Issuu on Google+

men only

první unisexový magazín únor 2012 zdarma

Dloubni ho do očí!

av l st la stní n kůž ůžii js jsme me Na vlastní kůži okus ok ussil ilii kurz k rz k ku rav ra v ma maga g . okusili krav maga. Ne ejb bru rutá táln tá l ěj ln ější ší sstyl tyll ty Nejbrutálnější sebe se beob be obra ob rany ny yzd ílny íl ny sebeobrany dílny M sadu Mo sa adu u. Mosadu.

Internet v roce 2020

Vyzp Vy zpov zp ovíd ov ídal alli jsme jsme js me Vyzpovídali webové webo we b vé o bo odborníky db bor orní níky ní ky y a po popustili uzdu popu pust pu stil st ilii uz zdu fa ant ntaz taz azii ii.. Ja Jaká ká á jje e fantazii. budo bu douc do ucno nost st internetu? int nter errnetu ne n etu tu?? budoucnost

Harry poHarrym

Daniel Radcliffe o svém novém filmu. Překročí Harryho stín?

Dva magazíny v jednom

Z druhé strany časopisu si užijte čtení pro ženy


TEST OTCOVSTVÍ V životě mohou nastat okolnosti, které Vás vedou k tomu, abyste si ověřili svou biologickou příbuznost s další osobou. V některých situacích potřebujete získat jistotu, že jste skutečně biologickým otcem svého dítěte. Určení biologické příbuznosti ale může mít pro Vás význam i z medicínského hlediska - v případě určení rizika pro Vás při výskytu dědičné choroby ve Vaší rodině a nebo v případě dárcovství orgánů. K testování biologické příbuznosti doporučujeme vždy přistupovat velmi odpovědně a po důkladném zvážení všech následků, které může výsledek takové analýzy pro celou rodinu mít.

Objednání analýzy je možné provést přes internet na adrese www.ghcgenetics.cz nebo telefonicky na tel. č. +420 234 280 280


On-line party je u konce V roce 2000 bylo 360 milionů uživatelů internetu. V roce 2010 jich bylo miliarda osm set milionů. Bude jich v roce 2020 pět miliard? Vloni internet spotřeboval 868,5 miliardy kilowatt elektrické energie. V roce 2007 bylo provedeno zhruba 600 milionů hackerských útoků. O rok později jich bylo o miliardu víc. A ještě jeden údaj: Na konci roku 2009 obsluhovalo internet z mobilu 257 milionů uživatelů, do roku 2014 jich má být dvě a půl miliardy. Kolik jich bude v roce 2020? Internet mohutní, roste šíleným tempem, a čím víc uživatelů v rámci sítě protočí více dat, tím spíše je jasné, že končí doba internetu coby místa pro technologicky zdatné a vyvolené, ale místem pro úplně kohokoliv. Internet stále bude fascinujícím odrazem našeho reálného světa – bude takový, jací budeme my; bude na něm to, co na něj dáme a co na něm budeme chtít mít a co tam bude třeba najít. Zároveň ale přichází období regulace a odmaskování. Tak jako ve skutečném životě, tak i v rozhraní internetu bude přílišná svoboda ořezávána a postupně svedena do zvláštních pravidel slušného chování

OBSAH

men only

v rámci občanské poslušnosti, čili tam, kde svoboda jednoho neomezuje svobodu druhého. Cokoliv člověk vynalezl, plánoval to užívat zcela svobodně a bez omezení, a to tak, aby to sloužilo především jemu. Například auto. Za chvíli bylo aut a řidičů příliš a určily se dopravní předpisy, vedené zdravým rozumem, a jako obvykle za cenu určitých ústupků byl nastaven celosvětový konsenzus o provozu vozidel, který se brzy rozšířil o povolené rychlosti, o povolené hmotnosti, a dnes mít auto znamená pro stát i řidiče drahou administrativní zátěž. Ať už se to pirátům a aktivistům líbí nebo ne, internet bude stále tužší a regulovanější. A ať se to vládám a regulátorům líbí nebo ne, internet beztak nikdy nezkrotí. Bude to podobné jako s řízením auta. Na informační dálnici se budou potkávat jak vyděšená blondýnka v zánovním miniautíčku, tak suverénní závodníci v mohutně vytuněných závoďácích. Snad z toho nebude moc karambolů.

4 Kulturní tipy

Co nepropásnout v únoru

5 Gadgets

Hi-tech japonské vtípky

6 Haluz

Divná stránka s komiksem

7 Top 10

Věděli jste o kapele Lamb?

Jak vidí čeští odborníci internet budoucnosti, čtěte na stranách 12–17.

8 Můj svět

Jak žije Dan Kurz z Atari Terror?

9 Pánská stránka

■ FOTO NA TITULNÍ STRANĚ: WARWICK SAINT

■ ILUSTRACE: MIROSLAV VOMÁČKA – VOMI

Zajímavosti pro chlapáky

HOSTÉ ČÍSLA VÁCLAV HAVLÍČEK ilustrátor

Kdo se podílel na výrobě tohoto vydání MARIANA DVOŘÁKOVÁ ilustrátorka

JAN TĚSNOHLÍDEK ML. spisovatel

10 Sex

Vzít si svoji holku? A proč jako?

11 Móda

Móda z milánských ulic

12 Téma

Internet v roce 2020

18 Rozhovor

Daniel Radcliffe o novém filmu

22 Na vlastní kůži

Na tréninku krav maga. Au...

Jeho ilustrace doprovázejí článek o tom, jak bude možná vypadat internet budoucnosti.

Vystudoval ilustraci na UMPRUM. Věnuje se typografii, ilustraci, grafickému designu, dřevořezu, litografii a airbrushi. Systematicky prochází Bavorsko a oblast bývalých Sudet, kde na starý flexaret dokumentuje zemědělskou techniku, převážně traktory.

Je autorkou kalendáře nejbizarnějších akcí roku 2012. Najdete jej uprostřed magazínu. Věnuje se grafice, ilustraci, komiksu a malbě. Studovala v Praze na VŠUP a v Berlíně na UdK. Je členkou kolektivu City Surfer, který otevřel na podzim 2011 galerii na pražském Žižkově – City Surfer Office. Kromě výstav zde občas pořádají i filmové projekce, hudební večery nebo divadení představení.

Přijal naši výzvu a sepsal pro vás povídku na zadané téma „Internet 2020“. Vítěz Ortenovy ceny pro rok 2010. V edici Stůl mu vyšla v roce 2009 sbírka Násilí bez předsudků; druhé vydání vyšlo ten samý rok v nakladatelství Petr Štengl jako první kniha edice Pop. Jedna z jeho básní byla zařazena v knize Nejlepší české básně 2009 nakladatelství Host.

26 Cesty

Tahle zima není pro sraby

28 Průvodce

Po městech, která nejdou vyslovit

30 Auto

Střešní boxy na zimu

32 Auto

Nejdražší auta současnosti

33 Povídka

Jan Těsnohlídek ml. o netu 2020

34 Nástěnný kalendář

Nejbizarnější akce letošního roku

3


XXXXX ■ TEXT: JAN JARVIS

■ FOTO: PROFIMEDIA.CZ

veřejnost komentovat vlastní současnou výstavu v pražském Rudolfinu. Výstava 26. února končí, takže navrhujeme: 19. února v neděli si tam zajděte sami a pak v úterý si to projděte ještě jednou s autorem. Ideální. Tak se tam potkáme!

Zapište si

dodiáre ˇ

Zorganizovali jsme vám na pár týdnů život. Nepropásněte!

16.2.

22.2. 20.00

19.00 Periphery, Rock Café Praha Mladí metalisté z amerického Marylandu vydali vloni velmi slibné EP a na letošek mají smlouvu hned na dvě alba. Evropské turné, obvyklá zkouška dospělosti mladých amerických skupin, vede i přes Prahu.

The Sounds, Lucerna Music Bar Praha The Sounds svoji muziku charakterizují jako „čistou energii“. My bychom to asi popsali trochu jako stadionový synth-poprock s příchutí Roxette a Dead In Vegas... Má to švih, styl, zpěvačka je krásná a kytarista, ten má o číslo menší košili a hranatý brejle...

23.2.

21.2. 17.00, Jan Hísek,

Galerie Rudolfinum Praha V tento den bude Jan Hísek pro

Pro otrlé!

4

i poslechu... A od šesti je to asi proto, aby na to stihly jít i děti.

18.00 Full of Hate Tour 2012, KC Vltavská Praha Někde uprostřed plesové sezony si na pódium KC Vltavská vlezou Cannibal Corpse, Behemoth, Legion Of The Damned, Misery Index a taky třeba Suicidal Angels a zahrají k tanci

23.2. 19.00 Retro

Party, 2 patro, Praha Retro je nová budoucnost! Vypravte se na multižánrovou party, zatančit si na set DJ Arnoštka, vybrat stylové retro oblečení, nakoupit a prodat v retro bazaru. Hodně zajímavě také zní nabídka občerstvení, kterému organizátoři říkají „retro catering“. Snad to nebude prošlé...

17. 2. 19.00 SERVIS a VOKAP, Radnice v Mlázovicích SERVIS a VOKAP, to je bomba skupina, co zahraje v Mlázovicích na plesu sportovců obce Lužany. V referencích skupiny figurují například Obec Ostroměř nebo KDU-ČSL Lužany. Takové doporučení neměl ani Cobain!

Example, Lucerna Music Bar Praha Lucerna Bar naposled, ale tohle nejde nezmínit! Tohle je jeden z headlinerů Glastonbury, tenhle kluk vyprodal už dvě celý turné, hrál s Lily Allen nebo s Faithles.

6.–14.3.

Yamato, celá ČR, různé časy Jedna z mála akcí, na kterou můžete jít: unavení, opilí, ospalí, naštvaní, v bezvědomí, neteční, líní, nemocní (ale neprskejte okolo), a stejně to ve vás uvolní obrovské množství energie, na které budete moci frčet celý další den. Vyléčí to depku!

24.2.

19.30 The Offenders, Klub 007 Strahov Praha Italští skapunkoví Offenders se vrací do Prahy s novou deskou a italským temperamentem švihlým two-tone skáčka a to tak nějak na ten Strahov sedne. S nimi zahrají i čeští GREEN SMÄTROLL!

Bizarní akce pro milovníky perverzní zábavy

13. 2. 8.00 Olympiáda v ruském jazyce, Středisko turistiky Ostrava SVČ Juventus Karviná pořádá olympiádu v ruštině... Olympiáda v pravém slova smyslu. A bude pak i paralympiáda?

26.2. 20.00

18. 2. 20.00 Farní benefiční ples, Lidový dům Litomyšl Tenhle mejdan pořádá farnost římskokatolické církve. Pokud vás nenalákalo ani to, tak co třeba tohle: Hraje Combo 2. Nic? Jste rozmazlený...

25. 2. 10.00 Den otevřených dveří ve Stanici techniků DDM hl. m. Prahy, KŽM Podbaba Pořád nic? Tak ještě jednou: Den otevřených dveří ve Stanici techniků DDM hl. m. Prahy, KŽM Podbaba.


■ TEXT: JIŘÍ BIGAS A JAN POMUK ŠTĚPÁNEK

Gadgetyprogaidžiny

*

*cizince

Samurajské hůlky Cena: 13 dolarů

Občas zajdete na sushi nebo poobědváte chutný rámen. Něco vám ale pořád chybí? Zřejmě trpí váš styl. Obyčejné jídelní hůlky jsou pro sraby. Pravý otaku se nenechá zahanbit smetím na jedno použití. Tato sada hůlek z vás učiní nelítostného válečníka na poli gastronomie. Je totiž vymodelována podle katan skutečných legendárních samurajů.

3x

online bizárek

Triko se slovníkem Cena: 17 dolarů

Čistě teoreticky můžete vyrazit na dovolenou do Japonska třeba v dresu fotbalové Sparty. Hrozí, že budete vypadat jako buran. Už proto, že sportem číslo jedna je zde baseball. S tímto tričkem se možná zvládnete doptat na nejbližší zápas a na stadionu si pak s bravurou Tomia Okamury objednáte pivo se zmrzlinou.

■ FOTO: ARCHIV FIREM

Legrácky ze země vycházejícího slunce

Plyšová godžira Cena: 10 dolarů

Japonci se nebojí skoro ničeho. Superjedovatá ryba fugu k snídani je jen malinko znervózní. Harakiri je běžný způsob, jak se vypořádat se stresem v práci. Skutečně je děsí jen obří zmutovaný dinosaurus, vedlejší produkt atomového testu, který srovná Tokio se zemí. Chcete si zjednat v Japonsku respekt? Pořád s sebou noste plyšáka godžiry.

GADGETS

Všechny gadgety seženete na e-shopu

ThinkGeek.com

Stolní hra

Japonská gesta

Cena: 20 dolarů

Cena: 10 dolarů

Sushi Panic je japonská šílenost, v níž jde o to servírovat šikovně sushi na malý stolek, tak aby neexplodoval. Jak jinak také servírovat sushi...? Hráči si vylosují kartičky, které jim určí, jaké druhy mají přijít na řadu. Hraje se až do chvíle, kdy se sushi rozlétne po okolí. Neúspěšný kladeč prohrává.

Ne, japonština není zrovna jednoduchý jazyk. A podobně záludná dokážou být i japonská gesta, například tradiční úklon. Příručka ale slibuje, že se dokážete dorozumět beze slov. Obsahuje celkem 70 lokálních gest, s jejichž pomocí můžete flirtovat, omlouvat se, ale i urážet, jak je vám libo.

www.oddee.com awkwardfamiZde si můžete prolyphotos.com hlédnout takové poklady jako fotky lidí, Šílené rodinné fotky, za které se kdo o co kteří mají ve svém tetování překlep. A tak. víc stydí, o to víc se naopak vy smějete.

takeaweirdbreak.com Dokonale okomentované úlety britského bulváru. INZERCE


HALUZ

■ TEXT A KOMIKS: JAN JARVIS

■ ILUSTRACE: VÁCLAV ŠLAJCH

Divnézprávy zesvěta

Městský sendvič Vědci odkryli starověké město. Ale třicet metrů pod ním odkryli novověké město. Stalo se to poblíž řeckého města Grykos. Objevu asistoval i český archeolog Šimon Tlapka. „Jsme si mysleli, že si z nás někdo dělá prd**. Ale nedělal,“ komentoval šokující událost Tlapka.

Bublybublybub

Jsou to divoši!

V nizozemském Haagu se udělovalo výroční přírodní ocenění. Titul Nejzbytečnější zvíře si už tradičně odnesl ježek. Naopak o velké překvapení se postarala porota, když oproti všem očekáváním udělila titul Nejlaškovnější vodní tok pražskému Botiči. Velký úspěch potok okomentoval zabubláním. Čestnou plaketu za něj převzala jeho snoubenka, slovenská lyžařka Alena Procházková.

Hluboko v deštném pralese na území Amazonie byl podle správců parku objeven nový, dosud neznámý domorodý kmen. Tlupa čítá zhruba třicet primátů, ženy mají holé lebky a muži mají na penisech navlečené mrtvé hady. Pouze osoba šamana překvapila tričkem s logem České televize. „Jsou to skutečně divoši,“ komentoval objev hlavní správce přírodního parku, který se bude snažit i nadále kulturně izolované primáty držet v samotě jejich bosé existence.

