Page 1

Tworzenie dokumentów oraz prezentacji programu „Szkoła pełna energii” przy wykorzystaniu EduTuby  W tym dokumencie pokażemy Wam, krok po korku, jak stworzyć

dokument oraz prezentację wykorzystując do tego możliwości, jakie daje www.edutuba.pl

Spis treści Tworzenie dokumentów oraz prezentacji programu „Szkoła pełna energii” przy wykorzystaniu EduTuby .............................................................................................................................................1 Spis treści................................................................................................................................................1 Rejestracja i logowanie...........................................................................................................................2 Tworzenie nowego dokumentu..............................................................................................................7 Dodawanie zdjęć.............................................................................................................................9 Umieszczenie dokumentu na mapie ............................................................................................11 Zapisanie dokumentu jako brudnopis i publikacja dokumentu....................................................13 Tworzenie nowej prezentacji................................................................................................................14 Slajd tekstowy...............................................................................................................................17 Slajd ze zdjęciem i plik dźwiękowy................................................................................................19 Slajd z galerią zdjęć.......................................................................................................................21 Slajd z video..................................................................................................................................24 Wyszukiwanie dokumentów na mapie ................................................................................................28

1


Rejestracja i logowanie Kliknij w zakładkę „Zarejestruj się”:

Teraz czas na wypełnienie formularza. Pola wymagane do uzupełnienia są oznaczone gwiazdką. Rejestracja kończy się po kliknięciu w przycisk „Zarejestruj”, znajdującego się na dole formularza rejestracyjnego.

2


3


Na podany przez Was w formularzu adres e-mail zostanie w tym momencie wysłany link aktywacyjny. Aby go aktywować, musicie wejść do swojej skrzynki pocztowej i kliknąć w link zawarty w wiadomości. Od tego momentu możecie już logować się do EduTuby przy pomocy loginu i hasła podanego w formularzu rejestracyjnym. Login i hasło należy wpisać w odpowiednie pola znajdujące się na stronie głównej, po czym kliknąć przycisk „Zaloguj”:

4


Po zalogowaniu się należy kliknąć w zakładkę „Moje programy”:

Teraz czas na wybranie z listy programów „Szkołę pełną energii”, poprzez kliknięcie w pomarańczową ikonkę , widoczną po prawej stronie, obok nazwy programu. Po kliknięciu zgłoszenie trafia do koordynatora Akcji, który potwierdza wasz udział. W czasie oczekiwania na decyzję koordynatora przy programie będzie widoczna ikonka zatwierdzeniu zgłoszenia ikonka zmieni się na

, natomiast po

.

W chwili, gdy otrzymacie e-mail z informacją na ten temat – możecie już umieszczać swoje materiały np. dłuższe dokumenty tekstowe prezentacje czy filmy właśnie w ramach programu „Szkoła pełna energii”.

5


6


Tworzenie nowego dokumentu Aby stworzyć dokument tekstowy należy kliknąć w zakładkę „Moje dokumenty” a następnie w przycisk „Utwórz dokument” znajdujący się na zdjęciu w zaznaczonym miejscu:

Otworzy się strona, na której możecie zacząć tworzyć dokument. Pierwszym krokiem jest wpisanie tytułu dokumentu oraz jego treści:

7


8


Dodawanie zdjęć Dokument tekstowy można wzbogacić o zdjęcia. Aby to zrobić dodajemy załączniki: Wpisujemy autora, tytuł oraz krótki opis załącznika a następnie klikamy w przycisk „Otwórz”. Z listy wybieramy interesującą nas grafikę a następnie klikamy w przycisk „Wyślij”. Grafika pojawi się w polu „Załączniki dokumentu”:

9


Zdjęcia dołączone do dokumentu widoczne będą w tym miejscu:

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie brakujących danych znajdujących się na listach rozwijanych w lewej kolumnie. Są to: Adresat dokumentu, Program CEO, Powiązanie z podstawą programową, Przedmioty, Słowa kluczowe. Gdy wypełnimy już wszystkie dane możemy nasz dokument umieścić na mapie. 10


Umieszczenie dokumentu na mapie Aby to zrobić, należy kliknąć w przycisk „Pokaż mapę”: Otworzy się mapa. Za pomocą paska możecie przybliżać ją i oddalać:

U góry widoczne są 4 znaczniki:

Znacznik pozwala na przesuwanie mapy. Kliknięcie na znacznik a następnie kliknięcie w wybrane miejsce na mapie powoduje umieszczenie prezentacji na mapie. Kliknięcie w znacznik opisu tego miejsca:

a następnie kliknięcie w mapę powoduje dodanie możliwości

11


Zatem klikacie na znacznik znacznika

i dodajecie dokument na mapie, a następnie za pomocą

krótko opisujecie dokument.

