RPH Math

Page 1

1.4.1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh/ Hari:

Masa :

Kelas

:

4 Bakawali

M/ Pel

:

Matematik

Tajuk

:

9.2.2 Bentuk 3-Dimensi.

Objektif :

60 minit

Bil. Pelajar : 34 orang

Pada akhir pembelajaran, murid dapat i)

Mengenal kubus yang mewakili isi padu 1 unit padu

ii) Mengira isipadu kubus dan kuboid menggunakan rumus Isipadu = panjang x lebar x tinggi

Pengetahuan Sedia Ada : Dimensi bagi kubus dan kuboid.(panjang, tinggi dan lebar) Unit untuk ukuran panjang. (cm dan mm) Pendaraban nombor bulat.

Konsep :

Isipadu ialah hasil darab panjang, lebar dan tinggi Isipadu = panjang x lebar x tinggi

Bahan :

1 Pembaris(cm) 2. bongkah kubus(1 cm x 1 cm x 1cm) 3. guli 4. bongkah kubus dan kuboid yang pelbagai saiz 5. lembaran kerja.

Nilai :

Bekerjasama, berbincang sesama rakan.

Kemahiran : Membanding beza dan menghubungkait.


Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Aktiviti Guru

Catatan

Aktiviti Murid

Langkah/ Masa Set Induksi

Murid bersedia

1. Guru

1. Murid

(3 minit)

untuk

merangsang

menyatakan nama

memulakan

murid dengan

bongkah yang

sesi

menamakan

ditunjukkan.

pembelajaran.

bongkah 3-D. 2. Murid 2. Guru meminta

menyatakan

murid secara lisan

dimensi bongkah

untuk menyatakan

yang ditunjukkan.

tentang bilangan dimensi bongkah.

3. Guru menyatakan

Silinder

semua bongkah tersebut mempunyai isipadu. Kuboid

Kubus

Strategi:

*Berpusatkan bahan

BBM: * Bongkah pelbagai saiz


Langkah/

Isi Pelajaran

Masa

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Aktiviti Guru

Catatan

Aktiviti Murid

Langkah 1

Murid dapat

1. Guru menerangkan

1. Murid membentuk

(15 minit)

mengenalpasti

bahawa setiap bongkah

kumpulan untuk

guli bukan alat

mempunyai isipadu.

membuat perbincangan.

Strategi:

*Berpusatkan

untuk mengukur isipadu.

bahan 2. Guru memberikan

2. Murid mengira

murid beberapa kuboid

bilangan guli yang

untuk diisi dengan guli.

memenuhi kuboid yang

* guli

diberi.

* kuboid

3. Murid menyatakan bilangan guli yang ada.

BBM:


Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Langkah 2

Murid dapat

1. Guru menyatakan

1.Murid menyusun

12 minit

mengenal-

bahawa masih terdapat

kubus kecil yang telah

pasti bahan

ruang antara guli bila

diketahui ukuran setiap

yang boleh

berada dalam kuboid.

dimensinya ke dalam

membantu

Catatan

kuboid.

Strategi:

*Berpusatkan bahan kaedah induktif

untuk

2. Guru mencadangkan

mendapat-

untuk menggunakan

2. Murid mengira

kan isipadu

kubus kecil yang dapat

bilangan kubus kecil

BBM:

kuboid.

memenuhi kuboid

yang memenuhi kuboid

Kubus kecil

dengan lebih padat.

tersebut.

Pembaris kuboid

3. Guru membantu murid

KBKK

untuk mendapatkan

Membanding

ukuran bagi kubus kecil

beza

dalam unit centimeter(cm).


Langkah/

Isi Pelajaran

Masa

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Aktiviti Guru

Catatan

Aktiviti Murid

Langkah 3

Membentuk

1. Guru

1.Murid memasukkan

25 minit

formula isipadu

menerangkan

kubus kecil ke dalam

*Berpusatkan

bagi kubus dan

isipadu kubus kecil

kuboid dan mengira

bahan

kuboid daripada

iaitu 1cm x 1cm x

bilangan kubus kecil.

data yang

1cm = 1cm

3

-kaedah induktif BBM:

2.Murid merekodkan

Kubus kecil

2. Guru membantu

bilangan kubus kecil

Pembaris

untuk membuat

dalam jadual.

Kuboid

Jadual

direkod dalam jadual.

Strategi:

formula bagi isipadu kuboid.

3. Murid mengukur dengan pembaris ukuran

KBKK

3. Guru memberikan

tinggi,panjang dan lebar

Menghubung kait

murid bongkah

kuboid dan

data.

kuboid yang

merekodkannya dalam

berlainan saiz.

jadual.

4. Murid mendarab tinggi, panjang dan lebar yang diperoleh.

5. Murid mengulangi aktiviti dengan kuboid berlainan saiz.

1 cm

1 cm 1 cm

Isipadu kubus kecil 1cm3


Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Catatan


Penutup

Peneguhan dan

1. Guru memberi

5 minit

penilaian.

soalan lisan mengenai soalan guru secara lisan.

1. Murid menjawab



rumus bagi isipadu. sebagai peneguhan.

Lembaran kerja

2. Guru memberikan

2. Murid menyiapkan

lembaran kerja untuk

aktiviti yang terdapat

murid mendapatkan

dalam lembaran kerja .

isipadu berpandukan gambarajah yang ada.

2. Guru mengingatkan murid formula isipadu kuboid adalah sama dengan formula isipadu kubus.

Refleksi : Semua murid menunjukkan sikap bekerjasama dalam kumpulan . Semua murid boleh mengira isipadu menggunakan rumus. Semua murid boleh menjawab soalan di dalam lembaran kerja.

Lembaran Kerja

BBM:


7. Rajah menunjukkan sebuah kubus. 1. kubus .Kira Kira isipadunya.

8.Rajah 2. Rajah1menunjukkan menunjukkansebuah tiga buah kuboid.Hitungkan kuboid yang isipadu sama besar sebuah disusun kuboid. rapat. Hitungkan isipadu sebuah kuboid. 4m

5 cm 4 cm 10 m 9 cm

2cm 2cm

10 cm9 m

2cm

3. Rajah menunjukkan sebuah kuboid. Hitungkan isipadu kuboid tersebut.

4. Rajah menunjukkan sebuah kubus yang mana sisinya adalah 4 cm.Kirakan isipadunya.

4cm

3cm

3cm 3cm 11cm

3cm

5. Berapakah isipadu sebuah kubus yang mempunyai satu sisi 8 cm?

6.Jadual menunjukkan ukuran sebuah kuboid. Hitungkan isipadu kuboid tersebut. Tinggi 4m

Lembaran Kerja 2

Panjang 3m

Lebar 2m


9. Rajah menunjukkan sebuah kuboid. Hitungkan isipadu bagi dua buah kuboid yang sama.

10. Rajah menunjukkan sebuah kubus yang mana sisinya adalah 4cm. Kirakan isipadunya. 4 cm

1m 10m 12m

11. Berapakah isipadu sebuah dua buah kubus yang mempunyai sisi 8 cm bagi sebuah kubus?

12. Jadual menunjukkan ukuran sebuah kuboid. Hitungkan isipadu tersebut.

Tinggi Panjang Lebar 4cm 6cm 7cm


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.