Nová prima planeta Astronomové jásají: objevili planetu, která je složením velmi podobná Zemi, a je tedy velice pravděpodobné, že by mohla být obyvatelná. „Pojmenovali jsme ji symbolicky JKQ-R/9212-10025,“ uvedl člen astronomického týmu. Na otázku, jestli je planeta obyvatelná, odpověděl, že těžko, protože je hrozně daleko a navíc podle posledních měření to vypadá, že bude rozlohou menší než Brno.

Spojeni varlaty Zvláštní případ teď řeší tým chirurgů nemocnice svatého Přimpaláše v Gruzii. Před časem zde oddělená siamská dvojčata – čtyřiadvacetiletí bratři Krdul a Prdul – chtějí být totiž opět spojena. „Není to ono,“ komentuje Prdul život po oddělení od svého bratra, se kterým měl od narození společná varlata. „Jestli je spojíme, tak spíš v oblasti boku,“ uvedl primář nemocnice Luko Okul.

Dacánci Zas nás píská buzerant POĎ MU!!!

6

Dacánek Princátko a Dacánek Hrabátko jsou dva krásní lidé. Často se ocitají v bizarních, existencionálně hlubokých mikrosituacích. Často se v nich ocitáme i my ostatní, běžní a odulí, ale málokdy dokážeme snadno opominutelný okamžik prožít naplno. Sledujte příběhy Dacánků, velmožů arogance a arcibožíčků nádherenství, a budete se stávat moudrými. To jsou klauni tohle UDĚLEJ HO VOLE!!!

Poď mu

Mně se chce čůrat

... tak určitě...


■ TEXT: JAN JARVIS

1 2

Největší sólo úspěchy producenta

Andy Barlow je zároveň členem formace Hoof. Dříve se skrýval pod pseudonymem Hipoptimist. Přesně před rokem vydal první sólovku Leap And The Net Will Appear.

Pracovití Lamb

Vydali: 5 alb, 3 kompilace, 1 živák, 10 singlů, 2 DVD. A co je důležité, vlastně nikdy nenatočili nic zlého.

4

top10

■ FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Jasnější budoucnost?

3

9

Nejrozmanitější Lamb

Základem je duo Barlow a Rhodes. Spolupracovníci se různí. Kromě basisty Jona Thorma k nim patří islandský kytarista Runnarson nebo dánský bubeník Bjerre, nebo londýnské smyčcové trio Chi 2 Strings či trumpetista Kevin Davy.

Lamb

Rozpadli a dali se dohromady tolikrát, že už to asi nemá smysl počítat. Co se spočítat dá, je to, že vydali už pět skvělých desek.

5

První rozchod

V roce 2003 vydali „poslední“ studiové album Between Darkness and Wonder a rozhodli se pro sólové kariéry. V září 2004 odehráli v amsterdamském klubu Paradiso poslední koncert. Živé nahrávky z Paradisa jsou na jejich MySpace profilu!

Rok 2011 byl v režii proma k nové desce – speciální edice 2 800 kusů k sehnání ještě před oficiálním vydáním, 9. června byla deska na světě a k němu velké evropské turné.

Co vyjde v únoru

7

I širšímu spektru posluchačů bude jistě povědomá jejich píseň Górecki, charakteristická popěvkem: „If I should die this very moment.“ Co? Poznáváte?

8

Největší sólo úspěchy zpěvačky Lou Rhodes si založila

6

vlastní label, vydala na něm svou sólovku a získala Mercury Prize. Sólově také dvakrát zpívala na Glastonbury.

Nejasná současnost

Australský koncert v lednu 2010 uvedli tvrzením, že je to jejich vůbec poslední koncert. Za čtyři dny se na jejich Facebooku objevilo: „Vůbec poslední koncert. Ale kdo ví?“

23. 2.

Ringo 2012

Le Voyage Dans La Lune Francouzští elektroničtí snílci natočili soundtrack u příležitosti znovuuvedení klasického snímku Výlet na Měsíc z roku 1902. Desku zdobí mj. vokál Victorie Legrandové.

V únoru 2009 organizátoři The Big Chill festivalu oznámili, že vystoupí Lamb. Bez vysvětlování se pak objevili na pódiích Beautiful Days festivalu, Glastonbury nebo nedávno v Praze.

Největší hit

První postpotterovská role Daniela Radcliffa ukáže mladého herce ve vizuálně vytříbené duchařině. Rozhovor s Radcliffem čtěte na straně 18–21.

Krom sedmera zcela nových skladeb se Ringo pochlubí novými verzemi svých skladeb Wings a Step Lightly.

CD

Nejtajemnější reunion

Žena v černém

Ringo Starr

Air

10

První album

Eponymní album Lamb vydali v září roku 1996. Obsahovalo „hit“ Górecki a pro mnohé fanoušky je nepřekonaným albem.

Válečný kůň 23. 2. Útrapy první světové války „viděné“ pohledem koně. No, možná se Spielberg fakt zbláznil. Anebo znovu dokáže, že je génius.

FILM

KNIHA

Preacher 9 Alamo

I poslední část brutálně popkulturního náboženského road westernu dostává své pověsti skutečně šíleného zážitku.

7


to je můj svět

Dan Kurz

„Papouška bych po ránu zabil“ Dan Kurz je zpěvák skvělého českého metalového uskupení Atari Terror, se kterým dotočil nové album a už se těší na koncertní šňůru. Album si můžete zadarmo stáhnout na webu kapely www.atariterror.cz.

1

Pepek

2

Merch

Velký kamarád, kterýho ale chci pětkrát do týdne zabít, když mě ráno budí.

2

Sbírám metalový merchandise, trička a mikiny jsou všude po bytě. 3

Fallout

Někdo má Hvězdný války, já mám Fallout, retrofuturistickou herní sérii. 4

1 3

Mikrofon

Můj koncertní mikrofon, kterým posílám metal všem, co ho chtějí slyšet.

■ TEXT: KRISTÝNA HOLUBOVÁ ■ FOTO: TOMÁŠ BRABEC

4

8


4

■ TEXT: JAN JARVIS

■ FOTO: PROFIMEDIA.CZ

MIX

blbosti ze zlata Lamborginy ze zlata

Lamborginy posázené zlatem není snadné získat. Nejenže je jeho cena odhadována na tři miliony liber, ale jde o neprodejný model. Nevadí, soused by vám ho stejně ojel klíčem.

Vtovárně namilenky

Některé manželské páry mají zvláštní záliby. Amanda a Robin si v kalifornském San Marcos otevřeli továrnu na umělohmotné milenky a nechali nás nakouknout do jejího zákulisí. První, co vás při procházce tímhle něčím strašidelným místem napadne: je divnější s těmito věcmi spát, anebo je vyrábět? Stejně jako by vás po exkurzi v běžném závodě na turistický salám přešla chuť na uzeniny, po návštěvě tohoto místa dost možná nebudete mít nějakou dobu chuť na sex. Anebo naopak: pak ale vězte, že pokud vás tohle rozrajcuje, možná si o tom popovídejte se svým terapeutem. Jedna tahle krasavice potažená latexem vás vyjde na šest tisíc dolarů. Dát za to tolik peněz je ještě šílenější představa než si následný sex skutečně užít.

Sedátko na kolo ze zlata

S tímhle sedátkem si kolo před sámoškou raději uvažte. Jeho vzor je vytkán ze zlata a platiny. Přijde vás na dva a půl tisíce dolarů. Váš zadek to ocení.

Tunová mince ze zlata Tuhle australskou minci v peněžence našátráte snadno. Váží rovnou tunu a měří 80 cm. Obsahuje tolik zlata, že její hodnota je vyčíslena na rovný milion dolarů.

Obří vana ze zlata (zase)

Zajímalo by nás, jestli to v ní klouže. A případně: dá se sehnat anti-skluzová destička zdobená diamanty? Jinak do toho nejdem.

Závrať z obýváku Italská firma LEAP vyrábí jedinečné horské kabiny, které na jinak nepřístupná místa vršků Alp dopravuje spolu s jejich obyvateli vrtulníky. Skvělým designem vyvedené interiéry nadchnou, ale to není nic proti výhledu, který vám tyhle kabiny nabídnou. Uvnitř se poskládá až dvanáct lidí a vše je napájeno solárními panely na střeše. Více na www.leapfactory.it

9


MEN

■ TEXT: JAN JARVIS

Historie sv. Valentýna 14. února 296

Římský kněz Valentýn je popraven za to, že i přes zákaz císaře oddává zamilované páry.

496

Papež Gelasius I. ustanovuje 14. únor dnem svatého Valentýna.

Středověk

Nebylo to zcela rozšířené, ale v některých kruzích se 14. únor bral jako den zamilovaných již před mnoha sty lety. Z Itálie se svátek rozšířil do Francie, odtud do Anglie.

13822

Báseň „ParleParlement of Foules“ odd Geoffreyho ho Chaucera říká: „Na svatého tého Valentýna, každý ptáček přiletěl hledat si svého druha.“

1400

V Paříži je 14. února ustanoven Dvůr Lásky, setkání, při němž muži předčítají milostnou poezii a ženy to soudcují.

Nový věk

Původně evropský svátek se dostává za oceán do nového světa, odkud se za pár set let vrátí jako slušný byznys.

1600 nebo 1601

William Shakespeare zmiňuje den sv. Valentýna v nejslavnějším dramatu Hamlet, a to ústy Ofélie.

1797

V Anglii vychází The Young Man’s Valentine Writer, tedy sada karet se sentimentálními veršíky pro muže, kterým chybí fantazie.

19. století

■ FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Vzítsisvojiholku?

Je svatba skutečně jen úředním potvrzením lásky? Nebo jednou z mála věcí, která se v našich malých životech dotýká biblických rozměrů? Jak pro koho. Pro ni spíše to druhé.

P

okud jde o to rozhodnout se, jestli s tímto člověkem chcete strávit zbytek života, musíte hodně přemýšlet nejen o sobě, ale i o ní. Musíte

ji pochopit, musíte být schopen číst ve vzorcích jejího chování, předvídat její osobnostní vývoj. Každý den máte minimálně deset příležitostí ji poznat a pochopit.

● CO PO VÁS SKUTEČNĚ CHCE a co vám neřekne Abyste ji zbavil jakékoliv konkurence. Vyžaduje vás celého, celý váš čas, celou vaši mysl. Konkurence, to může být váš nejlepší kámoš, sraz spolužáků ze základky, playstation, rodiče, internet... v podstatě vše, co není pro ni nebo kvůli ní, nemá smysl.

● CO PO VÁS CHCE a co vám říká Abyste jí dával najevo svou lásku. To neznamená, že jí dáte kytku, ale že ji budete překvapovat pozornostma šitýma na tělo. Chce po vás nějaký čin, nad kterým jste o ní museli přemýšlet.

● CO PO VÁS VE SKUTEČNOSTI CHCE a co vám i řekne, protože to má zapsáno v DNA Dítě a jistotu, že se tomu dítěti ani jí nic nestane, že bude s dítětem v bezpečí, že jí zajistíte jídlo, střechu nad hlavou a budete se o ně starat. Neexistuje ženská, která by tohle nechtěla. A i kdyby stokrát řekla, že tohle fakt nechce, asi se tomu neubrání, protože je to její přirozený pud.

nestálo za nic a vy si myslíte, že svatbou se to zlepší.

1907

Velkoobchodník s pohlednicemi Walter Scott se specializoval na vánoční přání, ale strach z bankrotu jej přiměl vyrábět přání i k jiným svátkům. Dobrej nápad.

Počátek 20. století

V Británii se šíří horečka Komercializace svátků vede oslav sv. Valentýna. Poštovní i do slepých uliček. V USA služby zlevňují, a tak si se obchodníci pokoušeli miliony lidí mohou dovolit prosadit Den velké tmy – rozesílat přáníčka. den oslavující slepce.

10

Máte si ji vzít? ✗ Ne, pokud to doteď ✗ Ne, pokud si pod

pojmem společná budoucnost neumíte představit nic jiného než spokojené manželství plné dětí a reklamně báječné domácnosti. ✗ Ne, pokud s ní nechcete mít děti.

✔ Ano, pokud cítíte, že to tak má být.

1929

V období prohibice v Chicagu městu vládli mafiáni. Jeden z nejdivočejších masakrů proběhl na Valentýna 1929. Měl v něm prsty i Al Capone.

1969

Z římskokatolického kalendáře svatých je svatý Valentýn odebrán.

1990

Po pádu železné opony se svátek pomalu dostává i do postsovětského světa. Spíše než duše svátku láká lidi jeho americké charizma, pro které jej mnozí dodnes odmítají.

Druhá polovina 20. století

Sv. Valentýn je velkým svátkem obchodníků především v USA. V různých částech světa získává 14. únor svou vlastní podobu, například na Filipínách se jmenuje „Araw ng mga Puso“ (Den Srdce).

Současnost

Valentýnovi jsme se neubránili ani my; obchody jsou plné srdcí, v ONLY je o něm super časová osa...


■ TEXT: GIIA (METRO WORLD NEWS)

Coužnesundám Ptali jsme se Italů: Kdybyste do konce života měli nosit jeden kus oblečení – jaký by to byl?

Milán Loris Missina student „Asi džíny. Protože jsou nejpřizpůsobivější a mnohostranně použitelné.“ Milán Velber Diaz podnikatel „Do konce života bych nesundal černý kabát od Comme des Garçons.“

Milán Riccardo Corroni stylista „Nevzdal bych se svojí bundy. Pokaždé mi sluší.“

■ FOTO: METRO WORLD NEWS

CHLAPI

Jak se k Valentýnu postavit jako chlap?

V

alentýn není svátek zamilovaných, ale oslava ženské závisti. Nejde totiž ani tak o to, co vy, jako milovaný a milující partner, připravíte pro svoji drahou MIA KORAB polovičku. Jde o to, co bylo Autorka připraveno pro její kamarád- pracuje v londýnské ky a kolegyně. Většina žen redakci Metro v 90. letech Valentýna hrdě World News. ignorovala. Ale od té doby, co je doručování květin a drobných dárků běžnou realitou, nastal problém. Můžete se svou partnerkou souhlasit, že je Valentýn hloupost, můžete jí racionálně vysvětlit, proč nechcete být součástí marketingové mašinerie, ale jakmile uvidí, že její kolegyně dostala obří bonboniéru ve tvaru srdce, bude jí to líto, i když to nepřizná. Zkuste to a uvidíte. Nemusíte ji ani brát na večeři, prostě jí nechte doručit do kanceláře květiny a ona vám navaří sama. A jestli se vám Valentýn tak hnusí, pošlete jí květiny 13. února. Ne 15. února, to se nepočítá, to znamená, že jste zapomněl... INZERCE


Web20.20 Jaká je budoucnost internetu? Požádali jsme české internetové autority, aby nám pomohly vykreslit vizi internetu v roce 2020.


I

nternetu, jak jej známe, je osmnáct let, má za sebou pubertální zlobení a hledání se a zdá se, že stejně jako zmizí dětské choroby a s nimi i určitá dávka naivity, bezprostřednosti a bezelstnosti, tak vstupuje do věku zralosti a dospělosti. Pro jedny definitivně ztrácí svou nevinnost a punc anarchistického vzepětí se systému, pro jiné ruku v ruce s technologickým rozvojem teprve až teď všudypřítomný internet ukáže svůj skutečný potenciál změnit celý svět. Internet definitivně přestává být světem menšiny technicky zdatnějších, stává se přirozeným prostředím většiny světové populace. Oslovili jsme několik odborníků a vyzpovídali je ohledně toho, jak si myslí, že to bude v roce 2020 na internetu s autorskými právy, identifikací uživatelů, jestli nás stále větší záplava dat a informací učiní chytřejšími a informovanějšími a jaká další překvapení nám může stále ještě poměrně hektický vývoj počítačové sítě přinést.

