинах світу, полюють тільки вночі, знищуючи мишей, пацюків, комах та ~ 20 ~


інших шкідників. Пір’я птаха дуже легке і пухнасте, що робить політ швидким і безшумним. Її величезні, подібні зіркам очі, здається дивляться на вас у великій задумі. Тому сову часто називають мудрою. 2 учень. Білка – справжній повітряний акробат. Завдяки чіпким кігтикам вона легко лазить по деревах. Спритно перестрибувати з дерева на дерево білці допомагає довгий пухнастий хвіст. Хутро в неї рудого кольору. Житло білка влаштовує в дуплах. Живиться вона насінням хвойних дерев, жолудями, горіхами, грибами, ягодами, яблуками. На зиму білка робить запаси. В Україні білок небагато, тому їх потрібно охороняти. 3 учень. Зайця знають усі діти – без нього не обходиться ні одна казка про тварин. Його легко впізнати по довгих вухах і короткому хвостику. Заєць – тварина, яка їсть рослини. Влітку він їсть траву, а взимку – кору і гілки дерев та кущів, насіння бур’янів. 4 учень. Лисиця – руда розбійниця з гострою мордочкою, короткими лапами і довгим пухнастим хвостом. Живе лисиця в норах, куди ховається від негоди і ворогів. Вона добре бігає, стрибає, плаває. Лисиця їсть гризунів, зайців, пташок, ягоди та насіння. Добувати їжу лисиці допомагають добрі нюх і слух. Найбільше хитрощів проявляє лисиця тоді, коли їй загрожує небезпека і під час добування їжі. 5 учень. Їжак – невелика тварина. Замість волосся, спина в нього вкрита міцними колючими голками. Вони надійно захищають їжака від ворогів. Їжак – нічна тварина. Вдень він спить, а вночі виходить на пошуки їжі. Їжаки їдять дуже багато, запасають жир на період зимової сплячки. Із настанням холодів ~ 21 ~


вони залазять в гнізда, які влаштовують під корінням дерев, кущами хмизу або листя, в норах і впадають в зимову сплячку. Їжак – корисна тварина, вони поїдають значну кількість шкідливих комах, слизняків, мишей. 6 учень. Ведмідь в Україні зустрічається в Карпатах. Вони живуть у великих лісах. Ведмідь добре плаває, лазить по деревах. Це неймовірно сильна тварина. Їсть він комах та їх личинок, черв’яків, жаб, ящірок, рибу, а також ягоди, горіхи, траву. Взимку ведмедеві важко найти їжу, тому він будує собі барліг і залягає спати. 7 учень. Життя дятлів тісно пов’язане з деревами. На них вони їдять, гніздяться, ховаються від ворогів. Дзьоб у них прямий та гострий. Він є знаряддям для роздовбування кори і добування корму. Живляться дятли переважно комахами, їхніми личинками, насінням сосни та ялини. Третя зупинка «З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі» • Конкурс прислів’їв, приказок про природу. Довідка для вчителя. Опеньки з’явились – літо скінчилось. Ластівки низько літають – дощ обіцяють. Вовка ноги годують. Весна красна квітками, а осінь плодами. Раді люди літу, а бджоли цвіту. Зима без снігу, як літо без хлібу. Зима багата снігами, а осінь снопами. Як у січні тріщать морози, влітку від хліба тріщатимуть вози. Снігур заспівав, а сорока під дах заховалася – бути хуртовині. ~ 22 ~


Четверта зупинка Гра «Поле чудес» Весною це дерево стоїть у пишному цвітінні, святкове, і запах його квітів чути здалеку. (черемха) З квітів цього дерева бджоли роблять цілющий мед, а люди заварюють чай. Він буде смачний, ароматний і також цілющий. (липа) Це єдине дерево з білою корою, яка не нагрівається на сонці. (береза) Це дерево – богатир, дерево-довгожитель. (дуб) Ці дерева схиляються аж до води. Ніби хочуть помилуватися, які гарні золоті пухнасті «котики» прикрасили їх навесні. (верба) П’ята зупинка «Впізнай мене» • Гра «Розрізни рослину за плодами та квітами»(діти за гербаріями квітів впізнають рослини) – Розповіді про лікарські рослини Метод «Спільний проект» 1 учень. Мати й мачуха розпускає свої золотисті суцвіття, як тільки на пагорбах сходить сніг. Зверху пластинки листя зелені й голі, знизу – білі з-за густого опушення. Від цього пішла назва рослини. Нижню поверхню, м’яку й теплу порівнюють із турботливою, ~ 23 ~


