Page 1

Zuza Prasek 1d


cecha

cena

E-book

Zwykła książka

na razie: jak zwykłej książki w przyszłości: tani

dość droga (powód to koszt wydruku i koszt papieru)

Po wyczerpaniu baterii funkcjonalność odtwarzacza do e-booków Brak możliwości z korzystania dostępność

Dodatkowe możliwości

Jej użycie nie zależy od dostępności prądu

Tylko gdy posiada się urządzenie do odtwarzania

Dla wszystkich, bez ograniczeń

Można zmieniać kolor i wielkość czcionki oraz jasność ekranu

Można robić notatki na boku strony


E-BOOKI Zalety: Czytając książki w wersji elektronicznej mamy wiele korzyści. Są one dostępne na tabletach, laptopach i smart fonach. Specjalnie dla nich zostały stworzone czytniki umożliwiające ich odczytywanie. Dzięki tym czytnikom możemy wyregulować i ustawić do swoich potrzeb czcionkę, wielkość liter, kolor i jasność ekranu. Dzięki tym udogodnieniom jakoś i wydajność czytania jest większa oraz oczy mniej się męczą. Możliwość umieszczenia wielu e-booków na jednym urządzeniu umożliwia posiadanie ich dużej ilości w jednym czasie, nie nadwyrężając przy tym kręgosłupa. A więc e-booki dbają o nasze oczy i plecy. Także o czystość w domu ponieważ książki stojące na półkach obficie się kurzą. Natomiast sto E-book umieszczony w np. tablecie i tak zajmuje tyle miejsca co książka. Kwestia ekonomiczna- e-booki są dużo tańsze w produkcji i nie zużywają papieru czyli wspomagają ekologię.


Wady: Lecz e-booki nie są bez wad. Są zależne od łącza z Internetem lub gdy są zapisane na dysku i tak zależą od urządzenia na którym są odtwarzane więc przy braku zasilania czy w podróży ich funkcjonalność nie jest wieczna. Przy ich czytaniu nie można poczuć bliskości i przywiązania do namacalnej rzeczy w której opisana jest dana historia. Wadą jest również brak możliwości wydrukowania e-książek. I nie możliwość pożyczania ich innym.

ZWYKŁE

KSIĄŻKI

Zalety: Książki drukowane są namacalnymi rzeczami, które możemy postawić na półce, przekartkować strony i pozaginać rogi. Samo trzymanie jej w ręku wprawia czytelnika w dobry humor i powoduje dreszczyk przy szukaniu miejsca gdzie się skończyło czytać. Góruje ona również w przypadku braku prądu czy łączności z Internetem. Książka ma też charakter kolekcjonerski, dom pełen książek wydaje się przytulniejszy i bardziej rodzinny. Dodatkowym plusem jest możliwość robienia notatek na marginesach. Wady:


Wadą zwykłych książek jest między innymi cena. Koszt wydruku i transportu w dzisiejszych czasach jest dość drogi. Papier się szybko niszczy a tusz blaknie więc częste używanie, noszenie w plecaku i przekartkowywanie powoduje iż niszczy się ona i rozkleja. Są one również dość ciężkie więc noszenie ich dużej ilości powoduje skrzywienia kręgosłupa i wady postawy.

Moje zdanie: Moim zdaniem mimo iż dzisiejszy świat dąży do zelektryzowania wszystkiego co się da, e-booki nie wyprą z użycia zwykłych książek. Są one zbyt wspaniałą pamiątką i tradycją by po prostu o nich zapomnieć. Bo czyż nie przyjemnym doznaniem jest usiąść w deszczowy dzień pod kocem i z kubkiem herbaty chwycić w garść książkę i zatopić się w lekturze. Fakt e-booki są bardziej funkcjonalne i na przykład podręczniki multimedialne były by o wiele lepszym rozwiązaniem niż te zwykłe na pewno miały by dużo więcej do zaoferowania. Natomiast uważam że wszystko jedno w jakiej formie trzeba dbać aby sztuka czytania nie zanikła. Bo nic tak nie relaksuje jak poczytanie na dobranoc.

e-book vs. ksiazka  

e-book vs ksiazka

Advertisement