Page 1

ZESPÓŁ.. NA CZASIE

Marzec 2014

Przeczytaj, a nie pożałujesz :)

SPIS TREŚCI: ! Od Redakcji… ! Co sądzą o nas obcokrajowcy? ! I Dzień Wiosny

! Rekolekcje a maturzyści ! Staż w Niemczech ! Wiosenna moda

1

! Pasje młodych ! Sprawdź to! ! Z czego się śmiejemy?


Od redakcji... Nadszedł marzec, a w tym miesiącu bardzo dużo się dzieje. Od 3 do 7 marca w naszej szkole odbywały się zajęcia za studentami z Czarnogóry, Kirgistanu i Malezji. Przeprowadziliśmy z nimi wywiad. 8 marca wszystkie małe dziewczynki, nastolatki oraz dorosłe kobiety miały swoje święto, Dzień Kobiet. Mamy nadzieję, że żadna z Was nie czuła się tego dnia zapomniana. 21 marca obchodzimy Dzień Wiosny, który w naszej szkole połączony jest z Dniem Otwartym. W tym numerze postaramy się choć odrobinę przybliżyć wszystkie wydarzenia, nie tylko te wspomniane. Redaktor naczelny Kontakt: ania050497@op.pl

2


Od 3 do 7 marca w naszej szkole odbywały się zajęcia ze studentami z Czarnogóry, Kirgistanu i Malezji, którzy biorą udział w międzynarodowym projekcie AIESEC. Odwiedzili nas kolejno: Maja Todorović, Erkeaiym Begalieva i Shavein Kumar. Podczas lekcji przedstawiali uczniom kultury swoich krajów, ale poznawali też naszą. Przeprowadziliśmy z nimi wywiad. Przeczytajcie go, a dowiecie się, co sądzą o Polsce. - Na czym polega projekt AIESEC ? - Studenci z większości państw świata uczestniczą w wymianie międzynarodowej. Podczas tej podróży prowadzą zajęcia z uczniami, w czasie których przedstawiają kulturę krajów, z których pochodzą, a także poznają tradycje miejsca, do którego przybyli. Projekt ten ma na celu m.in. szerzenie tolerancji. - Dlaczego wybraliście Polskę? - Wybraliśmy Polskę, bo także bierze udział w tym projekcie i po prostu była taka możliwość. Przed przyjazdem tutaj nie byliśmy zachwyceni, bo mało wiedzieliśmy o Waszym kraju. Ale od kiedy tu przebywamy, czujemy, że to nasz drugi dom. Maja: Ja bardzo chciałam pojechać do Włoch. Lecz w tym momencie nie było to możliwe. Jednak teraz cieszę się z przyjazdu do Polski. - Co Wam się najbardziej podoba w Polsce i Polakach?

Co sądzą o nas obcokrajowcy? Zajęcia z naszymi gośćmi, odbyły się 6 lutego.

Shawein: W polskiej kulturze najbardziej podoba mi się jedzenie. Bardzo polubiłem schabowego, pierogi i pączki z marmoladą różaną. Maja: Polacy, jako jeden z nielicznych narodów, są niezwykle tolerancyjni. W każdym miejscu, które odwiedziliśmy, byliśmy bardzo miło przyjęci.

Maja: Dla mnie zaskakujące są dyskoteki, bo w moim kraju nie tańczymy. Kiedy byłam na jednej takiej imprezie, siedziałam w kącie i czułam zdenerwowanie.

- Co dał Ci przyjazd tutaj? - Poznaliśmy wiele osób, kulturę polską, w tym posmakowaliśmy wiele smacznych potraw. Jeszcze miesiąc temu nawet ze sobą nie - Co Was zaskoczyło w naszym rozmawialiśmy, a teraz kraju? tworzymy rodzinę. Erkeaiym: Spotkałam pół nagiego człowieka, tzn. ten chłopak nie miał na sobie koszulki. Bardzo mnie to zaskoczyło i zaintrygowało, bo u mnie, w Kirgistanie, nie można chodzić ubranym w ten sposób. Shawein: Mnie zdziwiły przepisy drogowe, bo w Malezji takich nie ma. Na początku mojego pobytu tutaj przechodziłam na czerwonym świetle. 3


DZIEŃ WIOSNY Pierwszy Dzień Wiosny... Na to hasło każdemu pojawia się uśmiech na twarzy! Wiosna, czyli ciepły wiatr, dużo słońca i coraz więcej zieleni wokół. Zaczynają pojawiać się listki na drzewach i kwitnąć pierwsze kwiaty. Przyroda budzi się do życia! Tradycje, obrzędy, i zwyczaje Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. A oto kilka przykładów tych tradycji: Symbol odejścia zimy

