Page 1

dizajn | architektúra | bývanie | životný štýl

j apríl – má 2013 ročník II.

€ cena 2,49

Romantické zátišia

Slnečná Andalúzia Rozhovor s herečkou

Zuzanou Haasovou

Art Hotel

Kaštieľ Tomášov


Chráňte sa pred

chrípkou a prechladnutím zvyšujte si

imunitu

Kanadské prírodné vitamíny No1 Najväčší kanadský výrobca vitamínov z prírodných zdrojov - vitamíny C a D3 zinok, selén, echinacea, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny - pôsobia pri včasnom užívaní preventívne proti chrípke i ochoreniam z prechladnutia, po zjavení sa prvých príznakov zabraňujú ich prepuknutiu a skracujú trvanie už prebiehajúcich ochorení: posilňujú imunitný systém • majú antivírusový a antibakteriálny účinok • poskytujú úľavu pri boľavom hrdle, nádche a zápaloch • pozitívne ovplyvňujú celkovú kondíciu organizmu Novinky! Omega 3 MiniCrystal clean - najmenšie tablety Omega 3 so zachovaním maximálnej účinnosti Vitamín D3 1000 IU - cmúľacie tablety s príchuťou pomaranča, cenovo zvýhodnené balenie ConsumerLab.com* zverejnila výsledky svojho ročného prieskumu spotrebiteľskej spokojnosti užívateľov vitamínov a výživových doplnkov pre rok 2012. Minulú jeseň sa prieskumu zúčastnilo 10 260 respondentov, ktorí vyberali najlepšie značky výživových doplnkov, najlepšie značky špeciálnych druhov doplnkov a najlepších obchodov s potravinovými doplnkami.

ŽIADAJTE V LEKÁRNI

www.webbernaturals.sk Dovoz a distribúcia v SR: Life Group s. r. o.


Detská izba Bývanie 6 Detská izba 14 Detská izba podľa feng šuej 20 Ničím nerušený domov

6 26

34 Rekonštrukcia bývalej koniarne na trvalkovú škôlku

42 História architektúry – hlina

Záhrady 44 Prebúdzanie v modrom

Rozhovor 50 Rozhovor s herečkou

ART Hotel Kaštieľ v Tomášove

44

34 Rekonštrukcia bývalej koniarne

50

Zuzanou Haasovou

Cestovanie 56 Slnečná Andalúzia

Zaujímavosti 66 Veterné mlyny v Holandsku

Dekorácie

Prebúdzanie v modrom

56

72 Romantické zátišia

Recepty 76 Recepty zo Španielska

Health & Beauty

VYdavateľ AXEL TRADE, S. R. O. Mudrochova 2 831 06 Bratislava IČO: 36659304 DIČ DPH: SK 2022231233 e-mail: office@axeltrade.com ŠÉFREDAKTORKA Gabriela Labinová Hertlíková mobil: 0905 425 790 e-mail: gabrielalabinova@gmail.com

20

Architektúra 26 Tristo rokov a jedna noc

Ničím nerušený domov

Slnečná Andalúzia

Rozhovor s herečkou

Zuzanou Haasovou

Romantické zátišia

ZÁSTUPKYŇA ŠÉFREDAKTORKY Ing. Miroslava Mlyneková mobil: 0903/612 009 e-mail: miroslavamlynekova@gmail.com REDAKČNÁ RADA Ing. arch. Karol Kállay e-mail: kallay@cubedesign.sk

S

nívanie považujem za najúžasnejšiu vec v živote nás ľudí. Snívanie nestojí ani cent, nebolí, je pohladením duše a je veľmi príjemné. Na rozdiel od snov, ktoré k nám prídu v noci, počas spánku, sa nám nikdy nestane, že sa prebudíme zo zlého sna, lebo cez deň snívame „svoje sny“.

S vekom sa nám akosi zo života vytráca táto úžasná schopnosť snívať alebo skôr si ju len niekedy vedome potláčame. Človek by nikdy nemal prestať snívať, sny nás posúvajú v živote ďalej, dodávajú nám energiu, otvárajú nové obzory a veľakrát nám pomáhajú v tých najťažších chvíľach. Snívajte, kedykoľvek je to možné. Neodporúčam vám však snívať v práci, ani za volantom auta, to by bolo trochu nebezpečné. Nájdite si v uponáhľanom dni svoju chvíľku, či už je to vo vani alebo pri žehlení (áno, pri žehlení sa dá krásne snívať), alebo si sadnite so šálkou mätového čaju niekam do ticha a prečítajte si dobrú knihu alebo časopis. Rada by som vás pri listovaní tohto čísla časopisu 4 style pozvala na prechádzku romantickými zátišiami alebo čarovnou Andalúziou, ponúkam vám inšpiráciu a priestor na vaše sny pri zariaďovaní detskej izby, či už dieťa máte, plánujete alebo o ňom len snívate. Predstavíme vám nádherný barokový ART Hotel Kaštieľ, kde sa budete cítiť ako princezná, o ktorej ste snívali ako malé dievčatko. Každá izba je jedinečná, dýcha históriou a ponúka vám priestor pre vaše romantické sny. Aj keď precitnutie z krásneho sna do dennej reality niekedy zabolí, nevzdávajte sa svojich snov, predstavujte si, čo by ste chceli, po čom túžite, ako si predstavujete svoj život o päť či desať rokov. Nemyslite na to, aké je ťažké to dosiahnuť, len snívajte a snívajte, stavajte si svoje vzdušné zámky. Je to váš priestor, váš svet, ktorý vám nikdy nikto nemôže vziať... máte ho vo svojom srdci. Prajem vám krásny deň.

72

Ing. Miroslava Mlyneková zástupkyňa šéfredaktorky

Nina Lexová - redaktorka mobil: 0902 884 599 e-mail: zsmarketing@gmail.com Ing. Andrea Farkašová – poradca feng šuej mobil: 0903 470 324 e-mail: feng.shui@zoznam.sk Marketing, obchod a inzercia Ing. Monika Babiaková mobil: 0915 984 144 e-mail: monika.babiakova@gmail.com Mgr. Jana Križanová mobil: 0907 666 457 e-mail: janakrizanova84@gmail.com grafická úprava a layout P&P DESIGN SERVICE s. r. o. e-mail: info@ppdesign.eu FOTOGRAFIA NA TITULKE www.shutterstock.com fotografia editoriálu www.lszphotography.com JAZYKOVÁ KOREKTÚRA Mgr. Ivana Fábryová e-mail: ivana.fabryova@chello.sk TLAČ Merkantil, spol. s r. o. DISTRIBÚCIA MEDIAPRINT KAPA PRESSEGROSSO PREDPLATNÉ MEDIAPRINT KAPA PRESSEGROSSO oddelenie inej formy predaja, Vajnorská 137 831 04 Bratislava 3 P. O. BOX 183 830 00 Bratislava 3 tel.: 02/4444 2773, 02/4445 8816 fax: 02/4445 8819 e-mail: predplatne@abompkapa.sk Infolinka: 0800 188 826 Podklady nie sú archivované. Nevyžiadané rukopisy redakcia nevracia. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť inzerátov, a tým nie je zodpovedný za prípadne vzniknuté škody. ISSN 1338-726X EV 4621/12 Ročník II. Dátum vydania: február 2013 Poradové číslo: 2/13 www.4-style.eu


Bývanie

N

apriek všetkým tým stokrát neposlúchnutým vyhrážkam o udržiavaní si poriadku v detskej izbe sa aj dospelí občas radi zavrú do tejto autonómnej oblasti bytov. Tajne si tak zaspomínajú, navrátia sa kamsi, kde im kedysi bolo tak dobre. Až do momentu, keď ich tam deti v tom rozjímaní nevyrušia a bezočivo nevyženú zo svojho územia.

Text: Rea Dilhoffová, Foto: www.shuterstock.com

To, čo robí detskú izbu detskou izbou, je, samozrejme, v prvom rade dieťa samotné. Akýkoľvek nevľúdny priestor rozveselí detský smiech a aj tá najsmutnejšie pôsobiaca izba bude vyžarovať pozitívnu energiu, keď sa v nej budú hrať vaši najmenší. Lenže dieťa potrebuje pre svoj vývoj aj okolie, ktoré dokáže poskytnúť dostatok zaujímavých podnetov, a tiež pocit bezpečia z domova, kde je možné „sa jednoducho skryť“. Čo teda musíte urobiť, keď chcete, aby vaše deti mali jedného dňa pekné spomienky na svoju detskú izbu?

Rodičom vstup zakázaný! Alebo vstupujete na vlastné riziko! Vítajú vás porozhadzované ponožky, nášľapné míny v podobe umelohmotných vojačikov stratených v koberci, polepené steny plagátmi súčasných idolov, vysychajúci fikus, ospalý chameleón v teráriu, ale aj pestrofarebné knižky na poličke, obrázky z poslednej hodiny výtvarnej výchovy či nemé usmievavé tváričky plyšovej zoo. 6

7


To znamená, že investovať do dlhovekosti detského nábytku sa príliš nevypláca. Pozornosť skôr treba upriamiť na benefity, ktoré získate funkčnosťou jednotlivých kusov, ich estetickými vlastnosťami (ktoré by sa mali pozdávať hlavne deťom), dôvtipnými riešeniami a v neposlednom rade si všímajte aj bezpečnostné štandardy a uprednostňujte zdravie neohrozujúce materiály.

Zariaďovanie detskej izby je veru ťažký oriešok. Ak ste už zabudli, že aj vy ste boli dieťaťom, radšej sa do ničoho sami nepúšťajte. Prenechať celý ten špás vyberania nábytku na vášho drobca je tiež číry nezmysel. Avšak niekde v strede týchto protipólov dvoch vzdialených svetov by sa dala nájsť cesta k peknej, príjemnej, funkčnej a bezpečnej detskej izbe. Pomôcť môže i odborník.

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, že detskú izbu nezariaďujete na večné časy. Deti predsa rastú, dospievajú, a tým sa menia aj ich nároky. Dalo by sa tiež povedať, že detská izba je len zoskupujúci pojem pre izby predškoláčika, žiaka a študenta. Ak ste práve domaľovali na ružovo steny v izbe vašej malej princeznej a myslíte si, že až do maturity máte pokoj, môže byť vaša snaha ofrflaná ešte skôr, ako sa nazdávate.

8

Ešte pred prvým kusom nábytku Tak ako pri iných užívaných obytných miestnostiach, aj v detskej izbe si treba niektoré stavebné úpravy rozhodnúť dostatočne vopred. Podlahová krytina by mala byť, podobne ako v obývacej miestnosti, najmä príjemná na dotyk, no zároveň šikovná na údržbu. Na jej optimálne vlastnosti je dôraz kladený hlavne pri najmenších členoch rodiny.

Deti v predškolskom veku trávia hrou väčšinu dňa a tá sa odohráva nízko pri zemi. Za zváženie teda určite stojí prírodná drevená, resp. korková podlaha alebo linoleum. Príjemný je aj koberec, ktorý bude treba častejšie vysávať. Vôbec sa neodporúčajú akékoľvek tvrdé keramické/kamenné povrchy (hoci s podlahovým kúrením), laminát alebo PVC. Pre staršie deti sa oplatí ešte pred

9


stierkovaním dotiahnuť prípojku internetu alebo káblovej televízie pod písací stôl. V súčasnosti je internet štandard, bez ktorého sa rešerš na hodinu fyziky len ťažko spraví.

Rozvrhnutie dispozície Na začiatku každého čaká jedna veľmi obyčajná, ale často prehliadaná otázka. Bude izba pre jedno dieťa alebo viac detí? Samozrejme, jednoduchšie ulahodíte vkusu jednotlivca. Takisto nebudete musieť riešiť enormné množstvo súrodeneckých hádok. Nie vždy je však bytová situácia ideálna a treba hľadať dôvtipnejšie riešenia. Detské izby, navyše, bývajú celkom malé. Dobré usporiadanie nábytku a jeho zónovanie funkčných celkov je, koniec koncov, to jediné, čo dokáže pretrvať aj tých rýchlych 18 rokov. Pri najmenších si musíte rozvrhnúť, kde budú spať, kde sa budú hrať a kam uložíte po hre všetky tie hračky tak, aby si ich znova mohli samy vybrať. Nástupom do školy pribudne v izbe riadne pracovisko na prípravu domácich úloh. Ostáva tu miesto na spánok a ešte veľa miesta na hru a hračky. „Polodospelý“ študent stále potrebuje kvalitný spánok a oddych, miesto na prácu a štúdium, hračky postupne odchádzajú do zabudnutia. Miesta v izbe však nepribúda, keďže prichádzajú nové záujmy i noví kamaráti.

10

Jedným zo základných typov usporiadania detskej izby je tzv. lineárna os. Ide o jednoduché usporiadanie primárnych kusov detského nábytku v rade za sebou. Spravidla popri stene sú zoradené v najrozličnejšom poradí: posteľ, písací stôl, šatníková skriňa a menšie odkladacie zásuvky a poličky. V zásade tu nič

nechýba. Mnohí si takto musia vystačiť ešte aj na vysokoškolskom internáte. Toto riešenie často šetrí miesto a vyrieši aj problém práve spomínaných súrodeneckých izieb. Lineárne usporiadanie však nie vždy poskytuje dostatočnú fantáziu pre nápady hľadajúcich rodičov. Ak sa teda rozhodu-

jete hrať viacej v priestore, existuje pár rád a trikov, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní. Pri výbere postele nešetrite. Mala by byť, aj spolu s matracom, kvalitná a

pohodlná. Neumiestňujte ju k miestam, kde môže byť príliš nízka alebo vysoká teplota, ako sú miesta okolo radiátorov, väčších presklených stien či klimatizácií. Vo veľkoryso riešených detských izbách sa posteľ môže čelom dotýkať steny, bude tak určite pôsobiť „dospelácky“. Pokiaľ ju pristavíte pozdĺžne ku stene, získate opticky nejaké metre a navyše sa dá využívať ako denný gauč. Obľube sa v detských izbách tešia aj postele s neštandardnou výškou. Do žiackej izby sa výborne hodia postele so spodným úložným priestorom, šuplíkmi a perinákom. Študentsky zaujímavo vyznievajú už aj postele s relatívne dobrou podchodnou výškou, pod ktorými sa dá zriadiť pracovisko alebo miesto na

krátky oddych. Ich zaručenou výhodou je aj to, že vás nebude rozčuľovať, ak si váš pubertiak ráno nepostelie. Upozornenie na záver: vysoké, resp. dvojposchodové postele nekupujte pre deti mladšie ako 6 rokov. Je to pre ich bezpečnosť aj pre váš pokojnejší spánok. Stôl je zónou číslo dva, ktorá v detskej izbe rokmi pretrvá. Najmenším krpcom na prvé čmáraniny postačí i nízky stolík s mini stoličkami, kriedová tabuľa alebo nekonečne dlhý zvitok papiera. Žiak alebo študent má už o dosť vyššie nároky a bez vyhovujúceho stola a pohodlnej a stabilnej stoličky sa nezaobíde. Čas, ktorý dieťa trávi vo svojej izbe, keď je práve doma, bude čoraz dlhší. Za stolom tak denne strávi aj niekoľko hodín. Ideálne pracovisko na štúdium nájdete pri okne tak, aby si pri dennom svetle píšuca ruka netienila. V druhom rade upriamte pozornosť na stolnú lampu. 11


Nech je dosť veľká, ľahko ovládateľná, nastaviteľná podľa potreby a nech žiari aspoň ako jasné letné slniečko. Kúpte rovno dve a tú druhú primontujte na nočný stolík, aby sa tak mladý čitateľ nemusel slepiť ani pri posledných stranách Harryho Pottera pred zaspávaním.

po čom túži vaša dcéra alebo syn. Po „dospelácky“ dekorovať detskú izbu je úplná hlúposť. Prenechajte túto časť na samotné deti. Zbytočne ich v tom neobmedzujte. Uvidíte, že nič nepokazia. A ak áno, prídu na to samy. Pomôžte im len napríklad zarámovaním fotografií alebo ich vlastných umeleckých výtvorov, ušitím bláznivých detských obliečok alebo navŕtaním boxovacieho vreca do stropu.

Do tretice si vás počkajú skriňa na oblečenie, komoda alebo bielizník, poličky na knihy, regály na hračky a všetky tradičné aj netradičné výmysly s úložnými priestormi, aby to v tej detskej izbe vyzeralo občas kultivovane, napríklad motívom tak vôbec nemusia pôsobiť, že sa do detskej izby nehodia. Študenti i žiaci určite ocenia množstvo miesta a šikovnú možnosť schovať neporiadok za posuvné dvere. U najmenších s veľkým nábytkom však radšej nehazardujte. Okrem toho, že budete musieť všetko prichytiť aj o stenu a zabezpečiť tým lepšiu stabilitu skriniek, dieťa nebude schopné obsluhovať všetko, čo v izbe má, a bude sa cítiť obmedzovane. Dajte radšej prednosť nižším a menším variantom. keď príde rodina na návštevu. Je dobré si uvedomiť, čo vám samotná miestnosť poskytuje, a rozhodnúť sa pre prípadné vstavané skrine. S nálepkami s veselým

12

Doplnky Funkčné, bezpečné a zdravé prostredie ste im už zabezpečili. Pri tej estetickej stránke by ste sa mali však riadiť tým,

Detské izby nepoznajú žiadne ohraničenia. Nemajú jasné pravidlá a nedajú sa ušiť podľa katalógovej predlohy. Sú akýmsi svetom vo svete, kde to jednoducho nefunguje bez prítomnosti detskej kreativity. Nuž, vie to byť aj poriadne zložité. Toľko nárokov, toľko nejasností, toľko nápadov, toľko chutí. Niekedy je ťažké uvedomiť si, že to nie sú rodičia, ktorí budú vládnuť detskému kráľovstvu. Nemôžu realizovať pri ňom svoje nesplnené sny. A neobstojí ani to, že skúsenosti so zariaďovaním detskej izby už predsa majú, keďže i oni raz boli deťmi. Úlohou rodičov je tu vybudovať základy, ktoré deti budú vedieť zužitkovať. Usmerniť ich. Detská izba vašich potomkov je príbehom, ktorý ste si možno vysnívali, ale máte naň vlastne len malý vplyv. 

Zariaďujeme detskú izbu

Navrhovanie detskej izby môže byť náročné vzhľadom na dnešnú dobu a rýchle tempo, v ktorom deti vyrastajú. V týchto nádherne zariadených izbách by mala byť dokonalá rovnováha praktickosti a tvorivosti.

