Page 1

Розповсюджується безкоштовно з Обмінною картою «Зростай, Малюк!»

www.zrostaymaluk.com.ua

(044) 492-92-02 Гаряча лінія з усіх питань материнства


Дорога Мамо! Колектив проекту «Зростай, Малюк!» вітає Вас! Сподіваємося, що цей «Порадник…» стане Вам у нагоді протягом усього періоду очікування малюка та в післяпологовий період, і Ви отримаєте багато корисної інформації. «Порадник вагітної та молодої мами» видається в жіночій консультації разом з Обмінною картою «Зростай, Малюк!», що також містить цікаві просвітницькі матеріали та акційну сторінку. Прийміть участь в розіграші подарунків, що стануть в нагоді Вам та малюку. Телефонуйте та реєструйтеся за номером (044) 459-01-95. Більш детальну інформацію щодо акції читайте у Вашій Обмінній карті «Зростай, Малюк!». Якщо у Вас є додаткові питання стосовно перебігу вагітності або догляду за малюком, будьласка, телефонуйте за номером нашої Гарячої лінії (044) 492-92-02. Наші лікарі нададуть Вам кваліфіковану консультацію, допоможуть порадою у вирішенні Ваших проблем. Чекаємо на Ваші дзвінки з понеділка до п’ятниці з 9.00 до 18.00. Побажання та коментарі Ви можете надіслати на нашу поштову адресу: Громадська організація соціальних ініціатив «Просвіта», а/с 70, м. Київ, 04080. Для електронних листів: zm@osdirect.com.ua. Збережіть цей «Порадник...» — він стане не просто приємною згадкою про період очікування малюка та першого року його життя, але й буде корисним для Вас, якщо в майбутньому Ви плануєте ще народжувати дітей. Бажаємо Вам та Вашому малюкові щастя та здоров’я, нехай кожна хвилина життя приносить Вам радість та спокій. Колектив програми інформаційної підтримки материнства «Зростай, Малюк!».

Брошура «Порадник вагітної та молодої мами» видається на замовлення громадської організації соціальних ініціатив «Просвіта». Видавець: ТОВ «Об’єднана консалтингово-інвестиційна компанія» (тм OS-Direct). Адреса: 04074, м.Київ, вул. Вишгородська, буд. 28/1, тел. (044) 492-92-02, e-mail: zm@osdirect.com.ua

— Матеріали, позначені цим знаком, розміщуються на правах реклами. Відповідальність за зміст цих матеріалів несе рекламодавець. «Зростай, Малюк!» є зареєстрованим торговим знаком та охороняється законом.

№ 3 (червень 2011) Наклад — 30 000 екз. Надруковано в типографії ТОВ «Компанія «Юнівест Маркетінг»

2

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua


Природнi таємниці вагітності Для більшості жінок вагітність і пологи — це дуже відповідальний і обміркований крок зрілого життя. Дуже важливо прийняти себе в новій якості — якості «носія» нового життя. Мудра природа на кожному етапі розвитку жінки робить все, щоб підготувати її до материнства, допомогти виносити та народити нащадків. Підвищення рівня гормонів викликає зміни в фізичному та психоемоційному стані майбутньої матусі, і малюк також реагує на це. Прогестерон заспокоює психіку, його дія посилюється з наближенням пологів; естроген пробуджує інстинкт «гнізда» та клопіт, що пов’язаний з цим, і потребу дбати про свою дитину; ендорфін — гормон радості — впливає на емоційний стан і є природним знеболюючим засобом. Найбільше ендорфіну організм виробляє наприкінці вагітності; достатня кількість окситоцину  — гормону любові — сигналізує малюкові про те, що його чекають та люблять. Саме такі зміни пояснюють підвищену чутливість, сентиментальність вагітних, дивні бажання та фантазії, що виникають у них. До кінця 1-го триместру, активно відбувається своєрідна адаптація мами до малюка і навпаки, психоемоційні реакції змінюються: якщо на початку вагітності так хотілося поплакати, пожаліти себе, то зараз настрій дуже спокійний і навіть досить радісний. Відтепер родичі можуть ображатися і говорити, що Ви їх перестали чути. Це — можливо! Багато жінок в цей час ніби прислухаються до себе, вони зосереджені на собі, а не на оточуючих. Пам’ятайте, що те, як Ви зараз реагуєте на своє нездужання, стане для дитини моделлю його поведінки в періоди поганого самопочуття в майбутньому. Саме зараз закладаються безумовні реакції та інстинкти. Важливо пам’ятати, що дитина всі дев‘ять місяців набуває певного досвіду, проживаючи разом із мамою різноманітні емоції та проходячи психологічну підготовку до життя. У нашому світі багато чого відбувається, і буде краще, якщо дитина навчиться з цим взаємодіяти ще до народження в безпечному просторі маминого животика. Помірний стрес готує малюка до подолання труднощів, а постійний контакт із мамою наповнює впевненістю і підтримкою. І через дев’ять

місяців, приклавши крихітку до грудей, Ви вже будете багато знати про нього. А головне — малюк Вам вже довірятиме! 2-й триместр: цілком можливо, що Ви вже знаєте, хто живе у Вас усередині: хлопчик або дівчинка. Малюк, до речі, став уже зовсім великим (вагою аж цілих 400– 480 г), часто і досить активно нагадує мамі про свою присутність; вже трохи відкрилися оченята — так що за Вами встановлений постійний контроль. Пішла друга половина вагітності, нетерпіння зрозуміле — вже давно з’явилися думки про майбутні пологи. Чим більше інформації має мама, тим більше захищеною й упевненою вона себе почуває. А в крихітці в цей час теж формується прагнення до знань і закладаються творчі здібності. У 3-му триместрі малюк інтенсивно росте, та частенько смокче пальчик, іноді гикає, не лише чує, але і реагує на зовнішні звуки та світло. Йому вже тіснувато, щонайменші ворушіння вже більш помітні. Починають формуватися емоції і любов до прекрасного. Важливо пам’ятати, що саме зараз малюк засвоює моделі поведінки, визначається спосіб його спілкування на багато років. Намагайтеся позбавлятися від напруги: слухайте приємну та заспокійливу музику (це має колосальний стимулюючий вплив на пізнавальний, емоційний і психомоторний розвиток крихітки): співайте, танцюйте, в’яжіть, малюйте, читайте казки — робіть все що приносить Вам задоволення і пам’ятайте про те, що усе це Ви робите удвох. Наповнюйте себе радістю і кольором, уявіть, що Ваше тіло — судина, що поступово заповнюється яким-небудь кольором (вирішите удвох, яким). Заповніть себе від ніг до голови, відчуттям кольору, що іскриться усередині Вас, як кожна клітинка тіла радіє дивному, гарному настрою. Зверніть увагу на те, як проблеми і тривоги в ньому розчиняються і трансформуються в радість і світло. І, мабуть, найголовніше — спілкуйтеся зі світом навколо Вас: звертайте увагу на хмаринки над головою і розкажіть про них своєму малюкові; на ласкаве сонечко, що зігріває Вас обох теплими проміннячками, — впустіть у життя різноколірні фарби і веселощі. Зв’язок між Вами і малюком — найчарівніше, що у Вас є. Використовуйте його! І будьте упевнені, що крихітка виросте доброю, дбайливою і справедливою людиною! Завжди приємніше та легше йти туди, де абсолютно впевнений, що тебе чекають, люблять і що тобі радіють! «До зустрічі, мамо»! Борисова Вікторія Всеволодівна Перинатальний, дитячий сімейний психолог ЦПС «Лелека» Керівник відділу по роботі з дітьми та молоддю «Щасливе дитинство».

Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

3


ПОЧАТОК ЖИТТЯ Традиційно термін вагітності визначається в тижнях. Тривалість акушерського місяця складає 28 днів, що дещо відрізняється від тривалості звичайного календарного місяця. Кожен тиждень вагітності є вкрай важливим етапом розвитку майбутньої дитини.

Час пішов Початком вагітності вважається момент зачаття, який полягає в проникненні сперматозоїда до яйцеклітини, заплідненні. У ядрі заплідненої яйцеклітини розпочинається інтенсивний процес поділу, що призводить до її збільшення. Впродовж першого тижня вагітності відбувається прикріплення заплідненої яйцеклітини в порожнині матки. Другий тиждень гестаційного періоду характеризується формуванням навколоплідного міхура, плаценти і пуповини. Всі ці утворення призначені для захисту майбутнього малюка від зовнішніх пошкоджень, отримання ним необхідних для розвитку поживних речовин і кисню, виведення токсичних речовин. На третьому тижні вагітності у ембріона з’являються зачатки внутрішніх органів. До четвертого тижня процес поділу клітин ембріональних тканин призводить до формування примітивного лицьового черепа, продовжується розвиток нервової і серцево-судинної системи. Саме цей період є першим критичним для вагітності. Захворювання матері, вплив на її організм шкідливих зовнішніх чинників можуть призвести до порушень формування організму плоду. Основна ж проблема полягає в тому, що більшість майбутніх мам в перші чотири тижні вагітності навіть не знають про свій цікавий стан, продовжуючи вести звичайний спосіб життя, часто далекий від ідеального відносно майбутнього материнства. На п’ятому тижні гестації з’являються зачатки верхніх і нижніх кінцівок, хребців, продовжується розвиток органів центральної нервової системи. Здоровий спосіб життя майбутньої матері є запорукою успішних пологів і здоров’я новонародженої дитини. Рекомендацій, що пов’язані з харчуванням, розпорядком дня, фізичними вправами, дотриманням гігієни, повинні дотримуватися всі вагітні (в т.ч. і ВІЛ(+) жінки). 4

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

6–9 Майбутній мамі У багатьох жінок вагітність асоціюється з нездужанням, нудотою. Але в перші тижні вагітності Ви взагалі можете не відчувати жодного дискомфорту. Ваш стан швидше буде подібним тому, ніби у Вас ось-ось почнуться місячні. Дивлячись на Вашу фігуру ще не скажеш, що Ви вагітні. Наприклад, у Вас можуть набухати і боліти груди. Ваша матка почала збільшуватися, але це ще не помітно. Також Ви можете стати дратівливими або, без особливої на те причини, раптом почнете швидко втомлюватися. Вся справа в підвищеному рівні гормону під назвою прогестерон. Не турбуйтеся, якщо Ви почали відчувати не зовсім приємні симптоми: це організм налаштовується на хвилю вагітності, починає спілкуватися з майбутнім дитям. Отже, на ранніх термінах Ви повинні дозволяти собі додатковий відпочинок. Під час вагітності як ніколи важливо, щоб Ваше харчування було різноманітним і збалансованим. Під час постановки на облік Вам необхідно буде пройти обстеження в ЖК. • Аналіз сечі на наявність білку і ХГЛ. • Артеріальний тиск. Зважування. • Аналіз крові на визначення кількості заліза, резусфактор, аналіз на TORCH-інфекції. • Визначення розміру матки, наявність кіст і спайок, огляд шийки матки і цервікального каналу.

Моя вага Округлiсть живота

Час зробити Поставте до відома на роботі, що Ви вагітні. Якщо ж Ви до цього часу не позбулися шкідливих звичок (паління, вживання алкоголю тощо), то саме час зга-

дати про шкоду, яку вони завдають малюкові і позбутися їх. Пам’ятайте, що пасивне паління та слабоалкогольні напої теж шкодять малюку.

Варто пам’ятати: Не вживайте ніяких медикаментів, окрім тих, що прописує Вам лікар. І не забудьте попереджати інших фахівців, до яких Ви звертаєтеся за медич-

ною допомогою, про те, що Ви вагітні. Пам’ятайте, що трави і трав’яні настоянки також є ліками, тому прописувати їх повинен лікар.


тиждень

Ваше дитя В ці тижні відбуваються зміни із зачатками тільця і лиця плоду. Голівка все ще непропорційно велика, нахилена до грудей. Розвиваються зачатки мозку і кінцівок. З’являються зачатки лиця, очей (веселкова оболонка), рота, носика. На даному етапі сердечко у плоду є крихітною трубочкою, але воно вже починає битися. Починає формуватися травний тракт. У ембріона розвиваються і легені. Плацента товщає, пуповина прикріплюється до стінки матки. На зачатках рук і ніг починають формуватися крихітні пальчики, самі ручки вже починають згинатися в ліктях і зап’ястях. У плоду вже є м’язи, і він потихеньку починає рухатися: втім, поки це може визначити лише ультразвук.

Перше УЗД Вам потрібно налаштуватись на проведення першого УЗД під час вагітності. Його проведуть на наступних 10–13 тижнях вагітності. Це дослідження дозволить уточнити термін Вашої вагітності, розташування ембріону, виявити багатоплідну вагітність та виключити грубі вади розвитку плоду. УЗД не шкодить перебігу вагітності.

так виглядає зараз Ваше дитя

Рекомендації лікаря

Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

5


Харчування під час вагітності Під час вагітності кожна жінка повинна звернути особливу увагу на харчування, тому що від правильного харчування залежить здоров’я й повноцінний розвиток майбутньої дитини. Харчування вагітної жінки повинно бути раціональним — достатнім для матері і плоду. Все, що необхідно малюку в цей період, він отримуватиме від Вас.

Адекватне харчування вагітної забезпечує не тільки правильний розвиток і визрівання плоду, але і складні фізіологічні перебудови, що пов’язані із становленням лактаційних механізмів. Ріст плоду, істотне збільшення маси матки, зміни в молочних залозах — все це напружені пластичні процеси, що вимагають свого забезпечення. Тому харчування вагітної жінки повинне бути розраховане, перш за все, на покриття підвищених потреб у всіх основних інгредієнтах. Недотримання цього принципу, застосування різних обмежень, особливо білкових та жирових, як це раніше практикувалося в акушерській практиці з метою зменшення частоти і вираженості гестозу, завжди загрожує негативними наслідками як для плоду, що розвивається, так і для лактаційної функції матері. Потреба в білку в перші місяці вагітності складає 1,2–1,5 г/кг маси тіла, а з переходом вагітності в другу половину доходить вже до 2,0 г/кг, що в добовому раціоні складає 110–130 г, причому білкова потреба повинна задовольнятися головним чином повноцінними тваринними білками. Добовий раціон повинен містити нежирні сорти м’яса до 120–200 г або рибу — 150–250 г на день. Молоко і кисломолочні продукти входять до раціону і як джерела білку, і як основні постачальники кальцію і фосфору. Добова кількість молока може сягати до 1 л. Кількість жирів — 80–100 г на добу. Бажано частину вершкового масла замінювати сметаною. Обов’язково використовується 15–20 г олії. Абсолютно необхідно включати до раціону сирі овочі та свіжі фрукти. Разом з тим, бажано не допускати зайвого споживання вуглеводів. Їх добова кількість обмежується 350–450 г. Особливою проблемою в харчуванні вагітної жінки є забезпечення залізом. Добова потреба заліза доходить близько 15–20 міліграм. продовження на стор. 8

6

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

10–13 Майбутній мамі Зазвичай, наприкінці першого триместру вагітна починає відчувати себе набагато краще. В організмі настає певна рівновага, він адаптувався. Ви самі починаєте відмічати певні зміни у вашому тілі. Матка збільшилася завширшки приблизно на 10 см. Їй стає тісно в тазостегновій області, вона виходить за межі лона і піднімається в черевну порожнину. Її округлу поверхню можна пропальпувати внизу живота. Можливо, Ви не помітили, але Ваше серце починає битися частіше на декілька ударів в хвилину, щоб впоратися з підвищеною циркуляцією крові. Зараз Ви спалюєте калорії швидше, ніж до вагітності: обмін речовин посилюється на 25 %. На даний час у Вашій крові вже достатньо багато гормонів, що відповідають за вагітність та впливають на Ваш настрій і самопочуття. Скоро вже Вас перестане мучити ранкова нудота, Ви станете менш дратівливою. Зникне занепокоєння, пов’язане з ризиком викидня. У фізичному плані — Ви починаєте набирати вагу, ясна стають рихлими, щитовидна залоза трохи збільшена. Якщо не було гестозу, Ви могли набрати 1,2 кг — це 10% від загальної надбавки ваги, очікуваної до кінця вагітності. Оптимальна надбавка до 13-ти тижнів: 2 кг.

Моя вага Округлiсть живота

Час зробити Поставити лікарю питання щодо перебігу вагітності, її можливих ускладнень та як цьому запобігти. Знизити темпи роботи, по-новому розста-

вити життєві пріоритети. Адже зміни, що пов’язані з вагітністю, можуть привести до зменшення Вашої енергії і, як наслідок, швидкої втомлюваності.

Варто пам’ятати: Турбота про себе — турбота про дитину. Її підґрунтя — правильне харчування та відпочинок. Не забувайте про щоденні прогулянки на свіжому повітрі.

В період вагітності велику увагу слід приділяти своїй зовнішності, волоссю, але зачекайте з його фарбуваннями, хімічними завивками.


тиждень

Ваше дитя 10-й тиждень знаменує собою кінець ембріонального періоду: віднині Ваше майбутнє дитя називається плодом. Ваше дитя вже усе більш стає схожим само на себе. До 20-го тижня відбуватиметься стрімке його зростання. Повністю сформовані пуповина і плацента, продовжує розвиватися мозок, кожну хвилину виробляється чверть мільйона нових нейронів. Серце ембріона теж вже сформувалося, і його биття можна вже прослухати під час відвідин лікаря. Повіки ще зрощені: оченята відкриються лише через чотири місяці. Всі основи організму вже закладені, залишається декілька завершальних штрихів. Протягом цих тижнів вже розрізняються статеві органи. Ручки, ніжки, пальчики, коліна також вже присутні, але в мініатюрі. М’язова система вже досить розвинута. Якщо рученята у плоду вже досить довгі, він почне смоктати великий палець. Але взагалі «смоктати» — це голосно сказано, оскільки поки що дитя просто кладе пальчик до рота. Вже намічається пара реберець. Основну роль в живленні дитини, постачанні його киснем і відтоку продуктів переробки зараз виконує плацента; у подальші місяці важливе значення матимуть навколоплідні води. На середині цього періоду вага плоду, в середньому, складає близько 12 г, а зріст — 6,5 см.

Вагітна жінка відчуває особливу відповідальність за стан свого здоров’я та здоров’я своєї майбутньої дитини. Дуже важливо, щоб вода, яку споживає майбутня мама, була оптимально збалансованою за вмістом мінералів та мікроелементів, безпечною та корисною. Всім цим вимогам відповідає природна артезіанська питна вода «ЕКО» (бутель 18,9 л). Ця вода видобуТОВ вається в одному з найчистіших джерел України, розташовано«ЕКО-Сфера» му в лісовому масиві Вінницької пропонує області. Сучасні технології доводу «ЕКО» зволяють зберегти властивості в асортименті! води, що були даровані їй природою. Вагітним жінкам рекомендуємо воду «ЕКО» збагачену киснем. Така вода зміцнює імунну систему, наповнює кожну клітину киснем, що вкрай необхідний майбутній мамі та її малюку. А вода «ЕКО» збагачена йодом допомагає забезпечити повноцінний розумовий розвиток дитини. Ця вода рекомендована для щоденного вживання і дорослим, і дітям. Для Вашої новонародженої дитини у нас є вода «Вінні» пом’якшена. Ця вода є екологічно чистим продуктом, що відповідає найвищим вимогам.