Nasi słowiańscy przodkowie szczególnie dużo uwagi poświęcali Matce Ziemi. Najbardziej powszechnym i znanym zwyczajem było topienie lub palenie słomianej kukły, zwanej Marzanną. Gałgan symbolizował przepędzenie zimy. Zazwyczaj czyniono to tuż po wszczęciu hałasu. Tupano, kołatano na kołatkach, trzaskano z batów, grzechotano łącząc powstały hałas z donośnym śpiewem.

Wiosenne porządki Po rytualnym symbolicznym przepędzeniu zimy, przychodziła kolej na powitanie i przyjęcie wiosny. Mężczyźni rozpalali na wzgórzach ogniska mające dodatkowo przyspieszyć oczekiwane przyjście słonecznych dni. Młodzi wyruszali do lasu w poszukiwaniu wierzbowych i leszczynowych witek pokrytych pąkami bazi, którymi następnie dekorowali domowe wiechy. Wiosenne porządki mają swój początek właśnie w czasach średniowiecznych, kiedy to nasi pradziadkowie razem z nadejściem wiosny wietrzyli obejście i wymiatali kurze z izby.

Dzień wagarowicza Z najnowszych zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny należy wymienić urywanie się uczniów i studentów z zajęć, czyli wagary, które z reguły w ten jeden dzień w roku są tolerowane przez nauczycieli i opiekunów.

Zmiana czasu

Ze zmianą pory roku łączy się również zmianą czasu, ale zegarki przestawiamy dopiero 28 marca, z godz 2. na 3. w nocy. Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.


REKOLEKCJE, A MATURZYŚCI

Czym są rekolekcje dla maturzystów? Od dłuższego czasu utrzymuje się zwyczaj, aby maturzysta spędzał rekolekcje nieco inaczej niż co roku. Reszta uczniów, te trzy dni spędza na porannych, a potem popołudniowych zajęciach kościelnych, ucząc się swojej religii i pogłębiając swoją wiarę. Jednak najstarsi uczniowie, ten jeden raz, spędzają inaczej niż pozostali. Wyjeżdżają do Częstochowy na pielgrzymkę, aby pomodlić się o dobre wyniki na maturze oraz o możliwość dostania się na wymarzoną uczelnię. W swoich modlitwach proszą nie tylko o dobry jej wynik, ale także o zdrowie dla siebie i dla bliskich. Jest to dla nich szczególny czas... czas na zastanowienie się nad swoim życiem, zarówno nad tym, co

chcą dalej robić, gdzie pracować, czego dokonać, jak również, co jest dla nich najważniejsze, czego naprawdę pragną. W tym okresie mają okazję odpocząć od szarej, przytłaczającej ich rzeczywistości, wyciszyć się i zapomnieć o problemach i obowiązkach. Odcinają się na tę krótką chwilę od reszty świata, pozostają bowiem wtedy tylko oni, Bóg i ich myśli. Mają okazję wszystko sobie poukładać, porozmyślać o dręczących ich sprawach. Są jeszcze młodzi i nie doświadczyli jeszcze prawdziwych trudności, przed jakimi stawia nas los, jednak mają świadomość, co ich czeka. Wiedzą także, że to właśnie jeden z najważniejszych

momentów w ich życiu, decydujący w znaczącym stopniu o ich przyszłości. Wielu z nich to przerasta, a nieodłączne problemy codziennego życia, które przeżywa każdy, nawet młody człowiek, sprawiają, że gubią się w tym wszystkim, a czasem nawet załamują psychicznie, pod natłokiem spraw. Właśnie w takich momentach rekolekcje i pielgrzymka, stają się nie tylko wyjazdem z przyjaciółmi, ale także odskocznią i okazją na ,,naładowanie baterii". Często dowiadują się wtedy, jak rozwiązać swoje problemy i wypełniają się pozytywną energią . Zyskują dodatkowo motywację do dalszego działania, nauki oraz wiarę w swoje możliwości.