Je web mrtvý?

V září loňského roku přišla americká edice magazínu Wired s poněkud šokantní titulkou. „Web je mrtvý,“ hlásalo obří černé písmo na rudém podkladu. Šéfredaktor Chris Anderson se pak ve své eseji zabývá tím, jak a proč internet ve svém vývoji došel na jednu ze svých zásadních křižovatek, kam se může dále ubírat a co to bude v praxi znamenat. Podle Andersona spočívá „smrt webu, jak ho známe“ v trendu, kdy s nástupem smartphonů končí éra klasického

Český net 2020 Naši experti se shodují, že dosud jsme v zásadě jen kopírovali vývojové trendy ze zahraničí, přesto ale ohledně budoucnosti českého netu zazněla optimistická slova. „Česko asi nikdy nebude udávat internetové trendy, ale pozadu být také nemusí. Už jenom fakt, že čeština byla zařazena do Google translatoru jako desátá řeč, ukazuje, že všechno nemusí vyplývat z velikosti země nebo počtu obyvatel. Navíc rádi experimentujeme s technologiemi,“ tvrdí LP Fish a ještě o něco optimističtější je František Fuka. „Česká republika je dle mého názoru na špici, rozhodně mezi zhruba dvaceti procenty internetově nejrozvinutějšími a nejvíc trendy zeměmi. Zajímavé bude sledovat, jak se na celosvětovém internetu projeví to, že Češi jsou smějící se bestie,“ směje se Fuka.

■ TEXT: JAN POMUK ŠTĚPÁNEK

■ ILUSTRACE: VÁCLAV HAVLÍČEK

TÉMA

Díky internetu více čteme i píšeme internetového prohlížeče, coby základní vstupní brány do světa internetu. Počítač a tradiční Internet Explorer (nebo Mozillu) střídá mobilní telefon a všemožné aplikace. A to je jen začátek. Jak se internet vylévá z počítačů do stále širší nabídky nových technologických platforem (mobil, tablety, ale i hodinky nebo brýle), bude i intenzivněji ovlivňovat naše životy. Bude ještě více všudypřítomný.

Vítejte ve virtuální realitě

Podle studie společnosti Morgan Stanley bude trvat jen pět let, než počet těch, kteří se k internetu připojují přes telefon, převýší počet uživatelů, kteří se připojují přes počítač. Na první pohled nijak zásadní informace, ale způsob, jakým internet používáme a také co od něj chceme (a co nám umí nabídnout), se pomalu, ale jistě změní. „Já to nevidím jako stěhování se, ale spíše jako rozšiřování se do telefonů,“ tvrdí publicista a programátor František Fuka (www.fuxoft.cz). Novinář Pavel Vachtl, jehož texty můžete znát třeba z Živlu, Softwarových novin nebo Computerworld, jej doplňuje: „Souvisí to s tím, jak se daří stále více miniaturizovat potřebný hardware. Za deset let už možná nebude vidět skoro žádný rozdíl mezi jádrem PC a osobním telefonem, tabletem nebo univerzálním komunikátorem.“ Zakladatel prvního českého zpravodajského webu (www.neviditelnypes.cz), spisovatel

Ondřej Neff vidí – co se technologického rozhraní týče – největší možný posun s rozvojem hlasové komunikace s přístroji. „Hlasová komunikace změní i způsob jednání mezi lidmi,“ tvrdí. Že se budou přístroje budoucnosti zmenšovat a konsolidovat do všestrannějších forem, předpokládá i šéfredaktor magazínu Živel Luboš Pavlovič, známý jako LP Fish. „Souhlasím, že zmenšovací trend bude určitě pokračovat. Už v březnu tohoto roku uvede Sony hodinky s Androidem SmartWatch, které budou schopny komunikovat v sociálních sítích, stahovat maily, měly by být primárním komunikátorem. Ale Apple i Google experimentují třeba s brýlemi, které doslova prolínají realitu a virtuální realitu a spojují v sobě herní trenažér s funkcemi navigace, stejně jako prohlubují napojení na sociální sítě internet obecně,“ říká Fish a dodává: „Ten trend může logicky dojít k civilizaci připíchlé k ideálnímu virtuálnímu

13


TÉMA

■ TEXT: JAN POMUK ŠTĚPÁNEK

světu. Ten ideál bude pochopitelně strukturovaný a každý krůček k němu bude znamenat něco jako společenský postup, podobně jako je dneska kariéra,“ plánuje Fish. I podle Pavla Vachtla dojde k ještě těsnějšímu prolínání skutečného a virtuálního světa. Podle jeho vize bude mít celá řada skutečných fyzických objektů kolem sebe jakousi informační auru. Informační vrstvu, díky které budou moci objekty mezi sebou komunikovat. „Existují například speciální brýle či náhlavní displej, pomocí nichž když se podíváme na ledničku, tak se nám může zobrazit seznam obsahu ledničky, stav položek, její teplota. Jde o jistý druh smíšené reality,“ popisuje Vachtl.

Anonymita na netu? Těžko

Internet byl především ve svých počátcích jakýmsi eldorádem, místem, do kterého společenský establishment příliš nešťoural, místem, které ve velké míře zaručuje určitou anonymitu svých uživatelů a s tím spojené benefity. Jak internet dospívá a je rozšířenější, stahování rychlejší a snadnější, tím větší pozornost je věnována jak autorským právům, tak také identifikaci uživatelů. Končí doba relativně anonymního internetu? Námi oslovení odborníci se vesměs shodují v tom, že už dnes je nějaká anonymita na internetu spíše

14

■ ILUSTRACE: VÁCLAV HAVLÍČEK

Spějeme k civilizaci napíchnuté k virtuálnímu světu mýtem. „Absolutní anonymita neexistuje, technická anonymita ano a je příčinou mnohého zla na internetu,“ tvrdí Ondřej Neff a František Fuka dodává, že pokud opravdu hodně chcete: „téměř úplné

anonymity dosáhnout lze. Ale tolik vás to následně omezuje ve věcech, které můžete na internetu dělat, že to nestojí za námahu. Pokud zrovna nejste hodně svědomitý a hodně významný mezinárodní terorista. U běžného uživatele internetu se vůbec nedá o anonymitě hovořit, ten není schopen ani pochopit, proč by měl něco takového chtít,“ říká Fuka. Už nyní existují služby, jako třeba internetové bankovnictví, které jsou velmi silně svázané s nutnou identifikací uživatele. A s rozvojem internetu lze očekávat, že množství toho, co budeme moci zařizovat on-line, poroste. A stejně tak se budou rozvíjet technická řešení, jak uživatele skutečně zaručeně identifikovat. Pavel Vachtl v tomto smyslu vidí budoucnost v různých formách biometrické identifikace jako třeba scanování rohovky nebo identifikace skrze otisky prstů. „Těšme se na zcela nové originální metody identifikace jedince pomocí přenosných generátorů klíčů nebo identifikace pomocí gest. V tomto ohledu se objevují zajímavé nápady,“ říká František Fuka. Lze to vnímat jako konec „svobodných časů“, stejně jako spíše přirozenou korekci, kdy se i na virtuální svět začínají důsledně uplatňovat normy, které definují naše práva a povinnosti ve světě reálném.

Boj o autorská práva je prohraný

Dobrým příkladem jsou současné snahy filmových a hudebních producentů dostat pod kontrolu nelegální stahování a sdílení filmů a hudby. Právě zde na sebe čelně narážejí dvě zcela odlišná pojetí internetu a jeho étosu. „Na jedné straně v budoucnu budeme pozorovat snahu o tužší kontrolu internetu ze strany vlád i jiných mocenských skupin, na straně druhé může dojít i k utváření nezávislé paralelní zóny chráněných a šifrovaných pirátských či nezávislých serverů,“ tvrdí


TÉMA

■ TEXT: JAN POMUK ŠTĚPÁNEK

■ ILUSTRACE: VÁCLAV HAVLÍČEK

Internetroku2020?Spíšeoptimismus

Společnost Pew Research Center oslovila na čtyři sta odborníků, vývojářů, profesorů, novinářů a šéfů největších internetových firem a vyptávala se na jejich vize internetu roku 2020.

Činí nás Google hloupějšími?

Anonymita na internetu?

76 %

Souhlasí s tezí: V roce 2020 bude lidstvo díky používání internetu poučenější a chytřejší. Díky přístupu k obrovskému množství informací budeme schopni sofistikovanějších rozhodnutí.

Hračičky budoucnosti

54 %

Většinu aktivit na internetu bude možné dělat anonymně, bude poměrně jednoduché komunikovat s ostatními uživateli a vytvářet obsah, aniž byste přiznali skutečnou identitu.

■ ■

81 %

Většina technologických hitů roku 2020 je pro nás v tuto chvíli zcela nepředstavitelná.

■ ■

■ ■

■ ■ ■ ■

■ ■

■ ■

■ ■ ■ ■

21 %

Souhlasí s tezí: V roce 2020 nebudeme díky používání internetu chytřejší, a dokonce se dá říci, že díky němu o něco zhloupneme.

3%

neví

Pavel Vachtl. Skeptický vůči snahám internet více sešněrovat a kontrolovat je Ondřej Neff. „Chápu rozčilení filmových a hudebních producentů. Měli obrovské zisky a ty jim mizí. Jenže oni ty zisky získali díky technologii. Herci nehrají líp než v 19. století, kdy vzniklo rčení ‚mám hlad jako herec‘. S příchodem filmu herci přestali mít hlad a stali se z nich milionáři – díky technologii. Ty největší prachy ovšem neměli herci, ale ti, co je najímali. No a teď přišla jiná technologie, zatrhla jim tipec a oni řvou. Svoje prachy teď tlačí do legislativního procesu v naději, že se jim podaří ten parní válec zastavit. Nepodaří,“ říká rezolutně Neff a dodává: „Musejí si najít jiné zdroje obživy.“ Přestože Ondřej Neff vidí souboj o autorská práva za rozhodnutý, sám se mezi fanoušky bezplatného sdílení na internetu nepočítá. „Placenému obsahu bude vždycky konkurovat obsah zdarma. To zadarmo

16

42 %

V roce 2020 bude kontrola identity uživatelů mnohem striktnější. Běžná bude identifikace pomocí otisků prstů nebo scany DNA. Jen skrze takovouto identifikaci bude možné využívat drtivou většinu služeb, které internet nabízí.

4%

neví

je mor, zhouba internetu. Můj Digineff má pětasedmdesát tisíc abonentů. Dělám ho sám. Kdyby každý platil měsíčně kačku předplatného za tento odborný deník, byl bych za vodou a nemusely by tam být reklamy.“

Ugooglujeme se do hlouposti?

Rozvoj internetu se ale nebude odrážet jen do nových technologických hraček a vychytávek. Už nyní se spekuluje o tom, nakolik internet mění způsob, jakým píšeme, čteme a soustředíme se na text. A jak umíme třídit stále rostoucí počet informací, které na nás internet chrlí. Před čtyřmi lety vyšla v magazínu The Atlantic dodnes hojně diskutovaná esej Nicholase Carreho, jejíž hlavní teze zní: Google nás činí hloupějšími. „Přemýšlím jinak, než jsem myslíval dříve,“ píše Carr a za vinu to dává právě jednoduchosti, se kterou se v on-line světě můžeme pohybovat napříč kulturami,

16 %

Už nás v technologickém vývoji nečeká nic zásadně přelomového. Nejžhavější technologické novinky roku 2020 se dají odvodit již dnes na základě současných trendů.

3%

neví

světy, skrze neuvěřitelná kvanta informací, která nás odrazují od hlubšího, analytického přemýšlení a schopnosti koncentrovat se. Proti tomu se ohradil mimo jiné Hal Varian, obchodní šéf Googlu, když v dotazníku společnosti Pew Research Center zabývajícím se budoucností internetu prohlásil: „Google nás činí informovanějšími. Nejchytřejší člověk na světě může klidně pracovat na poli v Číně nebo Indii. Tím, že poskytneme všem rovnocenný přístup k informacím, probouzíme v lidech jejich potenciál, který pak může k lepšímu změnit celý svět.“ František Fuka tvrdí, že v jistém smyslu lze s Carrem souhlasit. „Spíše by šlo souhlasit s tezí: Google způsobuje, že nám zleniví paměť, protože si všechno můžeme kdykoliv najít. Ale nemyslím si, že by to bylo ke škodě společnosti nebo jednotlivce. Uvolněnou mozkovou kapacitu je možno využít k jiným zajímavým věcem,“ tvrdí. Zajímavou


analogii nabízí Pavel Vachtl: „Je třeba se zeptat, jaký vliv na schopnost počítat mělo masové zavádění kalkulaček v 70. letech a mikropočítačů v 80. letech? Díky elektronickým pomocníkům jsme byli zbaveni nutnosti vykonávat většinu mechanických a rutinních úkonů a naše mozková kapacita se tak uvolnila pro úkoly kreativnějšího charakteru.“ A stejně to vnímá i LP Fish, když tvrdí: „Internet má rozhodně na obecnou vzdělanost, gramotnost a schopnost formulovat a rozšiřovat názory pozitivní vliv. Google nás činí hloupějšími stejně jako kterýkoliv jiný nástroj, kterým zkoumáme realitu – on ji zužuje, aby byla obsáhnutelná, je potřeba to mít na paměti.“

Zažíváme něco jako sci-fi

V dotazníku Pew Research Center ohledně vize internetu v roce 2020 Peter Norvig, šéf vývojového oddělení Googlu, velmi trefně píše: „Díky internetu více čteme a více píšeme. Logicky to znamená, že roste počet kvalitních textů stejně jako počet jejich čtenářů. Zároveň ale platí Sturgeonův zákon – 90 % obsahu na internetu jsou sra**y, protože

Sony chystá hodinky, které stahují maily

90 % všeho jsou ve skutečnosti sra**y. Takže poroste i podíl totálních blábolů.“ Jak se tedy orientovat se stále se zvětšujícím množstvím často protichůdných a často i zcela zavádějících informací? „Čím dál větší hodnotu bude mít to, že mám své oblíbence, kteří mi jsou názorově blízcí a kteří zpracovávají kvanta informací, filtrují z nich jen to nejzajímavější a to předávají dál, přeložené nebo okomentované,“ říká František Fuka. „Na tom budou založené sociální sítě. Každý jedinec se bude moci stát novinářem s miliony čtenářů,“ vysvětluje Fuka a uzavírá to celé v lehce relativizujícím stylu: „Ale stále tady operujeme rokem 2020, přičemž já se neodvážím tvrdit ani, co bude v roce 2015. Rozvoj internetu, výpočetní i mobilní techniky se zrychlují exponenciálně. Téměř každý měsíc je spuštěna nějaká internetová služba, která je logická v kontextu toho, co se za poslední rok na internetu dělo, ale před dvěma lety by mi připadla jako hudba budoucnosti. A před pěti lety jako sci-fi.“ INZERCE


ROZHOVOR

DAN I EL RADCLI FFE TEXT: JOE UTICHI FOTO: WARWICK SAINT

NaPotterajsem pyšný.Alestačilo

Jeho první film po sérii o Harrym Potterovi ukazuje dvaadvacetiletého Radcliffa ve zcela novém světle. Zapomeňte na Harryho, je tu temný, záhadný a přemýšlivý právník Arthur Kipps v hodně strašidelné duchařině Žena v černém.