Звертайтесь та отримайте 1 бутель (18,9 л) води на пробу

БЕЗКОШТОВНО. так виглядає зараз Ваше дитя

Рекомендації лікаря

Поради майбутній мамі! за рекомендацією лікаря придбайте мультивітаміни для вагітних та починайте приймати їх щодня. Приділіть увагу вітамінам групи В і особливо фолієвій кислоті. Саме ці вітаміни уберігають плід від безлічі вроджених вад. Прийом фолієвої кислоти до зачаття підтримає Ваше здоров’я і здоров’я Вашого майбутнього малюка.

Замовляйте воду «ЕКО» (18,9 л) в асортименті та воду «Вінні» з доставкою додому по всій Україні. Гаряча лінія з усіх питань материнства: 7 (044) 492-92-02 044-581-14-64 або на сайті www.voda.ua


продовження. Початок на стор. 6

Для забезпечення такої кількості заліза до раціону харчування необхідно регулярно включати страви з печінки, яєчного жовтка, повноцінних каш — гречаної та вівсяної, свіжих яблук. У разі появи ознак анемізації у вагітної жінки їй рекомендоване також призначення препаратів заліза. Норми вітамінного забезпечення вагітної жінки також достатньо високі. Так, аскорбінової кислоти необхідно не менше 100 мг на добу, витаміну А — 6600 МЕ, причому дві третини за рахунок каротину, вітаміну В1 — 2,5 мг, В2 — 3,0 мг, В6 — 4,0 мг, РР — 20 мг на добу. За відсутності можливості достатнього споживання натуральних свіжих фруктів і сирих овочів потребу у вітамінах можна компенсувати призначенням вітамінних препаратів, проте ступінь цієї компенсації завжди неповний. Дієтичні обмеження для вагітної можуть торкатися насамперед кухарської солі — слід уникати солоних продуктів, проте нормальне підсолювання їжі цілком допустиме. Найбільш шкідливими в харчуванні вагітної жінки є гарячі і дуже гострі страви, смажена їжа, жирна їжа, сосиски, ковбаса, шинка і бекон, шоколад, кава, алкогольні напої, м’ята, здоба, свіжий хліб, жирні сорти м’яса та риби, овочі, що містять грубу рослинну клітковину, круто зварені яйця, кислі сорти ягід і фруктів, морозиво, чорна кава, газовані напої, гострі мариновані страви і спеції. У разі виникнення набряків необхідно обмежувати споживання рідини. Слід утримуватися від тих продуктів і страв, після вживання яких коли-небудь виникали алергічні реакції або шкірні висипи. У разі розвитку гестозу доцільне проведення сирномолочних днів. Раціон такого дня може складатися з 400 г сиру і 100 г сметани з цукром або 1 л молока з сиром, розподіленого на 5–6 порцій. Молочні продукти в такому наборі замінюють м’ясо і рибу. Овочі і фрукти повинні зберігатися і в молочній дієті. Організм кожної жінки унікальний, тому і перебіг вагітності і формування плоду має свої особливості. Тому не варто сліпо слідувати чиїмось порадам, лише уважно прислухайтеся до власного організму, керуючись здоровим глуздом і рекомендаціями лікаря, який Вас cпостерігає.

14–17 Майбутній мамі Ви вступили в період другого триместру, самий благодатний період вагітності. Тепер Ви відчуєте себе енергійнішою, хоча матка Ваша збільшується з кожним тижнем. Ви самі це відзначите, коли Ваш живіт почне підніматися. Матка розширюється, даючи простір плаценті і підростаючому плоду, розташована вже на 3,8–5 см нижче за рівень пупка. Кількість навколоплідної рідини на цій стадії складає близько 250 мл. Щоб допомогти плаценті в живленні зростаючого плоду, Ваше серце працює з навантаженням, збільшеним на 40 %. Посилений кровообіг підвищує навантаження на малі кровоносні судини, тому можливі невеликі носові кровотечі та можуть кровоточити ясна. Молочні залози набухають і стають чутливими. Можливо, Вам вже тісно у Вашому звичному одязі (сукні і спідниці), так що подумайте щодо спеціального одягу. Широкий, вільний одяг — ось що Вам потрібно. Якщо дата пологів ще не уточнена, Ваш лікар може зробити це за допомогою ультразвуку. На 16-20-му тижнях проводять безліч різних аналізів і тестів.

Моя вага Округлiсть живота

Час зробити Вам слід уникати сильних і їдких запахів (таких, як запах фарби або лаку), вживати запобіжні заходи в разі користування господарськими миючими засо-

бами. Дізнайтесь у лікаря про роботу Школи відповідального батьківства у Жіночій консультації. Поцікавтесь, чи можна їх відвідувати з чоловіком.

Пам’ятайте!!! Паління та вживання алкогольних напоїв шкодить Вам та Вашій майбутній дитині.

Варто пам’ятати: У вагітної жінки можливі зміни в пігментації шкіри — темніють серединна лінія живота, соски та шкіра довкола них. Ці явища пройдуть незабаром

8

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

після пологів. З посиленням пігментації можуть потемніти родимки і веснянки. Налаштуйтеся на позитив! Ви прекрасна і відкрита світу. Ви — вагітна.


тиждень

Ваше дитя Нестримно розвивається плід, не відстає від нього і плацента. Якщо на перших тижнях це тонка оболонка з хоріональними ворсинками, то до кінця терміну це вже щільна (завтовшки приблизно в 2,5 см) маса, вагою 480 г. Плацента вже повністю сформована. Основним досягненням даного періоду є поява лануго, зародкового пушку, який повторює собою мікроскопічний малюнок шкіри: на подушечках пальців — такий малюнок (відбитки пальців) стане візитною карткою людини. Ці тижні важливі для внутрішніх органів. Щитовидна залоза досить сформувалася, щоб виробляти гормони. У хлопчика з’являється простата, у дівчаток яєчники опускаються з черевної порожнини у тазостегнову область. У дитини вже сформувалося личко, але очі ще затягнуті повіками. М’язи лиця сформовані, дитя мимоволі підморгує, відкриває рот, хмуриться. Відмічається пушок брів, на голівці з’являється легкий натяк на рослинність, продовжується формування скелету і кісткового мозку. Дитя стає вельми рухливим і гнучким. Ручки згинаються в ліктях і зап’ястях, воно здатне стискувати долоні в кулачки.

так виглядає зараз Ваше дитя

Рекомендації лікаря

Поради майбутній мамі! намагайтеся уникати простудних захворювань. Відправляючись в багатолюдні місця, капайте в ніс інтерферон або закладайте оксолінову мазь, за потреби одягайте маску. Додайте в раціон більше цибулі та часнику. Ці заходи нешкідливі для плоду. Більше гуляйте на свіжому повітрі, бажано подалі від автомобільних трас.

Печія і розлад травлення Крім вже раніше обговорених проблем, є ще одне явище під час вагітності, що найчастіше зустрічається і що найменше приємне, — розлад травлення і печія. Чи може це вплинути на дитину? До тих пір, поки Ви правильно харчуєтеся, дитина не відчуває ніякого дискомфорту, тоді як Ви відчуваєте незручності і неприємні відчуття, пов’язані з роботою шлунково-кишкового тракту. Отже, відповідь однозначна — ні, печія і розлад травлення на дитину вплинути не можуть.

Чому відбувається розлад травлення і печія? Печія з’являється тоді, коли м’язове кільце (клапан), відділяючий стравохід від шлунку, розслабляється, що дозволяє їжі і гострим шлунковим сокам поступати з шлунку назад в стравохід. Шлункова кислота подразнює дуже чутливу слизисту оболонку стравоходу, викликаючи відчуття печії, що буває дуже сильним. Під час останніх двох триместрів вагітності печія може посилитися ще більше, оскільки матка збільшується та сильніше тисне на шлунок.

Як з цим боротися? • не паліть цигарки; • уникайте переїдання, оскільки воно дуже перевантажує шлунок; • не носіть тісних речей, що стягують Вашу талію та живіт; • їжте поволі, ретельно пережовуйте їжу; • виключіть із свого раціону їжу, що може викликати шлунково-кишковий дискомфорт; • харчування повинне бути дрібним — 5-7 разів на день, остання їжа — за 3 години до сну; • після їжі не слід лягати протягом 30-40 хвилин, оскільки горизонтальне положення тіла провокує закидання соляної кислоти з шлунку до стравоходу. Походіть хоча б декілька хвилин або постійте; • не нахиляйтеся в поясі, натомість згинайтеся в колінах; • випийте лужну негазовану мінеральну воду; • необхідно стежити за тим, щоб щодня відбувалося випорожнення кишковика; • спробуйте випивати на ніч стакан теплого молока; • з’їжте небагато тертої моркви. Ви здивуєтеся, наскільки цей засіб дієвий; • уникайте речовин, що містять соду; • за можливості уникайте прийому лікарських засобів, що підсилюють печію. Слід мати на увазі, що деякі з антацидних препаратів викликають закріпи або проноси. Порадьтеся з Вашим лікарем з приводу цих явищ, попросіть порекомендувати ліки проти підвищеної кислотності. Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

9


КОМПЛЕКС ФІЗИЧНИХ ВПРАВ ДЛЯ ВАГІТНИХ ЖІНОК Основа всіх вправ — правильна постава. Підійдіть до стіни і притуліться до неї спиною так, щоб були притиснуті потилиця, лопатки, п’яти. Зверніть особливу увагу на поперек і крижі. Поперек не прогинайте, а крижі — притисніть до стіни. Ноги в колінах тримайте розслабленими. Постійте так декілька хвилин, постарайтеся запам’ятати це положення тіла і зробіть крок уперед.

Розминка Сядьте на килимок (зберігаючи правильну поставу) в позу «напівлотос». 1. Круговими рухами розімніть пальці ніг, розітріть та розімніть стопи, тим самим активізуючи акупунктурні точки, що знаходяться на основі стопи. 2. Руки в «замок», розтирайте основи кистей до відчуття тепла. 3. Стискуємо пальці в кулаки і робимо кругові рухи спершу в один бік, потім в інший.

18–21 Майбутній мамі Ваша вагітність вже помітна. Підростаюча матка давить і на легені, і на шлунок, і на нирки: звідси може бути задуха, диспепсія, часті позиви до сечовипускання. Можливо, що пупок трохи випинає, як ґудзик. Протягом подальших 10 тижнів Ви різко набиратимете вагу, оскільки Ваше дитя почне відкладати жир. У цей період надбавка у вазі складе приблизно половину від загальної надбавки. Зросте апетит, але не надавайте під час їжи перевагу якомусь одному виду продуктів, особливо, що стосується жирної їжі та продуктів з малим вмістом поживних речовин. Не дивуйтеся, якщо Вам раптом захочеться чого-небудь «незвичного». Це називається «збоченим апетитом». Якщо це не перша Ваша вагітність, то 18-й тиждень — це період, особливо хвилюючий для Вас, бо Ви починаєте відчувати, як ворушиться дитя. Проте багато молодих мам відчують цю радість лише на 19-20-му тижні. Зробіть відмітку у даному календарі про Ваші відчуття при першому поштовху дитини. Щоб зберегти відчуття енергії, сили та бадьорості займайтесь гімнастикою для вагітних. В той же час намагайтесь не перенавантажуватись – все добре повинне бути в міру: робота, відпочинок, домашні справи.

4. Випряміть ноги, ззаду спираємося на руки. а) розімніть гомілковостопні суглоби круговими рухами, спочатку в один, потім в інший бік. б) одну ногу зігніть в коліні, друга — пряма. Зігнуту ногу відведіть вбік, намагаючись притиснути її до підлоги. Нога має бути розслабленою, відчуйте, як тягнуться м’язи внутрішньої поверхні стегна. Ноги змінити. 5. Розімніть плечі., Підніміть їх максимально вгору і розслабленими «киньте» вниз. «Згорніть» та «розгорніть» плечі. 6. Шийний відділ хребта. Нахили та зміщені рухи головою голови ( по черзі до лівого плеча, потім до правого; вперед і назад), робимо повороти голови в лівий бік, потім — у правий 7. Вставайте правильно: спираючись рукою на коліно. Перевірте правильність постави і переходьте до дихальних вправ. 10

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

Моя вага Округлiсть живота Час зробити Носіть із собою невеличкий записничок для занотовування усіх питань, що у Вас виникають стосовно перебігу вагітності. Всі ці питання Ви зможете обговорювати зі своїм

лікарем на консультації. Не соромтеся ставити питання своєму лікарю щодо причин призначення Вам тих чи інших лікарських препаратів або медичних процедур.

Варто пам’ятати: В цей період потрібно: стежити за своєю вагою, та не набирати зайвих кілограмів, продовжувати займатись гімнастичними вправами для вагітних, виро-

бляти звичку спати на боці. протягом дня, незалежно від того, вдома ви чи ні, знайти півгодини для відпочинку, а ще ліпше — прилягти і перепочити.


тиждень

Ваше дитя Збільшується головний мозок, налагоджують зв’язки мільйони нейронів. Дитя вже починає сприймати зовнішній світ і дає про себе знати тим, що штовхає у Ваш живіт ніжкою. Воно навіть чує Вас: слухові кісточки вже зміцніли, і ділянка мозку, що відповідає за прийом слухових сигналів, працює. Дитя не лякають ні шум кров’яного потоку через пуповину, ні стукіт Вашого серця: але інші гучні звуки його лякають. На цій стадії зародок дуже активний. Він може то схрестити ніжки, то відкинутися назад, а то і зробити сальто-мортале! Хоча Вам здається, що Ваше дитя спить, насправді воно відгукується на все, що відбувається зовні. З цього тижня починайте розмовляти з дитям, співати йому пісеньки — воно Вас уважно слухає! Підростає волосся на голівці, з’являються нігті, на язику формуються смакові сосочки. Травний тракт вже відрізняє воду і цукор від проковтуваної дитям амніотичної рідини і пропускати її волокнистий вміст аж до прямої кишки. Сальні залози починають виробляти воскоподібний секрет, названий «первородним мастилом». Це мастило захищатиме ніжну шкіру зародка, що постійно омивається навколоплідними водами.

Основна частина 1. Ноги разом. Відриваючи від підлоги тільки п’яти, на носочках імітуйте ходу. 2. Не відриваючи носки від підлоги гомілковостопними суглобами по черзі робіть обертальні рухи в один, потім в інший бік. 3. Ноги разом, руки на колінах. У напівприсяді робіть кругові рухи в колінах в один та в інший бік 4. Стоячи на одній нозі (можна триматися за опору), іншу зігніть в тазостегновому, колінному і гомілковостопному суглобах під прямим кутом. Робіть обертальні рухи вперед і назад. Працює тільки тазостегновий суглоб. Ногу змінити. 5. Тримаючись за опору, відводимо праву ногу вбік. Ногу змінюємо. Стежимо за поставою і диханням. 6. Ноги злегка розставлені, стопи паралельно одна до одної, руки на поясі. Кругові рухи тільки тазом спочатку за годинниковою стрілкою, потім в інший продовження на стор. 12

так виглядає зараз Ваше дитя

Поради майбутній мамі! під час вагітності дуже важливо стежити за станом зубів і ясен не тільки з естетичних міркувань. Вже на п’ятому-шостому тижні вагітності формуються зачатки зубів дитини. Якщо у матері до цього періоду є невиліковані зуби, то наслідком цього є порушення процесу мінералізації зачатків зубів плоду, що з часом призведе до проблем у дитини, як з молочними, так і з постійними зубами. Другий важливий момент — проблеми із зубами під час вагітності нерідко посилюються, розвивається карієс.

Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

11


продовження. Початок на стор. 11

бік. Потім тазом описуєте вісімку. Спочатку першим іде вперед праве стегно, потім напрямок змінюємо і першим уперед іде ліве стегно.

22–25 Майбутній мамі

Силові вправи 1. Стоячи. стопи паралельні одна до одної, руки опущені. Плечі підніміть вгору, відведіть назад і опустіть, зберігаючи напруженість м’язів спини і грудей. Опустіться в напівприсяд, долоні можна покласти на коліна. Утримуйте таке положення декілька секунд поті візьміть руки в «замок» спереду і потягніться вперед, вигинаючи спину. 2. Тримаючись за опору, робіть глибокі присідання. Ноги ширше за плечі. Працюють тільки ноги, можна допомагати собі руками, підтягуючись за опору. Вправу повторити декілька разів. 3. Зігніть праву ногу і візміться за гомілку, коліно опущене, п’ята торкається до сідниці. Утримуйте таке положення кілька секунд, а потім змініть ногу. 4. Для вправи на зміцнення м’язів внутрішньої поверхні стегон знадобиться невеликий м’яч або допомога партнера. М’яч затисніть між колінами, стисніть його та зафіксуйте на кілька секунд, потім відпустіть. Зробіть дихальну вправу.

Як і в попередні тижні, об’єм Вашої крові збільшується, переважно за рахунок плазми. Саме тому у багатьох вагітних знаходять фізіологічну анемію. Фізіологічна анемія — явище нормальне, та все ж проконсультуйтеся з лікарем, чи отримуєте Ви досить заліза: інакше є загроза справжньої анемії. Починає позначатися надбавка у вазі. Звідси можуть бути головний біль, проблеми з сечовим міхуром, тягар в ногах і загальна перевтома, саме час вживати заходи для поліпшення свого стану. Підберіть, зручне взуття, використовуйте кожну можливість, щоб дати ногам відпочинок: ноги повинні покоїтися вище за рівень серця. Ваша матка ще збільшилася, вона вже давить на діафрагму та на підреберну зону, зміщує шлунок. Всі ці чинники призводять до появи печії, особливо після ситої їжі. В цей період можуть початися так звані «тренувальні» перейми. Вони можуть проявитися у вигляді несподіваних відчуттів болю і легких спазмів в матці, і є частиною її підготовки до майбутніх пологів. Ви можете відчути ці легкі перейми, приклавши руку до живота.

Розтягнення (необхідні для еластичності м’язів) 1. Стоячи. П’ята правої ноги знаходиться під прямим кутом до склепіння стопи лівої ноги і відставлена вбік. Нахиліться до правої ноги, лівою рукою намагайтеся дістати гомілковостопний суглоб, права рука піднята вгору, дивимося на праву руку. Чергуйте нахили. 2. Ноги ширше за плечі, долоні притиснуті одна до одної на рівні грудей. Повільно сідаємо, розвівши коліна в сторони. Ліктями впираємося в розведені коліна, ніби розштовхуючи їх. 3. В положенні навпочіпки. Робимо «кішечку»: вигинаємо спину і тягнемося вгору, робимо вдих. Повільно прогинаємо спину вниз — видих.

12

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

Моя вага Округлiсть живота

Час зробити Потрібно приділити увагу Вашому вибору взуття та одягу. Взуття не повинне бути на високому підборі, можливо навіть прийдеться купити взуття на роз-

мір більше, щоб воно не було затісним.Одяг бажано носити вироблений з натуральних тканин, тобто лляний або шовковий, вовняний або бавовняний.

Варто пам’ятати: Ваш емоційний стан безпосередньо впливає на Ваше здоров’я та здоров’я Вашого майбутнього малюка. Тому намагайтесь у будь-якій ситуації зберігати спокій

та рівновагу. Частіше розмовляйте з малюком, співайте пісень та слухайте хорошу музику. Батько теж повинен спілкуватись з малюком.


