Page 1

Zlín Film Festival ocení Zlatým střevíčkem zpěváka Karla Gotta Zlatým střevíčkem za vynikající interpretaci písní v českých filmech bude dnes večer na závěrečném ceremoniálu oceněn zpěvák a malíř Karel Gott. Populární český zpěvák se tak stane již třiadvacátým držitelem tohoto čestného ocenění. Karel Gott nazpíval kromě jiných titulní píseň do české, německé i slovenské verze populárního animovaného seriálu Včelka Mája, ke které složil hudbu Karel Svoboda. Je také interpretem filmových písní „Jdi za štěstím“ z pohádky „Jak se budí princezny“, „Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?“ ze slavné pohádky „Tři oříšky pro Popelku“ nebo písně „Máš–li s kým“ z pohádky „Z pekla štěstí 2“, kde ztvárnil dvojroli Pánaboha a Lucifera. Tyto a další jeho hudební a herecké počiny ve filmové tvorbě určené dětem jsou jen jedním z mnoha důvodů, proč se jej organizátoři Zlín Film Festivalu rozhodli ocenit. „Snažíme se oceňovat osobnosti napříč filmovými profesemi a pan Karel Gott je mistrem svého oboru,“ uvádí prezident festivalu Čestmír Vančura a dodává: „V červenci oslaví 80. narozeniny, je nám proto ctí, že vstoupí právě letos do naší filmové síně slávy a svoji sbírku Zlatých slavíků a dalších trofejí rozšíří o náš Zlatý střevíček,“ uvedl Čestmír Vančura. Ještě před dnešním slavnostním galavečerem jsme se Karla Gotta zeptali na jeho vztah k pohádkám a filmům. Pane Gotte, s jakými pocity jste přijímal informaci o rozhodnutí zlínských udělit Vám cenu Zlatý střevíček za vynikající interpretaci písní v českých filmech?

Rád bych poděkoval organizátorům festivalu, kteří se rozhodli mi v letošním roce tuto cenu udělit. Vážím si každého ocenění, které je mi uděleno, což dokazuje, že má práce má stále smysl, a zejména mám dobrý pocit

z toho, že mé písně těší. Například i v pohádkách nebo filmech. Nazpíval jste více než dva tisíce písní. K těm nejznámějším a nejoblíbenějším patří ale titulní píseň k dětskému seriálu Včelka Mája. Čekal jste, že se z této písničky stane takový hit?

Nečekal, i když jako každý zpěvák jsem doufal, že píseň bude mít úspěch. Jinak bych

ji přece nenazpíval. Že mě ale bude Včelka Mája provázet na mým koncertech, zejména v Německu a německy mluvících zemích, přes 40 let, to by mě nenapadlo. Jsem také rád, že pohádka s písní slaví úspěch ve světě, a pokud se nepletu, byla nazpívaná ve 47 jazycích. Nazpíval jste písně k desítkám filmů a pohádek. Ale prozradíte, na kterou po-

hádku se vždy rád podíváte? Mám rád klasické české pohádky, kde dobro vítězí nad zlem a pravda nad nenávistí. S celou rodinou jsme pravidelnými diváky vánočních pohádek, ale i těch starých, jako jsou například Pyšná princezna, Zlatovláska, Princezna se zlatou hvězdou na čele. Líbí se mi ale i pohádky novější, jako například Anděl Páně.

Co Vy a filmy? Máte vůbec prostor si někdy jen tak sednout a pustit si nějaký film? Jaký filmový žánr preferujete?

S manželkou a přáteli rádi a často chodíme do kina. Mám rád filmy, u nichž si odpočinu, ale také se třeba něco zajímavého dozvím. Vždy mě zajímala historie a politické souvislosti, takže i tyto filmy a seriály mě baví. Mnoho let jsem také fa-

nouškem seriálu Simpsonovi. A jak jsou na tom s pohádkami Vaše dcery? Čtete jim před spaním pohádky, nebo se u Vás při usínání spíše zpívá?

Holčičkám jsme pohádky četli každý večer před spaním. Dnes už je ony čtou nám. Děkujeme za rozhovor.


2

Zlín Film Festival

Anketa Populární český malíř a zpěvák Karel Gott bude dnes večer ve Zlíně oceněn Zlatým střevíčkem za vynikající interpretaci písní v českých filmech. Karel Gott nazpíval kromě jiných titulní píseň do české, německé i slovenské verze populárního animovaného seriálu Včelka Mája. Je také interpretem mnoha dalších filmových písní. Ještě před dnešním galavečerem jsme vyrazili do ulic festivalového Zlína, abychom se zeptali, co mají naši hosté spojené se jménem Karel Gott a jaká jeho píseň se jim jako první vybaví.

Co se Vám vybaví, když se řekne Karel Gott, a na jaký jeho hudební hit si vzpomenete jako první?

Marek Adamczyk, herec, 31 let

Eva Samková, snowboardistka, 26 let

Erika Bereznajová, Zlín, 48 let

Jednoznačně včelka Mája, což je vlastně i odpověď na druhou otázku.

Vybaví se mi oblíbená parodie westernu Limonádový Joe. U-u-u-úterý, třetího za-a-áří, by mělo být v kalendáři …

Vybaví se mi duet s dcerou Charlottou „Srdce nehasnou“. Je krásný, až z něj mrazí.

Tereza Orechovská, Bratislava, 11 let, členka dětské animované poroty Je to zpěvák, má asi 50 let a je celkem populární. Ráda jsem se dívala s bratrem na Včelku Máju, ale neuvědomovala jsem si, že to zpívá Karel Gott.

Kristián Hager, Praha, 11 let, člen dětské animované poroty Zpěvák, významná osobnost. Myslím, že je docela talentovaný. Určitě Mája. Umím kousek zazpívat v němčině, učili jsme se to ve škole.

Kristína Geržová, 19 let, Znojmo, delegátka na Zlín Film Festivalu Pro mě je to legenda. Vzpomenu si na československý duet Zvonky štěstí. Taky si ho vybavím s dcerou Charlottou a s jeho rodinou.

Nositelé Zlatého střevíčku za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež

1997 Josef Pinkava

1998 Marcela Pittermannová

1999 Věra Plívová–Šimková

2000 Václav Vorlíček

2001 Jindřich Polák

2002 Karel Kachyňa

2003 Břetislav Pojar

2004 Juraj Herz

2005 Jiřina Bohdalová

2006 Karel Smyczek

2007 Libuše Šafránková

2008 Iva Janžurová

2009 Lubomír Lipský

2010 Zdeněk Svěrák

2011 Petr Nárožný

2012 Jiří Lábus

2013 Jitka Molavcová

2014 Jaroslav Uhlíř

2015 Adolf Born

2016 Dagmar Havlová

2017 Theodor Pištěk

2018 Magda Vášaryová

2018 Jaromír Hanzlík

2019 Karel Gott


Zlín Film Festival – Objevuj a poznávej

Sekce: Objevuj & poznávej: Lidé

Manťáci o Indii: Žije se tam přítomností a nikdo nikam nespěchá

Manťáci. Proč jste si pro sebe a pro svoje cesty zvolili zrovna takový název?

