Page 1

ZESPÓŁ.. NA CZASIE

Luty 2014

Przeczytaj, a nie pożałujesz :)

SPIS TREŚCI: ! Od Redakcji… ! Studniówkowe nastroje ! Walentynki ! Rola ferii w życiu ucznia

! Ferie w Kozienicach ! Zdrowe odżywianie ! Czy szkoła jest potrzebna?

1

! Czego lubimy się uczyć? ! Sprawdź to! ! Z czego się śmiejemy?


Od redakcji... Tegoroczne studniówki w naszej szkole to już temat zamknięty. Teraz maturzyści będą myśleć o jak najlepszym zdaniu matury. Zaczyna się dla nich bardzo ważny, ale także trudny czas, w którym jest dużo pracy, dlatego życzymy im owocnej nauki. Zaś ferie zimowe już za pasem. Nadchodzi chwila oddechu od klasówek i prac domowych, która rozpocznie się Walentynkami, ulubionym świętem wszystkich zakochanych. Redaktor naczelny Kontakt: ania050497@op.pl

2


STUDNIÓWKOWE NASTROJE

S

tyczeń kojarzy się maturzystom z nie tylko karnawałem, ale i studniówkami, które wymagają długich przygotowań oraz wydatków. Niektórzy czekają na swoje bale maturalne całe życie, dla innych to zwykła impreza z nieco „mocniejszym akcentem”. Tak czy siak, zostaje 100 dni do matury. Należy się więc wybawić do rana. Uczniowie klas maturalnych perfekcyjnie odtańczyli poloneza! :)

„Dzisiaj nie myślimy o nauce i maturze, nie odmawiamy sobie niczego, będziemy tańczyć całą noc!” „Nie mogę uwierzyć, że to tak szybko zleciało...” - Ola 3BLO „To były naprawdę udane 3 lata, szkoda, że za jakieś 3 miesiące wszyscy pójdziemy gdzie indziej...” - Karolina 3FLO.

Zapytani o plany na studia, twierdzili głównie że nie chcą zdradzać tajemnicy albo zapeszać. Wszyscy byli w szampańskich nastrojach.

„ Przygotowywałam się na ten wieczór od kilku miesięcy, ale próby poloneza były najbardziej męczące, dobrze że już po wszystkim” - Patrycja, 4TG. „Nooo... za sto dni matura, ale po co teraz się tym martwić, bawić się trzeba!” - chłopaki z 3FLO.

‚Pamiętam nasze początki, konflikty, a tu już za niedługo matura!” - Piotr 4TG. 3


Walentyki

Walentynki mają swoje głębokie korzenie (zresztą jak wszystkie obchodzone przez nas święta) jeszcze w czasach pogańskich. W starożytnym Rzymie 14 lutego był wigilią Luperkaliów – świąt ku czci Fauna – bożka płodności, opiekuna trzód i zbiorów. Tego też dnia urządzano huczne zabawy, którym towarzyszyły liczne obrzędy. Podczas jednego z nich młodzi mężczyźni losowali panny, które były ich partnerkami na czas uroczystości. Losowanie polegało na tym, że dziewczyny wrzucały swe imiona do skrzynki, a następnie chłopcy spośród nich, z zamkniętymi oczami, wybierali sobie imię towarzyszki zabaw. Według dawnych przekazów, dziewczyny oprócz imion zamieszczały też krótkie wiadomości miłosne. Obchody tego święta odeszłyby w zapomnienie po upadku Cesarstwa Rzymskiego, gdyby nie chrześcijaństwo, które już we wczesnym średniowieczu powoli zaczęło wypierać pogańskie zwyczaje. Ponieważ chrześcijaństwo było religią bardzo młodą, budowaną od podstaw na fundamentach pogańskich, spotkało się ono z niemałym oporem. Święty Walenty to postać owiana tajemnicą, wokół której narosło mnóstwo legend i przesądów. W Kościele katolickim jest aż ośmiu Walentych, z czego 14 lutego obchodzi się święto aż trzech z nich. O jednym wiadomo, że poniósł męczeńską śmierć w Afryce. Dwaj pozostali żyli w III wieku w Italii – jeden był księdzem w Rzymie, drugi zaś – biskupem Terni posiadającym moc uzdrawiania chorych. Według tego, co głosi legenda, jeden z dostojników cesarza Klaudiusza zwrócił się do niego o pomoc, kiedy zachorowała mu córka. Gdy Walenty uzdrowił dziewczynę, ojciec przeszedł z całą rodziną na chrześcijaństwo, co wywołało oburzanie cesarza. Rozwścieczony Klaudiusz rozkazał zabić uzdrowiciela. Walenty – ksiądz rzymski, według innych podań, udzielał w najgłębszej tajemnicy zakochanym ślubów. Cesarz wydał przepis zakazujący legionistom wchodzenia w związki małżeńskie. Uważał on, że kawalerowie są lepszymi żołnierzami. Jednak ci mieli odmienne zapatrywanie na swój stan cywilny. I właśnie wtedy z pomocą przychodził im Walenty, który za swoją konspiracyjną działalność zginął męczeńską śmiercią. Jeszcze inne opowieści opisują Walentego jako zwykłego chłopaka, który niósł pomoc chrześcijanom w chwilach utrapienia, za co został skazany na rozszarpanie przez dzikie zwierzęta. W oczekiwaniu na śmierć nakreślił list do swojej ukochanej (i zarazem pierwszą walentynkę!), który podpisał „Twój Walenty” .