тиждень

Ваше дитя Дитя в прискореному темпі починає нарощувати жир, виявляє все більше і більше активності, але штовхається ще дуже м’яко. Воно продовжує ковтати невелику кількість навколишньої рідини і виводити її з організму у вигляді сечі. Ковтання рідини може викликати гикавку, яку Ви відчуєте, коли плід починає ніби підстрибувати усередині Вас. Дитя вчиться згинати ручки і ніжки, рухати ними, торкатися до власного лиця, гладити їх. Малюк здатний піднести палець до рота, або нахилитися до нього голівкою, щоб його посмоктати. Вже декілька тижнів, як у дитини прослуховується серцебиття, яке можна почути, якщо Ваш чоловік прикладе вухо до Вашого живота. Обличчя плоду більш-менш сформувалося та виглядає таким самим, яким воно буде при народженні. Дитя стало більше, воно займає всю матку. Пальці рук здатні стискуватися в кулачки. У плоду сформувався свій особливий режим сну і безсоння. Про те, що дитя не спить, воно саме сповістить своїм штовханням. Все більше і більше прислухається до зовнішнього світу. Якщо Ви злякалися, дитя теж злякається.

4. Сядьте на п’яти, коліна розсуньте в сторони. Зробіть кілька нахилів вперед із випрямленими руками і розслабтесь. Сядьте на підлогу, стопи притисніть підошвами одну до одної і підтягніть їх якомога ближче до промежини. Руками обхопіть стопи і потягніть на себе, коліна намагайтеся максимально розвести і притиснути до підлоги. Таке положення утримуйте 5–7 секунд і розслабляйтесь. 5. «Сидяча лялька», ноги розведіть якнайширше. Нахиліться і потягніться до однієї ноги, потім до іншої. 6 За спиною складіть руки в «замок» (права зверху, ліва знизу). Нахиліться вправо, потім вліво. Змініть руки (ліва зверху, права знизу). Повторіть нахили вправо і вліво. Зробіть дихальну вправу. 7. За спиною захоплюємо руки в «замок» (права зверху, ліва знизу). Нахиляємося вправо, потім вліво. Напрямок рук змінюємо (ліва зверху, права знизу). Так само робимо нахили вправо і вліво. Зробимо дихальну вправу.

Вправи для інтимних груп м’язів Ці вправи найкраще робити, сидячи на твердому стільці. Дуже важливо зосередитися саме на тих м’язах, над якими ви працюєте. 1. Поволі напружуйте і відпускайте м’язи піхви, не фіксуючи положення(8–10 разів). так виглядає зараз Ваше дитя

2. Поволі напружуйте і відпускайте м’язи ануса (8–10 разів).

Розслаблення Займіть будь-яке зручне положення (лежачи на спині, на боку або сидячи в кріслі). Головне, щоб вам було комфортно і ніщо не заважало відпочивати. Бажано ввімкнути приємну музику. Дуже важливо максимально розслабитися.

Поради майбутній мамі! краще утриматися від «агресивного» сексу, особливо протягом перших трьох місяців вагітності. У цей період існує великий ризик раптового переривання вагітності (викидня). Завжди використовуйте презерватив. Це захистить Вас від різних інфекцій, що передаються статевим шляхом, які можуть бути небезпечні для Вас і Вашого майбутнього малюка.

Заплющіть очі. Постарайтеся ні про що не думати. Ви вільні від думок, проблем і турбот. Вам добре та спокійно. Ваше дихання рівне й неглибоке. Прислухайтеся до нього, відчуйте, як повітря проникає у ваші легені: прохолодний вдих — теплий видих. Концентруйтеся на диханні: вдих — видих, дихайте рівно, спокійно, без пауз. Ви забуваєте про навколишній світ, ви заспокоюєтеся, ви в коконі спокою та безпеки. Є тільки ви і ваша дитина. Ви повністю розслаблені, ви насолоджуєтеся тишею. У вас усе буде добре! Ви відпочиваєте. Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

13


ВІДПУСТКИ ПРАЦЮЮЧИМ ЖІНКАМ Відповідно до статті 179 Кодексу законів про працю України (далі — КЗПП України) на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів — 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів. Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів. Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» жінкам, віднесеним до категорій 1– 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається тривалістю 90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів. Цим категоріям жінок допологова і післяпологова частини відпустки також надаються сумарно тривалістю 180 календарних днів. До досягнення дитиною віку трьох років працююча жінка має право на одержання частково оплачуваної відпустки по догляду за дитиною з виплатою за цей час допомоги по державному соціальному страхуванню. Підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості. Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не надається, якщо дитина перебуває на державному утриманні. До досягнення дитиною шестирічного віку жінці надається відпустка без збереження заробітної плати, якщо дитина має потребу в домашньому догляді. Факт потреби в такому догляді повинен бути підтверджений медичним висновком. За бажанням жінки у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за нею зберігається право на одержання допомоги в період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 14

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

26–29 Майбутній мамі На більш пізніх термінах вагітності в крові жінки підвищується рівень холестерину, але це не повинно Вас хвилювати. Холестерин для плаценти є важливим будівельним матеріалом, за допомогою якого вона виробляє різні види гормонів, у тому числі і прогестерон, що відповідає за розвиток молочних залоз, зняття напруження матки та інших гладких м’язів. На цей час з грудей може виділятися молозиво або «перше молоко». Це липка водяниста рідина, що стане першою їжею дитини, відразу після народження. Матка починає ще більше і сильніше давити на внутрішні органи, у тому числі на сечовий міхур, що викликає потребу в частих сечовипусканнях. Поштовхи дитини стають усе більш різкими і теж віддають болем під ребрами. Цей біль можна полегшити, якщо Ви лежатимете на боці. Вам вже час подумати про декретну відпустку. Віднині Вам потрібно частіше відвідувати свого лікаря. Саме на цьому тижні Вам потрібно здати ряд аналізів. За цей час Ви, напевно, наберете близько 4 кг, тобто 30-40 % від загальної надбавки у вазі. Оптимальна надбавка ваги до 29-го тижня: 9 кг.

Телефони служб соціального захисту в регіонах України Адреса

Телефони

м. Київ 03165, пр. Комарова, 7, e-mail: nli@zahyst.kyiv-city.gov.ua

(044) 404-37-42, 408-53-77, 408-61-88, 404-48-08

м. Дніпропетровськ, 49061, пр-т Кірова, 121б,

(056) 749-64-03, 749-68-03

м. Донецьк, 83050, вул. Артема, 98

(062) 304-52-92

м. Запоріжжя, 69035, пр-т Маяковського, 3

(061) 236-15-90

м. Львів, вул. Галицька, 21, а/с 1531

(032) 235-49-82

м. Одеса 65023, вул. Л. Толстого, 7

(048) 728-14-18

м. Харків вул. Сумська, 64

(057) 715-73-18


тиждень

Ваше дитя Віднині дитя вже сповна володіє реальною життєздатністю. Кора головного мозку має розвинену звивину, а маса мозку продовжує збільшуватися. Волосся на голівці стає довшим. Дитя вже помалу починає розплющувати очі. До цього часу вони майже повністю сформувалися, всі шари очного яблука зараз такі самі, які будуть і при народженні. Дитя все ще виглядає досить слабеньким і худеньким, але це скоро зміниться, оскільки основні накопичення жиру відбуваються на пізніших стадіях вагітності. До часу пологів дитя значно збільшить вагу, потовщає і набуде тої пухкості, що характерна для всіх новонароджених. Шкіра залишається як і раніше червоною і зморщеною, але у міру наростання підшкірної клітковини шкіра розгладиться і стане світлішою. Дитя розташовується усередині матки або вперед голівкою, або вперед ніжками. Але у нього ще досить місця, щоб за два місяці, що залишилися, розвернутися як годиться — голівкою вперед. Не хвилюйтеся, якщо воно цього ще не зробило.

Вчимося носити бандаж Деяким жінкам під час вагітності лікарі радять носити допологовий бандаж. Він потрібен, щоб підтримувати живіт, зменшувати розтягнення, зняти навантаження з м’язів спини і передньої черевної стінки, пришвидшувати повернення м’язів живота в попередній стан та продовжувати активний спосіб життя. Враховуючи ці функції, носіння бандажу рекомендується: жінкам, що страждають на захворювання хребта, відчуваючи при цьому біль в спині; жінкам, яким загрожує дотермінове переривання вагітності; майбутнім мамам, що чекають не першого малюка або двох малюків відразу. Оскільки бандаж повинен підтримувати матку і плід, то надягати його потрібно в положенні лежачи, щоб живіт зберігся в дещо підведеному положенні. Не слід носити бандаж протягом всього дня, потрібно, по можливості, знімати його кожної години на 10-15 хвилин або, якщо немає можливості надіти його лежачи на роботі, то надягати бандаж, наприклад, на першу половину дня або тільки виходячи з дому до магазину, в гості або до жіночої консультації, а прийшовши додому, знімати.

Надягаємо колготки

так виглядає зараз Ваше дитя

Рекомендації лікаря

Поради майбутній мамі! обов’язково скажіть лікарю, якщо ви приймаєте які-небудь ліки. Багато ліків можуть бути небезпечні для розвитку плоду.

Вагітність є чинником ризику розвитку варикозного розширення вен. Тому вагітним, у яких вже є ознаки варикозного розширення вен (судинні зірочки, «змійки» розширених вен), рекомендують спеціальну лікувальну противарикозну білизну. Дія спеціальної білизни заснована на тому, що вона чинить тиск на венозну стінку, допомагаючи проштовхувати кров від нижче розташованих ділянок вен до вище розташованих, тим самим зменшуючи набряки та покращуючи кровообіг. Противарикозна білизна дуже щільна, важкорозтяжна, тому, щоб її надягти, потрібно оволодіти певними знаннями і навичками. Так, панчохи або колготи необхідно надягати відразу після сну, не опускаючи ніг з ліжка. Це обумовлено тим, що, як тільки Ви опустите ноги, вени, у тому числі і розширені ділянки, заповняться кров’ю, і ефективність білизни буде значно знижена. Якщо Ви все ж таки піднялись для того, щоб прийняти душ, або просто забули про колготи, то необхідно на 10–15 хвилин знову прийняти горизонтальне положення з піднятими ногами; у такому положенні навантаження на вени нижніх кінцівок значно знизиться, а наявні варикозні вузли спустіють. Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

15


Уважно прочитайте, ознайомте членів Вашої сім’ї та ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!

10 НЕБЕЗПЕЧНИХ СИМПТОМІВ під час вагітності, у разі появи яких необхідно НЕГАЙНО,   незалежно від часу доби, звернутись до лікаря

1

Кров’янисті, а також водянисті виділення із статевих шляхів під час вагітності. Поява кров’янистих виділень любої інтенсивності може бути симптомом загрози переривання вагітності, завмерлої вагітності, передлежання плаценти та загрожує як життю плоду, так і життю вагітної. Поява водянистих виділень із статевих шляхів раніше орієнтовної дати пологів називається дотерміновим відходженням навколоплідних вод. У разі своєчасного звернення до пологового будинку, в залежності від ситуації, що склалася, можливе як збереження життя плоду, так і самої вагітності.

2

Дискомфорт внизу живота, постійне відчуття напруги, тривале або ритмічне перебування матки в тонусі. Такий стан жінка відчуває як появу «камінця», «затвердіння» внизу живота. Вказані симптоми можуть бути ознаками загрози переривання вагітності, навіть якщо вагітна не відчуває болю і в неї немає кров’янистих виділень.

30–33 Майбутній мамі Підростаючий живіт доставляє Вам багато клопоту тому що матка значно збільшилась. На цей час дитя вже перекинулося голівкою вниз, і його ніжки уперлися Вам під ребра. Це може викликати біль в області грудної клітки, якщо дитя невдало штовхнеться. Тому намагайтесь сидіти максимально прямо. Не забувайте про правильну поставу, коли ходите. Перш ніж вставати з ліжка, спочатку перекотіться на бік. Це особливо важливо, оскільки м’язи живота і так сильно розтягнуті та ослаблені із-за збільшеної матки. На пізніх термінах вагітності біль у спині майже неминучий. Його причиною є те, що зв’язки та м’язи спини зараз відпочивають, розслабляються, готуючись до процесу пологів. Жінка до цього терміну набирає приблизно 9 кг ваги. Ця надбавка складається з ваги малюка, плаценти, навколоплідних вод, збільшеної матки і загальної кількості крові в судинах, а також підвищеного вмісту води в організмі. Проблемою може бути затримка рідини в організмі, внаслідок чого набухають вени, набрякають кісточки і пальці. Зніміть всі обручки, якщо вони почали тиснути, не носіть тісного одягу. Продовжуйте приймати їжу, багату на вітаміни і мінеральні речовини: дитя зараз особливо цього потребує.

3

Біль внизу живота. Біль може бути ниючим, тягнучим, переймоподібним, супроводжуватись ритмічним скороченням матки. У разі його появи необхідно негайно звернутись до лікувального закладу.

4

Біль в животі будь-якої локалізації. Біль в животі може бути проявом гострих хірургічних захворювань, що можуть ускладнитися запаленням — перитонітом, вкрай небезпечним для життя. Пам’ятайте, що у вагітних жінок спостерігається деяке зміщення органів черевної порожнини за рахунок збільшеної матки, а внаслідок фізіологічного зниження імунітету Ваш організм «стирає» або зовсім не проявляє основні симптоми захворювання, і тому біль є єдиним його сигналом.

5

Раптова поява набряків будь-якої локалізації. У другій половині вагітності жінка може запримітити незначне потовщення щиколоток надвечір, що на ранок, після 8-годинного сну повністю зникає. Про це необхідно розповісти лікарю під час чергового відвідування. Якщо ж ці набряки не проходять, розповсюджуються вище, Вам стають тісними обручки, взуття, то це є ознакою затримки Продовження на стор. 18

16

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

Моя вага Округлiсть живота

Час зробити Зберіть інформацію щодо пологових будинків Вашого міста/району та рівня медичної допомоги, що там надається. Зверніться до обраного Вами пологового будинку, познайомтесь

з лікарем, який буде допомагати Вам у пологах. Якщо Ви обираєте сімейні пологи, поцікавтесь чи практикують такі пологи у вибраному пологовому будинку.

Варто пам’ятати: Відвідування занять Школи відповідального батьківства або іших занять з підготовки до пологів в подальшому надасть Вам неоціненну допомогу, коли

Ви будете перебувати в пологовому будинку та пологовій залі, Знання, отримані Вами, допоможуть психологічно підготуватись до пологів.


тиждень

Ваше дитя На останніх стадіях вагітності дитя прекрасно чує, що відбувається довкола. Дитя все більше починає Вас розуміти. Воно відчуває, коли Ви масажуєте живіт. Воно пізнає стукіт Вашого серця, знайоме із звуками перистальтики та шумом крові, що протікає через пуповину. Але на тлі всіх цих звуків маля виділяє голос власної матері: тому, як тільки воно народиться, відразу довіриться Вашому голосу. Дитя вже починає тренувати свої легені, ритмічно піднімаючи грудну клітку, що інколи може викликати гикавку. До цього часу Ваше дитя накопичило досить жирової тканини і йому вже не страшні передчасні пологи. Зараз ультразвук чудово показує все, що робить Ваше дитя. У нього виробився власний ритм сну та неспання, але максимальну прудкість воно готове проявляти якраз тоді, коли Ви самі намагаєтеся відпочити. Малюк готується вже зайняти найбільш зручне для пологів положення. Зазвичай це голова до низу, сіднички до верху. Зовнішня активність дитини сповна може проявитися парою сильних поштовхів. Підрахуйте кількість рухів малюка за годину — їх має бути не менше 10.

так виглядає зараз Ваше дитя

Рекомендації лікаря

Поради майбутній мамі! відносьтеся з обережністю до пропозицій пройти рентгенологічні дослідження, особливо у області живота, тазу і легенів (флюрографія): опромінювання рентгенівським промінням може несприятливо позначитися на розвитку плоду.

Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

17


продовження. Початок на стор. 16

рідини в організмі. Від цього страждає як Ваш організм, так і організм дитини.

6

Головний біль, головокружіння, миготінння «комах», «сіточки» перед очима, потемніння в очах. Це все є ознаками підвищення або зниження артеріального тиску. Негайно зверніться до лікаря.

7

Біль в поперековому відділі, біль при сечовиділенні. Це симптоми інфекційного запалення сечовидільної системи (нирок, сечового міхура), сечокам’яної хвороби. Воно може поширюватись на статеві шляхи, призводячи до інфікування плоду, переривання вагітності, післяпологових ускладнень.

8

Раптово виникаюча повторна блювота. Якщо блювота виникає раптово та повторюється декілька разів, не потрібно чекати призначеної дати відвідування. Звертайтесь до лікаря негайно, тому що багаторазова блювота може викликати зневоднення організму та порушення всього обміну речовин.

9

Підвищення температури тіла вище 37° С. Підвищена температура тіла — відповідь організму на любий шкідливий вплив, одним із яких може бути інфекція. Вона спричиняє несприятливий вплив на організм дитини. Не вживайте ніяких ліків до консультування з лікарем та виявлення причин підвищення температури тіла!

34–37 Майбутній мамі Дно матки знаходиться вже прямо під грудиною. Дихати стає важко, деколи дитя б’є ніжками буквально у Вас під серцем. Живіт давить Вам на грудину, Вам важко приймати їжу. Харчуйтеся часто, невеликими порціями, з перервами. Відпочивайте частіше, щоб уникнути набряків, не сидіть і не стійте довго в одному положенні. На цих тижнях або трішки пізніше, якщо це у Вас не перша вагітність, з’являться передвісники пологів. Це означає, що голівка малюка (у разі головного передлежання) опускається в область тазу, він давить на м’язи, зв’язки і нерви. Це викликає своєрідні відчуття і стріляючі болі в промежині і ногах. Потім Ви можете відчути деяке полегшення, оскільки тиск на внутрішні органи послабиться. Але зараз матка з ще більшою силою давить на сечовий міхур, а тому і спорожняти його доводиться все частіше. До речі, врахуйте, дитя, як і раніше, продовжує швидко рости і до 40-го тижня його ніжки упруться у Вашу грудину. Якщо Ви почали відчувати біль в животі любої локалізації, особливо біль внизу живота, слід терміново звернутися до лікаря.

10

Надмірне ворушіння плоду або менше 10 ворушінь за 12 годин. Після першого відчуття Вами ворушіння плоду (про що необхідно обов’язково сказати лікарю, вказавши точну дату), Ви повинні постійно контролювати активність його рухів. Плід може періодично проявляти рухову активність або знаходитись у стані спокою. Якщо за 12 годин Ви нарахували менше 10 ворушінь плоду, негайно зверніться до лікаря. Це є сигналом тривоги та потребує кардіомоніторного контролю. Існують також такі життєві обставини, за яких Вам НЕГАЙНО потрібно звернутись до лікувального закладу: якщо Ви отримали травму, опік, обмороження, отруїлись, попали в аварію, упали (навіть за хорошого самопочуття), відчули різке погіршення стану здоров’я. Намагайтесь уникати контактів з тваринами (особливо кішками і собаками) та птицями, відвідування дитячих колективів, а також сімей, у яких є діти, які відвідують дитячі заклади. За можливості, не ходіть одна, особливо взимку, завжди говоріть членам своєї сім’ї, куди Ви йдете та орієнтовний час свого повернення. Виходячи з дому, завжди беріть з собою Обмінну карту, на час вагітності вона — Ваш другий паспорт.

18

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

Моя вага Округлiсть живота

Час зробити Приготувати для пологового будинку всі необхідні речі для Вас і малюка. Підготуйте список дитячих речей, які чоловікові необхідно буде придбати в

період, коли Ви будете знаходитись з малюком в пологовому будинку. Подумайте щодо облаштування дитячої кімнати чи куточка для новонародженого.