Jak ovlivnilo výběr téhle role to, že jde o první film po Harrym Potterovi? Nehledal jste takovou roli, která by zdůraznila distanci od Pottera?

Ono to není o nějaké distanci, ono to slovo v sobě pokaždé nese něco až pejorativního. A já jsem na Pottera strašně pyšný. Nicméně teď je přesně ta chvíle, kdy musím lidi přesvědčit, že svoji hereckou kariéru chci dál seriózně rozvíjet a že jsem ochoten třeba i trochu riskovat a brát třeba i neobvyklé role. Chci dokázat, že jsem připraven udělat třeba i víc riskantních kroků, než co by si dovolili jiní herci. Dokázat, že to myslím opravdu vážně. V čem je pro vás tahle role na rozdíl od Pottera jiná?

Ve filmech o Potterovi musíte hraním stále ilustrovat to, co se kolem vás zrovna děje. Nemám rád termín „vodění za ručičku“, ale svým způsobem musíte divákovi neustále svým hraním napovídat, co se děje jak v postavě, tak kolem ní. A nesmí to být nijak zamlžené a neurčité. Naopak v Ženě v černém u mé postavy Arthura chvílemi vůbec netušíte, co se mu honí hlavou. Je vám jasné, že to třeba není nic zrovna veselého, ale už nevíte, proč to tak je a čím si to v tu danou chvíli zrovna prochází.

Naplace semůže nuditjen ignorant Ve filmu Žena v černém hrajete podivínského muže, který je nucen opustit svého malého syna a odcestovat do vzdálené vesnice postarat se o záležitosti nedávno zesnulého vlastníka sídla Eel Marsh. A tam čelit strašidelnému zlu. Čím vás tahle role oslovila?

Těch důvodů je víc, je to spíše komplex různých důvodů. Jedním z nich je i to, že z Arthura vyzařuje zvláštní druh klidu a stability. A James (Watkins, režisér snímku) se mnou tuhle vizi klidu a stability sdílel a chtěl, abych ji Arthurovi dodal. Vše v tom filmu má skvělou atmosféru, takovou až viktoriánsky nazapřenou. Arthur

19


Mám za to, že coby herec v hlavní roli máte zodpovědnost za to, že svým přístupem strhnete všechny ostatní na place. Zažil jsem natáčení, kdy se hlavní herci tvářili otráveně a postupně tuhle negativní energii přenášeli na ostatní, až to pak schvátilo celý štáb. Navíc já zbožňuji svoji práci a být na place je skvělé a já si to prostě strašně užívám. Možná je toho entuziasmu z mojí strany někdy až moc... Postava Arthura je v tomhle smyslu zcela opačná. Nebo přesněji: o tu radost ze života, kterou si užívám já, o tu Arthur přišel. Byla mu vzata. V tomhle smyslu je to opravdu zajímavé, takovýhle herecký přerod. Ne že by mi to moji práci ulehčovalo, spíše si ale dokážu lépe představit, že sám mohl kdysi prožívat to co já, a na základě toho si představit, jaké by to bylo, kdybych o to stejně jako Arthur přišel.

ROZHOVOR

DAN I EL RADCLI FFE TEXT: JOE UTICHI FOTO: WARWICK SAINT

Vlastně první záběr, kdy Arthura vidíme, je, že si drží břitvu u krku. Nakonec se ukáže, že se jde holit, ale v prvním momentu asi každého diváka napadne, že se jde podříznout...

je muž, kterého zcela zdevastovala smrt jeho ženy a po čtyři roky v podstatě nebyl schopen žít v jakémkoliv příčetném vztahu se světem. S lidmi. Dokonce ani se svým synem není schopen vytvořit si pořádný vztah. Miluje ho, ale není schopen být tátou, kterého

20

Film Žena v černém je natočený podle stejnojmenného románu Susan Hill a vypráví o mladém právníkovi Arthuru Kippsovi (Radcliffe), který se odstěhuje do malé vesnice, aby se postaral o pozůstalost nedávno zemřelého vlastníka tamního panského sídla. Začne však odhalovat děsivá tajemství a zjistí, že ve vsi za podivných okolností umírají malé děti a tajemná žena v černém terorizuje místní obyvatele. V kinech od 23. února.

Jsem připraven nadost riskantnírole

by jeho syn potřeboval. Není schopen dopřát mu šťastné dětství, protože sám není schopen štěstí prožívat. Pokaždé, když svého syna vidí, spatřuje v něm svou zesnulou ženu. Je pak pro něj těžké vytvořit si skrze tuhle bolestnou podobu nějaký skutečně láskyplný vztah. Jste pověstný tím, že jste na place ten z nejaktivnějších a nejenergičtějších herců. Musel to být zajímavý přechod do role tak obrovsky vzdálené vaší přirozenosti.

I pro takovéhle mnohoznačné momenty to pro mě byla jednoznačně obrovská výzva, tuhle roli vzít. Vždycky jsem měl za to, že nejzajímavější postavy jsou ty, které máte rád, ale nedokážete vlastně říct proč. Na Arthurovi je prostě něco divného. Jiného. Asi i proto, že v jeho době to bylo něco jako sociální stigma být svobodným otcem. Zvláště tak mladým! Jako by ze samotné jeho podstaty vyzařovalo jakési smolařství. Bylo pro mě velmi zajímavé ztvárnit někoho, kdo je tak odtržený od světa. Řekl bych, že v něčem se s tím umím ztotožnit. Znám trochu ten stav, kdy se věci kolem mě dějí samy o sobě, aniž bych byl nějakou aktivní součástí takového děje. Stejně tak mě fascinuje jeho zármutek a truchlení, protože si myslím, že v hloubi zármutku se rodí ty nejšlechetnější pohnutky našich osobností. V zármutku se ukazuje, kým doopravdy jsme. Sám jsem ještě nikdy v životě do takového stavu nedospěl. Na jednu stranu za to cítím vděk a na druhou stranu je právě i to ten důvod, proč jsem se rozhodl hrát postavy, jako je Arthur. Myslíte, že Arthurovo odtržení od světa je dáno jen jeho zármutkem po ženě, anebo že je to ještě něco hlubšího?

Řekl bych, že jeho stav je kombinací určitého otupení a vyčerpání. Což jsou stavy, které lidé při popisu truchlení za někoho často nepoužívají, ale načetl jsem o tom nějaké knížky, a skutečně stav truchlení je vždy provázen stavy únavy a vyčerpání. To proto, že únava a vyčerpání jsou


Teprve vzármutku seukáže, kdojsme prodloužené ruce deprese. A deprese, to je pocit toho nejhlubšího vyčerpání. Dovedu si představit, jaký boj musí Arthur svádět každé ráno, aby vůbec vstal z postele. A to po mnoho let! Takže když jsem tuhle roli studoval, nejvíce jsem se zaměřil právě na stavy otupělého vyčerpání. Když se na to soustředíte pořádně, ovlivní to i váš fyzický vzhled. C. S. Lewis ve své knize Svědectví o zármutku píše: „Být pozůstalým je jako kráčet údolím, kde se krajina neustále proměňuje a přitom se cyklicky opakuje.“ A myslím, že to je přesně to, čím si prochází Arthur. Je nepřetržitě ponořen do smutku, až se z toho stane monotónní stav každého dne jeho života. Jen co jste dokončil posledního Pottera, nedal jste si vlastně ani chvíli odpočinku. Dalo by se o vás říci, že jste workoholik?

Ano, určitě. Můj život dospěl do fáze, kdy cítím, že v sobě mám dostatečně energie i pnutí vydat ze sebe všechno. Takže toho chci využít naplno. Velmi snadno se doká-

Daniel Radcliffe ● Úplně poprvé

se postavil před kameru v deseti letech. Zahrál si v televizní adaptaci Davida Copperfielda.

● Jako malý

trpěl dyspraxií, tato porucha postihující především děti ve školním věku se projevuje obtížemi při osvojování pohybových dovedností. „Zažíval jsem ve škole opravdu těžké chvíle. Byl jsem prostě ve všem nejhorší a nejnemotornější,“ prozradil v rozhovoru pro ABC.

● Za roli Harryho

žu začít nudit. Velmi, velmi nudit, a naopak jakmile mám hodně práce, cítím se být naplněný a šťastný a nevím, kdy přestat. A to se nenudíte ani při prostojích na natáčení?

Na place nemáte jediný důvod se nudit. Vždycky se tam něco děje, vždycky je tam někdo, s kým si lze popovídat. A většina těch lidí jsou velmi zajímavé osobnosti, zažily často neuvěřitelné věci. Bavit se s ostatními, to je úplně to nejjednodušší. Jen ignorant by se mohl na place nudit.

Pottera získal celkem deset různých hereckých ocenění. Včetně prestižní britské National Movie Award. ● Snímek Žena v černém je jeho prv-

ním filmem po skončení série o Potterovi. V roce 2007 si ale od Pottera odskočil ve filmu Prosincoví kluci.

● Jeho další rolí má být postava

beatnického básníka Allena Ginsberga. Snímek Kill Your Darlings režíruje John Krokidas, který Radcliffa předem zaúkoloval: ve filmu bude nahý a má zakázáno jakkoliv si upravovat ochlupení. Co na to fanynky? INZERCE

www.jsmesparta.cz

JEDEN Z NEJSTARŠÍCH ČLENŮ FANKLUBU. ŘEZALI JSME DO NĚJ AŤ SE VYHRÁVALO NEBO NE. A JEŠTĚ DOSTANE! Ferdinand Hrbek, člen „Veteran Fans“


■ PŘIPRAVILI: VIKTORIE ŠKORVAGOVÁ A PETR HOLEČEK ■ FOTO: TOMÁŠ BRABEC ■ ILUSTRACE: GABRIELA PROCHÁZKOVÁ

NA VLASTNÍ KŮŽI

Tohlejeboj bezpravidel

Vyvlíkneš se z kravaty, jedním úderem mu rozdrtíš ohryzek, a jak lapá po dechu, vrazíš mu do očí prsty. Pak už jen kop kolenem do rozkroku, a když se svalí na zem, dupneš mu na hlavu. Pohoda. Tak tohle je krav maga a my si to vyzkoušeli.

J

e vlezle chladný lednový podvečer a do jinak ztemnělé základní školy na Praze 2 se pomalu trousí lidé, kteří budou v následujících dvou hodinách úporně trénovat krav maga. Tedy jeden z nejúčinnějších způsobů sebeobrany. Učí se zde, jak si často velmi brutálními prostředky zachránit krk v krizové situaci. Mezi účastníky dnešního kurzu jsme i my dva, redaktoři Only. Bonviván Petr, který se pyšní modrou knížkou, a Viktorie, která právě dorazila celá vymeditovaná z hodiny jógy. „Vůbec jsem na to nebyla naladěná. Snad jak jsem z jógy přišla plná vnitřního úsměvu a slunce v duši, anebo akorát neumím bejt jednoduše drsná. Jako fyzicky drsná. Kluci se mi smáli, že vypadám spíš jako starostlivá ošetřovatelka,“ vzpomíná Viktorie. U vchodu do klasické základkové tělocvičny nás vítá trenér Pavel Eichler. Aby mohl principy tohoto bojového stylu šířit dál, musel podstoupit x set hodin tvrdého tréninku. „Je také nezbytný mít několikaletou zkušenost s bojovým sportem, absolvovat několikaměsíční přípravu na instruktorský kurz a pak i samotnej kurz, což je víc než dvě stě hodin intenzivního tréninku, kdy cvičíš od devíti od rána do sedmi do večera pod vedením špičkových instruktorů z Izraele,“ vysvětluje.

Pár facek na zahřátí

Trénink začíná asi půlhodinovou rozcvičkou. Kliky, sklapovačky a všechny ty věci, které Petr na základce nenáviděl, a tak se tělocviku po řadu let pomocí omluvenek zdárně vyhýbal. A teď si to tu v potu nejen

Pohled výhružnější než pistole u hlavy.

Co je to krav maga? ● Krav maga pochází z hebrejštiny. Český překlad zní boj zblízka. ● Jde o jeden z nejúčinnějších systémů sebeobrany. Převzaly ho různé vojenské jednotky a armády, jako první ta izraelská. ● Mezi účinné boje s nepřítelem ho zařadily i americké federální agentury FBI, CIA, DEA a policejní SWAT týmy v několika státech USA, ve Švédsku a Dánsku. ● Krav maga není sport, ke své obraně musíte použít všechny prostředky. Třeba i špinavé triky jako píchání do očí, kopání do rozkroku, údery na vitální body, ale třeba i předměty běžné potřeby jako popelník, sklenici, kabelku nebo tužku.

tváře vybírá se vším všudy. Karma se tomu říká. „Jedinej můj sport je, že občas dojedu na kole do pekárny pro chleba,“ heká Petr. Po rozcvičce přichází takzvaná fackovaná. O co jde? V jednu chvíli nás trenér Pavel poslal běhat z jedné strany tělocvičny na druhou. Bez přestávky. Po deseti tělocvičnách jsme si měli ihned bez přemýšlení najít soupeře, snažit se ho fackovat a zároveň vykrývat jeho rány. Pokud fackované něco nelze upřít, pak že je to na učení jednoduché: nedáš – dostaneš. A tahle přímočarost ke krav maga dokonale sedne. Krav maga prostě nehledí na věk, pohlaví, fyzické schopnosti a zkušenosti. Když bojujete o život, tak neexistují žádná omezení, všechno je povoleno. V průběhu tréninku se naučíte i základy zacházení

Koho to zajímá: Petrův suspenzor je XL.

Petr Viktorii ukazuje, jak ho zaškrtit.

23


NA VLASTNÍ KŮŽI

■ PŘIPRAVILI: VIKTORIE ŠKORVAGOVÁ A PETR HOLEČEK ■ FOTO: TOMÁŠ BRABEC ■ PODĚKOVÁNÍ: TRENÉROVI PAVLU EICHLEROVI (WWW.KRAVMAGA.CZ)

Takhle nějak vypadá čelní srážka dvou veslařů...

Viktorie zkusila novou taktiku. Rozesmát protivníka.

Na rozehřátí hodně běhání.

To zvoní můj mobil?

To není přátelské podání ruky. To je hra zvaná fackovaná.

Ouuu, klid, klid, holky. Klid!