Manťáci je takové neformální sdružení techniků, které se zrodilo v rámci olomouckých filmových a divadelních festivalů. Tak tomu bylo do doby, než Kuba Janča potřeboval rychle vymyslet název týmu pro naše indické dobrodružství. Proč jste se vůbec rozhodli pro Rikshaw run? Jedná se docela bláznivý závod. Nelákalo Vás si spíš Indii projet v klidu a v pohodě?

Každý z nás měl trošku jiný důvod. Celou akci inicioval právě Kuba Janča, který se do závodu přihlásil s mezinárodním týmem, který se náhodou potkal na Kubových cestách po Zélandu. Když se tým s blížícím se závodem rozpadl, tak se na Zélandu

objevil náš společný kamarád Martin Hamouz a Kubovu nabídku přijal. No a já se to dozvěděl asi dva měsíce před odletem, kdy mně Kuba vzal po 30ti hodinové směně v ateliéru na zmrzlinu a prostě mi to oznámil. Měli jste čas si Indii i trochu užít, nebo to byly jen závody a boj s časem?

Užili jsme si ji po svém. Díky časovému pressu musíte stále jet, ale zároveň se dostanete do míst, kam jako turista vyrazíte těžko, protože naše trasa vedla mimo populární destinace. O to zajímavější byl kontakt s míst-

Beseda s cestovateli: Manťáci: Indie Rickshow, 31. května 2019, 18.00 – 20.00 Místo: Vzdělávací komplex UTB, U18 Aula V létě roku 2016 se tři kamarádi vypravili takřka bez příprav na benefiční závod v motorových rikšách přes celou Indii. Startovním místem bylo Severovýchodní město Shillong a cílem turistické letovisko Kochin na samém jihu pestrobarevné Indie. Start a cíl od sebe podle map dělí přibližně 3500 km. Na cestu měli závodníci šestnáct dní bez jediné pomoci ze strany pořadatelů – ze startu vyjelo 72 týmů a dvě třetiny dokončily závod.

ními, kteří na takové setkání nejsou zvyklí. Avšak než závod jako takový nás vyčerpávalo především samotné natáčení. Po celém dni v rikši jsme na hotelech nabíjeli kamery, zálohovali a stříhali videa, která jsme o naší cestě každé tři dny publikovali na internetu. Zároveň tahle aktivita nám po návratu zajistila spoustu srandy, přednášek a projekcí, včetně na vašem festivalu. Co Vás na Indii nejvíce překvapilo a plánujete se tam ještě někdy vrátit jako „obyčejní“ turisté?

Fascinující pro mne byla rozmanitost a rozlehlost Indie. Jednotlivé regiony jsou dost odlišné a často se nám stávalo, že místní o tom sousedním příliš nevěděli. Neseženete ani pořádné mapy, žije se přítomností, nikdo nikam nespěchá. Pro Evropany našeho ražení to byl docela nezvyk. Na takový život už jsme zapomněli. Do Indie bych se rád vrátil a to právě jako obyčejný turista.

Ty neturistické místa a zážitky už máme za sebou. Měli jste za sebou už nějaké podobné dobrodružné výpravy, nebo jste do toho skočili po hlavě a bez větší přípravy?

který umožnil, že se lidé sešli, aby vyprávěli příběhy, které zrcadlí jejich životy, jejich komunitu, jejich zemi s bohatým kulturním dědictvím „lidí prvního národa“. Brewarrina, která se rozkládá poblíž břehů řeky Barwon, je domovem velké domorodé komunity.

Nejenže měl tento film podporu místní komunity, ale byl přímo natočen na její žádost.

Našel se v komunitě někoho, kdo Vám pomohl se scénářem?

S emu o závod se natáčel s Bawarrinskou komunitou a je vyroben pro ně. Proces natáčení byl stejně důležitý jako konečný výsledek. Natáčení se stalo prostředkem,

Scénář k filmu vznikal mnoho let za úzké spolupráce se členy Brewarrinské domorodé komunity, především s Frayne Barkerovou, ředitelkou domorodé zá-

Jak se Vám dařilo udržet rovnováhu mezi „osobním“ a „kmenovým“.

Ztráta blízkého je důležitá součást života všech mých domorodých přátel. Když se potkáme, často je oznámení smrti někoho z komunity první zpráva, kterou se dozvím. A nezřídka to byl mladý člověk, který umřel. V mnoha směrech je film S emu o závod mojí reakcí na křehkost života domorodých lidí v Brewarrině.

Sekce: Objevuj & poznávej: Země TITO A JÁ Jugoslávie, 1992, 118 min Režie: Goran Markovič Hrajeme: 31. května 2019, 17:00, Golden Apple Cinema 6

Pokukujete ještě po nějaké další výzvě?

Chvíli to ve hře bylo, ale především z časových důvodů jsme to poslali k ledu. Ale já věřím, že se to jednou uskuteční. Máme krásný koncept, jen to dotáhnout do konce a pak přivézt výsledek třeba do Zlína na festival.

Ptáci emu jsou zvědaví, což byla naše výhoda kladní školy. Frayne byla prvním kritikem mých nápadů. Často mě odkazovala ke stařešinům, kteří znají kulturu a tradice této země. Frayne mě povzbudila k tomu, abychom příběh vyprávěli z pohledu domorodého dítěte. Obě jsme cítily, že by to mohl být nejpřesvědčivější způsob, jak zobrazit působení ztráty a bolesti v našich životech. Chtěli jsme ukázat hloubku dětského smutku a zárověň i ukázat na bohatou kulturní tradici země, ve které dívka nachází útěchu a uzdravení.

V odlehlé komunitě Brewarrina na severozápadě Nového Jižního Walesu se devítiletá kurážná dívka Gem vyrovnává s nečekanou smrtí své matky. Její otec Jay Jay, který zůstal sám na tři děti, je svým dětem oddaný a myslí to s nimi dobře. Cítí však, že se k němu okolní komunita jako pozůstalému rodiči staví skepticky. Větší útěchu než v otci tak Gem nalézá v nově vzniklém poutu s přírodním symbolem svých předků – divokým ptákem emu, což neunikne pozornosti místních sociálních úřadů.

Kluci se toulali po světě, já byl s našimi v Bulharsku a dvakrát v Řecku, tak těžko říct. S motorismem tohoto ražení jsme měli společného jen to, že já měl ve 14 letech pionýra. Nevěděli jsme pořádně nic o Indii a nejsme ani filmaři, obojí se na filmu dost podepsalo. Přípravy nám obecně taky moc nešly, vše probíhalo intuitivně. Ale všichni jsme s tím do toho šli a na škodu to určitě nebylo.

Režisérka Imogen Thomas o filmu S EMU O ZÁVOD:

S emu o závod je příběh devítileté domorodé dívky Gem, která žije v odlehlém městě v australské divočině a která se vyrovnává se smrtí své matky. Útěchu nachází ve společnosti divokého ptáka emu. Tento dojemný film se odehrává na pozadí nesnadného živobytí, které s sebou nese život v malé odlehlé komunitě. „Byla to pro nás pocta být tam s nimi, sdílet život těchto lidí, jejich svět a jejich neuvěřitelnou zemi. Myslím, že to byl dar pro nás všechny,“ říká režisérka Imogen Thomas. Možná i to je důvod, proč je pro zlínský festival poctou přivítat zde tento úžasný film.