Варто пам’ятати: Якщо Ви плануєте перевозити немовля у машині з перших днів його життя, то Вам необхідно придбати для цього спеціальне автомобільне крісло. Слід згада-

ти проте, що є також спеціальнеі засоби для носіння та годування дитини. Не забувайте, що існують. спеціальні магазини для вагітних.


тиждень

Ваше дитя Зараз дитя повністю розвинене і готове до появи на світ. Правда, це ще не означає, що воно перестає рости і розвиватися. Дитя вже майже скинуло зародковий пушок, а ось шар первородного мастила стає ще ряснішим. Пушок-лануго поступово сходить з нього: проте, при народженні щось ще може і залишитися. Нігті вже доросли до самого краю пальчиків. Продовжується відкладання жирової клітковини, особливо в області плечей: плечі у немовляти стають круглими і м’якими. Личко його стало повненьким, гладеньким: з’явилися товсті щічки. Повнота щічок обумовлена наростанням підшкірного жиру плюс інтенсивне смоктання пальця в череві впродовж декількох місяців — велике тренування для смоктальних м’язів! Мозок продовжує швидко розвиватись, дитина вже може бачити і чути, більшість органів та систем вже добре розвинута. Череп у малюка ще досить м’який: під час проходження по пологових шляхах він трохи сплюснеться. Зараз йому стає там тісно і незручно. На цих тижнях Ваше дитя почне готуватися до «виходу в світ».

ОСНОВНІ ОЗНАКИ ПОЛОГІВ Відчутні, нерегулярні скорочення матки в підготовчому періоді помилково вважають початком пологів. Жінка може відчувати такі скорочення і за декілька тижнів до пологів Початком пологів вважають появу регулярних скорочень мускулатури матки — перейм. З цієї миті жінку називають породіллею. Ритмічні скорочення відчуваються як відчуття тиску в черевній порожнині. Матка стає важкою, тиск може відчуватися по всьому животу. Важливість ознаки не в самому факті скорочення, а в його ритмічності. Справжні родові перейми повинні повторюватися кожні 15–20 хвилин (можлива також і інша періодичність). Поступово інтервали зменшуються: перейми починають повторюватися кожні 3–4 хвилини. У період між переймами живіт розслаблений. Коли живіт розслаблений, потрібно намагатись максимально відпочивати. Виділення з піхви шийкового слизу — слизової пробки. Слизова пробка може відійти за 2 тижні до пологів, а може і за 3–4 дні. Це зазвичай відбувається після початку маткових скорочень для розширення каналу шийки матки — таким чином витісняється слизова пробка. Слизова пробка зберігає канал закритим під час вагітності. Втрата слизової пробки — певна ознака настання пологів. Може статися виділення безбарвного, жовтуватого, або злегка забарвленого кров’ю, слаборожевого слизу.

Відходження навколоплодових вод.

так виглядає зараз Ваше дитя

Рекомендації лікаря

Плодовий міхур може протікати, тоді води повільно витікають, а може розірватися раптово, тоді води «ринуть сильним потоком». Інколи це трапляється ще до того, як розпочинаються ритмічні скорочення матки. Частіше це відбувається у жінок, які народжують повторно. Під час розриву плодового міхура вагітна, практично завжди, болю не відчуває, тому якщо води відійшли відразу, раптово, до настання ритмічних перейм — слід негайно їхати до пологового будинку!

Пологи. Як це відбувається.

Поради майбутній мамі! спеціальні фізичні вправи (гімнастика для вагітних) укріплять Ваші м’язи і допоможуть виносити та народити дитину. Дуже корисними є плавання і тривалі прогулянки.

У кожної жінки перебіг пологів р озвивається і протікає по-своєму, але завжди існують деякі моменти, спільні для більшості жінок. Такими моментами для усіх жінок є перейми. Одні жінки народжують «класично», тобто перейми розвиваються поступово, інтервали між ними плавно зменшуються і виникає бажання натужуватися. Другі народжують «нестримно», тобто перейми відразу активні і інтервали між ними короткі. А от у деяких жінок підготовка організму до пологів затягується, перейми слабкі, неритмічні, в такому разі потрібна додаткова допомога медичного персоналу. Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

19


Порядок розрахунку оплати декретної відпустки працюючим жінкам. Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами працюючим жінкам нараховується в розмірі 100 відсотків середньої зарплати незалежно від страхового стажу і виплачується за місцем роботи. Підставою для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Допомога надається відразу за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

безробітним. Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами для безробітних надається у розмірі 100 відсотків допомоги по безробіттю, але не менше 25 відсотків від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатного населення. Підставою для призначення допомоги по безробіттю та пологах є довідка державної служби зайнятості про те, що жінка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна. Для оформлення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами необхідно звернутися до управління соціального захисту за місцем реєстрації.

приватним підприємцям. Приватні підприємці — платники єдиного податку — вважаються застрахованими особами і, відповідно, мають право на отримання соціальних гарантій у зв’язку з вагітністю та пологами. Підставою для цього є Порядок № 1266, яким регламентовано спеціальні правила розрахунку страхової виплати за лікарняними листками, зокрема, для платників єдиного податку. Для отримання страхової виплати необхідно зареєструватися в органах Фонду з тимчасової втрати непрацездатності, а при настанні страхового випадку (відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами) звернутися до виконавчої дирекції відділення Фонду за місцем реєстрації із заявою про перерахування суми страхової виплати. До заяви слід додати лікарняний лист та довідку про сплату єдиного податку за розрахунковий період. На підставі цих документів робочі органи виконавчих дирекцій фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування самостійно здійснюють розрахунок середньоденного доходу для фізичних осіб  — платників єдиного податку та визначають суму страхової виплати.

студентам. Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами для студентів надається у розмірі 100 відсотків стипендії, але не менше 25 відсотків від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатного населення. Для оформлення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами необхідно звернутися до управління соціального захисту за місцем реєстрації. 20

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

38–40 Майбутній мамі Чекаючи настання пологів, намагайтесь залишатися спокійною. Відпрацьовуйте прийоми релаксації та правильного дихання. Коли почнуться справжні перейми, переконайтеся, що близкі, які знаходяться поряд з Вами, в курсі Ваших планів, де Ви будете народжувати. Втім, не чекайте, що все піде точно за планом. Приготуйтеся також до того, що Вам буде боляче. Шийка матки зараз коротшає і розкривається, а сечовий міхур відчуває найсильніший тиск за весь час вагітності. Перш ніж почнуться справжні перейми, Ви можете відчути хибні. Ознакою настання пологів можуть бути більш сильні та усе більш часті перейми через рівні проміжки часу. Іншою ознакою буде незначне вилиття рідини в той момент, коли лопне навколоплідний міхур, а також кров’яні виділення внаслідок того, що відійде слизова пробка (у обох випадках потрібно терміново їхати до пологового будинку). Можливе переношування протягом зайвих декількох днів може бути викликано тим, що під час розрахунку терміну вагітності були допущені певні неточності, так що насправді Ви йдете за графіком, встановленим природою. Це не повинно викликати у Вас особливого занепокоєння, у разі, коли початок пологів затягнеться на більший термін, лікарі обов’язково втрутяться.

Моя вага Округлiсть живота

Час зробити Якщо Ви плануєте партнерські пологи, заздалегідь проконсультуйтесь з лікарем обраного Вами пологового будинку, щодо проходження чоловіком необхідних

обстежень та аналізів. Уточніть налаштованість медичного персоналу щодо ведення пологів з мінімальним медикаментозним втручанням.

Варто пам’ятати: Після пологів Вам може знадобитись консультація спеціаліста з грудного вигодовування. Тому подбайте про те, щоб у Вас був із собою його контактний телефон.

але головне, що вам знадобиться, — це впевненість в тому, що пологи пройдуть спокійно, з величезною кількістю позитивних емоцій.


тиждень

Ваше дитя Дитя вже втратило більшість пушкового волосся на тілі, нігті на ногах відросли повністю. Як і раніше, через пуповину в організм малюка потрапляє багато поживних речовин, і дитя продовжує набирати вагу. Новонароджений може виглядати дещо дивно. Голівка може бути неправильної форми, хоча виправляється дуже швидко, за день або два. Шкіра дитини може бути синьою, бурою або навіть блідо-жовтою. Незабаром після народження дитя виміряють і зважать. Можливо, воно голосно кричатиме. Але це не повинно хвилювати Вас, так само як і його насуплене мовчання — після народження нервова система маляти знаходиться ще під впливом різних гормонів.

Поради майбутній мамі! На відміну від одягу для вагітних, що стає трішки зайвим після пологів, одяг для жінок, які годують грудьми, (сукні та сорочки), може бути використаний жінкою і після періоду грудного годування. Це стає можливим тому, що такий сучасний одяг для годувальниці практично нічим на вигляд не відрізняється від звичайного одягу він також є красивим, модним та елегантним.

так виглядає зараз Ваше дитя

Рекомендації лікаря

Поради майбутній мамі! більше відпочивайте, не перевтомлюйтеся. Намагайтеся спати не менше восьми годин на добу.

Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

21


Підготовка грудей до годування дитини Допоможіть вирости малюку здоровим. Задля того, щоб уникнути проблем під час грудного вигодовування, потрібно розпочинати підготовку грудей ще під час вагітності за допомогою простих та доступних методів і способів підготовки грудей до годування. Молочні залози протягом всієї вагітності збільшуються і важчають, тому дуже важливо правильно підбирати та носити зручний бюстгальтер, що дбайливо підтримує та не здавлює груди. В залежності від зміни розміру грудей бюстгальтери періодично потрібно змінювати, тому не купуйте багато білизни, можливо, досить скоро воно вже вам не підійде. Правильно підібраний бюстгальтер — це запорука того, що груди згодом не відвиснуть. Найкраще мати і носити бюстгальтери з широкими «лямками», що виготовлені з натуральних тканин. Спати ж вагітна повинна без бюстгальтера, щоб дати можливість грудям спокійно відпочивати. Гігієна молочних залоз. Груди потрібно щодня обмивати з милом, але намагайтеся не намилювати соски, мило може пересушити ніжну шкіру. Груди краще витирати досить жорстким рушником. Перевірте форму грудного соска перед початком годування грудьми. Після обмивання потрібно приділити увагу грудним соскам. У деяких жінок зустрічаються плоскі або втягнуті соски, що не є перешкодою до грудного вигодовування. Але дитині буде важко нормально взяти до рота такий сосок Щоб перевірити яка у вас форма соска акуратно великим і вказівним пальцями стисніть сосок з протилежних сторін по межі ареоли. Сосок випуклої форми буде стирчати вперед, а втягнутий зовсім «сховається». Щоб підготувати груди з плоскими або втягнутими сосками до годування потрібно зайнятись нескладним масажем сосків. Руки при цьому повинні бути чисто вимиті, а нігті коротко підстрижені. Двома пальцями обережно витягайте сосок, злегка покручуючи його. Але перш, ніж приступити до виконання вищеописаного масажу, порадьтеся з лікарем, який веде вашу вагітність. Стимулювання сосків може призвести до скорочень матки, а це вкрай небажано при деяких станах. В аптеках продаються спеціальні пристосування для зміни форми соска, так звані коректори. Носити їх потрібно не раніше 32 тижня вагітності, починаючи від п’яти хвилин і поступово збільшувати час носіння до півгодини в день. Для формування адекватної реакції сосків і деякого їх витягнення жінці двічі на день протягом останнього триместру вагітності рекомендується робити просту вправу — ритмічне стиснення основи соска між двома великими пальцями рук спочатку в горизонтальній площині, потім у вертикальній. Вправа виконується 22

протягом декількох хвилин. В кінці третього місяця вагітності при здавлюванні з грудей може виділятись декілька крапель молозива. Якщо воно залишається на соску, може утворитися скоринка, що подразнює шкіру. Під час обмивання скоринку потрібно видалити, потім розтерти сосок рушником у різних напрямках. Через 2 місяці м’який рушник можна замінити жорстким махровим. Внаслідок зміцнюючих процедур соски можуть пересихати, тому корисно кожен раз змащувати їх спеціальним кремом. Змащувати маслами, кремами здорові соски немає необхідності. Ні в якому разі не протирайте соски спиртом. Годування малюка грудьми із здоровими та міцними сосками приносить задоволення обом — і матері, і дитині. Також ми радимо майбутнім матерям проводити щоденний самомасаж грудей. Робити його краще вранці і ввечері перед сном. Самомасаж включає в себе нескладні прийоми: 1. Кругові погладжування грудей. Діяти потрібно обома руками одночасно. Дуже м’яко і ніжно. Соски і ареоли не чіпаємо! 2. Погладжуємо груди спочатку вгорі до соска, потім збоку і нарешті, знизу. Масажуємо обидві залози одночасно. 3. Беремо знизу ліві груди в ліву руку і злегка піднімаємо, в цей час правою рукою обережно натискаємо зверху. Натискаємо, це не означає, тиснемо з усіх сил! Все робимо дуже ніжно і акуратно. Поті провдимо такуж процедуру з правими грудьми. Виконувати кожний прийом по 5 разів. Такий масаж загартує груди і стане вам в нагоді, якщо виникне необхідність у зціджуванні молока. Зберегти форму і пружність ваших грудей допоможе виконання простих гімнастичних вправ:

«Молитва»: Встаньте або сядьте на стілець прямо. Складіть руки на рівні грудей, долоні разом, спрямовані вгору. Лікті в сторони. Починайте з силою натискати нижніми частинами долонь один на одного.

«Цибулина»: Початкове положення сидячи. Руки над головою, долоні разом, пальцями вгору. Так само стискаємо нижні частини долонь. Завдяки такій підготовці ваш малюк отримає повноцінне грудне вигодовування, а ви збережете гарні груди й збережіть чудові спогади про грудничковий період життя вашої дитини.

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua


Молодій мамі Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

23


Наш перший спільний місяць життя Перший місяць життя немовляти називається неонатальним або періодом новонародженості. від того, як Ваш малюк пристосується до життя, залежить його майбутнє здоров’я. Поведінка новонародженого в перші тижні життя — лише ланцюг реакцій на виклики навколишнього світу. У Вашого малюка є інстинкти, рефлекси, органи чуття, але у нього немає ще ні знань, ні досвіду, він поки що не знає, що є особистістю, а не частинкою навколишнього світу. У його системі мислення поки що відсутні причина і наслідок — події відбуваються як би самі по собі, незалежно одна від одної. Чи дитина просто чує власний плач, чи заспокоюється, торкнувшись маминих грудей — усе в цьому світі відбувається для неї несподівано. Може бути, що і плач, і відчуття голоду зникають тому, що прийшла мама. Лише через деякий час у свідомості малюка вибудується зв’язок між цими подіями. Поступово дитина почне інтуїтивно відчувати себе в безпеці, відчувши поряд близьку людини. Настане день, коли і ви відчуєте, що дитина перестала бути для вас невідомою і непередбачуваною істотою. Як тільки це станеться, знайте - Ваш малюк остаточно пристосувався до життя поза материнським організмом, він вже не новонароджений, він грудничок! Ніхто крім Вас, самих батьків, не в змозі визначити, коли це станеться. З настанням цього періоду у дитини зросте довіра до вас, а у Вас — зміцніє впевненість у своїх силах. Саме протягом цих перших тижнів між Вами і малюком закладаються узи любові. Протягом всього свого життя Ваша дитина буде черпати з них енергію, і будувати на їх основі взаємвідносини з навколишнім світом. Період дитинства — час, коли і дитина, і батьки пристосовують24

ся один до одного. Невід’ємною частиною цього процесу є саморегуляція малюка. Він вчиться самостійно регулювати ступінь своєї активності, щоб плавно переходити від стану сну до неспання і навпаки. Перші тижні життя малюка — це період адаптації. Посмішка, ласкаве слово, погладжування і носіння на руках украй необхідні в спілкуванні з малям. Не треба боятися розбестити дитину, до трьох місяців це неможливо. Частіше беріть дитину на руки, гойдайте її, ласкаво розмовляйте з нею ніжно притискате її до себе — це не означає, що ви його бестите. Ви просто показуєте своє відношення до малюка, даєте йому перші уроки доброти, любові до оточуючих. Коли дитина відчує себе улюбленою; оточеною увагою, турботою і ніжністю, то в неї виробиться довіра до світу, до людей, до навколишніх подій. Створюється фундамент людської душі: позитивне ставлення до самого себе і оточуючих, впевненість та вміння правильно оцінювати свої сили, ініціативність. Такий малюк росте веселим, допитливим і привітним. До інших людей він ставиться з симпатією та інтересом, здатний вступати в тривалі, глибокі й теплі відносини з ними. Перший місяць життя досить умовно можна поділити на два періоди: сну та неспання. Протягом першого місяця здоровий малюк спить більшу частину доби (18-20 годин). Це цілком природна реакція, що захищає організм крихти від впливу численних факторів навколишнього середовища. Іншим змістом обох умовних періодів є: годування, сміх, крик, плач, випорожнення сечового міхура та кишковика, при чому, два останніх прояви життєдіяльності малюка можуть рівною мірою проявлятись як в період сну, так і в період неспання.

Сон. Переважна більшість дітей, близько 95%, які народилися до-

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

ношеними в фізіологічних пологах, сплять добре. Але, починаючи з 7-10 дня від народження, сон стає не таким глибоким і чергується з періодами неспання. Тому треба зорієнтуватися в біоритмах дитини, щоб своєчасно (а саме в період неспання) спланувати його годування, переповивання, купання. Дотримання режиму має виняткове значення. Не хвилюйтеся, якщо іноді дитина пропускає час годування. Коли таке трапляється рідко, то це не означає, що дитина захворіла. Навпаки, якщо дитина засинає важко, або сон малюка неспокійний, - це повинно бути підставою для тривоги. Під час сну і неспання діти видають багато дивних звуків — і це нормально. Просто дихальна система дитини ще недосконала. Дитина може сопіти так голосно, що батьки починають підозрювати застуду. Але в більшості випадків це відбувається тому, що перенісся новонародженого розташована занадто низько — і повітря із труднощами проходить через носові канали. Поступово, у міру того як дитина росте, перенісся піднімається вище і сопіння поступово зникає.

Плач. Це основний і самий потужний сигнал, що посилається дитиною. У середньому, немовлята плачуть 3-4 години на день. Зазвичай батьки швидко вчаться розпізнавати різні відтінки плачу, зароджується подальше взаєморозуміння між дитиною і дорослим. Ігнорувати плач дитини не варто, хоча деякі фахівці радять саме це. Якщо дитині вже на перших тижнях відмовляють в увазі й у спілкуванні, малюк може згодом стати замкнутим і боязким. Дослідження показують, що діти, на плач яких не звертали уваги в перші тижні життя, часто ставали плаксіями пізніше, у віці З-5 років. Крик немовляти є нормальним явищем. Він свідчить про прояв темпераменту, почуття голоду або появу ознак захворювання. «Крикливі»


діти часто спонукають батьків до зайвих хвилювань, вишукування якоїсь недуги. Але радимо, перш за все, вивчити свого малюка і спробувати пояснити його надмірну «крикливість».