Z

ámerom je vytvoriť samostatný priestor, ktorý je ergonomický, pohodlný a hladko integrovaný so zvyškom zariadenia. Nábytok a všetky predmety by mali vyhovovať vašim špecifickým požiadavkám z hľadiska priestoru, funkcie, možnosti odkladania a farebnej palety použitých materiálov. Najprv by ste sa mali zamerať na to, koľko priestoru máte k dispozícii na umiestnenie celého radu nábytku. Počnúc malými deťmi je to detská postieľka, prebaľovací pult a niekoľko skriniek až po vybavenie pre tínedžerov ako posteľ s kvalitným matracom, pracovný stôl, ergonomická stolička, skrinky, police, skrine a pod.

Jednou z možností je variabilne zariadiť detskú izbu, ktorá svojím vybavením bude spolu s dieťaťom postupne rásť a slúžiť mu nielen na odpočinok. Záclony, posteľná bielizeň a doplnky sú dobrým začiatkom na doladenie interiéru určeného pre deti a mládež. Moderné domy a byty sú oveľa sofistikovanejšie, dobre zorganizované a zamerané na potreby každého. Súčasťou detskej izby alebo pracovne sú dnes aj pracovné stanice, ktoré sa javia ako absolútna nutnosť v dobe notebookov, tabletov a PC. Na trhu je v súčasnej dobe množstvo nábytkových zostáv s veľkým úložným priestorom. Vďaka nim je možné vytvoriť miesto na spánok, hru, relax aj štúdium.

Radi vám poradíme, navrhneme a zrealizujeme vaše predstavy.

www.tania.sk 0915 950 773 a

Forinex, s. r. o. 0905 545 883


Bývanie

Priestor na spanie

Priestor na hranie

Ing. Andrea Farkašová Jednou z činností Andrey Farkašovej je poradenstvo feng šuej a aplikovanie tejto metódy do projektov, interiérov domov a tiež firemných priestorov. Feng šuej sa venuje 10 rokov.

Priestor na učenie

Mediálnou činnosťou o feng šuej by chcela napraviť mýty a povery, ktoré sa niekedy mylne spájajú s touto metódou.

Text: Ing. Andrea Farkašová, Foto: www.shutterstock.com

Je

Detská izba je jedna z veľmi dôležitých miestností v našich bytoch. Na rozdiel od iných miestností slúži deťom na viac účelov. Je to miesto na spanie, hranie a s pribúdajúcim vekom dieťaťa aj na učenie. Preto by mala zodpovedať veku a potrebám dcéry alebo syna. Detská izba by mala ponúkať možnosť zmeny. Vekom hračky, skladačky, kočiare, autodráhy nahradia knihy, školské potreby, plagáty, stojany na CD a pod. Deti odmalička vedia vycítiť priestor, čo sa postupne až do dospelosti vytráca. Táto schopnosť ostáva iba niektorým jedincom.

14

dobré, ak sa aj deti samy podieľajú na zariaďovaní svojej izby. Pre staršie dieťa je výhodou, ak je jeho detská izba umiestnená v severovýchodnom sektore. To môže prispieť k lepším študijným výsledkom v škole, nakoľko z každej svetovej strany prúdi iný vplyv a zo severovýchodu prúdi pozitívny vplyv vzdelania. Pokazené hračky či chýbajúce časti hier vyraďte. Tiež aj malé veci na oblečenie, ktoré už dieťa nenosí. Každý potrebuje odkladací priestor – najlepšie je ho zriadiť v samostatnej miestnosti (šatník, komora, pivnica). Ak vám to však priestor nedovoľuje, vhodné sú aj vstavané skrine, ktoré vytvoria akoby samostatný priestor.

V detskej izbe vytvorte 3 zóny:

1.

priestor na spanie

2.

priestor na hranie

3.

priestor na učenie


Nedávno som navštívila jednu rodinu – ich dcéra, druháčka, veľmi zle zaspávala. Po vylúčení všetkých možností jej zlého spánku nastúpil do popredia problém súvisiaci s priestorom detskej izby. Obývala izbu sama a nachádzali sa v nej všetky tri zóny (na spanie, hranie, učenie), čo bolo dobré, ale...

Vplyv negatívnej hviezdy z hľadiska astrológie priestoru GPZ – vplyv geopatogénnej zóny

www.fany.sk po-pia: 12-18 hod. ho rušil pri učení. Tiež je dobrou alternatívou dať stolík oproti, čím sa splní aj škola tvarov a dievča v tomto prípade bude pri sedení pozerať na sever. Tento smer je preňho tiež pozitívny.

Tomášiková 33, Bratislava ( roh križovatky Tomášiková a Trnavská )

0905 470 334

Výsledok

Detská izba pred zmenou

Po zmene

1. Posteľ bola nasmerovaná na negatívny smer dievčatka (jeho pozitívne smery V, JV, S, J).

1. Presunutím postele spí dievčatko vo svojom smere úspechu.

2. Posteľ sa nachádzala v geopatogénnej zóne.

2. Presunutím postele sa dostalo mimo GPZ.

3. Bola tu porušená škola tvarov, nakoľko sa dvere do izby nachádzali za hlavou, a navyše posteľ bola bez čela.

3. Presunutím postele prišlo k zlepšeniu školy tvarov. Dieťa má pod kontrolou celú miestnosť. Navyše, posteľ je umiestnená v mieste najvyššej harmónie a doplnilo sa na nej čelo.

4. Posteľ bola umiestnená v rušivej časti izby aj z hľadiska prúdenia energií, t. j. medzi oknom a dverami. 5. Z hľadiska astrológie celého bytu v časti, kde bola umiestnená posteľ, bol vplyv negatívnej hviezdy. 6. Stôl nasmerovaný do okna (bol síce v smere úspechu dievčatka) porušoval školu tvarov. Navyše, písací stolík umiestnený rovno pod oknom dieťaťu odnáša myšlienky a nemôže sa dobre sústrediť na učenie. 16

Presunutím nábytku dievčatko vo svojej izbe už samo dobre a oveľa rýchlejšie zaspáva, a to bez maminho uspávania. Nebudí sa zo sna a v škole sa zlepšilo. Chodí do školy oddýchnutejšie, čo sa prejavilo aj na jeho známkach, a je menej chorľavé.

www.fengshui-farkasova.sk

4. Týmto je posteľ umiestnená v tichšej zóne z hľadiska prúdenia energií. 5. Dieťa spí mimo negatívneho pôsobenia hviezdy z hľadiska astrológie celého bytu. 6. Presunutím písacieho stolíka pozerá dieťa na juhovýchod (každý smer má 45 stupňov), ktorý patrí medzi jeho šťastné smery, a týmto sa zrušil aj priamy výhľad do okna, ktorý

Tu nás nájdete


svojich plánov spojených s novým alebo vynoveným bývaním. PSS, a. s., vám uvoľní zvyšok po zdokladovaní, že ste úver naozaj použili na výstavbu alebo obnovu svojho bývania. Banka akceptuje kúpne zmluvy na nehnuteľnosť na bývanie aj doklady za nákup stavebného materiálu, resp. za vykonané stavebné práce.

Stabilita a bezpečnosť

Siahnite po úvere na bývanie

s úrokom už od 1 % ročne

Poskytne vám ho líder na slovenskom trhu stavebného sporenia –

Prvá stavebná sporiteľňa

O

bchodní zástupcovia Prvej stavebnej sporiteľne pri rozhovoroch s vami – našimi klientmi – zistili, ako si predstavujete ideálny produkt financovania bývania. Vzhľadom na už niekoľko rokov trvajúcu ekonomickú krízu vyžadujete stabilitu a bezpečnosť. Ďalej je to možnosť čo najviac si prispôsobiť bankový produkt svojim potrebám. A prečo sme vlastne dosiaľ nespomenuli maximálnu výhodnosť? Pretože tá je samozrejmá.

Úver s minimálnym úrokom

Na základe takto získaných poznatkov a skúseností sme pre vás pripravili úver na bývanie s bezkonkurenčnými

podmienkami. Prvá stavebná sporiteľňa vám teraz prináša úvery s najnižším úrokom vo svojej 20-ročnej histórii. Spodná hranica tých najvýhodnejších sa začína už od 1 % ročne! To je až o 4,69 % menej ako v prípade tradičnej úrokovej sadzby. Zrýchľuje sa vám pulz? To je dobre, pretože s takýmto úverom máte svoje nové alebo vynovené bývanie doslova na dosah ruky.

Prispôsobte si podmienky

Je iba na vás, či si zvolíte fixáciu zvýhodnenej úrokovej sadzby na jeden, dva či tri roky. Čím kratšia doba fixácie, tým je úroková sadzba výhodnejšia. Po jej uplynutí sa úrok upraví na taký,

ktorý platil pred podaním žiadosti o úver. Takisto je len na vás, aký druh úveru na bývanie si zvolíte. Platí, že čím dlhšie sporíte, tým nižšie budú splátky vášho úveru. Sporenie na účte stavebného sporenia pred požiadaním o úver na bývanie v PSS, a. s., však nie je podmienka. Zaujímavá je aj maximálna možná výška úveru. Jednotlivcovi poskytneme prostriedky do výšky 170-tisíc €. Manželom alebo partnerom na jednu nehnuteľnosť dokonca až dvojnásobok, čiže do 340-tisíc €. Pritom až 80 % finančných prostriedkov z úveru môžete čerpať prakticky okamžite. To vám umožní rýchlo začať s realizáciou

i služby vo viac ako 700 firmách so zľavou až do 50 %. Toto je ďalší z argumentov, prečo sa oplatí uvažovať nad využitím celého spektra výhod, ktoré PSS, a. s., ponúka svojim klientom v jarných mesiacoch tohto roka.

Ďalšie informácie získate na zadnej obálkovej strane, resp. u obchodných zástupcov PSS, a. s., alebo nám zavolajte na 02/5855 5855, prípadne si kliknite na našu stránku www.pss.sk.

Stavební sporitelia určite oceňujú, že majú na výber. Tí, ktorí nechcú okamžite kupovať, stavať alebo obnovovať svoje bývanie, sa môžu Tip pre vás v PSS, a. s., na investíciu „svojho života“ dôkladne a bezpečÚver na bývanie so zvýhodnenou ne pripraviť. Vklady našich úrokovou sadzbou už od 1 % ročne klientov, zo zákona chránemôžete použiť na kúpu, výstavbu né až do výšky 100-tisíc €, alebo obnovu svojho bývania zhodnocujeme garantovaným a tiež na splatenie úveru úrokom. Kto sporí, má nárok na bývanie v PSS, a. s., aj na štátnu prémiu. V roku či v inej banke. 2013 predstavuje 11,5 % z ročných vkladov na účet stavebného sporenia, maximálne až 66,39 € ročne. Na získanie maximálnej štátnej prémie potrebujete v priebehu tohto roka – či už jednorazovo alebo pravidelnými mesačnými vkladmi – vložiť na svoj sporiaci účet aspoň 577,30 €. Aj vďaka tomu pri 6-ročnom účelovom sporení zhodnotíte prostriedky na svojom účte stavebného sporenia v priemere o viac ako 5 % ročne. A to je naozaj bezkonkurenčná príprava na financovanie bývania. A ak splníte vopred stanovené podmienky, poskytneme vám bez ohľadu na váš vek stavebný úver s nízkym úrokom. Jeho úroková sadzba je garantovaná, a teda nemenná počas celej doby splácania. Inak povedané, splátky vášho stavebného úveru sa nezmenia od prvej až po poslednú. Najpopulárnejší spomedzi stavebných úverov je úver do 40-tisíc €, ktorý netreba zabezpečovať nehnuteľnosťou ani dokladovať výšku príjmov. Aj preto ho odborná porota už trikrát ocenila prestížnym ocenením Zlatá minca.

Ušetrite s Kartou výhod

A aby sme nezabudli, Prvá stavebná sporiteľňa všetkých svojich klientov odmeňuje Kartou výhod. Jej držiteľ môže nakupovať stavebný materiál, výrobky

Nezabudnite na poistenie Obchodní zástupcovia PSS, a. s., vám na požiadanie sprostredkujú aj kapitálové životné poistenie i poistenie vášho domu či bytu, resp. vašej domácnosti. Unikátne poistenie je tu pre vás bez ohľadu na to, či ste alebo sa len plánujete stať naším klientom.


Bývanie

Projekt firmy Neopolis

V

Text a foto: www.neopolis.eu

stúpili sme do haly, resp. do vstupnej časti domu, kde sa nachádza drevená podlaha a plynulo prechádza celým priestorom. Okná na dverách príjemne osvetľujú tento priestor, kde sú umiestnené vešiaková stena a široká šatníková skriňa s posuvnými dverami. Na tých sa strieda pomerne jednoduchý motív so zrkadlom, no veľmi príjemne oživuje dvere skrine, ako aj celú miestnosť.

20

Tentoraz sme navštívili mestečko Modra, kde sa realizoval projekt jednoposchodového domu. Celý interiér je riešený v jednoduchom chatovom štýle, ktorý je jeho majiteľom veľmi blízky. Všetko pôsobí čisto a jednoducho, no zároveň moderne.

Zo vstupnej časti sme sa dostali do obývacej izby, kde nás zaujal dominantný krb na stene obložený tehlovým obkladom. Napriek tomu, že sa v ňom nekúrilo, ihneď v nás vyvolal pocit domova. Na opačnej strane obývacej miestnosti sa nachádza biela rohová sedacia súprava na pohodlné sledovanie televízie. Tú možno sledovať dokonca aj priamo z kuchyne, a to cez pripravený otvor v stene nad sedačkou. Z obývacej izby sa prechádza do všetkých častí 21


domu, aj na terasu. Je to miesto ako stvorené na oddych a relaxáciu celej rodiny, navyše s výhľadom do záhrady. Kuchyňa je oddelená od obývačky len posuvnými dverami. Prevláda tu jednoduchá kombinácia dreva a bielej pracovnej dosky, oživená pásom tehlového obkladu za varným panelom. Práve tu najviac vyniká

chatový štýl, ktorý ešte viac podčiarkuje drevený strop nad celou miestnosťou. Priestor kuchyne je doplnený o jedálenský kút s už spomínaným výhľadom do obývacej izby.

22

Oproti vstupu do kuchyne cez obývaciu izbu sa nachádza vstup do hosťovskej spálne s vlastnou malou kúpeľňou a veľkým šatníkom. Schody za krbom vedú na poschodie do nočnej časti domu, čím si rodina vytvorila súkromie. Tu nájdeme spálňu rodičov, detskú izbu, pracovňu a veľkú kúpeľňu pre domácich.

23


Detská izba je určená pre jedno dieťa. Nábytok pozostáva z variabilných prvkov políc a úložného priestoru s odnímateľnou doskou písacieho stola. Dieťa tu má dostatok miesta na svoje hračky, ako aj na hranie. Nad posteľou sú, navyše, umiestnené aj veselé obrázky. Dom pôsobí jednoduchým, avšak štýlovým dizajnom, nič tu nie je prehnané či rušivé, farby sa k sebe navzájom hodia. Priestory vynikajú nesmiernou čistotou a svetlom. Izby sú rozumne rozmiestnené a navrhnuté, rodine s deťmi tu naozaj nič nechýba.

V spálni prevládajú drevo a sklo v jemných pastelových tónoch. Koberec na celej podlahe izby dodáva priestoru útulnosť. Človek si tu ľahko predstaví posedenie v spoločnosti viacerých ľudí, ako aj pokojnú rodinnú atmosféru. O súkromí svedčí najmä oddelená časť domu, kam majú „vstup“ v podstate len jeho obyvatelia. Dieťa sa pokojne vyspí aj v prípade, ak rodičia majú dole ešte návštevu. Nikto tak nikoho ničím neruší. 

24

25


Architektúra

V

zeleni tohto najstaršieho krajinárskeho parku v Uhorsku a na Slovensku, iba šestnásť kilometrov južne od metropoly Slovenska, sa nachádza hotel, v ktorého názve je zakódovaná jeho dávna historická minulosť – kaštieľ. Rovnako ako barokovú noblesu v ňom nájdete aj buržoázny prepych, popri menuete v ňom znie i swing a história sa v ňom snúbi s najsúčasnejšou súčasnosťou. Tento neobyčajný mix storočiami robí hotel nielen príťažlivým, ale dodáva mu neobyčajné magické čaro.

Text: Mgr. Jozef Lenhart, Foto: Mgr. Jozef Lenhart

Art Hotel Kaštieľ vznikol prestavbou niekdajšieho vidieckeho barokového sídla, ktoré patrí do skupiny podunajských barokových kaštieľov. Dal si ho postaviť barón Ján Jesenák, uznávaný právnik, filantrop a stúpenec rousseauovskej filozofie hlásajúcej návrat človeka k prírode. Pre svoje rodové sídlo si vybral ostrov uprostred meandrov malého Dunaja, v húštine lužného lesa nazývaného Majorháza. Tu si nechal v rokoch 1767 – 1769 postaviť architektom z okruhu Domenica Martinelliho kaštieľ. Okázalý, trojkrídly, s čestným nádvorím, v duchu neskorého, klasicizujúceho viedenského baroka. Ďalší majitelia kaštieľa, Dražkovskovci a Vayovci, ktorí ho

26

Ak patríte k tým, čo túžia po romantike a rovnako radi majú extravaganciu, tak potom Art Hotel Kaštieľ v Tomášove splní tieto očakávania aj s bonusom. Nachádza sa totiž v rozľahlom, devätnásťhektárovom anglickom parku, ktorý mu zabezpečuje intimitu a zvyšuje prestíž pred ostatnými hotelovými zariadeniami.

vlastnili počas 19. storočia, výraznejšie do jeho vzhľadu nezasiahli. Aj napriek dramatickým udalostiam, ktoré sa ho dotkli počas prvej svetovej vojny, kedy slúžil ako lazaret a vyhorel, si zachoval svoj barokový vzhľad. Posledný majiteľ Rudolf Straser ho obnovil, upravil a pozmenil iba jeho interiéry v módnom duchu art deca, v dekoratívnom štýle tridsiatych rokov 20. storočia, ktorý zodpovedal vkusu novodobej buržoázie. Menej citlivo sa už ku kaštieľu zachovali nemecké a sovietske vojská, ktoré sa v ňom usídlili počas druhej svetovej vojny, a Povereníctvo školstva. Znárodnením v roku 1947 sa totiž kaštieľ zmenil na nápravnovýchovný ústav, čo zásadne zmenilo jeho funkciu

27


mánom hotela. Zrekonštruovaná výzdoba grafického kabinetu s iluzívne maľovanými obrazovými rámami a grafickými listami od holandských maliarov je jediná svojho druhu na Slovensku a patrí k ojedinelým kabinetom tohto typu v Európe. Jeho obdobu nájdeme iba vo Švédsku v „modrom kabinete“ na zámku Hultgren,

v dedinskom panskom sídle Almare-Stäket či v štokholmskom kráľovskom zámku, kde nalepovanie grafík na stenu bolo v druhej polovici 18. storočia veľkou módou. Za obnovu kabinetu a jeho obrazovej výzdoby bola majiteľom Art Hotela Kaštieľ v roku 2012 udelená prestížna cena časopisu Pamiatky a múzeá.