S EMU O ZÁVOD Austrálie, 2018, 95 min Režie: Imogen Thomas Hrajeme: 31. května 2019, 11:30, Golden Apple Cinema 6

Objevuj a poznávej

Do Zlína na festival dnes přijedou se svými cestovatelskými zážitky Manťáci.cz neboli 3 dobrodruzi, kteří projeli Indii vozítkem s názvem tuk-tuk. Zúčastnili se totiž Rickshaw run – závodu, kde nikdo ani moc nezávodí, ale spíš zažívá jedno z největších dobrodružství svého života. Trasa závodu má 3 500 kilometrů napříč Indií a závodníci na její zdolání mají 14 dní. Ještě před jejich dnešní cestovatelskou besedou nám něco málo ze své cesty prozradili pro naše noviny.

3

Film překvapuje velkým množstvím introspektivních momentů, objevují se detailní záběry přírody – květina, strom, peříčko, mrak…

Celý příběh má svůj základ ve světě přírody. Pro Gemu příroda ukrývá mnoho odpovědí. Důležité bylo nejen odkrývat těžkosti, kterými tato dívka prochází, ale také oslavovat úchvatnou krásu jejího světa. Určitým způsobem je země se svými součástmi taky osobnost. Má svůj hlas, třeba ptačí zpěv, cvrkot cvrčka, bublání potoka. Je to mocný hlas, kterému Gemini předci naslouchali po tisíciletí. Příroda Gemě dává zásadní lekce, které jí umožňují jít dál a vyrovnat se se smrtí matky. Věřím, že vštěpování lásky k přírodě může být způsob, jak diváky více otevřít k respektování moudrosti „lidí prvního národa“, kteří byli v ochraně přírody mnohem úspěšnější než my. Celý rozhovor najdete na www.zlinfest.cz

Příběh desetiletého chlapce, který si stejně jako většina jugoslávských dětí v 50. letech sotva dokáže představit život bez velkého národního vůdce – maršála Tita. Po vítězství v soutěži o nejlepší esej oslavující Tita se mu dostává odměny v podobě účasti v týdenním pochodu „Titova rodná vlast“. Výprava se ale ukáže být těžkým pokušením. Neznalost přírody, náročnost dlouhých pochodů bez rodiny a obtěžování ze strany učitele – stalinisty zapříčiní jeho selhání. Chlapec se ztrácí se v horách a jeho život se jednou pro vždy změní.


4 FILM DNE: 17 SEKUND

Zlín Film Festival

Čtveřice dospívajících vynikajících sportovců žije i trénuje v národní sportovní akademii v Izraeli. V systému, který je žene na hranici jejich možností, si zároveň kladou otázku, jestli nemarní své mladé roky zbytečně. Příběh se odehrává mezi jejich vyčerpávajícími tréninky, bolestivými zraněními a sportovními vrcholy, které mají možnost zažít jen ti šťastnější z nich. A i když spadnou na úplné dno, nevzdávají se. Mají totiž obavu, že vzdát se svého snu by mohlo být mnohem bolestivější, než o něj usilovat. Izrael, 2018, 84 min Režie: Alon Marom Sekce: Panorama | Festival Gala Hrajeme: 31. května 2019, 11:10, Golden Apple Cinema 4

Nenechte si ujít na filmovém plátně MUZBALAK, ORLÍ HRDINA Kazachstán, 2018, 67 min Režie: Turdybek Maidan, Tilek Toleugazy Sekce: Panorama Hrajeme: 31. května 2019, 13:00, Golden Apple Cinema 2

Režisér Alon Marom o filmu 17 SEKUND:

„Jsem fanoušek jednoho z nejvíc poražených týmu v historii izraelského fotbalu“ Čtveřice dospívajících vynikajících sportovců žije a trénuje v národní sportovní akademii v Izraeli. V systému, který je žene na hranici jejich možností, si zároveň kladou otázku, jestli nemarní své mladé roky zbytečně. Příběh se odehrává mezi jejich vyčerpávajícími tréninky, bolestivými zraněními a sportovními vrcholy, které mají možnost zažít jen ti šťastnější z nich. Ale co když jednou spadnou na úplné dno, co jim pak zůstane? Režisér Alon Marom, host filmového festivalu, odpovídá i na tyto otázky. Jak jste vybíral mezi atlety protagonisty (jeden tým a tři individuální sportovce) pro svůj dokument?

Při výběru protagonistů jsme uplatňovali několik základních principů, jako jsou dramatický potenciál jejich příběhu, konkrétní problém, kterému musí čelit, jak jejich příběh zapadá do kontextu celého filmu, osobní charisma a potenciál jejich sportovní kariéry. Navíc jsem byl fascinován postojem dvou mladých reprezentantek juda, pravděpodobně izraelské nejúspěšnější olympijské disciplíny, které soutěží ve sportu, který se zdá být naprostým opakem toho, s čím obvykle spojujeme ženskost. Ve světě, kde vládne obrovská soutěživost, si dokáží udržet velmi hluboké a upřímné přátelství. Věřím, že každý z nich dělá sport, který svým způsobem odráží jejich osobnosti a nutí je čelit jejich nejhlubším strachům a dilematům. Není například náhoda, že Noa s její výbušnou povahou si vybrala judo, zatímco samotářská Ilia plavání. Je taková sportovní akademie typickým izraelským fenoménem?

Sportovní akademie existují v celé Evropě i na jiných kontinentech, ale většinou se soustředí pouze na jeden sport. Navíc, mnohé z nich (jako jsou třeba basketbalové akademie ve Španělsku nebo ve státech bývalé Jugoslávie) jsou spravovány soukromými týmy. Národní akademie s mnoha sporty není příliš

běžná záležitost. Myslím, že jedna taková existuje v Nizozemsku. Sport je často hlavně o vítězi. Do jaké míry váš film oslavuje vítězství?

Muzbalak vypráví příběh orla, který zachraňuje lidi před krvežíznivým drakem. Tento hrdý dravec si k člověku vytvořil pouto skrze lásku a vzniklo tak nerozlučné spojení. Vzestupy a pády v příběhu představují skutečné životní problémy. I samotní tvůrci tohoto kresleného příběhu zažívali těžké časy. ZÁPISKY ŠÍLENÉ FANYNKY Austrálie, 2018, 96 min Režie: Jessica Leski Sekce: Panorama Hrajeme: 31. května 2019, 15:30, Golden Apple Cinema 3

Už více než 30 let fandím týmu, který je jedním z nejvíc poražených v historii izraelského fotbalu. Myslím, že mám určitou slabost pro ty, kteří prohrávají. Věřím, že pouze ti, kteří narazili až na dno, se dokážou opravdově radovat z vítězství. Proto je soutěžení Razy na evropském poháru, se vší její nejistotou, zraněními a nízkým sebevědomím, tak dojemné. To, že jste dokázal přimět atlety, aby otevřeně mluvili o svých slabých stránkách, je možná největší úspěch. Stalo se spontánně?