А причинами можуть бути: • Відчуття голоду. Переконайтеся, що дитина отримує достатньо молока. Для цього можна провести контроль кількості сечовипускання протягом доби. • Недбалий догляд. Іноді це — досить туге сповивання, невміло одягнений одяг з рубцями, мокра пелюшка або незручне положення в ліжечку. • Прояви хворобливості (біль у животі, нежить, попрілості). Звичайно, зрозуміти свою дитину зможе тільки мама. Вона відчуває за інтонацією, тембром плачу, чого саме хоче її дитя, або що йому заважає. Не радимо заспокоювати малюка додатковим годуванням або ж колиханням на руках. Пам’ятайте, що здорова дитина протягом доби може кричати до 1,5-2 годин. Це своєрідний вияв її активності та життєздатності. Якщо ж ви задовольнили її потребу в тому, що послужило причиною плачу, дитина відразу заспокоїться. Крик є ознакою дискомфорту або болю, усмішка - свідченням того, що немовля спокійне і отримує задоволення. Поступово баланс починає зміщуватися. Плач і посмішка все більше регулюються зовнішніми факторами, і в результаті дитина починає, зрозуміло, ще без слів, спілкуватися з батьками. Перша мимолітна усмішка з’являється на личку малюка під час сну. У віці двох тижнів новонароджений починає усміхатися не лише уві сні, усмішку можна побачити і після годування. До третього-четвертого тижня в усмішці відбуваються якісні зміни. Дитина вже реагує на голос батьків, встановлює з ними візуальний контакт і, врешті-решт, нагороджує дорослих цілком усвідомленою посмішкою. У перші тижні після народження дитини багато сил у Вас буде йти на те, щоб допомогти малюкові освоїти ці перехідні стани. У періоди неспання немовля реагує на звуки, пильно

дивиться на обличчя, і предмети перед собою - його енергія спрямована на те, щоб сприймати інформацію. Саме в ці моменти у Вас з’являється можливість займатися і спілкуватися з малюком. Правильно організувавши розпорядок дня, ви допоможете своєму малюкові природним шляхом переходити від одного стану до іншого. Якщо крихітка кричить, допоможіть їй заспокоїтися. Але пам’ятайте, що при цьому до кожної дитини необхідний індивідуальний підхід. Одні діти затихають, якщо батьки дбайливо беруть їх на руки або загортають у теплу та м’яку ковдру. Інші, навпаки, дратуються при будь-якому обмеженні свободи і набагато швидше заспокоюються, коли їх кладуть на рівну поверхню і не перешкоджають їх рухам. Звуки, так само як і рух, діють на дітей заспокійливо. Деякі швидше заспокоюються, коли чують цокання годинника. Інші краще реагують на неголосний розмова, монотонне спів чи шепіт. Є й такі діти, яким подобається музика - колискові, записи класичних творів. Існують два способи, за допомогою яких дитина може повідомити про свій внутрішній стан — це посмішка і плач. У перші тижні життя немовляти вони виникають як би самі собою і відображають реакцію на фізіологічні процеси, що відбуваються всередині його організму. Ми схильні вважати, що всі новонароджені починають свій розвиток з однаковою вихідної точки, однак немовлята помітно відрізняються один від одного за рівнем рухової активності. Деякі — до подиву мляві і пасивні, інші, навпаки, проявляють помітну активність. Ще одна важлива відмінність у новонароджених - рівень м’язового тонусу. Одні діти виглядають дуже напруженими: їх коліна постійно зігнуті, руки щільно притиснуті до тіла, пальці міцно стиснуті в кулачки. Інші — більш розслаблені, м’язовий тонус кінцівок у них не такий сильний. Третя відмінність полягає в ступені розвитку сенсорно-рухового апа-

рату. Когось дуже легко вивести з рівноваги: у разі будь-якого, навіть незначного шуму крихітка здригається всім тільцем, а її ручки та ніжки починають безладно рухатися. А хтось від самого народження начебто знає, як покласти руку до рота, і часто це робить, щоб заспокоїтися. Для оцінки розвитку Вашого малюка ми пропонуємо перелік критеріїв власного розвитку з точки зору Вашого малюка.

Мої досягнення протягом першого місяця життя. Я: • веду активний спосіб життя від одної до десяти годин; • більшість часу маю байдужий вигляд; • пам’ятаю речі, що з’являються повторно протягом кількох секунд; • кричу, коли вважаю, що потребую допомоги; • замовкаю, якщо мене беруть на руки; • встановлюю контакт очима; • зосереджую свій погляд на обличчі мами у відповідь на її посмішку; • прилаштовуюсь до людини, яка мене тримає на руках;. • реагую на людський голос; • дивлюся на речі, але ще не бажаю тягнутися за ними; •  короткочасно переводжу погляд на появу світла або яскравого предмету; •  якщо мама вкладе в долоньку брязкальце, хватаю його, але швидко випускаю; • прилинаю до маминих грудей, навіть якщо мене не годують. • щоправда, рухи моїх рук, ніг і кистей все ще нескоординовані; • спонтанно смокчу руку, а кисть тримаю трішки розкритою або в кулачку; • ніжки та ручки теж поки що перебувають у напівзігнутому положенні; • часто намагаюсь і, якщо вдається, повертаюся зі спинки на бік; • пісяю поза графіком до 20-25 разів на добу, що зробиш, якщо сечовий міхур повний; • стілець у мене часто, до 6-7 разів на добу, так менеж мама годує; • і саме головне — сплю близько 18-20 годин на добу з 7-8 пробудженнями, але це тимчасово, я Вас запевняю!!!

Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

25


Державна допомога після народження дитини Звернутися за Допомогою необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини. Для її отримання Вам знадобиться також відкрити соціальний рахунок в банку, куди й будуть надходити гроші. Для того, щоб отримати належні кошти, необхідно звернутися в районне управління праці та соціального захисту населення (за місцем реєстрації чи проживання) та зробити наступне:

2. Надати копію свідоцтва про народження дитини;

1. Написати заяву. Це може зробити будь-хто з батьків (опікун, всиновлювач) дитини;

5. Якщо народжений малюк у Вас перший, то необхідна також довідка про склад сім’ї.

3. Надати оригінал довідки, що видана державним органом реєстрації актів громадського стану для призначення допомоги по народженню дитини; 4. Довідку про народження дитини з пологового будинку;

Допомога при народженні дитини – 2011 Допомога при народженні надається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною. Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації Важливо: Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать. Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу. Крім того необхідно надати: • Заяву за формою Мінпраці і соцполітики №215. • Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають). • Витяг з Державного реєстру актів громадянського стану про народження дитини для виплати допомоги у зв’язку з її народженням. • Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни. • Довідку про склад сімї і копію свідоцтва про народження кожної дитини, яку включають при визначенні розміру допомоги. Ці документи подають особи,

які звертаються за призначенням допомоги при народженні другої і наступної дитини. Умови припинення виплати допомоги: • позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; • відмови отримувача допомоги від виховання дитини; • нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; • відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; • тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; • припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень; • перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду; • усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування; • смерті дитини; • смерті отримувача допомоги. Розмір матеріальної допомоги, що виплачується при народженні дитини

При народженні першої дитини

30 прожиткових мінімумів

Разова виплата становить 10 прожиткових мінімумів

решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 24 місяців

При народженні другої дитини

60 прожиткових мінімумів

Разова виплата становить 10 прожиткових мінімумів

решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 48 місяців

При народженні третьої та кожної наступної дитини

120 прожиткових мінімумів

Разова виплата становить 10 прожиткових мінімумів.

решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 72 місяців

Важливо зазначити, що допомога при народженні дитини нараховується у розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановлених на день народження дитини. Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік» встановле26

но такі розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років: з 1 січня – 816 гривень, з 1 квітня – 832 гривні,

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

з 1 жовтня – 853 гривні, з 1 грудня – 870 гривень.


ГРудне вигодовування Відповіді на найчастіші запитання жінок. Якщо моя дитина щойно народилась, коли слід почати грудне годування? З моменту народження Вашої дитини вона постійно знаходиться з Вами. Перший контакт з Вашою дитиною відбувається у пологовій залі. Як тільки Ваша дитина з’явилась на світ, акушерка негайно викладає її Вам на живіт, надягає на неї шапочку, шкарпетки та вкриває Вас обох ковдрою для збереження тепла. Приблизно за півгодини після народження (це може бути раніше або пізніше) дитинка почне рухатись і підповзати до грудей. Це ознака того, що вона вже готова почати смоктати груди. Ось тоді і відбудеться перший досвід грудного годування. Спочатку акушерка допоможе Вам прикласти дитинку до грудей, а потім Ви та Ваша дитина самі зможете впоратись, і згодом Ви створите чудову команду, якій грудне вигодовування буде приносити задоволення та радість. Ви будете знаходиться разом з близькою Вам людиною у пологовій залі близько 2-х годин, а потім Вас переведуть у післяпологове відділення.

Чому грудне вигодовування? Невже штучне молоко не добре? Материнське молоко еволюційно формувалось мільйони років, саме тому воно є ідеальним для малюків. Воно ніколи не буває дуже міцним або дуже слабким і містить усі поживні речовини, потрібні малюку в перші 6 місяців життя. Грудне молоко чисте та безпечне. Воно завжди правильної температури та не може забруднитися. Годування грудьми допомагає Вам швидше втратити зайву вагу після народження дитини. Штучне молоко зроблене з коров’ячого молока, яке підходить тільки для телят! Штучне молоко не захищає Вашого малюка від інфекцій, розладів шлунку, застуди та багатьох

дитячих хвороб. Також штучне молоко не містить багатьох мінералів, вітамінів та інших компонентів для гармонійного розвитку Вашої дитини.

малюків довго не розуміють, що нічний час — для сну! Тому Ви повинні годувати Вашого малюка і вдень і вночі, якнайменше, кожні 2–3 години.

Штучне годування дорого коштує: Вам доведеться купити пляшки, соски, штучне молоко або суміш та стерилізувати все це перед кожним використанням.

Спочатку більшість малюків годуються 8–10 разів на добу. Часті годування необхідні спочатку, щоб стимулювати Ваші груди і встановити повне молочне постачання. Оскільки протягом кількох тижнів Ваше молоко зміниться, щоб відповідати потребам більш дорослого малюка, проміжки між годуваннями, можливо, стануть довшими.

Чи потрібно готувати мої груди до годування моєї дитини? Ні. Підготовка Ваших грудей під час вагітності ніяким чином не вплине на годування грудьми Вашого малюка. Більш того, масаж грудей та витягування сосків під час вагітності може призвести до їх травмування, а також підвищити загрозу передчасних пологів. Коли Ви вагітні, Ваші груди готуються виробляти молоко і саме тому після народження малюка раннє молоко — молозиво — вже чекає у грудях. Молозиво є дуже важливим для Вашої дитини, тому що воно має унікальний біологічний склад, що сприятиме дозріванню шлунку Вашої дитини та захистить її від багатьох інфекцій. Ваш малюк буде вживати молозиво протягом 3-4 днів. Протягом цього часу молозиво почне змінюватися на зріле молоко. Коли це відбуватиметься, Ви, можливо, будете відчувати Ваші груди гарячими та важкими протягом декількох днів. Якщо Ви мали кесарський розтин, молоко, можливо, з’явиться трохи пізніше.

Як часто я повинна годувати? Кожного разу — коли Ваш малюк бажає цього. Ви, напевне, помічаєте, що звичайно Ваш малюк їсть, а потім спить. Якщо Вам пощастить, дитина може спати 3-5 годин вночі, але пам’ятайте, що Ваш малюк ще не навчився розрізняти час. Багато

Малюки смокчуть груди не тільки для годування. Ваші груди — це їжа, напій, любов, комфорт та безпека для Вашої дитини. Якщо Ви прикладаєте свого малюка до грудей кожного разу, коли він просить, Ви не можете йому зашкодити, а тільки зробите його більш здоровим, щасливим та задоволеним.

Прийшло молоко, і груди так налилися, що дитині важко їх взяти! Що робити? Вам треба намагатися якомога частіше прикладати маля до грудей з перших годин після пологів, тоді молоко прийде м’яко. Часті годування допомагають подолати переповнення, що вже з’яви-лося. Ніхто так добре не допоможе мамі, як її дитина! Щоб прибрати набряк, який вже з’явився, Ви можете також прикладати до грудей холодні компреси (на 15–20 хвилин) в проміжках між годуваннями. Холод зменшує набряк і біль. Деяким мамам подобається використовувати для цього вимиті з милом та охолоджені капустяні листки. Інколи допомагає трохи підцідити молоко, стоячи під душем. Тепло краще використовувати безпосередньо перед годуваннями, воно

Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

27


допомагає молоку краще витікати. Для цього можна також змочити рушник в теплій воді, віджати його та прикласти до грудей на 2–3 хвилини перед тим, як дати їх дитині. Якщо ареола така тверда, що губи малюка зісковзують на сосок, ви можете підготувати груди до прикладання, поставивши пальці на ареолу, навколо соска, як на малюнку. Легенько натисніть в напрямку до грудної клітки (не повинно бути боляче!) і утримуйте постійний тиск 1–3 хвилини. Коли Ви приберете пальці, ареола буде значно еластичнішою і дитині буде легше добре взяти груди, крім того, молоко почне витікати само по собі. Ви можете повторити процедуру, якщо пом’якшення недостатнє.

Ніколи не треба з силою розминати набряклі груди самій, або з чиєюсь допомогою — це може травмувати ніжну тканину і призвести до запалення. Якщо дитина поки що не може смоктати груди, після помякшення ареоли тиском, використовуйте техніку зціджування, описану в цьому буклеті.

Можливо, мені слід перестати пити коли приходить молоко? Вам не потрібно мучитися від спраги! Дослідження неодноразово показали, що обмеження пиття не впливає на те, як інтенсивно приходить молоко. Пийте рідини стільки, скільки Вам хочеться, часто прикладайте дитину до грудей, і скоро Ви будете відчувати себе значно краще!

ються, тоді годування стає болісним. Під час перебування в пологовому будинку Вам нададуть вичерпну інформацію щодо грудного вигодовування та практично допоможуть Вам прикласти Вашу дитину до грудей. Звертайтеся за допомогою! Протягом першого тижня Ви, можливо, відчуватимете неприємні відчуття протягом декількох секунд, коли малюк починає смоктати, але через деякий час це проходить. Ваші груди не звикли годувати дитину кожні декілька годин, але це тимчасово, і згодом грудне вигодовування буде для Вас задоволенням!

Як же я повинна прикладати малюка до грудей? Спочатку прикладання дитини до грудей, можливо, буде здаватися Вам незграбним. Це тому, що Ваш малюк — учень, він ще не мав прикладань до грудей і потребує багато практики перед тим, як він стане експертом. Через деякий час Ви і Ваш малюк станете командою, і годування грудьми стане для Вас таким же невід’ємним процесом, як дихання. Є декілька поширених позицій для годування, в яких Ви можете тримати свого малюка, щоб годувати його, — експериментуйте, щоб знайти ту позицію, що зручна саме для Вас обох. Якщо сидіння здається Вам дуже болючим або незручним, Ви можете лягти на бік, але більшість матерів вважають, що вони можуть краще впоратись сидячи. Пам’ятайте: годувати можна в будь-якій зручній для Вас позиції.

Чи є грудне годування болючим? Якщо Ви правильно приклали малюка до грудей, грудне годування для Вас — безболісне. Але, якщо Ви неправильно приклали дитину до грудей і Ваші соски ушкоджу28

Для того, щоб дитина добре взяла груди, коли ви годуєте її в положенні лежачи на боці, тримайте її дуже близько до себе. Маля не повинне

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

смоктати груди на спинці з повернутою набік, до грудей, головою: так йому буде незручно їсти і сосок буде вислизати з його ротика. Животик дитини має бути притиснутим до вашого тіла (див. стрілки на малюнку), а сосок грудей має бути направленим до носика маляти. Вам найзручніше буде повністю лягти на бік, а не нависати над дитиною, спираюсь на лікоть. Підкладіть собі під голову та спину стільки подушок, скільки Вам потрібно, щоб добре розслабитися під час годування. Ви можете просто покласти дитину поруч, або ще додатково обійняти її рукою.

А якщо я хочу погодувати малюка сидячи, на що мені слід звернути увагу? Коли мама годує сидячи, дитина також завжди має бути притиснута животиком до мами. Малюка потрібно добре підтримувати, щоб він відчував себе впевнено і добре смоктав. Якщо дитина дуже маленька, вам, можливо, буде зручніше спочатку прикладати її в положеннях, що зображені на наступній сторінці. Вони зручні для того, щоб «прицільно» подати груди. Зверніть увагу, що не треба тиснути на саму голівку дитини. Ваші пальці будуть підтримувати шию і спинку малюка, а його потилиця буде вільною. Так дитині буде зручно тягтися до соска і широко відкривати ротик. Ви можете знайти для себе з малюком інші зручні положення для годування. Після деякої практики Ви зможете годувати, навіть пересуваючись з малюком по дому! Сідайте вертикально, з прямою спиною, спираючись на ноги. Ви,


Прикладання до грудей: крок за кроком Поверніть свого малюка до себе таким чином, щоб його голова та тіло знаходились в одній площині, а його ніс був навпроти Вашого соска. Ви можете підтримувати свої груди знизу найближчою рукою (лівою рукою — ліві груди та навпаки), також підтримуйте шию Вашого малюка та плечі іншою рукою. Не підтримуйте тильну сторону його голови — малюкам це не подоба ється. Його голова відпочиватиме на Ваших пальцях. Наблизьте його до себе таким чином, щоб його тіло цілком торкалось Вашого.

Якщо на щоках дитини утворюється ямочка, коли він смокче, — це свідчення того, що малюк неправильно прикладений до грудей. Відніміть його від грудей і почніть прикладання знову. Якщо годування залишається незручним для Вас, зупиніть цей процес, засунувши мізинець між щелепами малюка. Прикладіть дитину ще раз. Більшість немовлят спочатку потребує значної практики та багато спроб, але досвід зробить вигодовування приємним та безболісним.

правильне прикладання до грудей

Торкніться його губ соском, щоб спокусити його розкрити свого рота. Будьте терплячі, не поспішайте — Ви маєте багато часу!

можливо, знайдете доцільним покласти подушку на коліна, щоб підтримувати Вашого малюка та дати опору Вашим рукам. Якщо потрібно, підкладіть подушку і собі під спину: час годування повинен бути відпочинком для мами! Не загортайте малюка в ковдру — він не зможе лежати достатньо близько до Вас та рухатись, щоб знайти зручну позицію для себе. Важливо зрозуміти, що в самому соску немає жодної краплини молока. Коли Ваш малюк починає смоктати, молоко починає текти від молочних залоз глибоко в грудях вниз до збірних кишеньок, які розташовані під соском та ареолою, а вже потім —до соска. Тому дуже важливо, щоб Ваш малюк захопив ротом не тільки сосок, але й більшу частину ареоли, в іншому випадку він не одержить ніякого молока, а вам буде боляче. Пам’ятайте, Ваш малюк смокче не сосок, а груди!!!

Коли рот малюка широко відкриється, наблизьте його до Ваших грудей, націлюючи Ваш сосок в піднебіння. Для дитини дуже важливо глибоко взяти нижню частину грудей і ділянку ареоли в рот, оскільки саме його нижня щелепа та язик видаляють молоко з грудей.