Zariadenie interiérov bolo zadefinované dobovými umelecko-remeselnými prvkami, ako sú barokové dvere či mekintoschovské štvorčekované okná a dvere s fazetovými sklami, typologicky zodpovedajúce art decu. Stĺpová hala so zrkadlovými klenbami, reprezentačné schodisko a interiéry so zachovanými barokovými

Závesné systémy, dekoračné materiály a závesy na okná dodávala spoločnosť EYA interiér, s. r. o.

a účelovými prestavbami vyplývajúcimi z novej funkcie došlo k znehodnoteniu jeho historicky cenného interiéru. Ani reštitúcia v roku 1992 nezachránila kaštieľ pred ďalšou devastáciou. Naďalej, až do roku 2007, plnil funkciu výchovného zariadenia a chátral. A nebyť nových majiteľov, ktorí si predsavzali kaštieľ zachrániť a jeho obnovu aj uskutočnili, bolo by niekdajšie Jesenákovské sídlo skončilo ako väčšina pamiatkových objektov na Slovensku. Zmenil by sa na ruinu a zanikol. Art Hotel Kaštieľ mal šťastie nielen na majiteľov, ale i na architektov, ktorí dokázali citlivo podriadiť novú hotelovú funkciu objektu pôvodnej historickej dispozícii a architektonickým hodnotám kaštieľa. 28

Vďaka ateliéru G+G projekt boli obnovené a zrekonštruované historické interiéry a zreštaurované pamiatkovým výskumom objavené nálezy dvestopäťdesiat rokov starej barokovej nástennej maľby, doložené správou Gottfrieda Rotensteina z roku 1784. Budoár zdobený kvetinovými girlandami, salón s antickými medailónmi či pompejskou maľbou s gemami Venuše, Apolóna a Diany a kuriózny grafický kabinet patria dnes k najluxusnejším apart29


prvkami, nachádzajúce sa prevažne v piano nobile kaštieľa a pôvodne slúžiace reprezentačným účelom, boli obnovené do barokového vzhľadu. Ostatné miestnosti slúžiace ako hotelové apartmány boli zariadené v duchu art deca. Hotelový nábytok je prototypom a bol vytvorený výlučne iba pre hotel. Supervízor kaštieľa Mgr. Jozef Lenhart a bytová architektka Ing. arch. Lucia Bobíková sa pri zariaďovaní rozhodli pre „storry styl“. Vydali sa na neprebádanú cestu poznačenú originalitou. Nimi vytvorený „štýl“ spája v sebe všetky historické vrstvy, ktoré sa v kaštieli zachovali. Od fázy klasicizujúceho baroka cez romantizmus, art deco až po súčasnosť. Pri zariadení izieb sa

30

inšpirovali predovšetkým tvorbou Jozefa Hoffmanna, jedného z hlavných reprezentantov viedenského art deca. Nábytok kubizujúcich tvarov s bielo-čiernou lakovou úpravou, doplnený poťahom so štýlovým dezénom vytvára dokonalú ilúziu starého a súčasne i moderného bývania. Nepôsobí zastaralo, ale súčasne, pričom pátos doby je čitateľný. Základná farebná škála sa odvíja od neutrálnej bielej, dopĺňaná farebne kontrastným materiálom od šedej cez temnú bordovú až po žltú. Slohovú jednotu apartmánov podporuje štuková výzdoba, ktorá je rovnako ako nábytok alúziou na dekorativizmus tridsiatych rokov 20. storočia. Barokový interiér, s výnimkou salónov s pôvodnou historickou maľbou, evokujú štýlové tapety a atypický nábytok štylizovaných barokových tvarov. Tým, že sa interiéristi nevydali cestou imitovania historicity a pri novotvaroch nahradili povrchovú úpravu nábytku zrkadlom, podarilo sa im poprieť jeho hmotnosť a dosiahnuť „scudzujúci efekt“, ktorý umožnil vyzdvihnúť zachovanú nástennú maľbu a štýlovosť barokových interiérov. Tak sa prepojili dve výrazné slohové etapy – najstaršia s najsúčasnejšou. Absolútnu slohovú čistotu dosiahol supervízor v riešení kaplnky, ktorá patrila k architektonicky problematickým interiérom kaštieľa od čias svojho vzniku v závere

Labyrint pôvodných pivničných priestorov dokázali architekti Gregor + Gregorová organicky prepojiť s novostavbou kongresovej sály, pre ktorú našli priestor pod čestným nádvorím a presvetlili ju priezorom niekdajšej fontány. V interiéri kongresovej sály, ako v novotvare, sa vyhli historizovaniu. Jej riešenie odráža poslednú kultúrnu vrstvu kaštieľa. Atraktívnosť kaštieľa znásobuje rekonštruovaná terasa, ktorá vytvára noblesný parter a zvýrazňuje priečelie historického objektu. Ak tomu všetkému prirátame ešte wellness, letné kúpalisko, amfiteáter, brezový altánok, srnčiu zvernicu, dva a pol kilometra pochôdznych parkových chodníkov, dendrologickú hodnotu priestoru... dostaneme približne ucelený obraz Art Hotela Kaštieľ, ktorý patrí k tomu najlepšiemu, čo v hotelových zariadeniach a službách môžeme na Slovensku očakávať. Art Hotel Kaštieľ je učebnicou histórie a vkusu, kde naozaj platí, že za jednu noc v ňom môže človek prežiť tristo rokov. V roku 2012 získal Art Hotel Kaštieľ z rúk ministra kultúry SR M. Maďariča a nadácie SPP najvyššie štátne ocenenie za najlepšie vykonanú obnovu pamiatkového objektu – cenu Fénix. 

EYA interiér, s. r. o., ul. Miestneho priemyslu 1028, Námestovo 0911 901 837, info@eya-interier.sk

www.eya-interier.sk/showroom

19. storočia. Použitím transparentných materiálov vytvoril sugestívny kontemplatívny, no formálne odvážny „krištáľovo“ čistý priestor, ktorému dominuje sklený oltár s kópiu sochy Madony od rakúskeho sochára, predstaviteľa art deca.

INTERIÉROVÉ ŠTÚDIO – ZARIAÏOVANIE INTERIÉROV RODINNÝCH DOMOV, HOTELOV, PENZIÓNOV

NAJVÄÈŠÍ SHOWROOM NA SLOVENSKU VÝBER Z CELÉHO SVETA ZA DOBRÉ CENY

31


TUPAI DESIGN LINE

Kľučky sú dôležitou súčasťou dverí, pre mnohých aj hodnotným doplnkom interiéru. Sú nielen atraktívnou ozdobou, ale aj jedným z najpoužívanejších prvkov v domácnosti.

V

súčasnej modernej bytovej architektúre sa kladie dôraz na umelecké stvárnenie každého detailu. Kľučky sú navrhované s rovnakou fantáziou ako ktorékoľvek iné prvky a doplnky v interiéri. Môžu byť nenápadné aj extravagantné. Tie atraktívnejšie dosahujú úroveň umeleckých diel. Nové materiály a tvary umožňujú kľučkám dverné krídla štýlovo oživiť i ozvláštniť.

Ako vyberať kľučky? Prioritou je kvalita. Exteriérové aj interiérové kľučky musia spĺňať potrebné kritériá najmä po funkčnej stránke, aby účelne slúžili v každodennom praktickom živote. Či sa rozhodnete pre kľučky mohutných alebo subtílnych tvarov, z estetického hľadiska je pri ich výbere potrebné dbať na súlad s ostatným zariadením a doplnkami. Objavte vo svete kľučiek nové dizajny a nevšedné kombinácie materiálov.

ŠIROKÁ ŠKÁLA, ATRAKTÍVNE MODELY Jeden z najväčších dovozcov a predajcov kľučiek na dvere, MP KOVANIA, na slovenský trh pravidelne prináša nové modely renomovaných európskych značiek. V ponuke sa nachádza viac ako päťsto modelov kľučiek rôznych tvarov a materiálov. Pre náročných zákazníkov sú v ponuke luxusné

modely z rôznych ušľachtilých materiálov, akými sú nehrdzavejúca oceľ, mosadz v rôznych povrchových úpravách vrátane pozlátenia 24-karátovým zlatom. Pri vybraných modeloch je použitá napríklad trendová koža, porcelán alebo Swarovského kryštály. Nájdete medzi nimi kľučky vhodné aj pre netradičné štýlové interiéry. Pre dizajnérov, architektov a projektantov sú v ponuke spoločnosti taktiež moderné dizajnové kovania v širokej škále povrchových úprav.

binovať s väčšinou kľučiek zo širokej ponuky. Samozrejmosťou je taktiež dokonale zladený doplnkový sortiment ku skleneným dverám (pánty, madlá, zarážky a pod.).

Menej nároční zákazníci v sortimente nájdu výrobky z hliníka, mosadze a z nehrdzavejúcej ocele a zliatiny zinku v nižších cenových kategóriách. K väčšine kľučiek na dvere sú v ponuke aj iné doplnky (napr. kľučky na eurookná, madlá, mušle na posuvné dvere, gule a pod.).

KVALITA VÝROBKOV O kvalite výrobkov spoločnosti MP KOVANIA svedčí aj predĺžená záruka päť rokov na veľkú časť výrobkov. Pre vybrané modely je poskytovaná záruka až desať rokov. Firma je výhradným dovozcom ponúkaného sortimentu pre slovenský trh. Jej kompletnú ponuku nájdete vo vzorkovni v sídle spoločnosti v Bratislave na Bojnickej ulici 10, v Košiciach na Žižkovej ulici 13 a v Prahe na Malešickej 49. Nájdete tu aj iný doplnkový sortiment, napríklad zámky, stavebné vložky, samozatvárače dverí, zarážky, klopadlá, číslice, piktogramy a aj tie najmenšie drobnosti, týkajúce sa kovaní. Sortiment firmy ponúkajú aj ďalší veľkoobchodní partneri a predajcovia zaoberajúci sa výrobou alebo predajom dverí.

V súčasnosti sa veľmi obľúbeným prvkom moderných interiérov stáva sklo. Je to materiál, ktorý svojou ľahkosťou a odolnosťou dokáže presvetliť každý priestor. Sklo v kombinácii s kovom je neodolateľným architektonickým riešením v každom interiéri. Novinkou v sortimente spoločnosti MP KOVANIA sú preto kovania na sklenené dvere v širokej škále tvarov a farieb. Všetky kovania je možné kom-

Pri výbere kľučiek je potrebné dbať najmä na použité materiály, kvalitu spracovania, dizajn a v neposlednom rade na samotnú montáž. Ak vám na uvedených skutočnostiach záleží, vyhľadajte špecializované predajne, v ktorých máte možnosť výberu moderných a kvalitných výrobkov. Kompletný sortiment spoločnosti MP KOVANIA nájdete na stránke www.kluckynadvere.sk.

Spoločnosť MP KOVANIA dodávala kľučky a kovania pre ART Hotel Kaštieľ v Tomášove.

Made in Portugal

www.tupai.sk MP KOVANIA s. r. o. – firma s 12-ročnou tradíciou na slovenskom trhu. Bojnická 10, Bratislava, tel.: 02/444 555 85, mp@mp-kovania.sk


Architektúra

F

ondy poskytované Európskou úniou sú na Slovensku často skloňovaným pojmom, pretože sú mnohokrát (žiaľ) jedinou formou, ako zachrániť stavby alebo aj iné artefakty, ktoré už stratili nádej sa samy vzkriesiť. Pomocná ruka v takejto podobe dokáže umocniť svoju dôležitosť o to viac, ak ide o rozumne a správne využitú záchranu. Ak teda narazíte na niečo, čo okrem praktických hodnôt prináša i tie estetické, dokáže vás ovládnuť príjemný pocit optimizmu. Takto nejako by malo začínať rozprávanie o dnes už trvalkovej škôlke Victoria, ktorá na svoju novučkú prevádzku využila zdroje Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka evidentne uvážene.

Text: Rea Dilhoffová, Foto: Ľuboš Minárik, Rea Dilhoffová

Celý komplex trvalkovej škôlky sa skladá z hlavného objektu, niekoľkých menších stavieb, skleníkov a samotnej škôlky mladých rastliniek. Aby ste pochopili hlavný objekt, ktorý sa po rekonštrukcii o. i. dočkal aj obytnej funkcie, nedá sa nevšimnúť si, že v okolí ostáva podobných domov hneď niekoľko. Dnes sú rokmi prestavané

a dva z nich sú dokonca rozdelené na akúsi radovú zástavbu rodinných domov s predzáhradkami. Vo Victorii sa, naopak, koncept pridŕžal skôr jednotnej stratégie. I keď je stavba už z diaľky viditeľne delená jemne vystúpenými

pilastrami na deväť častí, jej jednotnému charakteru to príliš neubližuje. Lícová tehla v kombinácii s omietnutými pilastrami pôsobí elegantne i rurálne zároveň. Svojím fasádnym stvárnením tak Victoria dokonale zapadá do redšej

Niekde pred tabuľou označujúcou začiatok obce Čab neďaleko Nitry by ste mali odbočiť, prejsť popri nepôvabnej priemyselnej zóne, až by ste niekde na konci štrkovej cesty objavili čosi, o čom by ste sa rozprávaním chceli podeliť s ostatnými. V jednoduchej scenérii agrárnej pahorkatiny tam za vysokým múrom miestneho kaštieľa totiž nájdete schovanú bývalú koniareň, ktorá od základov zmenila svoj účel.

34

35


okolitej zástavby susedných objektov. Odvážnejším počinom architektov sa na prízemí stali okná bez parapetu, ktoré opticky a funkčne vytvorili spojenie medzi interiérom a exteriérom. Pretínajú kamenný sokel, ktorý sa tak prerušovane vinie okolo celého domu. Farebne nadväzuje naň aj antracitová farba strešnej krytiny. Vikiere vystupujúce spod strechy zakončujú celkový výzor stavby. Architekti sa tu popaso-

vali s neľahkou úlohou, ktorú šikovne zvládli. Nebýva výnimkou, že pri rozhodnutí využívať priestor pod krovom v plnej miere na strechu pribudnú okenné „výčnelky“ – vikiere. Tento storočia starý trik sa s obľubou využíva dodnes. Jeho presklený variant na dome v Čabe je výrazným architektonickým prvkom, ktorý jednoznačne vyvoláva pocit nedávneho zásahu, rekonštrukcie. Autori týmto rozhodnutím nespadli do

neaktuálnych foriem a neopodstatneného kopírovania minulosti, ale smelo priznali súčasnú vrstvu, ktorá vdychuje budove nový život v podobe jej nového využitia. Navyše, skombinovali staré overené typologické prvky s technológiami dneška. Celý dom tak dostal punc súčasnosti bez zbytočného pohŕdania minulosťou.

samotnou prírodou. Na prízemí sa ďalej nachádzajú aj jedáleň, menšia kuchynka a sociálne zariadenia. Zadná časť objektu, navyše, schováva obslužné schodisko pre apartmány na poschodí. V prípade potreby sa toto schodisko dá používať nezávisle od ostatných priestorov, a tak

zabezpečuje úplnú samostatnosť aj hosťom ubytovaným v podkroví. Pod strechou sa nachádzajú už len priestory pre ubytovaných „agroturistov“. Sú tu dva apartmány a niekoľko menších izieb. Izby, hoci podkrovné, tu však pôsobia veľmi priestranne. Nečudo, veď farbou

na stenách sa stala len a len biela. I mobiliár jednotlivých izieb je jednoduchý a účelný. Nadobudnete dojem sparťanskej elementárnosti. Nemusí to byť však na škodu, pretože spolu s príjemným okolitým prostredím a čistotou nového zachováva v človeku pocit veľkorysého

Dispozícia hlavného objektu Dom má pôdorys v tvare písmena T, čo sa podarilo využiť na maximum. Jeho dispozícia odzrkadľuje praktické narábanie s jednotlivými funkciami a umožňuje tak svojim užívateľom bezproblémový chod jednotlivých činností, ktorých v žiadnom prípade nie je málo. Na prízemí najväčšiu plochu zaberá prednášková hala, kde sa odohrávajú aj všetky workshopy, dielne a kurzy, ktoré Victoria usporadúva. Je tu teda sústredená najväčšia pozornosť na nadväznosť s exteriérom aj so samotnou škôlkou. Tá je docielená o. i. veľkými lamelovými dverami vyúsťujúcimi do otvorenej krajiny. Akoby vo svojej otvorenej podobe ponúkali školskú tabuľu pokreslenú 36

37


Malý pavilón Predtým, kým odídem z areálu trvalkovej škôlky v Čabe, upriamim ešte pozornosť na neveľký domček stojaci takmer priamo v záhonoch mladých kvetín. Je to akýsi pavilón, ktorého funkciu sa na prvý pohľad nemusí podariť každému uhádnuť. To niečo medzi malou rodinnou vilkou a búdou na záhradné hrable je v skutočnosti dvojizbový apartmán. Prízemná stavba s plochou strechou a niekoľkými výraznými symetricky rozloženými otvormi hrdo vyrastá v záhonoch trvaliek. Hrá tak na city všetkým milovníkom mičurinstva aj agroturistom bažiacim po troche súkromia. Fasáda je zaujímavo riešená. Kým z jednej strany dreveným neopracovaným obkladom korešponduje s neďalekým plotom, z druhej strany hliníková karisieť si skôr netradične rozumie so stvárnením pestovateľských plôch. Význam tohto nenápadného

pohostenia. Automaticky vás tak prinúti odložiť zablatené bagandže pred dverami, pohodlne sa usadiť a oddychovať po dni strávenom sadením rastlín, agroturistikou alebo bicyklovaním. Mnohé miestnosti na poschodí poskytujú prekrásne výhľady na okolité polia cez zaujímavo riešené strešné vikiere. Ich bočné presklenia dodávajú do izieb ešte väčšiu porciu slnečného svetla, na akú sme pri podkrovných priestoroch zvyknutí. V štítových stranách sedlovej strechy, kde sa nachádzajú aj oba veľké apartmány, architekti prirobili dva veľkoryso pôsobiace balkóny. A hoci ich oceľová konštrukcia neustále pripomína, že pôvodne ich dom nemal, sú perfektným pridaním úžitkovej plochy apartmánov najmä v letných dňoch, kedy si na nich môžete vychutnávať rannú kávičku. 38

domčeka možno nepochopíte ihneď, ale až na niekoľký pokus. Možno ho slovne ani netreba zastávať, stačí si len uvedomiť, že by to jednoducho nebolo ono, keby tam nebol. 39


Záver Špecifická prevádzka, akou škôlka trvaliek istotne je, si vyžaduje pozorné narábanie architektonickými prostriedkami i trefné zakomponovanie svojských požiadaviek do okolitého priestoru. Tu sa jednoducho spojilo viacero priaznivých faktorov. Podarilo sa tak nielen zachrániť zabudnuté a zdanlivo nepotrebné, ale aj ponúknuť o niečo viac ako len pomocnú ruku. Ako som už spomenula na začiatku, pri takomto projekte vás doslova premôže pocit podeliť sa o dojmy z tohto optimistického diela s ostatnými. 

www.