Nechtěl jsem, aby monology atletů působily jako televizní rozhovor. Chtěl jsem, aby to byl spíš proud úvah, který divákovi umožní nahlédnout do jejich nitra. Proto jsem monology upravil jako voiceover, takže můžete slyšet atletův hlas, zatímco ho vidíte samotného někde v zapadlém koutě v prostorech akademie. S každým z nich jsem strávil dlouhé schůzky, kdy jsme mluvili téměř o všem, a které pomohly k tomu, aby se otevřeli a sdíleli svoje nejvniternější myšlenky. Část nahrávek z těchto sezení pak byla použita jako voiceover ve filmových scénách. 17 sekund neoslavuje fyzickou krásu atletického těla. Ukazujete své protagonisty takové, jací jsou, bez přikrašlování.

17 sekund považuji nejen za sportovní dokument, ale taky za film o dospívání. Všichni čtyři protagonisté jsou teenageři, ve věku poznávání sebe sama. To je citlivé období, v kterém jejich „boule a modřiny“ ještě víc zdůrazňuji jejich křehkost. Ukazuji je jako zpola děti, zpola dospělé, pro které jsou jejich těla nástrojem k naplnění jejich snu a zároveň i tou největší překážkou. Ve filmu vidíme spoustu obětování, bolesti, pochybností, tvrdé práce... Ale ne už tak moc „lásky ke sportu“.

Jakoby si ani nevybrali svůj sport, ale sport si vybral je.

Jde to až za hranice lásky. Myslím, že je to právě sport, co definuje jejich osobnosti. Ztělesňují se se svým sportem, a pokud ho přestanou dělat, část jejich osobností se rozpadne na kousky. Myslím, že to je důvod, proč tolik ulpívají na svém snu, přestože se zdá téměř nemožné jej naplnit. Díky jednomu z tvých sportovců dostává film i politický rozměr. Dá se to v zemi, ve které pracujete, považovat za nevyhnutelné?

Myslím, že v současném politickém ovzduší Izraele je nemožné oddělit osobní věci od národních. Politický aspekt je ve všem, co člověk řekne nebo udělá. V případě Mohameda je jeho osobní problém důsledkem této situace. I když se snaží věci ignorovat, vytváří tím určitý politický postoj. To, že je nejlepším hráčem v týmu, situaci ještě víc komplikuje. Na jednu stranu ho všichni

obdivují a očekávají, že se bude chovat jako leader, na druhou stranu se nemůže zbavit pocitu, že jako outsider stojí stranou. V jednom z monologů, který se mi líbí, Mohamed vypráví, jak ho jeden z bývalých spoluhráčů nazval teroristou, na což Mohamed odpověděl: „Já a terorista? Tak ať!“

Pojďte s Beatles, Backstreet Boys, Take That a One Direction do světa zábavy, snění a emocí, které jste při dospívání zažívali! Snímek vznikal čtyři roky a sleduje osudy různorodé skupiny třech generací žen, kterým jejich posedlost chlapeckými skupinami změnila život. Ženy se ve svém životě snaží postavit výzvám, které jim láska, sexualita, rodina i víra přinášejí, ale zároveň se musí poprat s problémy a rozpory, které jim jejich posedlost způsobuje. SALON SLEČNY ROMY Nizozemsko, Německo, 2019, 92 min Režie: Mischa Kamp Sekce: Panorama Hrajeme: 31. května 2019, 14:00, Golden Apple Cinema 5

A nakonec, co konkrétního Vám nejvíc zaimponovalo na jednom z atletů?

To je, jako kdybyste se ptali rodiče, které dítě nejvíc miluje. V každém jsem našel něco, co ve mně zanechalo hluboký dojem. Noa je neskutečně přímočarý člověk, s úžasnou schopností analyzovat okolní svět. Má schopnost věci prožívat a současně o nich uvažovat. V hloubi duše chápe, že asi nebude ta nejtalentovanější judistka na světě a že všechno,čeho dosáhla, je výsledek její obrovské píle, a přesto se drží juda, jako něčeho, bez čeho prostě nemůže žít.

Matka malé Romy musí hodně pracovat. Proto Romy každý den po škole chodí k babičce. Pokud si ale myslíte, že je to zábava, tak se mýlíte. Babička Stine má sama dost práce ve vlastním kadeřnickém salonu a s Romy se rozhodně nemazlí. Vše se ale změní, když Romy zjistí, že babička má ještě úplně jinou tvář.


Zlín Film Festival

5

Jak točit filmy ekologicky? To napoví dnešní přednáška Slovenské filmové agentury Slovenská filmová agentura se stala novým partnerem projektu Green Screen, který se zabývá problematikou udržitelného rozvoje audiovizuálního odvětví a má za cíl snížit uhlíkovou stopu evropské filmové a televizní produkce. Tomuto tématu se bude věnovat i dnešní přednáška v rámci Zlín Industry Days. Ještě před touto akcí nám principy projektu Green Screen popsala v krátkém rozhovoru Eva Pospíšilová ze Slovenské filmové agentury, která přednášku pořádá.

Európe. Medzi lídrov patria UK, Francúzsko, Švédsko, z našich najbližších susedov napríklad Rakúsko. Jak jsou na tom Česká a Slovenská republika?

Jak byste popsala základní principy projektu Green Screen?

miestne produkcie o ekonomickej výhodnosti využívania tohoto prístupu, nastaviť štandard a referencie dobrej praxe naprieč európskym kontinentom a vytvoriť tak dobrý príklad aj pre iné odvetvia kreatívneho priemyslu. Partnermi projektu sú Film London (Veľká Británia), Samospráva mesta Ystad (Švédsko), Regionálna

GREEN SCREEN A SECOYA ECO TOURNAGE: EKOLOGIZACE AUDIOVIZUÁLNÍHO PRŮMYSLU 31. května 2019, 15:00 Místo: Kongresové centrum Problematika udržitelného rozvoje v audiovizuálním odvětví.

rozvojová agentúra Malaga (Španielsko), Regionálna rozvojová agentúra Bukurešť (Rumunsko), Flámsky filmový fond (Belgicko), Filmová komisia Ile de France (Francúzsko), Regionálna rozvojová agentúra Rzeszow (Poľsko) a Slovenská filmová agentúra, ktorá je organizačnou zložkou Audiovizuálneho fondu. Jaké jsou konkrétní ekologické postupy, které by se měly ve filmové tvorbě uplatňovat?

Medzi tieto riešenia patria napr. recyklovanie pri filmovaní, využívanie nízkoener-

getických technológií, systém zdieľanej dopravy (tzv. car-sharing) a iné ekologicky prijateľné alebo voči životnému prostrediu šetrné postupy, ktoré sa dajú uplatniť v celom procese od developmentu až po postprodukciu. Kde jsou (v které zemi) v natáčení „zelených filmů“ zatím asi nejdále?

Trvalá udržateľnosť je v Európe momentálne veľkou témou. Krajín, ktoré už aplikujú ekologické postupy nielen pri nakrúcaní, ale aj v ostatných fázach vzniku audiovizuálnych diel, je viac, prevažne v západnej

ASTRID zve všechny návštěvníky na pláž a na taneční workshopy pro děti Značka ASTRID připravila pro návštěvníky festivalu pláž, na které můžete lenošit v lehátku, postavit si hrad z písku nebo se zapojit do fotosoutěže. Abyste se ve festivalových dnech nespálili, můžete si zde také vyzvednout opalovací krémy, které ochrání pokožku před slunečními paprsky. TANEČNÍ WORKSHOPY PRO MALÉ NÁVŠTĚVNÍKY Protože k létu patří zábava a pohyb, připravili jsme pro malé návštěvníky taneční workshopy, na kterých se naučí veselou letní taneční sestavu. Workshopy budou probíhat v Zámecké zóně u stánku Astrid pod vedením zkušených lektorek. Opalovací krémy budou připraveny i pro dětské návštěvníky, takže se nemusí bát, že se při tancování připálí.