Co mám dělat, když chci začít Co budu potřebovat?

boty, které nedělají šmouhy, dlouhé kalhoty a triko ● po zhruba dvou měsících je povinný suspenzor ● brýle nebo nadváha nejsou handicap, styl krav maga má být nápomocen komukoliv ● minimální věk 18 let. Od 16 let se souhlasem rodičů. A pro mladší existují speciální kurzy ● čistý trestní rejstřík ● stačí

se zbraněmi, především pak s tyčí, nožem a pistolí. Jde o to, abyste uměli po odzbrojení útočníka použít jeho zbraň proti dalším útokům nebo útočníkům. A v rámci civilní verze krav maga se jeden samostatný směr zaměřuje čistě na sebeobranu pro ženy. „Preferujeme ale, aby ženy cvičily s muži, protože od nich jim hrozí největší nebezpečí,“ říká Pavel. „Ale čas od času zorganizujeme speciální seminář jen pro ženy, kde drilujeme sebeobranné techniky například při pokusu o krádež kabelky, přepadení u auta, u vchodu do dveří. Učí-

24

me, jak se ubránit při pokusu o znásilnění. Hodně spolupracujeme s policií, takže výklad podporujeme příklady z reality, demonstrujeme, kde oběť udělala chybu, jak jinak šla situace řešit,“ dodává Pavel. A je fakt, že skoro polovina osazenstva téhle lekce tvoří dívky a ženy. Některé až překvapivě éterické, lyrické a jemné. A samozřejmě také slečny jiné, slovy Viktorie: „Holky, co nechceš nas*at. Holky s gládama a sichrhajskama.“

Do holek se nekope. Nebo jo?

Společný trénink a nacvičování drsných fyzických situací v genderově namíchané skupině občas vytváří zajímavé situace. Když dá Pavel pokyn, aby se účastníci rozdělili do dvojic, kluci automaticky míří ke klukům a holky k holkám. Jen na Petra pořád zbývala Viktorie. A naopak. „Fyzicky bylo těžký zvládnout ty kliky, ale to vlastně nebylo nic,“ říká Petr. „Psychicky bylo nejtěžší dávat pěsti a kopat Viktorii. Jel jsem na čtvrt plynu, prostě se mi ekluje natáhnout holce, i když drží molitanovej chránič a nebolí ji to.“ Po tělocvičně jsou rozesety páry bojovníků a mezi nimi prochází Pavel a diriguje detaily. Něco jako: „Dáš mu direkt, jeden,

dva, pak ránu předloktím, zase direkt a pak třikrát kopneš do koulí. Tak a už nemáš problém a jdeš do kina...“ Petr se celý ošívá a Viktorie kouká zaraženě. „Můj dvoumetrovej, stokilovej kolega se v tu chvíli začal pomalu zahřívat a potit a ještě z něj celou dobu táhnou dva longery, co snědl těsně před tréninkem,“ mračí se Viktorie. „A co hůř: Nemám vůbec důvod mu dávat direkt předloktím ani ho kopat do koulí! Proč taky? Asi mi chybí kus mozku nebo zapracovala ta jóga, ale mně bylo vážně proti srsti do někoho šít.“

Můj stokilovej kolega se začíná potit a táhne z něj longer...


Tvrdé zásahy, na které se Petr necítil, předvedl instruktor.

Ještě půl minuty sklapovaček! A jedem! Tak co? Jedem!

Petrovi se ekluje mlátit holky. A tak holky mlátily jeho.

Viktorie zvládá vykrývat Petrův útok i pózovat na fotky.

Boj na ulici nemá nikdy pravidla

Jenže krav maga je tu od toho, abychom se naučili přežít i v horších situacích, než že z našeho protivníka táhne longer. „Krav maga není sportovní disciplína, ke svý obraně musíš použít všechny prostředky,“ říká Pavel a vyjmenovává: „Nesmíš se bát použít špinavý triky jako píchání do očí, kopání do rozkroku a údery na vitální body. A protože nebojujeme v ringu, ale na ulici, tak je potřeba problém vyřešit co nejrychleji. Jasně, kdo dělá kickbox, je zvyklý dodržovat pravidla, ale ta na ulici neplatí. Nebo aspoň naši studenti, kterým krav maga pomohlo, nikdy při popisu konfliktu neříkali, že by jim útočník navrhl nějaká pravidla.“ Ptáme se Pavla, jestli už i jemu krav maga někdy skutečně zachránilo krk. „Mockrát. Jedním z principů krav maga je vyhnout se konfliktu, včas rozpoznat, že situace graduje k fyzický konfrontaci. Několikrát mi taky pomohlo, že jsem naučený nemít ruce jen tak v kapsách nebo svěšený podél těla, ale mám je připravený k obraně,“ ukazuje nám názorně. „Nemyslím tím, že bych jako magor stál v bojovym postoji se zaťatejma pěstma, ale mám je co nejblíž hlavy, aniž by to budilo podezření. Jsem tak schopnej krýt facky nebo rány pěstí.

Moje přítelkyně si sice ze mě dělá legraci, že stojím jako sekuriťák, ale od tý doby, co jsem za nás takhle vyřešil pár problémů, už se nesměje tolik.“

Přátelsky kudlou mezi žebra

Nácvik různých krizových situací nás strhává. Tedy hlavně Petra. I coby pacifista nakonec přiznává: „Boj byl na dvouhodinovce krav maga to nejzábavnější.“ Možná to ale tvrdí proto, že cokoliv by bral raději než další várku sklapovaček. „Dostal jsem kravatu, škrtil mě kluk nalevo. Do toho mě kopal maník zepředu. Kdyby se mi to stalo v hospodě, asi bych zuřil, ale stejně by mě dostali. Tady jsem ale věděl, co mám dělat,“ vzpomíná. Chuck Norris by to sice udělal jedním dvouklikem, ale Petr zvolil delší systémové kroky. Útočníka zleva pořádně praštil přes koule, pak mu pravačkou zvedl mandle a rychle ho pak ještě čapnul zezadu za oční klenby a stáhl k zemi. „Tím ses zbavil nepříjemnýho sevření, ale co ten druhej chlap?“ řve na něj Pavel. Na druhýho chlapa už Petr zapomněl. Takže dostal mezi žebra. Přátelsky ovšem. I Viktorie se do soubojů vrhá po hlavě, ale na rozdíl od Petra se úplně strhnout nenechá. „Zpočátku jsem se obávala

Ženy by měly cvičit s muži. Od nich jim hrozí nebezpečí toho, že mě to v půlce přestane bavit, do někoho mlátit. Což se taky stalo,“ usmívá se. „Takže jsem nakonec usoudila, že bude lepší, když budu programově nekonfliktní a taky si budu vybírat hochy, kteří mě budou doprovázet až domů,“ dodává Viktorie s tím, že se spíše než do téhle tělocvičny vrátí ke své vyklidněné józe. A co Petr? Dokázal by s tou trochou, co za dvě hodiny pobral, ubránit svůj život? „Ale jo, něco si pamatuju. Samozřejmě by bylo potřeba na ty kurzy chodit dýl, naučili jsme se jen malinko. Kdyby na mě někdo vytáh kudlu, vytáhnu ji taky a děj se krav maga boží.“

25


CESTY

■ TEXT: PETR HOLEČEK

■ ILUSTRACE: STANISLAV SETINSKÝ

Lyžování na úhledně učesaných sjezdovkách Alp, prostorné lanovky a modrá obloha. Zní to lahodně, ale ruku na srdce – není to už trochu NUDA!? Vydejte se raději s námi na zimní výlety, které vás utuží jako gel na punkerské číro.

Tahle zima NENÍ pro SRABY!

Jste rozvedení? Nezoufejte

Pamatujeme i na smutné čtenáře. Pokud jste rozvedení a nechce se vám cestovat s nějakou ukecanou buchtou, navštivte Salcburk a v něm cestovku Bernharda Wallmanna. Pořádá pro rozvedené turisty různé výlety do Alp. „Právě pro tyto lidi je smysluplné využít takovou příležitost k seznámení nebo také jen k trávení času ve společnosti stejně smýšlejících,“ říká Bernhard. První zájezdy uspořádal v roce 2002, když se sám rozvedl. Při akcích jde hlavně o poznání nových lidí, a zábavu. Nejčastějšími zákazníky jsou psychologové a učitelé. Není divu.

Více na: www.geschiedenen.at

26

Mekka freeriderů Švýcarský skiareál Flims-Laax-Falera můžete křižovat jako v safari, jsou tu různé přejezdové rovinky a dokonce i krátké protisvahy. Nic tu není nemožné – když vyjedete z trati, rázem se ocitnete na jiné, všude nějaké mostíky, hupy a hýbající se atrakce. To je něco pro ty, kteří se neradi svazují pravidly a naopak si rádi zařádí i mimo masové sjezdovky. Nejdelší sjezdovka v délce 14 km z ledovce Vorab do Flimsu jako test vytrvalosti. Rozsáhlý lyžařský areál je také rájem pro milovníky lyžování v hlubokém sněhu. Na mapě sjezdovek jsou žlutě označené freeridové oblasti jen těžko přehlédnutelné. Sedmidenní skipas stojí 5 360 korun.

Více na: www.laax.com

Ledoví šampioni

Ještě ho stíháte. Nejzábavnější šampionát na světě. Koná se na Aljašce, letos od 28. února do 25. března. Ve Fairbanksu tam hostí už třiadvacátým rokem jednu z největších soutěží věnovaných ledovým sochám. The World Ice Art Championship je atrakce, která tradičně přiláká přes 70 týmů z celého světa. Mistrovství v sochání soch z ledu má mnoho kategorií a je otevřeno prakticky každému. Návštěvníci soutěžní výstavy se díky osvětlení soch ocitnou v barevném zhuleneckém světě, který připomíná ledové království začarované polární nocí. Více na: www.icealaska.com


Adrenalin stříká na severu A ještě jednou Finsko. Cestovní kanceláře pořádají vysoko na sever různé zájezdy, které se snad nikdy neomrzí. Pravda, je třeba za ně pořádně zaplatit. Když si ale jednou odpustíte lyžování v Rakousku, nemusí to být taková raketa pro rodinný rozpočet. V Laponsku můžete uhánět se psím spřežením, jezdit na sněžném skútru nebo se jen tak toulat na sněžnicích a nepotkat celý den jediného člověka, možná tak nějakého kámoše, co pojede s vámi. Večer pak vyhlížíte polární záři, pečete se v sauně nebo mrznete v zamrzlé řece. Kancelář Firo tour třeba v únoru a březnu nabízí pětidenní výlety do divočiny v oblasti Rovaniemi. Vedle jízdy na skútru a za psím spřežením vás čeká rybaření na jamkách, sněžnice a nocleh ve sněhovém hotelu. Cena od 40 do 50 tisíc.

Postaví si vesnici. Každý rok

Každým rokem se v Laponsku, daleko za polárním kruhem, staví sněhová vesnice Lainio. Celá vesnice má každý rok svůj neopakovatelný vzhled, zatímco konstrukce budov zůstávají stejné. Je to světový div – celá vesnice je totiž z ledu. Pro Čechy má Lainio jistý význam, protože tu zkraje minulého roku uspěl náš barmanský tým v soutěži v míchání drinků. „Nejtěžší bylo zvládnout ten mráz. Trávili jsme dvě až tři hodiny u ledového baru,“ říká Milan Zaleš, který je desátým nejlepším barmanem na světě. Jsou tu hotely vytesané do ledu, stejně jako hospody i masážní salony. Jen echt originální Laponku tu budete shánět marně. Více na: www.lainio.com INZERCE

Sportujete nadoraz? Milé dámy, v žádném případě Vám nepřejeme nic špatného, ale samy víte, že při rekreačním nebo výkonnostním běhu můžete přijít k úrazu velmi snadno. Přijměte proto tento tip: Účinná pomoc při zranění Ve vrcholovém sportu se už řadu let osvědčuje především k urychlení hojení po úrazech a při léčbě poruch imunity enzymový lék Wobenzym. Velmi dobré zkušenosti s ním mají fotbalisté, atleti, lyžaři, hokejisté, boxeři, cyklisté a mnozí další. Také tisíce rekreačních sportovců mohou z vlastní zkušenosti potvrdit, že jim Wobenzym pomohl urychlit hojení po úrazu a návrat do zaměstnání a že díky tomuto léku mohli začít dříve znovu sportovat. Význam enzymů po úrazu Enzymy, které obsahuje Wobenzym, urychlují vstřebávání otoků a krevních podlitin a zkracují dobu hojení úrazu až o polovinu doby, která by jinak byla zapotřebí. Proto se Wobenzym hodí k léčbě otoků, krevních podlitin a výronů, pohmožděnin, ale i vykloubení a zlomenin. Při zranění přitom platí zásada, že čím dříve po úrazu se začne s podáváním Wobenzymu, tím účinnější je jeho působení. Posílení imunity, urychlení regenerace Zvýšená fyzická zátěž při intenzivním sportování podobně jako psychické vypětí a stres oslabují imunitu. urychluje hojení úrazů Wobenzym posiluje oslabenou imunitu a urychluje regeneraci. Po namáhavém sportovním výkonu to Vaše posiluje oslabenou imunitu svaly zvládnou s Wobenzymem mnohem lépe.

lék Wobenzym®

Více na www.wobenzym.cz Wobenzym je tradičním lékem z přírodních zdrojů pro vnitřní užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci. www.wobenzym.cz, konzultace na tel.: 800 160 000 MUCOS PHARMA CZ, s.r.o., Uhříněveská 448, 252 43 Průhonice

NENÍ ENZYM JAKO ENZYM

Lék Wobenzym obsahuje unikátní směs enzymů, jejíž účinnost je ověřena rozsáhlým vědeckým výzkumem, řadou kontrolovaných klinických studií a více než 40letou léčebnou praxí. Každý enzym a jeho přesně stanovené množství zde má svůj význam. Zvlášť cenný je živočišný enzym trypsin, který má výrazný protizánětlivý účinek a zlepšuje hojení. Účinek jiných enzymových směsí může být zcela odlišný.


CESTY

■ TEXT: JAN DAVID

■ FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Jak se řekne správně Bangkok?

Vítejte v... hmm?

Čůčl...Anebnevyslovím,kamjedu

Nepamatujete si název cíle zítřejšího výletu. Za tím nemusí být pokročilá skleróza ani ty prázdné lahve povalující se po rozložených mapách na stole. Uklidněte se, názvy některých míst jsou prostě předlouhéééé.

Z

apomeňte klidně na Popocatépetl, mexickou sopku, jejíž jméno se rychlým opakováním používá jako známý český jazykolam. Vedle kopce, který je vysoký jen kousek přes tři sta metrů, je název zmíněného vulkánu jen jazykovou rozcvičkou pro nemluvňata. Lidé mu říkají Taumata, tedy samozřejmě zkráceně. Asi aby z výslovnosti neměli traumata. Kopec leží na Novém Zélandu a jeho celý maorský název by tu zabral tolik místa, že ho raději najdete až v sousedním infoboxu. V překladu znamená něco jako „Místo, kde Tamatea, muž s velkými koleny, který se z hor klouzal, na hory se šplhal a hory polykal – známý jako zeměžrout – hrál na svoji flétnu pro svou milovanou“. Těžké k zapamatování i v češtině? Zkuste si to dát v originálu nahlas, aspoň jednou. Ale nemusíme se hned pouštět do zcela nezapamatovatelného. Mohla by vás pak třeba postihnout zvláštní nemoc: hippo-

potomonstrosesquippedaliophobia, neboli strach z dlouhých slov. Honem pryč…

To město, kde žije Phil...

Asi každý slyšel o pensylvánském svišti Philovi, který tradičně každý rok předpovídá počasí. A to v městečku Punxsutawney. V tomto případě prostě raději jeďte do „Toho města se svištěm“. Název to není dlouhý, ale stejně si ho skoro nikdo nepamatuje. Na ostrově Srí Lanka zase lidé jezdí do hlavního města Kotte. Než byste totiž na zastávce při koupi jízdenky ve směru metropole dořekli celý název Šrí Džajavardanapura Kotte bez lístečku s nápovědou, mohl by vám taky ujet autobus. Srí Lanka se ale v tomto směru nemůže měřit s Thajskem. A vlastně ani žádná jiná země světa. Bangkok bere každý z nás jako hlavní město, přejmenováno bylo ale už koncem 18. století. A jeho ceremoniální název, to není oříšek, ale ořech. V překladu si ovšem můžete být jisti, že jde o Město andělů (opět více v infoboxu).