.sk Špecialista na lícové tehly, obkladové pásiky, parapety a tehlové dlažby typu KLINKER. Pri mlyne 42, 949 05 Nitra,

INFOLINKA: 0917 234 234

O autoroch Pod premenu bývalej koniarne na trvalkovú škôlku v obci Čab neďaleko Nitry sa podpísala architektonická kancelária Csanda-Piterka. Svoju existenciu začala v roku 2006 a odvtedy do jej portfólia pribudlo mnoho zaujímavých projektov a realizácií z prevažnej časti situovaných v Nitre a jej okolí.

www.

.sk

Plastová, bezúdržbová strešná krytina

Krytina sa vyznačuje mimoriadne pôsobivým estetickým vzhľadom, ktorý kopíruje materiály (drevený šindel). Vďaka tomu sa strešná krytina dobre ujala zvlášť v pamiatkovo chránených krajinných územiach. Taktiež veľkú obľubu získala pri novostavbách a rekonštrukciách starých striech.

ZÁRUK

A

ROČ

30

MCI DOPRAVA V RÁ MA! CELEJ SR ZDAR

40

Pri mlyne 42, 949 05 Nitra, INFOLINKA:

0917 212 212


Architektúra

H

linené stavby boli najviac využívané v starovekých civilizáciách. Najstaršie stavby z nepálených tehiel na kamennej podložke boli nájdené z obdobia okolo roku 8000 p. n. l. na území Mezopotámie, Egypta, Číny či Ríma. Hlinené stavby, odolné proti ohňu, nachádzali vysoké uplatnenie v nízkopodlažnej zástavbe na dedinách, ale aj v klasických mestských domoch.

Africké domy

Beduínske obydlie v púštnej Sýrii

Text: Barbora Vargicová, Foto: www.shutterstock.com

Doba rozkvetu stavieb z nepálenej hliny začatá v 17. storočí bola ukončená začiatkom 20. storočia. Pálená tehla bola v tom období drahá, dostupná len pre majetnejšie vrstvy obyvateľstva. Na prelome 19. a 20. storočia nastala najúspešnejšia éra tehlárskeho priemyslu, ktorý v snahe ďalšieho zvýšenia výroby a zisku presadil úplný zákaz používania nepálenej hliny v stavbách. Vytváranie konštrukcií z hliny má niekoľko zásad. Hĺbenie stavieb do hliny v dnešnej

dobe sa využíva najmä na stavby kryté v zemi. Monolotické masívne hlinené steny sú extrémne náročné.

Hlina, kameň a drevo sú odpradávna najvyužívanejšími prírodnými materiálmi na stavbu obydlia. Ľudia boli od prvopočiatku hlinou obklopení. Chodili po nej, stavali z nej. Spočiatku boli stavby úplne jednoduché, dnes sú neporovnateľne zložitejšie.

Tradičné barbarské mesto, Ait Ben Haddou na Sahare

42

V súčasnosti sa čoraz rozšírenejšími stávajú nízkoenergetické a pasívne domy. Sú z prírodných materiálov, ktoré majú úžasné vlastnosti, ako prirodzenú reguláciu, vlhkosť v interiéri, pohlcovanie škodlivých látok zo vzduchu a jeho neustále filtrovanie. Správne zvolený materiál pre stavbu a vybavenie domu má vplyv nielen na naše fyzické zdravie, ale aj duševnú pohodu. Hlina a drevo krásne voňajú a neodoberajú teplo. Miestnosť pôsobí útulným dojmom. Nepálená hlina dokáže absorbovať prebytočnú vlhkosť, v neposlednom rade má dobrú schopnosť tepelnej akumulácie. Tehly z nepálenej hliny na svoj vznik potrebujú 40-krát menej energie ako klasické pálené tehly a svojou pevnosťou a odolnosťou sú porovnateľné s inými stavebnými materiálmi. Íl, z ktorého možno robiť nepálené tehly, zdravé omietky, kachle a pece, je u nás skoro všade, asi 50 cm pod ornicou. V minulosti bývalo dokonca pri každej dedine ílovisko. Preto už naši predkovia vytvárali svoje príbytky z nepálenej hliny. Pri väčšine domov dokonca vôbec nespoznáte, že sú hlinené. Práca s hlinou priam nabáda ku kreatívnemu a umeleckému spracovaniu.  43


zahrady Kocúrnik

Šalvia a irisy

M

Text: Ing. Monika Mireková, Foto: www.mirek.sk

alú záhradu niekto pokladá za nedostatok, avšak môže byť výnimočná svojou rozmanitosťou a farebnou premenou počas celého roka. Prebúdza sa v pokojnej modrej, ktorá vzbudzuje pocit mieru a dôvery. Farby sa považujú za vibrácie,

44

ktoré pôsobia na naše zmysly. Modrá sa spája so spiritualitou, rozjímaním, tajomstvom a trpezlivosťou. Nebeské farby vyvolávajú pocit vzdušnosti a šírky. Modrá vytvára pokojný priestor pre relax pri šálke dobrého čaju alebo kávy. V kombinácii so sviežou zelenou

Ing. Monika Mireková, záhradný architekt: „Záhrady prezrádzajú, akí sme, preto pri navrhovaní a tvorbe záhrad je našou prioritou tvoriť vonkajší priestor tak, aby harmonicky ladil s vnútrom každého človeka.“ www.mirek.sk

Na tvorbe záhrad je niečo stvoriteľské. Môžeme vtisnúť podobu aj malému kúsku zeme podľa svojej vôle, môžeme si vybrať farby, tvary a vône, ktoré máme radi. Z holej pôdy sa dá vytvoriť záplava farieb a útecha pre oči, jednoducho malá rajská záhrada.

45


Záhon začiatkom jari

sa spája s drevom, jarou a novým začiatkom. V marci sa deň po dni príroda mení fascinujúcou rýchlosťou, čím sa v plnej miere prejavujú hravosť a fantázia prírody v jej tvaroch a farbách. S úžasom sledujeme bujné premeny vegetácie a zapĺňanie ešte nedávno prázdnej záhrady, do ktorej rýchlo prichádza veselý drobný život. Aj keď je záhrada

Záhon koncom jari

Levanduľa

rozmerovo menšia, príjemná oblúkovitá línia záhonu pôsobí harmonicky, dominujú jej predovšetkým trvalky a trávy v spojení s kvitnúcimi krami podčiarknuté menšou plochou trávnika. Rytmus sviežich buxusových gulí v

záhonoch a prelínajúca sa modrá predstavujú vzrušujúcu prírodnú scenériu. Výber rastlín je jemnejší a viac inklinuje k divej prírode, čím sa záhrada stáva neuveriteľne jemnou a zasnenou. Modrá farba pôdokryvného zbehovca v plnej

Šalvia

Perovskia

miere nahradí akúkoľvek podstielku a mäkkosť zelene trvaliek pôsobí veľmi čisto a nostalgicky. Dynamickým tempom sa pripája svojou záplavou modrej kocúrnik, ktorý nenáročnosťou a dlhým kvitnutím poteší počas celého

Pažítka

Záhon uprostred jari

46

47


GIFT FROM THE EARTH FOR ALL PLANTS

GIFT FROM THE EARTH FOR ALL PLANTS

KVAPALNÉ ORGANICKO - MINERÁLNE HNOJIVO PRE VŠETKY DRUHY RASTLÍN

KVAPALNÉ ORGANICKO - MINERÁLNE HNOJIVO PRE VŠETKY DRUHY RASTLÍN

Hodnotenie ekonomickej výhodnosti použitia prípravku DAR ZEME pre husto siate obilniny

GIFT FROM THE EARTH FOR ALL PLANTS KVAPALNÉ ORGANICKO - MINERÁLNE HNOJIVO PRE VŠETKY DRUHY RASTLÍN

1. Zvýšenie klíčivosti osevného materiálu na úroveň 98 – 99 %

Použitím morenia osevného materiálu sa na základe testov dosiahli výsledky zvýšenia klíčivosti zŕn z úrovne cca 66 % bez úpravy na úroveň až 98 až 99 %. Ekonomický efekt č. 1 je teda v ušetrení na osevnom materiáli o min. 15 % jeho množstva. 2. Použitie prípravku „DAR ZEME“ zvýši schopnosť prezimovateľnosti

Testami bolo zistené, že použitie tohto humátu 3- až 4-krát znižuje plochu vymrznuIrisy

Irisy a šalvia

Posedenie pri modrom čajníku

roka. Predlžovaním dňa a otepľovaním začínajú záhony zapĺňať irisy, šalvie, levandule, perovskie i pažítka, ktorá nepatrí len do zeleninovej záhradky, či skorý klematis, ktorý pyšne vystavuje na obdiv svoje veľké modré kvety.

Hoci je záhrada neveľká, každá rastlina sa teší pozornosti. Nikdy neostáva bez kvetov, ktoré si od začiatku jari predávajú štafetu jeden po druhom. Je len na nás, akú paletu farieb si namiešame. 

tia, t. j. znižuje straty z potreby preorať a znovu obsiať zničené porasty. Navyše, znižuje straty z predaja jarín, ktoré sú lacnejšie ako oziminy. 3. Zníženie potreby minerálnych hnojív

Použitie prípravku „DAR ZEME“ na základe skúseností znižuje potrebu použitia minerálnych hnojív o viac ako 30 % pri dosiahnutí minimálne rovnakých výnosov. 4. Zníženie potreby prípravkov na chemickú ochranu rastlín

Použitím prípravku „DAR ZEME“ klesne potreba použitia herbicídov a fungicídov min. o 10 % pri zachovaní rovnakých efektov ich použitia. 5. Zdravšie a silnejšie porasty

Po ošetrení humátom „DAR ZEME“ výrazne klesá riziko napadnutia porastov cho-

UNIKÁTNE MINERÁLNE ZLOŽENIE

UNIKÁTNE MINERÁLNE ZLOŽENIE

robami. Rapídne sa znižuje plocha poľahnutého obilia. 6. Zvýšenie kvality produkcie

Použitím humátu „DAR ZEME“ stúpla hodnota lepku v zrne o 2 až 5 %, čo umožňuje presun do vyššej kvalitatívnej a cenovej hladiny. 7. Zvýšenie výnosov

Predpisovým použitím humátu „DAR ZEME“ počas celého vegetačného obdobia stúpol výnos z 1 ha o 15 až 60 %. 8. Rozklad požatevných zostatkov na poli

Klematis

Použitie prípravku „DAR ZEME“ zabezpečí biologický rozklad zostatkov po žatve, čím odbúrava použitie amónnych prípravkov. Cena koncentrátu prípravku „DAR ZEME“ pri nákupe nad 500 l a použití cca 1 liter/ha, 1x na jeseň a 2x na jar a v lete, je cca 10 eur/ha. Pri zhodnotení všetkých hore uvedených faktorov a spočítaní ekonomických prínosov v závislosti od cien na svetových trhoch, ceny práce a ostatných nákladov vychádza prínos na

UNIKÁTNE MINERÁLNE ZLOŽENIE

100 ha v rozmedzí 3 800 až 14 000 eur. Ekonomická efektivita sa pohybuje teda od 3,8- do 140-násobku investovanej sumy. Je počítaný len prínos, nakoľko náklady vznikajú úplne rovnaké ako v predošlom období, lebo chemické ošetrenie a prihnojenie sa robia aj bez používania prípravku „DAR ZEME“ a jeho aplikácia sa dá urobiť spolu s týmito činnosťami. Nie je vyčíslený ekologický prínos z pohľadu zlepšenia štruktúry pôdy, zníženia Zbehovec

48 VÝROBA A DISTRIBÚCIA:

VÝROBA A DISTRIBÚCIA:

jej náchylnosti na eróziu a zvýšenia bioaktivity v jej povrchovej vrstve.

VÝROBA A DISTRIBÚCIA: ČUTKA s.r.o., DUCHNOVIČOVO NÁM. Č. 1 080 01 PREŠOV, SLOVAKIA TEL. : 00421 /51/ 771 82 84 darzeme@centrum.sk


Rozhovor

Rozhovor Pripravila: Gabriela Labinová Hertlíková, Foto: archív Zuzana Haasová

so Zuzanou

50

Momentálne vás môžeme vídať na televíznej obrazovke v seriáli Panelák, kde hráte obľúbenú postavu Soničky. Je to skôr veselý a oddychový žáner, určite sa pri natáčaní s kolegami veľa nasmejete. Ako vnímate prácu na seriáli? Moja práca je aj moje hobby. Človek, ktorý sa môže venovať svojmu hobby, je šťastný a keď za to dostane aj odmenu... neviem si predstaviť, ako by to malo byť inak. Vidieť ma môžete aj na koncertoch The Susie Haas Band a tiež v Divadle Haaf v predstaveniach, ktoré sú venované najmä deťom a ich rodičom – „všetko vždy a všade farebné, so živou kapelou a živým spevom“. Moje koncerty a predstavenia sú interaktívne a dosť

Nápad vznikol v minulosti, keď som mala 22 rokov a oslovili ma ako herečku, aby som spievala v kapele 30. rokov. Je to krásne obdobie, kde sa môžem okrem spevu vyšantiť aj herecky, aj kostýmovo. Keďže som mladý človek, vždy som mala veľa nápadov a tendenciu ísť ďalej. Založila som si preto kapelu 30. rokov, ktorá hrá muziku Old Time, swing, Charlie’s Stone trochu aj moderne, aby sa mladá generácia dozvedela, ako vznikala súčasná hudba, aby som ich tak trochu zmanipulovala na vypočutie si starej muziky a pochopili nielen históriu, ale aj súvislosti. Uvidíme po odpromovaní nového CD, aké budú reakcie. Očakávame zrod CD tento rok v lete. Medzitým spievam v tehotenských šatách, aby sa aj moje dieťa stalo fanúšikom tohto obdobia ako dcérka Romi.

Haasovou

zábavné, zbožňujem tú súhru medzi mnou a ľuďmi. Ako sa darí vášmu Divadlu HAAF?

O živote, práci, deťoch, novom dome a prichádzajúcej jari sme sa zhovárali s milou a sympatickou herečkou Zuzkou Haasovou, ktorá žije so svojím partnerom Martinom a dcérkou Romankou v novom dome neďaleko Bratislavy.

Ako mi rastie bruško, tak aj naďalej hrám a neprestanem hrať svoje predstavenia – veď aj odvážny Zajko môže mať veľké brucho a učiť deti 3 zázračné slová. Keď som mala zlomenú nohu, tak aj Zajko alebo Kozička Irenka mohli mať zlomenú nohu... je jednoduché tento stav zakomponovať do predstavení. Najnovšia premiéra v Divadle Haaf bola práve na Mikuláša – Mikulášsky autobus, ktorý mi po dlhom čase na môj námet zrežírovala moja sestra a režisérka Monika. A to

nás čaká aj teraz, keď som v 5. mesiaci tehotenstva. Pracujeme spolu aj s našou sestrou Ivetkou na ďalšom predstavení, ktoré odpremiérujeme po pôrode. Veľmi sa na to teším. Ivetka je dvorným kostýmovým výtvarníkom a scénografom Divadla Haaf. Okrem herectva aj spievate vo vašej kapele The Susie Haas Band. Vystupujete v dobových kostýmoch, je to veľmi pôsobivé. Ako vznikol tento nápad a akú hudbu hráte?

Nedávno ste sa sťahovali do nového domu. Podarilo sa vám vybudovať „dom snov“? To už ani nie je nedávno, už tu bývame dlhšie. Keďže som sa sťahovala, keď tu ešte nič nebolo, len izba pre dcérku a základné vybavenie, naďalej spolu s Martinom náš dom budujeme. Žijem väčšinou plnením si vlastných snov a snov svojich blízkych. Hlavnou témou tohto čísla sú detské izby. Ako ste zariaďovali detskú izbu vy? Mala dcérka nejaké zvláštne prianie? Jediné jej prianie bolo mať vlastnú izbu s poschodovou posteľou. Romi je skromná, izbu mala jediná a prvá v tomto dome. Veľmi sa ňou chválila, bola šťastná a ja s ňou. Čím vám robí Romanka najväčšiu radosť? Zdedila po rodičoch umelecké vlohy? Jasné, že zdedila. Romi ako každé dieťa momentálne žije všetkým, takže sa snažím urobiť jej rozhľad a časom

si sama vyberie, čo bude chcieť, čo ju baví a akou cestou pôjde. Nič jej extra nevnucujem, všade ju beriem so sebou, takže vidí, čo zahŕňa film, seriál, vlastné divadlo, manažment, skúšky kapely, hľadanie starých pesničiek, výroba kostýmov, písanie textov pesničiek a dokonca mi pomáha pri písaní detských pesničiek. Čím chce byť, v čom je dokonalá, spozná až vtedy, keď bude mať rozhľad aj v iných sférach. Samozrejme, pozná aj prácu záchranára, ktorý sa

musí obetovať, aj keď niekoľko dní nespí, lebo môj snúbenec Martin ním je. Okolo domu máte záhradu. Teší vás? Pestujete v nej kvety, prípadne zeleninu? Samozrejme, záhradu nemám len na ozdobu, ale hlavne na oddych. Ten pociťujem pri pestovaní zeleniny, sadení a presádzaní kvetín a všelijakých drevín. 51


Keby mi nerástlo bruško a každý týždeň by som nebola na kontrole u všelijakých lekárov, ani by som to nepostrehla. Vraví sa, že zle alebo čudne sa cítia precitlivené a veľmi senzitívne ženy. Všetko, čo sa píše, že majú mať tehuľky, ja nemám, ani pri Romi som nemala. Akurát to 9-mesačné „krvné“ obdobie. Vo voľnom čase spríjemňujete dni deťom v materských školách v rámci akcie Veselé zúbky. V čom spočíva táto akcia?