UV NÁRAMEK ASTRID POHLÍDÁ, ABYSTE SE NESPÁLILI Účastníci tanečního workshopu dostanou jako dárek UV náramek ASTRID, který mění barvu dle intenzity UV záření a upozorňuje vás tak na stupeň potřebné ochrany.

SLUNEČNÍ HLÍDKA NA KOLOBĚŽCE Sluneční hlídku ASTRID můžete potkat i v jiné než Zámecké zóně, má totiž kolečka. Na koloběžce doveze opalovací krémy i k návštěvníkům, kteří budou na jiném festivalovém místě.

LÉTO A ASTRID PATŘÍ K SOBĚ Značka ASTRID je jedničkou na českém trhu v oblasti opalovací péče. Díky inovované sluneční řadě ASTRID

NOVÉ KINO 31. května 2019, 10:00 Místo: Kongresové centrum, Malý sál Nové kino je dvouletý vzdělávací projekt určený primárně pro provozovatele kin, producenty, distributory a organizace zaměřené na vzdělávání dětí a mládeže. V rámci Zlín Film Festivalu 2019 proběhne prezentace zaměřená na fungování filmů pro děti a mládež v českých kinech, statistiky návštěvností a analýzy uvádění filmů dle různých parametrů. Zástupci deseti vybraných kin budou prezentovat svoji práci s filmy pro děti a mládež a problémy, které s uváděním těchto filmů v konkrétních kinech mají. Projekt je zaměřen na snímky uvedené v kinech v roce 2018 a analýzu jejich úspěšnosti, kampaní a práci s publikem. BEZPEČNOST PŘI NATÁČENÍ ANEB „ONO TO NĚJAK DOPADNE“ MŮŽE BÝT CESTOU ZA MŘÍŽE 31. května 2019, 16:45 Místo: Kongresové centrum, Malý sál

Přednáška dotýkající se řady situací, s nimiž se denně setkáváme při natáčení filmových projektů a které mohou představovat rizika. Co jsou reálná rizika, jaká jsou konkrétní opatření a jak tenká je hranice mezi nedbalostním trestným činem a nešťastnou náhodou. Přednáší Jiří Kosorinský, profesionální kaskadér a choreograf filmových a divadelních akčních scén.

Je skvělé mít někoho, kdo o vás pečuje.

SUN si můžete užívat letní sluníčko na souši i ve vodě bez starostí! Inovativní sluneční technologie poskytuje pokožce širokospektrální fotostabilní ochranu před škodlivými vlivy UV záření a ochranu před infračerveným zářením a viditelným světlem. V letošním roce uvádí ASTRID na trh hned tři novinky: Dětské minimléko na opalování OF 50, WET SKIN Dětský transparentní sprej na opalování OF 50, který lze aplikovat i na mokrou pokožku, a je tak ideální pro vodní hrátky, a Chladivou regenerační pěnu po opalování s 10 % Dpanthenolu. Portfolio sluneční péče ASTRID SUN je samozřejmě daleko větší, prohlédnout si jej můžete na www.astrid.cz nebo přímo v Zámecké zóně u pláže ASTRID.

Ideální pro vodní hrátky! DĚTSKÉ MINIMLÉKO Kapesní balení na cesty

Komerční článek

ZLÍNSKÁ FESTIVALOVÁ REVUE VIII. Vydává FILMFEST, s.r.o., jako oficiální noviny 59. Zlín Film Festivalu – Mezinárodního festivalu pro děti a mládež • Redakční rada: Kateřina Martykánová, Hana Bednářová, Jaroslava Hynštová, Gert Hermans • Grafické zpracování: Studio 6.15, s. r. o., Studio reklamy, s. r. o. • DTP: Petr Pelíšek. Tiskne VLM, a. s., tiskárna Novotisk Olomouc.

• APLIKACE NA MOKROU POKOŽKU • UVA + UVB + IR • PROVITAMIN D

Astridczsk

Astrid_czsk

www.astrid.cz

NOVÉ

* Nielsen: objem prodeje / hodnota prodeje, moderní trh & organizované drogerie, leden–říjen 2018

Cieľom európskeho projektu Green Screen je ekologizácia audiovizuálneho priemyslu a zlepšenie jeho pravidiel a praxe. Filmová a televízna produkcia v celej Európe úspešne narastá, ale je aj hlavným zdrojom emisií uhlíka. Projekt chce pomôcť zmeniť zaužívanú prax, znížiť uhlíkovú stopu európskej filmovej a televíznej produkcie, zaviesť ekologické postupy do produkcie audiovizuálnych diel, presvedčiť

Slovenská republika je jednou z partnerských zemí projektu Green Screen. Slovenská filmová agentúra, ktorá je zapojená do projektu Green Screen, sa snaží vytvoriť platformu pre filmových profesionálov, kde budú môcť nájsť informácie o tom, ako nakrúcať ekologicky a efektívne. Organizujeme stretnutia, na ktorých prednášajú európsky experti pre trvalú udržateľnosť v audiovízii, ekokonzultanti alebo odborníci na cirkulárnu ekonomiku. Dávame možnosť slovenským filmovým profesionálom zúčastniť sa zahraničných podujatí, na ktorých môžu diskutovať s európskymi odborníkmi a dozvedieť sa viac o dobrých príkladoch zo zahraničnej praxe. Česká republika síce nie je partnerom projektu, ale aktívne spolupracujeme aj s českými filmovými profesionálmi, pretože naše krajiny sú úzko profesionálne prepojené. Na zlínský filmový festival sme pozvali expertku z francúzskej ekokonzultačnej spoločnosti SECOYA Eco Tournage Chloé Guilhem, ktorá bude prednášať o ekologickej produkcii, poradenstve a technickej podpore pri nakrúcaní.

ZlÍN INDUSTRY DAYS: nenechte si dnes ujít


6

Zlín Film Festival Černí koně přivezou na speciálních kolech zábavný program

Nenechte si dnes ujít... Divadelní zóna PFNonwovens FILMOVÉ PIANO Pátek 31. května 2019, 18:20 Filmové piano s Haroldem Lloydem – promítání filmů za klavírního doprovodu. CESTA KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ Pátek 31. května 2019, 19:00 Divadelní představení divadla SemTamFór LISTOLET Pátek 31. května 2019, 21:30 Poetická kapela ze Západních Karpat

Zámecká zóna AFRICKÁ BESEDA Pátek 31. května 2019, 11:00 Na dobrodružnou výpravu s autorem seriálu Václavem Chaloupkem. TANEČNÍ ŠKOLA STARDANCE Pátek 31. května 2019, 13:00 Zatančete si spolu s Alicí Stodůlkovou. ZPRÁVIČKY – WORKSHOP Pátek 31. května 2019, 16:00 Vyzkoušejte si práci televizního reportéra.