ніжною матір’ю, а верхню, жорстку та слизьку, - з непривітною мачухою. Листя мати -й-мачухи застосовують як відвар при кашлі, а також використовують при лікуванні інфекційних ран. 2 учень. Медунка – це рослина, біля якої літає багато комах. У її квітах є багато нектару, який бджоли переробляють на мед. І пахне вона медом. Розпускається медунка ранньої весни пурпуровими квітками, які згодом стають рожевими, синіми, блакитними та білими. Корисною є рослина при бронхітах, астмі, запаленні легень. 3 учень. Підсніжник – це маленька рослина, що випускає ранньої весни два довгих листки та квіткову стрілку з однією білою, тендітною квіткою. Здавна підсніжник вважався символом надії. Він має цілющі властивості – лікує психічні розлади та охороняє від нечистої сили. Шоста зупинка «Музей природи» • Цікава екологічна інформація Береза випаровує за день 6 відер води, дуб – 6, евкаліпт – 40. Над лісами випадає на 3% дощів більше, ніж над ланами. За 1 год 1 га лісу поглинає 2кг вуглецю, це те, що видихають за цей час 200 осіб (ліс при цьому виділяє 2кг кисню) Людині потрібно 960л кисню на доби; стільки виділяє його 5 дорослих дерев. Крилате насіння дерев берези може відлетіти від материнської рослини на 6км, насіння ялини – на 2,4км, клена – 0,09км, ясена – 0,02км. 1т макулатури рятує від вирубання 0,4га лісу; 20кг макулатури зберігають одне дерево. Блискавка: із 100 ударів випадає на дуб – 54, тополю – 25, ялину – 10, сосну – 6, бук – 3, липу – 2, акацію – 4. ~ 24 ~


Сьома зупинка «Буду я природі другом» • Конкурс на кращий вірш про природу. • Читання та обговорення віршів «Прогулянка» (С. Михалков), «Двоколірний вірш» (С. Павленко) – Чи вмієте ви слухати природу? – Що можуть сказати при зустрічі берізка, зайчик, сонечко? – Як слід поводити себе, щоб відпочинок не був схожий на прогулянку героїв вірша С. Михалкова? • Читання оповідання О. Секори «Про дерева та вітер»(читання вчителем та учнями) – Як можна врятувати ліс? – Що ти можеш зробити для цього? • Колективне складання правил поведінки на природі. Метод «Синтез думок»

IV. Підсумок екологічного тренінгу-подорожі. Вмійте любити природу Вам у походи ходити і мандрувати, любі діти. Вмійте природу любити, кожній стеблині радіти. Прошу вас тільки не забувати: кожна тварина варта любові, Кожного дня і кожну хвилину зберігайте всяку звірину. Тільки добра їм потрібно бажати і намагатись не ображати. В полі, у лісі, над яром – квіти, дерева і трави… Цвіту не вирви задаром, гілки не втни для забави. Оберігайте повсюди шлях і стежину у гаю, Все те окрасою буде нашого рідного краю.

V. Домашнє завдання (пригадати цікаву історію пов’язану із природою і розповісти на наступному уроці) ~ 25 ~


Додатковий матеріал Ми садили ліс у полі Ми садили ліс у полі – і дубочки, і тополі, І осику, і ліщину, і червону горобину. Виростай, наш ліс могучий, піднімайсь під самі тучі, Щоб хмарки тебе гойдали, дощ на землю проливали. Щоб хмарки тебе гойдали, дощ на землю проливали, І на житечко зелене, і на тебе, і на мене. Михайло Стельмах Вербова гілка Вербова гілка зацвіла у мене на столі. Як символ сонця і тепла, ще схованих в імлі. Як знак зеленої весни, котра ще в далині, Як знак, що щастя сад рясний даровано мені. Вербова гілка на столі у мене розцвіла… Прилинуть, серце, журавлі, А в них на кожному крилі дар сонця і тепла! Платон Воронько Ліс Ліс любити, синку, треба не лише за тінь, росу. Не тому, що він для тебе дарував свою красу. Ліс – багатство, слава краю, він могутній, він живий. Він од посух заступає лан широкий степовий… Ліс – то сила для людини, ліс – окраса всіх країн… Ліс безсмертний! Але ж люди берегти повинні ліс! Т. Масенко Не хочу! Метелика ловити я не хочу: він – квітка неба, Хай живе собі! Хай крильцями барвистими тріпоче, ~ 26 ~


Щоб радісно було тобі й мені! І квітку лісову не стану рвати, Її додому я не понесу, Бо вдома їй джмеля не погойдати І не попити ранками росу! І ні стеблинку, гілку чи травинку Я не ображу: це – страшенний гріх! Бо в кожній з них живе тремка живинка, що світиться довірою до всіх… Анатолій Костецький Загадки Один батько тисячу синів має, всім шапки справляє. (дуб) Маю плаття зелененьке, гнучкі, ніжні віти, Білі ноги стан тоненький. Як я звуся, діти? (береза) У вінку зеленолистім, у червоному намисті Видивляється у воду на свою хорошу вроду. (калина) Хоч росту в чагарниках, мене знає кожен птах. І ведмідь в кущах щоднини дуже ласий до … (малини) Я весною зацвітаю, линуть пахощі по гаю В квітах щастя всі шукають, тільки, жаль, гілки ламають. (бузок) Шість ніг без копит, ходить, а не стукотить, літає, а не птиця, може догори ногами вчепиться. (комаха) ~ 27 ~


Тварина рогата і рогів багато. (олень, лось) Біла латка, чорна латка – по дереву скаче. (сорока) По полю та лісу гасає, овечок хапає та всіх лякає. (вовк)

Інтегрований урок

Тема.

