Page 1

WSTĘPNA PROPOZYCJA


Woda jest niezbędna do życia. Bez niej człowiek może przeżyć tylko kilka dni. Używamy jej nie tylko do picia, ale także do mycia się i mycia różnych przedmiotów, do podlewania roślin oraz do różnych innych celów. Lód, woda i para wodna

Przypatrz się ilustracji. Rzeką płynie woda. Płyną po niej kry, czyli kawałki lodu. Z chmur sypią się płatki śniegu, czyli małe kawałki lodu o charakterystycznym kształcie „gwiazdki”. Nad kubkiem gorącej herbaty unosi się para wodna. Lód, woda, para wodna to różne postacie wody. Mówimy też, że są to różne stany skupienia wody.


Przemiany wody Na pewno wiesz, że różne stany skupienia wody mogą się zmieniać w siebie nawzajem. Gdy wodę ochłodzimy – zamarza, stając się lodem. Gdy podgrzejemy lód – topnieje, stając się wodą. Podgrzana woda paruje, czyli zamienia się w parę. Natomiast para wodna może się skroplić i zamienić w wodę.

Pary wodnej nie widać – jest ona całkiem przezroczysta. Dlaczego więc widzimy „chmurkę” unoszącą się nad dzióbkiem czajnika? Bo

Kiedy woda paruje szybciej?

jest w niej nie tylko para wodna, ale także drobne krople wody.

Wylej kilka kropel wody na talerzyk. Poczekaj do następnego dnia. Co się dzieje z wodą?

Woda paruje nawet wtedy, gdy jest zimna. Jednak im cieplej, tym szybciej paruje. Gdy wodę podgrzejemy bardzo mocno, zaczyna wrzeć. Potocznie mówimy wówczas, że woda „się gotuje”. Szybkość parowania wody zależy także od innych czynników. Przeprowadź teraz dwa doświadczenia, aby to zbadać.

Odmierz niewielką ilość wody (np. za pomocą łyżeczki lub strzykawki) i wlej ją do szklanki. Tę samą ilość wody wylej na duży talerz. Sprawdzaj, co godzinę, z którego naczynia woda szybciej wyparowała.

laout  

book for kids

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you