4


Rola ferii w życiu ucznia

Co wpływa na psychikę ucznia? Ferie są bardzo istotnym elementem życia każdego ucznia. Niektórzy uważają, że są one zbędne, że to tylko kaprys obecnego świata, popierają oni swoją tezę tym, że uczniowie mają zbyt wiele wolnego czasu, nie licząc tylko dłuższych przerw, ale także zwykłe weekendy, bowiem niegdyś tego nie było, a dzieci doskonale sobie radziły. Sądzą oni, że nie tylko nie potrzebują więcej czasu, ale wręcz przeciwnie, bowiem nie muszą oni pomagać rodzicom w tak wielkim stopniu jak niegdyś, za czasów prowadzenia przez nich gospodarstw rolnych. Jeszcze inni są tak bardzo rozpieszczeni, że nie tylko nie pomagają, ale także ,,wysługują" się rodzicami. Jednak są to tylko skrajne przypadki, a w rzeczywistości ferie dla większości uczniów są czymś koniecznym. Stanowią one dla nich pewną odskocznie od rutyny

szkolnej, od ciągłego stresu której mamy okazję się pozbyć i pogoni czasu, która niestety choć na chwile w okresie ferii. nieustannie im towarzyszy. Ta przerwa w nauce pełni ważną rolę w psychice. Ferie to zwyczaj, kt óry Młodzi ludzie, jak my, są powinno się utrzym ać, jest narażeni na liczne urazy na po zó r do ść banalny, ale tego typu i depresje, są wbrew temu co nam w stanie szybko się poddać się i jak zwykło się wydaje, bardzo istotn y. mówić ,,wypalić". W tym czasie mamy okazję odpocząć od ciągłych wymagań i nauki, jak Powoduje to więc nie tylko również ,,naładować baterie". zmęczenie fizyczne, ale Szkoła jest dla ucznia ogromnym i wyczerpanie intelektualne. obowiązkiem, który przygotowuje Z tego wynika więc, że jest to go do dorosłego życia, jednak okres niezbędny dla wynikającym jednak ucznia, jako osoby młodej, od z konieczności ciągłego której często wymaga się za organizowania harmonogramu dużo i aby nie wpływać zbyt dnia, poczynając od wstawania szkodliwie na jej zdrowie, o określonej godzinie, powinno się utrzymać ten przesiadywania w szkole zwyczaj, na pozór dość banalny, w wyznaczonym czasie, aż po to jednak bardzo istotny. odrabianie lekcji oraz naukę. Wiąże się to z ciągłą presją, 5


FERIE W KOZIENICACH Ferie, ferie, ferie... •••

Ferie nadchodzą wielkimi krokami, więc mamy kilka propozycji spędzenie ich dla osób, które zostają w domu. Dla osób, lubiących aktywny wypoczynek, dobrym rozwiązaniem będzie wybranie się na lodowisko lub na Pływalnię „Delfin”. Każdy znajdzie też coś dla siebie na zajęciach w Kozienickim Domu Kultury czy Ogrodzie Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski”. Oba miejsca mają różnorodne i bardzo ciekawe oferty. Kto jest łasuchem i lubi zjeść słodkie „małe co nieco”, może ze znajomymi odwiedzić „Słodkiego Leniucha”. Zaś miłośnicy pizzy mogą wybrać się np. do Pizzerii „Retro”, „Metro” lub „Da Grasso” oraz baru „Mors”. A wieczory można spędzić przy dobrej książce i muzyce. Życzymy udanych ferii :)

Kryta Pływalnia „Delfin”

Ogród Pracy Pozaszkolnej „Ogród

Kozienicki Dom Kultury

Jordanowski” 6


ZDROWE ODŻYWIANIE !