Зима – білосніжка (позакласне читання)

Написання розповіді за картиною «Зимовий ліс» ( розвиток зв’язного мовлення) Мета:

Обладнання:

удосконалювати навички каліграфічного, грамотного письма, за допомогою художнього слова формувати вміння учнів бачити, відчувати красу природи; розвивати вміння добирати влучні слова для передання власних спостережень, вражень, почуттів; виховувати любов і бережливе ставлення до рідної природи. збірник творів «Веселий струмочок», ілюстрації, малюнки до теми «Зима», музика П.І. Чайковського «Пори року», репродукція картини І. Шишкіна «Зима», вірші, загадки, прислів’я про зиму. ~ 28 ~


Хід уроку:

I. Організація класу. –

Діти, до нас на урок завітали учні лісової школи. Вони хочуть почути, як працюють школярі.

II. Каліграфічна хвилинка –

Сн чк ху ах ає яли Відгадайте загадку, запишіть відгадку. Сніг на полях, лід на річках, хуга гуляє, коли це буває? Доберіть до слова хуга слова близькі за значенням.

III. Мовна розминка. 1.

2.

Чистомовка Лі – лі – лі – відлетіли журавлі, Ли – ли – ли – дні осіннії прийшли, Ло – ло – ло – вже все снігом замело, Ни – ни – ни – будем ждати ми весни. Відгадування загадок І не борошно, а білий, і не вата, а м’який, Покриває гори – кручі, застилає землю вкрай, Щоб був кращий урожай. Що це буде? Відгадай.(сніг) Росте вона додолу головою, Росте вона холодною зимою. А тільки сонечко засяє – Вона заплаче й помирає (бурулька) - Доню! Доню! – кличе мати, Швидше вийди-но із хати! Дивина! Щезла стежка… Де вона? Зникла десь і огорожа… Сад на себе чом не схожий? Що за диво? Все село Білим пухом занесло… Дива зовсім тут нема – ~ 29 ~


Це в село прийшла…(зима) Срібна зірка сніжно-біла на рукав мені злетіла. Поки ніс її сюди, стала краплею води.(сніжинка) Хто малюнок уночі на вікні зробив мені? (мороз)

IV. Оголошення теми і мети уроку. На сьогоднішньому уроці ми будемо говорити про зиму, читати оповідання і вірші, а також складемо і запишемо розповідь. V. Хвилинка поезії. (читання учнями віршів про зиму під тиху музику) Зима Дорога біла стелиться і краю їй нема. Сніжок мете. Метелиця. Прийшла до нас зима. Льодком тоненьким скована, спинилася ріка. Повита тихим сном вона, весняних днів чека. І ліс дріма. Безлистою верхівкою поник. Над ним пісні висвистує лиш вітер-сніговик. В. Бичко –

Грудень Уночі мороз поволі інеєм упав на шлях… Спотикається на полі місяць грудень по грудках. І тому такий він гнівний, дружить з вітром крижаним. А хуртеча рівно-рівно засипає слід за ним. Сипле сніг, мов стеле килим, щоб за груднем із дібров Тим рипучим снігом білим Рік Новий до нас дійшов. М. Литвинець Ліпим бабу снігову На засніженім ставу, за очеретами, Ліпим бабу снігову – хай гуляє з нами. ~ 30 ~


Надіваєм капелюх з пір’ям гусаковим, Розфарбовуєм кожух квасом буряковим. Ніс ладнаєм з буряка, ось вона у нас яка! У руках стара мітла, із вуглинок очі. Тільки ніг, щоб не втекла, їй ліпить не хочем. Т. Коломієць

VI. Читання і обговорення творів. 1.

2. – – 3.

4. 5.

Читання вчителем оповідання «Пташина їдальня» А. Давидова. Бесіда за прочитаним Як можна допомогти пташкам взимку? Чи знаєте ви, яких птахів і чим слід годувати? Читання учнями («ланцюжком», «парами», «буксиром») Вибіркове читання Читання в особах

VII. Розгляд репродукції картини І. Шишкіна «Зима»  1. 2. 3.

Пам’ятка Розглядай картину спокійно, не поспішаючи. Будь уважним не відволікайся. Задумайся над картиною: про кого, про що в ній розповідається? Які почуття збуджує? Чого навчає? Декламування вірша Якуба Коласа «Зима»: Надійшли морози, ріки закували І березам коси інеєм прибрали. Пухова перина очі убирає, Біла скатертина – ні кінця ні краю. Під серпанком білим трава і листочки, Річка оніміла, не дзюрчать струмочки. Омертвілі лози, ледь гіллям хитають, А в полях морози та вітри гуляють. ~ 31 ~


VIII. Підготовча робота до написання розповіді. Бесіда – Сподобалась вам картина? – Якого кольору зимове небо у сонячний морозний день? – Якого кольору дерева? – Які дерева взимку зелені? – Який колір переважає? – Доберемо заголовок до картини? 2. Запис заголовку на дошці та у зошити 3. Лексико – стилістична робота Зима (яка?)…сувора, велична, холодна, казкова, зачарована, біла, сніжна, чарівна. Сніг (який?)…срібний, пухнастий, іскристий, білосніжний, кришталевий. Мороз (що робить?)…тріщить. Сніг (що робить?)…рипить. Хурделиця (що робить?)…співає, виє, стогне, плаче. 4. Добір близьких за значенням слів Хурделиця – хуга, хуртеча, завія, заметіль, завірюха. Метод «Мозкова атака» 5. Добір споріднених слів Сніг – сніжок, сніжинки, снігур, сніговий. Зима – зимонька, зимовий, зимно, зимують. Мороз – морозець, морозний, морозить. 1.