Kongresové centrum Zlín ČERVENÝ KOBEREC Pátek 31. května 2019, 17:00

Po červeném koberci se dnes projde například Zuzana Vejvodová, Gabriela Heclová, Young star Milena Tscharntke a další. FESTIVAL CAFÉ Pátek 31. května 2019, 15:00 Festival Café bude od 15 hodin hostit Jana Farkače z České zemědělské univerzity v Praze, který bude povídat o vodě v naší krajině a vlivu klimatických změn na ni.

Náměstí Míru DEN S ORGANIZACÍ ČERNÍ KONĚ Pátek 31. května 2019, 14:00 – 19:00 Zábavné odpoledne s organizací Černí koně.

OZC Zlaté jablko HVĚZDNÉ JABLKO Pátek 31. května 2019, 16:00

Každodenní příležitost setkání s festivalovou hvězdou včetně autogramiády.

RUDOLF JELÍNEK – BARMANSKÁ SHOW Pátek 31. května 2019, 22:30

Koncertní zóna ENAPO MERS Pátek 31. května 2019, 19:30 Kapela ze Zlína, která s láskou hraje vlastní hudbu a nerada se škatulkujte do hudebního stylu. CASCABEL Pátek 31. května 2019, 21:30 Folk punková kapela ze Slovenska. Mix rychlých akordů a chytlavých melodií, všechno hrané na akustické nástroje: housle, kontrabas, akustická kytara, cajon. LETNÍ KINO: BOHEMIAN RHAPSODY Pátek 31. května 2019, 21:45 Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockové skupiny Queen.

Festivalová ulička TANČENÍ V ULICÍCH Pátek 31. května 2019, 18:00 Tančení orientálních tanců za půvabných jarních večerů přímo na ulici.

Baťův Institut KREATIV MARKET JARO/LÉTO Pátek 31. května 2019, 14:00 – 19:00 Prodejní přehlídka nezávislých designérů a milovníků kreativního tvoření. Těšit se můžete na vybrané prodejce, tvůrčí rukodělné workshopy (DIY) a ukázky výroby vedené zkušenými lektory. Máte možnost se potkat s lokálními tvůrci a prodejci, dát si skvělou kávu a jídlo.

PROFIMED se již po třetí stará o festivalový úsměv PROFIMED je již třetím rokem partnerem filmového festivalu ve Zlíně. Spolupráce založená na podpoře kulturnosti nejmladší generace a vzdělávání zábavnou formou je to, co filmový festival a PROFIMED spojuje. I letos se můžete těšit na festivalový obchod PROFIMED, kde vám odborný tým rád zodpoví všechny vaše otázky týkající se dentální péče, představí novinky, nebo si zde můžete zakoupit produkty, které potěší vás i vaše zuby. Od soboty 25. 5. můžete v zámecké zóně navštívit PROFIMED mini obchod, který se se svým odborným týmem a festivalovým výběrem profesionálních produktů bude v průběhu celého festivalu starat o krásný úsměv velkých i malých návštěvníků. Zodpovíme všechny vaše dotazy týkající se dentální péče, představíme vám novinky a tipy. I my se neustále učíme od značek, specialistů a rádi tyto informace předáváme dál. Nejenom ve filmu můžete objevovat všemožné končiny země, ale i v PROFIMED festivalovém obchodě, neboť jsme připravili nabídku produktů ze všech koutů světa. Z dalekého Japonska přivážíme technologii remineralizace zubní skloviny, jejíž existence započala v NASA výzkumech, a to v podobě zubních past Apadent a Apagard. Z prosluněného Řecka zubní pasty KORRES založené na přírodních ingrediencích, jež jsou slučitelné i s homeopatickou léčbou. Oproti tomu ze Švédska přicházíme s udržitelnými produkty. Jeden z nejvýznamnějších výrobců pomůcek ústní hygieny na světě, TePe, představuje několik novinek, které v rámci filmového festivalu PROFIMED hrdě prezentuje. První z nich, zubní kartáček TePe GOOD je vyrobený z cukrové třtiny a ricinového oleje. I samotná výroba kartáčků je ekologická, neboť TePe využívá obnovitelné zdroje energie.

Všechny milovníky večerníčkových seriálů potěší nový TePe zubní kartáček s hravým motivem Boba a Bobka. Vstávat a čistit! PROFIMED na letošním zlínském filmovém festivalu prezentuje švédskou značkou TePe, která kromě rozsáhlé standartní nabídky představí i několik novinek. TePe započalo výrobu zubních kartáčků v roce 1965, o několik let později rozšířilo nabídku i o mezizubní kartáčky. V současné době patří mezi nejvýznamnější výrobce pomůcek ústní hygieny na světě. Svého postavení si značka vydobyla kvalitními dentálními pomůckami, které vyrábí ve spolupráci se stomatology a švédskými univerzitami. Cílem švédského výrobce je také kontinuální zvyšování povědomí o správné dentální péči u dospělých i dětí. Významný zájem věnuje TePe i PROFIMED péči o dětské zoubky. Z pohledu rodičů není však vždy snadné děti ke správné péči přimět. I proto mnoho TePe zubních kartáčků vsadilo na hravé motivy, které u dětí rozvíjejí zájem o své zoubky. I v minulých letech využil PROFIMED příležitost spolupráce na tvorbě různých motivů zubních kartáčků, a vznikl tak například design z oblíbeného animovaného seriálu Maxipes Fík. Motiv hrdinů kresleného večerníčku se prolíná i do dalšího, nového projektu. Ve spolupráci s Českou televizí PROFIMED představuje králíky z klobouku – Boba a Bobka. Tuto hravou dvojku na zubních kartáčcích pořídíte v dospělé i dětské verzi. Jak již bylo zmíněno, cílem TePe a PROFIMEDu je také edukace, proto pro jednotlivce i skupiny budou probíhat mini semináře týkající se péče o dětské zuby pod heslem „Vstávat a čistit“. Rádi zodpovíme všechny vaše otázky, podělíme se o tipy a představíme králičí duo. Připravená bude také soutěž o hodnotné ceny. Těšíme se na vás v zámecké zóně! Komerční článek

Nezisková společnost Černí koně již desátým rokem zapojuje handicapované do společnosti prostřednictvím sportu a volnočasových aktivit. Díky tomu se jí daří bořit mýty a předsudky společnosti o handicapu. Organizují také cyklistické závody a vyrábí speciální kola pro handicapované děti. Přijďte si s nimi užít zábavné odpoledne na Náměstí Míru a podpořte tak cyklistiku handicapovaných. Co na vás na náměstí čeká? Continental Barum zóna: součástí pátečního dětského programu na náměstí Míru ve Zlíně, kterou připravuje společnost Continental Barum Otrokovice, bude účast na závodním okruhu studentského rallye simulátoru Formule Student, dále kopání na Continental bránu, kreslení či vyplňování dětského kvízu za hodnotné ceny. Společně s organizací Černí koně z.s. budeme pře-

dávat handbike pro speciální MŠ a ZŠ v Kroměříži. Sportovní zóna DDM ASTRA Zlín OBJEVUJ, POZNÁVEJ A SPORTUJ S NÁMI! Pohybové hry pro děti – slalomové a opičí dráhy, házedla, trampolínky, florbal, provázkové chůdy. Spousta her a zábavy pro malé i velké. ING stánek ING se letos stává partnerem Zlínského filmového festivalu a v rámci programu si s nimi můžete nejen zaběhat na Festivalovém ING rodinném běhu, ale také vaše ratolesti objeví spoustu nového o světě peněz a naučí se, jak s nimi správně zacházet. Máme připravené zábavné kvízy pro malé i hru o finanční gramotnosti pro větší děti. Za správné odpovědi dostanou děti hezký dáreček na památku a všichni se budou moci vyfotit s naším ING Lvíčkem.