Do tejto akcie ma opäť po druhýkrát oslovili, aby som deťom robila zubnú hliadku a učila ich, ako si správne umývať zúbky! Ale najmä naučila rodičov, že sú pri starostlivosti o detské zúbky asi najpodstatnejší! Prichádza jar a čoskoro tu máme leto. Ako zvyknete tráviť toto príjemné obdobie roka? Chodíte na výlety do prírody, k moru alebo skôr s rodinou objavujete historické zákutia Slovenska? Som veľmi hyperaktívny človek, Romi tiež. Zadovážili sme si aj jack russella, volá sa Oli, takže jediný, kto za nami dychčí, je náš Martin. Chodíme, navštevujeme, plánujeme... Bez plánovania by som musela mať v domácnosti upratovačku a pre dcérku opatrovateľku. Takže plánujem a nepotrebujem ani upratovačku, ani opatrovateľku, som rada s Romi a mám na rodinu veľmi veľa času. Okrem dovoleniek v lete chodíme hrávať divadlo na letné festivaly a

Je to veľké stretnutie priateľov a rodiny, veľa mäsa, veľa „smradu“, sviečky, mastné ruky, občas zahrá moja kapela, ak máme popritom v našom dome skúšku s kapelou, a za dobre „odmakanú“ prácu si po skúške dáme na terase dobré jedlo, ktoré medzitým pripravuje fajnšmeker Martin.

Smejem sa, pripravujem sa na to, ani neviem ako... Hlavne som nonstop v strehu a neustálej krvnej kontrole, v noci aj cez deň. Som diabetička 24 rokov a som liečená inzulínovou pumpou, vďaka ktorej mám neustály prísun inzulínu, bez ktorého by sa diabetikom 1. typu nepodarilo žiť. Prvorodená Romi je zdravá a teraz som opäť v súťaži a na konci súťaže bude prvé miesto s medailou, akou bola aj Romi. Je najmenej byť na seba prísny ako vojak!

V lete očakávate krásnu udalosť – prírastok do rodiny. Ako sa na to pripravujete?

Cítite sa dobre ako „tehuľka“? Viem, že ste bábätko dlhšie plánovali.

Blíži sa obľúbené obdobie grilovačiek s rodinou a priateľmi. Ako vyzerá grilovačka u vás?

52

vystupujeme s kapelou. Keďže hudobníci sú aj herci v divadle, spájam občas povinnosť s relaxom a často chodíme celá rodina všelikde po Európe.

Blížia sa letné dovolenky. Plánujete tento rok aj vy dovolenku niekde mimo domu alebo sa skôr budete šetriť a v pokoji čakať na bábätko? Máte nejaký dobrý tip, kam sa oplatí zájsť?

53


Oplatí sa mať pokoj a zábavu. A to nájdete len na miestach, ktoré si vyberiete vy sami. Čakať môžem aj pri mori, aj na javisku, aj v štúdiu, aj doma v bazéne, aj na bicykli. Iné mi neostáva, len čakať aj s rodinou. Čo vás vie potešiť a ako si dobíjate energiu? Potešiť ma vie hlavne Romi. A energiu? To neviem. O čom zvyknete snívať? O všetkom, čo sa mi dokáže splniť. A plní sa postupne všetko. Som šťastný človek s diabetom, aj napriek zlým situáciám, a s každým človekom. Ďakujeme za rozhovor a želáme vám a vašej rodine všetko dobré a krásne jarné dni! 

Divadlo Haaf www.divadlohaaf.sk manager@divadlohaaf.sk produkciahaaf.sk 0903393828

Repertoár rozprávok so živou hudbou: Odvážny Zajko na motívy „Smelý Zajko“ - J.C.Hronský Kozičkine potulky na motívy „Vlk a 7 kozliatok“ Mikulášský autobus pôvodná rozprávka s Mikulášom Takto to je internaktívny prierez tanečnými obdobiami Hviezdička sa túla ročnými obdobiami

pôvodná rozprávka vhodná pre najmenšie detičky

54


Cestovanie Alhambra – červený palác maurských panovníkov

A

ndalúzia je plná kontrastov – od slnečných pláží Costa del Sol až po lyžiarsky raj na zasnežených svahoch Siera Nevady. Costa del Sol sa pre svoju príjemnú klímu stala obľúbenou destináciou dovolenkárov z celého sveta. Z množstva rybárskych

dediniek postupne vznikali rozsiahle turistické sídla s veľkými hotelovými komplexmi, apartmánmi, letnými vilami, golfovými ihriskami a prístavmi s jachtami. Napriek tejto urbanizácii si mnohé dedinky zachovali svoj prímorský šarm. Jedným takýmto miestom je Marbella,

ktorá je známa pôvodným historickým centrom s tradičnými bielymi domčekmi a fasádami s kvetinovou výzdobou. Exotické záhrady, námestia a historické uličky lákajú na večernú prechádzku a ponúkajú príjemné posedenie v útulných kaviarňach a reštauráciách. Palác Partal v Alhambre s vodnou nádržou

Text: Gabriela Labinová Hertlíková, Foto: www.shuterstock.com

Andalúzia – krajina vášne, starej kultúry, úrodnej pôdy, olivovníkov, vína a rytmov flamenca – očaruje svojou nezameniteľnou atmosférou. Arabi tejto južnej časti Španielska hovorili „Al Andalus“ – Zem svetla. Z arabskej nadvlády sa tu zachovali výnimočné orientálne stavby, ktoré sú charakteristické pre Andalúziu aj v dnešnej dobe.

56

Ak pôjdete do Andalúzie s cestovnou kanceláriou, určite využite fakultatívne výlety alebo si požičajte auto a na vlastnú päsť sa vyberte objavovať historické mestá, malebné dedinky v horách alebo prívetivé uličky prímorských stredísk. Zážitky a atmosféra tejto krásnej južnej časti Španielska rozhodne stoja za to. 57


Gibraltárska vápencová skala vysoká 425 metrov sa týči nad Stredozemným morom a Atlantikom. Raritou je cesta a križovatka, ktorá slúži pre autá a lietadlá súčasne a je riadená semaformi.

Takzvaná kvapľová výzdoba na slávnych stĺpoch palácov v Alhambre

Alhambra je jednou z najvýznamnejších maurských stavieb sveta. Rozprestiera sa na plošine nad mestom Granada. Zvonka vyzerá ako staroveká pevnosť, no zvnútra uchvacuje svojou nádherou. Nachádzajú sa tu prekrásne zdobené paláce a veľké záhrady, ktoré sú skvostom arabskej záhradnej architektúry. Najznámejšou je záhrada Generalife s cyprusmi, pomarančovníkmi, množstvom kvetov a krov. Alhambra a Generalife sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V Alhambre sa po vyhnaní posledného moslimského kráľa a dobytí Granady v roku 1492 usídlili katolícka kráľovná Izabela I. Kastílska a jej manžel Ferdinand. Práve títo panovníci na pôde Alhambry dali podporu Krištofovi Kolumbovi v jeho moreplaveckých aktivitách. V roku 1492 Kolumbus objavil Ameriku. I keď bola Alhambra značne zničená a spustošená, pôvodný vzhľad si zachovala dodnes a svojou nádherou púta návštevníkov z celého sveta. Vstupenky je vhodné zakúpiť si vopred cez internet, inak sa v radoch pred vstupom čaká aj hodiny. 58

Dušou krajiny je mesto Ronda. Mesto s hlbokou roklinou, majestátnym mostom a domami akoby prilepenými na skale fascinovalo aj spisovateľa Ernesta Hemingwaya.

Mestom s netradičnou polohou je Ronda. Rozprestiera sa na útesoch, pod ktorými sa nachádza 200 m hlboká roklina. Nad priepasťou je vybudovaný 98-metrový most z 18. storočia – ide o technicky majstrovské dielo. V meste bola v roku 1785 postavená aréna pre býčie zápasy, ktorá patrí k najstarším v Španielsku. Ronda je tiež mestom, kde sa vytvorili presné pravidlá pre býčie zápasy platné v celom Španielsku. Najjužnejším miestom Európy je Gibraltár, ktorý sa síce nachádza v Španielsku, ale patrí Anglicku... Hranica medzi Španielskom a anglickým územím Gibraltáru je stále strážená a treba sa tu preukázať pasom alebo občianskym preukazom, a to i napriek tomu, že obidve krajiny sú členmi Európskej únie. Úradným jazykom je tu angličtina a platiť sa dá gibraltárskou librou, ktorú si môžete zameniť priamo na mieste. Turistickou atrakciou je lanová dráha, ktorá vedie na vrchol Gibraltárskej

skaly, odkiaľ je úžasný výhľad na celý záliv, prístav a africké pobrežie. Najväčšími miláčikmi turistov sú voľne žijúce opice, ktoré vám urobia spoločnosť, možno si niečo „požičajú navždy“ a s radosťou sa nechajú nakŕmiť.

Legenda hovorí, že pokiaľ budú opice poskakovať na skale, dovtedy bude Gibraltár patriť Anglicku.

Kto chce spoznať Španielsko, musí navštíviť hlavné mesto Andalúzie – Sevillu. Sevilla patrí medzi najpôvabnejšie a najvýznamnejšie mestá v krajine. Svoju najväčšiu slávu zažila po objavení Ameriky, kedy sa stala dôležitým obchodným prístavným mestom, kde sa vykladal tovar zo španielskych zámorských kolónií a odtiaľ sa ďalej dopravoval do vnútrozemia. Zaujímavosťou je, že vedci podľa vzoriek DNA stále zisťujú, či je hrob Krištofa Kolumba v Seville s pozostatkami pravý alebo 59


je moreplavec pochovaný v Dominikánskej republike, ako si sám želal.

Tradičná kvetinová výzdoba na bielej fasáde

Významným kultúrnym a politickým centrom v rímskej dobe bolo mesto Córdoba. Neskôr sa stala metropolou arabského sveta a začala konkurovať vtedajšiemu veľkomestu Bagdadu. V mieri tu žili moslimovia, židia a kresťania. V meste vznikali verejné kúpele, nemocnice, zakladali sa univerzity, veda a filozofia zažívali ohromný rozkvet. Ulice boli dláždené, vybavené osvetlením, mesto malo kanalizáciu, čo bolo mimoriadne vzhľadom na pomerne zaostalú stredovekú Európu. Vyrástla tu najväčšia mešita svojej doby – Mezquita, ktorú dal postaviť v 8. storočí syn sýrskeho kalifa Abd ar-Rahman I. Poskytovala miesto približne pre 30 000 veriacich a tiež sa v jej priestoroch vyučovalo a prednášalo právo. S nástupom kresťanskej vlády sa z Mezquity stal kresťanský chrám.

duktmi – hlavne s hroznom a vínom. V Malage sa narodil slávny Pablo Picasso a nachádza sa tu múzeum, kde sú vystavené obrazy od začiatku jeho tvorby až po najznámejšie diela. Andalúzia okrem bohatej a zaujímavej histórie ponúka svojim návštevníkom krásne pieskové pláže s množstvom barov, nočných diskoték a reštaurácií so španielskymi lahôdkami. V obľube sú tu tiež obchody so značkovým a luxusným tovarom. Na nové oblečenie, topánky a kabelky si, milé dámy, môžete prikúpiť ďalší kufor. Odísť z Andalúzie bez takýchto suvenírov sa jednoducho nedá! 

Krásne čisté pláže ponúkajú oddych pod horúcim andalúzskym slnkom.

Casares – biela dedina ako z rozprávkovej knihy. Nad skalou sa týči maurská pevnosť z 13. storočia.

Dôležitým hospodárskym centrom Andalúzie je Malaga, nachádza sa tu aj medzinárodné letisko. Po Barcelone je Malaga druhým najvýznamnejším prístavom Stredomoria. Realizujú sa tu obchody s poľnohospodárskymi pro-

Malaga s pohľadom na arénu býčích zápasov

60

61


– odbornú prípravu a poradenstvo.

Súkromná bezpečnostná služba

Puerto Banus – luxusný prístav pre jachty a plachetnice

– strážna služba, – detektívna služba, – odborná príprava a poradenstvo.

• v Andalúzii žiari slnko 3 000 hodín ročne? • Costa del Sol –„slnečné pobrežie“ je dlhé 150 km? • flamenco je „najšpanielskejší tanec“, ale aj životný postoj? Údajne ho priniesli cigáni, ktorí sa v 15. storočí potulovali v okolí Seville. • v Siera Nevade v Andalúzii je štrnásť vrcholov vyšších ako 3 000 metrov, najvyššou horou je Mulhacén s výškou 3 481 m? • rodákom z Córdoby bol aj významný rímsky filozof Seneca?

100 95 75

Mezquita v Córdobe – nádherná modlitebná sieň s 856 stĺpmi 25 vyzdobená striedajúcim sa bielym a červeným murivom. 5

Španielske námestie v Seville. V roku 1929 architekt Hannibal Gonzales dostal 0zákazku postaviť námestie na umelom jazere v sevillskom Maria-Luisa Parku. Architekt jazero prehradil polkruhovitou veľkolepou budovou a nad ramenami vztýčil mosty. Múriky vyzdobil dekoratívnymi kachličkami

Bratislava

Vajnorská 135 Tel.: 02/44 25 79 52, Mobil: 0903 419 959 Tel./fax: 02/ 44 45 83 60

Už viac ako osemnásť rokov poskytujeme na profesionálnej úrovni v rámci celého územia Slovenskej republiky tieto bezpečnostné služby: Vedeli ste, že...

Kontakt:

Banská Bystrica Rudlovská cesta 53 Mobil: 0903 767 133 Tel./fax: 048/ 414 55 93

Košice

IBeA IBeA 3, 3, a.s. a.s.

Kováčska 28 Mobil: 0903 450 116, Tel./fax: 055/ 694 39 20

Kontakt: Kontakt: Vajnorská 135 Bratislava, Bratislava, Vajnorská 135 419 959 Tel.: 02/44 25 79 52, 0903 Tel.: 02/44 25 79 0903 419 959 Tel./fax: 02/44 45 52, 83 60 Tel./fax:Bystrica, 02/44 45Rudlovská 83 60 Banská cesta 53 Banská Bystrica, Rudlovská cesta 53 Tel./fax: 048/414 55 91 Tel./fax:Kováčska 048/414 55 Košice, 28 91 Košice, Tel: 0903Kováčska 420 116 28 Tel: 0903 420 116

a prvkami ľudového stavebného umenia, ktoré znázorňujú španielske provincie, symboly a erby.

100 95 75

62

25 5

63


Na palube

s pohodlím domova Motorové lode Sport prinášajú radosť z jazdy. Cena od 74 900 €

Lode BAVARIA – líder vo svojom sektore

P

reč sú tie časy, keď si šikovní amatérski nadšenci svojpomocne stavali rôzne plavidlá, ktorých hlavným poslaním bolo bezpečne doplávať k vytýčenému cieľu. Celkom logicky sa pohodlie na palube alebo v podpalubí nepožadovalo ako jeden z hlavných atribútov času stráveného na vode. Existuje všeobecne známy a odborníkmi uznávaný fakt, že Bavaria je najčastejšie zastúpená značka prenajímaných lodí. Táto skutočnosť nevznikla zo dňa na deň, ale je výsledkom dlhodobého a cieleného vývoja a návrhov interiérov lodí Bavaria so zreteľom na požiadavky ľudí (veľakrát laických „cestujúcich“), ktorí sa rozhodli svoj najvzácnejší čas dovoleniek stráviť na palube lodí. Spoločnosť Bavaria Yachtbau Večerná romantika na palube VIRTESS 420.

S vetrom opreteky na jachtách BAVARIA

Príprava jedál na plachetnici Cruiser 56. Pohodlné a krásne noci na jachte VIRTESS 420

Cena od 262 900 €

Chvíle strávené na palube motorovej lode alebo plachetnice, či už vlastnej alebo prenajatej, patria určite k tým najkrajším zážitkom mimo vlastného domova. Tento krásny pocit sa vytvára spojením s prírodou a bezprostredným kontaktom s morom, vetrom a ďalšími živlami. Jachta ako náš malý svet predstavuje útočisko a náš dočasný domov.

najmodernejšími numericky riadenými automatmi na výrobu nábytku. Bavaria zobrala túto kľúčovú oblasť do svojich rúk, aby tak mohla zhmotniť svoje predstavy o kvalite použitých materiálov, konštrukcii a realizácii nadčasovo moderného a vysoko úžitkového až funkcionalistického nábytku. Použitím viacerých vysokokvalitných a ušľachtilých drevín, hlavne mahagónu, dubu a tíku, sa v kombinácii s výberom viacerých farieb podlahy dosahuje príjemná harmónia, ktorá navodzuje pocit známeho, domáceho prostredia. Farebné doladenie poťahových látok v interiéri alebo na palube už len dokončuje celkový estetický súlad.

Život na jachte VIRTESS 420 FLY vie učariť. Cena od 319 000 €

Druhá kabína je v motorových lodiach SPORT samozrejmosťou.

nielen neustále zdokonaľuje a vylepšuje interiéry svojich lodí, ale spoluprácou s poprednými renomovanými dizajnérskymi firmami prináša na trh neustále nové modely, ktoré víťazia nielen na vode, ale aj na „suchu“ tým, že dostávajú rôzne ocenenia medzinárodných ankiet

Takáto kúpeľňa v podaní VIRTESS 420 poteší každého.

a renomovaných časopisov. Tak je to aj v súčasnosti, pričom titul European Power Boat of the Year 2012 si odniesla prvá loď s flybridgom VIRTESS 420 FLY, a to po ocenení NAUTICAL DESIGN Award, ktorú dostáva najlepší dizajn lode. A v „tradičnej bašte“ značky BAVARIA, v plachetniciach, je to v roku 2013 nový model VISION 42, ktorý svojou koncepciou a

Pozrime sa teraz trocha podrobnejšie na to, čo nám pre pohodlné chvíle na palube a podpalubí Bavaria ponúka. Najlepšie je začať priamo vo fabrike, kde je jedna samostatná výrobná hala, vybavená Romantická nálada pokračuje v salóne pri poháriku.