!

!

!

!

To, co jemy, wywiera

wpływ na naszą figurę i zdrowie, ale również dobry nastrój. Dlatego, gdy chcemy ładnie się prezentować i dobrze czuć, musimy dodać do swojej diety zdrowe i dobre zasady żywieniowe. Musimy przekształcić swoje złe nawyki i zamienić je na takie, które są dla naszego organizmu dobre. Powinniśmy żywić się odpowiednio, a więc wybierać produkty wysokiej jakości. Zbyt ubogie pożywienie lub jego złe wchłanianie, czy trawienie, powoduje niedożywienie i niedowagę. Natomiast zbyt częste odżywianie, bądź spożywanie nieodpowiednich pokarmów, powodować może nadwagę bądź otyłość. Właściwe odżywianie wymaga więc odpowiednich ilości dobrze przygotowanego pokarmu. A oto kilka przepisów, które pomogą nam zachować zdrowie i sylwetkę:

P

udding z kaszy jaglanej z truskawkami w kremie balsamicznym Składniki:

*szklanka kaszy jaglanej firmy Kupiec *2,5 szklanki mleka *2 łyżki cukru trzcinowego *100g śmietanki 30% *200g truskawek *2-3 łyżki kremu na bazie octu balsamicznego

w garnku mlekiem, dodać łyżkę cukru i gotować na małym ogniu przez ok. 15 minut, aż kasza zmięknie i wchłonie mleko. Przestudzić i wymieszać ze śmietanką. Truskawki ułożyć na dnie czterech szklanek lub małych miseczek, na wierzch ułożyć śmietankową kaszę, wstawić do lodówki na minimum godzinę.

Przygotowanie: Truskawki pokroić w ćwiartki, wymieszać z łyżką cukru i kremem balsamicznym, odstawić. Kaszę sparzyć wrzątkiem i wypłukać na sicie pod bieżącą zimną wodą. Zalać

7

Sałatka z makaronem, suszonymi pomidorami i serkiem Brie

Składniki: paczka szpinaku, 2 średnie pomidory, pół opakowania serka Brie, makaron ( u mnie razowy ), przyprawy ( sól, pieprz, bazylia, oregano, papryka słodka, chili, itp), 2 cebulki, łyżka masła / oliwa.

Wykonanie: cebulkę pokroić i zeszklić na maśle, dodać szpinak i poczekać aż zmięknie, dodać pomidory pokrojone w łódeczki, dusić pod przykryciem, doprawić do smaku, a na koniec wrzucić pokrojony w plasterki serek Brie.


Czy szkoła jest potrzebna?

Warto zastanowić się nad pytaniem, czy szkoła jest nam potrzebna? Zwykle uczniowie narzekają na szkołę. Sądzą , że jest ona zbędna. Jednak po głębszych przemyśleniach dochodzimy do wniosku, że jest ona potrzebna. Szkoła ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Przedstawimy kilka z nich.

Zalety: -poznanie nowych osób -możliwość rozwoju -uczestnictwo w wycieczkach, akademiach i dyskotekach szkolnych -przygotowanie do dalszego życia -przerwy świąteczne, wakacyjne , itp. Wady: -wczesne wstawanie -zbyt dużo kartkówek, sprawdzianów -konflikty z nauczycielami -surowość nauczycieli, zły sposób oceniania -zbyt dużo prac domowych -popadanie w nałogi: alkoholizm, narkomania

Uczęszczanie do szkoły może być dla niektórych ogromną przyjemnością (biorąc pod uwagę zalety szkoły). Dla innych jest to wielka męczarnia. Myślę jednak, że nie powinno się narzekać na szkołę, na naukę. W przyszłości bowiem zatęsknimy i zdamy sobie sprawę, że lata szkolne to beztroskie, radosne czasy, które już nigdy nie powrócą. Trzeba być optymistą. Dobre nastawienie to podstawa!