IX. Складання усної розповіді за поданим початком та словесно – графічними моделями. Зачин Завітала у гості зима – чарівниця. Основна частина Ліс вкрився білою . М’який безшумно сідає на кудлаті 1 навкруги. Спочиває до весни. Кінцівка Я, ліс, зимовий, так, люблю! ~ 32 ~

сосон.


X. Запис твору у зошит. XI. Зачитування творів учнями, колективне обговорення, редагування. XII. Підсумок уроку. – –

Чи сподобався вам урок? Що вивчали на уроці?

XIII. Домашнє завдання (скласти усно невеличку розповідь про пригоди звірів або птахів узимку). Додатковий матеріал Білі черевички у зими Вкрив дерева білими крильми морозець колючий, мов шипшина. Білі черевички у зими, біла-біла в неї кожушина. Білі сани, білогриві коні, білі рукавички пухові, Білі щоки, а вуста червоні, мов розквітлі маки польові. М. Сингаївський Вийшли вранці ми Вийшли вранці ми. Дивне місто проти сонця! Всі взолочено віконця… Ні, такої ще зими Не стрічали ми. Ох, яка ж краса! Сад увесь убрався в іній, Проти сонця він – як синій. Гілля до землі звиса, Ох, яка краса! ~ 33 ~

Ковзани-пустуни Є у мене ковзани, Ковзани-пустуни. тільки ранок наступає – вже на вулиці вони. Їм сподобавсь дуже лід, Я ж спізнився на обід. І мені сказала мама: - Просто горе з ковзанами! Отакі-то ковзани, Ковзани-пустуни!


Січень Ліс під інеєм дріма, по землі іде зима. Входить, пишна і велична, в крижану господу січня. Усміхається з-під вій: -Як живеш, сердешний мій? Як снігами ти січеш? Як морозами печеш? Місяць січень очі мружить: - Я сердитий, та не дуже. Землю пухом укриваю, щоб не мерзнуть урожаю. Поробив для дітвори гарні ковзанки з гори. Лиш недбальців-неслухнянців, хто загаявсь на гулянці, Розстіба свого кожуха, виставля з-під шапки вуха, Тих снігами я січу, тих морозами печу! Т. Коломієць Зимовий ранок Я люблю веселий ранок холоднючої зими, Як на двір, на стіни, ганок і на шлях за ворітьми. Упаде із неба промінь, дим пов’ється з димарів. На току підніме гомін зграя галок і граків. Сніг ясним кришталем блище, лютий холод допіка, Сонце вгору плине вище, та не гріє здалека. Яків Щоголів Забіліли сніги Стала зима вже на ноги, там, де шуміли луги, Там, де курились дороги, - знов забіліли сніги. Сніг на кущах верболозу, снігом укриті хати… А. Качан ~ 34 ~


Дорога біла стелиться, і краю їй нема. Сніжок мете, метелиця, прийшла до нас зима. Льодком тоненьким скована спинилася ріка. Повита тихим сном вона, весняних днів чека. І ліс дріма, безлистою верхівкою поник. Над ним пісні висвистує лиш вітер-сніговик. В. Бичко Надійшли морози, ріки закували і березам коси інеєм прибрали. Пухова перина очі убирає, біла скатертина – ні кінця, ні краю. Під серпанком білим трава і листочки, ріка оніміла, не дзюрчать струмочки. Омертвілі лози ледь гіллям хитають, А в полях морози та вітри гуляють. Загадки Текло, текло і лягло під скло. (лід) Бігла стрічка по сніжку і сховалась у ліску. (стежка) Я вода і по воді плаваю. (крига) Хто вік біжить і не втомиться? (вода) Що то за майстер малює на склі айстри, жоржини, троянд пелюстки? (мороз) Не сніг, не лід, а сріблом дерева прикрасить. (іній)

~ 35 ~


Урок – подорож

Тема.

А вже весна, а вже красна

Мета:

формувати екологічну культуру школярів, показати, як поети і письменники засобами художнього слова розкривають багатство і красу навколишнього світу; розвивати уяву, почуття, мислення, мову, фантазію, спостережливість, творчість, допитливість; виховувати духовні та моральні якості дитини, почуття краси та турботи за все, що оточує нас. збірка творів, ілюстрації із зображенням весняної природи.

Обладнання: Хід уроку:

I. Організація класу. Починаємо урок, бо почули ми дзвінок. Він за парти кличе нас – до роботи швидко, клас. На місця свої сідаємо – готовність до уроку перевіряємо.