Zlín Film Festival

7

FESTIVALOVÝ PŮLMARATON PŘILÁKÁ DO ZLÍNA TÉMĚŘ DVA TISÍCE MALÝCH A VELKÝCH BĚŽCŮ Už zítra, v sobotu 1. června, se ve Zlíně uskuteční čtvrtý ročník městského půlmaratonu, který je součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu. Unikátní závod v atmosféře festivalového Zlína zakončí letos opět devítidenní filmovou přehlídku. „Městské běžecké závody jsou v České republice nyní velmi populární a jsme rádi, že se těší tak velké oblibě také ve Zlíně. Svědčí o tom stále narůstající počet běžců, jejichž počet se rok od roku zvyšuje,“ uvádí výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová a dodává, že letos by se na start hlavního závodu mělo postavit až 650 běžců. Start hlavního 21,1 kilometru dlouhého závodu, jehož startérem bude prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura, je v 16 hodin na zlínském náměstí Míru. „Trať je rozložená do dvou rovinatých okruhů a povede směrem na Benešovo nábřeží, Podvesnou, Čepkov, Rybníky, bývalý Baťovský areál a zpět na náměstí Míru,“ informuje jeden z organizátorů Bohuslav Komín. Součástí sportovního dne ve Zlíně jsou i další závody. Již ve 14 hodin odstartuje jednatel Zlínského filmového festivalu Milan Krupička Festivalový rodinný běh na 1400 metrů. Tohoto měření sil se mohou zúčastnit junioři, rodiny s dětmi nebo kaž-

Časový harmonogram Pátek 16:00 – 19:00 Prezence závodníků na půlmaraton, čtvrtmaraton a štafety (tělocvična 1. ZŠ Emila Zátopka, ul. Univerzitní) Sobota 10:00 – 14:00 Prezence závodníků na půlmaraton, čtvrtmaraton a štafety (tělocvična 1. ZŠ Emila Zátopka, ul. Univerzitní) 10:00 – 19:00 Doprovodný program Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2019 10:00 – 20:00 Provoz šaten, sprch, WC a úschovny (tělocvična 1. ZŠ Emila Zátopka, ul. Univerzitní) 12:00 – 13:30 Prezence na Festivalový ING rodinný běh (stan ING u hlavního pódia na náměstí Míru) 14:00 Start Festivalového ING rodinného běhu (náměstí Míru – před radnicí) 14:00 – 15:30 Vyzvedávání štafetových kolíků ve stánku MONET+ na náměstí Míru 15:00 Start závodu Černí koně (dětský Hand Bike) 15:15 Sraz vodičů před radnicí v místě startu 15:15 Běžecká rozcvička pod vedením trenérky Kateřiny Antošové ze studia Fyziomovement Zlín 15:30 Otevření koridorů pro řazení závodníků na půlmaraton, čtvrtmaraton a štafety 16:00 Start Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2019 ve vlnách po 5ti minutách (1. půlmaraton, 2. čtvrtmaraton a 3. štafety) 16:20 Slavnostní vyhlášení vítězů závodu Černí koně 16:35 1. závodník na trati čtvrtmaratonu v cíli 17:00 Otevření občerstvení pro závodníky (ulice Hradská – 400 metrů od místa prezence) 17:10 1. závodník na trati půlmaratonu v cíli 17:45 Květinový ceremoniál vítězů Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2019 19:00 Slavnostní vyhlášení všech vítězů všech kategorií Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2019 19:30 Ukončení Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2019

dý, kdo preferuje kratší trasy. Připravený je i závod čtyřčlenných štafet na 4 x 5 kilometrů a běh na 10,5 kilometru. Zazávodit v centru krajského města si tak může ještě dalších 1200 vyznavačů atletiky a běhání. Kromě toho do Zlína znovu zavítají v závodu Černých koňů dětští handbikeři. Mezi nimi si na kilometrové bez-

bariérové trati ze zlínského náměstí Míru k zámku a zpět od 15 hodin zazávodí 15 dětí. Z důvodu bezpečnosti samotných běžců i diváků bude proto v některých částech centra města omezena nebo uzavřena doprava a také linky MHD budou odkláněny. „Rádi bychom upozornili motoristy i ostatní obyvatele města, že na této trase se

v době mezi 15:15 až 19:00 vyskytnou dopravní omezení, a požádali je o trpělivost,“ říká spolupořadatel závodu Bohuslav Komín z organizace Běhy Zlín. Organizátoři žádají obyvatele o vstřícnost a shovívavost s dopravní situací, která bude během závodu panovat. Organizátoři žádají obyvatele o vstřícnost a shovívavost

s dopravní situací, která bude během závodu panovat. „Zejména v oblasti kolem stadionu na Benešově nábřeží se v souvislosti se sobotním fotbalovým zápasem mohou vyskytnout komplikace pro motoristy i fotbalové fanoušky,“ dodává Komín. Kompletní seznam uzavírek a neprůjezdných ulic, jichž se bude omezení týkat je k dis-

pozici na www.zlinskypulmaraton.cz „Současně prosíme o vyklizení a přeparkování vozidel z těchto míst. V opačném případě budou bohužel tato vozidla po celou dobu závodu zablokována, v kolizních případech odtažena,“ upozorňuje Bohuslav Komín.

Přípravy na slavnostní galavečer vrcholí, vysílat ho bude v přímém přenosu ČT art 59. ročník Zlín Film Festivalu už se pomalu chýlí ke svému závěru. Už zítra budou rozděleny všechny festivalové ceny nejlepším soutěžícím snímkům, a to v rámci slavnostního galavečera. Cenou za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež bude oceněn zpěvák Karel Gott. Přímý přenos z Kongresového centra Zlín se bu-

de přenášet živě na programu ČT art od 20:20 hodin. Během večera bude předáno 16 ocenění. Pozvání na pódium přijala i celá řada cestovatelů, herců a režisérů, kteří se ujmou role předávajících. Galavečerem, stejně jako celým festivalem se ponesou cestovatelské a objevitelské motivy.