Niemcy atrakcyjnym miejscem praktyk dla uczniów technikum z Kozienic Główny cel projektu "Niemcy atrakcyjnym miejscem praktyk dla uczniów technikum z Kozienic" to odbycie przez wszystkich uczestników 120godzinnego stażu pozwalającego uzyskać zaliczenie praktyki zawodowej. Projekt skierowany jest głównie do młodzieży mieszkającej na wsi, pochodzącej z biednych, wielodzietnych rodzin, dla której staż zagraniczny będzie niekiedy jedyną okazją doświadczenia nowej kultury, zwyczajów, zdobycia umiejętności zawodowych w innym kraju, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia mobilności, rozwinięcia przedsiębiorczości oraz zmotywuje do podnoszenia kwalifikacji. Promuje też elastyczne formy zatrudnienia i wspieranie absolwentów w zakładaniu własnych firm. Staż „gastronomów”. Jako kolejna grupa z Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach w ramach realizowanego projektu „Leonardo da Vinci” od 02.03.2014r do 21.03.2014 uczestniczyliśmy w zagranicznych praktykach. Nasz wyjazd obejmował 3tygodniowe kształcenie się i zdobywanie umiejętności w naszym kierunku, jakim jest gastronomia.

Miejscem zakwaterowania był ośrodek „ Vitalis” w Schkeuditz. 15 osób uczęszczało na praktyki do ośrodka SAH „Am Rosental”w Lipsku, zaś pozostałe 5 osób odbywało praktykę w kuchni w ośrodku „Vitalis” w Schkeuditz. W czasie praktyk asystowaliśmy w przygotowaniu bufetu obiadowego, wspieraliśmy zespół pracowników w przyprawianiu sałatek, gotowaniu zup i warzyw. Uczyliśmy się nakrywania stołów odpowiednią zastawą, a także dekorowaliśmy stoły. Mieliśmy także naukę praktyczną w przygotowaniu potraw mięsnych i rybnych. Staraliśmy się również utrzymać swoje stanowisko pracy w czystości oraz zapoznaliśmy się z gospodarką odpadami. Weekendy to czas odpoczynku i relaksu przeznaczony na zwiedzanie pięknych miast. Zwiedziliśmy m.in. Berlin, Drezno oraz Lipsk. Zobaczyliśmy wiele wspaniałych, znanych na całym świecie zabytków. Po praktykach w czasie wolnym graliśmy w siatkówkę, kręgle oraz badmintona integrując się z innymi grupami z ośrodka. Wieczorami mogliśmy udać się do klubu, który znajdował się na terenie ośrodka. Odbywały się tam dyskoteki, graliśmy w bilard, lotki, szachy.

Praktyka zawodowa w Niemczech to możliwość poznania nowoczesnych metod szkolenia praktycznego i europejskich standardów, które powinny przyczynić się do sprawnego funkcjonowania młodzieży na europejskim i polskim rynku pracy. Dodatkowym atutem realizacji projektu było doskonalenie umiejętności językowych, integracja z młodzieżą , kształtowanie wśród młodzieży tolerancji i rozwijanie świadomości proeuropejskiej, a także nauka umiejętności adoptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach UE. Po zakończeniu praktyk każdy z nas otrzymał certyfikat potwierdzający zdobyte przez nas umiejętności i kwalifikacje zawodowe. zeskanuj kod:


WIOSENNA MODA Ociepla się... Jak widać za oknem, zima nas pożegnała ( w sumie i tak długo nie posiedziała ), już za chwilę przywita nas ciepła słoneczna wiosna. Czapki z głów, zimowe kurtki, płaszcze i kozaki chowamy głęboko w szafie. Pozostaje tylko przegląd wiosennych ubrań, czy nadają się na nadchodzący sezon, aczkolwiek przydałoby się wiedzieć, co będzie w tym roku na czasie i ewentualnie wybrać się na zakupy!

Dziewczyny! Przede wszystkim: Kurtka pikowana, ramoneska lub cienka „parka” w kolorze khaki lub zgniła zieleń. Podobno bejsbolówki będą dobre na chłodne kwietniowe wieczory. Co do bluzek, polecamy proste kroje w pastelowych kolorach. Bez żadnych abstrakcyjnych wzorów. Swetry najlepiej luźne, duże i długie. Do tego bez suwaka, zakładane „przez głowę”. Spodnie: niezmiennie, królują rurki. W jakimkolwiek kolorze, zawsze się sprawdzają. Do obszernych swetrów natomiast wspaniale dopasują się czarne legginsy.