8

NA WESOŁO


Czego lubimy się uczyć?

Z opinii uczniów na różnego rodzaju forach internetowych wynika, że nie lubią uczyć się historii, fizyki i matematyki. Historia jest według uczniów nieciekawym, wręcz nudnym przedmiotem. Uczenie się jej polega na zapamiętywaniu mnóstwa dat i nazwisk(często obcojęzycznych). Jesteśmy zbyt leniwi i nie potrafimy się skoncentrować na zapamiętywaniu dziejów. Fizyka i matematyka są przede wszystkim trudnymi przedmiotami (może nie dla wszystkich). Przy uczeniu się fizyki potrzeba ogromnej wyobraźni. Matematyka natomiast wymaga od nas wiele cierpliwości. Rozwiązywanie zadań, przykładów jest nierzadko zajęciem nużącym. Nastolatkowie wolą odpoczywać, aniżeli zajmować się liczeniem. Uczniowie tego nie lubią...

9


Sprawdź to! Metro 2033” jest przypowieścią o postnuklearnej Moskwie, gdzie ci, którzy przeżyli kryją się przed promieniowaniem i nowymi formami życia w stołecznym metrze – największym schronie przeciwatomowym świata. Rozproszone grupki ludzi tworzą państwa-miasta na stacjach kolejki podziemnej, handlując, wojując i układając się między sobą. Bohater książki, Artem, aby ocalić swoją stację, jest zmuszony do wyprawy na drugi koniec metra, podczas której pokonuje liczne niebezpieczeństwa i poznaje nowe społeczności, które powstały po wojnie. Im dłużej szedł, im więcej poznawał światopoglądów, tym bardziej przekonywał się, że cała jego wyprawa jest pozbawiona sensu. W końcu staje przed wyborem: czy jest sens iść dalej?

W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych, młody pisarz, żyjący obsesyjną i niemożliwą miłością, otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było, w zamian za fortunę i, być może coś więcej... Z niezwykłą precyzją powieściopisarską i w charakterystycznym dlań, oszałamiającym stylu, autor "Cienia wiatru" ponownie przenosi nas do Barcelony Cmentarzyska Zapomnianych Książek, by obdarować nas niezwykłą intrygą, romansem i tragedią poprzez labirynt tajemnic, gdzie czar książek, namiętności i przyjaźni splatają się w mistrzowskiej opowieści.

10


Z CZEGO SIĘ ŚMIEJEMY... 1. Pani na lekcji pyta Jasia: - Jaka będzie liczba mnoga od słowa niedziela? - Wakacje - odpowiada Jaś. 2. Nauczycielka po latach spotyka ucznia. - No co tam teraz robisz?? Uczeń: - Wykładam chemię - Ooo no proszę. A gdzie?? - W Biedronce. 3. Jasio spóźnia się pół godziny na lekcję języka polskiego. Nauczycielka pyta go: - Jasiu, dlaczego się spóźniłeś? - Bo napadł na mnie bandyta z pistoletem w ręce! - To straszne! - mówi nauczycielka - I co było potem? - Potem zabrał mi zeszyt z zadaniem domowym! 4. Nauczyciel opowiada klasie o małpach. Dostrzega, że mała Zosia nie słucha. Zwraca więc jej uwagę: - Zosiu! Słuchaj uważnie i patrz na mnie, bo nie będziesz wiedziała jak wygląda małpa! 5. Przychodzi Jasio do domu ze szkoły i krzyczy : - Mamo, mamo dzisiaj zrobiłem dobry uczynek. - No to mów. - Koledzy podłożyli pinezkę szpicem do góry na krześle nauczyciela. Już miał siadać kiedy ja odsunąłem krzesło. 6. Nauczyciel na lekcji polskiego pyta się Stasia: - Jaki to czas? Ja się kąpie, ty się kąpiesz, on się kąpie... - Sobota wieczór, panie profesorze.

11


STOPKA REDAKCYJNA : Redaktor naczelny : Bocheńska Anna Cieślak Dagmara Ciża Magdalena Janas Beata Ptaszek Małgorzata Strzelczyk Przemysław Opiekunowie: pani Hanna Boryczka pan Paweł Boryczka

12

Zespół Na Czasie- luty 2014  

Gazetka szkolna Nr 2/2014

Advertisement