II. Повідомлення теми і мети уроку –

    

Сьогодні, діти, ми вирушаємо в подорож нашою весняною Україною, будемо зупинятися на таких зупинках: Веснянка Весняні пахощі Весняна галявина Весняна симфонія Царство комах

III. Подорож. ~ 36 ~


1 зупинка « Веснянка» – Ось ми прибули на першу зупинку, яка називається «Веснянка». А щоб весна до нас скоріш прийшла, що співати треба? (веснянки) 1. Закличка Прийди, прийди, весно красна, чепури наш рідний край! Засвіти нам сонце ясне, З нами в гурті погуляй! Веснянка Весна, весна, весняночко, Прийди до нас, подоляночко! Прийди до нас, теплом утіш, А ти, сонечку, світи ясніш! Ти, густіший дощику, упади – На городи, на левади, на сади, На багаті наші землі, на родючі, Щоб пшениці колосилися, як тучі, Щоб стіною піднімалися жита, Щоб щасливі розцвіталися літа! Іди, іди, дощику, упади, Щоб плодами красувалися сади. Щоб родило і у полі, і в дворі, Щоб співалось од зорі і до зорі! Щоб цвіли черешні, зацвітали вишні, Щоб зростало наше щастя все вище і вище! Іван Нехода 2. Розповідь вчителя Діти, гляньте, який лагідний перший сонячний промінчик відчинив весні двері – і все навколо захвилювалось. Розпочався ранок року. Природа пробуджується, оживає. Життя відновлюється, вирує – і все це чути у симфонії звуків, що лунають навкруги. Ось така гомінка весняна краса. Кожна людина припадає до щедрого джерела ~ 37 ~


весняної краси, напуває любов’ю душу. Виливає ту любов у працю на рідній землі. Краса весняної України, ніжно оспівана її талановитими синами і доньками, здатна зворушити будь-яке серце. 3. Хвилинка поезії (читання віршів з народного) 2 зупинка «Весняні пахощі» 1. Бесіда. – Ось непомітно ми прийшли на іншу зупинку. Вона називається «Весняні пахощі». Як легко дихається весною. – Чим же пахне весна? (пахне першою зеленню, теплою землею, молодим листячком, весняними квітами) – А як можна охарактеризувати весняне повітря? (чисте, прозоре, світле, легке, п’янке, духмяне) – Які на вашу думку, найперші запахи приносить із собою весна? – Чи подобаються вам запахи весняних квітів? – Які ви знаєте перші весняні квіти? Метод «Мікрофон» 2. Відгадування загадок. Загадки Квітка блакитна, як очі дитини. Що їй метелиці та хуртовини, Вітру й снігів не боїться вона! Знає: уже на порозі весна.(пролісок) Пурпурова, червона, блакитна, До бджілки завжди я привітна. Скидаю три різні спідниці – Немає у мене сестриці! (медунка) Він проліску родич близький, Тендітний і ніжний такий, Та кольору неба не має, А в білій сорочці гуляє.(підсніжник) ~ 38 ~


Що за квітка? Жовтий цвіт – Ніби сонечка привіт. Плине час – квітки немає, А листочок виглядає. (мати-й-мачуха) 3. Розгляд ілюстрацій перших весняних квітів. – Як можна охарактеризувати аромат перших весняних квітів – підсніжників, крокусів, фіалок? (ніжний, тонкий, свіжий, приємний, несміливий) – Які квіти обдаровані сильним ароматом? (конвалія, бузок, черемха) 4. Читання казки «Як приходить весна» • Читання вчителем та учнями • Словникова робота • Бесіда за прочитаним – Які найперші ознаки весни помічаєте у природі? – Кого або що ви вважаєте першим провісником весни? 3 зупинка «Весняна галявина» Фізкультхвилинка Прокидаються квітки – розпускають пелюстки. Ви, комахи, прилетіть, із квіток нектар зберіть. Бо сутеніє і квітки вмить закриють пелюстки. Тихо засинають – комашок гойдають. 4 зупинка «Весняна симфонія» 1. Бесіда з елементами розповіді. – Чому кажуть, що весна «найголосніша», «найгомінкіша» пора року? – Про що «співає» весна? – Прислухайтесь до шуму. З весною він іде! Щось тріщить, ламається, Скрегоче і гуде. Що це? (льодохід) – Весна відкриває ворота воді і ми чуємо ці дивні звуки. Ви чули шум весняної води? Доберіть слова, які передають цей шум(біжить, шумить, дзвенить, ~ 39 ~


дзюрчить, співає, хлюпає, вирує, булькоче, кипить, клекотить) Гляньте, він прокинувсь – і відразу До сонечка біжить. Стрибає по камінчиках, Хлюпоче і дзвенить – Бо це струмок про кинувсь І весело дзюрчить. – Весна «дзвенить» не тільки водою, а пташиними голосами(слухання запису пташиних голосів) – Яких птахів впізнали? 2. Відгадування загадок • Які птахи повертаються до нас навесні? Згадати їх допоможуть загадки. Загадки У садочку понад тином З лісу в ліс перелітає, Я зробив йому хатину. де не сяде, там співає. Він навколо обдивився, І кладе яєчка Заспівав і оселився. (шпак) у чужі гніздечка. (зозуля) Швидко скрізь цей птах літає, В мене є великий хист, Безліч мушок поїдає, Я співаю, як артист. За вікном гніздо будує, Спів мій радісний усюди Тільки в нас він не зимує. Дуже люблять слухать (ластівка ) люди. (соловей) 3. Читання та обговорення казки Н. Приходько «Хто ж приніс весну?» • Словникова робота • Читання учнями • Бесіда за прочитаним – Які птахи приносять на крилах весну? 5 зупинка «Царство комах» 1. Розгадування загадок та ребусу. – Які комахи прокидаються з приходом весни? ~ 40 ~