8

Zlín Film Festival

Film of the day: 17 SECONDS

Other film tips: MUZBALAK Kazakhstan, 2018, 67 min Director: Turdybek Maidan, Tilek Toleugazy Section: Panorama May 31, 13:00, Golden Apple Cinema 2

Four adolescents, outstanding athletes, live and train at Israel's national sports Academy. They are facing a system that pushes them to their limits while they question whether their youth isn´t being spent in vain. The story shifts between exhausting training routines and painful injuries to sporting peaks only a few are blessed to experience. But even when they hit rock bottom, what stops them from giving up is their fear of discovering that disillusionment from their dream will be much more painful than striving for it. Israel, 2018, 84 min Director: Alon Marom Section: Panorama | Festival Gala May 31, 2019, 11:10, Golden Apple Cinema 4

Muzbalak tells a story of an eagle which saves people from a bloodthirsty dragon. The proud raptor has been by a man through love. They create an inextricable connection between each other. The ups and downs in the story represent real life problems. The creators of the cartoon have also experienced difficult times. I USED TO BE NORMAL: A BOYBAND FANGIRL STORY Australia, 2018, 96 min Director: Jessica Leski Section: Panorama May 31, 2019, 15:30, Golden Apple Cinema 3

Director Imogen Thomas about EMU RUNNER:

“Emus have a curious nature, which worked to our advantage“ EMU RUNNER tells the story of a nine-year-old Indigenous girl, Gem Daniels, who lives in a remote Australian town. As she copes with her mother’s death, Gem finds solace in the company of a wild emu. This heart-warming story plays out against the challenges that come from living in a small and isolated community. “It was a privilege to be there, and to share these people’s lives and their world and this incredible country. I think that is a gift for all of us,“ says director Imogen Thomas. That’s probably why it feels like a privilege to welcome this wonderful film to the Zlin Film Festival. You can be sure it will take you to places you’ve never seen before, like… Brewarrina. The film is not only supported by “the community“, it was made “on request“ of that community. EMU RUNNER was made with and for the Brewarrina community. The process of making the film has been as equally important as the end result. It was a platform to bring people together, to tell a story that reflected their lives, their community, their country and the rich culture of its First Nations People. Positioned near the banks of the Barwon River, Brewarrina is home to a large Indigenous community. Is this community a geographical thing or does it go beyond geography? It is the traditional land of the Ngemba, Murrawarri, Ualari, Weilwan and Baranbinja people. Brewarrina was where these tribes came together to partake in ceremonies as well as to enjoy the abundance that the river had to offer, utilising the stone fish traps that have been there for over 40,000 years. Sadly, due to a savage drought and poor government management, the river is in very bad shape. This has had a huge impact, as without water these communities really struggle and their very existence is at risk. In this community you

found advisors to help you with the script? The script for EMU RUNNER was developed over many years in close consultation with members of the Brewarrina Indigenous community, in particular Frayne Barker, the Director of the Indigenous Preschool. Frayne was my first sounding board with ideas. She would often direct me to Elders, who had the cultural knowledge and the lore of the country. It was through Frayne’s encouragement that I set upon telling the story from an Indigenous child’s perspective. We both felt it would be the most compelling entry point to examine the impact that loss and grief has on lives. We wanted a story that showed the depth of a child’s sorrow while incorporating the rich cultural connections to a country, as that is where solace and healing happens. How did you maintain the balance between ‘personal’ and ‘communal’? Loss is such a huge part of the lives of all my Indigenous friends. Sadly, when we catch up, the first piece of news my friends usually impart to me is about a recent death in the community. Often it is a young person that has died. EMU RUNNER in many ways is my response to the fragility that life presents for Indigenous people in Brewarrina. The film surprises the audience with sudden introspective moments, often close-ups of objects of nature: a flower, a tree, a feather, a cloud,… The whole story rests on the natural world. It is nature that holds many of the answers for Gem. It was important to not only explore the hardships faced by this girl but to also celebrate the aweinspiring beauty of her world. In so many ways the country, with all its elements, is a character too. It has a voice, such as the bird song, the cricket’s pulsating hum and the babbling sounds of the river. A powerful voice that Gem’s ancestors have been listening to for thousands of years. The lessons Gem takes from nature are vital for her

From The Beatles to the Backstreet Boys and One Direction, I Used to be Normal: A Boyband Fangirl Story will take you back to the fun, fantasy and feelings of your teenage years. Filmed over four years, and spanning three generations, this intimate story follows a diverse group of women who have had their lives dramatically changed by their boyband obsessions. These four women must navigate the challenges of love, sexuality, family and faith, while constantly grappling with all the problems and contradictions that are part of being in love with a boyband. ROMY'S SALON Netherlands, Germany, 2019, 92 min Director: Mischa Kamp Section: Panorama May 31, 2019, 14:00, Golden Apple Cinema 5

to be able to carry on after her mother’s death. I hope that instilling a love for nature might be a way to engage audiences to be more open to the wisdom of our First Nations people who have been far more successful as protectors of the natural world. The landscape is often so dry that it hurts the eye. I began the principal photography of EMU RUNNER in August and September of 2017, the Australian winter. Brewarrina was in drought at that time and it still is today. Even with such harsh climatic conditions I was amazed at how the natural world revealed its strength and resilience. Did this drought come with extra challenges for recording a film? In the summer I returned to Brewarrina with a skeleton crew to do some pick up shots. In the middle of the day the temperatures reached 48 degrees – it was crippling heat. This meant we could only work with the young cast in the early hours of the morning, for a limited time. At 7am it was already 31 degrees. What is the reason behind Gem’s fascination for emus? The emu is Gem’s totem animal. An indigenous per-

son’s totem animal is passed down from their mother. It also means they have a responsibility to watch over and protect the animal. The first time I saw an emu I was completely mesmerised. Flightless these birds may be, but ultimately, they are a symbol of speed, agility and grace. They are always moving forward, as Gem must. They hold another valuable life lesson for Gem and her family, as it is the male emu that is fully responsible for raising the young, just as Gem’s father finds himself fully responsible for his children. How did you work with the emus on set? We shot all the footage at an emu farm, about a fourhour drive from Brewarrina. Emus are very unpredictable and cannot be easily trained. But they do have a curious nature, which worked to our advantage. We did not work with just one emu, rather we worked in a fenced paddock where there were hundreds of birds. Trying to keep just one bird in our frame and avoiding the other emus and the telling signs of the farm, such as fences and water troughs was always a challenge. The other challenge was making the location match the Brewarrina landscape.

Romy’s mother has to work a lot. That’s why Romy visits her grandmother every day after school. If you think it’s fun, well then you’re wrong. Because Grandma Stine is very busy working in her own hairdressing salon and is very strict with Romy. But everything is different when Romy finds out that her grandmother also has a totally different side.

English in Zlin: to educate, to entertain and to inspire English in Zlin was founded in May 2015 by myself, Karl Martin, and my family. At English in Zlin, we believe that English is more than just a language of words & sentences – it is a culture with a rich history & etiquette. Therefore, we value teaching & tuition delivered by not only wellqualified but wellexperienced teachers. Our team, our Czech Teachers as well as Native English Teachers, have all spent a significant period of their lives living & working and/or studying in an English-speaking country. Our values are to educate, to entertain and to inspire all

of the time within all what we do. Our aim is not only to educate our students but to inspire them with our reallife stories and to bring them into an enjoyable & entertaining environment. Our mission at English in Zlin is to promote, support and encourage learning and developing our students’ language skills outside of our classrooms as well as in them. Furthermore, we strive to take our values, aim & mission to other organisations & institutes in, and around, Zlin to reach even more people and improve the standards of their English! Komerční článek

Profile for zlinfest

Zlinska festivalova revue 3105  

Zlinska festivalova revue 3105  

Profile for zlinfest