Buty: magazyny mody i strony internetowe typu tumblr.com obfitują w zdjęcia czarnych sztybletów do kostek. Osoby, którym nie przypadają te buty do gustu, proponujemy po prostu krótkie trampki Converse, które są jednym z najpopularniejszych wśród nastolatków obuwiem. Dziewczyny ceniące większą wygodę powinny posiadać parę na grubszej podeszwie… Nike Air Max oczywiście! Ich ceny potrafią przekroczyć nawet 500 złotych, ale czego nie robi się dla mody…

Jeśli sukienki lub spódniczki, to rozkloszowane. Mają w sobie mieszankę elegancji, skromności, są także bardzo wygodne. Najlepiej gdy bluzkę wkasamy w spódniczkę lub spodnie, ponoć wysmukla to figurę. Sukienki w jasnych, pastelowych kolorach, zaś spódniczki w zimnych i stonowanych.

sztyblety skórzane, 200-250 zł

Parka, 130-300 zł


Chłopaki! KOLORY Jeśli chodzi o kolorystykę, to moda męska w zasadzie nie podlega dynamicznym zmianom i co roku powtarzają się te same palety barw, więc osoby które spodziewały się czegoś nowego, będą zawiedzione. Koszule z długim rękawem, czy błękitne, czy w kratę, wyglądać będziecie dobrze. Do tego spodnie (krój dowolny, gdyż zazwyczaj temat „rurki czy szerokie” powoduje wiele kontrowersji…nie chcemy ich wzbudzać na łamach gazetki szkolnej :D ) W tym roku szyje okrywamy apaszkami lub chustami, ponoć trend sezonu.


PASJA

Tym razem postanowiliśmy przeprowadzic ankietę na temat pasji. Oto co powiedzieli ankietowani...

Co Cię motywuje i zachęca do działania? Pasja jest moją terapią. Uczy mnie spokoju, opanowania, cierpliwości oraz dokładności. Z natury jestem cholerykiem, więc bardzo dużo kosztuje mnie powtarzanie jednej rzeczy milion razy – zanim będzie idealna lub bliska ideału. Jeżeli to, co uda mi się stworzyć, będzie w pełni zaakceptowane przeze mnie i powiem sobie szczerze „to jest to” – wtedy pragnę jeszcze.

Nie przestawaj nigdy. Ta rzecz może stać się sensem Twojego życia. Z pasją – czyli jak?

Pasja to miłość do robienia czegoś, zajmowania się Praca i pasja w jednym – czymś, co nie służy czy to możliwe? zarabianiu pieniędzy ani żadnemu innemu Szczerze zazdroszczę tym, konkretnemu celowi których stać było na podjęcie z wyjątkiem jednego – tak odważnej decyzji. zaspokojenia potrzeby Wspaniale jest robić to, co się robienia tego czegoś. Pasja kocha i to, co jest bywa podstępna spełnieniem. Jeżeli ktoś i bezkompromisowa, bo pragnie żyć z pasją, a pasja niejednokrotnie wymaga staje się jego życiem – to wielkich poświęceń. Nie musi wszystko jest możliwe. jednak przeszkadzać w normalnym życiu. Co doradziłbyś młodym pasjonatom? To jest „TO” Pasja wyzwala ze Jeżeli jest na świecie choć schematów. To dzięki niej jedna rzecz, która sprawia Ci rodzą się różne wzniosłe całą masę przyjemności idee. Daje siłę i chęć do i zadowolenia z siebie – życia. Jeśli lubisz to, co pielęgnuj ją i odkrywaj od robisz, działasz sprawniej początku do samego końca.

i chętniej. Chcesz się rozwijać. Swoich zainteresowań nie odkryjesz na Facebook'u czy w grze komputerowej. Dlatego nie czekaj, aż nagle coś w ciebie strzeli, jak piorun i od razu będziesz wiedział, że to jest „TO”. Pomyśl, jakie programy oglądasz, co czytasz, o czym rozmawiasz ze znajomymi... Pamiętaj, że zmarnowany lub źle wykorzystywany czas oddala cię od znalezienia tego, co może stać się twoją pasją. Przede wszystkim jednak przestań narzekać, że inni mają fajnie, a ty nie. I nie zniechęcaj się.