Загадки На квітку квітка сіла, Хто його вб’є, Знялась і полетіла (метелик) свою кров проллє(комар) У лісі біля пня Біготня, метушня, Народ робочий Весь день клопоче (мурашки)

На квітки біля ріки налетіли літаки. Крильця в них, як небеса, і прозорі, як роса (бабки)

Вона не мурашка, що тяжко працює, Не бджілка, що страву солодку готує, Наїстися прагне завжди на дурняк. За це й зневажає нахабу усяк (муха) Я труд поважаю, все літо літаю, У поле, до гаю, збираю медок із різних квіток (бджола) Хто збирав нектар із квітів, Повним ходом робота іде, Меду наносив у дупло? Пряля нитку найтоншу пряде, Працював він ціле літо, Але диво: ця пряля без рук. Облітав усе на світі, Хто ж вона? Це звичайний… Щоб маленьких джмеленяток (павук) Годувати чим було (джміль) – Щоб дізнатися, як одним словом називаються всі ці тварини, розгадайте ребус.

, хи 2.

Розв’язання проблемної ситуації. – Що раніше відбудеться в природі: зацвітуть рослини чи з’являться комахи? Чому? ~ 41 ~


3.

Читання казки «Горішник» • Самостійне читання учнями • Бесіда над прочитаним – Що нового ви дізнались про горішник? – Яких музикантів він запросив до себе на свято?

IV. Підсумки подорожі. Що нового ви дізнались на уроці? – Які ви знаєте прислів’я і приказки про весну? Довідка для вчителя Березень березовим віником зиму вимітає, а весну у гості запрошує. Весна днем красна. Як березень не хмуриться, а весною пахне. Квітневі струмки землю пробуджують. Травень ліс одягає – літа в гості чекає. Від березневих дощів земля квітне. Вночі тріщить, а вдень плющить. Весною вода – влітку трава. Травнева роса краща до вівса. – Молодці, гарно працювали сьогодні на уроці, але пам’ятайте: ваш обов’язок – берегти цю красу й чарівність, щоб усі ми милувались полями і лісами, долинами і горами, бо ніде такого краю не знайти. –

V. Домашнє завдання (вивчити віршик про весну) Додатковий матеріал Весна Завітала до нас чарівниця-весна, Наче ластівка, небом прилетіла вона. Впали роси на землю,в росах – неба блакить. Гомін радісний пташок, гай зелений шумить. Річка грає водою, чути спів солов’я. ~ 42 ~


Ти прекрасна весною, Україно моя! Анжела Бровченко Голуба весна Як прийшла до нас весна, То сказала так вона: - одягай синочку, голубу сорочку. Нині річка голуба, голубіє там верба. Всюди небо височіє, всім на радість голубіє. У промінні тихо мріє і в очах твоїх синіє. І діброва у долині – голуба, мов на картині. Навіть квіти голубі усміхаються тобі. М. Сингаївський

Інтегрований урок

Тема.

І вкрились луки цвітом, вітаючись з літом (позакласне читання)

Складання тексту – розповіді «Скільки в літа кольорів» (розвиток зв’язного мовлення) Мета:

показати можливості художнього слова у змалюванні краси і принад літа, удосконалювати навички письма; розвивати вміння виразно декламувати вірші, формувати уміння висловлювати своє розуміння прочитаного, давати власні характеристики героям тексту; ~ 43 ~


Обладнання:

виховувати бажання бачити прекрасне поруч, любов до природи рідного краю. оповідання «Стежинка» Василя Чухліба, «Хто найкращий співак» за Романом Завадовичем, вірші, прислів’я, ілюстрації, малюнки.

Хід уроку: I. II.

Організація класу. Оголошення теми і мети уроку. 1. Актуалізація знань – Діти, яка пора року приходить до нас після весни? А чому літо називають «найдзвінкішою» порою року? (бо птахи голосно, дзвінко, весело співають.) – А які птахи співають влітку, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки. 2. Відгадування загадок. (групова діяльність) Завдання. – Які слова допомогли здогадатися, що це за пташка? До якої частини мови належать ці слова? – Для чого у віршованих загадках вживається рима? Тексти загадок для першої групи. У мене є великий хист, я співаю, як артист. Спів мій радісний усюди дуже люблять слухать люди.(соловей) Перший я приніс весну, пробудив усе від сну. А співаю під вікном, звуть усі мене…( шпаком) Тексти загадок для другої групи. То стрекоче, а то кряче, то занявкає, як кішка. Ви, напевно, здогадались, - це, звичайно, пересмішка. Вона в лісі навіть ойка, а зовуть цю пташку… (сойка) Тексти загадок для третьої групи. Скажіть, малята, що воно за птиця? ~ 44 ~


Все життя співати в півня вчиться. Але й досі зна вона всього Лиш половину пісеньки його. (зозуля)

Каліграфічна хвилинка.

III.

Із розсипаних складів утворіть слова і запишіть: Ка сой со вей ко ло ля зо зу Складіть речення з одним із них.

Поетична хвилинка.

IV.

Підготовлені учні декламують вірші:  «Кінчається наука в школі» Роман Завадович  «Роса» Марія Познанська  «Земля дитинства» М. Сингаївський та ін.