неправильне прикладання до грудей

Як довго треба годувати малюка? Це залежить від того, наскільки Ваш малюк зголоднів. Оскільки апетит малюка змінюється, як і у дорослого, Він може смоктати стільки, скільки йому потрібно. Забудьте про годинник та спостерігайте за малюком. На початку годування його смоктання буде дуже потужним, з короткочасними паузами для ковтання, але пізніше воно зміниться на більш довге. Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

29


Посмоктавши певний час, дитина зробить паузу для відпочинку, а потім почне смоктати знову, як тільки буде готова. Наприкінці годування дитина почне швидко смоктати та ковтати. Наситившись, дитина відсунеться від грудей. Ніколи не відривайте дитину від грудей самостійно — вона сама знає, коли це зробити! Дуже важливо дозволити малюку перебувати біля грудей матері, поки він не вирішить зупинитися. Це гарантує те, що він отримає достатню кількість молока, а особливо заднє молоко — жирне, дуже калорійне молоко, яке прибуває останнім під час годування.

Одні груди, чи обоє? Тримайте свого малюка біля одних грудей, поки він сам не вирішить зупинитися. Якщо він зробить коротку перерву — Ви, можливо, заміните йому підгузки, а потім запропонуєте інші груди. Оскільки Ваш малюк має маленького животика, на початку, він, можливо, стає ситим після одних грудей. Проте більшість малюків хочуть додаткового молока або інші груди. Дозволяйте йому вирішувати це питання самому.

Як я дізнаюся, що мій малюк отримує достатньо молока? Він отримує достатньо молока, якщо: • він голодний та стурбований перед вигодовуванням та ситий і задоволений після; • розслаблений, коли його годують; • набирає вагу: всі діти по-різному підростають; одні на 120 г на тиждень, інші 280 г та більше; • має м’які, жовті випорожнення; • ви змінюєте мокрі підгузки 6–8 разів на добу.

Чи потребує мій малюк додаткової рідини? Ні. Грудне молоко — це все, що потрібно Вашому малюку протягом перших 6-ти місяців життя. Навіть у спекотну погоду малюки не потребують додаткової рідини або їжі. Вони просто частіше годуються. 30

Що мені робити, якщо я вважаю, що в мене недостатньо молока?

Ви, можете відчувати спрагу, коли вигодовуєте дитину. Випийте достатньо води, лише щоб її вгамувати.

Думайте позитивно! Немає ніякої причини зниження кількості молока, якщо Ви годуєте свого малюка кожного разу, коли він голодний.

Утримуйтесь від вживання алкоголю та куріння — це може погано вплинути на якість молока та здоров’я дитини!

Коли Ваш малюк висмоктує молоко, Ваші груди, відповідно, утворюють більше молока. Отже, чим частіше Ви годуєте свого малюка, тим більше молока утворюється. Не накопичуйте молоко в грудях для годування, це сповільнює утворення нового молока.

Для збільшення об’єму молока необхідно: • Перевіряти позицію малюка при вигодовуванні. Якщо він не висмокче молоко з Ваших грудей — його кількість для наступних годувань буде значно меншою. • Годуйте частіше протягом декількох днів (щонайменше кожні 2 години протягом дня та хоч раз вночі). • Споживайте достатню кількість їжі. • Відпочивайте разом з малюком, коли він відпочиває. Не намагайтеся бути СУПЕР-мамою — її не існує! • Намагайтесь спланувати свій щоденний графік перебування разом з малюком: спіть разом з ним, прогулюйтесь разом, робіть дрібну роботу, коли Ваш малюк у Вас на руках, або у контакті шкіра-дошкіри.

Для того, щоб Ви і Ваша дитина змогли насолодитися грудним вигодовуванням та спілкуванням, доречним буде контакт шкіра-до-шкіри. Роздягніть свого малюка, залиште лише його підгузку та покладіть його собі на груди під Вашу сорочку. Таким чином Ви отримаєте прекрасний контакт шкіра-до-шкіри. Намагайтесь робити це якомога частіше. Це збільшить рівень гормонів, що відповідають за вироблення та виділення молока, надасть Вам впевненості в грудному вигодовуванні та сприятиме створенню міцного психоемоційного контакту між Вами та Вашим малюком. Пам’ятайте, що діти мають стрибки зросту приблизно в 3 тижні, 6 тижнів та 3 місяці. Вони підростають в цей час дуже швидко і потребують частішого годування, тому що вони відчувають себе голоднішими. Це може змусити Вас відчути, що Ваше молоко скінчилось. Це не так! Дотримуйтесь наступних рекомендацій, і все знову буде добре.

Чи потрібно мені уникати якоїсь їжі протягом грудного вигодовування? В цьому немає необхідності! Ви можете їсти будь-яку їжу, але дотримуючись збалансованої та помірної дієти. Пам’ятайте! Треба регулярно їсти протягом дня, тому що Ваша дитина бере 500–600 калорій від Вас кожен день.

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

Як довго мені потрібно вигодовувати дитину? В перші півроку життя Вашому малюку не потрібно нічого, окрім Вашого молока. Тільки після 6-ти місяців можна вводити додаткову їжу. Ваше грудне молоко завжди найкраще для Вашого малюка, воно змінює склад відповідно до потреб саме Вашої дитини — тому намагайтесь вигодовувати його грудьми, якомога довше. Ідеальним для Вашого малюка буде виключно грудне вигодовування до 6-ти місяців, а після введення додаткової їжі з продовженням грудного вигодовування до 2-х років і більше. Зціджування молока є дуже вигідним, якщо Ви не знаходитесь біля своєї дитини деякий час або якщо Ваш малюк ще досить слабкий для того, щоб висмоктати все молоко з грудей.


Якщо мені потрібно зціджувати молоко — як його зберігати? Зціджування безпечне для Вашого молока, якщо дотримуватись наступних правил: • Експериментуйте, щоб знайти найкращий час для зціджування. • Дуже ретельно мийте руки перед його початком. • Перед зціджуванням обдайте кип’яченою водою посуд, в який Ви будете зціджувати молоко. • Посуд для зціджування повинен бути з широким «горлом», щоб уникнути проливання молока. • Посуд повинний щільно закриватися кришкою. • Покладіть молоко в холодильник відразу після зціджування. Якщо Ви зціджуєте молоко протягом 24-х годин, додавайте це молоко до попередньо зцідженого. • Молоко можна зберігати до 5-ти діб при температурі 4°С та нижче. Якщо воно тхне кислим — не вживайте його. • Заморозьте молоко, якщо не будете його використовувати більше двох днів. Заморожене молоко при температурі — 18–20°С може довго зберігатися (до 3-х місяців). Якщо Ви розморозили молоко для годування дитини, залишки молока знов не заморожуються, а виливаються. Не розморожуйте молоко в мікрохвильовій печі або духовці. • Ви можете додавати свіже зціджене молоко до замороженого.

Коли я повинна зціджувати молоко? Існує декілька причин, чому Ви захочете зцідити молоко: • Якщо Ваш малюк народився недоношеним і не може самостійно смоктати груди. Зцідивши молоко, Ви можете годувати дитину із чашечки; • Декілька перших тижнів Ви інколи будете відчувати переповнення грудей. Можливо Вам та малюку буде зручніше, якщо перед початком вигодовування Ви зцідите трішки молока — щоб груди стали м’якішими;

• Якщо Ви повернулись на роботу і вирішили не переривати годування Вашого малюка грудним молоком.

Як мені правильно зцідити молоко з грудей?

єте під пальцями молочні синуси («квасолинки»). • Коли Ви знайшли молочні синуси, легенько надавіть на них обома пальцями в напрямку грудної клітки, а потім прокочуйте пальці вперед, видавлюючи з молочних синусів молоко. • Запам’ятайте, синуси розташовані навколо ареоли, тому Вам слід опорожнити усі мішечкисинуси, пересуваючи великий та вказівний пальці по колу ареоли, видаляючи молоко із молочних синусів. Експериментуйте, і Ви знайдете зручний саме для Вас спосіб зціджування.

Якщо Ви не зціджували раніше молоко регулярно, скоріше за все, першого разу Ви зцідите зовсім трохи молока. Але це не означає, що у Вас мало молока, просто Вам потрібна додаткова практика!

Зціджування руками не повинне спричиняти біль. Якщо Ви відчуваєте незручності або біль, можна спробувати інші способи зціджування, наприклад: використання електричних та механічних молоковідсмоктувачів. В цих ситуаціях буде доцільним звернутися до спеціаліста, який допоможе Вам у виборі правильної техніки зціджування.

Перед зціджуванням доцільно зробити легкий масаж грудей. Це допоможе кращому виділенню молока. Ви можете легенько погладити груди від основи до соска або помасувати їх легкими круговими рухами. Робіть ті рухи, які найбільш приємні для вас. Масаж не повинен викликати болю.

Техніка зціджування Важливо пам’ятати, що молока в сосках немає. Груди не схожі на соску з пляшкою. Молоко тільки витікає із соска, і ви не зможете зцідити молоко, натискаючи на сам сосок. Молоко збирається в невеличкі мішечки — молочні синуси, — що розташовані під ареолою (корич неве коло навкруги соска). На дотик вони схожі на невеличкі квасолинки. • Покладіть великий палець Вашої руки зверху, а вказівний знизу на край ареоли. Можливо, ви відчуГаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

31


Догляд за шкірою малюка Наш консультант — асистент кафедри неонатології Київської медичної Академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика Ольга Тимофіївна Лакша. Шкіра людини — складний механізм, що має виконувати безліч важливих функцій: бар’єрну та захисну, видільну та теплорегулюючу, рецепторну (реакції на дотик, температуру, поверхнева больова чутливість). Але шкіра новонародженого малюка має свої, дуже важливі особливості: • її поверхня вкрита секретом з реакцією середовища, близькою до нейтральної; • вона дуже ніжна, легко поранюється, поверхневі шари легко злущуються; • в недостатній мірі працюють потові та сальні залози. Коли Ви вперше доторкнетесь щічки своєї дитини то відразу відчуєте, наскільки ніжною є її шкіра. Тонка, чутлива і ніжна шкіра малюка потребує від Вас захисту і щоденного догляду,тому що захисна функція шкіри новонародженої дитини доволі низька. Шкіра немовляти поки не виробила власного природного захисту від бактерій та впливу всіляких фізичних факторів навколишнього середовища, а тому відчутно реагує на всі зовнішні подразники. Будь-який, незначний для дорослої людини, вплив може викликати подразнення або почервоніння шкіри малюка. Почасти причиною пошкодження шкірного покриву є невмілий (недбалий) догляд самих батьків за малюком або використання неправильно обраних засобів з догляду за шкірою малюка. Провокуючими факторами є: схильність дитини до алергічних реакцій, порушення режиму харчування матері-годувальниці, використання дитячої косметики на основі мінеральних масел, тісний або синтетичний одяг; мокрі підгузки (пелюшки), перегрівання чи переохолодження малюка, прорізування зубів і відсутність прямого контакту шкіри з повітрям. Тому, враховуючи те, що шкіра новонародженого вимагає особливо дбайливого догляду, потрібно з перших днів життя піклуватися щодо її здоров’я та нормальної роботи. Самою поширеною небезпекою для шкіри малюка перших місяців життя є так звані попрілості або пелюшкові дерматити. Пелюшковий дерматит – це неінфекційне запалення шкіри, що практично завжди є наслідком неправильного догляду, пов’язаного з неправильним використанням пелюшок (підгузників), реакцією на механічний вплив, здавлювання, мацерацію (мокнуття) після тривалого контакту з сечею і калом, залишками мила. Пітниця також відноситься до неінфекційних запальних процесів і також є результатом неправильного догляду. Якщо дитину дуже тепло одягають, «кутають», відбувається компенсаторне розширення проток потових залоз і оточуючих їх капілярів. Проявляється пітниця рожевим вузликовим (папульозним) висипом. 32

Попрілості та пітниця можуть проявляєтись у вигляді почервоніння шкіри, іноді можуть виникати пухирці і лущення. Найбільш уразливими місцями для їх виникнення є області пахових складок, під пахвами, під колінами, на шиї і сідницях. Тобто там, де є природні складки шкіри або в місцях контакту з одягом. Уважно оглядайте зону за вухами: там також можуть бути почервоніння або полущені ділянки шкіри. Почасти причинами виникнення таких уражень шкіри є індивідуальні особливості шкіри новонародженого. З метою попередження пелюшкового дерматиту та пітниці потрібно утримувати шкіру малюка в сухому і чистому вигляді. Цього завжди можна досягти, якщо дотримуватись слідуючих правил: • дбайливо доглядати за малюком, своєчасно замінювати підгузки (пелюшки) по мірі їх забруднення); • не використовувати жорсткі миючі засоби та мило, призначене для дорослих; • попереджати виникнення потертостей. Для цього підбирати одяг з натуральних тканин (наприклад з бавовни), швів повинно бути якомога менше (вивертати їх назовні); • підтримувати в кімнаті необхідний рівень вологості; • уникати тривалого перебування на сонці; • залишати малюка під час переповивання на деякий час оголеним», дотримуючись при цьому температурного режиму, щоб шкіра могла «подихати; • дотримуватись режиму купання; користуватись тільки спеціально призначеними для дітей косметичними засобами. Правильний догляд за шкірою новонароджених забезпечує нормальний розвиток шкіряних покривів дитини на першому році життя, формує необхідні умови для подальшого розвитку його організму, підвищує опірність агресивному впливу зовнішнього середовища. Принципи догляду за шкірою новонародженого випливають з її структурних та функціональних особливостей. У двох словах їх можна сформулювати приблизно так: потрібно допомагати шкірі виконувати свою захисну функцію — і не заважати їй дихати. Спробуємо перерахувати основні процедури, які допоможуть слідувати цьому принципу: 1. Обробка пупкової ранки. Пупкова ранка обробляється до тих пір, поки вона повністю не закриється та під час її обробки не буде виділень. Для обробки рекомендується використовувати 3% розчин перекису водню, краї пупкової ранки при цьому необхідно розкривати. Якщо на дні ранки є скоринки, їх необхідно видалити. На закінчення ранку обробляють 1-2% розчином зеленки або 5% розчином перманганату калію. (Техніці обробки пупкової ранки батьків повинна навчити патронажна сестра.)

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua


2. Заміна підгузка (пелюшки). У разі використання одноразових підгузків (пелюшок), потрібно стежити за тим, щоб їх верхній шар був сухим. Ні в якому разі не застосовувати їх вдруге. Новонародженого необхідно щодня підмивати під час ранкового туалету та після кожного сечовипускання або дефекації. У разі необхідності підмивати дитину слід з дитячим милом. Після підмивання шкіру просушують. 3. Спеціальні серветки Спеціальні серветки для підмивання доцільно використовувати на прогулянці, в гостях, в поліклініці. 4. Обробка природних складок шкіри. Після зволоження шкіри необхідно обробити пахові, шийні, підколінні та інші складки шкіри. Для цього можна застосовувати спеціалізовані дитячі креми. Не можна змащувати кремом все тіло: це паралізує дихальну функцію шкіри і навіть може призвести до гіпоксії (нестачі кисню в крові). Не використовуйте креми, що мають синтетичні складові. 5. Купання. Правильно організований процесс купання зазвичай доставляє дитині велике задоволення та є одним із основних способів догляду за шкірою. Водні процедури загартовують, малюка, покращують циркуляцію крові та обмінні процеси в організмі дитин. Якщо немає протипоказань за станом здоров’я, то протягом першого півріччя життя малюка бажано купати щодня, протягом другого півріччя — через день. Температура води у ванні не повинна бути нижче 35о С, в ідеалі — 37о С. Наповнюйте ванну не більше ніж на половину або на дві третини від загального об’єму. А тривалість купання на перших порах не повинна перевищувати 2-3 хвилин. Купайте малюка переважно у вечірні години, перд сном. Не зловживайте миючими засобами. Щодня мити дитину з милом не обов’язково. Під час миття намилюйте милом свою руку, а не безпосередньо шкіру дитини. Мило неодмінно має бути дитячим, воно не призводить до висушування і подразнення дитячої шкіри. Мити голову немовляті можна не частіше одного разу на тиждень, починаючи з 2-тижневого віку. Для миття волосся використовуйте дитячий шампунь, що не викликає подразнення очей (шампунь «без сліз»). Після купання не витирайте малюка, а вимочуйте його рушником. Якщо повноцінне купання малюка з якої-небудь причини неможливе, можна вдатися до процедури, що називається «губковою» ванною: дитину акуратно витирають м’якою губкою, змоченою в теплій воді. 6. Зволоження шкіри. Шкіру дитину треба оглядати кожен день. Якщо ви помітили сухість певних ділянок, їх необхідно зволожити. Дитяча шкіра не затримує вологу, тому щодня зволожуйте її легким кремом, що швидко всиоктується і підтримує природну вологість шкіри. Зазвичай крем наносять на поверхню шкіри тонким прошарком. 7. Повітряні та сонячні ванни. Повітряні та сонячні ванни батьки сприймають перш за все як загартовуючі процедури, проте вони є невід’ємним елементом гігієни шкіри, оскільки сприя-


ють профілактиці пітниці і попрілостей. Малюк ні в якому разі не повинен знаходитися під впливом прямих сонячних променів, він може лежати в саду в тіні дерев, під гратчастим тентом або на веранді (звичайно, при адекватній температурі навколишнього середовища). Такий режим дозволить шкірі дитини не лише добре «провітритися», але й отримати мінімальну дозу ультрафіолету, потрібну для продукції вітаміну D. Взимку, природно, доведеться обійтися без сонячних ванн, але повітряні ванни можна влаштовувати і в квартирі. Під час сповивання або переодягання залишайте малюка на деякий час оголеним (новонародженому

буде достатньо полежати на животі 2-3 хвилини перед кожним годуванням, тримісячний малюк в загальній кількості може приймати повітряні ванни протягом 1520 хвилин на день, до півроку їх час треба збільшити до 30, а до року — до 40 хвилин на день). Виявивши будь-які незвичайні зміни на шкірі малюка, негайно зверніться до дитячого дерматолога або педіатра і, в жодному разі, не намагайтеся лікувати дитину самостійно. Існує чимало захворювань, що можуть уражати дитячу шкіру. Часто їх симптоми дуже схожі, тому правильно поставити діагноз, з‘ясувати необхідність корекції і призначити ефективний курс лікування може тільки досвідчений лікар.

ДЕЯКІ рекомендації щодо застосування дитячої косметики Косметику для новонароджених умовно поділяють на такі категорії: • для щоденної гігієни; • для заміни підгузків; • для купання; • для захисту шкіри від негоди та сонця.

До засобів для щоденної гігієни належать дитячі лосьйони, креми та оливи (масла). Лосьйон призначений для очищення та зволоження шкіри. Він знежирює шкіру, видаляє бруд. Достатньо однократного застосування лосьйону на обличчі, в області паху, під пахвами. Дитячий крем — це один з основних компонентів по догляду за шкірою дитини. Так званий бар’єрний крем наноситься під підгузник для профілактики або лікування пелюшкового дерматиту. Перед застосуванням нового крему, спочатку нанесіть його на невелику ділянку шкіру. І тільки переконавшись в тому, що крем не викликає алергії, використовуйте його. Дитяче мило не призводить до висушування і подразнення шкіри. Таким милом добре підмивати дитину, адже це доводиться робити неодноразово протягом дня. Головною перевагою дитячих шампунів є відсутність подразнення слизової оболонки очей, тому і купання проходить без сліз. Дитяче масло буває рослинним або мінеральним. Перевагу завжди слід надавати рослинним маслам. Необхідно пам’ятати, що дитяче масло слід наносити на добре просушену (особливо після купання) шкіру, в невеликій кількості. Зазвичай масло добре всмоктується і не залишає на шкірі жирної плівки. Погодна косметика використовується під час перебування малюка на сонці, сильному вітрі, холоді. Влітку спеціальні дитячі сонцезахисні лосьйони і креми вимагають повторного нанесення на вулиці, навіть якщо дитина перебуває в затінку. А от при температурі повітря нижче 10°С обробляти шкіру малюка будь-якими косметичними засобами не можна. Дитячі косметичні засоби слід використовувати у разі необхідності та після обов’язкової консультації з лікарем.