Rodinná pohoda na palube VISION 46. Cena od 174 900 €

vých“) každému dobre padne pohodlie s primeraným luxusom, ktorý poskytuje plachetnica VISION 46. Táto jedinečná plachetnica bola navrhnutá tak, aby ju za každých podmienok s pomocou viacerých originálnych elektronických zariadení navrhnutých a použitých iba firmou BAVARIA dokázal obsluhovať iba jeden človek. Veľkoryso navrhnutý salón s rozkladacím veľkým jedálenským stolom, sedačka pre početnú posádku s výborne vybaveným kuchynským kútikom dokážu po celodenných aktivitách ponúknuť pohodlie na relax a preberanie celodenných zážitkov v kruhu rodiny alebo priateľov. Priestranný salón, logicky rozdelený na sedaciu a kuchynskú časť so samostatným pultom na prípravu chutných pokrmov, poskytne „unaveným“ cestujúcim príjemné a útulné prostredie. Kávovar na dosah,

technickými novinkami opäť posunul očakávaný štandard o míle dopredu.

Kúsok domova na palube lodí BAVARIA

V dnešnej uponáhľanej dobe je trendom čo najplnšie využiť dovolenku alebo len voľné chvíle strávené na palube motorovej jachty alebo plachetnice. Po dobrodružných zážitkoch (niekedy až „adrenalíno-

Ak povieme, že súčasným estetickým vrcholom vo výrobnom programe motorových lodí BAVARIA je luxusná jachta VITRESS 420, určite sa nepomýlime. Každodenný život nám tu spríjemňuje nielen nadčasový nábytok vo viacerých farebných kombináciách, ale aj množstvo doplnkov ako plné kuchynské vybavenie, kávovar, gril, chladničky, výrobník ľadu, práčka s vlastnou nádržou na odpadovú vodu a pocit pohody dotvára klimatizácia najmodernejšej koncepcie so samostatným chladením každej kabíny. Multimediálny audio a video systém FUSION MARINE s LCD televízormi podčiarkuje celkovú pohodu času stráveného na palube aj počas nepriaznivého počasia.

Dobrú chuť na palube VISION 46

chladnička na nápoje, gril, sporák a ďalšie bohaté vybavenie umožnia gurmánom pripraviť si svoje obľúbené jedlá, a tým umocniť jedinečné chvíle strávené na vode. Či už ste vyznávačom ľahkých studených letných jedál alebo uprednostňujete grilovanie na vlastnej palube, jachty BAVARIA vás nesklamú a poskytnú vám dostatočné vybavenie, prostredie a pohod-

lie na nasýtenie nielen ducha, ale aj tela vyčerpaného celodennou aktivitou.

Dobrú noc a sladké sny na jachtách BAVARIA Pohodlne, účelne a vkusne vybavenú palubu a salón dopĺňajú kúpeľne a kajuty, ktoré nám ešte viac priblížia pocit domova. Dostatočné množstvo teplej a studenej vody v kúpeľni so sprchou a elektrickou toaletou poskytnú, aj tým najnáročnejším cestovateľom, možnosť spláchnuť zo seba všetky denné starosti a pripraviť sa na strávenie príjemného večera a noci pod hviezdami. Plachetnica VISION 46 nevyžaduje len vysoký športový výkon.

BAVARIA je známa svojou koncepciou navrhovať a vytvárať priestory pre odpočinok podriadené veľkorysosti, pohodliu a účelnosti. Každý si dokáže ľahko predstaviť noci strávené na pohodlnej dvojitej posteli so všetkým pohodlím, čo k tomu patrí. Za trhovo bezkonkurenčné ceny môže byť niektorá z týchto prekrásnych motorových lodí a plachetníc vaša. Teraz ostáva rozhodnutie už len na vás. Spoločnosť Beata Yacht Marine vás rada privíta vo svojich priestoroch a pomôže vám splniť sen o plavbách za vašimi cieľmi. 

BEATA YACHT MARINE, s. r. o. Slovnaftská 17090/8 821 05 Bratislava Mobil: +421 903 272 949 Tel.: +421 2 43 191 002 Fax: +421 2 43 191 045 office@bavaria-yacht.sk www.bavaria-yacht.sk


Zaujímavosti

P

Text: Nina Lexová, Foto: www.shutterstock.com

aradoxne však, veterné mlyny nie sú vynálezom Holanďanov. Využitie vetra a jeho sily v prospech človeka má svoje počiatky až niekoľko tisíc rokov dozadu. Vtedy človek vymyslel plachetnicu a na jej pohon sa rozhodol využiť práve veternú silu. Neskôr vymyslel aj veterný mlyn. Ten najstarší z nich však pochádza z dnešného Afganistanu a je starý viac ako 2 700 rokov. Ešte predtým vzniklo veterné koleso, ktoré pochádza z Perzie a Arábie. Postupne sa tieto kolesá objavili aj vo Francúzsku – v roku 1105 a v Anglicku v roku 1143. Najstarší známy veterný mlyn bol postavený dokonca hneď u našich susedov, a to v Prahe na Petříne v roku 1277.

66

„ V Moone pri Alexandrii nájdete 3 000 rokov staré murované zvyšky veterných kolies. Zaujímavé je, že tieto kolesá sa otáčali vodorovne a prvé zmienky o nich sa do Európy dostali až v čase križiackych vojen.“ Hoci Holanďania tento vynález nevynašli, dokázali ho najlepšie využiť a zužitkovať. Holanďan Jan Adriaanszoon zistil, že spojením veterného mlyna a korčekového čerpadla (= Archimedova skrutka) možno získať výborné čerpadlo vody. A tak sa mu jeho rodná krajina môže poďakovať za zúrodnenie veľkej časti svojho územia. Prvé informácie o mlynoch na prečerpávanie vody sa datujú už k prelomu 14. a 15. storočia. Mnohé územia Holandska

boli a aj dodnes sú pod úrovňou hladiny mora, a tak nebolo ničím výnimočným, že tieto oblasti boli zaplavené vodou. Výsledkom toho boli smutné tváre všetkých poľnohospodárov a potreba niečo robiť. Všetko sa to však naozaj začalo až v 16. storočí, kedy spomínaný vynálezca Jan Adriaanszoon vymyslel Leegbwater systém. Využil okružný kanál – rieku, okolo vodnej plochy – jazera, pričom veterné mlyny tu poslúžili ako prečerpávacie stanice. Sila vetra roztočila tieto veterné mlyny a popohnala mechanizmus turbíny. Mlyny čerpali vodu z jazera do okružných kanálov, a tak postupne menili jazero na úrodnú poľnohospodársku pôdu.

Mnohí si pod návštevou Holandska predstavia lúky plné farebných tulipánov, tehlové domčeky s upravenými záhradkami, množstvo turistov pod vplyvom omamných látok v coffee shopoch alebo domácich v tradičných drevákoch pochutnávajúcich si na domácich syroch. Potom sú tu ešte vášniví bicyklisti či vyznávači umenia Van Gogha. Mnohí však zabúdajú na veterné mlyny, ktorých v tejto rovinatej krajine nájdete požehnane a ktoré ani po stáročiach nestratili nič zo svojho neskutočného čara. 67


Tváre tunajších poľnohospodárov opäť rozžiarili úsmevy. Tento mlyn poháňaný vetrom odohnal nepriateľskú vodu naspäť do mora a ich úroda začala rozkvitať. Časom zistili, že mlyny majú aj ďalšie využitie, a to napríklad pri mletí obilia, kukurice či ryže. A nielen to. Sedliacky rozum a šikovné ruky sa rozhodli uľahčiť si vlastnú prácu aj pri pílení dreva či drvení kameňov. Na rôznych maľbách od Jacoba van Ruisdaela, Meinderta Hobbema, Rembrandta van Rijna a ďalších holandských majstrov 17. storočia sú často zobrazované veterné mlyny. Na jednej strane pôsobia romanticky, samozrejme, na druhej strane netreba zabúdať, že tieto malebné stavby mali a majú oveľa hlbší význam. V minulosti pracovalo v Holandsku asi 10 000 veterných mlynov, v roku 1923 už iba 2 500 a v súčasnosti ich už zostalo len asi 1 000. Ešte stále sa však v Holandsku využívajú predovšetkým na odvodňovanie. Holandsko má asi 80 mlynov v pracovnej pohotovosti pre prípad prerušenia dodávky elektrickej energie. No a, samozrejme, sú stále lákadlom aj pre zvedavých turistov. Ak chcete spoznať pravé Holandsko s jeho veternými mlynmi, môžeme vám odporúčať dve miesta na návštevu. Slovensko

sa pýši niekoľkými vlastnými skanzenmi, ktoré svojich návštevníkov lákajú starými ľudovými drevenými chalúpkami. V holandskom skanzene nájdete, ako ináč, veterné mlyny. Len 20 km od hlav68

O čosi známejšia pre vás bude pravdepodobne dedinka Kinderdijk, neďaleko prístavného mesta Rotterdam, ktorá v preklade znamená „detská hrádza“. Svoje meno dostala na základe legendy, ktorá hovorí o tom, ako jedna z mnohých záplav priniesla do obce kolísku s mačkou a malým dieťatkom. Okrem miesta, kde teda voda priniesla dieťa, je to aj miesto, kde sa nachádza pokope povestných 19 mlynov. V roku 1997 boli zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Aj vďaka tomu môžu dnes turisti z celého sveta obdivovať to, čo bolo v minulosti pre mnohých bežných ľudí zdrojom obživy a pre mnohých slávnych umelcov zase zdrojom inšpirácie.

historika Karla Davidsa nesmel odvtedy nikto pomôcť cudzincovi kúpiť, zostrojiť a prepraviť žiadnu časť holandského mlyna či vyviezť žiaden nástroj, ktorý by sa dal použiť pri jeho výstavbe.“

„O tom, že sa mlyny stali skutočným národným dedičstvom a symbolom, svedčí aj fakt, že v roku 1752 zakázala holandská vláda vývoz veterných mlynov do akejkoľvek krajiny. Podľa holandského

S mlynmi sa, mimochodom, spája množstvo zvykov a príbehov. Severne od Amsterdamu ľudia napríklad pri radostných udalostiach (svadba) mlyn ozdobili. Alebo keď za druhej svetovej vojny

ného mesta Amsterdamu nájdete skanzen Zaanse Schans – skanzen veterných mlynov. Sú v ňom pozbierané hlavné veterné mlyny z celého Holandska, je ich osem a sú nanovo zrekonštruované a postavené na základe tých pôvodných. Skanzen dostal meno podľa rieky, v okolí ktorej sa nachádza. Ľudia tu nemali poriadne čo jesť, až kým sa v roku 1592 neobjavilo využitie kľukových hriadeľov v spracovávaní veternej energie. Kraj sa zrazu zmenil na najpriemyselnejšiu časť Holandska a dokonca i celého sveta. Mlyny postupne v celom kraji ubúdali a napokon tu neostal žiadny. Avšak to sa niekomu nepáčilo, a tak sa rozhodol, že k 35 dreveným chalúpkam prihodí zopár veterných mlynov, ktoré sú pre túto krajinu také charakteristické. V skanzene sa dnes nachádza teda 8 mlynov a tri z nich sú sprístupnené aj širokej verejnosti. Mlyny sú rôzne pomenované a mlyn s názvom „Učiteľ“ je zároveň aj posledným mlynom na výrobu papiera na svete. 69


okupovala krajinu nemecká armáda, miestni obyvatelia využívali postavenie krídel na to, aby ľuďom v úkrytoch oznámili, že sa chystá vojenský prepad. Keď už hovoríme o tomto postavení krídel, práve vďaka nim sa jednotliví mlynári dorozumievali. Keď si napríklad mlynár urobil krátku prestávku, krídla nastavil vodorovne a zvisle. Krídla pootočené o 45 stupňov signalizovali, že nepracuje a túto istú polohu volil aj v zlom počasí. Keď boli krídla čo najnižšie, znížil tak riziko, že do nich udrie blesk. Keď stúpajúce krídla zastali krátko pred dosiahnutím najvyššieho bodu, mlynár svojim kolegom hovoril o svojej radosti a očakávaní. Smútok dal najavo zaistením klesajúceho krídla krátko po prejdení najvyššieho bodu. Možno sa budete čudovať, ale mnohé z mlynov dodnes slúžia aj ako obytné priestory. Okolo nájdete malé políčka pôdy, kvetinové záhony či pestované trávniky. V niektorých veterných mlynoch (napríklad obilných) sa nedalo bývať a mlynár s rodinou mali dom vedľa. Niektoré, naopak, na bývanie slúžili a ako si ich domáci zariadili? Prvé podlažie slúžilo ako obývacia izba, kuchyňa a zvyčajne spálňa pre dvoch. Početné rodiny museli na spanie využiť každé voľné miesto. Najmladšie dieťa mohlo spávať pod posteľou rodičov a ďalšie spali buď v obývacej izbe alebo na druhom či na treťom podlaží, a to rovno pod lomoziacimi kolesami! Vnútri často fúkalo a bolo chladno, takže o pohodlí tu veľmi nemôže byť reč. Napriek tomu je dnes v Holandsku obývaných asi 150 mlynov a v mnohých bývajú kvalifikovaní mlynári. Najmodernejším druhom veterných mlynov dnes sú veterné turbíny (= veterné elektrárne), ktoré sa používajú na výrobu elektriny. Takéto turbíny môžu dosahovať výkon až 6 MW. Vietor má tú výhodu, že je obnoviteľným zdrojom energie. Avšak prírodnému živlu, akým vietor je, nemôže dokonca ani človek rozkazovať, preto sa 70

nícka chata. Ak teda nemáte čas navštíviť Holandsko, zavítajte aspoň sem, aby ste si aspoň zvonka pripomenuli zlaté obdobie v národnej histórii Holandska – krajiny veterných mlynov. 

táto nevýhoda čiastočne neutralizovala použitím veternej energie ako doplnkového zdroja s inými druhmi energie, ako aj distribúciou vyrobenej energie v prípade aktuálneho prebytku. Veterné mlyny mali okrem mletia a vysušovania aj ďalšiu dôležitú úlohu, ktorú sme vyššie mierne načrtli. Mlynári si prostredníctvom mlynov jednak nechávali odkazy o tom, čo robia, no mlyny si, navyše, plnili aj funkciu orientačných bodov. Prechádzajúc Holandskom, krajinou bez kopcov, sa s nimi stretnete nejeden raz. Aj nám čosi svojimi krídlami tíško pošuškali a preorientovali nás – až domov. Konkrétne do Holíča, kde máte možnosť vidieť jediný dochovaný veterný mlyn na Slovensku. Je to mlyn holandského typu postavený v 19. storočí. Má kruhový pôdorys a tri podlažia. Po prvej svetovej vojne, keď prestal slúžiť na mletie, začal postupne chátrať. V roku 1970 ho dalo miestne poľovnícke združenie zrekonštruovať a dnes slúži ako poľov-

71


Dekorácie

N

aozaj stačí málo – zopár nových dekorácií, pestrofarebné vankúšiky, obrusy, vázy so živými kvetmi a záhrada či balkón sa hravo zmenia na romantické zátišie. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si vytvoriť okolo seba príjemnú letnú pohodu v milom prostredí, v ktorom dekorácie dodávajú zvláštny pôvab.

Milé dámy, čo poviete na takúto pohodičku v mäk-

môžete vytvoriť na balkóne alebo terase. Farebné

kých vankúšikoch s obľúbenou knihou a domácim

vankúše a deky pekne ladia s kvetinovou výz-

miláčikom v náručí? Takéto pohodové prostredie si

dobou.

Máte radi bielu? Čo takto kúpiť si bielu farbu a natrieť ňou všetko, čo vám príde pod ruku? Výsledok stojí za to. Biele zátišie s romantickým nádychom je ako stvorené na oddych v záhrade.

Text: Gabriela Labinová Hertlíková, Foto: www.shutterstock.com

Zo sviežeho jarného obdobia sa pomaly presúvame do krásneho leta plného pestrej palety farieb, vôní, chutí... Naplno si užívame pobyt v prírode, grilovačky s priateľmi alebo dlhé letné večery pod holým nebom. Vypekáme koláče, chystáme pohostenie, tešíme sa zo spoločnosti. Vzácne sú nám však aj chvíle súkromia, keď nerobíme vôbec nič, len „sme“. S radosťou si preto vytvárame vo svojom prostredí tiché zákutia, kde si radi oddýchneme, vypijeme kávičku, prečítame dobrú knihu...

72

73


Niekedy na oddych poslúži aj romantická lavička v kvetinovom záhone – sviežej oáze, kde sa pokojne môžete oddávať pôžitkom.

Na takéto záhradné zátišie nepotrebujete veľa fantázie a nemusíte ani rýchlo bežať do obchodov. Stačí doma pohľadať obrus, vankúše na sedenie a nejaké dekorácie v rovnakej farbe a oddychová zóna v záhrade je hotová. Nápad ocenia aj deti a zátišie dotvoria vlastnými „aranžmánmi“. Ako vidieť – bodkovaný obrus je tá správna voľba!

Aká iná farba, ak nie ružová, by dokázala vytvoriť tú pravú „najromantickejšiu“ atmosféru? Naaranžujte si stôl niekde v príjemnom tieni stromu a doprajte si „ovocnú chvíľku“ s malinami a čerešňami. Romantickú náladu umocnia pôsobivé, čerstvo narezané pivonky vo váze.

74

75


Recepty Dezerty sú vďaka maurskému vplyvu veľmi sladké. Základ takýchto múčnikov tvoria orechy, mandle, med, marcipán, kandizované ovocie. Zákusky a torty sa podávajú hlavne pri slávnostných príležitostiach, inokedy ako dezert postačí aj ovocie. Španielske jedlá majú väčšinou stredomorský charakter, sú pomerne jednoduché, ľahké a výživné. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si jednoducho pripraviť španielsku hostinu aj u vás doma.