Бесіда з елементами розповіді.

V.

– – – – –

VI.

Які фарби ви візьмете, щоб змалювати літо? Яке небо влітку? Які звуки літа? Які квіти радують око влітку? Літо по праву вважається святом барв. Зацвітає кожна рослина. Ось маки розкрили червоні капелюшки, а волошки мерехтять, наче сині зірочки, за ними визирають фіолетові дзвоники, оксамитом переливаються чорнобривці, рясно вкрили землю рожеві польові гвоздики, білі ромашки. (демонстрація малюнків)

Творче завдання.

1. Слухання запису голосів птахів. 2. Підібрати замість крапок слова, що належать кожній із пташок. Метод «Незакінчене речення» (малюнки пташок) Цвірінькання … горобців. Скрекіт … сороки. Пересвистування … іволг. Трелі … соловейка. Спів … вівсянки та … чижа. ~ 45 ~


(Слова для довідки: сіреньких, чорно – білої, жовто – золотистих, оливково – бурого, брунатної, жовто – зеленого) 3. Колективне читання та записування утворених словосполучень. VII. 1. 2. 3.

VIII.

1.

Опрацьовування казки «Хто найкращий співак» Словникова робота. Читання казки мовчки. Бесіда за змістом казки. – Про що сперечалися птахи? – Назвати птахів, які брали участь у суперечці. – Кого одноголосно птахи визнали найкращим співаком? – Кого горобеня вважало найкращим співаком? Чому? – Якими словами птахи оцінювали спів?

Робота над загадками та приказками про літо. Кольорові загадки. Запалали в чистім полі, наче галстуки червоні. То палає в полі так польовий червоний… (мак) Жовта, соковита на дерев’янку надіта. (абрикос) Зверху каптан оксамиту зеленого, А всередині – атласу червоного, З сотнею зерняток кольору чорного, Смаку солодкого і неповторного. (кавун) В чистім полі він росте: На високих ніжках, в зелених панчішках, Квіточки блакитні – оченьки привітні. (льон) Сам чорний, та не ворон, Є роги, та не бик, Шість ніг без копит. ~ 46 ~


Понад гори, понад ліс виріс в небі диво-міст. Хоч знайомий дітям всім, та ніхто не йде по нім. Має міст аж сім шарів із веселих кольорів. Сонце сяє – міст палає, зайде сонце – він зникає. Що за диво? Хто вгадає? (веселка) 2.

IX.

Робота над приказками. – Про що йдеться у приказці? – Чому так говорять про літо? Прийде літо – все розмаїто, Прийде зима – нічого нема, Літо на зиму працює, Літній день рік годує.

Фізкультхвилинка. Візьмемось за руки, підемо на луки, Сплетемо віночок, станем у таночок. Ой котився віночок по лугу – Бажаємо щирої дружби. Ой котився віночок по полю – Бажаєм щастя і долі.

X.

Читання та обговорення оповідання Василя Чухліба «Стежинка» 1. 2.

3. 4.

XI.

Читання оповідання вчителем. Словникова робота. (ганок, вигукують, повитиця, снують, левада) Читання оповідання учнями «ланцюжком». Бесіда за змістом оповідання. – Що побачила дівчинка на городі? – Що робили мурашки? – Чим зайняті бджоли?

Складання та запис тексту – розповіді «Скільки в літа кольорів» ~ 47 ~


1.

Розгляд плану.

План 1) Літо – різнокольорова пора року. 2) Розмаїття квітів. 3) Такі різні пташки. 4) Достиглі овочі та фрукти. 2. Побудова усної розповіді. Робота над образними висловами. – Про що слід написати у першій частині розповіді? (як на землю спустилось тепле літечко.) Літо (що зробило?) надійшло, прийшло, прилинуло, прилетіло, спустилося. Літо (яке?) тепле, яскраве, сонячне, ласкаве, лагідне, різнокольорове. – Про що напишемо в основній частині? (як все навкруги розквітло, розпустилося, земля вкрилася травами, квітами.) – Яке сонечко влітку? – Які квіти розквітають влітку? – Спів яких пташок ми чуємо в парках, лісах? – Які овочі та фрукти ростуть влітку? 3. Орфографічна підготовка (тепле літечко, сонечко усміхається, проміння, з’являються, різнокольорові, щебечуть) 4. Запис розповіді у зошит. 5. Зачитування кількох учнівських робіт. XII. –

Підсумок уроку. Бажаю вам, діти, щоб після літніх канікул ви могли сказати словами вірша Валентина Бичка: Літо, до побачення! І за все спасибі – За поля квітучії, Ліс зеленокрилий! ~ 48 ~


На твоєму сонечку, На твоєму хлібі, скільки сил набрались ми, Як поздоровіли! XIII. Домашнє завдання. (вивчити вірш про літо або скласти свій) Додатковий матеріал Канікули Канікули! Канікули! – співає все навколо. Канікули, канікули, канікули у школі! А що таке канікули? Це літні дні барвисті, Це час, коли нам ніколи Хоча б на мить присісти, Бо треба мчати босими наввипередки з вітром, З густих лісів приносити горіхів повні відра. Це час у річці хлюпатись,підсмажувати спини, І зранку в лузі слухати тонку струну бджолину… А. Костецький Роса Я встаю раненько влітку – Скільки ж бо тоді краси! Ранок тихий, а на квітку Впали крапельки роси. Сходить сонце, і краплина Кожна золотом горить, То заграє, мов перлина, Сріблом зробиться на мить. Потім вся вона розтане, Піде з сонечком увись… Може, з неї хмарка стане Й бризне дощиком колись?! Марія Познанська Рекомендована література 1. Белянкова Н. М. Интеграция предметов естественно~ 49 ~