Основні правила підготовки та проведення щеплень З настанням тримісячного віку в організмі дитини закінчується дія антитіл, переданих їй від матері. Приходить час здобувати свій власний природний захист — імунітет. Основним шляхом здобуття імунітету є щеплення.

проводилось щеплення, завжди є можливість надати дитині необхідну допомогу. Тому, не бажано відразу після щеплення йти з малюком додому, необхідно погуляти поряд з поліклінікою на вулиці або посидіти в коридорі хвилин 30 — лікар щодо цього повинен Вас попередити.

Вкрай небажано робити щеплення тоді, коли існує реальний ризик захворіти. А таким днем якраз і є почасти день відвідин поліклініки. Радимо розмежовувати в часі походи по чисельних кабінетах і проведення щеплення. Обійшли фахівців, всі дали добро. Але необхідно пам’ятати, що інкубаційний період більшості ГРВІ не перевищує 2 дні.

Якщо щеплення проводяться в дитячих коллективах то оптимальним є проведення його у п’ятницю — тоді попереду два вихідні дні — є можливість батькам самим проконтролювати стан здоров’я малюка.

Якщо через 2 дні після відвідин поліклініки малюк здоровий, можна збиратися на щеплення.

По відношенню до вакцинних препаратів є багато вимог, основні — це їх виробництво, транспортування та зберігання.

Не слід робити щеплення в незвичних, нестандартних для даної дитини кліматичних умовах. Якщо на вулиці сильна спека — цілком можна зачекати.

Зберігання вакцин і термін придатності — слабка і одна з якнайменше контрольованих ланок у всьому ланцюжку проблем, пов’язаних з вакцинацією.

Не бажано безпосередньо перед і безпосередньо після щеплення (2 дні «до», 3 дні «після») «шукати» дитячі інфекції, відвідуючи без необхідності багатолюдні місця і запрошуючи гостей.

Саме цей, останній етап — зберігання та дотримання термінів придатності — батьки можуть проконтролювати однозначно. Вакцина повинна бути на ваших очах витягнута з холодильника, після чого її (ампулу, флакон) підігрівають до кімнатної температури (можна у власних руках). Але у будь-якому випадку, ви повинні своїми очима побачити і своїми руками відчути холодну ампулу, перевірити термін придатності!

Неправильно, м’яко кажучи, робити поки що здоровій дитині щеплення, якщо в сім’ї є хворі на застудні захворювання або кишкові інфекції. Проведення щеплень вдома заборонено інструкцією Міністерства охорони здоров’я України.

Переносимість щеплення визначається сукупністю багатьох чинників. При цьому якість вакцинного препарату має незіставно менший вплив на кінцевий результат вакцинації, ніж підготовка дитини і правильна організація процедури.

Пояснення: після будь-якої вакцинації може мати місце небезпечна для життя гостра алергічна реакція під назвою анафілактичний шок. У разі виникнення такої реакції в лікувально-профілактичному закладі, де

Гепатиту В

Вакцинація від

Туберкульозу Дифтерії, коклюшу, правця

+

+

Гемофільної інфекції Кору, краснухи, паротиту Краснухи (дівчата), паротиту (хлопці)

дорослі

18 років

15 років

14 років

7 років

6 років

18 міс.

12 міс.

+

+

+ + + + +

+

+ + + + + +

+ + + + + +

Дифтерії, правця Поліомієліту

6 міс.

5 міс.

4 міс.

3 міс.

1 міс.

3–7 днів

вік дитини

1 день

Календар профілактичних щеплень. Наказ МОЗ України №296 від 19.05.2011

+ +

+ +

+ Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

35


ХАРЧУВАННЯ І РЕЖИМ ГОДУВАЛЬНИЦІ Збалансоване харчування матері-годувальниці є основним підгрунтям для гармонійного росту і розвитку дитини, а також для збереження здоров’я самої матері. Дотримання раціонального режиму харчування, сприятливі умови життя, в поєднанні з достатнім відпочинком та прогулянками, дозволять зберегти здоров’я матері і тим самим забезпечити немовля протягом перших місяців життя високоякісною повноцінною їжею, що нею є грудне молоко, так необхідне дітям цього віку. Їжа жінки-годувальниці повинна бути максимально повноцінною та різноманітною відносно кількості та якості харчових речовин, містити достатню кількість різних мінеральних солей і вітамінів. Якісно неповноцінне, одноманітне харчування позначається на складі молока, отже — на розвитку дитини. Кількість грудного молока та його якість залежить від багатьох факторів і основний з них - харчування матері-годувальниці.

Дотримуватися дієти для схуднення в період грудного вигодовування не рекомендується.

Калорійність добового раціону, у порівнянні з другою половиною вагітності, повинна бути підвищена на 700–1000 ккал, оскільки мати витрачає додатково живильні речовини на утворення молока. Середня щоденна секреція молока у переважного числа жінок коливається від 850 до 1200 мл. Враховуючи вміст білку в молоці, можна вважати, що годувальниця щодня виділяє близько 15,0 г білків. На вироблення 1,0 г білку грудного молока потрібно 36

приблизно 2,0 г білку їжі. Тому вміст білку в харчовому раціоні годуючої жінки повинно бути підвищений приблизно на 30–40 г і складати не менше 110–120 г. Дещо збільшується і добова потреба годуючої жінки в жирах (до 120 г), вуглеводах (до 500–520 г). Одноманітне, якісно неповноцінне харчування позначається на складі молока, а отже, на розвитку дитини.

Переїдання несприятливо впливає на лактацію.

Рекомендується харчуватись кілька разів на день, але невеликими порціями. Бажано трішки з’їсти і випити небагато рідини безпосередньо перед годуванням малюка вважається, що від такого прийому їжі кількість виробленого молока стане більшою. Їжа повинна бути повноцінною відносно кількості та якості харчових речовин, містити достатню кількість різних мінеральних солей і вітамінів. Потреба жінок-годувальниць у вітамінах значно перевищує звичайну фізіологічну норму, тому дисбаланс в харчуванні матері-годувальниці може призвести до авітамінозу у неї і в дитини. Добова потреба годувальниці у вітамінах в середньому складає: 2,5 мг вітаміну А, 2,5 мг вітаміну В, 3,5 мг вітаміну В, 120 мг вітаміну С, 25 мг вітаміну РР, 4 мг вітаміну В, 500 М.О. вітаміну D, 1,8-2,0 г кальцію, 3,8 г фосфору, 1,25 г магнію. Приблизно одна третина від добової кількості вітаміну А забезпечується продуктами, що містять власне вітамін, а решта дві третини — за рахунок каротину. У зимово-весняному сезоні, коли в раціоні мало свіжих овочів і фруктів, часто відчувається нестача ві-

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

тамінів С, А і D. У цей час доцільно приймати спеціальні вітамінні препарати за призначенням лікаря (особливо навесні). Особливо широко слід застосовувати препарати аскорбінової кислоти. Вітамін С міститься в чорній смородині, шипшині, перці, капусті, картоплі та інших продуктах. Не треба побоюватися гіпервітамінізації дитини через молоко матері внаслідок прийому вітамінів, оскільки перехід в молоко більшості вітамінів обмежений. На разі практика додаткового введення вітамінів дитині через молоко матері представляється навіть більш фізіологічно обгрунтованою, ніж корекція вітамінної недостатності шляхом раннього введення дитині різних соків. Меню матері-годувальниці не повинно бути одноманітним, тому що якісно неповноцінне харчування позначається на складі молока, а отже, на розвитку дитини. Годувальницям також не рекомендується дотримуватися монодієти (дієта, яка припускає харчування матері лише одним якимось продуктом), навіть протягом короткого проміжку часу. Це може призвести до зниження в організмі жінки та в грудному молоці кількості білків, жирів, вуглеводів і вітамінів, відповідно. Як наслідок — малюк відмовляється від грудей і доводиться переходити на штучне вигодовування, що може призвести до проблем шлунково-кишкового тракту у дитини. Обов’язковою складовою частиною раціону годуючої матері повинні бути молоко або кисломолочні продукти, що є основними поставниками солей кальцію і фосфору. Кальцій необхідний для нормальної роботи серцево-судинної та інших систем організму. Не обійтися без кальцію і кістковій системі. Саме через нестачу кальцію у ма-


леньких дітей виникає таке небезпечне захворювання, як рахіт. Для заповнення балансу мінеральних речовин потрібно вживати щодня близько 600 мл молока або молочнокислих продуктів і 50 г сиру. Крім 4-х основних прийомів їжі бажані ще два додаткових прийоми молока перед годуванням. Кисломолочні продукти: кефір, ряжанка, допомагають кращій «роботі» кишковика, покращують травлення. У матері-годувальниці, до раціону харчування якої входять кисломолочні продукти, дитина рідше страждає закрепами. Але у вживанні кисломолочних та молочних продуктів також потрібно знати міру. Зазвичай, мати-годувальниця повинна отримувати змішану їжу, що містить достатню кількість свіжих овочів і фруктів, необхідних для доброго функціонування травної та кишкової систем організму. До того ж, овочі і фрукти — це цілий джерело вітамінів і мікроелементів. Обов’язковим є також використання в їжу м’яса, риби і яєць. М’ясо бажано вибирати не жирне — свинину, телятину, біле м’ясо птиці. Рибу також бажано вибирати не жирну — хек, судак, минтай тощо. Переважний спосіб приготування м’яса та риби  — відварювання та над парою, але ні в якому разі не смаження.

Один з основних принципів харчування годуючої матері — поступове введення до раціону продуктів, що з одного боку потрібні організму, а з іншого  — можуть причинити неприємності малюкові. Особливо цей принцип стосується харчування годувальниці, яка має дитину віком до 3–4 місяців, в період дитячих кольок та інших кишкових розладів у малюка.

Здорове харчування для Вас та Вашої родини!

Щоб випадково не нашкодити своїй дитині годуючої матері рекомендується розробити власне меню з урахуванням всіх потенційно небезпечних продуктів. Слід обмежити кількість продуктів, здатних викликати процеси бродіння в кишечнику: виноград, цукор, всілякі кондитерські вироби та солодощі. З меню бажано виключити солоні, копчені та жирні страви, консерви, соління, маринади, страви з великою кількістю спецій, не вживати часто цибулю, часник (це може зіпсувати смак та зменшити кількість молока), каву (якщо Ви, звичайно, хочете, щоб малюк був спокійним і добре спав), шоколад (він вельми аллергічний і не в міру бадьорить, до того ж знижує імунітет), огірки, сиру та кислу капусту (вона вбиває молоко), помідори, виноград, м’яту (вона знижує вироблення молока), незбиране молоко, гриби, бобові, кавуни, дині, консерви (крім фруктових), апельсини, мандарини.

Говорячи про правильне харчування матерів-годувальниць, не можна не згадати про роль рідини загалом. Від кількості вживаної рідини безпосерелньо буде залежати і кількість виробленого молока. Годувальниці загалом на день необхідно до 2–2,5 л рідини, що включає в себе спожите молоко і молочні продукти, рідку частину перших страв, компоти і киселі, соки тощо.

Найсильнішими харчовими алергенами є арахіс, полуниця, раки, креветки, шоколад.

Навіть наші вітчизняні червоні яблука, у великій кількості присутні в раціоні харчування матері-годувальниці, можуть викликати сильну алергію в дитини.

Натуральні соки. Зазвичай фахівці рекомендують матерям-годувальницям вводити до раціону харчування яблучні соки, причому тільки з зеленого яблука. Слід утриматися від вживання виноградного, томатного соку, цитрусових соків.

Для забезпечння нормального грудного вигодовування потрібно категорично заборонити вживати: газовані напої, особливо ті, що містять барвники і косерванти, будьякі напої, що містять алкоголь, в т.ч. слабоалкогольні.

Державного підприємства Бактеріальних заквасок Технологічного інституту молока та м‘яса

Для приготування кисломолочних продуктів в домашніх умовах Є обов‘язковим і незамінним компонентом раціону харчування вагітних жінок, матерів-годувальниць та малюків Забезпечують організм необхідними поживними та біологічно-активними речовинами Нормалізують травлення у разі різноманітних захворювань шлунково-кишкового тракту Відновлюють нормальну мікрофлору при дизбактеріозах Зміцнюють імунітет та підвищують протиінфекційну стійкість організму Володіють протиалергенною дією

Консультації лікаря: (044) 232-61-03 (093) 540-14-32 відділ продаж: (044) 232-61-04 (063) 561-95-49 www.zakvaski.com Відтепер бактеріальні закваски можна знайти і в торгівельних мережах

«Велика Кишеня» та «Cільпо»!


Фізичний та психомоторний розвиток дитини першого року життя людина додала у вазі на 600–800 г, підросла на 3–4 см. Малюк навчився посміхатися і тепер буде вас радувати кожного дня! Своєчасну зміну сну і неспання на першому місяці життя встановити ще не можна. На другому місяці вдень з’являються періоди спокійного неспання, вночі сон більш міцний та глибокий. Тому для вироблення правильного ритму сну і неспання потрібно укладати малюка спати в певний час.

3 місяць.

1 місяць. Нова людина прийшла у Ваш дім. Вона так і називається — новонароджений. Перші дні життя є найважчими для новонародженого малюка. Він прийшов у новий для нього світ з більш низькою і почасти перемінною температурою навколишнього середовища, з іншої вологістю. Дитина вперше стала самостійно дихати, харчуватися, вступати в контакт з безліччю мікробів. І взагалі важко перерахувати все, що у нього почалося вперше, — він почав самостійне існування. У ці перші дні та тижні життя дитина з допомогою дорослих опановує регулюванням процесів травлення, підтримки постійної температури тіла, намагається відповідним чином відповідати на зовнішні виклики, починає бачити і чути. У малюка з’являються вроджені вміння (безумовні реф38

лекси: смоктання, ковтання, моргання) і перші проблиски свідомої діяльності (умовні рефлекси: щебет губами). Дитина віком до 6 місяців повинна отримувати тільки грудне молоко, немає фізіологічної потреби у введенні в її раціон додаткової рідини у вигляді води, чаїв (чорного, зеленого або трав’яного), соків, відварів тощо.

2 місяць. Завершився перший місяць життя дитини. Завершилося пристосування малюка до нових умов існування. На другому місяці життя, як і в подальшому, для контролю за правильністю розвитку здорової дитини потрібно щомісяця приходити з малюком до свого дільничного педіатра. За перший місяць малюк доставив Вам чимало клопоту. Але і ваші турботи не пройшли дарма: маленька

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua

Вашому малюку пішов третій місяць. Він росте, як кажуть, не по днях, а по годинах, і за попередні чотири тижні помітно підріс і погладшав. Помічено, що з усіх дванадцяти місяців першого року найбільш інтенсивне збільшення ваги та зросту припадає на другий. Двохмісячна дитина важить, в середньому, 4300–4600 грамів, а її зріст досягає 56-60 см. Якщо ваш малюк важить трохи більше або менше, то це не біда. Звичайно, вага — один з важливих показників здоров’я дитини і за ним потрібно слідкувати. І подруге, щодо правильного розвитку судять не тільки за вагою та зростом, але і за їх поєднанням з багатьма іншими ознаками. На третьому місяці маленька людина вже зазвичай добре тримає голівку, довше лежить на животі і навіть намагається підводитися, вигинаючи спинку, вміє радісно посміхатися, іноді навіть сміється і лепече. Малюк навчився зосереджувати погляд і подовгу розглядати іграшки, що висять над ліжечком, стежить за яскравими предметами, що рухаються перед його очима. Все це загалом свідчить про нормаль-


ний розвиток нервової системи, м’язів, органів почуттів — всього організму.

4 місяць. На четвертому місяці дитина вже піднімає голову з положення лежачи на спині. Лежачи на животі, малюк підводиться, спираючись на лікті і передпліччя. За підтримки попід пахви добре спирається на ніжки. Помітно удосконалюються рухи м’язів. Дитина намагається перевертатися із спини на бік, змінювати положення свого тіла. Однак вона ще не координує свої рухи і тому може раптово опинитися на підлозі.

го, в середньому, за 4 місяці надбавка у вазі досягає приблизно 3 кг, у зрості — 11  см. Четвертий місяць характеризується ще одним важливим показником фізичного розвитку. Темпи зростання грудної клітки більші, ніж голови, величини їх окружності у цьому віці вирівнюються. Надалі у здорової дитини окружність грудей буде завжди більшою.

5 місяць. На п’ятому місяці продовжується вдосконалення рухових умінь малюка. Він вже піднімає не тільки голову, але і тулуб, спираючись на долоні витягнутих рук, вільно перевертається із спини на живіт, сідає, якщо йому трохи допомогти. При підтримці за тулуб рівно і стійко стоїть, переступає ніжками. Швидкими темпами йде психічний розвиток. Малюк до п’яти місяців пізнає батька, матір і інших близьких, чітко реагує на тон мови. Не розуміючи слів, вловлює основний сенс звернення до нього з інтонації. Подовгу співучо белькоче. Із задоволенням слухає мелодійну музику. Своє ставлення до навколишнього

Протягом четвертого місяця малюк додає у вазі, в середньому, 750 грамів, в зрості — 2,5 см, всьо-

Заняття з розвитку дитини віком до 6 місяців Назва функції

Дії батьків

Крупна моторика

Розвивати загальну рухову активність дитини, стимулювати виконання наступних дій: підтримувати спроби дитини змінити положення тіла, викладати дитину на живіт, перевертати із спини на живіт.

Дрібна моторика

Проводити масаж пальців рук. Розвивати наступні навики у дитини: пропону-вати дитині іграшку, щоб вона старалася тягнутися до неї та утримувати її, вчити перекладати предмети із однієї руки в другу. Запропонувати дитині дерев’яні ложки і показати, як можна ними стукати.

Зорове сприйняття

Для стимуляції зорового сприйняття дитині необхідно пропонувати яскраві предмети, контрастні прості фігури, щоб вона могла тягнутися за ними і розглядати їх. Запропонуйте матері дивитися дитині в очі, намагатися зловити погляд дитини, усміхатися і розмовляти з нею.

Слухове сприйняття

Для стимуляції слухового сприйняття необхідно якомога більше розмовляти з дитиною, використовуючи різні інтонації, кликати по імені, спонукаючи до відповідної голосової реакції, пропонувати слухати різні звукові іграшки (колотунчики, дзвіночки тощо). Дитині подобається подавати різні звуки, сміятися, дитина імітує звуки, які чує, тому важливо «воркувати» з дитиною, копіювати звуки дитини. Виконуючи звичні дії з дитиною, обов’язково називати їх, наприклад: «будемо їсти», «дай ручку», артикуляція повинна бути виразною.

Імпресивна та експресивна мова

Для стимулювання цього навику необхідно називати дитину по імені, називати предмети, до яких вона проявляє цікавість, імена людей. Мати повинна реагувати на спроби дитини говорити, виконуючи дії в побуті, коментувати їх словами.

