Page 1


Łukasz Jarosz Świat fizyczny

W y daw n ict wo Zna k

K r a ków 2014


Patrzę na krajobraz, który nie ucieka mi sprzed oczu tak szybko jak dawniej, mogę mu lepiej się przyjrzeć. Jestem więc stary i czasem ogarnia mnie żal, a nawet rozpacz, że zmarnowałem w życiu zbyt wiele czasu. Jedną czwartą, a kto wie, czy nie większą część mojego życia straciłem na chodzeniu po lasach i nad brzegami rzek i jezior. Na tak głupich zajęciach, jak zbieranie drzewa i mozolne gotowanie herbaty na ognisku, tak, jakbym nie mógł tego zrobić szybciej i wygodniej w domu, na kuchence gazowej. Na ślęczeniu dniami i nocami nad wodą. Na patrzeniu godzinami w krajobraz, doprawdy tak, jakbym nie wiedział, co to jest drzewo, kamień, trawa, woda, i musiał bez końca się zastanawiać, czym się te rzeczy od siebie różnią i jak się do siebie nawzajem mają! (…) Wiem mianowicie, że w tym, co piszę, pisałem i co jeszcze napiszę, do końca, do ostatniego zdania, będzie mi towarzyszyło męczące przekonanie, że nie powiedziałem wszystkiego, co o  sobie i świecie powiedzieć chciałem. Że pozostanie jakaś niepokojąca reszta, o której nie potrafiłem ani nie będę umiał nigdy nic powiedzieć. Nie umiałem nigdy ani wtedy, gdy byłem w świetle, ani wtedy, gdy ogarniał mnie mrok. Gdy wątpiłem i wierzyłem. Gdy świat rozsypywał się w gruzy i gdy odbudowywał się i porządkował. Zdaję sobie sprawę, że ta niepowiedziana i niewiadoma reszta zabarwia w jakiś tajemniczy sposób moje myśli i uczucia i udziela się także temu, co w życiu robię – ale czym ona jest, tego nie potrafię ani napisać, ani samemu sobie wytłumaczyć. Czasem wydaje mi się, że ta reszta, o której nic nie napisałem, jest ważniejsza od wszystkiego, co napisałem. Kornel Filipowicz, Opowieść niedokończona


Inwersja

Ostatni opuszczam skrzyżowanie, zostawiając w lusterku dwóch eleganckich mężczyzn w karawanie. Kłócących się nad lakierowaną trumną. Przede mną puszyste niebo, do którego uciekają słowa. A w nim ostry prześwit. Dziura w ukruszonym zębie, do której ciągle wędruje świszczący język.

7


Schizma

Lepki ślad czoła na szybie, szyny. Ptaki przy brzegu jak rozrzucone reklamówki, las zatrzymany przez mróz. Przymykaj oczy, śmiej się i toń. Słuchaj: jak skomli wiatr, świst gałęzi na wysokości ust.

8


Ściana ścianę tę wlokę sam ze swego piekła Vladimír Holan

I Jest pewien wiersz Baczewskiego: życie jest ścianą, czekaniem. Stoję przy oknie i patrzę, jak konserwator wyrzuca z taczki w ogień stare dzienniki, robotnicy grzeją się na balkonie ukończonego bloku. Życie jest ścianą. Po chwili stoję przed tablicą, tłumaczę dzieciom odmianę rzeczownika przez przypadki. W ręku drży kreda i nie mogę się odwrócić. Nie chcę się odwrócić. Życie jest ścianą, słowami, które biegną, chcą być wierszem, w którym nie wszystko da się zmieścić: mysz przygniecioną prętem pułapki, pasję, z jaką kilkuletni Maciek gra na perkusji, ucząc się wyrażać złość i łagodność. Miłość i gniew. II Jest wiersz: życie jest czekaniem. Stoję przed hipermarketem. Na paletach znicze, kandydat na posła rozdaje długopisy. Czekam. Cedzę cudze słowa (Czy z im większej odległości spojrzymy na otchłań, staje się ona straszniejsza?).

9


Życie jest czekaniem. Słowa nie są nasze, są słowami tych, którzy ukradli je przodkom, również złodziejom. Życie jest ścianą (a kto pierwszy tak pomyślał, powinien o tym zapomnieć lub milczeć), która mnie czyta, którą czytam. Życie jest ścianą, czekaniem. Stoję przed klasą, tłumaczę. Konserwator widłami przerzuca płonące papiery, stara kobieta grzebie laską w śmietniku, na placu buldożer pcha ziemię pełną białych kamieni.

10


Legenda

Gdy zrobiło się zimno, większość z nas wyjechała, wyrównując taflę jeziora. Pozostało tylko kilku o oczach tępo patrzących w kamienie na dnie. Sprzedaliśmy wszystkie butelki, a po trzech dniach spaliliśmy rzeźbioną poręcz, figurkę świętego. Zostały nam: prezenty ślubne dziadków – młotek do mięsa, młynek. Smak opuchłych śliwek, szorstkie języki zbyt ufnych kotów.