научного и гуманитарно-эстетического циклов при изучении раннецветуших растений // Начальная школа. 2003.-№ 4. - С. 21-32. 2. Бусарева В. Д., Колесниченко В. И. Интегрированньїй урокиселедование «Чтение. Музика» // Начальная школа. — 2004. — № 8. — С. 45-49. 3. Василевська М. В. Інтегровані уроки // Початкова школа. — 1996. — № 11.— С. 11-12. 4. Власенко Т. Інтегрований урок як форма організації навчального матеріалу // Початкова школа. — 2004,— № 4. — С. 8-12. 5. Дик Ю. И., Пинский А. А., Усаков В. В. Интеграция учебных предметов в общеобразовательной школе // Советская педагогика. — 1987. — № 9. — С. 42—47. 6. Дорошенко Т. Інтеграція на уроках музики // Початкова школа. — 2003. — № 4. — С. 25-27. 7. Дубинина 3. Ф., КопейкинаС. В. и др. Интегрированные уроки//Начальная школа. — 2004. - № 4. - С. 65-69. 8. Замашкіна О. Ушинський про взаємозв'язок навчання і розвитку молодших школярів// Початкова школа. — 2004. — № 4,— С. 41—44. 9. Іванчук М. Інтегроване навчання: сутність та виховний потенціал. — Чернівці: Рута, 2004. - 400 с. 10. Кукушкин В. С. Современные педагогические технологии. Начальная школа. Пособие для учителя. (Серия «Школа развивающего обучения».) — Ростов-н/Д: Феникс, 2003. - 443 с. 11. Дорошенко Т. Інтеграція на уроках музики // Початкова школа. — 2003. — № 4. - С. 25-27 12. Шишлянникова II. П. Интеграция искусетв на уроках //Начальная школа. — 1999. — № 10. - С. 26-30, 13. Кононенко М. Реалізація інтеграції// Рідна школа. — 1995. — № 7— 8. — С.17-18. 14. Ткаченко Л. І., Сердюк М. Г. Роль міжпредметних зв'язків ~ 50 ~


у збагаченні лексичного запасу школярів // Початкова школа. — 1989. — № 1. — С. 11—14. 15. Чекіна О. Ю. Нестандартні уроки в початковій школі: Методичний посібник для вчителів. — X.: Скорпіон, 2005. — 96 с. 16. Біляєв О. Інтегровані уроки рідної мови //Дивослово. —2003. — № 5. — С. 36-40. 17. Іванчук М. Інтегрований урок як специфічна форма організації навчання // Початкова школа. — 2004. — № 5. — С. 10—13. 18. Коложвари П., Сеченикова Л. Как организовать интегрированньїй урок // Народное образоваиие. — 1996. — № 1. — С. 90-92. 19. ТарасовЛ. В. Модель школы «Экология и диалектика»// Школьные технологии. —-1997.-№ 1.-С. 58. 20. Варзацька Л. О., Чикваная А. П., Раковин Т. О., Барсук С. В. Типи інтегрованих уроків мови та мовлення // Початкова школа . — 1996. — № 6. — С. 13—16. 21. Чекіна О. Ю. Нестандартні форми проведення уроку // Нестандартні уроки в початковій школі /Упор. О. Кондратюк. — К.: Ред. загальнопед. газ., 2005. — С. 5-35. 22. Чекіна О. Ю. Поділ слів на склади. Святе слово — мама. Інтегрований урок з української мови та українського читання. 1 клас //Розкажіть онуку. — 2000.—№3.— С. 32-33. 23. Чекіна О. Ю. Рід прикметника. Школа — наш дім. Інтегрований урок з української мови та українського читання. 2 клас // Розкажіть онуку. — 2000. — № 4. — С. 48-49. 24. Мельник 3. Л., Исаева Л. А. Интегрированньїе уроки при изучении природи // Начальная школа. — 1998,— № 5. — С. 74-76.

Зміст ~ 51 ~


Пояснювальна записка………………………………. ….3 1.

Інтегрований урок «Осінь щедра, осінь золотава»……………………………………………………5 2.

Екологічний тренінг – подорож «Цікавий світ навколо тебе»……………………………………..……..15 3.

Інтегрований урок «Зима – білосніжка»………………..27 4.

Урок – подорож «А вже весна, а вже красна»………….35 5.

Інтегрований урок «І вкрились луки цвітом, вітаючись з літом»………………………………..…………..46 6.

Література………………………………………………….. 49 7.

Зміст ………………………. ………………………………..51 8.

~ 52 ~


Методичний посібник МАКАРОВА Лариса Борисівна МИСЮК Алла Василівна

Система нестандартних уроків позакласного читання у 2 класі тематичної групи «Я – у світі природи»

~ 53 ~


2014

~ 54 ~


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.