Tapas

Recepty

zo španielskej Pripravila: Gabriela Labinová Hertlíková, Foto: www.shutterstock.com

kuchyne

Španielska kuchyňa patrí k tým najlepším na svete. Samotní Španieli stolovanie považujú za spoločenskú udalosť a jedlo si vedia naplno vychutnať. Ku každému jedlu sa podáva miestne víno. Preslávené víno zo španielskych viníc má lahodnú chuť. Z veľkého množstva druhov sa dá naozaj vybrať víno presne k chuti a typu jedla. Základom španielskej kuchyne sú paradajky, cibuľa, cesnak, olivy, olivový olej, šafran, ryža, plody mora a rôzne druhy korenia (rozmarín, oregano, tymian). Kombinácia korenia a byliniek dodáva španielskym pokrmom nezameniteľnú chuť.

76

– chuťovky, ktoré slúžia ako predjedlo alebo pohostenie pre priateľov. Sú to malé snacky s veľkosťou jedného sústa. Konzumujú sa k pivu alebo vínu. Najznámejšie sú rôzne druhy orieškov, čipsov, tortilly, olivy, plnené papričky, syry, kapary, sušená šunka, krevety, kalmáre, kokteilové paradajky či malé nakladané uhorky. V poslednej dobe sú tapas veľmi obľúbené a stávajú sa samostatnou časťou kulinárskeho umenia. Vďaka tomu začínajú predstavovať lákadlo nejednej španielskej reštaurácie.

Sangria – osviežujúci letný nápoj Potrebujeme: • 0,75 l červeného polosladkého vína • 2 – 3 polievkové lyžice cukru • limetku • jablko • pomaranč • kocky ľadu Postup: do skleného džbánu nalejeme víno, vytlačíme limentku a podľa chuti pridáme cukor, najlepší je trstinový, a dôkladne premiešame. Jablko a pomaranč nakrájame na kocky a pridáme do nápoja. V letných dňoch je vhodné podávať sangriu s ľadom. Príjemne osvieži. Pokiaľ by ste chceli nápoj zriediť, môžete priliať vodu alebo pomarančový džús. Ovocie sa môže pridať ľubovoľné – napr. melón, broskyne, ananás. Ku klasickej sangrii patrí aj trocha rumu či brandy. Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú. Sangria, ktorú si sami doma pripravíte, bude tá najlepšia! 77


Paella s plodmi mora Paella je jedlo podobné nášmu rizotu. Pokrm je nazvaný podľa panvice, na ktorej sa pripravuje. Toto národné jedlo sa podáva v mnohých variantoch. Najčastejšie sa však pripravuje s kuracím mäsom či plodmi mora. Potrebujeme: • 150 ml olivového oleja • 14 – 16 nevylúpaných kreviet • 350 g kalmárov • 3 väčšie zrelé paradajky • soľ, korenie, paella korenie • 750 g ryže • 1,5 – 1,75 l rybieho vývaru alebo vody • 1 g šafranu • 250 g slávok • 250 ml zeleninového vývaru • hrášok Postup: 1. krevety Na panvici zohrejeme olej a sprudka na ňom opečieme krevety, asi 3 minúty z každej strany. Potom ich vyberieme a zabalíme do alobalu, kde ešte dôjdu a zároveň sa udržia teplé. Zaujímavý efekt dosiahneme, keď niektoré krevety opečieme očistené a niektoré aj so schránkou. 2. paradajky a kalmáre Paradajky dáme do sita, sparíme horúcou vodou a špičkou ostrého noža ošúpeme. Potom ich nakrájame na kocky. Do panvice vložíme nakrájané kalmáre a premiešame s paradajkami. Osmažíme, osolíme a okoreníme.

78

Gaspacho Gaspacho – studená polievka, ktorá najlepšie chutí hlavne v lete. Občas sa dokonca podáva v pohári k hlavnému jedlu.

3. ryža Pridáme ryžu, krátko ju osmažíme a potom do nej vlejeme vývar alebo vodu. Ryža by mala tekutinu nasiaknuť a zvyšok sa odparí. Ryžu varíme zhruba 20 až 30 minút a v polovici varenia pridáme šafran, ktorý ryžu zafarbí dožlta. 4. slávky Slávky povaríme v zeleninovom vývare, scedíme ich a položíme ich spolu s krevetami na paellu. Pre slávky platí jednoduché pravidlo: pokiaľ ich kúpime čerstvé, varíme len tie, ktoré sú zavreté. Varením by sa mali otvoriť a tie, ktoré zostanú zavreté, vyhodíme. 5. hrášok K spestreniu chuti a farby môžeme pridať 2 – 3 hrste čerstvého hrášku a petržlenovú vňať.

Potrebujeme: • 450 g sparených paradajok, z ktorých odstránime jadierka z dužiny • 3 strúčiky cesnaku • 1 cibuľu • 1 šalátovú uhorku • 15 ml vínneho octu • 15 ml olivového oleja • 400 g paradajkového pretlaku • čierne korenie • soľ podľa chuti • citrónovú šťavu Postup: do mixéra vložíme nakrájanú cibuľu, cesnak, paradajky, šalátovú uhorku, pridáme vínny ocot, paradajkový pretlak, olivový olej, soľ a korenie Rozmixujeme dohladka, ochutíme citrónovou šťavou a ešte raz zmixujeme. Polievku prelejeme do servírovacej nádoby a chladíme až do podávania. Každú porciu môžeme ozdobiť nakrájanou zelenou paprikou, bylinkami a opečenými kockami chleba.

79


HODINKOVÝ ŠPECIÁL

V

minulom čísle ste sa mali dozvedieť čo to o histórii švajčiarskych hodiniek DOXA, ktorých tvorcom a tiež zakladateľom tejto značky je George Ducommun. Hodinky ho celkom očarili, a tak sa rozhodol dopriať sledovať čas naozaj každému. Áno, aj to je jednou z priorít tejto značky. Hodinky tejto značke neboli vyrobené len pre určitú triedu ľudí, sú určené pre všetkých, ktorí veria v kvalitu tejto značky a jednoducho sa do nej zamilovali..

H

odinky DOXA sa opierajú o tradíciu spojenú s povestnou švajčiarskom kvalitou. Práve tá urobila z tohto merača času priam neopísateľný nástroj, ktorý si zamiluje každý, kto si ho nasadí na ruku. Hodinky DOXA sú osadzované prvotriednymi a nestarnúcimi strojčekmi s označením ETA. Okrem výborných strojčekov disponujú aj zafírovými nepoškriabateľnými sklíčkami, ktorá sa nachádzajú vo väčšine modelov. Každý časovač je individuálne zostavený a každý kúsok tohto kovu je vyrobený z vysoko kvalitných materiálov.

D

OXA okrem vysoko kvalitných prístrojov ponúka hodinovému priemyslu celkom odlišný pohľad, a to štýlový dizajn. Výborným marketingovým ťahom bolo využiť napríklad oranžovú farbu na ciferníku, pre lepšiu čitateľnosť v nejakých extrémnych podmienkach. Dovtedy sa používali len bežné farby ako čierna a biela, takže šlo o progresívnu, zato premyslenú stratégiu.

S

Č

o rozumieme pod extrémnymi podmienkami? Napríklad pri takých vojenských účeloch, potápaní či v horolezectve – aj tu nájdete tieto vysoko kvalitné, štýlové a originálne hodinky. Spoločnosť sa totižto preslávila práve svojimi potápačskými hodinkami so spomínaným oranžovým ciferníkom. Ani tu ich úspech však nekončí.

poločnosť sa rozhodla postúpiť ešte ďalej a vytvárala ďalšie a ďalšie zaujímavé dizajnové variácie hodiniek. Každý pán a každá dáma si prídu na svoje. Pánske hodinky značky DOXA si potrpia na eleganciu. Kožené náramky v kombinácii s ušľachtilou leštenou (prípadne aj pozlatenou) oceľou zaujmú nepochybne každého, nehovoriac o kvalite a bezproblémovom chode hodiniek. Dámske hodinky bývajú neobyčajných tvarov s dôrazom na originalitu a štýl a sú ozdobou pre každú ženskú ruku.

H

odinky DOXA sú farebné, výrazné a bohaté na rôzne detaily, navyše s nadštandardnými schopnosťami a vlastnosťami. Medzi jednotlivými kolekciami si môžete vybrať z celej škály týchto hodiniek. Nájdete medzi nimi aj legendárne a vysoko kvalitné prístroje, ktoré sú medzi samotnými znalcami hodiniek nesmierne oceňované. Značka DOXA je vašou zárukou úspechu. S puncom známej švajčiarskej kvality a noblesy, sa dostanete načas všade tam, kam potrebujete.


Dajte pleti napiť! Vykuklo prvé jarné slnko, príroda nás príjemným počasím láka na prechádzky, listujeme v dovolenkových katalógoch a vyberáme si letné dovolenky... Pozor však na slnečné lúče, ktoré nás tak lákajú. Naša pleť sa z nich neteší tak ako my, lebo práve pokožka trpí v lete pigmentáciami či dehydrovaním. Dajme preto našej pleti napiť už teraz a pripravme ju na dlhé slnečné leto. Hana, 36 r., Nové Zámky: Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako pomôcť mojej pleti. Mám veľmi suchú pleť a keď sme na letnej dovolenke, tento nepríjemný pocit suchosti ma trápi ešte viac. Používam aj rôzne krémiky, no nie je to stále ono. Počula som o fotorejuvenizácii, ako aj o mezoterapii, no neviem sa rozhodnúť, čo by bolo pre mňa lepšie. Ďakujem vám za odpoveď.

V apríli by nás nemalo prekvapiť nič, nie nadarmo si vyslúžil svoj prívlastok „bláznivý“. Tento rok je naozaj ukážkový, najmä čo sa týka počasia. Bohužiaľ, nielen neľútostná zima bojuje so slnečnými lúčmi, aj naše telo a psychika sú na vojnovom poli. Teplý jasný deň, ktorý sa strieda s dažďom či dokonca snehom, nezatemní len slnko, ale aj naše pocity a zdravie. Naše telo preto potrebuje dostatok starostlivosti a odpočinku. Napriek tomu všetkému netreba zabúdať, že zem sa pomaličky zahrieva a už na nej vidieť zopár farebných kvietkov. Smejte sa a žiarte spolu s nimi! 82

Radí Špecializované dermatologické laserové centrum (ŠDLC) Nitra: Milá Hanka, obidve metódy ošetrovania pleti sú výborné, no váš problém by pomohla riešiť práve spomínaná mezoterapia alebo ešte lepšie mezolift. Mezoterapia je vlastne akýsi vitamínový kokteil pre pleť. Ide o namiešanú zmes vitamínov, minerálov a kyseliny hyalurónovej, ktorá dodá pleti potrebnú výživu a hydratáciu. Okrem mezoterapie

aplikujeme v našom dermatologickom centre aj mezolift. Ide o komplex kyseliny hyalurónovej spolu s glycerolom – Mesolis Plus od švajčiarskej spoločnosti Anteis. Toto úžasné zloženie zatienilo všetky ostatné používané mezoterapie a klientky si tento zákrok výslovne želajú, keďže videli krásne výsledky na pleti svojej kolegyne či kamarátky. U mladších klientok ide okrem hydratácie aj o prevenciu vrások, u starších klientok dochádza aj k vylepšeniu pružnosti

pleti. Najčastejšie mezoterapiu, ako aj mezolift aplikujeme na tvár, krk a dekolt, nie sú výnimkou ani chrbty rúk či okolie očí. Významným benefitom je aj spôsob samotnej aplikácie. Okrem toho, že ošetrovanú lokalitu vopred anestezujeme, používame automatické aplikačné pero, ktoré znižuje bolestivosť zákroku a tiež zabezpečí presné a rovnomerné dávkovanie. Pre dlhodobý efekt sa odporúča absolvovať tri či štyri ošetrenia v odstupe 2 – 3 týždňov. 83


P

okiaľ vidíte vonku to čo my, musí nám byť všetkým jasné, že tieto prudké zmeny počasia predstavujú pre človek a doslova šok. Dok azujú to aj plné čak árne u lek árov. Naše telo na takéto výkyvy nie je pripr avené, náš imunitný systém je oslabený a vírusy a iné baktérie sa šíria jedna r adosť. Acai 500 mg Silný antioxidant pre dobré zdravie

Acai je lahodné brazílske bobuľovité ovocie tmavofialovej farby, ktoré chuťou a vôňou pripomína čokoládu a lesné plody. Acai je dar matky prírody rastúci v ama-

zonských dažďových pralesoch. Obsahuje najviac antioxidantov zo všetkých známych druhov ovocia. Acai je považované za jednu z najzdravších potravín na našej planéte. Tieto a ďalšie antioxidačné látky chránia tkanivo pred útokom voľných radikálov, čo je kľúčový faktor zdravého starnutia. Živiny a antioxidanty v Acai tiež pomáhajú podporovať zdravý imunitný systém prostredníctvom modulačného

účinku oxidu dusnatého (NO). Acai podporuje zdravé cievne reakcie na stres. Každý z týchto účinkov je dôležitý pre podporu zdravia srdca a ciev. Kapsuly zabezpečia, aby všetky živiny boli zachované. Acai Berry obsahuje najviac antioxidantov zo všetkého ovocia, aké bolo doteraz na svete objavené! Veľmi pozitívne preto pôsobí na zvýšenie imunitného systému a je to bomba proti rakovine, ako aj veľmi účinná prevencia.

R

áno by sme na seba najr adšej obliekli dva hrubé svetre a teplý k abát, poobede sa prechádzali v kr átkom tričku a šortk ách. Pr áve takéto dni, kedy sa zima strieda s teplom, môžu mať za následok množstvo ochorení ako nachladnutie, zápal močových ciest, zápal pľúc či iné nepríjemnosti. Ako prevencia je vhodné otužovanie organizmu, pohyb, najmä ten na čerstvom vzduchu, odpočinok a spánok a v neposlednom r ade spr ávna výživa. Mali by sme dbať na pomer jednotlivých zložiek s dôr azom na bielkoviny a v menšom množstve tiež cukry a tuky. Nemali by sme zabúdať ani na dôležité miner ály a vitamíny. Často sa však stáva, že v našej potr ave nie je týchto vitamínov, miner álov a stopových prvkov dosť, vtedy je vhodné doplniť svoje telo o prírodné doplnky str avy. Najmä vtedy, keď je naše telo takto beznádejne oslabené. Brusnice 500 mg Udržujú zdravý močový trakt Infekcie močových ciest sú druhým najčastejším infekčným ochorením.

J

Brusnice sú jednotkou v boji proti zápalom. Ak vás teda trápia zapálené močové cesty a bolestivé močenie, niet lepšieho prírodného lieku, ako sú práve brusnice. Vedci zistili, že molekuly brusníc dokážu pokryť povrch niektorých orgánov a vytvoriť tak akýsi ochranný štít pred infekciami

e dobré si uvedomiť, že choroba je veľakr át už len výsledok a prejav nedostatku niektorých vitamínov či miner álov. Čím dlhšie sa tento nedostatok akumuluje, tým dlhšie sa tieto prejavy môžu vyskytovať a horšie znášať. Treba br ať na vedomie, že žijeme v dobe a v prostredí, ktoré nášmu zdr aviu neprospievajú najlepšie. Či už je to stres, znečistené ovzdušie, konzervačné látky v potr avinách – to všetko má na náš organizmus negatívny vplyv. Aj zelenina a ovocie v našich supermarketoch si prešli urýchleným r astom, prípadne sa odtrhli skôr, kým vôbec stačili dozrieť, a nakoniec sa ešte aj nevhodne skladujú. Aj keď sa teda str avujete relatívne zdr avo a váš jedálny lístok obsahuje množstvo ovocia a zeleniny, ich výživová hodnota nemusí byť dostačujúca. Zaistite pre svoje telo vyvážený základ vitamínov, miner álov a stopových prvkov aspoň pomocou doplnkovej str avy a už vás ani bláznivé aprílové počasie tak ľahko nevyvedie z rovnováhy.

močového ústrojenstva. Práve brusnice sú najlepšou prevenciou pred ochoreniami močového mechúra a ľadvín, keďže nedovoľujú baktériám preniknúť a usadzovať sa na močovom mechúre. Zaberajú dokonca aj pri nepríjemnom úniku moču.

Hľadáte pre svoje deti to najlepšie? My sme to pre vás našli. Ide o nemeckú spoločnosť Töpfer, ktorá je zameraná na potravinársky a kozmetický sortiment pre deti. Dojčenské výživy, cereálie, prírodná kozmetika pre dojčatá a deti a ďalšie špeciálne produkty sú výhradne v certifikovanej bio kvalite. Všetky výrobky sú vyrábané modernou technológiou, spĺňajú prísne hygienické podmienky a sú kontrolované certifikovanými metódami.

T

öpfer je jedným z najdôležitejších výrobcov organických jedál a prírodnej kozmetiky pre deti v Nemecku. Má dlhú tradíciu, ktorá sa spája s menom Max Töpfer, ktorý spoločnosť založil v roku 1911. Pôvodne sa sídlo spoločnosti nachádzalo v meste Bohlen pri Lipsku. Od roku 1923 sídli v Bavorských Alpách v mestečku Dietmannsried. V súčasnosti sa tieto vysokokvalitné výrobky vyvážajú do viac ako 20 krajín, okrem iných aj do Rakúska, Švajčiarska, Slovinska, Litvy, Lotyšska, Holandska, Švédska, Španielska, USA, na Nový Zéland a, samozrejme, aj k nám na Slovensko.

