7 minute read

Gold Coast Knightsi plasirali se među 16 momčadi Kupa Australije

Gold Coast Knightsi svladali su Devonport City Strikerse s 1-0 u Hrvatskom sportskom centru u vrlo napetoj utakmici.

Domaćini su poveli početkom drugog poluvremena zahvaljujući udarcu glavom kapetana Austina Ludwika nakon ubačaja iz kuta. Knightsi su zadržali prednost do kraja utakmice i tako ostvarili svoj do sada najbolji rezultat u Kupu Australije.

Zoran Juraj SABLJAK

Prošli tjedan donio je velike rezultate u ulicu Somers, Melbourne Knightsi osigurali su četvrto mjesto u NPL-u Viktorije pobijedivši s 2-1 Dandy Thunder prošle nedjelje poslije podne. Knightse je u vodstvo doveo nitko drugi do Josh Phelps, u 38. minuti donijevši svojoj momčadi vodstvo koje

Knightsi učvrstili mjesto među prvih četiri u NPL-u i napredovali u zadnjih 16 u Kupu Australije

je sačuvala i na poluvremenu. Thunder je uzvratio udarac u 66. minuti unijevši strah u redove Knightsa. No kapetan Ivan Franjić odgovorio je snažno udarcem lijevom nogom pucajući s ruba kaznenog prostora te je Knightse ponovno doveo u vodstvo. Unatoč snažnim nastojanjima Thundera, gol im je izmicao i kada se prolomio posljednji sučev zvižduk rezultat je glasio 2-1 za Knightse. Ranije tijekom tjedna, Melbourne Knightsi osigurali su nastup među posljednjih 16 momčadi Kupa Australije drugi put u povijesti kluba svladavši NK Lions u sunčanom Queenslandu S 4-1 u odlučujućem susretu. Gian Albano dao je dva gola, dok su Mohammad Sumaoro i Mitch Hore postigli po gol. Albano je dao gol u 23. minuti predivnim udarcem u gornji kut gola s ruba kaznenog prostora nakon što su Knightsi dočekali loptu pred golom. Ali Lionsi su uzvratili udarac kada se Andy Pengelly prošuljao u kazneni prostor, dočekao dodavanje

Ivan Ozzija pokraj druge vratnice te loptu precizno spremio u mređu za izjednačenje u 34. minuti.

O’Connor Knights nadomak naslova, Canberra Croatia izbacila Wandererse

Međutim, Knightsi se nisu dali ukrotiti, Sumaoro je svoj autoritet ponovno pokazao svega dvije minute kasnije. Bio je najviši te je spremno dočekao dodavanje Ivana Franjića pokraj druge vratnice i loptu poslao u mrežu za svoj osmi gol sezone 2023. Sumaori je potom stvorio gol priliku u 69. minuti dodavši loptu koju je dobio o Gevara Nepomucena za Horea ispred gola te ovaj postiže gol protiv svog bivšeg kluba. Poentirao je Albano u 79. minuti oslobodivši se obrane Lionsa i primivši loptu koju mu je dodao Nepomuceno za hladnu završnicu jedan na jedan s vratarem, čime je postogao svoj 13. gol sezone.

Kako tjedan napreduje, Knightsi sve nestpljivije čekaju protivnika među 16 preostalih momčadi, što će biti poznato u ponedjeljak nakon što završe utakmice kola s 32 momčadi. No ovo nije kraj akciji. Knightse očekuje utakmica protiv Heiderlberg Uniteda na Olympic Villageu 19. kolovoza. Bez obzira na ishod ove utakmice Knightse čeka četvrto mjesto na ljestvici te se sada mogu usmjeriti na �inale. Utakmica se igra u 15 sati.

O’Connor Knightsi oporavili su se od zaostatka s 1-0 i dogurali nadomak naslova lige pobjedom od 2-1 nad Monaro Panthersima u večernjoj utakmici koja se igrala na stadionu Riverside. Knightsima je do naslova lige potreban još bod, iako im možda niti taj neće biti potreban imajući u vidu gol razliku koja je mnogo bolja negoli ona Gunghalin Untieda, jedine momčadi koja bi ih još, teoretski, mogla zaustaviti. Jenno Ceruti doveo je Panterse u vodstvo smirenim golom, no i dalje se s pet bodova zaostatka nalaze na četvrtom mjestu s četiri utakmice do kraja sezone te će morati žaliti za propuštenim jedanaestercem iz kojeg su loptu u drugom poluvremenu poslali iznad prečke. Panthersi su izjednačili rezultat u akciji u kojoj je Michael Adams bio najbrži te je u gol smjestio loptu iz blizine nakon akcije u kojoj je Lachlan Fields projurio do sredine terena, izmijenio loptu sa suigračem i nepogrešivo pogodio mrežu pucajući pokraj Jorana Thurtella koji je ranije stvorio priliku za gol Panthersa.