České specialitky. Jsem z Čůčl

Než dojdete na konec názvu, zadýcháte se.

28

Cizinec si snadno zamotá jazyk na naší Nové vsi u Nového Města, ale někdy paradoxně i krátký český název může znamenat chaos. Jako v případě „bostonské výslovnosti“ pražské městské části „Čůčl“. Nevíte? Je to přece Chuchle.

Krkolomné rekordy Nejdelší na světě: Nový Zéland

Maorský název 305 metrů vysokého kopce v Hawkes Bay má dvě varianty, tato s 92 písmeny je zapsaná v knize rekordů jako nejdelší: Tetaumatawhakatangihangakoauaotamateaurehaeaturipukapihimaungahoronukupokaiwhenuaakitanarahu. Domorodci prý spíše používají podobu: Taumatawhakatangihangakoauotamateturipukakapikimaungahoro-Nukupokaiwhenuakitanatahu. Asi protože je to praktičtější.

Nejdelší v Evropě: Wales

Obec na ostrově Anglesey ve Walesu je známá snad jen kvůli svému předlouhému názvu, který přes mnohé snahy zůstává nejdelším v Evropě: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Překlad z velštiny zní zhruba Kostel svaté Marie v roklině bílých lísek poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia z červené jeskyně.

Nejdelší v Česku – Morava

Nová Ves u Nového Města na Moravě. Obec leží v kraji Vysočina a na tuzemské prvenství jí stačí 33 znaků, a to včetně mezer.

Nejdelší nepoužívaný název – Thajsko

Domorodý ceremoniální název Bangkoku je nejdelším názvem obce na světě, ale kvůli běžné „nepoužívanosti“ je v Guinnessovce neuznán: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.


6WHMQė MDNR VWRYN\ WLVtF $PHULĀDQś PśçHWH L Y\

ZHUBNOUT 5, 10, 20, 30 KILO <Ă&#x153;CQ F=MNİġAL=DF  KĂ&#x153;D= LMCGĂ°JGML92 CGF;=FLJGN9F @G 9F9F9KM N L9:D=LÂ&#x2DC;;@&

OĹ&#x152;]\b orobgneb s\^eZ ghoĂš k^ohenÄ&#x2026;g² oshk^\ dhg\^gmkhoZgÂŽah [khf^eZbgn !Zdmbog² lehĂłdr ZgZgZln"% dm^kĂš c^ mZd ÂźÄ&#x2026;bggĂš% Ăł^ siĹ&#x201C;lh[nc^ an[gnm²3 O b d]rĂł c²m^ ih \^eĂš ]^g O b d]rĂł o§ó²m^ h iĹ&#x152;m g^[h iZ]^l§m dbeh gZo²\

;khf^eZbg !lehódZ% dm^khn h[lZanc^ ZgZgZl" h][hnk§ 2))dk§m o²\ mndn% g^ó c^ c^ah o§aZ'

I kdyĹž vĂĄm doteÄ? nic nepomohlo, navzdory tomu, Ĺže od dÄ&#x203A;tstvĂ­ trpĂ­te nadvĂĄhou nebo si myslĂ­te, Ĺže je vĂĄĹĄ pĹ&#x2122;Ă­pad podle vĂĄs zcela ojedinÄ&#x203A;lĂ˝ a beznadÄ&#x203A;jnĂ˝, zhubnete.

JAK TO FUNGUJE?

AktivnĂ­ koncentrovanĂ˝ ananas v naĹĄich tabletĂĄch ĂştoÄ?Ă­ pĹ&#x2122;Ă­mo na tukovĂŠ buĹ&#x2C6;ky.

I kdybyste neÄ?etli nic jinĂŠho, toto si pĹ&#x2122;eÄ?tÄ&#x203A;te: TTato novĂĄ formule bromelainu funguje i v pĹ&#x2122;Ă­padech, Ĺže uĹž selhalo vĹĄe, co jste doposud vyzkouĹĄeli. Pokud vĂĄm zatĂ­m nic nepomohlo, je moĹžnĂŠ, Ĺže to nenĂ­ zpĹŻsobeno tĂ­m, co jĂ­te (spousta lidĂ­ toho snĂ­ mnohem vĂ­c neĹž vy a nikdy nepĹ&#x2122;iberou), ale tĂ­m, Ĺže vĂĄĹĄ metabolismus promÄ&#x203A;Ĺ&#x2C6;uje vaĹĄi potravu v pĹ&#x2122;ebyteÄ?nĂ˝ tuk.

Â&#x192;=²dr mZ[e^m§f dhg\^gmkhoZgÂŽah ZgZgZln cl^f lah]beZ sZ * fĹ l²\ ++ dbeh'Â&#x201C;

'Ĺ&#x2030;tYH NJ

Â&#x192;O ikĹ&#x2C6;[Ĺ an ihle^]g²\a ò^lmb e^m cl^f orsdhnò^eZ oò^\agh fhĂłgÂŽ% Z[r\a san[gneZ% Ze^ oĂł]r l^ lm^cgĂšf oĂšle^]d^f3 ó§]gÂŽ dbeh ]heĹ&#x2C6;' M^gmhdk§m cl^f Ze^ san[eZ ]hhikZo]r3 h *1 dbeh4 si§mdr cl^f c^ nĂł g^gZ[kZeZ' Fhc^ dZfZk§]dZ fb mok]²% Ăł^ cl^f hfe§]eZ h gĹ dhebd e^m'Â&#x201C; FZk\^eZ L'% Ies^Ĺ&#x2026;

O

Formule Na tom, jak novĂ˝ bromelainu vzorec nutĂ­ vĂĄĹĄ organismus spalovat tuky (mĂ­sto toho, aby je hromadil), nenĂ­ nic zĂĄhadnĂŠho. PĹ&#x2122;ibliĹžnÄ&#x203A; 24 hodin potĂŠ, co zaÄ?nete uŞívat novou recepturu bromelainu, zaÄ?ne vĂĄĹĄ organismus sniĹžovat a odbourĂĄvat zĂĄsoby tuku rychleji, neĹž tomu bylo u vĹĄeho, co jste doposud vyzkouĹĄeli. VaĹĄe kalorie se pĹ&#x2122;estĂĄvajĂ­ promÄ&#x203A;Ĺ&#x2C6;ovat v tuk, takĹže se den za dnem zbavujete pĹ&#x2122;ebyteÄ?nĂ˝ch kil a centimetrĹŻ. VĂ˝sledek na sebe nenechĂĄ dlouho Ä?ekat a jiĹž po 24 hodinĂĄch mĹŻĹžete zaÄ?Ă­t ubĂ˝vat na vĂĄze o 300 gramĹŻ, a to kaĹždĂ˝ch ĹĄest hodin.

Â&#x192;=²dr oZò^fn iĹ&#x2021;²ikZodn [khf^eZbgn cl^f san[gneZ +* dbeh' Mh g^ce^iò²

TukovĂŠ buĹ&#x2C6;ky explodujĂ­ a jsou zcela zniÄ?eny.

gZ mhf oò^f c^% Ăł^ fĹ fĹ&#x2C6;c fnĂł sZÄ&#x2026;Ze hiĹ m fbehoZm' G^osihf²g§f lb% Ăł^ [r\a [reZ d]r òļZlmgĹ cò² g^Ăł ]g^l' C^òmĹ c^]ghn o§f ]Ĺ dncb'Â&#x201C; CZgZ M'% MĹ&#x2021;^[²Ä&#x2026;

Â&#x192;F§f o^edhn kZ]hlm% d]rĂł l^ k§gh ihlmZo²f gZ o§an =²dr mZ[e^m§f [khf^eZbgn cl^f san[gneZ *0 dbeh% ZgbĂł [r\a fnl^eZ fĹ gbm loÂŽ lmkZohoZ\² g§ordr% mh c^

ldoĹ eÂŽ Fghahdk§m ]Ĺ dncb Â&#x201C;

I^mkZ S'% IkZaZ

MZ[e^mZ oĂšmZĂłdn [khf^eZbgn ;bh\Zimhe

*' C^]gZ mZ[e^mZ% h[lZanc²\² oĂšmZĂł^d dhg\^gmkhoZgÂŽah [khf^eZbgn% o§f gZakZ]² *) ZgZgZlĹ&#x201C;.

NĂĄslednÄ&#x203A; je vĂĄĹĄ organismus vylouÄ?Ă­ pĹ&#x2122;irozenou cestou.

Nikdy pĹ&#x2122;edtĂ­m neexistoval ŞådnĂ˝ tak ĂşÄ?innĂ˝ a rychlĂ˝ prostĹ&#x2122;edek k hubnutĂ­, jako je novĂĄ formule bromelainu. My vĂĄm jej nabĂ­zĂ­me v Ä&#x152;esku jako vĹŻbec prvnĂ­. NezapomĂ­nejte vĹĄak na jedno: jeĹĄtÄ&#x203A; nenĂ­ k dostĂĄnĂ­ v lĂŠkĂĄrnĂĄch ani obchodech. V souÄ?asnĂŠ chvĂ­li jej mĹŻĹžete bezplatnÄ&#x203A; vyzkouĹĄet pouze dĂ­ky zĂĄsilkovĂŠ sluĹžbÄ&#x203A;, kdyĹž odstĹ&#x2122;ihnete a zaĹĄlete nĂĄm vyplnÄ&#x203A;nĂ˝ kupon.

Ano, je to zĂĄzrak, na kterĂ˝ jste Ä?ekali UĹž ŞådnĂŠ diety, ŞådnĂŠ starosti s nadvĂĄhou po zbytek vaĹĄeho Ĺživota. UĹž ŞådnĂĄ omezenĂ­ toho, co rĂĄdi jĂ­te. UĹž ŞådnĂŠ sebemuÄ?enĂ­, a to proto, Ĺže zatĂ­m vĹĄe, co jste jedli, co se promÄ&#x203A;Ĺ&#x2C6;ovalo v nadbyteÄ?nĂ˝ tuk. NynĂ­ mĹŻĹžete zapomenout na vĹĄechny diety a metody, jak zhubnout, popĹ&#x2122;. na che-

mickĂŠ doplĹ&#x2C6;ky. KoneÄ?nÄ&#x203A; mĹŻĹžete zhubnout stejnÄ&#x203A;, jak hubnou lidĂŠ, kteĹ&#x2122;Ă­ jedĂ­ vĹĄechno, aniĹž by si nÄ&#x203A;co odepĂ­rali, a pĹ&#x2122;esto nikdy neztloustnou. NovĂĄ formule bromelainu, kterou obsahujĂ­ naĹĄe tablety, odbourĂĄvĂĄ 900krĂĄt vĂ­c tuku, neĹž je jeho vĂĄha. To znamenĂĄ, Ĺže zhubnete, i kdyĹž se vĂĄm doposud jeĹĄtÄ&#x203A; nikdy nepodaĹ&#x2122;ilo zredukovat vaĹĄi vĂĄhu.

+' C^]gZ mZ[e^mZ lgbĂłnc^ ^g^k`^mb\dhn ah]ghmn ihmkZobg ZĂł h 2)

C²]eh o ah]ghmĹ&#x152; * ))) dZehkb² $ * mZ[e^mZ 6 *)) dZehkb².

RÂŚjmcY khgd]Ä&#x192;fgkla <AJ=CL E9JC=L2 Ghohn _hkfneb [khf^eZbgn o mZ[e^m§\a o§f g^ikh]e^-

gĹ&#x152; sZòe^f^ d [^sieZmgÂŽfn orsdhnò^g² l^ s§kndhn *)) lihdhc^ghlmb g^[h ok§\^g² oZòb\a i^gĹ&#x152;s' =^ggĹ&#x152; [rlm^ fĹ&#x152;eb san[ghnm h c^]gh dbeh' Ihdn] mhfn mZd g^[n]^% ihlmZÄ&#x2026;²% d]rĂł g§f ]h ,) ]gĹ&#x201C; sZòe^m^ si§mdr cbĂł hm^oĹ&#x2019;^gĂš% Ä&#x2026;b ]hdhg\^ s\^eZ ik§s]gĂš h[Ze l iĹ&#x2019;²ikZod^f3 hdZfĂłbmĹ&#x152; o§f [^s ]bldnl^ ok§m²f^ Ä&#x2026;§lmdn nakZs^ghn sZ oZòb h[c^]g§odn% Z mh ihòmhog²f iĹ&#x2019;^oh]^f nldnm^Ä&#x2026;gĹ&#x152;gĂšf gZ oZò^ cfÂŽgh' C^]g§ l^ h _hkf§eg² s§kndn'

CMHGF C :=RHD9LF EM NQRCGMĂŻ=FĂ&#x153; )(( KHGCGB=FGKL F=:G NJÂ&#x2DC;;=FĂ&#x153; H=FÄ°ROriegbm Z ihleZm3 =BK>DM F:KD>M l'k'h'% I'H';hq 00% 0// )* OZeZòldÂŽ Deh[hndr C^òmĹ&#x152; ]g^l orieĹ?m^ Z sZòe^m^ g§f dnihg d [^sieZmgÂŽfn orsdhnò^g²% Z[rlm^ fhaeb ornó²m gZòb\a soĂšah]gĹ&#x152;gĂš\a \^g nkÄ&#x2026;^gĂš\a li^\b§egĹ&#x152; ikh Ä&#x2026;m^g§Ĺ&#x2019;^ Z Ä&#x2026;m^g§Ĺ&#x2019;dr Ä&#x2026;Zlhibln F^g Zg] Phf^g'

9FG% \a\b l^ s[Zobm loĂš\a gZ][rm^Ä&#x2026;gĂš\a dbe ]²dr ghoÂŽ iĹ&#x2019;^okZmgÂŽ _hkfneb ;khf^eZbgn

!o lhnÄ&#x2026;ZlgÂŽ ]h[Ĺ&#x152; g^cÂźÄ&#x2026;bggĹ&#x152;cò² ikhlmĹ&#x2019;^]^d liZenc²\² mndr% dm^kĂš d]r oĹ&#x152;]\b orgZe^seb" o mZ[e^m§\a% s\^eZ iĹ&#x2019;²kh]g² ikhlmĹ&#x2019;^]^d% dm^kĂš g^siĹ&#x201C;lh[nc^ ó§]gÂŽ dhgmkZbg]bdZ\^% ]blmkb[nho§g oĂšenÄ&#x2026;gĹ&#x152; o Ä&#x201E;^ldn lihe^Ä&#x2026;ghlm² =BK>DM F:KD>M' O hc^]bgĹ&#x152;eÂŽf iĹ&#x2019;²iZ]Ĺ&#x152;% ihdn] [r\a g^lah]be(&Z iĹ&#x2019;^[rm^Ä&#x2026;g§ dbeZ% o§f ihòen si§mdr hm^oĹ&#x2019;^gÂŽ% g^[h ]hdhg\^ ik§s]gÂŽ [Ze^g² dÂźkr% Z[r fb [reZ hdZfĂłbmĹ&#x152; Z [^s ]bldnl^ ok§\^gZ fghn nakZs^g§ Ä&#x2026;§lmdZ' SZ mĹ&#x152;\amh ih]f²g^d lb n o§l h[c^]g§o§f3

R C^]gn dÂźkn gZ ,+ ]gĹ&#x201C;% d k^]nd\b o§ar h g^cfÂŽgĹ&#x152; +) dbe o \^gĹ&#x152;

*/2)%& DÄ&#x2026; f²lmh +/))%& DÄ&#x2026;%

R C^]gn dÂźkn gZ +- ]gĹ&#x201C;% d k^]nd\b o§ar h g^cfÂŽgĹ&#x152; *. dbe o \^gĹ&#x152;

*,2)%& DÄ&#x2026; f²lmh +*))%& DÄ&#x2026;%

R C^]gn dÂźkn gZ */ ]gĹ&#x201C;% d k^]nd\b o§ar h g^cfÂŽgĹ&#x152; *) dbe o \^gĹ&#x152;

22)%& DÄ&#x2026; f²lmh *.))%& DÄ&#x2026;%

Ä&#x2026;²fĂł nò^mĹ&#x2019;²f 2*)%& DÄ&#x2026;.

