Page 1

JAMES DONNELLY

TRZY OPOWIASTKI TRZY OPOWIASTKI DLA DZIECI zilustrował przełożył

EDWARD GOREY

Michał Rusinek

,,Bywają ludzie nałogowo ponurzy. Dzięki Goreyowi trafiają na odwyk.” W I S Ł AWA S Z Y M B O R S K A


JAMES DONNELLY, CECILY DONNELLY

TRZY OPOWIASTKI zilustrował przełożył

Kraków 2013

EDWARD GOREY

Michał Rusinek


SPIS TREŚCI

7CZERWONY KAPTUREK

51 JACK, POGROMCA OLBRZYMÓW

73 RUMPELSZTYK


CZERWONY KAPTUREK Ilustracje EDWARD GOREY Tekst JAMES DONNELLY & CECILY DONNELLY


B yła sobie raz dziewczynka, która mieszkała razem z mamą w domku na skraju wielkiego ciemnego lasu. Zawsze chodziła w jaskrawoczerwonej pelerynie z praktycznym kapturem, który chronił ją przed deszczem. Z tego właśnie powodu niemal wszyscy nazywali ją Czerwonym Kapturkiem. Pewnego dnia mama Czerwonego Kapturka powiedziała:

8 +

C Z E R WO N Y KA P TU R E K


+ 9 +


- Kochanie, twoja babcia nie czuje się najlepiej i ma problemy z zasypianiem. Załóż pelerynę i zanieś jej kawałek makowca oraz mały słoiczek dżemu z waleriany. - Mama Czerwonego Kapturka dobrze bowiem wiedziała, że makowiec i dżem walerianowy to znakomite leki na bezsenność. - Znasz drogę do jej domu przez las - mówiła dalej mama. - Ale trzymaj się ścieżki. Nigdzie nie zbaczaj. Nie ociągaj się, bądź uważna. Nie idź na skróty. I nie rozmawiaj z nieznajomymi. Dziewczynka była już w takim wieku, że trochę irytowało ją słuchanie poleceń. ,,To dobre dla dzieci - pomyślała sobie. - Mamo! Przecież już nieraz byłam u babci”. Nie była bowiem jeszcze na tyle dorosła, by mówić takie rzeczy na głos.

10 +

C Z E R WO N Y KA P TU R E K


+ 11 +


To prawda, że często bywała u babci, ale zawsze chodziła tam z mamą. Chatka babci nie znajdowała się zbyt daleko, ale ścieżka, która do niej wiodła, była bardzo kręta i w ciemnym, głębokim lesie łatwo było się zgubić. A tak małej, choć dzielnej dziewczynce droga mogła się wydać wyjątkowo długa. Zagłębiwszy się w las, Czerwony Kapturek zatrzymał się, by odsapnąć i posłuchać głośnego śpiewu ptaków, przyjrzeć się krzątaninie wiewiórek i odetchnąć orzeźwiającym zapachem sosnowego igliwia, ściółki oraz nieśmiałych leśnych roślin: wiciokrzewu, jaskrów, rdestu. Nagle dobiegł dziewczynkę odgłos kroków: cichych, lecz ciężkich, ostrożnych, choć niezdarnych. Kroki zbliżały się.

12 +

C Z E R WO N Y KA P TU R E K


+ 13 +


T D R L Z A Y O P O W I A S T K I

D Z I E C I

Oto uwspółcześnione wersje trzech klasycznych baśni dla dzieci w przekładzie Michała Rusinka. Czerwony Kapturek, Jack, pogromca olbrzymów w oraz Rumpelsztyk k to obowiązkowe pozycje dla każdego miłośnika baśniowego świata. Ale to oryginalne, nasycone ilustracje Edwarda Goreya dodają im nowego niepowtarzalnego uroku. Czy tym razem postacie z jego rysunków będą żyły długo i szczęśliwie? Klasyczne bajki mają coś z mitów: opowiada się je wciąż na nowo, ” w różnych wersjach, a one wciąż są aktualne. Tak jest i w przypadku trzech zawartych w tej książce, nie tylko opowiedzianych na nowo przez Jamesa Donnelly’ego, ale także zilustrowanych na nowo przez niezrównanego Edwarda Goreya. I tak powstała bardzo zabawna książka do czytania i oglądania całą rodziną!” Michał Rusinek

W tej samej serii: Cena detal. 49,90 zł

Trzy opowiastki dla dzieci_ James Donnelly, Edward Gorey  

Oto uwspółcześnione wersje trzech klasycznych baśni dla dzieci w przekładzie Michała Rusinka. "Czerwony Kapturek", Jack, pogromca olbrzymów"...

Advertisement