12


Zapisanie dokumentu jako brudnopis i publikacja dokumentu Kolejnym krokiem jest zapisanie dokumentu w brudnopisie lub opublikowanie ostatecznej wersji dokumentu w EduTubie. Jeśli wasz dokument nie jest skończony i chcecie jeszcze popracować nad nim przed publikacją w serwisie, zapiszcie go jako brudnopis. Będzie on widoczny w zakładce „Moje dokumenty”. Klikając w ikonkę ołówka swój dokument.

będziecie mogli nanieść poprawki i uzupełnić

Jeśli dokument będzie już gotowy do publikacji, kliknijcie w przycisk „Publikuj”.

13


Tworzenie nowej prezentacji Aby stworzyć prezentację należy kliknąć w zakładkę „Moje dokumenty” a następnie w przycisk „Utwórz prezentację” znajdujący się na zdjęciu w zaznaczonym miejscu:

Otworzy się strona, na której możecie zacząć tworzyć prezentację. Pierwszym krokiem jest wpisanie tytułu dokumentu.

Następnie, z listy Szablon slajdu wybieracie „Strona tytułowa”: 14


Aby stworzyć stronę tytułową musicie wypełnić pole „Nazwa”, „Tytuł”, „Szkoła”. Dodatkowo macie możliwość umieszczenia grafiki związanej z waszą szkołą np. herb, logotyp. Możecie to zrobić klikając w przycisk „Przeglądaj” i wybierając interesującą was grafikę z listy na waszym komputerze. Aby zapisać slajd kliknijcie w przycisk „ Zapisz „: 15


Aby dodać kolejny slajd musicie kliknąć w przycisk przycisku „Zapisz”. 16

znajdujący się obok


Slajd tekstowy Żeby stworzyć slajd tekstowy musicie wybrać z listy Szablon slajdu opcję „Slajd z treścią”. W tym przypadku wypełniacie pola „Nazwa” oraz „Treść”, na koniec musicie zapisać slajd:

17


Przez kliknięcie w przycisk

przechodzicie do tworzenia kolejnego slajdu.

18


Slajd ze zdjęciem i plik dźwiękowy W tym celu musicie kolejny raz wybrać z listy „Szablon slajdu” opcję „Slajd z fotografią”. Tym razem musicie wypełnić pola „Nazwa” oraz „Opis”. Aby dodać zdjęcia kliknijcie w przyciski „Przeglądaj” znajdujące się przy polach „Obrazek” i wybierzcie z listy interesującą was grafikę. Na tej stronie możecie dodać do waszej prezentacji również plik dźwiękowy. Aby to zrobić klikacie w przycisk „Przeglądaj” i wybieracie z listy właściwy plik dźwiękowy. Pamiętajcie, że plik musi być zapisany w formacie MP3.

19


20


Slajd z galerią zdjęć Analogicznie postępujcie w przypadku slajdu z galerią. Na tym slajdzie macie możliwość umieszczenia trzech zdjęć:

21


22


Zdjęcia pojawią się w układzie:

23


Slajd z video Kolejnym slajdem, jaki możecie stworzyć jest slajd z video. Tak jak poprzednio wybieracie z listy „Szablon slajdu” opcję „slajd z video”. Wypełniacie pola „Nazwa” oraz „Opis”, po kliknięciu w przycisk „Przeglądaj” wybieracie z listy interesujący was plik filmowy zapisany w formacie AVI, jego wielkość nie może przekraczać 16 MB:

24


25


Podczas tworzenia prezentacji macie możliwość zmieniania kolejności stworzonych przez was slajdów. Wystarczy, że w polu „kolejność” wpiszecie nowy numer w kolejności slajdów. Możecie też usuwać slajdy oraz podglądać wygląd slajdów:

26


Gotową już prezentację możecie umieszczać na mapie. Zrobicie to w ten sam sposób w jaki umieściliście dokument tekstowy.

27


Wyszukiwanie dokumentów na mapie Jeśli macie problem z odnalezieniem swojego znacznika na mapie, albo innych dokumentów szkół uczestniczących w programie, pomoc znajdziecie tutaj 

28

Jak zaprezentować swój projekt na Edutubie?  

Wystarczy podążać za wskazówkami, które zawarliśmy w tej instrukcji, a prezentacja waszych działań, będzie łatwa i przyjemna :) Powodzenia!

Advertisement