Ä&#x2026;²fĂł nò^mĹ&#x2019;²f 0*)%& DÄ&#x2026;. Ä&#x2026;²fĂł nò^mĹ&#x2019;²f .*)%& DÄ&#x2026;.

R C^]gn dÂźkn gZ 1 ]gĹ&#x201C;% d k^]nd\b o§ar h g^cfÂŽgĹ&#x152; . dbe o \^gĹ&#x152; Ä&#x2026;²fĂł nò^mĹ&#x2019;²f +*)%& DÄ&#x2026;.

.2)%& DÄ&#x2026; f²lmh 1))%& DÄ&#x2026;%

IĹ&#x2019;²ikZo^d o§f [n]^ ]hknÄ&#x2026;^gĂš gZ ]h[²kdn% o^ \ao²eb h[c^]g§o§g² mn]²ó gb\ g^ieZm²m^4 Ä&#x2026;§lmdn sZ lohn dÂźkn l [khf^eZbg^f nakZ]²m^ ZĂł o hdZfĂłbdn c^ah ]hknÄ&#x2026;^g²% lihen l ihieZmdr sZ [Ze^g² Z ^qi^]b\b o Ä&#x2026;§lm\^ *-2%& DÄ&#x2026;'

G²ó^ no§]²f3 IĹ&#x2019;²cf^g²3 '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' CfÂŽgh3 ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

:]k^lZ3 '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' FĹ&#x152;lmh3 ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ILÄ&#x201E;3 '''''''''''''''''''''''''''''''''O Bromelain je pĹ&#x2122;��­rodnĂ­ llĂĄtka, kterĂĄ je obsaĹžena v ananasu. NenĂ­ znĂĄma ŞådnĂĄ kontraindikace, kterou by zpĹŻsobilo jeho uŞívĂĄnĂ­. Za jeho pomoci zredukujete svou vĂĄhu pĹ&#x2122;irozenÄ&#x203A; â&#x20AC;&#x201C; stejnÄ&#x203A; tak, jak je tomu u osob, kterĂŠ jedĂ­ vĹĄechno, na co majĂ­ chuĹĽ, aniĹž by tloustli.

3R]GÄ&#x2014;ML NJ

Â&#x192;NĂł cl^f orsdhnò^eZ lihnlmn dZile² Z cbgĂš\a ik§òdĹ&#x2C6; gZ san[gnm²% Ze^ gbd]r l^ fb g^ih]ZĹ&#x2021;beh lah]bm o²\ g^Ăł + ZĂł , dbeZ% dm^k§ cl^f hdZfĂłbmĹ gZ[kZeZ si§mdr% mZdĂł^ cl^f d mZdhoĂšf eÂŽdĹ&#x2C6;f li²ò^ ld^imb\d§' N [khf^eZbghoĂš\a mZ[e^m s ZgZgZln cl^f lb Ĺ&#x2021;^deZ3 ikhÄ&#x2026; mh g^sdnlbm% oĂł]rÄĽ sZ gĹ sZieZm²f% c^g ihdn] l^ fb ih]ZĹ&#x2021;² san[ghnm' Gbd]r cl^f lb g^frle^eZ% Ăł^ an[gnm² fĹ&#x2C6;Ăł^ [Ăšm mZd lgZ]gÂŽ' Lah]beZ cl^f ++ dbeh kr\ae^cb% g^Ăł cl^f lb ]hd§sZeZ iĹ&#x2021;^]lmZobm' Â&#x201C; FZkdÂŽmZ ;'%Se²g

M^e^_hg !g^ihobggÂŽ"3 '''''''''''''''''''''' >&fZbe3 ''''''''''''''''''''''''''''''' Ih]ibl3 ........................

Podpisem tĂŠto objednĂĄvky prohlaĹĄuji, Ĺže vyslovuji souhlas se zpracovĂĄnĂ­m mĂ˝ch osobnĂ­ch ĂşdajĹŻ firmÄ&#x203A; Direkt Market s.r.o., Ul. PlaskĂĄ 622/3, 150 00 Praha 5, dmarketcz@gmail.com, a k jejich zpĹ&#x2122;Ă­stupnÄ&#x203A;nĂ­ tĹ&#x2122;etĂ­mu subjektu v dalĹĄĂ­m obchodnĂ­m styku s mojĂ­ osobou. Direkt Market s.r.o., se zavazuje s osobnĂ­mi Ăşdaji naklĂĄdat v souladu se zĂĄkonem Ä?. 101/2000 Sb.

B= LG NÄ°<=;CQ <GCÂ&#x2DC;RÂ&#x2DC;FG2

Tato novĂĄ pĹ&#x2122;evratnĂĄ formule bromelainu mĂĄ za nĂĄsledek zcela automatickou redukci hmotnosti. NemusĂ­te vyvĂ­jet ŞådnĂŠ ĂşsilĂ­ a mĹŻĹžete jĂ­st tolik, kolik chcete â&#x20AC;&#x201C; jako obvykle. KaĹždĂ˝ lĂŠkaĹ&#x2122; vĂĄm to potvrdĂ­: velkĂŠ zmÄ&#x203A;ny vaĹĄich stravovacĂ­ch nĂĄvykĹŻ majĂ­ za nĂĄsledek frustraci a konÄ?Ă­ neĂşspÄ&#x203A;chem. S tabletami bromelainu nemusĂ­te mÄ&#x203A;nit svĂŠ stravovacĂ­ nĂĄvyky.

PRM&WB01

Tato lĂĄtka je ĂşÄ?innĂĄ pouze v tabletĂĄch. To znamenĂĄ, Ĺže bromelain nutnÄ&#x203A; spaluje vĂĄĹĄ nadbyteÄ?nĂ˝ tuk, a tak zpĹŻsobuje hubnutĂ­, a to i v pĹ&#x2122;Ă­padÄ&#x203A;, Ĺže jĂ­te hodnÄ&#x203A;. PĹ&#x2122;iĹĄel na to jeden renomovanĂ˝ vÄ&#x203A;dec, jehoĹž objev vyĂşstil ve velmi vĂ˝znamnou formuli.


AUTO

■ TEXT: PETR HOLEČEK

■ FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Už mám taky vlastní rakev. Nečeká na mě na hřbitově, ale v garáži. Dost morbidního humoru, tenhle střešní box dělá službu každou zimu. Nacpete do něj všechno, co potřebujete na dovolenou na horách.

Rakvička sešlehačkou M

áte malé auto? Nekupujte nové jen proto, že se do něj nevejdou dvě prkna a pár lyží. Přemýšlejte spíš o koupi střešních nosičů a nějakého boxu. Investice vás dohromady vyjde na pět až patnáct tisíc korun a určitě nebudete litovat. V zimě do boxu dáte lyže, snowboardy, hůlky i lyžáky, a pokud máte rodinu, tak klidně

i složený kočár nebo dětskou postýlku. Samozřejmě záleží na velikosti, ale i s malou rakvičkou se dá zahrát velké divadlo.

Na čem to drží

Začněte výběrem nosičů. Buď na střeše máte namontované podélné držáky už z výroby, pak na ně stačí namontovat dva příčníky a máte základnu pro box jak vyšitou. Nebo tu máte ve střeše přípravu a celou „zahrádku“ musíte koupit. V pohodě seženete nosiče i od českých výrobců,

Střešní box

VÝHODY

+ -

■ bezpečný převoz lyží ■ velká kapacita ■ jednoduché nakládání ■ víceúčelové využití ■ ochrana před sněhem a deštěm ■ vhodné na mnoho párů lyží

NEVÝHODY

■ nepraktické skladování ■ na montáž třeba dvou ■ zvýšená spotřeba ■ vyšší cena oproti nosiči

30


jejich cena je od 3 do 5 tisĂ­c, zahraniÄ?nĂ­ vĂ˝robky jsou draŞťí. StĹ&#x2122;eĹĄnĂ­ nosiÄ? tvoĹ&#x2122;Ă­ nosnĂŠ patky, kterĂŠ jsou pĹ&#x2122;izpĹŻsobovĂĄny podle designu stĹ&#x2122;echy auta. KaĹždĂŠ auto mĂĄ jinĂ˝ typ nosiÄ?ĹŻ, to si musĂ­te zjistit.

JakĂ˝ box se mnÄ&#x203A; hodĂ­?

StĹ&#x2122;eĹĄnĂ­ rakve alias boxy jsou univerzĂĄlnĂ­ho pouĹžitĂ­. BuÄ? jsou boxy zimnĂ­, kterĂŠ jsou dlouhĂŠ a ĂşzkĂŠ vĂ˝hradnÄ&#x203A; pro pĹ&#x2122;epravu lyŞí, nebo boxy letnĂ­, kam se mohou dĂĄt taĹĄky Ä?i koÄ?ĂĄrek. KdyĹž si poĹ&#x2122;Ă­dĂ­te dostateÄ?nÄ&#x203A; prostornĂ˝ box, dĂĄte tam oboje. A lze ho pouŞívat jak na hory, tak k vodÄ&#x203A;. MateriĂĄl u boxĹŻ se liĹĄĂ­ podle vĂ˝robce. U nÄ&#x203A;kterĂ˝ch boxĹŻ, zejmĂŠna u tÄ&#x203A;ch levnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ch, je pouĹžitĂ˝ polystyren polyetylen. LepĹĄĂ­ a kvalitnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ jsou z ABS plastu, u kterĂŠho si mĹŻĹžete vybĂ­rat rĹŻznĂŠ odstĂ­ny a rĹŻznĂŠ barvy. DÄ&#x203A;lĂĄ se i v karbonovĂŠ imitaci nebo ve stĹ&#x2122;Ă­brnĂŠm provedenĂ­.

VĹĄechno to pÄ&#x203A;knÄ&#x203A; drŞí

NejbÄ&#x203A;ĹžnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ uchycenĂ­ je pomocĂ­ ocelovĂŠho tĹ&#x2122;menu, kterĂ˝ jde skrz box okolo zĂĄkladnĂ­ho stĹ&#x2122;eĹĄnĂ­ho nosiÄ?e. UvnitĹ&#x2122; boxu je i plastovĂ˝ Ăşchyt, pomocĂ­ kterĂŠho se chytne popruh. Popruhem se stĂĄhnou

lyĹže uvnitĹ&#x2122; boxu, aby nemÄ&#x203A;nily svou polohu, a ocelovĂ˝ tĹ&#x2122;men se utĂĄhne vrtulkami. Namontovat box na stĹ&#x2122;echu je trochu tÄ&#x203A;Şťí, ale zase vÄ&#x203A;ci uvnitĹ&#x2122; chrĂĄnĂ­ vĂ­c, neĹž kdyĹž jsou jen volnÄ&#x203A; na nosiÄ?i. VĹĄechny boxy jsou vybavenĂŠ zĂĄmky. BuÄ? je box vybavenĂ˝ dvÄ&#x203A;ma nezĂĄvislĂ˝mi zĂĄmky, anebo jsou boxy s centrĂĄlnĂ­m zĂĄmkem. NÄ&#x203A;kterĂŠ boxy majĂ­ centrĂĄlnĂ­ zĂĄmky na obou stranĂĄch, tĂ­m pĂĄdem se box dĂĄ otevĂ­rat z obou stran. I drŞåky pod boxem majĂ­ zĂĄmeÄ?ky, takĹže je nikdo jen tak snadno neodmontuje.

Rakve nejsou vĹĄe

KdyĹž uĹž budete mĂ­t nosiÄ?e, tak se neomezujte jen boxy. PusĹĽte chlup a poĹ&#x2122;iÄ?te si tĹ&#x2122;eba pĹ&#x2122;epravnĂ­ koĹĄe, tam pĹ&#x2122;i expedici na hory nebo tĹ&#x2122;eba jen na chalupu nacpete uĹž opravdu vĹĄechno. Nebo si vyberte z nabĂ­dky doplĹ&#x2C6;kĹŻ pro milovnĂ­ky vodnĂ­ch radovĂĄnek. ExistujĂ­ nosiÄ?e urÄ?enĂŠ k uchycenĂ­ kĂĄnoe, kajaku, surfaĹ&#x2122;skĂŠho prkna, rybĂĄĹ&#x2122;skĂŠho nĂĄÄ?inĂ­ Ä?i jinĂ˝ch nesmyslĹŻ. O jĂ­zdnĂ­ch kolech samozĹ&#x2122;ejmÄ&#x203A; nemluvÄ&#x203A;. Kdo by dneska cpal horskĂŠ kolo do kufru. Ceny vĹĄech tÄ&#x203A;ch vÄ&#x203A;cĂ­ na stĹ&#x2122;echu spadly za poslednĂ­ch deset let aĹž o polovinu.

KdyĹž vĹĄak dĂĄte zlodÄ&#x203A;jĹŻm Ä?as a jeĹĄtÄ&#x203A; nĂĄĹ&#x2122;adĂ­ k tomu, poradĂ­ si s kaĹždĂ˝m boxem. To je samozĹ&#x2122;ejmÄ&#x203A; riziko.

Pozor pĹ&#x2122;i jĂ­zdÄ&#x203A;!