11


Siła rzeczy

Pod ziemią nawarstwiają się kości bliskich. Pracownik cmentarza rozwinął przedłużacz, drugi smarował lepikiem dach kantorka. Za bramką samochód z pasem bezpieczeństwa przyciętym drzwiami, ciemny człowiek wygrzebał z kontenera taboret, usiadł na nim, wpatrywał się w nas. To ziemia, w której będziemy strasznie zakopani, zażartowałaś, wskazując odjeżdżający autobus. Zaczęliśmy biec, lecz po chwili dotarło do nas, że nie zdążymy i zatrzymaliśmy się z ustami pełnymi mroźnego powietrza.

12


***

woda między kamieniami gdzie zrywałaś omszałe cienkie korzenie pamięć doprowadziła mnie do tego miejsca nagość instynktu

13


***

strumień wypłukuje pstrągi kocham cię przy brzegu myję ręce i zaczynam znikać a na zboczu otoczona betonowym murem polana gdzie w rogu gęstnieje cmentarz który za pewien czas zapełni ją całą

14


Ballada

kruszy się woda przy brzegu podmuch odebrał nam oddech przyszliśmy tutaj ostatni na wzgórze o ostrych trawach wieczór szarpie płomieniami życiem dyszącym gdzieś w płucach stoimy potem na kładce nad rzeką która już wyschła kruszy się woda jeziora życie co odbiera oddech miłość odległej dziewczyny miłość tak głupio stracona

15


Kres i nieskończoność

Łąka kłosi się jak żyto. Uparte mrówki sypią kopiec. Nienawidzę, kocham, aby nie czuć się samotnym. Zwołując domowników na obiad, zastaję ojca koło szopy. Umył ręce i usiadł na schodach, które wymurowaliśmy w lipcu 1995 roku.

16


Wiersz na moje 34. urodziny

Na dłoni jedna blada blizna. Drzewa stoją, stoją, stoją. Moje serce jeszcze nie zatrzymało się, jeszcze nie ugrzęzło wśród gęstej krwi i tłuszczu. W górze gołąb klaska skrzydłem, ptaki wybierają trawy i zwiędłe kwiaty z wiechy wymurowanego obok domu. Na niebie gwiazda lub wolno sunący samolot.

17


Śmierć

Wśród brudnych talerzy kubków skórek z kiełbasy obok maszynki na korbkę do krojenia makaronu obok przypalonych śmierdzących ebonitowych uszu garnka w pośpiechu w trakcie suchej burzy spocony skupiony najbardziej jak potrafię próbuję łyżeczką wygrzebać okruch skorupki jajka wbitego do wysokiej szklanki.

18


***

Przygotowano nam różne życia. Denerwuję się, gdy suka obsikuje krzewy przy płocie, kopie doły pod usychającymi tujami. Potem patrzy niezrozumiale, kiedy układam w kopki siano, sprzątam jej gówna z posadzki w garażu.

19


Szukanie połączeń

Przez szybę widziałem bukiet przydrutowany do krzyża. Wydawało mi się, że ojciec za kierownicą drapie się w pierś, lecz zorientowałem się, że się żegnał. Na rynku czekały na turystów gettobusiki, mlaskało skrzydło powietrza. Wieczorem leżałem na dywanie nagi, nieprawdziwy. Uwięziony w życiu jak w roztrzaskanym samochodzie.

20


Spis treści

Inwersja . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Schizma  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Ściana  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Legenda  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Siła rzeczy  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  * * * [woda między kamieniami]  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  * * * [strumień wypłukuje pstrągi]  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Ballada  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Kres i nieskończoność  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Wiersz na moje 34. urodziny  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Śmierć  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  * * * [Przygotowano nam różne życia]  . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Szukanie połączeń  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Stachura  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Tanew  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Czernina  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Przyjście na świat  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Podwójny pejzaż  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Pogańska piosenka  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Wiedza . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Wiersz na Boże Narodzenie  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Pole widzenia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Sentencja  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Poza życiem  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Cięcia  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Dokument  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Rozłąka  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Oczerety  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Kres i nieskończoność II . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

7 8 9 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 36 37 38 39


Viaticum . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Zapis . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Zielone Świątki  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Kolej rzeczy  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Rekolekcje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Hen, hen  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Opowiadanie innego chłopca  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Wiosna 2013  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Dziewięć pór roku  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Nów . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Proch . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Kres i nieskończoność III  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Rojst  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Święto żywych  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Instalacje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Punkty odniesienia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Lato  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Pożegnanie z tytułem  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Pirofity  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Kres i nieskończoność IV  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Lek  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  * * * [Blade niebo, ujadanie]  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Linie  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Dni lata  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Kres i nieskończoność V  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Elegie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Epilog  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Mimo że nadchodzi burza, decydujemy się rozpalić ognisko  . . . .  Pełnia  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Świat fizyczny  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

40 41 42 43 44 45 46 47 48 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 67 68 69 70 71


Łukasz Jarosz, "Świat fizyczny"  
Łukasz Jarosz, "Świat fizyczny"