SPRAWDŹ TO! „I nie było już nikogo”

I nie było już nikogo” (znana też jako „Dziesięciu

murzynków”) to jedna z najlepszych powieści kryminalnych Agathy Christie. Tajemniczy pan Owen zaprasza na oddaloną od świata wyspę ośmiu nieznających się ze sobą ludzi. Po dotarciu na miejsce okazuje się jednak, że gospodarz nie zjawi się na miejscu. Postępując zgodnie ze wskazówkami, goście odnajdują płytę, na której pan Owen oskarża kolejnych gości

o dawne,

nieudowodnione zbrodnie, za które nie spotkała ich kara. Każda z osób znajduje w swoim pokoju wierszyk o ginących po kolei Murzynkach, żadna jednak nie przypuszcza, że to samo stanie się z nimi. Na wyspie dzieją się dziwne rzeczy. Otrucie cyjankiem potasu, strzał w głowę, a nawet samobójstwo… Czy wszyscy zaproszeni goście zginą w sposób opisany w dziecięcej rymowance? W jakim celu zostało to zaplanowane? A przede wszystkim… Przez kogo? Jakie jest rozwiązanie tajemnicy, dowiecie się sięgając po tę książkę.

„Jack i Jill”

Jack i Jill” to komedia amerykańskiej produkcji, wyreżyserowana

przez Dennis’a Dugan’a, w której znany aktor Adam Sandler musiał zmierzyć się z nie lada wyzwaniem, polegającym na odegraniu dwóch tytułowych ról. Jack Sadelstein wiedzie spokojne życie z żoną i dwójką dzieci. Jednak pewnego dnia spokój ten przerywa wizyta bliźniaczki Jack’a – Jill. Podczas pobytu siostra sprawia bratu wiele kłopotów i robi duże zamieszanie. Sadelstein marzy, by jak najszybciej wróciła do siebie. Jednak nieoczekiwane zdarzenia powoli zaczynają uświadamiać Jack’owi, że Jill jest i od zawsze była jedną z najważniejszych osób w jego życiu. „Jack i Jill” to idealny film na sobotni wieczór dla tych, którzy szukają lekkiej, acz odrobinę wzruszającej komedii.


Z CZEGO SIĘ ŚMIEJEMY... 1. Sekretarka wchodzi do gabinetu: - Panie dyrektorze, wiosna przyszła! - Niech wejdzie!

2. Zima. Dwa jelenie stoją przy paśniku i żują ospale siano nałożone tu przez gajowego. W pewnej chwili jeden z jeleni mówi: - Chciałbym, żeby już była wiosna. - Tak ci mróz doskwiera? - Nie, tylko już mi obrzydło to stołówkowe jedzenie! 3. Na lekcji plastyki pani każe przedstawić wiosnę...... Podchodzi pani do Jasia i mówi: Czemu nic nie narysowałeś. - Ale ja naprawdę narysowałem. - Ale co? - Osła i łąkę A gdzie jest ta łąka? - Osioł zjadł - A gdzie jest osioł? - A najadł się i poszedł. 4. .Na lekcji matematyki : - Od dziś będziemy liczyli na komputerach ! - oznajmia nauczycielka. - Wspaniale ! Znakomicie ! - cieszą się uczniowie. - No to kto mi powie, ile to jest - pięć komputerów dodać dwadzieścia jeden komputerów ? 5. Matka pyta syna: - Co przerabialiście dziś na chemii? - Materiały wybuchowe. - Nauczycielka zadała coś do domu? - Nie zdążyła... 6. -Panie władzo! Szybko! Tam za rogiem ulicy... - wołają dwaj zadyszani chłopcy do przechodzącego policjanta. - Co się stało? - Tam... nasz nauczyciel... - Wypadek?! - Nie... on nieprawidłowo zaparkował! 7. Studenci piją wino na korytarzu, wtem nadchodzi prof. ksiądz... - Co pijecie?!? - Wodę proszę księdza.... - Wodę? Pokażcie...... Przecież to wino!!! - Cud! Cud! Ksiądz zamienił wodę w wino!!! 8. Dzwoni uczeń do nauczyciela o 3-ej nad ranem i pyta: - Panie profesorze, co pan robi? - Jak to co? Śpię!!! - odpowiada profesor. - No, a ja przez Pana się uczę!!! 9. W szkole na matematyce pani pyta Jasia: -Jasiu co to jest kąt?? Jasiu na to: -Kąt to najbrudniejsza część mojego pokoju


STOPKA REDAKCYJNA : Redaktor naczelny : Anna Bocheńska Ada Balcerzak Dagmara Cieślak Beata Janas Małgorzata Ptaszek Przemysław Strzelczyk Opiekunowie: pani Hanna Boryczka pan Paweł Boryczka

"Zespół ... na czasie" numer marcowy  

Gazetka szkolna Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach, numer marcowy, marzec 2014

"Zespół ... na czasie" numer marcowy  

Gazetka szkolna Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach, numer marcowy, marzec 2014

Advertisement