NÄ&#x203A;kterĂŠ boxy lze doplnit plastovĂ˝mi pĹ&#x2122;Ă­Ä?kami uvnitĹ&#x2122; boxu, na kterĂŠ se lyĹže vysklĂĄdajĂ­. TĂ­m se zvýťí ĹĄetrnost pĹ&#x2122;i pĹ&#x2122;epravÄ&#x203A; nejen lyŞí, ale i hĹŻlek a bot, protoĹže nĂĄklad se v boxu tolik nepohybuje. Ale pokud chcete box maximĂĄlnÄ&#x203A; naplnit, pĹ&#x2122;Ă­Ä?ky se musĂ­ vyndat a lyĹže tam nasklĂĄdat na bok a tak, aby vĂĄzĂĄnĂ­ zapadlo, co moĹžnĂĄ nejlĂŠpe do sebe. S namontovanĂ˝m stĹ&#x2122;eĹĄnĂ­m boxem musĂ­me pĹ&#x2122;izpĹŻsobit jĂ­zdu novĂ˝m podmĂ­nkĂĄm. Je tĹ&#x2122;eba si uvÄ&#x203A;domit, Ĺže auto je vyĹĄĹĄĂ­ a bude citlivÄ&#x203A;ji reagovat na boÄ?nĂ­ vĂ­tr. S naloĹženĂ˝m stĹ&#x2122;eĹĄnĂ­m boxem se vĂ˝raznÄ&#x203A;ji zmÄ&#x203A;nĂ­ i vlastnĂ­ tÄ&#x203A;ĹžiĹĄtÄ&#x203A; vozu. To mĂĄ napĹ&#x2122;Ă­klad za nĂĄsledek zmÄ&#x203A;nu chovĂĄnĂ­ auta v zatĂĄÄ?kĂĄch, ale i pĹ&#x2122;i brzdÄ&#x203A;nĂ­. VĂ˝robci proto doporuÄ?ujĂ­ pĹ&#x2122;i jĂ­zdÄ&#x203A; nepĹ&#x2122;ekraÄ?ovat rychlost 130 kilometrĹŻ v hodinÄ&#x203A;. S boxem na stĹ&#x2122;eĹĄe je tĹ&#x2122;eba bĂ˝t takĂŠ opatrnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ pĹ&#x2122;i vjezdu do nĂ­zkĂŠ garĂĄĹže nebo u vjezdĹŻ do krytĂ˝ch a zejmĂŠna podzemnĂ­ch parkoviĹĄĹĽ. A takĂŠ pozor na spotĹ&#x2122;ebu. Auto s boxem na stĹ&#x2122;eĹĄe seĹžere i o litr benzinu vĂ­ce. INZERCE

DENĂ?K METRO JE NA iPadu

  

StĂĄhnÄ&#x203A;te si ZDARMA aplikaci iMetro.cz a budete mĂ­t svĹŻj oblĂ­benĂ˝ denĂ­k stĂĄle k dispozici. iMetro.cz tĹ&#x2122;i dotyky a jste v obraze

  

  #&! ""' )" #"!"(

)*(#$%' #(!    

 

  

 ---' #&$*' (!+,". $! !"'  "' %  "  


5 AUTO

■ TEXT: PETR HOLEČEK

■ FOTO: PROFIMEDIA.CZ

nejdražších autroku

Když budete dřít celý život bez dovolené, možná se svezete tímhle.

1

Bugatti Veyron Supersport

2

Podvozek má z titanové slitiny a uhlíkových kompozitů. Stovku udělá za 3,4 sekundy. Je to roadster Zondy coupé, v italské automobilce jich vyrobili jen pět kousků. Pod haubnou se pne dvanáctiválcový motor Mercedes-BENZ AMG se 678 koňmi. Exkluzivní design z ateliéru Pagani. Cena: 1 850 000 USD

Cena: 1 900 000 USD

4

5

Aston Martin One-77

Pět nejdražších aut světa uzavírá aristokrat Aston Martin. Vyrobeno jich bylo 77 kusů a už jsou vyprodány. Jeden srdcař z Dubaje si jich objednal hned deset. Celý vůz je sestavován ručně. Pod kapotou mu bublá zuřivý vidlicový dvanáctiválec o objemu 7,3 litru, který produkuje 750 koní. Cena: 1 400 000 USD

Zenvo ST1

Další šílenost od seveřanů. Dánové z malé továrničky ukázali světu auto, které vyrazilo všem dech. Jezdí. A ještě k tomu jako drak. 1 250 koní má zrychlení z nuly na stovku za 2,9 sekundy. Auto pohání sedmilitr V8 s turbem. Kupci dostanou jako dárek hodinky Aspen Zenvo za 49 tisíc dolarů. Cena: 1 500 000 USD

32

Švédský zabiják. Tenhle supersport má karoserii z kombinace hliníku a uhlíkových vláken. Při výkonu 1 115 koní zrychlí na 100 km/h za 2,8 sekundy. Ještě lepší je ale jiný údaj. Na třístovku tohle raketové autíčko zrychlí za 14,53 sekundy. Šťastlivec, kdo kupuje auta podle tohoto parametru.

Pagani Zonda Clinque Roadster

Modla. Nejlepší z nejlepších. Nejdražší z nejdražších. Spíš přízrak než auto pro běžné smrtelníky. Držitel rychlostního rekordu pro sériově vyráběné auto. Jelo 431 km/h. Má šestnáct válců, táhne ho 1 200 koní! Stovka pokořená za 2,4 sekundy. Zkuste se podívat na vteřinovou ručičku. Cena: 2 500 000 USD

3

Koenigsegg Aegera R


Ize 20xx I

za jede do Prahy. Jede z Polska deset hodin, aby mohla být pár dní v Praze. Iza miluje Prahu. Iza studovala češtinu v Krakově a miluje češtinu a miluje Prahu. Iza jede autobusem, jede vlakem, jede s kamarádkou, spí. Iza jede do Prahy.

Moje kamarádka je kamarádka kamarádky Izy. Moje kamarádka je taky z Polska a studovala češtinu v Krakově. Moje kamarádka říká, že jsme si posrali život. Posrali jsme si život, říká. Moje kamarádka má pravdu. Sedíme v baru. Pijeme. Kouříme. Posrali jsme si život. Vybrali jsme si špatnou školu, vybrali jsme si obory k ničemu. Nemáme nárok na uplatnění, nemáme šanci někdy dostat práci, za kterou bysme měli tolik peněz, abysme mohli zaplatit sny, který nás od mala učili snít. Ještě nám není třicet, ale všechno už je rozhodnutý. Posrali jsme si život. Moje kamarádka je kamarádka kamarádky Izy a my se potkáme a budeme spolu. Kdo je ta Iza? Kdo je ta Iza, ptám se svojí kamarádky. Dívám se na Izu a je to jako slova, který se chce říct, ale zůstanou někde těsně pod krční jamkou, někde vevnitř, protože nejsou takový slova. Zamiloval jsem se do Izy. Zamiloval jsem se do Izy na první pohled, říkám svojí kamarádce. Jestli může někdo nebo něco dát dohromady můj posranej život, pak je to Iza. Vidím Izu a vidím důvod rozhlídnout se na přechodu. Vidím Izu a vidím důvod zapnout si v autě bezpečnostní pásy. Vidím Izu a vidím důvod, proč přestat pít, přestat kouřit, důvod, proč dát dohromady svůj posranej život. Zamiloval jsem se do Izy, říkám svojí kamarádce. Kdo je ta Iza? Dívám se na Izu a je to jako slova, který se chce říct, ale zůstanou někde těsně pod krční jamkou, někde vevnitř, protože nejsou takový slova, říkám svojí

NA TÉMA I n t e r n e t r o k u 2 0 2 0

DVĚ POVÍDKY,

jedno téma, dvě pohlaví, dva pohledy

kamarádce. Jestli může někdo nebo něco dát dohromady můj posranej život, pak je to Iza, říkám svojí kamarádce. Kamarádka se směje. Nevěří mi. Nevěří, že by někdo nebo něco někdy mohlo. Moje kamarádka řekla kamarádce Izy a Ize, že jsem se do Izy zamiloval. Kamarádka se směje, kamarádka Izy se směje, Iza se směje. Není nám dvacet, tohle se nehodí. Není nám dvacet. Z Prahy do Krakova je to deset hodin cesty. A ona má v Krakově byt a práci a já bydlím v Praze a mám práci v Praze! Už nám není dvacet. Lásky už měla určitě dost a myslí si, že to nestojí za to. Nestálo to za to, ale tohle je poslední šance, poslední náboj. Pijeme. Kouříme. Lesklý oči odráží světla lustrů. Světla lustrů se lámou o sklenice a topí se ve sklenicích. Iza se na mě usmála. Jdu za Izou a Iza se usmívá. Izo! Izo! Izo! Zamiloval jsem se do tebe! Zamiloval jsem se do tebe, přijedu za tebou do Krakova, Izo! Iza se usmívá. Izy kamarádka a moje kamarádka se usmívají. Nikdo mě nebere vážně. Moc kouříme a pijeme. Iza moc kouří a moc pije. Přijedu za tebou do Krakova, Izo. Izo, zamiloval jsem se do tebe! Můžu za tebou přijet příští víkend do Krakova, Izo? Iza se dívá a usmívá se a já jsem to nejlepší ve mně, co ještě zbylo, a vím, že tohle je poslední náboj a Iza se usmívá, ale oči má tak smutný, je to asi i její poslední náboj, je to náš poslední náboj, Izo! Iza je sama a já jsem sám. Budeme spolu, ale nebudeme spolu, abysme nebyli sami. Budeme spolu, abysme byli spolu. Až přijdu domů, najdu Izu na Facebooku a napíšu jí. Napíšu Ize, jestli za ní můžu přijet příští víkend do Krakova, že bych za ní chtěl přijet do Krakova, protože jsem se do ní zamiloval a vím, že je to tak správně. Co se vám honí hlavou?

Jan Těsnohlídek ml.,

ILUSTRACE ZUZANA RAICH LOVÁ

33


ný ř nly n tě dá n O s á n e N ale om k W en M

BLÁZNIVÝROK2012

Dost možná p poslední rok v historii lidstva je třeba si pořádně užít. Vybrali jsme tty nejbizarnější akce, které lze do konce světa stihnout. Opravdu jen p pro otrlé milovníky skutečně perverzní zábavy.

17. února

v 19.00, Beseda o fotbale, Hospoda U Hřiště Droužkovice

www.drouzkovice.cz Proč se tam vydat? Pro něj: Antonín Panenka a Martin Frýdek! Určitě někde v sobě najdete něco, na co byste se chtěli zeptat Frýdka... Proč se tam vydat? Pro ni: Panenka má knírek a Frýdek mulitka. To už se dneska na chlapech nevídá!

10. března

v 8.00 Vyhlášení dětské soutěže Mé toulky za zvěří, Kyjov

www.mestokyjov.cz Pro něj: Láska ke zvířecí smrti se musí pěstovat od útlého věku. Pro ni: Vzrušují vás starší muži s lesním rohem a jezevčíkem? Tak to vám gratulujeme!

Někdy v březnu

Degustace v pivovaru Ferdinand Benešov

www.pivovarferdinand.cz Důvod pro něj: Zrušte se jako znalec! Důvod pro ni: Zrušte se jako znalkyně!

9. března

Setkání žen, Chvojenec

www.chvojenec.cz Důvod pro něj: Někdo je tam dovézt musí... Důvod pro ni: No jo no, tak když tam máte setkání, tak to byste tam asi měla! Bacha, nejbližší akce v Chvojenci je Pálení čarodějnic. Fakt.

25. srpna

Středověký podvečer, Katolický dům městysu Křižanov

16. září

Coldplay, Synot Tip Arena Praha

www.ticketpro.cz Pro něj: Chcete stihnout comming out ještě před koncem světa? Ideální příležitost k tomu konečně políbit svého kámoše. Pro ni: Víte, jaké je poslouchat to, co jede rádio xkrát denně v tisícovým davu vousatejch metrosexuálů v dvouřadejch kabátech ze Zary? Nevíte.

www.krizanov.cz Pro něj: Podvečer? Středověk? Katolický dům? Křižanov? No-ty-vo-le! Pro ni: Myslíte si, že to dnešní ženy mají složité? Ve středověku to měly těžší.

21.–23. září

Festival záhad a tajemna, pořádají Záhadologové z Chotěboře v Chotěboři

www.aktax.mypage.cz Pro něj: Tenhle festival je největší záhada sama o sobě. Pro ni: Vzpomínáte si, když jste jako děti vyvolávaly duchy? V Chotěboři z toho nevyrostli, takže pokud se vám stýská po vzrušujícím mrazení, musíte holt tam. Nikde jinde už to nezažijete.


■ TEXT: JAN JARVIS

■ ILUSTRACE: MARIANA DVOŘÁKOVÁ

27.–29. dubna

1. května

www.bezpartnera.cz Pro něj: Skvělý způsob, jak léčit samotu: Vydejte se na noc do lesa, sedněte si kolem vatry a zapalte ženskou figurínu. Hned je líp. Pro ni: Tady určitě najdete chlapa na celej život.

www.komna.cz Pro něj: Těžko říct, o co Komňanským jde, ale řekli bychom, že se tam bude dost chlastat. Pro ni: Chlapi! tam se nechlastá, to je procházka! Dohlédněte na něj...

Jarní magické veselení, seznamka Bezpartnera.cz

X. ročník Komenského kosošlapu, pořádá KOS při TJ Sokol Komňa, Koma

2. a 3. června

Tancování s kánoí – Vodácký výlet s country tanci na Otavě

21. dubna

www.country-ahoj.cz Pro něj: Tancování s kánoí! HAHAHAHA! To musíte vidět. Pro ni: Vlhko, komáři, vodáci tancující s kánoí country tance... očistec před koncem světa.

Vatikánská žehnání na sezonu v Keblově na pozvání prezidenta Moto Guzzi klubu

www.vespa.cz Pro něj: Pozvání od prezidenta Moto Guzzi klubu se k obyčejným smrtelníkům dostane jednou za život. Pro ni: Je to akce vespistů. Vespa je takovej ten sexy skútr, co na něm jezdí Francouzky po Paříži v lehoučkých šatečkách...

30. června

Trampiáda STOBu, Černá skála

14. července

Mistrovství ČR v plážovém fotbale žen, Koupaliště Michal

11.–15. srpna

Letní psí taneční, Czech Dog Dance Academy Dvůr Králové

www.michal-sokolov.cz Pro něj: Úžasné sexistické odpoledne! Pro ni: Špičkový sportovní turnaj pro ženy.

14. července

www.udolinavratu.com Pro něj: Kde jinde si můžete s jinejma chlapama hrdě poplakat nad tím, že nekonečno je bláznivý? V klobouku a s kudličkou! Nekonečno bláznivý... Pro ni: Tramvajáci v maskáčích s rendlíky a lunchmeatem budou dout písně o tom, že se toulaj a že se už nikdy nezmění. Pochopte mužskou duši, apokalypsu pak zvládnete s úsměvem.

MISS Romantic, Bučovice

www.bucovice.cz Pro něj: Romantičky z Bučovic v plavkách? Něco pro ty nejmlsnější... Pro ni: Cesta k Miss World vede přes Bučovice. Aspoň vidíte, jak dlouhá cesta to je.

www.czechdogacademy.cz Pro něj: Až se vás u posledního soudu zeptají: Cos dělal v létě? Vzal jsem psa do tanečních. Pro ni: Letní generálka velké večerní. Je to nečim smutný, když musí holka tancovat se svým psem...

25. prosince

Koncert skupiny Accort, ÚT Pavlov

www.accort.cz Pro něj: Jestli se svět nerozskočí do prázdna, tak jedině kvůli tomuhle koncertu. Pro ni: Tihle pěkný kucí maj repertoár, co potěší každou dívčí dušičku. Ještě, že se toho ty Májové nedožili.

19. října

v 17.00 Družba 2012, Přátelské setkání majitelů a příznivců vojenské techniky, Kutná Hora

www.priznivcivojensketechniky.majestat.cz Pro něj: Chlapi se obejmou a popláčou si, že tu dlouho nebyla válka. Pro ni: Pro případ, že se tvrďáci přestanou stydět, si vezměte pancrfaust.

21. prosince

Konec světa, Země

www.21-12-2012.cz Pro ni: Tak ať máte naklizeno a napečeno. Pro něj: Tak ať máte čistý slipy.

22. prosince

Tesco dělá novosvětské slevy On: Co kdyby, že jo... Ona: Kdo přežije, vyhraje.


magazín MEN ONLY 1/12