Pri výrobe kladú najväčší dôraz na kvalitu. Zákazníci organických produktov presne vedia, odkiaľ všetky tieto produkty prišli a kde sú vyrábané. Spoločnosť pri výrobe nepoužíva žiadne pesticídy, výrobky neobsahujú žiadne konzervanty, farbivá, umelé arómy ani živočíšne suroviny či suroviny z minerálnych olejov. Okrem toho spoločnosť Töpfer myslí na životné prostredie pre všetky budúce generácie a šetrnými technológiami ho chráni pred škodlivými vplyvmi. Výborné ohlasy majú detské dojčenské formuly, ktoré táto spoločnosť vyrába už desiatky rokov. Rovnako dobre ako

Vitamín E+3 antioxidant beta karotén + vitamín C + selén Tento prírodný zdroj vitamínu E obsahuje beta karotén, vitamín C a selén. Táto kombinácia je veľmi dobre preskúmaná, obsahuje silné antioxidanty, chráni bunkové membrány pred účinkami znečistenia, nezdravého životného štýlu a spôsobu starnutia. Tieto kľúčové zložky tiež pomáhajú regenerovať sa navzájom a poskytovať trvalú podporu. Vitamín E+3 je silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred znečistením, toxínmi a voľnými radikálmi. Pomáha chrániť pred ochorením srdca, mŕtvice, rakoviny, znižuje poškodenie voľnými radikálmi a zlepšuje funkciu imunitného systému

Potravina na osobitné výživové účely. Dojčenie je najprirodzenejším spôsobom výživy dojčiat. Spôsob použitia a ďalšie informácie nájdete na obaloch a webových stránkach.

na deti pôsobia aj na dojčiace mamy. Ďalším z obľúbených a spotrebiteľmi veľmi cenených výrobkov je Töpfer prášok Bran kúpeľ pre dojčatá a deti. Stal sa neoddeliteľnou súčasťou nemocníc a je odporúčaný detskými lekármi aj pôrodnými sestrami. Viac ako 100 rokov priekopníckej práce a skúseností prinieslo svoju úrodu a Töpfer je dnes jedným z najspoľahlivejších a najdôveryhodnejších výrobcov v oblasti detskej dojčenskej výživy a prírodnej kozmetiky. Pre zdravie a spokojnosť vašich detí je to to najlepšie „prírodné rozhodnutie“, ktoré im môžete dopriať.


Čaj priamo z pralesa

Meno profesora Thomasa Dávida chvália tisícky ľudí na celom svete. Jeho vynález bedrovej platničky sa stal svetovým patentom, ale jeho život pred niekoľkými desiatkami rokov v Južnej Amerike nabral nový smer. Práve tam mu Indiáni ukázali rastliny, ktoré sú potenciálnym prírodným liečivom proti rakovine.

„P

red mnohými rokmi sme sa stali vlastníkmi svetového patentu, ktorý znamenal chirurgické riešenie vykĺbenín bedrového kĺbu. Moja výskumná skupina dostala pozvanie na demonštráciu do každej známej ortopedickej nemocnice po celom svete. Tak sme sa dostali aj do Južnej Ameriky, kde sme operovali indiánske dieťa. Po úspešnej operácii mi starý Indián venoval ich rastliny. Opýtal som sa brazílskych kamarátov, čo mám s nimi robiť. Povedali mi, že yanomamskí Indiáni sú mimoriadne uznávaní fytoterapeuti, ktorí sa už pred niekoľkými tisíckami rokov preslávili svojimi farmakognostickými a farmaceutickými poznatkami. Rastliny sme si vzali domov do Viedne, kde sme ich dôkladne preskúmali. Dosiahli sme výborné výsledky pri pokusoch aplikovať rastliny pacientom s nádorovým ochorením. Pozitívne reakcie sme zaznamenali pri 9 druhoch nádoru a účinok bol dokázaný u niekoľkých tisícok ľudí.“ Ako čaj účinkuje na organizmus a rakovinové bunky? V čom sa skrývajú jeho blahodarný účinok a sila?

„Indiáni nám z vďaky prezradili, čo je tá zvláštna tekutina, ktorú tam každý pil. Pitím tohto čaju pripraveného z rastlín predchádzajú chronickým chorobám. Ako výskumník som bol skeptický, veď mojou základnou skúsenosťou bolo, že spravidla prípravky označované ako ‚dobré na všetko‘ sú pravdepodobne nanič. Musím sa priznať, že som sa mýlil. Niekoľko tisícročné skúsenosti a obrovské vedomosti Indiánov potvrdili aj výskumníci ocenení Nobelovou cenou. Čaj má vplyv na konečný metabolizmus buniek. V mitochondriách, ktoré sú energetickou továrňou bunky, je vždy prítomný ubichinóm (koenzým Q10). Koenzým Q 10 nie je možné získať energiou spaľovaním živín a telo nie je schopné správne fungovať. U osôb s chronickým ochorením je jeho koncentrácia veľmi nízka alebo len málo preukázateľná. Účinkom čaju sa táto koncentrácia zvýšio 27 %. Ak nášmu organizmu chýba koenzým Q 10, potom v energetickej rovnováhe buniek nastanú poruchy a môžu sa prejaviť rôzne choroby ako napr. rakovina. Indiáni už pred mnohými rokmi mali pravdu, keď tvrdili, že čaj pijú pre to, aby predišli chronickým chorobám.“

chorých zosilní imunitný systém. Počas 14 týždňov sa aktivita imunitného systému zosilnila o 95 % a počet prirodzených živých buniek stúpol, čiže sila a aktivita imunitného systému kvantitatívne narástli. Výskumníci Harvard Medical School dokázali, že čaj zabráni tvorbe žíl na tých miestach, ktoré vedú k metastázam a rakovinovým bunkám.“ Vedecké výskumy a početné množstvo výskumných laboratórií už dokázali liečivý účinok čaju, ale aké sú doterajšie praktické skúsenosti, výsledky? „Naše doterajšie praktické skúsenosti sú výborné. Vieme pomôcť aj ťažko chorým. Takíto chorí ľudia majú plno metastáz, rakovinových buniek, sú malátni, majú depresie. Našim pacientom vďaka COD – systému a COD – protokolu v prípade 9 rakovinových ochorení vo veľmi veľkých percentách zmizli metastázy počas šiestich, resp. ôsmich mesiacov alebo 1 roka. Dôležitou súčasťou je aj zmena životosprávy, hlavne obmedzenie negatívnych faktorov ako fajčenie, prehnané pitie alkoholu, nesprávne stravovanie. Podstatou je, že treba vedome vylúčiť negatívne vplyvy, zdravo a prirodzene sa stravovať a mať vyrovnaný, šťastný rodinný život. Aj Indiáni v Južnej Amerike žijú takto. My, Európania, môžeme tiež nasledovať ich príklad.“

Lekárska veda tvrdí, že aj v zdravom organizme sa tvoria rakovinové bunky. „Deformované bunky vznikajú vo všetkých z nás, ale naprogramovaným odumretím pomocou zodpovedného génu sa za krátku dobu zničia alebo ich silný imunitný systém rozpustí protolýzou. Ak sa však objaví kombinácia účinkov poškodzujúcich gény, Čaj CoDTM, CoDTM Kapsula a vitamíny CoDTM Vital - Plus potom sa naprogramované odumieranie buniek nezačne. Vtedy sa vytvoria zdeformované bunky, rozmnožia huby, ktoré sa neobmedzene množia, a keď dôsledkom rôznych faktorov oslabne aj imunitný systém, tak je cesta na vytvorenie rakoviny voľná. Pre onkologických pacientov je výborná vec, že sa nádor chirurgicky odstráni, ale v organizme sa naďalej nachádza Candida albicans a miliardy buniek v rôznom predrakovinovom štádiu. Aj keď pacient dostáva chemoterapiu, v takýchto prípadoch zaberá už len na 2 %. Ak diagnóza poukazuje ODBORNé lekárske poradenstvo a konzultácia na rakovinu, je to veľmi vážna vec, avšak nemusí byť beznádejI. telefonicky – 0911 571 415 ným prípadom. Keď sa negatívne vplyvy odstránia, chorý zmení každý štvrtok od 15. do 17. hodiny svoje nesprávne stravovanie a II. osobná konzultácia (stretnutie) svoj imunitný systém postaví na nohy, je tu nádej na prežitie. Na s odborným lekárom to je však potrebné prečistenie a alkalizácia organizmu. Svetozná- Podrobnejšie informácie poskytneme telefonicky my Ústav Maxa Plancka dokázal, (0917 580 636 – Mgr. Sylvia Borárosová) že pitím čaju sa ešte aj u smrteľne

Čisté přírodní produkty

Jedinečná kombinace ŽENŠEN + GINKO BILOBA Účinky:

Přírodní čínská medicína

GOLDEN - ZLATÉ PASTILKY Bolest v krku Kašel Ucpaný nos Chrapot

Golden produkty žádejte ve Vaší lékárně

Svěží dech Průdušky Hlasivky Imunita

Působí proti stresu, při rekonvalescenci Snižuje únavu Zpomaluje proces stárnutí Zvyšuje koncentraci a prokrvení končetin Snižuje hladinu cholesterolu Zlepšuje paměť

Ucpaný nos Svěží dech Někdy je mé zpívání pěkně náročné, často i dva koncerty denne. Když mám pocit, že to mé hlasivky neutáhnou, vzpomenu si na Zlaté pastilky. Jejich účinek je skoro okamžitý. Jsem narozena ve znamení Berana a jako taková, co si sama nevyzkouším, tomu nevěřím.

Na jednej strane som rád, že veľa koncertujeme, ale zároveň s tým prichádza veľká záťaž na organizmus a pochopiteľne u mňa najmä na hlasivky. Našťastie som už dávnejšie, vďaka mojej profesorke spevu, objavil pre mňa zázračné GOLDEN – ZLATÉ PASTILKY... Tieto pastilky každý deň zachraňujú môj svet, ktorý mám tak rád a to je svet spevu 

Z vlastní zkušenosti vám proto DOPORUČUJI, vyzkoušejte Zlaté pastilky na bolest v krku a hlasivky - a uvidíte.

A toto vôbec neberte ako reklamu, ale ako fakt a preto pastilky ODPORÚČAM všetkým, ktorí chcú mať svoj hlas a hrdlo v úplnom poriadku.

Lucie Bílá

Váš Kuly (DESMOD)

Bolest v krku

Průdušky

www.zlatepastilky.cz

TERAPEUTICKÉ PRÍPRAVKY Z HADÍCH JEDOV DURISSUS

hadia masť širokospektrálna 50 ml

VIPROLAN

hadí krém chladivý 100 ml

- obsahuje hadí toxín štrkáča brazílskeho (Crotalus durissus) - pomáha pri kožných ochoreniach (svrbivá forma psoriázy, ekzémy, podráždenie kože) - pomáha pri problémoch s kŕčovými žilami a hemoroidmi - zmierňuje reumatické bolesti svalov, kĺbov, chrbta - obsahuje hadí toxín ploskohlavca vodného (Agkistrodon piscivorus) - pomocný prostriedok pri liečbe problémov pohybového aparátu, sprevádzaných bolesťami, zápalom a opuchom - urýchľuje ústup ťažkostí pri poúrazových poškodeniach kĺbov a svalov - pomáha pri liečbe reumatických bolestí (artritída)

KROTOLAN

hadí krém hrejivý 50 ml

OPARSTOP

hadia masť proti oparu 5 g

- obsahuje hadí toxín vretenice gabunskej (Bitis gabonica), - má výrazný hrejivý účinok - odstraňuje bolesti kĺbov a svalov spôsobené reumatizmom, prechladnutím, svalovým preťažením - zmierňuje svrbenie kože rôzneho pôvodu - zmierňuje bolesť po prekonanom pásovom opare (herpes zoster) - obsahuje hadí toxín štrkáča brazílskeho (Crotalus durissus) - pôsobí proti jednoduchému oparu (herpes simplex) - urýchľuje vyhojenie prasknutého pľuzgierika - ošetruje zapálené kútiky, popraskané a poranené pery Žiadajte vo svojej lekárni Dermatologicky testované Výrobca: Peter Motus - výroba kozmetických prípravkov, 906 32 Jablonica 97, Slovensko tel. 00421 34 6583326, e-mail: peter.motus@stonline.sk


WC

dosky pre malých aj veľkých s integrovaným sedadlom slúžia celej rodine – od detičiek až po starých rodičov. Ponúkajú deťom aj dospelým možnosť používať WC bez straty času vkladaním a vyberaním rôznych WC adaptérov. „Toaletný tréner“ získa vašu dôveru vďaka integrovanému sedadlu, ktoré zabezpečí, aby každý na WC mohol sedieť pohodlne a bez stresu. Modely Comfort a Economic disponujú nosnosťou 150 kg a bezpórovým povrchom, čo zaručuje jednoduchú údržbu pri maximálnej hygiene. Montáž netrvá dlhšie ako pár minút. Výhradným distribútorom inteligentných sedadiel na Slovensku je spoločnosť MAMI TN.

COMFORT Modely Comfort môžu používať deti aj dospelí, sú osvedčené v krajinách západnej Európy. Vďaka Easy-Close Mechanizmu sa doska jemne a pomaly sklápa a nedochádza k samovoľnému pádu. Systém Fix-Clip Hygiena umožňuje rýchle a jednoduché hygienické čistenie, bez dezinfekčných prostriedkov s obsahom agresívnych chemických látok. ECONOMIC Modely Economic – dva v jednom sú určené pre deti aj dospelých. Vďaka materiálu thermoplast duroplast sú WC dosky odolné voči poškodeniu, sú certifikované nemeckou známkou kvality TÜV. Pri čistení dosiek postačí použiť mydlovú vodu, následne materiál premyť čistou vodou a pretrieť suchou handričkou – vďaka kvalitnému bezpórovému povrchu nie je používanie agresívnej chémie vôbec potrebné.


Najviac ušetríte zateplením povaly

V budúcom čísle nájdete

– až 30 % energie!

Zariaďujeme spálne Leto v záhrade Dominikánska republika Krása a zdravie

objednávací kUpón

Zateplite si povalu domu za 3 hodiny

Vychádza 6-krát ročne. Pri ročnom predplatnom je cena za jedno číslo 1,99 €, čiže celoročné predplatné dostanete už v cene 11,94 €.

Často sa vedú diskusie o tom, ktorý z mnohých variantov zateplenia je najúčinnejší. Hlavným kritériom účinnosti je návratnosť investície. A čo víťazí? Nie je to výmena okien ani zateplenie fasády. Správnym riešením je zateplenie podlahy na povale, ktoré nám môže ušetriť až tretinu nákladov na vykurovanie. Pritom investícia predstavuje iba niekoľko stoviek eur. Doba návratnosti teda nepresiahne päť rokov!

Adresa predplatiteľa

Spomeňte si na hodiny fyziky na základnej škole. Teplo sa správa presne podľa fyzikálnych zákonov. Ohriaty vzduch je ľahší a stúpa nahor. Keď nájde medzierku v strope, uniká bez úžitku z obytných priestorov. Týmto spôsobom nám unikne až tretina tepla mimo vykurovaného objektu.

Ušetrite 30 % za vykurovanie a navyše získajte novú podlahu na povale

Meno a priezvisko: .......................................................... Spoločnosť: ..................................................................... Ulica: .................................................................................. Mesto a PSČ: ...................................................................

Veľmi elegantný spôsob zateplenia podlahy na povale predstavuje systém MAGMARELAX® 2013. Ide o zateplenie fúkanou minerálnou vatou, vyrobenou z najkvalitnejších prírodných surovín – čadiča alebo skla. Roztavením horniny a vytiahnutím veľmi tenkých vlákien vzniká vata, ktorá má pozoruhodné vlastnosti. Nielenže výborne tepelne izoluje, ale je aj nehorľavá, nezlieha sa, neviaže vodu, izoluje proti hluku a odoláva plesniam i hlodavcom. Aplikuje sa jednoducho, a to fúkaním. Táto metóda si nevyžaduje žiadne veľké stavebné úpravy. Z nákladného auta sa pomocou silnej hadice a ventilačného stroja fúka vata do izolovaného priestoru takmer bez hluku, s minimálnou prašnosťou a za plnej prevádzky objektu. Všetko je hotové za niekoľko hodín a nevzniká žiadny neporiadok. A aké máte možnosti vyhotovenia?

IČO: ................................DIČ: .........................................

Adresa na doručenie

Meno a priezvisko: ............................................................. Spoločnosť: ....................................................................... Ulica: ................................................................................. Mesto a PSČ: ..................................................................... IČO: .......................................DIČ: .................................... E-mail: ............................................................................... Telefón: ............................................ Dátum: ................................. dizajn | a rchitekt

Tri najčastejšie spôsoby aplikácie minerálnej izolácie MAGMARELAX®

úra | býv anie | živ otný štýl

apríl – máj 2013 ročník II. cena 2,49 €

Podpis: ............................... objednávky Mediaprint Kapa Pressegrosso, P. O. BOX 183, 830 00 Bratislava 3 bezplatná infolinka: 0800 188 826

Slnečná Anda

Romantické zá

lúzia

Rozhovor

tišia

herečkou Zuzanou Hasas ovou

Art Hotel

Kaštieľ Tomá

šov

• Stropný systém MAGMARELAX® je ľahký a pevný. Konštrukcia je hotová za jeden deň a v ten istý deň sa zafúka a uzavrie. • Ide o variabilnú konštrukciu, tvoriacu novú rovnú podlahu. Táto je vysoko únosná a možno ju využívať bez veľkých obmedzení. • Dutina, ktorú strop vytvorí, sa následne zafúka izoláciami MAGMARELAX® alebo MAGMARELAX® ECO, ktoré majú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti, vytvoria protihlukovú a protipožiarnu vrstvu.

www.magmarelax.sk/akcia

Fúkanie do dutiny v podlahe povaly – musíme mať k dispozícii voľný priestor nad stropom obytných miestností, teda v podlahe povaly. Vďaka tejto technológii sa zateplia i veľmi ťažko prístupné priestory. Stačí len niekoľko otvorov v podlahe povaly, ktoré sa po nafúkaní znovu uzavrú. Všetko je dokonale utesnené, aj tie najmenšie medzierky, kadiaľ by mohlo teplo unikať. Nafúkaním priamo na podlahu povaly – izolujeme tam, kde nie je k dispozícii dutý priestor alebo je príliš nízky. Na voľnú plochu podlahy povaly sa nafúka vrstva minerálnej vlny v hrúbke 20 až 25 centimetrov. Už táto vrstva veľmi dobre tepelne izoluje a zároveň ju možno zaobstarať za rozumnú cenu. Pomer ceny a úspory nákladov na kúrenie tu vychádza najlepšie. Nevýhodou však je, že povala nie je inak využiteľná. Fúkanie do novej podlahy – pristúpime k tomu, ak chceme ďalej využívať povalový priestor na letné bývanie alebo len tak na relaxáciu. Vytvorí sa ľahká, veľmi stabilná nová podlaha. Stropný systém MAGMARELAX® je konštrukcia z OSB dosiek a ďalších doplnkov pre zaistenie 100 % funkčnosti izolácie aj podlahy. Konštrukcia sa vopred pripraví a následne je zmontovaná priamo na povale. Dom tak nie je zaťažovaný ukladaním ťažkých izolačných dosiek a betónovou podlahou.

info na tel.: 800 100 533

ZĽAVA 20 % AKCIA!!! na MAGMARELAX®


4-style (april-maj 2013)  

dizajn, architektúra, bývanie, životný štýl