Prošle nedjelje poslije podne potvrđeno je ispadanje iz lige West Canberra Wanderersa na stadionu Deakin kada je Canberra Croatia izašla kao pobjednik napete utakmice izbo- rivši važnu pobjedu s 5-2 predvođenu hattrickom napadača Stephena Domenicija. Domenici je dao prvi gol fantastičnim pogotkom netom prije polovice prvog poluvremena, međutim Patrick Shore odgovorio je već nakon dvije minute izjednačenjem.

Autogol Christophera Johna vratio je Croatiju u vodstvo, no odmah potom Shore ponovno izjednačuje. Radi igranja rukom dosuđen je jedanaesterac, izveo ga je Domenici i tako doveo Croatiju u vodstvo na poluvremenu i od tog trenutka svaki ostanak u ligi za Wandererse činio se nemogućim. Wanderersi su se nastojali vratiti u igru, no zadnji udarac zadan je četvrtim golom zamjene Atiya Warage. Bilo je još vremena za preokret, Domenici je akrobatskim volejem usputio u mrežu dodavanje Daniela Sparrowa i tako postigao svoj treći gol i izbacio Wandererse iz lige. Ove subote 19. kolovoza Canberra Croatia igra kod kuće gdje će ugostiti Monero Pantherse. Utakmica se igra u 17:30. U nedjelju 20. kolovoza Knightsi igraju u gostima protiv Gunghalina na AIS travnjaku br. 2 s početkom u 15 sati.

ADELAIDE CROATIA, PRVAK PRVE DRŽAVNE LIGE JUŽNE AUSTRALIJE

Slavlje Adelaide Croatije nakon osvajanja naslova

Maks JURKOVIĆ

Uutakmici za pamćenje Adelaide Croatia osvojila je naslov Prve države lige 2023. potukavši u odlučujućoj utakmici Adelaide Cobre s 4-1.

Za naslov su se borile tri momčadi, Adelaide Croatia morala je pobijediti kako bi osigurala naslov prvaka. Para Hillsu trebala je pobjeda, a Croatia je pritom morala izgubiti ili igrati neriješeno kako bi osvojila naslov, dok su Cobre morale pobijediti protiv Adelaide Croatije i potom se nadati da će drugoplasirani Para Hills izgubiti ili odigrati neriješeno protiv Eastern Uniteda koji je već ispao iz lige.

U Hrvatskom sportskom centru okupio se velik broj navijača koji su stigli vidjeti trenera Vladu Blaženku i njegovu momčad kako osvajaju naslov prvaka. Ovako velik broj prisutnih u Hrvatskom sportskom centru nije se vidio već godinama. Pun do posljednjeg mjesta, a navijači su s bakljama dali sve od sebe kako bi uzdrmali protivnike.

Adelaide Cobre imale su bolji početak projurivši veznim redom Croatije bez problema i stvoriviši probleme po krilnim pozicijama.

Iskusni Lui Di Troia zadavao je probleme na udaljenim pozicijama. Cobre su pokazale svoj autoritet stvorivši dobre gol prilike koristivši velike rupe u veznom redu Croatije.

Već u 17. minuti utakmice

Nico Andre pucao je u gol, no briljantno brani vratar

Cobri Nick Harpas. Udarac je izgledao kao da će sigurno pogoditi mrežu. Na nevjericu publike, rezultat je ostao 0-0.

Cobre su tijekom prvog poluvremena kontrolirale posjed lopte i tempo, ali nisu uspijevale postići gol zahvaljujući dobroj obrani Croatije.

U 30. minuti, zahvaljujući autogolu, Cobre su došle u vodstvo. Adam Harpas oteo je loptu obrambenom igraču

Croatije Alexu Gountounasu i pucao prema golu, a lopta se odbila od središnjeg braniča Craotije Jaxsona Bullena ravno u mrežu.

Domaća publika je zanijemila i uslijedila je prava napetost. Croatia je uspjela iz- držati do poluvremena. John Solari u posljednjim trenucima obranio je pokušaj Di Troie iz kaznenog prostora. Croatia je na poluvremenu imala zaostatak od 1-0, a na ljestvici je u tom trenu pala na četvrto mjesto zahvaljujući vodstvu Para Hillsa i Playforda u njihovim utakmicama.

