Page 17

17

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΔΕΥΤΕΡA 17 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2014

Πήρε αυτό που ήθελε... Μπορεί να μην έπαιξε τη μεγάλη μπάλα ο Ιάλυσος στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Κλεάνθη, όμως επέδειξε σοβαρότητα και πήρε τελικά το πολυπόθητο τρίποντο, αφού επικράτησε με 2-1 του Κλεάνθη

Ακόμα και έτσι όμως, μόλις από το 37ο λεπτό η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων και στην ουσία να βάλει τα θεμέλια για την νίκη. Και πάλι ο Δράκος, ο οποίος ήταν εκ των καλυτέρων του γηπέδου, σκόραρε με άψογο πλασέ και παρά την πίεση του Καρίκη, κάνοντας το 2-0, αποτέλεσμα το Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ιάλυ- οποίο ήταν και εκείνο του πρώτου σος πέρασε στην πρώτη θέση του μέρους.

ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Στην επανάληψη πάντως ο Κλεάνθης ήταν εκείνος ο οποίος μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξε μεγαλύτερη διάθεση για να σκοράρει. Πίεσε, κυνήγησε το γκολ που θα τον έφερνε και πάλι σε τροχιά διεκδίκησης βαθμού στην αναμέτρηση και τελικά αυτό το τέρμα το πέτυχε στο 59ο λεπτό.

D D D βαθμολογικού πίνακα στον 1ο όμιλο του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, την ώρα που ο Κλεάνθης έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη που δίνει για να πιάσει την 4η θέση, που οδηγεί στα πλέι οφ. Γενικά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες έδειχναν αγχωμένες στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να απουσιάζουν από το ματς τόσο η ουσία, όσο και το θέαμα. Παρόλα αυτά, ο Ιάλυσος κατάφερε από πολύ νωρίς να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, με το τέρμα που πέτυχε ο Δράκος στο 12’ μετά από συστημένη σέντρα του Χατζηφούντα. Παρά την επίτευξη του τέρματος, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους. Το άγχος, ειδικά από την πλευρά του Ιάλυσου, συνέχισε να υπάρχει, με τις φάσεις στο ματς να είναι πολύ λίγες.

ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

2

1

ΙΑΛΥΣΟΣ

κλεανθησ

Κεφάλας Πανόπουλος Δράκος Κρομμύδας Γ. Μαριάς Ρεκλείτης Πελέκης Σπάρταλης Χατζηφούντας Αμπελάς Σταυλάς

Χειμωνέττος Τσίγκρηλας Κορκίδας Καρίκης Καλημέρης Ι. Γιαννίκος Ατσίδης Πολυμένωφ Χατζησάββας Καλημέρης Κ. Μήτρου

Αλλαγές

Αλλαγές

Αμπελάς 61' Καρπαθάκης, Χ΄΄φούντας 70’ Σαχίνης Σπάρταλης 86' Κρομμύδας Ν.

D D D

Χατζησάββας 51' Μεμοτσέλα Κορκίδας 73' Σορωνιάτης Γιαννίκος 91' Γρηγοριάδης

Με εκτέλεση φάουλ μέσα στη μεγάλη περιοχή ο φορ Νίκος Μεμοτσέλα σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 2-1. Από εκεί και πέρα ο Κλεάνθης δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Κεφάλα, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι στο 88΄ το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά για δύο-τρία λεπτά καθώς κάποιος πέταξε προς το μέρος του β΄ βοηθού Αχιολά ένα μικρό κάδο σκουπιδιών. Τα πράγματα ηρέμησαν και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε κανονικά χωρίς κανένα απρόοπτο. Από την πλευρά του Ιάλυσου ξεχώρισαν ο φορ Δράκος και ο Χατζηφούντας, ενώ για τον Κλεάνθη, ο Μεμοτσέλα και ο Καλημέρης Κ., άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Με παράπονα για τους φιλοξενούμενους η διαιτησία των Χαρισμανίδη-Καρκαλιανίδη-Αχιολά.