Zemlja & Znanje | broj 8.

Page 39

ŠUMARSTVO

Maja Pleše dipl. ing. šum.

Stvaranje tradicije Održano je prvo natjecanje privatnih šumoposjednika Hrvatske u šumarskim disciplinama. Ono što već godinama uspješno provode Hrvatske šume, sada su započeli i privatni šumoposjednici.

U

Križevcima je 7. studenog 2009. održano prvo natjecanje šumoposjednika Hrvatske u šumarskim disciplinama. Organizator natjecanja bio je Hrvatski savez udruga privatnih šumovlasnika i Šumarska savjetodavna služba. Natjecatelji su bili predstavnici udruga šumoposjednika, a natjecali su se u sljedećim disciplinama:

1. Obaranje debla na balon 2. Prepiljivanje oblice dvoručnom pilom 3. Zabijanje čavla u tvrdo drvo 4. Povlačenje užeta Natjecalo se ukupno 14 udruga šumovlasnika, a konačnu pobjedu osigurao je ukupan zbroj bodova u sve četiri discipline. Pobjednik takmičenja bila je Udruga „Husto” iz Bednje s ukupno osvojena 24 boda.

Drugoplasirana bila je Udruga „Jela” iz Gornjeg Jesenja, a trećeplasirana „Drenak” iz Slunja. Najinteresantnija disciplina bila je obaranje debla na balon, u kojoj su samo tri takmičara ostvarila zadani zadatak: natjecatelj iz udruge „Prigorske šume”, natjecatelj „Jele” iz Gornjeg Jesenja i natjecatelj iz udruge „Lipa” Petrovsko. Prema riječima predsjednika prvoplasirane udruge „Husto”, gospodina Vlastimira Medveda,

U organizaciji Hrvatskog saveza udruga privatnih šumovlasnika i Šumarske savjetodavne službe. natjecatelji iz njegove ekipe nisu se posebno pripremali, prijavili su se za natjecanje radi druženja, sudjelovanja i zabave, ali ovo nenadano osvajanje prvog mjesta svakako će ih potaknuti da se dogodine pripreme i