Blaženka je na poluvremenu izvršio dvije zamjene, Jimmy Odenwalder ušao je umjesto Jaxsona Bullena, a Calum Campbell zamijenio je Nicu Andrea. Tako je odlučio budući da su Cobre imale pre- više vremena i mjesta s loptom. ODenwalder i Campbell bili su ključni za uspjeh Croatije i pritiske koje je izvršila u drugom poluvremenu. Croatia je izjednačila u 51. minuti, Omari Didero dodao je za Donatiena Niyonkurua koji je loptu dodao pred gol gdje ju je ispružena noga Jordana Pudlera odbila natrag za autogol. Uz gromoglasno slavlje navijača, Croatia se izborila za dominaciju u igri. Nekoliko minuta kasnije povratak u igru bio je potpun, ubačaj Rhysa Thompsona Joseph Costa sti- gao je do Ricarda Da Silve, on je loptu dobacio jurećem Costi koji ju je sačuvao od protivnika i pucao u udaljeni kut gola na opće slavlje navijača Croatije. A malo je nedostajalo i da udarac Gusa Williamsa u 62. minuti iz kaznenog prostora bude pretočen u vodstvo od 3-1 za Croatiju.

Cobre su trebale izjednačiti 10 minuta prije kraja, dodavanje Di Troie pokraj druge vranice dočekao je Jake Monaco koji je loptu potom dodao kapetanu Perryju Mitrisu. Mitrisov udarac glavom iz blizine pogodio je Solarijevu nogu pa je rezultat ostao 2-1.

Croatia je zapečatila utakmicu u 86. minuti, Da Silva je proigrao Williamsa, on loptu dodaje za Niyonkurua te ju ovaj lijevom nogom upućuje u lijevi kut gola. Počelo je slavlje za Croatiju!

Nakon toga Croatia pogađa za 4-1, Williams je oteo loptu obrambenom igraču Cobri, dodao ju za Niyonkurua, on ju nesebično dodaje Da Silvi, koji ju pak šalje u prazan gol.

Kada se oglasio zadnji sučev zvižduk počela je bakljada, a svi navijači Croatije pohrlili su na travnjak proslaviti s igračima.

Svi prisutni slavili su do dugo u noć, stvorivši tako sjećanja koja će pamtiti dok su živi. Duh s kojim je Croatia igrala u drugom poluvremenu simbol je svih onih koji su ovdje bili prije nas, onih koji su klub izgradili bezuvjetnom ljubavlju. Energija u klubu sila je koju valja poštovati, Craotia nikada nije namjeravala izgubiti, bila je to jednostavno sudbina.

Uspješna sezona nije moguća bez odličnog odbora, volontera, navijača i djelatnika. Svi su odigrali svoju ulogu ove godine. Klub je izgradio temelje za trajni uspjeh. Neumorni trud onih koji rade iza kulisa nije prošao neprimijećeno. Croatia se sada može opustiti i igrati bez pritiska u nadolazećem �inalu koje će se igrati u dva dijela - preliminarno i eliminacijsko �inale.

PS – Čestitke postavi U18 Adelaide Croatije koja je također osvojila naslov lige, klub je u sigurnim rukama mladih igrača koji napreduju u njegovim redovima. Trener Damir Pleic napravio je izvrstan posao

Unapetom susretu koji se upisao u anale Dandy Cityja, ljubitelji nogometa imali su priliku doživjeti uzbudljiv spektakl u kojem je Dandy City osvojio promociju u prestižnu NPL ligu Viktorije.

Sve je bilo spremno, ulozi su bili zaista visoki, utakmica koju su u ponedjeljak odigrali protiv FC Bulleena bila je toliko napeta da su gledatelji bili na rubu živaca do samog kraja utakmice.

Od samog početka utakmice bilo je jasno da Dandy City ima ozbiljne namjere. Igrači su na travnjak izašli vatreno odlučni i krenuli su punom parom pokazujući smireni posjed lopte te se njihov protivnik morao svojski potruditi kako bi držao korak.

Besprijekorna koordinacija i stalna prijetnja posjedu lopte koju je na travnjak donio Dandy postavila je ton ove uzbudljive utakmice.

Već početkom utakmice, Jack Weber ispunio je očekivanja i postigao prvi gol u 7. minuti za vodstvo Dandyja od 1-0.

Slavlje međutim nije bilo dugog vijeka budući da je Bulleen odgovorio munjevitim izjednačenjem svega sedam minuta kasnije izjednačivši na 1-1 te tako osiguravši zaista napet susret.

Unatoč izjednačenju, Dandy City ostao je nepokolebljiv. FC Bulleen pokušao je osujetiti njihovu čvrstu igru lansirajući opasne protunapade i odlučno se probijajući prema golu. No Dandyjeva obrana stajala je čvrsto osiguravši da na poluvrijeme obje momčadi odu s po jednim golom. Sve je bilo spremno za još jedno napeto poluvrijeme.

Kako je počelo drugo polurijeme Bulleen je krenuo naprijed zaprijetivši snovima Dandy Cityja o promociji golom u 62. minuti. Kako su nade postajale slabije a