Інтелектуальний розвиток

Для розвитку інтелекту важливо сприяти формуванню цілеспрямованих дій. Годувати, купати, гуляти з дитиною в певні години, продумати ритуал підготовки до сну для того, щоб виробити у дитини здатність встановлювати прості причинно-наслідкові зв’язки. Дитина починає встановлювати найпростіший зв’язок між своїми діями і їх результатом (наприклад, якщо плакати, то візьмуть на руки).

Гра

Необхідно гратися з дитиною. Можна пропонувати в якості іграшок чисті та безпечні предмети домашнього вжитку, щоб дитина могла тримати їх в руці, гриміти ними, кидати їх. Підвішувати іграшки, картинки із зображенням квадратів, кілець на віддалі 45–50 см від очей дитини.

Емоції, соціальна Для встановлення емоційного, тактильного контакту з дитиною необхідно якомога поведінка частіше брати дитину на руки, погладжувати та лагідно розмовляти з нею. Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

39


намагається висловити різними відтінками белькотіння. На п’ятому місяці закладаються перші «цеглинки» корисних і шкідливих звичок. Батьки повинні пам’ятати про це і всіляко сприяти розвитку звичкок корисних і уникати шкідливих. Збільшення у вазі на п’ятому місяці, в середньому, дорівнює 700 г, в зрості 2,5 см. П’ятий місяць — рубіж фізичного розвитку. У здорової дитини в цей час вага зазвичай удвічі більша, ніж при народженні. У віці 6 місяців необхідно ввести прикорм з особливою увагою до забезпечення потреб дитини у залізі і разом з тим продовжувати вигодовувати грудне вигодовування, яке залишається основним продуктом, для дитини. Прикорм — це продукти харчуван-

ня, які вводяться в доповнення до грудного молока (молочної суміші у разі штучного вигодовування) дитині першого року життя. Ознаки готовності дитини до введення прикорму: • тримає голову; • сидить практично без підтримки ( в стільчику для годування); • відкриває рот, коли підносять ложку з їдою; • відвертається від ложки з їдою, коли не голодна; • закриває рот з ложкою в роті, тримає їжу в роті, а потім ковтає, а не виштовхує і не випльовує. Важливо, щоб дитина у віці 6 місяців почала отримувати прикорм з підвищеним вмістом заліза. Продукти прикорму з підвищеним вмістом заліза:

• каші, промислового виробництва, збагачені залізом; • м’ясо; • риба; • яєчний жовток; • добре проварені бобові (квасоля, горох). Дитина віком до 8 місяців повинна отримувати прикорм 3 рази на день.

6 місяць. На шостому місяці життя дитина вільно бере іграшки і довго ними займається, може переміщатися в манежі, навіть трохи підповзти до предмету, що його зацікавив перевертається не тільки зі спини на живіт, але і назад, вимовляє звуки, схожі на склади. Стійко сидить на руках у батьків. Проте самостійно сідати ще не здатний. Оволодіти

Заняття з розвитку дитини від 6 місяців до 1 року Назва функції

Дії батьків

Крупна моторика

Розвивати загальну рухову активність дитини. Підтримувати дитину, коли вона намагається сидіти, вставати на ніжки, ходити.

Дрібна моторика

Пропонувати дитині іграшки, маленькі предмети для розвитку тонкої моторики. Наприклад, навчати дитину знімати із стержня пірамідки декілька кілець і нанизувати кільця на стержень пірамідки, опускати дрібні предмети у вузький отвір. Стискати пальчики в кулачок і розтискати їх, грати «дай-дай», «сорока ворона кашку варила», показувати «до побачення».

Зорове сприйняття

Пропонувати знайти заховану в присутності дитини іграшку, запитувати де мама, показувати дитині іграшки та фотографії з чіткими контурами, дрібні предмети, словесно називати їх («му-му», «гав-гав», тощо).

Слухове сприйняття

Необхідно розмовляти з дитиною, стимулювати малюка повторювати інтонацію мови дорослого, відтворювати нові почуті звуки, робити танцювальні рухи під веселу ритмічну музику.

Стимулювати здібності дитини: за проханням показувати частини обличчя ляльки чи Імпресивна дорослого, впізнавати предмети на картинках. Вчити дитину повторювати нові склата експресивна мова ди, повторюючи дорослого, називати людей та предмети складами. Інтелектуальний розвиток

Стимулювати пізнавальну активність, розвивати навички: шукати іграшку, сховану у присутності дитини ( дорослий накриває іграшку рушником або коробочкою, і просить дитину її знайти). Пізнавати значення коротких фраз: «Де м’ячик?», «Покажи носик» тощо. Навчати виконувати наступні дії: «По-махай ручкою», «Дай ручку» тощо.

Гра

Знімати із стержня пірамідки декілька кілець, нанизувати кільця на стержень пірамідки, ставити кубик на кубик.

Самообслуговування Формувати навики їсти густу їжу з ложки.

Емоції, соціальна поведінка

40

Стимулювати розвиток у дитини наступних навичок: махати рукою на прощання, за проханням обнімати батьків. В тому випадку, коли спостереження за дитиною дозволяють думати про затримку розвитку емоційно-комунікативної сфери, можливе проведення холдинг-терапії: мати бере свою дитину на руки, тісно притискає до себе, при цьому мати повинна мати мож-ливість дивитись дитині прямо в очі. Не послаблюючи обіймів, мати говорить про свої почуття та свою любов. Необхідно спонукати дитину до наслідування дій дорослого.

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua


цим умінням він зможе, коли хребет і м’язи спини придбають необхідну міць і силу. Саджати дитину в подушках, як це люблять робити деякі мами, ШКІДЛИВО, тому що це може привести до викривлення хребта. Спроба малюка сісти або встати, тримаючись за ліжечко, — ознака достатньої міцності м’язів. Отже, поки малюк не сів сам, садити його не слід. Шестимісячний малюк вже може добре починати їсти з ложечки, відкриває рот при вигляді їжі і знімає її губами. За шостий місяць життя малюк, в середньому, виростає на 2,5 см, додає у вазі на 650 г. Загальне збільшення у вазі за півріччя приблизно на кілограм більше, ніж вага при народженні, в зрості — 15 см. Методичні посібники для проведення догляду з метою розвитку: дзвіночки (із різного матеріалу), колотунчики (зручні для відпрацювання навику захвату предмету), звукові іграшки, музикальні іграшки, металеві чашки, дерев’яні ложки, яскраві контрастні іграшки.

7 місяць. Отже, вашій дитині півроку. Настає новий період, зі своїми особливостями, труднощами і радощами. У другому півріччі темп росту дитини дещо сповільнюється. Протягом сьомого місяця вона, в середньому, підростає всього на 1,5–2 см і додає у вазі близько 600 г. Зате швидко розвивається психіка, набагато більш помітним стає інтерес до всього навколишнього, особливо до дорослих і дітей, їх дій, мови. На сьомому місяці життя дитини наростає диференціювання, доцільність і точність рухів. Розмахування брязкальцем вже не задовольняє його. Малюк намагається стукати іграшкою по навколишніх предметах. Якщо раніше він випускав іграшки з рук, то відтепер все частіше кидає їх. З кожним

днем малюк стає все більш спритним. І чим більше вільних рухів йому надається, тим впевненіше вона володіє своїм тілом. Якщо дитина випадково ляже на тверду іграшку, то вже не плаче, а просто зкочується з неї. У неї з’являються дії, пов’язані з урахуванням небезпеки навколишнього середовища. Граючи з твердою іграшкою, себе вже не б’є. Дитина повзає.

8 місяць. На восьмому місяці дитина охоче спілкується з дорослими, відрізняє своїх від чужих. Посміхається близьким. Виконує на їх прохання комплекс найпростіших цілеспрямованих рухів: сісти, лягти, дати ручку, зробити прощальний жест «до побачення». Приспів «ладушки-ладушки» супроводжує поплескуванням долонь. Дитина до восьми місяців впевнено сідає і лягає самостійно, робить спроби встати, тримаючись за стінки ліжечка або бар’єр манежу. Падаючи назад, не лякається і не плаче, а намагається знову встати. Вміє відшукати предмет, що привернув його увагу, і підповзає до нього. Слід пам’ятати, що немає жорстких правил для розвитку всіх дітей. Майже у кожної дитини є ті чи інші вроджені особливості розвитку. Одні діти довго повзають і не встають, інші, навпаки, швидко встають і майже ніколи не повзають. І ті, і інші діти є здоровими і нормально розвиваються. Просто у них різні схеми розвитку рухових вмінь. До восьми місяців дитина, в середньому, виростає на 18–20 см, а вага її наближається до 9 кг. Дитина віком 9–11 місяців повинна отримувати прикорм 4 рази на день.

9 місяць. На дев’ятому місяці життя дитина вже впевнено стоїть з опорою, переступає за підтримки за обидві руки, а іноді і за одну. У вільному повзанні по рівній поверхні залазить на предмет (подушку, книгу тощо), сідає і встає з будь-якого

положення. З іграшками воліє грати сидячи, це дає свободу руху рук, дозволяє здійснювати повороти корпусу. До дев’яти місяців дитина вже пам’ятає своє ім’я, повертає обличчя до того, хто його кличе. Починає вловлювати не тільки інтонацію, але і значення окремих слів: «дай», «на», «кинь», «іди на ручки» тощо. Повторює за дорослими навіть незнайомі звуки. Розуміє, засвоює, а іноді і вимовляє слова-значення: «киць-киць» (кішка), «гав-гавгав» (собака), «бібі» (машина) і т.п. У цей час рекомендується, показуючи дитині новий домашній предмет, чітко і коротко називати його. Дитина ще не зуміє повторити назву, але вже зможе запам’ятати її.

10 місяць. На десятому місяці дитина, в середньому, додає у вазі близько 500 г і виростає на 2 см. Таким чином темпи зростання і ваги дещо знижуються, зате відзначається швидкий розвиток фізичних умінь і психіки. Малюк вже розуміє просту мову. При зустрічі з іншими дітьми товариський, любить помацати рукою нові предмети, показати їх пальчиком. Із задоволенням сприймає загравання дорослих. Швидко вчитися робити примітивні стереотипні рухи: зробити вигляд, що ховається під час гри «ку-ку», сміється і відсторонюється під час гри «йде коза рогата». Іншими словами, дитина ніби грає окремими звуками та словами. Без цього етапу розвиток осмисленої мови затримується. Вона вміє добре сидіти, встає, тримаючись руками за спинку ліжко, переступає уздовж бар’єра, манежу.

Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

41


Під час гри дитина вже здатна ставати на коліна, нагинатися, тримаючись однією рукою, пе-реходити від одного предмета до предмету, якщо дістає їх рукою.

11

місяць.

Одинадцятий місяць життя — своєрідний рубіж фізичного розвитку сучасних дітей. На цей час їх вага в 3 рази більша, ніж при народженні, — такий показник правильності розвитку дитини має найбільшу об’єктивну цінність. Дитина в цей період прагне подовгу самостійно стояти і навіть переступати, якщо її тримати за руки. Іноді в цьому віці малюк вже почи-

нає пересуватися сам, тримаючись за каталку, табуретку, штовхаючи поперед себе стілець. Малюк намагається сповзти на животі з дивана, забиратися по похилій площині або сходами вгору. Якщо падає, то вже плаче не завжди.

12 місяць. Промайнув майже рік з тих пір, як у вашій родині з’явився малюк.Ще два-три тижні і він переступить важливий рубіж свого життя: адже цей період до року — пора найбільшої вразливості дитячого організму, найменшої його стійкості. Після року діти, як правило, стають міцнішими, витривалішими. Але, за-

Орієнтовний добовий об’єм їжі для дитини віком до 12 місяців Вік дитини

Добовий об’єм їжі, мл

Від народження до 10 дня

70-80 * день життя новонародженого

Від 10 днів до 2 місяців

1/5 маси тіла

Від 2 до 4 місяців

1/6 маси тіла

Від 4 до 6 місяців

1/7 маси тіла

Від 6 до 12 місяців

1/8–1/9 маси тіла

звичай, лише в тому випадку, коли для їх розвитку створено правильні умови. Протягом дванадцятого місяця малюк, в середньому, виросте на 1 см і додасть у вазі близько третини кілограма. Здоровий, привчений до правильного режиму дитина добре їсть, охоче вмивається, любить гуляти, швидко засинає і спокійно спить всю ніч. Йому подобаються гімнастика і загартовуючі процедури. У нього вже є 8 зубів, і він відносно добре жує. До року діти, в своїй більшості, починають ходити самостійно. Методичні посібники для проведення догляду з метою розвитку: картонні книжки, ляльки, пірамідки з великими та дрібними кільцями, фігурки тварин, м’які іграшки, машинка середніх розмірів з шнурочком, іграшковий металлофон, іграшковий телефон, коробочки різних розмірів, кольорів та форм з покришками, дрібні предмети, відерце, набір пластмасового посуду. Дитина у віці 1 року повинна отримувати різноманітний прикорм з кожної групи продуктів, вміти пити з чашки. Яєчний білок є алергенним продуктом і до виповнення дитині 1 року його давати не слід.

Терміни обов’язкових медичних профілактичних оглядів дітей першого року життя: №

Вік дитини

Проводить

Місце проведення

1

Не пізніше, ніж на другий день після виписки із пологового будинку (стаціонару)

лікар

вдома

2

Через день після огляду лікарем

медсестра

вдома

3

2 тижні

лікар

вдома

4

3 тижні

медсестра

вдома

5‑10

1 місяць‑6 місяців

лікар

В амбулаторних умовах

11,12

7 місяців, 8 місяців

медсестра

В амбулаторних умовах

лікар

В амбулаторних умовах

медсестра

В амбулаторних умовах

лікар

В амбулаторних умовах

13 14, 15 16

9 місяців 10 місяців, 11 місяців 12 місяців

Кількість обов’язкових медичних профілактичних оглядів дитини віком до 1 року не може бути меншою. 42

Більше інформації на сайті: www.zrostaymaluk.com.ua


Черговість прорізування зубів а

б

Прорізування зубів зазвичай починається ближче до півроку, в середньому до року маля має 8 різців, а прорізування всіх 20 молочних зубів має завершитися до 2,5-3 років. Порядок і послідовність прорізування молочних зубів

а

б

в

г

д

1. Перші (медіальні) нижні різці — 6-9 міс. 2. Перші (медіальні) верхні різці — 7-10 міс. 3. Другі (бічні) верхні різці — 9-12 міс. 4. Другі (бічні) нижні різці — 9-12 міс. 5. Перші верхні корінні зуби — 12-18 міс. 6. Перші нижні корінні зуби — 13–19 міс. 7. Верхні ікла — 16–20 міс. 8. Нижні ікла — 17–22 міс. 10. Другі верхні корінні зуби — 24–36 міс.

Проте, терміни прорізування зубів можуть сильно варіювати вони залежать від спадковості, здоров’я мами під час вагітності, харчування немовляти, деяких захворювань, зокрема, рахіту.

в

гано спати вночі, стають неспокійними вдень, можливе підвищення температури до 38-38,5o С, порушення випорожнень. Допомагають: більш часті прикладання до грудей; спеціальні гелі, що наносяться на ясна для полегшення болю; іграшки-прорізувачі, охолоджені в холодильнику, або будьякі безпечні предмети та іграшки, що їх дитині подобається гризти. Прорізування молочних зубів нерідко позначається на самопочутті дитини. В ослаблених дітей цей фізіологічний процес супроводжується загальним нездужанням, поганим сном, неспокійною поведінкою, плачем, примхами. Іноді підвищується температура до 37,5o C, змінюється характер випорожнень, можливі короткочасні висипання на тілі, почервоніння шкіри обличчя. Тимчасово припиняється приріст ваги дитини, знижується імунний захист. Увага: прорізування зубів не повинне викликати сильного жару, пронос, блювання, повної втрати апетиту, судоми і задуху. У разі виникнення цих симптомів, навіть якщо вам здається, що вони пов’язані з зубами, зверніться до лікаря.

Тому наведені тут вікові проміжки дуже приблизні. Порядок прорізування зубів є набагато важливішим, ніж терміни їх появи.

Не рекомендовано давати дитині жарознижуючі та знеболюючі засоби (сироп, свічки) без консультації з лікарем і при температурі тіла нижче 38,5oС.

Прорізування зубів може доставляти малюкові дискомфорт. Деякі діти в цей період починають по-

Для встановлення справжньої причини нездужання необхідна консультація педіатра.

г

д

Фізіологічний процес прорізування зубів є непрямим показником правильного чи порушеного розвитку дитини. Своєчасне, в певній послідовності, прорізування зубів свідчить про нормальний розвиток її організму. Затримка термінів прорізування зубів може бути наслідком рахіту, інфекційного захворювання, тривалого порушення функції кишковика та порушень обміну речовин. Більш раннє прорізування зубів — ендокринних порушень. Розбіжність у часі початку прорізування центральних різців на 1-2 місяці від умовного терміну не може розглядатися як дія будь-якої патології. Дитину, яка не поспішає обзаводитися першими різцями, потрібно обстежувати на наявність порушень фосфорно-кальцієвого обміну та інших відхилень Якщо малюк здоровий, значить, проблема в генетичній програмі, що визначає пізню появу зубів, варіант норми, що дістався йому у спадок. Інша справа, коли вони виростають на щелепі не в тому порядку. Якщо терміни прорізування зубів можуть змінюватися, то порядок прорізування порушуватися не повинен! Вважається, що така стоматологічна «анархія» свідчить про приховані неполадки в дитячому організмі. Необхідне ретельне обстеження у педіатра! Якщо патології не виявлено, значить і тут винні «неправильні» гени.

Гаряча лінія з усіх питань материнства: (044) 492-92-02

43


Таблиця середніх величин приросту ваги тіла та зросту немовлят на першому році життя Надбавка довжини тіла за Надбавка маси минулий період, тіла за 1 місяць, г см

Вік дитини

Надбавка довжини тіла за 1 місяць, см

Надбавка маси тіла за минулий період, г

1 місяць

3

3

600

600

2 місяця

3

6

800

1400

3 місяця

2,5

8,5

800

2200

4 місяця

2,5

11

750

2950

5 місяців

2

13

700

3650

6 місяців

2

15

650

4300

7 місяців

2

17

600

4900

8 місяців

2

19

550

5450

9 місяців

1,5

20,5

500

5950

10 місяців

1,5

22

450

6400

11 місяців

1,5

23,5

400

6800

12 місяців

1,5

25

350

7150

Дитина віком 1 рік в середньому повинна важити 10,5 кг.

Таблиця показує діапазони збільшення ваги та зросту дитини впродовж першого року життя Показники зросту дитини, см

прирост маси тіла дитини, г Вік дитини

Дівчатка

Хлопчики

Нижня межа

Верхня межа

1200

50

57

400

1500

52

61

1200

600

1300

54

64

500

1100

400

1300

56

67

5 місяців

300

1000

400

1200

59

69

6 місяців

300

1000

400

1000

61

71

7 місяців

200

800

200

1000

63

73

8 місяців

200

800

200

800

67

75

9 місяців

100

600

200

800

70

76

10 місяців

100

500

100

600

71

78

11 місяців

100

500

100

500

72

79

12 місяців

100

500

100

500

74

80

Нижня межа

Верхня межа

Нижня межа

Верхня межа

1 місяць

400

900

400

2 місяця

400

1300

3 місяця

500

4 місяця

№3 Порадник вагітної та молодої мами  
№3 Порадник вагітної та молодої мами  

Інформаційна брошура. Перша її половина - помісячний календар вагітності, з корисними порадами вагітній жінці. Друга частина - підбірка ціка...

Advertisement